PDA

Zobacz pełną wersję : Trudne początki...



Luna
27-02-2004, 08:39
Kochani, zdecydowaliśmy się na kupno domu, będzie gotowy do zamieszkania jakoś sieprnień - wrzesień. W tej chwili trwają prace wykończeniowe: kładą tynki w środku, potem wszystko będzie schło i wykańczamy. Jak na razie podwórko jest gliniaste. Chcę jak najszybciej zagospodarować ogródek, ale co można zrobić (i kiedy?) na takiej gliniastej glebie, świeżo po budowie? Działka ma ok 1100 m.kw. Rośnie tam kilka iglaków. Jak zacząć? Skopać w marcu i od razu coś sadzić? Wybaczcie być może naiwne pytania, ale jestem początkująca! I bardzo proszę o rady dotyczące początków...

jatoja
27-02-2004, 13:11
Kochani, zdecydowaliśmy się na kupno domu, będzie gotowy do zamieszkania jakoś sieprnień - wrzesień. W tej chwili trwają prace wykończeniowe: kładą tynki w środku, potem wszystko będzie schło i wykańczamy. Jak na razie podwórko jest gliniaste. Chcę jak najszybciej zagospodarować ogródek, ale co można zrobić (i kiedy?) na takiej gliniastej glebie, świeżo po budowie? Działka ma ok 1100 m.kw. Rośnie tam kilka iglaków. Jak zacząć? Skopać w marcu i od razu coś sadzić? Wybaczcie być może naiwne pytania, ale jestem początkująca! I bardzo proszę o rady dotyczące początków...

Wydaje mi sie że na początek dobrze zrobić projekt ( nie koniecznie robiony przez fachowca) narysowac w skali wszystko co jest na działce, przemysleć to gdzie się chce trawnik, gdzie zasłonę przed widokami lub wiatrem, gdzie duże drzewo dające cień...itd...
A przekopywanie - jak już wszystko zaplanujesz...jeszcze masz trochę czasu ...
I jeżeli masz faktycznie taką gliniastą ziemie ( wykop dól o gł. min. 60 cm i sprawdz czy glina jest w całym profilu) - to sadzić tylko rosliny które to zniosą ...
juz nie jedna jodełka koreańska zeszła bo posadzona była na glinie...;)

Luna
27-02-2004, 19:08
Dziękuję! Masz rację - muszę sprawdzić jakość tej gleby, bo byc może to tylko tak z zewnątrz wygląda, jest przecież świeżo po budowie. Poczytam posty, które już są, bo widzę, że jestem kompletnie zielona w kwestii zakładania ogródka. Nawet nie wiem, kiedy się wysiewa trawę i ile trzeba czekać, żeby wzeszła! Czy ktoś tak jak ja jest zupełnie początkujący? Chcę urządzić na podwórku "czarodziejski" ogródek z oczkiem wodnym, owocami, warzywami, krzewami i kwiatami, czyli taki misz masz. Oczywiście wszystko w odpowiednim sąsiedztwie (chociaż tyle wiem!)

Pinus
27-02-2004, 20:08
Luna,


Czy ktoś tak jak ja jest zupełnie początkujący?

Jeżeli szukasz początkujących to ja niestety takim nie jestem (studia ogrodnicze i kilkadziesiąt lat w branży drzewa i krzewy ozdobne) ale w miarę możliwości też postaram Ci się pomóc :D .

Na początek zrób jak radzi jatoja .
Następnie pomyśl co konkretnie chciałabyś wiedzieć i pytaj gdzie się da i na tym FORUM też.
Nie przejmuj się tym, że nie wiesz

...kiedy się wysiewa trawę i ile trzeba czekać, żeby wzeszła!

Ważniejsze jest jeżeli wiesz jak przygotować ziemię pod trawnik, jak posiać oraz jakie gatunki i odmiany traw bedą u Ciebie najodpowiedniejsze.

A odnośnie Twojego "problemu" to trawę możesz siać od maja do sierpnia (włącznie z tymi miesiącami). Powinna wzejść po około 10 dniach (zależy głównie od temperatury i wilgotności).

Spokojnie podejdź do dzieła a na pewno Ci sie uda.

Nie starałbym się robić jak piszesz "czrodziejskiego" ogródka tylko taki normalny, ludzki.

Życzę powodzenia.

Pinus

jatoja
27-02-2004, 20:47
Luna - przeczytałem w innym temacie że masz ogród w Zalesiu Górnym - czyli miejscu gdzie się wychowałem i spędziałem kilka ładnych latek życia i...gliniasta ziemia zupełnie mi sie z Zalesiem nie kojarzy...tak więc chyba nie będzie tak źle z glebą na działce ...;)
No chyba że to nie Zalesie ale jakieś Łbiska czy Żabieniec...;)
a propos Żabieńca - niezła szkółka przy Asfaltowej - odwiedz ją koniecznie...