PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka nasada obrotowa jest lepsza?



roman-5000
11-08-2010, 16:29
Witam
W związku z tym, że czasami (sporadycznie zimą, latem nie lub tego latem nie czuję) jest tak, że do łazienki mi nawiewa zimne powietrze, zamiast je wyciągać noszę się z zamiarem kupna obrotowej nasady kominowej.
Mieszkam w poniemieckim budynku na drugim piętrze. Komin jest ceglany.
Nade mną jest jeszcze wysoki strych. Od mojej kratki wentylacyjnej w łazience do szczytu komina jest 460 cm (być może więcej, wysokość samego komina ponad połacią dachu policzyłem szacunkowo: 27 warstw cegieł x 6,5 cm wys. cegły i 1 cm spoiny = 203cm)
Która Waszym zdaniem obrotowa nasada będzie lepsza: A czy B?
http://images40.fotosik.pl/320/e4c17ef33f7db7d2m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e4c17ef33f7db7d2.html)

Nie wiem na razie jaki jest przekrój tego przewodu wentylacyjnego, lecz podstawa nasady którą kupię będzie o takich samych wymiarach jak przewód wentylacyjny. Wszystko się okaże po wizycie kominiarza.

Tutaj wygląd dachu. Zdjęcie zrobione od strony zachodniej, skąd w moim rejonie (miejscowość Bolesławiec, na trasie Legnica - Zgorzelec) najczęściej wieją wiatry.
http://images46.fotosik.pl/324/504cbde7857432b7m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/504cbde7857432b7.html)

Na zakończenie dodam, że czytałem artykuł nasady kominowe na www.muratordom.pl
http://www.muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/nasady-kominowe,17_1047.html

Konto usunięte_12*
11-08-2010, 22:55
Która Waszym zdaniem obrotowa nasada będzie lepsza: A czy B?


Błąd tkwi już w samym twoim założeniu, że nasada OBROTOWA na pewno zlikwiduje zimową "cofkę", bo może się okazać, że przyczyn jest nie jedna, lecz KILKA. A także może się okazać, że niepotrzebna będzie nasada obrotowa (która jest dość droga), ale np. wystarczy ocieplenie kanału wentylacyjnego i odpowiednia wywiewka stała.

roman-5000
12-08-2010, 06:39
MK
Tak ten niższy to komin od łazienki. Nie wymieniałem żadnych okien oraz drzwi.
Wszystkie okna (plastiki) oraz drzwi były wymienione gdy się wprowadziłem do tego mieszkania. Wydaje mi się jednakże, że to czasowe nawiewanie ma miejsce od samego początku (kilku lat), gdy się wprowadziłem do tego mieszkania.

sobieradek
Jakie ocieplenie kanału wentylacyjnego i jaką wywiewkę stałą masz na myśli?

Czy założenie nasady obrotowej może pogorszyć ciąg, czy raczej go tylko poprawić?

Konto usunięte_12*
12-08-2010, 10:18
Jakie ocieplenie kanału wentylacyjnego i jaką wywiewkę stałą masz na myśli?
Czy założenie nasady obrotowej może pogorszyć ciąg, czy raczej go tylko poprawić?

Pisząc o "ociepleniu kanału wentylacyjnego" myślałem skrótowo o OCIEPLENIU KOMINA. Nie napisałeś dokładnie, czy strych jest nieocieplony (tak zakładam, bo to stary budynek i ten jego odcinek na strychu jest b. długi). A ocieplenie komina poprawi nie tylko ciąg w kanale wentylacyjnym, ale i (dodatkowo) - w spalinowym. Wywiewkę można by było zaproponować dopiero po uzyskaniu większej ilości informacji (najlepiej po wizji lokalnej i to w okresie, gdy ta "cofka" występuje).
Założenie NASADY OBROTOWEJ mogłoby poprawić ciąg wtedy, gdyby miała NAPĘD (a więc byłby to de facto WENTYLATOR!;)). Ponieważ obrotowa nasada działa tylko w czasie wiatru, więc jej wysoki koszt nie rekompensuje efektu tylko okresowej, niewielkiej poprawy ciągu. A "cofka" może występować NIE TYLKO w czasie wiatru.

roman-5000
19-08-2010, 07:33
Przepraszam, że długo nie odpisywałem, ale byłem na wyjeździe.
@ MK
1. Tak - z kratki nawiewa tylko podczas mocnego wiatru. Wydaje mi się, że raczej tylko z zachodu. Nigdy nie zwróciłem uwagi z jakiego kierunku wieje wiatr podczas nawiewu. Jednakże większość wiatrów w moim położeniu wieje z zachodu.
2. Nie nawiewa tam stale.
3. Gdy akurat nawiewa i rozszczelnię łazienkę poprzez otwarcie okna to dalej nawiewa.
4. W oknach nie ma nawiewników.
5. Tak - kuchnię wentyluje inny komin (na fotografii - ten wyższy).
6. W kominie kuchennym nie występują cofki. Jest on znacznie wyższy, co widać na fotografii.
7. W mieszkaniu obecnie są wentylowane dwa pomieszczenia: kuchnia i łazienka.
8. Komin wentylacyjny w łazience jest kominem wspólnym, do którego jest podłączona łazienka sąsiada z parteru.

@sobieradek
1. Strych jest nieocieplony.
2. Strych ma wysokość od podłogi na strychu do kalenicy (od spodu) 563cm.
3. Z dociepleniem komina mogę mieć problem. Oba kominy (od łazienki i kuchni) znajdują się w części sąsiada.

*@*
Czy jeżeli założę nasadę obrotową to ciąg może się pogorszyć?

Konto usunięte_12*
19-08-2010, 08:42
1. Tak - z kratki nawiewa tylko podczas mocnego wiatru.
8. Komin wentylacyjny w łazience jest kominem wspólnym, do którego jest podłączona łazienka sąsiada z parteru.
Czy jeżeli założę nasadę obrotową to ciąg może się pogorszyć?
Jedno pytanie: czy wylot tego wspólnego kanału wentylacyjnego jest usytuowany TYLKO z jednej strony komina, czy są dwa wyloty "na przestrzał". Jeśli TYLKO od strony nawietrznej, to nic dziwnego, że jest "cofka" podczas wiatru.
Jest też jeden zasadniczy błąd, o którym dotąd nie pisałeś, że dwie łazienki (twoja i sąsiada) mają JEDEN wspólny kanał wentylacyjny. Powinny być DWA ODDZIELNE (rozumiem, że takie rozwiązanie ze względów technicznych nie wchodzi "w grę"? ).
Jeśli rzeczywiście "cofka" występuje TYLKO podczas wiatru, to w pierwszej kolejności powinno się spróbować nasady stałej typu "H" (t.zw. nasady "górskie" - tańsze od obrotowych). Dopiero wtedy, gdy nie pomoże, trzeba by eksperymentować dalej. Moim skromnym zdaniem nasady obrotowe w praktyce nie są od nich O WIELE lepsze (ciąg na pewno się nie pogorszy, ale też i nie będzie ZDECYDOWANIE lepszy).
Pozdr.

chris_w
19-08-2010, 13:39
Swoje dodaje jeszcze usytuowanie dachu, nie dość że nie ma ciągu, to wiatr potrafi jeszcze niejako wtłaczać powietrze do niższego komina (powstaje lokalne nadciśnienie na oporze dachu), natomiast drugi komin za mocno ciągnie (lokalne podciśnienie powstaje od strony podwietrznej - tak się zresztą dzieje na każdym kominie podczas wiatru). Normalnie jak kominy wystają ponad dach (a powinny) problemów nie ma. U Ciebie robi się sprzęg kominów jeden tłoczy drugi ciągnie. Być może wystarczy ograniczenie ciągu tego wyższego komina (ale pewności nie ma). Sądzę że obrotowa nasada pomoże, przy braku wiatru oba kominy powinny działać z różnicy temperatur i nie powinno byc problemów

roman-5000
19-08-2010, 17:11
@sobieradek
1. Wylot ze wspólnego kanału jest usytuowany tylko z jednej strony komina.
2. Drugi przewód w tym kominie został wykorzystany jako przewód spalinowy (od piwnicy idzie rura).
Z powyższego powodu obie łazienki mają JEDEN wspólny kanał wentylacyjny.

@MK
Zamontowanie kratki z przesuwną żaluzją nie stanowi problemu.
Wytnę też część uszczelki (w górnej części okna). Podobnie z uszczelką zrobiłem w kuchni.
@ chris_w

Normalnie jak kominy wystają ponad dach (a powinny) problemów nie ma. Niestety nie ja budowałem ten dom. Jest to dom zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Jakoś to Niemcom działało. Fakt, że stolarka nie była jeszcze wtedy tak szczelna jak dzisiejsze "plastiki".

Być może wystarczy ograniczenie ciągu tego wyższego komina (ale pewności nie ma).
Wolałbym nie ograniczać ciągu tego drugiego (wyższego komina), gdyż jest to komin od kuchni, w której znajduje się piec dwufunkcyjny. Wolałbym, żeby z wiadomych względów ewentualny tlenek węgla był wyciągany, niż zalegał z powodu ograniczenia ciągu kanału wentylacyjnego w kuchni.

Podsumowując wydaje mi się, że nie ma co eksperymentować z nasadą H, a ewentualnie później z obrotową. Co zrobię z nasadą H, jeżeli nie wystarczy? Różnica cenowa nie jest, aż tak duża.
Tak więc raczej zakupię od razu obrotową.

Pozdrawiam i dziękuję Wszystkim za poświęcony czas.
Przed kupnem z pewnością jeszcze tu zajrzę.

Roman

Konto usunięte_12*
19-08-2010, 21:04
[B] Na czym opierasz swoją opinię, masz jakieś doświadczenie praktyczne w tym temacie?

Już ok. 20 lat temu mieszkając jeszcze w blokach na najwyższym piętrze sam zmuszony byłem nabrać wiedzy na temat "cofki", bo moja administracja niewiele umiała mi pomóc. Od tego czasu interesując się tym tematem obserwowałem sporo rozwiązań zarówno w blokach mieszkalnych jak i w domkach jednorodzinnych. I to, co proponujesz jak wyrocznia romanowi-5000 NIE ZAWSZE działa. Nie raz miałem uciechę, jak takim "fachurom" jak ty "szczęki opadały" w obliczu trudnych do przewidzenia zjawisk fizycznych.

Konto usunięte_12*
19-08-2010, 22:53
Podczas silnego wiatru ze strony zachodniej wokół tego komina powstają zawirowania(?) a w efekcie z kratki w łazience wieje(?). Ponieważ otwarcie okna nie likwiduje nawiewania to trzeba założyć nasadę obrotową(?).

Kolego MK,
1. Jeśli wylot z kanału wentylacyjnego romana-5000 znajduje się z jednej strony komina od strony NAWIETRZNEJ, to przyczyną "cofki" są "zawirowania", czy po prostu nadciśnienie powstałe z naporu wiatru?
Czy w takim przypadku nie pomogły by po prostu DWA wyloty po obu stronach komina "na przestrzał" (o ile to oczywiście możliwe, bo nie znamy konstrukcji tego komina)?
2. Jeśli ten kanał wentylacyjny jest RÓWNIEŻ kanałem SĄSIADA, to u którego z nich nasada obrotowa "wyciągnie" więcej i co tak naprawdę da regulacja jej ciągu przy pomocy kratki z żaluzją?

chris_w
19-08-2010, 23:27
@ chris_w
Niestety nie ja budowałem ten dom. Jest to dom zbudowany jeszcze przed II wojną światową. Jakoś to Niemcom działało. Fakt, że stolarka nie była jeszcze wtedy tak szczelna jak dzisiejsze "plastiki".
Rozumiem, nieco nawet widać to po dachu (stylowy) że raczej nie współczesny, czy niemcom działało to nie wiem, równie dobrze mogli się przyzwyczaić, lub nie było tam łazienki a jakiś magazyn i nie miało to znaczenia, ale mniejsza o to.


Wolałbym nie ograniczać ciągu tego drugiego (wyższego komina), gdyż jest to komin od kuchni, w której znajduje się piec dwufunkcyjny. Wolałbym, żeby z wiadomych względów ewentualny tlenek węgla był wyciągany, niż zalegał z powodu ograniczenia ciągu kanału wentylacyjnego w kuchni.
Nie namawiam Cię do tego usilnie (sam też bym tak nie zrobił), tylko zasugerowałem że masz zbyt duże różnice ciągów pomiędzy kominami - możliwe że jak przymkniesz ten "silniejszy" komin to ten słabszy też będzie działał prawidłowo (ale to tylko przypuszczenie).



Tak więc raczej zakupię od razu obrotową.

Pozdrawiam i dziękuję Wszystkim za poświęcony czas.
Przed kupnem z pewnością jeszcze tu zajrzę.

Roman
Koniecznie napisz czy zadziałało, masz raczej nietypowy przypadek, trudny w interpretacji.

roman-5000
20-08-2010, 09:01
Panowie

Jeżeli znajdziecie trochę czasu bardzo proszę o pomoc dotyczącą innego mojego problemu dotyczącego pośrednio również wentylacji, a właściwie jej braku.
Postawienie tzw. "kozy" - 5 pytań (na końcu) (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?159634-Postawienie-tzw.-quot-kozy-quot-5-pyta%C5%84-%28na-ko%C5%84cu%29)

Roman

Konto usunięte_12*
20-08-2010, 21:19
[B] Temat zrównoważenia ciągu,jak widzę jest dla ciebie zbyt skomplikowany.

Dla takich "książkowych" znawców, jak ty, KAŻDY TEMAT będzie prosty :D
Praktyka jednak jest bardziej skomplikowana.
A co do nasad obrotowych, to entuzjastów i sceptyków jest równo po połowie.
Nie jestem więc w tym sceptycyźmie odosobniony.

Konto usunięte_12*
20-08-2010, 21:29
Koniecznie napisz czy zadziałało, masz raczej nietypowy przypadek, trudny w interpretacji.

Popieram!
Koniecznie prosimy o OBIEKTYWNĄ ocenę porad MK, ZNAWCY WSZECHRZECZY.

Konto usunięte_12*
20-08-2010, 21:44
Nie jesteśmy na ty.

Niech zatem Szanowny Pan daruje sobie w przyszłości osobiste "wycieczki" (to, co mnie kiedyś zarzucał) i zajmie się SWOIMI "poradami" a nie recenzowaniem innych, bo ja też potrafię być nieprzyjemny.

Konto usunięte_12*
20-08-2010, 23:30
A jak jak popełniam błąd to się do niego przyznaję. .

Jeszcze tego nie zauważyłem
Powtórzę: nie jest pan ZNAWCĄ WSZECHRZECZY.
Więcej skromności! Liczę na to, że wkrótce pańskie "porady" zostaną obiektywnie zweryfikowane i że to pan się ośmieszy.
Ponawiam prośbę - niech forumowicze wybiorą sobie odpowiadającą im poradę. Nikt pana nie prosi o recenzje.

D.F.
26-05-2015, 15:40
Dzień dobry.
Dołączając się do tematu proszę o poradę czy można zamontować dwie nasady dokładnie jak na rysunku na samym początku tematu? Strażak obok obrotowej. Nie będą sobie w jakiś sposób przeszkadzać? Zakłócać ciąg itp?

adas1965
05-07-2016, 10:20
Witam czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na czy polega różnica pomiędzy nasadą kominową strażak z kominem i bez tu jest przykład http://einstel.pl/nasady-kominowe ? Cena jest taka sama, a jednak zastanawiam się, która nasada byłaby lepsza do mojego komina.