PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja rdzeni żelbetowych



Corleone79
28-08-2010, 20:48
Witam, mam pytanie: w ścianach fundamentowych murowanych z bloczka betonowego występują rdzenie żelbetowe. Czy izolacja pozioma ścian fundamentowych (folia fundamentowa) rozłożona na bloczkach betonowych powinna być również położona na rdzeniach betonowych? (z rdzeni zalanych do poziomu pomurowanych bloczków wystają pręty zbrojeniowe - rdzenie występują również w ścianach nośnych parteru-ciągłość zbrojenia) Jak ułożyć folię fundamentową na tych rdzeniach skoro są pręty? Powycinać dziury na pręty? Czy te dziury trzeba uszczelnić dodatkowo np. dysperbitem? Proszę o odpowiedź.

jajmar
28-08-2010, 21:35
Izolacja zgodnie z projektem, najcześciej nie występuje. Jeżeli to specjalne listwy nie folia i dysperbit

moo88
30-08-2010, 12:25
Obsmarować i zakleić lepiszczem. Dysperbit/smoła/lepik akuczukowy - niepotrzebne skreślić. No i oczywiście na i pod przebitą folię.

przemek4net
23-10-2012, 18:03
Witam,
W projekcie domu jednorodzinnego 200cos metrow /parter/pietro prawie bez skosów/poddasze/ (bez wykonawczego!) mam izolowana lawe od spodu+gora (wiadomo)+boki.
Czesc scian fundamentowych jest z bloczkow a czesc „lana” („lane” sa tam gdzie sa szersze otwory np. drzwi garażowe), nad sciana fundamentowa wieniec.
Prowdopodobny wykonawca zaproponowal „skrot” pt lac lawe w ziemie bez podsypki (inaczej: lawa i podsypka to jedno – lawa grubsza o podsypke) gdyż to co wydam na droższy beton zaoszczedze w robocie+czase (idzie zima!), tylko gora lawy „w szalunkach”, izolacja pozioma, dalej już jak w projekcie…
… ale: po rozmowie z architektem stanowcze nie gdyż sa rdzenie zelbetonowe do zrobienia (nie ma ich w projeckie! gdyż /przekazuje info/ jest to czesc wykonawcza i projekt tego zawierac nie musi) – a co za tym idzie uniemozliwia to skrot z laniem lawy w ziemie (w foli czy bez – nie istotne)
Teraz pytanie najważniejsze… czy aby na pewno wyklucza? Czy nie obsmarowuje się w miejscu przebicia izolacji pretami rdzenia „mazidłami” i sprawa zalatwiona? Czyli plan skrótowy wykonac ale przylozyc się bardziej do izolacji?
Drenaz fundamentow (nie ma w projekcie) moge wykonac
Jeżeli w projekcie nie ma rdzeni (to już najmniej istotne czy projekt bez wykonawczego powinien czy nie to zawierac) czy sa jakies jasne zasady zdroworozsądkowe gdzie te rdzenie powinny być umiejscowione (na jaka glebokosc powinny wchodzić w lawe, z jakies stali, w jakich miejscach itp.)?
Pozdrawiam,
Przemek

amstrong89
23-10-2012, 20:19
typowych mazideł izolacyjnych nie stosuje się. Raczej trzeba dać folie pod fundament ewentualnie saq takie specjalne folie w płynie coś takiego jak szlam i to można stosować. Masz do bani architekta bo takie sprawy gdzie mają być rdzenie powinien wiedzeć konstruktor albo kierownik budowy - za to bierze kase. Takie informacje powinieneś mieć podane w projekcie bo są one niezbędne przy wykonywaniu domu, a złe ich wykonanie może doprowadzić do katastrofy- nie wiem czy konstruktor jest świadomy że jest za to odpowiedzialny.

przemek4net
23-10-2012, 20:44
Raczej trzeba dać folie pod fundament ewentualnie saq takie specjalne folie w płynie coś takiego jak szlam i to można stosować.
Pod fundament = pod sciane fundamentowa (technicznie na lawe)? Krotko: to co wykonawca twierdzi, ze zaizolowanie tego poziome bez izolowania w kolo lawy jest jak najbardziej wykonalne?
Dlaczego kierownik budowy ma wiedzieć, ze jest do wykonania gdzies jakiś rdzen jeżeli go nie ma w projekcie? (ogolnie po forach latwo feruje się wyroki partacz i idiota…)

Co do projektu to widze tu warianty:
- nie trzeba zamieszczac o tym infa wiec nie zamiescili i architekci nie nawalili
- trzeba zamiescic o tym info w projekcie budowlanym nawet bez wykonawczego i architekci nawalili
- polskie prawo tego nie reguluje i trzeba sie z tym liczyc ze jeden architekt zamiesci a inny nie i takie jest zycie
jak jest? (nie wydaje mi sie ale "wiem")
Pozdrawiam,
Przemek