PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuję rady instalacjia co/cw



papuch
05-08-2010, 07:48
Potrzebuję rady co do instalacji co/cw- tylko proszę bez obśmiewań forumowych speców bo wiem że mam braki w wiedzy na ten temat ;-(

który piecyk bo co instalator to inna wersja:
piec Vaillant Vc plus 186/3-5 19,5 kW z zasobnikiem 150l inny instalator twierdzi że za mała moc na dom i radzi Viessmann 100-w (moc 9-26kW) - ale to dealer Viessmanna więc trudno mu być obiektywnym.

Dalej kominke z płaszczem- podłączać do niego wodę ? czy grzać wodę gazem? Trochę marnowanie ciepła jeśli woda nie będzie grzana kominkiem skoro ten już będzie zagoniony do roboty nie?

Jaka moc kominka?
Na powiedzmy 180 użytkowej - 18kW starczy czy 24kW?
Podobno liczy się 1kW na 10m2.

Czy regulator pogodowy to rzecz nie do zastąpienia? a może wydać na niego kasę za jakiś czas (bo teraz robi się coraz ciaśniej....i każde 700zł oszczędności ma sens)

Czy zamontować kominke za rok? Czy ma sens taka oszczędność żeby przygotować wszystko pod montaż ale wykonać to jak będzie trochę weselej z kasą? (oszczędność rzędu 7 tyś za kominek - Makroterm + montaż kominka 1 tyś)
Czy montaż kominka to taki koszt? tzn wycenił nam pan na 1 tyś.
Proszę niech jakiś spec się wypowie, plizzzzzz

Piotr G
05-08-2010, 08:16
ale nie porównujmy Vailanta VC do viessmana 100W - to zupełnie inna klasa kotów, jeżeli zbyt mała moc do są wieksze Vailanty

czy warto grzać kominkiem wode ? nie wiem czy lubisz palić w kominku bo często po pirwszym sezonie się nudzi - wtedy nie a jak będziesz prawie co dzień palił to warto - trzeba mieć świadomość że wtedy w domu jest kotłownia i kilka ładnych m3 drzewa do przerzucenia.

Co do mocy to za mało danych - napisz coś na temat materiały budynku i izolacji zastosowanej, wentylacji itd.

Moim zdaniem do wysokowydajnych kotłów koensacyjnych pogodówka to najlepsza rzecz jaką wymyślono - reaguje podniesieniem temp zasilania gdy spada tem na zewnątrz a nie gdy w domu jest juz zimno, poza tym pozwala maksymalnie wykorzystać wysoką sprawność kotła kondensacyjnego przy maksymalnym komforcie użytkowania

Piotr

papuch
05-08-2010, 10:11
Piotr super że ktoś rozumie moje problemiki ;-)
Więcej szczegółów już daje:
Ściana jednowarstwowa solbet 36 (400)
co do wentylacji to ...hm...jeśli chodzi o rekuperator to nie. Są kominy wentylacyjne- kuchnia, łazienki.
Wysokość kominów coś ponad 8 metrów (nie wiem czy to ważne ale któryś z instalatorów o to pytał - Schiedl Rondo)
Okna 3 szybowe.

Palić w komiku pewnie będziemy ale w przyszłym sezonie bo nawet jeśli doradzisz zainstalowanie wszytkiego na raz to nie mamy jak kupić teraz tańszego opału - nie mamy gdzie składować (budowa nieogrodzona) a poza tym podpisaliśmy umowę z gazem na potężną butlę i wykasujemy się na jej zapełnienie (cena za litr promocyjna 2,04 zł) więc pewnie i tak byśmy jechali na gazie.
Czyli mam rozumieć że polecasz Vaillanta czy Viessmana ;-) oj kobieta ze mnie ... o małym rozumku.Który to ten lepszy?
POdłogówka będzie praktycznie na całym dole (bez gabinetu)
Co jeszcze nie wiem...
pisz bo dobrze mi się ciebie czyta ;-)

papuch
05-08-2010, 19:15
Piotr
mogę przesłać ci na priv kosztorys instalatora? Popatrzyłbyś co i jak...mógłbyś?
Jutro ma mi przesłać oferte ten od wiessmana.
Problem w tym że nasz pan instal napisał nam kosztorys bardzo ogólnie. Napisałam mu żeby pouściślał - jakie rurki jakie pompki i po co tego tyle albo dlaczego tego tak mało.... albo z czego to wogóle jest.
Sądzę że Vaillant jest fajny - ale czy Vaillant 186 czy 246?
Mój instal napisał koszt pakietu : 8 tyś + pogodynka 700zł ale ja znalazłam na www.tukado.pl te same pakiety za 6770 za Vaillant 186 albo 7085 za Vaillant 246, a pogodynka za 558 zł

Czy to znaczy że pan instal chce na nas ostro zarobić już na kociołku?

Piotr G
06-08-2010, 05:06
wyślij na email to zerknę i skomentuje - ale dopiero sobota

Vailant VC to ten lepszy - kondenset, jeżeli w domu jest dużo podłogówki to koniecznie kondensat.

cena w sklepie który podałaś jest rewelacyjna i instalator napewno takiej nie zaoferuje bo sam pewnie drożej kupuje - jak masz czas to załatwiaj Sama.

Piotr

Puławiak
06-08-2010, 06:08
Najlepszy doradco a z czego ty żyjesz ????? Zaczynasz mnie wk...... i to coraz bardziej. Masz coś do mnie to pisz na priva. A co do zarabiania na materiałach i urządzeniach to napisałem poprostu prawdę. Zobacz sobie jak jest w "cywilizowanych" krajach np niemcy austria, tam urządzenia kupujesz praktycznie tylko przez instalatora. I to instalator jest zarejstrowany w hurtowni ma odpowiednie rabaty itd.

Piotr G
06-08-2010, 07:02
Większośc małych instalatorów jak ja wykonyjący w większości domki jednorodzinne ma stosunkowo małe obroty i nigdy nie dostanie ceny jak sklep internetowy króry miesięcznie sprzedaje kilkanaście albi kilkadziesiąt kotów.

Jeżeli inwestor ma czas o ochotę to niech kupuje sam, w razie reklamacji ugania się po całej Polsce i szuka sklepu w którym kupił - zaoszczędzi jego prawo

Jeżeli ja dostarczam kocioł doliczam pare procent za mój czas, paliwo, wypracowany rabat, - ale przejmuję wszelkie obowiązki gwarancyjne i kredytuję 15% VAT'u bo wystawiam fakturę na 7%.

Inwestor musi się zastanowić co woli i na co go stać

każdy sklep zarabia, ten internetowy też ma swój narzut.

rabat w hurtowni w 100% zależy od obrotu na danej grupie towarowej ja nigdy nie dostanę ceny na kotły jak sklep który sprzedaje kilkanaście kotów miesięcznie

gdzie tu oszustwo i naciąganie - mamy wolny rynek a każdy inwestor ma wolną wolę - można negocjować, można wybrać innego dostawcę.

Piotr

papuch
06-08-2010, 07:33
Chłopaki, zupełnie zeszliście z tematu a to podobno domena kobiet ;-)
Tylko dlaczego powiedzmy instalator nie może kupic kotła w sklepie internetowym taniej?
Ale ok, przecież wiem że dla każdego to praca i coś trzeba z niej mieć.
Piotr wyślę ci ten kosztorys i bardzo będe wdzęczna jeśli na niego zerkniesz choćby w sobotę ;-)

papuch
06-08-2010, 07:38
mpoplaw kurcze, mówisz o styro ale przecież zamysł ściany jednowarstwowej to bez styro... wybraliśmy taką wersję bazując na opinii kilku osób w tym znajomego mieszkającego w tej samej wsi gdzie my mamy mieszkać - ma domek mniejszy ale też solbet 36/400 i ogrzewanie kominek z płaszczem + dogrzewa się elektryką jak musi.
Nie ma styro i nie słyszałam żeby go to bolało ... może poczekam jedną zimę i ocieplę bo mi ogon wychłodzi ale musze chyba do tego dojść przez doświadczenie ;-)

papuch
06-08-2010, 07:39
Proszę cię nie strasz mnie!!!!

KrzysztofLis2
06-08-2010, 08:00
Pora się przestać obrażać na fakty i zrozumieć, że dom spełniający warunki techniczne (ściana U=0,3W/m2K) nie jest ciepły ani oszczędny.

papuch
06-08-2010, 09:13
No dobra chłopaki, rachunki na bok- zobaczymy jak to będzie ale teraz potrzeba mi rady co do instalacji i tych kociołków i innych kominków. Gaz - już nie ma odwołania i trudno. Teraz jak to wszystko pogodzić żeby nie było wpadki na wejściu?
mpoplaw napisałeś że : domek bardziej pasuje do 0,6KW na 10m2 czyli 11KW kociołek poradzi sobie u ciebie z CO i CWU myślisz że poradzi?
to coś ponad 180m2 do teguo ludzi: nas 2+ 3 dzidzie (tak tak 3 dzidzie już za jakieś 2 tygodnie się powiększy do 3) + babcia (jak tylko uporamy się z górą) czyli w sumie 6 osób.

papuch
06-08-2010, 09:21
Jak już zbaczamy z tematu to powiedzcie ile styro dać na podłogę?
Jak moc kominka z płaszczem? 18 czy 24kW?
Jaka grubość wełny na dach?

Muszę zbierać opinie bo majster wie swoje a ja muszę mu pokazać że coś niecoś wiem ;-)

Piotr G
06-08-2010, 13:20
Tylko dlaczego powiedzmy instalator nie może kupic kotła w sklepie internetowym taniej?

po pierwsze - dlatego że w hurtowni mam odroczony termin płatności, mogę pobrać towar i po robocie za niego zapłacić.

po drugie - jeżeli stosunkowo niewielkie obroty w jednej hurtowni, rozdrobnię na kilka hurtowni to stracę rabaty na wszystkie materiały pomocnicze.

po trzecie - w hurtowni mamy wsparcie techniczne

Właśnie dlatego robię zakupy w jednej hurtowni

Piotr

PS w temacie - na wiadomość odpowiem w sobote lub niedzielę rano.

papuch
06-08-2010, 17:50
Bardzo to wszystko logiczne Piotr przecież instalator też pracuje i chce zarabiać. Jednak wiesz jak jest - jeden człowiek budujący drugiemu nie równy. My mamy ograniczone finanse choć jak popatrzysz na metrarza to pomyślisz "ale chate budują!". No niestety trochę ludzi będzie tam mieszkać więc nie można mniejszej.
Co do zakupów w necie to:
myślisz że jeśli kupię tego vaillanta w internecie to będę miała ograniczone świadczenia gwarancyjne? Tzn nasz instalator,jak coś nawali, powie : proszę się kontaktować ze sprzedawcą???
Jeśli towar Vaillanta to chyba niezaleźnie gdzie go kupię to reklamować będe do przedstawicieli Vaillanta.. prawda?
Jeśli dostarczą mi walnięty towar to nie dokonam odbioru tylko poproszę o zamianę towaru. MOże to potrwać ale prawie póltora tysiąca będę do przodu...
ps. Super że zerkniesz na kosztorys

Piotr G
06-08-2010, 19:00
Napisałem wcześniej



cena w sklepie który podałaś jest rewelacyjna i instalator napewno takiej nie zaoferuje bo sam pewnie drożej kupuje - jak masz czas to załatwiaj Sama.



sewris gwarancyjny i pogwarancyjny zapenia Serwis Fabryczny Vaillant - z tym nie ma problemu, jedyny problem występuje gdy nie do końca wiadomo dlaczego coś nie działa, sewisant twierdzi że kocioł jest ok to instalacja jest winna a instalator twierdzi że kocioł żle funkcjinyje (przypadki z życia - poroszono mnie o pomoc w rozstrzygnięciu)

Jeżeli ja dostarczam wszystko to znam instalację znam kocioł i daję gwarancję na działanie całego układu grzewczego.

pozdrawiam

Piotr

Piotr G
07-08-2010, 07:34
jeżeli na początku piszesz


co do kociołka twój domek bardziej pasuje do 0,6KW na 10m2 czyli 11KW kociołek poradzi sobie u ciebie z CO i CWU

to po co potem piszesz


odpowiem ci tak: jeśli twój kociołek będzie stale pracował z mocą 11KW to na dobę zużyje ok 37 litrów LPG czyli miesięcznie będziesz płacić 2,3tyś a jeśli u siebie zainstalujesz kociołek 20KW to analogicznie na mocy nominalnej będzie on w stanie wykręcić ci rachunek 4 tyś miesięcznie

jeżeli zapotrzebowanie budynku wg Ciebie to 11 kW to po co kocioł 20 kW ma chodzić stele z mocą nominalną.

Kotły gazowe mają zdolność modulacji - vaillant muduluje w mniejszym zakresie niż konkurencja ale w zupełności wystarczy i zachowuje bardzo wysoką sprawność spalania, Zawsze jest mała rezerwa na szybsze rozgrzanie domu po obniżeniu temp. czy przy grzaniu CWU

Piotr

papuch
10-08-2010, 06:52
Słuchajcie, a jeszcze jeden człowiek twierdzi że piecyk vaillanta powinien być 24 kW żeby nie chodził z mocą max tylko gdzieś pośrodku i wtedy najlepiej będzie użyta jego kondensacja.
Teraz mieszają mi jeszcze w głowie z grzejnikami- jedni twierdzą że purmo to już nie jest to samo purmo co kiedyś i lepiej brać tańsze polskie, a inni upierają się ze jednak nie ma co kombinować i purmo nadal są dobre.
Nasz instal obliczył wielkość grzejnika (przykład) na pokój 23m2 cv22 600x1200 - a inny powiedział że wtedy to ten grzejnik będzie grzał na maxa 55stopni a najlepiej kiedy grzeje do 45. Ponieważ im niższa temperatura grzejnika tym piec pracuje na niższej mocy a większa powierzchnia grzania jest na grzejniku - i wychodzi że jest ciepło a piec mniej zużywa gazu.
Teraz żal mi że robiłam studia filologiczne a nie instalatorskie ;-(
piszcie bo mam kocioł (dosłownie) w głowie
pap

papuch
11-08-2010, 07:03
A teraz jak mi was bardzo potrzeba to się ulotnili wszyscy!