PDA

Zobacz pełną wersję : Rekuperatory SAMSUNGA



sjk
01-09-2010, 10:28
Witam, jak w temacie - czy ktoś już ma i używa ?? :D

w sumie to chyba nowość na allegro, ale że szukam czegoś z auto by-pasem to ograniczyłem się do BRINKA i MITSU... a tu takie coś
cena trochę tańsza niż MITSU i sterownik w komplecie a nie za 999pln jak na niektórych aukcjach MITSU. I jakaś funkcja wspomagania pochłaniacza też brzmi ciekawie...

co WY na to ?

redlum
01-09-2010, 12:48
a czemu nie polskie konstrukcje jak Bartosz albo Nikol? Też mają auto by-pass, automatycznie załączanie/odłączenie, sterownik w komplecie itp

atika
01-09-2010, 12:59
a Tyn by-pass potrzebny tylko przy GWC czy jeszcze czemuś służy ??
Wybaczcie "blondynce" - ale proszę o krótką odpowiedź i tyle.

redlum
01-09-2010, 13:22
by-pass - to jest obejście wymiennika ciepła - czyli np jak w nocy temperaturę powietrza na zewnątrz (np 18C) masz poniżej temperatury w domu (np 25C) - a temperaturę w domu masz powyżej temperatury chcianej (np 22C) - to przy włączonym wymienniku - powietrze wyciągane z domu (25C) podgrzewało by powietrze z zewnątrz (18C) przed wdmuchaniem jego do domu. A przy włączonym by-passie - do domku wpada zimne powietrze obniżając temperaturę powietrza w domu.

PS trochę zaplątałem - ale mam nadzieje że zrozumiesz

PS2 by-pass włącza się jeszcze w lato - gdy zimne powietrze z GWC ma iść bezpośrednio do domu - a nie ma być ocieplane przez wymiennik.

PS3 zaś wyłączenie GWC - stosuje się w temperaturze przejściowej (jesień/wiosna). Np na podwórku jest 18C z GWC 12C - a w domu temperatura ok 22C. Nie potrzebujemy nawiewu zimnego powietrza - temu automat wyłącza GWC.

atika
01-09-2010, 14:03
Pierwszy akapit przeczytałam ze zrozumieniem. ;)

Ale dalej to mam pytanie - jak nie będę miała GWC - nie chcę, nie planuję - to czy ten by-pass jest mi potrzebny/niezbędny ??

kangaxx
01-09-2010, 14:08
inaczej mówiąc albo po blondynkowemu:
bajpas to pominiecie wymiennika, niby go masz ale nie działa, co nam to daje, jeśli masz automat to ustawiasz sobie temperaturę włączenia lub wyłączenia np 22 stopnie , włączenie powoduje właśnie pominiecie wymiennika, stany te niosą za sobą rożne skutki i nie chodzi tu bynajmniej o gwc

1 mamy chłodno na zewnątrz, (temp ponizej 22 stopni) bajpas wyłączony powietrze idzie przez wymiennik a ten utrzymuje temperaturę w domu jaka jest czyli cieplej niz
na zewnątrz

2 mamy goraco na zewnątrz, (temp powyzej 22 stopni) bajpas wyłączony powietrze idzie przez wymiennik a ten utrzymuje temperaturę w domu jaka jest czyli chłodniej
niż na zewnątrz

tak się ma sprawa w uproszczeniu, automatyka daje nam parę dodatkowych opcji, zima bajpas w zasadzie nie pracuje bo rzadko zdarza się by temp przekroczyła ustawione przez nas przykładowe 22 stopnie

3 mamy dzień i jest upał bajpas wyłączony bo na zewnątrz cieplej niż 22 stopnie, nocą temp spada poniżej 22 stopni bajpas włącza obejście i centrala wpuszcza
nam do domku powietrze bez wymiany ciepła czyli o temp takiej jak na zewnątrz, gdy temp rano wzrośnie bajpas znów wyłącza obejście i centrala izoluje nas od
letnich upałów, ten cykl powtarza się prawie codziennie wiec automat daje nam komfort oglądania telewizji bez myślenia o ręcznym ustawianiu centrali na nocne
wychładzanie domu w czasie upałów, gwc daje nam tylko to ze zamiast nocnych np 18 stopni wpada nam do domu 15 co dodatkowo wzmaga przyjemne uczucie
miłego chłodu i świeżego powietrza

dlatego przy lepszej klasy wymiennikach szkoda oszczędzać tych kilku stówek i psuć sobie efekt, wymienniki krzyżowe w konstrukcjach ekstremalnie tanich i badziewnych czasami demontowane są zamiast stosowania bajpasu to wg mnie nieporozumienie, bez wymiennika powietrze wywiewane i nawiewane mieszają się co zaprzecza ogóle użytkowaniu wm, no chyba ze zamiast zdemontowano wymiennika jakaś firma daje w zamian coś co można w miejsce po wymienniku wetknąć i co zarazem uniemożliwia mieszanie się strug

redlum
01-09-2010, 14:17
na to pytanie niech odpowiedzą mądrzejsze głowy niż moja i z większym doświadczeniem - automatyczny by-pass przydaje się w sytuacji jakiej opisałem w pierwszym akapicie.

aha - jeszcze coś - by-pass nie musi być koniecznie automatyczny - są ręczne (dźwignia)- czyli np na początku lata załączasz by-pass a na koniec odłączasz. Lub są dodatki do rekuperatorów - tak zwanym wymiennik letni (czyli bez odzyskiwania ciepła) - Działa to na zasadzie - że wyjmujesz zwykły wymiennik i w jego miejsce wkładasz letni.

atika
01-09-2010, 14:45
kangaxx i redlum - dzięki za cierpliwość .Teraz to już wszystko wiem ;)
Jednak po blondynkowemu jest najlepiej wytłumaczyć ;)

atika
01-09-2010, 14:48
sjk - przepraszam, bo trochę Ci temat "rozjechalam" ale mam nadzieję, że i Tobie i innym ten wykład o by-passie sie przyda ;)

sjk
01-09-2010, 16:16
na to pytanie niech odpowiedzą mądrzejsze głowy niż moja i z większym doświadczeniem - automatyczny by-pass przydaje się w sytuacji jakiej opisałem w pierwszym akapicie.

aha - jeszcze coś - by-pass nie musi być koniecznie automatyczny - są ręczne (dźwignia)- czyli np na początku lata załączasz by-pass a na koniec odłączasz. Lub są dodatki do rekuperatorów - tak zwanym wymiennik letni (czyli bez odzyskiwania ciepła) - Działa to na zasadzie - że wyjmujesz zwykły wymiennik i w jego miejsce wkładasz letni.

to nie takie proste ponoć, ze tylko zima / lato....

ponoć raczej dzień/noc w okresach przejściowych a to już lipa ręcznie robić :(

redlum
02-09-2010, 12:31
pisząc że nie musi być automatyczny - chodziło mi raczej o to - że tańsze modele nie mają automatycznych by-passow

Oriman
05-09-2010, 09:56
Również bardzo mnie interesuje pytanie z tematu. Zastanawiam się nad modelem RHF 035EE. Wydaje się być bardzo cichy a do tego ma rozmieszczenie dysz które by mi odpowiadało. Poza tym wspomniany całkiem fajny sterownik w komplecie, silniki na prąd stały, filtr EU8... Bardzo ślicznie proszę o opinie.

sjk
18-10-2010, 21:42
i jak tam?? dalej nikt się jeszcze nie skusił ??

kangaxx
19-10-2010, 14:13
na to? tym możesz przewentylować kiosk ruchu albo tojtoja :) sądząc po wymiarach to krzyżówka więc te parametry które podają podziel przez 2, ale mogę się mylić

aadamuss24
24-10-2010, 19:45
Może i ktoś się skusił ale się nie przyzna :) pozdr adam

Balbina200
11-03-2011, 14:36
Podbijam temat!
Czy ktoś już może zamontował ten sterownik?
Firma od rekuperacji mi go poleca i chciałabym tę sugestię zweryfikować opinią użytkownika, więc bądźcie mili i podzielcie się:-DDD

Spartankaa
26-05-2011, 13:10
Witam,

my sie zastanawiamy nad Samsung ERV RHF050EE a Samsung ERV RHF080EE. Moze w ciagu tego czasu od ostatniego postu ktos juz zostal szczesliwym :-) uzytkownikiem tego cuda.

pozdrawiam
Beata

Freno
01-01-2012, 15:40
Cześć! podciągam temat, bo też rozważam rekuperator Samsung. O urządzeniach innych producentów jest kilka dyskusji na FM, a o Samsungu nic.

Czy ktoś jest szczęśliwym/nieszczęśliwym posiadaczem?
Interesuje mnie jego rzeczywista głośność (czy jakkolwiek uciążliwa), pobór prądu, i ogólne wrażenia z użytkowania.

Spartankaa
11-01-2012, 13:40
U nas juz chodzi ERV RHF080EE ale na razie nie mieszkamy wiec o uzytkowosci nie moge sie wypowiadac.
Zapraszam za rok :-)

Freno
11-01-2012, 18:21
Spartankaa, dzięki za odzew. Za rok? OK , przypomnę się i albo wymienimy się opiniami o Samsungach, albo o Samsungu i innym rekuperatorze. U nas decyzja jeszcze nie zapadła.

Spartankaa
12-01-2012, 06:36
Spartankaa, dzięki za odzew. Za rok? OK , przypomnę się i albo wymienimy się opiniami o Samsungach, albo o Samsungu i innym rekuperatorze. U nas decyzja jeszcze nie zapadła.

No mysle, ze za rok abym mogla powiedziec i ocenic jak reku dziala przy roznym temperaturach i warunkach. To co mnie zaskoczylo to wielkosc tych rur jakie do niego dochodza bezposrednio, zajely nam prawie cala kotlownie :-)

miki121
15-01-2012, 13:02
Tak prawdę mówiąc to fujitsu, samsung, daikin i wiele wiele innych nie różnią się typoszeregiem, parametrami...
Kiedyś zamontowaliśmy około 30szt. samsunga na biurowcu w połączeniu z klimatyzacją samsunga..
Chodzi przyzwoicie - bardzo cicho..
Mam trochę uwag do wymienników które są zastosowane w tych urządzeniach.
Nie do końca przekonuje mnie to rozwiązanie :)
Fujitsu nie doradzam ze względu na sterownik - ciężki do obsługi.

madzielak
02-06-2012, 20:00
Spartankaa, czy możesz sie podzielić wrażeniami po pół roku użytkowania Samsunga ? Czy jesteś zadowolona ?
Zastanawiam się nad jego wyborem, szczególnie z powodu małej głośności.

miki121
02-06-2012, 20:16
Sprawdź cenę u swojego instalatora na ME dużo cichsze a teraz są w promocji :)

madzielak
03-06-2012, 19:06
ME ceny ma bardzo zbliżone do Samsunga, hałas rzeczywiście jest mniejszy przy wyższych prędkościcach. Ale wydaje mi się, że mają silniki prądu zmiennego, albo nie mogę znaleść informacji że jest inaczej.

kalio
22-06-2012, 17:22
i jak z tymi samsungami są warte uwagi ???
od jednego usera dostałe taki PW

"To zabawka nie rekuperator. Papierowy wymiennik i wentylatorki o sprężu 150Pa (800m3/h) Tak jak mitsubishi
Dla wyjaśnienia - spadek ciśnienia na anemostacie jest około 50Pa.
Proszę zobaczyć 800m3/h a na dom do 100m2 i 20 m kanałów
http://www.mitsubishi-electric.pl/in...kt&subpage=650
"dorosły" rekuperator 400-600m3/h ma minimum 500Pa"

Kolega może pokaże reku do domu z sprężeniem 500Pa - bo to chyba głowę by urwało, nie pisząc o hałasie. Takie rzeczy to w erze mieli :))

kangaxx
22-06-2012, 22:20
500 paskali nie urywa głowy tylko przepycha więcej powietrza dziurami :)

kerado28
23-06-2012, 22:48
i jak z tymi samsungami są warte uwagi ???
od jednego usera dostałe taki PW

"To zabawka nie rekuperator. Papierowy wymiennik i wentylatorki o sprężu 150Pa (800m3/h) Tak jak mitsubishi
Dla wyjaśnienia - spadek ciśnienia na anemostacie jest około 50Pa.
Proszę zobaczyć 800m3/h a na dom do 100m2 i 20 m kanałów
http://www.mitsubishi-electric.pl/in...kt&subpage=650
"dorosły" rekuperator 400-600m3/h ma minimum 500Pa"

Kolega może pokaże reku do domu z sprężeniem 500Pa - bo to chyba głowę by urwało, nie pisząc o hałasie. Takie rzeczy to w erze mieli :))

Niektórzy piszą bajki jak bracia Grimm lub Adnersen :-)

kalio
24-06-2012, 20:42
500 paskali nie urywa głowy tylko przepycha więcej powietrza dziurami :)


Tak np przez uszy :))

kangaxx
25-06-2012, 22:11
i nie tylko :)

Spartankaa
26-06-2012, 06:33
Spartankaa, czy możesz sie podzielić wrażeniami po pół roku użytkowania Samsunga ? Czy jesteś zadowolona ?
Zastanawiam się nad jego wyborem, szczególnie z powodu małej głośności.

Niestety nie moge sie podzielic poniewaz nie udalo nam sie jeszcze wprowadzic do domku :-(
Stoczylismy walke półroczna z naszym budowlancem i dopiero teraz zaczynamy wykończenie środka. Reku nie chodzi cały czas, poza tym jak pisałam, nie mieszkamy tam wiec ciężko na dziś cos powiedziec.

kalio
27-06-2012, 23:22
samsung montuje silniki bez szczotkowe na prąd stały z tąd nisko watożerność, szkoda tylko że wymiennik nie jest z AL

psulek
28-06-2012, 08:44
i jak z tymi samsungami są warte uwagi ???
od jednego usera dostałe taki PW

"To zabawka nie rekuperator. Papierowy wymiennik i wentylatorki o sprężu 150Pa (800m3/h)

Kolega może pokaże reku do domu z sprężeniem 500Pa - bo to chyba głowę by urwało, nie pisząc o hałasie. Takie rzeczy to w erze mieli :))

Kolega nie rozróżnia pojęć sprężu dyspozycyjnego i maksymalnego sprężu dyspozycyjnego. Kwestia który parametr poda producent - taka mała manipulacja. W praktyce okazuje się że te 500Pa to i tak 150Pa.

michal_ludwin
28-06-2012, 16:28
nie znam tego urządzenia - w internecie jest kilka modeli praktycznie identycznych - część z nich jest na 100% produkcji chinskiej
czy dotyczy to produktu sprzedawanego jako samsung - nie wiem
z opisu wynika, że sprzedawcy się nie bardzo znają na rzeczy - piszą np. że filtr ma klasę F8
pewnie niedoczytali w instrukcji urządzenia :-) bo filtr jest raczej normalny czyli EU3
gdyby był faktycznie F8 czyli: dla pomieszczeń czystych takich jak sale operacyjne, przemysł farmaceutyczny, optyczny, elektroniczny, przedsionki pomieszczeń do sterylizacji to byłoby chyba przesadą.

Wiem, że się czepiam, ale skoro ktoś oferuje urządzenie za 5000 PLN to mógłby starannie je opisać.
Dla mnie zawsze pozostaje niesmak, że inne parametry też są opisane nieprecyzyjnie.

kalio
28-06-2012, 16:45
nie znam tego urządzenia - w internecie jest kilka modeli praktycznie identycznych - część z nich jest na 100% produkcji chinskiej
czy dotyczy to produktu sprzedawanego jako samsung - nie wiem
z opisu wynika, że sprzedawcy się nie bardzo znają na rzeczy - piszą np. że filtr ma klasę F8
pewnie niedoczytali w instrukcji urządzenia :-) bo filtr jest raczej normalny czyli EU3
gdyby był faktycznie F8 czyli: dla pomieszczeń czystych takich jak sale operacyjne, przemysł farmaceutyczny, optyczny, elektroniczny, przedsionki pomieszczeń do sterylizacji to byłoby chyba przesadą.

Wiem, że się czepiam, ale skoro ktoś oferuje urządzenie za 5000 PLN to mógłby starannie je opisać.
Dla mnie zawsze pozostaje niesmak, że inne parametry też są opisane nieprecyzyjnie.

Tylko jak kolega pisze o czymś to dobrze jest to zobaczyc filtry w samsungach sa naprawde klasy F8

michal_ludwin
28-06-2012, 17:58
dobrze jest to zobaczyc
Na początku postu uprzedzam, że nie znam urządzenia osobiście
filtry w samsungach sa naprawde klasy F8
tylko po co takie filtry?
Filtry F8 teoretycznie wymagają stosowania filtrów wstępnych,
stawiają już na początku pracy duży opór - wg literatury opór wstępny 180 Pa opór końcowy 400 Pa [ w centrali domowej zupełnie bez sensu]
błyskawicznie się zapychają czyli wymagają częstej wymiany.
Rozumiem w szpitalu, ale w domu wystarczy EU 3 dla alergików EU5

Patrząc na parametry urządzenia SAMSUNG widzę, że taki filtr F8 praktycznie uniemożliwiłby pracę centrali.
teraz już wiem dlaczego w opisie jest {do pomieszczeń 100m2}
:-)

kalio
29-06-2012, 06:55
dobrze jest to zobaczyc


Patrząc na parametry urządzenia SAMSUNG widzę, że taki filtr F8 praktycznie uniemożliwiłby pracę centrali.
teraz już wiem dlaczego w opisie jest {do pomieszczeń 100m2}
:-)
Do 100 m2 ciekawe gdzie to wyczytałeś - może warto napisać przy jakiej centrali bo zakres jest od 250 do 1000m3 - a można wnioskować z Twojego postu że wszystki sa na 100m2.
Myślisz że samsung by sobie strzelił w kolano ???

kangaxx
29-06-2012, 07:07
kalio, sprzedajesz te samsungi?

kalio
29-06-2012, 13:34
Nie nie sprzedaje, nie instaluje reku, jestem z innej branży, tylko drażni mnie sytuacja że jak człowiek chce coś kupić to każdy zaczyna wychwalać swoje nie mając pojęcia nic o konkurencji szydzi z niej, lubię proste argumenty, i tyle.

Od jakiś sześciu miesięcy szukam reku obejżałem tego juz sporo ale jeszcze nie widziałem Jan-gaza oraz missubishi - mitsu mi odpadło bo ma silniku AC, szkoda że jan nie sprzedaje swoich wyrobów poprzez sklepy

Dostałem serwisówkę do tych samsungów jak by ktoś potrzebował to pisać na pw.

michal_ludwin
30-06-2012, 18:01
Myślisz że samsung by sobie strzelił w kolano ???

na targach instalacyjnych widziałem bardzo podobne urządzenia sprzedawane jako .....
rekuperatory chłodu do instalacji klimatyzacyjnych montowanych w gorącym klimacie.

Fakt, że samsung i mitsu... mają wymiennik z papieru przekazujący wilgoć z powrotem do pomieszczeń
przypomina rozwiązania z tych rekuperatorów chłodu - w instalacjach klimatyzacyjnych kondensat wykrapla się na klimatyzatorze
więc wilgotność w pomieszczeniach nie jest problemem.
Taki sam rekuperator zamontowany w naszym klimacie i sprzyjający gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach
trochę mnie martwi.

Samsung na pewno nie strzelił sobie w kolano - ale kto zagwarantuje, że sprzedawane u nas urządzenia zostały
wymyślone/dostosowane do naszych warunków klimatycznych?

kalio
07-07-2012, 22:34
Wiesz zimą mamy i tak za suche powietrze, a latem za gorące wiec jeżeli wymiennik działa proporcjonalnie tzn stara się wyrównać wilgotność w strugach powietrza nawiewanego i wywiewanego to może działać w każdym klimacie, zakładając że 80%wilg w nawiewanym równa się 80% wilg. w wywiewanym nie zachodzi przemiana, bo jest równowaga, ale jak ktoś będzie chciał to można napisać że do tych 80% wilg. nawiewanych dodajemy jeszcze 80% wilg z wywiewanych, a wtedy to wychodzi ,że taki rekuperator gwarantuje nam wilgotność rzędu 160%

psulek
12-07-2012, 09:02
Myślisz że samsung by sobie strzelił w kolano ???
Taki sam rekuperator zamontowany w naszym klimacie i sprzyjający gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniach
trochę mnie martwi.

Siądź i zastanów się jaką bzdurę napisałeś. W sezonie grzewczym problemu z nadmiarem wilgoci w WM nie ma, wręcz odwrotnie. W lecie urządzenia pracują na bypasie - więc czy wymiennik z papieru czy z metalu to wszystko jedno.


[B][I]Samsung na pewno nie strzelił sobie w kolano - ale kto zagwarantuje, że sprzedawane u nas urządzenia zostały
wymyślone/dostosowane do naszych warunków klimatycznych?

Biorąc pod uwagę unikalne warunki klimatyczne Polski w skali globalnej, ba nawet w skali województwa, a czasami nawet gminy czy sołectwa to na pewno masz rację. Wskaż jednak producenta który robi urządzenia dedykowane na nasze unikalne w skali światowej warunki klimatyczne.

homer76
18-09-2012, 09:29
Witam,
Użytkuje Samsunga 350 od roku w domu o powierzchni 160m2. Działa poprawnie i jestem zadowolony z tej inwestycji.

Problem jaki widzę to niestety koszt filtrów - 600 zł za komplet.

Pozdrawiam
Homer

kerado28
19-09-2012, 20:08
Homer76 - gdzie kupowałeś filtry do samsunga?

jasiek71
19-09-2012, 20:20
Działa poprawnie i jestem zadowolony z tej inwestycji.

Problem jaki widzę to niestety koszt filtrów - 600 zł za komplet.


no ja raczej to nie był bym zadowolony ...;)

homer76
05-10-2012, 11:22
no ja raczej to nie był bym zadowolony ...;)

Dlatego napisałem, że jest to problem.

Fakt, że filtry wymienia się co 2 lata - ja wymieniłem po roku i trzeba je regularnie czyścić co 3 miesiące.

Kolejne ukryte koszty przy reku Samsunga.
Jeżeli chcesz zachować gwrancję trzeba zapałacić za serwis tego reku ok 350-400 zł. W innym przypadku tracisz gwarancję.

To samo jest z reku Mitsubishi.

homer76
05-10-2012, 11:27
Homer76 - gdzie kupowałeś filtry do samsunga?

Tam kupiłem komplet filtrów.

www.domserwis.pl - sprawnie i szybko

kangaxx
05-10-2012, 17:13
Olac filtry ze samsunga, wsadzisz zwykły kanalowy i masz tanio i równie dobrze

michal_l
05-10-2012, 17:48
Siądź i zastanów się jaką bzdurę napisałeś. W sezonie grzewczym problemu z nadmiarem wilgoci w WM nie ma, wręcz odwrotnie. W lecie urządzenia pracują na bypasie - więc czy wymiennik z papieru czy z metalu to wszystko jedno.

Siedzę i zastanawiam się jaką to własciwie bzdurę napisałem.
Nadal uważam, że podstawowym zadaniem WM jest wymiana powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci.
Faktycznie, ale realnie tylko w okresach dużego mrozu, powietrze w pomieszczeniach robi się zbyt suche.
Nawet w zimie, ale takiej typowej dla naszego klimatu czyli raz trochę na plus raz troche na minus , powietrze nawiewane do pomieszczeń jest już nawilżone i nie ma potrzeby dodatkowo odzyskiwać wilgoci.
W okresie jesieni i wiosny większość budynków wymaga odprowadzenia nadmiaru wilgoci i żaden odzysk wilgoci nie jest potrzebny.
W okresie letnim normalne centrale wentylacyjne np. COMAIR HRUC pracują zarówno z zamkniętym bypasem [ w czasie upałów]
jak i z otwartym bypassem [ kiedy jest chłodniej i pomieszczenia wymagają obniżenia temperatury]

W sumie w ciągu roku widzę potrzebę nawilżania powietrza nawiewanego do domu przez może 3-4 tygodnie.
W pozostałym czasie odzysk wilgoci jest moim zdaniem niewskazany, albo [sporadycznie] nie ma żadnego znaczenia.

Podkreślam po raz kolejny - nie mam nic przeciwko urządzeniom SAMSUNG czy MITSU -
technicznie urządzenia są bardzo fajne, MITSU pracuje bardzo cicho [SAMSUNG pewnie też ale nie słuchałem.

Nie jestem niestety takim bezkrytycznym zwolennikiem wymienników "entalpicznych" - w różnych miejscach w internecie od kilku lat toczy się dyskusja
o zaletach i wadach tego typu wymienników [są przecież nie tylko z papieru jak w MITSU, ale też z czegoś jak gore tex itd.]
i zdania fachowców są podzielone.

Kto nie wierzy proszę poczytać równoległy watek na tym forum odnośnie czynności serwisowych tego typu central np. odgrzybianie itd.
Inny producent podobnych wymienników zalecał ich całkowitą wymianę na nowe po kilku latach z powodu "korozji biologicznej".

Są zalety, są i wady - jak to w życiu.

Chciałem też zauważyć, że nie wszystkie urządzenia, jakie zostają wyprodukowane gdzieś na świecie, muszą się idealnie nadawać do naszego klimatu.
Dodatkowo, z czego mało osób zdaje sobie sprawę, wentylacja mechaniczna z wymiennikiem jest naprawdę często montowana jako układ odzysku CHŁODU [ w ciepłych krajach].
Mimo tego, że generalnie zasada działania jest podobna, to założenia konstrukcyjne urządzeń do odzysku chłodu są po prostu inne.
A problem nadmiaru wilgoci w układzie odzysku chłodu rozwiązany jest inaczej - na wymienniku nic się i tak nie wykrapla.

Proponowałbym, aby zamiast krzywdzących zarzutów w stylu " napisałeś bzdurę"
postarać się zrozumieć racje drugiej strony, lub spokojnie wykazać gdzie się myli.
Niski poziom dyskusji na forum niepotrzebnie odstrasza potencjalnych czytelników.

inżynier25
14-10-2012, 13:13
Witam wszystkich,
chciałbym podzielić się wiedzą na temat rekuperacji, ponieważ widzę, że jest spore zainteresowanie tym tematem.

Po pierwsze: stosowanie rekuperatorów jest jak najbardziej uzasadnione jeśli przewidzimy to na etapie budowy i nie wybudujemy kominów od wentylacji grawitacyjnej (chociaż od okapu, kotłowni i kominka są potrzebne). Można zmniejszyć moc grzewczą grzejników i kotła lub innego źródła ciepła (to już robota dla projektanta instalacji), zastosujemy po części nieotwieralne okna, które będą tańsze itd.

Po drugie: gruntowe wymienniki ciepła glikolowe czy też powietrzne to jest przerost formy nad treścią i są kompletnie nieopłacalne. Jeśli chodzi o GWC powietrzne to są problemy z tym że zamarza lub może się zalać wodą. Koszt od 10 000 zl. Wg mnie dużo. Jeśli chodzi o glikolowy GWC to już wogóle pomysł zły (polska firma nie znająca się na tym to wymyśliła), ponieważ glikol po podgrzaniu w wężownicy zakopanej w ziemii jaką temperaturę uzyska? max 10-12 st.C więc jak bardzo nam ta nagrzewnica w której płynie glikol o temp 10 st. C podgrzeje powietrze w zimie? o kilka stopni. WOW. Biorąc pod uwagę znowu koszty robót ziemnych, układania rury, dodatkowej pompy, wymiennika glikolowego (nagrzewnicy) i reszty dochodzimy do punktu absurdalnej komplikacji systemu tylko po to aby o kilka procent podnieść sprawność.

Rekuperatory mają sprawność powyżej 80% więc ile ten GWC podniesie nam sprawność? 5 - 10 % ? A koszt tego GWC to drugie tyle co rekuperator z instalacją wentylacyjną. Czyli GWC jest nieopłacalne. (Koszt samej instalacji reku z kanałami wynosi ok 13 000 - 16 000 zł)

Po trzecie: Nie kupujcie przez allegro rekuperatorów bo płacicie 23% VATU a jak przyjedzie firma i zamontuje Wam reku razem z instalacją to zapłacicie 8%VATU i nie będzie problemu też z gwarancją bo firma instalacyjna będzie za wszystko odpowiadać, a nie jakiś sklep internetowy.

Po czwarte. Filtry nie są takie drogie. To jest tylko włóknina filtracyjna. Jeśli ktoś chce oszczędzać na serwisie to płaci za filtry 600 zł a nie kilkadziesiąt. Koszt serwisu rekuperatora to jest 100 - 150 zł plus koszt filtrów max 50 zł. Czyli dwa razy w roku 150 - 200 zł już z filtrami. tyle skasują serwisanci, którzy przyjadą, podbiją gwarancję, wyczyszczą reku, założą nowe filtry. Chyba nie dużo.

Po piąte. Jest wiele rekuperatorów, które można polecać ale warto sprawdzać dane dotyczące mocy akustycznej czyli HAŁASU. Polskie rozwiązania są tak kiepskie, że nawet nie ma co ich porównywać z renomowanymi markami rekuperatorów. Tak jak napisali poprzednicy Samsung, Mitsubishi Electric, Brink, Storkair to są dobre urządzenia, wg mnie godne polecenia w rozsądnej cenie.

Po szóste i chyba najważniejsze. UWAŻAJCIE na pseudo fachowców, których teraz pełno. Instalacja powinna być zrobiona na kanałach z blachy ocynkowanej sztywnych (okrągłych spiro lub prostokątnych), a nie na kanałach elastycznych !! Kanały z blachy występują w nomogramach i można policzyć ich opory bez żadnego problemu. Kanały elastyczne można stosować tylko na podejściach do anemostatów (max 1 metr) bo mają kosmicznie duże opory powietrza. Jak zobaczycie zdjęcie u kogoś na stronie, gdzie jest plątanina kanałów elastycznych to od razu zamykajcie ją bo to są amatorzy, którzy myślą, że mogą nabijać ludzi w butelke. Poniżej zdjęcia ze stron takich "fachowców"
141951141952 141958


Pytajcie o doświadczenie wykonawców (firm instalacyjnych), proście o zdjęcia z realizacji, referencje oraz pytajcie o wykształcenie i uprawnienia budowlane/instalacyjne. Tacy ludzie są bardziej wiarygodni od innych co tylko zobaczyli okazję gdzie można zarobić kosztem innych.

firewall
14-10-2012, 14:27
To zacznijmy od początku - pochwal się swoim wykształceniem, doświadczeniem zawodowym i dokonaniami ( skoro chcesz doradzać na FM )

kangaxx
14-10-2012, 21:55
ejże inżynier, gdie się uczyłeś?

psulek
02-01-2013, 20:36
Michał,

Wymienniki ERV (bo tak się je fachowo nazywa) nie są w stanie transportować wilgoci jeżeli nie ma różnicy stężeń. Wilgoć może być transportowana w obie strony - zawsze od stężenia wyższego do niższego. Nie są w stanie odzyskać całej wilgoci z powietrza wywiewanego/nawiewanego. Odzyskują tylko jej część - ostatnio mierzyłem i jest to około 25-30% masy pary, przy temperaturze -5 na dworze. Reszta leci na zewnątrz. Więc wilgoć jest usuwana, a ten zarzut jest nietrafiony. Efekt jest taki, że wilgotność powietrza w domu jest u mnie na akceptowalnym poziomie nawet w spore mrozy (37-40%). Przy obecnej temperaturze wzrosła do 43% i tak się trzyma. Wszystko przy stałej wentylacji na zadowalającym poziomie (bez skręcania wentylatorów). W okresach przejściowych, kiedy różnica stężeń jest mniejsza, zgodnie z prawami fizyki odzysk wilgoci też spadnie. Ale tutaj HRV nie będzie lepszy. Sytuacja zmienia się diametralnie w lecie. Jeżeli chcesz korzystać z bypasu i wentylować w lecie raz przez wymiennik, raz przez bypass, to wymiennik HRV spowoduje wzrost wilgotności powietrza nawiewanego, w wyniku jego ochłodzenia, a co za tym idzie wzrost wilgotności w budynku. Wymiennik ERV spowoduje mniejszy wzrost wilgotności , ponieważ część wilgoci ze schłodzonego powietrza nawiewanego trafia do powietrza wywiewanego. Dlatego stwierdziłem, że napisałeś głupotę. Z tego powodu wymienniki ERV są polecane do ciepłego klimatu, bo tam zazwyczaj jest klima, ale bezproblemowo pracują też w klimacie umiarkowanym, takim jak nasz. Poniżej masz wynik badania domu z rekuperatorem HRV (tradycyjny) i ERV (entaliptyczny) z Kanady. Wynika z niego, że wilgotność w domach wentylowanych "papierzakiem" i z klimą jest w lecie niższa niż w domu wentylowanym zwykłym rekuperatorem z klimą:

http://archive.nrc-cnrc.gc.ca/obj/irc/doc/pubs/nrcc47733/nrcc47733.pdf

Przy braku klimy zależności w murowanym domu w lecie będą podobne, bo nie da się go łatwo wychłodzić/wygrzać. Jeżeli chodzi o kontrole wilgotności w zimie, takie badania też przeprowadzili, wnioski masz tutaj:

http://nparc.cisti-icist.nrc-cnrc.gc.ca/npsi/ctrl?action=shwart&index=an&req=20374113&lang=en

Sumarycznie wychodzi że ERV stabilizuje wilgotność w zimie, a obniża ją latem. Więc gadanie o tonięciu w wilgoci z wymiennikiem entaliptycznym można włożyć między bajki. Chociaż TB twierdzi w swoich PM że zarosnę pieczarkami jak nic.

Odnośnie bio degradowalności się nie wypowiem. Mitsu twierdzi. że poza zmianą koloru po 10 latach nic się z nimi nie dzieje. Podobnie wygląda sprawa bakterii i grzybów - normalnie nic nie ma prawa rosnąć, a badania potwierdziły, że to co trafi na wymiennik z powietrzem zdycha ze względu na niesprzyjające warunki (badania prowadzone na jednostkach zamontowanych w szpitalach). Być może jest to kwestia tego, że celuloza z której jest zrobiony wymiennik jest specjalnie obrabiana, na co zresztą producent pewnie nie bez powodu ma patent. Nie wiem jak to wygląda w wymiennikach "Made by małe rączki głodnych chińskich dzieci". Być może tu jest pies pogrzebany - że ten papier w Mitsu to jednak nie papier.

Ale jeżeli możesz podrzucić jakieś ciekawe linki na ten temat, które zawierają wyniki badań (a nie tylko obawy ludzi) to chętnie skorzystam. Oczywiście są wady i zalety, ale w moim odczuciu ERV ma więcej zalet niż wad.

kangaxx
02-01-2013, 21:28
no reku mitsu jest częścią całego systemu, przystosowany do pracy z klimą, dlatego nie będzie tak dobry jak jakaś solówka ale lepszy we współpracy, stąd też dość zaawansowany sterownik

psulek
02-01-2013, 21:56
Nie do końca rozumiem o co ci chodzi. Każdy producent dostarcza narzędzia do integracji swoich rozwiązań i jest to całkowicie normalne. Gdyby taki Jangaz zaczął robić klimę, to pewnie też by wyrzeźbił jakiś zgrabny sterownik na tą okazję. Są jednak tacy, (jak TB) co twierdzą, że są to urządzenia tylko do współpracy z klimą i ogrzewaniem nadmuchowym. Takie twierdzenie jest mocnym przegięciem. To, że sterownik mojego kotła ma opcję integracji z solarem tego samego producenta nie znaczy, że ten kocioł pracuje dobrze tylko z solarem. Z powodu jego braku sprawność mi nie spadnie :)

michal_l
03-01-2013, 07:16
dziękuję za wyjaśnienia dotyczące transportu wilgoci przez wymiennik z papieru.
Zakładam, że wszystko jest tak jak opisał psulek, ale i tak mnie to do końca nie przekonuje.
Skoro wilgoć jest transportowana tylko "od czasu do czasu" to i sprawność wymiennika,
którego wyniki są "tuningowane" przez wilgoć jest dobra tylko od czasu do czasu.

Najbardziej przekonują mnie własne pomiary psulka.
Dom w Kanadzie już mniej bo jak jest klimatyzacja to od jej działania zależy poziom wilgotności w pomieszczeniu
a cała wilgoć wykrapla się właśnie w klimatyzatorze [ a nie w wymienniku ciepła]

Mam już gotowy układ pomiarowy do badania instalacji wentylacyjnej z komponentów COMAIR
opartej na centrali COMAIR HRUC 450
na razie dom jest jeszcze niezamieszkany, ale już niedługo będziemy porozmawiać na konkretnym przykładzie
domu eksploatowanego w normalnych polskich warunkach.

psulek
03-01-2013, 08:13
Te badania z klimą były przeprowadzane pod kątem zbadania wpływu poszczególnych wymienników na oszczędności przy chłodzeniu. Przy ERV klima jest odciążana, bo mniej wilgoci jest nawiewane do pomieszczeń i klimatyzator ma mniej roboty. Oszczędność rzędu 10% - czyli niemało. Co do wspomagania wilgocią analogiczna sytuacja jest przy wymienniku HRV, bo tam przecież wilgoć też jest wykorzystywana do podniesienia sprawności, tylko w inny sposób - wykrapla się na wymienniku. Jak różnica temperatur mała, to skroplin też mniej, więc efekt jest tak samo lepszy lub gorszy w zależności od warunków.

michal_l
03-01-2013, 08:33
wpływu poszczególnych wymienników na oszczędności przy chłodzeniu.

dokładnie takie zastosowanie wymiennika z papieru - jako elementu wspomagającego chłodzenie - widziałem na targach [w ciepłych krajach]
już bardzo dawno temu. Takie zastosowanie nie budzi moich wątpliwości.
Pisałem o tym wielokrotnie w różnych postach.

Zresztą dlatego są one nazywane ERV [ czyli Energy Recovery Ventilator ] dla podkreślenia, że odzyskują energię w postaci chłodu [ oczywiście mogą też odzyskiwać ciepło]
w odróżnieniu od HRV [ czyli Heat Recovery Ventilator] odzyskujących energię cieplną
[chociaż jak wiemy mogących też odzyskiwać chłód].

Jeżeli w układzie wentylacji jest klima, to wilgoć będzie się wykraplała w urządzeniu klimatyzacyjnym [ bo tam jest najchłodniej]
więc wpływ typu wymiennika na wilgotność w pomieszczeniach jest drugorzędny.
W układzie bez klimatyzatora najzimniejszym punktem instalacji wentylacyjnej
bedzie najczęściej wymiennik ciepła i to co się stanie z nadmiarem wilgoci
właśnie w wymienniku, decyduje o jakości powietrza w pomieszczeniach.

Dlatego jestem sceptykiem w sprawie wymienników papierowych.
Dla mnie sprawa jest prosta:
Nadmiar wilgoci powinien się wykroplić i zostać odprowadzony do kanalizacji.
i niepokoi mnie, że rekuperatory z papierowym wymiennikiem podobno nie potrzebują odpływu skroplin - co jest opisywane jako ich poważna zaleta!

michal_l
03-01-2013, 09:11
czytam post inżyniera25
który jak sam twierdzi próbuje podzielić się wiedzą na temat rekuperacji

i aż mnie skręca - pozwolę sobie na sprostowanie:
Po pierwsze: stosowanie rekuperatorów jest jak najbardziej uzasadnione
tak jest

Po drugie: gruntowe wymienniki ciepła glikolowe czy też powietrzne to jest przerost formy nad treścią i są kompletnie nieopłacalne

BZDURA! gruntowy wymiennik ciepła potrafi bardzo sprawnie działać [oczywiście im tańszy wymiennik tym bardziej się opłaca]
nie jest też prawdą, że wymienniki glikolowe zostały wymyślone w Polsce. Zachęcam do czytania stron np. niemieckich.

Po trzecie: Nie kupujcie przez allegro rekuperatorów
no comments - chociaż z tym 23% vat to częściowa prawda - o zwrot różnicy VAT należy się zwrócić do US

Po czwarte. Filtry nie są takie drogi .... Jeśli ktoś chce oszczędzać na serwisie to płaci za filtry 600 zł a nie kilkadziesiąt
jakieś mydlenie oczu. Oficjalna cena katalogowa filtrów do central różnych producentów nie jest wielką tajemnicą.
Natomiast niepokoi mnie, czy inżynier nie sugeruje "podmiany" oryginalnych filtrów na inne np. jego własne wynalazki "to przecież tylko włóknina".
Proszę o informację, czy inżynier25 ponosi konsekwencje, w wypadku, kiedy jego filtry się nie sprawdzą i zasyfią centralę?
Uprzedzam pytania: oryginalne filtry do central COMAIR kosztują mniej niż 100PLN netto za 2 sztuki [komplet nawiew i wywiew]
a cała eksploatacja naszej centrali COMAIR HRUC 380 to ROCZNIE koszt ok. 300-350 PLN [prąd + 2 wymiany filtrów]

Po piąte. ..... warto sprawdzać dane dotyczące mocy akustycznej czyli HAŁASU
zgoda! z tym, że są tez polskie centrale, które nie hałasują

Po szóste UWAŻAJCIE na pseudo fachowców,
prawda ogólnie słuszna
Instalacja powinna być zrobiona na kanałach z blachy ocynkowanej sztywnych (okrągłych spiro lub prostokątnych)
nieprawda!
instalacja może być zrobiona z kanałow metalowych, ale także z kanałów o optymalnej średnicy wykonanych z PE.

Przyznaję bez bicia, że i na "sreberkach" da się zrobić działającą instalację.
Ważne, aby inwestor był dokładnie poinformowany w jakiej technologii będzie miał instalację i jakie wady i zalety ma każda z nich.

psulek
03-01-2013, 09:48
OK, jasne. W drugim artykule masz opis pewnego eksperymentu przeprowadzonego w zimie - przytoczę go, bo jest interesujący. W 83 domach, w których wymiana powietrza była poniżej 0,3 kubatury na godzinę pomierzono wilgotność. Powodem przeprowadzenia eksperymentu była niezadowalająca jakość powietrza w domach, spowodowana ograniczeniem wentylacji w zimie przez właścicieli i przekroczenie obowiązujących norm zawartości substancji szkodliwych w powietrzu. Średnia wymiana w badanych domach przed eksperymentem - 0,19 kubatury na godzinę. 40 zostawiono jako grupę kontrolną. W 24 domach w których wilgotność była na akceptowalnym lub lub zbyt wysokim poziomie zamontowano wymienniki HRV, w 19 domarch gdzie powietrze było przesuszone (RH<30%) zamontowano ERV. W tych 19 przed wymianą 9 miało wymiennik HRV, 7 wentylację mechaniczną z podmieszaniem, 3 nie miały wentylacji mechanicznej. Badanie pokazało, że przy stałej wymianie rzędu 0,36 kubatury na godzinę (nieco powyżej minimum wg. norm kanadyjskich), wilgotność w przypadku ERV wzrosła do poziomu akceptowalnego, w przypadku HRV dosyć mocno spadła. W obu przypadkach nastąpiła poprawa jakości powietrza pod względem zanieczyszczeń.

Co do wydajności temperaturowej - na urządzeniu wychodzi w przedziale 75-84 procent w zależności od biegu i temperatury zewnętrznej (sprawdzałem na dwóch pierwszych biegach).

michal_l
03-01-2013, 13:04
dziękuję za kolejne informacje i ciekawe materiały z Kanady.

Wyniki eksperymentu mnie nie zaskakują.
Podsumowując to co opisał psulek:
1. przy braku wentylacji spada komfort + wzrasta ilość zanieczyszczeń
2. w zimie klasyczny wymiennik [HRV] sprzyja obniżeniu się wilgotności w pomieszczeniach, ponieważ nie "odzyskuje" wilgoci
3. na wymienniku papierowym gromadzi się [w zimie] wilgoć, która jest "odzyskiwana" i prowadzi do podniesienia się poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Ponieważ w warunkach zimowych [mróz] powietrze świeże ma niską wilgotność to "odzysk wilgoci" nie szkodzi.

Ale nadal martwię się, że w typowych dla naszego klimatu warunkach, kiedy świeże powietrze wcale nie jest suche
ten "odzysk wilgoci" nie jest potrzebny i prowadzi do nadmiernego gromadzenia wilgotności w pomieszczeniach.

Dzięki wyjaśnieniom z poprzednich postów wiemy, że na szczęście wymiennik papierowy
nie odzyskuje wilgotności bez końca, ale poziom wilgoci jaki się ustali [przy jakim wymiennik nie będzie w stanie odzyskiwać wilgoci] wcale nie musi być komfortowy.

Mam nadzieję, że odzysk wilgoci jest zjawiskiem bardziej marketingowym
i służy bardziej "tuningowaniu" słabych właściwości tanich materiałów stosowanych na wymienniki [np. papieru] tak aby można było pisać o dużej sprawności wymiennika.

Jeżeli jest tak jak myślę i jak pisze psułek [pomiary w jego domu]
to w rzeczywistości odzysk wilgotności odbywa się tylko w szczególnych warunkach
i tylko w tych szczególnych warunkach mamy sensowny odzysk energii.

Dzięki temu psułek może nie zarośnie pieczarkami [jak przypuszcza TB] :-)

psulek
06-01-2013, 14:53
dziękuję za kolejne informacje i ciekawe materiały z Kanady.

Ale nadal martwię się, że w typowych dla naszego klimatu warunkach, kiedy świeże powietrze wcale nie jest suche
ten "odzysk wilgoci" nie jest potrzebny i prowadzi do nadmiernego gromadzenia wilgotności w pomieszczeniach.

Michał, w warunkach przejściowych, kiedy brak odzysku wilgoci zarówno ERV jak i HRV będą tej kwestii tak samo dobre. ERV nie nawilży nawiewanego powietrza, bo nie wystąpi niezbędna różnica stężeń. HRV go nie osuszy, bo niby jak? Nawiew będzie taki sam. W lecie może być tylko lepiej, bo wilgoć z nawiewanego może być przekazana do powietrza wywiewanego.


.Dzięki wyjaśnieniom z poprzednich postów wiemy, że na szczęście wymiennik papierowy
nie odzyskuje wilgotności bez końca, ale poziom wilgoci jaki się ustali [przy jakim wymiennik nie będzie w stanie odzyskiwać wilgoci] wcale nie musi być komfortowy.

Jak na raze jest bardzo komfortowy. Wczoraj była sobota - dwa prania suszone w domu, gotowanie i inne prace porządkowe. Dodatkowo wieczorem gości i dzisiaj znowu gotowanie. Wczoraj wilgotność skoczyła na 52% w dzień i spadła do 46% w nocy, teraz jest 47%. Dla mnie to bardzo komfortowo, o niego lepiej niż przy sprawnej WG. W nosie nic nie zasycha i nie trzeba wstawać w nocy żeby się napić bo w gardle drapie.


Mam nadzieję, że odzysk wilgoci jest zjawiskiem bardziej marketingowym
i służy bardziej "tuningowaniu" słabych właściwości tanich materiałów stosowanych na wymienniki [np. papieru] tak aby można było pisać o dużej sprawności wymiennika.

Odzysk wilgoci jest jednym ze sposobów odzyskania energii z powietrza. Jak to zauważył swego czasu kagnaxx, rekuperator z metalowym wymiennikiem jest też entalaiptyczny, bo też odzyskuje ciepło z wilgoci. Cel w obu wymiennikach jest ten sam, ale realizacja inna. Pisanie o "tuningowaniu" i marketingu jest trochę nie na miejscu, bo każdy jest tuningowany na swój sposób. Dla mnie marketingiem w czystej postacie jest pisanie przez pewną nielubianą na forum firmę, że rekuperator ma sprawność > 90% , co nawet można zobaczyć na podglądzie w sieci, tylko pomijają że to tylko na nawiewie, a na wywiewie jest to tylko 60% - czyli wywiewają sporo więcej powietrza niż nawiewają.


Jeżeli jest tak jak myślę i jak pisze psułek [pomiary w jego domu]
to w rzeczywistości odzysk wilgotności odbywa się tylko w szczególnych warunkach
i tylko w tych szczególnych warunkach mamy sensowny odzysk energii.

Tak samo jak wykraplanie wody na wymienniku HRV zachodzi z różną intensywnością w zależności od warunków. Więc HRV wcale nie jest lepsze, bo raz kondensuje lepiej (zimno) a raz gorzej (ciepło).

michal_l
07-01-2013, 06:52
HRV wcale nie jest lepsze

nie chciałbym, aby moje argumenty były traktowane jak udowadnianie wyższości HRV nad ERV za wszelką cenę.
Jest jasne, że każde rozwiązanie techniczne [ wymiennik z aluminium, z tworzywa czy z papieru] ma swoje wady i zalety.
Nie ma wątpliwości, że bardzo często z drobnych zalet robi się wielkie halo.

Wymienniki "odzyskujące wilgoć" mają swoją historię. Pamiętam pomysły na wymiennik z gore-tex czy czegoś podobnego stosowany kilka lat temu.
Takie wymienniki [w tym papierowy] rewelacyjnie wypadają w testach sprawności odzysku ciepła, czego najlepszym dowodem jest wspomniany
wymiennik o 126% sprawności.

W moich komentarzach staram się zachować zdrowy rozsądek i nie dać się nabrać na marketingowe pólprawdy.
Nie podoba mi się, że urządzenia z wymiennikiem papierowym są sprzedawane jako rewelacyjne bo mające super odzysk [ półprawda, czego dowodem są badania psułka] a dodatkowo genialne, bo nie wymagające instalacji odpływu skroplin i odzyskujące "cenną" wilgoć.
Prawda wg mojej oceny jest następująca:
1. wymienniki papierowe są stosowane głównie ze względu na niską cenę materiałów, z których są zrobione.
2. realna sprawność wymiennika papierowego jest porównywalna ze sprawnością wymienników podobnej wielkości wykonanych z tworzyw sztucznych.
3. odzysk wilgoci jest cechą dosyć problematyczną w naszych warunkach klimatycznych i robienie z tego rzekomej zalety ["nie wymaga odpływu skroplin"]
jest robieniem naszym Klientom prawdziwej "wody z mózgu", bo wilgoć, która do wczoraj była wrogiem komfortu i trzeba się jest pozbywać, nagle stała się cennym walorem, który trzeba "odzyskiwać".

Podstawową zaletą urządzeń MITSU czy SAMSUNG jest bardzo przyzwoita cena.
Urządzenia są ciche, silniki przyzwoitej jakości [ale niestety na prąd zmienny],
wymiennik "robi swoje" bez rewelacji, ale za takie pieniądze trudno oczekiwać czegokolwiek lepszego.
Generalna ocena: POZYTYWNA z zastrzeżeniami opisanymi w poprzednich postach.


PS. dziękuję za objaśnienie, w jaki sposób centrala znanej firmy, osiąga ON LINE zawsze ponad 90% sprawności.
Od dawna mnie to fascynowało, jak oni to robią, że taki super odzysk bez względu na pogodę za oknem.;)

mm690
23-02-2013, 09:19
Witam !

Przeanalizowałem waszą dyskusję ale nie rozwiało to moich wątpliwości.
Właśnie stoję przed wyborem centrali reku, byłem nastawiony na Aeris 350, ale mój wykonawca namawiam mnie na Mitsu.
Aeris (zender) - na odpływ skroplin i lepszą sprawność odzysku a Mitsu za to jest cichszy ... przy większej wydajności wymienianego powietrza ...

Ale zastanawia mnie jedna rzecz, skoro te wymienniki z odzyskiem wilgoci które stosuje Mitsu są gorsze, to czemu Aeris (Zender, Stock Air- bo to wszystko jedna firma ) wprowadzili wymienniki z odzyskiem wilgoci ERV - i są do tego dużo droższe .... ??

Tak więc jestem "w kropce" i nie wiem co wybrać. Dom parterowy 130 m2 pow. urz.

Pozdrawiam

mm690
23-02-2013, 09:29
Chce jeszcze coś doprecyzować, u mnie nie będzie ani klimy ani GWC. A reku ma ma tylko poprawić parametry energooszczędności domu przy jednoczesnej poprawie komfortu mieszkania w nim.
A co do Kanady to akurat tam bylem i większa część tego kraju ma podobny klimat do naszego.

Pozdrawiam

michal_l
27-02-2013, 13:10
wprowadzili wymienniki z odzyskiem wilgoci ERV - i są do tego dużo droższe .... ??

w MITSU są to wymienniki z papieru [TANIE] - a w AERIS jest to wymiennik z GoreTex czy innej tego typu membrany [DROŻSZE]

psulek
27-02-2013, 21:09
Mała errata - w Mitsu jest modyfikowana celuloza i ma mało wspólnego z papierem. Czy taniej czy drożej - membrana to tylko kawałek ponakłówanej szmaty/tworzywa która wcale nie jest droga, tylko proces produkcji kosztuje. Tam samo jak obróbka celulozy w Mitsu. Co jest w chińczykach nie wiem - może ryzy a4 lepione na klej z mąki :). Wyższość/drogość - kwestia gustu. W Aerisie nie może być wymiennik jak w Mitsu, bo by go nie sprzedali w Europie (patent).

homer76
15-03-2013, 13:30
Mała errata - w Mitsu jest modyfikowana celuloza i ma mało wspólnego z papierem. Czy taniej czy drożej - membrana to tylko kawałek ponakłówanej szmaty/tworzywa która wcale nie jest droga, tylko proces produkcji kosztuje. Tam samo jak obróbka celulozy w Mitsu. Co jest w chińczykach nie wiem - może ryzy a4 lepione na klej z mąki :). Wyższość/drogość - kwestia gustu. W Aerisie nie może być wymiennik jak w Mitsu, bo by go nie sprzedali w Europie (patent).

Witam,

Pozwolicie, że wtrące się w dyskusje, Od 2 lat używam Samsunga rhf350 - działa i robi swoje bez problemów. Wymiennik jest OK, programator tygodniowy też. Czego mi brakuje w Samsungu 350 to sterowania nagrzewnica - kilka dni w roku mamy poniżej 22 stopni mrozu. Urzadzenie wtedy działa, ale dodatkowe podniesienie temp na wlocie o 10 stopni spowoduje, że nie bedzie czuć wdmuchiwanego zimnego jednak powietrza do domu. Poza tymi kilkoma dniami reku działa.

W zime jednak powietrze jest przesuszane mimo wymiennika z celulozy - trzeba na ten czas wilgoci troche dostarczyć w inny sposób.

uwaga:
Zanim podejmiecie decyzje o zakupie tego czy też innego urządzenia sprawdzcie warunki gwarancji i koszt filtrów. Samsung np. dla zachowania gwarancji wymaga przegladu przez autiryzowaną firmę co 6 miesięcy - koszt to około 500 zł za akcje = 2 tyś na 2 lata - oczywiście jest możliwość przedłużenia gwarancji na 5 lat gdy robi się przeglądy regularnie.

Koszt filtrów nie jest mały bo wymieniasz 4 sztuki na raz - pamiętam, że płaciłem za komplet coś okolo 448 zł netto. Plus taki, że filtry co 3 miesiącie odkurzasz i wkładasz - jak się przypchają dostaniesz komunikat na sterowniki.

Pamiętajcie też o odpowiedniej izolacji przewodów - co z tego, że urzadzenia jest wysokiej klasy, wymiennik z odyzkiem 120 % ;) - jak odzyskane cenne stopnie celsjusza beda tracone na każdym mb kanałów.

Min grubość ocieplenia na kanał to 3cm a na dolocie 10cm - moim skromnym zdaniem i panów z politechnik też ;).

Pozdrawiam
Homer.

kangaxx
15-03-2013, 20:17
a rekuperatory pl dalej wciskają ludziom swoje trzycyfrowe sprawności na odzysku wilgoci, tfu...

gentoonx
15-03-2013, 23:39
są dobrzy

nawet twoją babkę by ci sprzedali :)

kangaxx
16-03-2013, 07:15
mi nie sprzedadzą niczego

nydar
16-03-2013, 09:46
:jawdrop:Taka zareagowała moja twarz na szczery do bólu tekst Homera.Chwyciłem za kalkulator i wyszło,że bez tego cuda techniki, za koszt serwisu i filtrów mam 200m3/h świeżego powietrza przez 200dni w roku ,podgrzanego do 18oC.Czy ktoś tu kogoś w .....robi,czy to tylko moja subiektywna opinia?

psulek
17-03-2013, 20:24
:jawdrop:Taka zareagowała moja twarz na szczery do bólu tekst Homera.Chwyciłem za kalkulator i wyszło,że bez tego cuda techniki, za koszt serwisu i filtrów mam 200m3/h świeżego powietrza przez 200dni w roku ,podgrzanego do 18oC.Czy ktoś tu kogoś w .....robi,czy to tylko moja subiektywna opinia?

Powiem szczerze, że mi też kopara opadła. Przy takich kosztach serwisowania to totalnie bez sensu. U siebie wyciągam filtr, odkurzam i po sprawie. Ale S ma EU8, a ja EU3. Jak do wymiany, to zwykła włóknina za parę groszy z Alle. Co do przesuszania - jeżeli mam ustawione na 140m, to trzyma się stabilnie nawet w mrozy. Jak robię 250, to przy mrozach i pracy 8h - 250, 16h - 140 zaczyna spadać. Więc trzymam 140. W S nie ma takiej możliwości - mały zakres regulacji. Dla mnie to był podstawowy problem jak się rozglądałem. Co do ocieplenia kanałów zgadzam się 100%.

homer76
18-03-2013, 11:20
Witam,
Może dodam kilka zdań, aby nie wyrobić złej opini o urządzeniu Samsunga.

a) filtry są wielokrotnego czyszczenia i użycia - ja kupiłem drugi komplet po tym jak "ekipa od schodów" uruchomiła reku w celu wietrzenie domu i tak przez weekend przemielił cały ten pył. Urzadzenie nie zasygnalizowało potrzeby wymiany - taki był mój extra "gest" na poczet naszej dalszej dobrej współpracy ;). Wczoraj sprawdziłem stary komplet i po odkurzeniu założe je w ramach testu jak nadejdzie czas wymiany,bo chodziły raptem 2 tygodnie. Mieszkam w małym mieście z dala od drogi, fabryki itp, czerpnia na poziomie 7m nad powierzchnia terenu więc kolejną wymianę filtrów zakładam, za 2 lata, a może i dłużej ;) . Ale co kwartał należy filtry odkurzyć. Choć nie jest to zaprogramowane w urządzenie i nie przypomina o tym - a powinno ;).

b) regulacja mocy reku jest 4 poziomowa + quiet - w sumie mi pasuje, nie mam uwag. Można zmienić poziomy ciśnień, tłumaczył mi serwisant jak, proces prosty.

c) urządzenie jest oszczędne w konsumpcji energi, u mnie testowałem i zgodnie z katalogiem - na 1 biegu 80W, na 2 biegu 110 - pozostałych nie używam.


Ale jeżeli ktoś mieszka przy ruchliwej trasie, fakbryce, manufakturce musi liczyć się z czestą wymianą filtrów.

Przy okazji z tego co pamiętam dokładnie takie same reguły gwarancji miało mitsubishi i panasonic

Reasumując urządzenie polecam ale koszty obsługi wyższy nić u konkurencji poza Mitsubishi, Panasonic. Tylko jak tu porówywać urządzenia o innych konstrukcajach, wymiennikach (ten jednak wilgoć odbiera), wentylatorach, mocach, programatorach tygodniowych, kształtach (musiałem nabyć urządzenie płaskie) itd.. Każdy podejmując wybór ma pewne warunki progowe zakupu.

Pozdrawiam
Homer.

ChłopZmazur
02-11-2013, 18:52
Skoro " filtry są wielokrotnego czyszczenia i użycia" to dlaczego "więc kolejną wymianę filtrów zakładam, za 2 lata, a może i dłużej "
W tych filtrach nie można wymienić włókniny?
Obecnie reku samsunga 250 m3/h dostępny jest za cenę 3800 z 8%vat. wydatek 2 tys za gwarancję jest bezsensowny.

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2013, 07:26
Skoro " filtry są wielokrotnego czyszczenia i użycia" to dlaczego "więc kolejną wymianę filtrów zakładam, za 2 lata, a może i dłużej "
W tych filtrach nie można wymienić włókniny?
Obecnie reku samsunga 250 m3/h dostępny jest za cenę 3800 z 8%vat. wydatek 2 tys za gwarancję jest bezsensowny.
A co z wodą? To centrale do współpracy ze splitami ( klima odprowadza wodę) .

fotohobby
04-11-2013, 07:31
A co z wodą? To centrale do współpracy ze splitami ( klima odprowadza wodę) .

TB ma znowu jakąś dziwaczną teorię.

No właśnie, co z wodą ?
Jeśli użytkownikom Samsunga, czy ME, mimo braku współpracy z klimą (jakoby odprowadzającą wodę) z obudowy owa woda się nie wylewa, to może znaczy, że odprowadzenia jej nie wymagają ?
Możesz podać informację producenta, że powinny być montowane jedynie w współpracy ze splitami ?

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2013, 10:37
TB ma znowu jakąś dziwaczną teorię.

No właśnie, co z wodą ?
Jeśli użytkownikom Samsunga, czy ME, mimo braku współpracy z klimą (jakoby odprowadzającą wodę) z obudowy owa woda się nie wylewa, to może znaczy, że odprowadzenia jej nie wymagają ?
Możesz podać informację producenta, że powinny być montowane jedynie w współpracy ze splitami ?
Jednym z zadań wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wody. Tu na wymienniku papierowym wszystko wraca.


The object of providing good
ventilation alongside air conditioner in
residential and commercial buildings is to
provide conditions under which people can
live and work comfort and safety.
Takie same ma Mitsubishi

Zasilanie: 230/1/50 V/~/Hz
Wydajność: 800 m3/h
Spręż: 145 Pa
Efektywność odzysku ciepła jawnego: 79%
Poziom hałasu: 34,5 dB(A)
Przybliżona pow., którą można obsłużyć: 100m2

perm
04-11-2013, 11:44
Jednym z zadań wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wody...
Geniusz Brzęczkowskiego błyszczy jak nigdy:

The object of providing good
ventilation alongside air conditioner in
residential and commercial buildings is to
provide conditions under which people can
live and work in comfort and safety.
Czyli:

Powodem stosowania dobrej wentylacji oprócz klimatyzatora w budynkach mieszkalnych i firmowych jest zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków życia i pracy.
Co to ma wspólnego z odprowadzaniem wody wie tylko Brzęczkowski.

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2013, 11:51
Klimatyzacja odprowadza wodę, nie wentylacja . A sam klimatyzator nie odprowadzi nadmiaru CO2, stąd tanie papierowe wymienniki do współpracy z klimą.

perm
04-11-2013, 12:02
Klimatyzacja odprowadza wodę, nie wentylacja . A sam klimatyzator nie odprowadzi nadmiaru CO2, stąd tanie papierowe wymienniki do współpracy z klimą.Ale na górze napisałeś że:

Jednym z zadań wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wody.Proponuję byś sam ze sobą poważnie porozmawiał. Taka różnica zdań robi bardzo złe wrażenie.
Poza tym, ten cytat jest o czymś innym więc po co udajesz że znasz angielski?

fotohobby
04-11-2013, 12:26
Jednym z zadań wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wody. Tu na wymienniku papierowym wszystko wraca.

Takie same ma Mitsubishi

No i właśnie dlatego nie trzeba odprowadzac wody, a nie dlatego, ze powinien to zrobić split.
I akurat to, ze "wraca" to zaleta tego wymiennika, szczegolnie zima, kiedyto niektorzy ograniczaja wentylację, aby nie przysuszac powietrza.

Co do ME, to juz pisalem, że na stronie www jest bład i tam kazda centrala, niezależnie od wydajnosci ma wpisaną poierzchnie pomieszczeń 100m2

fotohobby
04-11-2013, 12:34
Klimatyzacja odprowadza wodę, nie wentylacja . A sam klimatyzator nie odprowadzi nadmiaru CO2, stąd tanie papierowe wymienniki do współpracy z klimą.

O czym Ty w ogóle piszesz ?
Pomijajac fakt, ze odprowadzanie wilgoci jest w wielu przypadkach niepoządane (np zimą, kiedy jest jej niewiele) to sam sowie przeczysz, bo wcześniej napsałeś:


Jednym z zadań wentylacji jest odprowadzanie nadmiaru wody

To może się zdecyduj ?

I poproszę o i firmacje ze stron producentow rekuperatorow z wymiennikiem celulozowym, że montowańie ich bez połaczenia z klimatyzacja nie ma sensu.

Tomasz Brzęczkowski
04-11-2013, 12:58
O czym Ty w ogóle piszesz ?
Pomijajac fakt, ze odprowadzanie wilgoci jest w wielu przypadkach niepoządane (np zimą, kiedy jest jej niewiele) Oj pożądane ! I to jak ! A co do niewiele - przy 4 osobach to w zimę i 12 litrów dziennie.

ChłopZmazur
05-11-2013, 17:50
Skoro " filtry są wielokrotnego czyszczenia i użycia" to dlaczego "więc kolejną wymianę filtrów zakładam, za 2 lata, a może i dłużej "
W tych filtrach nie można wymienić włókniny?
W reku Jan-Gaz wystarczy wymienić włókninę, filtry Samsunga są inne?

dzixe
02-07-2015, 14:56
Mam na razie jeden taki rekuperator zamontowany u klienta. Obaj obserwujemy, już od początku wiosny, jak to funkcjonuje. I na razie o dziwo dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jest niesamowicie cichy, nawet na najwyższych obrotach jest słabo słyszalny. Cenę ma bardzo uczciwą i parametry też, jedyna uwaga, że grzałki nie ma w środku i przy -15'C podobno można się zdziwić... Ciekawi mnie jeszcze brak odpływu kondensatu, ponieważ jest to pierwszy rekuperator bez tej opcji i nie wiem, czy też nie będzie zdziwienia :P. Jak się pojawią problemy będę się dopiero martwił.
Prosiłbym o podzielenie się doświadczeniem użytkowników. Uwagi wyższości wymienników dotyczących wymienników itd. proszę odpuścić...

TwojPan
03-09-2016, 10:02
Mam na razie jeden taki rekuperator zamontowany u klienta. Obaj obserwujemy, już od początku wiosny, jak to funkcjonuje. I na razie o dziwo dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jest niesamowicie cichy, nawet na najwyższych obrotach jest słabo słyszalny. Cenę ma bardzo uczciwą i parametry też, jedyna uwaga, że grzałki nie ma w środku i przy -15'C podobno można się zdziwić... Ciekawi mnie jeszcze brak odpływu kondensatu, ponieważ jest to pierwszy rekuperator bez tej opcji i nie wiem, czy też nie będzie zdziwienia :P. Jak się pojawią problemy będę się dopiero martwił.
Prosiłbym o podzielenie się doświadczeniem użytkowników. Uwagi wyższości wymienników dotyczących wymienników itd. proszę odpuścić...
Podbijam.
Jest ktoś z użytkowników reku Samsunga na FM?

TwojPan
21-09-2016, 08:32
Podbijam.
Jest ktoś z użytkowników reku Samsunga na FM?
Jw.