PDA

Zobacz pełną wersję : kotłownia bez okna-komin+wentylacja-jak to zgrać ??



atika
30-08-2010, 11:53
Witam serdecznie.
Mam prośbę o pomoc. Czytałam wiele wątków o wentylacji, reku, kominach, itp... ale nie potrafię tego zgrać w całość więc proszę o poradę.

Sprawa wygląda tak:

Dom parterowy - pow. użytkowa 180m2 do tego garaż 38m2. Kotłownia przy garażu 7m2. Kotłownia ma wejście przez garaż, nie ma okna.
W kotłowni będzie piec na ekogroszek - prawdopodobnie Skam-P.

I teraz moje pytania.
1. Planujemy went. mechaniczną - wiem, że nie powinna ona być "mieszana" z kotłownią więc nawiew z tej wentylacji odpada ?? czy można jednak tam nawiew świerzego powietrza zrobić ??

Będzie oczywiście komin systemowy z jednym kanałem podłączonym do pieca, drugim wentylacyjnym dla tego pomieszczenia.
I teraz pytanie - czy robić ten nawiew z wentylacji, czy jako "wentylacja" wystarczy zastosować otwory wentylacyjne w drzwiach pomiędzy kotłownią a garażem ??

2. - czy dobrym pomysłem jest ustawienie rekuperatora w kotłowni oraz poprowadzenie przewodów wentylacyjnych nieocieplonym poddaszem - oczywiście przewody wówczas musiałyby być solidnie ocieplone.
I jeszcze jedno pytanie - czy jest możliwe dobre i poprawne działanie wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora ?? jesli nie chcę odzyskiwać ciepła to chyba nie muszę go instalować ?? Czy wówczas wentylacja nie będzie działać ?? jakos się w tym pogubiłam ;(

3. I jeszcze sprawa kuchni. Tutaj będzie z wentylacji mechanicznej wyciąg. Czy dodatkowo montować nad kuchenką elektryczną, lub płytą indukcyjną okap, lub pochłaniacz ?? co lepsze ?? jak podłączyć (zakończyć) okap jeśli w kuchni nie będzie komina ??

Proszę o pomoc i podpowiedź, za co z góry dziękuję.
Atika

Konto usunięte_12*
30-08-2010, 21:40
1. Planujemy went. mechaniczną - wiem, że nie powinna ona być "mieszana" z kotłownią więc nawiew z tej wentylacji odpada ?? czy można jednak tam nawiew świerzego powietrza zrobić ??

2. Będzie oczywiście komin systemowy z jednym kanałem podłączonym do pieca, drugim wentylacyjnym dla tego pomieszczenia.
I teraz pytanie - czy robić ten nawiew z wentylacji, czy jako "wentylacja" wystarczy zastosować otwory wentylacyjne w drzwiach pomiędzy kotłownią a garażem ??

3. - czy dobrym pomysłem jest ustawienie rekuperatora w kotłowni
4. I jeszcze jedno pytanie - czy jest możliwe dobre i poprawne działanie wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora ??
5. I jeszcze sprawa kuchni. Tutaj będzie z wentylacji mechanicznej wyciąg(?). Czy dodatkowo montować nad kuchenką elektryczną, lub płytą indukcyjną okap, lub pochłaniacz ?? co lepsze ?? jak podłączyć (zakończyć) okap jeśli w kuchni nie będzie komina ?

Ad.1 - jeśli ten kocioł na ekogroszek ma otwartą komorę spalania (t.zn. pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia kotłowni), to najlepiej dostarczyć mu tego powietrza z zewnątrz, a nie z garażu. Będzie wtedy t.zw. krótki obieg powietrza (bez pośrednictwa innych pomieszczeń)
Ad.2 - Nie ma sensu robienia nawiewu z wentylacji, tylko zainstalować czerpnię na zewnątrz, a kocioł sam sobie będzie pobierał tyle świeżego powietrza, ile będzie potrzebował (patrz Ad.1)
Ad.3 - moim zdaniem rekuperator w kotłowni w proponowanym układzie nie będzie miał sensu
Ad.4 - jest możliwe
Ad.5 - okap nadkuchenny nie należy do wentylacji, bo działa OKAZJONALNIE, a wentylacja - STALE. Pochłaniacz jest mniej kłopotliwy, bo nie wymaga wykonania kosztownego kanału z syfonem i odskraplaczem oraz kominkiem na dachu. Nie jestem entuzjastą podłączania okapu do systemu wentylacji mechanicznej, bo wtedy można "zapaskudzić" rurociągi wentylacyjne tłustymi oparami z gotowania. Łatwo wtedy o "hodowlę" grzybów i pleśni w tym rurociągu. Uważam, że opary z wyciągu należy usuwać na zewnątrz własnym, możliwie najkrótszym kanałem.

Pozdr.

atika
31-08-2010, 07:56
Ad.1 - jeśli ten kocioł na ekogroszek ma otwartą komorę spalania (t.zn. pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia kotłowni), to najlepiej dostarczyć mu tego powietrza z zewnątrz, a nie z garażu. Będzie wtedy t.zw. krótki obieg powietrza (bez pośrednictwa innych pomieszczeń)
Ad.2 - Nie ma sensu robienia nawiewu z wentylacji, tylko zainstalować czerpnię na zewnątrz, a kocioł sam sobie będzie pobierał tyle świeżego powietrza, ile będzie potrzebował (patrz Ad.1)
Ad.3 - moim zdaniem rekuperator w kotłowni w proponowanym układzie nie będzie miał sensu
Ad.4 - jest możliwe
Ad.5 - okap nadkuchenny nie należy do wentylacji, bo działa OKAZJONALNIE, a wentylacja - STALE. Pochłaniacz jest mniej kłopotliwy, bo nie wymaga wykonania kosztownego kanału z syfonem i odskraplaczem oraz kominkiem na dachu. Nie jestem entuzjastą podłączania okapu do systemu wentylacji mechanicznej, bo wtedy można "zapaskudzić" rurociągi wentylacyjne tłustymi oparami z gotowania. Łatwo wtedy o "hodowlę" grzybów i pleśni w tym rurociągu. Uważam, że opary z wyciągu należy usuwać na zewnątrz własnym, możliwie najkrótszym kanałem.

Pozdr.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Ad 1 - Kocioł jest z otwartą komorą spalania. Problem polega na tym, że pomieszczenie kotłowni nie ma bezpośredniego "dostępu" do ścian zewnętrznych budynku - dlatego nie ma w pomieszczeniu okna, ani możliwości zamontowania czerpni. Chyba że poprowadziłabym np. rurę spiro z kotłowni poprzez pomieszczenie gospodarcze na zewnątrz - czy to dobry pomysł ??
Ad. 3 - czyli lepiej jak rekuperator będzie postawiony na nieużytkowym poddaszu ?? Na poddaszu nie będzie ocieplonego dachu, a jedynie strop. Czy nie będzie tam za zimno na reku ?? czy może będzie trzeba zbudować dla rekuperatora jakieś małe ocieplone pomieszczenie ??

Ad. 5 Czyli najlepiej by w kuchni nad kuchenką zamontować pochłaniacz z dobrymi filtrami oraz w pobliżu kuchenki anemostat wywiewny ?? czy wówczas w kuchni montować drugi anemostat nawiewny ??

Dziękuję z góry za dalsze podpowiedzi.

Konto usunięte_12*
31-08-2010, 10:25
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Ad 1 - Chyba że poprowadziłabym np. rurę spiro z kotłowni poprzez pomieszczenie gospodarcze na zewnątrz - czy to dobry pomysł ??
Ad. 3 - czyli lepiej jak rekuperator będzie postawiony na nieużytkowym poddaszu ??
Ad. 5 Czyli najlepiej by w kuchni nad kuchenką zamontować pochłaniacz z dobrymi filtrami oraz w pobliżu kuchenki anemostat wywiewny ?? czy wówczas w kuchni montować drugi anemostat nawiewny ??

Ad .1 - Tak trzeba by zrobić. Myślę, że wystarczyłyby rury PCW (chyba są tańsze), bo są izolatorem a "spiro" metalowa. I tak (te z PCW) trzeba ocieplić, bo inaczej będzie na nich zimą występowała "rosa".
Ad.3 - W sprawie lokalizacji rekuperatora niech się wypowiedzą specjaliści, którzy się na tym znają lepiej ode mnie
Ad.5 - Jeśli pochłaniacz, to po co anemostat?:rolleyes:. Pochłaniacz pracuje w obiegu zamkniętym (oczyszczone powietrze wraca z powrotem do kuchni). Jeśli natomiast miałby być okap z wywiewem na zewnątrz, to zaproponowałbym wbudować kanał nawiewny z czerpnią na zewnątrz a wewnątrz estetyczną kratkę z zamykaną żaluzją (w pobliżu kuchenki), którą zamykałoby się podczas postoju wentylatora okapu. Wtedy znowu byłby t.zw. krótki obieg powietrza (bez wyziębiania kuchni), bo powietrze z zewnątrz byłoby natychmiast wyciągane z oparami na zewnątrz. Jeśli chodzi o koszty jednego i drugiego rozwiązania, to trzeba pamiętać, że filtry też trzeba wymieniać.

Pozdrawiam

atika
31-08-2010, 10:32
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Na pewno ocieplę rury - pewnie PCW rzeczywiście wyjdzie taniej i dodatkowo takie ocieplone obuduję dla estetyki nidą.

Super że tak się da, bo już sie balam że trzeba będzie zmieniac projekt... a tego bym nie chciala.


Co do Ad 5. w międzyczasie przeczytałam spory temat o okapie i wm z reku i chyba znalazłam rozwiązanie - by nie tracić ciepłego powietrza poprzez wyrzucanie go na zewnątrz.
Wpinam się w okap po uprzednim wyjęciu wentylatora... tak chyba będzie najlepiej... ale czekam jeszcze na wypowiedzi specjalistów.

M K
31-08-2010, 11:30
czy dobrym pomysłem jest ustawienie rekuperatora w kotłowni oraz poprowadzenie przewodów wentylacyjnych nieocieplonym poddaszem - oczywiście przewody wówczas musiałyby być solidnie ocieplone.
- czy jest możliwe dobre i poprawne działanie wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora ?? jesli nie chcę odzyskiwać ciepła to chyba nie muszę go instalować ??
W kotłowni na paliwo stałe zawsze będzie sporo brudu i kurzu. Nie jest to więc dobre miejsce na rekuperator. Może stać na poddaszu, w garażu, piwnicy, przedsionku ale najlepsze jest pomieszczenie w którym temperatura nie spada poniżej zera. Na poddaszu nieogrzewanym trzeba by więc robić dla rekuperatora bardzo ciepły domek. Można w garażu ale również należy ocieplić rekuperator. Bo podczas otwierania drzwi garażowych, mocno schładzamy pomieszczenie garażowe.

czy jest możliwe dobre i poprawne działanie wentylacji mechanicznej BEZ rekuperatora ?? jesli nie chcę odzyskiwać ciepła to chyba nie muszę go instalować ?? Czy wówczas wentylacja nie będzie działać ?? j
Oczywiście, że można bez reku ale najlepiej jest zostawić sobie możliwość ewentualnego późniejszego, podłączenia centrali z rekuperatorem.
Wentylacja mechaniczna zrównoważona będzie działać również bez rekuperatora.

Czyli najlepiej by w kuchni nad kuchenką zamontować pochłaniacz z dobrymi filtrami oraz w pobliżu kuchenki anemostat wywiewny ?? czy wówczas w kuchni montować drugi anemostat nawiewny ??
W kuchni, łazience tylko wywiew, nawiewy w pokojach. Z okapem i rekuperatorem, są różne szkoły. Jedni opary z okapu wywalają na zewnątrz przez ścianę lub kominem. Drudzy mówią, że szkoda tego ciepła znad kuchni. Trzeba wtedy nad kuchnią zamontować okap z dobrym filtrem pochłaniającym tłuszcze. Okapu nie podłączamy bezpośrednio do rekuperatora. Natomiast w pobliżu okapu umieszczamy anemostat wywiewny który jest podłączony do reku.

Problem polega na tym, że pomieszczenie kotłowni nie ma bezpośredniego "dostępu" do ścian zewnętrznych budynku - dlatego nie ma możliwości zamontowania czerpni. Chyba że poprowadziłabym np. rurę spiro z kotłowni poprzez pomieszczenie gospodarcze na zewnątrz - czy to dobry pomysł
Pomysł dobry, rura przynajmniej fi 200 i trzeba ją solidnie ocieplić. Drzwi do kotłowni powinny być szczelne.

atika
31-08-2010, 12:11
MK - bardzo dziękuje za odpowiedzi.

kangaxx
31-08-2010, 13:21
ja upchnąłbym reku do kotłowni jesli jest na to miejsce, to ze kotłowni jest kurz dobremu reku nie zawadza, lokalizacja ta ma kilka zalet

atika
31-08-2010, 13:28
ja upchnąłbym reku do kotłowni jesli jest na to miejsce, to ze kotłowni jest kurz dobremu reku nie zawadza, lokalizacja ta ma kilka zalet

Mi też by to miejsce najbardziej pasowało.
Kotłownia jest spora - miejsca dosyć. Nie trzeba by było ocieplać reku - tak jak na nieogrzanym poddaszu, byłby do niego łatwy dostęp - poddasze będzie z wiązarów, pełno niskich belek - mało wygodne miejsce do wchodzenia... więc cały czas chodzi mi po głowie ta kotłownia. Czy rzeczywiście będzie w niej aż tyle pyłu ??

M K
31-08-2010, 13:39
Atika możesz i w kotłowni, jak miejsca jest dość. Postaw tylko tę centralę z reku w jakiejś w miarę szczelnej obudowie czy szafce.

atika
31-08-2010, 14:46
Atika możesz i w kotłowni, jak miejsca jest dość. Postaw tylko tę centralę z reku w jakiejś w miarę szczelnej obudowie czy szafce.

O to super że tak można.
A ja jeszcze pociągnę temat ;) Czy można skropliny z centrali odprowadzac do kanalizacji ??
I jaki byłby najlepszy, nie powalający cenowo rekuperator. Pow. domu parterowego 185m2. + garaż 39m2 ale ten nie będzie podłączony do wm.
Czy można zrobic wyrzutnię do garażu ?? zawsze by było jakieś ogrzewanie w zimie ?? czy moze za dużo wilgoci bym wtedy do garażu zrzucała ??

Mieszkańcy 5 osób + pies ;)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Dzieki nim zaczynam to sobie wszystko układac ;)

M K
31-08-2010, 15:23
Atika - przy wyborze miejsca na rekuperator trzeba pomyśleć również o potrzebie konserwacji, czyszczeniu i wymianie filtrów. Więc powinien być posadowiony miejscu z dobrym dostępem a nie upchany gdzieś w kącie za jakimś innym urządzeniem.
Skropliny najlepiej odprowadzić do kanalizacji ale może również wystarczyć zwykła tacka.
Wyrzutnia w garażu to kiepski pomysł. Do ogrzewania garażu najlepszy będzie jakiś tani grzejnik z zaworem termostatycznym lub zwykłym. Nie chcesz grzać zamykasz, chcesz mieć ciepło lub cieplej to otwierasz.
Jaki rekuperator byłby najlepszy - tu wyboru musisz dokonać sama. Na rynku jest tego dużo, poczytaj może coś znajdziesz dla siebie:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1728-rekuperator
oraz tutaj
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!
Pozdrawiam :rolleyes:

atika
31-08-2010, 20:55
Dzięki za porady.

Reku nie będzie upchane - w kotłowni mam sporo miejsca wiec będzie mieć swój "przytulny kącik".
Skropliny odprowadze do kanalizacji - bo i tak będzie w kotłowni brodzik lub zlew więc odpływ w planach.

Wyrzutnia w garażu - wykreślam z listy pomysłów ;)
A o reku.. cóż czytałam te tematy.... nie jest łatwo. Chyba na razie wybór padł na Nikola ;) lub Bartosza ;) ale dalsze rozważania to pewnie kolejne wieczory.

Dzięki jeszcze raz za pomoc.

M K
01-09-2010, 08:44
Dzięki jeszcze raz za pomoc.

Nie ma za co.
Pozdrawiam:rolleyes: