PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiennik poziomy, czy pionowy?



SilentOtto
13-08-2010, 10:52
Zamierzam zainstalować pompę ciepła o mocy ok. 8kW (powiat Piaseczyński, mazowieckie).
Chciałbym się dowiedzieć, czy warto wydawać pieniądze na pionowy wymiennik, skoro powierzchnia niezabudowana mojej działki to ok. 3500m2.
Różnica w cenie jest znaczna, a jaka w eksploatacji?
Bardzo proszę o wypowiedzi rzeczowe i na temat, najchętniej od użytkowników PC.

Liwko
13-08-2010, 21:46
Zrób poziomy. Różnice na korzyść pionowego są minimalne więc nie warto przepłacać. Sam mam pionowy ale drugi raz zrobił bym poziomy. No chyba że masz sam suchy piach na głębokości 1,5m w co nie wierzę.

rwxw
13-08-2010, 22:07
Ja mam poziomy i drugi raz też bym robił poziomy. Masz 35a, więc nie ma się nad czym zastanawiać. Przewymiaruj i zrób duży poziomy, a będzie dobrze działał. Jeszcze tylko jaką masz ziemię i mokrą czy suchą ?

SilentOtto
14-08-2010, 13:16
Bardzo dziekuję za porady :).
Grunt mam piaszczysto-gliniasty. Przed rozpoczęciem budowy mam zamiar zrobić badanie geofizyczne.
rwxw - przeczytałem opis wykonania Pańskiej instalacji. Brawo!
Spiralę i studzienkę zapamiętam :)

maysee
15-08-2010, 10:48
Podpinajac sie do tematu, jak w przyblizeniu policzyc powierzchnie poziomego w zaleznosci od mocy pompy? Np. u mnie wychodzi pompa 10-11kW to ile poziomego a przewymiarowanie to ile procent wlasciwego? Dzieki.

rwxw
16-08-2010, 21:05
Grunt mam piaszczysto-gliniasty.
No to grunt wygląda na całkiem niezły na kolektor poziomy. Dzieki, to na prawdę nie było aż tak trudne. Człowiek albo haruje na ekipę, albo sam się bawi, eksperymentuje i przy okazji się czegoś dowiaduje ;-)

Podpinajac sie do tematu, jak w przyblizeniu policzyc powierzchnie poziomego w zaleznosci od mocy pompy? Np. u mnie wychodzi pompa 10-11kW to ile poziomego a przewymiarowanie to ile procent wlasciwego? Dzieki.
Ogólnie, to są różne zalecenia, np: http://www.solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/grunt_kolektory_plaskie
Należy jednak uwzględnić, że te wszystkie obliczenia są bardzo "pi razy oko", stąd też trudno określić czy 20% więcej to przewymiarowany, czy nie. Jednak lepiej zrobić kolektor większy niż za mały. Kolektor nigdy nie będzie za duży, późniejsza rozbudowa jest bardzo kłopotliwa i generuje dodatkowe koszty, dużo większe niż gdy za jednym zama chem dołożymy np. kolejną nitkę. Jak oszacować koszt przewymiarowania ? Koszt koparki+rury +piasek +glikol+parę roboczogodzin. Np.u mnie, gdzie kolektor to 800m rury (szauję to spokojnie na pc 11kW) w wykopach mniej więcej 4x 2m x2m x25-30m, koparka wykonała wykop, zasypała i wyrównała w ciągu 20-25h (3 dni). Oczywiście pilnowana, bo gdybym nie pilnował, to pewnie by kopała tydzień. Koszt pozostałych składowych łatwo policzyć korzystając z aktualnych cenników.