PDA

Zobacz pełną wersję : mikrowentylacja - nawiewniki



Matilde1
29-08-2010, 11:17
.

lolek30
29-08-2010, 17:15
Mikrowentyacja czy stopniowanie uchyłu od jakiegoś czasu są standardowym wyposażeniem okuć rozwieralno-uchylnych, czasy że mozna sie tym chwalić już dawno minęły bo to raczej standard (no chyba że tandetne najtańsze okna). Mikrowentylacja, czy stopniowany uchył działa jak klamkę ustawisz w odpowiednie położenie, jesli jednak wyhodzisz z domu to musisz domknąc okno i dopływu powietrza już wtedy nie ma. Nawiewniki działają w sposób niezależny , kwatera może być zamknieta a dopływ powietrza jest a tym samym wymiana powietrza w domu. Są nawiewniki ręcznie regulowane, ciśnieniowe albo automatyczne - higro sterowane. Trzeba jednak pamietać , że żadnego nawiewnika nie można zamknąć w 100% nawet po przymknięciu bedzie przepuszczał ok 5m3 powietyrza na godzine ale po to jest nawiewnik zeby właśnie działał. W nowych "szczelnych" domach stanowią niezbędną część wentylacji grawitacyjnej.

Matilde1
29-08-2010, 18:36
.

chrisowaty
30-08-2010, 06:55
Jedno jest absurdem. Kupujemy piękne, drogie i szczelne okna, które mają być najcieplesze na świecie, a z drugiej strony chcemy/lub jesteśmy zmuszani do ich dziurawienia jakimiś nawiewnikami.

Byłem w podobnej sytuacji i zastosowałem nawiewnik międzyramowy Vento. Nie ma potrzeby dziurawić profilu, a jedynie wycinane są uszczelki.

Charlie
30-08-2010, 08:53
w mojej opinii nawiewniki są o niebo lepsze niż mikrowentylacja w okuciu.

stary
30-08-2010, 23:29
Witam
Niektórzy producenci okien "chwalą" się mikrowentylacją. Czy przy takiej opcji w oknach trzeba inwestować jeszcze w nawiewniki? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie? Nie lubię gdy w pomieszczeniach jest duszno.

pozdrawiam
Mikrowentylacja nie spełnia rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii wentylacji pomieszczeń - chyba pisałem o tym parę miesięcy temu.
Generalnie chodzi o to, aby - w przypadku braku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej- wymusic dopływ świeżego powietrza.
Poczytaj to
http://www.nawiewnik.pl/?p=poradnik_kupujacego

Matilde1
24-09-2010, 12:46
.

finlandia
25-09-2010, 11:47
Mikrowentylacja nie spełnia rozporządzenia Ministra Infrastruktury w kwestii wentylacji pomieszczeń - chyba pisałem o tym parę miesięcy temu.
Generalnie chodzi o to, aby - w przypadku braku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej- wymusic dopływ świeżego powietrza.
Poczytaj to
http://www.nawiewnik.pl/?p=poradnik_kupujacego

Mikrowentylacja nie spełnia norm (bo jak użytkownik nie wie o niej to nie użyje i nie będzie wymiany powietrza) ale jak jednak będzie używana to chyba jest to dobre rozwiązanie. ...
A może nasz TEST powie czy wystarczy (w praktyce) faktycznie użytkowana mikrowentylacja, czy może jednak nawiewnik lepiej spełnia swoje funkcje?

T12345T
25-09-2010, 16:58
A może nasz TEST powie czy wystarczy (w praktyce) faktycznie użytkowana mikrowentylacja, czy może jednak nawiewnik lepiej spełnia swoje funkcje?

Fin, to będzie zależało od wielkości skrzydła (deł) okiennych, rodzaju pomieszczeń, ilości osób w nich przebywających lub wielkości pomieszczeń, do których w ten sposób ma być dostarczane powietrze. Jak sam wiesz, szczelina powstająca przy rozszczelnieniu okna bywa różna (w zależności od systemu okuć, no i staranności okuwania). Generalnie wystarczy, ale dla mnie nawiewnik ma tę zaletę, że ilość dostarczanego przezeń powietrza jest +/_ stała, określona przez producenta i badana.
A tak po cichutku (szeptem) powiem, że przy faktycznym użytkowaniu ani jedno, ani drugie. Jestem wielkim zwolennikiem funkcji stopniowania uchyłu. Mnie to wystarcza do szczęścia:-)

MonikaC
26-09-2010, 17:41
A czy można dołożyć nawiewniki do okien?

T12345T
26-09-2010, 18:06
Można, choć wiele będzie zależało od usytuowania górnej części ramy ościeżnicy względem węgarka nadproża jeśli nawiewnik posiadał będzie okapnik zewnętrzny.

chrisowaty
26-09-2010, 18:27
Można zastosować nawiewnik wrębowy, czyli taki dla montażu którego nie trzeba robić dziur w profilu. http://oferta.hekaplast.pl/news_view.php?tpl=284&nid=50494
Podobne rozwiązanie ma Aluplast.

Przy dużym wietrze potrafi dość mocno dmuchać przez wydawałoby się małą szczelinę. Jak się będzie sprawowało to zimą, to mam jeszcze przed sobą, gdyż użytkuję je od miesiąca. Ale jak za cenę 50zł to warto spróbować ( a to tylko kawałek plastiku) nie robić dziur w oknie na nawiewniki

finlandia
27-09-2010, 10:53
Z dokładaniem nawiewnika później to różnie bywa.
Założy go byle montażysta, ale czy będzie on spełniam normy? Bo w praktyce taki montaż to będzie wywiercenie kilku dziur i zasłonięcie ich nawiewnikiem, podczas gdy np. pod Aereco fabrycznie frezowane są dwa otworu po ok 13x1,5cm.
Kiedyś słyszałem, że owe Aereco ma profesjonalną ekipę która zakłada okapniki bez utraty gwarancji na okna, ale na kilku odesłanych do nich klientów żaden nie został obsłużony..

MonikaC
27-09-2010, 11:37
dzięki za odpowiedzi muszę jeszcze troszkę o tym poczytać.

Spirea
02-10-2010, 02:23
a jak wygląda kwestia nawiewników w oknach dachowych przy wentylacji mechanicznej? Dachowe z nawiewnikami są droższe. Jest sens je brać, jak jest went. mechaniczna?

blokno
02-10-2010, 09:13
dzięki za odpowiedzi muszę jeszcze troszkę o tym poczytać.

Najlepiej u źródła: http://aereco.blokno.net/
polecam