PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie wnęk grzejnikowych



probak
03-08-2010, 15:29
Moi drodzy.

Ja, jako laik, który otoczony jest tysiącem całkowicie rozbieżnych opinii postanowiłem spytać o radę na forum.

Sprawa dotyczy modernizacji centralnego ogrzewania w domku jednorodzinnym, szeregowym. Dotychczas stosowane były grzejniki panelowe, osadzone we wnękach pod oknami... Starając się opisać sprawę jaknajdokładniej: grubość muru pod oknem to 40cm, wnęka ma głębokość około 15cm. Od dziadka dowiedziałem się, że dom zbudowany jest z pustaka oraz cegły, z tym, że w miejscach gdzie występują wnęki najprawdopodobniej jest to cegła...

Czytając dużo na temat efektywności grzejników postawnowiłem zlecić zaślepienie wnęk po starych grzejnikach i w tym momencie zaczynają się tzw. "schody".

Jak prawidłowo wykonać zaślepienie(docieplenie) wnęk grzejnikowych?

Przytoczę tutaj kilka opinii, które usłyszałem.
1. Zbudować mur z cegły lub betonu komórkowego.
2. Zbudować mur, ale wcześniej zastosować kilka cm styropianu lub wełny
3. Zbudować mur, ale wcześniej zastosować kilka cm styropianu lub wełny ale... dodatkowo utworzyć "przestrzeń powietrzną", która najlepiej izoluje.
4. Zastosować gruby stryropian + płyta k-g, grzejniki montować nie do ściany a na podporach, gdyż k-g nie wyrzyma obciążenia grzejnikami.
5. W ŻADNYM razie nie stosować niczego innego niż ścianka z cegły, gdyż w przypadku ocieplenia od wewnątrz wystąpi przemarzanie ściany od zewnątrz i w konsekwencji skraplanie pary wodnej, punkt rosy, itd...

Dodam jeszcze, że elewacja domu jest maksymalnie przeszklona, co wg informacji które zdobyłem na tym lub konkurencyjnym forum, sprawia, że nie warto dokonywać izolacji zewnętrznej, gdyż zysk cieplny będzie nikły.

Zdaję sobie sprawę z tego jak laik widziany jest na forum wśród zawodowców...
Przeczytałem kilka wątków, które jednak nie odpowiadając na moje pytanie sprawiły, że piszę do Was z prośbą o poradę....

Jaką metodę wybrać? Jakie jeszcze szczegóły powinienem doprecyzować aby ułatwić odpowiedz?

Liczę na podpowiedz...

freezyear
03-08-2010, 19:37
Jak masz wnęke 15cm to beton komórkowy 12cm, na to płyta KG i po sprawie.

probak
04-08-2010, 09:34
Dziękuję za odpowiedzi... dopytam jeszcze czy nie warto dodać styropian, celem zwiększenia izolacji ? Na mój, laicki, rozum wydaje się to być proenergooszczędnym rozwiązaniem. Czemu nie mam racji? Czy problem polega na tym, że przy zastosowaniu styropianu mógłbym narazić się na "wilgoć w ścianie" ?