PDA

Zobacz pełną wersję : świetliki rurowe



una
08-08-2010, 11:09
Czy ktoś ma w domu świetlik rurowy , czy ilość światła jaką przekazuje jest zadowalająca?
Chciałabym doświetlić ciemny korytarz bez dostępu do światła dziennego (nawet z sąsiednich pomieszczeń) i tak się zastanawiam nad tym rozwiązaniem....

Pawlo111
08-08-2010, 11:26
Nie posiadam. Ale widziałem na żywo w obiekcie użyteczności publicznej.
Powiem tak szału nie było ale coś tam zawsze doświetliło.
Tamte miały soczewkę na dachu i średnice około 50 cm.
Nie wiem jak cena takiego ustrojstwa.

una
09-08-2010, 12:23
dzięki za odp. tak właśnie myślałam, że coś tam doświetli

T12345T
09-08-2010, 19:37
Z mojej strony tylko jedna uwaga. Tego typu rozwiązania mają bardzo zróżnicowane ceny. Nie skuś się na te najtańsze, bo będziesz miała kłopoty z kondensacją pary, a co za tym idzie, w sezonie grzewczym, bez wiadra i szmaty się nie obejdzie.

Ekspert FAKRO
26-08-2010, 14:21
Witam,

Jeżeli chodzi o uzyskanie maksymalnego doświetlenia proponuję świetlik rurowy giętki SLT o średnicy 550mm
Przyjmuje się, że za pomocą tego świetlika można dostatecznie doświetlić około 16m2

Pozdrawiam
Konsultant FAKRO

barnich
29-08-2010, 15:05
Również nie posiadam, ale byłem ostatnio w domu gdzie takowe były zamontowane i oświetlały naprawdę nadpodziw dobrze w każdym bądź razie ja chyba zastosuje. pozdrawiam

woytaz
30-12-2010, 20:20
witam,
odkopałem temat ponieważ stoję przed dylematem: okna dachowe czy świetliki rurowe (tunelowe). Jest kilka zagadnień niejasnych dla mnie. Otóż:
- czy izolacyjność termiczna jest porównywalna z oknami dachowymi? Również w kontekście silnego nagrzewania się pomieszczeń przez okna dachowe latem
- czy niezbędne jest ich czyszczenie od zewnątrz?
- czy montaż sprawia więcej kłopotu niż okna dachowe?
- czy jest to rozwiązanie droższe czy tańsze?
- Lokalizacja - nad schodami czyli trudny dostęp, otwieranie ewentualnych okien raczej nie będzie konieczne (wentylacja mechaniczna)
- oczekiwany efekt - doświeltenie ciemnej części salonu i schodów
- koszt - porównując z oknem dachowym

pozdrawiam

desmear
31-12-2010, 12:28
woytaz zapomnij o tych wszystkich porównaniach. Główne zagadnienie powinno być inne:
- okno połaciowe - jak sama nazwa mówi - montujesz w połaci dachu. czyli jeśli pomieszczenie ma dostęp do połaci dachu to nie ma co kombinowac ze swietlikami
- swietlik ma ponad metrowy kołnierz, więc umozliwia "przeprowadzenia" światła przez strop, strych i inne kombinacje. jeśli masz np klatkę schodową pośrrodku domu a wyżej strych, to nie masz jak wmontować okna połaciowego. ze świetlikiem nie ma problemu

autorus
23-08-2012, 06:45
Odkopię temat bo tez jestem na etapie podejmowania decyzji.

- czy jest minimalna długość rury do świetlika? Jak wygląda sprawa z konserwacja takich swietlików?


W moim wypadku myślałem nad zamontowaniem swietlika/swietlików na dachu płaskim garażu. Garaż ma ok 60m2. Jest nieogrzewany.
W ten sposób chciałem się pozbyć doświetli z pustaków szklanych.

marynata
23-08-2012, 09:17
Skoro w dachu płaskim,to po co rurowy?
Ja się zgapiłam i teraz żałuję że na swoim płaskim garażowym nie dałam....

autorus
23-08-2012, 09:39
masz racje, przemyslalem i teraz rurowych bym juz nie dal tylko normalne :) tylko przez normalne 100x100 mozna sie wlamac wiec trzeba sprawe przemyslec :)

MMichal
24-08-2012, 05:37
Witam

masz racje, przemyslalem i teraz rurowych bym juz nie dal tylko normalne :) tylko przez normalne 100x100 mozna sie wlamac wiec trzeba sprawe przemyslec :)

tak ... najlepiej podpytać o "wymiary" złodziejskich szajek z Twojej okolicy i wykonać mniejsze :D
złodziej jak będzie chciał to i tak się włamie, a bramy czy drzwi chyba zmniejszać nie będziesz ? :P

Pozdrawiam

autorus
24-08-2012, 05:55
:lol2::lol2::lol2::lol2: dam czujkę od alarmu i tyle.

autorus
25-07-2013, 12:08
A może się pojawił jakiś właściciel takich świetlików rurowych i by nam opowiedział jak to u niego działa? Nie chcę być ciągle pierwszy.

brylekpl
25-07-2013, 15:23
A może się pojawił jakiś właściciel takich świetlików rurowych i by nam opowiedział jak to u niego działa? Nie chcę być ciągle pierwszy.

sam mocno zastanawiałem sie nad zamontowaniem takiego swietlika. Cena dobrejjaosci swietlika jest podobna do ceny okna dachowego wiec postanowilem wstawic okno dachow i ladnie obrobic "kanal" przez strych regipsem.

grzesiekf
11-07-2014, 12:49
Witam,
stary wątek ale coś dodam od siebie.
Wzdłuż kalenicy na piętrze mamy 11m korytarz (nie wygląda jak kiszka jak niektórym może się wydawać bo jest szeroki i do tego odpowiednia architektura załatwiła sprawę, ale to na marginesie). Korytarz pomalowany na biało (to ważne) bez okna prowadzący na klatkę też bez okna.

Mamy trzy świetliki średnica 35cm od Fakro.
Dwa z nich od strony płd-zach dachu o pochyleniu 40 stopni oświetlają korytarz, długość sztywnych kanałow ok 2.5 m każdy.
Jeden świetlik od strony płn-wsch, długość sztywnego kanału ok 1m oświetla ciemną klatkę schodową o szerokości 2.2m.

Nawet od tych, którzy już je wcześniej widzieli słyszymy dalej ohy i ahy gdy tylko są na piętrze. Światło pochodzące od świetlików przepięknie rozprasza się w pomieszczeniu, o wschodzie słońca mamy klatkę schodową zalaną deszczem złotego światła, w dzień świetliki, szczególnie te od południa daja mnóstwo miłego oku światła, no byle nie patrzeć bezpośrednio do góry przy słonecznej pogodzie bo mogą zaboleć oczy.

Uważam, że świetliki były jedną z najlepszych decyzji podjętych podczas planowania budowy. Niezwykle rzadko się zdarza, żeby nie dały choć odrobiny światła wystarczającego do przejścia przez korytarz bez zaświecania światła. Teraz żałujemy nawet, że zamontowaliśmy czyjnik ruchu bo świetliki przez długi czas zupełnie wystarczały szczególnie w środku nocy gdyż człowiek wyrwany ze snu nie potrzebuje wiele światła. Tymczasem oświetlenie LED o łącznej dł. najsłabszych na rynku pasków 2m (~=30W na cały korytarz) to już za dużo jak na nocne światło.

Ważna rzecz, świetliki należy jak najszybciej zamknąć od dołu. Powód: podczas budowy kurz ulatuje do góry, tam też skrapla się woda, krople wody zmieszane z wapnem ciągną sie po ściankach i niszczą delikatną powierzchnię wewn rur, która ma za zadanie przenoszenie światła w dół.

Jeszcze żeśmy nie myli kpułek (2 lata) ale w tym roku mam zamiar sprawdzić ich powierzchnię zewn.

Wewnątrz czyściłem z kurzu raz, po budowie.

Wyższość nad oknami połaciowymi? W zimie na "ciepłych" oknach leży śnieg, na świetlikach nie bo maja od góry okrągłe kopułki i być może przepuszczaja nieco ciepła do góry co pomaga w zsunieciu się śniegu choć wydaje mi się, że to ciepło już znika na poddaszu (rury światłonośne są nieocieplone).

Jeśli macie dylemat czy montować świetliki i macie mozliwość wystawienia kopułek na wsch/płd/zach to polecamy. Co prawda kopułka od północy przepusci światło często o bardzo ciekawych barwach ale tylko latem, zimą światło jest takie sobie, bez szaleństw.

Pozdrawiam,
Grzesiek

autorus
11-07-2014, 13:47
Jakiej długości masz rury ? I co z wychodzenie pomieszczeń.