PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie amatora



esechiel
04-08-2010, 14:32
Zapewne na forum padly gdzieś odpowiedzi na podobne pytania, jednak w tym całym gąszczu wypowiedzi trudno jest znaleść dokładne odpowiedzi...

Chcę wybudować dom wg projektu Z10 biura Z500. Docelowo, jak zajdzie potrzeba, zaadoptuję poddasze czyli doszly by "metry" do ogrzania.
Jestem zdecydowany na pompę ciepla ze względu na wygodę użytkowania. Musze jednak do tego przekonać swoją połówkę i trochę siebie, że to ma sens ekonomiczny.

Mam spora działkę, 13 arów, więc chyba wystarczająca powierzchnia i do poziomej instalacji i pionowej oczywiście.

Podstawowe pytanie. Jeśli dobrze rozumuję, jeśli ogrzewamy PC nie potrzebujemy komina itp. Zmierzam do tego, że inne są całkowite koszty w przypadku ogrzewania np olejem opalowym a inne w przypadku PC. Właśnie, ile mniej więcej trzeba więcej wydać na caly system ogrzewania za pomocą PC niż np ogrzewania paliwem palnym.

Drugie pytanie. Czy PC może też służyć do ogrzewania wody?

Trzecie pytanie. Czy PC może działać latem jak klimatyzacja ... czytalem, że niby tak, ale czy w takim przypadku ogrzewanie podlogowe, czyli latem, chłodzenie podłogowe, nie powoduje jakiegoś dyskomfortu?

Czwarte pytanie. Obok domu chcę postawić maly domek letniskowy i chciałbym, by byl on caloroczny. Odlegly będzie on od mojego domku o ok 20m. Czy można podłaczyć go jakoś do domowej PC?

Dziękuję za wyrozumialość i wszelkie odpowiedzi.

rwxw
04-08-2010, 22:48
1) Komin do pc nie jest potrzebny, chyba że wentylacyjny jeśli będzie grawitacyjna. Gdy będzie mechaniczna (polecam) to żaden komin nie będzie potrzebny. Cały system ogrzewania to podłogówka + instalacja pc. Instalację wewnętrzną i tak musisz założyć, choćbyś grzał węglem. Podłogówka jest zdecydowanie lepsza od grzejników, przy pc konieczna. Cenowo, to wylewkę i tak musisz zrobić, izolację pod podłogówką również, więc podłogówka kosztuje tyle ile rury + ułożenie. Ile konkretnie, to zależy od sposobu wykonania - samemu taniej, przez firmę zależy od regionu, firmy, Twojej cierpliwości i zdolności negocjacyjnych, Odnośnie ceny instalacji pc, obowiązują te same zasady, a ceny będą się wahać od 20-25kzł wykonując całość samemu, przez kolejne kwoty do nieskończoności biorąc bez rozmysłu jakąś firmę naciągacza. Casting jest jedyną metodą poznania rozsądnych cen.
2) Tak.
3) Nie do końca, choć można conieco pokombinować. Chłodzenie latem podłogi wodą chłodzoną w ziemi jest możliwe, ale trzeba uważać na punkt rosy, żeby podłoga była sucha i grzyb się nie zalągł. Nie jestem pewien jak z wydajnością czegoś takiego. Ale w połączeniu z wentylacją mechaniczną wymiennik gruntowy pc jest idealnym elementem glikolowego gruntowego wymiennika ciepła. Trzeba to tylko pożenić.
4) Można, lecz trzeba dobrze zaizolować ciepłociąg, żeby nie ogrzewać ziemi w ogródku. W domku letniskowym musi być podłogówka, no i moc pc musi być odpowiednia.
ps. pomyśl o likwidacji wykuszy i podcieni domku, bo to straty ciepła i większe problemy z precyzyjnym wykonaniem. Podcienia to dodatkowo mniejsza powierzchnia użytkowa domu, ech ci architekci...

Liwko
06-08-2010, 14:21
Obok domu chcę postawić maly domek letniskowy i chciałbym, by byl on caloroczny. Odlegly będzie on od mojego domku o ok 20m. Czy można podłaczyć go jakoś do domowej PC?

Czy naprawdę będzie całoroczny, czy używany zimą od czasu do czasu?

esechiel
07-08-2010, 21:39
Czy naprawdę będzie całoroczny, czy używany zimą od czasu do czasu?

Plan mój jest taki: Garaż o wymiarach 6mx4m + poddasze pełniące funkcję domku letniskowego. Rzeczywiście, nie byłby używany często. I chyba najlepszym i najtańszym wyjściem będzie tutaj kominek bez zbędnego kombinowania ;)

Liwko
07-08-2010, 22:05
Plan mój jest taki: Garaż o wymiarach 6mx4m + poddasze pełniące funkcję domku letniskowego. Rzeczywiście, nie byłby używany często. I chyba najlepszym i najtańszym wyjściem będzie tutaj kominek bez zbędnego kombinowania ;)

Lub zwykły grzejnik na prąd, choć kominek ma swój urok. Lecz łączenie tego domku z pompą ciepła moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu.

marmag
08-08-2010, 00:00
Lecz łączenie tego domku z pompą ciepła moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu.

To zależy, czy inwestor chce, aby mieć tam stały komfort cieplny czy też ma ochotę przepalać tam co jakiś czas.

Połączenie w profesjonalny sposób (rura preizolowana) na odcinku ok 20 m powinno z robotą kosztować ok 3tys, więc wszystko zależy od invencji i portfela inwestora.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/ywSJiIyD_rcc-c8rm2jRag?feat=directlink

Liwko
08-08-2010, 09:47
To zależy, czy inwestor chce, aby mieć tam stały komfort cieplny czy też ma ochotę przepalać tam co jakiś czas.

Właśnie napisał, że nie będzie używany często.

Łukasz789
11-08-2010, 20:58
1)
3) Nie do końca, choć można conieco pokombinować. Chłodzenie latem podłogi wodą chłodzoną w ziemi jest możliwe, ale trzeba uważać na punkt rosy, żeby podłoga była sucha i grzyb się nie zalągł. Nie jestem pewien jak z wydajnością czegoś takiego. Ale w połączeniu z wentylacją mechaniczną wymiennik gruntowy pc jest idealnym elementem glikolowego gruntowego wymiennika ciepła. Trzeba to tylko pożenić.
.
i to mnie zaciekawiło , nie jestem budowlańcem i muszę zadać to pytanie da się odłączyć w lecie podłogówkę.bo znając naszych fachowców to nie ma szans żeby czegoś nie schrzanili i ten punkt rosy będzie się tworzyć.

rwxw
12-08-2010, 18:07
Nie za bardzo rozumiem pytanie... Od czego chcesz odłączyć podłogówkę ? Kolektor jest podłączony do pc, a nie do podłogówki i żeby go wykorzystać trzeba zamontować jakiś dodatkowy wymiennik ciepła który ciepło pobierze z np. nadmuchiwanego powietrza lub podłogówki i odda do dolnego źródła. Odnośnie punktu rosy, to należy utrzymywać temperaturę podłogi tak, żeby się nie skraplała na niej woda z powietrza. Jaka to będzie temperatura zależy od wilgotności względnej powietrza, która zmienia się w zależności od pogody, a latem zazwyczaj jest dosyć wysoka (zwłaszcza w parne dni). Wymagane jest więc sprytne sterowanie i stąd nie jest to łatwe. Dużo łatwiej chłodzić nadmuchiwane powietrze, bo najwyżej woda będzie się wykraplać na wymienniku, skąd łatwo ją można odprowadzić do kanalizacji.

Łukasz789
14-08-2010, 11:40
Żeby np. chłodzić w inny sposób dom przy użyciu pompy ciepła , ale np.przez nawiew zimnego powietrza ale bez użycia ogrzewania podłogowego .

rwxw
16-08-2010, 22:14
Bardzo prosto, wystarczy kupić dużą nagrzewnicę i podłączyć ją do dolnego źródła tworząc "glikolowy gruntowy wymiennik ciepła". Nagrzewnica musi być duża, żeby wydajnie chłodziła powietrze np. z rekuperatora, czy wentylatora. Na niej się będzie wykraplać woda którą odprowadzamy do kanału, a nieco wysuszone i przede wszystkim chłodne powietrze kierujemy do chaty.