PDA

Zobacz pełną wersję : wymiana kotła gazowego



a3756
15-08-2010, 12:52
witam
Mam takie pytanko dom wolno stojący piętrowy powierzchnia użytkowa 200m2. Ogrzewanie obecnie to kocioł gazowy Ariston z otwartą komorą spalania o mocy 24kw kupowany około 11 lat temu sprawność kotła 86 %. Stolarka cała wymieniona dom ocieplony 10 cm styropianu dach również ocieplony i dom budowany 25 lat temu. I pytanie zasadnicze czy wymiana na kocioł kondensacyjny przyniesie oszczędności w ogrzewaniu które odczuje?. Instalacja CO w miedzi grzejniki mają około 10 lat z firmy Armatura Kraków S.A. w ramach modernizacji były by dołożone zawory termostatyczne na grzejnikach i same grzejniki i wszystko co do pieca. Kocioł firmy De Dietrich lub Immergas. z góry dziękuje za wszelkie porady i odpowiedzi

beton44
15-08-2010, 19:09
wydaje mnie się

że jeżeli ktoś zastanawia się /wystarczy że tylko zastanawia/
nad wymianą 10 letniej instalacji co /grzejniki, kocioł/


to ten ktoś raczej nie odczuje czy za gaz zapłaci kilkaset zł mniej czy więcej w sezonie :-)

a3756
15-08-2010, 20:16
Ja się nie zastanawiam nie nad wymianą całęj instalacji a tylko nad wymianą kotła oraz dołożeniem grzejnikow bo mi stary kocioł nie bardzo dogrzewa a do tej pory dogrzewałem kominkiem a chciałbym z takiego dogrzewania zrezygnować. W zwiazku z tym myśle nad unoweczesniemiem instalacji między innymi przez dołożenie zaworów termostatycznym i dzięki temu chialbym osiągnąć oszczędności na gazie. Powodem całego tego myślenia jest mozliwość dostania bardzo atrakcyjnego kredytu na tego typu inwestycje oprocentowanie 3,2%. Wiem że jstem nowy na forum ale tej odpowiedzi nie bardzo jestem w stanie zrozumieć.

beton44
15-08-2010, 20:27
chodziło o to że skoro decydujesz się wymienić kocioł /dobry/
wydając ~ 5000 zł, żeby ewentualnie uzyskać być może 200 zł oszczędności za sezon to coś się nie zgadza...

Najnowsze zeznania komplikują sprawę:
piszesz że dom jest niedogrzany - kocioł 25 kW raczej powinien wystarczyć,
może grzejniki mają za małą moc...

Nadto skoro jest zimno - to trzeba spalić raczej więcej gazu, cudów nie ma.
a nie żeby jeszcze zaoszczędzić na gazie?

a3756
15-08-2010, 21:02
Inwestyja w instalacje i tak jest niezbędna raczej musz pozakładać zawory termostatyczne i wlaśnie dołozyć grzejników do tej pory było ich za mało. i na tym się miało zakonczyć ale doczytałem o tym dofinasowaniu i mam ten dylemat dlatego pytam czy faktycznie tak jest jak to mówia w sklepach że około 20 % oszczędności wyjdzie za sezon grzewczy czyli jak przykładowo do tej pory płaciłem 4000 zł to teraz zapłace 800 zł mniej czy to będzie tak jak ty piszesz że zaoszczędze 200 zł wtedy inwestycja w nowy kociał nie ma sensu. Myślałęm że własnie tutaj znajde opinie ludzi którzy robili przesiadke ze starego kotła na kondensat.

redlum
16-08-2010, 15:19
Sprawność kotła kondensacyjnego de dietrich MCR-II jest 109% - więc na oko wychodzi że powinieneś mieć ok 20% oszczędności. Ale tez jest druga sprawa - dociepliłeś dom i już tutaj możesz mieć spore oszczędności przy ogrzewaniu, więc jakbyś wymienił kocioł razem z dociepleniem i nie będziesz pewien z czego wynikają oszczędności.

a3756
16-08-2010, 16:01
docieplenie już było robione ładnych pare lat temu razem z wymiana stolarki okiennej i faktycznie mniejsze były rachunki za gaz. Ale czy jak zmienie teraz kocioł oszczędności będą dalej?

marcyg
16-08-2010, 17:22
Witam
Ja przy wymianie kotła i dołożeniu grzejników (jedno żeberko na m2) zaoszczędziłem rok do roku 1200zl. Najlepsze parametry przy ogrzewaniu grzejnikowym z kotłów które znam ma Vaillant(107%) i termet(98%przy średniej temperatuże70). Dla porównania de dietrich 98%dla mocy maksymalnej na podłogówce.