PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka - brak stref brzegowych



gwiezdnik
27-08-2010, 12:22
Hej...

Nie mogę tak naprawdę doszukać się czym grozi brak stref brzegowych. Hydraulik właśnie ułożył co 10cm w salonie rurki - mówi, że strefy brzegowe są niepotrzebne przy tak gęstym ułożeniu. Będą ciepłe okna, gruba izolacja, rekuperator.

Wiem że to źle że nie ma stref brzegowych, tyle doczytałem, znalazłem w archwium, ale... jak bardzo źle? Tego niestety nie mogę nidzie znaleźć. Olać sprawę i zalac posadzki, czy wstrzymać wszystko znowuż na kolejne miesiące i szukać innego hydraulika? Nie wiem czy jest sens zmuszanie hydraulika który nie lubi stref brzegowych do ich układania, więc.... musiałbym szukać kogoś innego, ten ktoś musi znaleźć czas, i wszystko się opóźni. Wiecie jak to jest na budowie.

Gra jest warta świeczki? Czy może braku stref nie odczuje? Szyb trochę jest, nie jest to ściana przeszklona, ale większe okno balkonowe, większe okno narożne... Izolacja styro na poziomie 24cm, okna drewniane 3 szybowe, grube. Łącznie w salonie ułożone 4 sekcje ślimakowe co 10cm. Pokój ma jakieś 7x5m, z czego zewnętrzne jest powiedzmy 10m, z czego jakieś 3m to drzwi na taras i 2-3m ciut większe okna. Czyli połowa znajduje się bezpośrednio przy szybach.

Co robić...?

Pzdr,
Damian

Abigor
27-08-2010, 14:10
Pokazać hydraulikowi projekt i niech robi zgodnie z nim.

qwert
27-08-2010, 14:19
olać. mam dobrze ocieplony dom, reku i tamtej mroźnej zimy część pętli wyłączyłem. W sypialni mam potężne okno do samej podłogi, też było ciepło, trefy mam, tzn. przy ścianach idą 2 pętle co 5 cm, reszta co 10cm. mysle, ze bez tych pętli brzegowych tez by działało.

woda w podłogówce rzadko przekraczała 25stC.

piwopijca
27-08-2010, 14:50
Przy ulozeniu co 10cm nie ma fizycznej mozliwosci ulozenia stref brzegowych -bo niby co ile centymetrow chcialbys ukladac tam rurki (10cm jest minimum jake powinno sie klasc)?

Ja nie robilem stref brzegowych u siebie i nie wize w tym nic zlego. Takie strefy sa potrzebne w przypadku wiekszych strat ciepla przy przegrodach zewnetrznych (sciany, okna), jesli masz dom bardzo dobrze ocieplony (np. 25 -30cm styro na elewacji) to nie masz sie czym przejmowac, nie odczujesz ich braku.
Inna sprawa, ze w salonie masz tak "gesto" rurki ulozone, skoro twierdzisz ze masz grubo izolacji (ok. 24cm) to jakie wyszlo Ci zapotrzebowanie skoro walisz rurki co 10cm?

Pzdr.

sacha
27-08-2010, 15:33
No przy tym zagęszczeniu to faktycznie stref brzegowych nie można bardziej zagęścić. Można natomiast wykonać pętle grzewcze usytuowane geometrycznie do ścian i okien w taki sposób aby dana pętla "robiła" za brzegową - na niej dajemy troszkę większy przepływ i mamy miejscowe podniesienie temperatury. W tym przypadku nie wiemy jak geometrycznie usytuowane są pętle w stosunku do ścian i okien.

Sławek...
27-08-2010, 19:01
... rozkład co 10 .... to jest właśnie jedna wielka strefa brzegowa... ;) czyli brakuje Ci normalnego rozstawu...
jeżeli masz tak energooszczędny dom jak piszesz to niepotrzebnie wydajesz pieniążki na zbędne setki metrów rurki do podłogówki..... zapytaj hydraulika na jakiej podstawie wyliczył Ci taki rozstaw...

edde
27-08-2010, 20:51
nie wyliczył... ON (hydraulik) wie...

Sławek...
28-08-2010, 07:20
...hehe... i pewnie jeszcze ON (hydraulik) czerpie wymierne korzyści od tego ile inwestor zakupi towaru w JEGO zaprzyjaźnionej hurtowni... (która na pewno ma najlepszy na świecie towar, niedostępny nigdzie indziej)... życie zna już takie przypadki.... ;)

odaro
28-08-2010, 22:06
nie wyliczył... ON (hydraulik) wie...

A wie bo zawsze tak robił i było dobrze :)

edde
28-08-2010, 22:22
przy takim rozstawie, przy kilometrach (pewnie często nadprogramowych) rur, musi być dobrze :) no chyba, że pompa juz nie wyrobi, ale to nic, da się większą albo ze dwie i tez będzie dobrze, za materiały ON hydraulik nie płaci, ani za eksploatację... ;)

janekbo
29-08-2010, 07:34
Hej...
Co robić...?


Czytając w myślach Twojego hydraulika:... "Zamontować grzejniki - najlepiej regulusy" ...

Dokładnie jak koledzy piszą, nie przejmuj się strafami brzegowymi - lepiej zacznij się zastanawiać nad energooszczędną super pompą w klasie A. Niestety ale taka Cię ok. 1k zł będzie kosztowała, żeby zniwelować rozrzutność i brak wyliczeń hydraulika.