PDA

Zobacz pełną wersję : Przebudowa vel nowa budowa drewnianego domu



Larix1
30-08-2010, 09:28
Po zakupie działki z domem staram drewnianym w stylu podlaskim okazało się że chata zbyt jest zniszczona przez owady i nic innego nie pozostaje jak postawić nową. Pytania?:

1. Jak to wszystko zacząć proceduralnie od kogo najpierw.
2. Czy jest różnica że posiadam stary dom i jego miejscu będzie nowy też drewniany ciut większy o takim samym wyglądzie.
3. Są wszystkie przyłącza tzn. woda, i prąd dom obecny (stary) nie ma łazienki i nie ma na placu szamba.
4. Czy taki myk tzn rozebrać stary dom pod pretekstem remontu i na jego miejscu postawić nowy z mykiem takim ze obkopać stare fundamenty tak by je wzmocnić zalać nowe.
5. Czy w/w myk przeszedł by czy tylko jeżeli bym zachował obrys starego budynku czy jeśli bym go poszerzył lub podniósł to jednak cała procedura budowlana.

MichałRac
31-08-2010, 10:21
Witaj kolego,
jestem w podobnej co Ty sytuacji, ale już trochę wiem i trochę załatwiłem no więc spieszę z pomocą:
Ad. 1 najlepiej iść do gminy i wybadać co i jak, no ale ogólnie czy to duży remont, czy przebudowa, czy rozbudowa to zawsze potrzebujesz pozwolenia na budowę i wygląda to tak samo jak przy załatwianiu formalności na budowę nowego domu. Czyli z gminy weź wypis i wyrys z plany zagospodarowania przestrzennego dla Twojej działki koszt około 50zł, potem trzeba znaleźć geodetę który zrobi mapkę do celów projektowych koszt 600 - 800zł i jakieś 2 - 4 tygodnie, potem kupujesz projekt domu i go adaptujesz lub zlecasz indywidualny i tak dalej tak dalej... dużo takich jest opisów na forum
Ad. 2 różnica w czym? Bo jeśli chodzi o załatwianie formalności to żadna, natomiast jeśli chodzi np. o możliwość zbudowania domu to obecność domu pomaga. U mnie np. dom stoi na terenach rolniczych bez prawa budowania nowych budynków mieszkalnych, natomiast dopuszczalna jest przebudowa, rozbudowa istniejących budynków - tak głosi plan zagospodarowania przestrzennego.
Ad. 3 No to tylko się cieszyć że są:) Ale np. PGE robi tak nowy budynek nowy przyłącz i nie interesuje ich że w starym domu był prąd
Ad. 4 Zawsze tak można zrobić jeśli nie boisz się że kiedyś wyjdzie na jaw że wybudowałeś, przebudowałeś itp. bez pozwolenia na budowę, a wiesz sąsiedzi czasami są życzliwi a kary duuuuże, a z drugiej strony samowoli budowlanych jest mnóstwo i pewno dalej powstają i każda z nich na 90% nie zostaje wykryta, ale jest te 10%:)
Ad. 5 Patrz wyżej - a nowy dom budowany zgodnie z prawem wcale nie musi być taki jak był ani po obrysie ani po wysokości ani po niczym

Larix1
31-08-2010, 11:18
No ta ale z tym prądem to jakoś dziwne skoro mam skrzynkę poza starym domem ( w ogrodzeniu) to co PGE interesuje do jakiego domu doprowadzę z niej prąd.

prawdziwy.anika
02-09-2010, 07:33
radze udac sie do architekta,ktory obejzy dzialke,plan zagospodarowania i powie co da sie zrobic
stare domy byly budowane na starych zasadach,a ich remonty i przebudowy musza sie juz odbywac wedlug obecnego prawa budowlanego
najprostrzy przyklad to np niezachowanie odleglosci granic,co moze uniemozliwic postawienie jak to ujales domu "ciut wiekszego"
mam taki stary dom na dzialce i wlasnie chcialam go jakos wyremontowac sensownie,niestety po rozmowie z architektem okazalo sie to malo realne-bede burzyc
pge tak jak pisze wyzej kolega....nowy budynek-nowe przylacze