PDA

Zobacz pełną wersję : Wyprowadzenie powietrza z rekuperatora przez komin (REKUPERATORY.PL)



gucio01
11-08-2010, 22:13
Witam
REKUPERATORY.PL wykonały mi instalację w całym domu z użyciem rekuperatora o wydajności 550 m3/h. Podczas ustalania szczegółów była mowa o wyprowadzeniu powietrza dwoma kanałami wentylacyjnymi za pomocą kształtki kierującej powietrze do góry. Jeden kanał miał zdecydowanie za mały przekrój. (przy zastosowaniu jednego kanału występuje zwężenie w stosunku do rury wyprowadzającej powietrze z rekuperatora) Przez kilka dni podczas montażu czekali na kształtkę.... (ja jej nie widziałem)
Teraz mam uruchomioną wentylację, na 3 biegu rekuperator pracuje bardzo głośno. Całe szczęście, że mam go w piwnicy. Namawiali mnie abym zamontował go na poddaszu. Przy takim hałasie jaki teraz robi, wentylacja grawitacyjna byłaby marzeniem.
Podobno obecnie wentylatory na wyjściu pracują z większym wydatkiem niż na wejściu.
Dopiero po zażądaniu pisemnego oświadczenia jak jest wyprowadzone powietrze, dostałem informację że NIE SKIEROWANO STRUMIENIA POWIETRZA DO GÓRY. Powietrze wyprowadzono tylko jednym kanałem wentylacyjnym o przekroju 12cmx17cm. Z rekuperatora powietrze jest wyprowadzane rurą o przekroju 314 cm2, potem jest zwężenie do przekrój kanału wentylacyjnego (tylko 204 cm2).
System odkurzacza centralnego mam również wyprowadzony przez komin. Dystrybutor nie zgodził aby strumień padał bezpośrednio na ściankę komina gdyż zakłóca to jego przepływ (utrata gwarancji), wymagał skierowania powietrza do góry.
Proszę o opinie fachowców, czy rozwiązanie wprowadzone przez REKUPERATORY.PL (oprócz tego, że zaprzecza temu co mówili przed montażem) ma negatywne skutki dla komina oraz samego rekuperatora
Pozdrawiam

sibarg
13-08-2010, 09:15
Według mnie 1 kanał kominowy na odprowadzenie powietrza to za mało samo porównanie przekroju rury odprowadzającej z rekuperatora i przekroju komina mówi samo za siebie. Dodatkowo brak ukierunkowania wyrzutu powoduje dodatkowe straty. Takie rozwiązanie na pewno będzie skutkować mniejszą wydajnością wentylacji i większym zużyciem prądu.

rwxw
13-08-2010, 22:46
Ta kształtka do skierowania strugi to zwykłe metalowe lub plastikowe kolanko za 20-30zł osadzone w kanale kominowym na piankę montażową. Przy teoretycznych 500m3/h powinny być wykorzystane raczej 2 kanały. Kolnko na pewno zmniejszy opory przepływu powietrza, natomiast jego brak rekuperatorowi ani kominowi nie zaszkodzi. Kominowi może zaszkodzić wydmuch zimnego i wilgotnego powietrza, z którego będzie się kondensowała przez całą zimę woda na zimnej części komina. Jednak, czy takie coś się pojawi, trudno powiedzieć nie znając instalacji. Może z tą wilgocią przesadzam?, bo deszcz też do komina może kapać. Co do hałasu, to musisz sprawdzić, czy źródłem hałasu jest sama centrala (np. huczące i buczące wentylatory), czy szumiący przepływ powietrza przez za wąskie kanały. Jeśli sama centrala jest głośna, no to pechowy wybór. Jeśli kanały, to źle zaprojektowana wentylacja.

gucio01
22-09-2010, 13:45
Witam,
Firma REKUPARATORY.PL wykonała przejście do 2 kanału wentylacyjnego, co umożliwiło obniżenie parametrów pracy rekuperatora, zmniejszając jego głośność. Dodatkowo powiększyła średnicę czerpni oraz wytłumiła hałas 2 flexami. Teraz instalacja mimo wydajności 530 m3/h pracuje nie sprawiając problemów.
Jeśli można oceniać firmę po tym jak zaczyna i kończy to polecam REKUPARATORY.PL
Zainteresowanych zakupem rekuperatora i montażem nad sypialnią uczulam na zwrócenie uwagi na znaczny wzrost hałasu wraz ze wzrostem wydajności. (ja zamontowałem rekuperator w piwnicy)

kangaxx
22-09-2010, 17:25
nie bardzo się orientuję co gdzie puścili i jak założyli ale jeśli jesteś zadowolony to git, o kondensat w kominie nie musisz się specjalnie martwić bo woda skropli się w reku, tym samym przez komin poleci ci wiele suchsze powietrze