PDA

Zobacz pełną wersję : jak przekształcić działkę rolną na budowlaną



hals30
10-08-2010, 22:14
Witam wszystkich
bardzo proszę o pomoc bo nie wiem jak się do tego zabrać a artykuły w internecie które przeczytałam w ogóle nie ułatwiają rozwiązania mojego problemu.
Otrzymałam niedawno od rodziców w darowiźnie 1,05h ziemi rolnej (oznaczonej jednym nr geodezyjnym, o klasie RIIIb, RIVa i Ps III. Do rogu mojej działki dochodzi droga gminna. W przyszłości chciałabym podzielić ten kawałek na mniejsze działki i fragment zostawić sobie by wybudować dom.
Gmina nie ma planów zagospodarowania przestrzennego!!!

Granicząca działka jest w zabudowie siedliskowej (budynki rodziców), jedni sąsiedzi posiadają gospodarstwo, inni gospodarstwo i rozpoczętą budowę domu 3-rodzinnego. Prawdopodobnie kiedyś udało się im przekształcić swoje działki z rolnych na budowlane ale nie jestem tego pewna.

Moi rodzice wiele lat tamu za kadencji innego wójta również skłądali pismo o przekształcenie swojej ziemi z rolnej na budowlaną ale w gminie ich podanie przepadło, prawdopodobnie ktoś pomógł mu się zawieruszyć - czy istnieje sposób by je odszukać!!!

Co powinnam zrobić by przekształcić działkę rolną w budowlaną, chcąc podzielić ją na mniejsze działki i przeznaczyć do sprzedaży?

Wzdłuż całej mojej działki musiałabym wydzielić drogę (przedłużenie gminnej) by przyszli nabywcy mieli dojazd - jak się do tego zabrać???

Mam przed sobą również wniosek o ustalenie warunków zabudowy.
Jak do tego podejść mając na uwadze że sobie będę chciała zostawić tylko część a resztę sprzedać.

Czy taki wniosek piszę na cały 1,05h czy mając na uwadze już mniejsze działki. Czy składając taki wniosek powinnam mieć plan domu czy też robię to mniej więcej
punkt 2 WZ "funkcja, sposób i charakterystyka planowanej zabudowy: obiekty kubaturowe, inwestycje liniowe - nie wiem co to :),
punkt 3 dane dotyczące infrastruktury technicznej: zaopatrzenie w wodę, energię cieplną, energię elektr,
punkt 4 charakterystyka inwestycji: obiekt, wymiary zewn, liczba kondygnacji, rodzaj poddasza, kształt dachu itp

do WZ mam dołączyć ksero mapy z zaznaczoną działką oraz planowany sposób zagospodarowania terenu i projektowe obiekty budowlane.

Co i jak mam zrobić by w przyszłości przy sprzedaży cena była atrakcyjniejsza.!!!!

Gdy odwiedziłam gminę i poprosiłam i plany zagospodarowania terenu pani mi je pokazała. Na tą okolicę nie ma niestety planów zagospodarowania, nie wiadomo kiedy i czy w ogóle takie powstaną. :(
Pani pokręciła głową i nie pocieszyła mnie mówiąc że sytuacja jest beznadziejna, działki nie da się przekształcić w budowlaną, a ja mogę się budować owszem ale tylko w systemie siedliskowym.

Czy to możliwe że moja sytuacja jest bez wyjścia!!!
Niestety nie stać mnie na budowę wymarzonego domku bez sprzedaży większego fragmentu działki.

Jaki czas powinnam odczekać by móc cokolwiek sprzedać z otrzymanej darowizny - czy to 5 lat by nie zapłacić podatku?
A jeśli chciałabym coś sprzedać wcześniej jaka stawka podatkowa obejmuje darowiznę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i odnośniki do ciekawych artykułów
Pozdrawiam :)