PDA

Zobacz pełną wersję : koszt instalacji dgp



emka79
03-08-2010, 12:52
witam

jaki jest sredni koszt wykonania instalacji dgp z turbina dla domu 250m2?

emka

racer
05-08-2010, 09:31
Zależy od ilości punktów. przy założeniu że wentylator ma od 500-600m3/h koszt waha się od 3000-3500zł.

racer
07-08-2010, 22:11
zamontowane czy w oczekiwaniu? czekom na rezultat!

emka79
08-08-2010, 12:33
Mamy 2 ekipy, ale okres oczekiwania okolo 4-5tygodni, a to za dlugo, bo w tym tygodniu bedziemy konczyc poddasze. Wyglada wiec na to ze rury bedziemy musieli polozyc sami. Mam pytanie, czy lepiej zastosowac 125mm czy 150mm. U mnie wyglada to tak:

kominek na parterze polaczony bedzie z turbina znajdujaca sie na stryszku - 2 poziomy wyzej. Ze stryszku bedzie rozprowadzenie do 5 pomieszczen na pietrze. najdluzszy odcinek to okolo rura okolo 9m, potem 8m i 7m 4 i 4.
Pierwsze myslalam nad 125mm, ale gdzies tu wyczytalam, ze im wieksze przekroje rur to tym mniejszy opor. Czy wobec tego 150mm bede dobrze?

racer
09-08-2010, 08:59
teoretycznie 150 do trójnika, z trójnika 2 x 125 jeśli przewody już do anemostatów. A jak zrobisz na 150 wszystko, niczemu to nie wadzi.

emka79
09-08-2010, 21:17
dzieki, mam jeszcze pytanie a nie chce zakladac nowego watku. czy jest sens dawac anemostat na samej gorze antresoli? teoretycznie cieple powietrze powinno tam dojsc, ale nad salonem jest tez komunikacja - wszystko otwarte 6 metrow do samej gory - czy moge tam dac nawiew od dgp?

i jeszcze jedno pytanie - w domu jest zamontowana wentylacja mechaniczna. czy sa jakies wytyczne na temat tego jak porozmieszczac anemostaty od dgp, tak zeby to cieple powietrze najlepiej wykorzystac?

dziekuje

emka

racer
10-08-2010, 10:06
Nie dawałbym anm na suficie salonu, jeśli tak wysoko- tam i tak będzie bardzo ciepło. Przy nawiewach anm od reku i dgp mogą być blisko siebie- tak by wyglądało ładnie. W pomieszczeniach z wyciągami najlepiej wydłużyć obieg powietrza.

emka79
10-08-2010, 11:14
W pomieszczeniach z wyciągami najlepiej wydłużyć obieg powietrza.

Tzn? moglbys napisac cos wiecej?

pozdrawiam

racer
11-08-2010, 09:13
tzn, by anemostat dgp był w przeciwległym końcu pokoju co anm od reku. W miarę możliwości, nie zawsze się da.

emka79
13-08-2010, 20:13
ok. dzieki. tak to zrobimy. racer, napisz jeszcze czy te termoflexy - mamy dospela - moga lezec na/w/pod welna tzn. czy trzeba jakos izolowac jak rura lezy bezposrednio na welnie czy np na konstrukcji dachu? no i nie wiem, czy trzeba te rury jakos mocowac klamrami np do jetek czy tylko luzno polozyc. musimy to zrobic teraz bo potem nie bedzie tam dojscia.


dziekuje

racer
17-08-2010, 11:13
A izolujesz cały dach czy szczyt zostawiasz nieocieplony i wełna wyłącznie na podłodze stryszku?

emka79
17-08-2010, 12:27
welne mamy zarowno na sufitach /miedzy jetkami/ jak i do szczytu polaci. poniewaz biegna tam tez rury od rekuperatora trzeba bylo wszystko dobrze docieplic.

Karas123
09-09-2010, 16:46
Witam, podłączę się pod temat :)
Posiadam wkład Volvano D ( Wymiar drzwi 1000x520 Moc nominalna: 10, 5 kW Długość polan: 80 cm Średnica wylotu spalin: 250 mm Orientacyjna masa wkładu: 380 kg)

http://hajduk.com.pl/foto_duze/FD1_913.jpg

Kominek mam w salonie ok 38m2 otwartym na korytarz i kuchnię, do sypialni umieszczonej z tyłu jest doprowadzona rura z kratką. Problem polega na tym, że przy paleniu nawet z max przysłoniętym powietrzem w salonie jest sauna, w pozostałych pomieszczeniach jest zimno, nawet w sypialni gdzie jest wylot (prawie w ogóle nie leci tam ciepłe powietrze)
Zastanawiam się nad doprowadzeniem powietrza (DGP) do pozostałych pomieszczeń (łazienka, kuchnia, sypialnia, ew. wiatrołap+garaż) Czy spowoduje to znaczący spadek temperatury w salonie i wyrównanie jej w innych pomieszczeniach? pow parteru to 92m2 + 34m2 garaz

Z kominka przy budowie została wyprowadzona rura na strych, trzeba by teraz tylko zejść z kratkami do pokoi na parterze. Jakiego rzędu kwotę na to +/- przeznaczyć?

ps. Dobre, chętne ekipy proszę o kontakt, okolice Mińska Mazowieckiego :)

Forest-Natura
09-09-2010, 21:51
Witam.
Jak maksymalnie "przysłonisz powietrze" to w każdym "normalnym" palenisku (wkładzie) ogień powinien sam wygasnąć. Jeżeli pomimo ustawienia przepustnicy powietrza na wartość równą zeru, ogień dalej "ochoczo figluje" po wkładzie, to znaczy że samo palenisko (wkład) jest do d..y. "Łyka" powietrze nieszczelnościami drzwi, szyby, profilami konstrukcyjnymi (bolączka Hajduka właśnie). I tutaj "wychodzi" tak naprawdę dbałość o jakość myśli technicznej swoich produktów wśród producentów wkładów. Obojętne czy polskich czy zagranicznych.
Inna sprawa, że mając jakieś tam rozprowadzenia powinieneś mieć ciepło tam gdzie są - to wina już nie paleniska (wkładu) a właśnie wykonania samej zabudowy kominka. Być może masz to po prostu źle zrobione ... albo zrobione jest dobrze, ale np. zamykając drzwi od sypialni likwidujesz przepływ i wymianę powietrza w domu.
Pozdrawiam.

Karas123
10-09-2010, 07:41
Właśnie nie wiem czy ta przesłona co jest w wkładzie (regulacja zaraz przy rączce do otwierania) powinna całkiem zamykać dopływ powietrza. Regulacja ją daje mało widoczne rezultaty. Drugą przesłonę mam na rurze dolotowej i jej zamknięcie jest bardzo szczelne, ale też nie daje to różnicy w spalaniu :] A miał być taki super szczelny, specjalnie pod rekuperator :]