PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla powietrzna



Strony : 1 2 [3] 4

Krzy2iek
13-12-2015, 19:39
witam
chciałbym zamontować powietrzną pompę ciepła w swoim domu i chciałbym się was poradzić jaką wybrać Dom jest w stanie surowym 140m ściana z ytonga 24cm, Posiadam już wyceny z vissmana i daiko-ceny są dość wysokie.Czytałem poprzednie wypowiedzi ale są już dość stare i pewne trochę się już pozmieniało.:)

Tomaszs131
13-12-2015, 20:00
Nic wiele się nie zmieniło- wybierając Daikina będziesz spał spokojnie.

oszczednyGrześ
13-12-2015, 22:07
witam
chciałbym zamontować powietrzną pompę ciepła w swoim domu i chciałbym się was poradzić jaką wybrać Dom jest w stanie surowym 140m ściana z ytonga 24cm, Posiadam już wyceny z vissmana i daiko-ceny są dość wysokie.Czytałem poprzednie wypowiedzi ale są już dość stare i pewne trochę się już pozmieniało.:)

Dom w stanie surowym... no dobra a jak będą wyglądać izolacje? Ile od gruntu, ile na ścianach a ile w dachu? Rozumiem, że dom będzie szczelny z rekuperacją?

Co do pomp...Ja nie robię centralnych na powietrze woda lecz powietrze powietrze... ale powiem tak zarówne te jak i te drugie z roku na rok są coraz lepsze to raz a i w mrozy dają radę! Technologia idzie do przodu. Ważne aby system grzania dobrać pod dom konkretnie a nie wrzucać urządzeń które np. będą przewymiarowane. Albo robić podłogówkę na raptem 10 cm styropianu. Jak dom ma być tani w utrzymaniu oraz dawać możliwość instalacji tańszych urządzeń to warto go dobrze zaizolować aby potem spać spokojnie i mieć na prawdę niskie rachunki. Są ludzie, którzy grzeją prądem bez pomp ciepła i płacą przysłowiowe grosze za ogrzewanie! Na prawdę da się. Jakie proponowano ci urządzenia (konkretnie modele/moce)? Jakie koszty urządzeń/instalacji?

Krzy2iek
14-12-2015, 13:45
Dom w stanie surowym... no dobra a jak będą wyglądać izolacje? Ile od gruntu, ile na ścianach a ile w dachu? Rozumiem, że dom będzie szczelny z rekuperacją?

Co do pomp...Ja nie robię centralnych na powietrze woda lecz powietrze powietrze... ale powiem tak zarówne te jak i te drugie z roku na rok są coraz lepsze to raz a i w mrozy dają radę! Technologia idzie do przodu. Ważne aby system grzania dobrać pod dom konkretnie a nie wrzucać urządzeń które np. będą przewymiarowane. Albo robić podłogówkę na raptem 10 cm styropianu. Jak dom ma być tani w utrzymaniu oraz dawać możliwość instalacji tańszych urządzeń to warto go dobrze zaizolować aby potem spać spokojnie i mieć na prawdę niskie rachunki. Są ludzie, którzy grzeją prądem bez pomp ciepła i płacą przysłowiowe grosze za ogrzewanie! Na prawdę da się. Jakie proponowano ci urządzenia (konkretnie modele/moce)? Jakie koszty urządzeń/instalacji?

na izolacji na pewno nie będę oszczędzał ściana styropian 20cm dach wełna ale jeszcze nie wiem jaka okna veka softline pakiet 3 szybowy a na posadzkę myśle ze 15 cm będzie dobrze (ale jeśli trzeba więcej to napiszcie) urządzenia jakie mi wyceniono:
1. Powierzchnia ogrzewana : 140 m2
2. Moc potrzebna do ogrzania budynku: 6,7 kW
3. System ogrzewania i chłodzenia: Podłogowe
A) Powietrzna pompa ciepła
model Daikin Altherma LT ERLQ011CW1
• Moc grzewcza pompy: 11,3 kW
• Moc chłodnicza pompy: 15,0 kW
• Pobór mocy: 4,1 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 50400zl netto
B) Powietrzna pompa ciepła
model Dimplex LAK 14ITR
Posiada opcję grzania i chłodzenia
Dane techniczne:
• Moc grzewcza pompy: 13,9 kW
• Moc chłodnicza pompy: 17,1 kW
• Pobór mocy: 5,2 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 44390zl netto

Krzy2iek
14-12-2015, 13:49
a vissman wyszedł coś ok 80 000 tys
zakres prac taki sam jak wyżej
:(

plusfoto
14-12-2015, 14:09
Zacznijmy od tego czy jesteś pewien tej "potrzebnej mocy"?. Coś mi się wydaje że jest przesadzona. Tak na moje oko to 9kW to max co Ci potrzeba. Po drugie nawet przy takich potrzebach to te pompy są przewymiarowane i to sporo. Po trzecie masz tam taką magiczną pozycję jak styropian 3 cm. Jak znam życie chcą Ci wcisnąć styropian systemowy trzy razy droższy od potrzebnego. Do tego wszystkiego bufor - w jakim celu. Wyślij jeszcze zapytania do kilku innych firm.

oszczednyGrześ
14-12-2015, 14:13
na izolacji na pewno nie będę oszczędzał ściana styropian 20cm dach wełna ale jeszcze nie wiem jaka okna veka softline pakiet 3 szybowy a na posadzkę myśle ze 15 cm będzie dobrze (ale jeśli trzeba więcej to napiszcie) urządzenia jakie mi wyceniono:
1. Powierzchnia ogrzewana : 140 m2
2. Moc potrzebna do ogrzania budynku: 6,7 kW
3. System ogrzewania i chłodzenia: Podłogowe
A) Powietrzna pompa ciepła
model Daikin Altherma LT ERLQ011CW1
• Moc grzewcza pompy: 11,3 kW
• Moc chłodnicza pompy: 15,0 kW
• Pobór mocy: 4,1 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 50400zl netto
B) Powietrzna pompa ciepła
model Dimplex LAK 14ITR
Posiada opcję grzania i chłodzenia
Dane techniczne:
• Moc grzewcza pompy: 13,9 kW
• Moc chłodnicza pompy: 17,1 kW
• Pobór mocy: 5,2 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 44390zl netto
Zdzierstwo. Przyjazd z budowy to napisze co ja robię.

Krzy2iek
14-12-2015, 14:18
Zacznijmy od tego czy jesteś pewien tej "potrzebnej mocy"?. Coś mi się wydaje że jest przesadzona. Po drugie nawet przy takich potrzebach to te pompy są przewymiarowane i to sporo. Po trzecie masz tam taką magiczną pozycję jak styropian 3 cm. Jak znam życie chcą Ci wcisnąć styropian systemowy trzy razy droższy od potrzebnego. Do tego wszystkiego bufor - w jakim celu. Wyślij jeszcze zapytania do kilku innych firm.

dzięki za szybką odpowiedz
dodam że nie mam kompletnego pojęcia jak powinna wyglądać cała instalacja, wysłałem projekt domu do firmy i otrzymałem wycenę
jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat to byłbym wdzieczny za jakiś konkretny projekt kompletnej instalacji i jakie w przybliżeniu mogą byc jej koszty.

lukasza
14-12-2015, 14:39
dzięki za szybką odpowiedz
dodam że nie mam kompletnego pojęcia jak powinna wyglądać cała instalacja, wysłałem projekt domu do firmy i otrzymałem wycenę
jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat to byłbym wdzieczny za jakiś konkretny projekt kompletnej instalacji i jakie w przybliżeniu mogą byc jej koszty.

w przybliżeniu 39 k brutto za PC PW odpowiedniej mocy i podłogówkę na 140m2 bez kiwania placem w bucie
pewnie można i taniej jak ktoś jest zawzięty

zacznij od inwestycji 400zł w OZC. Na forum robią. Daj im do OZC 2 wersje: styro w posadzce 15 i 20 cm, ściana 20 i 22cm styro, dach 30 i 40 cm wełnę (nie wiem jaki dom-dach i ile jej i gdzie możesz zmieścić).
Na bazie OZC świadomie i prosto policzysz sobie co bardziej ci się opłaci (ile dokupić i dopłacić za dodatkową izolację). Poznasz na 99% moc urządzenia jakie musisz mieć. Na samym trafnym doborze PC i jej mocy możesz być kilka tys pln do przodu.

Nie piszesz o wentylacji - może zainwestujesz w najtańszy rekuperator co poprawi Ci jakość mieszkania i rachunki. Najtańszy a nie te na wypasie bo ten najtańszy ma problem by się zwrócić finansowo, ale z jakością się to obroni!

A jak masz dom jeszcze na tym etapie, że możesz zmieniać grubość izolacji a w dodatku owe 140m2 jest piętrowe to daj Panu z OZC dodatkowo 50zł i niech ci policzy jak to będzie gdy do domu dasz pod posadzkę 25cm styro, 25cm styro na ścianę, w dach jak wejdzie 40-50cm wełny (zależy od dachu), prosty i tani rekuperator z grzałką przeciw zmarznięciu. Może zejdziesz do 40kWh/m2 rok i za grzanie domu wyjdzie Ci .... 5600kWh które w nocnej taryfie kupisz za 1680zł rocznie i zrezygnujesz z PC PW bo opłaci Ci się dokładac np: 10tys na izolację. Plus taki: izolacja się łatwo nie psuje i zostaje na długo.

Do takiego domku kup małą PC PW na wodę. Opcja 2 : kup sobie klimatyzator i latem chłodzisz a 2-4msc rocznie grzejsz nadmuchem - to najtańsza PC ale PP. I rachunki za prąd do CO zbijesz poniżej 1500zł.

Licz, licz, z OZC i excelem w ręce w tydzień to ogarniesz. Zero wielkiej filozofii.

Arturo72
14-12-2015, 14:47
dzięki za szybką odpowiedz
dodam że nie mam kompletnego pojęcia jak powinna wyglądać cała instalacja, wysłałem projekt domu do firmy i otrzymałem wycenę
jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat to byłbym wdzieczny za jakiś konkretny projekt kompletnej instalacji i jakie w przybliżeniu mogą byc jej koszty.
Po pierwsze niech ofertę rozbija na czynniki pierwsze żebyś wiedział co i za ile bo z reguły firmy robiace kompleksowo "naciagaja" inwestorów na koszty. Jak widać już tak się dzieję bo tak jak zauważył plusfoto chcą dac Ci styropian systemowy 3cm,który jest zbędny a kosztuje dużo.
Jeśli będziesz miał wszystko rozbite to będziesz wiedział czy i w jaki sposób negocjować zbierając przy tym oferty na poszczególne elementy systemu czyli pompa+podlogowka.
Tak samo sądzę,że moc grzewcza jest przesadzona i 9kW spokojnie wystarczy przy temp.obliczeniowej.
Co do samej pompy to sądzę,że z zasobnikiem i montażem w 22tys.zł powinieneś się zmieścić a co do podlogowki zależy od twoich negocjacji i poszukiwań ale z reguły jest to kwota 60-80zl/m2 kompletnej podlogowki oczywiście nie wliczając do tego izolacji bo to sądzę jest w gestii inwestora.

Klimon
14-12-2015, 15:29
a vissman wyszedł coś ok 80 000 tys
zakres prac taki sam jak wyżej
:(

Myślę, że bardziej realne ceny to 33-35 tysięcy netto, a nie 45-80.


Jak chcesz to możemy też zrobić wycenę.

asolt
14-12-2015, 15:50
Myślę, że bardziej realne ceny to 33-35 tysięcy netto, a nie 45-80.


Jak chcesz to możemy też zrobić wycenę.

Cóz warta jest taka wycena bez rzetelnego i dokładnego OZC?

Krzy2iek
14-12-2015, 20:57
kurcze tyle tych informacji że głowa mi już pęka
OZC -domyślam się że jest to wyliczenie ile kw będę potrzebował na ogrzanie mojego domu, problem jest tylko taki ze szukam i nie mogę znaleść nikogo do tego wyliczenia
myślałem że po prost zlecę montaż .przyjedzie firma wykona robote i już- i teraz dopiero widzę jak bardzo się myliłem.

oszczednyGrześ
14-12-2015, 21:23
kurcze tyle tych informacji że głowa mi już pęka
OZC -domyślam się że jest to wyliczenie ile kw będę potrzebował na ogrzanie mojego domu, problem jest tylko taki ze szukam i nie mogę znaleść nikogo do tego wyliczenia
myślałem że po prost zlecę montaż .przyjedzie firma wykona robote i już- i teraz dopiero widzę jak bardzo się myliłem.

najgorzej jak firma podchodzi do roboty tak: ładuję to na czym jest najlepszy utarg. A wiadomo, im większe urządzenia tym lepiej idzie zarobić. Przykłady można mnożyć nie tylko na tym ale i na wielu innych rzeczach. klient ma mieć pakiet pod konkretny dom, odpowiedni jakościowo i cenowo, taka jest moja filozofia. Co do Twojego domu, jak chcesz mieć tani w eksploatacji to warto dać minimum 20 cm styropianu od gruntu, w dach minimum absolutne 30 cm i ściany przynajmniej 15 cm. Fundament lub płyta. Robisz szczelny dom oczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i do tego system grzewczy. Ja robię tandem kanałowa pompa ciepła plus grzejniki elektryczne/kable/maty do tego w zależności do zużycia cwu pompa lub termy. Instalację tych kompletnych systemów można mieć już na taki dom do 25 tys zł. Ale są i inne opcje o których koledzy piszą. Rozmyśl porównaj przedyskutuj i nie daj się naciągnąć na niepotrzebne koszty.

oszczednyGrześ
14-12-2015, 21:25
Do takiego domku kup małą PC PW na wodę. Opcja 2 : kup sobie klimatyzator i latem chłodzisz a 2-4msc rocznie grzejsz nadmuchem - to najtańsza PC ale PP. I rachunki za prąd do CO zbijesz poniżej 1500zł.

Licz, licz, z OZC i excelem w ręce w tydzień to ogarniesz. Zero wielkiej filozofii.

Ja z ogrzewaniem mając dom nieporównywalnie gorszy od tego tutaj zakładanego w koncepcji kolegi Krzy2iek'a w tym roku bez problemu zejdę za grzanie, cwu, klimę poniżej 1,5 tys zł! Dom około 100m2. Rozwiązania właśnie coś w stylu tej OPcji 2 :)

stanley79
16-12-2015, 18:31
Nie reklamuje wykonawcow ani firm od PC ale mam nadzieje ze komus pomoge: mija rowny rok mieszkania w nowym domku-pow uz 182m, podlog 220-230. Mamy PC de dietrich alezio 11kW, pobor pradu 2.4kW, trojfazowa. Kosztowala 26tys, w polowie dotacja (wiec13tys) instalowala firma X. Podlogowke rozlozylem sam, zamontowalem rozdzielacze etc... (wszystko firmy TeCe)robilem to pierwszy raz wg projektu firmy. Koszty za prad calego domu to 1845zl/rok z tego 5miesiecy w taryfie budowlanej. Dom na scianach ma 15cm styro, podloga 16cm, skosy 30cm, reku zhender. Ogolnie jestesmy zajefajnie szczesliwi. Troche byla obawa o koszty i mrozy ale jest OK. Zaoszczedzona kase ladujemy od nowego roku w fotowoltaike...

KaliMi
16-12-2015, 21:09
Nie reklamuje wykonawcow ani firm od PC ale mam nadzieje ze komus pomoge: mija rowny rok mieszkania w nowym domku-pow uz 182m, podlog 220-230. Mamy PC de dietrich alezio 11kW, pobor pradu 2.4kW, trojfazowa. Kosztowala 26tys, w polowie dotacja (wiec13tys) instalowala firma X. Podlogowke rozlozylem sam, zamontowalem rozdzielacze etc... (wszystko firmy TeCe)robilem to pierwszy raz wg projektu firmy. Koszty za prad calego domu to 1845zl/rok z tego 5miesiecy w taryfie budowlanej. Dom na scianach ma 15cm styro, podloga 16cm, skosy 30cm, reku zhender. Ogolnie jestesmy zajefajnie szczesliwi. Troche byla obawa o koszty i mrozy ale jest OK. Zaoszczedzona kase ladujemy od nowego roku w fotowoltaike...
Skąd miałeś dotację.

stanley79
17-12-2015, 18:02
Skąd miałeś dotację.

WFOSiGW, w naszym przypadku ten z k-owa, pytaj na poczatku nowego roku. Instytucje maja wtedy nowe budzety. Z kad jestes? Czytam tez portal gramwzielone.pl tam duzo o dofinansowaniach. Nawe bez dof tez bym PC zalozyl...

KaliMi
17-12-2015, 22:21
WFOSiGW, w naszym przypadku ten z k-owa, pytaj na poczatku nowego roku. Instytucje maja wtedy nowe budzety. Z kad jestes? Czytam tez portal gramwzielone.pl tam duzo o dofinansowaniach. Nawe bez dof tez bym PC zalozyl...
Jestem z małopolski okolice Nowego Sącza. A Ty skąd. Czy na pozostałą część kwoty za pompę musiałeś brać kredyt.

Karenz
18-12-2015, 13:08
Tak wygląda mój dom , jest całkowicie wykończony
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu

Aktualnie mam 10 letni piec gazowy atmosferyczny otwartego spalania + butla na propan własnościowa (gaz po 1,5-1,7)
Dodatkowo mam kominek z aparatem nawiewowym (turbiną ) jednak odchodzą od tego źródła ciepła ze względu na wygodę i bród w domu
Posiadam dużą działkę z otwartymi terenami .

Jak w takim modelu przedstawia się opłacalność inwestycji w popy ciepła , czy trzeba takie urządzanie często serwisować .Jest to dla mnie ważne ponieważ dom jest na wsi i do warszawy mam 50 km żeby wzywać jakieś majstra .
Zainteresowałem się pompą ciepła wykorzystująca powietrze ze względu na mała ilość przeróbek .

Moim celem jest oczywiście zmniejszenie rachunku rocznego za ogrzewanie . Docelowo wymienił bym też piec na koncentracyjny

Arturo72
18-12-2015, 13:16
Tak wygląda mój dom , jest całkowicie wykończony
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12hu (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl %2Fwynik%2F12hu)

Aktualnie mam 10 letni piec gazowy atmosferyczny otwartego spalania + butla na propan własnościowa (gaz po 1,5-1,7)
Dodatkowo mam kominek z aparatem nawiewowym (turbiną ) jednak odchodzą od tego źródła ciepła ze względu na wygodę i bród w domu
Posiadam dużą działkę z otwartymi terenami .

Jak w takim modelu przedstawia się opłacalność inwestycji w popy ciepła , czy trzeba takie urządzanie często serwisować .Jest to dla mnie ważne ponieważ dom jest na wsi i do warszawy mam 50 km żeby wzywać jakieś majstra .
Zainteresowałem się pompą ciepła wykorzystująca powietrze ze względu na mała ilość przeróbek .

Moim celem jest oczywiście zmniejszenie rachunku rocznego za ogrzewanie . Docelowo wymienił bym też piec na koncentracyjny

Jeśli nie masz podłogówki po całości odpuść sobie powietrzną pompę ciepła i wogóle jakąkolwiek i zostaw gaz.
Oszczędności z tytułu pompy w stosunku do gazu przy grzejnikach ściennych będą minimalne,raz,że z tytułu koniecznej taryfy G11 a nie G12 a dwa ze względu na niższą sprawnosć takiej pompy.

Karenz
18-12-2015, 13:29
Zgadza się mam grzejniki .
Taryfę jednak mam G12 bo dom jest zarejestrowany jako gospodarstwo rolnicze

Arturo72
18-12-2015, 13:58
Zgadza się mam grzejniki .
Taryfę jednak mam G12 bo dom jest zarejestrowany jako gospodarstwo rolnicze
Ok,te 14000kWh z gazu da Ci ok.3500zł a z pompy ok.2800zł zakładając średni koszt kWh jaki wyjdzie w G12 w przypadku grzania na 0,40zł i COP2.
Ja bym został przy gazie.

oszczednyGrześ
18-12-2015, 16:15
a ja właśnie zrobiłem odwrotnie. gazu się pozbywam a grzeję powietrzną pompą ciepła (powietrze-powietrze) oraz grzejnikami elektrycznymi. I tak jak już pisałem, przy domu słabo zaizolowanym w tym roku zmnieszczę się z grzaniem poniżej 1,5 tys zł. Gaz został mi do CWU oraz na czarną godzinę ale przy nowym domu warto dobrze zaizolować i połączyć grzanie prądem na grzenikach czy matach z kanałową pompą ciepła. Pompy do typowego centralnego są nadal zbyt drogie. W tym roku prawdopodobnie uda nam się zrobić domek pokazowy z takim systemem w wersji tradycyjnej oraz szkieletowej.

_John
18-12-2015, 16:43
przy nowym domu warto dobrze zaizolować i połączyć grzanie prądem na grzenikach czy matach z kanałową pompą ciepła. Pompy do typowego centralnego są nadal zbyt drogie. W tym roku prawdopodobnie uda nam się zrobić domek pokazowy z takim systemem w wersji tradycyjnej oraz szkieletowej.
Rozumiem, że nowym klientom rzetelnie przedstawicie również wady takich konstrukcji?
Daleko szukać nie trzeba.
W USA i Kanadzie mają to rozpracowane od lat.
Konstrukcja szkieletowa grzana ciepłym powietrzem = sucho jak pieprz.
Tam mają tani prąd i instalują nawilżacze po 3 - 4 kW.
A u nas? Co doradzicie?

Karenz
18-12-2015, 17:30
Ja za prąd płace 0,29 zł dzień 0,19 zł noc
ale jak podzielę cene całkowitą przez kwh to wychodzi 1,56

oszczednyGrześ
18-12-2015, 18:15
Rozumiem, że nowym klientom rzetelnie przedstawicie również wady takich konstrukcji?
Daleko szukać nie trzeba.
W USA i Kanadzie mają to rozpracowane od lat.
Konstrukcja szkieletowa grzana ciepłym powietrzem = sucho jak pieprz.
Tam mają tani prąd i instalują nawilżacze po 3 - 4 kW.
A u nas? Co doradzicie?

Takie pytanie czy u nas w kraju każdy musi być naciągaczem i złodziejem....? Każdemu zainteresowanemu tematem tłumaczę w czym rzecz i czego należy się spodziewać. Co do wilgotności to w miejscu bezpośredniego nawiewu możemy odczuwać wysuszenie powietrza ponieważ jest to naturalna rzecz dla każdego typu nawiewu. Natomiast generalnie za wilgotność w domu ma odpowiadać sprawna wentylacja która nie może być przewymiarowana - mówię tutaj o wm z rekuperacją. Nie może ona przesuszać. Pompa ciepła recyrkuluje powietrze które jest w domu. W nowych budynkach nawiewy można dać na wysokości takiej jak montuje się grzejniki 30-90 cm gdzie napływ powietrza jest jak najbardziej optymalny. Co innego w renowacjach gdzie przeważnie da się tylko nawiewać od góry. Jeżeli ktoś miałby nadal odczuwać dyskomfort w przypadku stałej niskiej wilgotności w co wątpię to są rozwiązania systemow pozwalajace powietrze nawilżać. Znam wiele przypadków ludzi nie posiadających urządzeń takich jak klimatyzatory kanałowe czy zwykłe ścienne a i tak wilgotność w przypadku ich domów oscycluje zimą przy mrozach na poziomie 40%. Wszystko zależy od pewnych czynników suma sumarum.

Co do szukania daleko.... To USA i Kanada blisko nie są, od samego początku piszę, że właśnie oni mnie najbardziej zainspirowali szczególnie po zimach jakie ostatnio mieli a urządzenia radziły sobie dobrze. Ja jednak nieco inaczej podchodzę do tematu ponieważ nie przewymiarowuje znacznie urządzeń tylko robię je w tandemie z grzejnikami lub matami czy kablami. Przewymiarowanie urządzenia może wpływać na niską wilgotność oraz na całosezonowe większe zużycie. I zgodzę się mają to TAM rozpracowane a u nas jednak mało znane...a mi wychodzi conajmniej 2 razy taniej niż gazem więc czemu nie korzystać...? A koszty instalacji gazu...? (szeroko pojęte znaczenie)

U mnie wilgotnść zimą utrzymywała się na poziomie średnim 45% i przy pracy pompy w zasadzie się nie zmienia. Ostanio gdzie robiliśmy instalację w starszym budynku wilgotność wynosi średnio 50-55%.

Oczywiście nie mówię że każdemu MUSI się to podobać. Wolny wybór, ja to bardzo polubiłem bo widzę w tym perspektywę obniżania kosztów utrzymania budynków a tym się między innymi zajmuję.

asolt
18-12-2015, 18:41
Ja za prąd płace 0,29 zł dzień 0,19 zł noc
ale jak podzielę cene całkowitą przez kwh to wychodzi 1,56
340962

W Polsce nie ma takich cen

asolt
18-12-2015, 18:46
Ja za prąd płace 0,29 zł dzień 0,19 zł noc
ale jak podzielę cene całkowitą przez kwh to wychodzi 1,56
340962

Po co wklejasz te bzdurne tabele?

Karenz
18-12-2015, 18:55
dokładnie 0,2952 zł za kWh w dzień
to co moja faktura kłamie ?
no i co z tego jak większość mojej faktury to jakieś opłaty dodatkowe

oberwatorPC
18-12-2015, 19:32
Ja za prąd płace 0,29 zł dzień 0,19 zł noc
ale jak podzielę cene całkowitą przez kwh to wychodzi 1,56

Do którego sortu należysz?

oszczednyGrześ
18-12-2015, 19:36
Do którego sortu należysz?
Tymczasem zapowiadają obniżki cen prądu i gazu od nowego roku.

Karenz
18-12-2015, 19:36
Sortu ?
G12 jeżeli o to chodzi
1,56 to suma całego rachunku / przez licze kWh

na stronie RWR
http://www.rwe.pl/pl/dla-domu/oferta
wpiszcie sobie mój kod pocztowy 06-121
to jest oferta dla G11
moja jest taka sama tylko od 22 jest taniej

oszczednyGrześ
18-12-2015, 20:06
Podziel PLN z faktury przez zuzyte kWh ...
I to podaj.... Inaczej to zwykle PiSowanie ;)
No ją tak liczne właśnie

plusfoto
18-12-2015, 20:34
Tymczasem zapowiadają obniżki cen prądu i gazu od nowego roku.
U mnie w G12W - I taryfa jest 0,6895 a będzie 0,6691 a II taryfa 0,3386/0,3298 opłaty 16,53/16,46 . Wszystko brutto ze wszystkimi składnikami. Łódź Teren.
G11 w Łódź Miasto jest 0,5529 a będzie 0,5546. Opłaty 17,95/16,42

http://bip.ure.gov.pl/bip/taryfy-i-inne-decyzje/energia-elektryczna (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbip.ure.gov.pl%2Fb ip%2Ftaryfy-i-inne-decyzje%2Fenergia-elektryczna)

asolt
18-12-2015, 21:29
dokładnie 0,2952 zł za kWh w dzień
to co moja faktura kłamie ?
no i co z tego jak większość mojej faktury to jakieś opłaty dodatkowe

Opłaty za dystrybucje to nie są jakies opłaty dodatkowe, to integralna czesc kosztów kWh.

Karenz
18-12-2015, 21:47
Ok powiedzmy że sprawił bym sobie pompę ciepła powietrze-powietrze
Czy mogą ja podłączyć do instalacji wentylacyjnej od kominka ?
Mam rury elastyczne pociągnięte do każdego pokoju

wihajster
18-12-2015, 23:53
Do którego sortu należysz?
No przecież że do "lepszego" ;)

wihajster
18-12-2015, 23:58
Tymczasem zapowiadają obniżki cen prądu i gazu od nowego roku.
Ciekawe, niższe ceny gazu zapowiadają ci którzy zaczną próbować machać złamaną szabelką Sowietom przed noskiem..... Hmmmm, dość odważna teoria. (przepraszam, zapomniałem że mamy swój gaz...)

oberwatorPC
19-12-2015, 08:47
Ok powiedzmy że sprawił bym sobie pompę ciepła powietrze-powietrze
Czy mogą ja podłączyć do instalacji wentylacyjnej od kominka ?
Mam rury elastyczne pociągnięte do każdego pokoju

Możesz tylko ustaw wentylatorem odwrotnie do kominka. W przeciwnym razie pompa będzie dmuchała w palenisko i nie zapanujesz nad temperaturą, również ze względów ekonomicznych może być to nieopłacalne (większe zużycia drewna)

oszczednyGrześ
19-12-2015, 09:37
Ok powiedzmy że sprawił bym sobie pompę ciepła powietrze-powietrze
Czy mogą ja podłączyć do instalacji wentylacyjnej od kominka ?
Mam rury elastyczne pociągnięte do każdego pokoju

Nie wiem jak masz to rozwiązane. Jakie kanały? Jak ten system jest spięty że tak powiem?

oszczednyGrześ
19-12-2015, 09:38
Możesz tylko ustaw wentylatorem odwrotnie do kominka. W przeciwnym razie pompa będzie dmuchała w palenisko i nie zapanujesz nad temperaturą, również ze względów ekonomicznych może być to nieopłacalne (większe zużycia drewna)

ObserwatorzePC :) co obserwujesz przy pompach? Jestem ciekaw Twoich obserwacji

oberwatorPC
19-12-2015, 10:00
ObserwatorzePC :) co obserwujesz przy pompach? Jestem ciekaw Twoich obserwacji

W szczególności wpływ faz księżyca na lepkość czynnika R410A

oszczednyGrześ
19-12-2015, 11:52
W szczególności wpływ faz księżyca na lepkość czynnika R410A

Poważnie się pytam a ty mi odpowiadasz jak dzieciak...

1igor1
19-12-2015, 22:52
Rozumiem, że nowym klientom rzetelnie przedstawicie również wady takich konstrukcji?
Daleko szukać nie trzeba.
W USA i Kanadzie mają to rozpracowane od lat.
Konstrukcja szkieletowa grzana ciepłym powietrzem = sucho jak pieprz.
Tam mają tani prąd i instalują nawilżacze po 3 - 4 kW.
A u nas? Co doradzicie?

Ja grzeję dom szkieletowy nadmuchowo i nigdy wilgotność zimą mi nie spadła poniżej 40%, w tej chwili mam 55%
Od wilgotności jest wentylacja a nie nadmuch powietrza
W domu przerzucam głównie to powietrze które jest wewnątrz, więc wilgoć sama nie wyparuje. dostarczam do domu ok 50-150m3 powietrza świeżego a nadmuchem przerzucam około 2000-3000m3.

oszczednyGrześ
20-12-2015, 00:08
Ja grzeję dom szkieletowy nadmuchowo i nigdy wilgotność zimą mi nie spadła poniżej 40%, w tej chwili mam 55%
Od wilgotności jest wentylacja a nie nadmuch powietrza
W domu przerzucam głównie to powietrze które jest wewnątrz, więc wilgoć sama nie wyparuje. dostarczam do domu ok 50-150m3 powietrza świeżego a nadmuchem przerzucam około 2000-3000m3.

Witaj. Jaką masz pompę?

1igor1
20-12-2015, 18:41
Mitshubishi heavy industries, 11,2 kW, kanałówka

oszczednyGrześ
20-12-2015, 19:54
Mitshubishi heavy industries, 11,2 kW, kanałówka
Czyli wszędzie masz nawiewy? Gdzie zlokalizowane? Masz jakieś dodatkowe źródło ciepła? Prócz kominka?

1igor1
20-12-2015, 20:13
Wszędzie mam nawiewy, na górze i w dolnej łazience nawiewy są w suficie, na parterze są w podłodze, mam nagrzewnicę back-up 6kW, ale nigdy jej jeszcze nie włączałem, a zamiast kominka mam "kozę" piecokominek, przy -24 st, pompa dawała rady utrzymać zadaną temperaturę nocną 21 stopni. w dzień mam minimum 22,5 stopnia

oszczednyGrześ
20-12-2015, 20:31
Wszędzie mam nawiewy, na górze i w dolnej łazience nawiewy są w suficie, na parterze są w podłodze, mam nagrzewnicę back-up 6kW, ale nigdy jej jeszcze nie włączałem, a zamiast kominka mam "kozę" piecokominek, przy -24 st, pompa dawała rady utrzymać zadaną temperaturę nocną 21 stopni. w dzień mam minimum 22,5 stopnia
Rekuperacje masz? Sory że tyle pytań ale u nas takie systemy to rzadkość. Masz pod licznik podpiety pod pompę? A cwu? Ja robię systemy pompa plus grzejniki/maty/ kable a pompy daje mniejsz

1igor1
20-12-2015, 21:04
reku nie mam, ale kiedyś będzie, podlicznik na pompie oczywiście jest, CWU - bojler 80l grzany wysoko, na razie wystarcza, alę myślę o jakieś małej pompie do CWU, przy pompie pp nie potrzebne są grzejniki czy maty

oszczednyGrześ
20-12-2015, 22:13
reku nie mam, ale kiedyś będzie, podlicznik na pompie oczywiście jest, CWU - bojler 80l grzany wysoko, na razie wystarcza, alę myślę o jakieś małej pompie do CWU, przy pompie pp nie potrzebne są grzejniki czy maty
Ja nie jestem fanem przewymiarowania pod kątem największych mrozów które są stosunkowo rzadko. Czesto twoje mitshubbishi dziala na on/ off bo przy temp. przejsciowych pewnie przegrzewa?. Pompa 3,5 kW grzeje słabo izolowane 100m2 nawet w mróz -7c awaryjnie sa grzejniki. Powiedz sprawdzales może ile minimalnie może pobierać twoja pompa? Jaki był koszt tego systemu? Co do cwu to małe dobre pompy są poniżej 4 tys zł.

1igor1
21-12-2015, 07:02
Ja też chyba dziś bym wybrał mniejszą, tak koło 8-9 kW, pompa działa czasami on -off, ale mi to nie przeszkadza, ba ma inwerter więc rozruch jej tak nie męczy, poza tym żona lubi sobie palić w kozie, więc wtedy też pompa się wyłącza. przegrzewać nie przegrzewa, jak dom ma odpowiednią temperaturę to się po prostu wyłącza i tyle. Wahania temperatur mam około 0,5 stopnia. Wiem ile pompa zużywa maksymalnie, ale minimalnie nie sprawdzałem, koszt systemu chyba dziś nie wiele już powie, bo system montowałem 5 lat temu, ale za kompletną instalację ogrzewania, klimatyzacji, i dostawy świeżego powietrza zapłaciłem o połowę mniej niż jak bym robił wszystkie te instalacje osobno (czyli ogrzewanie podłogowe, klimatyzacje na cały dom, wentylację mechaniczną)

oszczednyGrześ
21-12-2015, 09:15
Ja też chyba dziś bym wybrał mniejszą, tak koło 8-9 kW, pompa działa czasami on -off, ale mi to nie przeszkadza, ba ma inwerter więc rozruch jej tak nie męczy, poza tym żona lubi sobie palić w kozie, więc wtedy też pompa się wyłącza. przegrzewać nie przegrzewa, jak dom ma odpowiednią temperaturę to się po prostu wyłącza i tyle. Wahania temperatur mam około 0,5 stopnia. Wiem ile pompa zużywa maksymalnie, ale minimalnie nie sprawdzałem, koszt systemu chyba dziś nie wiele już powie, bo system montowałem 5 lat temu, ale za kompletną instalację ogrzewania, klimatyzacji, i dostawy świeżego powietrza zapłaciłem o połowę mniej niż jak bym robił wszystkie te instalacje osobno (czyli ogrzewanie podłogowe, klimatyzacje na cały dom, wentylację mechaniczną)

Co do przegrzewu to nie myślałem akurat, że przegrzewa w domu bo tam jest termostat lecz :) o tym, że robi przegrzew sama sobie i się wyłącza dostając już za ciepłe powietrze na powrocie w stosunku do tego co chcemy mieć w domu i działa on off. Inwerter najlepiej jak chodzi w miarę jednostajnie bez włącz wyłącz chociaż zależy od częstotliwości tych on/off. Co do poboru maksymalnego to jak to wyglądało? Jak dasz radę sprawdź ile potrafi brać na minimum jak chodzi... Co do instalacji to za wm z reku, grzejnikami, pompą ciepła kanałową, pompą do cwu i montażem na taki dom jak Twój zmieściłbym się spokojnie poniżej 25 tys zł.

I ogólnie jak jesteś zadowolony z tego rozwiązania? Powietrze nie jest suche? W te mrozy o których pisałeś grzałka też nie działała?

1igor1
23-12-2015, 08:11
jestem zadowolony, powietrze nie jest za suche - bo od tego jest wentylacja, w mrozy grzałka nie chodziła, ogólnie do domu szkieletowego ten system jest najlepszy. a klima latem niezbędna ...
Co do poboru to jak będę miał chwilę to sprawdzę, max pobór to 4kWh
co do twojej ceny to wiesz, ważne jest na jakich podzespołach, pompa mitsubishi do tanich nie należy ale jest dobra ...

Krzy2iek
08-01-2016, 14:53
OK mam już OZC tak jak pisaliście i teraz chciałbym dobrać do tego powietrzną pompę ciepła z ogrzewanie m podłogowym i wentylację mechaniczną.
Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w
proszę również o oferty na email [email protected]

oszczednyGrześ
08-01-2016, 15:31
OK mam już OZC tak jak pisaliście i teraz chciałbym dobrać do tego powietrzną pompę ciepła z ogrzewanie m podłogowym i wentylację mechaniczną.
Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w
proszę również o oferty na email [email protected]

System dobiera się konkretnie pod budynek i jeszcze trzeba to dobrze zrobić bo zaczynam obserwować że temat ruszył w zakresie grzania kanałówkami ale pojawiają się takie karygodne błędy jak nieodpowiedni dobór kanałów, złe umiejscowienie powrotów czy nawiewów, zbyt "dławiące" zawory nawiewne i na powrocie itd. Trzeba też pamiętać, że pompy nie warto przewymiarowywać żeby nie działała często na zasadzie on/off oraz aby mogła zejść jak najniżej z poborem a jak najwięcej z wydajnością. Prawda jest taka, że na czym niżej wydajności one chodzą tym bardziej "dają". tzn lepszy cop.

ja teraz chce przerobić we własnym zakresie splita pod kanałówkę...

Krzy2iek
08-01-2016, 16:43
projkt domu http://extradom.pl/projekt-domu-apoloniusz-WRP1357?lustro=1

byggmol
08-01-2016, 17:55
No cóż, wybierać teoretycznie jest w czym, ale wysypu ofert to się nie spodziewaj, raczej sam musisz pofatygować się do wykonawców z zapytaniem. U mnie przy zapotrzebowaniu 6 kW przy -20C , mam dobranego panasonica 9 kW, bo do obciążenia cieplnego budynku musisz doliczyć jeszcze rezerwe na CWU. W drugą stronę raczej pomp się nie dobiera. Na panasonica wykonawców znajdziesz na ich stronie i tam poszukaj kogoś z twojej okolicy. Z innych pomp tu na forum popularne są Daikin i najdroższe Mitsubishi. Ewentualnie tańsze meetingi. Niestety, ale z pompami to lekko nie jest bo rynek jeszcze niewielki. Możesz też zaoszczędzić sporo czasu i nerwów zadzwonić do jakiegoś montażysty i zasięgnąć informacji, a potem tu wrócić na forum i przedyskutować to co ci facet powie.

Krzy2iek
08-01-2016, 22:18
chciałbym jeszcze dodac że berdzo dużo cennych informacji otrzymałem od kolegi asolt i również ozc zostało przez niego wykonane
Bardzo dziękuję :rolleyes:

oszczednyGrześ
08-01-2016, 22:21
Zależy co kto robi (pojęcie powietrznej pompy ciepła jest szersze niż powietrze woda ;)). Ja osobiście lubuję się w systemach z pompą powietrze-powietrze w tandemie z grzejnikami lub kablami czy matami. Dlaczego tak... bo koszty instalacji mniejsze. na dom 120m2 można zmieścić się poniżej 25 tys zł z montażem za wentylację, cwu, ogrzewanie i chłodzenie. Oczywiście wszystko zależy od urządzeń i preferencji. Ważne jednak aby dom był dobrze zaizolowany niezależnie od przypadku. Wtedy ogrzewanie tego budynku jest bardzo tanie.

oszczednyGrześ
08-01-2016, 22:21
chciałbym jeszcze dodac że berdzo dużo cennych informacji otrzymałem od kolegi asolt i również ozc zostało przez niego wykonane
Bardzo dziękuję :rolleyes:

Jakie masz izolacje w tym domu? Podłoga, dach, ściany?

Tomaszs131
08-01-2016, 22:22
chciałbym jeszcze dodac że berdzo dużo cennych informacji otrzymałem od kolegi asolt i również ozc zostało przez niego wykonane
Bardzo dziękuję :rolleyes:

Skarbnica wiedzy:)

Arturo72
08-01-2016, 22:39
Skarbnica wiedzy:)
Niestety coraz bardziej ta skarbnica skomercjonalizowana,pisząca na forum jedynie by mieć zysk wyłącznie dla siebie.
A doszło do tego nawet,że ta skarbnica za parę marnych zlotowek od pewnego producenta kotłów węglowych sprzedała się...
Czyli koniec skarbnicy z rzetelnymi info.
Dajcie pozór na tą skarbnice...

Takich skarbnic czyt.audytorów energetycznych macie wszyscy wokół siebie na pęczki.

mkm silesia
08-01-2016, 23:03
Zależy co kto robi (pojęcie powietrznej pompy ciepła jest szersze niż powietrze woda ;)). Ja osobiście lubuję się w systemach z pompą powietrze-powietrze w tandemie z grzejnikami lub kablami czy matami. Dlaczego tak... bo koszty instalacji mniejsze. na dom 120m2 można zmieścić się poniżej 25 tys zł z montażem za wentylację, cwu, ogrzewanie i chłodzenie. Oczywiście wszystko zależy od urządzeń i preferencji. Ważne jednak aby dom był dobrze zaizolowany niezależnie od przypadku. Wtedy ogrzewanie tego budynku jest bardzo tanie.

jak się buduje do to chyba warto przed budowa doliczyć system który zapewni komfort a nie będzie protezą...
tak mi się przynajmniej wydaje... no chyba że pierwszy dom budujemy dla wroga itd. jak to jest w tym powiedzeniu

Tomaszs131
08-01-2016, 23:04
Niestety coraz bardziej ta skarbnica skomercjonalizowana,pisząca na forum jedynie by mieć zysk wyłącznie dla siebie.
A doszło do tego nawet,że ta skarbnica za parę marnych zlotowek od pewnego producenta kotłów węglowych sprzedała się...
Czyli koniec skarbnicy z rzetelnymi info.
Dajcie pozór na tą skarbnice...

Takich skarbnic czyt.audytorów energetycznych macie wszyscy wokół siebie na pęczki.
Zapmniał wół jak cielęciem był :)

Arturo72
08-01-2016, 23:15
Zapmniał wół jak cielęciem był :)
Nie zapomniał i dlatego punktuje skarbnice i wychwalanie tej skarbnicy.

Tomaszs131
08-01-2016, 23:18
Ta skarbnica mnie osobiście dużo pomogła bez porównania do Mikiego i vice.

Arturo72
08-01-2016, 23:24
Ta skarbnica mnie osobiście dużo pomogła bez porównania do Mikiego i vice.
Dlatego mówię że takich skarbnic czyt.audytorów energetycznych jest dla każdego mnóstwo wokół swojego miejsca zamieszkania.
To nie żadna magia czy skarbnica,to standardowy program do OZC NA którym bazuje większość audytorów.
I wychwalanie jednego któryakurat jest obecny na forum to...nie wiem jak to nazwać ;)
Podobnie jak wszelakich instalatorów.

Tomaszs131
08-01-2016, 23:39
Dlatego mówię że takich skarbnic czyt.audytorów energetycznych jest dla każdego mnóstwo wokół swojego miejsca zamieszkania.
To nie żadna magia czy skarbnica,to standardowy program do OZC NA którym bazuje większość audytorów.
I wychwalanie jednego któryakurat jest obecny na forum to...nie wiem jak to nazwać ;)
Podobnie jak wszelakich instalatorów.

Nie chodzi o samo OZC, ktokolwiek miał kontakt z Panem Andrzejem wie o czym mowa.
Arturo nie zawsze biega o złocisze, może to Cię zdziwi.

Arturo72
08-01-2016, 23:44
Nie chodzi o samo OZC, ktokolwiek miał kontakt z Panem Andrzejem wie o czym mowa.
Arturo nie zawsze biega o złocisze, może to Cię zdziwi.
A asolt to jakiś koperfield ? Sądzę,że jakbyś zagadal do Jozka sąsiada który może też jest audytorem energetycznym to tego samego byś się dowiedział.
Bo to nie magia jest a czysta fizyka.

Tomaszs131
08-01-2016, 23:56
A asolt to jakiś koperfield ? Sądzę,że jakbyś zagadal do Jozka sąsiada który może też jest audytorem energetycznym to tego samego byś się dowiedział.
Bo to nie magia jest a czysta fizyka.

Tu nie o magię się rozwodzi, tylko o chęć pomocy, dostępność chociażby telefoniczną. Nie przekonasz mnie na pewno do swojego toku rozumowania.
Człowiekiem trzeba być, a nie kupić swoją pozycję. Sam dałeś się wkręcić w biznes Mikiego, więc powinieneś wiedzieć o co chodzi.

Tomaszs131
08-01-2016, 23:59
Jest jeszcze jedna sprawa, której nie ogarniasz-nigdy nie rozmawiałeś z asoltem prywatnie i nie do końca ogarniasz jego stanowiska i wiedzy.

Krzy2iek
09-01-2016, 09:19
Dlatego mówię że takich skarbnic czyt.audytorów energetycznych jest dla każdego mnóstwo wokół swojego miejsca zamieszkania.
To nie żadna magia czy skarbnica,to standardowy program do OZC NA którym bazuje większość audytorów.
I wychwalanie jednego któryakurat jest obecny na forum to...nie wiem jak to nazwać ;)
Podobnie jak wszelakich instalatorów.

arturo czy czytałeś moje poprzednie posty.Bo chyba nie? Piszesz że wychwalam kogoś na forum.Ale jak to robie to chyba nie bez powodu.Nie bede się rozpisywał ci którzy rozmawiali z kolegą asoltem wiedzą o co chodzi.Jego wiedza jest naprawdę duża a chęc pomocy jeszcze większa.

Krzy2iek
09-01-2016, 09:26
A wracając do tematu to tak:
Ściana styropian grafitowy 20cm 0,31
podłoga styropian grafitowy 15cm 0,31
skosy wełna 30cm
ogrzewanie wszedzie ma być podłogowe łącznie z garażem

map78
09-01-2016, 09:29
arturo czy czytałeś moje poprzednie posty.Bo chyba nie? Piszesz że wychwalam kogoś na forum.Ale jak to robie to chyba nie bez powodu.Nie bede się rozpisywał ci którzy rozmawiali z kolegą asoltem wiedzą o co chodzi.Jego wiedza jest naprawdę duża a chęc pomocy jeszcze większa.

Nie mam nic do Asolta, ale ponieważ temat jest o powietrznych pompach ciepła, to powiem, ze wg mojej opinii wiedza na ten konkretnie temat tego Pana jest akurat znikoma. Na razie coś tam próbuje się udzielać i związał się z firmą na D, ale to zdecydowanie za mało, żeby doradzać coś komuś w tym temacie. Wiedzy audytorskiej tudzież każdej innej nie neguję, ale o pompach PW sporo czytałem i czytam, jak i użytkuję, więc potrafię się zorientować z kim mam do czynienia...

Krzy2iek
09-01-2016, 10:33
Nie mam nic do Asolta, ale ponieważ temat jest o powietrznych pompach ciepła, to powiem, ze wg mojej opinii wiedza na ten konkretnie temat tego Pana jest akurat znikoma. Na razie coś tam próbuje się udzielać i związał się z firmą na D, ale to zdecydowanie za mało, żeby doradzać coś komuś w tym temacie. Wiedzy audytorskiej tudzież każdej innej nie neguję, ale o pompach PW sporo czytałem i czytam, jak i użytkuję, więc potrafię się zorientować z kim mam do czynienia...

widze że odbiegamy od tematu.Po prostu podziękowałem za pomoc i chciałbym dalej taką otrzymać.

oszczednyGrześ
09-01-2016, 12:52
widze że odbiegamy od tematu.Po prostu podziękowałem za pomoc i chciałbym dalej taką otrzymać.

Kurcze dorzuciłbym w podłogę na twoim miejscu jeszcze z 5cm jak się da i zrobił 20 a w dach 35 minimum. Ale to moje zdanie. Uważam że warto u siebie przed tym ,latem na jętki dołożyłem wełny z 30 na 40 cm i powiem że różnica była znaczna. Zimą teraz też widać że jest inaczej. Zawsze rekomenduje 35 jako minimum welny.

Krzy2iek
09-01-2016, 20:54
Kurcze dorzuciłbym w podłogę na twoim miejscu jeszcze z 5cm jak się da i zrobił 20 a w dach 35 minimum. Ale to moje zdanie. Uważam że warto u siebie przed tym ,latem na jętki dołożyłem wełny z 30 na 40 cm i powiem że różnica była znaczna. Zimą teraz też widać że jest inaczej. Zawsze rekomenduje 35 jako minimum welny.

ze strychem nie bedzie problemu dam 40cm ale na podłodze już raczej się nie da

_John
10-01-2016, 01:27
Z innych pomp tu na forum popularne są Daikin i najdroższe Mitsubishi. Ewentualnie tańsze meetingi. Niestety, ale z pompami to lekko nie jest bo rynek jeszcze niewielki.
Że jak?
A Toshiba, Fujitsu, Samsung...
Stiebel Eltron, Midea...

Przebierać można do woli.
Problem tylko z dobrym wykonawcą.
Tych to rzeczywiście jest mało.

Krzy2iek
10-01-2016, 09:04
Że jak?
A Toshiba, Fujitsu, Samsung...
Stiebel Eltron, Midea...

Przebierać można do woli.
Problem tylko z dobrym wykonawcą.
Tych to rzeczywiście jest mało.

Dlatego właśnie pytam, może ktoś z was poleci jakiegoś wykonawce z dolnego śląska, napisze jak taka instalacja do mojego domu powinna wyglądać, jąką pompe wybrać (jakość- cena), jakie podzespoły, orientacyjny koszt. W poprzednich postach podałem wyceny jakie juz otrzymałem no i dostałem odpowiedz że są żle dobrane i żebym wykonał ozc.

map78
10-01-2016, 09:18
W poprzednich postach podałem wyceny jakie juz otrzymałem no i dostałem odpowiedz że są żle dobrane i żebym wykonał ozc.

OZC to podstawa doboru pompy. Na oko na prawdę ciężko to zrobić, bo pompa nie powinna być ani za mocna ani za słaba. na oko można dobierać kocioł na gaz czy węgiel, ale przy pompie lepiej podeprzeć się obliczeniami. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że zaoszczędziłem 5tys. zł wydając 300zł na OZC, bo każdy instalator na oko dobierał mi minimum pompę 12kW, a co poniektórzy i 15kW, a po wykonaniu obliczeń okazało się, ze wystarczy 9kW...

oszczednyGrześ
10-01-2016, 09:19
Problem tylko z dobrym wykonawcą.
Tych to rzeczywiście jest mało.

Nie wiem co i jak źle można zrobić w pompach p-w ale w przypadku powietrze-powietrze to racja że instalatorzy raczej nastawieni są na sprzedawanie a nie dobre montowanie :). Przykłady to za małe przekroje kanałów, nieodpowiednio dobierane dyfuzory, umiejscowienie jednostek itd. Potem ludzie nawet tutaj z forum dzwonią i pytają czemu tak źle grzeje i jak przesyłają zdjęcia to wychodzą niezłe kwiatki. Dajmy na to powrót do jednostki wewnętrznej na 2 kanałach fi160 dla kanałówki 6kW.

oszczednyGrześ
10-01-2016, 09:21
OZC to podstawa doboru pompy. Na oko na prawdę ciężko to zrobić, bo pompa nie powinna być ani za mocna ani za słaba. na oko można dobierać kocioł na gaz czy węgiel, ale przy pompie lepiej podeprzeć się obliczeniami. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że zaoszczędziłem 5tys. zł wydając 300zł na OZC, bo każdy instalator na oko dobierał mi minimum pompę 12kW, a co poniektórzy i 15kW, a po wykonaniu obliczeń okazało się, ze wystarczy 9kW...

Nawet domy nie najlepiej zaizolowane nie będą miały tak dużego zapotrzebowania. U nas przewymiarowywanie jest plagą! Od kotłów gazowych po pompy. A przecież to są koszty...ale i o to może chodzić bo im większe urządzenie się sprzedaje tym więcej w kieszenik firmy zostaje a u klienta mniej.

Tomaszs131
10-01-2016, 09:28
Nawet domy nie najlepiej zaizolowane nie będą miały tak dużego zapotrzebowania. U nas przewymiarowywanie jest plagą! Od kotłów gazowych po pompy. A przecież to są koszty...ale i o to może chodzić bo im większe urządzenie się sprzedaje tym więcej w kieszenik firmy zostaje a u klienta mniej.

Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

Krzy2iek
10-01-2016, 09:30
Ok żeby była jasność to są moje wyceny które wklejałem na 26str
:1. Powierzchnia ogrzewana : 140 m2
2. Moc potrzebna do ogrzania budynku: 6,7 kW
3. System ogrzewania i chłodzenia: Podłogowe
A) Powietrzna pompa ciepła
model Daikin Altherma LT ERLQ011CW1
• Moc grzewcza pompy: 11,3 kW
• Moc chłodnicza pompy: 15,0 kW
• Pobór mocy: 4,1 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 50400zl netto
B) Powietrzna pompa ciepła
model Dimplex LAK 14ITR
Posiada opcję grzania i chłodzenia
Dane techniczne:
• Moc grzewcza pompy: 13,9 kW
• Moc chłodnicza pompy: 17,1 kW
• Pobór mocy: 5,2 kW
Wybrane akcesoria:
• Zasobnik ciepłej wody 200 l
• Zbiornik buforowy 200 l
Wykonanie górnego źródła ciepła (ogrzewania podłogowego)
obejmuje:
• materiały:
1. szafka nad tynkowa
2. rozdzielacze z rotametrami
3. rura do ogrzewania podłogowego
4. styropian 30 mm z folia aluminiową raster
5. taśma dylatacyjna
• montaż
• zalanie i odpowietrzenie układu
koszt 44390zl netto
Po przeczytaniu tych wycen poleciliscie zrobić ozc, które zrobiłem: Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w
to że powyższe wyceny są złe to już wiem, ale nie wiem jak powinna wyglądać dobrze dobrana instalacja
domyślam się ze pompa powinna być ok 8-9kw ale co dalej?

map78
10-01-2016, 09:35
Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

We współczesnych pompach PW ten spadek jest bardzo mały. Nie mówię tu już o wytworach typu T-Cap, czy Zubadan, które w ogóle tej mocy nie tracą, ale choćby Atlantic Tri 11kW, przy -15st daje ponad 10kW, a zwykły Panasonic 9kW 3~ przy -15 daję ponad 8kW - to są minimalne spadki. Chyba, że rozważamy tu urządzenia typu meeting 18kW, który przy -15 ma 9kW (jeśli jeszcze pracuje;))

Tomaszs131
10-01-2016, 09:38
Krzysiek zamiast styro systemowego, lepiej wybrać zwykły styropian grubszy o lepszej lambdzie i ułożyć go w dwóch warstwach. 30 mm systemowego to jak dla mnie dużo za mało. Następna sprawa to bufor, z którego bym zrezygnował i oszczędził parę zł. Na FM jest sporo instalacji bez tego zbiornika, które działają jak należy.

map78
10-01-2016, 09:44
Po przeczytaniu tych wycen poleciliscie zrobić ozc, które zrobiłem: Zapotrzebowanie na ciepło 10394 kwh/rok projektowa strata ciepła przez przenikanie 5197w
to że powyższe wyceny są złe to już wiem, ale nie wiem jak powinna wyglądać dobrze dobrana instalacja
domyślam się ze pompa powinna być ok 8-9kw ale co dalej?

Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

Krzy2iek
10-01-2016, 09:50
Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

Nareszcie coś konkretnego. A jaki doradzicie rekuperator ( nie wymagam od niego cudów)

Krzy2iek
10-01-2016, 09:56
Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). Do tego wstaw sobie pompę Panasonic AllinOne 7 lub 9kW, obie będą odpowiednie, bo pierwsza przy -15st daje bodajże 5,2kW, a druga 5,9kW. Koszt około 22tys. zł podłączenie AllinOne jest tak proste, że żaden instalator nie powinien za to wziąć więcej niż 2 tys, czyli reasumując: 140x80=11200 + 22000 + 2000 = 35200 Brutto. Tyle to powinno kosztować.

do pompy powinien być zamontowany jescze zasobnik na wodę- jakiej wielkości powinien on być, słyszałem że dość spory żeby pompa pracowała tylko w taniej taryfie

toomm
10-01-2016, 10:00
Koszt około 22tys. zł .

Krzysiek jak dobrze poszukasz to wyrwiesz duużo taniej , ja za 9kw 1f all in one ze sterownikiem na kablu dałem 18800 a wykonałem może z 10 telefonów.

ProStaś
10-01-2016, 10:01
Krzysiek, podłogówka na gotowo to koszt około 80zł za m2 (można znaleźć i taniej i drożej). .

Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

map78
10-01-2016, 10:33
do pompy powinien być zamontowany jescze zasobnik na wodę- jakiej wielkości powinien on być, słyszałem że dość spory żeby pompa pracowała tylko w taniej taryfie

AllinOne oznacza wszystko w jednym. Ta pompa ma już wbudowany zasobnik, bodajże 200l.

imrahil
10-01-2016, 10:35
Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

można poszukać i mieć całkiem tanią robociznę, ale zawsze chyba taniej wyjdzie zrobić samemu.

oszczednyGrześ
10-01-2016, 11:10
Przecież moc grzewcza pompy zmniejsza się ze spadkiem temperatury, więc jakiś sens jest w przewymiarowywaniu Pci.

Ja nie przewymiarowywuje lecz to co piszesz sugerowałoby że trzeba przewymiarowywać :) tak np. robią w USA czy Kanadzie w większości przypadków i dają z zapasem a przez większość sezonu grzewczego w zasadzie taka pci p-p taktuje bo nie jest w stanie zejść poniżej pewnego minumum. Ja jestem za rozwiązaniem w tandemie czyli powietrze-powietrze plus grzejniki lub folie, kable czy maty. I teraz przez większość część sezonu najmniejsze urządzenie za niewielkie pieniądze dogrzewa w mieszkaniu a gdy trzeba w większe mrozy to załączają się elementy grzewcze tam gdzie potrzeba zgodnie z precyzyjnynym termostatem. Pozwala to zrobić jak najtańszą instalację i mieć tanią eksploatację. Oczywiście wiem, że nie wszystkim takie rozwiązania odpowiadają ale są tacy co są bardzo zadowoleni. Ale zawsze powtarzam każdy ma swoje podejście do tematu. Mnie akurat coś takiego wydaje się być bardzo ciekawym rozwiązaniem.

Wracając jeszcze do przewymiarowywania to niestety jest ono nagminne najczęściej w przypadku kotłów gazowych. Przykład dobrze izolowanego domu 85m2 z kotłem omocy 24Kw z modulacją od 8kw. I takich przypadków mógłbym mnożyć...

oszczednyGrześ
10-01-2016, 11:16
Krzysiek zamiast styro systemowego, lepiej wybrać zwykły styropian grubszy o lepszej lambdzie i ułożyć go w dwóch warstwach. 30 mm systemowego to jak dla mnie dużo za mało. Następna sprawa to bufor, z którego bym zrezygnował i oszczędził parę zł. Na FM jest sporo instalacji bez tego zbiornika, które działają jak należy.

Racja w bufory też bym się nie bawił.

oszczednyGrześ
10-01-2016, 11:18
Jak hydraulik usłyszy, że to podłogówka pod PC to i 100 zł./m2 może być mało.;)

Ja bym się pokusił o projekt podłogówki (wraz z wyliczeniem ilości potrzebnych materiałów) i rozłożył samemu albo zapłacił komuś (nie koniecznie hydraulikowi) za jej rozłożenie DOKŁADNIE wg projektu. Jak pokazują doświadczenia samorobów można w ten sposób zaoszczędzić kilka tysięcy PLN...:cool:

Co do rekuperatora, poczytaj o Jan-Gaz...

Jan Gaz... są lepsze polskie rozwiązania chociażby airpack od thessli

oszczednyGrześ
10-01-2016, 11:21
Nareszcie coś konkretnego. A jaki doradzicie rekuperator ( nie wymagam od niego cudów)

Co to znaczy że nie wymagasz cudów? Jaki masz budżet na wentylację mechaniczną, Można kupić reku za 1,5 tys zł jak cudów się nie wymaga. Nie poleciłbym nikomu, chociaż znam takich co sobie chwalą :). Jak poczytasz na forum to i samoróbki polecają... (jak ktoś ma czas, chęci, zdolności, pasję...)

rafal-op
10-01-2016, 11:21
o ile procent zalecacie przewymiarować moc pompy ciepła aby mieścić się w drugiej taryfie?

Krzy2iek
10-01-2016, 18:49
Co to znaczy że nie wymagasz cudów? Jaki masz budżet na wentylację mechaniczną, Można kupić reku za 1,5 tys zł jak cudów się nie wymaga. Nie poleciłbym nikomu, chociaż znam takich co sobie chwalą :). Jak poczytasz na forum to i samoróbki polecają... (jak ktoś ma czas, chęci, zdolności, pasję...)
chcialbym po proasty żeby chodziła bez problemów i miała odpowiednia wydajnośc (bez zadnych wymyślnych sterowników itp)
na kompletną wentylacje z rekuperatorem chciałbym przeznaczyc 10-12 tys

rydzadam
10-01-2016, 18:55
o ile procent zalecacie przewymiarować moc pompy ciepła aby mieścić się w drugiej taryfie?
Na pewno nie warto o więcej niż 20-30%. W razie czego są jeszcze grzałki na czarną godzinę albo po prostu parę dni pochodzi więcej niż w taniej.

oszczednyGrześ
10-01-2016, 19:35
W razie czego są jeszcze grzałki na czarną godzinę albo po prostu parę dni pochodzi więcej niż w taniej.

Przewymiarowywanie się nie opłaca w żadnym z przypadków właśnie zgodnie z tym co napisałeś :)

rafal-op
10-01-2016, 19:51
ok, to jeśli dopasuję się z mocą pompy do wyliczenia z OZC, to muszę jeszcze dodać moc na przygotowanie CWU?

oszczednyGrześ
10-01-2016, 20:25
ok, to jeśli dopasuję się z mocą pompy do wyliczenia z OZC, to muszę jeszcze dodać moc na przygotowanie CWU?

Ja potrzeby takiej bym nie widział. Ale ja nie zajmuję się pompami p-w :) Masz OZC? Może napisz, jak ten dom będzie zaizolowany (podłogi, ściany, dach). Wentylacja mechaniczna rozumiem?

rafal-op
10-01-2016, 20:32
OZC było wykonane przed zmianami w projekcie, dom to prosta stodoła z jedną lukarną, 20 styro podłoga, 20 ściana, myslę o lambdzie 0,031, dach sufit 45, skosy 35 wełny 0,039, okna U=0,7, rekuperacja, fundament odcięty od sciany nośnej pustakami z wkadką z wełny, powierzchnia użytkowa 160 m2

oszczednyGrześ
10-01-2016, 20:45
OZC było wykonane przed zmianami w projekcie, dom to prosta stodoła z jedną lukarną, 20 styro podłoga, 20 ściana, myslę o lambdzie 0,031, dach sufit 45, skosy 35 wełny 0,039, okna U=0,7, rekuperacja, fundament odcięty od sciany nośnej pustakami z wkadką z wełny, powierzchnia użytkowa 160 m2

No to szukaj czegoś o jak najmniejszych mocach :) Dom bdb masz izolowany. Na p-p nie będę Cię namawiał bo masz inną koncepcję ale żebyś nie dał się namówić na przewymiarowane urządzenie. Pamiętaj, że nawet jak były srogie zimy to ostre mrozy nie trwały przez 30 dni bez przerwy. Popatrz sobie na dane pogodowe historyczne dla Twojej lokalizacji i pomyśl czy warto wydawać więcej kasy gdy ta MAX moc będzie Ci potrzebna może przez parę dni albo wclae. Ostatnie zimy jakie były...prosta odpowiedź. Generalnie klimat coraz cieplejszy u nas. Kiedyś słyszałem że w Polsce problem z malarią może się pojawić :jawdrop:

Krzy2iek
11-01-2016, 13:56
A jak wypadają pompy Hewalexa i buderusa w porównaniu do daikina i panasonika

map78
11-01-2016, 14:02
A jak wypadają pompy Hewalexa i buderusa w porównaniu do daikina i panasonika

Hewalex to chińszczyzna, a Buderus robi dobre gruntówki (przynajmniej na forum spotkałem sie z kilkoma pozytywnymi opiniami) natomiast o PW w ich wykonaniu nigdy nie słyszałem.

AdrianEH
11-01-2016, 15:41
OZC było wykonane przed zmianami w projekcie, dom to prosta stodoła z jedną lukarną, 20 styro podłoga, 20 ściana, myslę o lambdzie 0,031, dach sufit 45, skosy 35 wełny 0,039, okna U=0,7, rekuperacja, fundament odcięty od sciany nośnej pustakami z wkadką z wełny, powierzchnia użytkowa 160 m2

U ciebie spokojnie 6 kW wystarczy, np. Dimplexa myślę, że poniżej 15 000 netto wyrwiesz.

Krzy2iek
11-01-2016, 15:44
Hewalex to chińszczyzna, a Buderus robi dobre gruntówki (przynajmniej na forum spotkałem sie z kilkoma pozytywnymi opiniami) natomiast o PW w ich wykonaniu nigdy nie słyszałem.

a dzisiaj jeden montarzysta przekonywal mnie ze hewalex to taka sama półka jak panasonik, aha i wspominał mi jeszcze cos o jakimś sprzęgle ale nie zabardzo wiem o co chodzi

Tomaszs131
11-01-2016, 16:05
Sprzęgło nie będzie ci potrzebne, mnie też coś takiego wciskano- za jedyne 1.1 k.
Sprzęgło zmniejsza sprawność PCI.

map78
11-01-2016, 17:03
a dzisiaj jeden montarzysta przekonywal mnie ze hewalex to taka sama półka jak panasonik, aha i wspominał mi jeszcze cos o jakimś sprzęgle ale nie zabardzo wiem o co chodzi

Są tu tacy co twierdzą, że meeting to też ta sama półka,a ao ile taniej;)

Krzy2iek
11-01-2016, 17:37
Są tu tacy co twierdzą, że meeting to też ta sama półka,a ao ile taniej;)

za 13kw ok 17tys (potrzebuje 9kw ale niby hewalex takiej nie ma)
Dzisiaj rozmawiałem z 3 wykonawcami i miałem różne propozycje, ale ja bede obstawiał za daikinem lub panasonikiem

estifer
12-01-2016, 08:20
Hewalex to chińszczyzna, a Buderus robi dobre gruntówki (przynajmniej na forum spotkałem sie z kilkoma pozytywnymi opiniami) natomiast o PW w ich wykonaniu nigdy nie słyszałem.
czy ktoś widział pompę ciepła bez "wkładu chińskiego"? bo ja nie, a trochę siedzę w branży. Już same sprężarki idą z Azji, gdzie wszyscy liczący się mają swoje zakłady. A co do pompy SPLIT Hewalexa to sprawdzałem na szkoleniu, sprężarka Panasonic, skraplacz Swep, pomp Wilo, sterowanie w obiegu chłodniczym Carel,, sterownik polski - większość gwoli ścisłości europejska. Na plus bym zapisał jeszcze standardowo zdalny monitoring przez internet ze wsparciem serwisu i standardowo 5 lat gwarancji.

Tomaszs131
12-01-2016, 08:35
Moj nie ma ani jednej części z dalekiego wschodu.

map78
12-01-2016, 09:03
czy ktoś widział pompę ciepła bez "wkładu chińskiego"? bo ja nie, a trochę siedzę w branży. Już same sprężarki idą z Azji, gdzie wszyscy liczący się mają swoje zakłady. A co do pompy SPLIT Hewalexa to sprawdzałem na szkoleniu, sprężarka Panasonic, skraplacz Swep, pomp Wilo, sterowanie w obiegu chłodniczym Carel,, sterownik polski - większość gwoli ścisłości europejska. Na plus bym zapisał jeszcze standardowo zdalny monitoring przez internet ze wsparciem serwisu i standardowo 5 lat gwarancji.

To może inaczej, zapodaj linka do jakiś niezależnych badań osiągów tych pomp wykonanych w niezależnych instytutach wg najnowszych norm. Panasoniki, Daikiny, Buderusy i wszystkie inne markowe pompy takie badania mają, a Hewalexa nie widziałem. To jedno, a drugie, jest tu forumowicz, który opomiarował sobie Hewalexa i stwierdził, że COP w tabelkach producenta jest drastycznie wręcz zawyżony w stosunku do rzeczywistości. Choć z drugiej strony ceny są kuszące i być może adekwatne do jakości, bo jednostka 13kW za 17tys. to nie jest dużo. Niemniej jednak jeśli jej osiągi są niewiarygodne to trzeba to uwzględniać w swoich kalkulacjach.

Krzy2iek
12-01-2016, 11:51
rozmawiałem ze znajomym i mogę zakupić pompę po dużym rabacie tylko że nie mają w ofercie panasonica. Mogę wybrać z takich : hewalex, elektromet, wolf, vaillant, junkers, de dietrich, immergas, czy któraś z nich jet godna polecenia?

estifer
12-01-2016, 21:14
To może inaczej, zapodaj linka do jakiś niezależnych badań osiągów tych pomp wykonanych w niezależnych instytutach wg najnowszych norm. Panasoniki, Daikiny, Buderusy i wszystkie inne markowe pompy takie badania mają, a Hewalexa nie widziałem. To jedno, a drugie, jest tu forumowicz, który opomiarował sobie Hewalexa i stwierdził, że COP w tabelkach producenta jest drastycznie wręcz zawyżony w stosunku do rzeczywistości. Choć z drugiej strony ceny są kuszące i być może adekwatne do jakości, bo jednostka 13kW za 17tys. to nie jest dużo. Niemniej jednak jeśli jej osiągi są niewiarygodne to trzeba to uwzględniać w swoich kalkulacjach.

No, jak się sprawdza w bazie EHPA to jest pompa Hewalex-a, czyli mają znak jakości taki jak na rynek DE, AT, CH i tdi, a więc muszą mieć wyniki z akredytowanego laboratorium, bo to jest podstawą do przyznania znaku. Trzeba tylko zapytać o dane producenta.

estifer
12-01-2016, 21:15
a baza EHPA jest tu jakby ktoś nie wiedział przypadkiem: http://www.ehpa.org/ehpa-quality-label/qldb/
- chyba nie ma innego wiarygodnego na tyle potwierdzenia parametrów, na rynku zachodnim tylko to w zasadzie funkcjonuje od lat w branży pomp

spiwowar
13-01-2016, 08:07
Moj nie ma ani jednej części z dalekiego wschodu.

Nie sądzę. Nawet jeśliby pompa była składana samemu, to np. sprężarki głównie są produkowane właśnie w Chinach.
Zresztą jeśli pewne elementy są produkowane na dalekim wschodzie to co za problem? Apple produkuje w całości tylko tam i nikt nie widzi w tym problemu. Mam zamontowaną u siebie pompę 13kW i muszę powiedzieć, że przekonał mnie głównie certyfikat EHPA Q. Z tego co zdołałem się dowiedzieć nie jest łatwo go zdobyć - pompa musi przejść badania efektywnościowe i spełnić założenia serwisowe na terenie danego kraju. Hewalex chwali się, że jako pierwsza firma taki certyfikat otrzymał w Polsce (teraz jak sprawdzam to ten znak dostało tylko kilka zachodnich firm jak Vaillant, Stibel czy Viessmann - ale różnica w cenie i długości gwarancji jest znaczna).

Krzy2iek
13-01-2016, 09:39
Ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi pompami (vailant nibe) moge je mieć naprawdę w dobrej cenie (samo urządzenie bez montażu) chodzi oczywiście o powietrzne pompy wiem że nibe robi dobre gruntówki

Krzy2iek
14-01-2016, 09:38
wydajność buderusa na papierze wygląda dużo lepiej jak panasonica t-capa
buderus:
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A7/W353) 5,11/4,90
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A2/W353) 7,11/4,05
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A-7/W353) 10,99/2,85

map78
14-01-2016, 09:43
wydajność buderusa na papierze wygląda dużo lepiej jak panasonica t-capa
buderus:
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A7/W353) 5,11/4,90
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A2/W353) 7,11/4,05
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A-7/W353) 10,99/2,85

Chyba coś pokręciłeś, bo moc pompy PW (wydajność cieplna) nie wzrasta wraz ze spadkiem temp zewnętrznej, a wręcz przeciwnie:)

Tomaszs131
14-01-2016, 11:58
Nie sądzę. Nawet jeśliby pompa była składana samemu, to np. sprężarki głównie są produkowane właśnie w Chinach.
Zresztą jeśli pewne elementy są produkowane na dalekim wschodzie to co za problem? Apple produkuje w całości tylko tam i nikt nie widzi w tym problemu. Mam zamontowaną u siebie pompę 13kW i muszę powiedzieć, że przekonał mnie głównie certyfikat EHPA Q. Z tego co zdołałem się dowiedzieć nie jest łatwo go zdobyć - pompa musi przejść badania efektywnościowe i spełnić założenia serwisowe na terenie danego kraju. Hewalex chwali się, że jako pierwsza firma taki certyfikat otrzymał w Polsce (teraz jak sprawdzam to ten znak dostało tylko kilka zachodnich firm jak Vaillant, Stibel czy Viessmann - ale różnica w cenie i długości gwarancji jest znaczna).

Mylisz się sprężarka wyprodukowana została w Irlandi, resztę części we Włoszech.

Krzy2iek
14-01-2016, 17:13
Chyba coś pokręciłeś, bo moc pompy PW (wydajność cieplna) nie wzrasta wraz ze spadkiem temp zewnętrznej, a wręcz przeciwnie:)

TAK JEST NAPISANE NA STRONIE PRODUCENTA http://www.buderus.pl/files/BUDERUS_Pompy_ciepla_PL.pdf

mkm silesia
14-01-2016, 19:54
wydajność buderusa na papierze wygląda dużo lepiej jak panasonica t-capa
buderus:
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A7/W353) 5,11/4,90
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A2/W353) 7,11/4,05
Wydajność cieplna [kW] i współczynnik COP przy A-7/W353) 10,99/2,85

Z tego co pamiętam to taki sprytny "zabieg" marketingowy że przy wyższych temp. podają cop dla nie pełnej modulacji i mocy - kolejny haczyk na nie świadomych konsumentów - niech się pochwałą cop przy 100% modulacji

oberwatorPC
14-01-2016, 20:37
Z tego co pamiętam to taki sprytny "zabieg" marketingowy że przy wyższych temp. podają cop dla nie pełnej modulacji i mocy - kolejny haczyk na nie świadomych konsumentów - niech się pochwałą cop przy 100% modulacji

To nie haczyk to nowe wymogi badania inwerterów. Sprawdź sobie np. nowego stiebla powietrznego jest to samo wraz ze spadkiem temp. zewnętrznej wg. danych producenta moc pompy rośnie. Chodzi o to że np. dla A7 potrzeba 5kW i dla tej wartości podają moc i cop dla A2 potrzebujemy np. 6,5 kW i również dla tej wartości podają moc i cop i tak dalej. Sprawdziłem to bo mi też nie pasowało ale tak jest sprawdź sobie: http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wpl_15_25

I nie jest to żaden zabieg marketingowy jak w T-capach.

mkm silesia
14-01-2016, 20:47
To nie haczyk to nowe wymogi badania inwerterów. Sprawdź sobie np. nowego stiebla powietrznego jest to samo wraz ze spadkiem temp. zewnętrznej wg. danych producenta moc pompy rośnie. Chodzi o to że np. dla A7 potrzeba 5kW i dla tej wartości podają moc i cop dla A2 potrzebujemy np. 6,5 kW i również dla tej wartości podają moc i cop i tak dalej. Sprawdziłem to bo mi też nie pasowało ale tak jest sprawdź sobie: http://www.stiebel-eltron.pl/produkty/pompy_ciepla_powietrze_woda/wpl_15_25

I nie jest to żaden zabieg marketingowy jak w T-capach.

W t capach są rzeczywiste osiągi i ukł. chłodniczy z ekonomizerem (dochładzanie cieczy itp. itd. każdy ma trochę inną nazwę tego rozwiązania znanego do tej pory w chłodnictwie przemysłowym) o ile wiesz co to jest, dodatkowa porcja czynnika wymaga też 'większej" spr. doucz się z "chłodnictwa" to zrozumiesz

Więc niedługo pewnie P opublikuje takie tabele z nie pełnym obciążeniem a o tym że w typowych temp. zimy (u mnie +2;-2) potrzebujemy mniejszej modulacji mocy i w związku z tym cop większy pisałem już dawno wtedy byłem szrlatanem forumowym

oberwatorPC
14-01-2016, 20:59
W t capach są rzeczywiste osiągi i ukł. chłodniczy z ekonomizerem (dochładzanie cieczy itp. itd. każdy ma trochę inną nazwę tego rozwiązania znanego do tej pory w chłodnictwie przemysłowym) o ile wiesz co to jest, dodatkowa porcja czynnika wymaga też 'większej" spr. doucz się z "chłodnictwa" to zrozumiesz

Więc niedługo pewnie P opublikuje takie tabele z nie pełnym obciążeniem

Dobrze fanatyku panasonica czy w w T-cap-ie 9kW jest sprężarka 9 kW? W Buderusie są 2 elektroniczne zawory rozprężne i jakoś Cop-em zjada panasonica na śniadanie . Panasonic T-cap 9 kW - 66 dB Buderus 9kW - 53dB Dalej Cię pogrążać ? Nie jestem fanatykiem Buderusa ale takie jałowe dyskusje są denerwujące. Nie potrafisz być nigdy obiektywny montujesz panasa i wszystko inne jest BEE. A panas to średniak a teraz jeszcze 20% pewnie zdrożeje.

mkm silesia
14-01-2016, 21:02
Dobrze fanatyku panasonica czy w w T-cap-ie 9kW jest sprężarka 9 kW? W Buderusie są 2 elektroniczne zawory rozprężne i jakoś Cop-em zjada panasonica na śniadanie . Panasonic T-cap 9 kW - 66 dB Buderus 9kW - 53dB Dalej Cię pogrążać ? Nie jestem fanatykiem Buderusa ale takie jałowe dyskusje są denerwujące. Nie potrafisz być nigdy obiektywny montujesz panasa i wszystko inne jest BEE. A panas to średniak a teraz jeszcze 20% pewnie zdrożeje.

pisałem ci już gdzie indziej że buderus to pompa na Hiszpanie - wyprowadzone c.o. na zewnątrz więc u nas glikol chyba że ktoś lubi loterie a jak glikol to te "osiągi" będą inne

A do montażu wybrałem sobie to z czym nie mam problemów i wcale mnie nie cieszy podwyżka jeszcze nie znamy "nowych" cenników innych producentów ale daleki wschód rozlicza się w dolarach więc prognozuję że będzie +

oberwatorPC
14-01-2016, 21:07
pisałem ci już gdzie indziej że buderus to pompa na Hiszpanie - wyprowadzone c.o. na zewnątrz więc u nas glikol chyba że ktoś lubi loterie a jak glikol to te "osiągi" będą inne

Buderus na Hiszpanię a Panasonic na Polskę dobra odpowiedź na to czy w T-cap 9kW jest sprężarka 9kW. Ja Ci podaje fakty, że pod każdym względem Buderus jest lepszy COP, głośność a Ty o Hiszpanii???

Pratchawiec
14-01-2016, 21:10
To nie haczyk to nowe wymogi badania inwerterów. ........................I nie jest to żaden zabieg marketingowy jak w T-capach.

Witam

Przy +7 i grzaniu podłogi mój T-Cap AD 2012 osiąga COP powyżej 6.
Sprawdzone z ciepłomierzem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

mkm silesia
14-01-2016, 21:10
Dobrze fanatyku panasonica czy w w T-cap-ie 9kW jest sprężarka 9 kW? W Buderusie są 2 elektroniczne zawory rozprężne i jakoś Cop-em zjada panasonica na śniadanie . Panasonic T-cap 9 kW - 66 dB Buderus 9kW - 53dB Dalej Cię pogrążać ? Nie jestem fanatykiem Buderusa ale takie jałowe dyskusje są denerwujące. Nie potrafisz być nigdy obiektywny montujesz panasa i wszystko inne jest BEE. A panas to średniak a teraz jeszcze 20% pewnie zdrożeje.

To co napisałeś dowodzi że z chłodnictwa jesteś noga aby ekonomizer działał potrzebne są dwa zawory rozprężne czyli buderus kopiuje to co P zastosował 5 lat temu - dalej cię pogrążać:cool:

oberwatorPC
14-01-2016, 21:14
To co napisałeś dowodzi że z chłodnictwa jesteś noga aby ekonomizer działał potrzebne są daw zawory rozprężne czyli buderus kopiuje to co P zastosował 5 lat temu - dalej cię pogrążać:cool:

Czy w T-cap 9kW jest sprężarka 9kW może na chłodnictwie się znasz ale do jakiejkolwiek roboty szczególnie takiej jaką wykonujesz potrzebna jest również INTELIGENCJA. Pogrążaj mnie dalej ja nie mam nic ani z panasa ani z buderusa sam sobie robisz krzywdę bo udowadniam Ci na każdym polu wyższość buderusa.

schizo85
14-01-2016, 21:22
Czy w T-cap 9kW jest sprężarka 9kW może na chłodnictwie się znasz ale do jakiejkolwiek roboty szczególnie takiej jaką wykonujesz potrzebna jest również INTELIGENCJA. Pogrążaj mnie dalej ja nie mam nic ani z panasa ani z buderusa sam sobie robisz krzywdę bo udowadniam Ci na każdym polu wyższość buderusa.

A co klienta końcowego ma obchodzić jaka jest w środku sprężarka. Dla niego pompa ciepła to ma być "black box" o pewnych parametrach wejściowych i wyjściowych. A jak to rozwiązał producent w środku to użytkownika końcowego obchodzi w najmniejszym stopniu. Tak, jest tam jakaś większa moc, ale jak dla mnie to może być tam wsadzona i sprężarka 20kW. Grunt że działa i parametry zgadzają się z DTR.

oberwatorPC
14-01-2016, 21:25
A co klienta końcowego ma obchodzić jaka jest w środku sprężarka. Dla niego pompa ciepła to ma być "black box" o pewnych parametrach wejściowych i wyjściowych. A jak to rozwiązał producent w środku to użytkownika końcowego obchodzi w najmniejszym stopniu. Tak, jest tam jakaś większa moc, ale jak dla mnie to może być tam wsadzona i sprężarka 20kW. Grunt że działa i parametry zgadzają się z DTR.

Ok ale to mkm zaczął o sprytnych zabiegach marketingowych. A w DTR producent jeśli ma być 100% uczciwy powinien napisać moc grzewcza np. 16kW ograniczona programowo do 9kW. Jak za np. 5 lat przyjdzie Ci wymieniać sprężarkę to zapłacisz za sprężarkę 9kW czy 16kW? Kupujesz nieświadomie urządzenie o większej mocy tak czy nie?

mkm silesia
14-01-2016, 21:27
Czy w T-cap 9kW jest sprężarka 9kW może na chłodnictwie się znasz ale do jakiejkolwiek roboty szczególnie takiej jaką wykonujesz potrzebna jest również INTELIGENCJA. Pogrążaj mnie dalej ja nie mam nic ani z panasa ani z buderusa sam sobie robisz krzywdę bo udowadniam Ci na każdym polu wyższość buderusa.

a jaka spr. jest w buderusie
kolego w chodnictwie spr. ma różną moc dla różnych warunków pracy dlatego jest coś takiego jak tabele wydajności spr. teraz w epoce inwerterów doszła jeszcze jedna zmienna - modulacja
Klienta ostatecznego interesuje moc, cop i cena i nie obchodzi go bo po co czy spr. jest podkręcona na max czy działa na 50% ( ja wolałbym tą na 50% bo jest szansa że dłużej popracuje)
No ale może niedługo Z.S.R.U.E. zarządzi że spr. maja działać na 120% (coś ja te samochody 1litr 200koni i automat 9 biegów aby maiło się szybko psuć)
Dziękuję za zbadanie inteligencji przez internet poprzez forum murator istny geniuś warto mieć takiego przyjaciula co za fri zdiagnozuje

asaselllo
14-01-2016, 21:29
Nie ma co za dużo się sprzeczać. Za jakiś czas, gdy użytkownicy buderusa i innych pomp potwierdzą rewelacyjną wydajność to będzie można czoła pochylić. Na razie nie ma zbyt wielu producentów, którzy oferują pompy o tak korzystnym stosunku jakości do ceny jak Panasonic. Szczególnie zaufanie do firmy budzi fakt, że pompa zazwyczaj jest bardziej wydajna niż pokazują to katalogi. To się naprawdę nie często się zdarza.
Chciałbym jednak aby producenci naprawdę przeganiali się w osiągach pomp do momentu uzyskania absurdalnie wysokich współczynników COP oraz niskich kosztów produkcji.

mkm silesia
14-01-2016, 21:30
Ok ale to mkm zaczął o sprytnych zabiegach marketingowych. A w DTR producent jeśli ma być 100% uczciwy powinien napisać moc grzewcza np. 16kW ograniczona programowo do 9kW. Jak za np. 5 lat przyjdzie Ci wymieniać sprężarkę to zapłacisz za sprężarkę 9kW czy 16kW? Kupujesz nieświadomie urządzenie o większej mocy tak czy nie?

i tutaj także się mylisz spr. kosztują podobne pieniądze do wszystkich modeli P porównywalne z np. spr. do pompy c.w.u. Aristona (z wymianą w/g wyceny serwisu fabrycznego)
P jest producentem spr. B nie

oberwatorPC
14-01-2016, 21:31
a jaka spr. jest w buderusie
kolego w chodnictwie spr. ma różną moc dla różnych warunków pracy dlatego jest coś takiego jak tabele wydajności spr. teraz w epoce inwerterów doszła jeszcze jedna zmienna - modulacja
Klienta ostatecznego interesuje moc, cop i cena i nie obchodzi go bo po co czy spr. jest podkręcona na max czy działa na 50% ( ja wolałbym tą na 50% bo jest szansa że dłużej popracuje)
No ale może niedługo Z.S.R.U.E. zarządzi że spr. maja działać na 120% (coś ja te samochody 1litr 200koni i automat 9 biegów aby maiło się szybko psuć)
Dziękuję za zbadanie inteligencji przez internet poprzez forum murator istny geniuś warto mieć takiego przyjaciula co za fri zdiagnozuje

Widać zadaję za trudne pytanie. Kończę bo rzeczowej odpowiedzi nie uzyskam. Dobranoc.

Pratchawiec
14-01-2016, 21:31
Ok ale to mkm zaczął o sprytnych zabiegach marketingowych. A w DTR producent jeśli ma być 100% uczciwy powinien napisać moc grzewcza np. 16kW ograniczona programowo do 9kW. Jak za np. 5 lat przyjdzie Ci wymieniać sprężarkę to zapłacisz za sprężarkę 9kW czy 16kW? Kupujesz nieświadomie urządzenie o większej mocy tak czy nie?

Przecież Panasonic zapewnia, że moc grzewcza do - 15* wynosi 9 kW. I bez wątpienia tyle osiąga. Że! mogłaby wynieść więcej?. Mogłaby np. 12 kW, ale wtedy zapłaciłbyś więcej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

_John
14-01-2016, 21:44
Widać zadaję za trudne pytanie. Kończę bo rzeczowej odpowiedzi nie uzyskam. Dobranoc.

A dlaczego producent samochodu sprzedaje auta z silnikiem 1 litr w 2 wersjach mocy w 2 różnych cenach?

Producent pomp powinien podawać dokładne dane o mocach grzewczych urządzenia.
Do tego celu służą tabele W/A
To podstawa doboru instalacji i zasobnika CWU.

Kogo obchodzi czy jest to moc programowo ograniczona, czy nie?

mkm silesia
14-01-2016, 21:56
Witam

Przy +7 i grzaniu podłogi mój T-Cap AD 2012 osiąga COP powyżej 6.
Sprawdzone z ciepłomierzem.

Pozdrawiam

Pratchawiec

A B tylko cop 5,11 i jak tu nie być "fanatykiem" P ;)
5 lat "podglądanie" P i taki kiepski klon ;)

Pratchawiec
14-01-2016, 21:58
Witam

Wykres wydajności T-Cap-a 9kW

343344

Widać dość wyraźnie, że wydajność sprężarki jest celowo ograniczona. Po co? By pracowała - jak chce Silesia i chyba większość użytkowników, z częściowym obciążeniem = niższą modulacją = wyższym COP = niższym rachunkiem i zwiększoną trwałością.
Zwrócić również należy uwagę, że do jednostki o mocy 9 kW wpompowano aż 3,1 kg R410a. Są rezerwy.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Krzy2iek
15-01-2016, 09:03
Odkąd zacząłem się interesować powietrznymi pompami ciepła najbardziej skłaniałem się ku panasonicowi, ale teraz musze stwierdzić że odnoszę wrażenie że jest tu strasznie dużo naganiaczy na panasa ponieważ każda inna propozycja jest zaraz krytykowana

map78
15-01-2016, 09:08
Odkąd zacząłem się interesować powietrznymi pompami ciepła najbardziej skłaniałem się ku panasonicowi, ale teraz musze stwierdzić że odnoszę wrażenie że jest tu strasznie dużo naganiaczy na panasa ponieważ każda inna propozycja jest zaraz krytykowana

Jest dużo zadowolonych użytkowników, a nie naganiaczy. Tutaj na forum jest co najmniej kilkanaście osób, które maja Panasy, są niezmiernie zadowolone i dlatego bronią swego wyboru. Jak nie wierzysz to umów się z którymś na wizją lokalną;) U mnie kilku forumowiczów już oglądało pompę, jeśli i Ty chcesz to zapraszam:) Nie jestem żadnym naganiacze i nie mam nic wspólnego z branżą, jetem zwykłym zadowolonym użytkownikiem.

mkm silesia
15-01-2016, 09:08
Odkąd zacząłem się interesować powietrznymi pompami ciepła najbardziej skłaniałem się ku panasonicowi, ale teraz musze stwierdzić że odnoszę wrażenie że jest tu strasznie dużo naganiaczy na panasa ponieważ każda inna propozycja jest zaraz krytykowana

to jako instalator ( naczelny naganiacz) P proszę cię kup co innego będziemy mieli o czym dyskutować z realnym użytkownikiem

Krzy2iek
15-01-2016, 09:44
Jest dużo zadowolonych użytkowników, a nie naganiaczy. Tutaj na forum jest co najmniej kilkanaście osób, które maja Panasy, są niezmiernie zadowolone i dlatego bronią swego wyboru. Jak nie wierzysz to umów się z którymś na wizją lokalną;) U mnie kilku forumowiczów już oglądało pompę, jeśli i Ty chcesz to zapraszam:) Nie jestem żadnym naganiacze i nie mam nic wspólnego z branżą, jetem zwykłym zadowolonym użytkownikiem.

Z miłą chęcią bym przyjechał ale niestety dzieli nas ok 500km a w mojej okolicy nie mogę znaleść nikogo posiadającego panasa. Są hewalexy, buderusy wissman i wszyscy swoje chwalą.Mogę jeszcze kupić od bezpośredniego importera pompę nibe lub vaillanta ale nie mogę o nich uzyskać opinii użytkowników tak więc chyb odpuszczę. :(:(

mkm silesia
15-01-2016, 09:49
Z miłą chęcią bym przyjechał ale niestety dzieli nas ok 500km a w mojej okolicy nie mogę znaleść nikogo posiadającego panasa. Są hewalexy, buderusy wissman i wszyscy swoje chwalą.Mogę jeszcze kupić od bezpośredniego importera pompę nibe lub vaillanta ale nie mogę o nich uzyskać opinii użytkowników tak więc chyb odpuszczę. :(:(

nibe pw "szczególnie" polecam już jedną wymieniałem
użytkownik po wymianie na P przestał pisać na forum bo problemy mu się skończyły

Pratchawiec
15-01-2016, 09:55
Z miłą chęcią bym przyjechał ale niestety dzieli nas ok 500km a w mojej okolicy nie mogę znaleść nikogo posiadającego panasa. Są hewalexy, buderusy wissman i wszyscy swoje chwalą.Mogę jeszcze kupić od bezpośredniego importera pompę nibe lub vaillanta ale nie mogę o nich uzyskać opinii użytkowników tak więc chyb odpuszczę. :(:(

Witam

Przyjedź do Opola.

Na mojej uliczce ( na razie 8 domów) jest mój T-Cap i 7 PC Toshiba Estia.
Obejrzysz porozmawiasz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
15-01-2016, 09:56
Niestety muszę potwierdzić co do Nibe. Kolega, który zainspirował mnie w sumie na PCi ma właśnie Nibe Split 12kW w podobnym do mojego domu. Odkąd zamontowałem Panasa przestaliśmy rozmawiać na temat pomp;), bo okazuje się, że on ma rachunki 2x wyższe, gdzie wcześniej obaj spalaliśmy po około 4t ekogroszku rocznie;)

map78
15-01-2016, 09:58
Witam

Przyjedź do Opola.

Na mojej uliczce ( na razie 8 domów) jest mój T-Cap i 6 PC Toshiba Estia.
Obejrzysz porozmawiasz.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Boże, jak ja bym chciał mieszkać na takiej ulicy:yes: U mnie jest mój T-Cap, 2 ekogroszki i 20 śmieciuchów:sick:

JTKirk
15-01-2016, 10:14
Niestety muszę potwierdzić co do Nibe. Kolega, który zainspirował mnie w sumie na PCi ma właśnie Nibe Split 12kW w podobnym do mojego domu. Odkąd zamontowałem Panasa przestaliśmy rozmawiać na temat pomp;), bo okazuje się, że on ma rachunki 2x wyższe, gdzie wcześniej obaj spalaliśmy po około 4t ekogroszku rocznie;)

no ale aż 2 razy wyższe??
może nie używa G12/G12w?
jak wypada porównanie zużycia w kwh ?

map78
15-01-2016, 10:46
no ale aż 2 razy wyższe??
może nie używa G12/G12w?
jak wypada porównanie zużycia w kwh ?

Taryfę ma tą samą G12w, mieszka 15km ode mnie, więc klimat podobny. Różnice są takie, że on zamiast klimakonwektorów wstawiał większe (przewymiarowane) grzejniki na pietrze, bo na parterze ma tak jak ja 100% podłogówki. No i największa różnica to sama pompa. Jego pompa mimo, że droższa i bardziej markowa to myśl techniczna z 2007r i pomimo znamionowych 12kW przy -15 daje coś koło 5kW, więc właściwie przez większość sezonu wspomaga się grzałką. On instalował w 2012 roku i w sumie przez pierwszy rok był bardzo zadowolony, bo chodziło mu tylko o to aby nie babrać się w węglu i płacić nie więcej niż przy węglu - i te założenia zostały spełnione. Mniej zadowolony był dopiero gdy podsumowaliśmy rok pracy mojej instalacji;) Oczywiście nie wierzył i sam sprawdzał moje podliczniki, konfrontował z fakturami, aż w końcu temat stał się Tabu;)

Zigobar
15-01-2016, 15:35
nibe pw "szczególnie" polecam już jedną wymieniałem
użytkownik po wymianie na P przestał pisać na forum bo problemy mu się skończyły
Brakowało grzewczej, czy z innego powodu?

Zigobar
15-01-2016, 15:39
map78
A jesteś w stanie podać temperatury GZ występujące u niego i u Ciebie przy jakiejś przykładowej temperaturze powietrza?

map78
15-01-2016, 16:37
map78
A jesteś w stanie podać temperatury GZ występujące u niego i u Ciebie przy jakiejś przykładowej temperaturze powietrza?

W poszczególnych punktach pracy nie za bardzo, ale wiem, że w największe mrozy jakie u nas występują On musi grzać do 40-42st, a u mnie wystarczy 35st.

oszczednyGrześ
15-01-2016, 18:48
W poszczególnych punktach pracy nie za bardzo, ale wiem, że w największe mrozy jakie u nas występują On musi grzać do 40-42st, a u mnie wystarczy 35st.

A budynki takie same?

Zigobar
15-01-2016, 19:24
A budynki takie same?
Obydwa łykały po ok. 4t węgla/rok.

oszczednyGrześ
15-01-2016, 19:38
Obydwa łykały po ok. 4t węgla/rok.

Jednak zmiennych jest nieco, to że łykłay po 4t węgla nie oznacza że budynki takie same :)

map78
15-01-2016, 19:46
A budynki takie same?

Mój trochę większy 190m2 vs 170m2, ale tamten wolnostojący, a mój bliźniak. Izolacja ten sam standard. Ja jestem przekonany, że tu winna jest praca na grzałce. nie raz oglądałem tą jego pompę i widziałem, że ona potrafiła włączyć grzałkę nawet w dodatnich temperaturach. Między innymi dlatego kazałem mojemu instalatorowi oddzielnie opomiarować grzałkę w mojej pompie, bo chciałem wiedzieć ile ona faktycznie pracuje i ile pobiera. Na szczęście w moim przypadku przeżyłem miłe zaskoczenie:)

oszczednyGrześ
15-01-2016, 19:56
Mój trochę większy 190m2 vs 170m2, ale tamten wolnostojący, a mój bliźniak. Izolacja ten sam standard. Ja jestem przekonany, że tu winna jest praca na grzałce. nie raz oglądałem tą jego pompę i widziałem, że ona potrafiła włączyć grzałkę nawet w dodatnich temperaturach. Między innymi dlatego kazałem mojemu instalatorowi oddzielnie opomiarować grzałkę w mojej pompie, bo chciałem wiedzieć ile ona faktycznie pracuje i ile pobiera. Na szczęście w moim przypadku przeżyłem miłe zaskoczenie:)

Wiadomo, że jak na grzałce będzie jechać to zrobi różnicę. Nie wiem jakim algorytmem obsługiwana jest grzałka w tego typu pompach...? Nie powinna się włączać gdy nie ma potrzeby przecież

Zigobar
15-01-2016, 20:58
Jednak zmiennych jest nieco, to że łykłay po 4t węgla nie oznacza że budynki takie same :)
I takie same wcale być nie muszą.
Porównujemy dwa układy (żródło - odbiornik). Jeśli obydwa odbiorniki pobierają (mniej więcej) taką samą ilość energii, to przecież po zmianie żródeł ilość energii koniecznej do dostarczenia odbiornikom nie ulegnie zmianie.
Ale w przypadku PC, ilość energii pobieranej z sieci dla różnej sprawności obu układów - będzie już różna.

schizo85
16-01-2016, 12:15
I takie same wcale być nie muszą.
Porównujemy dwa układy (żródło - odbiornik). Jeśli obydwa odbiorniki pobierają (mniej więcej) taką samą ilość energii, to przecież po zmianie żródeł ilość energii koniecznej do dostarczenia odbiornikom nie ulegnie zmianie.
Ale w przypadku PC, ilość energii pobieranej z sieci dla różnej sprawności obu układów - będzie już różna.

Jeszcze zależy jakim kto był palaczem, jakie ustawienia kotła i ile szło w komin. Nawet między kotłami z 4t można uzyskać inną ilość kWh. Teraz z pompami ciepła nie ma tej różnicy bo COP między producentami jest zbliżony.

stanley79
17-01-2016, 11:23
Nie chce mi sie czytac calego postu a tym samym forum i nigdzie nie znalazlem informacji co zrobić kiedy w czasie mrozow zabraknie pradu, czy nie uszkodzi sie czasem wymiennik (nie zamarznie), co robic w takich sytuacjach. Mam trojfazowa pc powierze woda. Z gory dziekuje za mądre i przydatne info.

Zigobar
17-01-2016, 12:33
Nie chce mi sie czytac calego postu a tym samym forum i nigdzie nie znalazlem informacji co zrobić kiedy w czasie mrozow zabraknie pradu, czy nie uszkodzi sie czasem wymiennik (nie zamarznie), co robic w takich sytuacjach. Mam trojfazowa pc powierze woda. Z gory dziekuje za mądre i przydatne info.
Nie zadawaj tych samych pytań w kilku tematach.
Rozumiem, że chodzi Ci o wersję monoblock. Temat był dyskutowany wielokrotnie.
Użytkowników takich PC można podzielić na:
- nieświadomych ryzyka
- ryzyko akceptujących
- budujących dodatkowy obwód pośredniczący z glikolem i dodatkowym wymiennikiem (strata temperatury na wymienniku będzie tym większa im mniejszy będzie wymiennik, oczywiście dojdzie jeszcze jedna obiegówka)

Krzy2iek
17-01-2016, 19:26
to jako instalator ( naczelny naganiacz) P proszę cię kup co innego będziemy mieli o czym dyskutować z realnym użytkownikiem

wybrałem pompe- bedzie to buderus wpl8ar-e
montowana bedzie gdzieś ok kwietnia, tak wiec bedziemy mogli porównać ją do panasonica w realu.
Na całość dostałem bardzo dobrą cene- porównywalną z panasonikiem :yes:

Pratchawiec
17-01-2016, 20:14
Witam

Znalazłem w sieci oficjalne dane techniczne.
Wklejam, na razie bez komentarza

Jednostka zewnętrzna 1-fazowa Jednostka WPL 6 AR WPL 8 AR
Tryb powietrze/woda
Moc grzewcza przy A +2/W351) kW 6 8
Moc grzewcza przy A +7/W351) kW 7 9
Zakres modulacji przy A +2/W351) kW 2-6 3-8
Moc grzewcza przy A +7/W352) 40% mocy inwertera kW 2,96 3,32
COP przy A +7/W352) 40% mocy inwertera - 4,84 4,93
Moc grzewcza przy A-7W352) 100% mocy inwertera kW 6,18 8,43
COP przy A-7/W352) 100% mocy inwertera - 2,82 2,96
Moc grzewcza przy A +2/W352) 60% mocy inwertera kW 3,90 5,04
COP przy A +2/W352) 60% mocy inwertera - 4,13 4,23
Moc chłodząca przy A35/W71) kW 4,83 6,32
EER przy A35/W71) - 3,12 2,90
Moc chłodząca przy A35/W181) kW 6,71 9,25
EER przy A35/W181) - 3,65 3,64
Dane elektryczne
Napięcie zasilania - 230 V 1N AC, 50 Hz 230 V 1N AC, 50 Hz
Stopień ochrony - IP X4 IP X4
Wielkość bezpiecznika przy zasilaniu pompy ciepła bezpośrednio poprzez przyłącze do budynku3) A 16 16
Maks. pobór mocy kW 3,2 3,6
System grzewczy
Przepływ znamionowy m3/h 1,19 1,55
Spadek ciśnienia wewnętrznego kPa 7,8 10,5
Powietrze i hałas
Maks. moc silnika wentylatora (przetwornica DC) W 180 180
Maksymalny strumień powietrza m3/h 4500 4500
Poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m4) dB(A) 40 40
Poziom mocy akustycznej4) dB(A) 53 53
Poziom mocy akustycznej „Silent mode”4) dB(A) 50 50
Maks. poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m dB(A) 52 52
Maks. poziom mocy akustycznej dB(A) 65 65
Dane ogólne
Czynnik chłodniczy5) - R410A R410A
Ilość czynnika chłodniczego kg 1,75 2,35
Maksymalna temperatura zasilania, tylko pompa ciepła °C 62 62
Wymiary (szer./wys./dł.) mm 930/1370/440 930/1370/440
Masa kg 71 75

Całość dokumentacji producenta dostępna tu;

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiH4Z-pzLHKAhUqJnIKHXluD10QFggxMAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl%2Ffiles%2FBUDERUS_ Pompy_ciepla_PL.pdf&usg=AFQjCNEL0yp8ZjOoZJ00VXpQm8tk-Ohcdg&sig2=cK-TUJYRdmQxqkkwcUinwg

Szału nie ma. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie.
Ale ten kolor i znaczek!

Pozdrawiam

Pratchawiec

asaselllo
17-01-2016, 20:26
wybrałem pompe- bedzie to buderus wpl8ar-e
montowana bedzie gdzieś ok kwietnia, tak wiec bedziemy mogli porównać ją do panasonica w realu.
Na całość dostałem bardzo dobrą cene- porównywalną z panasonikiem :yes:

Super by było gdybyś zamontował ciepłomierz i podlicznik. Będzie można dokładnie przyjrzeć się pracy pompy i porównać.

oberwatorPC
17-01-2016, 20:29
Faktycznie nie ma szału :
Panas T-CAP A2/W35 COP 3,53 Buderus 4,23 i na każdym polu jest lepszy buderus nawet sporo cichszy. Nie rozumiem o co wam wszystkim użytkownikom panasów chodzi ? Dostajecie prowizje? Albo jesteście instalatorami w róznych wcieleniach? Nie kumam.

plusfoto
17-01-2016, 20:46
Faktycznie nie ma szału :
Panas T-CAP A2/W35 COP 3,53 Buderus 4,23
Przy jakiej "mocy inwertera" jedna a przy jakiej druga?

Pratchawiec
17-01-2016, 20:48
Faktycznie nie ma szału :
Panas T-CAP A2/W35 COP 3,53 Buderus 4,23 i na każdym polu jest lepszy buderus nawet sporo cichszy. Nie rozumiem o co wam wszystkim użytkownikom panasów chodzi ? Dostajecie prowizje? Albo jesteście instalatorami w róznych wcieleniach? Nie kumam.

Faktycznie 4,23 przy mocy zredukowanej . Zwróć jednak uwagę na fakt, że Panasonic podaje COP dla pełnego obciążenia, a Buderus dla 60%.
Pisałem już wcześniej, że T-Cap z częściowym obciążeniem potrafi pracować z COP rzędu 6.
Jestem zwykłym użytkownikiem a nie fanatykiem ani instalatorem, jednak uważam, że najlepsze PC pw wytwarzają firmy związane z chłodnictwem.
Wstaw do porównania np. Toshibę czy Daikina, wtedy wskażę słabości T-Capa, który doskonały oczywiście nie jest.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Krzy2iek
17-01-2016, 20:49
Witam

Znalazłem w sieci oficjalne dane techniczne.
Wklejam, na razie bez komentarza

Jednostka zewnętrzna 1-fazowa Jednostka WPL 6 AR WPL 8 AR
Tryb powietrze/woda
Moc grzewcza przy A +2/W351) kW 6 8
Moc grzewcza przy A +7/W351) kW 7 9
Zakres modulacji przy A +2/W351) kW 2-6 3-8
Moc grzewcza przy A +7/W352) 40% mocy inwertera kW 2,96 3,32
COP przy A +7/W352) 40% mocy inwertera - 4,84 4,93
Moc grzewcza przy A-7W352) 100% mocy inwertera kW 6,18 8,43
COP przy A-7/W352) 100% mocy inwertera - 2,82 2,96
Moc grzewcza przy A +2/W352) 60% mocy inwertera kW 3,90 5,04
COP przy A +2/W352) 60% mocy inwertera - 4,13 4,23
Moc chłodząca przy A35/W71) kW 4,83 6,32
EER przy A35/W71) - 3,12 2,90
Moc chłodząca przy A35/W181) kW 6,71 9,25
EER przy A35/W181) - 3,65 3,64
Dane elektryczne
Napięcie zasilania - 230 V 1N AC, 50 Hz 230 V 1N AC, 50 Hz
Stopień ochrony - IP X4 IP X4
Wielkość bezpiecznika przy zasilaniu pompy ciepła bezpośrednio poprzez przyłącze do budynku3) A 16 16
Maks. pobór mocy kW 3,2 3,6
System grzewczy
Przepływ znamionowy m3/h 1,19 1,55
Spadek ciśnienia wewnętrznego kPa 7,8 10,5
Powietrze i hałas
Maks. moc silnika wentylatora (przetwornica DC) W 180 180
Maksymalny strumień powietrza m3/h 4500 4500
Poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m4) dB(A) 40 40
Poziom mocy akustycznej4) dB(A) 53 53
Poziom mocy akustycznej „Silent mode”4) dB(A) 50 50
Maks. poziom ciśnienia akustycznego w odległości 1 m dB(A) 52 52
Maks. poziom mocy akustycznej dB(A) 65 65
Dane ogólne
Czynnik chłodniczy5) - R410A R410A
Ilość czynnika chłodniczego kg 1,75 2,35
Maksymalna temperatura zasilania, tylko pompa ciepła °C 62 62
Wymiary (szer./wys./dł.) mm 930/1370/440 930/1370/440
Masa kg 71 75

Całość dokumentacji producenta dostępna tu;

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiH4Z-pzLHKAhUqJnIKHXluD10QFggxMAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.buderus.pl%2Ffiles%2FBUDERUS_ Pompy_ciepla_PL.pdf&usg=AFQjCNEL0yp8ZjOoZJ00VXpQm8tk-Ohcdg&sig2=cK-TUJYRdmQxqkkwcUinwg

Szału nie ma. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie.
Ale ten kolor i znaczek!

Pozdrawiam

Pratchawiec

ale z tego właśnie wynika że buderus jest lepszy od panasonica (porównując 8kw buderusa z 9kw panasa);)

oberwatorPC
17-01-2016, 20:59
Przy jakiej "mocy inwertera" jedna a przy jakiej druga?

No własnie tego nie wiem jeśli Panas T-Cap jest ograniczony obrotami inwertera już na wstępie to przy jakiej mocy inwertera są podane dane? Wiadomo, że w T-Capie jest większa sprężarka czyli są zredukowane obroty . Możemy porównać ze zwykłą Aquarea :
Dane z BAFA:
Buderus WPL 8AR A-2/W35 2,95 A7/W35 4,29 moc grzewcza 5,05 kW
Panasonic Aquarea 9kW A-2/W35 2,75 A7/W35 3,48 moc grzewcza 7,07 kW
Wydaje mi się, że producenci wybierają najkorzystniejsze punkty pracy i nie jest zdefiniowana dokładna moc do testów. Tyle tylko, że buderus podaje przy copie moc inwertera a panas nie.

bobrow
17-01-2016, 21:45
[QUOTE=Krzy2iek;7046226]Odk

witaj
odnośnie wyboru PC-miałem podobny problem. Ze względu na grzejniki i przeciętne ocieplenie budynku , brałem pod uwagę modele HT -wchodził w grę Daikin i Panas .
Zacząłem czytać o obu modelach w/w firm. Zrobiłem zestawienie (tabelkę) i porównałem parametry .Wyszło mi ,że Panas do 45 st ma takie same średnie COP jak Daikin , im wyżej wzrost był na korzyść Daikina (ok 7-10%).Wiedziałem ,że max 55 st potrzebuję ,by ogrzać dom (obserwacje na piecu węglowym).
Przeważył Panas, ponieważ :
-miał niższą cenę (dużo ) , dla moich parametrów wystarczył T-cap 9kW , a dla Daikina musiał bym brać tylko HT (LT porażka z COP)
-miał stałą wydajność do -15 (mieszkam na południowym zachodzie i u nas jest niezbyt często taka temp ) , mam awaryjnie piec węglowy+grzałki 9kw w PC
-pytałem o części zamienne np. sprężarka w panasie 2000pln , a u Daikina ok 5000pln

PC uruchomiłem 4.2015 , mogę dodać ,że mam lepsze parametry COP od katalogowych ok 5-10% , moc przy -10 st osiągnąłem trwale 10-10,5kW (mam foty).
Miałem pewne perturbacje z instalacją (myślałem ,że z PC) , ale teraz jest git.
Mam max temp 45 st -spodziewałem się 50-55st (miłe zaskoczenie)
Uważam ,że dobrze wybrałem -do tej pory koszty od 9.2015 do teraz to ok 1270pln

pzdr

Krzy2iek
18-01-2016, 08:16
i o to właśnie chodzi w porównaniu buderus wygląda lepiej niż panasonic, a będę go miał w podobnej cenie.

bobrow
18-01-2016, 08:38
odnośnie porównań ,
oczywiście ważna jest moc dla niskich temperatur -jeśli np 5kW jest wystarczająca dla mojego domu przy -2 st - to po co mi PC 8kW przy wyższych temperaturach?
Każdy oczywiście ma swoje preferencje np COP/cena /serwis itp-dla mnie to też było ważne , natomiast przy doborze PC do mojego domu wyszedłem z założenia min mocy przy najniższych temperaturach (brałem możliwość niedoszacowania ze względu na brak OZC- dlatego postawiłem na stałej wydajności cieplnej dla jak najniższej temperatury)
tymczasem

Pratchawiec
18-01-2016, 08:59
i o to właśnie chodzi w porównaniu buderus wygląda lepiej niż panasonic, a będę go miał w podobnej cenie.

Witam

Z opisu parametrów szczegółowych zawartych w podanym wyżej linku, wynika, że pompa powyższa - pomimo jej niewątpliwych zalet jest urządzeniem o innym przeznaczeniu niż T-Cap.
Wyprowadzenie obiegu hydraulicznego na zewnątrz, jest dla naszego klimatu co najmniej ryzykowne, bądź wymaga zastosowania kosztownych i nieefektywnych zabezpieczeń. Przerwy w dostawach prądu trwają niekiedy nie kilka godzin a kilka dni. Zwłaszcza tam gdzie sieci energetyczne są stare lub przeciążone. Co wtedy? spuszczanie wody z wymiennika?
Szczegółowa charakterystyka pracy pompy zakłada jako standard pracę na niskich obciążeniach, co w praktyce prowadzić może do trudności w efektywnej pracy na wyższych obciążeniach. Szczególnie uwidoczni się to w przypadku cyklicznej pracy w taniej taryfie.
W moim akurat przypadku, gdzie jako jeden z nielicznych na tym forum preferuję ciągłą pracę PC bez rozróżnienia taryfowego, taka charakterystyka mogłaby być nawet zaletą.
Grzanie wody użytkowej, zwłaszcza w niskich temperaturach zewnętrznych może być długotrwałe i ekonomicznie mało efektywne.
Osiągnięcie deklarowanych przez producenta wysokich COP-ów przy pracy cyklicznej nie będzie, jak sądzę możliwe.
Tym niemniej gratuluję i życzę satysfakcji z dokonanego zakupu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oszczednyGrześ
18-01-2016, 09:46
Witam

Z opisu parametrów szczegółowych zawartych w podanym wyżej linku, wynika, że pompa powyższa - pomimo jej niewątpliwych zalet jest urządzeniem o innym przeznaczeniu niż T-Cap.
Wyprowadzenie obiegu hydraulicznego na zewnątrz, jest dla naszego klimatu co najmniej ryzykowne, bądź wymaga zastosowania kosztownych i nieefektywnych zabezpieczeń. Przerwy w dostawach prądu trwają niekiedy nie kilka godzin a kilka dni. Zwłaszcza tam gdzie sieci energetyczne są stare lub przeciążone. Co wtedy? spuszczanie wody z wymiennika?
Szczegółowa charakterystyka pracy pompy zakłada jako standard pracę na niskich obciążeniach, co w praktyce prowadzić może do trudności w efektywnej pracy na wyższych obciążeniach. Szczególnie uwidoczni się to w przypadku cyklicznej pracy w taniej taryfie.
W moim akurat przypadku, gdzie jako jeden z nielicznych na tym forum preferuję ciągłą pracę PC bez rozróżnienia taryfowego, taka charakterystyka mogłaby być nawet zaletą.
Grzanie wody użytkowej, zwłaszcza w niskich temperaturach zewnętrznych może być długotrwałe i ekonomicznie mało efektywne.
Osiągnięcie deklarowanych przez producenta wysokich COP-ów przy pracy cyklicznej nie będzie, jak sądzę możliwe.
Tym niemniej gratuluję i życzę satysfakcji z dokonanego zakupu.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Tam w Twoich okolicach tak często zdarzają się wyłączenia prądu? Tak czy inaczej teraz wszystko jest na prąd. Kotły też potrzebują energii, potem pompki obiegowe itd. Ja fanem pomp powietrze-woda, czy gruntowych nie jestem jak i ich dobierania tylko pod kątem syberyjskich mrozów. Podobnie rzecz ma się do kotłów oraz innych rozwiązań grzewczych gdzie następuje przewymiarowywanie. Patrząc na dane klimatyczne nawet ponad 30 lat wstecz średnia temperatura dla miesięcy zimowych kształtuje się na poziomie 2,86'C (Liczyłem od października do marca 6 miesięcy dla lat 1981-2010 dla Opola). I teraz według mnie lepiej jest dobrać urządzenie które grzeje z dobrą efektywnością przez znakomitą większość sezonu i połączyć je z drugim źródłem ciepła w razie "w". Stąd wzięła się u mnie koncepcja by ogrzewać budynki pompami powietrze-powietrze w połączeniu z grzejnikami/kablami czy matami bo koszty instalacji są nieduże podobnie jak i eksploatacja. Skoro w budynku 100m2 słabo izolowanym pompa 3,8kW katalogowo dla parametrów (7'C/20'C) sama daje radę grzać pokoje nawet jak na zewnątrz jest do -10'C to dla mnie to najlepsze rozwiązanie. Grzejniki lub kable czy inne jakie kto woli rozwiązanie na prąd dogrzeje "tylko" tę różnicę kiedy będzie potrzeba. A jak dom lepiej zbudowany to sprawa wygląda jeszcze lepiej. Oczywiście nie każdy koncepcję taką musi lubić ale widzę że coraz więcej osób takie rozwiązanie wybiera i są zadowoleni chociaż wiadomo, że są pewne plusy jak i minusy jak przy wszystki zresztą.

Jeszcze wracając do braku prądu to można zawsze taką pompę zasilić agregatem. Ona maksymalny pobór ma na poziomie 1,2-1,4 kW dla grzania... Jakoś można przebiedować te braki w dostawach energi. Ale przede wszystik budując dom trzeba zainwestować w izolacje bo to bezpośrednio przekłada się na dobór systemu do ogrzewania oraz oszczędności.

asaselllo
18-01-2016, 10:18
U mnie panasonic pracuje ponad 90 % w taniej taryfie, którą mam 3 razy tańszą od dziennej. Z tego powodu pompa buderusa nie osiągałaby wyższej sprawności od panasonica bo musiałaby gonić na 100% swoich możliwości. Jeśli ktoś jednak będzie używał pompy na częściowym obciążeniu przez 24h to wybór takiego buderusa jest dobrym kierunkiem. Inna sprawa to straty, które będą wynikały z umieszczenia modułu na zewnątrz. Dlatego miło będzie jak inwestor opomiaruje instalację i przedstawi wyniki.

Pratchawiec
18-01-2016, 10:42
Jeszcze wracając do braku prądu to można zawsze taką pompę zasilić agregatem. Ona maksymalny pobór ma na poziomie 1,2-1,4 kW dla grzania... Jakoś można przebiedować te braki w dostawach energi. Ale przede wszystik budując dom trzeba zainwestować w izolacje bo to bezpośrednio przekłada się na dobór systemu do ogrzewania oraz oszczędności.

Witam

W teorii - tak.. W praktyce, przy pracy z dużą modulacją -3,6 kW
Na niskich modulacjach ta pompa pracować będzie jedynie przy pracy ciągłej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

oszczednyGrześ
18-01-2016, 10:54
Witam

W teorii - tak.. W praktyce, przy pracy z dużą modulacją -3,6 kW
Na niskich modulacjach ta pompa pracować będzie jedynie przy pracy ciągłej.

Pozdrawiam

Pratchawiec

Pamiętaj, że ja piszę o pompie powietrze-powietrze czyli w Polsce nazywanej raczej klimatyzatorem kanałowym :). Przy mrozach -19'C mój model 3,8kW pobierał maksymalnie 1,2kwh.

_John
18-01-2016, 14:10
Odkąd zacząłem się interesować powietrznymi pompami ciepła najbardziej skłaniałem się ku panasonicowi, ale teraz musze stwierdzić że odnoszę wrażenie że jest tu strasznie dużo naganiaczy na panasa ponieważ każda inna propozycja jest zaraz krytykowana
Ponieważ patrząc na pompy innych znanych producentów Panasonic jest najtańszy, stąd jego popularność.

schizo85
18-01-2016, 18:23
Ponieważ patrząc na pompy innych znanych producentów Panasonic jest najtańszy, stąd jego popularność.

A mimo tego że najtańszy, nie odbiega parametrami czy awaryjnością od innych producentów. Co potwierdza duża ilość Panasoniców tu na forum, które działają bez zarzutu. Tylko zauważ jeszcze, że nie ma tu naganiaczy na Panasonica, tylko niektórzy instalatorzy próbują oczerniać Panasonica z niewiadomego mi powodu, a zwykli użytkownicy po prostu przedstawiają swoje zdanie.

oszczednyGrześ
18-01-2016, 18:56
A mimo tego że najtańszy, nie odbiega parametrami czy awaryjnością od innych producentów. Co potwierdza duża ilość Panasoniców tu na forum, które działają bez zarzutu. Tylko zauważ jeszcze, że nie ma tu naganiaczy na Panasonica, tylko niektórzy instalatorzy próbują oczerniać Panasonica z niewiadomego mi powodu, a zwykli użytkownicy po prostu przedstawiają swoje zdanie.

Powiem tak...czasem zawsze może zdarzyć się "awaryjna" jednostka nawet u producentów najlepszych marek i to dotyczy wręcz wszelkich urządzeń. Są sprężarki (mowa o klimach), które działają dosłownie bez przerwy od 8-10 lat w trybie auto i nic im się nie dzieje. Oczywiście są serwisowane regularnie.

map78
18-01-2016, 19:30
A mimo tego że najtańszy, nie odbiega parametrami czy awaryjnością od innych producentów.

Jak szukałem pompy w 2013r to powiem szczerze, że robiłem dziesiątki porównań i nie było wtedy żadnej powietrznej, która miała by lepsze parametry niż Panasonic (patrząc na tabelki). Nie wiem jak jest teraz, ale widzę, że Panasonic co roku wypuszcza nowe modele, więc z pewnością się rozwija czego nie do końca można powiedzieć o konkurencji...

Pratchawiec
18-01-2016, 19:54
Jak szukałem pompy w 2013r to powiem szczerze, że robiłem dziesiątki porównań i nie było wtedy żadnej powietrznej, która miała by lepsze parametry niż Panasonic (patrząc na tabelki). Nie wiem jak jest teraz, ale widzę, że Panasonic co roku wypuszcza nowe modele, więc z pewnością się rozwija czego nie do końca można powiedzieć o konkurencji...

Witam

Bliskopięć lat temu też rozważałem różne możliwości. Wyboru takiego jak dziś oczywiście nie było.
Daikin był przeraźliwie drogi, a przy tym niezbyt odpowiadał moim oczekiwaniom. Mitsubishi - cena kosmos.
Ostatecznie wybór ograniczyłem do T-Capa i Nibe Split 12 kW. Ta ostatnia bardzo mi się podobała; elegancka obudowa, znaczek i takie tam...
Cenowo Nibe nie była wiele droższa od T-Capa, liczonego jako komplet. Ostatecznie zrezygnowałem z Nibe z dwóch powodów; zintegrowany zbiornik wykonany w technologii blachy pokrytej emalią oraz bardzo mała moc (poniżej 5 kW) w niskich temperaturach.
Panasonic, zwłaszcza w początkowych wersjach nie był pozbawiony wad. Część, w tym zwłaszcza prądożerną pompę obiegową usunąłem.
Pozostałe, w tym nadużywanie grzałki - zaakceptowałem.
Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że T-Cap spełnił moje oczekiwania, nie mam z nim żadnych kłopotów.
Obserwując pracujące w sąsiedztwie kilka PC Toshiba Estia odnoszę jedynie wrażenie, że jakby mniej się szronią.

Pozdrawiam

Pratchawiec

_John
18-01-2016, 20:40
Obserwując pracujące w sąsiedztwie kilka PC Toshiba Estia odnoszę jedynie wrażenie, że jakby mniej się szronią.
Estia to dobra pompa.
Zaryzykuję stwierdzenie, że z czasem okaże się trwalsza. Ale to czas pokaże.
Częstszy defrost świadczy o pracy z większym obciążeniem.

mkm silesia
18-01-2016, 20:52
No własnie tego nie wiem jeśli Panas T-Cap jest ograniczony obrotami inwertera już na wstępie to przy jakiej mocy inwertera są podane dane? Wiadomo, że w T-Capie jest większa sprężarka czyli są zredukowane obroty . Możemy porównać ze zwykłą Aquarea :
Dane z BAFA:
Buderus WPL 8AR A-2/W35 2,95 A7/W35 4,29 moc grzewcza 5,05 kW
Panasonic Aquarea 9kW A-2/W35 2,75 A7/W35 3,48 moc grzewcza 7,07 kW
Wydaje mi się, że producenci wybierają najkorzystniejsze punkty pracy i nie jest zdefiniowana dokładna moc do testów. Tyle tylko, że buderus podaje przy copie moc inwertera a panas nie.

no proszę jaki obiektywizm może porównaj porównywalne a nie z czapy
tj. P sdc09f3e8
A2/W35 cop 3,59 moc 9kw
A7/W35 cop 4,84 moc 9kw
wyniki P przy wydajności 100% a nie jak u B 40%

Co z tym BUDERUSEM nawet przy 40% wydajności nie dorównuje P "rokręconemu" na 100%!!!

To nie pompa t-cap jak twierdzisz "skręcona" tylko zwykła 9kw

Szczególny z ciebie Obserwator jedno oko na Maroko drugie na Kaukaz

oberwatorPC
18-01-2016, 20:55
no proszę jaki obiektywizm może porównaj porównywalne a nie z czapy
tj. P sdc09f3e8
A2/W35 cop 3,59 moc 9kw
A7/W35 cop 4,84 moc 9kw
wyniki P przy wydajności 100% a nie jak u B 40%

Co z tym BUDERUSEM nawet przy 40% wydajności nie dorównuje P "rokręconemu" na 100%!!!

To nie pompa t-cap jak twierdzisz "skręcona" tylko zwykła 9kw

Szczególny z ciebie Obserwator jedno oko na Maroko drugie na Kaukaz

Żal.pl

mkm silesia
18-01-2016, 21:06
Żal.pl

jak już jesteś...

Jak widzisz rozwiązanie w naszym klimacie tematu wyprowadzenia instalacji c.o. na zewnątrz w pompie B.

Osobiście znam przypadek gdzie takie rozwiązanie po zaniku napięcia doprowadziło do rozszczelnienie wymiennika i zalania inst. freonowej wodą.
Glikol i jeszcze niższy cop w konsekwencji?
Napięcia nie było nie z powodu "elektrowni" inny sprzęt spowodował zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego pech chciał że w nocy.

oberwatorPC
18-01-2016, 21:13
jak już jesteś...

Jak widzisz rozwiązanie w naszym klimacie tematu wyprowadzenia instalacji c.o. na zewnątrz w pompie B.

Osobiście znam przypadek gdzie takie rozwiązanie po zaniku napięcia doprowadziło do rozszczelnienie wymiennika i zalania inst. freonowej wodą.
Glikol i jeszcze niższy cop w konsekwencji?
Napięcia nie było nie z powodu "elektrowni" inny sprzęt spowodował zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego pech chciał że w nocy.

Nie dyskutuje z tobą .

mkm silesia
18-01-2016, 21:24
Nie dyskutuje z tobą .

taaak... to jest merytoryczny argument strusia schować głowę w piasek i problem znika...

Pratchawiec
18-01-2016, 21:40
jak już jesteś...

Jak widzisz rozwiązanie w naszym klimacie tematu wyprowadzenia instalacji c.o. na zewnątrz w pompie B.

Osobiście znam przypadek gdzie takie rozwiązanie po zaniku napięcia doprowadziło do rozszczelnienie wymiennika i zalania inst. freonowej wodą.
Glikol i jeszcze niższy cop w konsekwencji?
Napięcia nie było nie z powodu "elektrowni" inny sprzęt spowodował zadziałanie zabezpieczenia przedlicznikowego pech chciał że w nocy.

Z przywołanej uprzednio instrukcji "01Materiały techniczno-projektoweLogatherm WPL ... AR Zakres mocy od 6 kW do 14 kW "

Środek przeciw zamarzaniu
Użycie środka przeciw zamarzaniu nie jest
zalecane ani dozwolone! Użycie środka przeciw
zamarzaniu zmniejsza wydajność systemu
o 10-15%! Jeśli mimo to środek przeciw zamarzaniu
zostanie użyty, firma instalatorska będąca
wykonawcą ponosi odpowiedzialność za to
działanie i wynikające z niego skutki.

Ja bym nie ryzykował.

Pozdrawiam

Pratchawiec

map78
18-01-2016, 22:02
Panasonic, zwłaszcza w początkowych wersjach nie był pozbawiony wad. Część, w tym zwłaszcza prądożerną pompę obiegową usunąłem.
Pozostałe, w tym nadużywanie grzałki - zaakceptowałem.


A z którego roku masz T-Cap'a, bo Panas ciągle coś tam ulepszał i okazuje się, że nawet modele z tego samego roku mają różne parametry. U mnie np zamontowany jest T-Cap pierwszej generacji z prądożerna obiegówką, ale za to z zupełnie innym algorytmem pracy grzałki -włącza się tylko podczas defrostów i to nie zawsze. Teraźniejsze modele F to już w ogóle nie wiele mają wspólnego z tymi naszymi, a kolejne szykują się jeszcze bardziej "dopracowane"...

Pratchawiec
18-01-2016, 22:19
Końcówka 2011. Montaż trochę się "obsunął"

Pratchawiec

map78
19-01-2016, 07:17
Końcówka 2011. Montaż trochę się "obsunął"

Pratchawiec

Oj to na prawdę jeden z pierwszych egzemplarzy:) Z tego co wiem to w 2011r ruszył ich montaż w Malezji. Mój jest z połówki 2013r.

gall86
19-01-2016, 07:53
Oj to na prawdę jeden z pierwszych egzemplarzy:) Z tego co wiem to w 2011r ruszył ich montaż w Malezji. Mój jest z połówki 2013r.

ja mam jakas wersje nowsza 2014 - ma podobno funkcje chlodzenia posadzki, co wydaje mi sie nieporozumieniem :P

flisiu
19-01-2016, 08:03
ja mam jakas wersje nowsza 2014 - ma podobno funkcje chlodzenia posadzki, co wydaje mi sie nieporozumieniem :P
nie jest to takie zle, czasem moze sie przydac choc nie jest to klima....

map78
19-01-2016, 08:04
U mnie się przydaje i to bardzo, ale we współdziałaniu z klimakonwektorami, bo w przypadku podłogówki to faktycznie zbędny bajer...

flisiu
19-01-2016, 08:19
ja mam podlogowke tylko i w tym roku skusilem sie odpalic to chlodzenie bo na dworze bylo pieklo. wg. mnie cos tam pomaga.

oszczednyGrześ
19-01-2016, 14:11
U mnie się przydaje i to bardzo, ale we współdziałaniu z klimakonwektorami, bo w przypadku podłogówki to faktycznie zbędny bajer...

Szkoda mieć pompę i nie wykorzystać chłodzenia :) więc klimakonwektor to fajne rozwiązanie.

schizo85
19-01-2016, 15:51
ja mam podlogowke tylko i w tym roku skusilem sie odpalic to chlodzenie bo na dworze bylo pieklo. wg. mnie cos tam pomaga.

Ja też w tym roku korzystałem i sobie chwalę, nie jest to klima rzeczywiście. Ale jeśli włączy się z pierwszymi upałami to daje radę. U mnie pozwoliło to utrzymywać temperaturę w domu na poziomie 23 stopnie rano, 25 wieczorem.

Krzy2iek
19-01-2016, 15:51
panowie po co sie sprzeczać. Jak zamontuje buderusa to bedziemy mogli je porównać a na dniach będę oglądał ją w akcji i jakieś informacje też na pewno uzyskam od użytkownika.

gall86
20-01-2016, 06:42
problem w tym wg mnie, ze wtedy chlodzimy przez podloge, a dla mnie to dyskomfort chodzic po lodowatej podlodze... jezeli ktos ma klimakonwektory to jest zupelnie inny temat.

Klimon
20-01-2016, 07:09
problem w tym wg mnie, ze wtedy chlodzimy przez podloge, a dla mnie to dyskomfort chodzic po lodowatej podlodze... jezeli ktos ma klimakonwektory to jest zupelnie inny temat.

Lepiej mieć w domu 27 stopni i się gotować czy 23 i zimna podłogę? Możesz sobie w papciach chodzić; )

O zbędnych bajerami piszą chyba Ci, którzy nigdy z tego nie korzystali. Fakt, że, nie jest to klima i bez klomakonwektorow nie działa idealnie, ale w domu jest chłodniej i to najważniejsze.

oszczednyGrześ
20-01-2016, 08:50
Lepiej mieć w domu 27 stopni i się gotować czy 23 i zimna podłogę? Możesz sobie w papciach chodzić; )

O zbędnych bajerami piszą chyba Ci, którzy nigdy z tego nie korzystali. Fakt, że, nie jest to klima i bez klomakonwektorow nie działa idealnie, ale w domu jest chłodniej i to najważniejsze.

Trzeba też pamiętać że temperatura to nie wszystko bo wysoka wilgotność latem potrafi być największym problemem. Tego lata u mnie miałem 27C ustawione na klimie kanałowej w domu w upały po 39C i było o niebo lepiej niż u znajomego który miał w domu 23'C lecz masakryczną wilgotność...nie dało się wytrzymać.

_John
20-01-2016, 10:31
Nie ma klimatyzacji bez wentylacji.
No chyba, że ktoś lubi wydawać pieniądze na produkcję kondensatu i siedzieć w zaduchu.

oszczednyGrześ
20-01-2016, 10:42
Nie ma klimatyzacji bez wentylacji.
No chyba, że ktoś lubi wydawać pieniądze na produkcję kondensatu i siedzieć w zaduchu.

Niestety nie wszyscy to rozumieją.

schizo85
20-01-2016, 18:19
problem w tym wg mnie, ze wtedy chlodzimy przez podloge, a dla mnie to dyskomfort chodzic po lodowatej podlodze... jezeli ktos ma klimakonwektory to jest zupelnie inny temat.

Właśnie że nie lodowatej, ja nie mam czujnika punktu rosy i raz mi się zdarzyło skroplić na płytkach wodę. Od tego czasu puszczałem w podłogę najniżej bodaj 16 stopni, podłoga nie była zimna, była przyjemnie chłodna. Dla mnie osobiście efekt super, u innych w domach po 32 stopnie, u mnie prawie 10 niżej. Ale tak jak zwykle, najwięcej do powiedzenia mają osoby które nie widziały ale gdzieś słyszały i wiedzą lepiej od aktualnych użytkowników.

oszczednyGrześ
20-01-2016, 18:26
Właśnie że nie lodowatej, ja nie mam czujnika punktu rosy i raz mi się zdarzyło skroplić na płytkach wodę. Od tego czasu puszczałem w podłogę najniżej bodaj 16 stopni, podłoga nie była zimna, była przyjemnie chłodna. Dla mnie osobiście efekt super, u innych w domach po 32 stopnie, u mnie prawie 10 niżej. Ale tak jak zwykle, najwięcej do powiedzenia mają osoby które nie widziały ale gdzieś słyszały i wiedzą lepiej od aktualnych użytkowników.
Dokładnie... Jak ktoś sprawdził i sprawuje się ok i jest komfort to widać można.

darianus
26-01-2016, 08:44
Mam takie pytanie do fachowców. Tak się zastanawiam na sensem ogrzewania pompą ciepła CWU. Gdzieś wyczytałem, że COP wychodzi poniżej 2, a inwestycja w zbiornik z wężownicą 300L ok. 3000 zł. Czy nie lepiej kupić zwykły bojler 120 litrów i grzać prądem w taniej taryfie? Tak mam teraz w mieszkając w bloku, z tym że bojler ok. 60 litrów i płacę rachunki poniżej 300 zł/2 miesiące.

lukasza
26-01-2016, 10:22
Mam takie pytanie do fachowców. Tak się zastanawiam na sensem ogrzewania pompą ciepła CWU. Gdzieś wyczytałem, że COP wychodzi poniżej 2, a inwestycja w zbiornik z wężownicą 300L ok. 3000 zł. Czy nie lepiej kupić zwykły bojler 120 litrów i grzać prądem w taniej taryfie? Tak mam teraz w mieszkając w bloku, z tym że bojler ok. 60 litrów i płacę rachunki poniżej 300 zł/2 miesiące.

znajomy miał mieszkanie w starym bloku gdzie ogrzewał je prądem i piecem kaflowym
CWU samym prądem i JEGO potrzeby to ok 60msc w taniej taryfie
rocznie 720 zł

teraz ma dom 132m2 i PC i grzeje za 1200zł CO i CWU rocznie z czego niby na dom 4/5 czyli CWU za 250zł, maks 300zł czyli (jeżeli utrzymał ten sam pobór CWU) to wychodzi COP lepszy niż 2 sezonowo.

Co ważniejsze - kup zasobnik ok 240-260L za 2400zł. Rocznie z 400zł na CWU oszczędzisz to w 6 lat się spłaci.

oszczednyGrześ
26-01-2016, 16:10
Mam takie pytanie do fachowców. Tak się zastanawiam na sensem ogrzewania pompą ciepła CWU. Gdzieś wyczytałem, że COP wychodzi poniżej 2, a inwestycja w zbiornik z wężownicą 300L ok. 3000 zł. Czy nie lepiej kupić zwykły bojler 120 litrów i grzać prądem w taniej taryfie? Tak mam teraz w mieszkając w bloku, z tym że bojler ok. 60 litrów i płacę rachunki poniżej 300 zł/2 miesiące.

Fachowiec sprzedawca może zawsze zachwalać pompy ciepła bo w tym rzecz by je sprzedać. Ale teraz jeżeli chodzi o realną sytuację to przedze wszystkim należy zastanowić się ile tej wody zużywamy lub będziemy zużywać i dopiero wtedy dopasować odpowiednie rozwiązanie. Jeśli masz 2 taryfy to bojler nie jest złym rozwiązaniem. Jeśli bardzo duże zużycie to pompa ciepła wygląda ciekawie. Tak z danych z dzsiaj, to rodzina 3 osobowa przy pompie ariston 100L (za poniżej 4 tys zł) za 365 dni zużyła 760 kwh. Co do COP to zależy jake urządzenie porównujemy i jak wykonana jest instalacja takiej pompy.Masz jakiś system oszczędzania wody?

darianus
26-01-2016, 22:23
Fachowiec sprzedawca może zawsze zachwalać pompy ciepła bo w tym rzecz by je sprzedać. Ale teraz jeżeli chodzi o realną sytuację to przedze wszystkim należy zastanowić się ile tej wody zużywamy lub będziemy zużywać i dopiero wtedy dopasować odpowiednie rozwiązanie. Jeśli masz 2 taryfy to bojler nie jest złym rozwiązaniem. Jeśli bardzo duże zużycie to pompa ciepła wygląda ciekawie. Tak z danych z dzsiaj, to rodzina 3 osobowa przy pompie ariston 100L (za poniżej 4 tys zł) za 365 dni zużyła 760 kwh. Co do COP to zależy jake urządzenie porównujemy i jak wykonana jest instalacja takiej pompy.Masz jakiś system oszczędzania wody?

Rozpatruję w kategoriach ogrzewania całego domu pompą ciepła. Oszczędzam jedynie na tym że nie mam wanny. Wszyscy kąpiemy się pod prysznicem( 4 osoby). Zrobię eksperyment, podepnę pod licznik zużycia prądu, kiedy kupiłem sobie, żeby sprawdzić ile prądu ciągnie moje akwarium z oświetleniem 120wat. O wynikach poinformuję:)

oszczednyGrześ
27-01-2016, 07:38
Rozpatruję w kategoriach ogrzewania całego domu pompą ciepła. Oszczędzam jedynie na tym że nie mam wanny. Wszyscy kąpiemy się pod prysznicem( 4 osoby). Zrobię eksperyment, podepnę pod licznik zużycia prądu, kiedy kupiłem sobie, żeby sprawdzić ile prądu ciągnie moje akwarium z oświetleniem 120wat. O wynikach poinformuję:)

Myślałem że pytasz o pompę tylko do cwu. Ale zużycie sprawdź.

lukasza
27-01-2016, 11:23
Rozpatruję w kategoriach ogrzewania całego domu pompą ciepła. Oszczędzam jedynie na tym że nie mam wanny. Wszyscy kąpiemy się pod prysznicem( 4 osoby). Zrobię eksperyment, podepnę pod licznik zużycia prądu, kiedy kupiłem sobie, żeby sprawdzić ile prądu ciągnie moje akwarium z oświetleniem 120wat. O wynikach poinformuję:)


chcesz kupic PC PW by potem nie grzać nią CWU gdyż zasobnik jest drogi. Bezsens.
jak byś chciał nie grzać CWU to kup sobie PP. Taniej i sprawniej od PW. Wtedy jakiś sens będzie. Tańsza PC i brak zasobnika za 3 tys.

jak już kupujesz PW czyli droższą od PP to skorzystaj z tego co daje czyli grzania CWU a koszt zasobnika się zwróci, skoro chcesz prysznice to nie musi być zasobnik 300L za 3tys, móże być i taki za 2200-2400zł jak poszukasz. Aaaa i ten zasobnik do prądu tez pewnie z 800zł kosztuje (chyba, ze ten co masz teraz wymontujesz do nowego domu). Wiec dokładasz do nowego zasobnika z 1600zł - a to się na grzaniu CWU w kilka lat zwróci i będzie to pewnie mniej niż 5 lat.

darianus
27-01-2016, 12:42
Co to jest PP?

Arturo72
27-01-2016, 12:55
Co to jest PP?
Pompa ciepła powietrze-powietrze.

Mam takie pytanie do fachowców. Tak się zastanawiam na sensem ogrzewania pompą ciepła CWU. Gdzieś wyczytałem, że COP wychodzi poniżej 2, a inwestycja w zbiornik z wężownicą 300L ok. 3000 zł. Czy nie lepiej kupić zwykły bojler 120 litrów i grzać prądem w taniej taryfie? Tak mam teraz w mieszkając w bloku, z tym że bojler ok. 60 litrów i płacę rachunki poniżej 300 zł/2 miesiące.
Głupota.
Ja mam Galmet SGWS 300l za znacznie poniżej 2000zł i śmiga bez problemu.
http://allegro.pl/wymiennik-bojler-300l-1xwezownica-spiralna-galmet-i5576053185.html

maksell
09-10-2016, 08:00
Witajcie, planuje w przyszłym roku ruszyć z budową domu Karmelita Gold 2M (https://www.extradom.pl/projekt-domu-karmelita-gold-2m-WOK1058) ale już zaczynam myśleć o ogrzewaniu, nie chciałbym tradycyjnego pieca na węgiel czy olej, chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła wydaje się dobrym rozwiązaniem do moich potrzeb ale nie wiem czy da rade ogrzać cały dom bez dodatkowego ogrzewania? Może lepiej wybrać inne rozwiązanie?
Dom będzie budowany z Ytong strop również od Ytong'a.
Mieszkam na dolnym śląsku.
Z góry bardzo dziekuję za wszelkie porady

Arturo72
09-10-2016, 09:34
chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła
?????
Wystarczy pompa ciepła a piece bezobsługowe nawet zostaw w spokoju.

maksell
09-10-2016, 09:49
Sama pompa ciepła wystarczy na ogrzanie takiego domu?
Jak pisałem wcześniej dom bedzie z ytonga jak i strop oraz balkony, ponoc bardzo ciepły strop - zero mostka termicznego (tak piszą ;) )

plusfoto
09-10-2016, 09:57
Wystarczy sama pompa. Zarówno do tego domku jak i 3 razy większego.

maksell
09-10-2016, 10:03
Jaką pompę polecacie?

Kaizen
09-10-2016, 10:19
Witajcie, planuje w przyszłym roku ruszyć z budową domu Karmelita Gold 2M (https://www.extradom.pl/projekt-domu-karmelita-gold-2m-WOK1058) ale już zaczynam myśleć o ogrzewaniu, nie chciałbym tradycyjnego pieca na węgiel czy olej, chciałbym piec bezobsługowy i powietrzna pompa ciepła wydaje się dobrym rozwiązaniem do moich potrzeb ale nie wiem czy da rade ogrzać cały dom bez dodatkowego ogrzewania?

Nie ma odpowiedzi uniwersalnej, co będzie najlepszym wyjściem. Potrzebujesz danych i obliczeń. Przede wszystkim ile mocy potrzebujesz w mrozy oraz jakie będzie roczne zapotrzebowanie na ciepło oraz decyzji, czy sama podłogówka, czy chcesz też kaloryfery. Kaloryfery potrzebują wyższej temperatury zasilania co powoduje spadek COP i komplikuje układ. Na dobrą sprawę najlepiej już po zbudowaniu i ociepleniu, ale jeszcze przed montażem podłogówki zrobić OZC, zrobić projekt podłogówki i dobrać wyposażenie "kotłowni".

Teraz potrzebujesz decyzji, czy będziesz coś spalał, bo od tego zależy komin i wentylacja. A jak już się zdecydujesz czy chcesz ogień, to potem zostaje pytanie "jak".

Co do zasady - da się ogrzać samą PC. Ale czasami przyda się skorzystanie z grzałki, bo montaż pompy, która sam sprężarką da radę przy -25* kilkadziesiąt godzin w roku nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

Ja jestem na starcie budowy. Już byłem zdecydowany na PC PW do CO, ale coraz cieplej myślę o ogrzewaniu elektrycznym a PC PW do CWU tylko.

Tu masz kalkulatorek. Ma on niestety pewien mankament, że jak używasz tej samej pompy do CO i do CWU, to ma ona różne COP w zależności od zastosowania (już nawet pomijając, że dla CO ma różne w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury na wyjściu CO). A w kalkulatorku można podać tylko jeden. Więc IMO trzeba trochę obniżyć COP względem danych producenta, żeby realnie ocenić, kiedy/czy PC się zwróci.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM


Jaką pompę polecacie?

Nie ma tak łatwo. Trzeba odpowiednio dobrać i pompę, i osprzęt. Zależy wyników OZC. Do tego PC będziesz montował za rok czy dwa, więc rynek może się trochę zmienić więc nie ma sensu teraz podejmować takiej decyzji.

Konsultant Viessmann
10-10-2016, 10:55
Jaką pompę polecacie?

Witam, zapraszam do zapoznania się z oferta firmy Viessmann na pompy ciepła typu powietrze/woda - naszą ofertę znajdziesz TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla.html) posiadamy zarówno pompy ciepła w wersji monoblok jak i split. Oferujemy wysokiej jakości serwis 24/dobę 365 dni w roku, szeroką bazę partnerów serwisowych w całej Polsce i atrakcyjne warunki gwarancji.

W razie pytań - służę pomocą i pozdrawiam!

Varmego
10-10-2016, 18:54
Witam

Proponuję zainteresować się pompami ciepła na CO2.
Technologia jest w Polsce nowa, ale można już takie urządzenia dostać.

Pompa ciepła na CO2 w jednym przepływie przez wymiennik ciepła podgrzewa wodę z +10°C do +65°C ze sprawnością nie do osiągnięcia dla technologii freonowych (R407,R410,R...). (mogę wytłumaczyć dlaczego)

Dla przykładu produkt dostępny już we Francji --> Sanden AquaECo COP dla A7W65 ! min. 3.2 max 3.64
Dla popularnej przez producentów normy A15/W45 COP wychodzi około 5,2 !

To jest proszę Państwa inna jakość.

Tutaj fajny kalkulator (inny producent)
http://www.enex-ref.com/eng/heat-pum...ector-co2.aspx

Materiały po polsku https://enreco.pl/pompy-ciepla/

oberwatorPC
12-10-2016, 18:06
Podaj na jakich ciśnieniach pracuje pompa i ile kosztuje sprężarka;)

_John
12-10-2016, 20:58
Podaj na jakich ciśnieniach pracuje pompa i ile kosztuje sprężarka;)

Obserwatorze czy jak kupujesz chłodzony napój z automatu to też się zastanawiasz czy wybuchnie?
Koszty to sprawa względna - jednego stać, drugiego nie.

CO2 do monobloków to fajna sprawa.
Nie jest to jakaś nowość.

Im tego więcej na rynku tym ceny lepsze.

oszczednyGrześ
12-10-2016, 21:22
Jaką pompę polecacie?

Zacznij od dobrej izolacji domu. Pompa ciepła da radę, skoro u mnie 3,5kw pompa potrafi przez większość część sezonu sama wyrobić to nie ma co się martwić. Ale przypominam, podstawą jest szczelny dobrze zaizolowany dom. NIe może być tak, że ktoś ma 10 cm styropianu i chce dać podłogówkę i liczyć na nieduże koszty ogrzewania, albo jak mamy dom z dziurami od wentylacji grawitacyjnej. Warto podejść do tego z głową a potem ogrzewanie można załatwić bez problemu w niewielkich pieniądzach. Co masz do wyboru:

1. Grzanie z COP 1 (grzejniki, kable czy maty)
2. Grzanie w tandemie pompa ciepła powietrze-powietrze plus elementy grzejniki/maty/kable. - to co mam ja
3. Pompa powietrze-woda.

Inne rozwiązania jak dla mnie odpadają.

Klimon
14-10-2016, 07:42
Sama pompa ciepła wystarczy na ogrzanie takiego domu?
Jak pisałem wcześniej dom bedzie z ytonga jak i strop oraz balkony, ponoc bardzo ciepły strop - zero mostka termicznego (tak piszą ;) )

Sama pompa ciepła w 100 % wystarczy do ogrzania takiego domu.

Koszt kompleksowej kotłowni z całym osprzętem zamyka się w kwocie 25 - 30 tysięcy.

Konsultant Viessmann
14-10-2016, 09:25
Sama pompa ciepła w 100 % wystarczy do ogrzania takiego domu.

Koszt kompleksowej kotłowni z całym osprzętem zamyka się w kwocie 25 - 30 tysięcy.

Tym bardziej, że budowa dopiero ruszy, to jak odpowiednio się przystosuje projekt pod pompę ciepła, to na kilku isotnych elementach, chociażby kominy można sporo zaoszczędzić, a pomieszczenie na kotłownię i skład opału zagospodarować w bardziej przydatny sposób!

Ważne, by odpowiednio podejść do budowy domu i zaufać odpowiedniemu projektantowi instalacji grzewczej.
W razie pytań o produkty firmy Viessmann - (kompleksowe systemy grzewcze), proszę o kontakt!

Pozdrawiam

agent1983
24-11-2016, 18:59
witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować

Pod
24-11-2016, 19:32
Masz na forum conajmiej dwa duże tematy pod tytułem "pompa czy gaz", jest tam kilkaset wpisów. Użyj wyszukiwarki i poczytaj.

oszczednyGrześ
24-11-2016, 19:48
witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować

Pompa

Kaizen
24-11-2016, 21:05
kominek z płaszczem.co zamontować?

Jak zamierzasz z tego korzystać, to pewnie grzałka. Nic innego w 20 lat się nie zwróci.
Ale trzeba przeliczyć z uwzględnieniem OZC.

Konsultant Viessmann
25-11-2016, 09:18
witam.a ja krótko.nowy dom parterowy 180m2 parterowy bez poddasza.4 osoby w domu.wszedzie podłogówka i kominek z płaszczem.co zamontować??pompę czy piec na gaz??co mi się będzie lepiej opłacać??wiem że na pompach jadą w skandynawii od lat a u nas opinie są różne i każdy partoli o parametrach współczynnikach itp.pomóżcie bo zbliża się etap gdzie trzeba będzie zdecydować

Witam !

W Twoim przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się system biwalenty. Pompa ciepła powietrze-woda, ale dobrana na około 80% Twojego zapotrzebowania na moc,tak aby mniej więcej pracowała do temperatury( -5), a resztę przejmie szczytowe źródło, którym będzie kominek. Wtedy pompa pracuje w swoich optymalnych warunkach pracy i nie musi korzystać z grzałki elektrycznej.

Ale zgodzę się z przedmówcą, najpierw obliczenia, nawet szacunkowe jak izolacja, jakie okna dopiero później dobór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych pompach ciepła typu powietrze-woda zajrzyj na naszą stronę TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda.html).

Pozdrawiam !

oszczednyGrześ
25-11-2016, 09:22
Witam !

W Twoim przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się system biwalenty. Pompa ciepła powietrze-woda, ale dobrana na około 80% Twojego zapotrzebowania na moc,tak aby mniej więcej pracowała do temperatury( -5), a resztę przejmie szczytowe źródło, którym będzie kominek. Wtedy pompa pracuje w swoich optymalnych warunkach pracy i nie musi korzystać z grzałki elektrycznej.

Ale zgodzę się z przedmówcą, najpierw obliczenia, nawet szacunkowe jak izolacja, jakie okna dopiero później dobór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych pompach ciepła typu powietrze-woda zajrzyj na naszą stronę TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-powietrzewoda.html).

Pozdrawiam !

Co proponujecie w tym przypadku jaka pompa jakie koszty ?

stanley79
28-11-2016, 10:16
Witaj
Ja bym poszedł w pompę ciepła. W przyszłości zainstalujesz fotowoltaikę i będziesz grzał za darmo, czego nigdy nie zrobisz przy gazie. Koszty jednego i drugiego systemu są porównywalne...

oszczednyGrześ
28-11-2016, 11:30
Witaj
Ja bym poszedł w pompę ciepła. W przyszłości zainstalujesz fotowoltaikę i będziesz grzał za darmo, czego nigdy nie zrobisz przy gazie. Koszty jednego i drugiego systemu są porównywalne...

Oczywiście, gaz, węgiel i podobne nie pozwalają na wykorzystanie źródeł odnawialnych.

Konsultant Viessmann
28-11-2016, 11:40
Witam !

Wszystkie nasze pompy ciepła powietrze/woda mogą współpracować w układach biwalentnych, ale żeby powiedzieć coś o kosztach trzeba najpierw dobrać odpowiednią pompę do aktualnego zapotrzebowania oraz źródła szczytowego. Po określeniu punktu biwalencyjnego i przeliczeniu ilości przepracowanych godzin można już coś więcej powiedzieć na temat kosztów. Zgadzam się z poprzednikiem w przypadku kiedy klient zamierza zainstalować fotowoltaikę wtedy oszczędności mogą być jeszcze większe. Prąd, grzanie,a nawet chłodzenie w lato za półdarmo.

Pozdrawiam !

agent1983
29-11-2016, 19:53
dzięki za odpowiedz Panowie:).chyba się skusze na pompę.a może ktoś napisze jakie są mniej więcej rachunki za prąd za użytkowanie pompy.nie musi być to bardzo precyzyjne:).zapewne taniej niż gaz??:)czy nie??

oszczednyGrześ
29-11-2016, 20:03
dzięki za odpowiedz Panowie:).chyba się skusze na pompę.a może ktoś napisze jakie są mniej więcej rachunki za prąd za użytkowanie pompy.nie musi być to bardzo precyzyjne:).zapewne taniej niż gaz??:)czy nie??

Taniej niż gazem. Do wyboru są pompy p-p, p-w. Najtańsze są powietrze-powietrze, powietrze woda droższe. Na pewno żadne gruntówki! Pamiętaj jednak o dobrej izolacji domu. Jak ma być podłogówka to trzeba dać minimum 20 cm styro od gruntu. Dom szczelny z rekuperacją.

agent1983
30-11-2016, 11:06
Aha.mi wychodzi 16cm styro w posadzce i zwykła wentylacja grawitacyjna.także z tego co piszecie to pompa i kominek żeby ją wspomógł to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.tragedii nie powinno być ������.ponadto jak coraz więcej czytam forum na różne tematy to dużo każdy trzyma się współczynników i parametrów.
Ja patrzę na to trochę z przymrużeniem oka ������.widziałem jak ludzie robią chaty i powiem że chula im wszystko i żyją a zastosowane metody to by co nie którym włosy dęba stanęły.klimat coraz cieplejszy a styro ludzie zaczynają dawać coraz więcej.a jest nawet tak że sąsiad 15 cm to ja dam 20.ale do tematu������.chyba zostanę przy pompie i kominku������.pozdrawiam ������

oszczednyGrześ
30-11-2016, 18:38
Aha.mi wychodzi 16cm styro w posadzce i zwykła wentylacja grawitacyjna.także z tego co piszecie to pompa i kominek żeby ją wspomógł to będzie chyba najlepsze rozwiązanie.tragedii nie powinno być ������.ponadto jak coraz więcej czytam forum na różne tematy to dużo każdy trzyma się współczynników i parametrów.
Ja patrzę na to trochę z przymrużeniem oka ������.widziałem jak ludzie robią chaty i powiem że chula im wszystko i żyją a zastosowane metody to by co nie którym włosy dęba stanęły.klimat coraz cieplejszy a styro ludzie zaczynają dawać coraz więcej.a jest nawet tak że sąsiad 15 cm to ja dam 20.ale do tematu������.chyba zostanę przy pompie i kominku������.pozdrawiam ������

wentylacji mechanicznej bym raczej nie pomijał...

dwiecegly
30-11-2016, 18:41
16cm pod wylewką to aż za dobrze, przez podlogę nie traci sie tyle ciepła co przez ściany i dach. Ocieplony jest fundament i temperatura pod podłogą bardzo rzadko spada poniżej 10 stopni wiec różnica temepratur nie jest duża = straty nie są duże.

agent1983
30-11-2016, 19:24
fajnie że odpisujecie:).muszę dać 16 cm pod podłogowe bo dojdzie mi 6cm wylewki i 1cm na płytki lub coś innego.a tak mi się okna zaczynają i tyle musi być:).chyba że coś doradzicie:)zastanawiam się ile dać styro na strop bo mam strop z technobetonu(coś takiego jak teriva)poddasze będzie jako strych tylko i chce mieć tam posadzkę.Grzesiu nie za bardzo mam monetę na wentylacje mechaniczną i tu jest bóllll:).a macie może jakieś doświadczenia z bramami garażowymi novoferm bo taką mi polecają:)

oszczednyGrześ
30-11-2016, 19:36
fajnie że odpisujecie:).muszę dać 16 cm pod podłogowe bo dojdzie mi 6cm wylewki i 1cm na płytki lub coś innego.a tak mi się okna zaczynają i tyle musi być:).chyba że coś doradzicie:)zastanawiam się ile dać styro na strop bo mam strop z technobetonu(coś takiego jak teriva)poddasze będzie jako strych tylko i chce mieć tam posadzkę.Grzesiu nie za bardzo mam monetę na wentylacje mechaniczną i tu jest bóllll:).a macie może jakieś doświadczenia z bramami garażowymi novoferm bo taką mi polecają:)

Wm nie musi być droga, żebyś potem nie dorabiał... bo takie przypadki znam a potem dopiero gimnastyka. Nie musisz przecież iść od razu w nie wiadomo jakie rekuperatory prostą WM na ekonomicznym reku można zrobić z nieduże pieniądze.

agent1983
30-11-2016, 22:01
Grzesiu aż tak to się nie znam ale to pewnie kilka lub kilkanaście tysięcy za WM a jakie za tym idą oszczędności??chyba że za jakiś czas bo wszystko naraz to mnie finansowo wykończy:).