PDA

Zobacz pełną wersję : Dostałem dofinansowanie do kolektorów słonecznych



Strony : [1] 2

kolektor1
17-08-2010, 19:34
Na temat dofinansowania do kolektorów słonecznych wiele już napisano i pewnie się jeszcze wiele napisze, ale myślę, nadszedł już czas poznać tę "ścieżkę zdrowia" w praktyce.
Proszę więc podzielenie się informacjami osoby, które dostały takie dofinansowanie lub próbowały a nie otrzymały.
pozdrawiam.
Witold

atommy
08-09-2010, 13:35
Witaj, ja nie mam doświadczenia w kwestii dofinansowania do kolektorów, ale znalazłem stronkę na której temat: kolektory słoneczne dofinansowanie (http://www.inwestujwkolektory.pl) jest dobrze objaśniony.

alphatom79
16-09-2010, 11:37
Ciężko jest coś powiedzieć bo przepisy i różnego rodzaju dofinansowania się zmieniają więc każdy ma inne doświadczenia.

mnowak355
16-09-2010, 21:48
w tej chwili przeczytałem artykuł, przeszedłem linkiem na stronę BOŚ a tam piszą że sami wypełniają wniosek, występują o dotacje no i oczywiście wlepiają kredyt (tego już nie napisali) ale warto zadzwonić i sprawdzić. Jak się dowiem to coś napiszę.

mmmarco
30-09-2010, 08:27
Odpowiadając na wasze doświadczenia, moje jest następujące. Po wykonaniu projektu na instalację udałem się dumnym krokiem do Banku (był koniec lipca) , który podpisał umowę o kredytowaniu instalacji solarnych z firmą wykonującą dla mnie instalację wraz z montażem, panie, które miały mnie obsłużyć patrzyły na mnie jak na kosmitę, czegóż ten typ chce??!!. Po ustaleniu że nic nie wiedzą dostałem pierwszą kartkę - zdolność kredytową i wniosek o dotację. Po dwóch tygodniach stwierdzono w Banku, że brakuje podpisanej umowy z wykonawcą usługi i dodano mi drugą kartkę z BOŚ. Po dwóch tygodniach i podpisaniu umowy z wykonawcą, dostarczeniu uzupełnionych kartek, stwierdzono, że muszę mieć poręczyciela, choć wcześniej nie musiałem ale teraz już trzeba, a w ogóle to wniosek trzeba poprawić ponieważ są tam błędy. Więc załatwiłem poręczyciela, poprawiłem błędy w międzyczasie okazało się, że na wniosku pojawiła się informacja (zapytanie), że jeśli instalacja kolektorów nie wymaga pozwolenia na budowę należy złożyć odpowiednie oświadczenie w tej sprawie, a więc udałem się do wydziału administracji i budownictwa o oświadczenie, gdzie stwierdzono, że nie mają takich procedur aby takie oświadczenie wydać, a w ogóle to w prawie budowlanym jest czarno na białym, że instalacja kolektorowa nie wymaga pozwolenia na budowę oraz, że oni nie są od interpretacji prawa budowlanego (tym sposobem zacząłem tonąć), bank się upierał o oświadczenie a administracja wściekała się że banki wymyślają im procedury. W końcu po dwóch tygodniach temat obszedłem bocznymi drzwiami (nadmienię, że nie dostałem oświadczenia z administracji bo trwałoby to ponad miesiąc a i tak napisaliby mi tylko, żeby bank sprawdził sobie prawo budowlane). Po tych przygodach udałem się ponownie do banku, który stwierdził, że w dostarczonej umowie z wykonawcę brakuje jakiegoś wpisu o rocznej minimalnej ilości energii???!!!, (taka informacja była oczywiście w projekcie, ale to nie wystarczyło). Ogólnie po 2,5 miesiącach deptania 6 wizytach w banku, 4 wizytach u wykonawcy jestem na etapie podpisywania umowy kredytowej, na instalację oraz jestem na skraju wykończenia nerwowego. Jeśli chcecie dostać te dofinansowanie uzbroicie się w anielską cierpliwość.

AneczkaG
01-10-2010, 11:51
Moje doświadczenia:
Przeczytałam informacje w necie i uadliśmy się z mężem do banku. W banku oczywiście zaświadczenie o zarobkach - przyniósł mąż jedynie, bo ja chwilowo działalność gospodarcza jedynie jestem i uznalam, że poziom komplikacji w załatwianiu papierków nie jest wart dotacji na solary. Powypelnialismy wszystkie wnioski, dostarczyliśmy projekt instalacji, umowę z instalatorem, dane techniczne i co tam jeszcze chcieli. Okazało się, że potrzebujemy poręczyciela... Zeby uznali kaucję lub inne zabezpieczenie (np weksel), kwota kredytu musiałaby być poniżej 10 tys.
No dobra, załatwiliśmy żyranta. Nadmienie, że kasę na solary mamy, ale chcieliśmy "wyłudzić" ;) dotację... Pomysł był: dostać kredyt, dostać dotację i od razu spłacić kredyt.
Potem nam przyszło do głowy, że przyznanie kredytu nie jest przecież równoznaczne z przyznaniem dotacji.... i zaczęliśmy drązyć temat.
Okazało się, że przy naszych kosztach 16 tys instalacji możemy zyskać 1,5 tys, może w porywach do 3 tys. (po odliczeniu podatku, kosztów kredytu - oprocentownie efektywne wyszło nam ok 22%!!! toż to więcej niż mam na karcie kredytowej). A ryzyko, że nie dostaniemy dotacji też jakieś jest - np. nie załatwimy jakiegoś idiotycznego papierka
Zaczęliśmy się wahać, czy występowanie o dotację ma sens. Na szczeście bank orzekł, że ze względu na zbyt duże obciązenia dochodu (spłacamy kredyt hipoteczny na dom) nie mamy zdolności kredytowej i tak zakonczyła się nasza przygoda z dotacjami.

Dwóch moich kolegow z pracy również myślało o wydtąpieniu o dotację, ale zrezygnowali na jeszcze wcześniejszym etapie niż my.

Jeśli więc znajdzie się ktoś, kto miałby ochotę nagłośnić sprawę absolutnego braku sensu tych dotacji i systemu i przyznawania, jestem chętna do wystąpienia jako bohater opowieści. Wystarczy napisać na PW.

Pozdrawiam

mnowak355
03-10-2010, 17:57
Witaj
Nie jestem Twoim znajomym ale jak oni zrezygnowałem znaczne wcześniej. Co za debil wymyślił taką procedurę, lub jaki miał w tym interes.
Pozdrawiam
Ps. znalazłem na Niemieckim ebayu całe komplety solarne w dość atrakcyjnej cenie jednak ze względu na moją niedoskonałą znajomość języka muszę poświęcić więcej czasu na przetłumaczenie. Gdyby ktoś znalazł zestawy w atrakcyjnej cenie jestem gotów przywieźć kilka. Dysponuję samochodem dostawczym o ładowności 1500 kg.




Moje doświadczenia:
Przeczytałam informacje w necie i uadliśmy się z mężem do banku. W banku oczywiście zaświadczenie o zarobkach - przyniósł mąż jedynie, bo ja chwilowo działalność gospodarcza jedynie jestem i uznalam, że poziom komplikacji w załatwianiu papierków nie jest wart dotacji na solary. Powypelnialismy wszystkie wnioski, dostarczyliśmy projekt instalacji, umowę z instalatorem, dane techniczne i co tam jeszcze chcieli. Okazało się, że potrzebujemy poręczyciela... Zeby uznali kaucję lub inne zabezpieczenie (np weksel), kwota kredytu musiałaby być poniżej 10 tys.
No dobra, załatwiliśmy żyranta. Nadmienie, że kasę na solary mamy, ale chcieliśmy "wyłudzić" ;) dotację... Pomysł był: dostać kredyt, dostać dotację i od razu spłacić kredyt.
Potem nam przyszło do głowy, że przyznanie kredytu nie jest przecież równoznaczne z przyznaniem dotacji.... i zaczęliśmy drązyć temat.
Okazało się, że przy naszych kosztach 16 tys instalacji możemy zyskać 1,5 tys, może w porywach do 3 tys. (po odliczeniu podatku, kosztów kredytu - oprocentownie efektywne wyszło nam ok 22%!!! toż to więcej niż mam na karcie kredytowej). A ryzyko, że nie dostaniemy dotacji też jakieś jest - np. nie załatwimy jakiegoś idiotycznego papierka
Zaczęliśmy się wahać, czy występowanie o dotację ma sens. Na szczeście bank orzekł, że ze względu na zbyt duże obciązenia dochodu (spłacamy kredyt hipoteczny na dom) nie mamy zdolności kredytowej i tak zakonczyła się nasza przygoda z dotacjami.

Dwóch moich kolegow z pracy również myślało o wydtąpieniu o dotację, ale zrezygnowali na jeszcze wcześniejszym etapie niż my.

Jeśli więc znajdzie się ktoś, kto miałby ochotę nagłośnić sprawę absolutnego braku sensu tych dotacji i systemu i przyznawania, jestem chętna do wystąpienia jako bohater opowieści. Wystarczy napisać na PW.

Pozdrawiam

Liwko
04-10-2010, 15:19
Te dotacje to jedna wielka ściema. Po odliczeniu wszystkich kosztów zostanie jakieś 15-20%. Jeżeli już tak bardzo chcecie te nieopłacalne solary to idźcie do pana Heńka do sklepu i poproście o taki rabat. Bez żadnych procedur dostaniecie tą osławioną dotację.

kolektor1
06-10-2010, 00:10
Witam.


Moje doświadczenia:


Jeśli więc znajdzie się ktoś, kto miałby ochotę nagłośnić sprawę absolutnego braku sensu tych dotacji i systemu i przyznawania, jestem chętna do wystąpienia jako bohater opowieści. Wystarczy napisać na PW.

Pozdrawiam
Będę w tym miesiącu na spodkaniu producentów kolektorów, gdzie prawdopodobnie będzie ktoś z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, chętnie zacytuję Twoją wypowiedź w całości.
Liwko tu się z Tobą w całości zgadzam.
pozdrawiam.
Witold

wojgoc
06-10-2010, 00:33
a miało byc tak prosto, łatwo i miło.
niestety jak wszedzie gdzie kase daje Unia nasi wspaniali urzednicy wymyslaja cuda aby zniechęcic człowieka do dotacji.
w belgii do zeszłego roku było tak, ze mozna było od podatku odliczyc sobie zarówno kolektory jak i solary w wys. 905 kosztów inwestycji. W przypadku instalacji solarnej firma dostarczajaca prąd miała obowiazek odkupic od nas nadwyzke produkowanej energii.

KrzysztofLis2
06-10-2010, 06:56
To nie są dotacje z pieniędzy unijnych, o ile się dobrze orientuję.

Liwko
06-10-2010, 09:49
To nie są dotacje z pieniędzy unijnych, o ile się dobrze orientuję.

Czyli kto za nie płaci? Pan płaci, Pani płaci, społeczeństwo:( O zgrozo!
Najgorsze jest to że każdy z nas się dokłada do czegoś co większości Polaków się nie opłaca. Toż to jakaś paranoja.

er-es
09-10-2010, 15:00
Niezły debil te przepisy skonstruował. Ja zrezygnowałem z dotacji na etapie liczenia opłacalności. Wyszło, że się nie opłaca dziadować, bo wymogi są takie, że dotacja ich nie pokryje. Np. projekt kosztuje ok. 1000 PLN, oprocentowanie kredytu, prowizja banku .... A dotacja 1500-2000 zł. a od tego jeszcze podatek. HEH co za kraj.

wojgoc
09-10-2010, 15:37
tak to jest zrobione, zeby ludzie nie brali.
ciekawe jakie wyniki ogłsi NFOSiGW z prowadzonej akcji - premie wypłaca sobie takie, ze 50% srodków przeznaczonych na te akcje pójdzie na to.
najgłupsze jest to, ze ludzie chcą kupic za gotówkę to ich sie mami dotacją, której potem się moga otrzymać.

kolektor1
05-11-2010, 18:54
Witam.
Co by tu nie mówić o faktycznej ilości dofinansowania piszecie o trudnościach, papierkologi w otrzymaniu kredytu z dofinansowaniem. Dyskutując na ten temat na innym forum otrzymałem taki tekst:
, przytaczam w całości:
"Serdeczny kolego
Dyskusja na temat dofinansowania bez odniesienia się do konkretnego przykładu jest z lekka mówiąc abstrakcją. Taktyka odradzania klientom pozyskania środków na spłatę kapitału kredytu nie wydaje mi się zbyt rozsądna. Różnica pomiędzy Pańską firmą a naszą jest taka, że my załatwiamy wszelkie formalności związane z kredytem oraz pozyskaniem dofinansowania!!! Nie wiem skąd u Pana takie zniechęcenie oraz nieufność do państwowych instytucji. Uzyskanie dofinansowania naprawdę jest BARDZO PROSTE!!! Może Pana kolektory nie spełniają wymagań związanych z tym programem .... i dlatego to tak u Pana wygląda Drogi kolego ... system polityczny w Polsce zmienił się już 20 lat temu, zatem wszystko co jest korzystne dla klienta jest godne polecenia "
Czyli okazuje się, że otrzymanie dofinansowania dla niektórych osób jest jednak proste w naszych realiach politycznych.
Co Wy na to?
pozdrawiam
Witold

wojgoc
06-11-2010, 00:11
Witam.
Co by tu nie mówić o faktycznej ilości dofinansowania piszecie o trudnościach, papierkologi w otrzymaniu kredytu z dofinansowaniem. Dyskutując na ten temat na innym forum otrzymałem taki tekst:
, przytaczam w całości:
"Serdeczny kolego
Dyskusja na temat dofinansowania bez odniesienia się do konkretnego przykładu jest z lekka mówiąc abstrakcją. Taktyka odradzania klientom pozyskania środków na spłatę kapitału kredytu nie wydaje mi się zbyt rozsądna. Różnica pomiędzy Pańską firmą a naszą jest taka, że my załatwiamy wszelkie formalności związane z kredytem oraz pozyskaniem dofinansowania!!! Nie wiem skąd u Pana takie zniechęcenie oraz nieufność do państwowych instytucji. Uzyskanie dofinansowania naprawdę jest BARDZO PROSTE!!! Może Pana kolektory nie spełniają wymagań związanych z tym programem .... i dlatego to tak u Pana wygląda Drogi kolego ... system polityczny w Polsce zmienił się już 20 lat temu, zatem wszystko co jest korzystne dla klienta jest godne polecenia "
Czyli okazuje się, że otrzymanie dofinansowania dla niektórych osób jest jednak proste w naszych realiach politycznych.
Co Wy na to?
pozdrawiam
Witold
sprawdź gościa i za miesiąc napisz nam, czy faktycznie jest tak skuteczny jak sie reklamuje i ile wynosi Jego działka.
Pamietaj tylko, ze to Ty bedziesz spłacał ten kredyt, wiec przeczytaj wszystko baaardzo dokładnie nim podpiszesz.
Uważam, ze jak usiądziesz i podliczysz, to dojdziesz do wniosku, ze to gostek na tym super zarabia a Ty masz duuuuze nic.
Natomiast osobiście, gdyby mi gostek wyszedł z tekstem, ze od 20 lat wszystko co jest korzystne dla klienta jest godne polecenia - spuścił bym go do kibla razem z ulotką reklamującą kredyt dla Alicji PKO BP badź zapytał go czemu tylu klientów BRE Bank pałuje się z tym bankiem.

red1980
20-12-2010, 17:31
Firma którą reprezentuję zajmuje się z powodzeniem montażem systemów kolektorów oraz pomocą w uzyskiwaniu dotacji z NFOŚiGW. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak się wydaje - mimo, że zaczęliśmy wnioskować o dotacje dopiero we wrześniu, to już kilku klientów dostało swoje 45%. Oczywiście trzeba się liczyć z kosztami dodatkowymi jak odsetki, prowizja bankowa czy podatek (tego nie przeskoczymy), ale reasumując inwestycja jest warta rozważenia. Za kilka tys zł dotacji trzeba tylko pochodzić za kilkoma papierkami - nie jest tego wiele. A jak ktoś pisze, że projekt to koszt 1000 zł to mu odpowiem, że to bzdura totalna. Przede wszystkim większość banków oraz fundusz nie wymagają projektu - wystarczy oferta firmy posiadającej autoryzację. My robimy taka ofertę bezpłatnie. Z tego co wiem to projektu wymaga głównie BOŚ Bank. Większość banków spółdzielczych zadawala się dobrze przygotowaną ofertą. Natomiast sporo firm robi nawet ten wymagany projekt za free (sam znam takie przypadki). Dofinansowanie wynosi równe 45% wartości inwestycji pod warunkiem zmieszczenia się w określonych wartościach - więc jak ktoś pisze o 2 czy 3 tys zł dofinansowania to jest to kolejna bzdura!

red1980
20-12-2010, 18:50
To można sobie łatwo policzyć chociaż jest zależne od wielu czynników. Dotacja to równo 45% wartości instalacji. Z tego podatek dochodowy na zasadach indywidualnych dla każdego użytkownika (jeden zapłaci 18%, drugi 36% a trzeciemu wejdzie ta kwota w wolną od podatku). Ale ogólnie można przyjąć że 18% dotacji zabierze podatek. Plus koszty dodatkowe czyli prowizja od kredytu (ok. 3%) i odsetki (ok. 10%) rocznie.
Reasumując gdy zrobiłem taką przykładową symulację to okazało się, że przy szybkiej spłacie kredytu dotacja wyniesie ok. 25-30%, czyli dla instalacji za 10 tys zł będzie to 2500-3000 zł a dla instalacji za 15 tys - ok. 4 tys zł (po uwzględnieniu wszystkich kosztów).

Liwko
20-12-2010, 18:53
Czyli solary za 7500zł w moim przypadku zwróciłyby się za 75 lat. Za długo. Nie mam tyle czasu:(

red1980
20-12-2010, 18:58
Te 7500 zł to Twój koszt końcowy, po dofinansowaniu? Jeżeli przygotowanie CWU w Twoim domu kosztuje Cię 200 zł rocznie (co daje ok. 17 zł miesięcznie) to oczywiste, że szkoda czasu na zawracanie sobie głowy solarami...

Liwko
20-12-2010, 19:08
Kosztuje około 250-300zł więc oszczędność była by na poziomie około 100zł rocznie.
W ogóle najczęściej to te kolektory się niewielu opłacają.
Policzmy to tak. Trwałość dajmy na to 20 lat więc dzielimy kwotę nie 7500zł tylko 11000 (prąd do pompki, serwis, czynnik) na 20 lat i na 7 miesięcy (taka sprawność i wyjdzie że koszt miesięczny CWU to około 78zł. Nigdy w dodatku nie jesteśmy pewni temp. więc często wspomaga się to grzałką. Czyli tak uczciwie mówiąc wyjdzie około 100zł miesięcznie. Tanio?

Liwko
20-12-2010, 19:30
Nie chodzi tu Bobek o PCi bo to faktycznie najtańsza woda ale o znakomitą większość tych którzy się na nie zdecydowali.
Przy gazie to chyba sam przyznasz że nie za bardzo
Przy PCI nawet nie wspomnę
Przy piecach na cokolwiek jedyny argument to brak potrzeby palenia latem, ale kupując dobry piec najczęściej z zasobnikiem, kupując solary, budując komin i dodatkowe metry wychodzi nam kwota podobna do instalacji PCi więc po co to wszystko? Dla oszczędności? Ja wiem ty nie oszczędzasz;) Trzeba było piec na olej postawić i nie oszczędzać i mieć bezobsługowo.:)

red1980
20-12-2010, 19:36
Nie chcę dyskutować o opłacalności instalacji kolektorów. Ktoś pyta o formalności związane z dotacją z NFOŚ a ja mu odpowiadam, że nie jest prawdą że jest ciężko jest otrzymać dofinansowanie. A rentowność inwestycji to inna sprawa. Wielu naszych klientów ma piece węglowe i decyduje się na solary z czystej wygody - żeby przez pół roku nie smrodzić dymem z kominów.
Jeden woli solar, drugi pompe ciepła a inny wiatrak - nie do mnie należy wybór. Nikogo nie mam zamiasru na siłę przekonywać do solarów - tym bardziej, że w przyszłym roku planujemy zacząć działac również na rynku pomp ciepła.

Liwko
20-12-2010, 19:39
No właśnie coś w grudniu miało się wyjaśnić odnośnie dotacji do PC. Wiesz coś o tym?

red1980
20-12-2010, 20:03
Coś słyszałem o tym, że mają być dotacje na PC ale zdaje się, że to melodia przyszłości...

Liwko
20-12-2010, 20:08
Z tego co wiem Polska miała uznać w grudniu pompy ciepła jako odnawialne źródło energii do czego zobowiązała nas UE.
W tym momencie nawet samorządy będą miały możliwość wprowadzenia takich dotacji.

wojgoc
21-12-2010, 21:45
Z tego co wiem Polska miała uznać w grudniu pompy ciepła jako odnawialne źródło energii do czego zobowiązała nas UE.
W tym momencie nawet samorządy będą miały możliwość wprowadzenia takich dotacji.
jakby tak wszystkie zobowiązania wynikajace z przynalezności do Unii Polska uznawała w terminie...

tedasss
24-12-2010, 20:46
Nie wiem czy dobrze czytam, ale jeżeli nie to mnie sprostujcie. Mogę dostać dofinansowania 45% kosztu kwalifikowalnego. Jeżeli instalacja kosztuje 10.000 zł. to dofinansowanie 4500. Jeżeli mam gotówkę na zrobienie instalacji i nie chcę brać kredytu to mogę np. w Banku Ochrony Środowiska wziąć tylko 4500 zł kredytu i niech sobie to regulują z NFOŚiGW???????????

yaiba83
25-12-2010, 11:27
Nie ma takiej możliwości - nawet jak masz gotówkę to MUSISZ wziąć kredyt. Bo bank musi zarobić na prowizji, na odsetkach, a i nie licz, że weźmiesz kredyt i go od razu nadpłacisz bo im z wiadomych względów spieszno nie jest...
W praktyce ludzie co dostali kredyt to od 10tyś dostali na czysto 1tyś może 2.
Normalnie zakładasz solary i jest git. A z dofinansowaniem to musisz mieć projekt, gościa z uprawnieniami co ci to odbierze, miernik uzysku energii elektrycznej no i instalacja musi być zamontowana w domu już zamieszkałym.
Ten bank jest własnością państwa z tego co mi wiadomo. Mamią ludzi by kupowali kolektory by potem mogli płacić mniejszy abonament do unii za CO2.
Ja osobiście jestem na tak co do solarów (w moim przypadku się to opłaca), możesz też rozważyć pompę ciepła powietrze woda. I nie kupuj super markowych produktów, bo na przykładzie Viessmanna mogę ci powiedzieć, że jakość podobna do konkurencyjnych produktów a ceny to z kosmosu mają... W końcu za reklamy na sportach zimowych trzeba słono płacić.......

yaiba83
25-12-2010, 11:30
Zapomniałem dodać, że jeszcze odliczają podatek od dochodu no i w PIT`cie też musisz się rozliczyć a o papierkowej zadymie i całej bieganinie nie wspomnę.
Nawet jak już masz gotówkę na solary to i tak po swojemu ci wyliczą twoją zdolność kredytową i kredytu możesz nie dostać. Więc ja się pytam gdzie to jest ta dotacja. Ja osobiście też mam gotówkę i wyliczyłem se, że kupię zestaw na allegro i wyjdzie mnie taniej niż od "wybranego" dostawcy z projektami, miernikami i moim czasem poświęconym na załatwianie rzeczy, które do działania instalacji są zupełnie niepotrzebne.
Do dofinansowanie to jeden wielki pic na wodę. Mało kto na tym dobrze wyszedł!

Liwko
25-12-2010, 11:35
Zadzwoń do Viessmanna i spytaj się kto dla nich te kolektory robi. Viessmann to najczęściej tylko nalepka.

wojgoc
26-12-2010, 19:49
Zadzwoń do Viessmanna i spytaj się kto dla nich te kolektory robi. Viessmann to najczęściej tylko nalepka....
myślisz, że sie dowiesz? ja w cuda nie wierze, Ty moze tak

Liwko
26-12-2010, 22:29
No też nie wierzę:) , tylko ludzie myślą że Viessmann to Viessman a to tylko wielka ściema.

wojgoc
26-12-2010, 22:42
No też nie wierzę:) , tylko ludzie myślą że Viessmann to Viessman a to tylko wielka ściema.
nie moge sie do końca zgodzić, ze ściema. Jednak marka zobowiązje i rzadko trafia sie bubel z tym logo.

Liwko
27-12-2010, 07:27
Ściema, to znaczy że to nie jest ich wyrób. Inna marka dla nich produkuje. Pytanie w danym przypadku jaka?

wojgoc
27-12-2010, 07:38
plastiki do wnetrz lodówek tez produkuje jedna fabryka we Włoszech - w zależności czyje zlecenie taki rodzaj plastku jest dawany

Liwko
27-12-2010, 07:52
Co innego część a co innego cały wyrób. Nie oznacza to że te wyroby są złe, chodzi o to że chciałbym wiedzieć co kupuje. Mam Wieśka stację uzdatniania wody i z tego co się dowiedziałem te stacje różniące się nieznacznie obudową są w Polsce sprzedawane pod czterema markami a produkuje je jedna amerykańska firma i z tych czterech to Wiesiek jest akurat najdroższy. Po co więc przepłacać za to samo?

wojgoc
27-12-2010, 08:16
zgadzam się z Tobą - problem w tym, ze nikt nie zdradzi Ci, kto faktycznie robi cokolwiek dla Wieska

Jolka111
27-12-2010, 13:05
Yaiba83 po pierwsze, to nie potrzeba żadnego projektu ani miernika ciepła. Taki obowiązek mają wspólnoty mieszkaniowe.
Po drugie jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie od kogo bierze kolektory wiessmann ;)

Liwko
27-12-2010, 13:20
No to podaj nam ten sposób, nie bądź samolubna:)

Jolka111
27-12-2010, 15:23
Wystarczy spojrzec na certyfikat solar keymark, jest on wystawiany dla producenta kolektorów, a nie dla dystrybutora.
Ja w ten sposób dowiedziałam się, że Galmet korzysta z kolektorów Ensol ;) a buderus z Hewalexu :)

Liwko
27-12-2010, 15:43
O widzisz, i teraz trzeba porównać ceny i nie dać się naciągnąć Wieśkowi;)

wojgoc
27-12-2010, 16:28
kolega sprawdził swoje kolektory i tam jest jako producent.....Wiesiek

Liwko
27-12-2010, 16:31
Nie chce się do nich fatygować więc wierzę na słowo.

wojgoc
27-12-2010, 16:33
tylko On ma kolektory sprzed 4lat, teraz moze się cos zmieniło

Jolka111
27-12-2010, 17:03
sprawdzałam certyfikat i rzeczywiście viessmann ma swoje własne

red1980
27-12-2010, 17:09
Licznik ciepła wymagany jest tylko dla wspólnot mieszkaniowych.
Projekt osoby z uprawnieniami do projektowania instalacji wymaga chyba tylko BOŚ Bank. Większość banków spółdzielczych zadawala się dobrze skonstruowaną ofertą firmy instalatorskiej posiadającej certyfikację producenta kolektorów (poważne firmy mają takie certyfikaty, gorzej pewnie z wujkiem Staśkiem spod sklepu). A nawet jeśli bank będzie wymagał projektu, to jest to koszt rzędy 200-300 zł (duże firmy robia to za darmo).
Jak pisałem - nalezy się liczyć z pewnymi kosztami uzyskania dotacji, ale reasumując 25-30% można zaoszczędzić. I należy pamietać, że instalator weźmie za zestaw solarny podobne pieniądze bez względu na to, czy jest on dofinansowany czy nie.

Co do certyfikatów SK na produktach Viessmanna - jest on nadany bezpośrednio firmie Viessmann. Ale potwierdzam z doświadczenia - produkty Viessmann nie są warte swojej ceny. Ich podstawowy kolektor 100F jest przeciętnej jakości a cenowo droższy od Hewalexa. Jedyne wytłumaczenie jest takie, że 100F to model na Europę wschodnią i np w Niemczech go się nie kupi. Podobnie ze zbiornikami - oryginalne zbiorniki Viessmanna kosztują dużo więcej niż dobre zbiorniki konkurencji.

Jolka111
27-12-2010, 17:15
Ja mam Hewalexa, a czy jestem zadowolona, to napiszę po sezonie letnim ;)

kolektor1
27-12-2010, 20:44
Witam.
Jolka 111 napisała:

sprawdzałam certyfikat i rzeczywiście viessmann ma swoje własne
Nie koniecznie, kolektory można kupować u jakiegokolwiek producenta i pod własnym imieniem wystąpić o certyfikację. To normalna procedura. Np. Ulrich sprowadza Cińszczyznę a certyfikaty ma na siebie.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
27-12-2010, 21:44
Ja nie twierdzę, że wiesiek robi złe produkty bo robi całkiem całkiem.
Problem w tym, że jakość produktów na rynku (pomijając najtańsze jaja) jest wyrównana, różnice kilu procent, których żaden z was nie zauważy. Różnice, które się w labolatoriach bada... Tylko ceny vieśka mnie powalają....

Jolka111
27-12-2010, 21:54
Kolektor z tego co wiem (mogę się mylic, bo w ten temat nie zagłębiałam się bardzo), to większośc próżniowych kolektorów jest produkowana w Chinach. Ja miałam na myśli płaskie :)

wojgoc
27-12-2010, 22:24
Ja nie twierdzę, że wiesiek robi złe produkty bo robi całkiem całkiem.
Problem w tym, że jakość produktów na rynku (pomijając najtańsze jaja) jest wyrównana, różnice kilu procent, których żaden z was nie zauważy. Różnice, które się w labolatoriach bada... Tylko ceny vieśka mnie powalają....

ceny Mercedesa zawsze powalają

Liwko
28-12-2010, 08:40
A ja twierdzę że to wcale nie mercedes tylko przeciętna marka za którą tyle nie powinno się płacić. Dobry marketing i tyle.

wojgoc
28-12-2010, 08:42
A ja twierdzę że to wcale nie mercedes tylko przeciętna marka za którą tyle nie powinno się płacić. Dobry marketing i tyle.
a czy każdy Mercedes wart jest wydanej kasy?
w 80% produktów podstawa to dobry marketing i lobbing.

Liwko
28-12-2010, 08:51
Czyli reasumując nie wolno ślepo patrzeć że to Viessmann tylko szukać produktów takich samych jakościowo a czasami lepszych za niższą cenę.

wojgoc
28-12-2010, 08:53
jak we wszystkim.
co nie zmienia faktu, ze Viesiek robi tez dobre i bardzo dobre produkty

Liwko
28-12-2010, 08:58
Ale najczęściej za tym idzie za wysoka cena, bardzo wysoka cena.

wojgoc
28-12-2010, 09:19
ale w wielu rozwiązaniach Viesiek był liderem i stad wysoka cena

Liwko
28-12-2010, 09:23
Coś mi się zdaje że masz coś wspólnego z Viessmannem:)

wojgoc
28-12-2010, 10:00
Coś mi się zdaje że masz coś wspólnego z Viessmannem:)
nic nie mam wspólnego, przed budowa robiąc plany co chce w nie zainstalowac sporo czytałem i tyle

DrBUD
29-12-2010, 11:22
ale w wielu rozwiązaniach Viesiek był liderem i stad wysoka cena

Tu się zgadzam, ludzie zapominają, że z Vieśkiem jest trochę jak z Apple, ma (ZA)wysokie ceny sprzętu, ale właśnie dlatego, że często był pionierem nie tylko rozwiązań technicznych, ale designu i wygody użytkowania. Wiadomo, że sprzęt ze skopiowanymi patentami jest tańszy niż oryginalnie wymyślony, gdyż w przypadku oryginału płacimy przecież za to, że ktoś wymyślił dane rozwiązanie

Liwko
29-12-2010, 11:31
Na przykładzie mojej stacji nie do końca można z tym się zgodzić. Rozumiem doskonale że myśl techniczna, badania, testy itd. to wszystko kosztuje ale czasami to właśnie inne produkty innych firm są sprzedawane pod tą marką i mają wyższą cenę a to już jest moim zdaniem zwykłe naciąganie.

Jolka111
29-12-2010, 11:40
Dostałam dofinansowanie :D
No to kredycik mi się zmniejszył, jedyna wada to taka, że mogli już poczekac te trzy dni do nowego roku ;)

wojgoc
29-12-2010, 16:38
Na przykładzie mojej stacji nie do końca można z tym się zgodzić. Rozumiem doskonale że myśl techniczna, badania, testy itd. to wszystko kosztuje ale czasami to właśnie inne produkty innych firm są sprzedawane pod tą marką i mają wyższą cenę a to już jest moim zdaniem zwykłe naciąganie.
z tego co wiem, to Viesiek sprzedaje tylko swoja mysl techniczną i produkcyjną.
chyba, ze nie do końca zrozumialem sensu Twych słów.

Liwko
29-12-2010, 17:20
Z dobrze poinformowanych źródeł wiem że te stacje uzdatniania wody produkuje jedna amerykańska firma i są sprzedawane w Polsce pod czterema markami i różnią się tylko plastikami i nazwami.

wojgoc
29-12-2010, 23:25
a Viesiek tez ma w swojej ofercie stacje uzdatniania wody?

Liwko
30-12-2010, 09:09
a Viesiek tez ma w swojej ofercie stacje uzdatniania wody?

Tak, ma i nie mam nic do niej, działa bardzo dobrze, tylko po fakcie się dowiedziałem u samego źródła że mogłem wybrać inną tańszą firmę i bym miał to samo.

DrBUD
30-12-2010, 10:21
Z dobrze poinformowanych źródeł wiem że te stacje uzdatniania wody produkuje jedna amerykańska firma i są sprzedawane w Polsce pod czterema markami i różnią się tylko plastikami i nazwami.

Niestety to efekty globalizacji, podobnie jest między innymi z komputerami, które budowane są z tych samych podzespołów, a wyróżnia je tylko Znaczek. Miałem nawet kolegę, który sprowadzał do polski zasilacze z chin, z jednej fabryki brał tanie zamienniki i drogie z nalepka firmy (choć oba wyglądały identycznie i tak samo działały...)

Liwko
30-12-2010, 10:48
Ot, to. Nie można ślepo iść za marką bo to czasami tylko drożej a nie lepiej. Nie generalizując oczywiście.

Jolka111
02-01-2011, 16:50
Rozliczam dotację którą otrzymałam:
Kredyt: 12000zł
Kwota dotacji: 5400zł
prowizja od otrzymania kredytu: 360zł
odsetki jakie zdążyłam do tej pory zapłacic (a właściwie do dnia 6.01): 127,71zł
podatek do zapłacenia: 972zł
Tak więc wszystkie koszty razem to:
1459,71

A więc otrzymałam 5400-1459,71=3940,29zł
A jaki to proczent??
3940,29/12000*100%=32,84%

Myślę, że wynik nienajgorszy, a dodam, że warunki kredytu nienajlepsze (prowizja 3% i oprocentowanie 9,99%). W innych regionach Polski można znaleźc coś lepszego ;)
No i dobra rada: nie zawsze tam gdzie jest najtaniej, będzie najlepiej ;)
Ja brałam w GBW i nie było najtaniej, ale za to nie czepieli się pierół. Osobiście w banku byłam dwa razy, zlożyc wniosek i podpisac umowę :)
A w banku spółdzielczym byłam trzy razy i nic nie udało mi się załatwic (pani nawet zdolności nie umiała policzyc )

Rafter
02-01-2011, 23:54
Ja mam podpisaną umowę z gminą.
Gmina wykłada 70% kosztów instalacji z montażem. Po mojej stronie jest 30%.
Koszt będzie ustalony na 10000 zł to muszę wyłożyć 3000.
Będzie 15000 to analogicznie 4500.

Płacę keszem bez brania kredytów, rok był owocny i bonus za 2010 czeka na moment wpłaty.

DrBUD
03-01-2011, 10:56
32,84%, to całkiem dobrze, choć według Muratora można dostać nawet 37%. Warunki kredytu rzeczywiście wydają się nie najlepsze...

Jolka111
03-01-2011, 10:59
Niestety w wielkopolsce, to praktycznie tylko trzy banki do wyboru: GBW, BOŚ (jeszcze droższy) i Banki Spółdzielcze (warunki niby lepsze, ale strasznie wymyślali)

wojgoc
03-01-2011, 11:16
Rozliczam dotację którą otrzymałam:
Kredyt: 12000zł
Kwota dotacji: 5400zł
prowizja od otrzymania kredytu: 360zł
odsetki jakie zdążyłam do tej pory zapłacic (a właściwie do dnia 6.01): 127,71zł
podatek do zapłacenia: 972zł
Tak więc wszystkie koszty razem to:
1459,71

A więc otrzymałam 5400-1459,71=3940,29zł
A jaki to proczent??
3940,29/12000*100%=32,84%

Myślę, że wynik nienajgorszy, a dodam, że warunki kredytu nienajlepsze (prowizja 3% i oprocentowanie 9,99%). W innych regionach Polski można znaleźc coś lepszego ;)
No i dobra rada: nie zawsze tam gdzie jest najtaniej, będzie najlepiej ;)
Ja brałam w GBW i nie było najtaniej, ale za to nie czepieli się pierół. Osobiście w banku byłam dwa razy, zlożyc wniosek i podpisac umowę :)
A w banku spółdzielczym byłam trzy razy i nic nie udało mi się załatwic (pani nawet zdolności nie umiała policzyc )
tak, policzyłas odsetki za jaki okres? podaj pełna kwote odsetek, jakie zapłacisz do końca kredytu, dolicz odiczenia w Pit w każdym roku i wtedy zobaczymy jaka wartość otrzymasz

Jolka111
03-01-2011, 11:28
Odsetki policzyłam do momentu otrzymania dotacji (zakładam całą spłatę kredytu po otrzymaniu dotacji).
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli z tymi corocznym odliczeniami...

wojgoc
03-01-2011, 11:42
Odsetki policzyłam do momentu otrzymania dotacji (zakładam całą spłatę kredytu po otrzymaniu dotacji).
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli z tymi corocznym odliczeniami...
a to zmienia postac rzeczy, pod warunkiem ze w umowie masz apis o mozliwości wczesniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych opłat.
coroczne odliczenia - sorki, pomerdało mi se z czyms innym

Jolka111
03-01-2011, 12:19
32,84%, to całkiem dobrze, choć według Muratora można dostać nawet 37%. Warunki kredytu rzeczywiście wydają się nie najlepsze...

37% jest niemożliwe do zrealizowania, bo odliczając jedynie podatek od dotacji już mamy 36,9%, a gdzie tu koszty bankowe...

DrBUD
04-01-2011, 13:03
37% jest niemożliwe do zrealizowania, bo odliczając jedynie podatek od dotacji już mamy 36,9%, a gdzie tu koszty bankowe...

Zaokrągliłem do 37, ale rzeczywiści 36,9 to maksimum.

Dzejson
04-01-2011, 21:31
U mnie wyszło po przeliczeniu podobnie jak u Jolki. Dostałem dofinansowanie dość szybko, jednak z bankiem nie mogłem się rozstać za szybko. Kilka dni i zahaczył kredyt o nastepny miesiąc, a pozniej jeszcze kolejny na zamknięcie kredytu. Kredyt z ratą malejąca, BOŚ fajnie sobie go skonstruował: pierwsze 3 miesiące - odzetki minimalmnie malejące, nastepny miesić 70% mniej niż wcześniej. Prowizja w BOŚ za udzielenie to jakaś kpina, faktycznie drogo mnie to kosztowało w tym banku / w porównaniu ze zwykłym kredytem hipotecznym/ Zamknąlem konto i nie chcę mieć juz z nimi nic do czynienia. A jak mój zestaw się sprawdzi powiem za rok, jak już zacznę mieszkać. Powiem tylko tak, ze w pażdzierniku zagrzał 400l zbiornik do 76st.
Aha, - mam Biawarowski Hevelius 400. Produkują i serwisują w moim mieście, - a to się chyba bardzo liczy.

Pozdr

Andy

szoko
06-01-2011, 18:29
Jednej kwestii tylko nie rozumiem.
Kalkulator (http://www.inwestujwkolektory.pl/kalkulator) z tej strony wylicza mi koszt inwestycji brutto dla7m2 solarów na 17.5000 PLN podczas, gdy taką ilość na niemieckim ebayu (http://cgi.ebay.de/3-x-SIEGER-SOLARZELLEN-SOLAR-PANEL-SOLARMODUL-ZUBEHOR-/280607849588?pt=Solaranlagen&hash=item415587fc74) mogę kupić za 2.444 eurosów (9.556 złociszy po kursie kantorowym). Projekt, instalacja i transport z DE kosztują prawie 8 tysięcy?

Rafter
06-01-2011, 19:44
Projekt, instalacja i transport z DE kosztują prawie 8 tysięcy?
Z czegoś trzeba żyć.
Wykorzystanie środków unijnych to sztuka sama w sobie, a wydatki zawsze dostosowują się do możliwości.
Skoro cena może być duża, to taką się ustala.

Tak samo było z zasiłkami pogrzebowymi płaconymi przez ZUS.
Było 4500, to pogrzeb tyle kosztował, zrobili 6300 to nagle pogrzeb kosztuje 6300.
Zmniejszyli, to teraz lament, że niżej się nie da

DrBUD
12-01-2011, 09:53
Niestety w Polsce sprzęt, szczególnie ten nowoczesny jest dużo droższy niż na zachodzie. Prowizje dla sprzedawców, na transport, a do tego marża, zarabiają na wszystkim co się da.

wojgoc
12-01-2011, 10:01
Niestety w Polsce sprzęt, szczególnie ten nowoczesny jest dużo droższy niż na zachodzie. Prowizje dla sprzedawców, na transport, a do tego marża, zarabiają na wszystkim co się da.
piszesz to z teorii czy z praktyki? jakis przyklad?
bo jak patrze na ceny w Belgii i w Polsce tych samych produktów to ceny w Belgii sa wyższe o 20-45%

DrBUD
12-01-2011, 15:07
Z doświadczenia, bo ceny mogą się wydawać wyższe, jednak w przeliczeniu na zarobki w UE, gorzej ma tylko kilka państw. Nie jestem pewien jak jest w Belgii, ale w Anglii, Irlandii, Niemczech są to produkty właśnie te 20 - 45% tańsze, również dzięki lepszemu systemowi dofinansowań.

wojgoc
12-01-2011, 15:16
w stosunku di siły nabywczj pieniadza to się zgodze.
przeliczając euro na zlotego nie uwzględniając srednich zarobków w poszczególnych kajach to jednak w Polsce jest taniej.

DrBUD
13-01-2011, 12:00
No niby tak, tylko jeżeli nie zarabiasz na tyle, żeby z tej "taniości" skorzystać, to trudno mówić, że rzeczywiście jest taniej.

Zresztą to wszystko jest trochę względne, bo dla urządzeń typu kolektory, piece, czy pompy ciepła trudniej snuć wnioski, że coś jest zdecydowanie droższe, czy zdecydowanie tańsze, bo to przeważnie jednorazowe inwestycje. Ale w przypadku cen albumów muzycznych, komputerów, telefonów różnice są już zauważalne...

wojgoc
13-01-2011, 12:25
znajomy remontuje dom w belgii i chcial kupic grzejniki - okazało się, ze w Polsce te same, produkowane w belgii grzejniki, sa o 25% tańsze

Liwko
13-01-2011, 12:29
A zgadnij gdzie się sprzedaje więcej tych grzejników?

wojgoc
13-01-2011, 12:32
nie mam pojęcia, pewnie w Niemczech

Liwko
13-01-2011, 12:53
A ja myślę że w Polsce. Belgia i częściowo Niemcy to regiony dużo cieplejsze zimą niż Polska. Tam często nie ma żadnego ogrzewania więc i grzejniki za dobrze się nie sprzedają. Często stosuje się u nich rozwiązania bez konieczności zakładania grzejników. W Paryżu, a to przecież niedaleko od Belgii mieszkałem w mieszkaniu bez jakiegokolwiek ogrzewania a w dodatku w oknach były pojedyncze szyby, podobnie w Holandii. Zresztą w Belgii byłem kiedyś na kursie i mieszkałem dwa tygodnie w hotelu w którym funkcję dogrzewania pełnił stojący klimatyzator.

wojgoc
13-01-2011, 13:29
jestes w błedzie, tu tez jest zima i w grudniu bylo -15st.
pogoda w Brukseli jest baaardzo zblizona do tej we wroclawiu, tylko z przesunięciem 2-3 dniowym

Liwko
13-01-2011, 13:40
Ta zima to wyjątek który potwierdza regułę. Rozmawiałem z kolegą z Holandii i zeszła tak jak i ta to wyjątek od dziesięcioleci! W Holandii takiego śniegu jak w grudniu niewielu pamięta. Większość nieogrzewanych szklarni (taki okres odpoczynku) pod naporem śniegu się pozawalała a ze sklepów wywiało wiesz co? Farelki i wszelkiej maści grzejniczki.

wojgoc
13-01-2011, 13:45
ale ja nie twierdzę, ze w tym rejonie Europy zimy sa surowsze jak w Polsce. Swiadczy o tym sposób budowania domów tutaj - zaden stary dom nie jest ocieplony, nie ma w nim nowych okien, grzejniki tylko małe albo wcale.
ale kazdy dom budowany po 90roku ubieglego roku juz jest izolowany, ma nowoczesne instalacje grzewcze, okna dwu lub trzy- szybowe

Liwko
13-01-2011, 13:58
Dlatego piszę ci że zapewne w Polsce sprzedaje się je stosunkowo więcej niż w Belgii bo w Polsce jest na nie większe zapotrzebowanie a co za tym idzie większa konkurencja a co za tym idzie niższa cena i tyle.
Pzdr

DrBUD
18-01-2011, 14:06
jako off rozładowujący atmosferę, to Profesor Jong Hyun Choi wynalazł samonaprawiające się ogniwa fotowoltaiczne!

coulignon
18-01-2011, 18:22
jestes w błedzie, tu tez jest zima i w grudniu bylo -15st.
pogoda w Brukseli jest baaardzo zblizona do tej we wroclawiu, tylko z przesunięciem 2-3 dniowym

Mój brat mieszka w Brukseli od 92 roku. Poniżej - 10 stC jest traktowane jako stan klęski łącznie z niekursującym tramwajami. We Wrocku tez tak jest.....? Cieżko tam macie w zimę..

coulignon
18-01-2011, 18:27
Jednej kwestii tylko nie rozumiem.
Kalkulator (http://www.inwestujwkolektory.pl/kalkulator) z tej strony wylicza mi koszt inwestycji brutto dla7m2 solarów na 17.5000 PLN podczas, gdy taką ilość na niemieckim ebayu (http://cgi.ebay.de/3-x-SIEGER-SOLARZELLEN-SOLAR-PANEL-SOLARMODUL-ZUBEHOR-/280607849588?pt=Solaranlagen&hash=item415587fc74) mogę kupić za 2.444 eurosów (9.556 złociszy po kursie kantorowym). Projekt, instalacja i transport z DE kosztują prawie 8 tysięcy?

To jest bardzo proste - jeśli dofinansowania jest 50% to automatyczne rzecz na papierze kosztuje 2 razy drozej tak aby nie trzeby wykładać ani złotówki kasy. Bardzo ładnie to funkcjonuje w przedsiebiorstwach (zakup maszyn urządzeń). Niestey w przypadku przecietnego Kowalskiego system sie wypaczył (czyli jest wypaczenie wypaczenia) i cały zysk z tej operacji nie trafia do tego który płacił (bo w tym przypadku solary powinieneś miec za darmo) tylko do firmy która dostała kontrakt od gminy czy innego dysponenta środków.

wojgoc
18-01-2011, 18:43
Mój brat mieszka w Brukseli od 92 roku. Poniżej - 10 stC jest traktowane jako stan klęski łącznie z niekursującym tramwajami. We Wrocku tez tak jest.....? Cieżko tam macie w zimę..
Twój brat bajki Ci opowiada. stan kleski oglasza sie tu przy -1, jak jest slisko i transport publiczny zawiesza dzialanie. przy -10 wszystko jeździ i jest ok.
we Wrocku jest tak jak w innych duzych miastach polskich - nim przyjdzie zima to wszyscy sie chwala jak dobrze są tym razem przygotowani po czym znów słuzby miejskie zostały zaskoczone

coulignon
18-01-2011, 19:01
Tak przypuszczałem że gnojek mnie okłamuje. W swej perfidii on i jego znajomi, na czas mojego przyjazdu, odkręcają ze ścian kaloryfery i przyczepiają sobie po gazowym kominku w duzym pokoju.
Onet też kłamie http://pogoda.onet.pl/0,26,55,2,1,12,miasto_klimat.html

Idę przepytać moją Konkubinę w jakiej kwestii mnie okłamała - bo wygląda że okłamaują mnie wszyscy.

Dziekuję.

coulignon
18-01-2011, 19:07
Jezu! Angole z BBC tez kłamią.....!!!!! Co z tym światem sie dzieje...

http://www.bbc.co.uk/weather/world/city_guides/results.shtml?tt=TT003370

Liwko
18-01-2011, 19:13
A nie pomyślałeś coulignon że mogą mieszkać wysoko w górach??? Więcej wiary w ludzi!

coulignon
18-01-2011, 19:21
A nie pomyślałeś coulignon że mogą mieszkać wysoko w górach??? Więcej wiary w ludzi!

w sensie że 35 piętro? Rzeczywiście - brat mieszka trochę nizej....

yaiba83
18-01-2011, 20:24
coulignon i Liwko - wyjaśnijcie mi proszę co wasze wpisy mają wspólnego z dofinansowaniem do kolektorów słonecznych?
Trolicie pierdoły, jak ktoś was nazwał bufonami to się obraziliście, a tutaj co robicie?

Dostaliście kredyt na solary, albo wam go odmówiono to opiszcie jak to było. Srać głupoty to proszę gdzie indziej, np w wątkach o PC może tam to zniosą..

Liwko
18-01-2011, 20:43
A możesz się ode mnie odpitolić?
W każdym z wątków nie raz się nieco schodzi z tematów. Poczytaj od początku to może zrozumiesz o co chodziło. Nikt nie pisze tutaj pracy doktorskiej na temat dofinansowań i luźna wymiana zdań jakoś nam nie przeszkadza, do puki... 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10.
Pozdrawiam

yaiba83
18-01-2011, 21:45
To ty się odwal od tego forum - masz solary, aaa zapomniałem jesteś wielkim przeciwnikiem ich posiadania. To po co się tutaj udzielasz?
Nic konstruktywnego do tematu nie wnosisz a wszędzie cię pełno.
Zacznij swoje wywody nad opłacalnością PC, tak to świetne miejsce na ten temat w tym wątku... z resztą i tak tego nie pojmiesz...

Liwko
18-01-2011, 21:59
Od prawie miesiąca nie napisałem nic na temat PC a ty naskakujesz na mnie i znowu temat wyciągasz? Znowu kłótnia o wyższość jednego nad drugim? Taki masz cel?
Opanuj się człowieku. Proszę.

coulignon
18-01-2011, 22:36
Jako posiadacz pompy ciepła bufonem jest Liwko. Ja mam skromne konwektory elektryczne i uchodzę tylko za takiego co przegrał życie. . Dyskusja na temat pogody w Brukseli wynika z postów zamieszczonych strone wcześniej. Proponuje doczytać.
Z dotowanej instalacji solarnej (droższej 2 razy od tej samej ze sklepu) zrezygnowałem z powodu poczucia wydymania. Nie wiem jak to wyglada gdzie indziej ale w mojej gminie zestaw solarny kosztował tyle że absorber był chyba z platyny. Uważam że to nieuczciwe i nie będę przykładał reki do wyłudzania funduszy. Tak w skrócie. I nawet na temat.


Ps.
Liwko, po obejrzeniu jednego filmiku mam Cie zawsze ochote przywitac okrzykiem "Liwko ty ch..." :-) Wybacz.
I znów nie na temat.

Liwko
18-01-2011, 22:40
Ja tylko po piwko;)

wojgoc
18-01-2011, 22:40
coulignon,
lubie czytać Twoje posty - masz ciety, specyficzny język a jednocześnie piszesz na temat. jak Ty to robisz?

coulignon
19-01-2011, 11:47
potwierdzam - zwolnienie do końca tygodnia. Tak więc to przejściowe - nie trzeba sie bać.

niktspecjalny
23-01-2011, 09:37
To ty się odwal od tego forum - masz solary, aaa zapomniałem jesteś wielkim przeciwnikiem ich posiadania. To po co się tutaj udzielasz?
Nic konstruktywnego do tematu nie wnosisz a wszędzie cię pełno.
Zacznij swoje wywody nad opłacalnością PC, tak to świetne miejsce na ten temat w tym wątku... z resztą i tak tego nie pojmiesz...

Nie pamiętam.Czy dostałeś dofinansowanie do solarów?

yaiba83
23-01-2011, 10:51
Nie, nie otrzymałem tego pseudo dofinansowania - gdzieś wcześniej pisałem dlaczego dałem sobie spokój, ale w gąszczu śmieci typu PC jest the best, po co to montować skoro zaoszczędzisz 100zł rocznie itp. itd tego typu wymiana zdań poszła na drugi plan...

Sam z resztą widzisz o czym się pisze - o wszystkim tylko nie na temat, sprawdź nawet kto pierwszy sprowokował....

niktspecjalny
23-01-2011, 13:47
Po co pisać o prowokatorach.Pamiętaj ,że manekin to manekin ....nie troll.Manekin.Ty mówisz i wypluwasz się a ten mim swoje. Gdyby dopadło mnie dofinansowanie to bym z tymi panienkami inaczej porozmawiał....ale czy oni w ogóle takie rozwiązanie wliczają???????

coulignon
23-01-2011, 20:16
niktspecjalny dostał baniaka? Znowu kogos molestował???

wojgoc
23-01-2011, 20:29
wyzdrowiałeś?

coulignon
23-01-2011, 20:37
nieco. Od jutra moja aktywność na forum będzie zdecydowanie mniejsza.:P

niktspecjalny
24-01-2011, 13:38
niktspecjalny dostał baniaka? Znowu kogos molestował???

Kto tak powiedział?Jam grzeczny i nikogo nie molestuje.

mr6319
10-02-2011, 08:58
A czy ktoś może dostał już dotację lub miał do czynienia z tym programem:
http://www.hetman-cb.pl/

Jolka111
10-02-2011, 12:38
Jak już pisałam wcześniej dostałam dotację pod koniec grudnia ;)

MArrTAA
14-02-2011, 07:46
ja w tamtym tygodniu skompletowałam dokumenty i złożyłam wniosek
ciekawa jestem ile dostane dofinansowania
ja słyszałam że to dofinansownie jest do 45%
czyli moge dostać albo 5% albo 20% albo 45%
ja to tak rozumem a wy??

yaiba83
14-02-2011, 09:54
Dofinansowanie jest równo 45%.
Niestety ale nie wszystkie elementy z zestawu solarnego należą do tzw kosztów kwalifikowalnych, które obejmuje dofinansowanie.
Do tego dochodzi prowizja banku, bo udzielają kredyt a nie dają dofinansowania.
Do tego dochodzą odsetki za raty, a że za szybko nie pozwolą spłacić to trochę ich będzie.
Poza tym dofinansują określoną ilość m2 przypadającą na jednego mieszkańca.

Dlatego piszą, że do 45%. To tak jak z neostradą DO 6Mb/s....

mr6319
14-02-2011, 10:17
Zajrzyjcie do linku i przeczytajcie co pisze. A dopiero potem wypowiadajcie się:
http://www.hetman-cb.pl/ (http://www.hetman-cb.pl/)

DrBUD
14-02-2011, 11:21
Zajrzyjcie do linku i przeczytajcie co pisze. A dopiero potem wypowiadajcie się:
http://www.hetman-cb.pl/ (http://www.hetman-cb.pl/)

Brzmi rzeczywiście ciekawie, ale czy ktoś otrzymał 70% w praktyce>?

ps. ciekawie kto jest na liście autoryzowanych producentów:D

mr6319
14-02-2011, 11:26
U mnie w gminie było spotkanie. Wynika z niego, że kolektory można mieć założone już w maju. Bez kosztów. Po założeniu dopiero oddanie do użytku, wypełnienie ankiety i kasa na konto (procentowo wyliczona część inwestycji). Resztę trzeba spłacić samemu.

wojgoc
14-02-2011, 12:37
U mnie w gminie było spotkanie. Wynika z niego, że kolektory można mieć założone już w maju. Bez kosztów. Po założeniu dopiero oddanie do użytku, wypełnienie ankiety i kasa na konto (procentowo wyliczona część inwestycji). Resztę trzeba spłacić samemu.

brzmi tak niewiarygodnie, ze aż trudno uwierzyć. Gdzie tkwi haczyk?

mr6319
14-02-2011, 12:53
brzmi tak niewiarygodnie, ze aż trudno uwierzyć. Gdzie tkwi haczyk?

Właśnie dlatego tu napisałem. Może ktoś wie coś więcej...
Mnie osobiście na spotkaniu nie było, te informacje mam od koordynatora z gminy. Zapisałem się i zobaczymy co będzie dalej.

MArrTAA
14-02-2011, 15:29
ja nie chciałam tych kolektorów z gminy bo słyszałam że te kolektory tak naprawde nie są twoje
a gmina każe ci je serwisować na własny koszt i to częściej niż raz do roku
z resztą moja gmina i tak nic nie potrafi załatwić

mr6319
14-02-2011, 15:57
ja nie chciałam tych kolektorów z gminy bo słyszałam że te kolektory tak naprawde nie są twoje
a gmina każe ci je serwisować na własny koszt i to częściej niż raz do roku
z resztą moja gmina i tak nic nie potrafi załatwić

W tym przypadku jesteśmy właścicielami kolektorów.

kolektor1
14-02-2011, 22:57
Witam.
Haczyk jest taki, że cena wyjściowa takiego zestawu jest 3x większa niż normalnie i pewnie nie wszystko mieści się w kosztach kwalifikowanych.
Zestaw składający się z np. 2 kolektorów z montażem i wszystkimi gratami pod klucz nie może być większy niż 10 tyś. Normalnie taki zestaw pod klucz zamyka się kwotą 9-9,5 tyś. Albo serwis dwa razy do roku obowiązkowo po 500zł i tak przez parę lat. Tą firmę NFOŚiGW ma na oku.
pozdrawiam.
Witold

DrBUD
15-02-2011, 13:51
Witam.
Haczyk jest taki, że cena wyjściowa takiego zestawu jest 3x większa niż normalnie i pewnie nie wszystko mieści się w kosztach kwalifikowanych.
Zestaw składający się z np. 2 kolektorów z montażem i wszystkimi gratami pod klucz nie może być większy niż 10 tyś. Normalnie taki zestaw pod klucz zamyka się kwotą 9-9,5 tyś. Albo serwis dwa razy do roku obowiązkowo po 500zł i tak przez parę lat. Tą firmę NFOŚiGW ma na oku.
pozdrawiam.
Witold

Masz jakieś źródło?

kolektor1
16-02-2011, 22:25
[QUOTE][Masz jakieś źródło? /QUOTE]
Źródło na co?

wojgoc
16-02-2011, 22:41
[QUOTE][Masz jakieś źródło? /QUOTE]
Źródło na co?

ze NFOŚiGW ma na oku te firme

kolektor1
17-02-2011, 00:35
Witam.
Tak się zlożyło, że byłem na spotkaniu w Narodowym Funduszu z przedstawicielami producentów kolektorów słonecznych. Była poruszana kwestja tej właśnie firmy. Przytoczę jeden punktów raportu ze spotkania:
12. Możliwość zawyzania kosztu dopłaty przez dostawców zestawów solarnych poprzez
sprzedaż po cenie wyższej od konkurencji i premiowanie beneficjentów dodatkowymi
świadczeniami (Hetman-CB).

DrBUD
17-02-2011, 15:17
Witam.
Tak się zlożyło, że byłem na spotkaniu w Narodowym Funduszu z przedstawicielami producentów kolektorów słonecznych. Była poruszana kwestja tej właśnie firmy. Przytoczę jeden punktów raportu ze spotkania:
12. Możliwość zawyzania kosztu dopłaty przez dostawców zestawów solarnych poprzez
sprzedaż po cenie wyższej od konkurencji i premiowanie beneficjentów dodatkowymi
świadczeniami (Hetman-CB).

Dzięki.

no to jak zawsze wychodzi, że w Polsce nawet wyższe dopłaty są tymi mniej opłacalnymi...

El Mariacci
25-02-2011, 13:08
Widzę, że temat trochę zboczył z kursu. Ja dostałem dotację przez BPS. Całe formalności zleciłem firmie która montowała mi sprzęt (jakiej nie powiem żeby nie reklamować :) Płaciłem gotówką więc całość spłaciłem w (prawie) jednej racie unikając w ten sposób odsetek - ustawa o spłacie kredytu do 80 000 (opłacało się studiować bankowosć :)
Koszty jakie poniosłem to prowizja i podatek. który przyjdzie uregulować z tegorocznym rozliczeniem. Na szczęście wyrówna mi się z nadpłaconym podatkiem więc fizycznie tego nie odczuję (dotację skarb państwa liczy jako dochód) Dotacji netto dostałem w zestawie ze zbiornikiem 350l za cenę 16000 tys około 7200pln brutto od tego musiałem odliczyć 300zł dla Banku oraz 1200 zł podatku, 5700. Chyba nieźle zwłaszcza że formalności załatwiła za mnie firma a takiego rabatu na pewno bym nie dostał.

coulignon
25-02-2011, 19:38
Zestaw był wart 16 tys? ile tam jest paneli? rozumiem ze co najmniej 6 + do tego zbiornik z 500l?

wojgoc
25-02-2011, 23:17
Widzę, że temat trochę zboczył z kursu. Ja dostałem dotację przez BPS. Płaciłem gotówką więc całość spłaciłem w (prawie) jednej racie unikając w ten sposób odsetek - ustawa o spłacie kredytu do 80 000 (opłacało się studiować bankowosć :)
a mozesz podać pełną nazwę ustawy, na którą się powołujesz? najlepiej dziennik ustaw, w którym została opublikowana

El Mariacci
07-03-2011, 14:01
a mozesz podać pełną nazwę ustawy, na którą się powołujesz? najlepiej dziennik ustaw, w którym została opublikowana


Art. 8 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (do kwoty 80 tys. zł) stanowi: „Konsument jest uprawniony do spłaty kredytu przed terminem określonym w umowie. Termin dokonania spłaty powinien odpowiadać terminom wnoszenia rat określonym w umowie. Konsument jest obowiązany poinformować kredytodawcę o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu najpóźniej w terminie trzech dni przed jej dokonaniem”. Powiadomienie banku o zamiarze dokonania wcześniejszej spłaty umożliwia wyliczenie kwoty, która pozwoli na rzeczywistą spłatę zobowiązania, oraz określenie terminu, do którego podana kwota wcześniejszej spłaty będzie aktualna. Wyliczona kwota obejmuje: kapitał pozostały do spłaty, miesięczne opłaty za obsługę kredytu oraz odsetki umowne naliczone do dnia korzystania z kredytu, a także ewentualne odsetki karne. Za dzień wpłaty bank przyjmuje dzień wpływu środków na jego rachunek.

W regulaminach kredytów z dotacja nie masz żadnych karnych odsetek (w żadnym banku z tego co mi mi wiadomo - BPS nie ma na 100%) a co do zestawu jaki trafiłem to zasobnik 350 litrów i 44 rury 2x22. Armatura ze stali nierdzewnej no i integracja z obecnym systemem - piec węglowy z podajnikiem - trzeba było troche kuć bo dom ma 30 lat a jakoś musieli zejść rurkami z dachu.

red1980
08-03-2011, 12:31
Ale żadnej ameryki nie odkryłeś - wiadomo, że jeśli ktoś spłaci kredyt szybko to bank mu nie naliczy dodatkowych odsetek. I takie coś polecam klientom naszej firmy. Można uniknąć hodowania odsetek jeśli spłaci się kredyt szybko - należy tylko pamiętać, że spłata nie może nastąpić przed przekazaniem dotacji przez NFOŚIGW! Trwa to do 3 m-cy od uruchomienia instalacji - a w praktyce można ten okres skrócić do miesiąca (zależy od chęci i operatywności banku oraz od zgrania terminów).
Dobra firma załatwi wszelkie formalności związane z dotacją, za wyjątkiem wniosku kredytowego i pewnych dokumentów dotyczących kredytobiorcy, których wymaga bank.
Niestety prowizji od kredytu (ok. 3%) oraz podatku dochodowego (zazwyczaj 18% z dotacji) nie da się zazwyczaj uniknąć (aczkolwiek jest to sprawa bardzo indywidualna).
Pozdrawiam

chacal
09-03-2011, 11:14
Czy coś w kwestii dopłat niedawno się zmieniło? Bo znalazłem taką informację w sieci: http://www.odnawialnecieplo.pl/aktualnosciiciekawostki/1-blog/171-nowe-zasady-dotacji-nfoigw
Ale wydaje mi się, że to tylko kosmetyczne poprawki i zmiany.

red1980
10-03-2011, 13:19
To głównie kosmetyka, ale nie tylko. Pojawiła się możliwość instalacji na domach nie oddanych do użytku oraz podłączonych do sieci cieplnej.

DrBUD
16-03-2011, 11:10
Podobno na zestawy solarne w Obi jest 45% zwrotu kosztów, słyszał ktoś - coś?

wojgoc
28-03-2011, 14:49
Usunięto po zmoderowaniu wcześniejszego postu :)

Robercik72
31-03-2011, 19:14
Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. (ogrzewanie podłogowe na parterze a na poddaszu tradycyjne kaloryfery) i c.w.u. (300 litrowy zasobnik ciepłej wody wspomagany pompą obiegową) wykorzystującej kilka źródeł zasilania - zdecydowałem się na kominek z płaszczem wodnym wspomagany przez nowoczesny kocioł gazowy i instalację solarną. Firma wykonała stosowną instalację - zamontowano kominek wraz z 300 litrowym zasobnikiem ciepłej wody i przygotowano konieczne przyłącza gotowe do późniejszego podłączenia kotła gazowego i instalacji solarnej.
Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

Zacząłem się więc rozglądać za instalacjami solarnymi oraz kotłem gazowym. Ponieważ sprawność solarów w okresie zimowym jest niewielka ich wykorzystanie do ogrzania domku i c.w.u. jest wówczas znikoma.

Pojawiła się niedawno możliwość dofinansowania z NFOŚiGW - jak głoszą informacje do 45%. Rzeczywistość okazała się jednak nie taka różowa. Po wysłuchaniu innych którzy starali się o takie wsparcie i przeprowadzeniu własnej kalkulacji doszedłem do sedna sprawy - czas zwrotu takiej instalacji, nawet przy uwzględnieniu tej teoretycznej 45% dotacji, która w ostatecznym rozrachunku spada do jakiś 25-30% - jest dla mnie zbyt długi. Poza tym te minimum 10 tyś zł jakie musiałbym wydać za instalacje solarną jak przeznaczę na ogrzewanie c.w.u. nowoczesnym kotłem gazowym to starczy na dobrych kilka lat. Poza tym i tak muszę zainstalować kocioł gazowy, jako alternatywę dla kominka, który wykorzystam do ogrzewania c.w.u., więc NIE WARTO WYDAWAĆ DWA RAZY NA TEN SAM CEL ...

Jeśli kogoś to interesuje to więcej o tym napisałem na swoim blogu - http://mojwymarzonydomek.blogspot.com/

Pozdrawiam

kolektor1
01-04-2011, 23:10
Witam.

Ja na etapie budowy domku zleciłem opracowanie indywidualnej instalacji c.o. Po około 2 latach użytkowania okazało się iż sam kominek nie sprawdza się w 100%. Ma swoje wielkie zalety (niskie koszty ogrzewania) ale i wady w użytkowaniu m.in. przy bardzo niskich temp. zewnętrznych konieczność dość częstego dokładania drewna lub innego wkładu (średnio raz na 3-5 godz.), brak pełnej kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, zaś w okresie letnim w celu ogrzania wody użytkowej konieczne jest "palenie w kominku" ... Ufff ... w salonie upał a tutaj dochodzi jeszcze żar kominka ...

Pozdrawiam
No to ja bym taką firmę powiesił za jaja. Ty określasz co jest Twoim życzeniem a oni to spełniają. Fakt, że w kominku trzeba się nauczyć palić ale po roku jesteś fachowcem. W grzejniki montujesz termostaty i kontrola jest zapewniona, spróbuj połączyć instalację w ten sposób, żeby najpierw były grzane grzejniki a powrót z grzejników na podłogówkę. Ciepła woda nie razem z grzejnikami a całkiem oddzielnie. No i z tego co piszesz to masz za mały kominek. Latem nie myj szyby to skutecznie ograniczysz ogrzewanie pomieszczenia przy ogrzewaniu wody.
pozdrawiam.
Witold

cymus44
02-04-2011, 14:57
Red1980, podziwiam ciebie za walkę z wiatrakami na tym forum. Osobiście zakładałem przed wejściem dotacji w życie. Mając firmę która zakłada solary niestety trzeba pokazać się klientowi, że ma się produkt. Dofinansowanie fajna rzecz, dlaczego tak wielu neguje? Pewnie nie chce im się d..y ruszyć sprzed ekranu i pójść porozmawiać rzeczowo w banku lub z kimś kto to zrobi za niego.

red1980
03-04-2011, 20:35
Bo cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. A jak się trafi na kogoś kumatego w banku i dodatkowo na bank stojący frontem do klienta, to wystarczą 2-3 wizyty w banku i po sprawie. Ostatnio nasz klient załatwił całą sprawę w tydzień i po trzech tygodniach od wstępnej wyceny miał już zamontowane kolektory.

wojgoc
03-04-2011, 20:42
Bo cała procedura nie jest specjalnie skomplikowana. A jak się trafi na kogoś kumatego w banku i dodatkowo na bank stojący frontem do klienta, to wystarczą 2-3 wizyty w banku i po sprawie. Ostatnio nasz klient załatwił całą sprawę w tydzień i po trzech tygodniach od wstępnej wyceny miał już zamontowane kolektory.
a który to bank stoi frontem do klienta?

red1980
04-04-2011, 08:45
Tylko że nie każdy klient chce, żeby firma montująca załatwiała za niego kredyt w banku, bo to się wiąże z podawaniem pewnych czułych informacji jak wysokość zarobków, stan majątku itp. Oczywiście można wypełnić za klienta wniosek kredytowy, ale robimy to tylko na wyraźną prośbę klienta.
A który bank polecić to trudno powiedzieć, bo przez przekazanie dotacji przez banki spółdzielcze (głównie) w zasadzie jest tak, że ile banków tyle procedur. A że kredyt nie jest udzielany często to okazuje się, że w zasadzie co człowiek to inna procedura... Ale da się to przejść i wcale nie jest tak ciężko.

Robercik72
05-04-2011, 08:54
Witaj,

w instalacji c.o. jest rozdzielnia zamontowana w łazience - więc można swobodnie regulować które pomieszczenie ogrzewać a które nie - przynajmniej teoretycznie każda instalacja jest oddzielna.
Co do c.w.u. - jest oczywiście zamontowany czujnik temp. - w zależności jaką ustawię temp. (np. przy 60 st.) nagrzewa najpierw bojler z wodą a potem zaczyna grzać c.o. jak już nagrzeje wodę więc w lepcie nie trzeba sie obawiać o to że zacznie grzać c.o. przy jednym wkładzie w kominku (bez dokładania kolejnych partii - zapalam kilka kawałów i jak się dopali to mam cały bojler goracej wody który trzyma 3-5 dni)

To jest chyba 24 kW - Lechma - spisuje sie nieźle ale ruszty co jakiś czas trzeba wymienić. Tak czy inaczej już załatwiam piec na gaz - jakiś nowoczesny kocioł jednofunkcyjny który bedzie podtrzymywał temp. w pomieszczeniu gdy na zewnatrz jest ok. 5-15 st. i się nei opłaca palić w kominku. Poza tym bedzie utrzymywał ciepłą wodę w zasobniku - pompka obiegowa umożliwi dopływ ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu i nie trzeba wtedy spuszczać wielu litrów zanim dojdzie ciepła woda.

Dzięki za porady

chcemydom
11-04-2011, 16:15
Jak tak się czyta jak wygląda dofinasowanie z NFOŚIGW to aż się wszystkiego odechciewa.

red1980
11-04-2011, 16:20
Wcale nie jest tak źle jak to może wyglądać. De facto wystarczy oferta autoryzowanego instalatora, wniosek o dotacje (wypełniany przez instalatora), wniosek kredytowy, udokumentowanie dochodów i wypis z KW domu (lub podobny dokument). Załatwiając wszystkie formalności u dobrego wykonawcy można się ograniczyć do 2-3 wizyt w banku.

wojgoc
11-04-2011, 16:49
a wykonawca co ma z tego?

red1980
11-04-2011, 23:04
Klienta. To chyba oczywiste.

farmi
12-04-2011, 00:58
A ja mam takie pytanie- skoro nowe zasady programu z tego roku rozszerzają możliwości wykorzystania solarów także do innych potrzeb takich jak np. ogrzewanie podłogowe - to jakie elementy ogrzewania podłogowego mogę skosztorysować aby dostać dofinansowanie i czy w związku z tym mam jakieś limity ilości paneli ( ja np dla wspomagania swojej podłogówki potrzebowałbym 4-5 paneli) ???
Bajką byłoby dofinansowanie dla całej instalacji podłogówki .......ech marzenia

red1980
12-04-2011, 09:56
Dokładnie jest to zapisane, że kolektory mogą wspomagać też c.o. Myślę, że jeśli chodzi o koszty to kwestia dogadania się z instalatorem przygotowującym ofertę. Z FAQ na stronie NFOŚiGW zniknęła odpowiedź o maksymalnej pow. kolektora na mieszkańca budynku, zatem wydaje się, że co do ilości paneli nie ma w tej chwili ograniczeń. Jedynym ograniczeniem wydaje się kwota 2500 zł do metra kw. kolektora. Można spróbować dogadać się z instalatorem, że część kosztów podłogówki ukryje w kosztach instalacji. W przypadku wspomagania c.o. zaleca się stosować kolektory rurowe - z zasady droższe, więc i pole manewru z dodatkowym,i kosztami będzie niewielkie. Ale można spróbować.

mr6319
12-04-2011, 10:38
Jutro mam spotkanie z przedstawicielem Hetman-cb, o którym pisałem wyżej. Zobaczymy co z niego wyniknie.

red1980
12-04-2011, 12:20
W takim razie mam prośbę o to, żebyś dowiedział się jakie kolektory proponują, jakie zbiorniki i sterowanie, jaki przybliżony koszt instalacji i jak wygląda dofinansowanie. Żeby nie okazało się, że cena instalacji jest sztucznie zawyżana przez Hetmana po to, żeby potem dać 25% rabatu za wypełnienie ankiety...

farmi
12-04-2011, 14:32
a wie ktoś może jakie banki udzielają kredytu na solary bez zdolności kredytowej ( dochody mocno obciążone kredytem hipotecznym) lub z uwzględnieniem niskiej zdolności ale za to np mamy gotówkę którą moglibyśmy zamrozić jako zabezpieczenie?? Macie jakieś doświadczenia?

mr6319
15-04-2011, 08:48
A to kalkulacja jaką otrzymałem od przedstawiciela Hetmana:
http://foto2.m.onet.pl/_m/af0e6b655d22d1111080f4a4c2c3fe66,10,19,0.jpg
http://foto2.m.onet.pl/_m/8823d0a24cfbee8aba9915c075c13012,10,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/de9fa909b2f1b753962694d11463c917,10,19,0.jpg

Co wy na to?????

red1980
15-04-2011, 12:21
Moim zdaniem to po pierwsze Urlich nie ma zbyt dobrej opinii jeśli chodzi o kolektory.
Po drugie - kosztorys jest moim zdaniem mocno naciągany. Na podstawie cennika z ubiegłego roku taki zestaw skalkulowałem w cenie sporo niższej niż to co podałeś. Cena za rury inox 80 zł netto za metr to jest kosmos. Powinno być dużo mniej (chyba że jest to tzw. dwururka). Robocizna za 2400 zł brutto to gruba przesada. Ogólnie podobny zestaw (na tych samych kolektorach, sterowaniu i zbiorniku) udało mi się skonstruować w granicach 18 tys zł. Jednym słowem potwierdza się moje przypuszczenie, że firma Hetman zawyża cenę zestawu po to, aby potem dać dodatkowy rabat. Tym bardziej, że Urlich stosuje wysokie rabaty dla instalatorów.

yaiba83
16-04-2011, 08:27
Zerknij sobie z łaski swojej na link -->Fuego (http://www.fuego.pl/go/_info/?id=4197&utm_source=nokaut.pl&utm_medium=cpc&utm_campaign=2011-04&utm_content=4197#nclid=9bb3515306aab45e595ae5c5619 e9757)

Nie chcę robić reklamy stronie Fuego ani namawiać do kupna u nich, ale chociaż zweryfikuj ceny.

Pozdrawiam

mr6319
16-04-2011, 11:53
Ludzie czy wy myślicie, że nazwisko i adres będą prawdziwe? A po drugie czytajcie ze zrozumieniem. Nigdzie nie jest napisane, że to podpisałem i się na to zgodziłem. Prosiliście mnie o podanie szczegółów współpracy z Hetmanem więc to robię. Za opinię o kalkulacji dziękuję. Ja tej wyceny nie przyjąłem i nie podpisałem umowy.
Pozdrawiam.

kolektor1
22-04-2011, 20:44
Witam.

Ludzie czy wy myślicie, że nazwisko i adres będą prawdziwe? A po drugie czytajcie ze zrozumieniem. Nigdzie nie jest napisane, że to podpisałem i się na to zgodziłem. Prosiliście mnie o podanie szczegółów współpracy z Hetmanem więc to robię. Za opinię o kalkulacji dziękuję. Ja tej wyceny nie przyjąłem i nie podpisałem umowy.
Pozdrawiam.
No i właściwie wiadomo skąd firma Het.... daje 70%. To tak jak w markecie, stara cena z kosmosu przekreślona i nowa i tak większa niż gdzie indziej. To się nazywa promocja. A swoją drogą cena za zestaw z kolektorów Cińskich do podgrzania 300l zbiornika to już trzeba mieć tupet.
pozdrawiam
Witold

dider
23-04-2011, 20:22
Witam mam pytanko które kolektory są lepsze są jakieś rurki i pełne płyty który z nich lepszy bo mam zamiar kupić taki zestaw

DrBUD
29-04-2011, 12:23
Witam mam pytanko które kolektory są lepsze są jakieś rurki i pełne płyty który z nich lepszy bo mam zamiar kupić taki zestaw
Jest co najmniej kilka wątków na forum starających się odpowiedzieć na to pytanie.

RIP18
03-05-2011, 15:30
A to kalkulacja jaką otrzymałem od przedstawiciela Hetmana:
http://foto2.m.onet.pl/_m/af0e6b655d22d1111080f4a4c2c3fe66,10,19,0.jpg
http://foto2.m.onet.pl/_m/8823d0a24cfbee8aba9915c075c13012,10,19,0.jpg
http://foto3.m.onet.pl/_m/de9fa909b2f1b753962694d11463c917,10,19,0.jpg

Co wy na to?????

Powiem szczerze że ta cena to masakra jest jestem instalatorem i jak to wszystko przeliczyłem to moja cena brutto z 8% VATem oscylowala by w granicach 14 000 zł z montażem. I liczyłem rure miedzianą a nie badziewne tanie rury inox. Lecz trzeba by zobaczyć warunki oczywiście na budowie jak to wyglada .

Pozdrawiam

Tiger
25-05-2011, 21:27
DOFINANSOWANIE?

Udałam się do BOŚ banku spytać jak to wygląda i ile zyskam.
A wygląda tak:

dostarczyć należy:
aktualne zaświadczenie o prawie własności
zaświadczenie o dochodach za ostatnie 3 m-ce (z rozbiciem na czynniki pierwsze: premie, dodatki itp.)
projekt budowlano-wykonawczy podłączenia systemu solarnego

spełnić warunki należy:
mieć zdolność kredytową
mieć żyranta lub wpłacić do BOŚ kwotę w wys 110% kredytu na czas korzystania z kredytu (aż się go spłaci)
kupić sprzęt taki, który posiada określone certyfikaty
a dotacja wyliczana jest nie wg kosztów a według metrażu paneli słonecznych: 2,5tys na 1m2 kolektora

jak już wszystko załatwimy, bank udzieli kredytu:
z prowizją 5%
oprocentowaniem rzeczywistym 14,15% rocznie
na okres min. 6 m-cy; max 8 lat

...i wystąpi o zwrot dofinansowania
jak je otrzyma - pomniejszy nasze raty
i poinformuje nas o przyznanej kwocie abyśmy mogli sobie wyliczyć i zapłacić w US 19% podatku

Policzmy:
załóżmy, że wybrane przez nas panele pozwolą nam się zmieścić w kwocie 2,5tys/m2
załózmy, że zakładamy 4m2 (dla równego rachunku) = 10.000zł kredytu
prowizja za udzielenie kredytu: 5% = 500zł
min. okres spłaty 6 m-cy: 7% = 700zł
kwota dotacji: 4,5tys; podatek 19% = 855zł

minus koszty zostaje nam 2445zł czyli 24,45%
nie jest źle, chociaż ponad 20% gdzieś uciekło
chyba, że będzie nas kosztował projekt budowlano wykonawczy, wypis z ksiąg wieczystych i może system certyfikowany jest droższy od tego, który nie spełnia norm UE; i jak wybierzemy zabezpieczenie kredytu w postaci 110% wartości i zamrozimy kasę..?

no nie wiem
mi się chyba już nie chce sprawdzać dalej ile zostanie (szczególnie, że moja zdolność kredytowa pozwala na kredyt min 8 lat - x 14% rocznie!)
ale jak ktoś wyliczy, chętnie poczytam

Kuf..fa!
Nasza polityka jest piękna! Każdy musi zyskać prócz podatnika.

Udałam się jeszcze do Gminy mojej. Nie ma co liczyć na dofinansowanie, ponieważ walczą na razie z azbestem: dofinansowanie do zdjęcia i utylizacji azbestu (a nowy materiał na dach i jego montaż zapłać sobie obywatelu sam-chętni walą drzwiami i oknami: widziałam!) i dopiero jak pozbędą się całego azbestu, pomyślą o kolektorach... (może za 10 lat, to się załapię na wymianę zużytych?)

Mam dom z drewna, cieplutki; z kominkiem z płaszczem i zbiornikiem akumulacyjnym. Jest super, dopóki lato nie zawita i trzeba rozpalić w kominku co by się wykąpać; kolektory założę z dotacją czy bez
za wskazówki będę wdzęczna

Liwko
25-05-2011, 21:36
lub wpłacić do BOŚ kwotę w wys 110% kredytu na czas korzystania z kredytu (aż się go spłaci) :lol2:


za wskazówki będę wdzęczna

http://allegro.pl/pompa-ciepla-powietrze-woda-300l-3kw-do-c-w-u-7-i1607656056.html

Ta jest nawet dość droga, można kupić taniej. Nie dość że masz pewną CWU czy to słońce czy deszcz to jeszcze potrafi przy okazji trochę schłodzić domek latem;)

Liwko
25-05-2011, 21:41
Skoro zbiornik już masz możesz kupić taką
http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-wymiennik-i1602290969.html

Koszt podgrzania latem wody wychodzi poniżej 10zł na jedną osobę. Policz teraz sobie, kiedy zwróci ci się różnica między solarami a pompą.

red1980
25-05-2011, 22:15
BOŚ ogólnie nie jest zbyt przyjazny klientowi jesli chodzi o kredyt solarny. Polecam raczej wizytę w jakimś niewielkim banku spółdzielczym - w mojej okolicy prowizja to nie 5% a 3%, oprocentowanie roczne to ok. 10%. Ponadto nie ma wymogu minimalnego okresu kredytowania i można spłacić kredyt zaraz po uzyskaniu dotacji czyli po max. 3 miesiącach. Jeśli chodzi o zabezpieczenia to często wystarcza przewłaszczenie instalacji na rzecz baku, ewentualnie weksel. Podatek dochodowy co do zasady to 18%. Bank nie wymaga projektu - wystarczy oferta firmy z certyfikacją producenta kolektorów. Dobry instalator powinien to zrobić w cenie instalacji (my tak robimy).
Pozostałe wymogi (zdolność kredytowa np) to norma przy każdym kredycie. Wypis z KW to koszt 30 zł. Certyfikat Solar Keymark lub PN ma większość kolektorów na rynku i nie są one specjalnie droższe od innych.

gumis107
26-05-2011, 00:11
pogeilo Was? ,przeciez solary sie w naszej strefie klimatycznej nie oplacja ,Wystarczy troche pooglowac ,ale nie po stronach producentow tylko po forach ,zeby sie to oplacalo ekonomicznie ( bo ekologicznie to niegdy jes) to doplata musialby by wynosic min 80-90% warosci inwestycji

RAPczyn
26-05-2011, 08:52
My mamy znacznie lepsze doświadczenia z B.O.Ś. gdzie wszystko jest sprawnie załatwiane, niż z BPS gdzie wszystko się ciągnęło tygodniami aż klient zrezygnował i przeniósł się do B.O.Ś.

Co do PCi do ciepłej wody. C.O.P takiego rozwiązanie to 4?
C.O.P. najlepszych kolektorów próżniowo rurowych CPC to od 75 do 400.
Jest różnica.

Liwko
26-05-2011, 11:13
My mamy znacznie lepsze doświadczenia z B.O.Ś. gdzie wszystko jest sprawnie załatwiane, niż z BPS gdzie wszystko się ciągnęło tygodniami aż klient zrezygnował i przeniósł się do B.O.Ś.

Co do PCi do ciepłej wody. C.O.P takiego rozwiązanie to 4?
C.O.P. najlepszych kolektorów próżniowo rurowych CPC to od 75 do 400.
Jest różnica.

Różnica przede wszystkim jest taka że PC jest dużo tańsza i zapewnia 100% CWU za śmieszne pieniądze. Przy okazji grzejąc CWU dostarcza schłodzone powietrze do naszego domku. Dwa w jednym;)
W okresie letnim dla trzech osób, grzejąc PC wydamy około 150zł, grzejąc solarem na prace pompki wydamy około 50-70. Różnica około 100zł rocznie. Czas zwrotu różnicy nakładów na solary?

Liwko
26-05-2011, 11:16
kto ma kolektory ten ma to wszystko w nosie i smieje się ,z tych postów :)

A kto umie liczyć, chce pomóc w podjęciu decyzji nie znającym tematu i śmieje się z tych którzy tego nie potrafią:D

HenoK
26-05-2011, 11:45
kto ma kolektory ten ma to wszystko w nosie i smieje się ,z tych postów :)
Żeby móc się śmiać z sensem, trzeba mieć możliwość porównania działania zarówno kolektorów słonecznych, jak i pompy ciepła.
Kolektory rzeczywiście zapewniają COP od 75 do 400, ale ... tylko wtedy, gdy nie brakuje słońca.
Wystarczą dwa-trzy dni pochmurne i to COP leci na łeb, na szyję zatrzymując się w okolicach 1,0.
Pół biedy, jeżeli dodatkowym źródłem ciepła jest kocioł gazowy, czy olejowy.
Gorzej, jeżeli dogrzewać wodę trzeba energią elektryczną, czy dodatkowo rozpalać kocioł na paliwo stałe :(.

Liwko
26-05-2011, 11:50
Właśnie, ty masz HenoK oba systemy. Gdybyś nie miał PC a kominek z płaszczem w którym kierunku byś poszedł? Oczywiście nie wiemy ile osób w tym konkretnym przypadku zamieszkuje.

bladyy78
26-05-2011, 11:57
150zł na grzanie wody pompa ciepła to jaki to ma sens? Znajomy włożył grzałkę do zasobnika 200l który grzeje w taryfie nocnej i opłaty za prąd wzrosły mu o 120zł wiec po cholerę pompa ciepła ? Myślałem że pompa zużywa mniej prądu ale w takim wypadku nie ma sensu w nią inwestować skoro gorzałeczka załatwi to w tej samej cenie.

Liwko
26-05-2011, 12:00
150zł na grzanie wody pompa ciepła to jaki to ma sens? Znajomy włożył grzałkę do zasobnika 200l który grzeje w taryfie nocnej i opłaty za prąd wzrosły mu o 120zł wiec po cholerę pompa ciepła ? Myślałem że pompa zużywa mniej prądu ale w takim wypadku nie ma sensu w nią inwestować skoro gorzałeczka załatwi to w tej samej cenie.

150zł za 6 miesięcy:)

bladyy78
26-05-2011, 12:02
no to wyjaśnia cała sprawę :)

Liwko
26-05-2011, 13:28
Co ciebie tak bobek denerwuje? Że jest lepsza alternatywa dla solarów w naszej strefie klimatycznej? Gdybym mieszkał w Grecji, Chorwacji czy południowej Hiszpanii to o PC nie chciał bym słyszeć. No chyba że do chłodzenia, bo PC to potrafi a solar nie:)

Liwko
26-05-2011, 13:36
Prawda z tymi dofinansowaniami jest taka, że gdyby rzeczywiście było to dofinansowanie rzędu 45% mogło by to się czasami opłacić, ale nie jest.

yaiba83
26-05-2011, 22:32
W firmie jak już wcześniej pisałem mamy pompę ciepła (powietrze-woda) oraz płaskie kolektory słoneczne. Ani sama pompa ciepła nie daje rady, ani też same kolektory nie dają rady, bo musi być wspomaganie kotłem gazowym. Przy takiej konfiguracji osobiście stawiam na kolektory słoneczne. Zamontowane, dobrze odpowietrzone na początku śmigają że aż miło i nic póki co nie trzeba z nimi robić. Jeżeli chodzi o PC to mnie wkurza hałas jaki generuje szumiące powietrze. Może inne pompy niż Viessmann są cichsze ale Vitocal do cichych nie należy.
Tak se patrzę jak ona pracuje i się zastanawiam czy ewentualne drobiny kurzu nie osadzają się na urządzeniu? Jak długo pociągnie bez konserwacji. Jeżeli przynajmniej raz w roku do tego wynalazku będzie musiał przyjechać serwisant to przewaga w bezobsługuwości dla mnie żadna. Słynny COP w pompach to też tak naprawdę temat rzeka, bo to co piszą w instrukcji to praktycznie jest dla zimnej wody w baniaku i ciepłym otoczeniu. Jak grzejemy do 50*C i mamy jesień albo nawet zimę to szału nie ma. Najczęściej zaraz podaje się przykłady pomp, które pracują w temperaturach ujemnych - moje pytanie: ile takie kosztują i jaki mają współczynnik COP jak nie mają grubo powyżej 2,0 to lepiej palić gazem.
Co mnie najbardziej przeraża to ilość automatyki/urządzeń zabudowanych w PC, prędzej czy później zacznie się to psuć...

To oczywiście moje spostrzeżenia użytkownika obu systemów. Kolektory też nie są idealne. Wybierając kolektory słoneczne + piec gazowy czy PC powietrzna + piec gazowy wybrałbym opcję nr 1. Jeżeli miałbym się zdecydować na PC to tylko na glikolową na CO i CWU bo wtedy ma sens.

red1980
26-05-2011, 23:14
Prawda z tymi dofinansowaniami jest taka, że gdyby rzeczywiście było to dofinansowanie rzędu 45% mogło by to się czasami opłacić, ale nie jest.

Realnie jest to spokojnie 30% więc myślę, że i tak warto to rozważyć. Oczywiście jeśli ktoś w ogóle myśli o kolektorach.

HenoK
27-05-2011, 22:07
Tak, tak... w wątkach o solarch aż roi się od porównywaczy... zwłaszcza tych co reklamują pomy ciepła na forum, wszyscy piszą jakie to pc są wspaniałe a solary beee.. widzisz HenoK , moje solary sa w każdej chwili do sprawdzenia nawet on line, a co powiesz o pc?? nikt, ale to absolutnie nikt, nie jest w stanie zrobic czegoś żeby w każdej chwilii można było zweryfikować faktyczne dane.... to i sobie bazgrzą po forum, trolują, reklamują (pewnie nie za darmo) pc..
Po zamontowaniu pompy ciepła podałem stan licznika energii elektrycznej : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82068-Dziennik-budowy-domku-quot-prawie-quot-pasywnego&p=3687987&viewfull=1#post3687987 .
Potem kilkukrotnie w swoim dzienniku budowy podawałem stany licznika oraz zużycie energii. Jeżeli chcesz możesz przyjechać do mnie i te dane zweryfikować.
Nie mam nic do ukrycia. Wiem dokładnie ile kosztuje podgrzewanie ciepłej wody przy pomocy pompy ciepła, a ile przy pomocy kolektorów słonecznych.
Nie podaje wszystkich danych, bo i po co? Mam jednak od kilku lat systematyczne zapisy stanów liczników energii elektrycznej, które w każdej chwili można zweryfikować chociażby z odczytami dokonywanymi przez dostawcę energii, wykazywane na fakturach za energię elektryczną.
Czemu miałby służyć wgląd w te dane on-line? Chyba tylko generowani kolejnych kosztów.

DrBUD
02-06-2011, 07:24
hehe... Byłem wczoraj w gminie(po raz kolejny...), pytać o kolektory, i przykro im, ale wszystkie pieniądze idą teraz do powodzian...

Tiger
04-06-2011, 23:57
Skoro zbiornik już masz możesz kupić taką
http://allegro.pl/hewalex-powietrzna-pompa-ciepla-do-cwu-wymiennik-i1602290969.html

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Zainteresowała mnie i na pewno poszukam info (bo kolektorów jeszcze nie zainstalowałam - mam zbiornik akumulacyjny o pojemności 800L i potrzeba ok. 8m2 samych paneli - drogo...) może wyjdzie taniej.

I jeszcze wyjaśnię jak BOŚ zdolność kredytową wylicza: moje zarobki (umowa na czas nieokreślony) + zarobki męża mojego (własna działalność) dzieli na czworo (ja + mąż + dwoje dzieci); z tym, że miesięczne zarobki mojego męża to według BOŚ 7 x 45zł (wartość karty podatkowej), mimo, że jest w stanie udokumentować stałe zarobki m-czne na poziomie min. 4000zł.

Pozdrowienia i powodzenia dla Wszystkich Forumowiczów.

wutang
08-06-2011, 13:36
Boś jest w tej chwili jedna chyba z drozszych instytucji ja wlsnie załatwiam temat z Bankiem Spółdzielczym naprawde mozna z nimi negocjowac, moje oprocentowanie to 2,9 % . w Bosiu mowili mi 11 :)

red1980
08-06-2011, 18:31
Chyba prowizja wynosi 2,9% a nie oprocentowanie. Może się dopytaj. Bo ja nie słyszałem o banku który daje ten kredyt na mniejszy procent niż 6-7. Standardem jest oprocentowanie w okolicach 10%.

mirek24
21-07-2011, 22:16
Z Solarów płaskich które mam zamontowane z firmy Hewalex od Marca 2011 jestem zadowolony bardzo. Natomiast z dodacji która mi dużo czasu zajęła na sprawy formalne jestem zawiedziony. Pierwsze trzeba wziąść kredyt na min. 3-lata, Drugie musiałem zapłacić prowizje za udzielenie kredytu prawie 600zł. Trzecie Raty tak mam policzone, że za te trzy lata musze zapłacić prawie 1500zł. więcej , Czwarte od udzielonej dotacji musze w następnym roku 2012 zapłacić podatek 19% czyli znowu 1500zł. Piąte przyjeżdżają z banku do mojego domu robią zdięcia chodźby to było ich. Uważam, że ta dotacja to jakaś bzdura. To jest tak pomyślane, że ręka ręke myje. Jak bym wiedział, że tyle będzie z tym zachodu to bym to zamontował na 8% i spokój.

wojgoc
21-07-2011, 22:32
Z Solarów płaskich które mam zamontowane z firmy Hewalex od Marca 2011 jestem zadowolony bardzo. Natomiast z dodacji która mi dużo czasu zajęła na sprawy formalne jestem zawiedziony. Pierwsze trzeba wziąść kredyt na min. 3-lata, Drugie musiałem zapłacić prowizje za udzielenie kredytu prawie 600zł. Trzecie Raty tak mam policzone, że za te trzy lata musze zapłacić prawie 1500zł. więcej , Czwarte od udzielonej dotacji musze w następnym roku 2012 zapłacić podatek 19% czyli znowu 1500zł. Piąte przyjeżdżają z banku do mojego domu robią zdięcia chodźby to było ich. Uważam, że ta dotacja to jakaś bzdura. To jest tak pomyślane, że ręka ręke myje. Jak bym wiedział, że tyle będzie z tym zachodu to bym to zamontował na 8% i spokój.
spłać to od razu i masz wtedy zarobek - przeczytaj kilkanaście postów wczesniej jak to zrobił inny forumowicz.

red1980
21-07-2011, 22:52
Kredyt bierze się na taki okres jaką się ma zdolność. Jeden może dostać na rok, inny na 5 lat.
Prowizja to ok. 3%. Przy typowej instalacji za 13 tys to ok. 450 zł.
Raty możesz spłacić wcześniej. Jest to normalny kredyt i chyba naturalne jest, że jest jakoś oprocentowany.
O podatku była mowa wielokrotnie. Moim zdaniem to największy i zbędny koszt.
Robią zdjęcia żeby sprawdzić czy instalacja fizycznie istnieje. Jak ktoś dostaje jakąkolwiek dotacje to musi się liczyć z kontrolami.

Nie rozumiem - ostatniej konkluzji. Przecież instalacja solarna w domu jednorodzinnym jest na 8% vat - bez względu na formę finansowania. Założyłeś ją na 23% vat?

DrBUD
22-08-2011, 11:13
Do osób, które się znają sklep.ratgar.pl spuszcza ceny kolektorów słonecznych Viessmanna o 25% - opłaca się w nie inwestować? czy lepiej wybrać inną firmę (Viess ma w sumie niezłą renomę..,)

wojgoc
22-08-2011, 11:20
a skąd o tym wiesz? na stronie nie ma żadnej tego typu informacji.
inne pytanie - jaka jest cena wyjściowa?

Liwko
22-08-2011, 11:38
Co do PCi do ciepłej wody. C.O.P takiego rozwiązanie to 4?
C.O.P. najlepszych kolektorów próżniowo rurowych CPC to od 75 do 400.
Jest różnica.

A jak nie ma słoneczka, to czym grzeje wodę i z jakim COP? Czy czasem nie grzałką i z COP1? A dzień się robi coraz krótszy...
Prawda jest taka, że PC za dużo mniejsze pieniądze zapewnia 100% CWU.

RAPczyn
22-08-2011, 11:59
Do osób, które się znają sklep.ratgar.pl spuszcza ceny kolektorów słonecznych Viessmanna o 25% - opłaca się w nie inwestować? czy lepiej wybrać inną firmę (Viess ma w sumie niezłą renomę..,)

Moim zdaniem są lepsze rozwiązania... AquaSystem.


A jak nie ma słoneczka, to czym grzeje wodę i z jakim COP? Czy czasem nie grzałką i z COP1? A dzień się robi coraz krótszy...
Prawda jest taka, że PC za dużo mniejsze pieniądze zapewnia 100% CWU.

Można toczyć "wojny religijne" na ten temat.
A jak spadnie temperatura poniżej -15stC to jakie C.O.P. będzie miała powietrzna PCi do c.w.u.?
Słońce jest wtedy eleganckie.

wojgoc
22-08-2011, 12:07
Moim zdaniem są lepsze rozwiązania... AquaSystem.
możesz rozwinąć temat AquaSystem.

yaiba83
22-08-2011, 12:21
Do osób, które się znają sklep.ratgar.pl spuszcza ceny kolektorów słonecznych Viessmanna o 25% - opłaca się w nie inwestować? czy lepiej wybrać inną firmę (Viess ma w sumie niezłą renomę..,)

Użytkujemy w firmie 2 płaskie panele Vitosol 200F i powiem, że niczym od konkurencji się nie różnią (czytaj lepszych uzysków nie ma). Tańsze i lepiej odrobione są Hewalexy. Za cenę 2 wiesiów (4,6m2 pow czynnej) mam 3 hewalexy (5,4m2) i uzyski o wiele lepsze. Marka to nie wszystko.

To jest jak skoda i volkswagen - octavia i passat standard praktycznie ten sam a ceny kolosalnie różne. Ale VW to nie Skoda...

RAPczyn
22-08-2011, 12:23
http://www.google.pl/search?q=site%3Aforum.muratordom.pl+aquasystem&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a#sclient=psy&hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl%3Aofficial&source=hp&q=kolektor+aquasystem&pbx=1&oq=kolektor+aquasystem&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=216869l225208l0l225532l19l18l0l0l0l0l246l32 28l0.11.7l18l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=7517fd076bab6afa&biw=1366&bih=579

Również na FM jest trochę informacji.

DrBUD
22-08-2011, 12:48
wiem od znajomego, który współpracuje z viessmannem (ściślej pokazywał mi cennik)

DrBUD
22-08-2011, 12:49
możesz rozwinąć temat AquaSystem.

Popoieram

wojgoc
22-08-2011, 12:51
Popoieram
http://www.paradigma.pl/
ale żadnego cennika na szybko nie znalazłem

RAPczyn
23-08-2011, 07:11
Co was interesuje odnośnie AquaSystemów?

DrBUD
25-08-2011, 10:59
przede wszystkim opłacalność inwestycji

2katarzyna
30-08-2011, 18:42
U mnie firma wyceniła całość na 13,5 tys. z montażem. Zakładając, że gmina dokłada 9 tys. myślę, że gra jest warta świeczki.
Interesuje mnie tylko jakość solarów Polska Ekologia PIG 2.51/300. Nie znam się na tym, a mam zamiar założyć tę instalację i spokojnie spać, nie myśląc, że coś się zepsuje.

RAPczyn
31-08-2011, 09:18
Jeśli chodzi o ekonomię o proszę TU (de->pl) (http://translate.google.pl/translate?js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.ritter-xl-solar.com%2Fen%2Ftechnology%2Feconomy%2F) oraz TU (str.4) (http://www.duel.com.pl/attachments/File/FOSysSolPar.pdf).

Co do Polskiej Ekologii to tak naprawdę są kolektory firmy Sunex Sp. z o.o.
Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych badań konkretnie tych kolektorów, inne model mają.

DrBUD
12-09-2011, 11:24
Tłumacz google nawet się sprawdza z tym tłumaczeniem:P

co do ekonomii to i tak niewiele to pomaga...

Bronus
18-09-2011, 22:10
To jak czytam ten wątek, to nie natrafiłem na wypowiedź zadowolonej osoby z otrzymanej dotacji. WYdaje się, że najbardziej zadowoleni z tego są tylko sprzedawcy :)
Właściwie odczytuje wcześniejsze wypowiedzi?

Liwko
19-09-2011, 06:44
To jak czytam ten wątek, to nie natrafiłem na wypowiedź zadowolonej osoby z otrzymanej dotacji. WYdaje się, że najbardziej zadowoleni z tego są tylko sprzedawcy :)
Właściwie odczytuje wcześniejsze wypowiedzi?

Nie. Oprócz sprzedawców, jeszcze producenci, banki oraz budżet państwa.

niktspecjalny
19-09-2011, 11:24
Nie. Oprócz sprzedawców, jeszcze producenci, banki oraz budżet państwa.

witaj liwko.

Tak przypatruje się dyskusji w ,której RAPczyn daje sobie znakomicie radę i nie widzę związku osoby która ma solary z dotacją lub bez, z osoba która ma PC i takowej nigdy mieć nie będzie. Wytłumacz mi publicznie dlaczego???

Liwko
19-09-2011, 11:33
Dlatego, że umiem liczyć:)
Odradzanie komuś złego rozwiązania, nie musi oznaczać że samemu takie rozwiązanie trzeba posiadać. Nigdy nie kupię sobie koparki by dojeżdżać nią do pracy, to jest też złe rozwiązanie;)

wojgoc
19-09-2011, 11:35
Nigdy nie kupię sobie koparki by dojeżdżać nią do pracy, to jest też złe rozwiązanie;)
nigdy nie mów nigdy;)

Liwko
19-09-2011, 11:40
nigdy nie mów nigdy;)

No dobra, raczej nigdy:D

niktspecjalny
19-09-2011, 11:53
Odradzanie komuś złego rozwiązania, nie musi oznaczać że samemu takie rozwiązanie trzeba posiadać.
aha czyli jak odradzę komuś kupno PC motywując to odpowiednio,że jest to złe rozwiązanie nie będzie błędem nawet gdy PC nie posiadam?Dobrze cię kumam :D

Liwko
19-09-2011, 12:17
Inaczej. Ani PC, ani solary nie są złym rozwiązaniem. Wszystko tylko zależy co się chce tym osiągnąć i za jaką cenę. Nie neguję każdego rozwiązania z solarami, bo będą przypadki gdzie będą uzasadnione. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków tak nie jest. W szczególności odnosi się to, do nowo budowanych domów.

niktspecjalny
19-09-2011, 13:48
Inaczej............. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków tak nie jest...............
Rozwiń myśl toć w solarach jezdeś :) i to tu gdzie ludziska mogą dostać od państwa darmowy ekwiwalent. :D

wojgoc
19-09-2011, 17:13
i to tu gdzie ludziska mogą dostać od państwa darmowy ekwiwalent. :D
jaki darmowy ekwiwalent masz na mysli? chyba, ze promienie słoneczne:rolleyes:, ale co państwo ma do słońca:confused:?

niktspecjalny
19-09-2011, 21:19
jaki darmowy ekwiwalent masz na mysli? chyba, ze promienie słoneczne:rolleyes:, ale co państwo ma do słońca:confused:?

amen.......................:D

niktspecjalny
20-09-2011, 08:28
Z ekonomicznego punku widzenia "darmowy ekwiwalent" jak to sobie żartobliwie nazwałem, dla przyszłego nabywcy solarów jest niczym innym jak tylko dotacją -darowaną kasą by ich opłacalność wzrosła.Niestety inwestor powinien być zadowolony z najmniejszej nawet kasy od państwa. Przecież to on wybiera takie nie tradycyjne źródło pozyskiwania energii.;);)

pzdr.

wojgoc
20-09-2011, 08:34
jesli masz już jeden kredyt to Twoja zdolność kredytowa często nie pozwala na skorzystanie z tej oferty.
bo to nie jest tak, że dotacje dostajesz automatycznie po przedstawieniu faktur, tylko najpierw musisz przejść procedure kredytową.

niktspecjalny
20-09-2011, 09:28
jesli masz już jeden kredyt to Twoja zdolność kredytowa często nie pozwala na skorzystanie z tej oferty.
bo to nie jest tak, że dotacje dostajesz automatycznie po przedstawieniu faktur, tylko najpierw musisz przejść procedure kredytową.

liderze ;) toć o tym gadam.Ty jezdeś gospodarzem w swoim gniazdku.Nikt ci nie narzuca byś starał się o dofinansowanie.Nie masz solarów.Nie masz dofinansowania........i nie masz następnego kredytu.ot i wsio.:)

wojgoc
20-09-2011, 09:31
problem w tym, ze ja bym chetnie skorzystal z dotacji rozliczając ją jako zrealizowana inwestycję ze środków wlasnych a nie był zmuszany do zaciągania kredytu

Liwko
20-09-2011, 09:56
problem w tym, ze ja bym chetnie skorzystal z dotacji rozliczając ją jako zrealizowana inwestycję ze środków wlasnych a nie był zmuszany do zaciągania kredytu

Możesz tak zrobić. Jak już było liczone, z tej dotacji dla inwestora zostają nędzne ochłapy. Idziesz do sklepu gdzie sprzedają solary i z palcem w d... tyle upustu dostaniesz;)

wojgoc
20-09-2011, 10:00
Możesz tak zrobić. Jak już było liczone, z tej dotacji dla inwestora zostają nędzne ochłapy. Idziesz do sklepu gdzie sprzedają solary i z palcem w d... tyle upustu dostaniesz;)
myślisz, że upust na poziomie 30-40% jest mozliwy?
u mnie docelowo ma byc PCWU hewalexa i to chcialem wspomóc solarami

niktspecjalny
20-09-2011, 10:15
Możesz tak zrobić. Jak już było liczone, z tej dotacji dla inwestora zostają nędzne ochłapy. Idziesz do sklepu gdzie sprzedają solary i z palcem w d... tyle upustu dostaniesz;)

Nie nooooo poniosło cie liwko.:D W banku który zajmuje się dotacjami do solarow dostaniesz dofinansowanie nawet do 45% wartości inwestycji.Na razie nie wymyślili obejścia bez kredytu.To chwyt marketingowy.

Liwko
20-09-2011, 10:31
45%????? Niech podniosą rękę ci co faktycznie po odliczeniu wszystkich kosztów taki otrzymali.
Po dodaniu wszystkich pierdół i obowiązkowych przeglądów, wychodzi niewiele ponad 20%. Tyle to pan Kazio jest w stanie nam zjechać. Te dotacje to o kant d... rozbić.
Czy nie można prościej? Kupujesz i montujesz solary, masz rachunki. Robisz zdjęcie, składasz podpis, dostajesz gotówkę. Można? Nie, my musimy zawsze wszystko skomplikować, a po drodze jeszcze sześciu pośredników!!!

niktspecjalny
20-09-2011, 10:49
Jak to dobrze ,że nie ja a tylko pompiarz daje taki przykład.Coś kosztuje 30000 zł.Ktoś daje mu te 20% rabatu.Jest to zysk czy nie???Ta kwota to 6000 zł .to mało czy nie???Mam to coś co mi się podoba bo sam sobie wybrałem za 24000 zł.Mam ten zysk czy nie???

wojgoc
20-09-2011, 10:51
W banku który zajmuje się dotacjami do solarow dostaniesz dofinansowanie nawet do 45% wartości inwestycji.
przeczytaj ten wątek jeszcze raz az od początku i moze zorientujesz się wtedy, ze 45% to pic na wode.

Czy nie można prościej? Kupujesz i montujesz solary, masz rachunki. Robisz zdjęcie, składasz podpis, dostajesz gotówkę. Można? Nie, my musimy zawsze wszystko skomplikować, a po drodze jeszcze sześciu pośredników!!!
w Belgii było tak, ze tego typu inwestycje odliczałes od dochodu - i to ma sens jesli chcemy wprowadzać ekologię.

wojgoc
20-09-2011, 10:54
Jak to dobrze ,że nie ja a tylko pompiarz daje taki przykład.Coś kosztuje 30000 zł.Ktoś daje mu te 20% rabatu.Jest to zysk czy nie???Ta kwota to 6000 zł .to mało czy nie???Mam to coś co mi się podoba bo sam sobie wybrałem za 24000 zł.Mam ten zysk czy nie???
coś kosztuje 30000zł - czyli co?
bo solary, nawet vieska, tyle nie kosztują.

Liwko
20-09-2011, 10:59
Jak to dobrze ,że nie ja a tylko pompiarz daje taki przykład.Coś kosztuje 30000 zł.Ktoś daje mu te 20% rabatu.Jest to zysk czy nie???Ta kwota to 6000 zł .to mało czy nie???Mam to coś co mi się podoba bo sam sobie wybrałem za 24000 zł.Mam ten zysk czy nie???

Dla ciebie może tak, dla mnie nie. Najczęściej takie dotacje wiążą się z pewnymi obostrzeniami. Musisz kupić taki a taki produkt, musisz spełnić takie a takie nwymagania. Ja po prostu szukam lepszej oferty i te 6000 mam w kieszeni bez łaski kogokolwiek. Uwierz mi, tak się da zrobić.

niktspecjalny
20-09-2011, 11:01
coś kosztuje 30000zł - czyli co?
bo solary, nawet vieska, tyle nie kosztują.

Kolo to przykład wyrwany z ...:rolleyes:ale co ci tu tłumaczyć.Może tak: powiadasz ,że to :
pic na wode.To po jasnego juhasa mówi się o dofinansowaniu???po jakiego..wrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.Powiedzmy sobie ,że dofinansowanie w ogóle nie ma. Prościej?????????

Liwko
20-09-2011, 11:03
coś kosztuje 30000zł - czyli co?
bo solary, nawet vieska, tyle nie kosztują.

Chodziło mu o PC.
Gdyby zrobili dotację na PC podobną do tych solrnych, to najpierw produkty by zdrożały i zarobiło by na tym znowu tylko państwo, producenci i pośrednicy. Niech oddają część kasy z rachunku i tyle.
Dla mnie to jest logiczne. Szukam dobrej oferty, instaluję, od tego mam zwrot. Dlaczego jest to wszystko postawione nogami do góry??!!!

Liwko
20-09-2011, 11:04
w belgii było tak, ze tego typu inwestycje odliczałes od dochodu - i to ma sens jesli chcemy wprowadzać ekologię.

:yes:

wojgoc
20-09-2011, 11:12
niktspecjalny,
ja wymiekam w dyskusji z Tobą - Don Kichot ze mnie nie jest.

red1980
20-09-2011, 11:17
Nie za bardzo rozumiem do czego ma zmierzać ta dyskusja. Dofinansowanie jest i wcale nie jest trudno z niego skorzystać. Owszem - trzeba mieć zdolność kredytową, trzeba zapłacić opłaty bankowe i podatek, ale i tak zostaje na czysto 30-33% dotacji - po uwzględnieniu wszystkich kosztów i przy spłacie kredytu po góra pół roku. Żadne 20% - jeśli ktoś ma problemy z wyliczeniem tego to służę pomocą. Chyba żaden instalator nie da rabatu w wysokości 30%. Zresztą jeśli może taki dac to znaczy to tylko tyle, że specjalnie zawyża ceny z uwagi na dotacje. Ceny kolektorów nie wzrosły od wprowadzenia tego programu (a nawet jeśli wzrosły, to są to kosmetyczne zmiany z uwagi np na wzrost cen miedzi) więc niech mi nikt nie mówi że celowo zawyża się ceny bo jest dofinansowanie.
Zestaw solarny można kupić i za 40 tys (np duży zestaw do wspomagania CO, z podwójnym zbiornikiem) i nawet nie musi to być Viessmann.
A o to że tak jest program skonstruowany to miejcie pretensje do NFOŚiGW a nie do instalatorów - ja też bym wolał uniknąć kredytu i podatku ale niestety się nie da...

red1980
20-09-2011, 11:19
Jest już dofinansowanie do PC w woj. łódzkim. Działa podobnie jak dotacja na solary ale dają 40%. Zajmują się tym banki i WFOŚiGW w Łodzi.

wojgoc
20-09-2011, 11:22
nikt nie ma pretensji do instalatorów.
co z tego, ze kupie zestaw solarny za 40tys - zestawy objete dotacją maja okreslony próg finasowy.
chyba, że się myle

niktspecjalny
20-09-2011, 11:23
niktspecjalny,
ja wymiekam w dyskusji z Tobą - Don Kichot ze mnie nie jest.

Nie wymiękaj ..popatrz realnie na głupoty jakie sprzedajesz.Ktoś to kupi i co ....i lipa.
Kolega red1980 dostatecznie ci to wytłumaczył.Poniałeś czy nadal będziesz przy swoim???:D

niktspecjalny
20-09-2011, 11:24
Jest już dofinansowanie do PC w woj. łódzkim. Działa podobnie jak dotacja na solary ale dają 40%. Zajmują się tym banki i WFOŚiGW w Łodzi.

Liwko coś dla ciebie i dla potomności we PC.;);)

niktspecjalny
20-09-2011, 11:26
nikt nie ma pretensji do instalatorów.
co z tego, ze kupie zestaw solarny za 40tys - zestawy objete dotacją maja okreslony próg finasowy.
chyba, że się myle

Poczekaj ty tak gadasz po próżnicy żeby gadać czy ty masz solary i cie oszukali z tą dotacją.Pytam poważnie ,żeby cię nie zniechęcić tą dyskusją.aha jeśli możesz .jaki jest ten próg finansowy w solarach??????

wojgoc
20-09-2011, 11:29
Nie wymiękaj ..popatrz realnie na głupoty jakie sprzedajesz.Ktoś to kupi i co ....i lipa.
czemu mnie obrazasz?
jakie glupoty masz na mysli?
czy głupotą jest to, ze jak masz juz kredyt na dom to 90% osób nie łapie sie na drugi kredyt?
dla jasności - ja nie jestem zadnym wykonawcą czy instalatorem.

Liwko
20-09-2011, 11:29
Jestem przedsiębiorcą. Już raz zostałem "przeczołgany" przez bank, gdy brałem kredyt hipoteczny. Drugi raz tego już bym nie przeszedł. Nawet jakbym miał dostać 20% rabatu, niż 30% dotacji. Nie mam żadnych pretensji do instalatorów, mam pretensję do chorego państwa. Instalatorzy są od tego, by takie ustrojstwo zamontować, to inwestor powinien sobie sam wyliczyć czy to mu się w ogóle opłaca.

niktspecjalny
20-09-2011, 11:43
czemu mnie obrazasz?
jakie glupoty masz na mysli?
czy głupotą jest to, ze jak masz juz kredyt na dom to 90% osób nie łapie sie na drugi kredyt?
dla jasności - ja nie jestem zadnym wykonawcą czy instalatorem.

Nie obrażam cię.Ale i ty nie odpowiadasz na moje pytania.Było by prościej.Np. jesteś w posiadaniu solarów...........chcesz mieć solary..........chcesz mieć dotację...........nie chcesz miec dotacji bo skorzystasz z rabatu jaki ci udzieli wykonawca jak mówi liwko..............określ się.Na ten przykład ja zestaw solarny mam.Jestem z niego zajebiści...e zadowolony.Nie dostałem dotacji nad którą ubolewam bo nawet litra i gęś od państwa to by było coś, zrozum to człowiecze.Po to to piszę bo tak jak mi się nie udało wyrwać od nich kasy może uda się wyrwać innym.

wojgoc
20-09-2011, 11:44
aha jeśli możesz .jaki jest ten próg finansowy w solarach??????
czy to wg Ciebie obowiązuje:
Wysokość kredytu z dotacją wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora.
a tu masz żródlo informacji
http://www.doplatynakolektory.pl/newsy-nfosigw/zasady-przyznawania-doplat-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne

i zejdź ze mnie bo mi sie duszno robi od Twojej osoby.

niktspecjalny
20-09-2011, 11:52
czy to wg Ciebie obowiązuje:
Wysokość kredytu z dotacją wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, z zastrzeżeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany przedsięwzięcia nie może przekroczyć 2 500 zł/m2 powierzchni całkowitej kolektora.
a tu masz żródlo informacji
http://www.doplatynakolektory.pl/newsy-nfosigw/zasady-przyznawania-doplat-do-kredytow-na-kolektory-sloneczne

i zejdź ze mnie bo mi sie duszno robi od Twojej osoby.


zestawy objete dotacją maja okreslony próg finasowy.
Gościu przecież ty o tym piszesz ja tych progów nie znam.Stąd moje pytanie byś ogółowi to przedstawił.
Zlazłem z ciebie po mnie sie też udziela ta twoja głupia teoria bez podparcia............Jest zysk czy go nie ma drogi inwestorze????Masz solary czy ich nie masz????Chcesz by ci państwo za coś rzuciło kasy???

wojgoc
20-09-2011, 12:00
zestawy objete dotacją maja okreslony próg finasowy.
chyba, że się myle
nie zauwazyłeś dopiski o tym, ze moge mylić?
to co dla jednego jest zyskiem, bez którego spać nie moze, dla drugiego jest kasą nie wartą zachodu.
i tyle w tym temacie

niktspecjalny
20-09-2011, 12:08
Nic nie wniosłeś do topiku i jeszcze udzielając pokrętne wypowiedzi uciekasz.;);)

Odpowiedziałeś sam sobie to bardzo ciekawe.

trzymaj sie ciepluchno rurek od solarów jeśli je masz.Bo jeśli ich nie masz to po co zabierałeś głos.Pamiętaj ja zestaw solarny mam bez dotacji.

serdecznie pozdrawiam.

wojgoc
20-09-2011, 12:15
Nic nie wniosłeś do topiku i jeszcze udzielając pokrętne wypowiedzi uciekasz.;);)
cale szczęście, że chociaż Twoje wypowiedzi wnoszą bardzo duzo wiedzy do tego wątku.

niktspecjalny
20-09-2011, 12:44
cale szczęście, że chociaż Twoje wypowiedzi wnoszą bardzo duzo wiedzy do tego wątku.

Teraz to ty mnie obrażasz.Toczę tu z tobą jakąś batalie o dofinansowanie do zestawów solarnych.Jestem w ich posiadaniu.Nie dostałem dotacji bo wprowadzony przepis zadziałał po zakupie i montażu.(wstecz niestety nie działa) .Temat topiku to: Dostałem dofinansowanie do kolektorów słonecznych .Niestety ja jestem w opozycji i dofinansowania nie dostałem.Zabierając głos w tej dyskusji miałem na myśli fakt uszczknięcia od państwa nawet przysłowiowej złotówki dla tych którzy jeszcze taką możliwość mają.Nie miałem na celu obrażanie cię tylko wytłumaczenie ,....jeśli masz być potencjalnym nabywcą solarow to skoro RP skonstruowała przepis o dotacji to trzeba o to walczyć i tyle.Jeśli cię obraziłem swoimi wypowiedziami to bardzo przepraszam.:D:D
Nie dajmy im karmy za darmo;);)

Liwko
20-09-2011, 13:28
Tylko dlaczego nie ma dofinansowania do grzałek elektrycznych za 20zł?
Koszt CWU dla trzyosobowej rodziny przez 7 miesięcy (taka sprawność przeciętnych solarów), grzanej grzałką w II taryfie, to około 400zł.
Sami sobie policzcie, ile musiały by kosztować solary, lub jak liczną rodzinę trzeba mieć by inwestycja z dopłatą lub bez była opłacalna. Ja jestem przeciwnikiem solarów jeszcze z dwóch powodów. Jest to najmniej stabilne źródło ciepłej wody z wszystkich systemów, a po drugie, w okresie kiedy pracują nie zachęcają do oszczędzania wody. Moim zdaniem niewiele mają wspólnego z ekologią, przynajmniej w naszym klimacie.