PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłączenie do sieci elektroenergetycznej działki



kasieks
19-08-2010, 08:39
Proszę o pomoc w wyjaśnieniu wydawałoby się prostej sprawy. Otóż mam działkę, którą chciałabym podłączyć do sieci elektrycznej i postawić skrzynkę. Dostałam z ZE warunki na podłaczenie do sieci i umowę do podpisania. Jeżeli podpiszę tą umowę i ZE wykona przyłącze to muszę w ciągu 30 dni od zakończenia przez ZE wszystkich prac podpisać umowę na odbiór prądu. Rzecz w tym, że nie zamierzam się na razie budować i nie będę odbierała prądu. Pracownik ZE poinformował mnie, że jeżeli nie będę odbierać prądu to będę musiała zapłacić karę umowną w wysokości 0,1% opłaty przyłączeniowej za każdy dzień zwłoki. Wychodzi to ok.63zł. za miesiąc. Czy jest możliwość, żeby płacić stały abonament ale w kwocie mniejszej.

Jarek.P
19-08-2010, 09:46
Jesteś pewna, że dobrze zrozumiałaś pracownika i faktycznie musisz?

Miałem identyczną sytuację i u mnie była to prosta sprawa: od razu składając wniosek o wydanie warunków wpisałem tam punkt : "przewidywany termin rozpoczęcia poboru prądu: ... (za dwa lata) i tyle, w umowie, którą dostałem potem do podpisania ten własnie termin podpisania właściwej umowy się znalazł. Mało tego, kiedy okazało się, że w dwa lata się nie wyrobię i potrzebny jest rok poślizgu, była to tylko kwestia złożenia podania o przesunięcie tej daty, co załatwiono aneksem do umowy.

Tak więc przejdź się/zadzwoń do BOKu swojego ZE i pogadaj, konkretnie mówiąc, z czym przychodzisz, nie pytaj ile masz czasu na podpisanie umowy, tylko że chcesz ją podpisać dopiero za xxx miesięcy/lat i co oni na to.

J.

gunarb
06-09-2010, 06:18
Wszystko jest zapisane w umowie którą dostałeś. Takie zapisy sa stosowane przez ZE. (o,1% za każdy dzień zwłoki)
Idź do ZE i negocjuj termin odbioru energii elektrycznej co powinno być ujęte w umowie lub aneksie.
Jeżeli nie można to podpisz umowę i ją rozwiąż .( Po ponownym przyłączeniu nie wiem czy nie zapłacisz ponownie opłaty za przyłączenie ale to się musisz dowiedzieć)

marcin714
07-09-2010, 10:05
Toś mu doradził rozwiazać umowę o przyłączenie po wpłaceniu pieniędzy za przyłączenie. Jeśli dostaniesz taryfęG to nie używając energii zapłacisz kilka zł miesięcznie stałych opłat więc to nie taki wielki problem. Jeśli miała to by być inna taryfa niż G to opłaty stałe będą znaczne w zależności od mocy przyłączeniowej i nie opłaca ci się zamawiać nie używanego przyłącza. Ty określasz czas rozpoczęcia pobierania energii i nikt nie będzie cię zmuszał aby to było wcześniej. Licz siętylko z tym, że jeśli napiszesz, że zamierzasz pobierać energię np za 3 lata to jasne jest, że nikt nie musi sięspieszyć z wykonaniem przyłącza i możesz je mieć za 3 lata dopiero co chyba ci nie przeszkadza? Bo podejście takie, że róbcie mi natychmiast przyłącze, inni niech czekaja a ja potem za 3 lata będę z niego korzystał przyznasz jest mocno egoistyczne i niewłaściwe.

gunarb
08-09-2010, 06:28
To powodzenia jak dostanie taryfę G na działkę budowlaną. A przy taryfie C to same opłaty to ok. 1000 zł rocznie
I nie ma rozwiązać umowę o przyłączenie tylko umowę sprzedaży(kompleksową) którą musi podpisać w terminie 30 dni od zrealiaowania zakresu ZE. To są dwie różne sprawy.
Jeżeli umowę sprzedaży podpisze w terminie do 2 lat od poprzedniej jej zerwania to nie powinien ponieś dodatkowych kosztów z ponownym wznowieniem dostaw energii. (jednak jest to uzależnione od wewnętrznych przepisów ZE) Jeżeli jej nie podpisze w tym terminie to otrzyma nowe warunki ( chociaż będzie miał ZK w granicy) i ponownie poniesie opłatę za przyłączenie zapewne te ok 1500 zł.
Kolejne pytanie czy ZE jest prokliencki i bawi się w przedłużanie wykonania przyłącza dla klienta indywidualnego.

Odrębną sprawą jest to że jeżeli teraz otrzymał warunki przyłączenia i z nich zrezygnuje to nikt mu nie zagwarantuje, że warunki o tym samym zakresie rzeczowym otrzyma za 4-5 lat.

robertsz
08-09-2010, 07:32
Czy jest możliwość, żeby płacić stały abonament ale w kwocie mniejszej.
Musisz podjąć decyzje, czy chcesz prąd na działce czy nie (w czasie kiedy nie planujesz się budować).
1) Jeśli chcesz prąd, np do koszenia trawy, oświetlenia placu..... to jedynym sensownym rozwiązaniem jest realizacja warunków przyłączenia i od razu zmniejszenie mocy zamówionej do minimum jakie można. Do w/w celów wystarczą Ci bezpieczniki 6A.
2) Jeśli nie chcesz prądu to wystąp o zawieszenie dostawy energii. Energetyka zdejmie licznik i powiesi go ponownie, gdy uznasz że czas zacząć budowę. Wiąże się to z jednorazową opłatą rzędu 100zł.

Był już niejeden wątek na forum, gdzie ludzie pobudowali domy na agregacie lub na prądzie pożyczonym od sąsiada.
Kwestia tego jak długo planujesz się budować, jeśli dłuższy okres (kilka lat) to tańszy będzie agregat niż prąd budowlany.

voytas80
21-09-2010, 12:26
Chesz prąd czy nie bo nie czaje :)

Berni Z
18-11-2010, 12:56
Witam wszystkich :-)
Ja jestem obecnie na etapie zbierania niezbędnych papierków i w dniu dzisiejszym panowie z Enionu wysłali mi listem warunki techniczne przyłącza na działke. Składając wniosek o w/w warunki techniczne doradzili mi, że na budowę dobrze jest "pożyczyć" prąd od sąsiada.
W takiej sytuacji jeśli nie chcesz pobierać prądu nie musisz z nimi podpisywać umowę o przyłącze.

energetyk74
11-12-2010, 12:10
Prąd na budowe można pozyczyć od sąsiada pod warunkiem że ma on taryfę C. Jak będziesz brał prąd od sąsiada który ma taryfę G to niestety mamy tu wykroczenie taryfowe.