PDA

Zobacz pełną wersję : Pompy ciepła IVT Greenline HT plus - wasze opinie



arecki1338
28-08-2010, 13:08
Witam, Czy ktos z Was uzytkuje pompy ciepla IVT GreenLine HT plus C7? Ciekawy jestem waszych opini, bo własnie na taka dostalem wycene od wykonawcy.

jerrasek
29-12-2010, 17:39
Właśnie czekam na wycenę takiej pompy, którą dostanę jutro. Słyszałem, że to bardzo dobra pompa, może trochę droga ale warta ceny. U siebie chcę założyć dodatkowo rekuperator, dom 130 mk. + garaż na 2 auta. Na ile wycenili całą inwestycje? Podzielę się swoją jak otrzymam.
Pozdrawiam Jerry

zlotko5
29-12-2010, 18:26
Sam jestem tej wyceny bo tez planuje wybudować dom o pow użytkowej 140m2 + garaż na dwa samochody
Kolego jerrasek nie zapomnij o nas

wit74
30-12-2010, 06:02
Witam, Czy ktos z Was uzytkuje pompy ciepla IVT GreenLine HT plus C7? Ciekawy jestem waszych opini, bo własnie na taka dostalem wycene od wykonawcy.

Użytkuję.Co konkretnie Ciebie interesuje?

jerrasek
02-01-2011, 10:55
Użytkuję.Co konkretnie Ciebie interesuje?

Jak się sprawdza ta pompa przy większych mrozach (np -18), jakie są koszty eksploatacji? Czy warto było tej ceny?
A moja wycena wyniosła 58tys (pompa IVT GreenLine HT plus C7, kolektory pionowy 2 x 75m, kotłownia, podłogówka, instalacja wod.-kan., uruchomienie.) Firma jest z mojej miejscowości i powiedzieli mi że za mniej nie da rady za taką jakość wykonania - mówią, że można taniej ale na polskiej pompie i gorszym osprzęcie nawet 10-12tys. - ale czy warto.
Pozdrawiam

jerrasek
02-01-2011, 10:56
miałem na myśli poniżej -18sC

zlotko5
02-01-2011, 18:22
A moja wycena wyniosła 58tys (pompa IVT GreenLine HT plus C7, kolektory pionowy 2 x 75m, kotłownia, podłogówka, instalacja wod.-kan., uruchomienie.)
Pozdrawiam

powiem szczerze że myśląłem że wyjdzie troszeczkę taniej
a co inni na ta wycenę ??

wit74
02-01-2011, 18:32
Jak się sprawdza ta pompa przy większych mrozach (np -18), jakie są koszty eksploatacji? Czy warto było tej ceny?
A moja wycena wyniosła 58tys (pompa IVT GreenLine HT plus C7, kolektory pionowy 2 x 75m, kotłownia, podłogówka, instalacja wod.-kan., uruchomienie.) Firma jest z mojej miejscowości i powiedzieli mi że za mniej nie da rady za taką jakość wykonania - mówią, że można taniej ale na polskiej pompie i gorszym osprzęcie nawet 10-12tys. - ale czy warto.
Pozdrawiam

Odpowiadając wprost przy -18C sprawdza się,ale to nic szczególnego.....to nie zasługa czegoś wyjątkowego w pompach IVT,to raczej kwestia doboru mocy PCi i instalacji GZ jak i DZ.Choć ja myślę,że mam lekko niedowymiarowaną,ale opanowałem mniej więcej jak sobie z tym radzić.Czytając inne wypowiedzi i oglądając zużycia w arkuszu stwierdzam,że pochodzenie PCi przynajmniej tych które tu się przewijają,nie wpływa specjalnie na ostateczny wynik w postaci rachunku za energię.Za zeszły rok wydałem około1200PLN na co i CWU.W tym roku od 9/09/10 do 31/12/10 - 440PLN.Troszkę tracę na ogrzewanym garażu,ale tam stoi PCi i jakieś min chciałem utrzymywać.Wycenę na to samo miałem tylko kilka tys.niższą,ale nie wnikając dlaczego wybrałem i mam.Czy warto było tej ceny- nie wiem,pojęcie względne,można było i teraz tym bardziej można taniej i wcale nie gorzej.Jeśli nie umie się samemu to trzeba szukać i porównywać i to na pewno warto.Ja nie mam odwiertów pionowych a 600mb kolektora poziomego (przewymiarowany). Ale jest wada i to znaczna......nie ma dwóch czy więcej przedziałow czasowych w sterowniku na co i CWU.Można dołączyć dodatkowy zegar do sterowani PCi i to działa nieżle.
Sprawdż Buderusa i/lub Junkersa to ponoć to samo co IVT.O polskie PCi poptyaj Henok'a czy Liwko

mlody40
02-01-2011, 21:02
WITAM.Jestem posiadaczem pompy ciepła IVT GreenLine HT plus C7.Chodzi mi o koszty eksploatacji-energi elektrycznej.Kolega vit74 napisł ,że zeszły rok wydał za prąd 1200zł,przyjmując że pompa IVT GreenLine HT plus C7 zużywa na godzinę 2 kwh, koszt energi 0,48 zł- z tego wynika 2500 kwh na rok / 12 mc=208 kwh/mc /30dni=6,93kwh/dzień.
Pompę użytkuję o 2 m-cy ,dom 140 m2 w trakcie wykańczania,tem wewnątrz 17 stopni,krzywa grzewcza 0,5, odwierty pionowe 2x75mb-średnie zużycie to18kwh/dzień.(nie używam ciepłej wody)
Czy to działa poprawnie?

Jastrząb
03-01-2011, 07:26
WITAM.Jestem posiadaczem pompy ciepła IVT GreenLine HT plus C7.Chodzi mi o koszty eksploatacji-energi elektrycznej.Kolega vit74 napisł ,że zeszły rok wydał za prąd 1200zł,przyjmując że pompa IVT GreenLine HT plus C7 zużywa na godzinę 2 kwh, koszt energi 0,48 zł- z tego wynika 2500 kwh na rok / 12 mc=208 kwh/mc /30dni=6,93kwh/dzień.
Pompę użytkuję o 2 m-cy ,dom 140 m2 w trakcie wykańczania,tem wewnątrz 17 stopni,krzywa grzewcza 0,5, odwierty pionowe 2x75mb-średnie zużycie to18kwh/dzień.(nie używam ciepłej wody)
Czy to działa poprawnie?
Nie wygflada na zdane ekstremum. Bez podania wieksdzej ilosci szczegolow (stan ocieplenia, itp), trudniej cos wiecej powiedziec.

Ale:
1. Ide o zaklad, ze PC na poczatku listopada nie zuzywala tyle samo co teraz. Ja na poczatku listopada zuzywalem 8kWh/d, ja zdrowo przymrozi obecnie to nawet 30kWh.
A srednia za listopad i grudzien to wlasnie 16kWh/dzien. Dom 150m uzytkowej ,21C,

2. Masz dom w trakcie wykanczania, wiec jeszcze kupa wilgoci. Ja grzeje 2 sezon PC, i widze ze w tym roku zuzycie pradu jest mniejsze niz rok temu.

3. Ale nawet majac 18kWh przez 180dni sezonu grzewczego to Ci wyjdzie 1500PLN.

marcin

mlody40
03-01-2011, 20:56
Nie wygflada na zdane ekstremum. Bez podania wieksdzej ilosci szczegolow (stan ocieplenia, itp), trudniej cos wiecej powiedziec.

Ale:
1. Ide o zaklad, ze PC na poczatku listopada nie zuzywala tyle samo co teraz. Ja na poczatku listopada zuzywalem 8kWh/d, ja zdrowo przymrozi obecnie to nawet 30kWh.
A srednia za listopad i grudzien to wlasnie 16kWh/dzien. Dom 150m uzytkowej ,21C,

2. Masz dom w trakcie wykanczania, wiec jeszcze kupa wilgoci. Ja grzeje 2 sezon PC, i widze ze w tym roku zuzycie pradu jest mniejsze niz rok temu.

3. Ale nawet majac 18kWh przez 180dni sezonu grzewczego to Ci wyjdzie 1500PLN.

marcin

WITAM.Dom w którym zamontowana jest pompa to budynek parterowy,bez użytkowego poddasza(dach-konstrukcja wiązarowa,ocieplenie 35cm wełny),ściany porotherm 24 cm+15cm styrtopian o wpółczynniku 0,031,podłoga ocieplenie 12cm styropianu,okna alphaline 3 szybowe.
Ogrzewanie w całym domu to podłogówka .Według wyliczeń zapotrzebowanie na ciepło 50 wat.
Interesuje mnie jaką krzywą grzewczą ma kolega ustawioną aby uzyskać 21 C,i jak zmieniają się temperatury dolnego żródła gt10 i gt 11,na jaką prędkość jest ustawiona pompa górnego i dolnego żródła i jaka jest taryfa energi(wekendowa,nocna).
Z góry dziękuję i pozdrawiam

wit74
04-01-2011, 17:22
WITAM.Dom w którym zamontowana jest pompa to budynek parterowy,bez użytkowego poddasza(dach-konstrukcja wiązarowa,ocieplenie 35cm wełny),ściany porotherm 24 cm+15cm styrtopian o wpółczynniku 0,031,podłoga ocieplenie 12cm styropianu,okna alphaline 3 szybowe.
Ogrzewanie w całym domu to podłogówka .Według wyliczeń zapotrzebowanie na ciepło 50 wat.
Interesuje mnie jaką krzywą grzewczą ma kolega ustawioną aby uzyskać 21 C,i jak zmieniają się temperatury dolnego żródła gt10 i gt 11,na jaką prędkość jest ustawiona pompa górnego i dolnego żródła i jaka jest taryfa energi(wekendowa,nocna).
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Ustawienie tej samej krzywej nie da u nas tej samej temp wew z wielu powodów.Mamy inne domy w innych miejscach,różne zapotrzebowania na energie,różną akumulacyjność itp.
Ja mam taryfę G12 w Enea( to nie weekendówka).Ustawiłem krzywą na 2 ale porobiłem sobie garby na krzywej.Zmiany nachylenia krzywej w zależności od temp zew dokonujesz w menu 1.3.Ja już od -5C do -15C mam naniesione zmiany podnoszące temp powrotu o 3C tak,że zasilenie sięga 36C.Ale u mnie w GZ dT=5,6C.U Ciebie pewnie jest inaczej czyli musisz pokombinować.
W IVT ustawiając krzywą ustawiasz temp powrotu w GZ
Czy masz czujnik temp wew.?Można ustawiać jego wpływ na temp powrotu w skali 0-9. Przykładowo
Masz temp wew 21C
Ustawiłeś temp wew 21,5
Ustawiłeś krzywą na 2,przy temp zew 0C da to temp powrotu w GZ=28C
Wpływ czujnika temeratury pokojowej masz np: na 6
Sterownik przelicza (21,5-21)*6=3C i o tyle podniesie temp powroru w GZ czyli do 31C.Tak aż uzyskasz 21,5C w domu.
Ja aktualnie nie korzystam z tego.
Odpalając np: kominek na 3-4h możesz w ten sposób mocno opóżnić start PCi,która póżniej może się troszkę gimnastykować by wrócić w swój rytm.
Mam za to dodatkowy zegar do ustawienia dowolnej liczby przedziałów czasowych( w IVT jest jeden) .To chyba w menu serwisowym w 5.7.
W tej chwili po 7h pracy PCi ma w DZ 2,2C/-1,2C (gt10/gt11)
Prędkości pomp obiegowych w GZ i DZ też nie muszą być wszędzie takie same.Ogólnie przyjęte jest by dT w GZ=5C a w DZ=3C.Ja by mieć prawie takie same dT pompy obiegowe mam na 3 biegu.

Sławek...
04-01-2011, 18:01
Pompę użytkuję o 2 m-cy ,dom 140 m2 w trakcie wykańczania,tem wewnątrz 17 stopni,krzywa grzewcza 0,5, odwierty pionowe 2x75mb-średnie zużycie to18kwh/dzień.(nie używam ciepłej wody)
Czy to działa poprawnie?

...tak, to działa poprawnie ;)

...pompę dopiero odpaliłeś, to Twój pierwszy sezon grzewczy, poza tym wykonujesz jeszcze prace mokre. To może oznaczać tylko jedno - w tym sezonie na pewno zapłacisz spore rachunki, ale nie przejmuj się tym zbytnio, w przyszłą zimę rachunki spadną....
nie powielaj nastawów innych użytkowników ponieważ każdy dom jest inny (jak odcisk palca ;) i każdy użytkownik inaczej odczuwa komfort cieplny i w związku z tym wymaga od pompy innej pracy....

musisz postarać się zrozumieć na czym polega regulacja poszczególnych parametrów pracy pompy i jak to przenosi się na temp. w pomieszczeniach i dostosować wszystko do swoich wymagań i do swojego domu.... na pewno się uda...

kim1980
09-01-2011, 17:05
Witam

Czy ktoś może mi podać namiary na firmy, które Wam montowały pompy i są godne polecenia

Teraz mój największy problem to strach przed złym montażem
Chciałbym zamontować u siebie PC + WM z reku

Będę wdzięczny za każdą informację
Może być na priv

Piotrek

EmilaDz
10-01-2011, 15:50
Jak się sprawdza ta pompa przy większych mrozach (np -18), jakie są koszty eksploatacji? Czy warto było tej ceny?
A moja wycena wyniosła 58tys (pompa IVT GreenLine HT plus C7, kolektory pionowy 2 x 75m, kotłownia, podłogówka, instalacja wod.-kan., uruchomienie.) Firma jest z mojej miejscowości i powiedzieli mi że za mniej nie da rady za taką jakość wykonania - mówią, że można taniej ale na polskiej pompie i gorszym osprzęcie nawet 10-12tys. - ale czy warto.
Pozdrawiam

Ja uwazam że wycena bardzo korzystna ,podaj proszę namiary na firmę.
Byłam dzisiaj w jednej firmie i wstępna wycena przy 9KW całość z podłogówką to koszt ok. 80tyś.,jjutro umówię się na dokładną wycenę z firmy Sapro ,ciekawe co zaoferują?

boston4
19-01-2011, 18:23
Przychylam się do prośby powyżej i też proszę o namiar na firmę

Sabina i Grzegorz
20-01-2011, 11:59
WiTAM !
Czy ktoś posiada pc Buderusa 7,3kw z kolektorami jezeli tak jak sie mu sprawuje .
Ja mam taki model zamontowany juz u siebie w od czerwca 2010 ,teraz pierwszy sezon jadę i szczerze mówiąc jestem zadowolony w domu mam ustawione na 21 stopni C
i czy jest +5 lub -22 C jak juz było pompa idzie jak burza.
Dom wybudowany i tynki środek w 2009 potem zima i w kwietniu 2010 posadzki ostatnia z mokrych robót. Czerwiec 2010 wygrzewanie jastrychu potem kafle tak więc myślę że wilgoci juz tak dużo nie było. Dom ocieplałem jesienią ubr. Oczywiście wszędzie podłogówki plus 1drabinka na kazdą łazienke i jeden maly w garazu w ktorym jest pc.
Mur 30cm pustak + 15 cm styro , dach 15+10 wełny (0,031^) +stryszek miedzy jetkami 10cm , podłogi na gruncie 5+5 styro (wiecej się nie dało ) , okna 6kom Salamander
z zaluzjami ,brama Krispola 4cm pianki . Powierzchnia po podłogach 202m2 a użytkowa 170m2. Kominka jeszcze niemam a reku nie zakładam . Mieszkam od wrzesnia 2010.
Od czerwca do 15stycznia zużycie 1750kw przez pompę łącznie z cwu na 4 osoby . Oczywiście jeszcze na prądzie budowlanym ,ale już niedługo. Proszę o porównanie z podobnymi pompami a najlepiej buderusa ,aha kolektor to 2 nitki po ok 270 mb kazda na 1,4m w ziemi . Licząc / 1m-c-ca=310zł m-ce na budowlanej taryfie . Może pierwszy sezon być drozszy poprzez wygrzewanie ale i tak wydaje mi sie to niezbyt duzo bo za ta cenę kupi się pól tony ekogochu !!
Pozdrawiam

moniia13
31-03-2011, 20:13
Ja uwazam że wycena bardzo korzystna ,podaj proszę namiary na firmę.
Byłam dzisiaj w jednej firmie i wstępna wycena przy 9KW całość z podłogówką to koszt ok. 80tyś.,jjutro umówię się na dokładną wycenę z firmy Sapro ,ciekawe co zaoferują?

Wycena bardzo korzystna. U nas dostaliśmy za to samo tyle że pompa innej firmy ok. 120 tys!! Chyba chcą nas nieźle naciągnąć :-(

arecki1338
01-04-2011, 17:56
U mnie wycena wyszla na 66 tys. kolektor pionowy 2x 80m, IVT HT plus 7c , podlogowka okolo 140 m2 i cala instalacja wod-kan.

Bad
01-04-2011, 18:57
My ostatecznie podpisaliśmy umowę na zakup i montaż pompy ciepła Buderus Logatherm WPS 6 K razem z kolektorem poziomym i podłogówką. Inwestycja obejmuje też instalację wod-kan i oczyszczalnię ścieków - mamy nadzieję, że firma i sprzęt się sprawdzą.

rydzadam
02-04-2011, 07:26
My ostatecznie podpisaliśmy umowę na zakup i montaż pompy ciepła Buderus Logatherm WPS 6 K razem z kolektorem poziomym i podłogówką. Inwestycja obejmuje też instalację wod-kan i oczyszczalnię ścieków - mamy nadzieję, że firma i sprzęt się sprawdzą.

Jeśli nie jest to tajemnicą, proszę o koszt z rozbiciem na: podłogówkę, "kotłownię", urządzenie (pompę) i kolektor poziomy.

Bad
02-04-2011, 17:40
Jeśli nie jest to tajemnicą, proszę o koszt z rozbiciem na: podłogówkę, "kotłownię", urządzenie (pompę) i kolektor poziomy.

Koszt wysłany na priv.

Bad
03-04-2011, 16:40
Nie lubię opowiadać wszystkim ile za co zapłaciłem i tyle...

badd
14-06-2011, 22:41
Witam, jestem nowy na tym forum, jednak w temacie pomp już co nie co wiem. od jakiegoś czasu myślę o pompie ciepła, ostatnio dostałem wycenę pompy Ht Plus C6, którą z kolektorem poziomym, instalacją PC i ogrzewaniem podłogowym dla 140m2 domu ma wstępnie kosztować niecałe 60 tyś. Zastanawia mnie jednak skuteczność tej pompy i kosztu użytkowania. Jeśli pompa rzeczywiście zużywa około 1500 zł rocznie (przy taryfie nocnej) to okres zwrotu wynosi 8-10 lat. Jeśli jednak realne zużycie to 2500-3000 to pompa będzie zwracała się nawet i 20 lat. W takiej sytuacji jest to z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalne ( analiza uwzględnia wzrost kosztów paliw jak i energii) w porównaniu do eko-groszku, lub miału nie opłaca się instalować PC. Jeśli się mylę proszę o poprawienie. Nie dociera do mnie jednak to ze jest to bardziej ekologiczne, a przy systemie zasypowym mogę raz na 3-4 dni załadować piec i wyczyścić resztki. Zastanawiam się więc, czy nie wstrzymać się z PC, podłogówka i tak będzie pasowała pod jedno i drugie, opalać miałem, bądź ekogroszkiem i jak już ceny PC spadną bądź wprowadzą refundację wtedy wymienić piec na PC.

wihajster
15-06-2011, 23:02
Nie wiem jaki to ma związek z tematem (IVT Greenline HT plus), ale jeśli nie przeszkadza ci wcale węgiel w kotłowni, zakup dowóz i rozładunek opału, składowanie czyszczenie itp. atrakcje, jeśli odjąłeś od wyceny koszt wykonania instalacji wewnętrznej (do kotła też jej potrzebujesz więc musisz za nią zapłacić), to powinno być jasne. W tym konkretnym Twoim przypadku. Ty będziesz mieszkał i to obsługiwał.
A zresztą ten problem jest cyklicznie odgrzewany, poczytaj ;)

photos
16-06-2011, 08:41
Witam, jestem nowy na tym forum, jednak w temacie pomp już co nie co wiem. od jakiegoś czasu myślę o pompie ciepła, ostatnio dostałem wycenę pompy Ht Plus C6, którą z kolektorem poziomym, instalacją PC i ogrzewaniem podłogowym dla 140m2 domu ma wstępnie kosztować niecałe 60 tyś. Zastanawia mnie jednak skuteczność tej pompy i kosztu użytkowania. Jeśli pompa rzeczywiście zużywa około 1500 zł rocznie (przy taryfie nocnej) to okres zwrotu wynosi 8-10 lat. Jeśli jednak realne zużycie to 2500-3000 to pompa będzie zwracała się nawet i 20 lat. W takiej sytuacji jest to z ekonomicznego punktu widzenia nieopłacalne ( analiza uwzględnia wzrost kosztów paliw jak i energii) w porównaniu do eko-groszku, lub miału nie opłaca się instalować PC. Jeśli się mylę proszę o poprawienie. Nie dociera do mnie jednak to ze jest to bardziej ekologiczne, a przy systemie zasypowym mogę raz na 3-4 dni załadować piec i wyczyścić resztki. Zastanawiam się więc, czy nie wstrzymać się z PC, podłogówka i tak będzie pasowała pod jedno i drugie, opalać miałem, bądź ekogroszkiem i jak już ceny PC spadną bądź wprowadzą refundację wtedy wymienić piec na PC.

Możesz tak zrobić. Albo trochę inaczej. Nie licz kosztu podłogówki i instalacji CWU bo tak czy siak to zrobisz. Pozostaje kwestia Pompa czy Kocioł na ekogroszek.
Kocioł na groszek z automatyka to koszt około 4-5 tyś. Komin który do niego jest niezbędny to też podobny koszt, około 4 tyś. Jeżeli w planie masz mieć wentylację grawitacyjną to trochę mniej bo komin tak czy siak będziesz stawiał, tylko dodatkowo jeden ciąg dostawisz, ale około 2 tyś będzie to kosztować. Czyli będzie Cię ta opcja kosztować około 7 tyś. A pomyśl jakbyś kupił pompę polskiego producenta za około 12-14 tyś i zrobił sam dolne źródło poziome koszt około 5-6 tyś. Koszt tej opcji to około 20 tyś. Dopłacasz 13 tyś...i jak teraz wygląda ta kalkulacja ze zwrotami?

ponds79
29-07-2011, 19:40
W ostatnich dniach założono mi HTC Plus 9 więc jeszcze nie mogę powiedzieć za dużo ale...
Dom jest w stanie wykończenia, położone gładzie, kafle, pomalowane, zakładam więc że jeszcze jest spora wilgotność. Dom ocieplony styropianem 15, a metraż to około 180 m kw.

Pompę ustawiono na razie na stałą temperaturę 22 stopni wewnątrz domu, cwo na minimum 35 stopni. Dogrzewacz na razie wyłączony. W pierwszy dzień przy takim ustawieniu na liczniku nabiło.... o zgrozo 30kWh. Czy to normalne na takim etapie budowy?

QQQQ
29-07-2011, 20:59
W ostatnich dniach założono mi HTC Plus 9 więc jeszcze nie mogę powiedzieć za dużo ale...
Dom jest w stanie wykończenia, położone gładzie, kafle, pomalowane, zakładam więc że jeszcze jest spora wilgotność. Dom ocieplony styropianem 15, a metraż to około 180 m kw.

Pompę ustawiono na razie na stałą temperaturę 22 stopni wewnątrz domu, cwo na minimum 35 stopni. Dogrzewacz na razie wyłączony. W pierwszy dzień przy takim ustawieniu na liczniku nabiło.... o zgrozo 30kWh. Czy to normalne na takim etapie budowy?

witaj,
co prawda mam PCi P-W, ale:
1.jak nie masz wycieku wody z instalacji ( poczekaj jeszcze kilka dni np.3) i wylacz pompe lub nastaw nizsza temperatury na ogrzewanie - przy czym wietrz, wietrz i wietrz :)
szkoda kWh na osuszanie budynku latem :)
2. sprawdz filtry przeplywowe - do podlogowki, czy aby nie sa mocno zabrudzone - ja czyscilem po wlaczeniu calej instalacji raz na tydzien i bylo co czyscic
3. odpowietrz instalacje
4. sprawdz cisnienie w ukladzie wodnym - ponizej 1bara(moim zdaniem) to za malo
5. niestety, ale trzeba wprowadzic wlasne ustawienia w panelu uzytkownika - mnie sie udalo dostosowac prace pompy do moich potrzeb po 7 miesiacach :(
6. zawezwij instalatora - na reklamacje
to moje rady na prosty chlopski rozum :)
ale pewnie ktos jeszcze z forum cos ci podpowie ;)
zuzycie b.duze jak na ten czas - ale przy ciaglej pracy PCi mozliwe - tak samo mialem na poczatku w pazdzierniku i listopadzie
powodzenia

wit74
26-10-2011, 08:19
arecki1338

Odnośnie tego:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi.&p=4967063&viewfull=1#post4967063

W menu 1.3 Można zmieniać kształt krzywej grzewczej- robić garby. Po ustawieniu krzywej w 1.1 obserwujesz na początku temp w domu.Jeżeli masz już wybraną krzywą idealną dla obecnych temp zew to pozostaje tylko czekać aż będzie 0oC,-10oC,-20oC - wówczas sam przekonasz się czy takie ustawienie jest dla Ciebie optymalne.Nie wiem czy masz taryfę G11 czy G12.Jeżeli dla -10oC na zew będzie wskazana jakaś korekta to z menu 1.3 wybierzesz tą temp i zmienisz tam na +\- temp obiegu .
Takie regulacje dokonuje się zwykle raz w pierwszym sezonie,później zapomnisz jak wygląda Twoje menu :-)

arecki1338
26-10-2011, 08:45
Wit74, Dziekuje bardzo za podpowiedzi i wytlumaczenie.Teraz pozostaje tylko ustawiac i czekac na efekty :)

czupiradelko
26-10-2011, 15:09
Czy ktosik mógłby polecić mi sprawdzonych instalatorów tych pomp? Najlepiej z województwa mazowieckiego. Namiary na priv... ;)

J&U
18-11-2011, 21:49
Witam
Posiadam pompę IVT greenline od 2009 roku tylko dopiro w tym sezonie przeprowadziłem się - dom w poprzednich latach był ogrzewany czyli nie powinno być wilgoci technologicznej , na tą chwilę gdy temperatura na zewnątrz spada do -6 stopni a w dzień + 6 pompa pracuje 7 godzin - wydaje mi się że jest to dość dużo. Wszyscy piszą o łamani krzywej grzewczej ale czy może Ktoś opisać na czy to polega i jak to się ma do regulatorów temperatury w każdym pomieszczeniu. Mam około 140 m2 (mieszkam na parterze i tam mam 21 stopni) wykop poziomy 600m ogrzewanie podłogowe + regulatory w każdym pomieszczeniu. Obecnie mam ustawioną krzywą 3 przesuniętą o + 2 stopnie temperatura CWU 48 stopni. - robiłem już rożne testy na krzywej grzewczej ale nie widzę efektu. Z moich obserwacji wynika, że CWU jest ściśle powiązana z CO - nie mam zapotrzebowania na CO (regulatory zamknięte) ale spada temperatura CWU i uruchamia się pompa co za tym idzie wzrasta temperatura na obiegu CO. Nie wiem czy mam coś źle ustawione czy musi być tak jak w instrukcji IVT, że najlepiej aby było zapotrzebowania na ciepło budynku -czyli regulatory otwarte. Jak Ktoś zna odpowiedź na mój wywód to chętnie poznam i spróbuje się dostosować do uwag.

Sławek...
20-11-2011, 22:24
...zamknięcie wszystkich pętli rozdzielaczy nie jest najlepsze dla pompy, bo zwiększy się ilość cykli pracy...
7 godz pracy to żadna tragedia, przy temperaturach zewnętrznych dla jakich były robione wyliczenia i dobór pompy (jeśli w ogóle ktoś Ci to policzył) pompa może pracować nawet 24h/dobę
wzrost temp CO po zakończeniu dogrzewania zasobnika jest moim zdaniem dziwnym zjawiskiem, a czujnik temp CO nie łapie jakiejś "lewej" temp od zasobnika?

J&U
04-02-2012, 18:41
Witam
Posiadam pompę IVT greenline od 2009 roku tylko dopiro w tym sezonie przeprowadziłem się - dom w poprzednich latach był ogrzewany czyli nie powinno być wilgoci technologicznej , na tą chwilę gdy temperatura na zewnątrz spada do -6 stopni a w dzień + 6 pompa pracuje 7 godzin - wydaje mi się że jest to dość dużo. Wszyscy piszą o łamani krzywej grzewczej ale czy może Ktoś opisać na czy to polega i jak to się ma do regulatorów temperatury w każdym pomieszczeniu. Mam około 140 m2 (mieszkam na parterze i tam mam 21 stopni) wykop poziomy 600m ogrzewanie podłogowe + regulatory w każdym pomieszczeniu. Obecnie mam ustawioną krzywą 3 przesuniętą o + 2 stopnie temperatura CWU 48 stopni. - robiłem już rożne testy na krzywej grzewczej ale nie widzę efektu. Z moich obserwacji wynika, że CWU jest ściśle powiązana z CO - nie mam zapotrzebowania na CO (regulatory zamknięte) ale spada temperatura CWU i uruchamia się pompa co za tym idzie wzrasta temperatura na obiegu CO. Nie wiem czy mam coś źle ustawione czy musi być tak jak w instrukcji IVT, że najlepiej aby było zapotrzebowania na ciepło budynku -czyli regulatory otwarte. Jak Ktoś zna odpowiedź na mój wywód to chętnie poznam i spróbuje się dostosować do uwag.
rzecz
Ten problem już jest rozwiązany - był nieszczelny zawór trójdrogowy - zgłoszenie reklamacyjne i po problemie. Ale teraz widzę kolejny problem - jest ponad -10 stopni i temperatura sprężarki nie przekracza 62 stopnie podczas pracy na CO , gdy załącza się CWU bez problemu dochodzi do 80 stopni. przy tych temperaturach pompa pracuje nawet 19 godzin na dobę.

wit74
04-02-2012, 19:05
rzecz
Ten problem już jest rozwiązany - był nieszczelny zawór trójdrogowy - zgłoszenie reklamacyjne i po problemie. Ale teraz widzę kolejny problem - jest ponad -10 stopni i temperatura sprężarki nie przekracza 62 stopnie podczas pracy na CO , gdy załącza się CWU bez problemu dochodzi do 80 stopni. przy tych temperaturach pompa pracuje nawet 19 godzin na dobę.

A jaką masz konkretnie PCi(moc)? Jakie masz najwyższe temp na zasileniu i powrocie?

J&U
05-02-2012, 18:57
Pompa 11KW. co do temperatury zasilania i na powrocie do końca nie rozumiem pytania - jest to uzależnione od tem na zewnątrz - mam ogrzewanie podłogowe i bufor 300 L - przy tem. -10 stopni potrzebuję około 28 stopni na zasilaniu ( to w zupełności wystarcza do utrzymania temperatury w budynku w zakresie 20,5 - 21,5 stopnia.

wit74
05-02-2012, 21:19
Pompa 11KW. co do temperatury zasilania i na powrocie do końca nie rozumiem pytania - jest to uzależnione od tem na zewnątrz - mam ogrzewanie podłogowe i bufor 300 L - przy tem. -10 stopni potrzebuję około 28 stopni na zasilaniu ( to w zupełności wystarcza do utrzymania temperatury w budynku w zakresie 20,5 - 21,5 stopnia.

Twoja PCi pracuje 19 h a potrzebuje 28 *C na zasilaniu by utrzymać 21*C?Czy wyłapałeś ile masz cykli w ciągu doby? jaką masz histerezę?
Gdy będą miał możliwość podam Tobie ile wynosi temp sprężarki u mnie.Tyle ,że u mnie temp powrotu wynosi 30*C a zasilania 36*

wihajster
05-02-2012, 21:28
To nie temperatura sprężarki tylko gorących par na tłoczeniu. Zaraz za sprężarką.

wit74
05-02-2012, 21:31
To nie temperatura sprężarki tylko gorących par na tłoczeniu. Zaraz za sprężarką.

Dzięki wihajster.My laicy jednak szybko wiedzieliśmy o co chodzi - po prostu czytamy co nam wyświetlacz podaje a mniej precyzyjnie to może przekazujemy

wit74
06-02-2012, 15:45
Pompa 11KW. co do temperatury zasilania i na powrocie do końca nie rozumiem pytania - jest to uzależnione od tem na zewnątrz - mam ogrzewanie podłogowe i bufor 300 L - przy tem. -10 stopni potrzebuję około 28 stopni na zasilaniu ( to w zupełności wystarcza do utrzymania temperatury w budynku w zakresie 20,5 - 21,5 stopnia.

U mnie przy temp zasilania 33,3*C temp gorących par na tłoczeniu za sprężarką :) wynosi 68,3*C.
Przy obecnych temp zew PCi może pracować 19h.Nie znam zapotrzebowania Twojego domu ale 11KW to dość sporo na 140 m kw

J&U
07-02-2012, 20:26
Histereza 3,2 ; dok.reg.tem 2,6 ; podw. obn. tem 1,0. Co do cykli to jest mi trudno powiedzeć ale napewno pracuje dość długo wydajem mi się że jest to ponad 2 godz. Według świadectwa energetycznego mam zapotrzebowanie na energię pierwotną 71,8 kWh/(m2rok), a zapotrzebowanie na energię końcową 48,7 kWh/(m2rok). Dodatkowo sam oglądałem budynek z kamerą i nie widzę żadnych mostków.

ponds79
14-04-2012, 20:10
Czy wiecie może, czy można w samym ustawieniach PC (HTC Plus 9) ustawić aby pracowała wyłącznie w określonych godzinach? W instrukcji widzę jedynie tylko taka możliwość dla CWU i nic nie jest wspomniane na temat samej PC. Planuję skorzystać z taryfy G12W ale nie wiem czy sama PC da możliwość takiego ustawienia aby pracowała wyłącznie w wybranych godzinach.

Dajcie proszę znać jakie jest Wasze doświadczenie w tym temacie.

Sławek...
14-04-2012, 20:16
...da się ;)...

ponds79
16-04-2012, 21:07
:) A Jak?

Sławek...
16-04-2012, 22:20
...hehe, bardzo prosto, aczkolwiek nie bezpośrednio ;)
jest możliwe ustawienie jednego okresu w ten sposób, że podwyższasz krzywą w tanich godzinach a obniżasz lekko w drogich. Tym samym pompa w tanich godzinach odczuwa potrzebę pracy a w drogich już nie (oczywiście w okresach z bardzo niską temp i tak będzie pracowała częściowo w drogich jeśli masz dobrze dobraną moc)

slawek9000
17-04-2012, 09:24
Sławek, powiedz jak to ustawiłeś, bo mi się nie udało mimo czytania instrukcji wszerz i wzdłuż.
W pompie HT ze sterownikiem Rego637 można ustawić pewne godziny w których dla pompy obniża się lub podwyższa krzywą grzewczą, ale jest to możliwe tylko dla jednego okresu na dobę każdego dnia, czyli u mnie jest ustawione od 06-22 obniżenie krzywej grzewczej o 3 , ale w dzień między 13 a 15 już nie można ustawić. Chyba, że masz jakiś nowszy sterownik.

Słyszałem o takim sposobie, że podpina się zwykły zegar sterujący (taki z casto za 30zł) który w określonych godzinach podłącza jakiś rezystor do czujnika temp. zewnętrznej, oszukując go tzn. sygnalizując pompie że jest dużo cieplej niż faktycznie, a bardziej wypasiony układ zapewne miałby możliwość regulacji o ile stopni ma to oszukiwac, tak żeby w duże mrozy grzało też w dziennej taryfie.

Sławek...
17-04-2012, 10:05
...musisz iść tym tropem tylko jeszcze w lekko inny sposób oszukać sterownik. ustawiasz jako "normalną" krzywą lekko zaniżoną a korzystając z tej opcji o której napisałeś podwyższasz krzywą w tanich godzinach (możliwe w 637 ustawienie tylko jednego okresu)
jeśli chcesz jeszcze zmusić ją do grzania w 2 tanie godz w dzień to już trzeba to zrobić za pomocą dodatkowego urządzenia i wykorzystać dodatkowe wejście w sterowniku (teraz nie mam czasu pisać, jak byś chciał znać szczegóły to daj znać na PW)

Henderson
17-04-2012, 18:00
w tej pompie to najlepiej dostaw zwykły temostat pokojowy na ścianie i wymuś wyższą temperature w domu w taryfach nocnych 22-6 i 13-15 . Ten termostat będzie aktywował grzanie CO. Prosto i max. 150zeta

slawek9000
18-04-2012, 10:19
w tej pompie to najlepiej dostaw zwykły temostat pokojowy na ścianie i wymuś wyższą temperature w domu w taryfach nocnych 22-6 i 13-15 . Ten termostat będzie aktywował grzanie CO. Prosto i max. 150zeta

yyyy możesz podrzucić linka albo chociaż nazwę handlową czegoś takiego? ma być to specjalnie dedykowane do IVT czy są one uniwersalne?

z tym sterowaniem, to nie do końca
tu jest link
http://plc-home.pl/forum/odp-sterowanie-czasowe-praca-pompy-ciepla-ivt-t2.0.html

można ustawić zatrzymanie PC, dogrzewacza i CWU naraz (opcja 1), a w opcji 2,3,4 w ogóle brak wpływu na PC. A zatrzymywanie PC CWU mnie nie urządza, bo chciałbym żeby CWU pracowała niezależnie od taryfy całą dobę.

ponds79
18-04-2012, 19:53
Panowie... przejrzałam raz jeszcze instrukcję i okazuje się, że jednak jest rozdział "Sterowanie czasowe pompą ciepła za pomocą zegara" (strona 24) i można na każdy dzień tygodnia ustawić różne godziny (przedział godzin) w jakich PC ma utrzymywać inną temperaturę :)

Cyt. "Funkcja Sterowanie pracy PC wg zegara umożliwia wytwarzanie przez pompę ciepła różnych ilości ciepła o różnych porach doby oraz w różne dni tygodnia. W ten sposób można dodatkowo zmniejszyć zużycie energii."

Zatem wygląda na to, że możliwość jest wbudowana.

slawek9000
19-04-2012, 09:18
Panowie... przejrzałam raz jeszcze instrukcję i okazuje się, że jednak jest rozdział "Sterowanie czasowe pompą ciepła za pomocą zegara" (strona 24) i można na każdy dzień tygodnia ustawić różne godziny (przedział godzin) w jakich PC ma utrzymywać inną temperaturę :)

Cyt. "Funkcja Sterowanie pracy PC wg zegara umożliwia wytwarzanie przez pompę ciepła różnych ilości ciepła o różnych porach doby oraz w różne dni tygodnia. W ten sposób można dodatkowo zmniejszyć zużycie energii."

Zatem wygląda na to, że możliwość jest wbudowana.

możliwość jak najbardziej jest, ale - przynajmniej w rego637-można z niej korzystać tylko raz na dobę, tzn. nie można wprowadzić 2 czy 3 przedziałów na dobę, gdzie PC ma pracować w innym trybie

wit74
19-04-2012, 09:32
ponds79

Dla co oraz CWU można rzeczywiście ustawić w każdym dniu tygodnia inny przedział czasowy.Ale podniesienie lub obniżenie dokonuje się tylko jeden raz w osobnym menu,z tego co mi wiadomo jedno ustawienie będzie obowiązywało w każdym z wybranych ustawień przedziału czasowego w poszczególnych dniach.Czyli w rożnych przedziałach czasowych ta sama wartość temp.

slawek9000

Chcesz by PCi pracowała na CWU cała dobę. Czy to jest potrzebne ? Z tymi przedziałami jest faktycznie kiepskawo.Ja mam podłączony np. taki zegar zew do we EXT i nawet wybrałem znając nasz dobowy tryb życia i zużycia wersję wyłaczania PCi.Menu 5.7 opcja nr1. która włącza wyłączenie :-) w dowolnej ilości przedziałów czasowych PCi.
Pomiędzy godz 22.30 a 5.30 nie używamy CWU i mam w sterowniku PCi w tym czasie CWU wył.W tym przedziale gdy potrzeba, PCi idzie tylko na co.
Czy w nocy potrzebujesz grzać CWU czy wystarczy nad ranem - tego nie wiem. W każdym razie zbiornik sam w sobie aż tak szybko temp nie traci.Przypuszczam,że rozbioru CWU nie będziesz miał równomiernie rozłożonego w ciągu całej doby i nawet w dzień.
Wiedząc,że zawsze priorytetem jest utrzymanie zadanej temp CWU możesz sobie pokombinować ile takich przedziałów na zegarze trzeba ustawić.To wszystko oczywiście przy powtarzalnym w jakimś stopniu trybie życia. Drugi istotny z punktu widzenia taryfy G12 jest przedział 13.00-15.00.Jeżeli następny przedział ustawisz o 19.00 na 30 minut to pewne jest ,że CWU się załączy.Może potrzeba by jescze o 17.00 i o 21.00 włączyć- nie wiem, tylko głośno myślę.
W przypadku większych mrozów gdy PCi musi pracować więcej, nawet po kilka godz w 1T, CWU na bieżąco się dogrzewa wg przyjętej temp i histerezy.
Tak to działa u mnie



Pozdrawiam

ponds79
09-05-2012, 20:41
wit - zgadza się. W sterowniku ustawia się po jednym przedziale godzinowym na jeden dzień tygodnia. W innym menu ustawia się steroeanie wg zegara, np. o 3 stopnie niższe we wcześniej zdefiniowanych przedziałach godzin. Ustawiliśmy testowo, że w godzinach nocnych CO i CWU ma być niższa o 3 stopnie.

Pierwsze zdziwienie to takie, że obniżenie temperatury ustawiane jest cyba jako jedno wspólne dla CO i CWU. Sprawdzę rano o ile spadły temperatury na podłogówce i w zbiorniku.

wit74
10-05-2012, 06:22
wit -

Pierwsze zdziwienie to takie, że obniżenie temperatury ustawiane jest cyba jako jedno wspólne dla CO i CWU.

Nie możliwe

ponds79
11-05-2012, 20:44
Nie możliwe
To podpowiedz w którym menu ustawić osobno dla CWU. Póki co zmieniliśmy tylko w 4.1.1

wit74
14-05-2012, 06:57
To podpowiedz w którym menu ustawić osobno dla CWU. Póki co zmieniliśmy tylko w 4.1.1

By się dobrze zrozumieć ,napisz jeszcze raz co chcesz zrobić.Obniżyć w zadanym przedziale czasu temp zasilenia co. bez wpływu na osiągana w tym czasie temp CWU? Czy jedno i drugie?

Mariush11
14-05-2012, 21:08
Mam pytanie dotyczące pompy IVT. Mianowicie posiadam Greenline HE C11. Pompa zainstalowana w listopadzie 2010r. Wszystko działa ok. Przez cały ten okres bez problemów. Niestety, firma która mi robiła instalację nie istnieje i nie moge uzyskać informacji dotyczącej zbyt dużej, moim zdaniem, liczby startów sprężarki. Przez rok sprężarka startowała 14000x. To prawie 40 startów dziennie. Włącza się na bardzo krótko, ale często. Jeśli jest ktoś chętny do pomocy to prześlę parametry jakie będzie potrzeba.
Z góry dzięki za pomoc.

ponds79
16-05-2012, 20:03
By się dobrze zrozumieć ,napisz jeszcze raz co chcesz zrobić.Obniżyć w zadanym przedziale czasu temp zasilenia co. bez wpływu na osiągana w tym czasie temp CWU? Czy jedno i drugie?

Chcemy obniżyć w zadanym przedziale czasu zarówno temperaturę CO jak i CWU. O ile można te czasy ustawić osobno dla każdego obiegu, to już chyba różnica temperatur o jaką chce się obniżyć jest wspólna dla obydwu obiegów (wspomniane menu 4.1.1).

ponds79
16-05-2012, 20:06
To prawie 40 startów dziennie. Włącza się na bardzo krótko, ale często. Jeśli jest ktoś chętny do pomocy to prześlę parametry jakie będzie potrzeba.
Pewnie nie pomogę ale jak mi powiesz gdzie sprawdzić iloś startów w menu to Ci powiem ile było u nas... będzie jakieś odniesienie może.

wit74
17-05-2012, 06:49
Chcemy obniżyć w zadanym przedziale czasu zarówno temperaturę CO jak i CWU. O ile można te czasy ustawić osobno dla każdego obiegu, to już chyba różnica temperatur o jaką chce się obniżyć jest wspólna dla obydwu obiegów (wspomniane menu 4.1.1).

Instrukcja nie jest na tyle czytelna by z pewnością to ocenić.Robiliście testy i co wyszło. Meni 4.1.1 powoduje obniżenie temp zasilania co i CWU? Wg mnie tylko co. Jest po sezonie i tego nie sprawdzę. A do ilu normalnie grzejecie CWU i do ilu chcecie obniżać? Jest sens?

IVT HE C11 ma inny sterownik niż IVT HT C PLUS, ma zdaje się Rego 1000

ponds79
19-05-2012, 08:12
Instrukcja nie jest na tyle czytelna by z pewnością to ocenić.Robiliście testy i co wyszło. Meni 4.1.1 powoduje obniżenie temp zasilania co i CWU? Wg mnie tylko co. Jest po sezonie i tego nie sprawdzę. A do ilu normalnie grzejecie CWU i do ilu chcecie obniżać? Jest sens?

Też spodziewam się, że 4.1.1 działa tylko na CO jednak ani w instrukcji ani w sterowniku nie zlaneźliśmy analogicznego ustawienia dla CWU.

Nie wiem czy jest sens zmian ale chcemy potestować i porównywać zużycie prądu. Wode normalnie mamy ustawione na 45, a ogrzewanie na 21. Chcieliśmy testowo obniżyć temp. w domu o 3 stopnie, a wodę o 5. Podkreślam, że jedynym celem są testy :)

W chwili obecnej mam wrażenie, że PC działa prawie tylko na CWU.

woyt
29-11-2012, 13:59
witajcie,
Stałem się szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem IVT oraz ogrzewania podłogowego i czytając Wasze wypowiedzi nie znalazłem niestety odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Na wstępie kilka faktów:
- powierzchnia grzewcza: ok 200m2
- pompa: IVT HT Plus 9kW
- DZ: pionowe odwierty 3 x 70m
- Krzywa: 2,4 (histereza 6)
- CWU ustawione na 45C (histereza 5)
- temp w pokojach utrzymuje się na poziomie 22,5C
- ciśnienie w układzie: 1,8Bar
- pompa obiegowa na biegu II
- niektóre pokoje nieużywane mają przykręcone wężownice do ok 0,5 Bar, w większości są odkręcone do 1,5Bar
Napiszcie, jakich jeszcze danych potrzebujecie, aby pomóc w mym cierpieniu ;)

Mój problem jest następujący: wydaje mi się, że przy obecnych temperaturach zewnętrznych (5-8C) pompa pracuje zbyt długo na dobę, jest to nawet 11godz!
Co sprawdzić, gdzie pogrzebać aby pompa nie działała tak długo. Jeśli temp spadną do -10 wtedy pompa będzie działała 24godz! masakra!

Kolejny problem to opcje "tańszej" taryfy - nie chodzi mi o zaprogramowanie aby grzać na max'a w nocy a nie grzać w ogóle w dzień. Moim zdaniem cierpi na tym komfort spania, tzn temp w nocy jest wyższa niż powinna być.
Chciałbym w opcji "4" ustawić całkowite wyłączenie grzania CWU (i opcję taką znalazłem) oraz zmniejszyć temp powrotu CO o 3C (i taką opcję również znalazłem), ale...
... tu jest problem - czasami w/w zmiany działają, a czasami nie.
I ma to chyba związek z tzw "określeniem początku tygodnia", który charakteryzuje się "wielką" literą. Nie mam pojęcia jaki dzień oznaczyć jako początek, czasami pojawia mi się "Wl" czasami "Wyl"
Kiedy te opcje działają poprawnie i jak je ustawić, aby:
- każdego dnia w godzinach 22-6 CWU było wyłączone
- każdego dnia w godzinach 22-6 temp powrotu CO była o 3C niższa

ufff, koniec, z góry dziękuję za porady!

dekar
29-11-2012, 16:20
witajcie,
Napiszcie, jakich jeszcze danych potrzebujecie, aby pomóc w mym cierpieniu ;)
Który rok grzania?
Bo jeżeli pierwszy to odpowiedź na poniższe:

Mój problem jest następujący: wydaje mi się, że przy obecnych temperaturach zewnętrznych (5-8C) pompa pracuje zbyt długo na dobę, jest to nawet 11godz!
Co sprawdzić, gdzie pogrzebać aby pompa nie działała tak długo. Jeśli temp spadną do -10 wtedy pompa będzie działała 24godz! masakra!

może być następująca:
Najwięcej wilgoci w budynkach o standardowej konstrukcji budowlanej znajduje się w wylewce podłogowej. (...) Dla budynków ogrzewanych w systemie z pompą ciepła ma to istotne znaczenie, gdyż pompy ciepła dobierane są do zapotrzebowania ciepła wysuszonego budynku. (...) Proces wysuszania budynku wymaga zwiększonego zapotrzebowania mocy grzewczej i energii cieplnej. W systemach grzewczych z pompą ciepła potrzebuje zwiększonego udziału pracy dodatkowego źródła ciepła, np. grzałki elektrycznej lub dodatkowego ogrzewania innym rodzajem ogrzewania, np. grzejnikami elektrycznymi lub nagrzewnicami elektrycznymi na powietrze obiegowe.

Jeżeli masz "mokry" budynek to zapotrzebowanie na energię cieplną jest dużo większe niż normalnie, co skutkuje m.in. dłuższą pracą pompy a w skrajnych wypadkach wspomagania dodatkowym źródłem ciepła.
Masz też sporą powierzchnię do ogrzania jak na 9kW mocy pompy, ale to czy jest to wystarczająca moc zależy od tego jak budynek jest ocieplony.

Sławek...
29-11-2012, 18:00
...jeżeli taka temp Ci odpowiada to nic nie grzeb, jeżeli jest dla Ciebie za ciepło to zmniejsz krzywą grzewczą, prawidłowo dobrana pompa powinna pracować 24h / dobę przy temp zewn -20 i temp wewn + 20 (chyba że była dobierana do innych warunków pracy, ale z reguły są to takie wartości)
jeżeli masz pierwszy sezon grzewczy to pompa może pracować dłużej tak jak zauważył przedmówca
ustawienie pracy pompy na tanią taryfę nie spowoduje dyskomfortu, wahanie temp w domu powinno być nieodczuwalne, zanim definitywnie zrezygnujesz z takiego ustawienia sprawdź sam jak Twój dom będzie się zachowywał.
ustawienie temp powrotu w nocy o 3 st niżej jest funkcją, która uniemożliwi wykorzystanie tanich godzin - moim zdaniem opcja bez sensu z powodów jw

Instaltechnic
29-11-2012, 23:07
witajcie,
Stałem się szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem IVT oraz ogrzewania podłogowego i czytając Wasze wypowiedzi nie znalazłem niestety odpowiedzi na nurtujące mnie pytania....

Przede wszystkim - co na to instalator Pana pompy ciepła? On jest osobą, która zna temat od podszewki i zna wszystkie parametry instalacji. Zasięgnął Pan jego opinii?

Proszę podać więcej informacje o domu oraz o pracy systemu grzewczego:
- zapotrzebowanie budynku na energię cieplną (o ile jest wyliczone)
jeżeli nie to jeszcze:
- ile m2 na dole i ile na poddaszu
- jaki styropian na ścianach (lambda)
- jakie okna (lambda lub producent, typ, ilość szyb)
- ocieplenie fundamentu
- ocieplenie dachu
- który sezon grzewczy
- metraż przykręconych pętli/pokoi
- czy garaż jest ogrzewany
- 80 m2 nieogrzewana to...?

- temperatury na początku i pod koniec pracy na:
- dolne źródło wejście
- dolne źródło wyjście
- centralne wejście
- centralne wyjście
- ile godzin pracuje na dobę na CWU i ile na CO

Mając rekuperator (dobry) oraz poprzykręcane pętle grzewcze/pokoje jak również początek sezonu (niewychłodzone dolne źródło) i małe zapotrzebowanie na ciepło (bo dodatnie temperatury na zewnątrz), przez co wyższą niż później sprawność COP, nie wygląda to na razie różowo, lecz bez tego o co pytam nie mogę obiektywnie odpowiedzieć.

Biorąc pod uwagę Pana uwagę "...cierpi na tym komfort spania, tzn temp w nocy jest wyższa niż powinna być..." powiedziałbym że "posadzki" trochę cienkie jak na płaszczyznowe ogrzewanie. Dodatkowo biorąc pod uwagę zastosowanie dość małej mocy PC oraz grzałek, jest najprawdopodobniej dobrana pod pracę 24h w mrozy, tak jak napisał Sławek... :(
Ja osobiście inaczej dobieram pompy ciepła, gdyż opcja ekonomiczna (tańsza) w momencie zakupu jest nieekonomiczna (droga) w eksploatacji - poprzez pracę 24h (czyli większość z I taryfie) oraz włączające się grzałki (COP grzałki = 1).

Moje obawy - oby nie potwierdzone:
- pierwszy sezon grzewczy i może "wilgotna struktura budynku (przez co bardziej energochłonny w pierwszym roku)
- dość małej mocy pompa ciepła jak na 280m2

Może to tylko nieoptymalna praca układu... - jak Pan poda parametry będzie więcej wiadomo, a na razie to tylko gdybanie.

Sławek...
29-11-2012, 23:38
...Panie instaltechnik, skoro już siebie reklamujesz jak możesz to przynajmniej czytaj ze zrozumieniem....
gość grzeje 200 m2 a nie 280 i pompa 9 kW powinna tu wystarczyć...

co do doboru to nie chciałbym być Pańskim klientem jeżeli z założenia zawyża Pan moc urządzenia "na zapas"
pompa ma właśnie pracować przy -20 24h/dobę bez żadnych grzałek (takich dni nie uzbiera się zbyt wiele w ciągu całego roku)

Pyxis
30-11-2012, 00:27
Mój problem jest następujący: wydaje mi się, że przy obecnych temperaturach zewnętrznych (5-8C) pompa pracuje zbyt długo na dobę, jest to nawet 11godz

Poki nie ustalisz dlaczego tak dlugo pracuje Twoja PCi, to pytanie nr 2 jest malo wazne :-)
Ewidentnie cos jest nie tak. Domy powierzchniowo mamy zblizone, z tym za ja polowe mniej docieplenia scian i bez rekuperacji, a czas pracy pompy razem z CWU jest 5,2h/dobe. To nie wynika tylko z roznicy mocy pomp. Dalej gdzies "ucieka nam" 1/3 ciepla :-)
Podaj te dane o ktore prosil Instal, a bedziemy cos myslec.

woyt
30-11-2012, 07:45
Który rok grzania?.
System zainstalowany dokładnie rok temu, wprowadziłem się w VI 2012.
Zdaję sobie sprawę, że wilgoć jeszcze występuje, dlatego tak długą pracę dzienną pompy tłumaczę sobie właśnie w taki sposób, aczkolwiek "coś" mi tu jednak nie gra (obym się mylił)

woyt
30-11-2012, 07:57
...jeżeli taka temp Ci odpowiada to nic nie grzeb, jeżeli jest dla Ciebie za ciepło to zmniejsz krzywą grzewczą, prawidłowo dobrana pompa powinna pracować 24h / dobę przy temp zewn -20 i temp wewn + 20 (chyba że była dobierana do innych warunków pracy, ale z reguły są to takie wartości)
jeżeli masz pierwszy sezon grzewczy to pompa może pracować dłużej tak jak zauważył przedmówca
ustawienie pracy pompy na tanią taryfę nie spowoduje dyskomfortu, wahanie temp w domu powinno być nieodczuwalne, zanim definitywnie zrezygnujesz z takiego ustawienia sprawdź sam jak Twój dom będzie się zachowywał.
ustawienie temp powrotu w nocy o 3 st niżej jest funkcją, która uniemożliwi wykorzystanie tanich godzin - moim zdaniem opcja bez sensu z powodów jw

Temp jest odpowiednia w dzień, krzywa 2,4 i histereza 6 jest jak na razie ok. natomiast (tak jak wspomniałem) w nocy te 22-22,5 stopnia (pomimo, że jest to ta sama temp, którą dom trzyma w dzień) jest za wysoka, jest po prostu za ciepło na komfortowe spanie.
Dlatego zdecydowałem się na obniżenie powrotu Co o 3 stopnie i zauważyłem, że temp w nocy spada do 21-21,5 (taka temp jest ok 7 rano po nocy).
Czytając wiele postów o wykorzystywaniu taryfy tańszej w nocy i nie grzaniu w dzień wydaje mi się korzystne "jedynie" z punktu widzenia różnicy w cenie kW.
Piszę "jedynie" ponieważ zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób jest to jeden z najważniejszych wyznaczników.
U mnie natomiast sytuacja jest nieco inna - żona przebywa w domu z małym dzieckiem całe dni i jednak temp 22,5-23 w ciągu dnia jest bardzo istotna więc nie mogę sobie pozwolić na przerwę w grzaniu w taryfie droższej.
Dlatego też taki kompromis i zmniejszenie ogrzewania jedynie w nocy.

woyt
30-11-2012, 08:48
Proszę podać więcej informacje o domu oraz o pracy systemu grzewczego:
- zapotrzebowanie budynku na energię cieplną (o ile jest wyliczone)

Nie, nie mam takich informacji



- ile m2 na dole i ile na poddaszu
- jaki styropian na ścianach (lambda)
- jakie okna (lambda lub producent, typ, ilość szyb)
- ocieplenie fundamentu

Sprawdzam te dane, wkrótce dam znać



- ocieplenie dachu

2x15cm wełny



- który sezon grzewczy

pompa zainstalowana w XII 2011, wprowadziłem się w VI 2012, sezon I



- metraż przykręconych pętli/pokoi

11,5m2; 5m2; 22m2; 4m2; 7m2; 11,5m2; 65m2; 10m2



- czy garaż jest ogrzewany

Podłączony jest kaloryfer pod jedną (oddzielną) wężownicę, natomiast pętla jest zamknięta (powierzchnia niewymieniona powyżej w metrażu przykręconych pętli)



- 80 m2 nieogrzewana to...?

Duży garaż, spiżarnia, garderoby



- temperatury na początku i pod koniec pracy na:
- dolne źródło wejście

uuu, ciężko będzie. Spróbuję, tzn podczas postoju pompy, tuż przed włączeniem, temp w dni 8C na zewn to ok 17C wejście, temp na zewn ok 5 stopni, temp na wejściu ok 12C; podczas pracy (ale to nie początek tylko pewnie po dłuższej chwili) jest ok 3-7 stopni na wejściu (w zależności od temp zewn)



- dolne źródło wyjście

Jak powyżej, ciężko dokładnie stwierdzić, ale: podczas postoju pompy, tuż przed włączeniem, temp w dni 8C na zewn to ok 17C na wyjściu (podobnie do wejścia, delta ok 0,2 stopnia); temp na zewn ok 5 stopni, temp na wyjściu ok 12C (podobnie do wejścia, delta ok 0,2 stopnia); podczas pracy (ale to nie początek tylko pewnie po dłuższej chwili) jest ok 0,7-2 stopni na wyjściu (w zależności od temp zewn)



- centralne wejście

Aby otrzymać powrót w okolicach 27-28C, przy starcie pompy temp jest w okolicach nawet 45 stopni, potem maleje i stabilizuje się do ok 32-35 (jeśli to jest to, o co pytasz)



- centralne wyjście

ok 27-28C



- ile godzin pracuje na dobę na CWU i ile na CO

7/93%, czyli przy pracy 10godz - 0,7godz CWU, 9,3godz CO



Mając rekuperator (dobry) oraz poprzykręcane pętle grzewcze/pokoje jak również początek sezonu (niewychłodzone dolne źródło) i małe zapotrzebowanie na ciepło (bo dodatnie temperatury na zewnątrz), przez co wyższą niż później sprawność COP, nie wygląda to na razie różowo, lecz bez tego o co pytam nie mogę obiektywnie odpowiedzieć.

Proszę w takim razie o pomoc i zebranie moich danych oraz na tej podstawie wyznaczenie moich działań, abym mógł wyeliminować potencjalne "moje" błędy, jak np złe ustawienia na pompie lub złe operowanie przymykaniem/otwieraniem pętli
Mała uwaga - obecnie temp pokojowymi steruję za pomocą temp powrotu CO (czyli monitoruje temp w pokojach vs powrót CO) i ewentualnie tutaj nanoszę drobne korekty).
Rotametry mają zainstalowane siłowniki, które już wkrótce będą sterowane z czujników pokojowych, ale jak na razie rotametrami "bawię" się manualnie.
PYTANIE - czy w moim przypadku opłaca się przymykać pętle w pomieszczeniach mniej lub nieużywanych? czy w I sezonie lepiej mieć włączone na max (czyli 1,8Bar) i wygrzewać?
Czy ciśnienie w układzie 1,8Bar nie jest za wysokie? Na mój chłopski rozum - jeśli będzie niższe, wtedy przepływ wody powinien być również wolniejszy, czyli wychładzanie wody CO również wolniejsze?
Wczoraj wieczorem pompkę obiegową skorygowałem na bieg I (z II). Zobaczę czy dzisiaj będzie jakakolwiek reakcja systemu



Biorąc pod uwagę Pana uwagę "...cierpi na tym komfort spania, tzn temp w nocy jest wyższa niż powinna być..." powiedziałbym że "posadzki" trochę cienkie jak na płaszczyznowe ogrzewanie. Dodatkowo biorąc pod uwagę zastosowanie dość małej mocy PC oraz grzałek, jest najprawdopodobniej dobrana pod pracę 24h w mrozy, tak jak napisał Sławek... :(

Przy wyborze pompy bazowałem na wiedzy instalatorów, a nie jest to firm krzak. Kilka ich instalacji obejrzałem, rozmawiałem również z użytkownikami i wydawało się, że pojęcie mają (jestem z Łodzi, firma instalacyjna z Pomorza)



Ja osobiście inaczej dobieram pompy ciepła, gdyż opcja ekonomiczna (tańsza) w momencie zakupu jest nieekonomiczna (droga) w eksploatacji - poprzez pracę 24h (czyli większość z I taryfie) oraz włączające się grzałki (COP grzałki = 1).

Jaką pompę w takim razie zaproponowałby Pan w moim przypadku? Pytam z ciekawości.



Moje obawy - oby nie potwierdzone:
- pierwszy sezon grzewczy i może "wilgotna struktura budynku (przez co bardziej energochłonny w pierwszym roku)
- dość małej mocy pompa ciepła jak na 280m2

Dlatego I sezon jest "zapoznawczy", jeśli w II sytuacja się będzie powtarzała, wtedy będzie nieciekawie...



Może to tylko nieoptymalna praca układu... - jak Pan poda parametry będzie więcej wiadomo, a na razie to tylko gdybanie.
ok, dane zbieram

woyt
30-11-2012, 08:50
gość grzeje 200 m2 a nie 280 i pompa 9 kW powinna tu wystarczyć...


Potwierdzam, 200m2 grzanej powierzchni, pozostałe 80m2 to pomieszczenia nazwijmy to: gospodarcze. Czyli duży garaż, spiżarnia, garderoby

woyt
30-11-2012, 08:53
Poki nie ustalisz dlaczego tak dlugo pracuje Twoja PCi, to pytanie nr 2 jest malo wazne :-)
Ewidentnie cos jest nie tak. Domy powierzchniowo mamy zblizone, z tym za ja polowe mniej docieplenia scian i bez rekuperacji, a czas pracy pompy razem z CWU jest 5,2h/dobe. To nie wynika tylko z roznicy mocy pomp. Dalej gdzies "ucieka nam" 1/3 ciepla :-)
Podaj te dane o ktore prosil Instal, a bedziemy cos myslec.

Wszelkie Wasze uwagi/sugestie mile widziane. być może jest jeszcze "coś" na pompie co mógłbym sprawdzić?
A zapowietrzenie GZ lub DZ?
W GZ bąbelków w rotametrach nie widzę, byż może coś jeszcze mogę sprawdzić? i Jak?

wit74
30-11-2012, 09:24
System zainstalowany dokładnie rok temu, wprowadziłem się w VI 2012.
Zdaję sobie sprawę, że wilgoć jeszcze występuje, dlatego tak długą pracę dzienną pompy tłumaczę sobie właśnie w taki sposób, aczkolwiek "coś" mi tu jednak nie gra (obym się mylił)


U mnie długa praca na początku wynikała z:
1.Wilgoć
2.Ogrzewany garaż ( po ustawieniach jakie mi wyliczono ) temp była 20oC w zimie. Poprawiło sie gdy w garażu ustaliłem przepływy tak by mięć nie więcej niż 7- 11oC.
3.Fuszerki w ociepleniu.
4.Zapowietrzony układ GZ,zanieczyszczone filtr w GZ - czyściłeś go już?

Pyxis
30-11-2012, 09:33
Rotametry pokazuja przeplyw (litry/min) a nie cisnienie. Na poczatek poodkrecaj te petle wszystkie na max. Garaza zostaw tylko zakrecony. Taka zabawa zaworkami mozesz sporo sobie rozregulowac caly uklad co najwyzej.
Jak bedzie cala podlogowka grzala, to wtedy pomierz i podaj te parametry o ktore prosil Instal.

Temperatura DZ to temperatura po kilkunastu minutach od wlaczenia sie pompy obiegowej DZ i ja sie podaje. Te 17*C to temperatura w Twojej kotlowni.

Ja tez sie wprowadzilem do dopiero skonczonego domu w sierpniu tego roku. Te 30% ciepla nie moze Ci uciekac w odpowiedzi na mokry dom. Za duza roznica IMHO.

Napisz tez jak to wyglada od strony zuzycia pradu przez PCi. Ile podczas tych 11h pracy bierze energii (kWh).

dekar
30-11-2012, 09:42
(...)
uuu, ciężko będzie. Spróbuję, tzn podczas postoju pompy, tuż przed włączeniem, temp w dni 8C na zewn to ok 17C wejście, temp na zewn ok 5 stopni, temp na wejściu ok 12C; podczas pracy (ale to nie początek tylko pewnie po dłuższej chwili) jest ok 3-7 stopni na wejściu (w zależności od temp zewn)

Temperatury sprawdzaj w trakcie pracy nie postoju bo to nic nie mówi o stanie DZ. Temperatura na we/wy nie zależy bezpośrednio od temp. zewn. tylko od tego jak długo pracuje sprężarka.

Generalnie to zalecam cierpliwość. Po pierwsze 1 sezon, po drugie z tego co piszesz to na zimno nie narzekasz, po trzecie układ z podłogówką jest układem bezwładnym więc każdą zmianę należy obserwować parę dni aby mieć pewność co do efektu, jak będziesz często coś zmieniał to ciężko będzie dojść co jaki efekt wywołało.

woyt
30-11-2012, 11:06
Przede wszystkim - co na to instalator Pana pompy ciepła? On jest osobą, która zna temat od podszewki i zna wszystkie parametry instalacji. Zasięgnął Pan jego opinii?

Proszę podać więcej informacje o domu oraz o pracy systemu grzewczego:
- zapotrzebowanie budynku na energię cieplną (o ile jest wyliczone)
jeżeli nie to jeszcze:
- ile m2 na dole i ile na poddaszu
- jaki styropian na ścianach (lambda)
- jakie okna (lambda lub producent, typ, ilość szyb)
- ocieplenie fundamentu

Ok, mam już kolejne dane:
- dół: 151m2 (łącznie z garażem 50m2 - nieogrzewany, oddzielna wężownica puszczona na grzejnik długości 2m; wężownica zakręcona)
- góra: 132m2
- lambda użytego styropianu: 0,042
- okna 5 komorowe; U=0,7
- ocieplenie styropianem 15cm na bloczku betonowym

woyt
30-11-2012, 11:10
U mnie długa praca na początku wynikała z:
1.Wilgoć
2.Ogrzewany garaż ( po ustawieniach jakie mi wyliczono ) temp była 20oC w zimie. Poprawiło sie gdy w garażu ustaliłem przepływy tak by mięć nie więcej niż 7- 11oC.
3.Fuszerki w ociepleniu.
4.Zapowietrzony układ GZ,zanieczyszczone filtr w GZ - czyściłeś go już?

Ogrzewanie garażu jest na chwilę obecną całkowite wyłączone, temp utrzymuje się na poziomie 12-15C nie mam jeszcze zakończonej podłogi (tzn epoksyd jeszcze nie położone więc i bramy nie wyregulowane, trochę prześwitu jest.
Czyściłem filtr DZ, był czysty jak łza, za górny się nie zabrałem.
p.s.
czy podczas czyszczenia filtrów GZ/DZ należy pompę wyłączyć? czy można to robić podczas jej pracy? Oczywiście zawory przed/za filtrem zamknąć (pytanie retoryczne)?

woyt
30-11-2012, 11:15
Rotametry pokazuja przeplyw (litry/min) a nie cisnienie. Na poczatek poodkrecaj te petle wszystkie na max. Garaza zostaw tylko zakrecony. Taka zabawa zaworkami mozesz sporo sobie rozregulowac caly uklad co najwyzej.
Jak bedzie cala podlogowka grzala, to wtedy pomierz i podaj te parametry o ktore prosil Instal.
Ok, dzisiaj wieczorem zacznę zapisy, prze weekend powinienem zgromadzić już "jakieś" dane


Temperatura DZ to temperatura po kilkunastu minutach od wlaczenia sie pompy obiegowej DZ i ja sie podaje. Te 17*C to temperatura w Twojej kotlowni.
W takim razie czy temp wejścia można odczytać tylko podczas pracy pompy (czyli te 5-8stopni)?


Ja tez sie wprowadzilem do dopiero skonczonego domu w sierpniu tego roku. Te 30% ciepla nie moze Ci uciekac w odpowiedzi na mokry dom. Za duza roznica IMHO.
Napisz tez jak to wyglada od strony zuzycia pradu przez PCi. Ile podczas tych 11h pracy bierze energii (kWh).
Ok, dane zbiorę przez weekend

woyt
30-11-2012, 11:17
Temperatury sprawdzaj w trakcie pracy nie postoju bo to nic nie mówi o stanie DZ. Temperatura na we/wy nie zależy bezpośrednio od temp. zewn. tylko od tego jak długo pracuje sprężarka.
Generalnie to zalecam cierpliwość. Po pierwsze 1 sezon, po drugie z tego co piszesz to na zimno nie narzekasz, po trzecie układ z podłogówką jest układem bezwładnym więc każdą zmianę należy obserwować parę dni aby mieć pewność co do efektu, jak będziesz często coś zmieniał to ciężko będzie dojść co jaki efekt wywołało.
ok, zanotowałem. Generalnie staram się zmieniać tylko jedną rzecz/wartość a następnie monitoruję nowy stan przez kolejne kilka dni.

wit74
30-11-2012, 11:22
p.s.
czy podczas czyszczenia filtrów GZ/DZ należy pompę wyłączyć? czy można to robić podczas jej pracy? Oczywiście zawory przed/za filtrem zamknąć (pytanie retoryczne)?

Podczas postoju,zakręcasz zawór i już.Jeśli przepływy masz takie jak zakładano to filtr pewnie jest czysty - nie zaszkodzi zerknąć.
Masz sporo pętli poprzymykanych na prawie 130 m2 pow. Zrób tak jak radził Pyxis i obserwuj nawet dwie/trzy doby

Instaltechnic
30-11-2012, 12:41
woyt - na pewno dobrze że na forum trafiłeś, bo są tu osoby z różnymi doświadczeniami i na pewno Ci pomogą w najlepszym możliwym rozwiązaniu problemu.

Dzisiaj wykonujemy otwory w stropie na wentylację mechaniczną, bo pewien majster doszedł do wniosku że lepiej będzie im robić "lany strop" bez "skrzynek drewnianych" i je usunął. Odpowiem wieczorem na to co będzie niedopowiedziane, a będę posiadał wiedzę ...o ile koledzy mi cokolwiek zostawią :)

Sławek... - obawiam się że nie ma Pan racji. Różnica w cenie ogrzewania przy pompie dobranej do pracy 24h/24h, mając I i II taryfę wychodzi średnio w kraju np. 1600 zł w II taryfie i 2600zł w obu 24h na dobę. Na życzenie podam przykład instalacji i obliczenia, które potwierdza praktyka przez 3 sezony grzania. Przy PC krajowego producenta różnica między 2-3kW mocy na pompie to często okolica 500-1000zł, więc może się "zwrócić" niemal po pierwszym roku.
Dla Pana wiedzy pisząc ogólnie i potocznie: DZ dobiera się do zapotrzebowania budynku na ciepło, a PC dobiera się do pracy w II taryfie, lecz biorąc pod uwagę preferencję użytkownika oraz aby "nie zamrozić DZ" i uzyskać optymalne warunki pracy. Układ ma być maksymalnie wydajny przy najniższej cenie - i inwestycji i użytkowania.
Pompy ciepła nie dobiera się ze względu na metraż obiektu! Nigdy! Słyszał Pan może o OZC? dodatkowo niech Pan za to zwróci uwagę zastosowane sterowanie elektrozaworami i same elektrozawory, pochłaniające koszt nieraz ponad 3000zł i "próbujące okiełznać bezwładność".

PS. W pompach gruntowych z odwiertami mam największą wiedzę i doświadczenie.

Instaltechnic
30-11-2012, 20:57
Biorąc pod uwagę umożliwienie pełnej pracy na wszystkich pętlach oprócz garażu, pompa musi sporo dogrzać (132m2), więc może na razie chodzić dłużej.

Wykonaj pomiary tych 4 temperatur podczas pracy (DZ we, DZ wy, CO we, CO wy) jakieś np 5 minut po rozpoczęciu pracy; po np. 4 godzinach pracy; po 10h i jak trafisz to później. Wszystko mierz tylko w czasie pracy. Jak podasz te wartości to będzie dużo wiadomo co do pracy obu źródeł - i góry i dołu. Skoro PC może pracować 11 godzin bez przerwy to się domyślam że DZ jest niezapowietrzone.

Do 3 odwiertów masz studzienkę, czy bez studzienki rozdzielczej masz rury wprowadzone do kotłowni (6 sztuk) ? Jak studzienka to czy masz dostęp czy już rośnie trawa i szkoda zrywać? Pytam na przyszłość jak by trzeba było sprawdzić czy DZ nie ma powietrza i równo pracuje na 3 odwiertach...

PS. Jak niektórych pomieszczeń nie grzejesz, to one odbierają ciepło z pomieszczeń sąsiednich, więc i tak pompa grzeje bezpośrednio i pośrednio 280m2, chyba że byś je miał odizolowane. Pewnie garaż jest odizolowany od reszty np. 3 lub 5cm styro (tak czy nie?), ale i tak "łapie trochę ciepła", a garderoby i spiżarnia więcej.

Nie widziałem żeby padła odpowiedź - 1,8 bar jest ok. Pilnuj żeby poniżej 1 bar nie schodziło i DZ i GZ.

A propos temperatur - tanim rozwiązaniem jest zakup nawet na a...gro 4 szt. takiego cuda (http://allegro.pl/cyfrowy-termometr-z-wyswietlaczem-lcd-sonda-i2773773986.html), jeżeli PC tego by nie oferowała. IVT nie kojarzę jaki ma sterownik i co pokazuje, ale chyba to powinna mieć :). To ci da możliwość odczytu w każdej chwili i dokładność ma wystarczającą ;)

Nie będę na razie nic oceniał. Czekam na wyniki.

Sławek...
30-11-2012, 21:13
...posłuchaj człowieku... ja nie pytałem o porady i takich nie potrzebuję, doskonale wiem jak dobiera się dolne źródło i moc PC a OZC liczyłem pewnie więcej razy niż Ty je oglądałeś...
wyraziłem swoje zdanie na podstawie doświadczeń i nadal je podtrzymuję, pompy ciepła się nie przewymiarowuje tylko dobiera do zapotrzebowania na ciepło budynku na styk, czyli urządzenie ma pokryć całę straty ciepła przy -20 / +20 i ma wtedy pracować całą dobę...
taki dobór zapewnia pracę przez ok 75 % czasu w taniej taryfie i jest najbardziej "zdrowy" dla sprężarki...jak chcesz to możesz dokładać nawet po 10 kW, znam już takich instalatorów i widzę, że należysz do tego grona...
nie wyobrażam sobie żeby prawidłowo dobrana pompa 9 kw kosztowała 2600 w sezonie przy takim doborze o jakim pisałem, jestem za to pewien, że ten koszt to będzie właśnie ok 1600...
proszę o jakiś przykład instalacji prawidłowo (powtarzam - prawidłowo) dobranej i wykonanej która wygeneruje koszt 2600 przy 9 kW...

co do zdania o elektrozaworach to nie bardzo rozumiem co autor miał na myśli...

wit74
30-11-2012, 22:26
witajcie,

Chciałbym w opcji "4" ustawić całkowite wyłączenie grzania CWU (i opcję taką znalazłem) oraz zmniejszyć temp powrotu CO o 3C (i taką opcję również znalazłem), ale...
... tu jest problem - czasami w/w zmiany działają, a czasami nie.
I ma to chyba związek z tzw "określeniem początku tygodnia", który charakteryzuje się "wielką" literą. Nie mam pojęcia jaki dzień oznaczyć jako początek, czasami pojawia mi się "Wl" czasami "Wyl"
Kiedy te opcje działają poprawnie i jak je ustawić, aby:
- każdego dnia w godzinach 22-6 CWU było wyłączone
- każdego dnia w godzinach 22-6 temp powrotu CO była o 3C niższa

ufff, koniec, z góry dziękuję za porady!

Zarówno obniżenie temp. powrotu co. o 3 stopnie od 22.00-6.00 ( identyczny przykład jak w instukcji) jak i wyłączenie CWU na zadany okres np: 22.00-6.00 są opisane na 24 i 25 str instrukcji.Istotne jest by wybrać duże litery dnia tygodnia i przedział czasowy. To czy w danym momencie jest wyświetlona informacja wł/wył zależy od tego czy dzień i godz. obserwacji mieści się w zakresie ustawionym w menu i podmuenu 4.1.1/4.3....
Przykład: wył CWU 7 dni w tygodniu 22.00-6.00, obserwuje w piątek o godz 23.00.
Wszystkie dni tyg oprócz piątku mają info "wył", piątek ma infio "wł"bo: jest piątek i godz obserwacji jest z zadanego przedziału.O godz 21.00 było by info "wył"
"wł" - oznacza włączenie wyłączenia - bo menu 4.3 to: Wył.grz.CWu taryfa wg zegara .Ot cała tajemnica

Instaltechnic
30-11-2012, 23:17
...posłuchaj człowieku...
:) nie komentuję, bo słyszę tak czasem na budowach od ludzi próbujących robić fuszerkę, a głównie murarzy...


...ja nie pytałem o porady i takich nie potrzebuję, doskonale wiem jak dobiera się dolne źródło i moc PC a OZC liczyłem pewnie więcej razy niż Ty je oglądałeś...
Powiem tylko że "nas rozumami nie karmili..." Dodatkowo ma Pan wyjątkowe wyczucie oraz widzę na temat mojego doświadczenia. Jak będę się chciał czegoś jeszcze o sobie dowiedzieć - nie omieszkam Pana zapytać.


...nie wyobrażam sobie żeby prawidłowo dobrana pompa 9 kw kosztowała 2600 w sezonie przy takim doborze o jakim pisałem, jestem za to pewien, że ten koszt to będzie właśnie ok 1600...
proszę o jakiś przykład instalacji prawidłowo (powtarzam - prawidłowo) dobranej i wykonanej która wygeneruje koszt 2600 przy 9 kW...
Szkoda czasu na przykład. Napiszę jedynie krótko, że zdarza mi się montować PC również w lubelskim i podlaskim. W obu woj. temperatury (w ostatnich latach również) były pod -30 st. a poniżej -25 było pod Białymstokiem ponad 3 tygodnie... Wyliczam 1 zimny miesiąc:
2,0kWx10hx0,338złx30=202,80zł + 2,0kWx14hx0,688złx30=577,92zł razem =780,72zł + grzałki przy COP=1, bo już za zimno ;) 1000zł w tych województwach przy Pana doborze można minąć; w innych cieplejszych bez problemu 800zł... a to tylko 1 miesiąc. Obawiam się że najzimniejszy miesiąc nie odzwierciedla połowy rachunków rocznych.


co do zdania o elektrozaworach to nie bardzo rozumiem co autor miał na myśli...

Po Pana słowach nie jestem zaskoczony. Proszę poczytać na forum bo nie śmiem pouczać...

woyt
01-12-2012, 21:45
Podczas postoju,zakręcasz zawór i już.Jeśli przepływy masz takie jak zakładano to filtr pewnie jest czysty - nie zaszkodzi zerknąć.
Masz sporo pętli poprzymykanych na prawie 130 m2 pow. Zrób tak jak radził Pyxis i obserwuj nawet dwie/trzy doby
tak też zrobię. Od jutra pootwieram wszystkie pętle za wyjątkiem garażu. Następnie zacznę zbierać informację - ilość skonsumowanych kW, ilość godzin pracy PC no i oczywiście temperatury.

woyt
01-12-2012, 22:09
Wykonaj pomiary tych 4 temperatur podczas pracy (DZ we, DZ wy, CO we, CO wy) jakieś np 5 minut po rozpoczęciu pracy; po np. 4 godzinach pracy; po 10h i jak trafisz to później. Wszystko mierz tylko w czasie pracy. Jak podasz te wartości to będzie dużo wiadomo co do pracy obu źródeł - i góry i dołu. Skoro PC może pracować 11 godzin bez przerwy to się domyślam że DZ jest niezapowietrzone.
Postaram się notować temperatury w odpowiedni sposób, ale w domy nie ma mnie częściej niż jestem ;( no ale w miarę możliwości dane będę kolekcjonował



Do 3 odwiertów masz studzienkę, czy bez studzienki rozdzielczej masz rury wprowadzone do kotłowni (6 sztuk) ? Jak studzienka to czy masz dostęp czy już rośnie trawa i szkoda zrywać? Pytam na przyszłość jak by trzeba było sprawdzić czy DZ nie ma powietrza i równo pracuje na 3 odwiertach...
hmmm, dobre pytanie. Studzienki nie widziałem, ale zapytam się instalatorów gdzie i czy w ogóle jest. Do kotłowni wchodzi 6 sztuk otulonych rur.



PS. Jak niektórych pomieszczeń nie grzejesz, to one odbierają ciepło z pomieszczeń sąsiednich, więc i tak pompa grzeje bezpośrednio i pośrednio 280m2, chyba że byś je miał odizolowane. Pewnie garaż jest odizolowany od reszty np. 3 lub 5cm styro (tak czy nie?), ale i tak "łapie trochę ciepła", a garderoby i spiżarnia więcej.
Zrobię tak jak radziliście wcześniej - pootwieram wszędzie (za wyjątkiem garażu i kotłowni) pętle i będę notował temp.
Odnośnie garażu - nie ma styro pomiędzy garażem a domem, ponieważ garaż całą swoją ścianą przylega nie tyle do domu, co do pomieszczeń technicznych/przejść, czyli pół ściany garażu to kotłownia (oczywiście za ścianą), ćwiartka to mała łazienka a kolejna ćwiartka to drzwi i przejście małym korytarzem do głównego holu.[/QUOTE]



Nie widziałem żeby padła odpowiedź - 1,8 bar jest ok. Pilnuj żeby poniżej 1 bar nie schodziło i DZ i GZ.
Nurtuje mnie takie pytanie - czy lepszym rozwiązaniem jest otwarcie pętli na max (czyli u mnie ok 1,5L/min) i przy takim przepływie utrzymywanie komfortowych temperatur (czyli ingerencja w temperaturę pokojów nie przepływem na rotametrach ale na samej PC), czy utrzymanie przepływów mniejszych (np 1L/min) i regulacja temp pokojowych właśnie wspomnianymi rotametrami? Pytam dlatego , aby sprawdzić co jest bardziej rozsądne/optymalne z punktu widzenia czasu pracy pompy lub wychładzania całego systemu. [/QUOTE]



A propos temperatur - tanim rozwiązaniem jest zakup nawet na a...gro 4 szt. takiego cuda (http://allegro.pl/cyfrowy-termometr-z-wyswietlaczem-lcd-sonda-i2773773986.html), jeżeli PC tego by nie oferowała. IVT nie kojarzę jaki ma sterownik i co pokazuje, ale chyba to powinna mieć :). To ci da możliwość odczytu w każdej chwili i dokładność ma wystarczającą ;)
IVT pokazuje całe multum temperatur. W które miejsce miałbym ewentualnie wpiąć te termometry i jakie dane odczytywać?

woyt
01-12-2012, 22:12
taki dobór zapewnia pracę przez ok 75 % czasu w taniej taryfie i jest najbardziej "zdrowy" dla sprężarki...
spotkałem się z opinią, że pompę lepiej lekko niedowymiarować (jest w ogóle takie słowo? ;)) ale za cholerę nie wiem dlaczego?

woyt
01-12-2012, 22:14
są opisane na 24 i 25 str instrukcji.
Instrukcję czytałem kilka razy, ale jakoś do mnie nie trafiła ;)
Nie mogłem zrozumieć na jakiej zasadzie "to" działa. Dzięki za łopatologiczne wytłumaczenie. Teraz wydaje się, ze skumałem ;P)

asolt
01-12-2012, 22:15
..... pompy ciepła się nie przewymiarowuje tylko dobiera do zapotrzebowania na ciepło budynku na styk, czyli urządzenie ma pokryć całę straty ciepła przy -20 / +20 i ma wtedy pracować całą dobę...
.

Moc pompy dobiera nie dobiera się do zapotrzebowania na ciepło budynku, a do projektowego obciążenia cieplnego budynku. Niby podobnie. ale znaczy co innego.
A swoją drogą kol. woyt instaluje sobie pompę gruntową za kilkadzisiąt tys. a żałuje na ozc za kilkaset, firma instalująca powinna je wykonać przed doborem pompy.
Ja sobie nie wyobrażam aby ten dobór mozna było dokonać tylko na podstawie zgrubnych szacunków.

asolt
01-12-2012, 22:18
spotkałem się z opinią, że pompę lepiej lekko niedowymiarować (jest w ogóle takie słowo? ;)) ale za cholerę nie wiem dlaczego?

Głownie chodzi o zmniejszenie liczby startów sprężarki, oczywiscie dla pomp nie inwertorowych.

Sławek...
02-12-2012, 11:17
:)

Szkoda czasu na przykład. Napiszę jedynie krótko, że zdarza mi się montować PC również w lubelskim i podlaskim. W obu woj. temperatury (w ostatnich latach również) były pod -30 st. a poniżej -25 było pod Białymstokiem ponad 3 tygodnie...


dobierając PC dla podobnego budynku w Białystoku i Warszawie wyjdą inne moce właśnie ze względu na strefę klimatyczną w jakiej znajduje się budynek, to jest oczywiste i dlatego podany przez Ciebie przykład jest bezwartościowy...
wiedziałem, że nie będziesz potrafił podać rzeczowych argumentów tylko rozpoczniesz manipulację liczbami, to forum widziało już wielu podobnych nawiedzeńców...

Sławek...
02-12-2012, 11:33
Moc pompy dobiera nie dobiera się do zapotrzebowania na ciepło budynku, a do projektowego obciążenia cieplnego budynku. Niby podobnie. ale znaczy co innego.
.

...no niby tak, ale nie uważasz, że przy specyfice ogrzewania za pomocą PC i dużej akumulacji (podłogówka) można w zasadzie pominąć tą nadwyżkę mocy która jest uwzględniona przy projektowym obciążeniu cieplnym?

asolt
02-12-2012, 12:13
Nie wiem o jakiej nadwyżce jest mowa. Przy rzetelnych i dokładnych obliczeniach ozc jedyną nadwyzką może być jedynie nadwyzka na stratach na wentylację która jest normowa, a realnie co najmniej o ok 50 % mniejsza. Ja tej nadwyzki w projektach podłogówki nie uwzgledniam gdyż ona kompensuje ewentualne błedy wykonawcze ocieplenia i nieprzewidziane mostki cieplne. Moc pompy dobieram w ten sposob ze do wartosci projektowego obciazenia cieplnego dodaje moc konieczną do przygotowania cwu (ilośc osób x 0,25 kW) . Otrzymana wartość to optymalna moc pompy zaokrąglona w gorę w zalezności od typoszeregu mocy pomp danego producenta.
Nie ma tu niedowymiarowania ani przewymiarowania. Wazną rzeczą jet dobranie odpowiedniej taryfy, tu skłaniam się ku taryfie G12w o ile jet ona dostepna na danym terenie, np taka taryfa w Tauronie to az 98 h tygodniowo II taryfy a tylko 70 h I taryfy tygodniowo.

Pyxis
02-12-2012, 12:30
Głownie chodzi o zmniejszenie liczby startów sprężarki, oczywiscie dla pomp nie inwertorowych.

Tzn jaka liczba startow sprezarki na dobe jest akceptowalna a jaka uznac nalezy za mala?

Instaltechnic
02-12-2012, 14:33
dobierając PC dla podobnego budynku w Białystoku i Warszawie wyjdą inne moce właśnie ze względu na strefę klimatyczną w jakiej znajduje się budynek, to jest oczywiste i dlatego podany przez Ciebie przykład jest bezwartościowy...
wiedziałem, że nie będziesz potrafił podać rzeczowych argumentów tylko rozpoczniesz manipulację liczbami, to forum widziało już wielu podobnych nawiedzeńców...

Sławek... napisał - "nie wyobrażam sobie żeby prawidłowo dobrana pompa 9 kw kosztowała 2600 w sezonie przy takim doborze o jakim pisałem, jestem za to pewien, że ten koszt to będzie właśnie ok 1600..."
Instaltechnic napisał - "Wyliczam 1 zimny miesiąc:
2,0kWx10hx0,338złx30=202,80zł + 2,0kWx14hx0,688złx30=577,92zł razem =780,72zł + grzałki przy COP=1, bo już za zimno 1000zł
Obawiam się że najzimniejszy miesiąc nie odzwierciedla połowy rachunków rocznych."

Konkretne wyliczenia - krócej się nie da. Ceny energii elektrycznej obecne. C.b.d.o. Ja to liczę, Pan "sobie nie wyobraża" i "jest pewien". Koniec tematu.

woyt
03-12-2012, 08:19
A swoją drogą kol. woyt instaluje sobie pompę gruntową za kilkadzisiąt tys. a żałuje na ozc za kilkaset, firma instalująca powinna je wykonać przed doborem pompy.
Ja sobie nie wyobrażam aby ten dobór mozna było dokonać tylko na podstawie zgrubnych szacunków.
Tu nie chodzi o to, czy sobie żałuję (żałowałem), czy nie. Takiej wiedzy nie posiadałem i teraz z perspektywy czasu mogę sobie jedynie "pluć w twarz" i wierzyć, że pompa została dobrana dobrze...

woyt
03-12-2012, 08:37
Konkretne wyliczenia - krócej się nie da. Ceny energii elektrycznej obecne. C.b.d.o. Ja to liczę, Pan "sobie nie wyobraża" i "jest pewien". Koniec tematu.
Czekaj, czekaj ;) nie tak szybko, trzeba mi jeszcze pomóc :)
Pierwsze dane z weekendu poniżej. Jakaś masakra była z ilością godzin pracujących pompy.
Temp na zewnątrz spadła do ok -4 w nocy i 0 w ciągu dnia, pompa działała aż 18godz! Fakt, że temp w pokojach grzanych była masakrycznie wysoka (nie wiem czemu) - przez cały dzień dochodziła do 23,5C!.
Żona była cała w skowronkach, ja natomiast umierałem z gorąca.
Zmniejszyłem krzywą grzania do 2,2, dodatkowo (jak już wiecie) grzanie CO w nocy (od 21 do 5 rano) zmniejszyłem o ok 3C i dzisiaj rano temp po nocy była ok 21,5C.

Wracając do tematu: w ciągu 24h (bo ilość pracy sprawdzam co 24h ok 21.00) pompa zeżarła 38kWh. Jeszcze jedną rzecz muszę sprawdzić, czy te 38kWh to tylko pompa, czy może również inne urządzenia w kotłowni.
Zauważyłem również, że np dzisiaj po całej nocy wyłączonego grzania CWU (22.00 - 7.00) temp CWU spadła o 7 stopni (z 45 do 38) i po włączeniu grzania temp rosła ok 0,1C co 4s - ten wynik jest chyba niezły.
Co mnie martwi, to wczorajsze obserwowanie grzania CO, temp we/wy strasznie wolno rosła.

Jak wspominałem w poprzednich postach, temat również poruszyłem z instalatorem, który (tak jak Wy) prosił mnie o skrupulatne zbierane danych.
Opinie ma podobną do Waszych, ale jak wspomniałem - prosi o więcej danych.

Reasumując ostatnie 24h pracy pompy:
Po ok 4h pracy pompy:
temp zewn: -2
temp sprężarki: 69C
temp wyjścia GZ: 38C
temp powrotu GZ: 29C
temp wejścia DZ: 3C
temp wyjścia DZ: 0,4C

Po ok 10h pracy pompy:
temp zewn: +1,5
temp sprężarki: 71C
temp wyjścia GZ: 39C
temp powrotu GZ: 30C
temp wejścia DZ: 2,7C
temp wyjścia DZ: 0,3C

Po ok 16h pracy pompy:
temp zewn: +0,6
temp sprężarki: 73C
temp wyjścia GZ: 39,6C
temp powrotu GZ: 30,8C
temp wejścia DZ: 2,6C
temp wyjścia DZ: 0,2C

Po ok 18h pracy pompy:
temp zewn: +0,5
temp sprężarki: 75,8C
temp wyjścia GZ: 48,2C
temp powrotu GZ: 41,6C
temp wejścia DZ: 5C
temp wyjścia DZ: 2,8C
W tym przypadku dane odbiegają od pozostałych, czy pompa przestała grzać CO i przełączyła się na CWU? nie wiem.

wit74
03-12-2012, 13:59
Czy odkręcałeś poprzymykane pętle w innych pomieszczeniach ? Czy temp w tych pomieszczeniach podniosła się ?
Podskoczyła Tobie temp w pomieszczeniach grzanych do tej pory, do nawet 23,5 *C - albo masz za wysoka krzywą grzania( daj max 2) albo tam gdzie miałeś rozkręcić zakręciłeś bardziej...
Po jakim czasie spadła Tobie temp. z 23,5* na 21,5* - przez noc?

Wyniki po 18h spisywałeś w momencie gdzania CWU stąd takie różnice widać.

Sławek...
03-12-2012, 19:58
...woyt nie wiem czego się doszukujesz w pracy pompy... wygląda, że pracuje prawidłowo, temp dolnego źródła są ok, jak masz za ciepło w domu to zmniejsz krzywą...
niewygrzany dom, wysoka krzywa to automatycznie długi czas pracy... te 18 godz to był jeden cykl pracy czy kilka krótkich załączeń?

Sławek...
03-12-2012, 20:03
Instaltechnic napisał - "Wyliczam 1 zimny miesiąc:
2,0kWx10hx0,338złx30=202,80zł + 2,0kWx14hx0,688złx30=577,92zł razem =780,72zł + grzałki przy COP=1,

takie wyliczenia można sobie wsadzić w buty...
to tylko i wyłącznie teoria, albo nieznana mi dotąd zima tysiąclecia... w którym roku i miesiącu przez cały okrągły miesiąc utrzymywały się temp poniżej -25 stopni?
jeżeli nawet taki miesiąc miał miejsce to wcale nie oznacza, że dobór mocy pompy "na styk" jest nieprawidłowy i że trzeba ją przewymiarowywać...przy anomaliach pogodowych każdy przepłaci bez względu czym grzeje, cudów nie ma....

Sławek...
03-12-2012, 20:17
Nie wiem o jakiej nadwyżce jest mowa. Przy rzetelnych i dokładnych obliczeniach ozc jedyną nadwyzką może być jedynie nadwyzka na stratach na wentylację która jest normowa,
. Moc pompy dobieram w ten sposob ze do wartosci projektowego obciazenia cieplnego dodaje moc konieczną do przygotowania cwu (ilośc osób x 0,25 kW) . Otrzymana wartość to optymalna moc pompy zaokrąglona w gorę w zalezności od typoszeregu mocy pomp danego producenta.

..albo nie mówimy o tym samym, albo ja czegoś nie rozumiem...
podważyłeś mój sposób doboru na podstawie zapotrzebowania na ciepło, oczywistą kwestią jest, że do tego zapotrzebowania należy uwzględnić moc potrzebną do wytworzenia CWU (w pompach poniżej 10 kW - w większych można to pominąć)
w projektowanym obciążeniu cieplnym oprócz wszelkich strat (przegrody, wentylacja, mostki, itp) należałoby również
uwzględnić nadwyżkę mocy cieplnej wymaganą do skompensowania skutków osłabienia ogrzewania i ja właśnie o tej nadwyżce mocy wspomniałem...
...skoro przy swoim doborze tego nie uwzględniasz to oznacza, że dobieramy moc pompy dokładnie w ten sam sposób i zakładając, że nasz sposób jest optymalny (ze względu na ilość dostarczonej mocy cieplnej do budynku oraz zapewnienie małej ilości startów sprężarki) należy uznać, że sposób sz.p. Instaltechnic prawidłowy nie jest, ponieważ promuje on zupełnie bezsensowne przewymiarowanie mocy (może p. Instal... ma swoją wiertnicę i w związku z tym ma okazję głębiej powiercić przy okazji większej pompy co by tłumaczyło jego zachowanie ponieważ często jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze ;) )

woyt
04-12-2012, 10:01
Czy odkręcałeś poprzymykane pętle w innych pomieszczeniach ?
Tak, ale zrobiłem to dopiero wczoraj wieczorem.


Czy temp w tych pomieszczeniach podniosła się ?
Dzisiaj wieczorem posprawdzam, aczkowliek w tych pomieszczeniach pętle nie były całkowicie zamknięte. Przepływ oscylował w okolicach 0,5L.min, teraz jest ponad 1L/min



Podskoczyła Tobie temp w pomieszczeniach grzanych do tej pory, do nawet 23,5 *C - albo masz za wysoka krzywą grzania( daj max 2) albo tam gdzie miałeś rozkręcić zakręciłeś bardziej...
Zresetowałem ustawienia pompy do standardowych, dodatkowo krzywą obniżyłem do2,2 oraz grzanie CWU wyłączone w nocy, grzanie CO zmniejszone o 3C
Pozostałe parametry fabryczne.



Po jakim czasie spadła Tobie temp. z 23,5* na 21,5* - przez noc?
Tak, przez całą noc. Czy jest to w "normie" czy coś nie tak?



Wyniki po 18h spisywałeś w momencie gdzania CWU stąd takie różnice widać.
Tak tez mi się wydaje.
p.s. czy te 38kWh na 18h pracy pompy to liczba akceptowalna, czy coś tu nie gra??

woyt
04-12-2012, 10:04
...woyt nie wiem czego się doszukujesz w pracy pompy... wygląda, że pracuje prawidłowo, temp dolnego źródła są ok, jak masz za ciepło w domu to zmniejsz krzywą...
jedyne co mnie niepokoi to ekstremalnie długi czas pracy pompy.
Czy delta wyjścia i powrotu CO (ok 9-10C) jest ok, bo wydaje się lekko za wysoka.



niewygrzany dom, wysoka krzywa to automatycznie długi czas pracy... te 18 godz to był jeden cykl pracy czy kilka krótkich załączeń?
Krzywa 2,2 - 2,4 (w skali 10) nie jest chyba wysoką krzywą? Temp powrotu CO oscylują w okolicach 28-30, zasilanie o 9-10 wyższe.
Czy COP liczone jest dla powrotu CO, czy brana jest również pod uwagę temp zasilania?

Pyxis
04-12-2012, 10:09
Duzy spadek temperatury. To 2*C w ciagu powiedzmy 10h. U mnie w ciagu 8h przerwy w grzaniu spada max o 0,4-0,5*C, ale to sa godziny od 6:00-14:00 a nie zimna noc.

Wynik zuzycia Twojej PCi to zupelnie w normie. jak dla pompy 9kW. Tylko po prostu vzas pracy jakis dziwnie dlugi. Oby problem nie byl w tym wychladzaniu sie o 2*C w ciagu nocy :o

woyt
04-12-2012, 10:10
Panowie, jeszcze jedna niewyjaśniona i nurtująca mnie kwestia - czy lepszą rzeczą jest otwarcie rotametrów na max i dostosowanie temp w pokojach na pompie, czy utrzymywanie temp na pompie na jednym poziomie i bawienie się rotametrami, czyli np przykręcenie ich do 1L/min.
Pytam dlatego aby upewnić się, że np większy przepływ w podłodze nie wychładza jej bardziej.
No i pozostaje kwestia obrotów pompy obiegowej - obecnie mam ją na biegu II (czyli ustawienie fabryczne). Kiedy zalecane jest stosowanie pozostałych biegów?
pozdrawiam

Pyxis
04-12-2012, 10:12
Czy COP liczone jest dla powrotu CO, czy brana jest również pod uwagę temp zasilania?

Dla uzyskania jak najlepszego wspolczynnika wydajnosci powinienes miec jak najblizej siebie temp wchodzaca z DZ i wychodzaca z GZ

Pyxis
04-12-2012, 10:15
Panowie, jeszcze jedna niewyjaśniona i nurtująca mnie kwestia - czy lepszą rzeczą jest otwarcie rotametrów na max i dostosowanie temp w pokojach na pompie, czy utrzymywanie temp na pompie na jednym poziomie i bawienie się rotametrami, czyli np przykręcenie ich do 1L/min.
Pytam dlatego aby upewnić się, że np większy przepływ w podłodze nie wychładza jej bardziej.
No i pozostaje kwestia obrotów pompy obiegowej - obecnie mam ją na biegu II (czyli ustawienie fabryczne). Kiedy zalecane jest stosowanie pozostałych biegów?
pozdrawiam

Dla najlepszego COP zdecydowanie nie dlaw przeplywu. Nigdzie. Zasadnym sie tez wydaje ustawienie pompek obiegowych na najwyzszy bieg, ale to juz nie tak "z automatu", chociaz najczesciej. Tutaj warto znac delte na DZ i GZ. Jesli delta na DZ jest w okolicach 3K, to nie ma za bardzo sensu podnosci biegu obiegowki. Tak samo jesli na GZ jest w okolicach 6K. Wiele tutaj zalezy od sposobu wykonania instalacji i mocy samych obiegowek w stosunku do mocy PCi.

wit74
04-12-2012, 10:57
woyt

Pomimo sumarycznie długiej pracy to 38kWh przy PCi 9kW i 18h grzania jest całkiem ok .
Nie jest ok ten spadek temp w nocy w grzanych pokojach o 2*.Pytanie tylko czy temp w pozostałych pomieszczeniach drgnęła i jaka tam ogólnie panuje?
Nie wiadomo czy to tam uchodzi ciepło czy gdzie indziej.
Jak pracuje u Ciebie PCi? Kilkanaście godz bez przerwy czy taktuje?
Spróbuj może zmienić pracę pompy obiegowej ale tylko w GZ z II na III bieg.
Resztę obserwuj po nowych nastawach o których wspomniałeś

woyt
04-12-2012, 14:02
Duzy spadek temperatury. To 2*C w ciagu powiedzmy 10h. U mnie w ciagu 8h przerwy w grzaniu spada max o 0,4-0,5*C, ale to sa godziny od 6:00-14:00 a nie zimna noc.
Dzisiaj rano wynik był nieco inny, tzn wczoraj ok 23 temp 22,5C; dzisiaj o 7 rano temp 21,5. Niemniej widać, że przez noc temp spada min 1C. Cały czas będę to monitorował. Kolejnym eksperymentem będzie zmiana godzin grzania. Zrobię podobnie do Was, czyli temp CO -3C (u Was pompa jest wtedy całkowicie wyłączona) będę przesuwał z godzin nocnych na godziny dzienne. Baj de łej - nie widzę opcji całkowitego wygaszenia CO, myślę, że zadam temp np -10 co będzie pewną symulacją i nie dopuści do załączenia pompy.


Wynik zuzycia Twojej PCi to zupelnie w normie. jak dla pompy 9kW. Tylko po prostu vzas pracy jakis dziwnie dlugi. Oby problem nie byl w tym wychladzaniu sie o 2*C w ciagu nocy :o
Cały czas winię o to wilgoć ;) ale w następnym sezonie będę musiał znaleźć już inne wytłumaczenie, jeśli sytuacja będzie się powtarzała :)

woyt
04-12-2012, 14:06
Dla uzyskania jak najlepszego wspolczynnika wydajnosci powinienes miec jak najblizej siebie temp wchodzaca z DZ i wychodzaca z GZ
hmmm, różnica jest raczej duża:
DZ wejście: 3-5C
GZ wyjście: 28-30
delat: 25C
Jak jest u Was?

woyt
04-12-2012, 14:11
Dla najlepszego COP zdecydowanie nie dlaw przeplywu. Nigdzie.
hmm, nie załapałem tej sentencji ;) prościej proszę, bardziej łopatologicznie. dzięki



Zasadnym sie tez wydaje ustawienie pompek obiegowych na najwyzszy bieg, ale to juz nie tak "z automatu", chociaz najczesciej. Tutaj warto znac delte na DZ i GZ. Jesli delta na DZ jest w okolicach 3K, to nie ma za bardzo sensu podnosci biegu obiegowki. Tak samo jesli na GZ jest w okolicach 6K. Wiele tutaj zalezy od sposobu wykonania instalacji i mocy samych obiegowek w stosunku do mocy PCi.
delty w zasadzie nie są takie idealne, a mianowicie:
delta DZ: ok 2,2-2,5
delta GZ: ok 9
Czy bieg III deltę powiększy, czy ją zmniejszy?
Test na pompce zrobię za jakiś czas

woyt
04-12-2012, 14:36
woyt
Pomimo sumarycznie długiej pracy to 38kWh przy PCi 9kW i 18h grzania jest całkiem ok .
Nie jest ok ten spadek temp w nocy w grzanych pokojach o 2*.Pytanie tylko czy temp w pozostałych pomieszczeniach drgnęła i jaka tam ogólnie panuje?
Nie wiadomo czy to tam uchodzi ciepło czy gdzie indziej.
A więc, wężownice rozkręcone (poza garażem i kotłownią) wczoraj wieczorem, dzisiaj wieczorem posprawdzam przepływy i temperatury.
Co ciekawe, nawet w pomieszczeniach z przykręconymi znacznie wężownicami (do 0,5 lub niżej L/min) temp w tych pokojach oscylowały w okolicach 19-20C
Wynik zacny i nie sądzę aby po rozkręceniu do 1,3-1,5L/min temp jakoś znacznie podskoczyła (być może 1,5C?)


Jak pracuje u Ciebie PCi? Kilkanaście godz bez przerwy czy taktuje?
I tu jest problem - nie jestem w stanie stwierdzić, czy pracuje od rana przez kilkanaście godzin, czy jest to kilkukrotny start. Nie mam takich danych w tserowniku. Wydaje mi się, że te kilkanaście godzin może być praca ciągła lub sprężarka włącza się max 2 razy (z punktu widzenia sprężarki to chyba dobrze, ale z punktu widzenia wychłodzenia DZ to już nie)


Spróbuj może zmienić pracę pompy obiegowej ale tylko w GZ z II na III bieg.
Resztę obserwuj po nowych nastawach o których wspomniałeś
ok, w tym tyg poobserwuję rozkład temp w pokojach i godziny pracy po ustawieniu parametrów pompy na standardowe oraz po rozkręceniu wężownic do 1,3-1,5 L/min

dzięki Panowie za pomoc, będę Was jeszcze "molestował" ;)

Pyxis
04-12-2012, 15:27
hmm, nie załapałem tej sentencji ;) prościej proszę, bardziej łopatologicznie. dzięki

Nie zakrecaj petli podlogowki. Nie steryj temperatura regulujac przeplyw wody w GZ.




delty w zasadzie nie są takie idealne, a mianowicie:
delta DZ: ok 2,2-2,5
delta GZ: ok 9
Czy bieg III deltę powiększy, czy ją zmniejszy?
Test na pompce zrobię za jakiś czas

Delta DZ jak najbardziej OK. Przestawienie pompy obiegowej GZ na wyzszy bieg zwiekszy przeplyw i spowoduje spadek delty.

Sławek...
04-12-2012, 21:18
...woyt dolne źródło masz idealne, delta poniżej 3 st oznacza bardzo dobrą pracę DZ więc zapomnij o przestawianiu tam czegokolwiek.
trochę zbyt wysoka delta GZ to może być m in słaby przepływ czynnika (zapchany filtr np - jak nie sprawdzałeś to sprawdź jak wygląda i go wyczyść).
jak filtry będą czyste a delta nadal za wysoka to zwiększ bieg pompy obiegowej, jak znowu będzie za wysoka to dopiero wtedy zacznij nas molestować i będziemy myśleć jak temu zaradzić (myślę, że wszystko się unormuje)

poza tym:

1. porozkręcaj wszystkie pętle podłogówki na max przepływ (oprócz garażu i innych pom ewidentnie zimnych - zresztą chyba to zrobiłeś i bardzo dobrze)
2. od ustawienia max temp w domu jest krzywa grzewcza a nie rotametry: masz otwarte pętle i w domu jest ewidentnie za ciepło to zmniejszasz krzywą grzewczą, nie wiem skąd wpadłeś na pomysł, że jak masz już krzywą 2 to jest dobrze ??? a może w Twoim domu dobrze będzie przy krzywej 1,5 a może nawet niżej...
3. jeśli w domu zrobi się już tak jak lubisz a tylko np w jednym czy dwu pomieszczeniach za ciepło to wtedy dopiero dotykasz rozdzielacza i przydławiasz przepływy na tych pętlach żeby zmniejszyć temp w pomieszczeniach - pamiętaj: jak najmniej ingeruj w opory instalacji (czyli jak najmniej dław pętle) - ile się da tyle reguluj krzywą grzewczą
4. daj sobie spokój ze zmniejszaniem krzywej na noc - po to masz pompę i tanią taryfę żeby ją wykorzystywać. zmuszaj pompę do pracy w nocy a postoju w dzień, jak Twój dom dojdzie już do normy to nie będziesz wbrew pozorom odczuwał podwyższonej temp w nocy
5. najważniejsze: nie wpadaj w paranoję, moim zdaniem z Twoją instalacją jest wszystko ok. pozwól domowi złapać temperaturę, wygrzać się i wysuszyć i zacząć normalnie pracować ;)
6. Nie podpytuj jakie ustawienia mają inni użytkownicy bo każdy dom jest inny i nie da się ustawić w każdym domu wszystkiego tak samo żeby uzyskać jednakowy efekt
7. To że pompa pracuje długo może jeszcze oznaczać, że masz jakieś duże niezidentyfikowane straty ciepła, ale patrząc po temperaturach GZ (powrót prawie 30 st) uważam, że masz dużo za wysoką krzywą grzewczą i stąd pompa pracuje ile fabryka dała
8. drugi sezon grzewczy będzie "normalny" , pierwszy to nauka, nauka i jeszcze raz nauka instalacji...

Instaltechnic
05-12-2012, 00:26
Czekaj, czekaj ;) nie tak szybko, trzeba mi jeszcze pomóc :)

Na pewno warto będzie prowadzić powiedzmy "dziennik" i spisywać parametry podczas pracy.

Na część pytań odpowiedź już dostałeś :) Moje traktuj jako pomoc i na pewno nie 100% pewne, bo pomoc na odległość jest z zasady obarczona błędem i domniemaniem. Ja tego nie widzę i bardzo mało wiem o wykonaniu.

Po spadku temperatury o aż 2 stopnie widać że odbierają ciepło chłodniejsze pomieszczenia od cieplejszych lub masz małą bezwładność cieplną lub mostki termiczne, bo ocieplenie, okna itp. masz w porządku. Jak dojdziemy co i jak, to będzie wiadomo czy nie ucierpi wtedy na tym możliwość wykorzystywania II taryfy oraz komfort cieplny, o ile oczywiście preferujesz małe zmiany temperatur. Na razie jeszcze poczekajmy...

Wygląda na to że dolne źródło ma dość niską temperaturę jak na początek sezonu (poszukamy odpowiedzi), ale za to bardzo stabilną (dobrze). Jakie masz odstępy między odwiertami i jak daleko są od domu? Czy rury idą obok siebie pod domem oraz do samego odwiertu to pewnie nie wiesz? Podaj proszę temperaturę po 20-30 minutach pracy od włączenia się PC i zarazem po długiej przerwie w pracy (kilka godzin), to da nam podpowiedź ;)

Martwi mnie natomiast tak wysoka temperatura GZ. Delta jest akceptowalna, choć spora, ale temperatury 39,6/30,8 to IMHO są dość wysokie. Popełniłem błąd bo nie poprosiłem o pomiar temp. podłogi podczas pracy, a by się przydał. Niska temp. DZ i wysoka GZ wpływa negatywnie na COP, czyli sprawność.

Skoro OZC nie było to pewnie i projektu podłogówki też nie masz. Jeśli byś miał to zeskanuj, a jak nie, to może masz jakieś informacje o:
1. Ilości mb rury w podłodze całości.
2. Długościach pętli (jeden odcinek rury).
3. Rozstawach ułożonych rur w danych pomieszczeniach.
Jak znasz którekolwiek, to się przydadzą.

Wygrzewasz dom po zmianie parametrów, więc obecnie 38kWh nie jest wartością którą ja bym oceniał.

Wilgoć (pierwszy sezon) aż tak nie wpływa na zużycie energii cieplnej. Widać że trzeba układ wyregulować, dać się temperaturom ustabilizować.

Pomyliłeś się przy delcie, GZ zasilasz aż 38 stopni i więcej. Jest to dużo.

Odnośnie powyższego posta Pana Sławka i co do samych wypunktowań, to nie zgadzam się jedynie z 7 punktem i tylko w drugiej części. Sam jestem zaskoczony ale z resztą wypunktowań się właściwie zgadzam.:jawdrop:

Na razie obstawiam na (być może):
- za bliskie ułożenie rur (doprowadzeń DZ: wyjście i powrót) - mogą leżeć obok siebie na długim odcinku.
- poprzez braki projektowe i obliczeniowe mówiąc wprost - za mało mb rury w podłodze.

To że na razie układ nie pracuje optymalnie jest pewne, więc należy go odpowiednio wysterować.

Sławek...
05-12-2012, 08:06
Odnośnie powyższego posta Pana Sławka i co do samych wypunktowań, to nie zgadzam się jedynie z 7 punktem i tylko w drugiej części....
Na razie obstawiam na (być może):
- za bliskie ułożenie rur (doprowadzeń DZ: wyjście i powrót) - mogą leżeć obok siebie na długim odcinku.
- poprzez braki projektowe i obliczeniowe mówiąc wprost - za mało mb rury w podłodze.


pkt 7 druga część wziął się stąd, że woyt wspominał o zbyt wysokiej temp w domu więc można jeszcze obniżać krzywą co spowoduje spadek temp zasilania GZ

z dwoma przytoczonymi powyżej odnośnikami się właściwie zgadzam czym jestem bardzo zaskoczony, jednak na razie nie straszyłbym woyta apokaliptycznymi wizjami rażących błędów w instalacji a skupiłbym się na doprowadzeniu do ładu podstawowych rzeczy, w 95 przypadkach na 100 to pomoże a jak woyt ma wyjątkowego pecha to będzie jednym z tych 5 ;)

woyt
06-12-2012, 09:10
Ok, trochę to trwało, ale wolałem poczekać 1-2 dni tak więc odpowiedzi na Wasze pytania oraz wnioski:


...woyt dolne źródło masz idealne, delta poniżej 3 st oznacza bardzo dobrą pracę DZ więc zapomnij o przestawianiu tam czegokolwiek.
trochę zbyt wysoka delta GZ to może być m in słaby przepływ czynnika (zapchany filtr np - jak nie sprawdzałeś to sprawdź jak wygląda i go wyczyść).
jak filtry będą czyste a delta nadal za wysoka to zwiększ bieg pompy obiegowej, jak znowu będzie za wysoka to dopiero wtedy zacznij nas molestować i będziemy myśleć jak temu zaradzić (myślę, że wszystko się unormuje)
Filtr GZ wyczyszczony wczoraj wieczorem. W porównaniu do filtra DZ wyglądał nieco gorzej, tzn DZ czysty jak łza, filtr GZ brudny (może nie całkowicie, ale jednak.
Sytuację po wyczyszczeniu filtra będę badał każdego dnia wieczorem.


poza tym:

1. porozkręcaj wszystkie pętle podłogówki na max przepływ (oprócz garażu i innych pom ewidentnie zimnych - zresztą chyba to zrobiłeś i bardzo dobrze)
Porozkręcane, zakręcone jedynie w garażu (obecnie temp 12-14C i garaż jeszcze jest bardzo nieszczelny) i w kotłowni (temp 15C). przykręciłem również w małej łazience bo temp skoczyła do 26. Poza tym ciekawa sytuacja - temp we wszystkich pomieszczeniach (również w tych, w których poprzednio pętle były przykręcone) podskoczyły do stabilnej 21-22C, w salonie utrzymuje się na poziomie 22,5-23 i pompa pracowała nieco krócej, niż ostatnio (o tym później)


2. od ustawienia max temp w domu jest krzywa grzewcza a nie rotametry: masz otwarte pętle i w domu jest ewidentnie za ciepło to zmniejszasz krzywą grzewczą, nie wiem skąd wpadłeś na pomysł, że jak masz już krzywą 2 to jest dobrze ??? a może w Twoim domu dobrze będzie przy krzywej 1,5 a może nawet niżej...
Na chwilę obecną krzywa na poziomie 2,2 jest wystarczająca, zobaczymy co będzie później


3. jeśli w domu zrobi się już tak jak lubisz a tylko np w jednym czy dwu pomieszczeniach za ciepło to wtedy dopiero dotykasz rozdzielacza i przydławiasz przepływy na tych pętlach żeby zmniejszyć temp w pomieszczeniach - pamiętaj: jak najmniej ingeruj w opory instalacji (czyli jak najmniej dław pętle) - ile się da tyle reguluj krzywą grzewczą
ok


4. daj sobie spokój ze zmniejszaniem krzywej na noc - po to masz pompę i tanią taryfę żeby ją wykorzystywać. zmuszaj pompę do pracy w nocy a postoju w dzień, jak Twój dom dojdzie już do normy to nie będziesz wbrew pozorom odczuwał podwyższonej temp w nocy
tak też zrobiłem, tzn jedynie CWU jest wyłączone w nocy, CO pracuje na full automacie. Pompy nie będę jeszcze wyłączał w dzień, poczekam jeszcze kilka dni aby cała sytuacja po ostatnich zmianach mogła się ustabilizować.
p.s. czy jest opcja całkowitego wyłączania pompy w IVT bo takowej nie widzę?


5. najważniejsze: nie wpadaj w paranoję, moim zdaniem z Twoją instalacją jest wszystko ok. pozwól domowi złapać temperaturę, wygrzać się i wysuszyć i zacząć normalnie pracować ;)
spoko, podchodzę do tego może zbyt emocjonalnie, ale efekty lubię widzieć natychmiast ;)


6. Nie podpytuj jakie ustawienia mają inni użytkownicy bo każdy dom jest inny i nie da się ustawić w każdym domu wszystkiego tak samo żeby uzyskać jednakowy efekt
no tak, ale jak widzę, że pompy innych pracują 6godz, a moja 16 to trochę mnie zatyka...


7. To że pompa pracuje długo może jeszcze oznaczać, że masz jakieś duże niezidentyfikowane straty ciepła, ale patrząc po temperaturach GZ (powrót prawie 30 st) uważam, że masz dużo za wysoką krzywą grzewczą i stąd pompa pracuje ile fabryka dała
To również monitoruję, będę zmniejszał o 0,1 co tydzień (lub kilka dni) następnie skrupulatnie notował wszelkie parametry



8. drugi sezon grzewczy będzie "normalny" , pierwszy to nauka, nauka i jeszcze raz nauka instalacji...

woyt
06-12-2012, 09:23
Na pewno warto będzie prowadzić powiedzmy "dziennik" i spisywać parametry podczas pracy.
I tak też robię, aczkolwiek nie mam możliwości monitoringu parametrów w godzinach rannych i popołudniowych więc ciężko będzie złapać np temp DZ przy starcie i po np 1godz pracy



Po spadku temperatury o aż 2 stopnie widać że odbierają ciepło chłodniejsze pomieszczenia od cieplejszych lub masz małą bezwładność cieplną lub mostki termiczne, bo ocieplenie, okna itp. masz w porządku. Jak dojdziemy co i jak, to będzie wiadomo czy nie ucierpi wtedy na tym możliwość wykorzystywania II taryfy oraz komfort cieplny, o ile oczywiście preferujesz małe zmiany temperatur. Na razie jeszcze poczekajmy...
Dużym mostkiem jest na pewno garaż, który jest jeszcze nie szczelny. W weekend pochodzę na około domu i postaram się zidentyfikować dziurki/dziureczki, to samo zrobię wewnątrz i to co można uszczelnię. Zdaję sobie sprawę, że pomyłek/wad budowlańców (jeśli są) nie usunę i tu ewentualnie mogą występować największe straty.
Pomieszczenia chłodniejsze są już grzane, temp ok 21-22C, temp dzisiaj nad ranem to -10C a pompa jakby pracowała nieco krócej niż ostatnio...


Wygląda na to że dolne źródło ma dość niską temperaturę jak na początek sezonu (poszukamy odpowiedzi), ale za to bardzo stabilną (dobrze). Jakie masz odstępy między odwiertami i jak daleko są od domu? Czy rury idą obok siebie pod domem oraz do samego odwiertu to pewnie nie wiesz? Podaj proszę temperaturę po 20-30 minutach pracy od włączenia się PC i zarazem po długiej przerwie w pracy (kilka godzin), to da nam podpowiedź ;)
Ciężko będzie złapać temp po 1godz pracy, ale będę się starał. Być może w weekend.
Pytanie o odwierty zadałem instalatorom.


Martwi mnie natomiast tak wysoka temperatura GZ. Delta jest akceptowalna, choć spora, ale temperatury 39,6/30,8 to IMHO są dość wysokie. Popełniłem błąd bo nie poprosiłem o pomiar temp. podłogi podczas pracy, a by się przydał. Niska temp. DZ i wysoka GZ wpływa negatywnie na COP, czyli sprawność.
Pomierzyłem temp podłogi podczas pracy PC. Temp gresu i drewna w okolicach 26-27C (przy temp w pokoju 22,5C). Ta sama temp w holu (gres), natomiast w najzimniejszym pomieszczeniu, czyli w wiatrołapie temp podłogi (gres) to 25C
Temp GZ dzisiaj rano przy -8 - -10: 37,5/29
DZ dzisiaj rano: 2,3/0


Skoro OZC nie było to pewnie i projektu podłogówki też nie masz. Jeśli byś miał to zeskanuj, a jak nie, to może masz jakieś informacje o:
1. Ilości mb rury w podłodze całości.
2. Długościach pętli (jeden odcinek rury).
3. Rozstawach ułożonych rur w danych pomieszczeniach.
Jak znasz którekolwiek, to się przydadzą.
Pytania przesłane do instalatorów


Wygrzewasz dom po zmianie parametrów, więc obecnie 38kWh nie jest wartością którą ja bym oceniał.
Wilgoć (pierwszy sezon) aż tak nie wpływa na zużycie energii cieplnej. Widać że trzeba układ wyregulować, dać się temperaturom ustabilizować.
Pomyliłeś się przy delcie, GZ zasilasz aż 38 stopni i więcej. Jest to dużo.
ok, postaram się ustabilizować pracę pompy i temperatury wewnątrz domu, również kWh i ilość godz pracy PC będę skrupulatnie notował



Na razie obstawiam na (być może):
- za bliskie ułożenie rur (doprowadzeń DZ: wyjście i powrót) - mogą leżeć obok siebie na długim odcinku.
- poprzez braki projektowe i obliczeniowe mówiąc wprost - za mało mb rury w podłodze.
Oby nie... ;)



To że na razie układ nie pracuje optymalnie jest pewne, więc należy go odpowiednio wysterować.
I z Waszą pomocą tego dokonam :)

Pyxis
06-12-2012, 09:31
woyt: Czym mierzysz temperature posadzki? Skad zczytujesz temperature zasilania GZ? Ile masz tej rury zatopionej w wylewce?
Pytam, bo masz w porownaniu do moich bardzo wysokie temperatury na GZ.

Pyxis
06-12-2012, 09:45
jak dla mnie ewidentnie za niski bieg obiegówki GZ

Licze, ze jesli ja i 2 inne osoby powiedzialy, zeby ja przestawil na najwyzszy bieg, to juz to zrobil :-)

wit74
06-12-2012, 10:15
Ok, trochę to trwało, ale wolałem poczekać 1-2 dni tak więc odpowiedzi na Wasze pytania oraz wnioski:


Filtr GZ wyczyszczony wczoraj wieczorem. W porównaniu do filtra DZ wyglądał nieco gorzej, tzn DZ czysty jak łza, filtr GZ brudny (może nie całkowicie, ale jednak.
Sytuację po wyczyszczeniu filtra będę badał każdego dnia wieczorem.

Porozkręcane, zakręcone jedynie w garażu (obecnie temp 12-14C i garaż jeszcze jest bardzo nieszczelny) i w kotłowni (temp 15C). przykręciłem również w małej łazience bo temp skoczyła do 26. Poza tym ciekawa sytuacja - temp we wszystkich pomieszczeniach (również w tych, w których poprzednio pętle były przykręcone) podskoczyły do stabilnej 21-22C, w salonie utrzymuje się na poziomie 22,5-23 i pompa pracowała nieco krócej, niż ostatnio (o tym później)

Na chwilę obecną krzywa na poziomie 2,2 jest wystarczająca, zobaczymy co będzie później

ok

tak też zrobiłem, tzn jedynie CWU jest wyłączone w nocy, CO pracuje na full automacie. Pompy nie będę jeszcze wyłączał w dzień, poczekam jeszcze kilka dni aby cała sytuacja po ostatnich zmianach mogła się ustabilizować.
p.s. czy jest opcja całkowitego wyłączania pompy w IVT bo takowej nie widzę?

spoko, podchodzę do tego może zbyt emocjonalnie, ale efekty lubię widzieć natychmiast ;)

no tak, ale jak widzę, że pompy innych pracują 6godz, a moja 16 to trochę mnie zatyka...

To również monitoruję, będę zmniejszał o 0,1 co tydzień (lub kilka dni) następnie skrupulatnie notował wszelkie parametry


Czyli jest dobry kierunek.Filterek GZ u siebie czyściłem w sumie 3 razy i zawsze coś było.
Masz dT w GZ =8,5* - no ja nadal upieram sie za wrzuceniem III biegu w obiegówce.
Z układem pomęczysz się może jeszcze może kilka dni i póżniej najlepiej zostawić go bez ingerencji.Już widać,że nie można dławić zbyt wielu pętli za bardzo.
Jeżeli PCi dobrano Tobie "na styk" to przy -8,-10* będzie pracowała 16h. Drugi,trzeci...n-ty sezon powinien już być lepszy, boo nieczego nie doregulowujesz,wiesz jak cały układ się zachowuje, obiekt jest wygrzany,bez wilgoci technologicznej.
PCi możesz wyłączyć/zablokować - ale to lepiej gdy się już przeszło co najmniej jeden sezon i zna się zachowanie całości w różnych warunkach.
Możesz obniżyć temp co. na powrocie w zadanym czasie na max ~ 10*, PCi nie powinna się załączyć.
Można zastosować dodatkowy zegar zew. o którym wspominałem kiedyś w tym wątku( gdzieś na str 3). On będzię wyłączał wybraną w PCi funkcję w zadanym przedziale czasu.Przedziałów ustawisz do woli w zegarze.W PCi w menu 5.7 masz 4 opcje.Poczytaj o nich w instrukcji str 65.

woyt
06-12-2012, 14:27
woyt: Czym mierzysz temperature posadzki? Skad zczytujesz temperature zasilania GZ? Ile masz tej rury zatopionej w wylewce?
Pytam, bo masz w porownaniu do moich bardzo wysokie temperatury na GZ.
Posadzkę pomierzyłem tym, czym miałem, czyli... termometrem na podczerwień ;) Próbuję kupić dobry pirometr, ale to dopiero może mi Mikołaj przyniesie haha
Temp zarówno DZ jak i GZ sczytuję jedynie z PC, nie mam dodatkowych termometrów na rurach (jeszcze nie)

woyt
06-12-2012, 14:28
Licze, ze jesli ja i 2 inne osoby powiedzialy, zeby ja przestawil na najwyzszy bieg, to juz to zrobil :-)
Czekajcie, czekajcie, nie tak szybko. Dopiero dzisiaj przeczytałem o tej pompce i biegu III. Przestawię jutro, chcę jeszcze pomierzyć temp, kWh, itd na obecnych parametrach aby mieć bardziej obiektywne dane.

woyt
06-12-2012, 14:34
Czyli jest dobry kierunek.Filterek GZ u siebie czyściłem w sumie 3 razy i zawsze coś było.
Masz dT w GZ =8,5* - no ja nadal upieram sie za wrzuceniem III biegu w obiegówce.
wrzucę, wrzucę, dajcie jeszcze chwilę ;)



Z układem pomęczysz się może jeszcze może kilka dni i póżniej najlepiej zostawić go bez ingerencji.Już widać,że nie można dławić zbyt wielu pętli za bardzo.
Jeżeli PCi dobrano Tobie "na styk" to przy -8,-10* będzie pracowała 16h. Drugi,trzeci...n-ty sezon powinien już być lepszy, boo nieczego nie doregulowujesz,wiesz jak cały układ się zachowuje, obiekt jest wygrzany,bez wilgoci technologicznej.
Czekam jeszcze na odpowiedź mojego instalatora, powinien podać mi więcej danych i na jakiej zasadzie dokonywał obliczeń.
Podzielę się tak szybko, jak będę mógł



PCi możesz wyłączyć/zablokować - ale to lepiej gdy się już przeszło co najmniej jeden sezon i zna się zachowanie całości w różnych warunkach.
Możesz obniżyć temp co. na powrocie w zadanym czasie na max ~ 10*, PCi nie powinna się załączyć.
Można zastosować dodatkowy zegar zew. o którym wspominałem kiedyś w tym wątku( gdzieś na str 3). On będzię wyłączał wybraną w PCi funkcję w zadanym przedziale czasu.Przedziałów ustawisz do woli w zegarze.W PCi w menu 5.7 masz 4 opcje.Poczytaj o nich w instrukcji str 65.
Zrobię jak radzisz, na chwilę obecną nie będę ustawiał wyłączania pompy, pozwolę na ustabilizowanie się temperatur, tym bardziej że zbliżają się mrozy

woyt
07-12-2012, 13:48
Wygląda na to że dolne źródło ma dość niską temperaturę jak na początek sezonu (poszukamy odpowiedzi), ale za to bardzo stabilną (dobrze). Jakie masz odstępy między odwiertami i jak daleko są od domu? Czy rury idą obok siebie pod domem oraz do samego odwiertu to pewnie nie wiesz? Podaj proszę temperaturę po 20-30 minutach pracy od włączenia się PC i zarazem po długiej przerwie w pracy (kilka godzin), to da nam podpowiedź ;)
Skoro OZC nie było to pewnie i projektu podłogówki też nie masz. Jeśli byś miał to zeskanuj, a jak nie, to może masz jakieś informacje o:
1. Ilości mb rury w podłodze całości.
2. Długościach pętli (jeden odcinek rury).
3. Rozstawach ułożonych rur w danych pomieszczeniach.
Jak znasz którekolwiek, to się przydadzą.
Na razie obstawiam na (być może):
- za bliskie ułożenie rur (doprowadzeń DZ: wyjście i powrót) - mogą leżeć obok siebie na długim odcinku.
- poprzez braki projektowe i obliczeniowe mówiąc wprost - za mało mb rury w podłodze.

Kolejny zestaw danych od instalatorów:
- nie mam jeszcze informacji o odległości odwiertów od domu i od siebie samych, ale pozostałe dane skompletowałem:
- studzienki rewizyjnej nie mam na zewnątrz ponieważ rozdzielacz DZ zamontowany jest w kotłowni - czy coś mam sprawdzić w tym rozdzielaczu?
- odstępy między rurkami w pokojach to 15cm; odstępy w łazienkach to 10cm
- pętle rozdzielacza podłogówki nie przekraczają 100-120mb
- według instalatora, różnica 10C (zasilanie/powrót) nie jest jeszcze niczym strasznym, natomiast poprosił abym zbierał dane i przesyłał mu na bieżąco

woyt
10-12-2012, 13:17
ja to mogę skomentować tylko tak: zapalenie płuc nie jest niczym strasznym i można z tym żyć :D - ale lepiej idź pan do lekarza :D
kit ci wciska, to raz,
A co, jeśli producent mówi, że delta 10C nie jest zła? próbuje tu znaleźć jakieś racjonalne wytłumaczenie...


za długie troche pętle ci zrobił, to dwa,
I tu również można się odwołać do norm, które dopuszczają takie długości... nie to żebym bronił instalatora, ale próbuję sobie to jakoś tłumaczyć

masz za słaby odbiór ciepła - to trzy (czyli za niski bieg na obiegówce - ale pewnie jeszcze nie zmieniłeś, przynajmjniej na to wskazują twoje wypowiedzi)
Zmieniłem bieg obiegówki z II na III, delta rzeczywiście jest niższa, teraz temperatury GZ są następujące:
37,7/30,6
34,7/27,5
35,9/28,5
itd

woyt
10-12-2012, 13:31
Aha, jeszcze jedno - krzywą zmniejszyłem do 2,1, temp we wszystkich pomieszczeniach utrzymują się na poziomie 22C, w salonie lekko cieplej.
Na zewnątrz od kilku dni w okolicy -8, -10C, w nocy czasami zimniej, pompa działa na automacie (bez wyłączania nocnego), średnia pracy od 01.12 to 18h, przy czym ostatnie mroźne dni to nawet 21h!
Zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość - drzwi we wszystkich pokojach muszą być otwarte, wtedy temp jest większa. Po zamknięciu drzwi czuć, że jest chłodniej.
Zastanawiam się, czy brak grzania w kotłowni może mieć również jakiś negatywny wpływ na pracę pompy, tzn czy pompa/mechanizmy/rury nie ochładzają się zbyt szybko.
Temp kotłowni to 12C (z/do kotłowni mam dwa wejścia/wyjścia: garaż + ogród)

wit74
10-12-2012, 13:35
37,7/30,6
34,7/27,5

itd
dT ~ 7,2 * tak zostaw.Mam podobnie dt=7* - tylko pętle nie dłuższe niż 80m
O temp kotłowni też kiedyś pytałem.Ja mam PCi w garażu.W tej chwili temp 7*
Ale w sobotę moja ukochana zapomniała zamknąć bramę garażową i tak sie wietrzyło 4h przy -6* :-) Nic sie nie stało,ale stresa miałem.
Przy okazji wiesz już jak dobierano Tobie moc PCi?

Pyxis
10-12-2012, 13:59
Zastanawiam się, czy brak grzania w kotłowni może mieć również jakiś negatywny wpływ na pracę pompy, tzn czy pompa/mechanizmy/rury nie ochładzają się zbyt szybko.
Temp kotłowni to 12C (z/do kotłowni mam dwa wejścia/wyjścia: garaż + ogród)

Temperatura w kotlowni sie nie przejmuj. Byle by nie bylo opcji zejscia blisko 0*C (jesli masz tam zasobnik CWU, to takiej opcji nie ma) :-)

Pyxis
10-12-2012, 14:02
Zmieniłem bieg obiegówki z II na III, delta rzeczywiście jest niższa, teraz temperatury GZ są następujące:
37,7/30,6
34,7/27,5
35,9/28,5
itd

Potrafisz podac z jaka aktualnie moca pracuje ta pompa obiegowa na DZ na III biegu? Powinna byc na niej naniesiona taka informacja.

woyt
12-12-2012, 08:16
O temp kotłowni też kiedyś pytałem.Ja mam PCi w garażu.W tej chwili temp 7*
ok, czyli jestem spokojniejszy


Ale w sobotę moja ukochana zapomniała zamknąć bramę garażową i tak sie wietrzyło 4h przy -6* :-) Nic sie nie stało,ale stresa miałem.
taki mały OT: wczoraj wjechałem autem w drzwi garażowe rozwalając je w drobny mak... ;) od rana do nocy drzwi czekały na naprawę, a garaż miał niezłe przewietrzenie (temp -6 / -8)


Przy okazji wiesz już jak dobierano Tobie moc PCi?
wciąż czekam na kilka odpowiedzi od mojego instalatora, spróbuje go przycisnąć. Dam znać

woyt
12-12-2012, 08:17
Temperatura w kotlowni sie nie przejmuj. Byle by nie bylo opcji zejscia blisko 0*C (jesli masz tam zasobnik CWU, to takiej opcji nie ma) :-)
dzięki, czyli nie ruszam i nie ogrzewam :)

woyt
12-12-2012, 08:18
Potrafisz podac z jaka aktualnie moca pracuje ta pompa obiegowa na DZ na III biegu? Powinna byc na niej naniesiona taka informacja.
Oczywiście, podam niedługo.

Pyxis
19-12-2012, 16:07
Widze, ze trzeci raz to samo wklejasz ;-)

Wygodniej i czytelniej bedzie, jak parametry domu wstawisz do stopki.

Sławek...
19-12-2012, 17:51
przepraszam czy tu są jacyś moderatorzy?
dlaczego pozwalacie na takie bezczelne zachowanie jak prezentuje ok-serwis ??? jego jedyne wypowiedzi na forum (czyli 4) mają taki kształt jak tutaj widać, nawet nie silił się na przeredagowanie tekstu baran jeden...

proszę usuwać tego typu posty bo chyba to nie jest strona z darmowymi reklamami tylko forum budowlane...

jeżeli jego posty pozostaną to jak rozumiem tego typu darmowa reklama jest dozwolona ?

mario-1978
21-12-2012, 20:21
Użytkuję.Co konkretnie Ciebie interesuje?

Witam
Chce wlasnie kupic PC mam do wyboru IVT GreenLine HT Plus E11 i Dimplex si11te o dimlex juz cos wiem .
Sa jakies minusy PC IVT mial ktos jakies problemy ew. ktora jest lepsza

Prosze wszystkich zorientowanych o odpowiedz:wave:

Sławek...
22-12-2012, 02:12
...IVT jest jednym z liderów w branży i trudno tu się doszukiwać minusów...

woyt
22-12-2012, 20:48
Potrafisz podac z jaka aktualnie moca pracuje ta pompa obiegowa na DZ na III biegu? Powinna byc na niej naniesiona taka informacja.
Trochę to trwało, ale mam już te dane:
I bieg: 46W
II bieg: 67W
III bieg: 93W
Dom cały czas trzyma temperaturę, w mrozy -11 / -14 nie odczuwamy żadnego dyskomfortu związanego z niedogrzaniem. Jest strasznie sucho, poziom 25%, ale czytam trochę o rekuperacji/wentylacji i chyba jest to przypadłość tego systemu.
Zastanawiam się co jeszcze mogę sprawdzić/zmienić aby grzanie pompy było krótsze.
Chyba, że pierwszy sezon musi po prostu tak wyglądać w moim przypadku...

Pyxis
22-12-2012, 21:51
Tak na moje oko, to mala ta obiegowka na GZ. Na te 225m2 podlogi pewnie spokojnie wrzuciles 1300-1400mb rurek (mi tyle wyszlo przynajmniej). Ja mam obiegowke na 180W ustawiona teraz i delte 6,1*C i temperatura zasilania GZ nigdy nie wyskoczyla powyzej 34,5*C

Adam34
25-12-2012, 09:10
Witam
Chce wlasnie kupic PC mam do wyboru IVT GreenLine HT Plus E11 i Dimplex si11te o dimlex juz cos wiem .
Sa jakies minusy PC IVT mial ktos jakies problemy ew. ktora jest lepsza

Prosze wszystkich zorientowanych o odpowiedz:wave:

Ja mam IVT GreenLina i jestem zadowolony, jest cichszy niż Dimplex-zauważalnie, ładniejszy ale nie o to chodzi i znacznie łatwiejszy w obsłudze
Obie marki podobno renomowane, wybrałem IVT chociaż patrzałem na wiele propozycji, w tym na dimplexa, ale... IVT przypadł mi do gustu i polecam

woyt
04-01-2013, 13:28
Tak na moje oko, to mala ta obiegowka na GZ. Na te 225m2 podlogi pewnie spokojnie wrzuciles 1300-1400mb rurek (mi tyle wyszlo przynajmniej). Ja mam obiegowke na 180W ustawiona teraz i delte 6,1*C i temperatura zasilania GZ nigdy nie wyskoczyla powyzej 34,5*C
Czy jest jakaś szansa, aby "podmienić" obiegówki i zobaczyć jak system będzie się zachowywał na innej? Tzn czy taka operacja jest w miarę łatwa i w ogóle możliwa?

Sławek...
04-01-2013, 13:33
...obiegówki powinny być zamontowane na śrubunkach więc możesz podmieniać do woli ;)

nowy1980
14-01-2013, 19:50
witam. Jestem uzytkownikiem pompy IVT. Jak t jest z tymi rotametrami, powinny byc otwarte mocno czy moga byc przydlawione lub nawet zamkniete na niektorych petlach? jak to wplywa na prace pompy, czy jesli sa pozamykane powiedzmy na gorne pietro, a dol otwarty i wartosci ustawione na rotametrach zapewniaja optymalna temperature w pomieszczeniach, czy wplywa to jakos negatywnie na prace pompy? (dluzszy czas pracy, wiekszy pobor pradu itp)

Pyxis
14-01-2013, 20:11
witam. Jestem uzytkownikiem pompy IVT. Jak t jest z tymi rotametrami, powinny byc otwarte mocno czy moga byc przydlawione lub nawet zamkniete na niektorych petlach? jak to wplywa na prace pompy, czy jesli sa pozamykane powiedzmy na gorne pietro, a dol otwarty i wartosci ustawione na rotametrach zapewniaja optymalna temperature w pomieszczeniach, czy wplywa to jakos negatywnie na prace pompy? (dluzszy czas pracy, wiekszy pobor pradu itp)

Generalnie nie powinno sie dlawic przeplywu. Jak zamkniesz pietro, to pompa ma mniejsze GZ i zeby zrownowazyc jego moc podniesie temperature na zasilaniu. Spadnie COP i bedzie troszke drozej na pradzie niz bys grzal ten dol w optymalnym ustawieniu (czyli grzejac caly dom).
Jesli faktycznie pietra nie uzywasz, to OK, bedzie taniej, ale nie jakos porazajaco (nie o polowe taniej) :)

Sławek...
14-01-2013, 20:11
podłogówka powinna być tak zaprojektowana żeby rotametry były pootwierane (ewentualnie można robić drobne korekty w pomieszczeniach w których jest za ciepło)
jeżeli chcesz zamknąć całą kondygnację to możesz to zrobić, ale pamiętaj, że jak pozostawisz bardzo mało otwartych pętli (lub wcale) to pompa może przejść w stan awarii.

jeżeli urządzenie nie wejdzie w awarię, ale będzie pracowało na zbyt małej ilości pętli to może zacząć taktować czyli załączać się często na krótki okres czasu co nie jest korzystne dla sprężarki

wihajster
14-01-2013, 20:11
Zaczynasz od otwarcia wszystkiego na MAX.
Potem dławisz te obwody gdzie za ciepło.
Jak najmniejsze dławienie i jak największy przepływ wody - wtedy PC pracuje optymalnie.

ponds79
14-01-2013, 20:29
U nas firma wykonująca peojekt instalacji CO, CWU i do tego PC IVT, dała nam natsawy na każdy obwód dla każdego pomieszczenia w domu. Tylko dwa z nich według planu są w pełni otwarte, znaczna większość jest otawra na około 2,5-3 pełne obroty (pełne otwarcie mamy na 5,5 obtou).

Pyxis
14-01-2013, 22:25
U nas firma wykonująca peojekt instalacji CO, CWU i do tego PC IVT, dała nam natsawy na każdy obwód dla każdego pomieszczenia w domu. Tylko dwa z nich według planu są w pełni otwarte, znaczna większość jest otawra na około 2,5-3 pełne obroty (pełne otwarcie mamy na 5,5 obtou).

U mnie w wskazania rotametru ma wplyw ostatnie 45* obrotu pokretlem zaworu. Wczesniej moge sobie krecic do woli i nie ma to wplywu zadnego. :)

woyt
16-01-2013, 15:06
Pyxis, Sławek, wihajster - podaliście ciekawe i pomocne informacje. Zastanawiam się jeszcze - czy jeśli mam przymknięte dwa obwody: kotłownia i garaż, czyli dwa najzimniejsze pomieszczenia (poza wiatrołapem, w którym obwód jest całkowicie otwarty), to czy otwarcie ich nie spowoduje zbytniego wychłodzenia instalacji?
Garaż być może zostawię zamknięty, ale kotłownię wypadałoby może otworzyć?
Odnośnie rotametrów - mam podobnie do Pyxis'a - pierwsze 90% kręcenia nic nie daje, ostatnie pół obrotu (pub mniej) otwiera lub całkowicie zamyka obwód

wihajster
16-01-2013, 15:11
Dłużej PC będzie pracowała, bo dojdą dodatkowe m3 do ogrzania. Wychłodzenie instalacji w jakim sensie? W pierwszym momencie lekko obniżą się temperatury GZ.

Pyxis
16-01-2013, 16:28
Jesli masz w kotlowni zasobnik CWU, to grzac jej nie musisz :)
Garaz to jak spadnie Ci do 5*C to odkrecisz. Ja mam w nim kaloryfer i jest zakrecony na amen. Teraz w garazu 12-13*C. W kotlowni 14*C od semego zasobnika i skrzynki z rozdzielaczami.

wit74
16-01-2013, 18:00
U nas firma wykonująca peojekt instalacji CO, CWU i do tego PC IVT, dała nam natsawy na każdy obwód dla każdego pomieszczenia w domu. Tylko dwa z nich według planu są w pełni otwarte, znaczna większość jest otawra na około 2,5-3 pełne obroty (pełne otwarcie mamy na 5,5 obtou).

U mnie 3 pętle są wg planu max otwarte, tych na 2,5 obrotu to połowa i prawie drugie tyle na nawet 1,75 - 2 obrotów( te które mają po 40mb).Sam lekko pozmieniałem by mieć tam gdzie chcę temp jakie chcę.Nie robiłem większych zmian niż 1,5 obrotu.

woyt
17-01-2013, 12:48
Dłużej PC będzie pracowała, bo dojdą dodatkowe m3 do ogrzania. Wychłodzenie instalacji w jakim sensie? W pierwszym momencie lekko obniżą się temperatury GZ.
Wychłodzenie to może złe określenie, niemniej nieszczelny i zimny garaż spowoduje (tak mi się wydaje), że temp wody w podłodze będzie się znacznie szybciej wychładzała więc grzanie pompy będzie i częstsze i dłuższe...tak mi się wydaje.
W garażu mam ok 11-12; w kotłowni ok 12-13

netmax
03-02-2013, 21:44
Witam,
Uzytkownicy IVT 9kW, po ile można wyciagnac taką pompe? U mnie DZ bedzie poziome.
Pozdrawiam
Krystian

woyt
19-02-2013, 14:11
No Panowie, otrzymałem rachunek za prąd za ostatnie 7 miesięcy. Prawie spadłem z krzesła. Średnia to ok 600zł/m. Niestety do końca stycznia jechałem wciąż na taryfie budowlanej.
Te 600zł/m zawiera oczywiście prace pompy, reku oraz wszystkich innych urządzeń (indykcja, kompy, światło, TV, itd, itp)
Spodziewałem się nieco niższego wyniku i zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok to nauka, wygrzewanie, itd.
Niemniej nasuwa mi się kilka wniosków - pompa zdecydowanie za długo pracuje i nie musi być niewiadomo ile C na "-"
Moim zdaniem za wolno podgrzewa się GZ pomimo, że przy dużych mrozach temp DZ po godzinie pracy była na poziomie nawet 3,6C i nigdy nie spadał poniżej 1,5C

Teraz kilka pytań:
- czy wymiana obiegówki na taką o większej mocy przyspieszy grzanie GZ?
- średnia delta GZ to 6,9C na III biegu obiegówki
- dławienie pętli - wszystkie poza garażem i kotłownią są otwarte na max. Nawet w pomieszczeniach nieużywanych temp jest na poziomie 20.5-21C - czy tak zostawić, czy coś kombinować?
- przepływ wody - ktoś powyżej pisał "jak najmniej dławić i jak największy przepływ wody wtedy PC pracuje optymalnie". Czy mówimy tu o L/min czy o ciśnieniu w układzie, czy to i to jakoś oddziałuje na siebie wzajemnie? Jakie ciśnienie powinienem mieć w układzie i jaki przepływ L/min aby zoptymalizować działanie PC?
- może mam zapowietrzone GZ? Jak to sprawdzić? szukać pęcherzy wodnych w rotametrach, czy w pompie?
Będę wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam

Pyxis
19-02-2013, 16:05
Te 600zł/m zawiera oczywiście prace pompy, reku oraz wszystkich innych urządzeń (indykcja, kompy, światło, TV, itd, itp)
Spodziewałem się nieco niższego wyniku i zdaję sobie sprawę, że pierwszy rok to nauka, wygrzewanie, itd.

Jesli nie masz podlicznika na PCi, tos "slepy" na jej zuzycie i takowym pozostaniesz. Co bys nie zrobil, to wynik bedziesz znal za nastepne 7m-cy. Tak sie nie bardzo da, zwlaszcza jesli masz watpliwosci co do wysokosci zuzycia.
Wydaj w koncu te 200zl na podlicznik.

woyt
20-02-2013, 13:32
Wydaj w koncu te 200zl na podlicznik.
Ale ja podlicznik mam i dokładnie widzę zużycie prądu.
Wdzięczny będę za Wasze opinie na moje pytania.
Nie panikuję oczywiście, ale chcę czerpać z dobrych wzorców, więc takie drobne modyfikacje systemu powinny jedynie pomóc (tak mi się wydaje)

Pyxis
20-02-2013, 13:48
Ale ja podlicznik mam i dokładnie widzę zużycie prądu.

To je zaprezentuj. Bedziemy sie wspolnie zastanwaili.

woyt
20-02-2013, 15:24
Więc generalnie średnia pracy pompy (nie notuję codziennie, notatki zbieram co kilka dni) w godz i kWh jest następująca:
(1) średnia za styczeń:
- średnia temp na zewn: -0,5
- średnia temp wyjścia GZ: 34,9
- średnia temp powrotu GZ: 27,9
- średnia delta: 7
- średnia temp wejścia z DZ: 1,6 (mierzona nie wim po jakim czasie od startu, generalnie mierzę o godz 22:30)
- średnia temp wyjścia do DZ: -0,5 (jak wyżej)
- średnia delta: 2,1
- średnia pracy PC (w godz/dzień): 16 (92% CO; 8% CWU)
- średnia pracy PC (w kWh/dzień): 38kWh
W tym czasie dogrzewacz elektryczny włączył się na kilkanaście godzin

(2) średnia za luty:
- średnia temp na zewn: +0,5
- średnia temp wyjścia GZ: 34
- średnia temp powrotu GZ: 26,9
- średnia delta: 7,1
- średnia temp wejścia z DZ: 2,3 (mierzona nie wim po jakim czasie od startu, generalnie mierzę o godz 22:30)
- średnia temp wyjścia do DZ: -0,1 (jak wyżej)
- średnia delta: 2,4
- średnia pracy PC (w godz/dzień): 14 (92% CO; 8% CWU)
- średnia pracy PC (w kWh/dzień): 37kWh
W tym czasie dogrzewacz elektryczny włączył się na kilkanaście godzin

Podane średnie dla DZ są niewiarygodne i spisywane pewnie w ostatniej fazie pracy pompy. Gdym spisywał na początku, średnia byłaby w okolicach 3,5C

Pyxis
20-02-2013, 15:37
Więc generalnie średnia pracy pompy (nie notuję codziennie, notatki zbieram co kilka dni) w godz i kWh jest następująca:

Wklej po prostu odczytane z podlicznika zuzycie energii przez Twoja pompe za kolejne miesiace. To nas interesuje.

woyt
21-02-2013, 08:38
Wklej po prostu odczytane z podlicznika zuzycie energii przez Twoja pompe za kolejne miesiace. To nas interesuje.
ok, tak więc:
01.12: 5.400
31.12: 6666
01.01: 6699
31.01: 7979

Pyxis
21-02-2013, 09:31
czyli u ciebie
Grudzień =1299kwh
Styczeń = 1280kwh


U mnie (CO+CWU):
Grudzień =882 kwh
Styczeń = 1019 kwh

Dom mam powierzchniowo podobny, ale grzalem budowe zeszlej zimy. Jesli to pierwsza zima, to taki wlasnie bedzie, nawet pomimo lepszego docieplenia i reku.

Teraz co do czasu pracy pompy. Te 9kW to nie jest jakos przewymiarowane mocno urzadzenie. Czas pracy w tych miesiacach bioroac pod uwage swiezy dom spokojnie mogles miec srednio 14-16h/dobe. Wcale nie jest az tak strasznie duzo w Twoim przypadku, jak na srodek sezonu grzewczego.

IMHO dopiero na nastepny sezon bedzie jakies pole do dokladniejszych porownan.

woyt
21-02-2013, 10:06
Dzięki Panowie, jednak nie daje mi wciąż spokoju pompka obiegowa GZ i L/min w instalacji.
Czy mój III bieg i 93W jest wystarczające, u Was są pompki 160-200W. Czy jest potrzeba podmiany pompki na większą i monitorowanie sytuacji?
Ile L/min powinno być w instalacji (mam 1.7-1.8Bar ciśnienia)
pzdr

Pyxis
21-02-2013, 10:12
Dzięki Panowie, jednak nie daje mi wciąż spokoju pompka obiegowa GZ i L/min w instalacji.
Czy mój III bieg i 93W jest wystarczające, u Was są pompki 160-200W. Czy jest potrzeba podmiany pompki na większą i monitorowanie sytuacji?
Ile L/min powinno być w instalacji (mam 1.7-1.8Bar ciśnienia)
pzdr

Cisnienie zostaw. To nie ma zwiazku z przeplywami.

Jesli Cie niepokoja wielkosci przeplywu (jak rozumiem globalny przez pompe a nie przez petle), to monitoruj delte (roznice temperatur wej-wyj). Jak delte masz na DZ i GZ?

woyt
21-02-2013, 10:32
Cisnienie zostaw. To nie ma zwiazku z przeplywami.
Jesli Cie niepokoja wielkosci przeplywu (jak rozumiem globalny przez pompe a nie przez petle), to monitoruj delte (roznice temperatur wej-wyj). Jak delte masz na DZ i GZ?

delta podana kilka postów wyżej, a więc:

(1) średnia za styczeń:
- średnia delta: 7 GZ
- średnia delta: 2,1 DZ
(2) średnia za luty:
- średnia delta: 7,1 GZ
- średnia delta: 2,4 DZ

woyt
21-02-2013, 10:34
Odnośnie pompki (pompek) obiegowych - może piszemy o dwóch różnych pompkach. Ta, o której piszę jest w PC, na dole.
Kolega adiqq pisze o dwóch pompkach jedna na każde piętro.
Może ja mylę i podaję parametry nie tej pompki o którą chodzi?
Mam dwa zestawy rozdzielaczy - na parter i na I p - czy powinienem mieć dwie pompki?
I nie w PC tylko gdzieś w pobliżu rozdzielaczy?

Pyxis
21-02-2013, 10:45
delta podana kilka postów wyżej, a więc:

(1) średnia za styczeń:
- średnia delta: 7 GZ
- średnia delta: 2,1 DZ
(2) średnia za luty:
- średnia delta: 7,1 GZ
- średnia delta: 2,4 DZ

"Umklo" mi. Sorki.
Delta na DZ bardzo malutka (zakladam jakies mozlwe delikatyne bledy udczytu - jesli mozesz to wlacz obiegowke DZ bez uruchamiania sprezarki i sprawdz, czy delte pokazuje 0 K)
Na GZ tez nie jest zla i na pewno nie przeszkadza w pracy Twojej PCi. Nie widze nic niepokojacego.

Pyxis
21-02-2013, 10:47
I nie w PC tylko gdzieś w pobliżu rozdzielaczy?

adiqq ma osobno sterowane grzanie kondygnacji. Ja mam jedna pompke na 2 rozdzielacze. Tak tez mozna.

woyt
21-02-2013, 11:21
Delta na DZ bardzo malutka (zakladam jakies mozlwe delikatyne bledy udczytu - jesli mozesz to wlacz obiegowke DZ bez uruchamiania sprezarki i sprawdz, czy delte pokazuje 0 K)
Na GZ tez nie jest zla i na pewno nie przeszkadza w pracy Twojej PCi. Nie widze nic niepokojacego.
ok tak zrobię, pytanie...gdzie jest obiegówka DZ? ;)
odnosnie delty DZ - sprawdziłem teraz i generalnie oscyluje od 2,3 do 2,6, te średnie trochę przekłamują.
jaka powinna być prawidłowa delta DZ? w instrukcji było napisane że chyba w okolicach 4-6C?

Pyxis
21-02-2013, 11:26
ok tak zrobię, pytanie...gdzie jest obiegówka DZ? ;)
odnosnie delty DZ - sprawdziłem teraz i generalnie oscyluje od 2,3 do 2,6, te średnie trochę przekłamują.
jaka powinna być prawidłowa delta DZ? w instrukcji było napisane że chyba w okolicach 4-6C?

Szukaj. Gdzies byc musi ;)

Zgodni sa wszyscy, ze okolice 5K sa wartoscia prawidlowa. 3-4K jeszcze lepiej.

wit74
21-02-2013, 11:41
Szukaj. Gdzies byc musi ;)

Zgodni sa wszyscy, ze okolice 5K sa wartoscia prawidlowa. 3-4K jeszcze lepiej.

I jest.Po prawej stronie u dołu obiegówka DZ.
W instrukcji IVT stoi po stronie chłodnej dt =2-3*C( DZ),po stronie ciepłej dt=7-10*C(GZ). I zdaje sie,że instalatorzy IVT tak to projektują i wykonują.
Ja mam na max biegu pompki 6,5 -7 *C deltę i nic więcej(mniej) nie wyciągnę.

woyt
Tak jak wyżej.W pierwszym sezonie może być tych godz pracy PCi więcej - nawet 20%.U mnie tak było.Cierpliwości :-)

domekon
21-02-2013, 11:51
przy okazji podepnę się z pytankiem do użytkowników IVT typu kompakt , jak u was z dostępnością ciepłej wody , najbardziej chodzi mi o napełnienie wanny ?

woyt
21-02-2013, 13:14
czyli generalnie delty mam prawidłowe (według instrukcji)
I jeszcze jedno odnośnie CWU - czy robiliście doświadczenie z wyłączeniem grzania i sprawdzeniem po ilu godzinach temp wody jest niższa od początkowo zadanej?
To tak aby sprawdzić jak długo ciepło utrzymuje się w baniaku.
Tak na marginesie - w zeszłym tygodniu chłopaki przepinali mi prąd z tymczasowego do złącza docelowego (w ogrodzeniu), tym samym zmieniłem wreszcie taryfę z budowlanej na G11. Prądu nie było od 7 rano do ok 18 (czyli 11godz) i temp w domu spadła zaledwie o 0,5C (z 22,9 do 22,4 ). Wynik chyba niezły, aczkolwiek mam wrażenie że kominek w salonie wychładza mi całe pomieszczenie.
Badanie pirometrem pokazuje niezłą różnicę temperatur: obudowa kominka to 17C a wkład w środku nawet 12C
Zastanawiam się, jak to wąskie gardło można ulepszyć (oczywiście bez wyrzucania kominka na śmietnik;) ).
Powietrze doprowadzane jest z zewnątrz ale nawet po zamknięciu szybra powietrze zimne jednak wchodzi przez rurę do domu.
To samo z wydechem - do końca go zamknąć nie można, szyber jest pełny w 3/4 (chyba zgodnie z przepisami).
Tak sobie głośno myślę i rozważam :)

Pyxis
21-02-2013, 13:24
Zastanawiam się, jak to wąskie gardło można ulepszyć (oczywiście bez wyrzucania kominka na śmietnik;) ).

Mam podobnie, tzn kominek nie jest szczelny w 100%.
Ja rozwazalem zarobienie takiego "szybra" na dolocie powietrza na cianie budynku. Powstrzymuje mnie "reczna" obsluga tego ustrojstwa i szukam czegos z "automatyka". JAk na cos ciekawego wpadniesz, to chetnie poczytam. :)

elamysza
22-02-2013, 11:12
Przy jakiej minimalnej temp podłogówki mogę zacząć układać płytki , czy muszę ją wyłączyć całkowicie ?

woyt
06-03-2013, 12:18
Mam podobnie, tzn kominek nie jest szczelny w 100%.
Ja rozwazalem zarobienie takiego "szybra" na dolocie powietrza na cianie budynku. Powstrzymuje mnie "reczna" obsluga tego ustrojstwa i szukam czegos z "automatyka". JAk na cos ciekawego wpadniesz, to chetnie poczytam. :)

O właśnie, taki system również widziałem. Jakiś wężyk wystaje i niestety trzeba z buta chodzić na zewnątrz i raz otwierać, raz zamykać. Niemniej będzie to z pewnością lepsze niż "nic".
Panowie, pamiętacie moje setki pytań związanych z długą pracą pompy, długim grzaniem GZ, itp.
W zeszłym tygodniu miałem wizytę serwisu, siedzieli (ze mną) do nocy, zbadali wszystko, dosłownie wszystko co mogli, również badanie termowizją (rozkład rurek, temp podłogi, różnice, mostki, itp).
Powiem Wam, że podejście pełna profeska.
Na szczęście nie zdiagnozowali niczego poważnego, tzn praca pompy, wskazania, temp DZ, GZ, delty, obiegówki, ciśnienia, przepływy - wszystko ok
Znaleźli jedną malutką rzecz do poprawy, która prawdopodobnie fałszowała wskazania/działanie systemu - czujnik powrotu temp GZ nie był niczym odizolowany od pomieszczenia, tak więc zbierał temp również panującą w kotłowni. Wydaje się to prawdopodobną przyczyną tak długiej pracy pompy. Obecnie testuję i notuję wskazania.

Ale...zwróciłem uwagę na jedną rzecz, tym razem związana z grzaniem CWU - temp ustawiona to 43C, histereza 6. CWU grzeje się do ok 46/47C, następnie obserwuję strasznie szybki spadek temp CWU, nawet stopień na 1min. W przeciągu 10min temp CWU spada do 40C i pompa załącza się ponownie.
Jak u Was wygląda sprawa trzymania temp przez baniak CWU? Czy pompa załącza się również tak często aby dogrzewać CWU do żądanej temp?

Pyxis
06-03-2013, 13:52
A temperatura CWU tak sie waha, czy zasilanie przy grzaniu CWU?
Mi to wyglada z opisu na typowe "taktowanie" przy grzaniu cieplej wody.

woyt
06-03-2013, 14:46
A temperatura CWU tak sie waha, czy zasilanie przy grzaniu CWU?
Mi to wyglada z opisu na typowe "taktowanie" przy grzaniu cieplej wody.

To jest temp, którą czytam z pompy i widzę na wyświetlaczu jak spada z tych 47C w dół. Nie wiem, czy to kwestia pomieszczenia, które jest nieogrzewane (12-15C) i być może wychładza instalację, czy ... Ale jeśli PC pokazuje daną temp w baniaku, która z minuty na minutę spada to problem jest raczej w PC/baniaku niż w instalacji.
Jak to u Was wygląda??

wit74
06-03-2013, 16:28
O
Ale...zwróciłem uwagę na jedną rzecz, tym razem związana z grzaniem CWU - temp ustawiona to 43C, histereza 6. CWU grzeje się do ok 46/47C, następnie obserwuję strasznie szybki spadek temp CWU, nawet stopień na 1min. W przeciągu 10min temp CWU spada do 40C i pompa załącza się ponownie.
Jak u Was wygląda sprawa trzymania temp przez baniak CWU? Czy pompa załącza się również tak często aby dogrzewać CWU do żądanej temp?

A weź tak organoleptycznie sprawdź temp w najbliższym kranie zaraz po nagrzaniu do 46-47C i tuż przed załączeniem grzania na CWU przy 40,5C czy faktycznie jest taka/jakakolwiek różnica? Ja grzejąc do tej temp co ty, 40C mam po 5-6h a PCi stoi w garażu z temp 8-12C.
Czy te obserwacje prowadzisz gdy PCi pracuje na co po wygrzaniu CWU czy gdy nie pracuje?

Bad
06-03-2013, 19:32
Ja mam bardzo podobną pompę jak Ty i u mnie temperatura nie spada tak szybko. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy zużyję większość wody ze zbiornika. Wtedy pierwsze nagrzanie wody w zbiorniku nie wystarcza i następuje dość szybki spadek temperatury. Pompa ponownie włącza się i woda grzeje się drugi raz. To wystarcza i temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie przez długi czas.

krakol
06-03-2013, 19:44
Podczas pracy pompy gdy grzeje CWU spisz wartości z czujników GT8 i GT9 i temperature z GT3 następnie podczas grzania CO spisz wartości z tych samych czujników. Może padł Ci zawór trójdrogowy i miesza CWU z CO

woyt
08-03-2013, 14:42
u mnie jakbym odkręcił cieplą wodę w wannie na maks, to by mi tak szybko nie spadało...
ja bym raczej podejrzewał złą lokalizację czujnika CWU - czy woda przez ten okres tak szybko stygnie?
podejrzewam, że jak jest grzanie, to czujnik pokazuje "blisko prawdy", jak wyłączy się grzanie, to zaczyna na niego wpływać temperatura otoczenia i dlatego temperatura szybko spada...
Taki teścik muszę przeprowadzić, wydaje mi się że z tym czujnikiem jest "coś" nie tak, może nie zaizolowany? posprawdzam.

woyt
08-03-2013, 14:44
A weź tak organoleptycznie sprawdź temp w najbliższym kranie zaraz po nagrzaniu do 46-47C i tuż przed załączeniem grzania na CWU przy 40,5C czy faktycznie jest taka/jakakolwiek różnica? Ja grzejąc do tej temp co ty, 40C mam po 5-6h a PCi stoi w garażu z temp 8-12C.
Czy te obserwacje prowadzisz gdy PCi pracuje na co po wygrzaniu CWU czy gdy nie pracuje?

w weekend przeprowadzę testy, sprawdzę czujnik, itp. Moja kotłownia również oscyluje w podobnej temp, wydawało mi się, że baniak będący w obudowie pompy, szczelnie zaizolowany powinien trzymać temp przynajmniej kilka godzin a tymczasem nabija mi kWh!

mardor1971
22-03-2013, 14:47
w weekend przeprowadzę testy, sprawdzę czujnik, itp. Moja kotłownia również oscyluje w podobnej temp, wydawało mi się, że baniak będący w obudowie pompy, szczelnie zaizolowany powinien trzymać temp przynajmniej kilka godzin a tymczasem nabija mi kWh!

Czy istnieje możliwość, żeby pc IVT tak puszczała temp z powodu tego, że nie ma grzałki tylko CWU grzeje płaszczowo?

ponds79
05-04-2013, 20:11
U nas delta DZ cały sezon utrzymuje się w okolicach 3. Delta GZ to okolica 6 ale do tej pory mieliśmy problem z temperaturą podłogi w dwóch pomieszczeniach poddasza (ma poniżej 20 stopni dla drewnianej podłogi). Dzisiaj na ich pętlach zwiększono otwarcie na rozdzielaczu oraz zwiększono bieg pompy obiegowej GZ z 2 na 3.

ponds79
08-04-2013, 19:21
Panowie jakie macie domyśle ustawienia dla menu 1.1 (Zakres wzrost / spadek) oraz regulacja krzywej grzewczeh w IVT HT Plus C9? Mam wrażenie, że zostało to u nas zmienione podczas ostatnie wizyty serwisowej i wzrosła nam tem. w domu i zużycie prądu.

Sławek...
08-04-2013, 19:57
Mam wrażenie, że zostało to u nas zmienione podczas ostatnie wizyty serwisowej i wzrosła nam tem. w domu i zużycie prądu.

jeżeli masz za ciepło w domu to obniż krzywą...

ponds79
08-04-2013, 20:07
jeżeli masz za ciepło w domu to obniż krzywą...
Tak, to jasne ale może to wynika z ostatnich zmian temperatury na zewnątrz. Dziwi nas jedynie duże dzienne zużycie (20-30kWh) przy stosunkowo wys. tem. zewnętrznej dlatego najpierw chcemy ustalić jakie są wartości fabryczne.

Sławek...
08-04-2013, 22:11
w ustawieniach pc nie ma czegoś takiego jak ustawienia fabryczne - każde urządzenie trzeba dopasować ustawieniami do konkretnego domu i dlatego nie warto sugerować się ustawieniami fabrycznymi lub innych użytkowników.
raczej niemożliwe jest żeby zużycie wzrosło a temp w domu nie (chyba że wystąpiła jakaś awaria) więc musisz reagować na temp w domu ustawieniami krzywej.

wit74
09-04-2013, 08:38
raczej niemożliwe jest żeby zużycie wzrosło a temp w domu nie (chyba że wystąpiła jakaś awaria) więc musisz reagować na temp w domu ustawieniami krzywej.

Tutaj zdaje sie wzrosła temp w domu i wzrosło zużycie.

ponds79
Za rada wyżej, obniż krzywą, z ciekawości jaka ona jest?

ponds79
09-04-2013, 19:29
w ustawieniach pc nie ma czegoś takiego jak ustawienia fabryczne.
Czym innym jest dostosowanie nastawów, a czym innym są ustawienia fabryczne, które są i które można przywrócić. Dlatego też pytam o nastawy fabryczne bo jestem ciekawa co zostało przestawione.

Obecne nastawy powodują, że w zużycie prądu mamy takie jak w zimę (około 20-30kWh na dobę) a w domu mimo, że temp. pokojową mamy nastawioną na 21,5 to mamy około 23. Sama PC pracuje około 11-12h.

W menu 1.1 czyli Zakres wzrost / spadek temp mamy wartość 4,5
W menu 1.3 czyli Regulacja krzywej grzew. mamy wartości:
- Wyj 20 / Krzywa 20
- Wyj 15 / Krzywa 23,6
- Wyj 10 / Krzywa 27,2

Jeśli chodzi o deltę GZ i DZ (nie wiem kiedy ten odczyt sięrobi) to na koniec pracy PC gdy wyłącza się sprężarka to mamy wartości:
GT8 51,7 a GT9 47,1 (po kilku minutach są to wartości dla czujników" 24,6 i 24,6)
GT10 1,5 a GT 11 -1,0 (j.w. 2,0 i 1,0)

Dodatkowe pytanie - na którym biegu pracują u Was pompki obiegowe w PC?

Sławek...
09-04-2013, 21:35
chłop swoje i pop swoje...
masz za ciepło? zmniejsz krzywą - pompa ciepła to nie prom kosmiczny i tu cudów nie ma - płacisz tylko za to co jest wpompowywane do domu a regulujesz to tą nieszczęsną krzywą grzewczą, jak to zrobić to masz dokładnie opisane w instrukcji obsługi, którą na pewno posiadasz, w tejże instrukcji jest też wyjaśnione, jak działa pompa przy podpięciu czujnika pokojowego i niestety nie wygląda to tak jak Ci się najwyraźniej wydaje czyli ustawiasz 21 i masz 21 więc tym się nie sugeruj.
Nie sugeruj się też ustawieniami innych użytkowników tylko skup się na swoich - prawidłowa delta dolnego źródła to 3-5 stopni a górnego 6-8 jeżeli u Ciebie są takie delty to nie musisz kręcić biegami w obiegówkach, jak któraś delta jest za mała to zmniejszasz bieg obiegówki, jak za duża to zwiększasz...

wit74
10-04-2013, 07:29
W menu 1.1 czyli Zakres wzrost / spadek temp mamy wartość 4,5
W menu 1.3 czyli Regulacja krzywej grzew. mamy wartości:
- Wyj 20 / Krzywa 20
- Wyj 15 / Krzywa 23,6
- Wyj 10 / Krzywa 27,2

Dodatkowe pytanie - na którym biegu pracują u Was pompki obiegowe w PC?

Ok. To jam mam krzywa ustawioną na 2.
Z menu 1.3 odczytaj i podaj wyj 5 oraz wyj 0 - to jest tak dziwnie opisane ale to są temp. na zew.Teraz mieliśmy 0-5 C mniej więcej i to właśnie nas interesuje.
Krzywa 27,2 - to jest temp powrotu w instalacji, u Ciebie jest skok na każde 5C na zew o 3,6C w powrocie.Czyli podejrzewam,że dla wyj 0 / krzywa 34,4C
Jeżeli masz dT=5C w górnym źródle to zasilenie wyniesie 39,4C.To faktycznie wysoko przy prawidłowo dobranej instalacji jeżeli nie masz grzejników.
Sprawdź to może i podaj tutaj.Jeżeli tak jest to koniecznie obniżenie krzywej albo zmiana garbów na tej krzywej wlaśnie w Menu 1.3.

Teraz ustawienie temp pokojowej - wszystko zależy jak masz ustawiony wpływ czujnika pokojowego na działanie PCi. Może masz na 0 i wtedy PCi go nie bierze pod uwagę.Sprawdź i to. Jak działa ten czujnik opisałem kiedyś tu:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165852-Pompy-ciep%C5%82a-IVT-Greenline-HT-plus-wasze-opinie&p=4488104&viewfull=1#post4488104

Pompki obiegowe np: u mnie obie na III biegu.Ale Ty nie możesz się tym kierować

ponds79
10-04-2013, 19:58
W menu 1.3 mamy dane:
- Wyj 5 / Krzywa 30,8
- Wyj 0 / Krzywa 34/4

Zatem Twoje "podejrzenia" dą porpawne :)

Wydaje mi się, że mieliśmy inne ustawienia (ale nie wiem jakie). Cały dom ma wyłącznie ogrzewanie podłogowe i do tej pory to co było ustawione na czujniku temperatury pokrywało się temperaturą jaka jest w domu. Wpływ czujnika mamy ustawiony na wartość 5 (dziękuję za opis działania czujnika).

O bieg pompy obiegowaj pytam ponieważ zwiększono go na III bieg po tym jak cały czas w jednym z pokoi mamy zimniejszą podłogę. To jednak póki co nie pomogło (dzisiaj dodatkowo otworzono całkowicie pętle na rozdzelaczu do tego pokoju).

Czy jeżeli zmniejszę wartość w menu 1.1 to od razu zmienią się wartości w 1.3 czy są to może osobne ustawienia.

wit74@: czy u Ciebie wartoś 2 dlakrzywej jest "od nowości" od zakupu PC?

Będę wdzięczna za opis interpretowania i obliczania tej naszej delty na DZ i GZ.
Dziękuję.

Właśnie na stronie 40 instrukci odkyto: "Ustawienia fabryczne pompy ciepła" i dla 1.1 wartość fabryczna to 4.

Sławek...
10-04-2013, 20:56
...nie dotykaj na razie 1.3 skup się tylko na 1.1 (nachylenie krzywej)
jeżeli masz 4 to zmniejsz do 3 i zobacz co się dzieje za 24 godz, jeśli nadal jest za ciepło to zmniejsz do 2 itd

jeżeli miałaś za zimno w jednym pokoju to należało zacząć od odkręcenia pętli a nie od kręcenia pompą obiegową

delta GZ = temp zasilania podłogówki - temp powrotu podłogówki (nie pamiętam które to czujniki, ale są opisane w instrukcji (tą deltę odczytujesz w dowolnym momencie)
delta DZ= temp na wejściu pompy z ziemi - temp na wyjściu (odczytujesz podczas pracy sprężarki tylko nie od razu po starcie - najlepiej niech pompa pochodzi chociaż kilka minut)

ponds79
10-04-2013, 21:17
Zmniejszyliśmy na razie do 4 (z 4,5) - w instrukcji piszą aby zmniejszać co bardzo małe skoki więc zobaczymy :)

Pętla odkręcona na maxa w tym pokoju, zobaczymy za dzień / dwa.

Delta więc u nas to 4,6 pod koniec pracy sprężarki (GZ) oraz 2,5 (DZ). Czyli jak widać trochę małe względem tego co podał Sławek. Delta była większa na II-gim biegu pompy obiegowej.

Sławek...
10-04-2013, 22:37
na górnym i dolnym źródle zmniejsz bieg i zobacz jutro jaka będzie delta... spokojnie obniż krzywą do 3, jak nie będzie dogrzewać do tych 21 to zwiększysz

wit74
11-04-2013, 06:30
Zmniejszyliśmy na razie do 4 (z 4,5) - w instrukcji piszą aby zmniejszać co bardzo małe skoki więc zobaczymy :)

Pętla odkręcona na maxa w tym pokoju, zobaczymy za dzień / dwa.

Delta więc u nas to 4,6 pod koniec pracy sprężarki (GZ) oraz 2,5 (DZ). Czyli jak widać trochę małe względem tego co podał Sławek. Delta była większa na II-gim biegu pompy obiegowej.

Delty są u Ciebie ok wg mnie i nie ruszałbym obiegówek, bo nie chce mi sie wieżyc ,że pomiędzy II a III biegiem były takie różnice,że teraz masz za ciepło i za dużo kWh zużywasz
Zmniejszając krzywą( ja sam ustawiłem u siebie na 2) powinnaś w Menu 1.3 zaobserwować zmiany. Mąjac temp zasilania wyższa od temp powrotu o 4,6C pompujesz 39C w podłogę.Ja bym obniżył krzywą więcej niż do 4. Nie wiem tego ale może przy 0 C wystarczy wartość powrotu 29C u Ciebie.Po każdej zmianie dobre dwie doby obserwacji.
Temperaturę w tym jednym pokoju narazie zostaw - może to tylko kwestia innego otwarcia pętli gdzies indziej,ale nie wszystko na raz.

Jeszcze co do twojej wartości delty.To może jest troszkę inna bo wyliczając różnicę z odczytów czujników GT8=51,7C i GT9=47,1C masz te 4,6 ale to jest dla grzania CWU.
Jak się uda to sprawdź dla samego co. - wtedy te odczyty na GT8/9 będą niższe

Sławek...
11-04-2013, 08:48
Delty są u Ciebie ok wg mnie i nie ruszałbym obiegówek, bo nie chce mi sie wieżyc... ,

delty nie są ok, są trochę za niskie i dlatego trzeba zmniejszyć biegi pomp obiegowych i zobaczyć jak to wpłynie na delty i jakie będą wartości...
tu nie chodzi o wiarę lub niewiarę a o poprawne skonfigurowanie instalacji, dochodzi jeszcze kwestia oczywista czyli oszczędność zużycia energii - pompy obiegowe na najwyższych biegach zużywają jej więcej niż na niższych i dlatego powinny pracować na najniższych możliwych biegach...

oczywiście wit74 u siebie rób jak chcesz, ale nie doradzaj innym opierając się wyłącznie na swojej wierze ;)

co do delty GZ to uważam, że też się mylisz bo z tego co się orientuję w IVT czujnik powrotu podłogówki jest umieszczony na rurce powrotnej na zewnątrz pompy więc nie może on odczytać w żaden sposób temperatury zasobnika więc raczej dane jakie podaje ponds są prawidłowe

wit74
11-04-2013, 09:05
skoro wiesz lepiej...:)

ponds79
11-04-2013, 18:41
Obniżenie krzywej póki co dało rezulat taki, że faktycznie tem. w domu spadła do około 22 stopni więc prawie tyle ile zadane (21,5). Dzisiaj z ciekwaości zmanijszam krzywą do 3,5 i jutro odczyt :)

Potwierdzam, że zmiana krzywej od razu zmieniła wartości w menu 1.3 co w zasadzie jest logiczne.

Pompę obiegową dla CO mamy chyba tylko jedną (tą w PC) więc tylko tam można coś zmienić. Na razie z ciekwaości zostawiamy 3 bieg. W weekend zmniejszymy na drugi. Wydaje mi się, że tak jak pisze Sławek, zmniejszenie biegu spowoduje wzrost delty (bo wcześniej były wyższe). Teraz na GZ delta 5, a na DZ 2,7. W weekend potwierdzę wyniki po zmianie biegu.

@wit74 deltę odczytuje w różnych momentach i chyba Sławek ma rację - te czujniki dotyczą wyłącznie CO, a nie CWU.

Martwi mnie jeszcze chłodniejsza podłoga w tym jednym pomieszczeniu - minęła doba od pełnego otwarcie i "może jest cieplejsza" (teraz nie mamy termowizji więc pewności nie ma) ale chyba nie tak jak trzeba jeszcze.

Sławek...
11-04-2013, 19:46
Martwi mnie jeszcze chłodniejsza podłoga w tym jednym pomieszczeniu - minęła doba od pełnego otwarcie i "może jest cieplejsza" (teraz nie mamy termowizji więc pewności nie ma) ale chyba nie tak jak trzeba jeszcze.

tutaj sprawa jest gorsza, jeżeli nie wystarczy otwarcie obiegów to może sugerować albo jakiś zator albo za mało rurek w podłodze...
jeżeli przy otwartych na max temp się nie podniesie to wypadałoby dławić inne pętle na rozdzielaczu a to nie jest korzystne bo zwiększa opory instalacji, ale puki co nie ma co siać paniki, daj znać za dwa , trzy dni co się dzieje...
edit
może też być np nieodpowietrzona pętla,
zmniejsz biegi na obu pompach DZ i GZ i powiedz jak to wpłynęło na deltę

wit74
12-04-2013, 06:19
Wydaje mi się, że tak jak pisze Sławek, zmniejszenie biegu spowoduje wzrost delty (bo wcześniej były wyższe). Teraz na GZ delta 5, a na DZ 2,7. W weekend potwierdzę wyniki po zmianie biegu.

@wit74 deltę odczytuje w różnych momentach i chyba Sławek ma rację - te czujniki dotyczą wyłącznie CO, a nie CWU.

Martwi mnie jeszcze chłodniejsza podłoga w tym jednym pomieszczeniu - minęła doba od pełnego otwarcie i "może jest cieplejsza" (teraz nie mamy termowizji więc pewności nie ma) ale chyba nie tak jak trzeba jeszcze.

delta GZ=5 jest bardzo dobra a DZ= 2,7 też. Chcesz mieć większe tylko po co?Jak zmniejszysz biegi to delty wzrosną - wiemy o tym wszyscy.
To jeszcze mam do was zapytanie czy uważacie,że oba czujniki w GT8 i GT9 sa walnięte czy to normalne ,że przy podlogówce i za oknem +5C wejście pokazuje 51,7C a wyjście 47,1*C ?

Temp powrotu należy odczytywać z GT1 - na pewno nie ma nic wspólnego z CWU.
Zachęcam szanownego instalatora doradcę i Ciebie ponds79 do zapoznania się z 20 str instrukcji.

Zanim przestawisz biegi w obiegówkach podaj nam jak wyglądają teraz Twoje zużycia w kWh przy ogólnie dobrej temp w domu.
Ten temat trzeba ustalić gdyż z nim zwróciłaś się na forum. Kolejnym tematem powinien być ten jeden pokój - ale to za chwilę

Sławek...
12-04-2013, 10:10
...a ty co szarlatanie? siedzisz i dalej propagujesz te swoje przemyślenia? znowu w coś uwierzyłeś?
widzę, że raz wierzysz że delta 7-10 stopni jest prawidłowa, za chwilę że 5 jest idealna, może 12 będzie dobrze? przemyśl to i powiedz jak to jest z tą twoją wiarą...

i nie trzymaj nas w niepewności zdradź co wiesz na temat niedogrzanego pokoju..

wit74
12-04-2013, 10:44
...a ty co szarlatanie? siedzisz i dalej propagujesz te swoje przemyślenia? znowu w coś uwierzyłeś?
widzę, że raz wierzysz że delta 7-10 stopni jest prawidłowa, za chwilę że 5 jest idealna, może 12 będzie dobrze? przemyśl to i powiedz jak to jest z tą twoją wiarą...

i nie trzymaj nas w niepewności zdradź co wiesz na temat niedogrzanego pokoju..

Rozczarowujesz mnie Slawek i jesteś arogancki. Nie doceniasz też posiadaczy PCi
Informacja o delcie 7-10C pochodzi z instukcji IVT i taka jest propagowana właśnie przez instalatorów IVT.Jeżeli dobrze przeczytasz post z którego to wyciągnąłeś to sie przekonasz kto o takiej głosi.
Na forum nie raz było o deltach i temat był rozwijany. W górnym źródle 5 a w dolnym 3 to takie wartości wokół których powinny one oscylować.Tu takie mamy.
Tyle o deltach.
Tematem niedogrzanego pokoju to liczę właśnie na Ciebie,ja nie jestem instalatorem,hydraulikiem.Miałem identyczny problem i go rozwiązałem. I to wiem na pewno a nie jak to sugerujesz" wierzę" ,że go rozwiązałem. Obyś ty wierzył w to co piszesz,bo inaczej będziesz hipokrytą.
W ogóle nie rozumiem Twojego nastawienia,chcesz pomóc ale co, przeszkadza Tobie,ze ktoś tez chce i poodchodzi trochę inaczej?
Ominąłeś komentarz do temp zasilania i powrotu.Sprawdziłeś czy zwyczajnie nie wierzysz ,że inwestor miał racje?Przypominasz bardzo mojego instalatora,aż mnie korci zapytać o firmę,ale po co .....
Dla dobra ponds79 i innych już w tym wątku nie będę "propagowal swoich przemyśleń". Dobrze,że jesteś.Wierzę w Ciebie....

Sławek...
12-04-2013, 10:57
delty nie są idealne, są lekko zaniżone i należy sprawdzić jakie będą po zmniejszeniu biegów pomp a potem podjąć decyzję jakie ustawienia pozostawić i takie jest moje zdanie...
Twoje zdanie - niczego nie ruszać i stąd różnica poglądów która nas różni, bo z Twoim zdaniem zdecydowanie się nie zgadzam...
nie omijam żadnego komentarza, nic nie sprawdzałem bo nie widzę powodów, napisałem wcześniej jak oblicza się te słynne delty i sądzę, że inwestor podaje prawidłowe i ideologii do tego nie dorabiam...

ponds79
18-04-2013, 19:30
Po obniżeniu biegu pompy obiegowej na drugi bieg i odczekaniu paru dni, delta GZ 5,5, DZ 2,5.

Sławek...
18-04-2013, 20:38
teraz to pewnie już pompa prawie nie chodzi na grzanie więc z resztą regulacji trzeba poczekać do przyszłej zimy, ale jeżeli takie delty będą to jeszcze zmniejsz obroty pomp ;)

PLayer2001
29-04-2013, 20:00
Witam serdecznie. Mam nastepujace pytanko. Zakupilem uzywana IVT Greenline Plus C 6 kW i pojawila sie okazja by zakupic kolektor sloneczny w sensownej cenie. Czy mozna jakos podlaczyc kolektor do pompy, zeby latem on wzial na siebie ogrzewanie cwu? A moze da sie zeby pompa sterowala jakos rowniez ten kolektor? Dzieki wielkie za pomoc :)
P.s. przepraszam za brak polskiej czcionki, pisze z kom.

PLayer2001
22-08-2013, 08:36
Chcialem spytac o sprawdzenie pompy IVT. Zakupilem uzywana i chcialem ja sprawdzic. Lezy w pozycji poziomej, podlaczylem tylko wtyczke zasilajaca (ta ktora mam jest tylko jednofazowa) ale nic sie nie pojawilo na wyswietlaczu. Jakby zasilania nie bylo. Czy to normalne zachowanie IVT Greenline? Dziekuje za pomoc.

wihajster
22-08-2013, 15:34
Do uruchomienia zaproś chłodniarza i powiedz mu że leżała poziomo, będzie wiedział co robić.
A do testów sterownika koniecznie wyłącz zabezpieczenie nadprądowe sprężarki, nie można uruchamiać bez zalania cieczą całości.

PS Do następnych pytań załącz jakieś zdjęcia.

biigg
03-10-2013, 18:09
czy może ktoś użytkuje pompę IVT HA E Plus 14

mar1973
03-10-2013, 18:28
czy może ktoś użytkuje pompę IVT HA E Plus 14

witam

a w czym można pomóc?

pozdrawiam

Ryniu123
05-02-2015, 14:46
Mam problem z pompą IVT ?
W trakcie pracy cały czas widać bąbelki z powietrzem w wzierniku.
Temperatura sprężarki GT6 nie przekracza 50 stopni, aktualnie na dworze jest mały mróz.
Wydaje mi się, że pompa działa dużo częściej i dłużej niż zwykle. Filtry przeczyszczone, czynnik dolnego źródła w pojemniku wyrównawczym jest.

Według instrukcji bąbelki powinny być tylko na początku i na końcu pracy pompy.
Temperatura w okolicach 70 stopni? Kiedyś właśnie taką miałem. Serwis odpowiada, że wszystko jest ok bo mi się alarmy żadne nie włączają.

PLayer2001
02-08-2016, 21:33
Witam, jestem na etapie testowania ivt c7 z podlogowka. Problem jest taki ze za kilka dni wyjezdzam na rok a juz teraz musze poustawiac wszystko zeby na zime jako tako dzialalo bo w domu zostanie tylko 70-cio letnia osoba, ktora tego nie ogarnie. Pompe kupilem uzywana. Poprzednie ustawienia to krzywa 2,6. Zmniejszylem do 2.3 i odpalilem. Na podlogowce zrobilo sie 45°C na wejsciu wiec obnizylem korekta o 5°C. Czy da sie w tej pompie ustawic konkretna temperature na wyjsciu na podlogowke czy to jest zawsze zalezne od temp zewnetrznej? Odczyty to GT1 Wl 12.5° Akt 44°, GT3 temp 45° Akt 45.4°, GT6 76.7°, GT8 50.4°, GT9 44.1°, GT10 18.6°C, GT11 - tu ciekawostka ktorej nie do konca umie wytlumaczyc: 86.2°C

damianrr
01-02-2017, 19:44
Dobry wieczór. Czytam Państwa wpisy odnośnie pompy ciepła ivt. Od jakiegos czasu dostaje kosmiczne rachunki za prad, nierownomierne do zeszlego roku. Na początku roku był serwisant od pompy, dopuścił gazu i niby ok. Pompa chodzi krócej, mniej a grzeje więcej. Rachunki bez zmian, dziś 860 zł za miesiąc. Zacząłem zmieniać parametry i chyba tak nakręciłem, że chyba nie dojdę jak prawidłowo powinny być. Rozumiem, że każdy dom to inne wymogi ale mimo wszystko czy mogliby mi Panstwo podać swoje ustawienia bym mógł wzorować się i poustawiać podobnie na próbę.
Dodam, że dom 160 m2, 120 m użytkowe, podłogówka i dwa małe grzejniki drabinki w łazience. Ocieplenie 15 cm, ściany porotherm 25 cm, strop teriva keramzyt 10 cm ocieplenie plus posadzka na posadzce pod podłogówka też 10 cm. Z góry dziękuję za parametry.
Aktualnie pod/obn mam 2,8
A zadaną temp 22,1
Wplyw czujnika pokojowego 7
Histereza 5,5 stopnia
CWU 46 stopni i histereza 2 stopnie
Krzywe grzewcze w kazdym przypadku 30 stopni

Z gory dziekuje za pomoc. Pompa obiegowa p2 czyli GZ ciagły.

PLayer2001
24-11-2017, 15:22
Witam serdecznie, pozwole sobie odświeżyć temat by nie zakładać nowego.
Czy możecie powiedzieć mi jaką macie temperaturę na wyjściu na podlogowke po nagraniu CWU do np 45st? U mnie jest tak że temp na wyjściu na podlogowke z reguły jest ok 40 st i się zastanawiam czy zawór trojdrogowy nie jest uszkodzony. Dodatkowo jest tak że jeśli włączę dodatkowa pompke obiegowa podlogowki (pompka jest na wejściu do podlogowki niezależnie od pompki w PC) to mi spada temperatura CWU do np. 30 stopni gdy zaczyna cyrkulację woda w podlogowke. Czy to normalny objaw czy CWU powinno trzymać temperaturę?