PDA

Zobacz pełną wersję : Jak spawdzi? czy b?dzie woda w stawie?



agnikkrol
26-02-2004, 10:35
Chce wykopać staw ale sąsiad mi mówi, że tam gdzie chcę go wykopać nie będzie wody :-? Jak mogę sprawdzić czy będzie tam woda?

weyn.rob
26-02-2004, 10:40
A dlaczego tak twierdzi?
Zrób próbną odkrywkę-wykop i zobacz jakie jest podłoże i czy najdzie tam woda.
Jak głęboko będzie glina to jest duża szansa na wodę-jak piach lub tp to może być różnie.

georg
26-02-2004, 14:32

babis
26-02-2004, 14:55
Jest taka metoda na sprawdzanie przepuszczalności gleby:
- dół o przekroju 0,5 m2 i głębokości 1m
- wlać tam szybko 10 litrów wody
-mierzyć czas wsiąkania
a ile tego czasu to podam jak sobie to poszukam
w jakijś książce o oczyszczalniach to widziałem

ale myśle, że staw w miejscu gdzie nigdy go nie było i tak bdzie wymagał izolacji z folii

babis

weyn.rob
26-02-2004, 19:19
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
10 litrów wlać szybko i mierzyć czas wsąkania--dobre!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cyprinus
29-02-2004, 02:07
Równie dobrze można wlać wolno. I tak nic to nie da, chyba że masz warstwę nieprzepuszczalną.
Wszystko się sprowadza do poziomu wód gruntowych. Zrób odkrywkę i obsewuj. Jeśli woda będzie się utrzymywała, będzie staw bez folii. W gruncie występują spore wahania poziomu wody, musisz się z tym liczyć. W moim różnice poziomów między latem a zimą dochodzą do 80 cm. Weyn.rob - pomału rośnie. Jeden padł.

weyn.rob
29-02-2004, 03:11
wpadnij do mojego tematu i cos napisz nowego
:lol: pozdrawiam :lol:

agnikkrol
01-03-2004, 10:35
Czy zimą mogę wykopać ten wykop metrowy czy poczekać do wiosny?

weyn.rob
01-03-2004, 11:18
Możesz wykopać i teraz jak dasz radę.

cyprinus
03-03-2004, 13:41
Musisz dokopać się do wody gruntowej, żeby móc śledzić co się dzieje z jej poziomem. Może się okazać, że jest ona tak głęboko, że lepiej będzie jednak wyłożyć staw folią.Tak więc nie chodzi o głębokość 1m.

weyn.rob
03-03-2004, 13:47
Cyprinus
ale co to za staw z folia na dnie??
uważam że to nienaturalne i nieestetyczne

cyprinus
04-03-2004, 10:39
Jeśli ją zamaskujesz, to trudno będzie się komuś zorientować, że ona tam jest. Niemniej wolę nie mieć takich udogodnień.

Gagata
17-03-2004, 10:25
No ale jeśli wykopiesz sobie staw i drogą naturalną "wejdzie " tam woda - to to chyba najlepszy staw jaki mozna mieć! Nawet uwzględniając możliwe (czy wręcz pewne) zmiany poziomu wody.
Wyłożenie folią, pomijająć koszt (choć trudno to pominąć - ten koszt jest na prawdę duży) spowoduje, że będzie on wymagał więcej pracy w ciągu roku. Nie będzie już zbiornikiem naturalnym no i się zacznie......
Ja też bardzo chciałbym miec taki staw (żadne tam OCZKA WODNE) ale też muszę sprawdzić "czy mi woda najdzie" metodą kopania dołu:-)
A może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii? Tzn ma staw "naturalny"(wykopany) i taki z folią (ale duży i dośc głęboki aby zachować równowagę biologiczna) - interesują mnie porównania jaką ilośc pracy trzeba realnie wkładać w utrzymanie w jednym i drugim przypadku.