PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja



robasior
15-08-2010, 12:20
witam -moje pytanie jaka kratka aby spełniała zadanie ,dom parterowy stare budownictwo bez komina wentylacyjnego i tera pasuje zamontować coś w ścianie z wyjściem na zewnątrz aby wymiana powietrza się odbywała a zarazem w zimie była możliwość regulacji ,zamykanie, żeby mnie nie wymroziło-proszę o pomysły

KrzysztofLis2
15-08-2010, 13:19
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Wszystko inne to tandetne pół- i ćwierćśrodki.

robasior
15-08-2010, 16:27
dzięki -oglądałem taką wentylację ale za duże rozmiary i cena też gra rolę ,a jak bym zamontował zwykły wentylator np. z czujnikiem wilgotności zdało by to egzamin

Konto usunięte_12*
15-08-2010, 20:34
dzięki -oglądałem taką wentylację ale za duże rozmiary i cena też gra rolę ,a jak bym zamontował zwykły wentylator np. z czujnikiem wilgotności zdało by to egzamin

No to ja ci poradzę taki "półśrodek": przebij się przez ścianę i zamontuj rurę z PCW np. fi 150. Na zewnątrz daj kratkę z tworzywa lub blachy nierdzewnej z "daszkowatymi" przeciwdeszczowymi szczelinami. Wewnątrz zamontuj dopasowany do tej rury odpowiedni anemostat, który zapewni ci regulację wypływu zużytego powietrza.
Pomysł "przećwiczyłem" już u znajomych - działa!

Pozdr.

M K
15-08-2010, 22:45
Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Wszystko inne to tandetne pół- i ćwierćśrodki.

Czy musi być rekuperator? Nie koniecznie ale wentylacja mechaniczna jest w tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem.

KrzysztofLis2
16-08-2010, 09:34
Jasne, że nie musi, ale bym chociaż możliwość jego zainstalowania w przyszłości zostawił. :)

M K
16-08-2010, 10:41
Oczywiście że dobrze by było zostawić sobie taką możliwość.

robasior
17-08-2010, 17:45
Myślę nad czymś taki zakończony z zewnątrz kratką zapobiegającą cofaniu się powietrza -jedna kratka w łazience 6,8m/2 i w kuchni 20m/2 .
Jak myślicie dobry pomysł ?

Wentylator z czujnikiem wilgotności i wyłącznikiem czasowym firmy HARDI front FALA

Opis:

Wentylator załączany czujnikiem wilgotności lub wyłącznikiem zewnętrznym, np. oświetlenia. Posiada regulację czasu podtrzymania pracy po zaniku wilgotności lub wyłączeniu zewnętrznego przełącznika od 6 sek. do 30 minut. Czułość na wilgotność ustawiane za pomocą regulatora.

Wentylator o trzech standardowych średnicach 100, 125 i 150 mm, przeznaczony do łączenia z systemem wentylacyjnym o dowolnym przekroju i średnicy, którą można zmieniać używając elementów redukcji łączących. Wentylator jest produktem najwyższej jakości, odpowiadają międzynarodowym normom budowlanym, posiadają atest PZH, technologia produkcji nie wpływa destrukcyjnie na otaczające nas środowisko. Wentylator odznacza się cichą pracą przy wysokiej wydajności i małym zużyciem energii, jest zawsze śnieżnobiały (używane surowce nie powodują niekorzystnej zmiany zabarwienia).

Parametry:

średnica (mm) fi 100
napięcie (V)230
moc (W)14
poziom hałasu wysoki (dB)42
poziom hałasu niski (dB)33

KrzysztofLis2
17-08-2010, 18:45
Zrób to sobie przez poddasze, żeby nie robić dziur w ścianie zewnętrznej... Zawsze będziesz potem mógł na porządną wentylację wymienić a robota większa tylko o jedno kucie w stropie na każde pomieszczenie.

robasior
18-08-2010, 16:40
dzięki wszystkim za podpowiedzi ,faktycznie zrobię odprowadzenie poddaszem -kuć nie muszę bo strop drewniany więc szybko pójdzie ;)