PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie gazem domu z bali.



debren
16-08-2010, 17:32
Witam wszystkich.
Od długie czasu przeglądam forum, przeczytałem chyba większość dzienników budowy domów drewnianych, niektóre dokładniej, niektóre pobieżnie. Razem z moją Kicią zdecydowaliśmy się zbudować dom z bali, projekt jeszcze do końca nie wybrany, ale będzie to dom piętrowy, czyli parter + użytkowe poddasze (3 sypialnie i łazienka). Razem jakieś 110-120 m2. Mam jednak wątpliwości związane z ogrzewaniem takiego domu oraz z izolacją/ociepleniem. Czym najlepiej ogrzać taki domek? Myślałem o PC, ale zaczynam mieć coraz większe wątpliwości. Działka ma zaledwie 700m, więc trzeba zrobić odwierty pionowe, nie wiem jak jest głębiej, ale na 2 metrach zaczyna się glina, w pobliżu jest staw (jakieś 200-250m). Jest możliwość podłączenia gazu ziemnego (GZ-50), ale moja szwagierka w Swarzędzu (niedaleko Poznania) ma piec na gaz i rachunek zimą to jest jakieś 800-1000 zł co 2 miesiące, latem trochę lepiej, ale i tak dużo (może ma zły piec albo co, nie wiem). Ogrzewanie groszkiem/węglem/drewnem odpada, bo jak pisałem, nie ma za dużo miejsca na działce. Czy możecie doradzić, co będzie najlepsze?
Jeszcze zacząłem się zastanawiać, zwykłe domu ociepla się najlepiej styropianem (25-30 cm) i jest z głowy - a co z balem ? Można oczywiście położyć na zewnątrz styropian, otynkować i pomalować, ale traci się na wyglądzie, w środku też chciałbym zachować urok naturalnego drzewa - czy taki dom jest sam z siebie wystarczająco ciepły? Wiem, że ważne jest wykonaniem, szczelnie okna/drzwi, ale tak na chłopski rozum - skoro dopiero naprawdę gruba warstwa styropianu/wełny zapewnia dobrą izolację, to czy taki bal 22-24 cm wystarczy?
PS. jestem otwarty na propozycję, budowę zacznę najwcześniej w przyszłym roku, może za 2 lata, jak uzbieramy $$,bo spłukaliśmy się na działce :)
pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedzi
PS2 mam nadzieję, że w dobrym dziale założyłem ten temat

KrzysztofLis2
17-08-2010, 20:10
Ogrzać to można czymkolwiek. Popatrz w sezonowe zapotrzebowanie domku na ciepło (powinno być gdzieś w projekcie), podstaw ceny nośników ciepła i paliw, będziesz znał wysokość rocznych rachunków za ogrzewanie.

A potem uwzględnij koszt instalacji ogrzewczej, źródła ciepła i tak dalej. :)


Jeszcze zacząłem się zastanawiać, zwykłe domu ociepla się najlepiej styropianem (25-30 cm) i jest z głowy - a co z balem ? Można oczywiście położyć na zewnątrz styropian, otynkować i pomalować, ale traci się na wyglądzie, w środku też chciałbym zachować urok naturalnego drzewa - czy taki dom jest sam z siebie wystarczająco ciepły? Wiem, że ważne jest wykonaniem, szczelnie okna/drzwi, ale tak na chłopski rozum - skoro dopiero naprawdę gruba warstwa styropianu/wełny zapewnia dobrą izolację, to czy taki bal 22-24 cm wystarczy?
Sosna w poprzek włókien ma współczynnik przewodzenia ciepła lambda ok. 0,16W/mK. Jeśli zrobisz ścianę z bala o grubości 24 cm będziesz miał współczynnik przenikania ciepła U=0,6W/m2K. Nie dość, że bardzo duży, to jeszcze niezgodny z wymogami prawa budowlanego (warunkami technicznymi, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie).

To jest powód dla którego nie podoba mi się takie budownictwo. Żeby mieć drewno po obu stronach trzeba gdzieś ocieplić i dać elewację drewnianą. Jakbyś ocieplił ten domek 6 cm styropianu i dał 3 cm boazerii wychodzi Ci wtedy przepisowe U=0,3W/m2K.

Chcesz drewniany? To zrób sobie szkieleciaka/kanadyjczyka.

Radahan
31-08-2010, 11:08
Witam,
liczę na pomoc forumowiczów w wyborze pieca gazowego. Domek z płazów 17 cm, bez ocieplenia, 2 kondygnacje, powierzchnia ok. 120m. O jakiej mocy piec mam wybrać aby ogrzał dom oraz wodę (2 łazienki, kuchnia)? Piec oczywiście muszę kupić na wczoraj, więc bardzo proszę o radę :)

kruszon11
31-08-2010, 15:18
U siebie mam Junkersa model Ceraclass ZW 14-2 DV KE
Poprzedniej zimy włączony sporadycznie, bo grzejemy kominkiem, ale się sprawdził. Parametrów domu nie podaję, bo w zasadzie pokrywają się z Twoimi....

8)

petervdo
31-08-2010, 20:54
Jeśli zrobisz ścianę z bala o grubości 24 cm będziesz miał współczynnik przenikania ciepła U=0,6W/m2K. Nie dość, że bardzo duży, to jeszcze niezgodny z wymogami prawa budowlanego (warunkami technicznymi, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie).

To jest powód dla którego nie podoba mi się takie budownictwo. Żeby mieć drewno po obu stronach trzeba gdzieś ocieplić i dać elewację drewnianą. Jakbyś ocieplił ten domek 6 cm styropianu i dał 3 cm boazerii wychodzi Ci wtedy przepisowe U=0,3W/m2K.

czy aby zawsze musi być 0,3 W/m2 ?

329. 1. Wymaganie określone w 328 ust. 1 uznaje się za spełnione dla budynku mieszkalnego, jeżeli:
1) przegrody zewnętrzne budynku oraz technika instalacyjna odpowiadaja wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz powierzchnia okien spełnia wymagania określone w pkt 2.1. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy czym dla budynku przebudowywanego niego wspołczynnika przenikania ciepła osłony budynku o nie więcej niż 15 % w porownaniu z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania, lub
2) wartośc wskażnika EP [kWh/(m2E rok)] określajacego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialna energię pierwotna do ogrzewania, wentylacji i przygotowania cieplej wody użtkowej oraz chłodzenia jest mniejsza od wartości granicznych określonych odpowiednio w ust. 3 pkt 1 i 2, a także jeżeli przegrody zewnętrzne budynku odpowiadaja przynajmniej wymaganiom izolacyjności
cieplnej niezbędnej dla zabezpieczenia przed kondensacja pary wodnej, określonym w pkt 2.2. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy
czym dla budynku przebudowywanego dopuszcza się zwiększenie wskaźnika EP o nie więcej niż 15 % w porownaniu
z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania.

Radahan
10-09-2010, 23:37
Dzięki Kruszon za odpowiedź :) 14 kw to nie za mało? Nam instalator zalecił ok.22 kw :/ Też zamierzamy grzać kominkiem z DGP, kotła zaś używać do ogrzewania sporadycznie. Czy wodę grzejecie tym junkersem właśnie? Nam instalator polecił Vaillant Atmo tec lub Junkers Cerapur. Jeszcze nic nie zakupiłam, panika była bo trzeba było fliziarzowi powiedzieć gdzie ma płytki kuć pod instalację. A kominek o jakiej mocy posiadacie? Jak często musicie dokładać do kominka? Jak bale 17-stki sprawują się bez docieplenia? Bo ja już wymiękam - co ktoś przyjedzie do nas na budowę to inna wersja się pojawia - ile ludzi tyle zdań.
Lekko "offtopując" - Twój dom oglądałam jako jeden z pierwszych na forum - jest piękny i stanowił inspirację dla kilku rozwiązań u mnie w domu :) Pozdrawiam:)

m4rsh4ll
11-09-2010, 12:00
Ja się zastanawiam Panowie nad gliną jako dodatkowym ociepleniem środka + wełną mineralną.
Czy ktoś się spotkał z takim ociepleniem ? Czy w ogóle stosuje się takie ocieplenie ?

Tak się zastanawiam, ponieważ, stare piece kaflowe były wypełnione gliną, która chyba trzyma długo ciepło i oddaje je ?
Co Panowie myślicie na ten temat ?

kruszon11
13-09-2010, 08:54
Dzięki Kruszon za odpowiedź :) 14 kw to nie za mało? Nam instalator zalecił ok.22 kw :/ Też zamierzamy grzać kominkiem z DGP, kotła zaś używać do ogrzewania sporadycznie. Czy wodę grzejecie tym junkersem właśnie? Nam instalator polecił Vaillant Atmo tec lub Junkers Cerapur. Jeszcze nic nie zakupiłam, panika była bo trzeba było fliziarzowi powiedzieć gdzie ma płytki kuć pod instalację. A kominek o jakiej mocy posiadacie? Jak często musicie dokładać do kominka? Jak bale 17-stki sprawują się bez docieplenia? Bo ja już wymiękam - co ktoś przyjedzie do nas na budowę to inna wersja się pojawia - ile ludzi tyle zdań.
Lekko "offtopując" - Twój dom oglądałam jako jeden z pierwszych na forum - jest piękny i stanowił inspirację dla kilku rozwiązań u mnie w domu :) Pozdrawiam:)

Ja wiem, czy mało.... Przewymiarowany kocioł/kominek to też nie do końca dobra sprawa. Bo żeby osiągnął pełną moc, właściwą sprawność, trzeba więcej "dołożyć". Czy to gazu czy drewna. I dłużej osiąga się ciepło w domu. Nasz Junkers ogrzewa również wodę. Czy wybierzesz Junkersa, czy Vaillanta to już musisz zaufać wykonawcy. Wcześniej oczywiście dowiedzieć się który będzie w Twoim przypadku lepszy. Ja o odpowiedź w tym temacie się nie pokuszę, bo za cienki w uszach jestem....

Kominek ma moc nominalną 16 kW, moc rzeczywista 12 kW. A dokładać trzeba w zależności od jakości drzewa i jego ilości. Co mam na myśli. Ubiegłej zimy za bardzo rozrąbałem drzewo i było niezbyt suche, więc podkładałem często, tak mniej więcej co trzy godziny. W tym roku rąbałem drzewo grubo, tak grubo, że niektóre kawałki ledwo unoszę :D:D:D I wcześniej drzewo kupiłem.... Mam nadzieję, że ta zima będzie lepsza od poprzedniej, która trochę dała nam się we znaki. Głównie przez mszenie, które pod wpływem grzania rozeschło się i w niektórych miejscach mieliśmy szpary .... Więc momentami było ciekawie..... W tym roku, doczekam się może wreszcie górali, którzy poprawią mszenie i będzie lepiej....

A jak będziesz słuchała wszystkich to do niczego nie dojdziesz :P:P

8)

Radahan
13-09-2010, 14:45
Dzięki Kruszon, w takim razie od dziś słucham tylko Ciebie :P

Sory za może idiotyczne pytanie, ale trochę wystraszyło mnie dokładanie co 3 godziny <zdziwiony>.. A w nocy co? Włączaliście gazowe czy jak?

kruszon11
13-09-2010, 14:55
Dzięki Kruszon, w takim razie od dziś słucham tylko Ciebie :P

Ja bym nie podjął takiego ryzyka :P:P:P


Sory za może idiotyczne pytanie, ale trochę wystraszyło mnie dokładanie co 3 godziny .. A w nocy co? Włączaliście gazowe czy jak?

Największe jakie są kawałki, dopływ powietrza zmniejszony i szybko pod grubą kołdrę :D:D:D I tak przetrwać do rana.... Można jeszcze psa do łóżka zaprosić.... Mamy dużego, więc przydaje się :P:P
A tak poważnie to rano bywa.... rześko... :):) Dlatego w tym roku, nauczony jakimś doświadczeniem rąbałem to drzewo na bardzo grubo....
Sterownik ustawiasz na trzymanie odpowiedniej temperatury i spokój. Rano szybkie rozpalenie ......

I gorąca kawa.....

8)

Radahan
13-09-2010, 21:25
O matko, sterownik.. jak sterownik? (gdzie tu są emotikony? i uprzedzając pytanie - nie, nie jestem blondynką :D ) Sterownik od pieca gazowego? (jestem zieleniną :/) Ja jeszcze nie czaję akcji, bo jestem urodzonym mieszczuchem. Budowa domu jest na szybko i na już, wykonawca miał nam oddać dom "pod klucz", niestety brzydko mówiąc puścił nas w trąbę :/ Teraz na jeszcze szybciej i jeszcze bardziej " na już" musiałam zostać project managerem ;) Proszę zatem o wyrozumiałość zarówno w tym temacie, jak i w zakresie kolejnych z pozoru durnych pytań :)
Wracając do tematu.. Kruszon, ja sama jestem zmarzluchem, mam na stanie 3-latka i 5-miesięczniaczkę, ale to jeszcze nic. Mój pies to już jest w ogóle przegięcie i mega zmarzluch, co gorsza z mężem wyganiają się z łóżka nawzajem :/ <lol> Summa summarum w domu musi być ciepło i już.
Szkoda, że do Rzeszowa trochę daleko heh;)

kruszon11
14-09-2010, 08:36
Najzwyklejszy sterownik.... Taki do współpracy z piecem gazowym. Podłączasz go (jak się wie, w które styki podłączyć kabel, jest to bajecznie proste....) i ustawiasz temperaturę minimalną, jaką chcesz mieć w domu w dzień i w nocy. Kiedy temperatura w domu spada poniżej np. 20 st. C włącza się piec gazowy i działa dopóki na sterowniku nie osiągnie zadanych 20 st. Potem .... nagle się wyłącza... :D I tak w kółko......
Trzeba odpowiednio oczywiście taki sterownik umiejscowić w domu, z dala od źródeł ciepła, aby jego pomiar był jak najbardziej obiektywny....

Ja też byłem zmarzluchem.... Kiedy mieszkaliśmy w mieście.... W zimie utrzymywaliśmy temperaturę w okolicach 19 st. C. A Kruszonka miała pół roku.
Jak dla nas optymalna wartość a dzieciak nie chorował. Ona w ogóle nie chorowała od urodzenia, nie licząc jakiś 3-ech dwudniowych wirusówek....


Szkoda, że do Rzeszowa trochę daleko heh

Po to masz FM, żeby było "blisko"..... :)

8)

malankaa
29-12-2010, 15:23
wracam do tematu nowym pytaniem...
jak to jest bo jedni piszą o wymaganiach cieplnych że domy z bala 24 cm nie spełniają itd
a z kolei czytam na forum że mieszka sie też w domach z bala 17 /??/ cm bez ocieplenia!
czy są jakies problemy z odbiorem do urzytku domu z takich bali/ ja mysle o 24/ bez ocieplenia? jakies formalne problemy?

pozdrawiam wszystkich balowiczów ja dpiero sie tu "rozglądam" i kombinuje;)

Pientka
30-12-2010, 07:31
Musisz to sprawdzić w swojej gminie/powiecie. U mnie na przykład nie ma żadnych problemów z odbiorem jeśli bryła budynku zgadza się z projektem. Nikt nie sprawdza czy jest ocieplony czy nie - mimo, że bez ocieplenie nie spełnia norm.

KrzysztofLis2
30-12-2010, 16:42
Sprawdza to osoba wykonująca świadectwo charakterystyki energetycznej.

To znaczy, powinna to sprawdzić.

malankaa
31-12-2010, 11:05
czyli co, pójść do gminy i spytać czy mnie sprawdzą bo chce zbudowac dom poza normami?;) ale w zgodzie z przepisami to musze jednak docieplić? ech te przepisy... zbudowac piękny dom drewniany żeby potem sie wełną i folią od bala odizolowac:( głupota .

a jeszcze mam jedno pytanie możliwe że pomysł głupi ale...
domy ociepla sie od wewnątrz albo od zewnatrz
a ja mam taki projekt na oku L- 35 . I tam jest tylnia ściana - która u mnie będzie boczną- ot taka całkiem gładka- nie ma okien na niej, w zasadzie nic nie ma. Są drzwi. Ja chce do niej w przyszłości przykleić garaż. A na działce za tym jest juz tylko troche krzaczorów rów i płot.
i tak kombinuje jakby tą ściane ocieplić od zewnatrz i na wierzchu dać jakieś dechy czy imitacje bala... to nie bedzie duzej straty
a wewnątrz zostaje mi piękna ściana...
natomiast reszte ścian docieplić jak w projektach od środka- mam wtedy 2 piekne sciany z bala to reszta nawet może być w płycie karton gips, albo w boazerii jakiejś...

ale czy to technicznie możliwe? bo nie mamy ciągłości izolacji...

będę jeszcze męczyć architektów ale może coś poradzicie:) a może jakies inne pomysły i sztuczki można zastosowac?...