PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek na poddaszu



above
08-08-2010, 14:44
Witam serdecznie,

jestem w takcie remontu poddasza i planuję zbudować tam kominek. Kominek chciałbym postawić w miejscu, w którym nie ma bezpośredniego dostępu do komina. Komin jest standardowo, na środku poddasza, kominek chciałbym postawić pod ścianą. W związku z tym spaliny musiałyby wychodzić na zewnątrz przez ścianę. Chciałem umieścić na ścianie komin z "kwasówy". Pytanie: Czy takie rozwiązanie w ogóle jest możliwe? Czy można tak zrobić?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam,
Michał

Forest-Natura
08-08-2010, 22:32
Witam.
Można.
Pod warunkiem, że komin będzie miał odpowiednią wysokość czynną (od wpięcia urządzenia do wylotu). Czyli 4 metry.
Pozdrawiam.

above
09-08-2010, 07:16
Dziękuję za odpowiedź!

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie. Czy komin musi być prosty czy może mieć zgięcie pod kątem prostym? Czy rura fi10 wystarczy? Chodzi o to, że na ścianie, na której chciałbym ten komin umieścić będzie kładziony styropian 15cm w związku z tym chciałbym tę rurę "puścić" tak, żeby się, powiedzmy, licowała ze styropianem. Plan jest taki, żeby rurę ułożyć w lewo (zaraz po wyjściu ze ściany), a następnie, po ok 2 metrach wypuścić ją pionowo. Nie wiem czy czytelnie napisałem o co mi chodzi:)

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam,
Michał

bohusz
09-08-2010, 07:31
Jakiej średnicy komin, to zależy jakie palenisko (wkład kominkowy) planujesz...

Tutaj nie ma mowy o jakiejś "rurze" tutaj trzeba rozglądać się za kominem metalowym dwuściennym izolowanym (systemowym)

Czyli wyszukiwarka google i do dzieła.

above
09-08-2010, 07:46
Człowiek się całe życie uczy. Co do wkładu - powierzchnia poddasza jest niewielka (50m2) wiec wkład nie będzie zbyt mocny. No ale czy opcja wstawienia tego komina pod styropian jest ok? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Forest-Natura
09-08-2010, 07:52
Witam.
Zaraz, zaraz....bo widzę że coś "nie-teges kombinujesz"...
Wyjaśnij nieco dokładniej co zamierzasz w ogóle zrobić i jak...bo z tego co widać to chciałbyś komin do kominka zrobić z rury fi 100 mm puszczonej w styropianie i zakręconej w esy-floresy ??? :rolleyes:
Pozdrawiam.

above
09-08-2010, 08:04
No tak to mniej więcej chciałbym zrobić - ale nie wiem czy się w ogóle da (względy bezpieczeństwa itd). Może dokładniej będzie jak zrobię zdjęcie i narysuję na nim mniej więcej jak to widzę. Ale to dopiero jak wrócę z pracy:)
Krótko: przewód kominowy chciałbym puścić po ścianie (po zewnętrznej stronie) z jednym zagięciem (90 stopni) - komin w kształcie litery "L"

Forest-Natura
09-08-2010, 09:00
Witam.
Szkoda czasu rysować.
Komin do kominka w Twoim przypadku:
-średnica 150 lub 180 mm przy małym palenisku
-izolacja 3 lub 5 cm
-płaszcz zewnętrzny
Daje to w sumie średnicę 210 - 280 mm plus odsadzenie od ściany frontowej około 50 - 150 mm.
Odchyłka od pionu maksymalnie 2 razy po 30 stopni. Żadne poziome odcinki w rachubę nie wchodzą.
Skąd wziął Ci się w głowie w ogóle pomysł puszczania zwykłej rury w styropianie? Przecież to wręcz nielogiczne - w kominku ogień i temperatura rzędu kilkuset stopni, w kominie czasami niewiele mniej...
Pozdrawiam.

above
09-08-2010, 09:38
Wielkie dzięki za uświadomienie. Nadal jest to dla mnie czarna magia, ale już mniej. Będę dalej drążył temat, i jeśli będę miał pytania pozwolę sobie napisać.

pozdrawiam,
Michał