PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla powietrzna



Strony : 1 [2] 3 4

clarnet
14-05-2012, 21:14
@miki
Odnośnie sprostowania o COP, które się należy.
Ciekawe rzeczy piszesz.
Otóż wcale nie wiem czy podane przez producenta COP, (zresztą w tabelach z twojej strony) uwzględniają odszranianie.
Nie ma w tabelach, ani w dokumentacji na ten temat ani słowa. Mam wątpliwości.
Rozumiem, że ty wiesz i jesteś tego pewien?

miki121
14-05-2012, 21:17
@miki
Odnośnie sprostowania o COP, które się należy.
Ciekawe rzeczy piszesz.
Otóż wcale nie wiem czy podane przez producenta COP, (zresztą w tabelach z twojej strony) uwzględniają odszranianie.
Nie ma w tabelach, ani w dokumentacji na ten temat ani słowa. Mam wątpliwości.
Rozumiem, że ty wiesz i jesteś tego pewien?

Otrzymałem pisemną informację od przedstawiciela regionalnego oraz od działu serwisu więc myślę że to jest potwierdzenie :)

QQQQ
14-05-2012, 22:08
Zajrzyj tu http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

oki,
to z innych klimatow,

po prostu uzytkownik/cy w Polsce niech sie pochwala jak to wyglada od strony zuzycia pradu , nie tylko instalacji i porownywania COP teoretycznie
ja pisze moje zuzycie pradu i ciekaw jestem czy dobrze wybralem, a przyszli uzytkownicy PCI P-W tez to chca wiedziec - a po to tu jestesmy na forum zeby wiedzieli i zebym ja te wiedzial :)

miki
najlepiej by bylo - zeby sprawdzic jak jest na prawde, czy lepszy atlantic czy inna P-W , podlaczyc do istniejacych ukladow od roku, czy 2 zamiast obecnego zubadana, exotermu, daikina, czy jakiejkolwiek innej P-W na 1 sezon i zobaczyc jak to wyglada
ja sie na to pisze :)

miki121
14-05-2012, 22:16
oki,
to z innych klimatow,

po prostu uzytkownik/cy w Polsce niech sie pochwala jak to wyglada od strony zuzycia pradu , nie tylko instalacji i porownywania COP teoretycznie
ja pisze moje zuzycie pradu i ciekaw jestem czy dobrze wybralem, a przyszli uzytkownicy PCI P-W tez to chca wiedziec - a po to tu jestesmy na forum zeby wiedzieli i zebym ja te wiedzial :)

miki
najlepiej by bylo - zeby sprawdzic jak jest na prawde, czy lepszy atlantic czy inna P-W , podlaczyc do istniejacych ukladow od roku, czy 2 zamiast obecnego zubadana, exotermu, daikina, czy jakiejkolwiek innej P-W na 1 sezon i zobaczyc jak to wyglada
ja sie na to pisze :)

Znaczy się u ciebie TRI 11 ;)

Fajny pomysł :)

QQQQ
14-05-2012, 22:19
Znaczy się u ciebie TRI 11 ;)

Fajny pomysł :)

nooo :)
i moge obiecac ze bede tyle samo grzal kominkiem co grzeje co roku - bo za prad i tak zaplace ja :)

clarnet
15-05-2012, 07:09
Oczywiście arturo, że nie chodzi o teoretyczne COP.
Tylko o zwykłą rzetelność.
Jestem na forum od prawie dwóch lat i to że sprzedaje Daikina jest oczywiste od pierwszego dnia, bo mam płatny profil, czego poniektórzy nie maja do dzisiaj.
W żadnym swoim wpisie nikogo nie namawiałem do kupna Daikina; czy nawet jakiejkolwiek usługi w swojej firmie.
W żadnym wpisie nie skrytykowałem takiej czy innej pompy.
Raptem tych wpisów mam 100, a nie 1000.
Jak komuś mogłem pomóc, to pomogłem.
Natomiast w wątkach o powietrznych pompach ciepła czytam całą masę bzdurnych argumentów.
A to Daikin jest be, bo ma wymiennik płytowy, który się rzekomo zapycha, a to ma grzałkę agregatu co jest be, a to pompę obiegową nie taką, sterownik nie taki mało jasny z klimatyzacji, w ogóle ma grzałkę w hydroboksie co się włącza (bo to grzech), jest be bo przy -20 spada mu moc i nie ma 60 stopni zasilania (które tak bardzo są potrzebne przy podłogówce), a same parametry ma słabeeee, i do tego jakieś rzekome tajemnice z nimi są, a drooogiii jest itd itp
A już na koniec czytam taką bajkę, że Tri to taka Altherma HT, a ile kosztuje HT to każdy wie. 2x więcej dla tych co nie wiedzą - tylko, że HT do TRI ma się tak jak piernik do wiatraka, co wyjaśniłem już wcześniej.
Trudno pozostać obojętnym :)
Po prostu wypada się pochawalić tym co ma się lepszego od konkurencji, a nie wytykać palcem, co konkurencja rzekomo ma gorsze i słabsze

I jeszcze co do COP miki, którego sprostowanie tak się należy.
Otóż ja też dostałem odpowiedź. Ale od fujitsu w sprawie pomp water stage. Te same pompy, te same agregaty, COP podawane takie same z dokładnością drugiego miejsca po przecinku. (co już nie raz było tutaj podkreślane)
Odpowiedź była jasna - podawane w tabelach COP NIE uwzględniają odszraniania.
Stąd płynie dla mnie wniosek, że któryś z producentów nie ma pojęcia o tym co sprzedaje.
Tyle tajemnic :)

r19
15-05-2012, 08:03
Proponuję, żeby zamiast się wykłócać kto ma lepsze zabawki, zróbcie tabelkę porównawczą obu pomp, gdzie zamieścicie najważniejsze parametry, a na końcu cenę.

miki121
15-05-2012, 08:42
A ja wlasnie sciagam od Atlantica oficjalne pismo w sprawie odszraniania aby kolega dostal potwierdzenie. Co do sprawnosci jak kolega mysli czy przy minusowych temperaturach 300 litrowy zbiornik szybciej i taniej nagrzeje tri czy lt powiedzmy do + 50 stopni?

clarnet
15-05-2012, 09:36
Co do pisma, ściągaj, ściągaj - sam jestem ciekaw, który z producentów bajki podaje :)
A co do cwu - podajesz rzeczy oczywiste. Oczywista oczywistość jak mawiał jeden z polityków :)
Czy sądzisz, że tylko jeden z producentów odkrył, że ludzie myją się przy -20?
Analiza cwu jest dość trudna.
Ludzie myją się cały rok, nie tylko przy -20. Nawet zdecydowanie mniej przy -20 :)
Ponadto koszty cwu w roku zależą nie tylko od czasu i załadowania zasobnika. Zależą od częstotliwości i wielkości rozbioru, izolacji zasobnika, jego wielkości, sprawności i wielkości w nim wężownicy, histerezy podtrzymywania w nim temperatury, współpracy z grzałką. itd, itp. No i rozkładają się na cały rok.
Wreszcie jest pewien kompromis kosztów w przygotowaniu cwu leżący pomiędzy dostępnością wody zawsze pod dostatkiem i w stałej temp. (udział grzałki) a jej czasowym brakiem lub obniżoną temperatura pomiędzy cyklami ładowania w trybie pc. (to wszystko jest w nastawach)
Ani ty ani ja, nie jesteśmy w stanie stwierdzić tego jednoznacznie.
Moim zdaniem nie można ot tak powiedzieć, że ta czy inna pompa jest słaba, bo nie potrafi przy -20 zagrzać zasobnika bez grzałki.
Ale można zaprezentować koszty przygotowania cwu w konkretnym budynku, jeśli się takowe posiada. I takie koszty też u siebie prezentuję. Realne i faktyczne
I tutaj ukłon w stronę klientów by podzielili się swoim zużyciem cwu :)

miki121
15-05-2012, 10:36
Ale sam przyznasz że TRI 11 już przy +35 ma identyczne parametry a potem przy wyzszych wychodzi lepiej. Tak samo że strata mocy przy daikinie jest ona wieksza niż przy atlanticu.
Tak samo przy ukladach mieszanych podlogowka + grzejnik niskotemperaturowy TRI wychodzi pare procent lepiej :) wiem że kolega napisze że to nie wazne bo przy + 30 daikin ma lepsze COP itp..
Co do wody to napisalem dokladnie o 300 litrach w ujemnych temperaturach a nie uwzglednianie sposobu bycia potencjalnego uzytkownika.

clarnet
15-05-2012, 11:23
Przyznam, przyznam :) Widzę, że dałbyś się pokrajać za Atlantica. :) może i dobrze
Ja za Daikina nie.
Ale przyznasz też, że twierdzenie ot tak, że jakaś pompa jest słaba, też jest nie na miejscu.
Z tymi parametrami jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, trudna do uchwycenia u poszczególnych producentów.
Otóż poniżej +7 stopni producenci podają maksymalne moce i pobory prądu. Tymczasem pompa pracuje ze swoimi maksymalnymi możliwościami góra przez 10-20% sezonu. I jakie sprawności uzyskuje inverter przy pracy np. 50-60% swoich możliwości - tego nie wiemy.
I tutaj kłania się głęboka modulacja invertera.
Sytuacja ta jest na rynku znana i prowadzonych jest szereg prac by ujednolicić i urealnić parametry pomp ciepła, tak by były one przejrzyste dla klientów.
Producenci niestety żyłują i tak ustawiają swoje urządzenia, by przy +7/35 COP były jak najwyższe.
W ciągu roku ma wejść w życie dyrektywa o sprawności sezonowej. Podobnie jak to aktualnie jest przy pompach powietrze/powietrze do 12 kW.
O wyborze pompy zadecyduje m. in. SCOP
A temat tego odszraniania w COP pilotuj - jestem ciekaw :)

tank102
15-05-2012, 16:39
Sprawność sprawnością.

Dla potencjalnego kljenta to najważniejsze oprócz Cop-ów i Scop-ów jest co najmniej 10 letni okres gwarancji lub więcej.

Bo przecież wiadomo że każdym samochodem dojedzie się się do celu czy będzie palił 3 litry czy 4 litry na sto, to tylko kwestia ceny na kogo i na jaki sprzęt stać klijenta.
Najlepiej dożywotnia gwarancja każdego potencjalnego odbiorcę by zadowoliła, (oczywiście w zależności kto jest w jakim wieku).

chcialbympompe
15-05-2012, 18:30
Ale można zaprezentować koszty przygotowania cwu w konkretnym budynku, jeśli się takowe posiada. I takie koszty też u siebie prezentuję. Realne i faktyczne
Na razie moje doświadczenia jest krótkie ale za to mam jeszcze chęci notować codziennie zużycie prądu przez PC. I tak przez 15 dni zużyła na cele CWU 84,23kWh prądu. Mam prąd "w jednej taryfie" więc daje to koszt 47zł. Jeżeli średnia się utrzyma (a wygląda, że tak - choć pewnie wzrośnie COP wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz i temperatury zimnej wody z sieci) to miesięcznie zapłacę jakieś 95zł za CWU. A przy tym zużycie wody mam bardzo duże. Ogólne zużycie wody na miesiąc to ponad 20m3. Dziennie zużywamy minimum 300l ciepłej wody (wanna narożna pochłania swoje...) - niestety nie mam podlicznika na CWU by określić dokładnie.

Magnolia18
15-05-2012, 19:16
Na razie moje doświadczenia jest krótkie ale za to mam jeszcze chęci notować codziennie zużycie prądu przez PC. I tak przez 15 dni zużyła na cele CWU 84,23kWh prądu. Mam prąd "w jednej taryfie" więc daje to koszt 47zł. Jeżeli średnia się utrzyma (a wygląda, że tak - choć pewnie wzrośnie COP wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz i temperatury zimnej wody z sieci) to miesięcznie zapłacę jakieś 95zł za CWU. A przy tym zużycie wody mam bardzo duże. Ogólne zużycie wody na miesiąc to ponad 20m3. Dziennie zużywamy minimum 300l ciepłej wody (wanna narożna pochłania swoje...) - niestety nie mam podlicznika na CWU by określić dokładnie.

ten okres u mnie to 87kW, grzanie ustawione na 49* 24h zeby woda byla zawsze kiedy jest ochota na kapiel ... ile idzie wody ? hmm musialbym spisac kiedys licznik i po miesiacu sprawdzic zuzycie. albo jak bede mial chec ( leniwiec to moj lubiony źwierz ) to obadam rachunki ... zasobnik CWU 300l

chcialbympompe
15-05-2012, 19:38
Ja licznika wody nie tykam bo to wyprawa do studzienki za ogrodzenie ;) Za to segregator z rachunkami domowymi mam 1m od biurka z komputerem i na tej podstawie podaję miesięczne całkowite zużycie wody.
Zasobnik też mam 300l (Atlantic). Zużycie prądu mamy prawie identyczne. Ciekawe jak z ilością wody? Może pogłaszczesz leniwca i zerkniesz na rachunek za wodę? ;) ;)

miki121
15-05-2012, 19:41
@clarnet

Co do Atlantika to masz rację ma do nich bardzo duże zaufanie a najbardziej do TRI 11 :)
Znam te produkty - agregaty bardzo dobrze i mam dobre doświadczenie :)
Co do Daikina też nie mam najgorszych opinii ale mam trochę złych doświadczeń z pierwszymi althermami :(
Poza tym nie widzę posiadania w ofercie 5 producentów i szukania ich coraz więcej i więcej i bez końca :)
W powietrznych pompach ciepła zaufałem Atlanticowi i nie zawiodłem się od wielu lat...
W gruntówkach uważam za jedne z najlepszych produkty NIBE i raczej się wystrzegam jakiś dziwnych chińskich pomysłów...
Wiem że nie zawsze dobrze się jest skupiać na jednej marce ale nie mam potrzeby szukania alternatyw i to jest chyba istotne...
A z COP czekam :)

primi
15-05-2012, 20:54
Moje zużycie CWU za ostatnie 2 tygodnie (14dni) to 80,8 kWh z tymże jest w tym trochę CO.
Ostatni tydzień (do zeszłego czwartku) samo CWU to było 35,7 kWh czyli ok 17zł za tydzień.
W tym zużyciu jest oczywiście cotygodniowy przegrzew czyli każdorazowo ok 5kWh na grzałce + praca PC (nie wiem dokładnie ile, ale pewnie jakieś kilka kWh).

PC to ALtherma LT 8,43kW + dedykowany zbiornik daikina 300l, rodzina 4 osobowa, wanna 280l, ale jakie dokładnie mamy zużycie wody to nie wiem bo nie mamy licznika, ale brudni nie chodzimy :D

Magnolia18
15-05-2012, 21:14
miki masz pelna skrzynke na privie. poczysc troche ;) ... maila Ci podeslalem

primi
17-05-2012, 15:15
To dorzucę jeszcze zużycie prądu na CWU za ostatni tydzień.

32,5kWh czyli ok 15,4 zł (G12W) jak widać zużycie prawie identyczne jak 2 posty wyżej i chyba mogę założyć, że koszt miesięczny w sezonie letnim to ok 65-70zł :yes:

Liwko
17-05-2012, 15:22
To dorzucę jeszcze zużycie prądu na CWU za ostatni tydzień.

32,5kWh czyli ok 15,4 zł (G12W) jak widać zużycie prawie identyczne jak 2 posty wyżej i chyba mogę założyć, że koszt miesięczny w sezonie letnim to ok 65-70zł :yes:

Hmm... A na ile osób?
U mnie przy trzech osobach i PC gruntowej, na CWU w ostatnim tygodniu poszły 22kWh za jakieś 9zł. Latem schodzę do około 60kWh miesięcznie. (zużycie całej wody około 10m3 miesięcznie)

primi
17-05-2012, 15:48
Hmm... A na ile osób?Liwko 2 posty wyżej pisałem ;)

4 osoby, zbiornik 300l, jakie zużycie w m3 to nie mam zielonego pojęcia bo nie mam licznika wody ;)

miki121
17-05-2012, 19:46
Dla zainteresowanych osób pompami ciepła Atlantic z serii TRI chciałbym poinformować że Nasza TRI się zmienia.
Już od kilku dni są dostępne pompy TRI w których tradycyjną pompę cyrkulacyjną zamienioną na elektroniczną.
Rozszerzono zakres sterowania.
I jeszcze kilka ciekawostek..
Już niedługo opublikuje na stronie nowe karty katalogowe i nowe dtr-ki :)

hydraulik_
18-05-2012, 06:30
Nasza też się zmieniła,
Ciekawe:jawdrop:
Będziemy mieli większego Copa

clarnet
18-05-2012, 08:11
Dla zainteresowanych - wyjaśniłeś już z tym COP?
Wybacz, że Cię męczę, ale sam pisałeś, że należy się sprostowanie.
Ściągnąłeś już to pismo?
Atlantic dalej twierdzi, że podawane COP uwzględniają odszranianie czy też zmienił już zdanie?

hydraulik_
18-05-2012, 17:39
Coś zjadło Urlicha (Został przejety)

miki121
18-05-2012, 19:30
A przez kogo???

hydraulik_
18-05-2012, 19:34
Hetman eco

chcialbympompe
20-05-2012, 06:49
Hetman eco
Solary, pompy ciepła i ...przerabianie dostawczaków na autobusy? Taka wielobranżowość nie wróży nic dobrego.

hydraulik_
21-05-2012, 04:58
Solary, pompy ciepła i ...przerabianie dostawczaków na autobusy? Taka wielobranżowość nie wróży nic dobrego.
To może skończyć sie wyprzedażą magazynów.

miki121
21-05-2012, 05:32
A co z gwarancją dla tych klientów i częściami zamiennymi :(
Kurcze dziwna sytuacja ....

winczenzo
22-05-2012, 14:09
Witam, zaciekawil mnie ten wątek ale przyznam, ze dotarlem do osmej strony i przestalem cokolwiek rozumiec :)
Moj problem jest taki - mam zamiar wybudowac dom ok 120m kw. Gaz jest co prawda niedaleko - w sensie odleglosci ale w sensie czasu moga to byc lata swietlne. Pomyslalem, wiec o pompie. Gruntowa raczej odpada z kilku wzgledow. Moze zatem powietrzna? No i zajrzalem tu ale nie znalazlem jednoznacznej odpowiedzi.
Pytanie jest krotkie - czy taka pompa da rade ogrzac taki niewielki dom gdy temperatury spadną do -20? Bo jedni piszą, ze dogrzewają inni, że nie dogrzewają.
Zakladając, ze nie chce doogrzewac to czy w czasie siarczystych mrozow bede musial sie przeprowadzic do tesciowej? Dodam, ze ostatnio takie mrozy trwaly u mnie chyba ze dwa tygodnie. I druga kwestia czy (jesli pompa da rade) ma to ekonomiczny sens?

1950
22-05-2012, 14:43
jeżeli nie masz gazu i nie chcesz eco:bash: groszku, to zawsze,

lujski
22-05-2012, 14:50
a przy gazie to juz sie nieopłaca ..???(ziemnym)

1950
22-05-2012, 14:55
tutaj, to już trzeba dobrze skalkulować,

winczenzo
22-05-2012, 19:05
tutaj, to już trzeba dobrze skalkulować,
czyli w eksploatacji pompa powietrzna moze wyjsc drozej niz gaz?

1950
22-05-2012, 19:33
gruntówka nie z powietrzną może być gorzej,
ale na etapie projektu powinieneś już się zastanowić co chcesz,
podjęcie decyzji o pompie, skutkuje chociażby rezygnacją z kotłowni, kominów, doprowadzenia gazu, kosztów projektu i wykonania instalacji gazowej,

a tak swoją drogą, to masz dobre układy z teściową,

lujski
22-05-2012, 20:40
no a jak zyje sama eksploatacja - (bo koszty instalacji to przemawiaja na korzysc gazu- bo doprowadzenie 1500 - 2000 - komina brak bo piec jednofunkcyjny okolo 14 kw. - sam piec do 2 tys) - za instalacje pompy zaplacic tez trzeba = to czy ta eksploatacja jest drozsza przy pompie ..??

E*x**M
24-05-2012, 09:39
czyli w eksploatacji pompa powietrzna moze wyjsc drozej niz gaz?

Wyjdzie taniej.

tomek131
24-05-2012, 17:46
O ile ,jeśli jedna taryfa i powiedzmy 100metrowy dom ,dajmy na to 6-7litrowy

lujski
24-05-2012, 17:58
a dom 120 m2 - mysle ze dobrze ocieplony, 20 cm styro, okna 3 szybowe, dach 40 cm welny, - podlogowka wszedzie -
to co wyjdzei taniej .????

Sadicus
24-05-2012, 18:27
No chyba nie grzanie gazem :D
Jak masz środki to się nie zastanawiaj tylko ładuj pompę na posesje.
W małych domkach bardzo ładnie pracują.

chcialbympompe
24-05-2012, 18:37
A ja przekornie stwierdzę, że przy małym domku dobrze ocieplonym trzeba się zastanowić 5x... Kocioł gazowy 2 funkcyjny to 1500zł. Najtańsza rozsądna PC + zasobnik pewnie 20.000. Gaz ziemny wyjdzie drożej może o 20% od PC przy obecnych cenach. Ile lat to się będzie zwracało???

Sadicus
24-05-2012, 18:52
A budowa domu się zwraca?
To samo w sobie jest nieekonomiczne.

chcialbympompe
24-05-2012, 19:03
A budowa domu się zwraca?
To samo w sobie jest nieekonomiczne.
Nie myl pojęć. Budowa domu to decyzja o miejscu, w którym chcesz mieszkać i trudno mówić tu o zwrocie inwestycji (chociaż można to przeliczyć w porównaiu do kosztów wynajmu). Za to już decyzja czy wydasz więcej na system ogrzewania ale mniej zapłacisz za eksploatację czy odwrotnie jest wg mnie warta przekalkulowania. Dokładnie jak z zakupem samochodu! Sam jego zakup jest nieekonomiczny... Przecież można chodzić pieszo! Za to decyzja czy wybrać benzynę czy diesel'a to już prosta matematyka. Czy przejeżdżam dostateczną ilość km rocznie (spala dość gazu) by opłacało się przejść na diesel'a (PC) zanim zmienię samochód bo "ruda" go zje?

lujski
24-05-2012, 20:02
no to juz nic nie wiem ... :)

Liwko
24-05-2012, 20:03
A ja przekornie stwierdzę, że przy małym domku dobrze ocieplonym trzeba się zastanowić 5x... Kocioł gazowy 2 funkcyjny to 1500zł. Najtańsza rozsądna PC + zasobnik pewnie 20.000. Gaz ziemny wyjdzie drożej może o 20% od PC przy obecnych cenach. Ile lat to się będzie zwracało???

Są kotły i za 10000 a nawet i droższe. Do tego dochodzi przyłącze. Do rachunków dochodzi słynne przesyłowe.
Są tańsze PC niż 20000.
Wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.

chcialbympompe
24-05-2012, 20:09
Są kotły i za 10000 a nawet i droższe. Do tego dochodzi przyłącze. Do rachunków dochodzi słynne przesyłowe.
Są tańsze PC niż 20000.
Wszystko należy rozpatrywać indywidualnie.
Pewnie, że tak! Ale co można odpowiedzieć na post:

No chyba nie grzanie gazem
Jak masz środki to się nie zastanawiaj tylko ładuj pompę na posesje.
W małych domkach bardzo ładnie pracują.
Sam zainstalowałem prawie miesiąc temu PC ale to było po 7 latach ogrzewania propanem. Gdyby proporcje cen propan/prąd były nadal takie jak 7 lat temu to byłoby to nieopłacalne. Gdybym miał dostęp do gazu ziemnego to instalacją PC też byłaby nieopłacalna.

Sadicus
24-05-2012, 20:22
no to juz nic nie wiem ... :)

Jak możesz to weź napisz swoją specyfikacje, jaka chata, izolacje itd wszystko.
Masz 400 postów a ja nie mam czasu by wyławiać - może coś Ci doradzę.

QQQQ
24-05-2012, 22:28
A ja przekornie stwierdzę, że przy małym domku dobrze ocieplonym trzeba się zastanowić 5x... Kocioł gazowy 2 funkcyjny to 1500zł. Najtańsza rozsądna PC + zasobnik pewnie 20.000. Gaz ziemny wyjdzie drożej może o 20% od PC przy obecnych cenach. Ile lat to się będzie zwracało???

ja sie zgodze :)
tej zimy sasiad zuzyl gazu za 2300pln
ja pradu za 2100pln
w obydwu domach b. czesto rozpalany byl kominek
z jedna roznica ja mialem 22,5 - 23stC a sasiad 20stC ( w porywach ) - kto co lubi :)

nie ma co gdybac, jak w tym samym budynku nie przetestuje sie 1 i 2 wariantu przez caly i podobny sezon

p.s. moi znajomi i tak mi nie wierza ze tylko tyle mialem zuzycia pomimo ze widzieli moje zapiski i potwierdzenie na podliczniku stanu obecnego ;)

QQQQ
24-05-2012, 22:30
A budowa domu się zwraca?
To samo w sobie jest nieekonomiczne.

to zalezy jak kto buduje :)
w moim przypadku - nie masz racji :)
3 tygodnie temu - w naszym kryzysie - zarobilbym 40% tego co wydalem na budowie ( mialem taka propozycje), ale wiem ze jak dokoncze zarobilbym 100% , i nie sprzedalem :)

p.s. nie mam planow na sprzedaz :) bo dom byl budowany lepiej niz szeroko rozumiana "sztuka budowlana" i spelnia moje wszystkie oczekiwania :) - tylko jakas dziwna sytuacja zyciowa moglaby to zmienic ... ale odpukac w niemalowane ;)

miki121
24-05-2012, 22:38
Ja swój domek ( 93m2 ) na gotowo zbuduję za 320000 i mi się to nie będzie musiało zwracać - po prostu zamienię M5 na własny domek z ogrodem :)

Sadicus
24-05-2012, 23:07
to zalezy jak kto buduje :)
w moim przypadku - nie masz racji :)
3 tygodnie temu - w naszym kryzysie - zarobilbym 40% tego co wydalem na budowie ( mialem taka propozycje), ale wiem ze jak dokoncze zarobilbym 100% , i nie sprzedalem :)

p.s. nie mam planow na sprzedaz :) bo dom byl budowany lepiej niz szeroko rozumiana "sztuka budowlana" i spelnia moje wszystkie oczekiwania :) - tylko jakas dziwna sytuacja zyciowa moglaby to zmienic ... ale odpukac w niemalowane ;)

W sumie można patrzeć na to w taki sposób, budując się w dobrej dzielnicy znając plany zagospodarowania.
można było się pobudować za 600k i teraz dom jest warty 1,400k jak ktoś potrafi myśleć.

Natomiast ja nie mogę wyjść z podziwu, ludzie się po takich zadupiach budują że głowa mała.
Pracuje Ci taki w dużym mieście, dajmy na to Bydgoszcz a mieszka 50 km dalej nad jeziorem w jakiejś zabitej dechami wiosce.
Kredyt pół bańki na chatę dali, a koszta codziennych dojazdów na dwa auta są niebotyczne. Nawet za 200k nie można sprzedać - jeździ się po kraju to to widać.
Pozostaje chlać jabole i płakać...

QQQQ
24-05-2012, 23:09
Ja swój domek ( 93m2 ) na gotowo zbuduję za 320000 i mi się to nie będzie musiało zwracać - po prostu zamienię M5 na własny domek z ogrodem :)

spoko,
ale jak ktos pisze ze nie ma takiej mozliwosci zeby w razie W sie nie zwrocilo to jest w bledzie - w moim przekonaniu budujac z glowa zawsze sie zwroci ;)

p.s. udalo Ci sie sprzedac M5 w obecnych czasach za rozsadna cene? jaki masz patent? mam 120m2 i walcze juz 2 lata zeby to rozsadnie sprzedac - bez efektow niestety :( podpowiedz jak mozesz jak to zrobic

QQQQ
24-05-2012, 23:32
W sumie można patrzeć na to w taki sposób, budując się w dobrej dzielnicy znając plany zagospodarowania.
można było się pobudować za 600k i teraz dom jest warty 1,400k jak ktoś potrafi myśleć.

Natomiast ja nie mogę wyjść z podziwu, ludzie się po takich zadupiach budują że głowa mała.
Pracuje Ci taki w dużym mieście, dajmy na to Bydgoszcz a mieszka 50 km dalej nad jeziorem w jakiejś zabitej dechami wiosce.
Kredyt pół bańki na chatę dali, a koszta codziennych dojazdów na dwa auta są niebotyczne. Nawet za 200k nie można sprzedać - jeździ się po kraju to to widać.
Pozostaje chlać jabole i płakać...

no bo to polski dobrze zarabiajacy lub polski nowobogacki - za 3.5 paki postawil dom i wykonczyl, za 1,2 kupil 2 auta (1 w leasing) i zostawil 0,8 na ewentualnewydatki niespodziewane wydatki ( z czego wiekszosc zuzyla zona na waciki lub dojazdy:) )

p.s. niech sie nie obrazaja normalni :) - to nie bylo o nich :)

Sadicus
24-05-2012, 23:39
A więc myśleć ludziska, myśleć !

Dobrej nocy wszystkim życzę, rano trzeba nieco popracować.

miki121
25-05-2012, 05:36
spoko,
ale jak ktos pisze ze nie ma takiej mozliwosci zeby w razie W sie nie zwrocilo to jest w bledzie - w moim przekonaniu budujac z glowa zawsze sie zwroci ;)

p.s. udalo Ci sie sprzedac M5 w obecnych czasach za rozsadna cene? jaki masz patent? mam 120m2 i walcze juz 2 lata zeby to rozsadnie sprzedac - bez efektow niestety :( podpowiedz jak mozesz jak to zrobic

Masz za duże mieszkanie i tu jest problem :(
Ja mam trochę ponad 80m2 plus 2 garaże i pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 21m2.
Podpisałem umowę i mam czas do września następnego roku aby sie wyprowadzić :) wtedy wraca do polski nowy właściciel.
Oczywiście bez małej kreski w banku sie nie obejdzie :(
Bo poza domem mam tez zamiar wybudować budynek gospodarczy - 110m2 ;) - biuro z magazynem itp.
Właśnie dałem ogłoszenie ze szukam do pracy murarza i pomocnika, jakieś autko np. Poloneza trucka narzędzia i do przodu :)

SUSPENSER
29-07-2012, 17:55
Planuję zakup PPC Hewalex 3,8 kW do CWU i grzanie nią także CO w okresach przejściowych [wystarczy odkręcić zawory] – a może polecicie lepszy wyrób w podobnej cenie ?

Jako, że znacie się na PC mam pytanie czy dobrze to wymyśliłem:
- wlot powietrza do PPC kanałem wentylacyjnym komina,
- wylot do instalacji WM [trójnik za rekuperatorem i zaślepka kanału wyjściowego z reku (lub przepustnica w droższej opcji) lub na zewnątrz kanałem dolotowym powietrza do kotła (fi 160) - przełączane ręcznie w zależności od tego czy chcę chłodzić dom czy nie,
- wlot zimnej wody z powrotu instalacji - wpięcie przy kotle na ekogroszek,
- wylot wody ciepłej - pomiędzy kotłem na ekogroszek a pompami CWU, CO

Będę mógł sterownikiem kotła na ekogroszek sterować pompami CWU, CO tak, żeby po nagrzaniu CWU włączała się pompa CO i dogrzewała dom [a termostat w salonie będzie wyłączał pompę CO gdy temperatura będzie odpowiednia].
Grzejniki mam zwykłe, ale przewymiarowane, więc powinny dawać radę przy dodatnich temperaturach - zwłaszcza, że nawet przy -25 na zewnątrz wystarcza, że mam w instalacji 52 st na zasilaniu.

Czy wg Was to powinno działać czy będę żałował ?

Czy warto przy okazji uruchomić 2 taryfę [grzanie zapewne będzie najbardziej potrzebne w nocy i nad ranem gdy jest najzimniej] ?

Dodam, że do samego CWU latem potrzeba mi zaledwie 2 kg węgla/dobę [kupiony po 830 zł/tonę], zasobnik CWU ma 120 litrów, ale mogę PPC grzać także kocioł na ekogroszek w którym jest 80 litrów wody.

RadekNet
16-01-2013, 19:42
Jak sobie radzicie z zalodzeniem powietrznej pompy ciepla? U mnie najgorzej jest kiedy temperatura oscyluje kolo zera - zaladza sie caly wymiennik. Zaczynam probowac z polewaniem letnia woda i psikaniem plynem niezamarzajacym. Jakies inne pomysly?

chcialbympompe
16-01-2013, 19:46
Jak sobie radzicie z zalodzeniem powietrznej pompy ciepla? U mnie najgorzej jest kiedy temperatura oscyluje kolo zera - zaladza sie caly wymiennik. Zaczynam probowac z polewaniem letnia woda i psikaniem plynem niezamarzajacym. Jakies inne pomysly?

To twoja pompa nie ma odszraniania? Magnolia chętnie odda połowę swoich defrostów ;) ;)

Magnolia18
16-01-2013, 19:52
To twoja pompa nie ma odszraniania? Magnolia chętnie odda połowę swoich defrostów ;) ;)

nawet 75% ale nie wiecej bo zaraz pyxis mi zapoda o COPie cos :)

RadekNet
16-01-2013, 20:07
To twoja pompa nie ma odszraniania? Magnolia chętnie odda połowę swoich defrostów ;) ;)

Teoretycznie ma - w tej chwili co ok poltorej godziny przelacza sie na tryb defrosting. Ale jak widac tylko teoretycznie ;) Hmmm czyli tylko ja mam problem z oblodzeniem?

miki121
16-01-2013, 20:14
:)

wihajster
16-01-2013, 20:22
A może masz problem z układem chłodniczym i jego szczelnością...
Prędzej jest to problem związany z treścią napisu który jest na tabliczce znamionowej w polu "producent"... ;)
Sorry za żarcik, ale przypuszczam że to jakiś "noname chińczyk".
Jeżeli się mylę to z góry przepraszam.

Magnolia18
16-01-2013, 20:25
Radkowi zatem nie odszrania a nie ze brak defrostow. Skucha.
Pyxis, farelke Ci zaproponuje pewnie ;)

r19
16-01-2013, 20:27
Prędzej jest to problem związany z treścią napisu który jest na tabliczce znamionowej w polu "producent"... ;)
Sorry za żarcik, ale przypuszczam że to jakiś "noname chińczyk".
Jeżeli się mylę to z góry przepraszam.

Wihajster.... błagam.... nie wywołuj jblocha.
:)

RadekNet
16-01-2013, 20:31
Chinczyk, chinczyk... rozumiem, ze zasada dzialania chinskiej pompy jest inna niz europejskiej? ;) OK, a na powaznie - myslicie, ze starczy zwiekszyc czas odmrazania?

wihajster
16-01-2013, 20:32
Wihajster.... błagam.... nie wywołuj jblocha.
:)
Cóż, taka jest prawda, co ja za to mogę.
A że jego gruntówka działa, to tylko dlatego że to gruntówka :D
Niech Radek przede wszystkim powie co ma za maszynę bo jeśli faktycznie no-name rodem z tzw. PRC to nie wróżę sprawnego działania w naszym klimacie.

wihajster
16-01-2013, 20:37
a na powaznie - myslicie, ze starczy zwiekszyc czas odmrazania?
To jest właśnie sedno sprawy: temat odszraniania powinien być załatwiony przez algorytm sterownika. Klient ma kombinować z parametrami odszraniania "ręcznie" i sam sobie programować czasy (?!)
Klient powinien najwyżej zająć się ustawieniami po "ciepłej" stronie ustrojstwa...

malux20
16-01-2013, 20:41
tak jest
ja tak przy okazji zgłaszam że u mnie pompa działa ok

RadekNet
16-01-2013, 20:42
To jest właśnie sedno sprawy: temat odszraniania powinien być załatwiony przez algorytm sterownika. Klient ma kombinować z parametrami odszraniania "ręcznie" i sam sobie programować czasy (?!)
Klient powinien najwyżej zająć się ustawieniami po "ciepłej" stronie ustrojstwa...

Pompa to Meeting MD18. Pomijam na razie kwestie kosztow ogrzewania (bo nie mieszkamy, bo dom nieocieplony itd), ale do -16 st cieplo na podloge szlo, wiec funkcje swoja spelnia. I jedyny problem (tfu!) to to obladzane w okolicach 0st.
I prawde mowiac, placac za nia 1500e, czyli mniej niz za kociol weglowy w podajnikiem, jestem w stanie bawic sie z ustawieniami wlasnorecznie. Narzekac bede jesli ewentualnie padnie wczesniej niz po 5 zimie ;)

wihajster
16-01-2013, 20:47
Czas odszraniania jest ustawiony na sztywno czy sterownik bierze pod uwagę zmiany warunków, zauważyłeś jakąś zależność?
Jeśli możesz to zaobserwuj podczas odszraniania czy po prostu nie zdąża się stopić całość lodu czy defrosty są zbyt rzadkie?
Wtedy będziesz miał podstawy do jakichś zmian, a w ogóle można częstotliwość defrostów zwiększyć "ręcznie" i czas procesu także?

RadekNet
16-01-2013, 20:57
Czas odszraniania jest ustawiony na sztywno czy sterownik bierze pod uwagę zmiany warunków, zauważyłeś jakąś zależność?
Jeśli możesz to zaobserwuj podczas odszraniania czy po prostu nie zdąża się stopić całość lodu czy defrosty są zbyt rzadkie?
Wtedy będziesz miał podstawy do jakichś zmian, a w ogóle można częstotliwość defrostów zwiększyć "ręcznie" i czas procesu także?

Problem polega na tym, ze mnie teraz przy pompie fizycznie nie ma, a wczesniej nie wpadlem na to, ze to moze byc blad w ustawieniach sterownika :(
Czestotliwosc odszraniania i jego czas mozna zwiekszyc recznie. Nie jestem pewien na 100%, ale te parametry sa ustawiane na sztywno, bez zadnej "inteligencji", tzn przy temperaturze ponizej 0st odszranianie wlaczane jest na X minut co Y minut.
Jutro poprosze ojca, zeby wylaczyl PC przy dzialajacej pompce obiegowej - moze pomoze.

wihajster
16-01-2013, 21:07
(...)Jutro poprosze ojca, zeby wylaczyl PC przy dzialajacej pompce obiegowej - moze pomoze.
Że jak? Przypuszczam że masz monoblok, ale nawet jeśli tak, to przecież sama woda grzewcza nie nagrzewa bezpośrednio parownika!

jbloch
17-01-2013, 07:31
Wihajster.... błagam.... nie wywołuj jblocha.
:)
Ja mam gruntową i jak na rzazie drugi sezon grzeje -a między gruntową nawet chińską a powietrzną nawet markową jak widać po wpisach inwestorów ,,nabitych' w PC pw 'duuuża różnica .

jbloch
17-01-2013, 07:33
Cóż, taka jest prawda, co ja za to mogę.
A że jego gruntówka działa, to tylko dlatego że to gruntówka :D
Niech Radek przede wszystkim powie co ma za maszynę bo jeśli faktycznie no-name rodem z tzw. PRC to nie wróżę sprawnego działania w naszym klimacie.
czyli jak mam twoją wypowiedż rozumieć - chińska gruntowa nie jest beee?

RadekNet
17-01-2013, 12:58
Że jak? Przypuszczam że masz monoblok, ale nawet jeśli tak, to przecież sama woda grzewcza nie nagrzewa bezpośrednio parownika!

No tak, blad logiczny :)
Jak sie pobawie ustawieniami odszraniania to dam znac jak poszlo - na razie sporobujemy odlodzic wymiennik plynem odmrazajacym.


Ja mam gruntową i jak na rzazie drugi sezon grzeje -a między gruntową nawet chińską a powietrzną nawet markową jak widać po wpisach inwestorów ,,nabitych' w PC pw 'duuuża różnica .

Tak, jest duza roznica - w cene instalacji. Oraz dla niektorych w ogole problem z instalacja z powodu malego podworka. Mnie wyszlo, ze warto zaryzykowac w powietrznego chinczyka majac w alternatywie gaz z cholernie droga instalacja lub wegiel zabierajacy jedno pomieszczene (o koniecznosci palenia nie wspomianajc).

Zigobar
17-01-2013, 16:22
RadekNet
Nie znalazłem mniejszej niż MD20D. A może chodzi o moc grzewczą 18kW, a nie MD18?

Zmiana ustawień w sterowniku powinna pomóc. Ja mam inną (też prosta konstrukcja), używaną do grzania CWU od wiosny do jesieni. Testowałem ją przy ok. 1*C. Przykładowe nastawy fabryczne wybranych parametrów (można je zmienić):
- minimalny czas pomiędzy cyklami odszraniania 45 min.
- maksymalny czas odszraniania 8 min.
- temperatura rozpoczynająca odszranianie -7*C (temperatura parownika)
- temperatura kończąca odszranianie 13*C (temperatura parownika)

RadekNet
22-01-2013, 10:27
RadekNet
Nie znalazłem mniejszej niż MD20D. A może chodzi o moc grzewczą 18kW, a nie MD18?


Tfu! Za szybko pisze... oczywiscie masz racje: moj model to MD50D o "mocy" 18kW (pisze w "" bo wiadomo jak to z tym parametrem jest..)


RadekNet
Zmiana ustawień w sterowniku powinna pomóc. Ja mam inną (też prosta konstrukcja), używaną do grzania CWU od wiosny do jesieni. Testowałem ją przy ok. 1*C. Przykładowe nastawy fabryczne wybranych parametrów (można je zmienić):
- minimalny czas pomiędzy cyklami odszraniania 45 min.
- maksymalny czas odszraniania 8 min.
- temperatura rozpoczynająca odszranianie -7*C (temperatura parownika)
- temperatura kończąca odszranianie 13*C (temperatura parownika)

Bedziemy sie bawic, dzieki :)

Zigobar
22-01-2013, 18:37
RadekNet
Zawsze należy sprawdzić dla jakich warunków grzewcza jest podawana. W tym przypadku:
A15/W35 - 16,75 kW
A7/W35 - 14,03 kW
A0/W35 - 11,62 kW
A-7/W35 - 9,45 kW

Tabelka kończy się na -7*C.

mkm silesia
22-01-2013, 23:45
Ja mam gruntową i jak na rzazie drugi sezon grzeje -a między gruntową nawet chińską a powietrzną nawet markową jak widać po wpisach inwestorów ,,nabitych' w PC pw 'duuuża różnica .

Jaki cop ma ta sama sprężarka pracująca w zakresie skraplanie 55oC parowanie -5oC (pompa gruntowa z tanią podłogówką) i w zakresie skraplanie 40oC parowanie -20oC (np powietrzna z dobrą podłogówką) praca wykonywana przez sprężarkę taka sama podniesienie temp. gazu o 60oC - tak nie wdając się w szczegółowy opis.
i nie mylić temp. parowania z temp. dolnego źródła

RadekNet
26-01-2013, 21:44
RadekNet
Zawsze należy sprawdzić dla jakich warunków grzewcza jest podawana. W tym przypadku:
A15/W35 - 16,75 kW
A7/W35 - 14,03 kW
A0/W35 - 11,62 kW
A-7/W35 - 9,45 kW

Tabelka kończy się na -7*C.

Oczywiscie przed kupnem zrobilem OZC i pompe dobralem wg jej parametrow.

Panowie (i Panie, ktorych tutaj nie widze), nastawa na mozliwe czeste odszranianie nie pomogla. Zakladam, ze sprawca jest juz urosniety lod - odszranianie pewnie dobrze dziala na cienka warstewke zalodzenia wymiennika. JAK SIE POZBYC LODU?? Grzanie mocna suszarka nic nie daje, polewanie plynem do szyb samochodowych do -30st nic nie daje. Kucie odpada ;) Jakies pomysly, zeby chociaz polowe wymiennika odslonic?

wihajster
26-01-2013, 21:49
Idzie odwilż, nie martw się.

A trochę poważniej, jeśli jest już lód to nie pomoże raczej nic poza długotrwałym ociepleniem wokół pompy, jakiś namiot postaw i duża nagrzewnica. Tylko żeby pożaru nie było...

Zigobar
27-01-2013, 12:48
Jeśli nagrzewnicy brak, to niektórzy zalecają ciepłą wodę. Można np. postawić wiadro z wodą na PC i krótkim wężem polewać parownik (z braku długiego węża i ciepłej wody z domu).
Pytanie do instalatorów:
Jaka może być maksymalna temperatura wody do polewania parownika?

Gdy już pozbędziesz się lodu, to ustaw tak parametry, aby PC sama radziła sobie ze szronem i do oblodzenia parownika nie dochodziło.

hydraulik_
27-01-2013, 13:01
Oczywiscie przed kupnem zrobilem OZC i pompe dobralem wg jej parametrow.

Panowie (i Panie, ktorych tutaj nie widze), nastawa na mozliwe czeste odszranianie nie pomogla. Zakladam, ze sprawca jest juz urosniety lod - odszranianie pewnie dobrze dziala na cienka warstewke zalodzenia wymiennika. JAK SIE POZBYC LODU?? Grzanie mocna suszarka nic nie daje, polewanie plynem do szyb samochodowych do -30st nic nie daje. Kucie odpada ;) Jakies pomysly, zeby chociaz polowe wymiennika odslonic?
Częste odszranianie jest błędem
A wodę możesz lać z węża ogrodowego albo konewką nawet 50 C

Tromsø
27-01-2013, 13:13
Albo i z czajnika.

rwxw
27-01-2013, 13:43
Jaki cop ma ta sama sprężarka pracująca w zakresie skraplanie 55oC parowanie -5oC (pompa gruntowa z tanią podłogówką) i w zakresie skraplanie 40oC parowanie -20oC
Chciałeś napisać z grzejnikami a nie z tanią podłogówką. Blado widzę wtłaczanie w podłogę 55*. Dane niestety tylko do -5, ale na dolnym wykresie dosyć dobrze widać zależności cop od różnych temperatur:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=149509&d=1353357124

mkm silesia
29-01-2013, 22:23
Chciałeś napisać z grzejnikami a nie z tanią podłogówką. Blado widzę wtłaczanie w podłogę 55*. Dane niestety tylko do -5, ale na dolnym wykresie dosyć dobrze widać zależności cop od różnych temperatur:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=149509&d=1353357124
Czytaj z zrozumieniem temp. skraplania a nie temp. w obiegu c.o. to samo dotyczy parowania a nie temp. glikolu.

rwxw
29-01-2013, 22:27
Czytaj z zrozumieniem temp. skraplania a nie temp. w obiegu c.o. to samo dotyczy parowania a nie temp. glikolu.
A masz gdzieś takie dokładne dane to zapodaj ? Jedno i drugie jest ze sobą dosyć mocno związane.

mkm silesia
29-01-2013, 23:29
A masz gdzieś takie dokładne dane to zapodaj ? Jedno i drugie jest ze sobą dosyć mocno związane.
Porównaj copellanda zh19 pracującego w zakresie parowanie -5 skraplanie 55 i zh 30 w zakresie parowanie -20 skraplanie 40 może wtedy zrozumiesz o co chodzi w chłodnictwie i dlaczego inaczej dobiera się pompy powietrzne a inaczej gruntowe i dlaczego chyba 90% pomp powietrznych jest źle dobranych lub ma wykonane źle górne źródło - wiem że łatwiej wypisywać głupoty na temat pomp powietrznych niż zrozumieć jak działa a co za tym idzie dobrze dobrać i zrobić dobrą instalacje

magda1984
01-04-2013, 22:40
Witam, od razu na początku napisze ze nie znam sie kompletnie na pompach cieplach itp ale mam nadzieje ze doradzicie mi co nieco ;-)

Planuje budowe domu- pow uzytkowa ok. 130m2, fundamenty plytowe, sciany Ytong Energo 36,5cm + styropian 10cm, okna Veka Alphaline 90, parterowy ze strychem.
Co do ogrzewania to w WZ mam wpisane ze ogrzewanie węglem/drewnem nie moze byc głownym medium.
Planuje kominek z plaszczem wodnym i myśle o pompie cieplnej powietrznej (ze wzgledu na cene nie biore pod uwagę gruntowej).

Co do gazu to jest daleko - ok. 290m, gazownia wycenila dociągnięcie na ok. 50 tys zł i stwierdzila ze dla trzech domow (bo tyle jest planowanych inwestycji) nie podlaczy. Fakt, moglibysmy ciągnąć samemu i koszt dzielic na 3 inwestorow, ale czy to sie opłaca?

I zastanawiam sie czy nie lepiej zainwestowac w pompe cieplna powietrzna niz w gaz ziemny. Co o tym sadzicie ?

Wyszłoby taniej niz grzanie gazem, biorąc pod uwage koszt dociagniecia go ? Rozwazam tez zalozenie solarów?

Myslicie ze rozwiazanie kominek z płąszczem wdonym +solary+ pompa ciepła powietrzna byłoby dobre?
Jaka musialaby byc ta pompa ciepła ? jakie ceny wchodza w gre ?

Kominkiem ogrzewamy teraz dom 150m2 i jest to jedyne zrodlo ciepla, bez plaszcza wodnego, i jest ok. Dodam, jeśli to ma jakieś znaczenie, ze nie lubimy bardzo wysokich temperatur. W nocy spimy w 19 st i jest ok.

Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam
Magda

Liwko
01-04-2013, 22:53
Jaką macie dużą działkę? Pytam, bo gruntowe często wypadają taniej od powietrznych, a zalet nie trzeba już chyba nikomu tłumaczyć.

mkm silesia
01-04-2013, 22:56
Powietrzna P 230V 9kw 16tyś (6kw przy -15) a 400v 9kw 20tyś (8,5kw przy -15)

mkm silesia
01-04-2013, 23:08
kompletna 130m2 ze 100% podłogówka 37k netto P 9kw 230v + 4k 400v 9kw

chcialbympompe
02-04-2013, 06:39
kompletna 130m2 ze 100% podłogówka 37k netto P 9kw 230v + 4k 400v 9kw

Zdaje się kolego, że czas kupić płatny profil. Twoja działalność przyjęła charakter mocno komercyjny a skoro szukasz tu klientów to nie rób tego z partyzanta...

fcb
02-04-2013, 06:44
Zdaje się kolego, że czas kupić płatny profil. Twoja działalność przyjęła charakter mocno komercyjny a skoro szukasz tu klientów to nie rób tego z partyzanta...

zgadzam sie, a szczegolnie w tym watku ludzie sa uczuleni na podszytych sprzedawcow :) wiesz pozostal pewien smrod po koledze z branzy....

magda1984
02-04-2013, 07:27
Dzialke mam ok. 1000m2, dom o zabudowie 170 m2 + garaz ok. 30m2. Gruntowa jest droga wiec na nią nie liczę.

Powietrznej nie chce jakiejs strasznie drogiej "wypasionej". Myślicie że w 20 tys zł sie zmieszcze ? bez zasobnika, sama pompa. W zimne dni bedze grzac kominkiem głównie. Ta pompa to tak na szybkie podgrzanie. Teraz grzeje kominkiem w godzinach 16-22 i jest cieplo.

Wybralismy Ytonga energo 36,5 cm + styropian 10 cm ze wzgledu na to ze najpierw chcemy postawic mury a w pozniejszym czasie docieplic (ze wzgledu na finanse). Wspolczynnik ciepla przy 36,5+10 to 0,15 wiec niezle, a w przypadku samego 36,5 to 0,25. Nie wiem jaki jest przy 24+20 ale wyslalam zapytanie, zobaczymy.

A czy jest sens dodawać do tego solary ?

Na pompe ciepla nie jestem tak w 100% nastawiona, po prostu szukam jakiejs alternatywy do gazu. Boje sie ze prad wyjdzie drogo, a energia raczej taniec nie bedzie.

Liwko
02-04-2013, 07:35
Dzialke mam ok. 1000m2, dom o zabudowie 170 m2 + garaz ok. 30m2. Gruntowa jest droga wiec na nią nie liczę.

Myślicie że w 20 tys zł sie zmieszcze ? bez zasobnika, sama pompa.



Jak zrobicie samemu dolne źródło dla gruntowej (miejsce macie a to jest bardzo proste do wykonania), to i z gruntową możecie się zamknąć w 20tyś.

magda1984
02-04-2013, 07:45
no dobrze, ale jak to zrobic ;-) ? dla lików wcale nie jest to takie proste ;-(
w prawdzie mam brata hydraulika, ale czy on bedzie wiedzial jak to zrobic ?

Liwko
02-04-2013, 07:54
no dobrze, ale jak to zrobic ;-) ? dla lików wcale nie jest to takie proste ;-(
w prawdzie mam brata hydraulika, ale czy on bedzie wiedzial jak to zrobic ?

Zakopać trochę rury na głębokości 1,5m chyba będzie umiał ;)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy
Gdyby zobaczył resztę kotłowni do PC też spokojnie by sobie poradził. Z jakiego rejonu jesteście?

magda1984
02-04-2013, 08:27
jestem z Warszawy, a budowa w Sulejówku. Kurcze no nie wiem czy te gruntowe to byłoby dobre rozwiązanie. Teren jest podmokły wiec będziemy musieli prowadzić rury drenarskie i robic zbiornik podziemny na wode, wiec te rury do PC nie kolidowałyby z tym drenażem ? a jak jest z tą studzienka ?

Kotłownie mam od frontu a miedzy elewacja frontowa a droga bede miec ok. 5 m. Od strony tarasu bede miec ogród o powierzchni ok. 18x24,5m. Tak moze dla wizualizacji, wybrany projekt:
http://www.e-domy.pl/o,35,E_112_Prosty_dom_parterowy_bez_garazu.html
wersja lustrzana.

Czyli wkopuje te rury pod tym ogródkiem i prowadze do pom. gospodarczego, tak? a jak z tą studzienka, może być to w kotłowni ? Fundament robimy płytowy wiec pewnie juz na tym etapie powinnismy przewidziec kanały.

To chyba za czarna magia jak dla mnie ;-)

Ten powietrzny jest prostszy ;-)

Liwko
02-04-2013, 08:57
Prostszy co nie znaczy że lepszy.
Daj temat przeczytać bratu, to ogarnie ten kolektor w mig.
Jeżeli macie teren podmokły to jest idealnie dla takiego kolektora, zajmie miej miejsca. Musicie tylko go wykonać w momencie gdy wody gruntowe są jak najniżej.
Popytaj w tamtym temacie.

magda1984
02-04-2013, 09:57
A co można powiedziec odnosnie takiego urzadzenia: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/pompa-ciepla-powietrzna-wbc-95h-b2s.html
albo cos takiego: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzne-serii-wbc/pompa-ciepla-powietrzna-wbc-95h-b2s.html

Czy ktos moze polecić jakieś rozwiązanie grzewcze do ogrzania takiego domku do 130m2 pow. uzytkowej, dobrze docieplonego, z kominkiem z płaszczem wodnym, tak zeby nie było to jakies strasznie drogie ?

magda1984
02-04-2013, 10:01
Panie Piotrze, tak wiec z perspektywy czasu jakie ogrzewanie wybrałby Pan teraz ?

Liwko
02-04-2013, 10:20
Panie Piotrze, tak wiec z perspektywy czasu jakie ogrzewanie wybrałby Pan teraz ?

Tu system nie ma znaczenia, tu instalacja od samego początku była skopana.

mkm silesia
02-04-2013, 22:12
Zdaje się kolego, że czas kupić płatny profil. Twoja działalność przyjęła charakter mocno komercyjny a skoro szukasz tu klientów to nie rób tego z partyzanta...

Skoro ORMO już działa to odpowiedz mi proszę.
1. Co ma oznaczać reklama konkretnego producenta dołączona w każdym Twoim wpisie?
2. Czy te forum jest tylko dla fachowców eksploatujących jedną instalacje?
3. Czy zwykły zaściankowy instalator ma tutaj prawo coś pisać bez wymieniania nazw producentów itp.?
4. Czy tylko można podawać ceny za jakie instalacje już zostały wykonane? czy można podawać ceny średnie za jakie są wykonywane instalacje np. w danym regionie Pomrocznej RP?
5. Jak nazwać sytuację kiedy udziałowiec firmy "x" montującej pompy "z" które Ty reklamujesz kupuje pompę "y" następnie tak fachowo montuje ja do instalacji że nie działa (specjalnie?) a następnie rozpętuje temat że pompa jest do bani - dlaczego w tym wypadku ORMO nie działa?

chcialbympompe
03-04-2013, 05:44
Skoro ORMO już działa to odpowiedz mi proszę.
Jeżeli nie rozumiesz czym różni się używanie jakiegoś produktu od jego sprzedawania to ciężko nam będzie dojść do wspólnych wniosków :(

magda1984
03-04-2013, 09:59
a sluchajcie, czy jakies oszczednosci daloby takie rozwiazanie:

- podgrzewacz cwu z pompa ciepla np:
http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-3w300.html

lub

http://www.elektrongostynin.pl/index.php?page=news&kid=5&nid=48

i do tego grzanie kominkiem z plaszczem wodnym w zime ?
albo dolozenie do tego jeszcze pompy powietrznej ?

I juz bez inwestowania w solary i rekuperator?

Co do gazu to bym sobie instalacje przygotowala i kiedys w razie jak wiecej osob zamieszka w okolicy i zechca nam ten gaz podlaczyc to wtedy podlacze.

Liwko
03-04-2013, 10:10
a sluchajcie, czy jakies oszczednosci daloby takie rozwiazanie:

- podgrzewacz cwu z pompa ciepla np:
http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-z-pompa-ciepla/podgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-3w300.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fo ferta%2Fpodgrzewacze-z-pompa-ciepla%2Fpodgrzewacz-z-pompa-ciepla-pwpc38-3w300.html)

lub

http://www.elektrongostynin.pl/index.php?page=news&kid=5&nid=48 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.elektrongostyn in.pl%2Findex.php%3Fpage%3Dnews%26kid%3D5%26nid%3D 48)

i do tego grzanie kominkiem z plaszczem wodnym w zime ?
albo dolozenie do tego jeszcze pompy powietrznej ?

I juz bez inwestowania w solary i rekuperator?

Co do gazu to bym sobie instalacje przygotowala i kiedys w razie jak wiecej osob zamieszka w okolicy i zechca nam ten gaz podlaczyc to wtedy podlacze.

Za duży galimatias robisz. Jeżeli chcesz codziennie palić w kominku, to już lepszym rozwiązaniem będzie kocioł w kotłowni. Brrrr...
Pompa ciepła czy to powietrzna czy gruntowa, jeżeli będzie poprawnie dobrana, zapewni ci wszystko czego potrzebujesz. Jeżeli masz miejsce na działce powinnaś wybrać gruntową, jej zalety są dla mnie bezdyskusyjne. Nawet z odwiertami często wychodzi dużo taniej niż powietrzna.
A skoro będzie pompa ciepła to po co mysleć o gazie?

fcb
03-04-2013, 10:24
Nawet z odwiertami często wychodzi dużo taniej niż powietrzna.
A skoro będzie pompa ciepła to po co mysleć o gazie?
Liwko jak ty to liczysz ze gruntowa z odwiertami wychodzi taniej niz powietrzna, prosze oswiec mnie bo nie ogarniam. troche ofert zebralem i nijak ma sie to do tego co piszesz. odwiertow chyba nie zrobisz sobie sam ? chyba ze masz dlugi szpadel :P jeszcze z kolektorem poziomym to jakos wlasna praca daloby sie zniwelowac roznice w inwestycji ale z kolektorem pionowym jak ? nie pytam sie ze zlosliwosci tylko z ciekawosci jako przyszly inwestor. pozdrawiam :)

Liwko
03-04-2013, 10:26
Aha, jeszcze jedno. Rekuperator to przede wszystkim komfort, i takimi kategoriami o nim powinno się myśleć. Owszem, wyposażając dom w wentylację mechaniczną z rekuperatorem, możemy zejść nieco z mocą źródła ciepła, jednak przy PC nie jest to jakaś znaczna wartość.
Co się tyczy solarów, to moim zdaniem, przy nie za dużej rodzinie, w naszym klimacie to bez sensu. A przy PC zupełnie bez sensu.

Liwko
03-04-2013, 10:30
Liwko jak ty to liczysz ze gruntowa z odwiertami wychodzi taniej niz powietrzna, prosze oswiec mnie bo nie ogarniam. troche ofert zebralem i nijak ma sie to do tego co piszesz. odwiertow chyba nie zrobisz sobie sam ? chyba ze masz dlugi szpadel :P jeszcze z kolektorem poziomym to jakos wlasna praca daloby sie zniwelowac roznice w inwestycji ale z kolektorem pionowym jak ? nie pytam sie ze zlosliwosci tylko z ciekawosci jako przyszly inwestor. pozdrawiam :)

Wystarczy zobaczyć ceny Zubadana ;)
Sąsiad obok, ma zrobione dolne źródło pionowe za 60zł/m. Ja mam tych metrów 120. 120x60=7200. Do tego Ecopower z serii A i kotłownia i masz kwotę dwudziestu kilku tysięcy. Da się, tylko trzeba pokombinować :)

magda1984
03-04-2013, 10:47
No tak, ale ja nie zrobie sama dolnego żródła.

Czyli jaką pompe ciepla powietrzna byscie polecili i do tego zasobnik cwu tak zeby kompleksowo zapewnic ogrzewanie pomieszczen i wody, a w mrozy dogrzewac kominkiem - dla mnie to niestraszne grzać kominkiem, teraz robie to codziennie i bez przesady nie jest to jakieś nie wiadomo co.

Prosilabym jakis konkretny model a nie typy ;-)

I tak do 20 tys zł zeby sie zmiescic najlepiej by bylo.

I jeszcze pytanie- czy jest jakas "zywortnosc" tych pomp? oczywiscie zakładam okresowa konserwacje.

fcb
03-04-2013, 10:47
chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower. porownujesz najtansza gruntowke z najdrozsza powietrzna ( albo prawie najdrozsza). Cena samej pompy gruntowej czy powietrznej jest podobna ale zawsze dochodzi koszt kolektora powiedzmy w granicy 10 tys. ja mam wycene z firmy PPC i koszt pompy + odwierty + kotlownia jest na poziomie 42 tys netto. dom niewiele wiekszy od twojego . pewnie przesadzili z moca pompy (11kW) bo nawet nie spytali o OZC co dla mnie od razu skresla firme... wiem ze kolektor mozna zrobic z inna firma i wyjdzie troche taniej ale i tak nikt za darmo go nie zrobi.

fcb
03-04-2013, 10:51
na ta chwile moge Ci napisac ze wazniejszy jest dobry instalator niz pompa :P z jakiego regionu polski jestes ? za 20 tys razem z kotlownia i montazem bedzie ciezko wg. mnie, pozbieralem pare ofert i kotlownia z robocizna wychodzi mnie ok.25 tys. Ogolnie mozna powiedziec ze rynek pomp powietrznych kreci sie w okol Atlantica, Panasonica, Nibe - powiedzmy ze jest to srednia polka cenowa ale jakosc zadowalajaca uzytkownikow. Nie pamietam jakie masz zapotrzebowanie na cieplo ale ta cene co Ci podalem to jest dla pompy 9kW. pozdro.

Liwko
03-04-2013, 10:58
chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower.

Wręcz powinienem! Ta tania polska pompa jest lepsza niż ten drogi Zubadan:cool:
Ja pierwszą wycenę też miałem na poziomie 75tyś, a zrobiłem za 27. Dzisiaj zrobiłbym jeszcze taniej. Na pewno zrobił bym kolektor (samemu nie ruszając prawie palcem), podłogówkę i dopiero wtedy wzywał instalatora PC. Dałbym mu zarobić, bo pompę miałbym z niższym Vat-em i każdy by był zadowolony.

mar1173
03-04-2013, 11:00
chyba nie mozesz porownywac Zubadana do Ecopower. porownujesz najtansza gruntowke z najdrozsza powietrzna ( albo prawie najdrozsza). Cena samej pompy gruntowej czy powietrznej jest podobna ale zawsze dochodzi koszt kolektora powiedzmy w granicy 10 tys. ja mam wycene z firmy PPC i koszt pompy + odwierty + kotlownia jest na poziomie 42 tys netto. dom niewiele wiekszy od twojego . pewnie przesadzili z moca pompy (11kW) bo nawet nie spytali o OZC co dla mnie od razu skresla firme... wiem ze kolektor mozna zrobic z inna firma i wyjdzie troche taniej ale i tak nikt za darmo go nie zrobi.

A co to ma do rzeczy. Ciepło to ciepło. A że tania spełnia lepiej swoja rolę niż wypasiona powietrzna. Moja zamknięta w kotłowni nikt jej nie widzi. No fakt, niektórzy patrzą na mnie krzywo jak mówię że na PC nie wydałem 80 tys.

Liwko
03-04-2013, 11:02
No tak, ale ja nie zrobie sama dolnego żródła.

Czyli jaką pompe ciepla powietrzna byscie polecili i do tego zasobnik cwu tak zeby kompleksowo zapewnic ogrzewanie pomieszczen i wody, a w mrozy dogrzewac kominkiem - dla mnie to niestraszne grzać kominkiem, teraz robie to codziennie i bez przesady nie jest to jakieś nie wiadomo co.

Prosilabym jakis konkretny model a nie typy ;-)

I tak do 20 tys zł zeby sie zmiescic najlepiej by bylo.

I jeszcze pytanie- czy jest jakas "zywortnosc" tych pomp? oczywiscie zakładam okresowa konserwacje.

Ja odpuszczam.

fcb
03-04-2013, 11:04
nie neguje tego ze tania pompa ciepla nie potrafi grzac dobrze. pisalem tylko ze nie uczciwe sa porownania najtanszej pompy gruntowej z najdrozsza powietrzna. wiem ze niektorzy sa zdania ze gruntowa musi byc i koniec i szanuje ich zdanie ale nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze koszty sa takie same. poza tym napisalem powyzej jaka dostalem oferte od firmy PPC na pompe Ecopower C 11kW. tez bylem nastawiony na gruntowa ale jestem zdania ze powietrzne dzialaja i sa tansze po analizie wielu ofert. jakbym mial miejsce na kolektor poziomy to moze bym sie zdecydowal na gruntowa.

magda1984
03-04-2013, 11:06
Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).
wskaźniki dla budynku:
- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2
- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3
- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok
- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

fcb
03-04-2013, 11:07
Wręcz powinienem! Ta tania polska pompa jest lepsza niż ten drogi Zubadan:cool:
Ja pierwszą wycenę też miałem na poziomie 75tyś, a zrobiłem za 27. Dzisiaj zrobiłbym jeszcze taniej. Na pewno zrobił bym kolektor (samemu nie ruszając prawie palcem), podłogówkę i dopiero wtedy wzywał instalatora PC. Dałbym mu zarobić, bo pompę miałbym z niższym Vat-em i każdy by był zadowolony.

no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

fcb
03-04-2013, 11:10
Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).
wskaźniki dla budynku:
- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2
- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3
- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok
- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

ale jaki cchesz przyklad ? poszukaj instalatorow ze swojej okolicy i niech zrobia Ci oferte. to co podalas od architekta to jest raczej bezuzyteczne. z reguly ich wyliczenia nie maja sie jak do rzeczywistosci raczej ludzie robia sobie na wlasna reke obliczenia OZC, koszt ok. 200 zl i maja czarno na bialym co ich domek potrzebuje.

Liwko
03-04-2013, 11:19
no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

Sprzedają i to z lepszym sterownikiem.
Ja za pompę dałem 10tyś. (dzisiaj trochę podrożały, ale kto powiedział że nie idzie się potargować? ;)). Za odwierty dałem 10tyś., a sąsiad zrobił taniej. Za resztę kotłowni z dwoma zbiornikami dwupłaszczowymi (jeden nie wszedł) Biawaru dałem 7tyś. Dzisiaj zrobiłbym poziomy samemu albo tańsze odwierty i wyszło by jeszcze taniej.
Firmy za wszystko się mocno cenią, ale PC podłączy pierwszy lepszy chłodniarz + hydraulik. Trzema się tylko trzymać kilku zasad i obliczeń. To nie czarna magia.

mar1173
03-04-2013, 11:26
no to napisz prosze co sklada sie na sume 27 tys. Pompa ile ? kotlownia z automatyka ile ? kolektor ile ? zbiornik CWU ile ? podziel sie wskazowkami a moze sie przekonam :) PPC dalej sprzedaje pompy z serii A ?

A co ty się z choinki urwałeś. Z 10 razy podawał w różnych wątkach i nie tylko on.
Jeśli chcecie być użytkownikiem jakiegokolwiek źródła ciepła w swoim domu musicie je poznać na wylot, a tego się nie załatwi zadając kilka pytań na forum. Mieszkając w bloku nie obchodziło was nic, tylko opłaty. Teraz posiadając skromna wiedzę na ten temat jako inwestor stajecie się idealnymi .... do strzyżenia przy montażu jak i później przy eksploatacji.

Tak ciężko wykonać telefon do producenta. W cenniku widnieją to pewnie sprzedają.

sSiwy12
03-04-2013, 11:31
nie neguje tego ze tania pompa ciepla nie potrafi grzac dobrze. pisalem tylko ze nie uczciwe sa porownania najtanszej pompy gruntowej z najdrozsza powietrzna. wiem ze niektorzy sa zdania ze gruntowa musi byc i koniec i szanuje ich zdanie ale nie zgadzam sie ze stwierdzeniem ze koszty sa takie same. poza tym napisalem powyzej jaka dostalem oferte od firmy PPC na pompe Ecopower C 11kW. tez bylem nastawiony na gruntowa ale jestem zdania ze powietrzne dzialaja i sa tansze po analizie wielu ofert. jakbym mial miejsce na kolektor poziomy to moze bym sie zdecydowal na gruntowa.

Bo tylko tą PCi powietrzną wypasioną np. ZUBAN-a można porównać do najprostszych gruntowych - jeśli chodzi o zakres działania w niskich temperaturach zewnętrznych - te tańsze powietrzne potrzebują wsparcia (np. grzałką).

A co do kosztów - nawet z odwiertami to wejdź na stronę GHS, tam masz kompletną kotłownię CO i CWU już od 27.000zł na odwiertach pionowych z wymaganym przez prawo projektem geologicznym.

Liwko
03-04-2013, 11:46
A co do kosztów - nawet z odwiertami to wejdź na stronę GHS, tam masz kompletną kotłownię CO i CWU już od 27.000zł na odwiertach pionowych z wymaganym przez prawo projektem geologicznym.

O na przykład :yes:

fcb
03-04-2013, 12:03
A co ty się z choinki urwałeś. Z 10 razy podawał w różnych wątkach i nie tylko on.
Jeśli chcecie być użytkownikiem jakiegokolwiek źródła ciepła w swoim domu musicie je poznać na wylot, a tego się nie załatwi zadając kilka pytań na forum. Mieszkając w bloku nie obchodziło was nic, tylko opłaty. Teraz posiadając skromna wiedzę na ten temat jako inwestor stajecie się idealnymi .... do strzyżenia przy montażu jak i później przy eksploatacji.

Tak ciężko wykonać telefon do producenta. W cenniku widnieją to pewnie sprzedają.

wez sie tak gosciu nie spinaj. pytanie bylo do Ciebie ? jakos Liwko mmogl grzecznie jeszcze raz napisac co ile go wynioslo... pompami interesuje sie nie od dzis i daleki bylbym od stwierdzenia ze mam minimalna wiedze. fakt bardziej nastawilem sie ostatnio na powietrzna i wiecej na ten temat czytam ale zaraz owieczka ? ehh...

Liwko
03-04-2013, 12:15
Spokojnie :D
Ale jet w tym trochę racji. Jestem często atakowany za to, że zrobiłem za tanio. Ale co ja na to poradzę :D
Masz łeb jak ...uj, to kombinuj ;)

mkm silesia
03-04-2013, 18:07
Można zrobić tanio ale potem trzeba dużo w necie pisać

Liwko
03-04-2013, 18:15
Można zrobić tanio ale potem trzeba dużo w necie pisać

Coś sugerujesz?

tank102
03-04-2013, 19:35
Od pracowni dostalam takie wyliczenie (dla domu E-112 pracowni e-domy):

Zapotrzebowanie na energię netto do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej w sezonie stand. wynosi 51,98 + 34,8 GJ/rok (14 438 + 9 674 kWh/rok).
wskaźniki dla budynku:
- współczynnik pow. zapotrzebowania ciepła: 67,3 W/m2
- współczynnik kub. zapotrzebowania ciepła: 22,8 W/m3
- współczynnik SZE powierzchniowy: 117,4 kWh/m2·rok
- współczynnik SZE kubaturowy: 39,8 kWh/m3·rok

nie wiem jak to sie bedzie mialo do zmian ktore bedziemy robic w projekcie- mniej okien, zmiana technologi scian, itp.

A za te 25 tys bede miec wykonanie pelnego ogrzewania - pompa cieplna powietrzna + zasobnik wody z instalacja ? Ta cena bylaby do przyjecia, szczegolnie ze instalacje co itp bedzie kladl mi brat. Mozna jakis przyklad dostac ?

strasznie zimny ten dom , popracuj na oszcżedności termomodernizacyjne budynku.
1. A jeżeli pompy to powietrzne
Daikin HT lub,
Atlantic Tri
ziemia i grunt przy takim słońcu może nie oddać wymaganej energii przez 10 lat uzytkowania.

plusfoto
03-04-2013, 20:00
ziemia i grunt przy takim słońcu może nie oddać wymaganej energii przez 10 lat uzytkowania.
A o co chodzi bo nie kumam.

rwxw
03-04-2013, 21:34
ziemia i grunt przy takim słońcu może nie oddać wymaganej energii przez 10 lat uzytkowania.
Trudno powiedzić, o co Ci chodzi, ale jakieś bzdury piszesz.

rwxw
03-04-2013, 21:46
Kurcze no nie wiem czy te gruntowe to byłoby dobre rozwiązanie. Teren jest podmokły
Po pierwsze, nie spiesz się z podejmowaniem decyzji odnośnie źródła ciepła. Po drugie wybierz podłogówkę na całej powierzchni domu. Kolejna sprawa, to zastanów się, czy masz miejsce (koło 3-4 arów) na ewentualny kolektor poziomy. Jeśli masz (grunt masz dobry bo mokry), to nie zastanawiaj się nad pompą typu powietrze-woda, tylko nad gruntową. Piszesz, że sama kolektora nie zrobisz, a postawisz ściany ? Też nie. Jeśli masz brata hydraulika, który może Ci pomóc, to poproś go o to. Jeśli nie wie nic o pompach ciepłą, to może niech przeczyta początek wątku "instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona": http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152498-Instalacja-pompy-ciep%C5%82a-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiona . Tam zorientuje się jak się to robi, niech sobie też poczyta w innych miejscach o instalacjach pomp ciepła, np. w dokumentacji różnych producentów. Może u Ciebie się nauczy, a później dołoży taką usługę do swojej oferty. To na prawdę nie jest trudne. Nie zastanawiaj się też nad urządzeniami, których nikt nie ma. Lepiej kupić coś, o czym wiadomo, że działa.
Jak będziesz miała konkretne pytania, to pisz, ale nie daj się nikomu namówić na grzanie kominkiem.

malux20
03-04-2013, 21:48
ja pchałbym się w gruntową

mar1173
04-04-2013, 08:29
Można zrobić tanio ale potem trzeba dużo w necie pisać

Dobrze żeby ludziska wiedzieli że za PC nie trzeba wywalać 80 tys. No, może nie dla ciebie.

Liwko
04-04-2013, 08:39
Dobrze żeby ludziska wiedzieli że za PC nie trzeba wywalać 80 tys. No, może nie dla ciebie.

Dla niego też. Tyle że dla niego jedynie słuszne pompy to powietrzne, bo wszędzie widzi szkody górnicze. U niego cała Polska to szkody górnicze.

tank102
04-04-2013, 10:22
Trudno powiedzić, o co Ci chodzi, ale jakieś bzdury piszesz.

Bzdury, nie bzdury ale można się zastanowić czy pod wpływem uzytkowania nie oziębi się grunt , co spowoduje że gruntowa będzie musiała korzystać z grzałek elektrycznych , czyli 1:1.
a grunt dzisiaj mokry może za kilka lat stać się suchy, i odwrotnie.

sSiwy12
04-04-2013, 10:45
Bzdury, nie bzdury ale można się zastanowić czy pod wpływem uzytkowania nie oziębi się grunt , co spowoduje że gruntowa będzie musiała korzystać z grzałek elektrycznych , czyli 1:1.
.

A próbowałeś ogrzać morze grzałką - ten (taki) sam proces:)

mkm silesia
04-04-2013, 11:15
Dla niego też. Tyle że dla niego jedynie słuszne pompy to powietrzne, bo wszędzie widzi szkody górnicze. U niego cała Polska to szkody górnicze.
raczej nie interesuje mnie cała polska
u mnie szkody to duży problem bo to że kopalnia to zlewa widać na przykładzie A4 było oczywiste a oni się wypierali do końca i przez wszystkie instancje w sądzie
drugi temat to skały np. Tarnowskie Góry i cała Jura tu koszty odwiertów też są wysokie a klimat u mnie raczej łagodny - zimy w okolicy zera

Liwko
04-04-2013, 11:28
drugi temat to skały np. Tarnowskie Góry i cała Jura tu koszty odwiertów też są wysokie a klimat u mnie raczej łagodny - zimy w okolicy zera

Skał bym do tego nie mieszał. Można w nich wiercić a w skale dolne źródło może być sporo mniejsze. To co więcej wydamy za wiercenie w skale, zaoszczędzimy na metrach.

tank102
04-04-2013, 15:39
A próbowałeś ogrzać morze grzałką - ten (taki) sam proces:)

Poczytaj troszkę historii, to możesz się dowiedzieć że morze Bałtyckie kiedyś zamarzało.

Liwko
04-04-2013, 15:42
Poczytaj troszkę historii, to możesz się dowiedzieć że morze Bałtyckie kiedyś zamarzało.

Siwy miał na myśli Adriatyk ;)

mkm silesia
04-04-2013, 19:51
HT do podlogowki chyba nie bardzo.
Grzalki.... To ze PC nie daje rady nie znaczy ze przechodzi na grzalki 100%. Wspomaga sie nimi do poziomu zapotrzebowania.
A wiec zaden COP 1 :)
Szkody gornicze czy nie. P/W nie musi zlym rozwiazaniem a G\W nie musi byc tym idealnym ;)

Szczególnie z odwiertami na kredyt

Magnolia18
04-04-2013, 19:54
Szczególnie z odwiertami na kredyt

Nie zebym sie czepial. ale PW nie biora na kreske ? co za argument ?

mkm silesia
04-04-2013, 20:00
Nie zebym sie czepial. ale PW nie biora na kreske ? co za argument ?
wystarczy policzyć różnice w cenie instalacji, koszty odsetek od wyższego kredytu i różnicę kosztów eksploatacji

Magnolia18
04-04-2013, 20:24
Badz zrzucic na karb 'kaprycha' inwestora.
Pomijajac rozne aspekty ja wiedzialem, ze 'zwrotu' nie bedzie.
Mialo byc tak samo/podobnie ... Przy czym po czasie wynika, ze to 'wyliczenia kreatywne'. Co nie zmienia faktu. iz zle nie jest mimo baboli. IMHO

mkm silesia
04-04-2013, 20:28
Badz zrzucic na karb 'kaprycha' inwestora.
Pomijajac rozne aspekty ja wiedzialem, ze 'zwrotu' nie bedzie.
Mialo byc tak samo/podobnie ... Przy czym po czasie wynika, ze to 'wyliczenia kreatywne'. Co nie zmienia faktu. iz zle nie jest mimo baboli. IMHO

Twoja instalacja nie jest dobry przykładem inaczej to wygląda w nowych energooszczędnych budynkach tu jest właśnie dobry przykład duże obciążenie i o połowę mniejsze zużycie niż u nas
Sorki chodziło mi o użytkownika Bygmol z innego wątku w kwestii obciążenia i zapotrzebowania

arrain
23-07-2013, 17:44
Trochę odświeżę temat.
Mam pytanie do użytkowników pc p-w ze zbiornikami 300l jak długo musicie czekać na ogrzanie całego zbiornika od temperatury z wodociągów do waszego ustalonego poziomu 40-45* w zależności co kto ma ustawione i przy jakiej mocy pompy jest ten czas?
Padło również pytanie o solary. I tu moja idea jest że jeśli już ktoś bardzo chce mieć jakiś panel na dachu to czy nie lepiej jest zamontować powiedzmy 1kW paneli fotowoltaicznych i podłączyć takową mocy grzałkę do zbiornika z wyłącznikiem termicznym. To coś nawet w zimie przy pełnym zachmurzeniu działa bo czerpie moc z widma rozproszonego. A wiadomo że jasno jest zawsze:cool:

Grzesiek13
31-07-2013, 20:50
Witaj

Na podgrzew 300 l cwu przy temperaturze wody z sieci 10 st. C, potrzebujesz ok. 12.2 kW mocy, zakładając więc moc PC na poziomie 3 kW , musisz czekać ponad 4 godziny.
Zakładamy, że moc kolektorów słonecznych w budynku jest na poziomie 3 kW, i taką mocą ogrzewasz zasobnik cwu (pomijamy straty i inne pierdoły dla uproszczenia), koszt paneli fotowoltaicznych o takiej samej mocy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysi, więc się to nie opłaca za bardzo, nawet jak jest jasno:)

Barth3z
31-07-2013, 23:13
Witaj
Zakładamy, że moc kolektorów słonecznych w budynku jest na poziomie 3 kW, i taką mocą ogrzewasz zasobnik cwu (pomijamy straty i inne pierdoły dla uproszczenia), koszt paneli fotowoltaicznych o takiej samej mocy to kwota rzędu kilkudziesięciu tysi, więc się to nie opłaca za bardzo, nawet jak jest jasno:)

Nie koniecznie. Może się opłacać:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2603993&postdays=0&postorder=asc&highlight=amorficzny&start=0
a przy tej ustawie
http://gramwzielone.pl/trendy/7524/sejm-przyjal-poprawki-w-malym-trojpaku-istotne-dla-prosumentow
jest szansa zrezygnowania z kosztownych baterii i układu ładowania.

arrain
01-08-2013, 07:47
Witaj

Na podgrzew 300 l cwu przy temperaturze wody z sieci 10 st. C, potrzebujesz ok. 12.2 kW mocy, zakładając więc moc PC na poziomie 3 kW , musisz czekać ponad 4 godziny.


Super. Dzięki Grzesiek13.
Czyli przy pompie 12 kW bo taka planuje to zasobnik 300 w godzinkę od zimnej wody nagrzeje. Może nawet szybciej, jak mi dziewuchy nie wychlapią wszystkiego. :rotfl:

Co do ceny paneli fotowoltaicznych nie jest to aż tak duża cena. Ostatnio na targach GryfBud całkowity koszt z instalacja wynosił średnio 5 tys za 1kW. W tym była wliczona cena baterii. Podejrzewam że właśnie te baterie najbardziej podbijają cenę. Instalacja jest prostsza w swojej konstrukcji i nie trzeba się martwic gdzie oddać ciepło jak jest jego za dużo. Ale to dla ekologicznych zapaleńców :wink:

rob30
02-08-2013, 07:04
Super. Dzięki Grzesiek13.
Co do ceny paneli fotowoltaicznych nie jest to aż tak duża cena. Ostatnio na targach GryfBud całkowity koszt z instalacja wynosił średnio 5 tys za 1kW. W tym była wliczona cena baterii. Podejrzewam że właśnie te baterie najbardziej podbijają cenę. Instalacja jest prostsza w swojej konstrukcji i nie trzeba się martwic gdzie oddać ciepło jak jest jego za dużo. Ale to dla ekologicznych zapaleńców :wink:

Tylko zauważ, że ten 1 kW to jest moc maksymalna a średnia będzie dużo niższa. Byłoby zbyt piękne żeby za 10tyś mieć 2kW bo równałoby to się darmowe ogrzewanie pompa gruntową (do niedużych domów spokojnie taka do 2kW starcza a przy cenie gruntówki z odwiertami to te 10tyś bym od razu dołożył nawt na kredyt :) )

arrain
02-08-2013, 07:39
Tak to fakt że jest to maksymalna moc. Na dzień dzisiejszy jeszcze to nie jest za bardzo opłacalne jeśli chodzi o zasilanie domowych sprzętów, ze względu na przepisy w kraju ale miejmy nadzieję że coś w Sejmie zmienią . Wtedy też ceny mogą bardziej spaść ze względu na konkurencje w sprzedaży.
Jednak jeśli chodzi o alternatywę dla typowych solarów na CWU jest to jak najbardziej godne rozważenia. Przynajmniej mi się tak wydaje. I zawsze jakiś wkład w nasze środowisko:) Prosta instalacja dodatkowo zachęca. Panel, przewód i grzałka w zasobniku.
PS
Dla jasności nie jestem w jakikolwiek sposób związany z produkcją dystrybucją czy handlem panelami PV. Rozważam założenie na swoim dachu paneli pv w przyszłości.

Mając zainstalowaną pompę p-w chodzącą na dwutaryfowym prądzie w okresach letnich gdzie długość dnia jest dość duża jak również zużycie CWU można by w ten sposób ograniczyć pracę pompy na drugiej taryfie w dzień lub wręcz nawet ją pominąć.

Grzesiek13
12-08-2013, 19:27
Czyli przy pompie 12 kW bo taka planuje to zasobnik 300 w godzinkę od zimnej wody nagrzeje. Może nawet szybciej, jak mi dziewuchy nie wychlapią wszystkiego. :rotfl:

Rozumiem, że PC do cwu masz 12 kW?

arrain
13-08-2013, 20:00
Jeszcze nie mam ale narazie tak mi wychodzi z OZC przed przerobkami. Jak trochę pozmieniam w projekcie to może uda mie się zejść na niższa moc.

ASHP_GSHP
27-08-2013, 01:54
Jakiej mocy pompę obiegową zastosować do odbioru ciepła z powietrznej pompy ciepła 18kW do bufora CO?
18kW to moc nominalna, zimą będzie spadać do 8kW.
Przy różnicy temperatur 5'C wychodzi mi potrzebny przepływ od maks. 3m3/h (latem) do 1,5 m3/h (zimą).

Zastosować 25/60 latem (grzanie CWU) na 2 biegu, a zimą na 1 biegu, czy 25/40 latem na 3 biegu, a zimą na 1 biegu?

Rozumiem, że jak wstawię pompę 25/40 to jeśli przepływ będzie zbyt maly, różnica temperatur na powrocie będzie większa?
Zwykle w instalacjach w domkach jednorodzinnych stosuje się pompy 25/40.

RadekNet
24-10-2013, 12:26
Czesc!
Mozecie polecic jakis serwis chlodniczy na Slasku, ktory nie bedzie sie bal zrobic przegladu chinskiej pompy powietrznej?
Radek

sSiwy12
24-10-2013, 12:40
A ten przegląd potrzebny, bo ?

RadekNet
24-10-2013, 12:54
A ten przegląd potrzebny, bo ?

Bo skoro z zabytkowym autem jezdzie co roku na przeglad, mimo, ze przejechalo w sezonie 500 km, to i chcialbym, zeby ktos na zrodlo ciepla w moim domu zerknal przed zima :)

RadekNet
24-10-2013, 13:35
różnica taka, że zabytkowym autem musisz jeździć na przegląd, a z PC już niekoniecznie
w domyśle - przegląd potrzebny = czyli coś się sypie
i tego wszyscy są ciekawi :D

Zeby sie w szczegoly nie wdawac .... zabytkowym autem na "zoltych" tablicach nie musze jezdzic na przeglad. Moj jest na "bialych", bo i tak i tak jezdze. ;)
Pompa juz jedna zime przepracowala, wiec uwazam, ze fajnie by bylo jakby fachowiec na nia zerknal. Ot co. Wiec wracajac do pytania - znacie jakis serwis na Slasku?

Vld
24-10-2013, 14:47
Masz w niej manometry tablicowe?
Jaki masz skraplacz?

Jak są manometry to sam sobie sprawdź przegrzanie. Ew zmierz temperaturę rurki tłocznej za sprężarką przy konkretnej t wody zasilającej i t powietrza.
Wyczyść filtry wodne o ile są, ew zrób płukanie skraplacza jak zachodzi podejrzenie zapakowania kamieniem.

hydraulik_
24-10-2013, 16:07
Bo skoro z zabytkowym autem jezdzie co roku na przeglad, mimo, ze przejechalo w sezonie 500 km, to i chcialbym, zeby ktos na zrodlo ciepla w moim domu zerknal przed zima :)

Z 300 zł popatrzę ;)

RadekNet
29-10-2013, 10:17
Z 300 zł popatrzę ;)

Oooo jestes gotowy dolozyc do interesu? ;)

Martinluterking
04-11-2013, 13:27
Witam Szanownych Forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. :)
W przyszłym roku startuję z budową domu parterowego o powierzchni 117m2 i jestem zainteresowany instalacją powietrznej pompy ciepła do CO i CWU.
W całym domu planuję instalacje ogrzewania podłogowego. Dom ma być wykonany z keramzytu ściana 15cm+ 15 cm styropianu. (http://www.solida.com.pl/na-sprzedaz,budowa-domu-solidny-117m2-49m2-poddasz,8,31.html) nie chce adaptować poddasza wiec zostaje tylko dół 117m2. Zastanawiam się jaką PC mam wybrać oraz jakiej mocy. W projekcie jest kominek czy będę w stanie go wykorzystać jako wspomaganie pompy?
Jakie rozwiązania polecacie ? Na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyborze PC? Czy jest możliwe na tym etapie określenie ile energii do ogrzania tego domu będę zużywał rocznie ?
Pozdrawiam

rosomakx4
04-11-2013, 15:16
No to troche nie w temacie, Solida to porządna firma, gratuluję wyboru
A co do PC PW prawdopodobnie najlepszą opcją będzie Panas TCAP, ale ja się na tym nie znam
Kominek jakby nie było zawsze wspomaga inne systemy oddając ciepło do pomieszczenia, jednak jeśli miałby zasilać podłogówkę to robi się już mały problem

Martinluterking
04-11-2013, 16:35
Dzieki za odpowiedź rosomakx4. Skąd znasz solidę? Budowałeś z nimi?

Martinluterking
04-11-2013, 16:37
Co do kominka to lepiej zrobić tradycyjny z rozprowadzeniem?

rosomakx4
04-11-2013, 16:42
Dzieki za odpowiedź rosomakx4. Skąd znasz solidę? Budowałeś z nimi?

Nie, nie budowałem, znam ludzi którym oni budowali dlatego chwalę, mają świetną opinię

Martinluterking
04-11-2013, 16:53
Dobrze uzyskać taką informację przed podpisaniem umowy:) ale dalej nie wiem czy isc w Pc czy piec na ekogroszek jestem ciekaw jakie są roznice w kosztach rocznego użytkowania. Jezeli nie są duze to ja osobiście wolalbym Pc ale wszystko zależy od kosztów. Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek;)

mar1973
04-11-2013, 16:53
witam

jaka pompa?

np. któraś z Panasonica ale wydaje mi się, że T-cap będzie za duża, najmniejsza z T-capów ma 9kW, mają mniejsze z serii F równie dobre
duże przewymiarowanie pompy to zły wybór - można o tym przeczytać na tym forum
np. któraś z Atlanticów
np. któraś z Daikinów

łatwiej będzie doradzić, gdy będziesz wiedział jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło w twoim nowym domku

pozdrawiam



Witam Szanownych Forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość. :)
W przyszłym roku startuję z budową domu parterowego o powierzchni 117m2 i jestem zainteresowany instalacją powietrznej pompy ciepła do CO i CWU.
W całym domu planuję instalacje ogrzewania podłogowego. Dom ma być wykonany z keramzytu ściana 15cm+ 15 cm styropianu. (http://www.solida.com.pl/na-sprzedaz,budowa-domu-solidny-117m2-49m2-poddasz,8,31.html) nie chce adaptować poddasza wiec zostaje tylko dół 117m2. Zastanawiam się jaką PC mam wybrać oraz jakiej mocy. W projekcie jest kominek czy będę w stanie go wykorzystać jako wspomaganie pompy?
Jakie rozwiązania polecacie ? Na co mam zwrócić szczególną uwagę przy wyborze PC? Czy jest możliwe na tym etapie określenie ile energii do ogrzania tego domu będę zużywał rocznie ?
Pozdrawiam

Martinluterking
04-11-2013, 17:25
Nie mam dokladnych informacji ale porownujac bardzo podobny projekt pod jarząbem n z takim samym ociepleniem wychodzi 47kw/m2/rok

map78
04-11-2013, 17:36
Dobrze uzyskać taką informację przed podpisaniem umowy:) ale dalej nie wiem czy isc w Pc czy piec na ekogroszek jestem ciekaw jakie są roznice w kosztach rocznego użytkowania. Jezeli nie są duze to ja osobiście wolalbym Pc ale wszystko zależy od kosztów. Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek;)

Na samo wspomnienie o ekogroszku zrobiło mi się niedobrze:P Ja pompę mam krótko, lecz porównując analogiczny okres na ekogroszku to na razie pompa grzeje 2x taniej. Być może jak przyjdą mrozy to stosunek się zmieni ale mimo wszystko myślę, że pompą wyjdzie trochę taniej. A wracając do ekogroszku to nawet nie rozważaj takiej opcji!!! Ekogroszek to nic innego jak drobny węgiel, czyli syf, popiół, smród, kupa roboty - czyszczenie, sprzątanie zamiatanie, magazynowanie węgla, wysypywanie popiołu, itd, itp. Miałem 3 lata i dziękuję i znowu zrobiło mi się nie dobrze od tego co pisałem,:bash:
Pompa to czystość, komfort, wygoda to oszczędność. Aa i jeszcze wracając tfu! do ekogroszku - ja jestem marynarzem i zawsze jak wypływałem to żonie urywała się śrubka od podajnika (znawcy tematu wiedzą o co chodzi) i musiała się przeprowadzać do rodziców, bo nie radziła sobie z tematem. Pokaż tego posta żonie to powinna zrozumieć, a jak nie poskutkuje to dam Ci telefon do siebie i osobiście z nią porozmawiam:)

Arturo72
04-11-2013, 19:02
Nie mam dokladnych informacji ale porownujac bardzo podobny projekt pod jarząbem n z takim samym ociepleniem wychodzi 47kw/m2/rok

Księgowa(żona ) jeszcze musi zatwiedzic budżet i musze mieć argumenty dlaczego akurat pc a nie ekogroszek;)
Jeśli żona księgowa to raczej zrozumie,że po pierwsze nie ma na dzisiaj na rynku kotłów na ekogroszek o mocy grzewczej odpowiedniej dla Waszego domu (5kW) grzejących z maksymalną sprawności a to znaczy,że musicie kupić kocioł o większej mocy,który będzie pracował z mniejszą sprawnością a to znaczy,że większość ciepła ujdzie w komin niż w dom.
Po drugie niech żona jako księgowa policzy ile kosztuje instalacja kotła na ekogroszek z dobrym sterem i z kominem i porówna to z instalacją powietrznej pompy ciepła,tym razem bez komina bo nie potrzeujecie go w takim wypadku robić.
Jak dobra księgowa to wnioski nasuną się same.
Żona jako księgowa a przy okazji kobieta,doceni to,że zamiast kotłowni będzie miała w tym pomieszczeniu pralnio-suszarnie ;)

Ale na początku zanim zaczniecie wybierać źródło ciepła pasowałoby zrobić dokładne wyliczenie zapotrzebowania na ciepło i obciążenie cieplne domu.
Coś takiego nazywa się OZC domu.

Martinluterking
05-11-2013, 00:50
Będzie nas 4 . Dom praktycznie może stać jak tylko chce bo działka jet na tyle duża ,że mogę go postawić tak aby uzyskać najbardziej optymalne efekty:) Do OZC zabierzemy się jak będę miał pewność ,że na 100% uda się postawić domek w przyszłym roku. Obecnie przeglądam fora aby znaleźć dla nas jak najlepsze rozwiązanie :) Z informacji od firmy która będzie stawiała nasz domek wynika ,że po kilku niewielkich modyfikacjach uzyskamy zapotrzebowanie na poziomie 40Kw/m2/rok :)

Arturo72
05-11-2013, 07:06
Z informacji od firmy która będzie stawiała nasz domek wynika ,że po kilku niewielkich modyfikacjach uzyskamy zapotrzebowanie na poziomie 40Kw/m2/rok :)

To dla mnie ,nie księgowego,powinna być prosta sprawa z doborem źródła ciepła a ekogroszek powinien być odrzucony na samym początku ;)
40kWh/m2/rok daje zużycie energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym 40*117=4680kWh i ta cyfra nawet przy grzaniu zwykłym prądem w II taryfie gdzie 1kWh kosztuje 0,34zł daje kwotę 1591zł za sezon grzewczy.
Żródło ciepła na prąd ,czyli piecyk elektryczny to koszt tylko 2,3-3tys.zł i też można zrezygnować z komina już w projekcie.
W takim domu ekogroszek jest więcej niż nie potrzebny,zostawcie go dla starych domów ;)

map78
05-11-2013, 07:26
Obecnie przeglądam fora aby znaleźć dla nas jak najlepsze rozwiązanie :)

Cieszę się, że są ludzie którzy chcą się uczyć i mają otwarty umysł na różne rozwiązania:yes: Ja ostatnio poniosłem straszną porażkę dydaktyczną, otóż doradzałem przy budowie mojego brata i za moją namową zrobił 100% podłogówki w domu bo przekonał się u mnie , że to działa, wykonał również dodatkowe ocieplenie, a następnie zainstalował w domu piec na miał 25kW bo stwierdził,że nie wieży w ciepło z ziemi, czy powietrza a jedynie z prawdziwego ognia. A i jeszcze u niego na wiosce uważają, że PC to jakieś fanaberie bogatych Panów z miasta co to nie mają siły żeby łopatą piec załadować - takie realia. Dlatego już sam fakt,że rozważasz montaż PC oznacza, że podążasz dobrą drogą:yes:
Pozdrawiam i powodzenia na budowie.

rewo66
05-11-2013, 09:32
ja to znam całkiem sporo takich - miastowych - co tak samo sądzą.....

Ja też ;)

Martinluterking
05-11-2013, 09:34
To dla mnie ,nie księgowego,powinna być prosta sprawa z doborem źródła ciepła a ekogroszek powinien być odrzucony na samym początku ;)
40kWh/m2/rok daje zużycie energii na ogrzewanie w sezonie grzewczym 40*117=4680kWh i ta cyfra nawet przy grzaniu zwykłym prądem w II taryfie gdzie 1kWh kosztuje 0,34zł daje kwotę 1591zł za sezon grzewczy.
Żródło ciepła na prąd ,czyli piecyk elektryczny to koszt tylko 2,3-3tys.zł i też można zrezygnować z komina już w projekcie.
W takim domu ekogroszek jest więcej niż nie potrzebny,zostawcie go dla starych domów ;)


Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle

Arturo72
05-11-2013, 09:40
Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle
Oprócz zużycia energii na ogrzewanie trzeba brać również pod uwagę zużycie energii na cwu,które w takim domu będzie podobne do zużycia na c.o. i wtedy pompa ciepła "zwróci" się w stosunku do prądu nie za kilkanaście ale za kilka lat nie uwzględniając podwyżek prądu.
Dlatego czy pompa czy prąd jest do rozważenia przez inwestora ale na pewno nie ekogroszek :)

Martinluterking
05-11-2013, 10:03
Dziękuję za rady. Czy ktoś może polecić mi jakieś konkretne rozwiązanie Pc dla mojego domu do CO i CWU przy założeniu ,że zużycie energii będzie na poziomie 40 KW/m2/rok. Można napisać na priv lub przesłać ofertę. Wiem ile będzie kosztowała mnie budowa teraz zbieram informację dot wyposażenia i wykończenia :)

map78
05-11-2013, 10:10
Więc w takim razie nie ma również sensu instalacja PC bo będzie się zwracać kilkanaście lat. Chyba ,że się myle

No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane:yes: A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem:yes: Warto przemyśleć.

Arturo72
05-11-2013, 10:16
Dziękuję za rady. Czy ktoś może polecić mi jakieś konkretne rozwiązanie Pc dla mojego domu do CO i CWU przy założeniu ,że zużycie energii będzie na poziomie 40 KW/m2/rok. Można napisać na priv lub przesłać ofertę. Wiem ile będzie kosztowała mnie budowa teraz zbieram informację dot wyposażenia i wykończenia :)
W gruntową bym nie wchodził,jeśli tylko to powietrzną.
Na dzisiaj najtaniej na rynku jest Panasonic,T-CAP może być za mocny,na zwykłym 9kW powinieneś zamknąć się w granicach 20-22 tys.zł z montażem i zasobnikiem cwu.
Po dokładnym wyliczeniu obciążenia cieplnego być może starczy 7kW i ok.3tys.zł taniej.

Wyslij parę zapytań to będziesz miał porównanie,w Rudzie masz mkm forum,który oferuje Panasy,na stronie Panasonica masz polecanych instalatorow,sąsiad robi Panasa s firmą z Sosnowca.

Martinluterking
05-11-2013, 10:21
No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane:yes: A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem:yes: Warto przemyśleć.

Dobra myśl, na pewno nad tym się zastanowię. Oboje z żoną lubimy mieć ciepło w nogi, do tego mamy 2 letniego synka który non stop pomyka po podłodze , a następne dziecko w drodze... :) wiec dlatego interesuje mnie też ogrzewanie podłogowe i stad moje zainteresowanie PC do CO i CWU :)
Ostatecznie i tak będziemy musieli coś wybrać a jak już budować to tak abyśmy byli zadowoleni przez lata :)

Martinluterking
05-11-2013, 10:32
No w sumie to się nie mylisz. Jeżeli zapotrzebowanie byłoby 40kWh/m2 a do ogrzania 117m2 to pewnie wystarczyłby jeden nieduży grzejnik elektryczny na pomieszczenie - rezygnujesz z centralnego ogrzewania, podłogówki, kotłowni i komina czyli na starcie maż już olbrzymi handicap finansowy. A do cwu kupujesz zbiornik z wbudowaną pompą ciepła - za 8tyś można dostać już na prawdę wypasiony i wszystkie problemy rozwiązane:yes: A jak jeszcze zamiast grzejników zamontujesz klimatyzatory z funkcją grzania to jeszcze masz dodatkowo klimę latem:yes: Warto przemyśleć.


Tak sobie myślę i ten pomysł coraz bardziej mi się podoba ale w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi na dachu i na gruncie :) ale zdaje sobie z tego sprawę że nie jest to tanie ale gdzieś czytałem ,że są jakieś programy które pokrywają część inwestycji... :) pożyjemy zobaczymy

map78
05-11-2013, 10:49
Dobra myśl, na pewno nad tym się zastanowię. Oboje z żoną lubimy mieć ciepło w nogi, do tego mamy 2 letniego synka który non stop pomyka po podłodze , a następne dziecko w drodze... :) wiec dlatego interesuje mnie też ogrzewanie podłogowe i stad moje zainteresowanie PC do CO i CWU :)

Z tą podłogówką to spokojnie się zastanów, bo powiem Ci w tajemnicy, że podłoga ogrzewana podłogówką w cale nie jest cieplejsza w odczuciu niż np podłoga z desek czy paneli. Ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenie podłogi gresem lub jakąś inną ceramiką, która akumuluje ciepło ale niekoniecznie jest ciepła w dotyku. Podłoga odczuwalnie ciepła powinna być jedynie w łazience, tu można też posilić się matą elektryczną i kolejny problem rozwiązany:D A musisz też wiedzieć, że zakup i położenie gresu jest najbiedniej licząc ze dwa razy droższy niż np deski barlineckiej - więc znowu oszczędność:D

fotohobby
05-11-2013, 10:52
Z tą podłogówką to spokojnie się zastanów, bo powiem Ci w tajemnicy, że podłoga ogrzewana podłogówką w cale nie jest cieplejsza w odczuciu niż np podłoga z desek czy paneli. Ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenie podłogi gresem lub jakąś inną ceramiką, która akumuluje ciepło ale niekoniecznie jest ciepła w dotyku.

Mit

Arturo72
05-11-2013, 11:06
Z tą podłogówką to spokojnie się zastanów, bo powiem Ci w tajemnicy, że podłoga ogrzewana podłogówką w cale nie jest cieplejsza w odczuciu niż np podłoga z desek czy paneli. Ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenie podłogi gresem lub jakąś inną ceramiką, która akumuluje ciepło ale niekoniecznie jest ciepła w dotyku. Podłoga odczuwalnie ciepła powinna być jedynie w łazience, tu można też posilić się matą elektryczną i kolejny problem rozwiązany:D A musisz też wiedzieć, że zakup i położenie gresu jest najbiedniej licząc ze dwa razy droższy niż np deski barlineckiej - więc znowu oszczędność:D

Nie masz racji.

map78
05-11-2013, 12:22
Nie masz racji.

Tak po prostu czy może jakieś argumenty?

Martinluterking
05-11-2013, 12:30
Witam

Słyszałem już o panelach gdzie można spokojnie kłaść na ogrzewanie podłogowe :) zresztą i tak będę zmuszony łączyć terakotę z panelami. Na komunikacji , w kuchni, w łazience , przy kominku kafle, a reszta powierzchni panele . Owszem fajnie by było wybudować się tanio ale wiem ,że jeżeli materiały mają mieć jakość to trzeba troszkę za nie zapłacić. Na budowę i wykończenie chce przeznaczyć 400 -470K i wydaje mi się ,że w takim budżecie uda nam się zmieścić. :) Pozdrawiam

Arturo72
05-11-2013, 12:32
Tak po prostu czy może jakieś argumenty?
Tak po prostu,z doświadczenia ponieważ mam panele na ok.80% powierzchni domu.
Podlogowke projektuje się także pod rodzaj okładziny podłogowej i nie jest prawdą,że na podlogowke wymagany jest gres.
Malux grzeje też pompą a na podłodze ma deski 1,5cm.

Martinluterking
05-11-2013, 12:33
Witam

Słyszałem już o panelach gdzie można spokojnie kłaść na ogrzewanie podłogowe :) zresztą i tak będę zmuszony łączyć terakotę z panelami. Na komunikacji , w kuchni, w łazience , przy kominku kafle, a reszta powierzchni panele . Owszem fajnie by było wybudować się tanio ale wiem ,że jeżeli materiały mają mieć jakość to trzeba troszkę za nie zapłacić. Na budowę i wykończenie chce przeznaczyć 400 -470K i wydaje mi się ,że w takim budżecie uda nam się zmieścić. :) Pozdrawiam


Kwota ta zawiera umeblowanie wyposażenie kuchni i salonu oraz ogrodzenie :P

map78
05-11-2013, 15:09
Tak po prostu,z doświadczenia ponieważ mam panele na ok.80% powierzchni domu.
Podlogowke projektuje się także pod rodzaj okładziny podłogowej i nie jest prawdą,że na podlogowke wymagany jest gres.
Malux grzeje też pompą a na podłodze ma deski 1,5cm.

No z tym się akurat zgodzę, że można kłaść co innego, a i są nawet specjalnie produkowane panele pod podłogówkę. Mi chodziło bardziej o ogólną ideę, że aby w 100% wykorzystać "moc" podłogówki to najlepiej położyć gres (z tym się chyba zgodzisz), a gres nawet podgrzewany jest zimniejszy w odczuciu pod stopami niż deska.

fotohobby
06-11-2013, 09:58
Mało który panel NIE nadaje się na podlogówke.
Dlatego można swobodnie wybierać materiał na podłogę, w zalezności od upodobań, estetyki.
Ja mam aktualnie gres, panele i wykladzinę dywanową, każde pomieszczenie jest dogrzane, w każdym chodzę boso i nie odczuwam dyskomfortu :)

mar1173
06-11-2013, 10:52
No z tym się akurat zgodzę, że można kłaść co innego, a i są nawet specjalnie produkowane panele pod podłogówkę. Mi chodziło bardziej o ogólną ideę, że aby w 100% wykorzystać "moc" podłogówki to najlepiej położyć gres (z tym się chyba zgodzisz), a gres nawet podgrzewany jest zimniejszy w odczuciu pod stopami niż deska.

A do czego ci ta moc potrzebna. Gres się szybko nagrzewa i szybko stygnie. Drewno wolniej przekazuje ciepło do pomieszczeń przez co bezwładność podłogówki jest większa co przy grzaniu prądem taryfowym jest tylko zaletą.Na gresie róznica w temp 1-2 st. już jest odczuwalna, na drewnie nie. U mnie gres, parkiet lity klejony 16mm i deska warstwowa 14mm, z dywanami. Zasilanie w największe mrozy nie przekracza 35-36 st. grzejąc ok 10-12h/dobę. Temp podłogi od 23 st. w okresach przejściowych do 26 lecz tylko w końcowym etapie grzania w taniej taryfie przy mrozach poniżej -20.

map78
06-11-2013, 11:47
właśnie w ten sposób powielasz ogólne mity nt podłogówki :P
tzn ze tylko gres się nadaje (no bo kto nie chciałbym wykorzystać 100% mocy podłogówki:P), że panele to trzeba specjalne itd
już ci koledzy napisali - zgadzam się z nimi....

Nie powielam żadnych mitów to czysta fizyka! Gdyby deska, czy panel miały taką samą zdolność akumulacji ciepła to twoi dziadkowie swój piec kaflowy obłożyli by drewnem albo panelem. Nie neguję, że możesz sobie i wykładzinę położyć, ale nikt mi nie powie, że nie ma to żadnego wpływu na sprawność ogrzewania. Choćby różnice, przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań miałyby być minimalne to zawsze na korzyść ceramiki. Ale podkreślam - na wodne ogrzewanie podłogowe możesz położyć każdą nawierzchnię:D Pozdrawiam

sSiwy12
06-11-2013, 12:26
Nie powielam żadnych mitów to czysta fizyka! Gdyby deska, czy panel miały taką samą zdolność akumulacji ciepła .....

Tyle, że w zgodzie z fizyką, drewno ma większą pojemność cieplną (akumulację) niż płytki.

HenoK
06-11-2013, 13:20
Tyle, że w zgodzie z fizyką, drewno ma większą pojemność cieplną (akumulację) niż płytki.Licząc na jednostkę masy drewno zdecydowanie wygrywa pod tym względem z materiałami ceramicznymi. Jednak drewno ma mniejszą gęstość i przy tej samej grubości już tak jednoznacznie nie jest - niektóre gatunki drewna (np. dąb) mają większą pojemność cieplną niż ceramika, a inne (np. sosna nieco mniejszą). Natomiast drewno znacznie gorzej przewodzi ciepło, i z tego powodu na okładziny pieców się słabo nadaje (pomijając jego palność).

sSiwy12
06-11-2013, 13:28
Zabawę mi zepsułeś :yes:

map78
06-11-2013, 14:40
OK. Ja tam co prawda materiałoznawstwa nie kończyłem, ale całe życie się uczę i pewnie głupi umrę:D Z tego co tutaj widzę większa część forumowiczów uważa, że drewno jest materiałem równorzędnym, a co niektórzy uważają, że lepszym do wykończenia podłogi ogrzewanej niż ceramika. OK przyjmuję to do wiadomości, tylko nie rozumiem dlaczego we wszystkich poradnikach budowlanych pisze się zupełnie na odwrót. Czyżby wszyscy się mylili? Jak komuś się chce to niech przeszuka w internecie czy gdziekolwiek znajdzie informacje o tym, że drewno jest równorzędne lub lepsze od ceramiki, bo ja wpisałem w google "materiał do wykończenia podłogi ogrzewanej" i na pierwszych 10 stronach stoi napisane, że można wykończyć czym się chce lecz najbardziej polecana jest ceramika, a najmniej drewno Oświećcie mnie proszę, bo jeśli to mit to całą chatę mam spierdzieloną:bash::D

Oto linki do przykładowych stron z tym tematem:

http://www.budujemydom.pl/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/12785-wybor-wykonczenia-podlogi-na-ogrzewaniu-podlogowym

http://www.dobrebudowanie.pl/abc-wodnego-ogrzewania-podlogowego.html

malux20
06-11-2013, 14:48
jak dasz od dołu z 30 cm izolacji to i tak górą wyjdzie to ciepło
ja tam z drewna jestem b.zadowolony.

sSiwy12
06-11-2013, 15:15
Oświećcie mnie proszę, ........

Bo:


Natomiast drewno znacznie gorzej przewodzi ciepło,

dlatego podłoga "ceramiczna" stwarza wrażenie zimniejszej od drewnianej.

map78
06-11-2013, 15:20
jak dasz od dołu z 30 cm izolacji to i tak górą wyjdzie to ciepło
ja tam z drewna jestem b.zadowolony.

I tu chyba dotknąłeś sedna tej dyskusji. W domach dobrze zaizolowanych, czy energooszczędnych jakie Wy macie prawdopodobnie rodzaj wykończenia nie odgrywa istotnej roli, pewnie nawet sam beton byłby OK, ale w tzw domach standardowych U=>100khW/m2 (ja taki posiadam) czy też w domach słabo zaizolowanych wybór materiału będzie miał już duże znaczenie.

sSiwy12
06-11-2013, 16:05
.....wybór materiału będzie miał już duże znaczenie.

No duże, to duża przesada.
Ciepło to energia, a ta jak wiadomo ma tam "ujście" gdzie najmniejszy opór (sumaryczny).
Trudno sobie wyobrazić posadzkę której opór cieplny "od dołu" (gruntu) jest mniejszy od oporu cieplnego od "góry".

mar1173
07-11-2013, 09:19
I tu chyba dotknąłeś sedna tej dyskusji. W domach dobrze zaizolowanych, czy energooszczędnych jakie Wy macie prawdopodobnie rodzaj wykończenia nie odgrywa istotnej roli, pewnie nawet sam beton byłby OK, ale w tzw domach standardowych U=>100khW/m2 (ja taki posiadam) czy też w domach słabo zaizolowanych wybór materiału będzie miał już duże znaczenie.
Nie wiem o co ci chodzi z tą jednostką.
Z podłogówki ciężko ci będzie isiągnąć moc 100W/m2 nie przekraczając temperatury posadzki 26 st. przy wewnętrznej 22. max ok 40-50W/m2. Przy 100W/m2 podłoga przekroczy 30st. Patrząc na twoja stopkę uważam że podłogówka po całości spokojne dała by radę niezależnie od rodzaju wykładziny.

Pyxis
07-11-2013, 09:43
Nie wiem o co ci chodzi z tą jednostką.
Z podłogówki ciężko ci będzie isiągnąć moc 100W/m2 nie przekraczając temperatury posadzki 26 st. przy wewnętrznej 22. max ok 40-50W/m2. Przy 100W/m2 podłoga przekroczy 30st. Patrząc na twoja stopkę uważam że podłogówka po całości spokojne dała by radę niezależnie od rodzaju wykładziny.

Zeby uzyskac z posadzki 100W/m2 musial by przezde wszystkim spiac dwie takie pompy jak ma w kaskade. Przy kociolku 24kW to jak najbardziej do osiagniecia, ale nie przy pompie 9kW.
Ja mam w 70% panele i nie mam uwag co do dzialania podlogowki a dome do termosow tez nie nalezy.

mar1173
07-11-2013, 09:58
Zeby uzyskac z posadzki 100W/m2 musial by przezde wszystkim spiac dwie takie pompy jak ma w kaskade. Przy kociolku 24kW to jak najbardziej do osiagniecia, ale nie przy pompie 9kW.
Ja mam w 70% panele i nie mam uwag co do dzialania podlogowki a dome do termosow tez nie nalezy.

Ale jego dom tyle nie potrzebuje tylko max ok 50%, także i pompka da radę. Nie tak wyglądają domy o zapotrzebowaniu na CO w okolicach 17-18kW. A podłogówka to nie apteka, dasz w rurę trochę więcej st. lub mniej. Ja robiłem na moc 40 W/m2 przy zasilaniu śr. 35 st. i bez problemu dawał a radę grzejąc tylko 10-12 godzin dziennie w największe mrozy.

Pyxis
07-11-2013, 10:05
Ale jego dom tyle nie potrzebuje tylko max ok 50%

Tez tak mysle, ale odnioslem sie tylko do (teoretycznego) przelicznika mocy na powierzchnie grzanej podlogi.
Przy jego domu pewnie projektowe obciazenie cieplne nie przekracza 9kW, tym bardziej, ze to "blizniak".

map78
07-11-2013, 16:17
Widzę, że zainteresował was mój domek:D To rzeczywiście dziwny przypadek bo wg Świadectwa Charakterystyki Energetycznej jest policzony EU=100,3kWh/m2/rok. Świadectwo dostałem po zakupie wraz z budynkiem i zostało sporządzone w 2010 czyli po zakończeniu budowy. Ciekawym jest fakt, że dom został wybudowany jakby niezgodnie z projektem (na szczęście na korzyść domu) np w projekcie są ściany zewnętrzne - pustak biały, a w rzeczywistości jest phorotherm, później jest blacho-dachówka, a w rzeczywistości jest dachówka ceramiczna. Ocieplenie też nie jest zgodne z projektem bo np dach miał być 16cm wełny a jest 35cm. Fachowcem nie jestem ale wydaje mi się, że są to duże różnice i być może to świadectwo zostało wystawione na podstawie projektu. Firma, która robiła mi pompę nie patrzyła w ogóle na to świadectwo tylko przyjechali z jakimś sprzętem i sami coś tam mierzyli i z tego co wiem to wyszło im, że dla -18st na zewnątrz będzie potrzeba 8,6kW i na tej podstawie dobrali pompę i chyba się nie pomylili bo na razie jestem mega zadowolony:yes: Pozdrawiam

map78
07-11-2013, 17:09
kolega ma taki problem, że za dużo czyta, a za mało myśli....


rozwalają mnie takie posty jak ten powyżej....

Mnie za to rozwalają takie posty, bo nie dość, że nie wnoszą niczego pozytywnego do dyskusji to jaszcze świadczą o prawdopodobnie kiepskim wychowaniu użytkownika, który pozjadał wszystkie rozumy! Pozdrawiam

asolt
07-11-2013, 19:47
Widzę, że zainteresował was mój domek:D To rzeczywiście dziwny przypadek bo wg Świadectwa Charakterystyki Energetycznej jest policzony EU=100,3kWh/m2/rok. Świadectwo dostałem po zakupie wraz z budynkiem i zostało sporządzone w 2010 czyli po zakończeniu budowy. Ciekawym jest fakt, że dom został wybudowany jakby niezgodnie z projektem (na szczęście na korzyść domu) np w projekcie są ściany zewnętrzne - pustak biały, a w rzeczywistości jest phorotherm, później jest blacho-dachówka, a w rzeczywistości jest dachówka ceramiczna. Ocieplenie też nie jest zgodne z projektem bo np dach miał być 16cm wełny a jest 35cm. Fachowcem nie jestem ale wydaje mi się, że są to duże różnice i być może to świadectwo zostało wystawione na podstawie projektu. Firma, która robiła mi pompę nie patrzyła w ogóle na to świadectwo tylko przyjechali z jakimś sprzętem i sami coś tam mierzyli i z tego co wiem to wyszło im, że dla -18st na zewnątrz będzie potrzeba 8,6kW i na tej podstawie dobrali pompę i chyba się nie pomylili bo na razie jestem mega zadowolony:yes: Pozdrawiam

W swiadectwie nie ma podanego projektowego obciążenia cieplnego które wynika z obliczen ozc, nie spotkałem się również z zadnym urzadzeniem które mierzy i oblicza to obciązenie. Po prostu nie ma takich urzadzen, są co prawda mierniki lambdy, ale wsp. U przegród to nie wszystko co konieczne do obliczenia obciązenia cieplnego.
Nie znam szczeegółów konstrukcyjnych twojego domu, ale rzadko kiedy wychodzi z obliczen obciązenie cieplne powyzej 9 kW, raczej kiedy jest duzy budynek lub bardzo słabo zaizolowany.

Vld
03-12-2013, 18:37
To zamontuj sobie jeszcze jedną, na pięterko jak taka dobra.

Pyxis
03-12-2013, 18:40
2 lata temu zamontowano u nas powietrzną pompę ciepła wrocławskiej firmy NTS Energy.

Ale ta firma to sa partacze. Pelno w necie opini na temat slabej jakosci ich produktow.

Nawet ich nie stac na platny profil na forum, tylko spamuja jak male dzieci. Czy tak moze robic firma powazna? ;)

map78
03-12-2013, 19:45
Ale ta firma to sa partacze. Pelno w necie opini na temat slabej jakosci ich produktow.

Nawet ich nie stac na platny profil na forum, tylko spamuja jak male dzieci. Czy tak moze robic firma powazna? ;)

Ja też miałem mieć NTS'a. I jak się tematem interesowałem to szczerze mówiąc nie znalazłem w necie w ogóle żadnych informacji - ani pozytywnych ani negatywnych - jedynie te ewidentnie napisane przez pracowników NTS. Mnie natomiast zniechęciło to, że chcieli mi wcisnąć PC-PW 15kW i twierdzili, że tylko taka sobie poradzi w moim domu, a ja miałem wrażenie, że akurat tą mają na stanie i chcą się pozbyć.
Druga sprawa - jak zacząłem szukać innej PC to dzwoniąc do wielu sprzedawców i instalatorów i wspominając im o NTS spotykałem się ze śmiechem i twierdzeniem, że to chińczyk lub farbowany chińczyk:) Ale ile w tym prawdy to nie wiem, bo sprzedawcy różna rzeczy opowiadają;)

stanley79
13-07-2014, 19:32
Pamiętam, jak kupowałem TIR-a wełny Rockwool "prosto z fabryki" z rabatem 52% od cennika :)

Ja dostałem 50% raqbatu na Tece kiedy robilismy ogrzewanie podłogowe w całym domu...

stanley79
14-07-2014, 13:21
Witam. co myslicie o DeDierich Alezjo 8kW+ bufor 300L zakładam taka do domu o pow uzytkowej 144m kw. Rodzina 2+2, OZC nie robiłem, da rade taka PC? czy montowac dodatkowe zrodło, np kominek?. Dom: sciany zew 25+15 syr, dach 30-60 wełna 0,038, podłoga 12cm styr, podłogowka w całym domu. Z gory dzieki za przydatne odpowiedzi...

mar1973
14-07-2014, 14:34
Witam. co myslicie o DeDierich Alezjo 8kW+ bufor 300L zakładam taka do domu o pow uzytkowej 144m kw. Rodzina 2+2, OZC nie robiłem, da rade taka PC? czy montowac dodatkowe zrodło, np kominek?. Dom: sciany zew 25+15 syr, dach 30-60 wełna 0,038, podłoga 12cm styr, podłogowka w całym domu. Z gory dzieki za przydatne odpowiedzi...

witam

OZC to wydatek kilku stówek warto zrobić :)
pewnie ta pompa wystarczy - przy -15'C daje ~6kW
jako dodatkowe źródło może służyć grzałka elektryczna (większość użytkowników tak ma)
a kominek jeżeli już chcesz mieć to taki jak to wielu nazywa - "rekreacyjny", nie do codziennego grzania, a już na pewno nie z płaszczem wodnym

pozdrawiam

stanley79
14-07-2014, 15:40
witam

OZC to wydatek kilku stówek warto zrobić :)

pozdrawiam

OZC oczywiście zrobię, prawie wszystkie firmy które robiły mi wycenę dobierali podobnej mocy pompy od 8-11kW. Podawałem wszystkim firmom parametry swojego domu i wszystkie informacje które były im potrzebne.
Jestem tym szczęściarzem który załapał się na 50% dotacji (małopolska) i pompę wraz z uruchomieniem (całej kotłowni) będę miał prawie w cenie kotła sas slim, którego o mały włos nie założyliśmy , dodatkowo argumentem przemawaijącym za PC powietrzną jest "obecność" 3kW PV na naszej działce. w perspektywie rozbudowa do 6kW

M.Krk
14-07-2014, 18:37
OZC oczywiście zrobię, prawie wszystkie firmy które robiły mi wycenę dobierali podobnej mocy pompy od 8-11kW. Podawałem wszystkim firmom parametry swojego domu i wszystkie informacje które były im potrzebne.
Jestem tym szczęściarzem który załapał się na 50% dotacji (małopolska) i pompę wraz z uruchomieniem (całej kotłowni) będę miał prawie w cenie kotła sas slim, którego o mały włos nie założyliśmy , dodatkowo argumentem przemawaijącym za PC powietrzną jest "obecność" 3kW PV na naszej działce. w perspektywie rozbudowa do 6kW

Zdradzisz tajemnicę w jaki sposób uzyskałeś dotację na PC w Małopolsce, ,ze w Krakowie to wiem ale poza miastem to jestem ciekaw bardzo
pozdrawiam

stanley79
14-07-2014, 18:45
WFOŚIGW w Krakowie. Ale nie jest to uruchomiony właśnie prosument tylko jakieś inne środki.

mar1973
14-07-2014, 19:00
WFOŚIGW w Krakowie. Ale nie jest to uruchomiony właśnie prosument tylko jakieś inne środki.

witam

było ale się już skończyło
kto pierwszy ten lepszy
w przyszłym roku znowu coś rzucą

pozdrawiam

M.Krk
14-07-2014, 19:43
a tam i tak nigdy nie miałem szczęścia do lekkiej kasy

lukasza
15-07-2014, 09:00
a tam i tak nigdy nie miałem szczęścia do lekkiej kasy

jak oczy wszystkich skierowane były na Prosumenta to w Wielkopolsce też rzucili kasę (już brak) z WFOŚiGW, ale 40% i nie więcej jak 8000pln, czyli w sumie było to 8000pln bo trudno zrobić całą PC z kotłownią za mniej niż 20 000 pln.
tylko czy to lekka kasa?

po 1. Płacisz dochodowy
po 2. Płacisz BOŚ za drogi kredyt bo tylko tak to finansują i wcześniejsza spłatę kredytu jak masz kasę
już zostaje raptem 25%, czyli ok 6000pln

a teraz jeszcze musisz uważać bo jak pójdziesz do firmy X, Y, Z i dowiedzą się, że masz dofinansowanie to im ceny tak w górę szybują, że z tych 6000zł zostawią Ci maks 3000pln, ale jak jesteś w temacie techniczno-cenowo-negocjacyjnym to spokojnie sie obronisz i z 6000pln maks przytulisz.

Za rok, bo teraz już pozamiatane.

Pyxis
15-07-2014, 09:31
To wez i zapracuj na 6 tys zl. Wtedy ocenisz, czy to "lekka kasa". :)

stanley79
15-07-2014, 11:39
po 1. Płacisz dochodowy
po 2. Płacisz BOŚ za drogi kredyt bo tylko tak to finansują i wcześniejsza spłatę kredytu jak masz kasę
już zostaje raptem 25%, czyli ok 6000pln


W małopolsce było 50 %, rzeczywiście firmie nie ma co mówić o dotacji bo rozmowa inaczej wygląda, dopiero na końcu (rozbierzność cenowa tej samej pompy i usługi od 23-48tys, nie do wiary). Co do banku - w umowie jest 1% prowizji dla banku, nie tak jak przy kolektorach słonecznych. Po 4 latach mamy odsetek na 1,5 tys. Jak będzie kasa, spłacimy odrazu. Tak czy owak moim zdaniem warto.
Ale co do samej pompy Alezio Dietrich - nigdzie nie mogę znaleźć opini o pompie. Pomóżcie

plusfoto
15-07-2014, 12:07
Zapomniałeś o dwóch sprawach.
1. Ograniczenie w stosunku do wysokości ceny za 1kW pompy
2. podatek dochodowy

mar1973
15-07-2014, 15:23
Ale co do samej pompy Alezio Dietrich - nigdzie nie mogę znaleźć opini o pompie. Pomóżcie

witam

zamontowałem w zeszłym roku jedną pompę De Dietrich Alezio - pracowała już cały sezon, klient zadowolony, sam wybrał taką pompę, bo wcześniej mieszkał w domu, w którym pracował kocioł De Dietricha :)
instalację ma olicznikowaną - zużycie prądu było mniejsze od zakładanego, ale i zima była lekka
jak powiedział grzałki mu nie załączyły się ani razu - przy montażu zakładał, że będą wspomagać poniżej -15'C, ale na razie się obyło ...
minusem dla mnie jest, że sprężarka ma pracować tylko do -15:C, choć nieoficjalnie słyszałem, że pracuje do -20C

pozdrawiam

stanley79
15-07-2014, 19:51
Zapomniałeś o dwóch sprawach.
1. Ograniczenie w stosunku do wysokości ceny za 1kW pompy
2. podatek dochodowy

Zakup i montaż pompy ciepła o mocy do 40 kW (na pewno sie zmieściłem). Koszty kwalifikowane do 3 000,00 zł za 1 kW/mocy, nie więcej niż 20 tys (wykorzystaliśmy tylko 11,5) -tak było w małopolsce
Podatek dochodowy da się "utopić" nie płacąc go (żona księgowa)
MIMO WSZYSTKO WIDZĘ TU SAME PLUSY (no może brak środków dla wszystkich jest minusem)
Mar1973 - dzięki za informacje.
Podzielę się z wszystkimi jak będę używał swojej pompy...

Zonzi
31-07-2014, 14:02
Czy ktoś ma może PC powietrzną zamiast klimatyzacji z multi-splitem? Jak to w polskich warunkach wygląda cenowo ? W USA można pompę LG 18 000 BTU plus 2 nawiewy kupić za ok 2 100 - 2 200 USD plus instalacja.

Przydałoby się schłodzić bardziej poddasze a do tego dogrzać w okresach przejściowych.

sale
31-10-2014, 15:04
Witam.
Od kilku dni staram się zorientować w temacie dotyczącym "czystego" ogrzewania centralnego oraz pozyskania ciepłej wody użytkowej.
Zainteresowało mnie zagadnienie popy ciepła (w grę wchodzi wyłącznie powietrzna), oraz rekuperatora. Jednak wnikliwa lektura wpisów w dalszym ciągu nie dała mi odpowiedzi na moje wątpliwości, bowiem większość użytkowników odnosi się do ogrzewania domów.
Przybliżę zatem swój przypadek.
Chodzi o wykonanie pełnej instalacji c.o. w mieszkaniu znajdującym się w kamienicy (120m kw) .
W kamienicy jest co prawda gaz, ale na wstępie chciałbym z niego zrezygnować (formalności, doprowadzenie do lokalu itd)
Ważne: LOKAL DO KAPITALNEGO REMONTU więc dochodzi również do rozwiązania dylemat: ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery.
Dodam, że w lokalu znajduje się pomieszczenie spiżarni (1,7x1,3) z oknem - tu chciałbym zrobić pomieszczenie techniczne. Do pomieszczenia technicznego przylega loggia gdzie spokojnie można by zainstalować urządzenie. Kamienica jest dość ciepła, okna będą wymienione, piętro niżej jest lokal gastronomiczny, piętro wyżej jest mieszkanie.
Po remoncie lokal będzie zaoferowany do wynajmu (biura) lecz mimo wszystko poważnie rozważam inwestycję w ogrzewanie oszczędne i ekonomiczne w samej eksploatacji.
Dodam, że jestem gotów na kompleksowe rozwiązanie wraz z rekuperatorem, który jak się zorientowałem poza komfortem wymiany powietrza odzyskuje ciepło.
Czy ktoś jest w stanie mnie wesprzeć informacyjnie?
Konkretnie:
1. czy wchodzić w pompę ciepła
2, jeśli tak to czy kompleksowo z rekuperatorem
3. czy jakiś bufor aby skorzystać z nocnej taryfy
4, podłogowe wodne czy zwykłe kaloryfery
Jeżeli post trafi na wykonawcę chętnie zlecę wykonanie instalacji wraz z doborem i dostarczeniem odpowiednich urządzeń (Toruń - stare miasto)
Będę wdzięczny za wsparcie informacyjne.

map78
31-10-2014, 16:07
Konkretnie:
1. czy wchodzić w pompę ciepła
2, jeśli tak to czy kompleksowo z rekuperatorem
3. czy jakiś bufor aby skorzystać z nocnej taryfy
4, podłogowe wodne czy zwykłe kaloryfery
Jeżeli post trafi na wykonawcę chętnie zlecę wykonanie instalacji wraz z doborem i dostarczeniem odpowiednich urządzeń (Toruń - stare miasto)
Będę wdzięczny za wsparcie informacyjne.

Witam!
Jeżeli nie zamierzasz tam mieszkać, a jedynie wynajmować lokal na biura, to polecam pompę ciepła + klimakonwektory. Będziesz mógł grzać i chłodzić jednym urządzeniem. Do tego w biurach nie ma sensu ogrzewanie nocą, a klimakonwektor bardzo szybko nagrzeje pomieszczenie - kwestia kilku minut. Co wiecej za pomocą tej pompy ogrzejesz też zasobnik z CWU. Pozdrawiam

sale
31-10-2014, 16:57
Dzięki za szybką podpowiedź :)
Czy ewentualnie mógłbym jeszcze liczyć na sugestie dotyczące rekomendacji producenta?
O klimakonwektory nie pytam bo nie chcę się kompromitować ;)
Najpierw poczytam bo nie mam o nich zielonego pojęcia.
Jeśli będę miał dodatkowe pytania pozwolę sobie wrzucić.
tymczasem dziękuję.

map78
31-10-2014, 17:11
Dzięki za szybką podpowiedź :)
Czy ewentualnie mógłbym jeszcze liczyć na sugestie dotyczące rekomendacji producenta?
O klimakonwektory nie pytam bo nie chcę się kompromitować ;)
Najpierw poczytam bo nie mam o nich zielonego pojęcia.
Jeśli będę miał dodatkowe pytania pozwolę sobie wrzucić.
tymczasem dziękuję.

Ja posiadam takowe:
http://www.purmo.com/pl/produkty/klimakonwektor-vido.htm
Używam drugi rok. Sprawdzają się znakomicie zarówno przy grzaniu jak i chłodzeniu:yes:

stanley79
08-11-2014, 07:18
Witam
Obiecałem, że się pochwale jak już będzie u nas pompa działała, no i działa. Co do kosztów ogrzewania - jeszcze się nie wypowiadam bo to początek. Wygoda i komfort niesamowity, cała obsługa to używanie dwóch guzików na panelu sterowania. Największe wrażenie zrobiło na mnie wpuszczanie do podłogi "zimnej" wody. Piszę zimnej bo pompa podgrzewa wodę do 23-25 stopni i właśnie do takiej temp podłoga się rozgrzewa - mierzę pirometrem. W domu robi się 19-20st, odczuwa się przyjemny komfort cieplny (wszędzie podłogówka). Woda o tej temp jest łatwa do osiągnięcia przez pompę, niewiele kosztuje...
Pompa De Dietrich Alezio 11,2kW mocy cieplnej, trójfazowa. Bardzo cicho pracuje, w "kotłowni" jest czysto , dzięki temu mogliśmy tam urządzić pralnie...
Pracuje 2-3,5godz dziennie...

Pyxis
08-11-2014, 08:50
Pirometr jest malo dokladny - zwlaszcza te tanie modele do tysiaca zl - do takiego pomiaru (w okolicach 2K). Ja mam termometr zatopiony w wylewce (on steruje praca pompy ciepla) i teraz przy temperaturze podlogi w granicach 23*C, w domu mam nieco powyzej 22*C. Byc moze masz podloge troszke chlodniejsza, niz wskazuje Twoj pirometr.

Zakladam, ze to juz zamieszkaly dom a nie jakas faza budowy.

stanley79
08-11-2014, 20:17
Dzięki za info.
To ostatni etap budowy, pod koniec grudnia lub początkiem stycznia zamieszkamy, staram się nie wychładzać domu, utrzymuje 18 st. Sam pomieszkuje i obserwuje jak zachowuje się pompa i temp w domu. Na parterze nie ma jeszcze podłogi, góra wykończona całkowicie. Mam podobny dom do Pyxisa - 220-230 po podłodze ok 160-170 użytkowej, reku Zehndera, na ścianach 15cm, skosy 30 wełny, sufit 60cm wełny. Najtrudniej było przekonać żonę do pompy - podsłyszała gdzieś o wysokich kosztach ogrzewania pompami...

impet
12-11-2014, 14:21
witam
jestem nowy na forum.
pompa de dietrich split invetrer 16mr-2.pracuje od 9.10.2014
na razie w sterowaniu ręcznym bo konieczna jest zmiana w ustawieniach krzywej grzewczej
[grzała do 40 stopni].grzeje tylko CO ,CW z kotła olejowego
w sterowaniu ręcznym pracuje w przedziale od 26-28 stopni
w domu jest ok.22 stopnie
w momencie odpalenia pompy zapisałem stan licznika i przez miesiąc bytowe+pompa CO wyszło 308kwh
w taryfie G11 tj po ok 0.57 za kwh
dom 220m po podłogach kubatura 610m ogrzew podł ok 40%
reszta to zwykłe grzejniki i drabinki

stanley79
12-11-2014, 19:47
[QUOTE=impet;6667790.
pompa de dietrich split invetrer 16mr-2.
[/QUOTE]
Duża ta pompa, kto dobierał?
Czy w sieci domowej widać skoki napięć jak pompa rusza?

impet
13-11-2014, 18:06
do stanlej79
dom ma 10 lat dotychczasowe ogrzewanie to kocioł olejowy de dietrych
oraz kominek z płaszczem wodnym
ze względu na małą powierzchnię ogrzewania podłogowego ok 30-35%
pompa powinna mieć ok 14KW ale że w kraju była 16-stka [ktoś się rozmyślił]
i wyszła trochę poniżej 20k więc jest trochę więcej
całość działa jako hybryda poprzez sprzęgło
pompa nie posiada grzałki więc szczytowo załączy się olejak
lub jeśli rozpalę w kominku to kominek
co do skoków napięć to nic takiego nie zaobserwowałem
na razie jest super zero roboty i o to chodziło

Sofa*
10-12-2014, 10:57
Przykładem powietrznej pompy ciepła, która może działać jako samodzielny system grzewczy do wytwarzania c.w.u. lub wspomaganie i usprawnienie istniejącej już instalacji, jest Lizea Iv marki Sofath, która przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w domu, będąc niezwykle wygodnym i zarazem ekonomicznym rozwiązaniem. Za dodatkową oszczędność odpowiada system Inverter, w który wyposażone jest urządzenie. Dzięki niemu moc działania pompy dostosowywana jest do potrzeb użytkowników i określonej przez nich wymaganej temperatury komfortu.

Lizea została zaprojektowana w taki sposób, by doskonale sprawdzała się w wielu inwestycjach, gwarantując użytkownikom pełen komfort - nie tylko cieplny lecz również finansowy.

Więcej informacji o produkcie znajduje się na naszej stronie internetowej: http://www.sofath.pl/lizea/

mik37
11-12-2014, 07:52
Wszystko fajnie tylko dzwoniłem do przedstawiciela Sofath bodajże w Busku żeby zapytać o cenę tego cuda. Informacji nie dostałem a zbyto mnie zapewnieniem że się skontaktują więc czekam...Chyba wstydzą się tej ceny bo to już parę tygodni minęło. Konkluzja-lepiej omijac firmy które nawet jeszcze przed sprzedażą mają Cię głęboko w... poważaniu. O pompie się nie wypowiem bo być może jest dobra choć zauważyłem że brak w opisie tego jak się ona zachowuje w minusowych temperaturach. Widać nie ma się czym chwalić....

stanley79
11-12-2014, 08:03
Wszystko fajnie tylko dzwoniłem do przedstawiciela Sofath bodajże w Busku żeby zapytać o cenę tego cuda. Informacji nie dostałem a zbyto mnie zapewnieniem że się skontaktują więc czekam...Chyba wstydzą się tej ceny bo to już parę tygodni minęło. Konkluzja-lepiej omijac firmy które nawet jeszcze przed sprzedażą mają Cię głęboko w... poważaniu. O pompie się nie wypowiem bo być może jest dobra choć zauważyłem że brak w opisie tego jak się ona zachowuje w minusowych temperaturach. Widać nie ma się czym chwalić....
Na temat wspomnianej firmy się nie wypowiadam ale co do pompy - mam ją pierwszy rok, na zew było już-5st i pompa normalnie śmiga. Nie wiem czy mam racje ale przy plusowych temp (zakres od 0 do +5st) pompa częściej się odszraniała niż przy temp ujemnych, być może wynika to też z wilgotności powietrza.
W ciemno mogę ci polecić pompę, pamiętaj tyko o odpowiednim doborze mocy...

Sofa*
11-12-2014, 12:33
Temperatura graniczna w trybie ogrzewania wynosi -20 st. C.
Prosimy również o rozważenie dodatkowych zalet tego modelu, do których należą zwiększenie komfortu użytkowania poprzez minimalizację obsługi istniejącej instalacji grzewczej, obniżenie kosztów ogrzewania. Pompę Lizea można również zastosować w budynkach, gdzie nie ma miejsca na montaż wymiennika gruntowego.

Model Lizea może pracować jako dodatkowe źródło ciepła, jednak śmiało można stosować go bez jakiegokolwiek wspomagania.

Nieustannie dbamy o to, by jakość obsługi była na jak najwyższym poziomie. Dlatego dziękujemy za wiadomość. Zajmiemy się sprawą.

dafi22
22-12-2014, 11:58
witam
jestem tu nowy dotad tylko czytalem o pompach ciepla no i wkoncu sam ja zainstalowalem.mam dom o pow 160mkw z 1950r slabo ocieplony bo styropian tylko 5cm.zainstalowalem we wrzesniu pompe ciepla powietrze-woda o mocy 15kw mam w domu tylko ogrzewanie grzejnikowe.calosc instalacji z montazem wyszla mnie 24tys.mam zainstalowany licznik poboru pradu i od wrzesnia do dzisiaj pompa pobrala 1500kwh.jak dla mnie jest super mam nadzieje ze zamkne sie w 3000zl na sezon.jak ktos chce blizszych informacji o pompie to prosze pisac na maila,mozna tez zobaczyc jak to dziala,mieszkam w woj.opolskim okolice kedzierzyna-kozla

Vld
22-12-2014, 12:30
Słaby marketing macie!
Jak byś do tej pory zużył 1500 kWh, to na cały rok musisz liczyć nie mniej niż 6500 kWh i to przy założeniu, że zima będzie podobna do poprzedniej.
Ale jak pompę się ogląda za plecami na półce, to tak właśnie jest z przewidywaniami ;D

jbloch
22-12-2014, 13:13
Może i słaby marketing , ale jak w sezonie wyjdzie 6500 kw to koszt ogrzewania wyjdzie poniżej 3000 pln .

dafi22
22-12-2014, 13:38
dotad palilem weglem i za sezon wychodzilo mnie okolo 3000zl jezeli przy pompie wyjdzie podobniej albo troche drozej to bede zadowolony tym bardziej ze jest to bezobslugowe no i nie mam syfu w kotlowni

fachman19
25-12-2014, 09:13
[QUOTE=Sofath;6701193]Przykładem powietrznej pompy ciepła, która może działać jako samodzielny system grzewczy do wytwarzania c.w.u. lub wspomaganie i usprawnienie istniejącej już instalacji, jest Lizea Iv marki Sofath, która przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w domu, będąc niezwykle wygodnym i zarazem ekonomicznym rozwiązaniem.

Ale przez tydzień marzniemy ?

surgi22
25-12-2014, 17:52
Dlaczego przez tydzień ?

fachman19
26-12-2014, 09:10
Dlaczego przez tydzień ?
działa przez większą część roku

jacekg11
23-04-2015, 10:16
witam
jestem tu nowy dotad tylko czytalem o pompach ciepla no i wkoncu sam ja zainstalowalem.mam dom o pow 160mkw z 1950r slabo ocieplony bo styropian tylko 5cm.zainstalowalem we wrzesniu pompe ciepla powietrze-woda o mocy 15kw mam w domu tylko ogrzewanie grzejnikowe.calosc instalacji z montazem wyszla mnie 24tys.mam zainstalowany licznik poboru pradu i od wrzesnia do dzisiaj pompa pobrala 1500kwh.jak dla mnie jest super mam nadzieje ze zamkne sie w 3000zl na sezon.jak ktos chce blizszych informacji o pompie to prosze pisac na maila,mozna tez zobaczyc jak to dziala,mieszkam w woj.opolskim okolice kedzierzyna-kozla

Ciekawy jestem jak zakończył się sezon ile kilowat zużyła pompa ciepła i jak temperatura byla utrzymywana w pomieszczeniach.