PDA

Zobacz pełną wersję : Reku Ekozefir RK czy MISTRAL duo 400 EC Proszę o poradę co wybrac



f.5
30-08-2010, 19:52
Witam
Proszę o poradę osoby ktore są w temacie rekuperacjii w wyborze urządzenia.

Mam2 opcje w tym momencie sa nimi :
Rekuperator RK 500 SPE 1,8
lub
MISTRAL duo 400 EC

kilka danych dotyczących domu
powierzchnia 200m2
7 pomieszczen do wentylacji
rekuperator ma byc umieszczony na stryszku ktory jest ocieplony wełną 20 cm
ale nie jest ogrzewany (jest wentylowany grawitacyjnie)
chciałbym aby był cichy i niegenerował wibracjii

Dziekuje za ewentualną pomoc i pozdrawiam radek

kangaxx
30-08-2010, 22:45
ekozefir
sprawnośc 80 – 95 %
Wymiary* szerokość/wysokość/głębokość 810/360/720 mm
Waga 48 kg
Wymiary króćców 160 mm
Spręż dyspozycyjny 188 Pa

mistral
sprawność 91–81%
Wymiary (wys. × dł. × gł.) 620 × 1230 × 390 mm
waga 30 kg
wymiary króćców 200 mm
Spręż dyspozycyjny 340–230 Pa

z tych pobożnych życzeń dość jasno wychodzi że mistral jest lepiej dopracowany pod względem przepompowywania powietrza z resztą mniejszy spręż i mniejsze króćce a wydajność o 20% większa, inaczej opisując wzorem matematycznym wyssanym z palca:
zefir 188 x 180 = 500
mistral 230 x 200 = 400
jak na mój gust to na oko coś nie gra w tych reklamach , ciekawe kto kłamie a kto mówi prawdę, a może oba wykazy mijają się z prawdą ?

danych na temat sprawności odzysku nie komentuję bo bajki się ogląda z dziećmi w kinie

wniosek:
w tej kategorii zwycięzcą okazał się mistral ale to tylko moje zdanie

Lookita
07-09-2010, 10:56
Mistral nie ma faktycznych osiagow,jak to co pisza w opisie.U mnie dziala,nie narzekam,za te cene mam urzadzenie dobre,jednak sa na rynku lepsze,drozsze....Wiele tez zalezy od samej instalacji,jej poprowadzenia.Nie mozna liczyc i uzalezniac wszystkiego od reku.

kangaxx
08-09-2010, 17:32
słabiutkie centrale wymagają droższych instalacji :)

f.5
11-09-2010, 23:33
Czyli co radzicie kupic ?
jakies propozycje moze sugestie. musze dokonac zakupu a firma proponuje włąsnie te 2 modele.

Lookita
12-09-2010, 08:06
MIalem podobnie-firma daje glowe za dzialanie Mistrala,montuja Bartosze,ale za wielu ich nie zamontowali,obecnie,w ofercie maja poza Jan-gazami Nikole.Te chwala za osiagi,nie znam praktycznych ich wynikow,ale na Mistrale nie narzekaja.W sumie maszyna osiagi ma slabsze niz te bardzo drogie jednostki,dla mnie roznica w cenie jest kolsalna.Mistral kolo 5 000,Nikol pod moj dom,odpowiednik,ok. 11 000.To juz nie sa male sumy.Maszyna dziala,wyniki ma w praktyce nizsze niz teoria,ale nie jest to jakies gowienko.Mowie o moim Mistralu.Klopot mam z czescia kanalow ,ktore ida na niezaizolowanym poddaszu,pomimo dodatkowej welny sa tam straty,rowniez z powodu dlugosci kanalow.Powoli jednak zdaje sobie sprawe,ze maszyna wydoli inna lepiej,ale za duzo wieksza cene,w war. -25 st. wiala przyzwoicie,jak na swe mozliwosci.Obliczenia wrzucilem w tamtym sezonie chyba na forum....GWc plytowy tez sprawuje sie dobrze.

f.5
12-09-2010, 11:27
Dziękuje za odpowiedz.
Mi tego mistrala firma oferuje w grnicach 7 k netto mowie o MISTRAL duo 400 EC.
plus sterownik 2 k i grzałka ect.
Generalnie zajmując sie tematem rekuperatora bardziej myslałem o wymuszonej wentylacji z uwagi na kiepski projekt domu ( stary projekt )
w ktorym 2 pokoje na poddaszu uzytkowym nie mają wentylacji.
W łazience tez jej jakos projektant nie przewidział ( trzeba by stosowac długi kanał do komina ).
W pracy u siebie mam rekuperator lecz traktujemy go jako nawiew swiezego powietrza a nie jako odzysk ciepłą (sklep i ciagle otwierane drzwi).
Chyba zdecyduje sie na mistrala bo wydatek 2 x większy za troszkę lepsze osiągi mnie nie zbawi.
Zwazywszy ze centralę bede miał na stryszku ponad poddaszem uzytkowym i całosc instalacji tez tam sie znajduje.
Poddasze jest ocieplone lecz nieogrzewane wiec tak jak by nie bło ocieplone :(
a tu instalacja na tym poddaszu
http://images41.fotosik.pl/331/27d68f836c7cf40amed.jpg (http://www.fotosik.pl)
acha i nie mam gwc.
pozdrawiam radek

kangaxx
12-09-2010, 20:05
rozważ berlufa 500, leży w sklepie kosztuje 6000 i sobie go dokładnie przeglądnąłem, średnice króćców 250 stawiają go przed mistralem no i do tego 2 przeciwprądowe wymienniki, zamiast trzeciego ma wstawiony bajpas

redlum
12-09-2010, 20:26
jakoś drogo wyjdzie Ci za rekuperator ze sterowaniem. Ja nikola 320 który jest wydajnościowo podobny do Mistrala 400 będę miał za 8600brutto

sentralix
13-11-2010, 20:37
Mam Mistrala 400 duo i jestem zadowolony. Jest dość cichy. Co do sprawności to mam termometry na wszystkich króćcach i mogę kontrolować temp. I np. przy 0st na zewnątrz i 24st na wywiewie z pomieszczeń nawiew mam 21st. Jak dla mnie rewelka, jak pomyślę, że bez reku to do pokoju musiłabym swieże powietrze o 0st wpuścić.