PDA

Zobacz pełną wersję : Czy jest ktoś kto nie stosował paroizolacji na poddaszu?



odaro
22-08-2010, 20:58
Czy jest ktoś kto nie stosował paroizolacji na poddaszu i może podzielić się swoimi doświadczeniami.

Oczywiście w łazienkach i kuchni stosowanie paroizolacji jest obowiązkowe ale czy jest ktoś kto nie dawał żółtej folii paroizolacyjnej w pozostałych pomieszczeniach poddasza.

Czy brak paroizolacji powodował jakieś ujemne skutki.

Nie pamiętam w którym wątku ale zgłosiło się klika osób z forum którzy nie zastosowali paroizolacji i było OK.

Pytam o to bo u siebie również nie chciałbym zastosować paroizolacji na poddaszu.

M K
22-08-2010, 22:10
Pytam o to bo u siebie również nie chciałbym zastosować paroizolacji na poddaszu - dlaczego?

odaro
22-08-2010, 22:15
Pytam o to bo u siebie również nie chciałbym zastosować paroizolacji na poddaszu - dlaczego?

Poza łazienkami nie widzę sensu stosowania poza tym że robimy sobie niepotrzebny termos na poddaszu.

Poza tym ludzie którzy znają się na zjawiskach fizycznych zachodzących w przegrodach budowlanych twierdzą że lepiej jest nie dawać wcale paroizolacji niż ją dawać ale zrobić źle - niewiele ekip potrafi i chce zrobić to dobrze.

Na poddasze ma kupioną wełnę Rockwool czyli skalną. Firma Rockwool nie zaleca stosowania paroizolacji w pomieszczeniach suchych

qqlio
23-08-2010, 08:28
Poza łazienkami nie widzę sensu stosowania poza tym że robimy sobie niepotrzebny termos na poddaszu.


Tak moim skromnym zdaniem to, czy mamy termos czy nie, bedzie glownie spowodowane sprawnie lub niesprawnie dzialajaca wentylacja.
Dyfuzja przez przegrody, 20-30cm welny, dachowki itd wydaje sie i tak znikoma w porownaniu do wymiany powietrza/wilgoci poprzez wentylacje.
Pzdr

odaro
23-08-2010, 09:45
Tak moim skromnym zdaniem to, czy mamy termos czy nie, bedzie glownie spowodowane sprawnie lub niesprawnie dzialajaca wentylacja.
Dyfuzja przez przegrody, 20-30cm welny, dachowki itd wydaje sie i tak znikoma w porownaniu do wymiany powietrza/wilgoci poprzez wentylacje.
Pzdr

I tak i nie kiedyś nie było wentylacji mechanicznej ale nie było też termosów w domach

odaro
23-08-2010, 09:47
Dzwoniłem do Isover.

Isover też nie wymaga stosowania paroizolacji w pomieszczeniach suchych ale ją zaleca zwłaszcza swojej własnej produkcji.

Jedynie gdzie musi być paroizolacja to łazienki i kuchnia.

KrzysztofLis2
23-08-2010, 09:53
I to był błąd... Szczęśliwie już naprawiony. :)

odaro
23-08-2010, 10:43
I to był błąd... Szczęśliwie już naprawiony. :)

Nie bardzo wiem o co kaman :)

EZS
23-08-2010, 22:11
nie mam paroizolacji. Mam membranę Corotop - czyli spowalniacz . Ale nie mam też regipsów, tylko panele. Nie mam wilgoci, oj, czasem aż za bardzo nie mam (sucho jest), nic mi też nie wieje, choć przed podbitką folia dachowa potrafiła szeleścić przy otwieraniu drzwi na dole. Teraz już nie.
Za to nie wiem, jakby było, gdybym miała folię ;)

odaro
23-08-2010, 22:17
nie mam paroizolacji. Mam membranę Corotop - czyli spowalniacz . Ale nie mam też regipsów, tylko panele. Nie mam wilgoci, oj, czasem aż za bardzo nie mam (sucho jest), nic mi też nie wieje, choć przed podbitką folia dachowa potrafiła szeleścić przy otwieraniu drzwi na dole. Teraz już nie.
Za to nie wiem, jakby było, gdybym miała folię ;)

Dzięki za rzeczową odpowiedź ale muszę się dopytać masz na dachu membranę Corotop czy pełne deskowanie.

I jak rozumiem nie masz folii paroizolacyjnej.

odaro
29-08-2010, 09:41
Znalazłem ciekawy artykuł o tym że stosowanie paroizolacji na całym poddaszu jest zbędne.

[Zabudowa poddasza.
(http://www.miwo.pl/18_192_Zabudowuj%C4%99%20poddasze%20-%20jak%20wykona%C4%87%20poprawnie%20zabudow%C4%99% 20z%20p%C5%82yt%20g.-k?.html)

odaro
29-08-2010, 10:36
pewnie, ze fajny bo czesany na rockwoola

A skąd takie podejrzenia ja takich dowodów nie znalazłem.

odaro
29-08-2010, 12:32
Tutaj to jest artykuł czesany na rockwoola


Zabudowa poddasza wg Rockwool (http://www.forumbudowlane.pl/vt/11785/24/mokra-folia-paroprzepuszczalna-i-welna?postdays=0&postorder=asc)


Tylko tak po tych wszystkich rozważaniach zastanawiam się czemu firmie Rockwool tak zależy aby ich wełna była zawilgocona poprzez brak paroizolacji.

Bo można pomyśleć że są to działania sprzeczne z interesem firmy.

EZS
29-08-2010, 18:40
Dzięki za rzeczową odpowiedź ale muszę się dopytać masz na dachu membranę Corotop czy pełne deskowanie.

I jak rozumiem nie masz folii paroizolacyjnej.

nie mam tej żółtej folii paroizolacyjnej między wełną a panelami. Zamiast niej mam membranę Corotop. Potem idąc od strony mieszkania normalnie jest wełna, membrana Tyvek pro i dachówka.

odaro
29-08-2010, 18:54
nie mam tej żółtej folii paroizolacyjnej między wełną a panelami. Zamiast niej mam membranę Corotop. Potem idąc od strony mieszkania normalnie jest wełna, membrana Tyvek pro i dachówka.

To teraz już wszystko jasne :)

KrzysztofLis2
30-08-2010, 07:35
Nie bardzo wiem o co kaman :)

Odnosiłem się do Twojej wypowiedzi o braku wentylacji mechanicznej (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165550-Czy-jest-kto%C5%9B-kto-nie-stosowa%C5%82-paroizolacji-na-poddaszu&p=4256411&viewfull=1#post4256411), a po drodze wskoczyła przed moją wypowiedź jeszcze jedna.

Przepraszam za zamieszanie.

odaro
04-09-2010, 23:13
Znalazłem ciekawy artykuł na temat dachów wentylowanych ale jest tam też o paroizolacji

Dachy wentylowane (http://www.abc-dachy.pl/index2.php?site=art&id=311)


Może zacytuje najważniejszy fragment:

"W praktyce stosowanie samych barier opóźniających przepływ pary wodnej lub paroizolacji nie rozwiązuje nam problemu kondensacji pary wodnej, a nawet w dłuższym okresie czasu przyczynia się do eskalacji tego zjawiska. Przyczyną są nieszczelności powstałe w wyniku mechnicznego montażu w/w produktów do konstrukcji nośnej a często brak prawidłowych uszczelnień połączeń między poszczególnymi arkuszami membran. Nieszczelności te powodują, że wilgoć dostaje się w przestrzeń międzykrokwiową, tam zaś zostaje zamknięta między paroizolacją a pokryciem dachowym. Ilość wilgoci w przestrzeni międzykrokwiowej zwiększa się więc wraz z upływem czasu eksploatacji, a następnie w postaci skroplonej pary wodnej ujawnia się na podsufitce w miejscach największych nieszczelności w warstwie paroizolacji. Dla inwestorów i znacznej części „fachowców” jest to dowód na powstanie nieszczelności w pokryciu dachowym. Często podejmowane są próby uszczelniania pokrycia, które prowadzą do utraty jego walorów estetycznych lub nawet do powstania uszkodzeń mechanicznych, ale nie rozwiązują rzeczywistych problemów"

EZS
05-09-2010, 18:06
Bo niestety, w kalenicy (ja akurat mam dach dwuspadowy) powinna być wentylacja "na przestrzał". Wełnę trochę z góry wyziębi, ale wszelką wilgoć wywieje. Dlatego mam tej weły 35 cm i jeszcze zamierzamy od góry dołozyc

Rom-Kon
05-09-2010, 19:53
...no dobra... tak na chłopski rozum... brak paroizolacji może spowodować jakieś dolegliwości (prawdziwe lub wyimaginowane)... wiadomo - wilgoć... tego nikt nie neguje... ale co może spowodować zastosowanie paroizolacji? jakie dolegliwości? Oczywiście finansowych nie rozpatrujemy... jedyna jaka mi się nasuwa to tylko obniżenie zasięgu komorki w przypadku foli metalizowanej... bo chyba zbytnie przesuszenie drewna więźby nie wchodzi w grę... odrzucam całkowicie wyssane z palca teorie że grzyb może rozwijać się pod płytą bo jeśli tak to w łazience i kuchni mogą kapelusze przejść przez plytę... a jesli nie przechodzą w pomieszczeniach wilgotnychto dlaczego mają pojawić się w sypialni.... a jeśli folia przyczynia się do gnicia więźby (???) to co za różnica czy zgnije nad łazienką i kuchnią czy nad całą chatą ;)


...no wiec pozostaje jedno... oddychanie przegrody budowlanej! ...ale ja nie lubię jak mi w nocy ściany czy sufity sapią....

odaro
05-09-2010, 21:01
...no dobra... tak na chłopski rozum... brak paroizolacji może spowodować jakieś dolegliwości (prawdziwe lub wyimaginowane)... wiadomo - wilgoć... tego nikt nie neguje... ale co może spowodować zastosowanie paroizolacji? jakie dolegliwości? Oczywiście finansowych nie rozpatrujemy... jedyna jaka mi się nasuwa to tylko obniżenie zasięgu komorki w przypadku foli metalizowanej... bo chyba zbytnie przesuszenie drewna więźby nie wchodzi w grę... odrzucam całkowicie wyssane z palca teorie że grzyb może rozwijać się pod płytą bo jeśli tak to w łazience i kuchni mogą kapelusze przejść przez plytę... a jesli nie przechodzą w pomieszczeniach wilgotnychto dlaczego mają pojawić się w sypialni.... a jeśli folia przyczynia się do gnicia więźby (???) to co za różnica czy zgnije nad łazienką i kuchnią czy nad całą chatą ;)


...no wiec pozostaje jedno... oddychanie przegrody budowlanej! ...ale ja nie lubię jak mi w nocy ściany czy sufity sapią....


Raczej chodzi jeszcze o coś innego o wiele ważniejsza jest prawidłowa wentylacja poddasza niż paroizolacja.

Niestety zastosowanie paroizolacji wcale nie jest idealnym rozwiązaniem migracji pary wodnej.

I kolejna sprawa to taka że jak paroizolacja jest położona źle chodzi tu przede wszystkim o łączenia ze ścianą i obróbki komina i inne przejścia i staranność ich wykonania to lepiej nie dawać paroizolacji wcale.

edde
05-09-2010, 21:19
Raczej chodzi jeszcze o coś innego o wiele ważniejsza jest prawidłowa wentylacja poddasza niż paroizolacja.

ale trzeba by też zrozumieć że za prawidłową wentylację poddasza nie odpowiada paroizolacja czy jej brak a właśnie WENTYLACJA, instalacja wentylacyjna...


Niestety zastosowanie paroizolacji wcale nie jest idealnym rozwiązaniem migracji pary wodnej.

idelanym rozwiązaniem nie jest też nie stosowanie paroizolacji, idealnym rozwiązaniem jest sprawna i skuteczna instalacja wentylacyjna


I kolejna sprawa to taka że jak paroizolacja jest położona źle chodzi tu przede wszystkim o łączenia ze ścianą i obróbki komina i inne przejścia i staranność ich wykonania to lepiej nie dawać paroizolacji wcale.

czysta teoria (którą przyjąłeś za oczywista prawdę) ale czy słuszna... wątpię... a jeśli już to jaki problem zrobić szczelna paroizolację? mniejszy niż potencjalne problemy wynikające z jej nie posiadania chyba

odaro
05-09-2010, 21:35
ale trzeba by też zrozumieć że za prawidłową wentylację poddasza nie odpowiada paroizolacja czy jej brak a właśnie WENTYLACJA, instalacja wentylacyjna...



idelanym rozwiązaniem nie jest też nie stosowanie paroizolacji, idealnym rozwiązaniem jest sprawna i skuteczna instalacja wentylacyjna



czysta teoria (którą przyjąłeś za oczywista prawdę) ale czy słuszna... wątpię... a jeśli już to jaki problem zrobić szczelna paroizolację? mniejszy niż potencjalne problemy wynikające z jej nie posiadania chyba


Wg mnie migracja pary wodnej przez przegrodę budowlaną występuję zawsze i wentylacja nawet mechaniczna tego zjawiska nie zatrzyma.

Mylisz dwa pojęcia choć są one częściowo ze sobą powiązane.

Co do założenia że lepiej nie robić wcale paroizolacji niż robić ją źle to nie ja sobie wymyśliłem.

Takim wnioskami zakończyła się moja rozmowa z Panem Krzysztofem Patoka z firmy Marma który jest ekspertem od membran dachowych i paroizolacji.

Poradnik Krzysztofa Patoki (http://www.dachowa.com/dachowa/)

ewadora
05-09-2010, 22:14
To jak Odaro - robisz szczelinę wentylacyjna 5 cm?
U mnie jest 3 cm - no i teraz się martwię i zastanawiam czy nie zrywać tej siatki co ja już pomiędzy krokwiami położyłam :(.
Widzę ,że jesteśmy cały czas na tym samym etapie budowy :)

odaro
05-09-2010, 22:23
To jak Odaro - robisz szczelinę wentylacyjna 5 cm?
U mnie jest 3 cm - no i teraz się martwię i zastanawiam czy nie zrywać tej siatki co ja już pomiędzy krokwiami położyłam :(.
Widzę ,że jesteśmy cały czas na tym samym etapie budowy :)

3cm też wystarcza wcale nie musi być 5cm zależy to od konstrukcji dachu a najbardziej od długości od okapu do kalenicy połaci dachowej,

U mnie będzie 4cm a dokładnie to 3,8cm :)

ewadora
05-09-2010, 22:48
A skądeś to tak dokładnie wymierzył :P.
O ile wiem bardzo ciężko utrzymać zaplanowaną wielkość szczeliny. Próbowałam rozpinać siatkę- ale przy ucisku spokojnie można było dotknąć do desek. Zastosowałam wobec tego na raz 2 patenty :)- siatka a pod spodem paski 3 cm styropianu.Teraz jest to w miarę stabilne-ale i tak szczelina będzie bardzo różna- w zależności od miejsca :).
Rozumiem ,ze u Ciebie podobnie jak u mnie pełne deskowanie i papa.
Ja rozważałam zastosowanie tego opóźniacza pary -Corotop- tylko się boje- bo mam dach skomplikowany i wiele pól międzykrokwiowych będzie miało delikatnie rzecz ujmując kiepską wentylację - czy wobec tego napływ pary wodnej w tych miejscach nie ulegnie wkropleniu?
Potem miałam plan zakupić coś aluminiowego.
A teraz po przeczytaniu tego wątku ponownie zastanawiam się nad Corotopem. .
\Trochę jednak bałabym się rezygnować całkowicie z folii. Gdybym miała nad wełna membranę wysokoparoprzepuszczalną to co innego .....

odaro
05-09-2010, 22:59
A skądeś to tak dokładnie wymierzył :P.
.

Bo tyle dokładnie mają łaty czyli 3,8cm
Zajrzyj do wątku Ocieplam poddasze tam wstawiłem zdjęcia jak to wygląda.

Rom-Kon
06-09-2010, 08:23
Wg mnie migracja pary wodnej przez przegrodę budowlaną występuję zawsze i wentylacja nawet mechaniczna tego zjawiska nie zatrzyma. oczywiście ale w znacznej ilości ograniczy




Co do założenia że lepiej nie robić wcale paroizolacji niż robić ją źle to nie ja sobie wymyśliłem.
Takim wnioskami zakończyła się moja rozmowa z Panem Krzysztofem Patoka z firmy Marma który jest ekspertem od membran dachowych i paroizolacji.

Poradnik Krzysztofa Patoki (http://www.dachowa.com/dachowa/)

czyli jak mi cieknie dach w jednym miejscu to zamiast podstawić wiaderko w pokoju lepiej zdjąć cały dach... ciekawa koncepcja...

nigdy nie zrobimy naprawdę szczelnej paroizolacji. Dążymy do doskonalości nigdy jej nie osiągając. Ale to nie znaczy że jeśli nie ma 100% szczelności to należy z niej zrezygnować!

inny mit... mam przestrzenie niewentylowane w koszach i narożach więc jeśli nie zrobię paroizolacji to para wodna która się tam dostanie sama bez przymusu wróci do pomieszczeń.... przy wielce sprzyjających okolicznościach to latem przez parę godzin może i tak być... ale przez większą część roku będzie tam podwyższona wilgotność powodująca korozję biologiczną i te parę godzin-dni nie są wstanie nic zmienić


i jeszcze jedno... jesli ktoś bardzo szuka to w dobie Internetu znajdzie wszystko.... dowody na rakotwórczość wełny... dowody na to że wiatraki powodują podwyższenie cholesterolu... pole komórek rozwija zwój na mózgu... dowody na obecność Obcych wśród nas... wystarczy chcieć...

...a jeśli rzeczywiście macie problem z więźbą to nie powinniście budować pięterka tylko jak w starych chatach... krokwie, dachowka bez żadnej membrany no i polepa z gliny! I to jest ideał!!! I tu mówię calkiem serio! TO JEST IDEAŁ! Reszta to już psucie bo ludzie chcą mieć nieustawne pomieszczenia na strychu. Poddasze to totalna porażka!!!


mój idealny dom jest bez użytkowego poddasza... parterówka... niska ale rozłozysta parterowka.... dziwnie to brzmi w ustach czlowieka od poddaszy...

odaro
06-09-2010, 08:34
oczywiście ale w znacznej ilości ograniczy


nigdy nie zrobimy naprawdę szczelnej paroizolacji. Dążymy do doskonalości nigdy jej nie osiągając. Ale to nie znaczy że jeśli nie ma 100% szczelności to należy z niej zrezygnować!



...a jeśli rzeczywiście macie problem z więźbą to nie powinniście budować pięterka tylko jak w starych chatach... krokwie, dachowka bez żadnej membrany no i polepa z gliny! I to jest ideał!!! I tu mówię calkiem serio! TO JEST IDEAŁ! Reszta to już psucie bo ludzie chcą mieć nieustawne pomieszczenia na strychu. Poddasze to totalna porażka!!!


mój idealny dom jest bez użytkowego poddasza... parterówka... niska ale rozłozysta parterowka.... dziwnie to brzmi w ustach czlowieka od poddaszy...


Ja mam podobne odczucia i będę doradzał znajomym albo dom parterowy albo piętrowy ale nie użytkowe poddasze.

To w takim razie może zastosuje zamiast paroizolacji opóźniacz pary np. Corotop.

W sumie to dlaczego opóźniacz może być tylko z membraną wysokoparoprzepuszczalną?

Rom-Kon
06-09-2010, 09:48
zamiast kupować drogi opóźniacz zastosuj prawie szczelną paroizolację i to bedzie to samo... prawie bo idealu nie ma

ewadora
06-09-2010, 11:05
No nie do końca będzie to samo - bo drogi opóźniacz będzie wpuszczał i wypuszczał parę wodną na całej swojej powierzchni -natomiast nieszczelna folia paroizolacyjna dziurami wpuści wilgoć,która się rozprzestrzeni w wełnie- ale wyjście będzie miała tylko przez te nieszczelności , w pozostałych miejscach będzie mogła się gromadzić i wykraplać - tak mi się wydaje ......

odaro
06-09-2010, 12:47
No nie do końca będzie to samo - bo drogi opóźniacz będzie wpuszczał i wypuszczał parę wodną na całej swojej powierzchni -natomiast nieszczelna folia paroizolacyjna dziurami wpuści wilgoć,która się rozprzestrzeni w wełnie- ale wyjście będzie miała tylko przez te nieszczelności , w pozostałych miejscach będzie mogła się gromadzić i wykraplać - tak mi się wydaje ......

I tutaj masz jak najbardziej rację.


ewadora folię corotop activ control można też stosować przy pełnym deskowaniu jeżeli masz szczelinę wentylacyjną dzwoniłem do Corotopa w tej sprawie.

ewadora
06-09-2010, 14:52
To jeszcze znajdź taniego dystrybutora- - zrobimy kupno wiązane- to może będzie taniej :)

ewadora
06-09-2010, 15:03
http://allegro.pl/aktywna-folia-paroizolacja-corotop-active-control-i1204139454.html
3,20 /m2 - kto da mniej :P

ewadora
06-09-2010, 15:08
http://www.sklepy24.pl/sklep/sklepdachowy_pl/produkt/573833081-corotop-active-control
2,56 zł/ m2 :).
Jak na mój dach 700 zł- stać mnie na taki wydatek - jeśli to rzeczywiście ma dobrze działać

EZS
06-09-2010, 18:14
no to witamy w klubie Corotopa.
Też kupowałam przez allegro :)
Na dniach mąż ma zamair wejść na stryszek, to obejrzy naszą wełnę przy okazji. Powiem, czy zamaka ;)


A co do parterówki - tak, jak się ma dużą działkę. Ja nie mam. :(

edde
06-09-2010, 18:55
No nie do końca będzie to samo - bo drogi opóźniacz będzie wpuszczał i wypuszczał parę wodną na całej swojej powierzchni -natomiast nieszczelna folia paroizolacyjna dziurami wpuści wilgoć,która się rozprzestrzeni w wełnie- ale wyjście będzie miała tylko przez te nieszczelności , w pozostałych miejscach będzie mogła się gromadzić i wykraplać - tak mi się wydaje ......

ale po jaką cholerę wam para wodna w wełnie i to równomiernie na całej powierzchni w dodatku??
nadmiar pary wodnej niech odprowadzi wentylacja a wełna niech pozostanie sucha, i na chłopski rozum folia paroizolacyjna zapewni to lepiej niż dziurawe płótno...
co do drugiej części wypowiedzi koleżanki: "natomiast nieszczelna folia paroizolacyjna dziurami wpuści wilgoć,która się rozprzestrzeni w wełnie- ale wyjście będzie miała tylko przez te nieszczelności , w pozostałych miejscach będzie mogła się gromadzić i wykraplać " to naprawdę trzeba umieć zepsuć paroizolację żeby te dziury były takie jak je opisujecie, a wilgoć z pary wodnej która się już tymi "dziurami" dostanie to wyjdzie nie do dołu (z garnka czy czajnika para Wam też do dołu wali? ;) ) ale do góry membraną wysokoparoprzeuszczalną lub drożna szczeliną wentylacyjną ponad warstwą wełny, ot i cała filozofia...
"bo drogi opóźniacz będzie wpuszczał i wypuszczał parę wodną na całej swojej powierzchni" wpuścić to i owszem, tylko po co? ale wypuścić? a gdzie? do dołu? w płytę GK? a jakim cudem? wilgoć i tak w wełnę pójdzie, a co dale to już wiadomo ;)

odaro
06-09-2010, 20:17
To jeszcze znajdź taniego dystrybutora- - zrobimy kupno wiązane- to może będzie taniej :)

Ewadora czego ja dla Ciebie nie zrobię ;)

Proszę bardzo ICMarket (http://www.icmarket.pl/advanced_search_result.php?keywords=control+activ&osCsid=a7ff5c848b743c65fd80e0af6fdd46b3&x=0&y=0)

Kupowałem u nich kilka razy żadnych zastrzeżeń ostatni kupiłem wiatroizolację Corovin :rolleyes:

odaro
06-09-2010, 20:20
no to witamy w klubie Corotopa.
Też kupowałam przez allegro :)
Na dniach mąż ma zamair wejść na stryszek, to obejrzy naszą wełnę przy okazji. Powiem, czy zamaka ;)


A co do parterówki - tak, jak się ma dużą działkę. Ja nie mam. :(

A nie możesz pogonić męża na stryszek trochę szybciej ;) sama widzisz jak ważne strategiczne decyzję musimy z Ewadora podjąć. ;)

odaro
06-09-2010, 21:10
ale po jaką cholerę wam para wodna w wełnie i to równomiernie na całej powierzchni w dodatku??
nadmiar pary wodnej niech odprowadzi wentylacja a wełna niech pozostanie sucha, i na chłopski rozum folia paroizolacyjna zapewni to lepiej niż dziurawe płótno...



Nie jest nam potrzebna ale pary wodnej w ociepleniu nie da się uniknąć i lepiej jest jak ilość pary wodnej jest dozowana równomiernie niż jak cała wilgoć z poddasza pójdzie przez jedną dziurkę w paroizolacji. Wtedy w tym miejscu masz problem z wilgością.

Dzisiaj zadałem pytanie ekipie od poddasza jak łączą paroizolację ze ścianą. Padała odpowiedź wcale a po co?


Co do karton gipsu to 1m2 może "przechowywać" i oddawać w razie potrzeby 6 litrów wody.

an-bud
06-09-2010, 22:12
zamiast kupować drogi opóźniacz zastosuj prawie szczelną paroizolację i to bedzie to samo... prawie bo idealu nie ma

To jest czy nie ma :) wyżej była polepa, może cofnąć się troszkę dalej np; jaskinie były lepsze ;)

ps. z parterówką się zgadzam ale zwartą i zero-energetyczną ;) (można taniej od zwykłego domu)


ps.2. jak macie problem z paroizlacją to "rozgryźcie" "kanadyjczyka" ;)

PS.3 RĄCZKI OPADAJĄ

ewadora
06-09-2010, 22:18
2,44zł/ m2 - dzięki Odaro - no bomba :).
Ktoś da mniej :P :) ?
Teraz trzeba jeszcze poczekać na męża EZS :P - co tam wybada na stryszku .
A może ktoś jeszcze się pochwali -jak sprawuje się Corotop ?
Edde- jak ktoś sam wszystko zrobi i dopilnuje to wtedy rzeczywiście może liczyć na właściwą szczelność paroizolacji.Ale tak jak pisał Odaro -większość rodzimych ekip to takie rzeczy uznaje za fanaberie - i jeśli nie będziesz nad nimi stać i pilnować cały czas, to ci takich baboli nawstawiają ,ze ho ho.Przerabiałam to niestety wielokrotnie- dlatego z góry zakładam ,ze to nie będzie szczelne.

ewadora
06-09-2010, 22:21
PS.3 RĄCZKI OPADAJĄ
w sprawie czego te rączki opadają? - bo nie załapałam

an-bud
06-09-2010, 22:59
w sprawie czego te rączki opadają? - bo nie załapałam

problemu paroizalacji, dać czy nie? oto jest pytanie ;)

ps. Znajomy ładnie spie... podasze ... po trzech latach płyty gipsowe czarne od pleśni, konstrukcja drewniana też, ale był mądrzejszy ;)

ewadora
06-09-2010, 23:10
No to powiedz wreszcie jasno co według Ciebie jest odpowiednie a co nie .
Dla przykładu możesz podać co zrobił twój znajomy ,ze mu poddasze " zakwitło".
Znaczy się dał Corotop?

an-bud
06-09-2010, 23:28
No to powiedz wreszcie jasno co według Ciebie jest odpowiednie a co nie .
Dla przykładu możesz podać co zrobił twój znajomy ,ze mu poddasze " zakwitło".
Znaczy się dał Corotop?

Patrz ps.2 tzn. powinno być szczelnie, klejone zakłady + taśma, wszystkie przejścia przewodów i instalaci klejone szczelnie taśmą itd.

odaro
07-09-2010, 05:43
problemu paroizalacji, dać czy nie? oto jest pytanie ;)

ps. Znajomy ładnie spie... podasze ... po trzech latach płyty gipsowe czarne od pleśni, konstrukcja drewniana też, ale był mądrzejszy ;)


To co dał czy nie dał paroizolacji bo jakiś tajemniczy jesteś.

ewadora
07-09-2010, 09:32
Popieram pytanie.
Mam wrażenie ,że ktoś kto ma tytuł:
"najlepszy doradca na tym forum" nie powinien mówić zagadkami i tajemniczo się uśmiechac- tylko - kawa na ławę .Wiekszość z nas to laicy w budowlance.
Co gorsza przy budowie naszych domów niejednokrotnie mamy do czynienia z wykonawcami - niewiele mniejszymi laikami- stąd nasze poszukiwania i pytania.
Ja np.mam takiego kierbuda ,ze nikomu nie życze. Nigdy z własnej woli nie zaszedł na budowę, nie zadzwonił,nie zapytał.Ostatnio to był ponad rok temu( jak chciał zainkasowac pieniążki bo mu brakowało). I co gorsza facet z polecenia.( dopiero potem zrozumiałam,że polecono mi go - bo w niczym nie przeszkadza- ale i nie pomaga niestety :(

edde
07-09-2010, 19:57
z góry zakładam ,ze to nie będzie szczelne.

wybacz ale śmieszne podejście, do wszystkiego tak podchodzisz? dachówka będzie i tak ciekła, wiec poco ja zakładać? okna i tak źle wstawią więc może bez nich? może przerysowane porównanie ale sens ten sam...
wiem, ze z "fachowcami" jest przeważnie ciężko, dlatego wiekszość prac wykonuję sam, mimo, ze niektóre pierwszy czy drugi raz w życiu to już o niebo lepiej niż tacy z łapanki, ale uważam, ze jak się samemu nie umie lub nie ma możliwości to labo trzeba znaleźć naprawdę dobrą ekipę (ale wtedy to oczywiście odpowiednio kosztuje, nie ma co się łudzić) albo nad przeciętniakami stać i pilnować, palcem pokazywać
natomiast bajki typu równomierne dozowanie pary wodnej do wełny to proponuję dzieciom poopowiadać, a nie na budowie stosować... naprawdę w to wierzycie?, odaro, jak widzę od początku tematu niby sie zastanawia, ale faktycznie na wstępie założył, że to i tylko to rozwiązanie jest idealne i szuka dla niego usprawiedliwienia (niestety, tak to wygląda i tak to widzę), Tobie ewa radzę wziąć to jednak na logikę, naprawdę
ps. a jak tam balkon/wykusz, gotowy? udało się?

an-bud
07-09-2010, 20:14
Popieram pytanie.
Mam wrażenie ,że ktoś kto ma tytuł:
"najlepszy doradca na tym forum" nie powinien mówić zagadkami i tajemniczo się uśmiechac- tylko - kawa na ławę .Wiekszość z nas to laicy w budowlance.
Co gorsza przy budowie naszych domów niejednokrotnie mamy do czynienia z wykonawcami - niewiele mniejszymi laikami- stąd nasze poszukiwania i pytania.
Ja np.mam takiego kierbuda ,ze nikomu nie życze. Nigdy z własnej woli nie zaszedł na budowę, nie zadzwonił,nie zapytał.Ostatnio to był ponad rok temu( jak chciał zainkasowac pieniążki bo mu brakowało). I co gorsza facet z polecenia.( dopiero potem zrozumiałam,że polecono mi go - bo w niczym nie przeszkadza- ale i nie pomaga niestety :(

Trzeba odciąć przenikanie pary wodnej, więc zastosować folię paroizolacyjną. Bardzo dokładnie inaczej zrobił ten znajomy, + dodatkowo wszystkie ścianki działowe przecinają paroizolację (zbrodnia budowlana)

ps. kierbud będzie pilnował za odpowiednią kasę, za 10x tyle by był 10x częściej na budowie. :rolleyes:

odaro
07-09-2010, 20:19
Trzeba odciąć przenikanie pary wodnej, więc zastosować folię paroizolacyjną. Bardzo dokładnie inaczej zrobił ten znajomy, + dodatkowo wszystkie ścianki działowe przecinają paroizolację (zbrodnia budowlana)

ps. kierbud będzie pilnował za odpowiednią kasę, za 10x tyle by był 10x więcej na budowie. :rolleyes:

A może Twój znajomy wybudował dom i zamieszkał w 12 miesięcy?

odaro
07-09-2010, 20:26
odaro, jak widzę od początku tematu niby sie zastanawia, ale faktycznie na wstępie założył, że to i tylko to rozwiązanie jest idealne i szuka dla niego usprawiedliwienia (niestety, tak to wygląda i tak to widzę), Tobie ewa radzę wziąć to jednak na logikę, naprawdę
ps. a jak tam balkon/wykusz, gotowy? udało się?


A tu Cię zaskoczę bo najpewniej dam paroizolacją tylko nie zwykłą żółta ale przynajmniej Corotop Activ Control


Zastanawia mnie tylko jedna rzecz czemu tak wielkiemu , międzynarodowemu producentowi wełny jakim jest Rockwool zależy aby ich wełna była zawilgocona albo mokra od pary wodnej. No tak na to wychodzi skoro nie zalecają stosowania paroizolacji.

Potrafisz to jakoś wytłumaczyć.

ewadora
07-09-2010, 20:45
ps. kierbud będzie pilnował za odpowiednią kasę, za 10x tyle by był 10x częściej na budowie. :rolleyes:
powiem Ci tak - kierbud był jedynym najętym człowiekiem na tej budowie z którym się nie targowałam bo uważałam,ze to ma być naprawdę mój człowiek na tej budowie- no i niestety.....Potem chciałam go zmienić i nie dało się :(

Trzeba odciąć przenikanie pary wodnej, więc zastosować folię paroizolacyjną. Bardzo dokładnie inaczej zrobił ten znajomy, + dodatkowo wszystkie ścianki działowe przecinają paroizolację (zbrodnia budowlana)
Coś nie do końca mi twoja wypowiedź pasuje - piszesz ,ze znajomy nie dał paroizolacji ( tak rozumiem powyższe zdania) - a potem ,ze wszystkie ścianki działowe przecinają paroizolację.No to już nie wiem- dał czy nie dał paroizolację?
A może chciałeś powiedzieć,ze znajomy dał paroizolacje tylko nie zadbał o jej szczelność ?- a więc byłaby to sytuacja ,którą razem z Odaro rozważamy.

ewadora
07-09-2010, 20:54
wybacz ale śmieszne podejście, do wszystkiego tak podchodzisz? dachówka będzie i tak ciekła, wiec poco ja zakładać? okna i tak źle wstawią więc może bez nich? może przerysowane porównanie ale sens ten sam...
do wszystkiego tak podchodzę i prawie zawsze mam rację- stąd zawsze staram się zminimalizować skutki takiego stanu rzeczy :)
A to że dachówka na pewno będzie przeciekała to wiem z pierwszej reki - bo od samego P.Andrzeja Wilhelmiego z forum- jak nie wierzysz to go zapytaj :P .On zawsze mówi,że za szczelność dachu odpowiada wstępne krycie - nie dachówka- i w tym na pewno się nie myli :).
Okien pilnowałam - bo miałam trochę czasu - i gdyby nie ja i FM to byłoby kiepsko.Marudzili ale sporo poprawili, balkony podpierali chyba po 8 miesiacach po 50 telefonach ode mnie, a nawiewników ,które były zepsute i odwrotnie założone do tej pory nie udało mi się poprawić.I dziwisz mi się? Kominy mi ciekną- mimo ,ze fachofcy z polecenia - co to niby po nich nikt nie poprawia tylko oni po kimś.A cenili się ,że ho ( no i wydawało mi się że naprawdę fachowcy - szkoda gadać)


ps. a jak tam balkon/wykusz, gotowy? udało się?
balkon wylany ale do gotowości mu daleko :(. Na razie cały czas leje i nie mogę go wysmarować Mapelastikiem, oprócz tego czekam na blacharza - który tez nie przyjdzie zanim nie skończy dachu - a tu deszcz - p....a pogoda :P - że tak się wyrażę bo czasami mi już nerwy puszczają- zawsze pod górkę ........A mieliśmy się na jesieni wprowadzić

odaro
08-09-2010, 21:10
EZS czy Twój mąż wszedł już na stryszek;)

edde
08-09-2010, 23:58
........Na razie cały czas leje i nie mogę go wysmarować Mapelastikiem, oprócz tego czekam na blacharza - który tez nie przyjdzie zanim nie skończy dachu - a tu deszcz - p....a pogoda :P - że tak się wyrażę bo czasami mi już nerwy puszczają- zawsze pod górkę ........A mieliśmy się na jesieni wprowadzić

not o witaj w klubie :) , no może z ta różnica że jak kiedyś pisałem obróbki mam zatopione w żywicy (o, taka uwaga może ci się przyda: po przyklejeniu na żywice obróbek nie dopuść do ostrego zmoczenia wylewki, bo nasiąknie woda i pod blachą żywica pod wpływem nadmiernej wilgoci może się miejscowo odparzyć od betonu, miałem tak niestety miejscowo i musiałem poprawiać w dwóch miejscach), na to wyrównanie powierzchni i spadku mapei adesilex p4, i udało mi się zrobić warstwe zerową z mapelastica i powklejać taśmę narożnikową, i na tym stanęło bo czekam na trzy dni bezdeszczowej pogody (jeden przed dla przeschnięcia balkonu i wykusza, drugi na zrobienie i 24h ochronne przed deszczem po robocie), a wprowadzić się... hmmm... może zima się jakoś uda....

ps. sorry odaro za mały OT ;)

ewadora
09-09-2010, 08:39
Tak -wzywamy męża EZS o wyjście na strych ;P. :).
Edde -dzięki za naprawdę cenne uwagi o żywicy - jeszcze nie posmarowałam i miałam zamiar to uczynić -ale wobec tego poczekam na konkretny termin blacharza ,żeby nie było tak jak u Ciebie

ewadora
15-09-2010, 10:48
I co ?
cisza...
Nikt więcej nie stosował membrany Corotop?
Podzielcie się prosze waszymi doświadczeniami

odaro
20-09-2010, 22:26
Ewadora i co postanowiłaś.

ewadora
21-09-2010, 09:51
Nic- cały czas się motam.:(.
Na razie to jeszcze mnie nie pili - bo i tak czekam na poprawki kominów ,które przeciekają :(.
A może założyć wątek dla tych co zakładali Corotop - może ktoś więcej się odezwie?

ewadora
22-09-2010, 23:02
Podrzucę Ci jeszcze parę wątków:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114744-folia-paroizolacyjna-dylemat&highlight=corotop+active+control
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?118682-MIT-O-FOLI-PAROIZOLACYJNEJ!!!&highlight=corotop+active+control
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?9316-warstwy-ocieplenia-poddasza&highlight=corotop+active+control
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?113066-Ple%C5%9B%C5%84-w-rogach-na-poddaszu&highlight=corotop+active+control

czyli chyba jednak zwykła folia :(.
Na Dorkena raczej mnie nie stać

ewadora
09-10-2010, 23:06
Odaro - i jak twoje poddasze?
Mój termin tez się powoli mam nadzieję zbliża- i dalej nie wiem co robić.Na pewno coś położę tylko co?
Mąż EZS ma bardzo wysokie schody na swój strych bo idzie już chyba z miesiąc :P.
Nikt inny z Corotop Activ Control na poddaszu też się do tej pory nie ujawnił .Co robić :?

odaro
10-10-2010, 06:49
Odaro - i jak twoje poddasze?
Mój termin tez się powoli mam nadzieję zbliża- i dalej nie wiem co robić.Na pewno coś położę tylko co?
Mąż EZS ma bardzo wysokie schody na swój strych bo idzie już chyba z miesiąc :P.
Nikt inny z Corotop Activ Control na poddaszu też się do tej pory nie ujawnił .Co robić :?

U mnie poddasze czeka aż dokończę ocieplenie ale już kupiłem Activ Control.

Czeka sobie na swoją kolej.

EZS
10-10-2010, 21:02
Wszedł :)
dopiero niedawno.
śladów żadnej wilgoci nie widać, wełna leży nadal puszysta i sucha, więźba cała i nie zmurszała. Po 4 latach od położenia.
Za to okazało się, że kochani ocieplacze nie wywinęłi wełny na szczyty ścian, cokolwiek to znaczy (ja tam nie właziłam). Teraz jak dołozył jeszcze 15 luzem i zakrył te szczyty to w moim pokoju przybył 1 stopien bez grzania. Grubość nad sufitem mam 45 cm :rolleyes:

Rom-Kon
10-10-2010, 21:21
Wszedł :)
dopiero niedawno.
śladów żadnej wilgoci nie widać, wełna leży nadal puszysta i sucha, więźba cała i nie zmurszała. Po 4 latach od położenia.
Za to okazało się, że kochani ocieplacze nie wywinęłi wełny na szczyty ścian, cokolwiek to znaczy (ja tam nie właziłam). Teraz jak dołozył jeszcze 15 luzem i zakrył te szczyty to w moim pokoju przybył 1 stopien bez grzania. Grubość nad sufitem mam 45 cm :rolleyes:
...gdyby nawet połowa wełny zwilżała i straciła sporo na izolacyjności to i tak zostanie ponad 20cm wełny a to już "grzeje". Ale to jest wełna otwarta od góry na stryszek czyli dobrze wentylowana - nie ma ani membrany lepiej lub gorzej przepuszczalnej ani pełnego deskowania z miejscami gdzie bardzo trudno wentylować (kosze i naroża). Tu nie ma możliwości porównań.

odaro
10-10-2010, 21:33
Wszedł :)
dopiero niedawno.
śladów żadnej wilgoci nie widać, wełna leży nadal puszysta i sucha, więźba cała i nie zmurszała. Po 4 latach od położenia.
Za to okazało się, że kochani ocieplacze nie wywinęłi wełny na szczyty ścian, cokolwiek to znaczy (ja tam nie właziłam). Teraz jak dołozył jeszcze 15 luzem i zakrył te szczyty to w moim pokoju przybył 1 stopien bez grzania. Grubość nad sufitem mam 45 cm :rolleyes:

Jaki masz dach dwuspadowy?

EZS
10-10-2010, 21:38
Ano tak, dwuspadowy. Rom-kon ma rację, u kogoś kto ma kosze i niewentylowane połacie może być inaczej... Choć jak nie ma wentylacji dachu, to niezaleznie od folii mogą być kłopoty z wilgocią.

odaro
10-10-2010, 21:42
Ano tak, dwuspadowy. Rom-kon ma rację, u kogoś kto ma kosze i niewentylowane połacie może być inaczej... Choć jak nie ma wentylacji dachu, to niezaleznie od folii mogą być kłopoty z wilgocią.

A jak masz dach wentylowany

Rom-Kon
10-10-2010, 23:31
A jak masz dach wentylowany
nawet gdy nie ma wentylacji to i tak gdzieś są "przeloty" i faktycznie ta wentylacja jest. Gdyby rzeczywiście nie było to wilgoć by skraplała się na dachu (deska? folia?) i kapała na wełnę... i tak aż by nie przeciekła przez płytę... ale to tylko teoria bo w praktyce wentylacja zawsze jakaś jest...

EZS
11-10-2010, 10:08
na właśnie
sa przy szczycie szpary (ale nie dziury, jak mają niektórzy), są w podbitce te kawałki wentylacyjne, ogólnie jak mąż łaził po tym strychu to ciągle krzyczał, żeby drzwi na dole nie otwierać, bo mu wiało.
Raczej mam na myśli, że dach dwuspadowy każdą szparką się wywietrzy. Dach z koszami może mieć takie obszary, gdzie jest zastój powietrza.

orko
12-10-2010, 12:52
a wilgoć z pary wodnej która się już tymi "dziurami" dostanie to wyjdzie nie do dołu (z garnka czy czajnika para Wam też do dołu wali? ;) ) ale do góry membraną wysokoparoprzeuszczalną lub drożna szczeliną wentylacyjną ponad warstwą wełny, ot i cała filozofia...

Oj spało się na fizyce snem niedźwiedzia a teraz takie rady się daje!

Rom-Kon
12-10-2010, 13:49
Oj spało się na fizyce snem niedźwiedzia a teraz takie rady się daje!

Niestety muszę się zgodzić...

Jest taka teoria balonika... jedna dziurka i powietrze z całego balonika schodzi... tak samo jedna dzurka na poddaszu i cała wilgoć właśnie tą nieszczęsną dziurką uchodzi... to zjawisko wykorzystuję na Inwestorów opornych w płaceniu... wystarczy zrobić w płycie ze trzy dziurki (wkrętami i później zaszpachlować) a od spodu przykleić na akryl gwizdek od czajnika... później taki gwizdek gwiżdże w nocy i straszy Inwestora :D :D :D

admin
12-10-2010, 14:46
Zapraszamy do kontaktu z Ekpertem Forum. Na pytania odpowiada URSA

Porady Eksperta: http://forum.muratordom.pl/forumdisp...łna-mineralna (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?134-Porady-Eksperta-URSA-materiały-izolacyjne-wełna-mineralna)

URSA Polska jest producentem szerokiej gamy materiałów izolacyjnych. Podstawowe produkty firmy to wełna mineralna URSA GLASSWOOL oraz polistyren ekstrudowany URSA XPS, a także nowość w ofercie - biała wełna mineralna PURE ONE. Dzięki nim producent zapewnia wiele rozwiązań w zakresie izolacji termicznej i wyciszenia pomieszczeń.

Materiały izolacyjne, ocieplenie dachu, ocieplenie poddasza, izolacje techniczne, izolacja ścian, sufitów i podłóg – URSA oferuje rozwiązania dla wszystkich.

Czekamy na Państwa pytania
Pozdrawiamy

ewadora
22-10-2010, 22:37
Zdecydowałam się na Corotop activ control- na poddaszu - tylko w suszarni dam folię paroszczelną ( poradzicie jaka najlepsza?)
Czas pokaże,która opcja wygra.
Chyba że na szybko zgłosi się ktoś ,kto założył Corotopa i komu zgniły krokwie.
CZym kleić folię do folii?
Rom-kon polecał Coromix - czy Corofix? A może coś równie dobrego a tańszego?

EZS
23-10-2010, 20:58
zdaje się, ze najlepiej wyszła nam szara tasma do pakowania, bo ta markowa Corotopa jest do bani. A z klejeniem do muru były problemy, bo nic nie chce trzymać. W końcu małż stwierdził, że się przestaje przejmowac, jak pusci, to puści, i tak nie będzie super szczelnie :) Przykleił tą ich taśmą i przycisnął jakąś listewką. My mamy panele a nie gk (oprócz łazienki), więc rusztowania były drewnaine i coś tam przykręcał do ściany razem z tą folia.

ewadora
23-10-2010, 23:01
Dzięki za odpowiedź.
A nie boicie się pożaru? Ja też początkowo chciałam boazerię,ale postraszono mnie i odpuściłam sobie ten temat.Czymś impregnowaliście te panele przeciwogniowo?
Naprawdę ta taśma jest do bani ?
Już byłam zdecydowana wydać na nią kupę kasy byle trzymała się murów i kominów :(

brachol
24-10-2010, 05:49
dostałem taką odpowiedź w temacie folii na poddaszu z Rockwoola:


W przypadku wełny TOPROCK, SUPERROCK najlepiej jest zastosować izolację o gr. około 27cm, łącznie w dwóch warstwach. Wentylowana pustka pomiędzy deskowaniem na krokwiach, a wełną układaną między nimi, powinna mieć gr. 3-6cm. Jeśli jest problem z zakupem wełny gr. 16cm, proponuję rozważyć zastosowanie 15cm pomiędzy krokwiami, w drugiej warstwie 12cm.
Głównym zadaniem paroizolacji jest ograniczenie przepływu pary wodnej przez konstrukcję przegrody. Dyfuzja pary zachodzi od strony pomieszczenia ogrzewanego na zewnątrz budynku lub do pomieszczenia nie ogrzewanego. Jeśli strop nad kuchnią rozdziela pomieszczenia ogrzewane, nie ma potrzeby stosowania paroizolacji.
Jeśli chodzi o stropodachy, w naszych materiałach znaleźć można informacje, że folię paroizolacyjną zalecamy stosować wg potrzeb, tam gdzie jest ona faktycznie potrzebna. Czyli przykładowo w przypadku, kiedy w domu funkcjonuje wentylacja grawitacyjna - na zasadzie wlotów powietrza przez nieszczelności np. w oknach, wylotów np. przez kratki wentylacyjne w kuchni, łazience, wtedy zalecamy taką folię stosować jedynie w pomieszczeniach "mokrych": kuchnia, łazienka, suszarnia, wc itp. Część pary wodnej będzie miała możliwość "wyjścia" przez pozostałą część dachu bez szkody dla izolacji, nawet wtedy, gdy okna (wloty powietrza) są szczelnie zamknięte (wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa). Przy zastosowaniu foli paroizolacyjnej na całym dachu należy pamiętać o otwieraniu, rozszczelnianiu okien tak, aby była możliwość wymiany powietrza i wyprowadzeniu pary wodnej z obiektu.
Z kolei w przypadku budynku, w którym planuje się wentylację mechaniczną folię najlepiej zastosować nad wszystkimi pomieszczeniami. W takim domu, chroni się pomieszczenia przed niekontrolowanym napływem powietrza przez nieszczelności. Są też szczególne przypadki np. budynek z dachem o kształcie piramidy, koperty, w którym na krokwiach zastosowano pełne deskowanie z papą. Mimo, że posiadałby wentylację grawitacyjną zalecane byłoby ułożenie foli paroizolacyjnej nad całym poddaszem. W takich dachach są trudności z ich wentylacją, dlatego ogranicza się przepływ pary wodnej stosując ww. folię. Paroizolację na poddaszu trzeba stosować racjonalnie. Jej zamontowanie lub brak to indywidualna sprawa, natomiast nie zawsze jest ona niezbędna.

Pozdrawiam / Kind Regards

Grzegorz Miłuch

ewadora
24-10-2010, 09:46
Ciekawa i rozsądna wypowiedź :). Całkowicie się z nią zgadzam- tutaj tez pokazano jak różne powinno być podejście do tematu w zależności od uwarunkowań danego obiektu.
Jeśli ja mam deskowanie i papę oraz wentylacje grawitacyjną to powinnam dać paroizolację - tego jestem świadoma.Ale cały czas kusi mnie Corotop - bo mam nadzieje ,ze w przypadku nieszczelności i nadmiaru pary wodnej w wełnie folia ta pozwoli oddać z powrotem parę wodna do pomieszczenia i nie dopuści do jej wykroplenia się w okolicach krokwi co będzie skutkować w przyszłości ich degradacją

kip
17-01-2013, 21:25
ale po jaką cholerę wam para wodna w wełnie i to równomiernie na całej powierzchni w dodatku??
nadmiar pary wodnej niech odprowadzi wentylacja a wełna niech pozostanie sucha, i na chłopski rozum folia paroizolacyjna zapewni to lepiej niż dziurawe płótno...
co do drugiej części wypowiedzi koleżanki: "natomiast nieszczelna folia paroizolacyjna dziurami wpuści wilgoć,która się rozprzestrzeni w wełnie- ale wyjście będzie miała tylko przez te nieszczelności , w pozostałych miejscach będzie mogła się gromadzić i wykraplać " to naprawdę trzeba umieć zepsuć paroizolację żeby te dziury były takie jak je opisujecie, a wilgoć z pary wodnej która się już tymi "dziurami" dostanie to wyjdzie nie do dołu (z garnka czy czajnika para Wam też do dołu wali? ;) ) ale do góry membraną wysokoparoprzeuszczalną lub drożna szczeliną wentylacyjną ponad warstwą wełny, ot i cała filozofia...
"bo drogi opóźniacz będzie wpuszczał i wypuszczał parę wodną na całej swojej powierzchni" wpuścić to i owszem, tylko po co? ale wypuścić? a gdzie? do dołu? w płytę GK? a jakim cudem? wilgoć i tak w wełnę pójdzie, a co dale to już wiadomo ;)

przeglądając zdjęcia z etapu zabudowy poddasza odkryłem, że fachowcy nie wykonali mi zbyt dokładnie izolacji paroszczelnej w pomieszczeniu łazienki. Generalnie folia jest położona pod płytami i na zakładkę ale miejscami nie została dokładnie docięta i doklejona do ściany np. na styku regipsów ze ścianką kolankową lub doklejona do rur w przejściu instalacji przez regipsy. Tam widoczne są miejscami wąskie szpary przez które prześwituje wełna. Czy w tych miejscach po zaszpachlowaniu i pomalowaniu płyt zacznie przenikać wilgoć? W tej chwili położone są już regipsy i zaszpachlowane. Czy można z tym coś w tej chwili zrobić? Jak na tym etapie można się uchronić przez skutkami wilgoci wnikającej w ocieplenie i degradacją wełny i konstrukcji dachu? Patrząc od góry mamy: dachówka ceramiczna falista Roben, membrana wysokoparoprzepuszczalna Dorken Delta..,wełna Rockwool 20cm, folia paroszczelna, płyta regipsowa.

Czy macie podobne doświadczenia i jak je rozwiązaliście? Nie wierzę, aby wszyscy mieli zrobione wszystko idealnie bo znalezienie dobrej ekipy często graniczy z cudem. Pozdrawiam

Tomek W
22-01-2013, 08:16
Niewielkie otwory w folii paroizolacyjnej nie musza przyczynić się do zawilgocenia wełny. Mocując płyty gipsowo kartonowe również dziurawisz folię wkrętami. Jeżeli natomiast obawiasz się, że wełna może zostać zawilgocona to proponuję rozważyć zastosowanie folii w płynie. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczało przed wnikaniem wilgoci w głąb przegrody.

wojtekdomus
22-01-2013, 11:21
Niewielkie otwory w folii paroizolacyjnej nie musza przyczynić się do zawilgocenia wełny. Mocując płyty gipsowo kartonowe również dziurawisz folię wkrętami. Jeżeli natomiast obawiasz się, że wełna może zostać zawilgocona to proponuję rozważyć zastosowanie folii w płynie. Takie rozwiązanie będzie zabezpieczało przed wnikaniem wilgoci w głąb przegrody.

Dzięki za takie porady. Folie w płynie to przeważnie wodne emulsje polimerów i zawierają surfaktanty które ciągną chłoną wodę jak cholera. Folie w płynie są produktami które przewodzą parę wodną kiilkaset razy lepiej niż folie PE. Folie najlepiej uszczelnić taśmami samoprzylepnymi. Gwożdzie którymi się folie przebija powinny mieć jakieś elstyczne podkładki które uszczelniają otwór.

kip
23-01-2013, 15:40
A jak wygląda przyczepność emulsji do folii w płynie?

Ek_ge
04-04-2016, 21:38
Czy jest ktoś kto nie stosował paroizolacji na poddaszu i może podzielić się swoimi doświadczeniami.

Oczywiście w łazienkach i kuchni stosowanie paroizolacji jest obowiązkowe ale czy jest ktoś kto nie dawał żółtej folii paroizolacyjnej w pozostałych pomieszczeniach poddasza.

Czy brak paroizolacji powodował jakieś ujemne skutki.

Nie pamiętam w którym wątku ale zgłosiło się klika osób z forum którzy nie zastosowali paroizolacji i było OK.

Pytam o to bo u siebie również nie chciałbym zastosować paroizolacji na poddaszu.

Generalnie stosowanie folii jest wskazane w pomieszczeniach gdzie może gromadzić się wilgoć, a więc w łazience i kuchni, w pozostałych nie ma takiej konieczności.

Pozdrawiam
Marek Tucholski
Online Ekspert marki Lafarge

FlashBack
05-04-2016, 11:08
Generalnie stosowanie folii jest wskazane w pomieszczeniach gdzie może gromadzić się wilgoć, a więc w łazience i kuchni, w pozostałych nie ma takiej konieczności.

Pozdrawiam
Marek Tucholski
Online Ekspert marki Lafarge
Oj.... pomieszczenie takie jak łazienka czy kuchnia jest projektowane tak, że nie może gromadzić się w nim para wodna. Możliwe jest (z racji przeznaczenia) jedynie czasowe wystąpienie podwyższonej wilgotności powietrza. Paroizolacja ma sens w pomieszczeniach gdzie występuje stały wysoki napór pary wodnej.

Pominę wprowadzenie pana experta w prawa rządzące naturą.
Do zabezpieczenia przegrody przed skutkami gromadzenia się w niej pary wodnej (brak temperaturowo, ciśnieniowo i wilgotnosciowo stałych parametrów pomiedzy stronami przegrody. Zew zmienne , a wew "stale" ) stosuje się odpowiednie typy folii. A pomieszczenia wyposaża się w sprawny (graw. lub wymuszony) wydajny system wymiany powietrza .