PDA

Zobacz pełną wersję : rozsady, kiedy robi? i czy ze wszystkich nasion mo?na?



kksia
28-02-2004, 21:08
Kupiłam nasiona (kwiaty, warzywa) i teraz się zastanawiam, czekac na wysiewy do gruntu czy najpierw sobie to posiać w pojemnikach w domu?

I czy jeśli wysieję teraz, a ciepło zrobi się dopiero w maju (bo jak na razie mam za oknem dużoooo śniegu), to czy te nowe roślinki nie zrobią się za duż e na przesadzanie?

taJoasia
09-03-2004, 09:14
Chyba "mało nas do pieczenia chleba", własna rozsada to fajna rzecz, ale wymaga trochę wprawy by praca nie poszła na marne. Nie wszystko warto robić samemu, bo oczywiście fachowcy zrobią to lepiej, a takie zwykłe kwiatki, czy warzywa można tanio kupić na rynku.
Ja co roku "produkuję" na parapecie rozsadę dziwnych pomidorów (pomarańczowe, białe, brązowe) - bo tych nigdzie nie dostanę - właśnie w sobotę 13.03 przystąpię do siewów - ale sadzę je potem w zimnej szklarni. Mam zawsze trochę papryki - tej, którą lubię i sprawdziłam, że się udaje. Kilka ogórków i cukinii (w połowie kwietnia) - żeby były wcześniej.
Kwiaty sieję do zimnego inspektu - lepiej im tam niż w domu i z przyjęciem po przesadzeniu jest mniejszy kłopot.
Chętnie podzielę się moim doświadczeniami, jeśli napiszesz co masz w tych torebkach. :wink:

Jutta
09-03-2004, 10:48
A ja musze w tym roku zasłonic jedna strone balkonu, by małe dziecko odgrodzić od zbyt ostrego słońca.
Co posadzic w skrzynce by pieknie i szybko "wspięło" się do góry? myslę o jednorocznych pnaczach, bo całkowite zasłonięcie ściany pozbawiłoby mnie słońca w pokoju.

Acha, ta otwarta ściana jest z reguły pozbawiona skrzynek bo wiatr od tej strony hula straszliwy i zrywa wszystko co zwisa bradziej niż na 20 cm po za barierkę :cry:
Może jakieś linki a na nich pnącza ?

Co posiac i kiedy by było ładnie jak juz nadejdzie wiosna ?

kksia
09-03-2004, 22:08
Joasiu, chyba masz rację, że z tą rozsadą to trochę trzeba poeksperymentować.
Wysiałam różne nasiona i tylko część wzeszła, najlepiej i najszybciej ogórki (zdaje się, że się co najmniej o miesiąc pośpieszyłam).
Szczegóły następnym razem, bo dziś mam mało czasu.
A te pomidory masz z własnych nasion?
Ogórki i cukinię wysiewasz w połowie kwietnia, tak?

emems
10-03-2004, 07:03
Witanko Rozsadnicy :D

Ja wysiewam do skrzyneczek na początku marca pomidory
tydzień póżniej po nich wysiewam cebulę cukrową z nasionek
a na pod koniec marca wysiewam dyniowate (dynia, cukinia, arbuzy) ale bez ogórków.. bo ogórki prosto do gruntu (do folii) a wszystko przesadzam do ogrodu po ogrodnikach.. oczywiście do folii wcześniej.
Dziś wysiewam pomidory ;)

Kwiaty warto wcześniej wysiać do skrzyneczek a potem pikować, gdyż wcześniej rozkwitną i będą silniejsze, np.. Obsiewka wysiana do skrzyneczek potem pięknie rozkwitła i miała pąki wielkości kwiatu kaliny.

Pozdrawiam.

skorpionka
10-03-2004, 08:09
taJoasiu,jeśli możesz,proszę napisz, który gatunek papryki zawsze się udaje?Niestety, moje zeszłoroczne siewy paprykowe nie były udane. :(

yemiołka
10-03-2004, 12:27
Witanko Rozsadnicy :D

Kwiaty warto wcześniej wysiać do skrzyneczek a potem pikować, gdyż wcześniej rozkwitną i będą silniejsze, np.. Obsiewka wysiana do skrzyneczek potem pięknie rozkwitła i miała pąki wielkości kwiatu kaliny.

Pozdrawiam.

mnie to pikowanie przeraża 8)
mam chyba na to za mało cierpliwości & precyzji zegarmistrza...
ale pozbierałam nasionka z zeszłorocznych surfinek i będę próbować... :)
jak radzicie się do tego zabrać i kiedy?

emems
10-03-2004, 12:39
yemiołka.... JUŻ.... to bedziesz miała wczesniej ;)

taJoasia
10-03-2004, 12:42
Jak to miło, że już się coś dzieje w temacie zieleniny :D
Juą prawie czuję się jak w ogrodzie. Staram się uzyskiwać własne nasiona z pomidorowych wynalazków, bo ciężko jest je spotkać w sklepie. Może ktoś wie gdzie można je kupić? Mam m.in. odmianę Midas - pomarańczowe, podłużne, Ozyrys - okrągłe bordowo-brązowe, Izyda - kremowo-białe, Koralik - drobny czerowny, Pinokio (?) - drobny, żółty. Szczególnie lubimy Złotego Ożarowskiego - duże, mięsiste żółto-pomarańczowe owoce - nasiona można dostać bez problemu.
Nasza ulubiona papryka to Oleńka - czerwone, nieduże owoce, zaletą jest ich wyjątkowa mięsistość. Mniam Mniam.

yemiołka
10-03-2004, 12:44
yemiołka.... JUŻ.... to bedziesz miała wczesniej ;)
a tak bardziej szczegółowo? 8)
do zwykłej ziemi, w doniczkę czy może jakieś cuś innego [w zeszłym roku groszek pachnący posadziłam w skorupkach od jajek :), ale długo się zbierał po przesadzeniu,zanim mu się zachciało rosnąc]
takich małych ziarenek to się chyba ziemią nie przykrywa? czy szkiełkiem może? i na parapecik?
poradźcie laikowi! :lol:

emems
10-03-2004, 12:45
My w rodzinie się wymieniamy nasionami a nazwy już zostały dawno zapomniane
ale ostatnio mój mąż kupił nasionka pomidorów na sztuki... 1 sztuka kosztowała 25 groszy :o zobaczymy co to będzie :lol: :lol: nawet niewiem jak się nazywają


ojjj skleroza nie boli ;)

emems
10-03-2004, 12:49
A co do papryk to posadziłam w tamtym roku 6 krzaków w folii i narosło jej tyle że rozdałam większość rodzinie... niezły worek owoców było ;)
Nazwy też niepamiętam ..upps

emems
10-03-2004, 12:51
Yemiołka ja sieję w pojemniczki po twarogu mielonym ;) i przysypuje nasionka delikatną warstwą ziemi i stawiam na południowym parapecie ;)

yemiołka
10-03-2004, 12:56
a ziemia jakaś specjalna do rozsadek czy co po ręką? :)
ale fajnie będzie, gdy kwiatuszki zaczną kwitnąć, co? :P nie mogę się tej zieloności doczekać....

emems
10-03-2004, 13:01
do pierwszego siania daję zawsze ziemię kupowana w ogrodniczym a do pikowania w kubeczki po jogurtach mieszam ziemię kupną z ogrodową, zaś już potem z kubeczków prosto do gruntu

emems
11-03-2004, 08:11
wczoraj zasiałam... pomidory... selery...cebulę słodką... aksamitki... nasturcje

taJoasia
11-03-2004, 09:00
Emems, strasznie Ci zazdroszczę, chyba masz hektary miejsca. Moje parapety są stanowczo za małe na potrzeby i fantazje rodzinki :cry:
Swoją drogą podziwiam Twoją pracowitość: nawet selery!!!! :o , a jak się zachowuje nasturcja ? Nigdy nie robiłam z niej rozsady, a ją bardzo lubię.

emems
11-03-2004, 09:27
ja też nigdy rozsady nierobiłam z nasturcji hihihi
zawsze musi być pierwszy raz.... jak się nieuda to trudno i żyje się dalej ;)

ziaba
11-03-2004, 09:37
A ja polecam jeszcze na te pojemniczki po maśle czy lodach, nałożyć cieniutka folię spożywczą z niewielką ilością dziurek, można dziabnąć igłą już naciagniętą.Ogranicza się parowanie wody i stwarza jeszcze lepszy mikroklimat parapeciano-okienny.
Dla początkujących do celu podlewania nasionek polecam opryskiwacz, jaki bądź, byle nie za blisko psiukać :lol: i wodę odstałą (superaśna jest w słoju, w której moczą się skorupki jaj ).
pozdrawiam ziabiscie.

yemiołka
11-03-2004, 09:50
(superaśna jest w słoju, w której moczą się skorupki jaj ).
pozdrawiam ziabiscie.

ooo,musi pięknie pachnieć! :wink:

ziaba
11-03-2004, 09:54
hm..
można bez jaj... :lol:

emems
11-03-2004, 12:35
A ja własnie zakupiłam

marchew kalina otoczkowana szt 2
marchew berio otoczkowana
pomidor gruntowy zorza malinowy
arbuz rosario
poziomkę regina
ogórek cezar
burak ćwikłowy czerwona kula
cukinia astra
słonecznik jadalny
sałatę masłową justyna
sałatę głowiastą ktruchą lodową
rzodkiewkę podłużną
rzodkiewkę ramona
fasola szparagowa złota saxa

to narazie początek

ach jak ja uwielbiam dłubać w ziemi...achhh wiosna już

taJoasia
11-03-2004, 13:17
mój ogórek ma na imię Gracius a jego koleżanka - Monika,
marchew - Perfekcja
pietruszka to panna z domu Ołomuńcka,
papryka - Oleńka, (o pomidorkach już pisałam)
cukinia - Soraya,
koperek - Szmaragd,
rzodkiew -Agata,
rzodkiewka - Krakowianka,
reszta towarzystwa - nie pamietam.
Leżą oto sobie w torebusiach razem z kwiatkami i nawet trochę pachną latem....

skorpionka
11-03-2004, 13:30
Yemiołko,stosowanie skorupek jajek w celu nawapniania ziemi lub wody,jest bardzo skuteczną,naturalną i sprawdzoną metodą.
Można przecież umyć skorupki. :)

emems
15-03-2004, 10:59
u mnie wysiewki zaczynają wschodzić... juppiii :lol: :lol: :lol:

hanka55
07-01-2008, 11:44
Podciągam dla L. :D

Jak siać i falncować:
- w domu http://www.castorama.pl/porady/ogrod/siew-i-sadzenie-kwiatow-jednorocznych.html
- w ogrodzie, tu :
http://www.castorama.pl/no_cache/porady/ogrod/siew-sadzenie-i-flancowanie-warzyw/print

inne porady ogrodowe( konserwacja narzędzi, altanek, etc.), tu:
http://www.castorama.pl/porady/ogrod

woytek
11-01-2008, 12:01
Brakuje mi informacji o tym czy taką wczesnąrozsadę (jak np w lutym już coś wysiewamy) należy doświetlać ->
"Bezpośrednio po ukazaniu się wschodów, pojemniki przenosimy w dobrze oświetlone miejsce." Jakie to miejsce? Na słoneczko ciężko liczyć.

O przygotowaniu podłoża też niewiele, co np z odkażaniem podłoża, ma to sens w domu? Przy parowniku do ziemi to trochę czasu spędziłem no ale to skala produkcyjna była :)

pozdrawiam zimowych ogrodników
w.

hanka55
11-01-2008, 12:15
Do paru torebek nasion i wschodów wystarczy dobrze oświetlony parapet lub stół ustawiony najbliżej okien lub balkonu .
Ja, sterylizowałam ziemię kompostową z piechem w piekarniku, na blasze od drożdżówek :D
Ale można też kupić gotową mieszankę do siewu w 5l woreczkach.
Termin siania nasion zależy od długości cyklu - niektóre kwiatki wschodzą po tygodniu, inne po 3 -4 tygodniach. Niektóre twardookrywowe nasiona warto wymoczyć przed siewem :) Wszystko jest opisane na torebkach z nasionkami.
Ze względów praktycznych ( mały ogródek) wolę teraz kupować gotowe rozsady, niż męczyc się z sianiem i flancowaniem, jednak przy dużym założeniu, zawsze taniej będzie przygotować samodzielnie te kilkaset sadzonek :D
A jeśli ma się oranżerię lub szklarnię...ech...zabawa radosna :lol: