PDA

Zobacz pełną wersję : Drewutnia - odległość od granicy działki



michalp
19-08-2010, 09:29
Witam,

Chciałbym wybudować drewutnię i potem zgłosić to w nadzorze budowlanym, i stąd pytanie: czy w przypadku tego rtupy budowli ( niech to będzie wiata) obowiązują jakieś odległości od granicy działki / sąsiada?

Michał

bresland
23-08-2010, 14:41
Witam,

Chciałbym wybudować drewutnię i potem zgłosić to w nadzorze budowlanym, i stąd pytanie: czy w przypadku tego rtupy budowli ( niech to będzie wiata) obowiązują jakieś odległości od granicy działki / sąsiada?

Michał

1. Najpierw zgłaszasz.
2. Nie w NB tylko w wydziale arch.
3. Odległości nie są sprecyzowane przez ustawę (jeżeli chodzi o wiatę, bo warunki techniczne odnoszą się do budynku).
4. Z sąsiadem warto pogadać na ten temat.

sSiwy12
23-08-2010, 15:20
Zwracam uwagę na, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. (obwiązuje od 01.07.2010r) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.).



§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
6) składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;



Jakby się nie patrzeć z definicji „drewutnia” służy do składowania materiałów palnych (drewna), czyli odległość od granicy nie mniejsza niż 4m.

bresland
23-08-2010, 15:32
A to mnie Pan zaskoczył :)

bresland
23-08-2010, 16:33
Mam jednak spore wątpliwości co do zastosowania tego punktu rozporządzenia - dotyczy on jednak składowania poza budynkiem , dla którego jest ustalone min 4m.

sSiwy12
23-08-2010, 17:32
Ale, skoro wiata (drewutnia)nie jest budynkiem……

A rozporządzenie dotyczy - ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.......

A wiata (drewutnia) jest obiektem budowlanym.......

A drewno (materiał palny) składujemy .....................

bresland
23-08-2010, 23:29
Faktycznie, poległem.
Ciekawe, czy jak by zrobić drewutnie jako budynek gospodarczy (nie wiatę), to wtedy również obowiązywałaby ta odległość 4 m?

sSiwy12
24-08-2010, 06:58
Wtedy, sprawę odległości od granicy reguluje rozporządzenie w sprawie WT + MPZP lub WZ, bo będzie to budynek, a przywołane przepisy p.poż, regulują sprawą składowania materiałów palnych tylko poza budynkami.

pablitoo
24-08-2010, 09:05
Faktycznie, poległem.
Ciekawe, czy jak by zrobić drewutnie jako budynek gospodarczy (nie wiatę), to wtedy również obowiązywałaby ta odległość 4 m?

Też - właśnie jestem po zakończeniu budowy budyneczku gospodarczego - docelowo to jest drewutnia ale posiada ściany i drzwi wejściowe - więc wg interpretacji pani z wydziału architektury jest to już budynek gospodarczy.
Przez tą interpretację musiałem zmieniać zgłoszenie które składałem przed budową w wydziale architektury.
Odległości od granic takiego budynku to 3m - ściany bez okien/drzwi , 4 m - ściana z oknem lub drzwiami.

skoczo
02-06-2014, 16:33
Witam. A co z drewutnią która nie jest na stałe związana z gruntem? Np taka konstrukcja że na podłodze zą płyty chodnikowe a cała drewutnia to jedna bryła nie związana z gruntem. Miała by swoją*drewnianą*podłogę połączoną ze słupami i dachem. Będzie tam drzewo więc chyba nic nie powinno się stać przy wietrze? Co myślicie o czymś takim? Może stać*w granicy? Może ktoś już próbował? Był bym wdzięczny za opinie i wytknięcie błędów.

Elfir
02-06-2014, 19:03
to jest to składowanie materiałów palnych - patrz wyżej

kuciar
15-04-2015, 14:55
A ja disiaj mialem telefon ze starostwa w sprawie mojego zgloszenia postawienia wiaty drewnianej na drewno opalowe wykonanej z elementow azurowych i dachem spadzistym o powierzchni 6m2 ........Pani poinformowala mnie ze do tego musze zrobic projket odprowadzenia wody deszczowej....zaczela cos mowic ze moja budowa jeszcze trwa ze mam pozwolenie na budowe ble bke ze to teren natura 200 ble ble szczeka mi opadla i nie wiem co mam teraz robic .....

gawronka
16-04-2015, 10:15
Zwracam uwagę na, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 czerwca 2010 r. (obwiązuje od 01.07.2010r) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.).

Jakby się nie patrzeć z definicji „drewutnia” służy do składowania materiałów palnych (drewna), czyli odległość od granicy nie mniejsza niż 4m.
nieprawda, ja mam drewnutnię postawioną na zgłoszenie , odległość od granicy 0,5 m. urząd nie wniósł sprzeciwu. ten płot z tyłu to już jest sąsiada.
313358