PDA

Zobacz pełną wersję : co mam z tym zrobić?



aredhel
28-08-2010, 06:46
Witam wszystkich!
Deweloper wybudował mi komin z kanałem wentylacyjnym jak na zdjęciu (dół komina).
Otwór wentylacyjny, po zabudowaniu kominka, znajdzie się wewnątrz obudowy.
Co mam z tym zrobić?
Pozdrawiam

bohusz
28-08-2010, 06:58
Na zdjęciu widać komin z dwoma otworami. Pewny jesteś, że ten dolny jest jako wentylacyjny? a ten górny jako dymny?
Jaki to komin, murowany z cegieł czy systemowy?
Wystająca rura to prawdopodobnie doprowadzenie powietrza do spalania.
Dom jest podpiwniczony? bo nie widzę wyczystki do komina.

aredhel
28-08-2010, 07:07
Cześć,
Cytat z opisu do projektu budowlanego: "Komin w technologii tradycyjnej z cegły pełnej złożony z przewodu spalinowego wyprowadzonego ponad dach z wywiewką oraz przewodu wentylacyjnego zakończonego otworami bocznymi na przestrzał".
Dom nie jest podpiwniczony, poddasze nieużytkowe, ta wystająca rura to doprowadzenie powietrza do spalania. Kominek będzie z zamkniętą komorą spalania, zabudowa kominka do sufitu z płyt gk, prosta.

ga
28-08-2010, 07:14
Jeśli masz komin systemowy, to pewnie wejście przewodu spalinowego jest gdzieś z boku?! Na zdjęciu widzę tylko górny otwór dla wentylacji i dolny wyczystkowy. Jeśli obudowa kominka zakrywa wentylację( a nie musi, może wyginać się powyżej kominka) to powyżej "ślepego" stropu wewnątz ( takie oddzielenie ciepłej przestrzeni wewnątrz obudowy od stropu) powinieneś doprowadzić przewód, np. spiro od otworu wentylacyjnego na zewnątrz. I tu wyższa szkoła jazdy - połączyć okrągłe z prostokątnym ;) Powodzenia. O dziwo dobry poradnik o kominkach leży w Castoramie. W takim darmowym, "niebieskim" wydaniu gazetkowym.

aredhel
28-08-2010, 07:20
Są tylko te otwory, które widać na zdjęciu. nie ma żadnego z boku.

ga
28-08-2010, 07:20
O! Z cegły. Martwi mnie ten prostokątny otwór na dole- o ile to wyczystka komina (do wygarniania sadzy po kominiarzu) to ona na pewno znajdzie się za obudową. Chyba trochę buba. Gdzie ma stać kominek?- nie ma wlotu kanału spalinowego, a za bardzo go odginać nie wolno.

ga
28-08-2010, 07:21
Poproś dewelopera o wskazanie na projekcie albo w naturze miejsca włączenia przewodu spalinowego. Musi to mieć w projektach.

aredhel
28-08-2010, 07:33
tak wygląda schemat podłączenia, wg mnie. Zabudowa będzie szersza od komina i będzie go zakrywała całkowicie.
W projekcie przewód spalinowy zaznaczony jest w tym kominie po prawej stronie (na zdjęciu dół komina).
Więc o co chodzi? czy mamy sobie wykuć sami dziurę na spaliny na takiej wysokości na jakiej chcemy? a ten dolny to wyczystka?
Pozdrawiam

bohusz
28-08-2010, 07:37
Czyli jak piszesz komink murowany z cegły dwukanałowy.
Jeden kanał wentylacyjny drugi dymny.
Brak wyczystki do kanału dymnego.. trzeba dorobić. Mam nadzieje że kanał dymny idzie do podłogi. Jeżeli jest to ten z wyższym otworem.
Ale to trzeba zlokalizować, po zakończeniu jakie jest nad dachem.
Kanał wentylacyjny można wyprowadzić gdzieś z boku. Również obudowa powinna być tak wykonana aby był dostęp stały do wyczystki kanału dymnego.

Odradzam bydowanie obudowy z płyt GK, tym bardziej że to budynek nowy.

aredhel
28-08-2010, 07:41
ten gorny otwor to wentylacyjny widac to na zdjeciu zewnetrznym komina

aredhel
28-08-2010, 07:43
zatem ten dolny to spalinowy....jak ja mam podlaczyc tu wklad kominkowy??

bohusz
28-08-2010, 07:43
Z murowanymi kominami nie ma problemu, otwory można zrobić tam gdzie nam pasują.
Jeżeli faktycznie otwór dolny (prawy) jest dymny, to prawdopodobnie jest to wyczystka a otwór do wyprowadzenia spalin trzeba zrobić tam gdzie "wyjdzie"

Wentylacje można wyprowadzić w dowolne miejsce.

Ogólnie rzecz biorąc nie widzę tutaj praktycznie żadnych problemów.

bohusz
28-08-2010, 07:47
Jedyne co mnie zadziwia to zamiar wykonania obudowy kominka z płyt GK, bo przecież ta metoda to jest już praktycznie nie stosowana.

aredhel
28-08-2010, 07:53
Dziękuje za pomoc wszystko wskazuje na to,ze rzeczywiście musimy sami zrobić otwór spalinowy martwi mnie tylko usytuowanie tej wyczystki bo to przekreśla moje plany zabudowy kominka. załączam zdjęcie komina

aredhel
28-08-2010, 07:58
czyli zaczynajac od poczatku sytuacja wyglada tak: gorny otwor to wentylacyjny dolny to wyczystka do komina a spalinowy otwor musimy zrobic sami.Jak by nie bylo wyczystka według mnie jest niewygodnie usytuowana.Interesuja mnie propozycje zabudowy wkladu kominowego aby to wszystko mialo rece i nogi :)

bohusz
28-08-2010, 16:37
Jest konkretna sytuacja. Czyli stan faktyczny. Koniec

Robicie sobie projekt kominka, a właściwie obudowy wkładu kominkowego.

Następnie tą konkretną Waszą sytuacje należy dostosować do projektu. Tak aby miało to ręce i nogi i było zgodne z zasadami.
Nie wiem kto będzie wykonywał kominek, bo to już jego problem.
Wyczystkę można zrobić z boku, lub "wyjechać" z nią w inne miejsce. Wentylacja to samo.

Pozdrawiam

margod
29-08-2010, 09:57
Po mojemu - górny otwór to wentylacja, dolny to wyczystka do kanału dymowego.

Do otworu wentylacyjnego należy wmurować rurę spiro i wyprowadzić na obudowę kominka.
Wyczystkę proponuję zamurować i wykuć nowy otwór z boku komina, dzięki czemu nie będzie problemu z dostępem do niej.

aredhel
29-08-2010, 16:00
Po mojemu - górny otwór to wentylacja, dolny to wyczystka do kanału dymowego.

Do otworu wentylacyjnego należy wmurować rurę spiro i wyprowadzić na obudowę kominka.
Wyczystkę proponuję zamurować i wykuć nowy otwór z boku komina, dzięki czemu nie będzie problemu z dostępem do niej.

Ok, tak samo myśleliśmy.
Pozdrawiam