PDA

Zobacz pełną wersję : bez komina?



taylor1
24-08-2010, 22:23
po raz kolejny muszę zasięgnąć rady forumowych ekspertów:)
odnośnie wentylacji łazienki,wc i kuchni - dom parterowy, czy można takową wentylację zrobić w sposób następujący:
- nie budować kominów wentylacyjnych od fundamentów po dach, które bądź co bądź trochę miejsca zajmują w i tak małych pomieszczeniach
- zamiast ostatniej cegły w ściance działowej zamurować kształtkę wentylacyjną 15x15 i wyprowadzić ponad dach
- lub w stropie (lany) takową kształtkę umieścić, tak żeby w suficie była?
co na to fachowcy?

chris_w
25-08-2010, 08:00
A ściana poniżej komina jest nośna i wytrzyma ciężar komina który będzie nad stropem?

M K
25-08-2010, 10:55
To zależy co chcesz mieć. Sprawną wentylację grawitacyjną czy namiastkę.
Wentylacja grawitacyjna w domach o szczelnych oknach nie działa. Aby działała potrzebne są nawiewniki lub rozszczelnione okna.
Trzeba więc liczyć się ze stratami ciepła.
Ponadto przy wentylacji grawitacyjnej najlepiej jak pomieszczenia takie jak: kuchnia łazienki, wc, kotłownia, przylegają do kominów.
Mamy wtedy jeden góra dwa kominy wystające ponad dach. Problem zaczyna się kiedy w projekcie pomieszczenia te są porozrzucane po całym domu.
Wtedy zaczyna się kombinowanie może wentylacja rurą pcv lub spiro a na dach kominki wentylacyjne. Albo spiąć to na strychu łącząc po dwa, trzy i na dach kominek.
Niektórzy robią wentylację przez ścianę a potem skarżą się że wieje. Więc wentylatory z żaluzją, klapy zwrotne, itd......
Pomysłów i patentów jest dużo, lepszych i gorszych ale tak naprawdę to są namiastki wentylacji. Bo działa ona tylko kiedy włączony jest wentylator albo z kratek wentylacyjnych dmucha zimne powietrze lub kapie skroplona para wodna. W domu wilgotność oscyluje w granicach 70-90 % a w kątach i za meblami coś zaczyna wyrastać. Ktoś tam zaraz pewnie się oburzy, że to nieprawda ja to tak i tak zrobiłem i działa.
No cóż czasami się uda a wiara jest wielka.
Moim zdaniem jak nie chcemy budować kominów lub potrzeba by było ich więcej jak dwa, trzy. To lepiej zrobić wentylację mechaniczną zrównoważoną z ewentualną możliwością odzysku ciepła czyli rekuperatorem.
Natomiast jak decydujemy się na wentylację grawitacyjną to zróbmy ją porządnie. Kominy tak naprawdę nie zabierają dużo miejsca, bo zwykle są wbudowane w ścianę. Można je zrobić z cegły lub pustaków wentylacyjnych. Kanały wentylacyjne mogą zaczynać się od poziomu kratek pod sufitem stropu.
Tutaj jest dużo cennych uwag na tematy wentylacyjne:
http://forum.budujemydom.pl/O-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek-t11416.html

taylor1
25-08-2010, 19:33
na ściankach działowych z uniporu 11,5 miałyby być pobudowane. Wygląda na to, że murarzom się nie chce może tych kominów postawić, bo nie tylko o koszt tu chodzi. Fakt, że niestety dach będzie pokryty kominami i kominkami - aktualnie są już dwa - do ogrzewania i kominka z wentylacjami, a kuchnia i łazienka daleko i od siebie i od już postawionych kominów:( więc jeszcze 5 wentylacyjnych potrzeba. Mechaniczna nie wchodzi w rachubę

Konto usunięte_12*
25-08-2010, 19:49
co na to fachowcy?

Witam,
Zadajesz takie pytania, jak byś nie miał projektu(?). Jeśli dom jest już W TRAKCIE realizacji, to trochę późno na jakieś generalne "przemeblowania".
Co na to twój projektant i kierownik budowy?

Pozdr.

M K
25-08-2010, 20:15
na ściankach działowych z uniporu 11,5 miałyby być pobudowane. Wygląda na to, że murarzom się nie chce może tych kominów postawić, bo nie tylko o koszt tu chodzi. Fakt, że niestety dach będzie pokryty kominami i kominkami - aktualnie są już dwa - do ogrzewania i kominka z wentylacjami, a kuchnia i łazienka daleko i od siebie i od już postawionych kominów:( więc jeszcze 5 wentylacyjnych potrzeba. Mechaniczna nie wchodzi w rachubę

Nie rozumiem ma być wentylowana kuchnia i łazienka a trzeba jeszcze pięć kominów?

taylor1
25-08-2010, 21:58
projekt jest tak ubogi, że głowa boli - potrzebujemy 5 kanałów wentylacyjnych tzn 2 w kuchni, 1 w przyległej spiżarce, 1 łazienka i 1 wc.

M K
26-08-2010, 08:52
No to masz problem. Na ściankach z uniporu 11,5 to raczej kominów murowanych nie postawisz.
Pozostaje zastosować jakiś patent.
Czemu wentylacja mechaniczna nie wchodzi w rachubę?

Konto usunięte_12*
26-08-2010, 19:20
projekt jest tak ubogi, że głowa boli - potrzebujemy 5 kanałów wentylacyjnych tzn 2 w kuchni, 1 w przyległej spiżarce, 1 łazienka i 1 wc.

U mnie za to projektant do kominka "przewidział" komin murowany z cegły o przekroju kanału spalinowego 14x14 cm:eek: i dwa kanały wentylacyjne (te same wymiary), podczas gdy kominek, który planowałem zainstalować ma czopuch o średnicy fi 20 cm. Dodatkowo murarz nastraszył mnie, że murowanie kanałów z cegły będzie droższe, niż montaż komina systemowego. W rezultacie zadecydowałem (za zgodą projektanta), aby komin systemowy z kanałem spalinowym fi 200 i dwoma kanałami wentylacyjnymi przystawić do tej ściany nośnej (mam go w łazience - na szczęście jest duża:)). Może zatem rozważ i tę opcję, aby pustaki wentylacyjne ulokować w najmniej kłopotliwych miejscach stycznie do ściany(?)
P.S. "Fajny" to projektant, gdy w praktyce całą wentylację za niego ty musisz projektować:rolleyes:

taylor1
27-08-2010, 14:04
komin już mamy systemowy z wentylacją do kominka - faktycznie tańszy niż z cegły.
Oto co projektant zaprojektował (wyczytane z projektu):
- wentylację wykonać jako przewody w zespołach kominowych i/lub jako wywietrzaki systemowe dachowe z rurami Spiro
i to by było na tyle.

M K
27-08-2010, 16:10
A nie ma możliwości dostawienia kanałów wentylacyjnych do istniejących dwóch kominów?

Konto usunięte_12*
27-08-2010, 21:20
wentylację wykonać jako przewody w zespołach kominowych i/lub jako wywietrzaki systemowe dachowe z rurami Spiro

Nigdy do wentylacji konwekcyjno-grawitacyjnej (z powodu większych oporów przepływu powietrza) nie dawałbym rur "spiro"! Rury te , owszem, sprawdzają się, ale przy wentylacji mechanicznej. Sam taką rurę zastosowałem do połączenia z dachowym kominkiem wentylacyjnym (dla okapu nadkuchennego). Jednak z tego powodu, że wszystkie rury z tworzywa są NIENASIĄKLIWE (w odróżnieniu od murowanego kanału wentylacyjnego) koniecznym jest zastosowanie odskraplacza, gdyż inaczej będzie się z nich "lało". Szczególnie dotyczy to kuchni i łazienki (i nie tylko).

Pozdr.