PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla powietrzna



Strony : [1] 2 3 4

arecki1338
10-08-2010, 21:23
Chcialbym sie dowiedziec od osob ktore uzytkuja pompy ciepla powietrzne jak one sie sprawuja w praktyce,jakie koszty instalacji i pozniejszej eksploatacji.Czy wogole warto w ten temat sie pchac.

am76
06-11-2010, 00:56
No właśnie ja też bardzo bym się chciał dowiedzieć jak się sprawują popmpy powietrzne. Czy byłby ktoś tak dobry i napisał coś na temat swoich doświadczeń z ostatniej zimy z taką pompą?

cieszynianka
07-11-2010, 00:59
Tu zobaczcie:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164656-Ukryte-koszty-powietrzna-PCi-c.w.u.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?19185-Octopus-pompa-ciep%C5%82a

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?95197-Altherma-DAIKIN

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?153349-Jak-bardzo-pompa-ciep%C5%82a-mo%C5%BCe-sch%C5%82odzi%C4%87-zewn%C4%99trzne-powietrze

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130857-ogrzewanie-hybryda-kominek-z-DGP-powietrzna-pompa-ciep%C5%82a

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167425-Pompa-Ciepla-Powietrze-Powietrze-i-Powietrze-Woda

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?127939-Pompy-ciep%C5%82a-IVT-ch%C4%99tni-do-zakupu-i-instalacji-wyst%C4%85p!

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?150333-Pompa-ciep%C5%82a-Clima-Komfort-Neuratherm

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133088-Pompa-ciep%C5%82a-kt%C3%B3rych-producent%C3%B3w-unika%C4%87

Tu o różnych:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi./page145

Może Ci się uda coś znaleźć ;)

am76
08-11-2010, 22:54
niestety nic nie ma - cały czas nie wiem czy pompa powietrzna = problemy czy jest superro

cieszynianka
09-11-2010, 23:41
Przypomniało mi się, że mój mechanik ogrzewa tym warsztat i mieszkanie nad warsztatem, ale nie jest to, jak mówił, wystarczające żródło ciepła. Czymś jeszcze dogrzewa w mroźne dni.
Nie mam pojęcia jakiej firmy ma tę pompę.
;)

Liwko
10-11-2010, 08:43
Ja wprawdzie mam pompę g-w ale zastanawiam się dlaczego akurat chcesz p-w. Wedle mnie największym minusem takich pomp nie jest to że ci nie ogrzeją chałupy bo ogrzeją ale problem z dobrym wykorzystaniem taniej taryfy. W dzień zazwyczaj jest cieplej niż w nocy więc zyski z taniej taryfy zmaleją ze względu na mniejszą temp. dolnego źródła. Taki problem nie występuje w układach gruntowych.

am76
10-11-2010, 13:57
Ja wprawdzie mam pompę g-w ale zastanawiam się dlaczego akurat chcesz p-w. Wedle mnie największym minusem takich pomp nie jest to że ci nie ogrzeją chałupy bo ogrzeją ale problem z dobrym wykorzystaniem taniej taryfy. W dzień zazwyczaj jest cieplej niż w nocy więc zyski z taniej taryfy zmaleją ze względu na mniejszą temp. dolnego źródła. Taki problem nie występuje w układach gruntowych.

Bo p-w kosztuje 25tyś a g-w 42tyś. Jest bardzo prawdopodobne, że różnica w cenie będzie się zwracać przez 20 lat. W ciągu tych 20-lat może dojść do awarii dolnego źródła i wtedy rónica będzie się zwracać kolejne np. 15 lat.

Moje roczne zapotrzebowanie na CO to 10000kWh do tego CWU to jakieś 3000kWh. Uzyskanie w perspektywie całego roku cenowego COP = 3 z wykorzystaniem pompy i taryf byłoby dla mnie w pełni satysfakcjonujące. Ponoć jest to realne z pompą powietrzną.

Liwko
10-11-2010, 14:27
HenoK ma tą http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html
A ja tą http://www.ppcpompy.eu/page13.php
Obydwoje nie mamy do nich jakichś większych zastrzeżeń a przede wszystkim mają normalną cenę. Co cię skłania do p-w zamiast którejś z tych?

am76
10-11-2010, 15:45
No właśnie ja o tej najtańszej pisz:
- pompa 12
- kolektor pionowy 19
- zasobnik 5,3
- kotłownia 3,5
- uruchomienie 1,5
....

Z innych polskich miałem oferty w granicach 70tyś.

Na pompę p-w LG dostałem taką ofertę:

pompa 9KW + zasobnik ze stali nierdzewnej 287l z osprzętem = 17550zł netto
montaż i uruchomienie z podstawowowymi materiałami = 3500zł netto

do tego + 7%VAT

Liwko
10-11-2010, 16:29
- kolektor pionowy 19
- zasobnik 5,3
- kotłownia 3,5
Ile metrów ten kolektor i czy nie masz miejsca na poziomy?
Zamiast tego drogiego zbiornika weź 2 takie i połącz szeregowo http://allegro.pl/biawar-bojler-140l-wymiennik-dwuplaszczowy-140-24-i1312139955.html (mam 2 takie tyle że 120l)
Co ci takiego w tej kotłowni policzyli za 3,5tyś.? (pompka DZ, pompka GZ, pompka CCWU (jeśli posiadasz cyrkulację), trzy naczynka wyrównawcze, trochę kabli i rurek)
W 30tyś. powinieneś się zamknąć.

am76
10-11-2010, 17:19
kolektor 160m, musi być pionowy do tego studzienka, rozdzielacz, łączenie, podłączenie do domu
w powietrznej też mogę wziąść tańszy bojler więc tego nie ma co porównywać
nie wiem co w tej kotłowni - podobno tyle to kosztuje, te wszystkie pompki, zbiorniki, rurki miedziane - take są ceny.

już gdzieś pisałem że hydraulik jak robi wszystko kompleksowo to chce na domku zarobić około 30tyś na czysto - takie są ceny. Miałem wyceny od hiberantus, od vatra i innych - to są wszystko ceny na poziomie ponad 70tyś za wszystko (bez wentylacji mechanicznej). Pewien pzredstawiciej PPC powiedzaił że kotłownia standardowo kosztuje ok. 7,5 tyś i to jeszcze nie jest wszystko w tej cenie.

Powiem szczerze że nie rozumię tych cen - one są chyba bardzo elastyczne. Jeszcze dla przykładu - pompa Vaillant Compact - cena rynkowa około 30tyś. Ale mój hydraulik ma ją za 22tyś.

Liwko
10-11-2010, 17:44
kolektor 160m, musi być pionowy do tego studzienka, rozdzielacz, łączenie, podłączenie do domu
Odwierty firmy już robią za 80zł z wszystkim. Zrób 2x80m albo 3x55 i nie będzie potrzebna żadna studzienka bo rury bezpośrednio wprowadzisz do domu. Do tego tanim kosztem rozdzielacz z kolanek i trójników dostępnych w każdym sklepie z instalacjami. Tu już można zejść z ceny 6tyś.

podobno tyle to kosztuje, te wszystkie pompki, zbiorniki, rurki miedziane - take są ceny.
Góra 2tyś.

am76
11-11-2010, 00:17
Z tą ceną to niestety nie jest tak różowo. 80 zł to cena na allegro - dla małej i taniej wiertnicy, wiercenie w glinie. Kraków leży na skałach wapiennych i to jest już całkiem inna sprawa - inna wiertnica, inny czas wiercenia. Odwierty płytkie = studzienka za 2tyś, odwierty głębokie = droższe wiercenie. Cena ostatecznie wychodzi ta sama.

Na chwilę obecną czekam - może pojawią się jakieś opinie użytkowników p-w z Małopolski. Zobaczcie na ceny profesjonalnych pomp p-w "markowych firm" - viessmann, dimplex - one muszą dobrze działać za swoją cenę.

rzufik1
11-11-2010, 08:36
Ja jak ci wczesniej już pisałem mam Fujitsu 11.2 Kw Hightpower z http://allegro.pl/wymiennik-biwalentny-300l-z-2-wez-spir-galmet-i1291282808.html takim zbiornikiem.
wsumie porównując powierzchnie wężownicy do orginalnego zbiornika jaki proponuje daikin to u mnie jest blisko 3 x większa.
a z montażem i hydraulikiem ( kolega nioe robił hydrauliki) zmieściłem się w 23 tys brutto.
Jednostka trojfazowa sama w sobie jest sporo droższa..więc popatrz na 9 Kw jednofazowe:)

Limagraf
13-11-2010, 07:55
Kolego Liwko, doceniam twoja wiedze poparta praktyka, ale zwroc uwage ze kolega zalozyl watek i chce sie dowiedziec czegos na temat PCi powietrze-powietrze i tego powinnismy sie trzymac.
Pozdr

1igor1
13-11-2010, 09:21
Witam, ja używam pompy powietrze-powietrze firmy Mitsubishi co prawda dopiero od lipca tego roku. W październiku kiedy jeszcze nie miałem kominka średnie dobowe zużycie pompy to ok 16kw/h dom 136m raczej średnio ocieplony. Gdyby ona mogła grzać tylko w taniej taryfie to było by ok. niestety taryfa całodobowa i daje to już koszt ok 250 na mc. Za to latem kiedy na polu było 30st a ja na budowie miałem 21 to niektórzy aż się rwali do pracy przy budowie :)

Grem
13-11-2010, 15:29
Powietrzne pompy ciepła montowane kilka lat temu i obecnie to spory skok technologiczny i trudno je porównywać. Te starsze miały sporo ograniczeń, które w nowych konstrukcjach zostały całkowicie lub częściowo rozwiązane. Śledzę ten temat od trzech lat i sam użytkuję od ponad roku pompę ciepła powietrze-woda. Ogrzewam dom o pow. 120 mkw. Pompę ciepła wykonałem sam i choć jej wygląd pozostawia wiele do życzenia to działa. Do temperatury minus 10 stopni radzi sobie znakomicie. Poniżej konieczne wspomaganie ale nie dlatego, że przestaje pracować tylko jej moc przy temp. otoczenia powyżej zera wynosi ok. 4,5 kW i na 120 metrów nawet przy dobrej termoizolacji to trochę za mało. Chcę w tym roku wymienić na większą ale na razie ciągle brakuje czasu. Ponieważ mam dobry kominek z płaszczem wodnym zeszłej zimy nie zmarzłem.
Ale wracając do tematu zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła bardzo wzrosło. Aby dowiedzieć co jest chwytem marketingowym producentów a co jest prawdą, instaluję w tym tygodniu rejestrator temperatur zewętrznej, wewnętrznej, zasilania i powrotu instalacji CO oraz podlicznik energii w nowym dobrze ocieplonym domu o pow.200 mkw. z zamontowaną powietrzną pompą ciepła o modulowanej mocy 3,5 - 12,0 kW. Po tym sezonie grzewczym wykresy z rejestratora i odczyty z podlicznika pozwolą wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie autora wątku: czy w ogóle warto w ten temat się pchać ?

Liwko
13-11-2010, 16:04
W jakim regionie możesz napisać?

Grem
13-11-2010, 16:20
Centralna Polska - łódzkie.

sentralix
13-11-2010, 20:22
Mam pompę powietrzną LG - 9kW wraz z buforem 1000l. Całość pracuje od tego sezonu - jak na razie jestem bardzo zadowolony. Oczywiście mam prąd 2-taryfowy i pompa pracuje tylko na 2. taryfie.

Jak na razie nie było mrozów, ale na mrozy czeka kominek z płaszczem, który będzie wyręczał lub wspomagał pompe.
Koszt samej pompy to 18 tys. - krotnie mniej niż w przypadku pompy gruntowej - co myślę w dzisiejszych czasach, gdzie generalnie wszystkie urządzenia są dużo mniej długowieczne niż dawniej, ma ogromne znaczenie.

Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
Atutem pompy LG jest to, że jednostka zewnętrzna to typowy agregat klimatyzacyjny, więc bez problemu z serwisowaniem, lub ewentualne z jego wymianą na nowy.

rzufik1
13-11-2010, 21:19
Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
.

hm na fujitsu dają 5 lat.
I to bez żadnego dokupywania dodatkowej gwarancji.

am76
13-11-2010, 21:49
Ale wracając do tematu zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła bardzo wzrosło. Aby dowiedzieć co jest chwytem marketingowym producentów a co jest prawdą, instaluję w tym tygodniu rejestrator temperatur zewętrznej, wewnętrznej, zasilania i powrotu instalacji CO oraz podlicznik energii w nowym dobrze ocieplonym domu o pow.200 mkw. z zamontowaną powietrzną pompą ciepła o modulowanej mocy 3,5 - 12,0 kW. Po tym sezonie grzewczym wykresy z rejestratora i odczyty z podlicznika pozwolą wiarygodnie odpowiedzieć na pytanie autora wątku: czy w ogóle warto w ten temat się pchać ?

Dobrze ocieplony, 200m2 - czemu taką mocną tą pompę montujesz?

1igor1
14-11-2010, 07:56
Może dlatego ze pompa powietrzna wraz z obniżeniem temperatury zewnętrznej mocno traci na COP a dom wtedy potrzebuje coraz więcej mocy. COP przeważnie jest podawana dla temp zewnetrznej +7, A przy niższej temperaturze to już ona nie będzie miała 12kW,

Grem
14-11-2010, 13:13
Faktycznie 1igor1 ma rację. Moc powietrznych pomp ciepła zależy od wielu czynników. Najważniejsze to temp. otoczenia, temp. zasilania górnego źródła, ∆T górnego źródła i kilka innych. Wydajność powietrznych pomp ciepła najczęściej podawana jest dla temp. otoczenia +7 stopni i przy niej mamy do dyspozycji ok. 12 kW. Przy temp +2 moc pompy spada do ok. 9 kW, przy -7 mamy 8,4 kW a przy -15 już tylko 6,7 kW. Dlatego pompa powietrzna 12 kW montujemy w dobrze docieplony domu o pow ok. 150 mkw. Na dom 200 mkw. moim zdaniem powinna być nieco większa. Ale inwestor mając tego świadomość podjął taką decyzję i dodatkowo docieplił dom. Dlatego na tej instalacji zakładam rejestratory. Wielu inwestorów godzi się na dobór mocy powietrnych pomp ciepła na zasadach dotyczących pomp gruntowych i potem ma zresztą słuszne pretensje do firm instalatorskich. Przewymiarowanie powietrznej pompy ciepła nie jest błędem. Przy zmniejszeniu zapotrzebowania na ciepło dla budynku inverter sam ogranicza moc pompy. Przy +10 pompa pracuje z mocą 3,5 kW pobierając tyko 0,8 kW z sieci. Za to przy -20 czas pracy grzałek wspomagających jest bardzo krótki. W skali roku jest to dodatkowo ok. 200 - 300 zł za energię. Przy tak dobranej powietrznej PC możemy uzyskać średnioroczne COP nawet 3,2.

am76
14-11-2010, 18:42
Ale ze wzrostek mocy pompy szybko rośnie jej koszt. Różnica w cenie pomiędzy gruntową a powietrzną staje się na tyle mała że trzebaby się naprawdę dobrze zastanowić. Polska gruntowa pompa ciepła 8kw kosztuje 11,2 tyś.

1igor1
14-11-2010, 20:38
Tylko koszt samej pompy to nie wszystko. Do powietrznej nie muszę robić kolektora ...

am76
14-11-2010, 20:49
Oczywista oczywistość jak to niektórzy mawiają :)

Ale jeśli dojdziemy do punktu w którym np. różnica w inwestycji systemu gruntowego / powietrznego zwróci się np. po 10 latach to trzeba by się już solidnie zastanowić.

1igor1
14-11-2010, 20:56
Pewnie i tak, tylko jak dziś nie mamy kasy, i nie ma gazu pod nosem a nie chcemy mieć w domu kotłowni to pompa powietrzna ma sens, na pewno większy niż np butla z gazem za oknem:)

orasje
09-08-2011, 15:27
Witam serdecznie, chcialbym odgrzac temat. Minelo troche czasu i zastanawiam sie jak oceniaja z perspektywy czasu funkcjonalnosc pompy powietrznej jej uzytkownicy. Wydaje mi sie ze ceny sa jeszcze wysokie ...okolo 20 tys na dom okolo 200 m.kw?. Warto inwestowac?.

1igor1
09-08-2011, 20:36
ja bym jej nie zamienił na nic innego

hydraulik_
09-08-2011, 21:32
Ja nie jestem do końca obiektywny .Ja je montuje i jestem zafascynowany .Jak na razie zero problemów.Nawet nie zapraszają na konserwacje.Mam też taką w domu.
Przy gazie ziemnym nie proponuje .A w innym wypadku rewelka .Nie polecam też kolektorów słonecznych.

Zigobar
10-08-2011, 12:39
Witam, mam pytanie do lepiej zorientowanych:
Czy dla PC p-w większości firm, wartość COP jest podawana z uwzględnieniem całkowitej mocy pobieranej [sprężarka+wentylator+pompa obiegowa]?
Czy tylko dla samej sprężarki?
Oczywiście, dla zakresu temperatur gdy nie są załączane grzałki.

orasje
10-08-2011, 16:28
Ja nie jestem do końca obiektywny .Ja je montuje i jestem zafascynowany .Jak na razie zero problemów.Nawet nie zapraszają na konserwacje.Mam też taką w domu.
Przy gazie ziemnym nie proponuje .A w innym wypadku rewelka .Nie polecam też kolektorów słonecznych.

Dlaczego nie proponujesz przy gazie ziemnym?. Gaz coraz drozszy a pompa chula na elektryke?. Jaka pompe byscie zaproponowali tak aby byla wiarygodna ale jednoczesnie nie ta z najwyzszej polki?. Ja mam piec na gaz jednofunkcyjny, zamknieta komora i mysle aby pompe ciepla zesprzeglic z piecem gazowym?

hydraulik_
11-08-2011, 20:26
Jeśli generalnie wszystkie urządzenia mają tylko 2 lata gwarancji, to jak można przyjmować okres zwrotu inwestycji np. 10 lat?
Atutem pompy LG jest to, że jednostka zewnętrzna to typowy agregat klimatyzacyjny, więc bez problemu z serwisowaniem, lub ewentualne z jego wymianą na nowy.
No właśnie od klimatyzator Dobrze chłodzi gorzej grzeje .Tak zaprojektowany i tak zoptymalizowany .Samochód też może jechać tyłem.
Teraz montuje się agregaty dedykowane do pomp.A serwis( nie daj boże ) jest taki sam.
Co ma gwarancja do amortyzacji.Przecież po gwarancji też działa:bash:

wil35
21-01-2012, 14:25
Witam,

Odświeżę nieco wątek.
Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła, poprosiłem o wycenę pewną firmę i dostałem propozycję pompy Danfoss DHP-AQ. Jest to niby jakaś nowość, więc proszę specjalistów z tego forum o opinię, czy ktoś może coś więcej o niej powiedzieć.
Kwestia zasadności instalacji pc powietrznej to temat rzeka, ale zapytać nie zaszkodzi.

Z góry dzięki.

HAL9000
21-01-2012, 16:09
Ja jestem już zdecydowany na pompę P-W, ale tego Danfoss-a chyba bym nie kupił - cena dosyć powalająca, a parametry raczej nie powalają. Jeśli ktoś chce wydać tyle kasy to w tym segmencie myślę że Mitsubishi Zubadan będzie zdecydowanie lepszym (mam na myśli relacja cena/co oferuje) wyborem.
Zaznaczam, że nie jestem specjalistą z forum :-)

hydraulik_
21-01-2012, 17:56
Witam,

Odświeżę nieco wątek.
Zastanawiam się nad powietrzną pompą ciepła, poprosiłem o wycenę pewną firmę i dostałem propozycję pompy Danfoss DHP-AQ. Jest to niby jakaś nowość, więc proszę specjalistów z tego forum o opinię, czy ktoś może coś więcej o niej powiedzieć.
Kwestia zasadności instalacji pc powietrznej to temat rzeka, ale zapytać nie zaszkodzi.

Z góry dzięki.
Najlepsze są splity .ja montuje Atlantica (fijitsu) dobre i dobra cena .Oczywiście zubadan to marka ale i cena .Nie jestem pewien czy warta ceny .
Bo te moje też dają sobie radę w -25 C

stefmat
22-01-2012, 08:51
Popatrz proszę na Hevalex'a. Cena ok.4000 zł. -brutto. Ale to tylko ciepła woda. Pytanie jest dodatkowe: czy u Ciebie jest dostęp do gazu ziemnego? Bo zamontowanie powietrznej pompy ciepnej z napędem na gaz , to obniżenie kosztów eksploatacyjnych o 50%. Niestety w Polsce taki system jest dostępny dla większych budowli i jego moc zaczyna się od 25 KW. Koszt jest więc horendalny i odpada. Natomiast ja w poszukiwaniu takiego sprzętu znalazłem go kiedyś w Niemczech: jest to połączenie pompy cieplnej na gaz wraz agregatem prądotwórczym. Sprawność systemu jest duża, bo całe ciepło (no dobrze - prawie całe) nadmiarowe, z wytwarzania prądu może być wykorzystane do ogrzewania wody użytkowej czy też wg potrzeby do c.o. Wtedy koszt tego sprzętu był ok. 3000 - 4000 Eu.
Niestety ani marki sprzętu ani firmy już nie pamietam, a chętnie wróciłbym do tego tematu (bo w tym roku będę miał gaz).

stefmat
22-01-2012, 08:55
P.S. Nie jestem przedstawicielem Hevalex'a.

hydraulik_
22-01-2012, 09:20
ostatnio zamontowałem takiego nieHewalexa do cwu i podłaczyłem do co
Ogrzewanie było olejowe .Oszczędność tygodniowa wg klienta 200 zł tygodniowo.:lol2:

wil35
22-01-2012, 14:35
Niestety nie mam dostępu do gazu ziemnego, dlatego zastanawiam się nad pc, która by grzała co i cwu.

HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?

Producenci piszą, że przy -20 st.C dalej pc funkcjonuje, jakoś ciężko mi w to uwierzyć.
Co proponujecie jako system wspierający ogrzewanie co i cwu w bardzo niskich temperaturach? Jeden gość mówił, że grzać elektrycznie, zamknąć oczy w tym czasie na licznik, ale w patrząc na bilans roczny wychodzi niby nieźle. Może to być prawda?

hydraulik_
22-01-2012, 16:06
W jaki sposób podłączyłeś go do c.o,przez wężownicę ?
To był NIE hewalex miał zasobnik (CHIGO) .Po prostu do zasobnika zamiast cwu podłaczyłem co

hydraulik_
22-01-2012, 16:32
to tak na szybko

HAL9000
22-01-2012, 20:30
HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?


Pierwsza moja koncepcja to był właśnie Zubadan, tylko jak kolega Hydrauli napisał relacja cena/co oferuje nie wygląda najlepiej. Napisałem o Zubadanie dla Ciebie kiedy sprawdziłem cenę tego Danfoss'a i jego parametry. Myślę, że zamontuję albo Atlantica Excelia Tri (tak chyba się nazywa ten nowy model), albo Panasa Aquarea T-Cap - oba zapewniają pełną moc grzewczą zdaje się do -20 i cena - zwłaszcza tego ostatniego - całkiem do przyjęcia. U mnie ostatni raz takie temperatury miałem przed 2 laty, więc chyba bez grzałek też się obejdzie. Zawsze pozostaje szczapa w kominku :-) Odnośnie jeszcze Zubadana to zdaje się, że ma chyba najkrótszy czas odszraniania. Jest tu na forum użytkownik tej pompy co mieszka na Suwalszczyźnie i jest zadowolony.

ana-76
24-01-2012, 22:16
Hal chyba piszesz o mnie (nie suwalszczyzna ale blisko) czas odszraniania Zubadana z zegarkiem w ręku 3minuty

HAL9000
25-01-2012, 13:28
Hal chyba piszesz o mnie (nie suwalszczyzna ale blisko) czas odszraniania Zubadana z zegarkiem w ręku 3minuty
Dokładnie o Tobie, nie mogłem sobie tylko przypomnieć bo ten Niemiec mi już chyba w głowie miesza :-) A propos Zubadana, dalej sprawuje się dobrze, jakies problemy? Pytam, bo może jednak uda mi się kupić w bardziej normalnej cenie.

Qter
25-01-2012, 16:01
Witajcie,

Mam domek 200m2 pow. użytowej w podłogówce + bufor ciepła z 1000 ltr z wężownica przygotowaną dla np. pompy ciepła lub solarów lub ... (tu wstawić odpowiednie). Mam pytanie - jaką pompę ciepła (powietrzną) byście polecali jesli w obecnym czasie budynek średnio "ciągnie" 5,5 KWh energii (niestety elektrycznej) na godzinę (pierwszy sezon grzewczy). Szukam pompy bez żadnego zasobnika w normalnej cenie (czy tak dużo chcę)?

PZDR

Qter

malux20
25-01-2012, 16:36
dom masz w okolicach 11-12 l;itrów
?
wiedziałeś [?]o tym że takie będziesz miał zapotrzebowanie i pomimo to poszedłeś w prąd?

przy tej powierzchni brałbym excelię tri jakąś
atlantica
zresztą spokojnie coś znajdziesz na rynku u każdego producenta

ana-76
25-01-2012, 17:03
Dokładnie o Tobie, nie mogłem sobie tylko przypomnieć bo ten Niemiec mi już chyba w głowie miesza :-) A propos Zubadana, dalej sprawuje się dobrze, jakies problemy? Pytam, bo może jednak uda mi się kupić w bardziej normalnej cenie.

bez najmniejszego problemu, cyka elegancko ;)

Qter
25-01-2012, 22:49
dom masz w okolicach 11-12 l;itrów
?
wiedziałeś [?]o tym że takie będziesz miał zapotrzebowanie i pomimo to poszedłeś w prąd?

przy tej powierzchni brałbym excelię tri jakąś
atlantica
zresztą spokojnie coś znajdziesz na rynku u każdego producenta

tak jak pisałem - to jest 1-wszy sezon więc budynek chłonie co nie miara
docelowo będę miał gaz - mam nadzieje ze w ciągu nastepnych 3 miesięcy
pompa jest alternatywą - byc może docelową

PZDR

Qter

malux20
26-01-2012, 08:39
wiele nie ryzykujesz
z 2-3 lata bez gazu i pompa powoli się zwróci
no może 3-4 lata [w porówn. do pradu]

HAL9000
26-01-2012, 09:21
bez najmniejszego problemu, cyka elegancko ;)
A jak z przeglądami, jakieś koszty czyszczenia np?

ana-76
26-01-2012, 14:51
konserwacja przed sezonem (zgodnie z warunkami gwarancji) 200zł

I***ia
26-01-2012, 15:19
Niestety nie mam dostępu do gazu ziemnego, dlatego zastanawiam się nad pc, która by grzała co i cwu.

HAL9000 - jaką pc P-W będziesz montował u siebie?

Producenci piszą, że przy -20 st.C dalej pc funkcjonuje, jakoś ciężko mi w to uwierzyć.
Co proponujecie jako system wspierający ogrzewanie co i cwu w bardzo niskich temperaturach? Jeden gość mówił, że grzać elektrycznie, zamknąć oczy w tym czasie na licznik, ale w patrząc na bilans roczny wychodzi niby nieźle. Może to być prawda?


Ponizej pewnych temperatur (ktore na szczescie wystepuja sporadycznie w sezonie grzewczym) szczytowe zapotrzebowanie na cieplo jest zbyt duze, by oplacalo sie je pokrywac w calosci z pompy ciepla. Niestety mimo to, pompy ciepla (ich moc) sa czesto przewymiarowywane przez wykonawcow, w wyniku czego inwestor przeplaca, a koszty ogrzewania w sezonie odbiegaja od optymalnych.
Co do grzania pomocniczego, to jak zostalo wspomniane, rozsadnym rozwiazaniem sa grzalki elektryczne w zasobniku, ktore sterowane automatyka wlaczaja sie i pomagaja PC w okreslonych, zaprogramowanych warunkach. Poniewaz tak jak pisalem - takie sytuacje nie zachodza czesto (przy odpowiednim doborze pompy ciepla, wystarcza ona nawet na 95% rocznego zapotrzebowania na cieplo i tylko 5% pochodzi z pomocniczego ukladu) nie nalezy sie tym przejmowac. Zeby pomoc z doborem odpowiedniej PC, wymagane bylyby dane dotyczace realizowanego obiektu.

Liwko
26-01-2012, 16:04
Niestety mimo to, pompy ciepla (ich moc) sa czesto przewymiarowywane przez wykonawcow, w wyniku czego inwestor przeplaca, a koszty ogrzewania w sezonie odbiegaja od optymalnych.


No to w Niemczech niemal wszyscy przepłacili, bo niemal wszystkie są przewymiarowane. Owszem, większa PC kosztuje więcej, ale czy nie lepiej wykorzysta tanią taryfę? Dlaczego odbiegają od optymalnych? Dlatego, że są niższe?

I***ia
26-01-2012, 17:19
Co ma Pan na myslii oraz skad Pan bierze dane tworzac teze, iz "w Niemczech wszyscy przeplacili, bo niemal wszystkie sa przewymiarowane"? (jaka jest dla Pana definicja przewymiarowania)? Mam nadzieje, ze bierze Pan przy tym pod uwage fakt lagodniejszego klimatu, wiekszego rocznego naslonecznienia oraz wysokiej popularnosci kolektorow slonecznych jako zrodla wspomagajacego ogrzewanie. Zakladajac, ze ma Pan jakies dane, ktorymi ja nie dysponuje, to w dalszym ciagu nie rozumiem zwiazku miedzy rynkiem niemieckim, a popularnym na polskim rynku procederem umieszczania w projektach przewymiarowanych pomp (o mocach przekraczajacych wartosc uzasadniona ekonomicznie*).

*z punktu widzenia inwestora, nie wykonawcy :)

1950
26-01-2012, 17:25
w Niemczech, (ze względu na to, że użytkownik PCI ma podpisaną umowę z zakładem energetycznym i tenże może w okresach szczytu automatycznie wyłączyć PCI ) z założenia pompy przewymiarowywuje się o 20%,
użytkownicy PCI mają preferencyjne stawki za energię elektryczną,

Liwko
26-01-2012, 17:26
W Niemczech pompy ciepła mają osobne liczniki. Całą dobę mają tańszą taryfę w zamian za możliwość kilku godzinnego odcięcia zasilania w momentach szczytowych. Opłaca to się obu stronom. Przez to, że pompa może nie mieć zasilania wykonuje się przewymiarowane instalacje. Jako, że lubimy papugować po naszych zachodnich sąsiadach, to kto wie czy za jakiś czas się pomysł i u nas nie pojawi.
Moim zdaniem, jeżeli koszt inwestycji nie jest dużo większy, warto nieco przewymiarować instalację by lepiej wykorzystać tanią taryfę. Nawet pogorszenie COP jest tego warte.

1950
26-01-2012, 17:43
COP przy prawidłowo wykonanej instalacji, wcale nie musi być gorszy

Liwko
26-01-2012, 17:46
COP przy prawidłowo wykonanej instalacji, wcale nie musi być gorszy

To prawda, ale nawet jeżeli instalacja nie jest idealna, lepiej (czytaj taniej) jest grzać w drugiej taryfie nawet pogarszając nieco COP.

I***ia
26-01-2012, 17:47
Tymbardziej po tym co Panowie napisali nie rozumiem zwiazku miedzy naszym a ich rynkiem.

W Niemczech zdecydowano sie tez odejsc od energii pochodzacej z elektrowni jadrowych i zamiast tego powstaja juz elektrownie geotermalne. W Polsce natomiast jest odwrotnie, hitem jest to, ze za nascie lat wybudujemy nasza pierwsza elektrownie jadrowa. Wyglada na to, ze my dopiero idziemy tam, skad oni juz wracaja. Nie zmienia to faktu, ze (pomimo braku wiary), zycze sobie i nam wszysktim, bysmy wymienione przez Pana rozwiazanie kiedys w Polsce uswiadczyli.

Nie chodzi o walke o COP, tylko o to, ze spotykamy sie z kontrofertami, w ktorych wymiarowanie pompy nie ma uzasadnienia ekonomicznego (roznica w inwestycji nie do zamortyzowania przy tak niewielkich roznicach w pokryciu zapotrzebowania energetycznego).

Liwko
26-01-2012, 17:50
Idę o zakład, że się raczkiem wycofają z planów likwidacji energetyki atomowej. A jeżeli nie, to ja na miejscu Polski już bym budował dodatkowe dwie, trzy takowe. Interes bankowy:)

I***ia
26-01-2012, 17:59
Do tego czasu Tunezja bedzie juz zasilac Europe swoja energia z Sahary :)

HAL9000
26-01-2012, 21:44
Myślę podobnie jak kolega Liwko - decyzja o wycofaniu się z atomu była bardziej polityczna aniżeli uzasadniona ekonomicznie, zwłaszcza że Niemcy podobnie zresztą jak Polska jak wiadomo leżą na samych uskokach tektonicznych :-) Ponieważ to jest wątek o pompach powietrznych pozwolę sobie jeszcze zwrócić uwagę, że przewymiarowanie w ich przypadku to pojęcie trochę względne zważywszy na to, że są to w większości urządzenia o regulowanej wydajności. Argument o przepłacaniu też nie do końca jest prawdziwy jeśli wziąć pod uwagę ceny np Alfea Excelia Tri - różnice w cenie przy zmianie mocy urządzenia są niewielkie i raczej opłaca kupić się droższą zyskując przy okazji pewność, że nie będzie zimą kuperek marzł :-)

QQQQ
26-01-2012, 22:13
Do tego czasu Tunezja bedzie juz zasilac Europe swoja energia z Sahary :)

chociaz na forum nie pisze sie perPani/Pan,
smutno ale musze (a robie to zadko na forum) przyznac Panu racje :(

i wiem ze ogniwa wodorowe, lub inne ,przyszle rozwiazania jak i w autach, tak i ogrzewaniu domow to przyszlosc :)

ale kiedy to nadejdzie ...

a my mamy co mamy ....

Michalnysa
26-02-2012, 21:40
Witam wszystkich, chciałbym zamontować w domu pompę ciepła powietrza. Dom ma około 450mkw, ściany są docieplone styropianem 15cm, dach wełną 25cm.
Chciałbym się dowiedzieć jaką pompę polecacie do tak dużego domu. Pompa powinna ogrzewać dom i ciepłą wodę. Na razie posiadam piec koksowy ale zużywa on około 6 ton koksu na sezon i myślę aby czymś go zastąpić. Od razu mówię że jestem laikiem w tych tematach i dopiero czytam na temat różnych pomp.

HAL9000
26-02-2012, 22:45
Duuuża pompa będzie potrzebna :)

hydraulik_
27-02-2012, 06:26
Duuuża pompa będzie potrzebna :)
Lepiej dwie mniejsze .Niezawodność systemu będzie wysoka.
NP dwa razy tri 16 Atłantica.
Oczywiście zakładając ,że instalacja jest przystosowana
Bo można też jedna tri 16 i kociołek olejowy na mrozy:)
I taniej wyjdzie Jest jeszcze kolka albo
Ale jak chcesz zostawić to co masz i przez 2 tygodnie popalisz to jedna typowa 16 taka do -15 .
Bo it ak będziesz palił od -10C albo -5
A do tej temperatury powinna wystarczyć typ 16 dowolnej firmy (naitańsza)

hydraulik_
27-02-2012, 06:33
Witam wszystkich, chciałbym zamontować w domu pompę ciepła powietrza. Dom ma około 450mkw, ściany są docieplone styropianem 15cm, dach wełną 25cm.
Chciałbym się dowiedzieć jaką pompę polecacie do tak dużego domu. Pompa powinna ogrzewać dom i ciepłą wodę. Na razie posiadam piec koksowy ale zużywa on około 6 ton koksu na sezon i myślę aby czymś go zastąpić. Od razu mówię że jestem laikiem w tych tematach i dopiero czytam na temat różnych pomp.
A jaką masz temperaturę grzejników w duże mrozy np-20 lub -10 C

Michalnysa
27-02-2012, 07:05
W duże mrozy (-20stopni) ustawiam piec na 60 stopni i mam w domu około 22 stopni, nie wiem jaką mam temperaturę grzejników ale chyba też 60 stopni :)

Qter
28-02-2012, 11:24
Hej,

A ja mam pytanie do urzytkowników powietrznych PC - ile rocznie wydajecie na prąd - napiszcie proszę dla jakiej pompy i powierzchni domku (zakładam, że kazdy robi pranie, gotuje i oświetal normalnie).

PZDR

Qter

HAL9000
28-02-2012, 11:41
Ja jeszcze nie wydaję, ale mam nadzieję że wydam mniej niż zakładam - na takie coś natknąłem się w serwisie Vattenfall'a: https://www.vattenfall.pl/pl/promocje-pompy-ciepla-slask.htm
Ciekawe co to znaczy rewolucyjna??

Qter
28-02-2012, 12:08
HAL9000 - ciekawe lecz znając życie będzie to promocja typu kup pompe ciepła "w promocj" i oczywiście na raty z dofinansowaniem firmy X a my ci prąd sprzedamy po normalnej cenie w ktorej podlicznik dla PC bedziemy rozliczac 5% taniej

ale mam nadzieje ze sie myle

PZDR

Qter

HAL9000
28-02-2012, 12:21
Też mi to coś śmierdzi, ale pomarzyć można :) Na wszelki wypadek napisałem do nich maila z zapytaniem o tą promocję.

tomek131
28-02-2012, 13:23
A ja mam takie pytanie.Przeliczmy dokładnie przy jakim COP ogrzewanie pompą powietrzną zrówna się z kosztem ogrzewania gazem.Tak trochę od drugiej strony ,ale to da fajny obraz potencjalnym zainteresowanym.Będą mogli wierzyć lub nie wierzyć w jakiś tam COP ,ale będą wiedzieć przy jakim COP powietrzna zrównuje się z gazem.
Obydwa systemy są bezobsługowe a koszt ich zrobienia jest podobny lub gaz jest tańszy o parę koła -zależy to od konkretnych warunków,głownie opłaty za przyłączenie.
Więc ,jak gazu nie ma lub jest daleko już przy COP.....X.....koszty ogrzewania pompą powietrze/woda się zrównają.Policzmy ,dla pracy w 2 taryfach i jednej taryfie

rydzadam
28-02-2012, 13:23
Teoretycznie, ale tylko teoretycznie, powinno im zależeć na takich promocjach, bo ludzie kupią więcej energii el., zamiast np. węgla, czy gazu. Może ktoś w spółkach energetycznych w końcu zacznie to rozumieć ?

rydzadam
28-02-2012, 13:38
A ja mam takie pytanie.Przeliczmy dokładnie przy jakim COP ogrzewanie pompą powietrzną zrówna się z kosztem ogrzewania gazem.Tak trochę od drugiej strony ,ale to da fajny obraz potencjalnym zainteresowanym.Będą mogli wierzyć lub nie wierzyć w jakiś tam COP ,ale będą wiedzieć przy jakim COP powietrzna zrównuje się z gazem.
Obydwa systemy są bezobsługowe a koszt ich zrobienia jest podobny lub gaz jest tańszy o parę koła -zależy to od konkretnych warunków,głownie opłaty za przyłączenie.
Więc ,jak gazu nie ma lub jest daleko już przy COP.....X.....koszty ogrzewania pompą powietrze/woda się zrównają. Policzmy ,dla pracy w 2 taryfach i jednej taryfie

Wałkowane na forum, można przyjąć szacunkowo, liczyć dokładnie mi się nie chce, szkoda czasu, bo gazu nie będę zakładał m.in. dlatego, że nie ma go w promieniu 20 km :) :
Przy jednej taryfie COP musiałby wynosić ok. 2,1 (ale w G11 prawie nikt nie grzeje PC)
Przy tylko taniej taryfie (b.trudne do osiągnięcia w praktyce) COP musiałby wynosić ok. 1,2
Przy przewadze 80% taniej taryfy i 20% drogiej w G12 lub G12w (co jest osiągalne bez większego problemu) COP musiałby wynosić ok. 1,4

Zakładając średnioroczny COP dobrej i dobrze dobranej PC P-W i z dobrze zrobioną podłogówką o max. 35st.C na poziomie nawet jedynie 2,8 otrzymujemy połowę kosztów grzania gazem, co w praktyce się zgadza, chyba, że wszyscy forumowicze posiadacze powietrzne PC kłamią, ale z drugiej strony można równie dobrze założyć, że wszyscy inni też kłamią - gazownicy, ekogroszkowcy, glikolowcy, śmieciuchwcy, kabelkowcy i kto tam jeszcze :)

Polecam więcej wiary w ludzi i ich doświadczenia.

orin
28-02-2012, 14:31
Witam
Moja sytuacja wygląda następująco: jestem na etapie projektowana domu. Już wiem, że w pobliżu mojej działki nie ma gazu ziemnego, więc ogrzewanie tą metodą (a brałem ją pod uwagę jako pierwszą) odpada. Skreśliłem wszystko co dotyczy gazu z butli, oleje i elektrykę, pozostaje mi więc ogrzewanie eko groszkiem lup PC. PC z kolektorem gruntowym odpada ze względu na wysokie koszty wszystkich prac potrzebnych do ich zainstalowania (odwierty itp.). Już jestem prawie przekonany, że będzie to pompa PC P-W razem z podgrzaniem wody użytkowej. Ale mam kilka wątpliwości natury praktycznej, jeśli możecie to pomóżcie je rozwiać:
1). jaką moc powinna mieć pompa w moim przypadku (dom z pełnym podpiwniczeniem <kotłownia, wszelkie pomieszczenia techniczne i garaże w piwnicy>, poddasze użytkowe, powierzchnia po podłogach w sumie około 240 m2), dom będzie dopiero budowany więc wszystkie instalacje i ocieplenie mogę dostosować do zastosowanego źródła ciepła. W domu planuję także rekuperację i kominek bez żadnych udziwnień.
2). jak to jest z hałasem z jednostki zewnętrznej? Czy sąsiedzi mnie nie zlinczują i czy można swobodnie posiedzieć przy niej na tarasie latem?
3). jakiego rzędu zużycie energii ma taka pompa w czasie kiedy nie jest wspomagana grzałkami?
4). czy ktoś ze Śląska umożliwi mi posłuchanie i obejrzenie pompy na żywo?

Liwko
28-02-2012, 14:46
Rzuć temat do rozpracowania na:
[email protected]
Jestem przekonany,że Michał pomoże i doradzi :)

miki a nie Michał:D

Liwko
28-02-2012, 14:57
Niech Ci będzie miki121 :)

Czyli jednoosobowa firma założona dwa tygodnie temu. Do tego rurki będą położone na zasilanie +27 co się sprawdza przy taryfie G11.
Trzymam kciuki aby jednak mu się udało;)

Liwko
28-02-2012, 15:06
Jesteś pewien,że jednoosobowa ?
Doświadczenie robi swoje :)

Wiem tylko jedno. Twierdzi, że zawsze robi rurki na zasilanie +27 bo tak go pewien szanowny pan nauczył. Szkoda tylko, że ty za to zapłacisz (więcej rurki) a do niczego ci to nie będzie potrzebne. No chyba, że będziesz jechał w G11, ale wtedy żegnajcie niskie rachunki...

miki121
28-02-2012, 15:14
Liwko a tobie to stoi w gardle jeżeli ilość osób ci przeszkadza to powiem tobie że nie jedno tylko 4 i więcej nie będzie a w branży jestem od 1998 roku więc mógłby powiedzieć że prawie 15 lat to chyba wystarczy w jednym zawodzie.
A ty jak zawsze lubisz obrażać ludzi dziękuję bardzo za miłe podejście do życia

miki121
28-02-2012, 15:16
A tak przy okazji temat pomp ciepła uczyłem się od ludzi którzy jako piersi wprowadzali te urządzenia na nasz rynek a nie od domorosłych teoretyków.

Liwko
28-02-2012, 15:18
Liwko a tobie to stoi w gardle jeżeli ilość osób ci przeszkadza to powiem tobie że nie jedno tylko 4 i więcej nie będzie a w branży jestem od 1998 roku więc mógłby powiedzieć że prawie 15 lat to chyba wystarczy w jednym zawodzie.
A ty jak zawsze lubisz obrażać ludzi dziękuję bardzo za miłe podejście do życia

Nie przesadzaj. Sam mam kilkanaście lat jednoosobową firmę. Bardziej mi chodzi o to, że kilka razy wytknąłem ci brak wiedzy. Te +27 jest akurat dobrym przykładem.

Liwko
28-02-2012, 15:19
A tak przy okazji temat pomp ciepła uczyłem się od ludzi którzy jako piersi wprowadzali te urządzenia na nasz rynek a nie od domorosłych teoretyków.

Dobrze pamiętamy na forum ilość skopanych pierwszych instalacji. Przez nie natworzyło się wiele mitów na temat PC.
Na szczęście te czasy powoli, ale jednak mijają.

miki121
28-02-2012, 15:24
Nie przesadzaj. Sam mam kilkanaście lat jednoosobową firmę. Bardziej mi chodzi o to, że kilka razy wytknąłem ci brak wiedzy. Te +27 jest akurat dobrym przykładem.

Nie nie jest błędem i jeżeli nie wierzysz to proponuje wybrać się na szkolenie do Vaillant-a do krakowa i dowiedzeieć się więcej na ten temat :)
A jeżeli za każdym razem będziesz starał się udowadnić że masz rację to i tak żaden spór będzie normalny tylko dążący aby udowodnić Twoje oświecenie :)
A ja takie rozwiażania stosuje przy pompach ciepła powietrznych i odpowiedz mi czy przy -20 i w dół będzie różnica dla pompy ogrzać wodę do + 27 czy do +35???
Zazwyczja temperatura spada w nocy i wtedy jest najzimniej na twojej drugiej taryfie :)

Liwko
28-02-2012, 15:32
Nie nie jest błędem i jeżeli nie wierzysz to proponuje wybrać się na szkolenie do Vaillant-a do krakowa i dowiedzeieć się więcej na ten temat :)
A jeżeli za każdym razem będziesz starał się udowadnić że masz rację to i tak żaden spór będzie normalny tylko dążący aby udowodnić Twoje oświecenie :)
A ja takie rozwiażania stosuje przy pompach ciepła powietrznych i odpowiedz mi czy przy -20 i w dół będzie różnica dla pompy ogrzać wodę do + 27 czy do +35???
Zazwyczja temperatura spada w nocy i wtedy jest najzimniej na twojej drugiej taryfie :)

O matko przenajświętsza. Przecież po to grzejemy tą wyższą temperaturą w taniej taryfie, by mieć zapas na taryfę drogą!!! Musimy ją bardziej podgrzać (co i tak daje temperaturę podłogi w okolicach +26, a powietrza +22.

kbab
28-02-2012, 15:45
A ja mam takie pytanie.Przeliczmy dokładnie przy jakim COP ogrzewanie pompą powietrzną zrówna się z kosztem ogrzewania gazem.
Wejdź sobie na mój arkusz w stopce, rzetelnie wpisz cenę jednostkową energii i wstawiaj dla pc cop dotąd, aż koszty porównywanych nośników się zrównają.

miki121
28-02-2012, 15:58
O matko przenajświętsza. Przecież po to grzejemy tą wyższą temperaturą w taniej taryfie, by mieć zapas na taryfę drogą!!! Musimy ją bardziej podgrzać (co i tak daje temperaturę podłogi w okolicach +26, a powietrza +22.

Wiesz myślę o tej Twojej idei kumulowania ciapła przez budynek i podłogówkę która tak naprawdę będzie prowadziłą do przegrzewu budynku i temperatury w noc wyższej niż większość ludzi oczekuje na temperatury +17-19 które zapewniają nam komfort odpoczynku - snu.
W wypadku kumulowania ciepła w podłogówce w nocy nie idzie w parze z komfortem a tak naprawde prowadzi do sprowadzenia Naszego życia bycia więźniem drugiej taryfy.
Idea kumulowania ciepła w drugiej taryfie ma sens w takim wypadu przy użyciu buforu podgrzewanego do temperatury między 40-50 stopni jest jednak pewna wada związana tak naprawdę z wielkością bufora a dokłądnie pojemnością jego w odniesieniu do mocy pompy ciepła.
Bufor taki powinien być miej więcej dobierany w wielkości około 60-100L na jeden kilowat mocy pompy.
Wieć podsumowując przegrzew domu w drugiej taryfie jest oszczędny ale pytanie czy w skali roku są to tak duże kwoty aby rezygnować z komfortu cieplnego Nas jako użytkowników.
Jeżeli decydujemy się na pracę pompy ciepła w dwóch taryfach bez użycia buforu które zapewniają nam większy komfort cieplny warto iść w niższą temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego aby uzyskać lepszy wynik finasnowy.
Każda instalacjia będzie inna i inaczej będziesz dobiera do pompy ciepła powietrznej a inaczej do gruntowej.
Niestety nie zgodzę się że przegrzew domu w nocy jest takim cudownym rozwiązaniem jak tu piszesz.
Dodatkowo idea przegrzewu domu i podłogówki ma sens w wypadku takiej technologii budowlanej która pozwala na kumulację ciepła - wykorzystanych materiałów i napewno inaczej zachowa się dom z silki a inaczej szkieletowy z drewna.
Myślę że każdy temat powinno się rozpatrywać indywidualnie a nie że u ciebie tak jest dobrze to u innych też będzie.
Co do drugiej taryf pojawiają się sygnał od klientów - użytkownikó pomp ciepła że są zakłądy energetyczne które zakładają sublicznik na pompę ciepła osobno i druga taryfa w takim wypadku to nie tylko noc i chwilka w ciągu dnia ale póki co są to nieliczne sygnały.
W wypadku pompy do DZ to w twoim przypadku ma ona 40 wat ale co będzie przy dolnych źródłach i kilku odwiertach po dziesiąt metrów???

1igor1
28-02-2012, 16:10
2). jak to jest z hałasem z jednostki zewnętrznej? Czy sąsiedzi mnie nie zlinczują i czy można swobodnie posiedzieć przy niej na tarasie latem? sąsiedzi cię nie zlinczują, ale tarasu na tej samej ścianie co jedn. zewn. nie chciałbym.


4). czy ktoś ze Śląska umożliwi mi posłuchanie i obejrzenie pompy na żywo?
jak chcesz mam PC powietrze-powietrze (ogrzewanie nadmuchowe) i chętnie pokaże jak działa jednostka zewnętrzna. Jak co to priv

lujski
28-02-2012, 17:13
eee nie jest tak zle z tym halasem ,,, te pompy maja do 55 db- lodowka ma okolo 40- a przy tarasie niekoneicznie musi jednostka zew, przeszkadzac .... poniewaz zima nei siedze na tarasie ...;>

orin
28-02-2012, 17:32
Panowie Liwko i Miki121, Wasza dyskusja jest zajmująca, ale ludziom takim jak ja szukającym odpowiedzi na podstawowe pytania ni jak nie pomaga. Może spotkajcie się przy piwie i sobie podyskutujcie, może jakąś spółkę założycie ;)

A tak poważnie to odnieście się proszę (tak jak to inni zrobili - za co już dziękuję) do moich pytań powyżej.

1igor1 dzięki za zaproszenie, wysyłam zaraz priva :)

tomek131
28-02-2012, 17:33
Kiedyś na urlopie miałem balkon od strony dwóch klimatyzatorów ,jakieś 10m w linii prostej do nich- zamieniałem pokój bo nie dało się siedzieć na balkonie tak buczaly

1igor1
28-02-2012, 18:00
zwykłe klimatyzatory, do tego stare i bez inwertera owszem hałasują, mam 2 takie w pracy, i jak się załączą to nawet przez komórkę nie mogę pogadać, ale to co mam w domu, jest kilka razy cichsze, i prawie niesłyszalne z odległości 3-5metrów.

1igor1
28-02-2012, 18:02
eee nie jest tak zle z tym halasem ,,, te pompy maja do 55 db- lodowka ma okolo 40- a przy tarasie niekoneicznie musi jednostka zew, przeszkadzac .... poniewaz zima nei siedze na tarasie ...;>

może przeszkadzać przy tarasie, bo latem może się załączyć aby zrobić CWU
tak jak pisałem, mam jedn. zewn. za ścianą i na tarasie nie ma problemu (mam klimę więc włącza się również latem) ale już na tej samej ścianie przeszkadzał by przy niedzielnym piciu kawy.
Co do dB to każde 3 dB to 2 razy głośniejszy dźwięk. Czyli pompa wg twoich danych jest10 x głośniejsza od lodówki a to raczej dużo.

lujski
28-02-2012, 18:54
hmm nierozumiem tego co napisales o tych decybelach ... bo z tego co piszesz to wychodzi ze 55dB jest 10x cichsze od 40 dB ... a patrzac na Twojwzor z drugie strony do 40dB x 10 to mi wyjdzie wiece niz 55dB ..?:P
aa dodam ze nawet od 22 do 6 rano dozwolone jest emitowanie 55dB :P -
a co do kawy to rzeczywiscie moze przeszkadzac latem... ale jednemu tak innemu nie ...

adamzzz
28-02-2012, 19:56
Zupełnie nie rozumiem jak to jest z tą podłogówką na 27st. Na zdrowy rozum to niższa temperatura wody= wyższy COP
Wszędzie piszą że przy pompach ciepła należy górne źródło przewymiarować aby mogło działać na niższych temperaturach.
Może kolega lujski mi wytłumaczy.
W takim wypadku ile mb rury powinniśmy dać na 1m2 podłogówki? Jak sie orientowałem to firmy daja od 6 do 10

adamzzz
28-02-2012, 20:00
Tak sobie mysle że to jaka temperatuja wystarczy na zasilaniu zależy od danego domu. Dla jednego te 27 moze wystarczyć a dla gorzej ocieplonego to i 35 może być mało

Liwko
28-02-2012, 20:07
Tak sobie mysle że to jaka temperatuja wystarczy na zasilaniu zależy od danego domu. Dla jednego te 27 moze wystarczyć a dla gorzej ocieplonego to i 35 może być mało

Jeszcze nie słyszałem o przypadku, by ktoś taką temperaturą ładował podłogę w czasie taniej taryfy przy dużych mrozach. Ciekaw jestem efektu. Zapewne Arturo rzetelnie to po pierwszej mroźnej zimie nam opisze:)

miki121
28-02-2012, 20:10
Jeszcze nie słyszałem o przypadku, by ktoś taką temperaturą ładował podłogę w czasie taniej taryfy przy dużych mrozach. Ciekaw jestem efektu. Zapewne Arturo rzetelnie to po pierwszej mroźnej zimie nam opisze:)

Ale dlaczego chcesz ładować podłogę przecież to jest niekorzystne przegrzewanie :)

Liwko
28-02-2012, 20:12
Ale dlaczego chcesz ładować podłogę przecież to jest niekorzystne przegrzewanie :)

O jakim ty przegrzewaniu mówisz??? Podłogówka to bufor, który ładujemy w taniej taryfie! Nigdy o tym nie słyszałeś?

miki121
28-02-2012, 20:14
może przeszkadzać przy tarasie, bo latem może się załączyć aby zrobić CWU
tak jak pisałem, mam jedn. zewn. za ścianą i na tarasie nie ma problemu (mam klimę więc włącza się również latem) ale już na tej samej ścianie przeszkadzał by przy niedzielnym piciu kawy.
Co do dB to każde 3 dB to 2 razy głośniejszy dźwięk. Czyli jest wg twoich danych 10 x głośniejsza a to raczej dużo.

Pompy ciepła powietrze powietrze ma zalety i wady :)
Zaletą niewątpliwie jest szybkość nagrzania pomieszczenia - powietrza ale wadą jest szybkość wychładzania się.
Co za tym idzie napewno agregat chodzi częściej niż przy ogrzewaniu podłogówką :)
Ale rozwiązania w takim jak ty ma jedną wielką zaletę - klimatyzację latem :)

1igor1
28-02-2012, 20:21
hmm nierozumiem tego co napisales o tych decybelach ... bo z tego co piszesz to wychodzi ze 55dB jest 10x cichsze od 40 dB ... a patrzac na Twojwzor z drugie strony do 40dB x 10 to mi wyjdzie wiece niz 55dB ..?:P
aa dodam ze nawet od 22 do 6 rano dozwolone jest emitowanie 55dB :P -
a co do kawy to rzeczywiscie moze przeszkadzac latem... ale jednemu tak innemu nie ...

kolego każde 3 dB to jest 2razy głośniejszy dzwięk. Czyli 40 dB to o 15 dB mniej od 55dB. 15dB/3dB=5, 5 x 2 razy głośniejszy dźwięk daje w sumie 10 razy głośniejszy sprzęt. czego jeszcze nie rozumiesz?? oczywiście mowimy że 55 dB jest glośniejsze od 40 nie na odwrót.

miki121
28-02-2012, 20:23
O jakim ty przegrzewaniu mówisz??? Podłogówka to bufor, który ładujemy w taniej taryfie! Nigdy o tym nie słyszałeś?

Słyszałem ale uważem że lepiej jest ładować bufor niż grzać podłogę :)
Myślisz że nie lepiej takie rozwiązania w wypadku korzystania z drugiej taryfy ???
Bo w wypadku pomp ciepła jest jeden ciekawy precedens w porównaniu z gruntowymi.
Mianowicie w gruntówce z dobrze zaprojektowanym DZ temperatura zasialnia z DZ nie powinna przekroczyć + paru stopni a wy wypadku powietrznej jest to minus czasami spory.
Jeżeli w nocy jest na drugiej taryfie - 10 a w dzień np + 3 to COP jest dużo większe :)
I w większości pomp powietrznych nie ma ogromnych różnic pomiędzy pierwszą taryfą:)
Np. w przypadku atlantica tri 11 cop przy - 7 / 35 wynosi 2,86 a przy +5 / 35 wynosi 4,42 czy jest tutaj duży argument aby użyć pompę w trybie nocnym do ładowania buforu??
Każdy kto sprzedaje pompy ciepła powietrzne doskonale zdaje sobie sprawę jak i jego klient powinnien wiedzieć ża pompa powietrzna przy tej samej mocy może mieć troszkę większe zużycie prądu niż gruntówka w procentowych wielkościach.

Proponuje koledzę przedyskutować z jakimś projektantem instalacji co lepiej grzać bufor czy podłogę :)

1igor1
28-02-2012, 20:24
Pompy ciepła powietrze powietrze ma zalety i wady :)
Zaletą niewątpliwie jest szybkość nagrzania pomieszczenia - powietrza ale wadą jest szybkość wychładzania się.
Co za tym idzie napewno agregat chodzi częściej niż przy ogrzewaniu podłogówką :)
Ale rozwiązania w takim jak ty ma jedną wielką zaletę - klimatyzację latem :)
Nie wiem czy doczytałeś czy nie, ale mój dom to szkieleciak, czyli praktycznie 0 akumulacji. wiec u mnie ogrzewanie nadmuchowe ma bardzo duży sens. w moim przypadku wady nie widzę, może poza tym że żona chcialaby cieplą podłogę w łazience (trzeba zrobić remont i kable w kleju dać :) )
A klima latem ... dziś już bym nie chciał domu bez klimy

miki121
28-02-2012, 20:28
kolego każde 3 dB to jest 2razy głośniejszy dzwięk. Czyli 40 dB to o 15 dB mniej od 55dB. 15dB/3dB=5, 5 x 2 razy głośniejszy dźwięk daje w sumie 10 razy głośniejszy sprzęt. czego jeszcze nie rozumiesz?? oczywiście mowimy że 55 dB jest glośniejsze od 40 nie na odwrót.

Ale jeżeli komuś przeszkadza pompa ciepła można zastosować przesłonę przed agregatem aby zmniejszyć głośność pracującej pompy.
Agregaty niektórych producentów mają opcję pozwaljąca na ustawienie opcj cichszej pracy agregatu :)
W wyapdku Atlantika Tri 11 głośność jest mierzona w odległości 5mb od urzącenia i wyskości 1,5m na ziemią wynosi 39 decybeli.
Gdyby zastosować przesłonę oddaloną o 1,5mb od urządzenia możemy zmniejszyć głośność do poziomu 35-36dbA

miki121
28-02-2012, 20:30
Nie wiem czy doczytałeś czy nie, ale mój dom to szkieleciak, czyli praktycznie 0 akumulacji. wiec u mnie ogrzewanie nadmuchowe ma bardzo duży sens. w moim przypadku wady nie widzę, może poza tym że żona chcialaby cieplą podłogę w łazience (trzeba zrobić remont i kable w kleju dać :) )
A klima latem ... dziś już bym nie chciał domu bez klimy

No i raczej w przypadku twojego domu ładowanie ciepła w drugiej taryfie nie ma możliwości :)
Więc gdybyś zastosował podłogówkę grzanie niskim parametrem przez całą dobę ma sens lub zastosowanie bufora który by kumulował ciepło na drugiej taryfie ale raczej nie na pompie powietrze woda ;)

1igor1
28-02-2012, 20:33
Ale jeżeli komuś przeszkadza pompa ciepła można zastosować przesłonę przed agregatem aby zmniejszyć głośność pracującej pompy.
Agregaty niektórych producentów mają opcję pozwaljąca na ustawienie opcj cichszej pracy agregatu :)
W wyapdku Atlantika Tri 11 głośność jest mierzona w odległości 5mb od urzącenia i wyskości 1,5m na ziemią wynosi 39 decybeli.
Gdyby zastosować przesłonę oddaloną o 1,5mb od urządzenia możemy zmniejszyć głośność do poziomu 35-36dbA
Ale ja pisałem kilka postów wyzej ze jedn. zewn. z odległości 3-5 m juz praktycznie w ogóle nie słychać. ale przy samej jednostce hałas by przeszkadzał bo jest sporo głośniejszy od lodówki, i kawy koło niego bym nie chciał pić. ale sąsiedzi takiej jednostki w zasadzie nie usłyszą

1igor1
28-02-2012, 20:36
No i raczej w przypadku twojego domu ładowanie ciepła w drugiej taryfie nie ma możliwości :)
Więc gdybyś zastosował podłogówkę grzanie niskim parametrem przez całą dobę ma sens lub zastosowanie bufora który by kumulował ciepło na drugiej taryfie ale raczej nie na pompie powietrze woda ;)
tylko w szkieleciaku wylewka by musiała być mega gruba, bo ściany w ogóle nie akumulują ciepła, mój potrafi stracić nawet 1 st na godzine przy dużych mrozach. poza tym mam g11 i czuję się swobodnie, i klima latem może ganiać, bez patrzenia na taryfę tanią. Prawda jest taka że ten układ znakomicie się sprawdza w szkieleciaku, ale nie poleciłbym go nigdy do murowanego. do murowanego PC powietrze -woda +100% podłogówki.

ana-76
28-02-2012, 20:36
a ja mam pompę ustawioną kilka merów od domu...

1igor1
28-02-2012, 20:39
i pewnie jej wogóle nie słyszysz

miki121
28-02-2012, 20:42
Mi się wydaje że Liwko jest projektantem instalacji co :)

adamzzz
28-02-2012, 20:43
A jak bede ładował płyte fundamentową grubości 25cm? Chyba większą pojemność cieplną ma niż 1000 l? Co się przez dzień wyziębi to w nocy nagrzeje. Przy dobrze docieplonym domu dużych skokow temp nie powinno być. Wiele osob z forum właśnie tak robi. Każdy kto ma pompe P-W metodą prób i błędów opracuje sobie metode grzania która mu sie bardziej opłaca. Czy grzać non stop czy tylko w taniej.

ana-76
28-02-2012, 20:44
i pewnie jej wogóle nie słyszysz nie słychać, ostatnio widziałam jak sąsiad spacerował ulicą w tą i spowrotem i nasłuchiwał :)

miki121
28-02-2012, 20:45
A jak bede ładował płyte fundamentową grubości 25cm? Chyba większą pojemność cieplną ma niż 1000 l? Co się przez dzień wyziębi to w nocy nagrzeje. Przy dobrze docieplonym domu dużych skokow temp nie powinno być. Wiele osob z forum właśnie tak robi. Każdy kto ma pompe P-W metodą prób i błędów opracuje sobie metode grzania która mu sie bardziej opłaca. Czy grzać non stop czy tylko w taniej.

Ja uważam że przy dużych mrozach w drugiej taryfie ładowanie buforu nie jest wcale tak korzystne jak by to się mogło nam wydawać

1igor1
28-02-2012, 20:50
arturo, i najlepiej żeby zima była mroźna, zeby pokazać niedowiarkom że nie dość ze grzeje to jeszcze ma przyzwoite COP

1igor1
28-02-2012, 20:52
nie słychać, ostatnio widziałam jak sąsiad spacerował ulicą w tą i spowrotem i nasłuchiwał :)
moi sąsiedzi też się bali że spać po nocy przez moją pompę nie będą mogli, a tu taka niespodzianka
to nie są juz czasy starych on/off gdzie jedn. zewn było słychać z kilometra.

miki121
28-02-2012, 20:55
Pamiętam taką uroczą sprężarkę danfossa w kolorze niebieskim działała jak stary ciągni a słychać ją było z kilkunastu metrów

miki121
28-02-2012, 21:06
A S8 przy + 5 ile ma???

adamzzz
28-02-2012, 21:09
przy duzych mrozach (tak -15, -20)to pompa pewnie .bedzie chodzić non stop. Wszystko zalezy jaka jest roznica temperatur miedzy dniem i nocą.
Np jak jest w zimie bezchmurnie to w nocy jest najzimniej a w dzien sloneczko troche podbija temperature. jak jest zachmurzenie to nie ma az tak duzych roznic.
Tak jak już mówiłem: trzeba by to samemu pomierzyć bo ile ludzi tyle opinii.
mysle że w takich temp jak teraz jest sens grzać w nocy

miki121
28-02-2012, 21:11
Jak najbardziej ale moim zadaniem bufor a nie podłogę

adamzzz
28-02-2012, 21:15
Bufor tani nie jest

miki121
28-02-2012, 21:20
Bufor tani nie jest

No niestety :(

Liwko
28-02-2012, 21:27
Jak najbardziej ale moim zadaniem bufor a nie podłogę

Czyli Arturo będzie miał bufor czy nie? Ja już kompletnie nie rozumiem jak chcesz mu to zrobić.

miki121
28-02-2012, 21:33
Czyli Arturo będzie miał bufor czy nie? Ja już kompletnie nie rozumiem jak chcesz mu to zrobić.

Zobaczysz jak pójdzie w ruch i wyrazi na monitoring on-line.
Specjalnie dla ciebie z dedykacja - NIESPODZIANKA :)

orin
28-02-2012, 21:37
Dokładnie,ale poczekamy co wprowadzi Vattenfall:
http://www.vattenfall.pl/pl/promocje-pompy-ciepla-slask.htm

Na którymś z forów ktoś pisał, że wysłał maila z zapytaniem o tę promocję do vattenfalla i w odpowiedzi dowiedział się, że promocje będzie tylko dla klientów, którzy zainstalują pompę Viessmanna ...
Nie potwierdzałam nigdzie tej informacji, ale znalazłem ją na też tutaj:link (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/taryfa-specjalna-dla-pomp-ciepla.html)
:(

Liwko
28-02-2012, 21:42
Zobaczysz jak pójdzie w ruch i wyrazi na monitoring on-line.
Specjalnie dla ciebie z dedykacja - NIESPODZIANKA :)

Będzie bufor, tak czy nie?

miki121
28-02-2012, 21:45
będzie bufor, tak czy nie?

niespodzianka

Liwko
28-02-2012, 21:49
niespodzianka

Stary, to forum jest po to by się czegoś dowiedzieć, a Arturo w szczególności powinien być zainteresowany podaniem tej odpowiedzi zanim mu czegoś nie sknocisz. Mi to niby rybka, ale jak słyszę o buforach przy podłogówce to jestem bardzo ciekaw tematu.

miki121
28-02-2012, 21:54
Stary, to forum jest po to by się czegoś dowiedzieć, a Arturo w szczególności powinien być zainteresowany podaniem tej odpowiedzi zanim mu czegoś nie sknocisz. Mi to niby rybka, ale jak słyszę o buforach przy podłogówce to jestem bardzo ciekaw tematu.

Bufor jest fajny w szczególności z gruntówką w komplecie z odwiertami podobnie jak ty ale chyba nia masz buforu bo reszte masz :).
Jakbyś sprawdził jaką płytę ma Arturo to wiedziałbyś że idzie bez buforu.

malux20
28-02-2012, 21:58
i koszty do góry
do końca też mi sie to niepodoba

miki121
28-02-2012, 22:01
Stary, to forum jest po to by się czegoś dowiedzieć, a Arturo w szczególności powinien być zainteresowany podaniem tej odpowiedzi zanim mu czegoś nie sknocisz. Mi to niby rybka, ale jak słyszę o buforach przy podłogówce to jestem bardzo ciekaw tematu.

I jak zawsze cały ty obrażasz człowieka

Liwko
28-02-2012, 22:03
Bufor jest fajny w szczególności z gruntówką w komplecie z odwiertami podobnie jak ty ale chyba nia masz buforu bo reszte masz :).
Jakbyś sprawdził jaką płytę ma Arturo to wiedziałbyś że idzie bez buforu.

Ja nie mam bufora.
Podsumujmy.
Arturo będzie zasilał swoją podłogówkę temp.+27* w taniej taryfie. Taka temperatura mu wystarczy by naładować wystarczająco bufor(podłogówkę) na okres drogiej taryfy.
Powodzenia. Nie pytam o więcej, nie proponuję inaczej, czekam na relację Arturo.

Liwko
28-02-2012, 22:07
I jak zawsze cały ty obrażasz człowieka

A może żal mi Arturo?

miki121
28-02-2012, 22:10
Ja nie mam bufora.
Podsumujmy.
Arturo będzie zasilał swoją podłogówkę temp.+27* w taniej taryfie. Taka temperatura mu wystarczy by naładować wystarczająco bufor(podłogówkę) na okres drogiej taryfy.
Powodzenia. Nie pytam o więcej, nie proponuję inaczej, czekam na relację Arturo.

A odpowiedz czy masz kolektor do dz za 3 k czy odwiert bo jakoś sprzeczne informacje do mnie docierają???
Wszystkim mówisz że za 3k masz super kolektor a inni mi mówią że masz odwiert to jak to jest..
A tak poza tematem ile masz zamontowanych pomp ciepła powietrze - woda a ie gruntowych bo wynika z tego ze zjadłeś na tym zęby???
Jeżeli dyskusja między nami ma polegać na wymianie informacji która może pomóc inny to ok ale jeżeli ma polegać na tym że ty zachowujesz się jak oświecenie a innych traktujeszz jak id... to nie tędy droga:)
Każda firma ma swoje roziwązani i przekonuje instaltorów do swojej wizji pompy ciepła a ty jakoś masz jedną która nie trawi innych alternatyw

miki121
28-02-2012, 22:13
Ale Liwko tego nierozumie i tylko jego wizja jest jedyna i trafna.

miki121
28-02-2012, 22:14
A może żal mi Arturo?

A mi żal ciebie stary bo dyskusja nie ma żadnego sensu

miki121
28-02-2012, 22:17
Liwko,spoko :)
Zmieniłem COP1 na COP3,także nie pękaj,będzie dobrze ;)

Będzie bardzo źle bo nie zrobiłeś DZ za 3k

miki121
28-02-2012, 22:19
A to jest już inna kwestia ;)

Chyba najbardziej taka że inna niż jego pomysł

Liwko
28-02-2012, 23:03
A czy jest problem zwiększyć temperaturę zasilania do np.30st.C ?
Nie koniecznie II taryfa będzie tutaj opłacalna,mówię o p-w.

Nie, nie ma. Nie ma problemu nawet zwiększyć w największe mrozy nawet do 35 jak to większość robi. Przecież przy równych parametrach zasilania, gruntowa od powietrznej właśnie się różni tym COP. Żebyś to lepiej zrozumiał. Ja ładuję w mrozy temp.+35 z COP 3,5. Ty w te mrozy będziesz miał COP 2,5. Ale lepiej wykorzystasz tanią taryfę! U mnie wieczorem w sypialni jest +20*, o 21 załącza się PC, temperatura przez pewien czas jeszcze delikatnie spada a następnie do rana wzrasta do 21. U ciebie przy lepszym ociepleniu spadek tej temperatury może być jeszcze mniejszy a więc wykorzystanie taniej taryfy większe.
Pompy przecież montujemy po to by zmniejszyć rachunki, więc tędy ta droga. Nie obawiaj się, nie przegrzejesz domu, wystarczy że ta wyższa temp. zostanie osiągnięta pod koniec taniej taryfy. Tylko po co tyle rurek? Kto za to zapłaci?
Proponuje podyskutować w temacie o ogrzewaniu podłogowym.

Liwko
28-02-2012, 23:06
A odpowiedz czy masz kolektor do dz za 3 k czy odwiert bo jakoś sprzeczne informacje do mnie docierają???
Wszystkim mówisz że za 3k masz super kolektor a inni mi mówią że masz odwiert to jak to jest..


Mam odwierty, dzisiaj robił bym poziomy. Samemu.

miki121
28-02-2012, 23:15
To dlaczego piszeż że zrobiłeś to za 3k??
Na ile to jest uczciwe??
Ja przynajmiej raczej uczciwie robie wyceny i jakoś żaden klient nie narzekał na cene mimo tej większej ilości rurki :)
A dal mnie jest prostę aby pompa pracował na lepszych parametrach tzn. mając wyższe cop przy niższej temp zasialnia.
8 stopni różnicy w temp na zewnątrz około - 10 stopni naprawdę bardzo dobrze działa.
Nie chce mi się spierać z tobą jeżeli swoje doświadczenia opierasz na pompie gruntowej.
Ja gruntówek przez całe życie przeżuciłem może z naście a w wypadku powietrznych odwrotnie.
Staram się nikogo nieobrażać tylko prowadzić dyskusję a w przypadku temp zasialania +27 jeżeli byś miał jakieś doświadczenie w tym zakresie to rozumiem nagatywne odniesienie ale wychodzi na to że ty negujesz bo to ci się niepodoba i tyle.
Jeżeli chcesz prowadzić normalną rozmowę na forum to porszę bardzo.

Liwko
28-02-2012, 23:25
To dlaczego piszeż że zrobiłeś to za 3k??


Gdzie ja to napisałem??? Znajdź mi ten post bo sobie nie przypominam.
Nigdy nie napisałem, że zrobiłem sobie kolektor za 3tyś. Tu chodziło o kolektor Arturo (osobiście zrobił bym go jeszcze taniej, myślę że w 2tyś bym się zamknął), mój wyszedł by z 5 tyś ze względu na większe zapotrzebowanie na ciepło.

miki121
28-02-2012, 23:26
No ale tak zrozumiałem ciebie w zakresie twojej walki ze mną o cenę dz.

Liwko
28-02-2012, 23:38
No ale tak zrozumiałem ciebie w zakresie twojej walki ze mną o cenę dz.

Uważniej czytaj;)

miki121
28-02-2012, 23:40
A ty nie neguj wszystkiego co jest inne i nowe ;)

Qter
29-02-2012, 10:45
Chłopaki,

Może przedstawicie jakieś konkretne instalacje pomp ciepla powietrznych, zużycie energii, schematy podlączenia a nie tylko jeden drugiemu wmawia że robi źle i wszystko do dupy.

A że ma być merytorycznie to pytanie - czy jest jakieś przeciw zasilaniu podłogowemu +27C - bo ja tyle mam u siebie a na ogrzewaniu podłogowym mam jeszcze ułożony parkiet i jakoś jak na razie wszystko gra - jest ciepło. Na gresy w łazienkach obecnie (temp. na zewnątrz od -5 do +5) podaje +37 (wiem, że dla wielu za dużo ale ja tak lubie - mój wybór).

Moja instalacja to bufor ciepła - jakieś 1200 ltr (z wodą w podłodze) ładowany małym kociołkiem wszystkopalnym lub awaryjnie grzałkami elektrycznymi - w sumie 8,4 KW. W buforze mam też wężownicę która pozwala mi na podłączenie niezależnie pompy ciepła, kominka z płaszczem (którego nie ma - za to jest piec kaflowy ze sporą ilością szamotu (przynajmniej dla mnie)) lub np. solarów. W wakacje mają mi zakładać GAZ. Rozważam podłaczenie do tej wężownicy między innymi jakiejś PC. Jeśli tak to jakiej(rodzaj, moce itp) ? Co wy na to? Warto ??? Czy lepiej się pomęczyć jeszcze przez 1/2 roku na tym "śmieciuchu" ?

PZDR

Qter

miki121
29-02-2012, 11:02
Dziękuję bardzo za szczerą odpowiedź i potwierdzenie faktu że moja dyskusja z Liwko była przydatna :)

miki121
29-02-2012, 11:07
Chłopaki,

Może przedstawicie jakieś konkretne instalacje pomp ciepla powietrznych, zużycie energii, schematy podlączenia a nie tylko jeden drugiemu wmawia że robi źle i wszystko do dupy.

A że ma być merytorycznie to pytanie - czy jest jakieś przeciw zasilaniu podłogowemu +27C - bo ja tyle mam u siebie a na ogrzewaniu podłogowym mam jeszcze ułożony parkiet i jakoś jak na razie wszystko gra - jest ciepło. Na gresy w łazienkach obecnie (temp. na zewnątrz od -5 do +5) podaje +37 (wiem, że dla wielu za dużo ale ja tak lubie - mój wybór).

Moja instalacja to bufor ciepła - jakieś 1200 ltr (z wodą w podłodze) ładowany małym kociołkiem wszystkopalnym lub awaryjnie grzałkami elektrycznymi - w sumie 8,4 KW. W buforze mam też wężownicę która pozwala mi na podłączenie niezależnie pompy ciepła, kominka z płaszczem (którego nie ma - za to jest piec kaflowy ze sporą ilością szamotu (przynajmniej dla mnie)) lub np. solarów. W wakacje mają mi zakładać GAZ. Rozważam podłaczenie do tej wężownicy między innymi jakiejś PC. Jeśli tak to jakiej(rodzaj, moce itp) ? Co wy na to? Warto ??? Czy lepiej się pomęczyć jeszcze przez 1/2 roku na tym "śmieciuchu" ?

PZDR

Qter

W wypadku łazienki zawsze daję większą temperature bo temperatura powietrza powinna być wyższa niż w innych pomieszczeniach.
W wypadku podłogówki przy małych łazienkach nieraz jest zbyt mała powierzchnia podłogi i wtedy warto zrobić ogrzewanie ścienne łącznone z podłogówką :)
W tym momęcie dąże do wykonania opomiarowania kilku moich starych instalacji robionych "po godzinach" ale rozbija się to o koszty i zamknięcie spraw z porducentem modułów pomiarowych mam nadzieję że najpóźniej w okolicach połowy kwietnia pierwsze 4 ruszą i przekonają kolegów z forum że powietrzna pompa to nie jakiś zły pomysł :)

adamzzz
29-02-2012, 11:27
Arturo ma płytę więc jednak bedzie ładował podłoge

miki121
29-02-2012, 11:30
No bo robił to pod kabel grzewczy a nie pompę :)

Liwko
29-02-2012, 11:40
No bo robił to pod kabel grzewczy a nie pompę :)

Nigdy nie robił tego pod kabel grzewczy.

Liwko
29-02-2012, 11:42
A że ma być merytorycznie to pytanie - czy jest jakieś przeciw zasilaniu podłogowemu +27C - bo ja tyle mam u siebie a na ogrzewaniu podłogowym mam jeszcze ułożony parkiet i jakoś jak na razie wszystko gra - jest ciepło.


Spróbuj zasilać taką temperaturą przez 10h a nie 24 przy mrozach. Opisz efekty.

miki121
29-02-2012, 11:46
A mi mówił że chciał grzać pradem albo kablem albo kospelowskim piece plus podłogówce

Liwko
29-02-2012, 11:51
A mi mówił że chciał grzać pradem albo kablem albo kospelowskim piece plus podłogówce

O kablach myślał jeszcze przed wkopaniem pierwszego szpadla, szybko jednak przekonał się do podłogówki wodnej;)
Pamiętam, że mówił wtedy że kupi PC jak będą w cenie lodówek:D

miki121
29-02-2012, 11:58
No to trochę droga ta lodówka :)

Liwko
29-02-2012, 12:10
No to trochę droga ta lodówka :)

Nie, no spokojnie, lodówki też tyle potrafią kosztować:D

miki121
29-02-2012, 12:11
A ja myślełem że kupując kiedyś lodówkę za 3599zł przesadziłem no za tyle to chłodnie można by postawić :)

Qter
29-02-2012, 15:00
Hej,

A ja skorzytałem z arkusza kbab-a. Dzięki. Teraz jestem ciut mądrzejszy.

Zuzycie: 25000 kWh na rok do CO i CWU

koszt instalacji PC - 30 k PLN

koszt instalacji gazu - 5 k PLN

koszt instalacji prądu - 0 PLN (już mam)

porównanie zwrou nakładów inwestycji dla:

pc (zasilana również w 1 taryfie) vs. energia elektryczna (1 taryfa) zwrot nakładów 6,2 roku

gaz vs. energia elektryczna (1 taryfa) - 3,2 roku

pc (zasilana również w 1 taryfie) -vs. gaz - 7,3 roku

niech każdy sam nad tym posiedzi. mozna dojść do ciekawych wniosków.

Mi np. wychodzi, że jeśli kozyształ bym na potrzeby CO i CWU z 2-giej taryfy i "grzałbym" energią elektryczną to zwrot z inwestycji w gaz miałbym po ponad 16-nastu latach...

PZDR

Qter

HAL9000
29-02-2012, 16:24
Na którymś z forów ktoś pisał, że wysłał maila z zapytaniem o tę promocję do vattenfalla i w odpowiedzi dowiedział się, że promocje będzie tylko dla klientów, którzy zainstalują pompę Viessmanna ...
:(
Ja wczoraj napisałem, ale odpowiedzi jeszcze żadnej nie mam. Na tej stronie napisane jest WKRÓTCE, a to by oznaczało, że raczej nie chodzi o tą promocję z Viesmannem.

Liwko
29-02-2012, 16:35
Ja wczoraj napisałem, ale odpowiedzi jeszcze żadnej nie mam. Na tej stronie napisane jest WKRÓTCE, a to by oznaczało, że raczej nie chodzi o tą promocję z Viesmannem.

Chodzi, chodzi. Niestety.

Liwko
29-02-2012, 16:36
Viesiek ma bardzo drogi sprzęt. Stać ich by się podzielić z energetyką za naganianie klientów.

hydraulik_
01-03-2012, 19:03
Hej,

A ja skorzytałem z arkusza kbab-a. Dzięki. Teraz jestem ciut mądrzejszy.

Zuzycie: 25000 kWh na rok do CO i CWU

koszt instalacji PC - 30 k PLN

koszt instalacji gazu - 5 k PLN

koszt instalacji prądu - 0 PLN (już mam)

porównanie zwrou nakładów inwestycji dla:

pc (zasilana również w 1 taryfie) vs. energia elektryczna (1 taryfa) zwrot nakładów 6,2 roku

gaz vs. energia elektryczna (1 taryfa) - 3,2 roku

pc (zasilana również w 1 taryfie) -vs. gaz - 7,3 roku

niech każdy sam nad tym posiedzi. mozna dojść do ciekawych wniosków.

Mi np. wychodzi, że jeśli kozyształ bym na potrzeby CO i CWU z 2-giej taryfy i "grzałbym" energią elektryczną to zwrot z inwestycji w gaz miałbym po ponad 16-nastu latach...

PZDR

Qter
25000 to powiedzmy 12500 zł za prąd
z pompą cop 3 oszczędność 8200 zł około .
to daje niecałe 4 lata zwrot inwestycji .Jeśli przyjmiemy np 10 lat czas eksploatacji .To zarabiamy na mały samochód.
Inna rzecz ,że pompa nie działa sama .Trzeba jeszcze podłogówkę .

Wniosek ->trzeba liczyć ,:sick:

HAL9000
01-03-2012, 19:34
Chodzi, chodzi. Niestety.


Szanowny Panie,

W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji uprzejmie informuję, że w celu dokonania analizy konta oraz udzielenia wyjaśnień w przedmiotowej sprawie niezbędne jest podanie następujących informacji:

- imię i nazwisko
- adres
- numer ewidencyjny
- numeru PESEL osoby, z którą zawarta jest umowa kompleksowa dostarczania energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych.


W razie wątpliwości prosimy o ponowny kontakt na adres e-mail: [email protected] lub pod numer telefonu 32 303 0 303 dla klientów z Górnego Śląska i strefy numeru kierunkowego 32.

W razie ponownego kontaktu uprzejmie prosimy o podawanie w e-mailu następujących danych:
Imię i nazwisko
Adres
Numer ewidencyjny
Numer PESEL.
Życzymy miłego dnia

Błaszczyk Marzena

Taką to dostałem odpowiedź na swoje zapytanie odnośnie tej promocji. Czyste robienie ludzi w konia.

miki121
01-03-2012, 19:49
Ale czy to jest zgodne z prawem aby energetyka sprzedawała prąd taniej tylko dla właścicieli jednego producenta pomp??
To tak jakby tylko właściciele VW mogli tankować na orlenie diesla za 3,5zł a inni za 5,8zł.
Pompa to pompa a nie jakieś dziwne filmy :(
Nawet chinska pompa to pompa i jezeli energetyka by poszla po rozum do glowy to wiecej ludzi by kupowalo pompy ciepla a nie smieciuchy

orin
01-03-2012, 19:55
Ale czy to jest zgodne z prawem aby energetyka sprzedawała prąd taniej tylko dla właścicieli jednego producenta pomp??
To tak jakby tylko właściciele VW mogli tankować na orlenie diesla za 3,5zł a inni za 5,8zł.


Niestety business i business. Ich prawo wybierać z kim robią promocję i dla kogo :(

kbab
01-03-2012, 20:04
A ja skorzytałem z arkusza kbab-a. Dzięki. Teraz jestem ciut mądrzejszy.
Dzięki, dla takich postów warto coś w necie pożytecznego zrobić,

Szymek98
25-04-2012, 18:29
No to ja mam lepsze chody bo dostałem taką:

Szanowny Panie,
W nawiązaniu do otrzymanej korespondencji uprzejmie informuję, że Pana zpaytanie zotało przekierowane do Biura Obsługi Klienta. Odpowiedź zostanie udzielona w drodze odrębnej korespondencji.
W razie wątpliwości prosimy o ponowny kontakt na adres e-mail: [email protected] ([email protected]) lub pod numer telefonu 32 303 0 303 dla klientów z Górnego Śląska i strefy numeru kierunkowego 32.

W razie ponownego kontaktu uprzejmie prosimy o podawanie w e-mailu następujących danych:
Imię i nazwisko
Adres
Numer ewidencyjny
Numer PESEL.
Życzymy miłego dnia

Pakosz Gabriela
Konsultant Telefonicznej Obsługi Klientów


To teraz czekam na odpowiedź z BOK-u :)

Arturo już trochę czasu minęło czy dostałeś odpowiedź? Podziel się z nami.

1igor1
25-04-2012, 20:25
vatenfallu już nie ma , tauron go przejął

cronin
25-04-2012, 23:15
Witam
czy ktoś zna tę pompę Galmet EasyAi SMALL GT (09-242000), szukam powietrznej pompy ciepła do przygotowywania cwu i wspomagania co w okresach przejściowych (w dodatku do kotła elektrycznego). Dom 4-litrowy i 4 osoby zużywające dużo cieplej wody :)

kolbust
30-04-2012, 13:13
Dzień dobry,

Temat pomp ciepła jest dla mnie nowy i mam wiele pytań, możliwe, że naiwnych.

Mam dom 200m, ściana porotherm i 12cm styropianu. Ogrzewanie to w 80% grzejniki, kuchnia, korytarz i dwie łazienki to podłogówka. Piec na węgiel, temperatura w domu 24 stopnie. Żeby w zimę uzyskać tę temperaturę, przy -5 do -10 stopni na zewnątrz, muszę mieć na piecu około 55 stopni. Czy to jest możliwe do uzyskania w przypadku powietrznej pompy ciepła? Jak wtedy ma się sprawa z opłacalnością całego przedsięwzięcia, czyli poborem energii elektrycznej?

Zaznaczam, że chciałbym połączyć instalację CO z pompą ciepła równolegle i palić w piecu tylko w przypadku mrozów przekraczających -10 stopni (jeśli nie musiał bym palić w piecu w ogóle, bo pompa ciepła by dawała radę, to jeszcze lepiej). Najbardziej mi zależy na ogrzewaniu domu z pompy ciepła w okresach przejściowych (marzec, kwiecień, październik, listopad) i taniej, bezproblemowej cwu.

chcialbympompe
30-04-2012, 19:48
Żeby w zimę uzyskać tę temperaturę, przy -5 do -10 stopni na zewnątrz, muszę mieć na piecu około 55 stopni. Czy to jest możliwe do uzyskania w przypadku powietrznej pompy ciepła?
Tak.

Jak wtedy ma się sprawa z opłacalnością całego przedsięwzięcia, czyli poborem energii elektrycznej?
Taniej niż węglem to raczej nie będzie jeżeli jako koszt uznać wyłącznie cenę węgla...

Zaznaczam, że chciałbym połączyć instalację CO z pompą ciepła równolegle i palić w piecu tylko w przypadku mrozów przekraczających -10 stopni (jeśli nie musiał bym palić w piecu w ogóle, bo pompa ciepła by dawała radę, to jeszcze lepiej). Najbardziej mi zależy na ogrzewaniu domu z pompy ciepła w okresach przejściowych (marzec, kwiecień, październik, listopad) i taniej, bezproblemowej cwu.
Ja nie mam kotła węglowego ale za to mam gazowy spięty od kilku dni z PC. Można to zobaczyć na stronie miki121 (www.rekuperatory.co):

http://rekuperatory.co/portal/c112b59d5173.jpeg

Z tego co wiem to współpraca z kotłem na paliwo stałe jest trochę bardziej kłopotliwa z uwagi na jego wysoką temperaturę pracy. Można o tym poczytać tutaj:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-i-kominek-z-plaszczem-wodnym-uwagi-odnosnie-montazu-i-eksploatacji/

miki121
30-04-2012, 20:02
Tak.

Taniej niż węglem to raczej nie będzie jeżeli jako koszt uznać wyłącznie cenę węgla...

Ja nie mam kotła węglowego ale za to mam gazowy spięty od kilku dni z PC. Można to zobaczyć na stronie miki121 (www.rekuperatory.co):

http://rekuperatory.co/portal/c112b59d5173.jpeg

Z tego co wiem to współpraca z kotłem na paliwo stałe jest trochę bardziej kłopotliwa z uwagi na jego wysoką temperaturę pracy. Można o tym poczytać tutaj:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-i-kominek-z-plaszczem-wodnym-uwagi-odnosnie-montazu-i-eksploatacji/

Ja teraz pompę Atlantica S spinam z kotłem na paliwa stałe NIBE:)
Ale pompka Atlantica z serii S jest tańszą alternatywą i służy do domów opartych w 100% na podłogówce :)
W wypadku TRI 11 nie ma żadnego sensu łączyć z kotłami...
Chyba że kocioł już jest ;)

kolbust
01-05-2012, 11:41
Z tego co wiem to współpraca z kotłem na paliwo stałe jest trochę bardziej kłopotliwa z uwagi na jego wysoką temperaturę pracy. Można o tym poczytać tutaj:
http://www.blog.karbon.com.pl/pc-pow...-eksploatacji/

Ciekawy post. Ja mam problem z przegrzewaniem paląc w samym piecu, więc zdaję sobie sprawę jakie to może być uciążliwe w wypadku dodania jeszcze pompy ciepła. Jednak w przeciwieństwie do kominkowiczów nie czerpię z mojego SASa odczuć estetyczno-sentymentalnych i chętnie bym się go pozbył, jeśli bym był pewien, że po pierwsze nie będę marzł, po drugie, nie będę przepłacał.
Dlatego chciałbym jeszcze trochę podrążyć temat. Zainteresowałem się pompami powietrznymi, bo w przeciwieństwie do gruntowych są tańsze i nie wymagają zamienienia działki w poligon. Ale jeśli dobrze rozumiem, to powietrzne PC wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz mają COP coraz mniejszy, czyli w momencie kiedy ich najbardziej potrzebuję są najdroższe? Czy podobna zależność istnieje w pompach gruntowych? Temperatura gruntu na głębokości 2 metrów powinna być chyba w miarę stała?
No i jeszcze jedna sprawa. Gdy mam na dworze powiedzmy -25 stopni i chcę mieć na zasilaniu temperaturę 55-60 stopni, lub więcej, jakiego COPu mogę się spodziewać z pompy gruntowej? Czy wtedy już cała magia uzyskiwania ciepła z "niczego" bierze w łeb i grzeją same grzałki (co oznacza horrendalne rachunki), czy jednak to działa?

chcialbympompe
01-05-2012, 15:25
Ale jeśli dobrze rozumiem, to powietrzne PC wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz mają COP coraz mniejszy, czyli w momencie kiedy ich najbardziej potrzebuję są najdroższe?
Jest to prawda. Ale za to wysoki COP w średnich temperaturach "nadrabia".

Czy podobna zależność istnieje w pompach gruntowych? Temperatura gruntu na głębokości 2 metrów powinna być chyba w miarę stała?
Oczywiście, że jest taka zależność! Teoretycznie dolne źródło ma stałą temperaturę (4-6 stopni) więc masz jakiś tam stały COP. Gorzej, jak dolne źródło się przechłodzi i nie zdąży zregenerować (co się zdarza często - wystarczy poczytać forum). Wtedy COP w gruntóce leci na łeb na szyję w dół i pozostają grzałki...

kolbust
02-05-2012, 11:33
OK, mam już mniej więcej jasność w temacie.
Jeśli chodzi o konkretne marki pomp, to z tego co się do tej pory zorientowałem najlepsza jest Mitsubishi Zubadan? Jeśli jest coś jeszcze godnego uwagi to napiszcie proszę. Podajcie od razu cenę urządzenia i namiary na sklep.
Jeszcze jedno: ile to Mitsubishi kosztuje i gdzie to można kupić? Ja znalazłem tylko za 11 tysięcy Euro na necie i jest to co najmniej o połowę za dużo.
No i czy każdy w miarę rozgarnięty hydraulik mi to założy?

chcialbympompe
02-05-2012, 16:00
Skoro chcesz nadal palić w kotle węglowych to po co ci Zubadan? Spokojnie starczy coś znacznie tańszego - np. Alfea S.
W sprawie doboru urządzenia napisz PW do miki121.

hydraulik_
09-05-2012, 06:47
OK, mam już mniej więcej jasność w temacie.
Jeśli chodzi o konkretne marki pomp, to z tego co się do tej pory zorientowałem najlepsza jest Mitsubishi Zubadan? Jeśli jest coś jeszcze godnego uwagi to napiszcie proszę. Podajcie od razu cenę urządzenia i namiary na sklep.
Jeszcze jedno: ile to Mitsubishi kosztuje i gdzie to można kupić? Ja znalazłem tylko za 11 tysięcy Euro na necie i jest to co najmniej o połowę za dużo.
No i czy każdy w miarę rozgarnięty hydraulik mi to założy?
Tak najlepszy jest Zubadan - bo ?
Bo osiąga max 48 już przy -17 C?
Czy daje zarobić ?
czy może ładny?
Jak ci wyszło to naj ????
Sam też złożysz -hydraulik też człowiek
Dobre są Atlantiki i daikiny .Zubadan ma tylko podane parametry dla -25 C
Pompę trzba dobrać do obiektu .Hydraulik może mieć problem.

kolbust
09-05-2012, 15:20
Spokojnie, to tylko pompy ciepła, nie religia. Napisałem, że Zubadan najlepszy, w formie pytania. Jeśli tak nie jest, to proszę napisać dlaczego. Sugerowałem się opiniami z tego forum. Z przyjemnością dowiem się czegoś więcej o Atlanticach i Daikinach. Nie zaszkodziło by rzetelnie porównać parę marek. No i poprosiłbym ceny tych urządzeń.

miki121
09-05-2012, 15:52
Spokojnie, to tylko pompy ciepła, nie religia. Napisałem, że Zubadan najlepszy, w formie pytania. Jeśli tak nie jest, to proszę napisać dlaczego. Sugerowałem się opiniami z tego forum. Z przyjemnością dowiem się czegoś więcej o Atlanticach i Daikinach. Nie zaszkodziło by rzetelnie porównać parę marek. No i poprosiłbym ceny tych urządzeń.

Jeżeli chcesz otrzymać taką ofertę wystarczy przesłać mi na meila rzuty i przekrój budynku plus trochę informacji na temat kotłowni i instalacji.
Przygotuję Tobie ofertę na pompę ciepła w 3 wersjach - ZUBADAN, DAIKIN i Atlantic...

hydraulik_
09-05-2012, 18:59
Spokojnie, to tylko pompy ciepła, nie religia. Napisałem, że Zubadan najlepszy, w formie pytania. Jeśli tak nie jest, to proszę napisać dlaczego. Sugerowałem się opiniami z tego forum. Z przyjemnością dowiem się czegoś więcej o Atlanticach i Daikinach. Nie zaszkodziło by rzetelnie porównać parę marek. No i poprosiłbym ceny tych urządzeń.

Tu napisano już chyba wszystko o tych maszynach.
Ja poleciłbym tobie Atlantica jako podstawę do doboru .Jeżeli coś nie bedzie pasowało to zastanowiłbym sie nad Daikinem a w ostateczności Zubadan.
Zubadan to taki czołg (dojedzie ale drogi i pali)

bulifreeq
10-05-2012, 08:10
http://www.pompy-ciepla-kolektory.pl/index.php/produkt/pakiet-podstawowy-pompy-exo-air-basic-75-kw

ma może ktoś z was taka pompę?

Powierzchnia użytkowa 110 m2 + 60 m2 piwnica w której są dwa stanowiska postojowe, kotłownia i pom. gospodarcze
Rodzaj instalacji CO: podłogowa
Ilość użytkowników CWU 4
okna 3 szybowe
ściany beton komórkowy + 20cm styropian

może ktoś się wypowie...

miki121
10-05-2012, 08:23
http://www.pompy-ciepla-kolektory.pl/index.php/produkt/pakiet-podstawowy-pompy-exo-air-basic-75-kw

ma może ktoś z was taka pompę?

Powierzchnia użytkowa 110 m2 + 60 m2 piwnica w której są dwa stanowiska postojowe, kotłownia i pom. gospodarcze
Rodzaj instalacji CO: podłogowa
Ilość użytkowników CWU 4
okna 3 szybowe
ściany beton komórkowy + 20cm styropian

może ktoś się wypowie...

Za takie pieniądze to Atlantica TRI 11 wraz z zasobnikiem i montażem możesz mieć :)

bulifreeq
10-05-2012, 08:46
Za takie pieniądze to Atlantica TRI 11 wraz z zasobnikiem i montażem możesz mieć :)

podeslij mi swoja oferte na priv

QQQQ
10-05-2012, 09:12
http://www.pompy-ciepla-kolektory.pl/index.php/produkt/pakiet-podstawowy-pompy-exo-air-basic-75-kw

ma może ktoś z was taka pompę?

Powierzchnia użytkowa 110 m2 + 60 m2 piwnica w której są dwa stanowiska postojowe, kotłownia i pom. gospodarcze
Rodzaj instalacji CO: podłogowa
Ilość użytkowników CWU 4
okna 3 szybowe
ściany beton komórkowy + 20cm styropian

może ktoś się wypowie...

za takie pieniadze w 2010r. zamontowalem u siebie daikina 11,2kW ze zbiornikiem 300l
brutto

miki121
10-05-2012, 09:39
za takie pieniadze w 2010r. zamontowalem u siebie daikina 11,2kW ze zbiornikiem 300l
brutto

Jak rozumiem LT :) jednofazowego czy trzy fazy???

QQQQ
10-05-2012, 22:48
Jak rozumiem LT :) jednofazowego czy trzy fazy???
LT 220v

edit 380v byl w tej samej cenie - nie wiem co mnie pokusilo :(

miki121
10-05-2012, 22:58
LT 220v

edit 380v byl w tej samej cenie - nie wiem co mnie pokusilo :(

to szkoda że jednofazowa :(
LT jednofazowe łatwo można porównać z S atlantica :)
HT to tak jak TRI :)
Ale co Ciebie podkusiło z tą jednofazową...

QQQQ
10-05-2012, 23:23
to szkoda że jednofazowa :(
LT jednofazowe łatwo można porównać z S atlantica :)
HT to tak jak TRI :)
Ale co Ciebie podkusiło z tą jednofazową...

atlantic tri tez ma podwojny sprez i brak grzalek?
nie jestem z brazy wiec pytam

co do jednofazowki - to byl moment , zdecydowalem i ... zadzwonil telefon ... i jak przemyslalem, zamowienie bylo nie do odkrecenia :(

ps. czyli ze jezeli wystarcza mi z nadmiarem odpowiednik S to znaczy ze moj domek jest oki ;)
edit - aha mam 2grzalki po 3kWh - jedna na stale odlaczona i mocy wystarcza nawet przy -25

miki121
10-05-2012, 23:34
atlantic tri tez ma podwojny sprez i brak grzalek?
nie jestem z brazy wiec pytam

co do jednofazowki - to byl moment , zdecydowalem i ... zadzwonil telefon ... i jak przemyslalem, zamowienie bylo nie do odkrecenia :(

ps. czyli ze jezeli wystarcza mi z nadmiarem odpowiednik S to znaczy ze moj domek jest oki ;)
edit - aha mam 2grzalki po 3kWh - jedna na stale odlaczona i mocy wystarcza nawet przy -25

Sprężarka z dwustopniowym sprężaniem czynnika :)

QQQQ
10-05-2012, 23:40
Sprężarka z dwustopniowym sprężaniem czynnika :)

ale czynnik jeden, czy 2?
sprezarka jedna czy 2 w ukladzie PCi?

edit - jak mozesz przeslij mi na priv DTR od atlantica s i tri poczytam sobie w wolnej chwili :)
czyli maja sprezarki typu scroll - tak?

miki121
10-05-2012, 23:47
Tu znajdziesz wszystko :)
W przeciwności do konkurencji nie robimy z tego tajemnicy :)

http://rekuperatory.co/biblioteka---atlantic.html

QQQQ
11-05-2012, 01:07
Tu znajdziesz wszystko :)
W przeciwności do konkurencji nie robimy z tego tajemnicy :)

http://rekuperatory.co/biblioteka---atlantic.html

mialem chwilke ... i porownalem exelie tri do mojej w podanym zakresie temperatur:

:::::::::::::: exelia tri :::::::::::::::::::::::::::::::::: moja pci
temp. : pobor mocy : kW ciepla : pobor mocy : kW ciepla
-7 stC : 3,92 : 11,2 :::::::::: ::::::::: 2,49 : 6,56
-2 stC : 3,66 : 11,2 :::::::::: ::::::::: 2,45 : 7,35
+2stC : 3,45 : 11,2 :::::::::: :::::::::: 2,45 : 8,20

jezeli moj dom potrzebuje max 6,56kW ciepla/h przez 10h/dobe przy -7 ( w okresie kiedy temp. otoczenia nie przekraczaja -8stC, praca grzalki jest ograniczona przez blokade w ustawieniach) ( jeszcze jeden nawias ;) odpalilem na 2 doby przy - 5 poddasze i .. zuzycie nie wzroslo, a temp na poddaszu wzrosla o 5stC) to po co mam zuzywac wiecej energii skoro to co zuzywa moja wystarcza, okresow ( patrz poprzednie 2 sezony) ponizej -8stC jest max 5 tygodni/2 sezony ( u mnie ) to po co palic wiecej pradu?
moze sie myle ale porownanie tlantica tri i mojej PCi jest bardziej sluszne niz daikina HT i atlantica tri - chodzi o to zeby przyszli uzytkownicy zdawali sobie sprawe ze wazniejsze sa rzeczy niz dobra prowizja sprzedajacego/montujacego PCI P-W - znow wkladam kij w mrowisko ;) - ale co tam niech sie dzieje :)

p.s. wybor i dobor PCI jest indywidualna sprawa i decyzja :) ... ale warto wczesniej poczytac - ja nie mialem skad brac takich informacji, bo nawet tu byly dosc sprzeczne ...

miki121
11-05-2012, 06:46
Do twoje pompy lepiej porównać S:)
Co do TRI to troszkę za duża różnica w parametrach pracy - jest lepsza.
Co do zużycia energii to troszkę źle to interpretujesz jest to inverter i to że może osiągnąć moc 11,2 kW to nie znaczy że taką osiągnie i że pobierze tyle prądu.
Te porównanie pokazuje także że twoja pompa 11kW już przy + 2 stopniach ma prawie 3kW mniej mocy :)
No i co najważniejsze za trójfazową pompę z parametrami pracy dużo lepszymi niż daikin LT bo cenowo to z nim można porównać oferty z montażem, zasobnikiem i sterownikiem kosztuje średnio 28k.
Pytanie ile kosztuje 11kW HT Daikina???

Pozdrawiam

tank102
11-05-2012, 15:52
No właśnie ile kosztuje DAIKIN HT 11 kW????

miki121
11-05-2012, 18:59
No właśnie ile kosztuje DAIKIN HT 11 kW????

Jednostka zewnętrzna - ERRQ011AY1 - 15170,00 zł. netto
Jednostka wewnętrzna - EKHBRD011ABY1 21540,00 zł. netto
RAZEM : 36710,00zł. netto
Upust pewnie z 20% by się dało załatwić dla klienta :)

malux20
11-05-2012, 19:04
w daikinie upusty zblizają się do tych z atlantica - 40%

miki121
11-05-2012, 19:07
Dla klienta końcowego???

Liwko
11-05-2012, 19:13
w daikinie upusty zblizają się do tych z atlantica - 40%

Ciekawe kiedy dojdą do 80. W balona ktoś tu kogoś robi.

miki121
11-05-2012, 19:14
Ciekawe kiedy dojdą do 80. W balona ktoś tu kogoś robi.

Jeżeli dają 40% to poproszę namiary na tych bo może nieraz by warto kupić do odsprzedaży :)

malux20
11-05-2012, 19:21
bierzesz papiery typu nip regon jedziesz na dąbrowskiego do poznania
cała tajemnica

no tak warto mieć własną działalność gosp
i jeszcze taką powietrzną odpowiednio zafakturować
a to juz inna bajka

no i jak ta polsa ma się dorobic

miki121
11-05-2012, 19:25
bierzesz papiery typu nip regon jedziesz na dąbrowskiego do poznania
cała tajemnica

no tak warto mieć własną działalność gosp
i jeszcze taką powietrzną odpowiednio zafakturować
a to juz inna bajka

no i jak ta polsa ma się dorobic

Mam papiery i kupuje :)
Ale jak rozumiem sugerujesz aby każdy kto chcę kupić pompę założył firmę i kupił pompę???
Oczywiście znaleźć chętnego aby ją założyć :)

clarnet
11-05-2012, 19:38
Nie pisz, że HT to taka TRI. Mam nadzieję, że Ci się to przypadkiem wymsknęło i masz pojęcie o czym piszesz.
Bo to zupełnie inne urządzenie i do innych celów przeznaczone
HT to pompa wysokotemperaturowa dedykowana do modernizowanych instalacji grzejnikowych wymagających wysokich temperatur zasilania, względnie nowych instalacji wymagających takich temperatur.
Jak ktoś buduje nowy dom i chce mieć pompę ciepła, to wybierze niskotemperaturową LT i podłogówkę. Bo takie rozwiązanie gwarantuje mu niższe koszty eksploatacji niż HT.
HT ma kaskadowy układ sprężania z dwoma sprężarkami - TRI tego nie ma
HT ma zawór rozprężny w hydroboksie - TRI w agregacie
Jak chodzi o parametry to TRI 11 przy -20 i zasilaniu 60 stopni ma COP 1,2 i moc ok. 6 kW i to jest górna granica , a HT dopiero się rozkręca, ma 11 kW i COP 2 a zagrzeje do +80

Co do tajemnicy „w przeciwności” jak to piszesz do konkurencji, to tajemnicy tutaj nie ma.
Wręcz przeciwnie. Daikin jako jeden z nielicznych producentów podaje także wartości COP zintegrowane, uwzględniające cykl odszraniania, czego konkurencja nie robi. I są one dostępne.
Daikin poddaje się również dobrowolnej weryfikacji swoich parametrów w Eurovencie - można sprawdzić na stronach, wyszukać model i zweryfikować jego parametry. Konkurencji tam jest bardzo mało. TRI nie widziałem.
Wreszcie Daikin jako pierwszy podaje wartości COP sezonowe.

Piszesz tylko, że TRI jest lepsza i lepsza, w kółko to samo.
Co w niej jest takiego lepszego od ceny???
Parametry???
Dla tych tabel z twojej strony:
TRI 11 -20/+30 moc 10,32 i COP 2,15
Altherma 11 moc zaledwie 8,64 i COP 2,28 - ktoś powie słabiutko
ale…
TRI 11 -7/+30 moc 11,55 i COP 3,01
Altherma 11 moc 10,79 i COP 3,33
TRI 11 -2/+30 moc 11,55 i COP 3,23
Altherma 11 moc 11,08 i COP 3,62
TRI 11 +2/+30 moc 11,55 i COP 3,42
Altherma 11 moc 11,91 i COP 4,34
80% zapotrzebowania na kwh, przypada na temp. powyżej +2 stopnie
Pompa powinna być najbardziej sprawna, w temperaturach, w których pracuje przez większość sezonu grzewczego. Bo to one generują 80-90% kosztów.
I w tym zakresie widać jak TRI jest lepsza :)
Sterowanie??
Dwadzieścia kilka stopni invertera w porównaniu z 10-cioma w TRI
Odszranianie??
Sam porównaj o ile znajdziesz w dokumentacji Atlantica jak jest sterowane odszranianie w TRI. Jak już znajdziesz, to prześlę Ci z Althermy.
Przygotowanie cwu, skoro nie ma nawet dedykowanego zasobnika?
Głośność agregatu?
Altherma jest minimalnie cichsza, ale jednak, a w trybie quiet - nie ma co porównywać.

Napisz proszę :) co ma TRI (oprócz ceny), takiego, czego nie ma konkurencja i co bije innych na głowę


QQQQ
Trudno jest też porównywać Twój starszy model z przed dwóch lat z TRI, bo to zapewne ERHQ, do tego jednofazowy.
Chociaż i tutaj można dyskutować bo nominalny COP 7/35 tego modelu to 4,55, a TRI 4,46
Jak już to ERHQ można porównać z modelem Alfea S10 jednofazowym z przed dwóch lat i zostaje on daleeeko w tyle, ze swoim nominalnym COP 4,0

miki121
11-05-2012, 20:00
Ciekawe jak kolega to porównuje bo ja bym prosił jak to wygląda poniżej -15 tak dal ogól do -20 :)
Pomijając fakt że Daikin LT leci z wydajnością na mocy ale nie mówi o tym kolega za dużo :)
a porównać przy - 15 do - 20 ???

Bo z tego co pamiętam z tabeli to przy -20 przy temp. +35 to COP 2,08 a moc 8,61 a tri 11 przy -20 przy temp. +35 ma moc 10,2 i COP 2,09 więc jakoś ciekawie że dużo mniejszy spadek mocy a COP przy ujemnych temperaturach zawszę trochę lepiej...
Co do cen to też dużo lepsza :)

clarnet
11-05-2012, 20:10
No właśnie usiłuję koledze wytłumaczyć :), że porównywanie mocy przy -20, czy nawet -15 - jest bez sensu.
Bo te temperatury generują tylko kilka % kwh, za które płacimy.
Dla wieloletnich danych pogodowych stacji meteorologicznej Katowice, ilość dni w sezonie poniżej -18 to 2 (dwie) godziny.
To oczywiście temp. średnie, pewnie z 20 lat. Ale tym nie niej.
Pompa ma być zoptymalizowana, dla tego zakresu, w którym najwięcej pracuje.
I tak jest zoptymalizowana Altherma, co z tych danych widać.
Dla chętnych i dążących do wiedzy podaję przepis:
Ściągnąć dane dla własnej stacji pogodowej
przefiltrować dane dla sezonu grzewczego odpowiadającego danej strefie
nanieść na to wykresy wydajności
Przeliczyć ilość godzin w poszczególnych temperaturach
nanieść wartości sprawności pompy
odnieść to do kosztów
Danie gotowe - niejedni się zdziwią

miki121
11-05-2012, 20:18
W tym zimę był prawie miesiąc :)
Dane od kilku klientów którym serwisowałem pompę nie tylko atlantica ale także daikina :)
Ogólnie TRI 11 jest to dobra pompa i w kosztach eksploatacyjnych nie wychodzi gorzej od 11kW LT trójfazowej :)
A ma sympatyczną cenę :)

hydraulik_
12-05-2012, 06:08
bierzesz papiery typu nip regon jedziesz na dąbrowskiego do poznania
cała tajemnica

no tak warto mieć własną działalność gosp
i jeszcze taką powietrzną odpowiednio zafakturować
a to juz inna bajka

no i jak ta polsa ma się dorobic
Oczywiście masz rację .Tylko jak wpiszesz sobie w koszty taką pc to przy pierwszej kontroli skarbowej wszystko wróci do Polski z nawiązką.:no:
Ty myślisz ,że każda firma dostaje 40 % bo jest firmą ?
Czasem trzeba lat ,żeby na to zapracować

hydraulik_
12-05-2012, 06:12
Ja lubię montować atlantica .Ale jak miąłbym dla siebie montować (bez względu na cenę) to brałbym Daikina Flex.

chcialbympompe
12-05-2012, 07:13
brałbym Daikina Flex.
A co to takiego? Na stronie znalazłem tylko Daikina Flexi ale to właściwie klimatyzator z funkcją grzania (P-P).

EDIT
Znalazłem opis na stronie karbon. Masz zamiar budować budynek wielorodzinny?

clarnet
12-05-2012, 08:08
@miki
Cenę to może ma i sympatyczną (jak zwał, tak zwał), ale nijak nie mogę zrozumieć, jak eksploatacyjnie wychodzi nie gorzej od LT, skoro przez 80%-90% sezonu ma współczynniki COP słabsze o 10-20%. A dla podłogówki w zasadzie w całym sezonie.
Oczywiście część klientów wybierze mimo wszystko tańsze rozwiązanie i trzeba to uszanować. Ale trzeba też trzymać się faktów :)

chcialbympompe
12-05-2012, 08:33
Możesz "zapodać" pełną tabelkę wydajności tak jak miki to zrobił dla Atlantica?

clarnet
12-05-2012, 09:00
Znajdziesz ją np. tutaj (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-altherma-parametry-pracy-nastawy/)
Przy czym od połowy b roku pojawią się nowe modele, zawierające szereg nowych rozwiązań

chcialbympompe
12-05-2012, 09:08
Na pierwszy rzut oka Daikin wypada trochę lepiej dla typowych temperatur pracy podłogówki. Sytuacja odwraca się dla wysokich temperatur pracy, jakie potrzebne są do nagrzania zasobnika CWU! A że przygotowanie CWU pochłania około 1/3 (szacunkowo w przypadku mojego domu) całych kosztów, które generuje PC to prawdopodobnie bilans wychodzi na zero.
Do tego poniżej -15 Daikin podda się jeżeli chodzi o CWU i przejdzie na grzałkę. Nawet jeżeli to tylko 2 tygodnie w roku to ponownie mamy punkt dla Atlantica.

rydzadam
12-05-2012, 09:09
Ciekawe kiedy dojdą do 80. W balona ktoś tu kogoś robi.

Pamiętam, jak kupowałem TIR-a wełny Rockwool "prosto z fabryki" z rabatem 52% od cennika :)

clarnet
12-05-2012, 09:52
Masz już tą TRI, więc musisz sobie jakoś uzasadnić ten wybór. Ale nie każdy uzasadnia go tak samo.
Ponadto przygotowanie cwu, to nie tylko podgrzanie zasobnika na pałę.
Altherma ma dedykowane zasobniki. Masz też kilka trybów przygotowania cwu. W wersji zintegrowanej masz tryb magazynowania i dogrzewu.
Wężownica ma 23mb długości, strata dobowa zasobnika, dzięki świetnej izolacji 1,2kwh/dobę
Lokalizacja czujnika temperatury, histerezy pracy, czasy spadków i dogrzewów itd itp
Dla standardowej wersji te parametry są opisane w przytoczonym wyżej artykule, a dla zintegrowanej też je znajdziesz na blogu.
Nowe modele serii C, które pojawią się w lipcu, będą miały głębszą modulację mocy oraz zmiany w sterowaniu pozwalające na jeszcze wyższe temp. zasilania przy niskich temp. zewnętrznych, bez użycia grzałek zasobnika.
Jest różnica miedzy zasobnikiem pierwszym z brzegu, dowolnego producenta, a tym idealnie dopasowanym przez producenta do parametrów pracy pompy.

miki121
12-05-2012, 09:52
Znajdziesz ją np. tutaj (http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/pompa-ciepla-altherma-parametry-pracy-nastawy/)
Przy czym od połowy b roku pojawią się nowe modele, zawierające szereg nowych rozwiązań

No ale cop wychodzi lepsze ale przy niższej mocy :)
Czy tego nie widzisz w tabeli przecież LT 11kW traci na mocy już przy +2 a przy - 20 masz prawie 3kW w dół w przypadku TRI mamy stratę na poziomie 1kW czy tutaj według kolegi nie ma różnicy???
Wychodzi na to że przy -15 LT wspomaga się prądem.
U nas też wchodzi dużo nowości dodatkowo uśrednienie różnicy COP 10-20% jest ogólnie lekko nagięte.

DAIKIN LT 11kW - temperatura zasilania + 35

- 20 - COP - 2,08 SPADEK MOCY 2,77kW;
- 15 - COP - 2,32 SPADEK MOCY 1,14kW;
- 7 - COP - 2,94
7 - COP - 4,46
ATLANTIC TRI 11 - temperatura zasilania +35

- 20 - COP - 2,09 SPADEK MOCY 1kW;
- 15 - COP - 2,35 SPADEK MOCY - nie występuje :)
- 7 - COP - 2,86
7 - COP - 4,46

Więc gdzie jest te 20% ???
Jak to kolega napisał??

chcialbympompe
12-05-2012, 10:03
Masz już tą TRI, więc musisz sobie jakoś uzasadnić ten wybór. Ale nie każdy uzasadnia go tak samo.
Nie nakręcaj się tak... Na nic sobie nie muszę uzasadniać. Rozważałem Daikina, Panasonica i Atlantica. Wybrałem najlepszy wg mnie stosunek możliwości do ceny. Za to ty musisz udowadniać cały czas "wyższość Świąt Bożego Narodzenia" bo handlujesz Daikinem i masz w tym interes. Tym się różnimy w możliwościach obiektywnej oceny...

Jest różnica miedzy zasobnikiem pierwszym z brzegu, dowolnego producenta, a tym idealnie dopasowanym przez producenta do parametrów pracy pompy.
Ja akurat mam zasobnik Atlantic dedykowany do PC.

janex0
12-05-2012, 11:02
Witam .zobaczcie sobie wysoko temperaturowe powietrzne pompy ciepła firmy Rotex ,działają przy -20 i dają temp 80 stopni.

miki121
12-05-2012, 11:12
Witam .zobaczcie sobie wysoko temperaturowe powietrzne pompy ciepła firmy Rotex ,działają przy -20 i dają temp 80 stopni.

No widzę że to DAIKIN z naklejką ROTEX ;)
Jakby nie patrzeć jedna firma bo spółką matka Rotexa to Daikin

ROTEX member of DAIKIN group
Daikin Airconditioning Poland Sp. z o.o.
ul. Taśmowa 7, 02-677 Warszawa
officedaikinpl
tel. +48 22 319 90 00, fax +48 22 433 51 98

janex0
12-05-2012, 11:26
ROTEX zmienił dystrybutora na rynku polskim!
Firma ROTEX, jest niemieckim producentem zaawansowanych rozwiązań grzewczych. Dobrze rozpoznawalnym w branży zarówno na rynku
niemieckim jak i w pozostałej części Europy.
Od wielu lat firma ROTEX współpracowała z koncernem DAIKIN, w zakresie zakupu sprężarek, które wykorzystywała do produkcji
własnych pomp ciepła. Wieloletnie doświadczenie we współpracy, profesjonalizm i wysoka jakość produktów firmy ROTEX spowodowały, iż koncern
DAIKIN podejmując decyzje o rozwoju segmentu ogrzewania, zdecydował się na włączenie marki ROTEX do swojej oferty.
1 października 2008 roku nastąpiło oficjalne przejęcie firmy ROTEX GmbH przez firmę DAIKIN Europe NV z siedzibą w Ostendzie (Belgia).
W roku 2010 firma DAIKIN Europe w porozumieniu z firmą DAIKIN Airconditioning Poland podjęły decyzję o przejęciu dystrybucji produktów marki
ROTEX na rynku polskim. Od tego czasu firma DAIKIN Ariconditioning Poland Sp.z o.o. , z siedzibą w Warszawie, stała się jedynym oficjalnym
dystrybutorem urządzeń ROTEX.
Miło nam poinformować, iż firma Daikin Arconditioning Poland , przejmując dystrybucję produktów marki ROTEX, oferować będzie
Państwu pełną i wysoce profesjonalną obsługę w zakresie doboru, doradztwa technicznego, dostaw produktów, wsparcia serwisowego i obsługi
posprzedażowej.
W naszej ofercie produktów marki ROTEX skierowanej na rynek polski zawarliśmy:
- pompy ciepła powietrze-woda, grzewczo- chłodzące, sterowane inwerterowo
- systemy kolektorów słonecznych w technologii Drain Back (system bez glikolu)
- kotły kondensacyjne gazowe oraz olejowe
- rozwiązania buforów ciepła
- zbiorniki dla wody deszczowej i oleju opałowego
- systemy ogrzewania podłogowego
Widzisz nie do końca z tą naklejką pozdrawiam.

miki121
12-05-2012, 12:26
To weź dwa takie agregaty np. 11kW LT ściągnij budy i pokaż różnice :)

hydraulik_
12-05-2012, 17:26
Rotex i Daikin maja te same jednostki zewnętrzne .
Jednostki wewnętrzne są różne.
Kolektory słoneczne to wspólna oferta

hydraulik_
12-05-2012, 17:31
A co to takiego? Na stronie znalazłem tylko Daikina Flexi ale to właściwie klimatyzator z funkcją grzania (P-P).

EDIT
Znalazłem opis na stronie karbon. Masz zamiar budować budynek wielorodzinny?
Masz rację z tym flexem.
Chodziło mi o te nowe agregaty i jednostki wewnętrzne na spotkaniu prezentacyjnym ktoś nazywał je flexy.
Ciekawe parametry .Będą od lipca

hydraulik_
12-05-2012, 17:34
Ja akurat mam zasobnik Atlantic dedykowany do PC.
Atlantić nie posiada takiego specjalnego zbiornika .
To zwykły zbiornik z odpowiednia wężownicą .
Ale mogą być też dowolne inne płaszczowe i wężownicowe o odpowiedniej powierzchni wymiany

miki121
12-05-2012, 18:10
:no:Jednak ten zbiornik o ktorym pisze kolega jest dedykowany przez atlantica do pomp ciepla. Dwukrotnie na szkoleniach w fujitsu i atlanticu przekazywano informacje ze ten zasobniki sa produkowane do pomp ciepla.

hydraulik_
12-05-2012, 18:39
:no:Jednak ten zbiornik o ktorym pisze kolega jest dedykowany przez atlantica do pomp ciepla. Dwukrotnie na szkoleniach w fujitsu i atlanticu przekazywano informacje ze ten zasobniki sa produkowane do pomp ciepla.
Sprawdzę ,ale ja pytałem w serwisie i nikt się nie pochwalił.

miki121
12-05-2012, 18:56
Sprawdzę ,ale ja pytałem w serwisie i nikt się nie pochwalił.

No i od lipca bedzie w polsce w sprzedazy nowy zbiornik z jeszcze wieksza wezownica :)

chcialbympompe
12-05-2012, 20:11
Atlantić nie posiada takiego specjalnego zbiornika
Czepiasz się... Wg opisu na stronie Atlantica zasobnik CWH FS to:

ECO
Urządzenie przeznaczone do współpracy z ekologicznymi systemami grzewczymi.

Skoro do solarów jest seria "SOLAR" to co jeszcze może być "ekologicznym systemem grzewczym"?

hydraulik_
13-05-2012, 08:30
Czepiasz się... Wg opisu na stronie Atlantica zasobnik CWH FS to:

Skoro do solarów jest seria "SOLAR" to co jeszcze może być "ekologicznym systemem grzewczym"?
Ale solar ma 3 kW i może grzać do 250 C glikol.
Trochę inaczej niż PC

Zigobar
13-05-2012, 08:46
Jaką zatem powierzchnię wężownicy [m2/kW mocy grzewczej PC] mają zbiorniki "dedykowane" obecnie?
O ile wzrośnie w tych nowych zbiornikach, które mają być wprowadzone?

miki121
13-05-2012, 09:45
Jaką zatem powierzchnię wężownicy [m2/kW mocy grzewczej PC] mają zbiorniki "dedykowane" obecnie?
O ile wzrośnie w tych nowych zbiornikach, które mają być wprowadzone?

W poniedziałek otrzymam dtr-ke od nowych zbiorników i na pewno napiszę :)

Zigobar
13-05-2012, 16:13
miki121
Obejrzałem parametry wspomnianego zasobnika CWH FS:
200l, wężownica 1,06m2
300l, wężownica 1,26m2
To zbiorniki z tak małymi wężownicami są dedykowane do PC? Chyba tylko do "inverterów" lub układów małej mocy.
Na tym forum jest trochę wpisów o problemach z grzaniem CWU, właśnie z powodu zbyt małej powierzchni wymiany.
To już byle Galmet z dwoma wężownicami połączonymi szeregowo zapewnia znacznie większą powierzchnię wymiany, np.:
300l, wężownica 1,4m2 + 1,1m2
400l, wężownica 2m2 + 1,3m2

Czytając kolejno tematy o PC robiłem notatki i znalazłem w nich zalecaną powierzchnię wężownicy ok. 0,3m2/kW mocy grzewczej PC.
Jak oceniasz taką zależność? W końcu wykonałeś wiele instalacji w przeróżnych konfiguracjach i wiesz jak się zachowują.

hydraulik_
13-05-2012, 16:59
Ja stosuje Qatro o powierzchni 1,2 m2 dla pomp do typu 10( z typem 16 też daje radę ,ale w lecie bywają problemy ).
Te parametr ,3 m2/kW oczywiście fajnie ale nie konieczne.

miki121
13-05-2012, 21:08
miki121
Obejrzałem parametry wspomnianego zasobnika CWH FS:
200l, wężownica 1,06m2
300l, wężownica 1,26m2
To zbiorniki z tak małymi wężownicami są dedykowane do PC? Chyba tylko do "inverterów" lub układów małej mocy.
Na tym forum jest trochę wpisów o problemach z grzaniem CWU, właśnie z powodu zbyt małej powierzchni wymiany.
To już byle Galmet z dwoma wężownicami połączonymi szeregowo zapewnia znacznie większą powierzchnię wymiany, np.:
300l, wężownica 1,4m2 + 1,1m2
400l, wężownica 2m2 + 1,3m2

Czytając kolejno tematy o PC robiłem notatki i znalazłem w nich zalecaną powierzchnię wężownicy ok. 0,3m2/kW mocy grzewczej PC.
Jak oceniasz taką zależność? W końcu wykonałeś wiele instalacji w przeróżnych konfiguracjach i wiesz jak się zachowują.

300l zbiornik z wężownicą zachowuje się bardzo dobrze i nie miałem żadnej informacji od klienta aby gdzieś był problem z wodą - jej brakiem :)
Z informacji uzyskanych od doradcy technicznego z Atlantica mogę powiedzieć że za kilka tygodni pojawi się w polskiej ofercie zbiornik z wężownicą o powierzchni ok 2,8m2 :)
Co do tego że zbiornik ten jest dobrym rozwiązaniem może świadczyć także fakt że ten sam zbiornik Atlantic produkuje także dla pomp ciepła Sofath i kilku innych producentów PC z rejonu Francji :)
Fakt że można szukać dziury w cały i mówić że to jest źle czy tamto ale tak samo jak jeden z kolegów mówił o 20% różnicy w wydajności pomiędzy daikinem LT a TRI tak samo można pisać o zbiorniku który działa w setkach lub tysiącach instalacji w polsce, francji, norwegi, szwecji i wielu innych krajach europy :)
Ja śpię spokojnie z powodu stosowania rozwiązań Atlantica i nie widzę powodu aby zmienić ofertę z Atlantica na Daikina, Panasonic czy coś innego :)
Jedyne pompy które z pełną odpowiedzialnością montuje i oferuję był i będzie Atlantic :)

chcialbympompe
13-05-2012, 22:14
Zasobnik Atlantic'a nie stwarza problemów z PC Atlantic bo to przecież zawsze inwerter-y. Pewnie nie jest wstanie odebrać całej mocy 11kW (i więcej) więc jeżeli ktoś chce bić rekordy czasu nagrzewania CWU to zasobnik z większą wężownicą będzie lepszy... Jednak wężownica na dole zasobnika, która zapewnia dużą wymianę ciepła i bardzo korzystna cena to duży plus.

PS.
Dzisiaj pierwszy raz odpaliłem moją TRI w trybie grzania C.O. bo nie było nas 2 dni i temperatura w domu spadła poniżej 22 stopni a na dworze ledwie +6... Pompa zadała 37 stopni na CO. Popracowała może 1h i w domu temperatura wzrosła o 0,6 stopnia! Wyłączyłem ogrzewanie ręcznie bo zaczęło robić się zbyt ciepło a nadal nie mam od dawna oczekiwanego T75 (tak, tak miki...) więc czekanie na wyrównanie delty skończyło by się upałem w domu :(
Z ciekawych obserwacji zauważyłem, że wymiennik freon-woda w tych warunkach działa perfekcyjnie! "Wchodzi" gorący freon (rurka parzy w rękę) a wychodzi "zimna rura"!

miki121
13-05-2012, 22:23
No fakt dopiero w czwartek do mnie dotarł :)
I w piątek wyszedł do Ciebie do domu :)
Muszę przeprosić za oczekiwanie ale niestety nie raz musimy poczekać szczególnie że przez długi wekend wszystko się rozkraczyło i wypadł nam cały tydzień :(

chcialbympompe
13-05-2012, 22:36
Na razie pozytywy przyćmiewają drobne niedociągnięcia :)
Pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie tak szybki przyrost temperatury na krzywej grzewczej 1.0 dla mojej instalacji grzejnikowej.

Dzisiaj podczas zjazdu rodzinnego (komunia) miałem okazję spytać "prawdziwych ludzi" (a nie wirtualne osoby z forum) o rachunki za gaz ziemny... Mój szwagier pokazał mi rachunek za gaz z lipca/sierpnia zeszłego roku i opiewał on na 420zł. Mam silne przekonanie, że C.O. nie grzali więc to było tylko CWU i gotowanie.
Wygląda na to, że ja teraz używając PC do CUW i propanu do gotowania (w tym opłata 37zł za dzierżawę zbiornika) wyjdę 50zł miesięcznie taniej! A mamy podobne zużycie wody w domu (około 20m3 miesięcznie).

miki121
13-05-2012, 22:46
Ogólnie propan wychodzi kosmicznie...
Ostatnie 3 dni spędziłem 3 dni na tagach w Nowym Targu i spałem w pensjonacie ogrzewanym olejem :)
Pensjonat nie duży około 600m2 - bar kilkanaście pokoi i część mieszkalna właścicieli za całość w styczniu i lutym mieli prawie 12000 za olej :(
Rocznie na CO i CWU dla 16 łazienek wychodzi im około 30000 rocznie i tutaj podpięcie nawet 2 TRI 16 działających np do - 15 a potem olej to inwestycja w pompy ciepła zwraca się po trzech latach no może pięciu :)

miki121
13-05-2012, 22:46
Na razie pozytywy przyćmiewają drobne niedociągnięcia :)
Pozytywnym zaskoczeniem jest dla mnie tak szybki przyrost temperatury na krzywej grzewczej 1.0 dla mojej instalacji grzejnikowej.

Dzisiaj podczas zjazdu rodzinnego (komunia) miałem okazję spytać "prawdziwych ludzi" (a nie wirtualne osoby z forum) o rachunki za gaz ziemny... Mój szwagier pokazał mi rachunek za gaz z lipca/sierpnia zeszłego roku i opiewał on na 420zł. Mam silne przekonanie, że C.O. nie grzali więc to było tylko CWU i gotowanie.
Wygląda na to, że ja teraz używając PC do CUW i propanu do gotowania (w tym opłata 37zł za dzierżawę zbiornika) wyjdę 50zł miesięcznie taniej! A mamy podobne zużycie wody w domu (około 20m3 miesięcznie).

A z tą wodą to 20m3 miesięcznie ciepłej tylko??

chcialbympompe
13-05-2012, 22:50
A z tą wodą to 20m3 miesięcznie ciepłej tylko??
Chyba kpisz olewając prawa fizyki ;)
Mam na myśli ogóle zużycie wody. Jednak proporcje są zazwyczaj podobne w każdym domu.

miki121
13-05-2012, 22:54
Chyba kpisz olewając prawa fizyki ;)
Mam na myśli ogóle zużycie wody. Jednak proporcje są zazwyczaj podobne w każdym domu.

No trochę sobie żartuje a poza tym jestem lekko padnięty po trzech dniach targów a za 5 dni targi w Oświęcimiu mały maratonik :)

QQQQ
13-05-2012, 23:06
ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...
moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???
WYLUZUJCIE
to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu
BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

edit - wisi mi kto jaka pompe wybierze , oby nie czytal glupot i reklam !!!
zanim ktos wybierze niech poczyta i zrozumie ...

clarnet
13-05-2012, 23:11
Oj miki, miki. Już nie chciałem Cię prostować, ale widać uparty jesteś.
Wróć ze dwie strony dalej i przeczytaj moje komentarze ze zrozumieniem.
Napisałem jasno - przez 80-90% sezonu
Podałem celowo temperaturę zasilania 30 stopni, ponieważ jest to typowa temperatura zasilania podłogówki przy pompie ciepła, powyżej której rzadko się wychodzi przez 80% sezonu.
Dla tej temp. przy -7 różnica COP wynosi ok.10%, przy -2 wynosi ok. 15%, a przy +2 wynosi ok. 20% - na korzyść LT 11.
I tak też napisałem 10 do 20%
Weź sobie kalkulator, sprawdź i policz. Chyba, że chcesz się czepiać o jakiś procent.
Co do straty mocy
Przy -15 czy -20, czy też innych temperaturach zasilania (wyższych) nie ma już takich różnic w COP, ale czemu upierasz się przy tych skrajnych temp.? W tych skrajnych cały czas pracują pompy???
Udział grzałki to kilka, góra do 10 % w sezonie i jest oczywiste, że przy -15 ta grzałka się włączy. Żadna Ameryka. Bo właśnie po to tam jest. Z grzałki pompa dobierze tylko tyle mocy ile jej zabraknie.
Napisze jeszcze raz - 80% kwh zużytych w sezonie przypada na temp. powyżej -2 stopni; a dla nich zazwyczaj zasilanie nie przekracza 30 stopni.
(no chyba , że ktoś ma podłogówkę przy pompie co 20 cm, albo sobie zamontował grzejniki)
Jeśli ktoś potrzebuje przy -20 stopniach 10 kW, to w dużym uproszczeniu, przy 0 potrzebuje 5 kW, a przy -10 7,5 kW
To, że np. 11-ka traci te 1-2 kW nie ma aż takiego znaczenia nawet do -10 (90% sezonu) bo i tak ich do ogrzewania nie trzeba.
A w szczycie uzupełni je grzałka.
Nie ma sensu ciągnąć tej wyliczanki dla kolejnych wartości. Tabele są dostępne i każdy może je sobie sam porównać w całym zakresie temperatur potrzebnych dla własnej instalacji :)

miki121
13-05-2012, 23:14
ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...
moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???
WYLUZUJCIE
to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu
BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

Ale niby jak???

Że piszemy o działającej pompie?
Albo porównujemy trójfazowego DAIKINA i TRI o mocy 11kW i wychodzi że ich parametry pracy i COP id 7 w dół są bardzo podobne??
Albo rozmawiamy na temat zbiorników..

miki121
13-05-2012, 23:36
Oj miki, miki. Już nie chciałem Cię prostować, ale widać uparty jesteś.
Wróć ze dwie strony dalej i przeczytaj moje komentarze ze zrozumieniem.
Napisałem jasno - przez 80-90% sezonu
Podałem celowo temperaturę zasilania 30 stopni, ponieważ jest to typowa temperatura zasilania podłogówki przy pompie ciepła, powyżej której rzadko się wychodzi przez 80% sezonu.
Dla tej temp. przy -7 różnica COP wynosi ok.10%, przy -2 wynosi ok. 15%, a przy +2 wynosi ok. 20% - na korzyść LT 11.
I tak też napisałem 10 do 20%
Weź sobie kalkulator, sprawdź i policz. Chyba, że chcesz się czepiać o jakiś procent.
Co do straty mocy
Przy -15 czy -20, czy też innych temperaturach zasilania (wyższych) nie ma już takich różnic w COP, ale czemu upierasz się przy tych skrajnych temp.? W tych skrajnych cały czas pracują pompy???
Udział grzałki to kilka, góra do 10 % w sezonie i jest oczywiste, że przy -15 ta grzałka się włączy. Żadna Ameryka. Bo właśnie po to tam jest. Z grzałki pompa dobierze tylko tyle mocy ile jej zabraknie.
Napisze jeszcze raz - 80% kwh zużytych w sezonie przypada na temp. powyżej -2 stopni; a dla nich zazwyczaj zasilanie nie przekracza 30 stopni.
(no chyba , że ktoś ma podłogówkę przy pompie co 20 cm, albo sobie zamontował grzejniki)
Jeśli ktoś potrzebuje przy -20 stopniach 10 kW, to w dużym uproszczeniu, przy 0 potrzebuje 5 kW, a przy -10 7,5 kW
To, że np. 11-ka traci te 1-2 kW nie ma aż takiego znaczenia nawet do -10 (90% sezonu) bo i tak ich do ogrzewania nie trzeba.
A w szczycie uzupełni je grzałka.
Nie ma sensu ciągnąć tej wyliczanki dla kolejnych wartości. Tabele są dostępne i każdy może je sobie sam porównać w całym zakresie temperatur potrzebnych dla własnej instalacji :)

Z tego co pamiętam to 99% podłogowych ogrzewań jest projektowanych na 35 stopni ale ok przy zasilaniu + 30 jest troszkę lepiej ale jak jest przy CWU i np grzaniu zbiornika do + 45 od - 7 do - 20???
Jak będzie jeżeli podepniesz pompę do instalacji zaprojektowanej na układzie grzejnik + podłogówka???
Odpuśćmy sobie spory bo nie ma sensu TRI ma lepsze lub takie same parametry przy zasilaniu od +35 i w górę Altherma przy +30 ogólnie obydwie 11 są bardzo zbliżone do siebie i zarówno jeden jak i drugi wybór sprowadzi się do bardzo podobnych kosztów...
Bo to co Altherma naciągnie przy + 30 to straci przy grzaniu CWU a w TRI odwrotnie co straci na rzecz Althermy przy +30 to zarobi na grzaniu wody w temp. minusowych..

Koszt przy takich samych domach i identycznych parametrach pracy dla CO i CWU w przypadku DAIKINA LT 11 i TRI 11 byłby taki sam uśredniając CO i CWU

hydraulik_
14-05-2012, 07:04
ROBICIE CHYBA ANTYREKLAME ATLANTICOWI I FORUM MURATORA - nie wiem czy to wazne ...
moze to i dobra pompa, tylko czemu jest taka nagonka tutaj na wlasnie ta???
WYLUZUJCIE
to ze mozna ja za granica kupic taniej nie rowna sie z osiagami innych pomp P-W

PROSZE TUTAJ UZYTKOWNIKOW ATLANTICA o wklejanie swoich wynikow zuzycia pradu za CO i/lub CWU w odpowiednim watku o zuzyciu pradu
BEDZIE TO POTWIERDZENIEM SUPER POMPY NAD INNYMI

z gory dziekuje i prosze o uciecie lba hydrze

edit - wisi mi kto jaka pompe wybierze , oby nie czytal glupot i reklam !!!
zanim ktos wybierze niech poczyta i zrozumie ...

Zajrzyj tu http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

miki121
14-05-2012, 07:24
Zajrzyj tu http://www.liveheatpump.be/t/en/p/en...012/s/day/h/16

No właśnie jestem na etapie robienia czegoś takiego w Polsce.
Jedna tylko wad - sporo kasy kosztuje taki projekt...
Szafki do monitoringu mam już 4 ale walcze z dostawcą modułu sterowniczo pomiarowego nad przekierowaniem wszystkich instalacji na moją stronę z tzw. otwartym dostępem w wyniki pracy dla każdego a nie po zalogowaniu się...
Ciężki temat :)

miki121
14-05-2012, 10:16
CLARNET:

"Wręcz przeciwnie. Daikin jako jeden z nielicznych producentów podaje także wartości COP zintegrowane, uwzględniające cykl odszraniania, czego konkurencja nie robi. I są one dostępne."


Tutaj chyba się należy sprostowanie bo COP podawane przez Atlantica też uwzględnia odszranianie o czym kolega doskonale wie :)
Bo z Tego co gdzieś mi się o ucho obiło wysyłał kolega takie zapytanie do Atlantica Polska i uzyskał takową odpowiedż :)
Pozdrawiam

chcialbympompe
14-05-2012, 17:58
No właśnie jestem na etapie robienia czegoś takiego w Polsce.
Jedna tylko wad - sporo kasy kosztuje taki projekt...
Szafki do monitoringu mam już 4 ale walcze z dostawcą modułu sterowniczo pomiarowego nad przekierowaniem wszystkich instalacji na moją stronę z tzw. otwartym dostępem w wyniki pracy dla każdego a nie po zalogowaniu się...
Na bazie jakiego urządzenia to stawiasz? Może mógłbym pomóc w temacie... Mam trochę doświadczenia w rozwiązaniach linuxowych z termometrami 1-wire i wykresami RRDTOOL.

miki121
14-05-2012, 18:16
[QUOTE=chcialbympompe;5374019]Na bazie jakiego urządzenia to stawiasz? Może mógłbym pomóc w temacie... Mam trochę doświadczenia w rozwiązaniach linuxowych z termometrami 1-wire i wykresami RRDTOOL.[/QUOTE

No właśnie się coraz bardziej wkurzam na tego producenta :(
Ale muszę to jakoś ogarnąć :)