PDA

Zobacz pełną wersję : Izolacja przepustu dolnego źródła



MN68
29-08-2010, 00:42
Witam
Pozwole sobie na stworzenie nowego tematu. przejrzałałem wpisy na tym forum i w internecie i pomyślałem ,ze zebranie w jednym miejscu tych informacji pomoze nowym inwestorom na wyeliminowanie błedów w tym temacie.
Moja pompa ciepła za radą instalatorów została umieszczona w piwnicy poniemieckiego domu .na poziomie ok 2m pod pow ziemi.Firma wykopała 4 odwierty po ok 30 m i połaczyła je w studzience kolektorowej . Od studzienki do budynku jest wyprowadzone zasilanie i powrót DZ. i tu u mnie występuje teraz największy problem z całą instalacją. Ekipa wiertaczy nakazała wykonać przepust do budynku w najniższym punkcie piwnicy tj ok 2 m pod ziemią.Zgodnie z ich zaleceniem wykonalismy tam otwór w którym murarz zabetonował rurę fi ok 125 mm.Instalatorzy wprowadzili tam rury ze studzienki wykopem długości ok 8 m ze spadkiem w kierunku fundamentu (od wys ok 90 cm do tych 2 m na 8 mb ) i byle jak zapiankowali zwykłą pianka montażową.Dodam tylko ze tylko po brzegach nie zapełniając całego przepustu. Po paru dniach następna ekipa " fachowców " z tej firmy rozpoczeła montaż samej pompy ciepła w piwnicy. Poruszali rurami dolotowymi montując do nich pompę i oczywiście po pierwszym deszczu woda zalała piwnice :(
Podługich negocjacjach przysłali następną ekipę która odkopała tylko sam wpust do budynku i zamontowała tam coś w rodzaju betonowego czopu który następnie zasypali. na moja sugestię dotyczącą zagęszcenia gruntu na długości całego wykopu usłyszałem ze nie jest to konieczne...
okazało się jednak ,ze tylko przez rok czasu.. dwa tygodnie temu znów zaczeła sie pojawiać woda posadzce w piwnicy..
Poświęciłem więc dzisiejszy dzień na poszukiwanie wskazówek dotyczących tematu przepustu przez fundamenty..
po pierwsze rys...(dzięki dla rwxw za bardzo pomocne porady )
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=1276&attachmentid=8708

Najważniejsz rzecz : przepust powinien być ustawiony pod kątem tak aby spadek był w kierunku gruntu...
info z jednej instrukcji PC
"Wprowadzić do wykonanych w ścianach otworów (od wewnątrz
budynku) przepusty tak aby być pewnym, że posiadają one
lekkie pochylenie w dół na zewnątrz. Powinno to być co najmniej
1 cm różnicy wysokości na długości 30 cm."
Czyli rury doprowadzające glikol powinny isć pod górkę ...
przeglądając strony www i fora znalazłem tylko info o przepustach na poziomie od 50 cm do ok 1 m pod pow ziemii. Czy ktoś może ma doświadczenia z większymi głebokosciami?
Nie znalazłem informacji na temat zagęszczania gruntu w takim wykopie.. Co Wy sądzicie na ten temat? A może co na ten temat mówi prawo budowlane?
Pozdrawiam

krolik2002
05-09-2010, 13:22
obym się mylił ale.....
1. 4x 30m odwiertu to słaby pomysł sam w sobie, chyba że to bezpośrenie parowanie (np. Fonko)
2. zakładając, że nie ma strat na kilku pierwszych metrach odwiertów bedziesz miał 120mb......malutka będzie Twoja PC a stary dom raczej pasywny nie jest
3. PC w piwnicy jak sam sie już przekonałeś......zawsze jest ryzyko zalania nietaniego sprzętu

podejście ze studni rozdzielaczowej do kotłowni ma być "pod górkę".......jak to zrobić mając kotłownię 2m pod powierzchnią???