PDA

Zobacz pełną wersję : Ma ktoś panele fotowoltaiczne? Proszę o opinie.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85

marcinbbb
12-09-2018, 07:27
Falownik 3,7kW przeniesie dokładnie taką moc jednak należy uwzględnić że instalacja bardzo rzadko zbliża się do mocy nominalnej stąd przewymiarowuje się panele w stosunku do inwertera ja mam przewymiarowane o 10% (3,3 do 3) i trochę nad tym ubolewam bo o ile w słoneczne dni z dachu leci max 2,5 - 2,6 ze względu na temperaturę paneli. To w bardzo pochmurne dni mogło by lecieć więcej.

Reasumując w środku lata panele będą gorące i ich produkcja znacznie spada ponieważ moc nominalna podawana jest przy 20*C, w środku zimy podczas gdy temperatura powietrza oscyluje w granicach -15*C panele mogą dochodzić do swojej mocy nominalnej ale przy nasłonecznieniu 1000W/m2 i założeniu że słońce na panel pada prostopadłe a chyba nikt nie zakłada paneli pod kątem około 70*. Dodatkowo ile w miesiącach zimowych mamy tego słońca 1 dzień czy 2? Stąd moim zdaniem panele w stosunku do inwertera można przewymiarować nawet do 30%.
Oczywiście pamiętając aby zmieścić się w widełki napięć MAX DC i MPPT.

vr5
12-09-2018, 08:38
Widzę, że są także oferty na mikroinwertety pod dwa panele, czy to ma jakieś wady? Bo ta skalowalność jest bardzo wygodna, a i cena za kWp wychodzi atrakcyjna.

Mikroinwertery sprawują się dobrze. Nie ma problemu ze spadkiem mocy, jak pada cień na jeden panel. Jest trochę dłubaniny przy podłączeniu AC.
Ja wykorzystywałem 2 sztuki do sprawdzania jakości paneli.
Ważne: jeśli zdecydujesz się na zakup, to żeby były z certyfikatami.
Odsyłam Cię do strony, gdzie są we w miarę dobrej cenie jedno panelowe:
https://www.ebay.co.uk/itm/Involar-Micro-Inverter-MAC250UK-250-Watt-IP65-NEW-Solar-PV/132761100538?hash=item1ee92da0fa:g:eTwAAOSwD3JbhVo p

Dodam jeszcze, że taki mikroinwerter błyskawicznie dopasowywuje się do sieci

miloszenko
12-09-2018, 19:23
Mikroinwertery sprawują się dobrze. Nie ma problemu ze spadkiem mocy, jak pada cień na jeden panel. Jest trochę dłubaniny przy podłączeniu AC.
Ja wykorzystywałem 2 sztuki do sprawdzania jakości paneli.
Ważne: jeśli zdecydujesz się na zakup, to żeby były z certyfikatami.
Odsyłam Cię do strony, gdzie są we w miarę dobrej cenie jedno panelowe:
https://www.ebay.co.uk/itm/Involar-Micro-Inverter-MAC250UK-250-Watt-IP65-NEW-Solar-PV/132761100538?hash=item1ee92da0fa:g:eTwAAOSwD3JbhVo p

Dodam jeszcze, że taki mikroinwerter błyskawicznie dopasowywuje się do sieci

A czym różni się wpięcie np. 4 mikro-inwerterów do już istniejącej instalacji elektrycznej w stosunku do jednego invertera o mocy sumarycznej podobnej do sumy z tych czterech?

Co to za dłubanina przy AC?

vr5
12-09-2018, 20:08
A czym różni się wpięcie np. 4 mikro-inwerterów do już istniejącej instalacji elektrycznej w stosunku do jednego invertera o mocy sumarycznej podobnej do sumy z tych czterech?

Co to za dłubanina przy AC?

AC musisz doprowadzić do paneli. Potem wszystkie inwertery łączysz równolegle. Jeśli masz trójniki i oryginalne kable, to stosunkowo proste, ale jak brak, to trzeba złączyć całość w jakiejś puszce hermetycznej (dobrze jest polutować - dłubanina).
Co do mocy sumarycznej - może być porównywalna przy inwerterze 1-2 kW, ale 5 kW już trudniej.

marcinbbb
13-09-2018, 06:42
Moim zdaniem te inwertery to pomyłka. Wiadome jest że inwerter musi podnieść napięcie AC aby prąd wysłać do sieci... I tym sposobem każdy z mikroinwerterów podnosi napięcie aż robi się niebezpiecznie blisko 250V czyli kiedy musi się wyłączyć.

vr5
13-09-2018, 07:59
Moim zdaniem te inwertery to pomyłka. Wiadome jest że inwerter musi podnieść napięcie AC aby prąd wysłać do sieci... I tym sposobem każdy z mikroinwerterów podnosi napięcie aż robi się niebezpiecznie blisko 250V czyli kiedy musi się wyłączyć.

Są miejsca, gdzie mikroinwertery się sprawdzają. Byłem kilka dni temu w Szczawnicy i widziałem na bloku na XX-lecia zawieszone 3 panele pionowo na ścianie.
Pomyłką jest to, że od kilkudziesięciu lat nie modernizuje się sieci. Nie do pomyślenia jest u Niemców, by włączenie pralki, lub czajnika powodowało odczuwalny spadek napięcia. Stąd u nas "na gwałt" nowe przepisy IRiESD, bo sieć "się wali". Napięcie skacze do 260 V, gdyż u sołtysa pracują 4 panele.

marcinbbb
13-09-2018, 08:06
No dobra 3 panele nie robią różnicy ale jak ktoś chce 3kWp postawić na mikroinwerterach to zrobią się niezłe jaja.

Tomek B..
13-09-2018, 15:24
Są miejsca, gdzie mikroinwertery się sprawdzają. Byłem kilka dni temu w Szczawnicy i widziałem na bloku na XX-lecia zawieszone 3 panele pionowo na ścianie.
Pomyłką jest to, że od kilkudziesięciu lat nie modernizuje się sieci. Nie do pomyślenia jest u Niemców, by włączenie pralki, lub czajnika powodowało odczuwalny spadek napięcia. Stąd u nas "na gwałt" nowe przepisy IRiESD, bo sieć "się wali". Napięcie skacze do 260 V, gdyż u sołtysa pracują 4 panele.

Dokładnie tak jest. Zakłady energetyczne odpowiedzialne za dystrybucję i stan sieci chcą narzucić kosmiczne technologie dla chcących produkować własną energię. A sami co robią aby przez lata zastoju dogonić XXI wiek? Kompletnie nic. Praktycznie każdy dystrybutor energii czy to PGE czy Tauron jest na deficycie. Większość wpływów z dystrybucji energii idzie na bezproduktywne etaty i końca tego stanu nie widać. Umowy o pracę pozawierane w taki sposób, że zwolnić nie można a przenosząc na inne stanowisko nadal zachowują niezmienną wysokość pensji. Jest jednak światełko w tunelu. Kiedy komunistyczne trepy odejdą na emerytury spółki dystrybucyjne zaczną generować zysk, ale kiedy to będzie? Czy infastruktura do tego czasu wytrzyma?

Tomek B..
13-09-2018, 15:35
Bardzo duża szansa na konkretną zimę w tym roku:

https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2018/09/12/bardzo-mrozna-zima-w-europie-prognozy-coraz-pewniejsze/

marcinbbb
13-09-2018, 18:55
Bardzo duża szansa na konkretną zimę w tym roku:

Lato upalne i nawet przyszły tydzień zapowiadają upały dochodzące do 30*C, więc i zima będzie konkretna. Ja od jutra zaczynam zwozić pellet na zimę.

maciuspala
13-09-2018, 20:45
Mam założone od piątku 7,2kWs mono, codziennie produkuje od 28 do 38 kWh, we wrześniu to wynik rewelacyjny.... Przy takim tempie w miesiącu wyprodukuje 800-1000 kWh.W zimie nie będzie tak kolorowo..... Jedni straszą ogromną zimą, inni łagodną a nikt tak naprawdę nie wie co będzie....

strusp
14-09-2018, 08:52
Jestem w trakcie montażu (tzn. ekipa od wykonawcy) instalacji PV i nurtuje mnie kilka pytań:) Poniżej cztery najważniejsze:
- kąt pochylenia paneli to tylko 15 stopni (taki projekt) - jak się domyślam chodzi o tańsze mocowanie (stelaż po prostu leży na płaskim dachu obciążony bloczkami) - dużo stracę w ogólnym rozrachunku?
- napięcie znamionowe paneli to 31,25V, ale moje ręczne pomiary wykazały, że napięcie odcięcia jest poniżej 26V a obciążając do tego poziomu można "wyciągnąć" o wiele więcej mocy. Ale jak zachowuje się inverter? Obciąża na maksa dopóki napięcie nie spada czy trzeba ustawić napięcie robocze lub moc paneli i się dostosowuje czy co?
- jeden string czy dwa?
- zostawić wolny MPPT (mam jeszcze trochę miejsca i mógłbym kiedyś dodać kilka paneli)?

panele Bruk-bet Standard 270W x18 a inwerter to Fronius Primo 4.6

Powiem Ci tak: wykonawcy dawają tak, by klient był zadowolony taniością i teoretyczną sprawnością, a nie sprawnością.
Mniejszy kąt na płaskim dachu to możliwość włożenia większej ilości paneli(kwestia zacieniania).
Mniejszy kąt przy mniej idealnym kierunku nie jest taki zły.
Mniejszy kąt to większe nagrzewanie paneli w lecie a to już jest spora porażka. Przy dachu płaskim i papie to często grubo ponad 60st C.Panele cienkowarstwowe CIGS z reguły lepiej sobie radzą w takiej konfiguracji, ale ich cena ogólna zniechęca.
Jeden MPPT może dać lepsze uzyski bo sporo czasu jest mniejsza produkcja i napięcie na pojedynczym łańcuchu będzie większe niż przy 2. Z drugiej strony jedna chmurka albo jeden liść przytnie całość produkcji.
Trzeba mądrze wybierać w zależności od warunków

Tomek B..
14-09-2018, 16:29
Po roku pracy instalacji fotowoltaicznej mogę napisać, że zwrócił się zakup 3 inwerterów i 5 z 21 paneli słonecznych. W przyszłym roku spodziewany jest zwrot środków za kolejne 9 paneli, w trzecim i czwartym roku pełny zwrot środków za inwestycję.

Tomaszs131
14-09-2018, 17:00
Z ciekawości zapytam, jaki był koszt inwestycji w PV?

Tomek B..
14-09-2018, 17:04
Z ciekawości zapytam, jaki był koszt inwestycji w PV?

Panele i inwertery 8700 zł + 4000 zł akcesoria montażowe i praca elektryka.
Wszystko nowe, kupione okazyjnie.

bcgarage
14-09-2018, 17:22
A ile taki zestaw (model itp) kosztuje dla szarego kowalskiego bez okazji?

Tomaszs131
14-09-2018, 17:37
Wydaje mi się, że około 20 kzł.

Tomek B..
14-09-2018, 17:50
Zalecam stopniowe kupowanie sobie instalacji fotowoltaicznej. Okazje trafiają się dość często.

firewall
14-09-2018, 19:39
Tu spadnie coś z ciężarówki, tam spadnie coś nocą Niemcowi z dachu lub placu.
Okazje są zawsze.:(

bcgarage
15-09-2018, 10:57
Tu spadnie coś z ciężarówki, tam spadnie coś nocą Niemcowi z dachu lub placu.
Okazje są zawsze.:(

Właśnie o to mi chodziło... nikt z fakturą, legalnie nie odda czegoś za półdarmo. Chyba że to miała być podana cena dla sprzedawcy, to fajna przebitka wychodzi względem kupującego Kowalskiego.

Tomek B..
15-09-2018, 14:16
Tu spadnie coś z ciężarówki, tam spadnie coś nocą Niemcowi z dachu lub placu.
Okazje są zawsze.:(
Czy dla ciebie każdy rozsądnie gospodarujący własnymi środkami to złodziej i oszust?
Aż trudno uwierzyć, że wczoraj instalator sprzedał na angielskim ebay dwa nowe falowniki o mocy 4000W każdy za kwotę 550zł.
Sprzedał zapewne po kosztach zakupu... Do interesu raczej nie dołożył.

marcinbbb
15-09-2018, 14:54
Tomek u mnie jeszcze jeden SolaX czeka na instalację, a już 1,5 roku przeleżał w garażu:)

Tomek B..
15-09-2018, 15:01
Tomek u mnie jeszcze jeden SolaX czeka na instalację, a już 1,5 roku przeleżał w garażu:)

Ja będę robił konstrukcję na słupie, na sześć paneli.

maciuspala
16-09-2018, 09:34
A ile taki zestaw (model itp) kosztuje dla szarego kowalskiego bez okazji?

Ja po pół roku targowania zamontowałem 7,2kW panele Exe full black, inwerter Fronius za 32 tyś, gdybym zdecydował się na poli to qcell 7,44 kW za 30 tyś. Ale wygląd na dachu rekompensuje te 2 tyś. Cena bez znajomości ale przy dobrych negocjacjach, konkurencja twierdziła że za te pieniądze się nie da i na pewno instalator zamontuje coś innego....

ktemk
16-09-2018, 11:27
Hej, mam krótkie pytanko. Mając do dyspozycji 30tys złotych.
Na jaką moc byłbym wstanie zainstalować fotowoltaikę sensownej jakości (materiał + robocizna)?

maciuspala
16-09-2018, 11:36
Odpowiedź masz post wyżej, 7,44kWp qcells plus fronius, taniej to jedynie jak sam zamontujesz....

ktemk
16-09-2018, 12:39
Odpowiedź masz post wyżej, 7,44kWp qcells plus fronius, taniej to jedynie jak sam zamontujesz....

No wlaśnie mam oferte za 30 tyś, dającą 6,5kW:
- Moduły Bruk-Bet 275 W
- Falownik Fronius
- Konstrukcja i okablowanie + montaż

Oferta jest podpięta pod kredyt 2% w ramach programu "czyste powietrze".
Warto?

maciuspala
16-09-2018, 12:49
Warto bierz bo nic do ciebie nie dochodzi bo decyzję podałeś szukasz tylko osób które Ci przytaknął. Twoja instalacja 4,6 tys za kWp ja ci piszę że 4,0 za kWp.
Gość montuje setki instalacji może też teraz z "dofinansowaniem" czyste powietrze nie wiem nie pytałem.
Jak chcesz namiary to na priv.

Andrzej5101
16-09-2018, 14:45
zamontowałem 7,2 kW panele Exe full black, inwerter Fronius za 32 tyś, gdybym zdecydował się na poli to qcell 7,44 kW za 30 tyś.
-Ale wygląd na dachu rekompensuje te 2 tyś.
-Cena bez znajomości ale przy dobrych negocjacjach,
-Konkurencja twierdziła że za te pieniądze się nie da i na pewno instalator zamontuje coś innego....
Jakiej mocy te panele??

maciuspala
16-09-2018, 14:54
jakiej mocy te panele??

300w

Pytajnick
16-09-2018, 18:42
Bardzo duża szansa na konkretną zimę w tym roku:

https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2018/09/12/bardzo-mrozna-zima-w-europie-prognozy-coraz-pewniejsze/

Hm..ja na tych wykresach widzę temperatury do -2 (dwóch) stopni, więc to chyba nic szczególnego ?

kudlaty69
17-09-2018, 08:51
Ja mam ofertę:
34 x 285 W Exe Solar 9,69 Kw ( 15 lat gw i 25 lat na wydajnosc 80 % ) - włoski producent
falownik- Sofar 8,8 KW 3F z Wifi
Uziom , Przepięciówki , Montaż blachodachówka
Cena 35 200 zł brutto na gotowe. Wychodzi 3632zł za 1 kw.
Dach bez zacienień na południe 35 kont nachylenia.

Jastrząb
17-09-2018, 10:11
A u mnie pracę tymi ręcami pomału postępuja. Dach 42 stopnie, dachówka, 45 paneli.
Póki co mocuje haki. Pracuje z dwóch siedmiometrowych drabin zamontowanych na kalenicy z półka pomiędzy.

Przez tydzień pracując po ~2h popołudniami, plus kilka godziń w weekend, zamocowałem 80% haków. Jeśli się idealnie trafia w krokwie, to zamontowanie haka to jakieś 10minut, ze szlifowaniem dachówek. Ale jak coś trzeba pokombiować to ciut dłużej. Póki co pękłem jedną dachówke, ale przez głupotę zwykła.

Sporo czasu zajmuje sama organizacja miejsca pracy - przestawianie drabin, przenoszenie półki. Pył ze szlifowania dachówek powoduje ze po samej dachówce nie da się chodzić, jest ślisko jak diabli. Po gołej czystej dachówce 42 stopnie chodzi się w miarę swobodnie. Plączą się kable od narzędzi i lina asekuracyjna.

Ale największa rzecz którą totalnie niedoszacowałem, to wysiłek fizyczny! To jest po prostu cholernie wymagające fizycznie. Nawet siedząc na półce pomiędzy drabinami. Pierwszego dnia popracowałem z 5-6h, to następnego ledwo sie ruszałem. Człek nie przyzwyczajony :-)

Jak ktoś z zacięciem DYI zaineresowany mogę wysłać zdjęcia jak miejsce pracy wyglada.

kudlaty69
17-09-2018, 10:14
Pompę ciepła, rekuperację wraz z rekuperatorem DIY to robię ale latać po dachu to już nie dla mnie :( . na ziemi to bym pewnie sam sklecił :)Jastrząb szacun dla ciebie :)

piotrulex
17-09-2018, 10:38
Pytanie mi sie nasuwa jedno

Czy majac dom z rachunkami za prąd na poziomie 117zł'mc warto takie coś zakładać?

To średnia obliczona z ostatnich 12-tu miesiecy

Teraz może będzie nieco wiecej bo wiosna doszła sauna z piecem 9KW a w liczonych 12-tu miesiacach nie była wiele razy używana

Jeśli kupno to najchętniej za gótówkę aby uniknąć dodatkowych kosztów

Andrzej5101
17-09-2018, 10:58
Jakie napięcie startowe mają wasze inwertery?
- aby wcześnie rano zaczynały przekazywać energię do sieci.

Jastrząb
17-09-2018, 10:59
Pytanie mi sie nasuwa jedno

Czy majac dom z rachunkami za prąd na poziomie 117zł'mc warto takie coś zakładać?

To średnia obliczona z ostatnich 12-tu miesiecy

Teraz może będzie nieco wiecej bo wiosna doszła sauna z piecem 9KW a w liczonych 12-tu miesiacach nie była wiele razy używana

Jeśli kupno to najchętniej za gótówkę aby uniknąć dodatkowych kosztów
To sobie musisz sam policzyć na podstawie ofert i swoich rachunków.

Generalnie im mniejsza instalacja, tym ciut drożej wychodzi za KWp, bo pewne koszty są stałe czy robisz 3KWp czy 10KWp.
Koszt pojedynczego panelu pi razy oko będzie taki sam, ale w obu przypadkach musis zrobić za tyle samo zabezpieczenie elektryczne, papierkologie w ZE.
Mniejszy inwerter też jestr ciut droższy za KWp niż wiekszy.

funky_koval
17-09-2018, 11:50
A jaka to różnica ? Rano nawet jak inwerter startuje to tego słońca jest niewiele bo nisko i pod złym kątem więc produkcja pomijalna.

Andrzej5101
17-09-2018, 12:24
Jakie napięcie startowe mają wasze inwertery?
- aby wcześnie rano zaczynały przekazywać energię do sieci.

A jaka to różnica ?
Rano nawet jak inwerter startuje to tego słońca jest niewiele bo nisko i pod złym kątem więc produkcja pomijalna.
Już starożytni rzymianie znali przysłowie
" Grosz do grosza i będzie tego pół kosza "

Jastrząb
17-09-2018, 12:58
Już starożytni rzymianie znali przysłowie
" Grosz do grosza i będzie tego pół kosza "
A co rzymianie mówili o sytuacji gdy za kosz trzeba zapłacić więcej niż się do niego tych groszy nawklada?

Pan Kejk
17-09-2018, 13:01
A jaka to różnica ? Rano nawet jak inwerter startuje to tego słońca jest niewiele bo nisko i pod złym kątem więc produkcja pomijalna.

Eee bez paniki. Słońca jest na tyle dużo, że można i światło w kibelku włączyć i na "Pytanie na śniadanie" zerkać.

https://imageshack.com/a/img924/5209/802ITQ.jpg

-voymar-
17-09-2018, 13:11
\
Dach bez zacienień na południe 35 kont nachylenia.[/QUOTE]

Chyba KĄT

vr5
17-09-2018, 16:06
Operatorzy OSD chyba nie mogą doczekać się zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych warunków przyłączenia PV do sieci. Znajomy dzisiaj oddawał wniosek w PGE i pierwsze o co spytał się kierownik BOK, to jaki ma być wyłącznik (sterowany przez ZE).
Ale wniosek przyjął.

andrzeej
17-09-2018, 20:09
Operatorzy OSD chyba nie mogą doczekać się zatwierdzenia przez Prezesa URE nowych warunków przyłączenia PV do sieci. Znajomy dzisiaj oddawał wniosek w PGE i pierwsze o co spytał się kierownik BOK, to jaki ma być wyłącznik (sterowany przez ZE).
Ale wniosek przyjął.

To mam rozumieć że za chwilę nie będzie wyboru? Czy jak o co chodzi z tym OSD?

vr5
17-09-2018, 20:27
To mam rozumieć że za chwilę nie będzie wyboru? Czy jak o co chodzi z tym OSD?

Miały być zmiany od 1-go kwietnia, ale nie zgodził się Prezes URE. Teraz prawdopodobnie przeforsują, że przy mocy powyżej 3,8 kW to tylko inwerter 3-fazowy, i możliwość sterowania mocą i odłączania PV będzie miał Operator (nowe IRiESD ).
Zamontowanie instalacji PV ma być droższe, czyli drożej i jeszcze raz drożej...

andrzeej
17-09-2018, 20:59
Akurat teraz jak już podpisałem umowę
o instalację pv. W tej naszej ojczyznie to nic nie jest pewnego tylko to że pijawki do ostatniej kropli nie popuszczą. Niby są zobowiązani do uzyskania w jakimś stopiu zielonej Energi a wiadomo węgiel trzeba fedrować.

vr5
17-09-2018, 21:18
Akurat teraz jak już podpisałem umowę
o instalację pv. W tej naszej ojczyznie to nic nie jest pewnego tylko to że pijawki do ostatniej kropli nie popuszczą. Niby są zobowiązani do uzyskania w jakimś stopiu zielonej Energi a wiadomo węgiel trzeba fedrować.

Akurat w Tauronie zgłoszenie jest po staremu. Jak oglądałem wnioski z PGE i Energa to mają w formularzach o przyłączenie PV nowe rubryki.
Myślę, że do końca roku nic się nie zmieni. Może tylko tak myślę...

andrzeej
18-09-2018, 05:48
Myślisz że później takiego sterownika do istniejących instalacji założyć nie będą mogli?

vr5
18-09-2018, 08:09
Myślisz że później takiego sterownika do istniejących instalacji założyć nie będą mogli?

Pewnie, że będą mogli. Ale zrobią to Oni.
Na razie mamy tak mało w kraju instalacji PV, że nie stanowią one zagrożenia dla w miarę sprawnej sieci.
U Niemców już w 2014 roku było ponad 2 miliony mikroinstalacji i o większej mocy średniej na każdą PV. To wymusiło konieczność sterowania ich mocą przez dystrybutorów.
Wiadomo, że PV jest relatywnie droga, a średni czas zwrotu inwestycji to 7 do 9 lat. Stąd każda inicjatywa mająca zniechęcić potencjalnego inwestora jest wg Nich jak najbardziej pożądana. Każdy sprzedawca chce sprzedać. Im więcej, tym lepiej.

kerad85
18-09-2018, 08:32
Ja mam ofertę:
34 x 285 W Exe Solar 9,69 Kw ( 15 lat gw i 25 lat na wydajnosc 80 % ) - włoski producent
falownik- Sofar 8,8 KW 3F z Wifi
Uziom , Przepięciówki , Montaż blachodachówka
Cena 35 200 zł brutto na gotowe. Wychodzi 3632zł za 1 kw.
Dach bez zacienień na południe 35 kont nachylenia.

Bardzo dobra oferta!

ktemk
18-09-2018, 09:38
Ja mam ofertę:
34 x 285 W Exe Solar 9,69 Kw ( 15 lat gw i 25 lat na wydajnosc 80 % ) - włoski producent
falownik- Sofar 8,8 KW 3F z Wifi
Uziom , Przepięciówki , Montaż blachodachówka
Cena 35 200 zł brutto na gotowe. Wychodzi 3632zł za 1 kw.
Dach bez zacienień na południe 35 kont nachylenia.

skąd taka oferta? dotyczy to programu "czyste powietrze" ?

andrzeej
18-09-2018, 10:00
Program czyste powietrze chyba nie ma dofinansowania do pv (chyba). Ja przy połowę mniejszej mocy zapłacę tylko trochę więcej w przeliczeniu na kwp bez żadnych dopłat konstrukcja na dach prosty inwerter fronius 5.0.3(zapas na późniejsze zwiększenie mocy). Cenę naprawdę można znacznie obniżyć wobec pierwszych wycen firm trzeba tylko być w tym wytrwały.

Jastrząb
18-09-2018, 10:16
Program czyste powietrze chyba nie ma dofinansowania do pv (chyba).

http://www.wfosigw.pl/strona-glowna/program_czyste_powietrze
A tam:


Budynki istniejące
I.[....]
VII. Koszt zakupu i montażu instalacji odnawialnych źródeł energii (finansowanie w formie pożyczki):
- kolektorów słonecznych,
- mikroinstalacji fotowoltaicznych


Wysokość dofinansowania:
Pożyczka
Grupa Kwota miesięcznego dochodu / osoba [zł] Dotacja
(procent kosztów kwalifikowanych przewidzianych do wsparcia dotacyjnego) uzupełnienie do wartości dotacji pozostałe koszty kwalifikowane
1 2 3 4 5
I do 600 do 90% do 10% do 100%
II 601 – 800 do 80% do 20% do 100%
III 801 – 1000 do 70% do 30% do 100%
IV 1001 – 1200 do 60% do 40% do 100%
V 1201 – 1400 do 50% do 50% do 100%
VI 1401 – 1600 do 40% do 60% do 100%
VII powyżej 1600 do 30% do 70% do 100%


Czyli przy najwyższych zarobkach możesz dostać 30% kasy a reszte w postaci pozyczki.

andrzeej
18-09-2018, 10:50
A ten kredyt to koniecznie trzeba brać?

Jastrząb
18-09-2018, 10:56
A ten kredyt to koniecznie trzeba brać?
Mam nadzieje, że nie. Jak znajde kontakt, to do nich zadzwonię i wypytam.

andrzeej
18-09-2018, 11:23
Bo od razu kontaktowałem się że swoim instalatorem w tej sprawie. Twierdzi że tak na 100% będzie wiadomo jutro(podobno od jutra rusza nabór wniosków) lecz jak pytał się o to w zeszłym tygodniu to w Urzędzie wojewódzkim mieli mu powiedzieć że ma pv to tylko będzie można dostać kredyt na prewencyjnych warunkach ale bez dotacji .. Ale to sprawdź jak możesz i daj znać co i jak.

Jastrząb
18-09-2018, 11:40
Bo od razu kontaktowałem się że swoim instalatorem w tej sprawie. Twierdzi że tak na 100% będzie wiadomo jutro(podobno od jutra rusza nabór wniosków) lecz jak pytał się o to w zeszłym tygodniu to w Urzędzie wojewódzkim mieli mu powiedzieć że ma pv to tylko będzie można dostać kredyt na prewencyjnych warunkach ale bez dotacji .. Ale to sprawdź jak możesz i daj znać co i jak.
Jak się czegoś dowiem to napisze. Wyraźnie stoi tam tabelka z dwoma kolumnami - dofinansowanie i kredyt preferencyjny. Więc na pewno nie jest to tylko kredyt.

Edit:
Chyba masz jednak rację :-( Dziady. Piece wunglowe będą sponsorować a PV nie.

andrzeej
18-09-2018, 14:06
Wcale z tego tytułu nie jestem zadowolony :(

Konsultant Viessmann
18-09-2018, 14:08
Witajcie,
Nabór wniosków w programie "Czyste Powietrze" startuje jutro (19 września). Minister Środowiska oraz wiceprezes NFOŚiGW poinformowali o tym wczoraj na konferencji prasowej. Wnioski będzie można składać do WFOŚiGW. Teraz w całej Polsce trwają spotkania informacyjne w gminach. Harmonogram spotkań jest na stronie NFOŚiGW.

Koszty związane z zakupem i montażem PV będzie można współfinansować tylko w formie pożyczki. Warunkiem jest aby budynek spełniał wymagania dla przegród w zakresie izolacyjności od roku 2021. Drugi warunek to wymóg zakupu i montaż wybranego źródła ciepła np. kotła na paliwo stałe, węzła cieplnego, systemu ogrzewania elektrycznego, kotła olejowego, kotła gazowego kondensacyjnego, powietrznej pompy ciepła, pompy ciepła odbierającej ciepło z gruntu lub wody. Urządzenie musi spełniać określone w programie warunki techniczne. Jeżeli w budynku istnieje już takie źródło ciepła to wtedy nie ma takiego wymogu.

Jastrząb
18-09-2018, 14:34
Wcale z tego tytułu nie jestem zadowolony :(
100mld na piece wunglowe. Za tyle to by go każdego domu i zagrody dociągneli gaz :-(
Albo zbudowali 2 elektrownie jądrowe.

marcinbbb
18-09-2018, 21:04
Dziwne jest że nie można wybrać pompy ciepła powietrze woda tylko taką odbierającą ciepło z gruntu lub wody.

bpiter79
18-09-2018, 21:26
Można.

miloszenko
18-09-2018, 21:30
100mld na piece wunglowe. Za tyle to by go każdego domu i zagrody dociągneli gaz :-(
Albo zbudowali 2 elektrownie jądrowe.

Te miliardy są bardziej utopijne niż te niedoszłe 3 miliony mieszkań i milion elektryków na drogach.

Mieszkań brak, polskiego elektryka nie widać (projekt pewnie zdechnie śmiercią naturalną), na niepełnosprawnych nie było kilku milionów i nagle z kapelusza znalazło się 100 miliardów.

Żadna poprzednia władza nie pieprzyła takich głupot.

kudlaty69
18-09-2018, 21:34
Wniosek o dofinansowanie jest już dostępny. Instrukcja do tego to 42 strony, bez wódki nie rozbierzesz.

miloszenko
18-09-2018, 21:43
Wniosek o dofinansowanie jest już dostępny. Instrukcja do tego to 42 strony, bez wódki nie rozbierzesz.

Osiedla w programie mieszkanie plus też już są, tylko umowy pokazane klientom mają się nijak do tego co obiecywano.

Ja całym sercem ten program popieram, ale jestem daleki od zawierzenia temu co mówią i boję się, iż pomysł zdechnie zanim się na dobre zadomowi.

Tomek B..
19-09-2018, 01:26
Hm..ja na tych wykresach widzę temperatury do -2 (dwóch) stopni, więc to chyba nic szczególnego ?

Tak i są to temperatury poniżej średniej dla tego okresu.

Tomek B..
19-09-2018, 01:28
jakie napięcie startowe mają wasze inwertery?
- aby wcześnie rano zaczynały przekazywać energię do sieci.

100v.

vr5
19-09-2018, 07:52
Dziwne jest że nie można wybrać pompy ciepła powietrze woda tylko taką odbierającą ciepło z gruntu lub wody.

Zamiast czekać na dotację, to może kupić prosty klimatyzator za grosze i cieszyć się tanim ciepłem. Ja mam założony od 24.11.2017 r. taki:
https://allegro.pl/klimatyzator-kaisai-focus-3-5-kw-wi-fi-gratis-i6896986056.html
i na pokój 25 m2 zużywa w zimie około 6 kWh dziennie (przy -2 do -10 st C.).
Ja zakładałem sam. Kosztował 1540 zł. Osprzęt jeszcze mniejsze grosze.


Teraz w garażu czekają takie same na założenie 2 następne.
Jeśli za duży, lub za mały to są mniejsze, lub większe.
Jest to idealne rozwiązanie, jeśli ma się prąd z PV.

Te dotacje z obowiązkowym kredytem, to chyba promocja dla banków.

vr5
19-09-2018, 08:10
Oprócz napięcia startowego, to ważne jest przy jakim inwerter na najlepszą sprawność. Na przykład. taki SolarMax startowe ma 100 V, ale optymalne powyżej 200 V.
Ja mam 2 mikroinwertery, które kiedyś używałem do dobierania łańcuchów paneli. Teraz "bawiłem się" podłączając pod 2 panele. Takie coś startuje po kilku sekundach od podłączenia. Start już od 20 V, więc dla panela, który ma w układzie otwartym 37 V to rusza bardzo wcześnie.
Ale w ogólnym bilansie to myślę, że najważniejsze są uzyski przy pełnym słońcu.

Jastrząb
19-09-2018, 08:51
Te dotacje z obowiązkowym kredytem, to chyba promocja dla banków.
Wszelkie dotacje, które przewidują po za beneficjentem jeszcze kogoś w układance służa wydojeniu kasy.

U mnie w gminie były dotacje na PV. Zrobione na zasadzie że gmina kupuje te PV, płaci 80% kosztów, 20% dopłaca mieszkaniec. Sąsiad zrobił mały zestaw. Widział rachunek jaki wystawiono gminie. Coś circa 8000PLN za KWp. Robione w tym roku.
Jalkby sąsiad dostał gotówke do ręki to by z niej wycisnął 2x wiekszy zestaw. A tak, jakaś firma się obłowiła że hej.

marcinbbb
19-09-2018, 09:37
Zamiast czekać na dotację, to może kupić prosty klimatyzator za grosze i cieszyć się tanim ciepłem. Ja mam założony od 24.11.2017 r. taki:


Mam klimę Midea 3,5kW powiem tak w okresach przejściowych grzeje i sprawdza się. Jednak wystarczy aby temperatura na zewnątrz znacząco spadła i przestaje być komfortowo. Dodatkowo ile ta klima ogrzeje pomieszczeń 1 np. salon ciepło co prawda rozejdzie się po chałupie ale długo to będzie trwało.
Tak czy siak mam trochę prądu na zimę odłożone i chciał nie chciał klima będzie w ruchu.
Jak sprawdzałem do u mnie klima przejadała około 13kWh/doba przy około -3*C.

Konsultant Viessmann
19-09-2018, 13:12
Wniosek o dofinansowanie jest już dostępny. Instrukcja do tego to 42 strony, bez wódki nie rozbierzesz.

O tym jak wypełnić wniosek można dowiedzieć się na spotkaniach, które organizowane są w gminach. Warto też zasięgnąć porady w WFOŚiGW.

vr5
19-09-2018, 13:59
Dodatkowo ile ta klima ogrzeje pomieszczeń 1 np. salon ciepło co prawda rozejdzie się po chałupie ale długo to będzie trwało.

Jak sprawdzałem do u mnie klima przejadała około 13kWh/doba przy około -3*C.
Ja nie wyłączałem przez zimę. Grzałem tylko pokój 25 m2. Na noc ustawiane 17 st. C. Zmiana na 23, lub 24 stopni następowała bardzo szybko. Dlatego kupiłem 2 następne.
Pozostałe pomieszczenia grzałem zwykłym piecem węglowym. W tym sezonie będzie gaz, a węglowy zlikwiduję. Do gazu będzie junkers 2-funkcyjny startujący od 3 kW. Piec dolnego spalania mam obłożony dodatkowo szamotkami, tak że palenisko jest bardzo małe. Ale jak pisałem - likwiduję.

marcinbbb
19-09-2018, 22:14
Nie przesadziłeś trochę? gaz, śmieciuch, klima?
Gdybym salon grzał klimą do 17*C nocą żona by mnie z domu wywaliła po pierwszej nocy.

andrzeej
20-09-2018, 05:45
Nie przesadziłeś trochę? gaz, śmieciuch, klima?
Gdybym salon grzał klimą do 17*C nocą żona by mnie z domu wywaliła po pierwszej nocy.

U mnie przy 22 st. pada zarzut w moją stronę że skanera jestem;-)

Jastrząb
20-09-2018, 07:16
U mnie przy 22 st. pada zarzut w moją stronę że skanera jestem;-)
Co kto lubi.
Przy 22C żona jest niespokojna. Przy 23C to by mi chyba walizki wystawiła. Ale przy 17C to chyba nawet moja by narzekała.

brencik
20-09-2018, 07:38
Skoro w dzień jest 24 st to jakim cudem w nocy ma spasc do 17? Musiało by bbyć wyłączone ogrzewanie przez kilka dni jak nie tydzien a na zewnatrz -15

andrzeej
20-09-2018, 07:51
Hej. Czy ktoś kto ma instalacje pv może potwierdzić to co ten Pan na filmie opowiada na temat miesięcznych opłat w Tauron? Przecież aż mi się wierzyć nie chce w to. https://youtu.be/VjAr4vQn8CU

vr5
20-09-2018, 07:53
Nie przesadziłeś trochę? gaz, śmieciuch, klima?
Gdybym salon grzał klimą do 17*C nocą żona by mnie z domu wywaliła po pierwszej nocy.

Ale przecież piszę, że gaz będzie założony, a śmieciuch zdemontowany. 17 stopni to ustawiam na noc, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Dom w zimie jest nagrzany. Kocioł dolnego spalania pracuje 24 godziny na dobę. Jak założyłem klimę, to zakręciłem kurek w pokoju. Temperatura z 17 do 24 wzrasta błyskawicznie, więc nie ma potrzeby przegrzewania, jak nikogo nie ma.
Te 6 kWh na dobę z PV na pewno jest tańsze, niż węgiel, który trzeba by było spalić, by ogrzać pokój.
Nie piszę, że prąd z PV jest za darmo, bo to nie prawda. Może będzie za darmo za kilka lat, jak się zamortyzuje.
Dodam jeszcze, że klima ma Wi-Fi i można nią sterować zdalnie ( nie robiłem, bo u mnie nie ma takiej potrzeby).

Jastrząb
20-09-2018, 08:08
17 stopni to ustawiam na noc, gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Ale jemu chyba chodziło o to że nie ustawisz żeby Ci chłodziło do 17C. B spadek temperatury w domu w ciagu paru godzin z 24C do 17C tylko w wyniku zaprzestania grzania to ogromny spadek, podejrzanie duży. Ja bym chyba musiał 3 dni czekać żeby mi sie dom do 17C wychłodził. Fakt, że podłogówka, więc duza akumulacja ciepła.

vr5
20-09-2018, 08:18
Hej. Czy ktoś kto ma instalacje pv może potwierdzić to co ten Pan na filmie opowiada na temat miesięcznych opłat w Tauron? Przecież aż mi się wierzyć nie chce w to. https://youtu.be/VjAr4vQn8CU

Zakłady Energetyczne są od sprzedawania energii i z tego nie zrezygnują. Im będzie droższa, tym lepiej (dla nich).
Ten przykład z filmu, to jest firma. Wg naszego prawa firma nie jest Prosumentem, stąd muszą płacić dużo więcej, niż my w taryfie "G".
To, że to jest Tauron nie ma nic do rzeczy. Obojętnie, czy by byli w PGE, czy Energa, też by płacili.

Jak pisałem, takie mamy prawo.

vr5
20-09-2018, 08:29
@Jastrząb, ja nie pisałem, że temperatura w pokoju spada do 17 stopni, ja pisałem, że klimę ustawiam na 17 stopni. Dom ocieplałem w 1997 roku i dałem tylko 13 cm styropianu. Może to trochę za mało, ale od biedy wystarczy. W 1997 r. najgrubszy styropian, jaki był w sprzedaży to 8 cm. Na niego nakleiłem dodatkowo 5 cm. Kołki najdłuższe też były tylko na 8 cm. Ludzie w głowy się stukali, że tak grubą warstwę zakładam. Takie to były czasy...

No tak, jednak można było zrozumieć, że spada na te 17 st. w pomieszczeniu. Nie na pewno nie spada...

marcinbbb
20-09-2018, 08:37
Ale przecież piszę, że gaz będzie założony, a śmieciuch zdemontowany.

Nie neguje jednak założyłeś 2 dodatkowe klimy bo tak elegancko grzeją, a chwilę później dowiadujemy się że gaz będzie założony... koszt przyłącza gazowego + projekt to spore wiaderko pieniędzy liczę około 7000 + kocioł 2 funkcyjny kolejne 3000.
Więc czegoś nie rozumiem klima taka super ale gaz lepszy? Własny prawie darmowy prąd ale pakujesz się w gaz... a dlaczego nie np. w pompę ciepła powietrze woda.
Prawdą jest to że aby w "normalnym" domu temperatura spadła z 23 do 17 należało by czekać i czekać i jeszcze raz czekać. Ale wygląda na to że twój dom praktycznie nie ma akumulacji.

EDIT: przepraszam temp. ustawiasz na 17*C, równie dobrze można wyłączyć ogrzewanie na noc.

andrzeej
20-09-2018, 08:56
Zakłady Energetyczne są od sprzedawania energii i z tego nie zrezygnują. Im będzie droższa, tym lepiej (dla nich).
Ten przykład z filmu, to jest firma. Wg naszego prawa firma nie jest Prosumentem, stąd muszą płacić dużo więcej, niż my w taryfie "G".
To, że to jest Tauron nie ma nic do rzeczy. Obojętnie, czy by byli w PGE, czy Energa, też by płacili.

Jak pisałem, takie mamy prawo.

A możesz powiedzieć w przybliżeniu ile masz opłat stałych w Tauron przy założeniu że produkcje masz większą niż zużycie? I czy też masz prognozy na kolejne miesiące?

vr5
20-09-2018, 09:08
EDIT: przepraszam temp. ustawiasz na 17*C, równie dobrze można wyłączyć ogrzewanie na noc.
Nie napisałem, że założyłem, ale że założę. Leżą w garażu i czekają, jak wykonam instalację wewnętrzną "pod gaz". Rurę gazową do domu wprowadzili gazownicy. Licznik zostanie założony, jak podpiszę umowę z gazownią. Oczywiście instalacja wewnętrzna gazu jest już zatwierdzona w Urzędzie. Piec to akurat będzie trochę droższy, niż 3000 zł. Ja muszę doprowadzić wodę, rury C.O. odpływ wody z kondensatu. Jest to trochę roboty.
Gaz musi być, bo gdy temperatura na zewnątrz spadnie do - 20 st. to też w domu powinno być ciepło. U mnie najbardziej opłacalne są dodatkowe klimy, a nie pompa ciepła powietrze - woda ze względu na koszty. Syn sam sobie kilka lat temu zbudował na R407C, ale mi się nie opłaca.
Nie warto wyłączać na noc. Ta klima to jest inwerter, minimalny pobór prądu - 100 W. Więc po co wyłączać?

kulibob
20-09-2018, 09:37
To jak spadnie do -20 nie lepiej klik małych olejaków/konwektorów włączyć nocą?

strusp
20-09-2018, 10:38
Warto myć panele w sezonie. Nawet 10% więcej uzysku. Tylko trzeba mieć do tego dostęp, bo jak na mocno spadzistym dachu ktoś ma zamontowane, to się nie opłaca...

Jastrząb
20-09-2018, 11:05
Warto myć panele w sezonie. Nawet 10% więcej uzysku. Tylko trzeba mieć do tego dostęp, bo jak na mocno spadzistym dachu ktoś ma zamontowane, to się nie opłaca...
Dwie niespójne wiadomości napisałeś. Się opłaca (10%+) ale sie nie opłaca.

vr5
20-09-2018, 11:15
A możesz powiedzieć w przybliżeniu ile masz opłat stałych w Tauron przy założeniu że produkcje masz większą niż zużycie? I czy też masz prognozy na kolejne miesiące?

Opłaty stałe, to około 15 zł na miesiąc. Co innego "sztuczki", jakie Tauron robi, by coś jeszcze uszczknąć z Twojego dorobku. Zwłaszcza dla ludzi z 2 taryfami.
Ale w firmie też pracują porządni ludzie. Doskonale wiedzą, że Klient jest "oskubywany", ale nie powiedzą nic, by Ci pomóc. Na infolinii mówią "na okrągło", bo rozmowy są nagrywane. Taki pracownik, jeśli by zdradził, w czym rzecz, to wyleciał by na "zbity p..k".
Piszę, że są uczciwi, bo mimo, że to jest niebezpieczne, to i tak uzyskałem informację jak udowodnić, że jesteśmy osz...wani.
Wystarczy, że się weźmie 2 kolejne faktury i podliczy zużycie energii z ich metody "proporcjonalnej". Jeśli zsumuje się wyniki i podliczy dla danego okresu ich metodą łącznie, to wyniki są różne, inne niż na tych fakturach.

vr5
20-09-2018, 11:20
To jak spadnie do -20 nie lepiej klik małych olejaków/konwektorów włączyć nocą?

Nie warto, sprawdziłem. Powiem więcej - uruchomiłem Kospela z odzysku. Swoim zwyczajem z licznikiem. Wynik nie był ciekawy.

andrzeej
20-09-2018, 11:21
Dziękuję za odp. Mam 1 taryfę... Dostanę pierwsze faktury będę to obserwował.

marcinbbb
20-09-2018, 11:31
Nie warto, sprawdziłem. Powiem więcej - uruchomiłem Kospela z odzysku. Swoim zwyczajem z licznikiem. Wynik nie był ciekawy.
Ja mam starego olejaka podejrzewam że z 85 roku. Grzałka 400W bez termostatu rozgrzewa się do 95*C na okres przejściowy stoi w przedpokoju grzejąc jednocześnie łazienkę, pokój córy. Po przeliczeniu na tę chwile na zimę zostaje mi 1,3MWh prądu do przepalenia, ale czytałem też że ta sima będzie wyjątkowo upierdliwa jeśli chodzi o zimno.

kulibob
20-09-2018, 12:23
.... ale czytałem też że ta sima będzie wyjątkowo upierdliwa jeśli chodzi o zimno.

Podobno ma byc mroźna i słoneczna więc git

marcinbbb
20-09-2018, 13:42
Podobno ma byc mroźna i słoneczna więc git

Ta w tym roku w styczniu z 3,3kW udało mi się dobić do 64kWh produkcji ;) Ciekawe czy tej słonecznej zimy dobije do 100kWh:)

kulibob
20-09-2018, 15:42
Mi bardziej chodziło o zyski słoneczne przez okno:)
Lepsze -10 i słońce niż 0 i chlapa

fredfred
21-09-2018, 09:13
Czołem.
Czy oferta 5,5 KW na panelach BOVIET BVM6610P-270 Polikrystaliczny 270W i falownik FRONIUS Symo 5.0-3-M za 21000 to dobra oferta?

Tomek B..
21-09-2018, 11:02
Czołem.
Czy oferta 5,5 KW na panelach BOVIET BVM6610P-270 Polikrystaliczny 270W i falownik FRONIUS Symo 5.0-3-M za 21000 to dobra oferta?

Co najmniej o 10 tys. za dużo.

-voymar-
21-09-2018, 14:47
Ta w tym roku w styczniu z 3,3kW udało mi się dobić do 64kWh produkcji ;) Ciekawe czy tej słonecznej zimy dobije do 100kWh:)

Z 5.72kW - styczeń 184

Tomek B..
21-09-2018, 16:39
Chyba lekko przesadzileś.
Na Aledrogo te panele są po 650 a inwerter za 6100.
W samym materiale po tych cenach to jest ponad 19 000.
A gdzie robocizna, materiał na stelaż i zabezpieczenia elektryczne z uziemieniem?
Moim zdaniem to dobra oferta bo za 1kWp wychodzi 3818 zl

Za 10 lat być może nastąpi zwrot zainwestowanego kapitału.
W jakim celu inwerter za 6100 zł? Można o wiele taniej. Panele też można znaleźć taniej. Realna cena inwertera to zwrot środków wydanych na jego zakup w ciągu jednego roku. A stelaż, okablowanie, zabezpieczenia pod taką instalację to maksymalnie 2000 zł w detalu, w hurcie to nawet połowa tej kwoty.
Najbardziej z inwestycji ucieszy się ten, kto ci to sprzeda. Policz dobrze, czy chcesz płacić taniej za energię elektryczną, czy też bogacić cwaniaków, którzy zamiast wziąć się za pracę, to szukają naiwnych?
Fotowoltaika to inwestycja, która ma sie zwrócić jak najszybciej. Chcesz szpanować przed sąsiadem? Zaszpanujesz kiedy będzie się śmiał, ze nigdy ci się to nie zwróci a ty będziesz miał własną energię i więcej kasy w portfelu. Ale fakt, tam ci nie zajrzy.

Tomek B..
21-09-2018, 17:01
A możesz tak bardziej merytorycznie a mniej emocjonalnie?
Podaj te ceny i typy tych paneli co je można mieć taniej (za ile) i ten inwerter co to tanszy jest (za ile). Podaj też ceny tych pozostałych elementów no i oczywiście robocizna.
Gdzie Ty widziałeś instalację PV zainstalowaną za 2000 zł z 1kWp
Nie wszytko musi się zwrócić w 10 lat bo wystarczy że będzie dawać zwrot z inwestycji lepszy niż procent w banku. Ta inwestycja daje taką możliwość.

Czy Ty coś kupujesz w sklepie bo jeżeli tak to za każdym razem dajesz zarobić jakiemuś cwaniakowi.

Nie będę szukał za ciebie.
Masz przykład poniżej jak cwaniacy w naszym kraju potrafią manipulować cenami:

https://allegro.pl/inwerter-falownik-fotowoltaiczny-steca1-5kwgeramny-i6981593887.html

A tu ten sam:

https://www.ebay.co.uk/itm/Steca-Grid-1500-Solar-Inverter-Made-in-Germany-7-Yr-Warranty/202437256966?hash=item2f22336706:g:aVQAAOSwnM1bVfo a

https://www.ebay.co.uk/itm/Steca-Grid-1500-Solar-Inverter-Made-in-Germany-7-Yr-Warranty/202417077531?hash=item2f20ff7d1b:g:aVQAAOSwnM1bVfo a

Takich przykładów można mnożyć bez liku.
Przecież w tym wszystkim jest wielkie oszustwo. Zamiast najwięcej zarobić producent, to zarabia cwaniactwo, którego główną domeną jest: ,,jak chcesz mieć darmowy prund, to płać"
I tak oto mamy już podatek od słońca. Podatek od ludzkiej niewiedzy. A cwaniactwo to robactwo.

Tomek B..
21-09-2018, 17:06
Jak chcesz wyładowywać swoje frustracje to przynajmniej nie rób tego doradzając innym.
Dyskusja z Tobą nie ma sensu bo nie ma o czym dyskutować.

No i mamy kolejnego ukrytego don pedro instalatora na forum. A sio.

Tomek B..
21-09-2018, 17:54
No i mamy jeszcze jednego nieukrytego frustrata.

Frustrata? Póki co moja instalacja 5 KW za 10 tys zł ma się bardzo dobrze, a nawet jest chęć rozbudowy do większej mocy.
Chyba zacznę sprzedawać kije do przeganiania cwaniaków sprzedających fotowoltaikę.

Prawidłowa oferta na każdą sprzedawaną instalację powinna zawierać:
- ceny poszczególnych komponentów
- koszty robocizny
- końcową cenę brutto z podatkiem vat

Tomek B..
21-09-2018, 18:33
Człowieku opanuj się.
Podaleś przykład inwertera 1.5kW sprzedawanego na angielskim e-bayu.
W opisie jest informacja że sprzedający może nie wysylać do Polski. Taki drobiazg.
Podałeś cenę bez kosztu wysylki.
Jakby to wszysto dodać to wyszła by cena ok 1000 zl za inwerter którego gwarancja jest w Anglii.
Na Aledrogo ten sam kosztuje ponad 2000 zł.
No to mamy oszczędność 1000 zł na inwerterze praktycznie bez gwarancji.
To wszystko jako kontra do instalacji z inwerterem 5 kW. To nawet nie jest śmieszne.
Nie podałeś cen tych tanich paneli ani nawet ich typów.
Na tym samym e-bayu panele kosztują po około 100 funtów + koszty przesyłki.
Czy o takie tańsze ci chodziło?
Nie zapytaleś nawet czy pytający jest w stanie sam to wszystko poskładać.
Nawet jeśli by potrafil to za 11000 takiej instalacji z nowych elementów nie złoży i ciekawe ile zapłaci jakiemuś elektrykowi za certyfikat zgodności z wymaganiami ZE?

Pierwsze słyszę, że to sprzedający daje gwarancję. Gwarancję daje producent, która ostatecznie trafia do podmiotu lub osoby fizycznej, która dany produkt zakupi.
Świetny tekst, że gwarancji nie ma. Na całym świecie będzie respektowana tylko nie w Polsce. Na głowę upadłeś? Mało tego, w takiej Anglii vat wynosi 20%.

Dałem ci cwaniaku fotowoltaiczny jeden z wielu przykładów manipulacji jakich się dopuszczacie. Na wszystko macie ukryte 100% marży. W innych krajach fotowoltaika jest tak powszechna, że zarabia się na pracach monterskich a nie na sprzedaży handlowej. Przez to jest dużo większy popyt na rynku i instalatorzy mają dużo uczciwej pracy do wykonania. Inwertery i panele schodzą codziennie całymi kontenerami. Tylko wy polscy instalatorzy myslicie, że to jest jakaś kosmiczna technologia. Tak naprawdę swoje certyfikaty na kursach, również zdobyliście za kilka groszy a ludzi już nie szanujecie i najchętniej obdarlibyście ze skóry. Kijem przyłożyć i do roboty zagonić.

marcinbbb
21-09-2018, 19:01
Tomek ma dużo racji jednak są ludzie którzy nie mają umiejętności w rękach aby taką instalację zrobić. Co z tego że we własnym rozbudowywanym domu w tej chwili robię całą kabelkologię stosowaną (cctv, lan, prąd, oświetlenie), sam zrobię podłogówkę i rekuperację. Jak za cholerę nie tknę tematu tynkowania, i szeroko pojętej wykończeniówki np. glazura + terakota. Nie umiem i nie chce się tego uczyć to dla mnie coś jak malowanie pomaluje sam ale będę przy tym narzekał tydzień i miesiąc po skończonej robocie. Wszelkiego rodzaju oklejanie taśmą klejącą to dla mnie kara Boska. A to tylko dlatego że przyjdzie mi jakiś Janusz i powie że on pomaluje ale za 5 PLN/m2
Więc rozumiem że ktoś nie chce robić samemu PV.

Ale mam propozycję pomalujcie mi chałupę, połóżcie glazurę i terakotę a ja w zamian zrobię Wam instalację na waszych częściach mogę podpowiedzieć co kupić ale nie będę szukał komponentów za Was. Przychodzicie do mnie macie farbę i co tam potrzebne do tej roboty i tego samego oczekiwał bym od Was.
Elektryka z papierami zabieram ze sobą.

Wtedy będziecie mogli powiedzieć że macie instalację za 2000pln/kWp ale w zamian musieliście dać coś od siebie. Ja będę zadowolony a i Wy tak samo.

adam_mk
21-09-2018, 19:50
"Gdzie Ty widziałeś instalację PV zainstalowaną za 2000 zł z 1kWp"

6591
Przyjedź i sobie zobacz...
Za moje 1kWp dałem... 600zł.
No, ale ja normalny nie jestem i nie byłem!
Jak czego nie mam a potrzebuję - to sobie robię...
:lol:

Adam M.

adam_mk
21-09-2018, 20:18
Nie!
Po co?
Mam off-grid z akumulatorami a mój UPS robi 3kW (przeciążalne krótko do 50%) z tego ładującego 1kWp.

"miałem na myśli wykonaną przez firmę zewnętrzną i podłączona do sieci."

Zapomnij!
TO SE NEDA PANE!

Dopiszę...
Mam spore doświadczenie w byciu off... To są lata! (no, doświadczeń!).
W systemach zasilania rezerwowego, gwarantowanego, wielostronnego dłubię od lat...
Nie ma tu dla mnie wiedzy tajemnej...


Adam M.

kulibob
21-09-2018, 20:23
Frustrata? Póki co moja instalacja 5 KW za 10 tys zł .....


Nie przegiąłeś trochę??
5k to używane panele.

Chociaż w sumie na upartego by się dało

adam_mk
21-09-2018, 20:35
Nie przegiąłeś trochę??
5k to używane panele.

Chociaż w sumie na upartego by się dało

A używane to złe?

Adam M.

kulibob
21-09-2018, 21:26
Z moich 6 używek dwie jechały do reklamacji więc jestem zniesmaczony używkami.

-voymar-
22-09-2018, 00:16
Nie!
Po co?
Mam off-grid z akumulatorami a mój UPS robi 3kW (przeciążalne krótko do 50%) z tego ładującego 1kWp.

"miałem na myśli wykonaną przez firmę zewnętrzną i podłączona do sieci."

Zapomnij!
TO SE NEDA PANE!

Dopiszę...
Mam spore doświadczenie w byciu off... To są lata! (no, doświadczeń!).
W systemach zasilania rezerwowego, gwarantowanego, wielostronnego dłubię od lat...
Nie ma tu dla mnie wiedzy tajemnej...


Adam M.

Wiesz co skończ już z tym bredzeniem i tym off i wmawianiu ludziom jakie to SUPER . Bo pewnie ze 100 stron wcześniej było tego aż głowa bolała
LUDZISKA Jestem na tym forum od początku i wiem co te przechwałki są warte. Chcesz Adamie to zaczniemy i przedstawimy uzyski i opłacalnośc twojego OFF. Myślę że zrozumiałeś i przestaniesz mamić ludzi. Nie jest to nagonka na ciebie lecz przestań tego twora zachwalać.

-voymar-
22-09-2018, 00:22
A używane to złe?

Adam M.

Dobre. Dlaczego nie. Tylko wkurza mnie późniejsze biadolenie że uzyski małe , że awaria inwentera itd. Trzeba powiedzieć jasno. to na (+) a to na( - ) przy inwestycji w używki i nikt do nikogo nie ma pretensji.

kulibob
22-09-2018, 05:19
...............

[moderowano] u mnie off nie do końca służy tylko do tego co twój on.
A co do używek to odradzam zwłaszcza jak ktoś chce tym zawalić cały dach. Kpiłem 6 używek jedna przyjechała popsuta druga posuła się po pół roku.
Fakt wymienili na nowe-stare kasę za przesyłkę zwrócili. Wszystko zgodnie z prawem ale to ciągle używki myślisz że czemu sprzedają ję że wszystko z nimi ok??

Tomek B..
22-09-2018, 07:51
Instalację mam zrobioną na nowym sprzęcie.

kerad85
22-09-2018, 08:13
Czołem.
Czy oferta 5,5 KW na panelach BOVIET BVM6610P-270 Polikrystaliczny 270W i falownik FRONIUS Symo 5.0-3-M za 21000 to dobra oferta?

Moim zdaniem bardzo dobra oferta!
Ale co niektórzy na tym forum nie biorą pod uwagi innej opcji jak montaż samemu i dla takich to zawsze będzie za drogo ;)

kulibob
22-09-2018, 08:42
Instalację mam zrobioną na nowym sprzęcie.

To nie-wiem jakim cudem 2000 za kW. Panele, inwerter, kable, bezpieczniki, stelaż, śrubki....

Mi off grid z akumulatorami i agregatem prądotwórczym wyszedł ok 4000 za kW

vr5
22-09-2018, 09:22
To nie-wiem jakim cudem 2000 za kW. Panele, inwerter, kable, bezpieczniki, stelaż, śrubki....

Mi off grid z akumulatorami i agregatem prądotwórczym wyszedł ok 4000 za kW

Witaj!
1 kW za 2000 zł to z używek teraz norma. 2 lata temu było drożej, a ceny spadają. Używki kupować najlepiej " z ręki do ręki", czyli blisko domu. Jedziesz z urządzeniem pomiarowym ( może być prymitywne) i mierzysz, jak pracują.
Kupując panele po 1,00 - 1,20 zł za wat, zmieścisz się bez problemu w 2 tys.
Off grid jest droższy i nic się na to nie poradzi. Co innego @Adam, ale On ma inne uwarunkowania...
1/3 uszkodzonych, to pech - wiesz, jak mawiają starożytni: "kto ma w życiu pecha, ten ma nieszczęść kupę, złamie sobie palec obcierając du*ę"".

vr5
22-09-2018, 11:36
Tylko zauważ że Tomek B.. twierdzi że kilka lat temu zrobił swoje 5kWp z nowego sprzętu za 10k.

Pewnie tak, ale nie każdy ma dostęp do źródła. Myślę, że mógł kupić i tanio i dobre.
Co do tych nowych "leżaków magazynowych", które ludzie kupują, to też różnie bywa. Sąsiad pojechał po takie z moim sprzętem pomiarowym i zrezygnował. Następnie kupił używane panele po 1,20 zł za 1 W. i są bardzo dobre. U Niemca często wymienia się posiadane panele na takie, które są o 20 do 30 procent wydajniejsze od już zainstalowanych, tylko z tego powodu, że można więcej mocy uzyskać z posiadanej powierzchni. Stąd używanych konstrukcji prawie się nie spotyka.

Tomek B..
22-09-2018, 14:16
Jest oferta.
Palety nowych paneli o mocy 410W każdy. Paleta zawiera 23 panele monokrystaliczne. Panele Topsun TS-S410TA1, made in Korea.
Cena 6 tys. zł za paletę. Sumaryczna moc 9340W. Do ceny należy doliczyć koszty transportu z Wielkiej Brytanii. Panele przecenione ponieważ od 2013 roku leżą w magazynie.
Zastanawiam się nad kupnem jednej palety dla siebie. Ktoś chętny na podzielenie kosztów transportu?

419117
419120
Solar Panel Model Topsun TS-S410TA1
STC DC Watts Maximum Power Pmax: 410 W
PTC DC Watts Maximum Power Pmax: 356.3 W
AC kWh generated based on NREL PV Watts estimate
AC power monthly: 51.25 kWh
AC power per year: 615 kWh
Cell Technology Type: Monocrystalline
Frame: Anodized Aluminum Alloy, Silver
Weight: 70 lbs
Product Warranty: 10 years material and workmanship
Performance Guarantee: 25 years power output
Length (mm) 1960.0
Width (mm) 1308.0
Module area (m2) 2.56

Z jednej palety dla siebie wziąłbym 8 sztuk, może maksymalnie 10, reszta do oddania po kosztach.
Co do kosztów transportu, jest szansa, że przyjedzie to za 1000zł. Z 15 palet zostało 8.

funky_koval
22-09-2018, 16:35
Nie każdemu pasują niestandardowe wymiary tych paneli.

marcinbbb
22-09-2018, 16:56
Wpisz mnie na listę wezmę 4 panele.
Liczyć 300 PLN/szt nie ma co się zastanawiać biorąc pod uwagę że to monokryształ. A wymiary nie mają znaczenia każdy sam sobie to powiesi na dachu i sam przygotuje konstrukcję.

Nie mam tylko pomysłu jak to przewieźć samochodem.

Tomek B..
22-09-2018, 17:07
Wpisz mnie na listę wezmę 4 panele.
Liczyć 300 PLN/szt nie ma co się zastanawiać biorąc pod uwagę że to monokryształ. A wymiary nie mają znaczenia każdy sam sobie to powiesi na dachu i sam przygotuje konstrukcję.

Nie mam tylko pomysłu jak to przewieźć samochodem.

Jeśli zrobię transport do siebie to jakoś się podrzuci przyczepką samochodową. Daleko nie jest.

marcinbbb
22-09-2018, 17:09
Zawsze to jakaś opcja:) Ewentualnie upchnę jakoś po przekątnej:)

Tomek B..
22-09-2018, 17:15
Zostało 11 paneli. Jeśli ktoś chętny to pisać.

marcinbbb
22-09-2018, 17:25
Zapytam jeszcze u "siebie" może ktoś będzie chętny.

fredfred
22-09-2018, 17:27
A może zamówimy 2 palety. 13-14 paneli i mnie zainteresowało.

Tomek B..
22-09-2018, 17:29
A może zamówimy 2 palety. 13-14 paneli i mnie zainteresowało.

Nie wiem jak z transportem, bo przy takim rozmiarze paneli nie wiem czy wejdzie na busa. Palety są fabrycznie zapakowane a włożenie dwóch palet na busa może być problemem. Pozostaje ręczne przepakowanie a za ostrożne pojedyńcze załadowanie tego trzeba będzie człowiekowi ekstra odpalić.
Wagowo będzie to 1,5 tony z hakiem.
Całościowo koszt transportu będzie niższy. W związku z czym mogą być dwie palety. Czekamy na chętnych na pozostałe 20 sztuk z drugiej palety.

marcinbbb
22-09-2018, 18:30
Wziąłbym więcej ale mam jeszcze do odebrania kolejne 1,6kW u nas w Polsce. A do tych "wpisowych" 4 nie mam nawet inwertera na oku a gdzie do montażu ;)

Tomek B..
22-09-2018, 18:33
Wziąłbym więcej ale mam jeszcze do odebrania kolejne 1,6kW u nas w Polsce. A do tych "wpisowych" 4 nie mam nawet inwertera na oku a gdzie do montażu ;)

Mam na olx solaxy do sprzedania.

marcinbbb
22-09-2018, 18:41
OK mam:) Ale wstrzymam się może znajdzie się kupiec na nie bo cena całkiem OK. Tylko wiem ile za nie płaciliśmy:)

Xesxpox
22-09-2018, 19:03
Dopisz mnie z 8szt jeżeli aktualne;)
Na priv tez puszcilem ci wiadomosc

-voymar-
22-09-2018, 19:11
[moderowano] u mnie off nie do końca służy tylko do tego co twój on.
A co do używek to odradzam zwłaszcza jak ktoś chce tym zawalić cały dach. Kpiłem 6 używek jedna przyjechała popsuta druga posuła się po pół roku.
Fakt wymienili na nowe-stare kasę za przesyłkę zwrócili. Wszystko zgodnie z prawem ale to ciągle używki myślisz że czemu sprzedają ję że wszystko z nimi ok??

Mnie używki nie interesują ,tak że na twoje pytanie -Cyt/-myślisz że czemu sprzedają ję że wszystko z nimi ok? Odpowiadam NIE

marcin225
22-09-2018, 20:33
Jest oferta.
Palety nowych paneli o mocy 410W każdy. Paleta zawiera 23 panele monokrystaliczne. Panele Topsun TS-S410TA1, made in Korea.
Cena 6 tys. zł za paletę. Sumaryczna moc 9340W. Do ceny należy doliczyć koszty transportu z Wielkiej Brytanii. Panele przecenione ponieważ od 2013 roku leżą w magazynie.
Zastanawiam się nad kupnem jednej palety dla siebie. Ktoś chętny na podzielenie kosztów transportu?

419117
419120
Solar Panel Model Topsun TS-S410TA1
STC DC Watts Maximum Power Pmax: 410 W
PTC DC Watts Maximum Power Pmax: 356.3 W
AC kWh generated based on NREL PV Watts estimate
AC power monthly: 51.25 kWh
AC power per year: 615 kWh
Cell Technology Type: Monocrystalline
Frame: Anodized Aluminum Alloy, Silver
Weight: 70 lbs
Product Warranty: 10 years material and workmanship
Performance Guarantee: 25 years power output
Length (mm) 1960.0
Width (mm) 1308.0
Module area (m2) 2.56

Z jednej palety dla siebie wziąłbym 8 sztuk, może maksymalnie 10, reszta do oddania po kosztach.
Co do kosztów transportu, jest szansa, że przyjedzie to za 1000zł. Z 15 palet zostało 8.

Daj link do tej oferty.

hostii
22-09-2018, 20:45
Panowie właśnie dostałem cynka o tych panelach i chciałbym się zapisać na 8 szt, tak na poważnie bo jak wyjdzie po ok 300 za panel to cena niezła, busa mam po zmierzeniu prawie wejdą ( mam zabudowane nadkola i trzeba to rozkręcić - no problem). Wchodzę w to bo po przejściu na on-grid off mi leży i będzie można go zasilić. Jak kolega organizator będzie chciał finalizować to proszę na priv pogadamy przez tel.

marcinbbb
22-09-2018, 20:57
Zostało 12 paneli z 2 palety.

vr5
22-09-2018, 21:04
W związku z czym mogą być dwie palety. Czekamy na chętnych na pozostałe 20 sztuk z drugiej palety.

Widziałem tą ofertę. Wysłałem Ci informację na priv. Jak wypali, to 5 sztuk by mnie interesowało. Ma je trochę daleko, bo w Peterborough.

marcinbbb
22-09-2018, 21:10
Rezerwacja :Xesxpox" 5 paneli. zostały 7 panele

Slak
22-09-2018, 21:41
Biorę pozostałe 7 szt. mam blisko do Piotrkowa... :)

marcinbbb
22-09-2018, 21:51
Jeśli dobrze liczę druga paleta wyszła.
Tomek myślę że starczy... Panowie liczymy się z przelewem na konto Tomka przed kupnem? i Odbiór gdzieś w Polsce i czasami trzeba się będzie pofatygować lub ktoś "gdzieś dowiedzie:

Ale poczekamy Tomek ogarnie

Slak
22-09-2018, 22:25
Ja liczę się ze wszystkim...

cuuube
22-09-2018, 22:34
Panowie właśnie dostałem cynka o tych panelach i chciałbym się zapisać na 8 szt siema .



.




Nie wiem jak z transportem, bo przy takim rozmiarze paneli nie wiem czy wejdzie na busa.

Może załatwcie jakąś spedycję. Dokoptujcie jeszcze z paletę i ponegocjujcie cenę

Tomek B..
23-09-2018, 07:22
Sprawa wygląda w tej chwili tak, że najkorzystniej cenowo wyjdzie zamówić 3 palety. Wtedy zamawia się całego busa, ładunek 2 tony. Na razie jeden z przewoźników powiedział mi za transport 69 paneli 5 tysięcy zł. Wychodzi 334zł za panel z dostawą do domu. Plan jest taki, że będę na miejscu przy załadunku. Wszyscy chyba nie będą mieć pretensji jeśli dołożą się do mojej podróży. Wolę wiedzieć i widzieć co kupuję. Z przewoźnikiem będzie można dogadać poszczególne dostawy, ponieważ będzie jechał tylko z panelami.
Całość zamówienia na kwotę powyżej 20 tys. zł. Trzeba w miarę sprawnie ogarnąć kupno waluty.

cuuube
23-09-2018, 07:58
Potwierdzę do wieczora czy biorę , wziąłbym 10-12 sztuk , na te chwilę rezerwacja. Musze zrobic burzę mózgu . Miejsce dostawy to samo co hostii

hostii
23-09-2018, 08:04
Potwierdzę do wieczora czy biorę , wziąłbym 10-12 sztuk , na te chwilę rezerwacja. Musze zrobic burzę mózgu . Miejsce dostawy to samo co hostii

Ja mam busa więc my możemy podjechać, jeden panel ma 35kg więc wagowo powinno być OK

hostii
23-09-2018, 08:07
Sprawa wygląda w tej chwili tak, że najkorzystniej cenowo wyjdzie zamówić 3 palety. Wtedy zamawia się całego busa, ładunek 2 tony. Na razie jeden z przewoźników powiedział mi za transport 69 paneli 5 tysięcy zł. Wychodzi 334zł za panel z dostawą do domu. Plan jest taki, że będę na miejscu przy załadunku. Wszyscy chyba nie będą mieć pretensji jeśli dołożą się do mojej podróży. Wolę wiedzieć i widzieć co kupuję. Z przewoźnikiem będzie można dogadać poszczególne dostawy, ponieważ będzie jechał tylko z panelami.
Całość zamówienia na kwotę powyżej 20 tys. zł. Trzeba w miarę sprawnie ogarnąć kupno waluty.

Ja się zgadzam bo już się sparzyłem na używkach, a wystarczył miernik za 20zł do sprawdzenia....

cuuube
23-09-2018, 08:11
Ja mam busa więc my możemy podjechać, jeden panel ma 35kg więc wagowo powinno być OK

transport to pikuś , też moge załatwic busa (z firmy) z paką 4,2x2,4 za --> flaszka+paliwo , ale nie to jest istotne , to nawet nie kasa na same panele , pisałem Ci .

vr5
23-09-2018, 09:04
Plan jest taki, że będę na miejscu przy załadunku. Wszyscy chyba nie będą mieć pretensji jeśli dołożą się do mojej podróży. Wolę wiedzieć i widzieć co kupuję. Z przewoźnikiem będzie można dogadać poszczególne dostawy, ponieważ będzie jechał tylko z panelami.
Całość zamówienia na kwotę powyżej 20 tys. zł. Trzeba w miarę sprawnie ogarnąć kupno waluty.
Sprawdziłem na dachu - zmieści się 6 paneli, więc jeśli jeszcze zostanie, to zamawiam łącznie 6 sztuk, zamiast pięciu.
To dobry pomysł być przy załadunku.

Ja kupowałem w 2005 roku w GB "w ciemno" Renault Scenik'a, trafił się dobry, jak na tamte czasy. Na dodatek był LHD.

Tomek B..
23-09-2018, 09:05
Na dwie palety jest już komplet.
Transport będzie profesjonalny z ubezpieczeniem ładunku.

Tomek B..
23-09-2018, 09:40
Potwierdzę do wieczora czy biorę , wziąłbym 10-12 sztuk , na te chwilę rezerwacja. Musze zrobic burzę mózgu . Miejsce dostawy to samo co hostii

Jeśli się zdecydujesz to zostaje połowa trzeciej palety.

kerad85
23-09-2018, 11:02
Jestem zainteresowany 8-10 panelami.

Slak
23-09-2018, 13:46
Ja wezmę zamiast siedmiu osiem sztuk - lepiej wyglądać będą na dachu.

Tomek B..
23-09-2018, 14:54
Z 4 palety zostało już tylko 8 sztuk. Jeszcze ktoś ma możliwość zgłosić się po 8 paneli i zamykamy temat. Nawet jeśli nie to zostaną u mnie.

cuuube
23-09-2018, 16:14
Chciałbym napisać raz kozie śmierć , ale muszę jednak odpuścić , także proszę o wykreślenie z listy chętnych . Poszukam okazji później

Tomek B..
23-09-2018, 16:39
Panele wyglądają tak:

419157

Tomek B..
23-09-2018, 17:47
Zapisane są osoby chętne na 88 paneli. Z 4 palety zostały wolne 4 sztuki.

Tomek B..
23-09-2018, 18:09
Jeśli ktoś szuka inwerterów:

https://www.ebay.co.uk/itm/Ideal-for-Ireland-or-EU-solar-projects-infinity-2-8kw-solar-grid-inverter/163144924995

https://www.ebay.co.uk/itm/Samil-Power-Solar-River-3400-Dual-MPPT-Inverter-with-Integrated-DC-Isolator/263811166888?_trkparms=aid%3D888007%26algo%3DDISC. MBE%26ao%3D1%26asc%3D20140328180637%26meid%3D41ded b15c65149bea056c02770a78bd8%26pid%3D100009%26rk%3D 1%26rkt%3D1%26sd%3D163144924995%26itm%3D2638111668 88&_trksid=p2047675.c100009.m1982

vr5
23-09-2018, 19:40
Testowałem Solar River 4500, był z Wi-Fi. Chińczyk, ale dobrze wykonany z wyłącznikiem po stronie DC. Nie pamiętam, ale miał chyba możliwość sterowania mocą. Oczywiście różne wykresy i dane na kolorowym wyświetlaczu.

Tomek B..
24-09-2018, 07:58
Wszystkim osobom odpisałem co i jak. Czekam na pozostałych aby nie mieli później pretensji, że zostali pominięci.

andrzeej
24-09-2018, 08:19
Pytanie.Jaka odległość paneli pv od falownika? W miejscu gdzie będę miał zamontowaną instalacje nie będzie miejsca na więcej(Falownik będzie większy aby w przyszłości rozbudować ins.). Najbliżej na co mogę sobie pozwolić to 60-70 m. Czy straty będą duże z tego tytułu?

Tomek B..
24-09-2018, 08:53
Pytanie.Jaka odległość paneli pv od falownika? W miejscu gdzie będę miał zamontowaną instalacje nie będzie miejsca na więcej(Falownik będzie większy aby w przyszłości rozbudować ins.). Najbliżej na co mogę sobie pozwolić to 60-70 m. Czy straty będą duże z tego tytułu?

Zależy jeszcze ile stringów, jeśli kilka to spokojnie ogarniesz taką odległość standardowym 4mm przewodem.

winner1988
24-09-2018, 09:25
Witam
mam do was takie pytanie czy opłaca się brać instalacje w firmie PROMAG

Panele polikrystaliczne o mocy 270W firmy ARGOM (polski producent)
Inwerter Goodwe

Chodzi mi o instalacje 4KW za cene 15900zł

a poniżej przedstawiam ofertę przedstawiciela

419170

andrzeej
24-09-2018, 09:32
Zależy jeszcze ile stringów, jeśli kilka to spokojnie ogarniesz taką odległość standardowym 4mm przewodem.

Aha... Co masz na myśli jeśli kilka to ok Będzie prawdopodobnie tylko 1 im więcej tym lepiej?... Na ten moment będzie do falownika fronius 5.0.3 podłączone 16 paneli o mocy 4.3kwp. Myślę że spokojnie mogę dobić do 6- 6.5 kwp..(ale to w dalszej perspektywie). Dopłata miedzy 3.7.3 a 5.0.3 była na tyle mała (w porównaniu do zakupu drugiego falownika) że postanowiłem wziąć ten większy.W sobotę będę miał montaż a potem cierpliwe(jeśli tak w ogóle się da:confused:) czekanie na wymianę licznika.

andrzeej
24-09-2018, 09:36
Witam
mam do was takie pytanie czy opłaca się brać instalacje w firmie PROMAG

Panele polikrystaliczne o mocy 270W firmy ARGOM (polski producent)
Inwerter Goodwe

Chodzi mi o instalacje 4KW za cene 15900zł

a poniżej przedstawiam ofertę przedstawiciela

419170

Cena z dopłatą jak jak u mnie bez dopłat:rolleyes:

winner1988
24-09-2018, 09:47
No też podejrzewam że ta dopłata to pic na wodę ale co myślicie o sprzęcie?

marcinbbb
24-09-2018, 10:07
Mam u siebie inwerter GoodWe (GW 3000 NS) zainstalowany. Brak problemów chodzi już 3 lata zainstalować i zapomnieć. Mój już przerobił prawie 10MWh energii elektrycznej. Jedyny minus lubi się grzać czasami nawet do 55*C ale mnie to lotto wisi w budynku gospodarczym.
Inwerter z wifi fajny portal www do generowania statystyk.

O panelach się nie wypowiem

hostii
24-09-2018, 13:41
Wszystkim osobom odpisałem co i jak. Czekam na pozostałych aby nie mieli później pretensji, że zostali pominięci.

Ja nic nie dostałem napisałem na priv

marcinbbb
24-09-2018, 14:25
Dupa blada: " This listing was ended by the seller because the item is no longer available. "
Także ten teges za późno.

Tomek B..
24-09-2018, 14:31
Dokładnie. Takie okazje zgarnia się od razu. Najprawdopodobniej ktoś napisał do sklepu, że bierze wszystko z zapłatą przy odbiorze. Tam sklep od sprzedaży bierze nawet 10% prowizji.
Ale powiem wam, że 8 palet zostało sprzedanych pojedyńczo między 23 sierpnia i 17 września, za trochę niższe kwoty niż cena w aukcji. Jest jeszcze nadzieja, że to wróci. Dziwne, że nagle 7 palet zniknęło.

marcinbbb
24-09-2018, 14:47
Może by napisać maila do sprzedawcy i zapytać na czym temat stoi. Może aukcja się skończyła, a może faktycznie wszystko sprzeda poza aukcją.

Tomek B..
24-09-2018, 14:53
Może by napisać maila do sprzedawcy i zapytać na czym temat stoi. Może aukcja się skończyła, a może faktycznie wszystko sprzeda poza aukcją.

Już to zrobiłem kiedy tylko aukcja zniknęła. Wczoraj wysłałem też wiadomość, ale odpowiedzi nie było.

vr5
24-09-2018, 15:02
Już to zrobiłem kiedy tylko aukcja zniknęła. Wczoraj wysłałem też wiadomość, ale odpowiedzi nie było.

Zobaczymy, pożyjemy...
Może niestety za niedługo ukażą się w Polsce na znanym portalu, tak jak te (te same):

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-410w-i7578131778.html

Tomek B..
24-09-2018, 15:12
Zobaczymy, pożyjemy...
Może niestety za niedługo ukażą się w Polsce na znanym portalu, tak jak te (te same):

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-410w-i7578131778.html

Póki co kupna przez sklep nie było. To sprzedający zdjął ofertę.
Te same panele były też na innej aukcji po 215f za sztukę i też są zdjęte ze sprzedaży.

Tomek B..
24-09-2018, 15:14
One te panele już są w drodze do Polski. :)

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-410w-paleta-23-sztuki-9430w-i7500156665.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpane l-fotowoltaiczny-410w-paleta-23-sztuki-9430w-i7500156665.html)

https://allegro.pl/panel-sloneczny-410w-i7499905294.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpane l-sloneczny-410w-i7499905294.html)

Zauważcie czas dostawy 5 dni roboczych. :)

Wszystko jasne. Ktos już to podprowadził. I jaka cena. Ale o co kaman, gdzie jest pozostałe 6 palet.
Nienawidze cwaniactwa. Panele razem z transportem to maksymalnie 7000-8000 zł a wystawione z 100% marżą.
Mówi się trudno. W UK całe magazyny tego stoją i będą się tego pozbywać. Trzeba tylko czekać na okazje.
4 palety mogły być już w dobrych rękach i pomóc w płaceniu niższych rachunków za energię elektryczną, a tak leżą na palecie u cwaniaka. I tak przeleżą jeszcze bardzo długo.
Definitywnie są to panele z tego samego źródła. Ten kto to sprzedaje musiał dostać cynk o naszym zamówieniu. Dziś rano zadzwonił pewnie do sprzedającego, że bierze wszystko.

vr5
24-09-2018, 16:08
Powiem tak - najłatwiej mi się zakładało na dachu (kąt 37 i 45 st.) panele 158 x 80 cm. Robiłem to sam, a młody już nie jestem. Do 165 x 99 cm musiałem prosić syna do pomocy. Młodsi to nigdy nie mają czasu i z 12 panelami (większymi) to chyba ze 3 tygodnie trwało, nim zostały przymocowane do dachu.
Jedynie na płaskim dachu garażu szło bez problemu z każdym typem. Ale jest tam teraz "rupieciarnia" (zbieranina paneli od sześciu różnych producentów). Prąd dają, więc nie narzekam. Jak się coś nawinie za dobrą cenę, to wymienię.

Tomek B..
24-09-2018, 16:11
Powiem tak - najłatwiej mi się zakładało na dachu (kąt 37 i 45 st.) panele 158 x 80 cm. Robiłem to sam, a młody już nie jestem. Do 165 x 99 cm musiałem prosić syna do pomocy. Młodsi to nigdy nie mają czasu i z 12 panelami (większymi) to chyba ze 3 tygodnie trwało, nim zostały przymocowane do dachu.
Jedynie na płaskim dachu garażu szło bez problemu z każdym typem. Ale jest tam teraz "rupieciarnia" (zbieranina paneli od sześciu różnych producentów). Prąd dają, więc nie narzekam. Jak się coś nawinie za dobrą cenę, to wymienię.

Racja nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Takie panele giganty to potrzebują chyba z 4 chłopa do montażu. Dlatego w UK niechodliwe, bo raz, że trudno to upchać na angielskich daszkach, a po drugie największe ryzyko zawalenia pod ciężarem 4 chłopa i panela.
Chciałem wam wszystkim zrobić dobrze abyście nie przepłacali za fotowoltaikę. Pomimo utraty szansy nie dajcie się skubać i pozwalać zarabiać cwaniakom.

hostii
24-09-2018, 16:15
No nic będą leżały jeszcze długooooooo, za tą kasę bez FV, gwarancji itp to ja dziękuję, miłego leżenia im życzę

Tomek B..
24-09-2018, 16:26
No nic będą leżały jeszcze długooooooo, za tą kasę bez FV, gwarancji itp to ja dziękuję, miłego leżenia im życzę

Do tego ich fizycznie nie ma w Polsce, one są cały czas w Anglii.
Gwarancja nadal jest, ponieważ jest przekazywana od sprzedającego do kupującego. Do uznania gwarancji wystarczy dowód zakupu.W naszym przypadku jakby każdy miał potwierdzenie zakupu na tak dużą liczbę paneli to producent całkowicie inaczej podszedłby do ewentualnej reklamacji nawet jednego panela.
Fajna była okazja. Taki panel zapracowałby na siebie już po 1,5 roku pracy, generując po tym okresie czysty kapitał.
Czekajmy cierpliwie, może ktoś zmięknie, bo sytuacja co najmniej dziwna. Wystawione było to na sprzedaż od miesiąca i nagle w ciągu jednego dnia znika połowa składu. Ale wszystko tłumaczy to, że za tym wszystkim stoi osoba, która chce sprzedać te panele na wskazanym portalu aukcyjnym. On tego towaru nie ma fizycznie a jedynie usiłuje sprzedać.
Skąd w ludziach tyle zachłanności?

cuuube
24-09-2018, 18:28
One te panele już są w drodze do Polski. :)

https://allegro.pl/panel-fotowoltaiczny-410w-paleta-23-sztuki-9430w-i7500156665.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpane l-fotowoltaiczny-410w-paleta-23-sztuki-9430w-i7500156665.html)

https://allegro.pl/panel-sloneczny-410w-i7499905294.html (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpane l-sloneczny-410w-i7499905294.html)

Zauważcie czas dostawy 5 dni roboczych. :) lokalizacja Ustroń .
Użytkownik ma też zestaw 3kw w licytacji na tych panelach , niestety nie ma tam informacji kiedy była zaczęta , koniec za około 24h , z czasem realizacji 2 dni . Także coś tych paneli jest chyba jednak w PL , albo już rzeczywiscie pierwsza partia jest w drodze .

Generalnie to w sprzedanych/komentarzach ma same inwertery i pierdy , zero paneli .
https://allegro.pl/uzytkownik/42461046/oceny?recommend=true&to=1517002308257&page=2

marcinbbb
24-09-2018, 20:32
Coś poszło nie po jego myśli...

419189

Xesxpox
24-09-2018, 21:34
To na tym ebayu nie ma opcji kup teraz?- tylko tak jak na olx trzeba sie zgadać, uzgodnić i dopiero kupić/sprzedać?
Szkoda że nic nie wypaliło.

marcinbbb
24-09-2018, 21:41
To na tym ebayu nie ma opcji kup teraz?-
A przelewy od osób zadeklarowanych na naszym forum pielgrzymi zaniosą w trybie expresowym na konto Tomka, czy tak jak Elixir dzieli? Założysz za nas 25000 PLN aby kupić samemu a później dzielić bez zysku?

Weź koło... i mocno pierd***** się w czoło.
Ale przy następnych zakupach bardzo liczymy na ciebie abyś "kup teraz" panele za 25k PLN a później czekał na wpłaty.

Ale myślę że w przyszłości takich aukcji liczy się głos i przychodzący przelew na konto. Paleta "zadeklarowana i wpłacona" = zakupiona. chętnie bym te 500 za przesyłkę zapłacił aby mieć 4 x 410W po cenie 1700 PLN/ 1,6 = 1,0k PLN/kWp.

Xesxpox
24-09-2018, 21:53
Ale ty cham jesteś...słoma z butów do kolan...może jakiejś wizyty u lekarza Ci potrzeba?
Pytam tylko bo nigdy nic tam nie kupowałem i jestem ciekaw jak to się odbywa-tylko i aż tyle jak widać dla Ciebie.
Nigdy nie chciałem żeby ktoś za mnie zakładał pieniądze, ani nie mam do nikogo pretensji że zakup nie wypalił. Jedyne co to mogę tomkowi podziękować że się tego wogóle podjął.

PaRa
24-09-2018, 21:59
Skąd w ludziach tyle zachłanności?

Trochę bawi mnie Twoje podejście do życia, po prostu ktoś kupuje coś tanio i sprzedaje za tyle za ile ktoś kupi.
To się nazywa handel.
Kup w sklepie jabłka za 40 groszy za kg, bo taką kwotę dostaje teraz sadownik. Idż do Biedronki / Lidla / itp. gdzie są po 1,99 zł i zapytaj skąd w nich tyle zachłanności.

A tak swoją drogą to dziękuję za wiedzę, którą się dzielisz.

Slak
24-09-2018, 22:38
Nie wiedziałem, że na aledrogo tak szybko aukcje się kończą...
W Anglii aukcja zniknęła, u nas się pojawiła i też zniknęła...
Ciekawe, gdzie pojawią się panele...

marcinbbb
24-09-2018, 22:52
Ale ty cham jesteś...słoma z butów do kolan...może jakiejś wizyty u lekarza Ci potrzeba?
Ej ale to ja w wieku 37 lat od 4 lat "nie pracuję" bo nie muszę. 500+ nie pobieram bo mam 1 dziecko. Ty nadal pracujesz i masz zamiar to robić do 67 roku życia - powodzenia! cham... prostak, słoma z butów. lekarz?!!! Ale to na mnie ktoś pracuje na mnie a nie na ciebie! Nazywaj mnie jak chcesz!

marcin225
24-09-2018, 22:54
Ej ale to ja w wieku 37 lat od 4 lat "nie pracuję" bo nie muszę. 500+ nie pobieram bo mam 1 dziecko. Ty nadal pracujesz i masz zamiar to robić do 67 roku życia - powodzenia! cham... prostak, słoma z butów. lekarz?!!! Ale to na mnie ktoś pracuje a nie na ciebie! Nazywaj mnie jak chcesz!

Dramat! Rzadko kiedy można takiego prostaka spotkać.

marcinbbb
24-09-2018, 23:02
Dramat! Rzadko kiedy można takiego prostaka spotkać.

Z tego samego powodu pierwszy potwierdził zakup paneli "w ciemno". A tobie jakoś kasy brakło? DRAMAT!

Tomek B..
25-09-2018, 03:10
Trochę bawi mnie Twoje podejście do życia, po prostu ktoś kupuje coś tanio i sprzedaje za tyle za ile ktoś kupi.
To się nazywa handel.
Kup w sklepie jabłka za 40 groszy za kg, bo taką kwotę dostaje teraz sadownik. Idż do Biedronki / Lidla / itp. gdzie są po 1,99 zł i zapytaj skąd w nich tyle zachłanności.

A tak swoją drogą to dziękuję za wiedzę, którą się dzielisz.

Widzisz jakoś mnie ta aukcja nie zachęciła do robienia biznesu. Jakbym przytulił te pozostałe 7 palet z 161 panelami, to jak myślisz ile możnaby było zarobić na tym handelku?
Chciałem dobrze. Macie przynajmniej rozeznanie, że fotowoltaikę można mieć taniej.
Ja już swoją mam a, że była okazja to chciałem kilka dodatkowych paneli dla siebie i przy okazji spełnić marzenia co najmniej kilku osób o własnej energii elektrycznej.
Takie okazje będą się jeszcze trafiać, trzeba obserwować. Oczywiście wszędzie, tylko nie u nas.

Jastrząb
25-09-2018, 06:50
Trochę bawi mnie Twoje podejście do życia, po prostu ktoś kupuje coś tanio i sprzedaje za tyle za ile ktoś kupi.
To się nazywa handel. Różne mają ludzie podejścia do życia. Ja dostałem ofertę na panele. Zgodziłem się, ale przy płatności dostałem cenę 1000PLN niższa, bo dystrybutor dał sklepowi lepszą cene. Cena była uzgodniona ze mną, wiec sprzedawca mógł bez mojego jęknięcia te 1000PLN dodatkowego zysku przytulić i ja bym nawet o tym nie wiedział.
Są ludzie i ludziska. Tych drugich coraz więcej ostatnio.

Tomek B..
26-09-2018, 01:34
https://www.ebay.co.uk/itm/Sharp-solar-panels-x16-250w-4kw-system/183453871481?hash=item2ab6b3ed79:g:r4UAAOSwRRRbqoj B.

Czasami można takie rzeczy pyknąć za niewiele wyższą kwotę od wywoławczej.
Używane ale bardzo dobrej jakości.

vr5
26-09-2018, 08:02
Czasami można takie rzeczy pyknąć za niewiele wyższą kwotę od wywoławczej.
Używane ale bardzo dobrej jakości.

Często za wywoławczą, jeśli nie licytuje kilku naszych rodaków. Fajna sprawa dla kogoś, kto w pobliżu robi interesy i regularnie coś załatwia w tamtej okolicy, a do tego jeśli porusza się wanem.

Tomek B..
27-09-2018, 21:26
https://www.ebay.co.uk/itm/22-x-300w-6600-watts-Mono-Solar-Panel-45-Year-Panel-Life-TUV-Approved-ISO-UK/202448038689?epid=2059807427&hash=item2f22d7eb21:g:beUAAOSwArxbQJua

marcinbbb
27-09-2018, 22:45
Panowie przebijam mam panele w POLSCE!!!! minimum 275W NÓWKI Tier 1 nie leżaki, ktoś chce to FV dostanie, coś około Suntech / Talesun 5 busbar. A nawet ja mam Sunteh 4 busbar. w zależności od zamówień 500 - 540 PLN od panela odbiór u nas w POLSCE

Tomek B..
27-09-2018, 22:45
Panowie przebijam mam panele w POLSCE!!!! minimum 275W NÓWKI Tier 1 nie leżaki, ktoś chce to FV dostanie, coś około Suntech / Talesun 5 busbar. A nawet ja mam Sunteh 4 busbar. w zależności od zamówień 520 - 540 PLN od panela odbiór u nas w POLSCE

Wrzuć no jakieś dane techniczne i wygląd paneli. I gdzie ewentualny odbiór?
6 albo 7 sztuk bym wziął ale muszę zobaczyć co to jest.

marcinbbb
27-09-2018, 22:54
Odbiór około zagłębia węglowego "Katowice, Kraków" lub moje Wieluń. Kluczbork mniejsze ilości Opole

Jutro będą karty katalogowe.

kulibob
28-09-2018, 05:08
To jakaś wielka promocja podobnie na allegro. Oczywiście jeśli chce ktoś kilka nie kilkanaśie/dziesiąt paneli to warto się tak spuszczać.
https://allegro.pl/promo-panel-fotowoltaiczny-trinasolar-270w-tier-1-i7558017249.html
https://allegro.pl/okazja-nowy-panel-pv-solarny-fotowoltaiczny-260w-i7414034863.html

mima
28-09-2018, 07:23
Panowie przebijam mam panele w POLSCE!!!! minimum 275W NÓWKI Tier 1 nie leżaki, ktoś chce to FV dostanie, coś około Suntech / Talesun 5 busbar. A nawet ja mam Sunteh 4 busbar. w zależności od zamówień 500 - 540 PLN od panela odbiór u nas w POLSCE
Może płyną tańsze z Chin...?
[Moderowano] Dlaczego nie moderuje się linków sprzedawców z portali aukcyjnych; usunięto oprócz linków informacje o cenie?
Amerisolar AS-6P30 280 ma być od połowy paźdz. po 1,49/Wp - warto?
SOLARCALL SCP-280 jest po 1,73 - podobno.

marcinbbb
28-09-2018, 09:07
Dobrze panowie to za ile chcecie je kupić kupić?
Bo może nie chcecie to szkoda zachodu

Ewentualnie Longi Solar 300W Allblack za 630 brutto.

marcin225
28-09-2018, 10:08
Może płyną tańsze z Chin...?
[Moderowano] Dlaczego nie moderuje się linków sprzedawców z portali aukcyjnych; usunięto oprócz linków informacje o cenie?
Amerisolar AS-6P30 280 ma być od połowy paźdz. po 1,49/Wp - warto?
SOLARCALL SCP-280 jest po 1,73 - podobno.

Faktycznie są te panele na internecie w podanych cenach... Jak widać już zaczynają pomału ceny spadać bo 416 zł za panel to już jest cena w miarę normalna :)

vr5
28-09-2018, 10:28
Widzę, że na wspomnianym powyżej portalu aukcyjnym te same panele oprócz 2 zł/W, są też 1,67 zł/W.
Faktycznie może być to spowodowane zniesieniem ceł przez Unię. Mają szansę spaść w cenie o kolejne "ileś tam" procent.
Ja mam używki. Były tanie, nadal są dobre.

marcinbbb
28-09-2018, 10:43
Cena w hurcie za około 3 tyg. spadnie do 0,2 0,25e/W. Cały problem że w hurcie powyżej 1MW w panelach, więc nie oczekiwał bym znacznego spadku cen.
Mało kto w Polsce kupi 4100 szt. paneli aby tym handlować na allegro. Pamiętajmy że w tej cenie nie ma kosztów magazynowania 180 PALET paneli, transportu i logistyki o zarobku nie wspomnę.

btw. dlaczego panele 410W zniknęły z allego?

PaRa
28-09-2018, 13:29
Czy możecie polecić jakieś miejsce gdzie mogę kupić stelaże do montażu paneli na dachu płaskim ? Chodzi o stelaż balastowy, kąt nachylenia 30%. Chętnie popatrzę na ciekawe rozwiązania montażu paneli na dachu płaskim, koniecznie balast bez dziurawienia.

marcinbbb
28-09-2018, 13:40
Wszystko zależy od zainstalowanego sprzętu. Nie wiem jak może się opłacać grzanie zbiornika 400L. Ale kto bogatemu zabroni...

No widzisz tylko u mnie ciepła woda i prąd biorą się z przyrody. Dla mnie 0,5MWh w te czy we wte to żadna różnica. Byś mieszkał obok to bym Ci te 500kWh dał i nawet tego nie odczuł w znaczący sposób.

marcinbbb
28-09-2018, 13:57
Czy możecie polecić jakieś miejsce gdzie mogę kupić stelaże do montażu paneli na dachu płaskim ? Chodzi o stelaż balastowy, kąt nachylenia 30%. Chętnie popatrzę na ciekawe rozwiązania montażu paneli na dachu płaskim, koniecznie balast bez dziurawienia.

Myślę że robił bym je sam, i robił bym stelaż na 2 panele poziomo jeśli miejsce na to pozwala. Konstrukcję przytwierdził bym na stałe do bloczków fundamentowych a pod bloczki dał papę. Coś w ten deseń ale jak pisałem na 2 panele równolegle do siebie. Zdjęcie przykładowe z neta
419422

egon64
28-09-2018, 14:45
No widzisz tylko u mnie ciepła woda i prąd biorą się z przyrody. Dla mnie 0,5MWh w te czy we wte to żadna różnica. Byś mieszkał obok to bym Ci te 500kWh dał i nawet tego nie odczuł w znaczący sposób.

Nie tylko u Ciebie :) Jak dadzą normalne dofinansowanie to też będę myślał.

marcinbbb
28-09-2018, 15:13
Normalne dofinansowania grze płacisz mniej zdarzają się rzadko, bardzo rzadko.

PaRa
28-09-2018, 15:25
Myślę że robił bym je sam, i robił bym stelaż na 2 panele poziomo jeśli miejsce na to pozwala. Konstrukcję przytwierdził bym na stałe do bloczków fundamentowych a pod bloczki dał papę. Coś w ten deseń ale jak pisałem na 2 panele równolegle do siebie. Zdjęcie przykładowe z neta
419422

Mam taki dach, myslałem o stelażu obciążonym bloczkami fundamentowymi, ma coś takiego firma Corab, ale cena nieciekawa.
https://sklep.corab.eu/pl/11768-System-Corab-PB038--poziom--35-st-
Mam wyprowadzone 4 przewody na dach i przewód z rozdzielni.

https://images77.fotosik.pl/736/394932bc3e066f29med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/394932bc3e066f29)

https://images83.fotosik.pl/7/76480c44313a6e5bmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/76480c44313a6e5b)

karoka65
28-09-2018, 16:17
Normalne dofinansowania grze płacisz mniej zdarzają się rzadko, bardzo rzadko.
Bardzo rzadko w bogatszych gminach. U mnie pierwszy raz moja biedna gminka dała dopłaty do wymiany kotłów, aż po 1200pln :)
A juz w sąsiedniej drugi rok daja po 5 tysi gdzie indziej zdarza się ze i po 10.
Wielu ostrzyło sobie zęby na Czyste powietrze a tu znowu poopa, tylko pomoc w formie pożyczki.
Nie będę pasł doopy jeszcze bankom.

marcinbbb
28-09-2018, 17:06
Sam sobie takie same ukręcisz jak będziesz bardzo nalegał i poprosisz mnie abym wlazł na dach to pokaże Ci jak to się łączy. To proste jak konstrukcja cepa.

ok mam fotki:
419459

419460

PaRa
28-09-2018, 18:34
Sam sobie takie same ukręcisz jak będziesz bardzo nalegał i poprosisz mnie abym wlazł na dach to pokaże Ci jak to się łączy. To proste jak konstrukcja cepa.

ok mam fotki:
419459

419460

W młodości pracowałem u wuja w warsztacie przy produkcji rusztowań elewacyjnych, więc myślę że sobie poradzę.
Elementy ze zdjęć są z aluminium, śruby i zawiasy ze stali nierdzewnej / kwasówki ?

marcinbbb
28-09-2018, 18:38
profile aluminium reszta pewnie nierdzewka, sprzedają wszystko do produkcji tego na alledrogo.

TwojPan
29-09-2018, 08:44
Normalne dofinansowania grze płacisz mniej zdarzają się rzadko, bardzo rzadko.

Ani PV ani panele słoneczne nie są póki co ekonomiczną inwestycją. Ja wiem, wszyscy mają kupione okazyjnie, montowali sobie z sąsiadem. Za wydane pieniądze na PV dla zabezpieczenia 100% mego domu musiałbym wydać pewnie grubo ponad 35k pln. A takie które nie zeszpecą dachu i budynku, jeszcze więcej :)
To wystarcza na ok 12 lat opłat za prąd. Po 12 latach te PV będą miały sprawność może 60%, o ile przetrwają.
Solary pomijam. Nie chcę za darmo. Na pewno nie na dachu.
PV bez bardzo doibrej dotacji 50-60% to sztuka dla sztuki. Niestety.

marcinbbb
29-09-2018, 09:47
Ani PV ani panele słoneczne nie są póki co ekonomiczną inwestycją. Ja wiem, wszyscy mają kupione okazyjnie, montowali sobie z sąsiadem. Za wydane pieniądze na PV dla zabezpieczenia 100% mego domu musiałbym wydać pewnie grubo ponad 35k pln. A takie które nie zeszpecą dachu i budynku, jeszcze więcej :)
To wystarcza na ok 12 lat opłat za prąd. Po 12 latach te PV będą miały sprawność może 60%, o ile przetrwają.
Solary pomijam. Nie chcę za darmo. Na pewno nie na dachu.
PV bez bardzo doibrej dotacji 50-60% to sztuka dla sztuki. Niestety.

Nie wiem a mówię, to opisuje dokładnie wszystko w tym poście

vr5
29-09-2018, 09:57
Ani PV ani panele słoneczne nie są póki co ekonomiczną inwestycją. Ja wiem, wszyscy mają kupione okazyjnie, montowali sobie z sąsiadem. Za wydane pieniądze na PV dla zabezpieczenia 100% mego domu musiałbym wydać pewnie grubo ponad 35k pln. A takie które nie zeszpecą dachu i budynku, jeszcze więcej :)
To wystarcza na ok 12 lat opłat za prąd. Po 12 latach te PV będą miały sprawność może 60%, o ile przetrwają.
Solary pomijam. Nie chcę za darmo. Na pewno nie na dachu.
PV bez bardzo doibrej dotacji 50-60% to sztuka dla sztuki. Niestety.

Masz dużo racji, ale świat idzie do przodu. Mamy Ustawę OZE. Nie jest to marzenie potencjalnego inwestora. Gdyby nie haracz 20, lub 30 % inwestycja w PV zwracała by się szybciej. Założyłem, mam i nie narzekam. Mogło by być lepiej, ale jest jak jest.
Oprócz wspomnianego haraczu, a właściwie jego pochodną jest to, że zmuszony jestem korzystać z produkowanego prądu w dzień, gdy świeci słońce, chociaż wtedy by się przydał innym.
Trochę to jest hobby, a to zawsze kosztuje.

cuuube
29-09-2018, 10:21
Ani PV ani panele słoneczne nie są póki co ekonomiczną inwestycją. Ja wiem, wszyscy mają kupione okazyjnie, montowali sobie z sąsiadem. Za wydane pieniądze na PV dla zabezpieczenia 100% mego domu musiałbym wydać pewnie grubo ponad 35k pln. A takie które nie zeszpecą dachu i budynku, jeszcze więcej :)
To wystarcza na ok 12 lat opłat za prąd. Po 12 latach te PV będą miały sprawność może 60%, o ile przetrwają.
Solary pomijam. Nie chcę za darmo. Na pewno nie na dachu.
PV bez bardzo doibrej dotacji 50-60% to sztuka dla sztuki. Niestety.

Pisałęm o moim podejsciu kilkanaście stron wcześniej , ale powtórzę ...owszem wyłożyłem kasę na około 10 lat rachunków za prąd do przodu , ale miałem kiedyś 180 tysięcy na koncie oszczędnościowym dawało to 250 zł odsetek / m-c, podatek Belki zjadał z tego prawie 50zł zostawało 200zł . Inwestycja w PV 30 tysi daje mi taką samą oszczędność w niepłaconych rachunkach za prąd jak ta kasa na koncie . 200-250 m-c . Różnica w zamrożonej kwocie jest chyba dobrze widoczna .

Tomek B..
29-09-2018, 12:13
W moim przypadku koszt utrzymania domu obniżył się o 5000kwh, w tym 100% strefy dziennej w taryfie G12. W sezonie grzewczym wchodzę z ogrzewaniem pompą ciepła w porze dziennej, zwiększając zużycie własne z fotowoltaiki, które mam na poziomie 50%.
Pozostałą energię, którą dokupuję, to strefa nocna. Zakładam, że inwerter już mam i do nabycia mam tylko panele i akcesoria. Cena paneli na rynku jest jednak zbyt wysoka w stosunku do cen nocnej taryfy 0,35zł/kwh.
Dlatego te panele 410W tak spasowały, bo cena wychodziła poniżej 1zł/W.
Ktoś pytał dlaczego zniknęły z allegro. Tak naprawdę nigdy ich w Polsce nie było. Były jedynie wystawione do sprzedaży.
Za tym, że wszystkie nagle zniknęły stoi jedna z dużych firm instalacyjnych w Polsce, ktora de facto zaopatruje się w panele z kontenerów, które przypływają do angielskich portów.
Byłem nawet gotów kupić pozostałe 7 palet. Ostatnio otrzymałem ofertę od przewoźnika, na transport 4 palet za 2200zł, więc w sumie całe to zamówienie mogło być za jeszcze niższą cenę końcową.
Takich ofert z nowymi kilkuletnimi panelami będzie przybywać. W magazynach pełno takich mercedesów stoi a ich wlaściciele jeszcze mają to złudzenie, że super towar mają.

f.5
29-09-2018, 12:47
Pisałęm o moim podejsciu kilkanaście stron wcześniej , ale powtórzę ...owszem wyłożyłem kasę na około 10 lat rachunków za prąd do przodu , ale miałem kiedyś 180 tysięcy na koncie oszczędnościowym dawało to 250 zł odsetek / m-c, podatek Belki zjadał z tego prawie 50zł zostawało 200zł . Inwestycja w PV 30 tysi daje mi taką samą oszczędność w niepłaconych rachunkach za prąd jak ta kasa na koncie . 200-250 m-c . Różnica w zamrożonej kwocie jest chyba dobrze widoczna .

Dokładnie tak jak piszesz u mnie w tej chwili na oku kwota 2 x większa niż u Ciebie, miesięcznie odsetki 180 zł - podatek 35 zł.
Dlatego myślę nad instalacją aby przynajmniej na świetle nie oszczędzać. (nie myśleć o kosztach z tym związanych)
a na instalację zarobi mi po 2 latach mieszkanie którego nie sprzedałem po przeprowadzeniu się do domu.
tylko szkoda że w mojej okolicy narazie brak firm które świadczą takie usługi.

Kaizen
29-09-2018, 13:39
miałem kiedyś 180 tysięcy na koncie oszczędnościowym dawało to 250 zł odsetek / m-c, podatek Belki zjadał z tego prawie 50zł zostawało 200zł .

Miałem kiedyś 100k zl na lokacie i co miesiac dostawalem 1363zl odsetek. Podatku Belki nie było.
Które warunki bedą za rok, dwa czy piętnascie lat?

Wydając teraz pieniadze na PV pewne jest tylko to, że już nie masz pieniędzy i że sprawność paneli spada z czasem. Reszta to nadzieje i ryzyko. Nadzieja, ze nie bedzie promocji na prąd i ceny beda rosły, nadzieja, ze nic się nie zepsuje, że wandal ani trąba powietrzna nie zniszczy, że ZE nie(wiele) bedzie odcinał od sieci, że zostanie 20% potrąceniabi że ZE będzie miał obowiązek przyjmowania prądu, ze nie wymuszą montażu nowych falowników czy innych urzadzeń,, ze nie nastapi przelom, i za dwa lata nie da się kupić 2x taniej 2x sprawniejszych paneli itd.

cuuube
29-09-2018, 14:49
Miałem kiedyś 100k zl na lokacie i co miesiac dostawalem 1363zl odsetek. Podatku Belki nie było.
Które warunki bedą za rok, dwa czy piętnascie lat?

Wydając teraz pieniadze na PV pewne jest tylko to, że już nie masz pieniędzy i że sprawność paneli spada z czasem. Reszta to nadzieje i ryzyko. Nadzieja, ze nie bedzie promocji na prąd i ceny beda rosły, nadzieja, ze nic się nie zepsuje, że wandal ani trąba powietrzna nie zniszczy, że ZE nie(wiele) bedzie odcinał od sieci, że zostanie 20% potrąceniabi że ZE będzie miał obowiązek przyjmowania prądu, ze nie wymuszą montażu nowych falowników czy innych urzadzeń,, ze nie nastapi przelom, i za dwa lata nie da się kupić 2x taniej 2x sprawniejszych paneli itd.
a masz pewność ,że promocje na których jedziesz bedą za rok , dwa czy pietnaście lat ? Obstawiam ,że jak zmieni się 'wiatr' w ZE to i te promocje prysna jak bańka mydlana , a wtedy możesz kupować prąd w promocji po 2 złote :P . Ty ryzykujesz w swoją stronę inni w swoją , juz nie raz pisałem "każdy orze jak może" .

Zauważ ,że stopy procentowe teraz są niskie , no chyba ,że w Providencie , ale tam nie mają lokat :p

andrzeej
29-09-2018, 18:13
Mam pytanie do właścicieli falownikow fronius za nic w świecie nie mogę przejść etapu konfiguracji falownika z aplikacją do monitoriwania Caly czas trwa konfigurowanie czekałem z godz i nic. Też wam to tyle zajmowało?

Kaizen
29-09-2018, 18:27
a masz pewność ,że promocje na których jedziesz bedą za rok , dwa czy pietnaście lat ?

Jestem pewien, ze jakieś będą. Jak z telefonią.


Obstawiam ,że jak zmieni się 'wiatr' w ZE to i te promocje prysna jak bańka mydlana

Chyba wiesz, że nie musisz kupowac prądu od ZE?


, a wtedy możesz kupować prąd w promocji po 2 złote :P . Ty ryzykujesz w swoją stronę

W jaki sposób ryzykuję trzymając pieniądze w kieszeni? Gdyby prad drastycznie podrożąl, to moge kupić PV. Nowsze, tansze, lepsze. A moze w miedzyczasie za pół czy ćwierć ceny dzieki dopłacie.



Zauważ ,że stopy procentowe teraz są niskie , no chyba ,że w Providencie , ale tam nie mają lokat :p

Teraz. PV chyba rozpatrujemy w dłuższej perspektywie?

Tomek B..
29-09-2018, 18:28
Nie wiem do czego potrzebne są te bajery. U siebie wyłączyłem wi-fi. Faktura prawdę ci powie a nie aplikacja na smartfonie.

andrzeej
29-09-2018, 18:41
Nie wiem do czego potrzebne są te bajery. U siebie wyłączyłem wi-fi. Faktura prawdę ci powie a nie aplikacja na smartfonie.

Tak wszystko się zgadza ale wiesz "nowość" pierwszy dzień...

cuuube
29-09-2018, 20:10
Jestem pewien, ze jakieś będą. Jak z telefonią.



Chyba wiesz, że nie musisz kupowac prądu od ZE?



W jaki sposób ryzykuję trzymając pieniądze w kieszeni? Gdyby prad drastycznie podrożąl, to moge kupić PV. Nowsze, tansze, lepsze. A moze w miedzyczasie za pół czy ćwierć ceny dzieki dopłacie.




Teraz. PV chyba rozpatrujemy w dłuższej perspektywie?
jesteś pewien promocji , ok masz do tego prawo . Z 15 , 20 lat temu paliwo kosztowało 2,2 zł lpg poniżej 1,4 zł , teraz jest promocja jak kosztuje odpowiednio poniżej 5zł i 2,2 zł .

Wiem ,że nie muszę i nie kupuję , odbieram nadwyżkę ( na dziś jakoś 1400kWh) , w maju dostane fv na około 25o zł , taką mam promocję

Kupisz Pv z tymi kagańcami z ZE i innymi minusami o których piszesz wyżej ? Nie no , nie może być . Na chwile obecną IRiESD przewiduje ,że ZE będą mogły zakładać kagańce na instalacje montowane po wejściu w życie tejże regulacji , zamontowanych przed nie .

Jeśli chodzi o odsetki to piszę co było 4 lata temu , więc to już dość długi okres czasu.

Jak będe tylko miał możliwość , rozbudowuję PV do 10kWp i grzeję prądem jak to głosi Janek W. za zero

cuuube
29-09-2018, 20:20
Nie wiem do czego potrzebne są te bajery. U siebie wyłączyłem wi-fi. Faktura prawdę ci powie a nie aplikacja na smartfonie.

po co czekać ? Ja tam wole wiedzieć na czym stoję , codziennie zaglądam na pvmonitora .

marcinbbb
29-09-2018, 20:28
Ja miałem taką promocję na panele że wydałem 15k PLN, później jeszcze trochę mówię będzie się zwracać. A tu w tym roku urodziło się by dom rozbudować i 100k poszło a to dopiero początek wydatków. Wychodzi z tego jaki dom taka i promocja :)
Moim zdaniem opłaca się i dokładnie jak większość z Was pisze do 10kW później jeszcze ze 2 "niezgłoszone" podciągnąć do 15kW i grzanie w 100% prądem.

cuuube
29-09-2018, 21:05
Na tych też znajda sposób.

w poprzedniej wersji z wiosny miało być zobowiązanie do zapięcia kagańców nawet wobec tych , którzy już mają Pv . Obecnie nic nie jest pewne , nawet jak zapisane w konstytucji . Czas pokaże .

marcinbbb
29-09-2018, 21:16
Wystarczy, że doliczą do rachunku dla prosumentów energię bierną. Przecież wiesz jak działa lobby big energy w Polsce, bo sam o tym psiałeś.
Jeśli mi założą to i tym który nie mają PV muszą założyć. Można odpowiednie "filtry" kupić nawet w chinach za parę złotych

marcinbbb
29-09-2018, 21:52
Ale co założą? Jakie filtry?

Jak będą chcieli naliczać opłaty za energię bierną indukcyjną to montuje się coś zajmie się: Kompensacją mocy biernej... montujesz baterie kondensatorów i przestaje Cię interesować moc bierna. Poczytaj a wszystkiego się dowiesz. Jeśli pamięć mnie nie myli koło 20-30 dolarów na standardowy dom.

A nie mogą naliczać opłat za tę energię tylko prosumentom ale każdemu Kowalskiemu w Polsce.

marcinbbb
29-09-2018, 22:19
Można. Jest stara, ale nie przygotowana na takie "nowości".

Ja mam ograniczony budżet domowy na ich budżet składają się wszyscy więc niech biorą się do roboty, bo argument że psuję im sieć jest dość kiepskim szczególnie że mam płacić za ich popsutą sieć nie tylko za prąd ale za energię bierną.

kerad85
30-09-2018, 08:02
Mam pytanie do właścicieli falownikow fronius za nic w świecie nie mogę przejść etapu konfiguracji falownika z aplikacją do monitoriwania Caly czas trwa konfigurowanie czekałem z godz i nic. Też wam to tyle zajmowało?
Miałem ten sam problem. Musisz pierwszą konfigurację zrobić po kablu chyba. Na pewno przez telefon nie działała.

vr5
30-09-2018, 08:14
Tak wszystko się zgadza ale wiesz "nowość" pierwszy dzień...

Odczytaj dane z inwertera rano i gdy nadejdzie zmierzch. Wcale nie musi być o świcie, wystarczy przed ósmą rano...

TwojPan
30-09-2018, 09:15
Nie wiem a mówię, to opisuje dokładnie wszystko w tym poście

A co to za filozofia? Co mam niby wiedzieć?
Czysta ekonomia, którą przedstawiłem za pomocą matematyki. Panele PV a tym bardziej solarne, w małym gospodarstwie domowym są ekonomicznie nieuzasadnione. Kolega, który kilka postów powyżej napisał, że to bardziej hobby-miał rację i przyznał się do tego. Jako jeden z niewielu.
Napisałem, że są ekonomicznie nieuzasadnione a nie, że "się nie zwrócą". Myślenie o zwrocie takich inwestycji jak dom, PV, PC itd to utopia. Nie uznaję.
Ale nie uznaję też takiego trwonienia kasy jak w przypadku PV. Długo wałkowałem ten temat. Mam dom w kształcie litery "T" , zlokalizowany niemal idealnie do stron świata dla PV. Instalacja przygotowana pod PV. Nawet pod wiatrak :) Na starcie wybrałem CIGS-y, technologia w Polsce mało znana i niedoceniana. Jak dobrze pamiętam wtedy była w ręku Koreańców. Jak kończyłem budowę zakupili technologię Amerykanie i temat opłacalności wziął w łeb. Panele były piękne, czarne w pięknej aluminiowej czarnej rameczce. Jak TV ledowe :) Żaden dach by się nie powstydził. Nawet po całości. technologicznie biły na głowę to co większość w Polsce ma na dachu. Potem brałem pod uwagę CIS-y Solar Frontiera. Tez piękne i wydajny sprzęt. Ale ceny powaliły na kolana.
Do rzeczy,
Nikt nie montuje PV za 30-40k pln dla eksperymentu czy wytrzymają 10 lat i jaką miałyby sprawność po tym czasie. I czy przetrwają taki ząb czasu. Za duża to kasa. Nie można traktować ich jako inwestycję długoterminową, bo właśnie czas jest dla nich morderstwem. Wydając taka kasę na sprzęt, przynajmniej chciałbym mieć możliwość korzystania z energii wtedy kiedy nie ma jej w sieci...A tu dupa. Nie w Polsce. Wyliczyłem, że nawet przy takim tempie drożejącej energii, taką kasą opłacę energię przez 10-11lat. Nie było się nad czym zastanawiać. Bez demolki dachu, serwisowania i zastanawiania się, czy po 10 latach wyprodukują jeszcze 50% tego co teraz, czy mniej. A może wcale :) A 10 lat to niedługo...
Bez dotacji przynajmniej rzędu 50%, bez żadnych bankowych lichwiarskich kredytów, jak dla mnie nie ma to sensu. Tym bardziej, że dużą uwagę przywiązuję do tego jak mój dom wygląda i co mam na dachu. dachówka i dach kosztowały mnie spore pieniądze, jak mam to "zasłonić" częściowo "nieopłacalnymi" panelami fotowoltaicznymi, to niech przynajmniej jakoś wyglądają....
Na koniec tylko dodam, że nie daję wiary aby w naszym pięknym kraju " na węglu stojącym" kiedykolwiek, nawet za przymusem UE, posiadanie PV w gospodarstwie domowym, byłoby opłacalne w zakupie (dobra dotacja) sprzedaży nadmiaru do sieci i wszystkiego co ma związek z opłacalnością ich posiadania. Jak wiadomo energia w Polsce to głownie węgiel. Węgiel to kopalnie, kopalnie to kompanie węglowe, górnicy itd. A potem dystrybucja energii. Wszystko razem to ogromne pieniądze, których nikt w tej branży nie zechce mieć mniej w kieszeni. Niestety.
Pozdrawiam.

TwojPan
30-09-2018, 09:21
Pisałęm o moim podejsciu kilkanaście stron wcześniej , ale powtórzę ...owszem wyłożyłem kasę na około 10 lat rachunków za prąd do przodu , ale miałem kiedyś 180 tysięcy na koncie oszczędnościowym dawało to 250 zł odsetek / m-c, podatek Belki zjadał z tego prawie 50zł zostawało 200zł . Inwestycja w PV 30 tysi daje mi taką samą oszczędność w niepłaconych rachunkach za prąd jak ta kasa na koncie . 200-250 m-c . Różnica w zamrożonej kwocie jest chyba dobrze widoczna .

No, chyba matematyki to w szkole nie miałeś, skoro uważasz że takie rozpatrywanie PV pod kątem oszczędności (jak powyżej) to Twój zysk.
A za te 180k pln, trzeba było kupić małe mieszkanie np. 50km od dużego miasta i wynająć. ja tak zrobiłem. Miałbyś 1000-1500zł miesięcznie. Mieszkanie nie straci na wartości, najem przynosi dochód. Rozumiesz różnicę?

vr5
30-09-2018, 10:20
Kolega, który kilka postów powyżej napisał, że to bardziej hobby-miał rację i przyznał się do tego. Jako jeden z niewielu.


Bez dotacji przynajmniej rzędu 50%, bez żadnych bankowych lichwiarskich kredytów, jak dla mnie nie ma to sensu. Tym bardziej, że dużą uwagę przywiązuję do tego jak mój dom wygląda i co mam na dachu. dachówka i dach kosztowały mnie spore pieniądze, jak mam to "zasłonić" częściowo "nieopłacalnymi" panelami fotowoltaicznymi, to niech przynajmniej jakoś wyglądają....
Pozdrawiam.

To nie do końca tak jest...
Część osób wypowiadających się w tym wątku, to osoby które same montują sobie PV. Wtedy przy montażu z "używek" zwraca się znacznie szybciej. Fakt, że to trochę hobby, bo jednak trzeba ze 2 tysiące zł wydać na 1 kW, przy montażu 5 kW. Do tego jeszcze skakać po dachu, jak jakiś dekarz. Ja swoje lata mam, jestem emerytem, więc wydanie "tak sobie" kilkunastu tysięcy nie wchodziło w rachubę i musiało być przemyślane.
Za te 14 miesięcy wyprodukowałem ponad 8000 kWh. Z tego sporo wrzuciłem do sieci, więc z 20 procent oddanej "pańszczyzny" ktoś skorzystał.
Zgadzam się z Tobą, że dla większości bez dotacji, to na chwilę obecną marna inwestycja.
Jak pisałem, sam montowałem. Lubię czasem coś zmontować, lub zreperować. Jeszcze przed ukończeniem Uczelni (chyba miałem wtedy około 9 lat) zreperowałem żelazko, takie ze spiralą w środku w koralikach i tak mi pozostało do dzisiaj.

PaRa
30-09-2018, 10:45
No, chyba matematyki to w szkole nie miałeś, skoro uważasz że takie rozpatrywanie PV pod kątem oszczędności (jak powyżej) to Twój zysk.
A za te 180k pln, trzeba było kupić małe mieszkanie np. 50km od dużego miasta i wynająć. ja tak zrobiłem. Miałbyś 1000-1500zł miesięcznie. Mieszkanie nie straci na wartości, najem przynosi dochód. Rozumiesz różnicę?

A skąd masz pewność, że mieszkanie nie straci na wartości ? Mam wrażenie, że właśnie w małych miastach mieszkania tanieją, bo potencjalni kupujący uciekają do dużych miast, jest niż demograficzny, sporo młodych osób wyjechało za granicę. Stojąc przed wyborem w 2014: 3 pokoje w Warszawie czy dom 45 km od miasta, wybrałem dom bo za 400 tyś. to mało żeby kupić mieszkania dla 4 osobowej rodziny w sensownej lokalizacji. Sam mam 2 mieszkania w kredycie CHF i wynajmujący spłacają za mnie kredyt.

jakie macie opinie na temat sprzętu Solax Power ? W necie znalazłem trochę recenzji z rynku australijskiego, wyszło że to solidny budżetowiec.

https://www.solaxpower.com/en/home/

miloszenko
30-09-2018, 10:54
Przy tym co się dzisiaj dzieje na rynku budowlanym to najbardziej opłaca się brać urlop bezpłatny, zakasać rękawy i zrobić na budowie ile się da (warte uwagi dla wszystkich co mają mniej niż 7-8k na rękę :)

TwojPan
30-09-2018, 11:06
A skąd masz pewność, że mieszkanie nie straci na wartości ? Mam wrażenie, że właśnie w małych miastach mieszkania tanieją, bo potencjalni kupujący uciekają do dużych miast, jest niż demograficzny, sporo młodych osób wyjechało za granicę.]
Panowie...skąd wy macie takie informacje. trend jest zupełnie w drugą stronę. Ludziska uciekają z dużych miast, od korków, spalin, zgiełku na ...wioskę. Poczytajcie sobie sami.
Mieszkanie blisko dużego miasta 50-80km idealne dla Ukraińców lub innych obcokrajowców można kupić za 130tys zł. Przynosi dochód miesięczny 1500pln. nawet gdy oni się skończą, to i tak będzie komu wynająć. tak było i będzie, wynajmuję mieszkania od 10 już lat.

TwojPan
30-09-2018, 11:09
Przy tym co się dzisiaj dzieje na rynku budowlanym to najbardziej opłaca się brać urlop bezpłatny, zakasać rękawy i zrobić na budowie ile się da (warte uwagi dla wszystkich co mają mniej niż 7-8k na rękę :)

Budowlanka jest dobra dla młodych 30-40lat. Spędziłem 7lat na budowie za granicą przy ciężkich pracach budowlanych, betony itd.. Skutki tej gehenny dopiero się pojawiają. Nie kasa jest najważniejsza.

TwojPan
30-09-2018, 11:12
Zgadzam się z Tobą, że dla większości bez dotacji, to na chwilę obecną marna inwestycja.
Jak pisałem, sam montowałem. Lubię czasem coś zmontować, lub zreperować. Jeszcze przed ukończeniem Uczelni (chyba miałem wtedy około 9 lat) zreperowałem żelazko, takie ze spiralą w środku w koralikach i tak mi pozostało do dzisiaj.
I to jestem w stanie zrozumieć. Wtedy ma to sens.
Trzeba mieć świadomość, że myśląc o solarach czy PV montowanych przez firę, bez dotacji przy obecnych warunkach- to sztuka dla sztuki. Nie zaklinajmy rzeczywistości. Praw ekonomii nie da się oszukać. Ale kto bogatemu zabroni. Ja tam się cieszę, niech nowobogaccy kupują solary i PV masowo. Ceny w końcu spadną :)

firewall
30-09-2018, 11:36
To nie do końca tak jest...
Część osób wypowiadających się w tym wątku, to osoby które same montują sobie PV. Wtedy przy montażu z "używek" zwraca się znacznie szybciej. Fakt, że to trochę hobby, bo jednak trzeba ze 2 tysiące zł wydać na 1 kW, przy montażu 5 kW. Do tego jeszcze skakać po dachu, jak jakiś dekarz. Ja swoje lata mam, jestem emerytem, więc wydanie "tak sobie" kilkunastu tysięcy nie wchodziło w rachubę i musiało być przemyślane.
Za te 14 miesięcy wyprodukowałem ponad 8000 kWh. Z tego sporo wrzuciłem do sieci, więc z 20 procent oddanej "pańszczyzny" ktoś skorzystał.
Zgadzam się z Tobą, że dla większości bez dotacji, to na chwilę obecną marna inwestycja.
Jak pisałem, sam montowałem. Lubię czasem coś zmontować, lub zreperować. Jeszcze przed ukończeniem Uczelni (chyba miałem wtedy około 9 lat) zreperowałem żelazko, takie ze spiralą w środku w koralikach i tak mi pozostało do dzisiaj.
sam zrobiłeś całą instalację czy tylko część?

vr5
30-09-2018, 12:18
sam zrobiłeś całą instalację czy tylko część?

Tak, jak napisałem - sam, od początku do końca...

vr5
30-09-2018, 12:26
Trzeba mieć świadomość, że myśląc o solarach czy PV montowanych przez firę, bez dotacji przy obecnych warunkach- to sztuka dla sztuki. :)
Uważam, że montowanie solarów na chwilę obecną, to nie trafiony pomysł. Ja zakładałem w 2010 roku solary (też sam) i je w 2017 roku zdemontowałem.Zamortyzowały się po trzech latach, więc wystarczyło.

firewall
30-09-2018, 13:55
Tak, jak napisałem - sam, od początku do końca...

byłaby opcja obejrzenia i zaznajomienia się z instalacją?

andrzeej
30-09-2018, 14:58
Miałem ten sam problem. Musisz pierwszą konfigurację zrobić po kablu chyba. Na pewno przez telefon nie działała.

Doszedłem do tego po pół dnia spędzonego przed inwertem i z telefonem w ręku. W końcu laptop pomógł.

Andrzej5101
30-09-2018, 17:31
Gdzie szukać kumatych fachowców do montażu paneli PV systemem gospodarczym??

maciuspala
30-09-2018, 18:14
Gdzie szukać kumatych fachowców do montażu paneli PV systemem gospodarczym??

Jak mają być fachowcy to nie systemem gospodarczym, jak kupisz używane/nowe panele, używany /nowy inwerter i sam wszystko zamontujesz to masz system gospodarczy.... Ciekawe czy instalator mojej instalacji sprzedał by same komponenty?
U mnie nawet nie wiem co trzeba było zrobić aby mieć PV, wysłałem skan umowy, instalator zamontowal panele, zrobił zgłoszenie i tylko zapłaciłem rachunek.... Podejrzewam że trudne to nie było ale nie musiałem znów mieć kontaktu z moim ulubionym Tauronem...

funky_koval
30-09-2018, 18:23
Na znanym portalu są wszystkie komponenty. Ceny inwerterów mało konkurencyjne a zdarzają się okazje.

marcinbbb
30-09-2018, 20:29
Gdzie szukać kumatych fachowców do montażu paneli PV systemem gospodarczym??

Zagadaj z andrzeej wysyłał mi na PV zdjęcia swojej instalacji z wczoraj, wyglądała OK a i droga nie była. Masz Kraków a to jego okolice.

kulibob
02-10-2018, 06:23
W tnen weekend jak pogoda dopisze położę pape na altanę gilową. Kąt dachu 30* idealne południe. Jaki najlepiej kupić/ zrobić stelaż na tego typu dach. Miejsce na 5 być może 6 paneli

vr5
02-10-2018, 08:46
W tnen weekend jak pogoda dopisze położę pape na altanę gilową. Kąt dachu 30* idealne południe. Jaki najlepiej kupić/ zrobić stelaż na tego typu dach. Miejsce na 5 być może 6 paneli

Przy kładzeniu papy, jeśli będziesz osłaniał krokwie od spodu, to zaznacz, gdzie one będą. Pozwoli to na założenie mocowań właśnie do krokwi.
Jeśli chcesz tanio, a mimo to dobrze, to kup rurę kwadratową aluminiową 25x2 mm (2 razy więcej niż łączna szerokość paneli plus szczelina między panelami, czyli dla 6 paneli metrowych jakieś 12,5 mb.) oraz na podpory rurę aluminiową 60x2 mm (powinien wystarczyć 1 metr). Z grubszej rury wykonaj podpory, które przytwierdzisz do krokwi (co około 1,5 m). Do podpór zamontujesz konstrukcję z rur 25x2 mm, a do niej panele. Do łączenia najlepiej zastosować śruby ze stali nierdzewnej.
Dalej na pewno sobie poradzisz.