PDA

Zobacz pełną wersję : Co bardziej ekologiczne? Pompy ciepła czy solary?



Liwko
02-09-2010, 11:28
Do podjęcia tego wątku sprowokowały mnie dopłaty do kolektorów słonecznych. Idea państwa jest taka żeby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Rodzi się więc pytanie czy rzeczywiście w naszym klimacie solary załatwią sprawę i czy nie lepiej by było dopłacać do pomp ciepła.
Jestem posiadaczem PCi od roku i nie mam solarów więc mogę być trochę nieobiektywny ale chętnie podyskutuję na ten temat ze zwolennikami jak i przeciwnikami obu rozwiązań.
Moje zdanie jest takie, że w naszym klimacie PCi jest bardziej ekologiczna od solarów. Dlaczego? Zapraszam do dyskusji.

sSiwy12
03-09-2010, 10:18
Najbardziej ekologiczne, byłoby „fikuśne” połączenie pompy ciepła z solarami – tak aby solarami, również można było ogrzewać dom w okresach przejściowych, a w okresie grzewczym solary „wspomagałyby” zarówno ogrzewanie pomieszczeń jak i CWU (np. podgrzewają powrót z ogrzewania i wstępnie podgrzewają CWU).
Technicznie możliwe do wykonania, koszty eksploatacji małe, ale inwestycyjnie – fatalnie.

Liwko
03-09-2010, 11:40
Łączenie PCi z solarami jest po prostu zupełnie nieopłacalne, ale mi chodzi o to, że solary objęte są dopłatami ze względu na swoją niby ekologiczność. Fakt, potrzebują minimalną ilość prądu by w okresie odpowiedniej pogody zapewnić nam CWU. Jednak właśnie wtedy gdy one najlepiej pracują potrzeba najmniej ciepłej wody. Nie ma nic lepszego w upały niż chłodny prysznic. Druga sprawa to to że w Polsce mamy niedobory wody a układ solarny nie zachęca latem do jej oszczędzania, więc to już się kłóci z ekologią. Inną sprawą jest to, że solary zapewniają tylko przez część roku CWU a przez resztę potrzebujemy inne źródło energii. I teraz wiele osób budując swoje domy rozumuje w ten sposób, że postawi piec na paliwo stałe albo gaz i do tego dopnie solary. Więc znowu gdzie tu ekologia? Można jeszcze zrozumieć tych, którzy mieszkają już w wybudowanych domach i chcą trochę latem odpocząć od palenia w CO, ale przy nowo budowanych to jest zupełnie nieekologiczne. Ktoś może powiedzieć, że pompa też nie jest ekologiczna bo zużywa prąd. Ok, tylko czy to pompa jest nieekologiczna czy raczej nasze elektrownie? Lepiej i łatwiej i trzeba moim zdaniem zająć się elektrowniami niż na setkach tysięcy domostw montować kolektory co i tak nie rozwiąże problemu.
Zakładając PCi miałem w nosie ekologie. Po prostu mi się to opłacało. Solary ani nie są ekologiczne w naszym klimacie ani się nie opłacają! Więc moim zdaniem argument ekologii solarów jest nadużyciem.

maestrod
04-09-2010, 18:09
Jakie są obecnie dopłaty na systemy solarne jeśli można wiedzieć

kuba2929
04-09-2010, 19:15
Być może się dowiemy, że za wprowadzeniem dotacji na solary stał jakiś prominentny działacz, który akurat je produkuje.
Jak zostanę premierem, albo czymś takim, to załatwię dotację na PCi :-)

maestrod
05-09-2010, 12:00
Z tego co wiem solar to najdroższa inwestycja, która się nigdy nie zwróci w naszych warunkach. Taniej jest grzać budynek prądem (który i tak jest drogi, a będzie jeszcze drożej). Trzeba policzyć koszty instalacji całego systemu solarnego i przeliczyć czy się to opłaca w perspektywi X lat. Trzea też zapytać jaka jest żywotność takiego systemu solarnego. Z tego co wiem inwestycja się nie zwróci w polskich warunkach. Co innego Grecja, Włochy, Francja i inne cieplejsze rejony. Muszę przyznać że marketing działa jednak dobrze.

Liwko
05-09-2010, 17:32
Dopłaty są niby 45% ale po odliczeniu wszystkich opłat bankowych zostaje 15. A najgorsze, że wiara się na to daje złapać. Śmiech na sali:)

aadamuss24
28-09-2010, 20:10
Myślę, że ważne też są niskie koszty ekploatacji a nie tylko to czy się zwróci czy nie zwróci. Mało ludzi znam takich którzy nie wydadzą pieniędzy których nie wydali na pci czy kolektory i będą opłacali rachunki z odsetek. Znam wiele osób które zakładają solary czy pompy bo chcą mieć niskie koszty stałe. Dzisiaj je na to stać i zakładają bo nie wiadomo czy będzie ich stać później na drogi w utrzymaniu dom. I jednak częściej kolektory zakładaja osoby już stabilne finansowo/starsze niż te które ledwo kończą budowę. Inna sprawa, że ci młodsi czasami się przeliczą z metrażem i wyposażeniem i na fanaberie już brakuje.
Może warto się zastanowic co jest bardziej ekologiczne w produkcji urządzeń ? o tym już się mało mówi :( Ogólnie jak dla mnie to wielka ściema z całą tą ekologią :) choć sam staram się być mocno ekologiczny :) (segregacja, deszczówka czy inne bzdury które trudno na zdrowy rozum wytłumaczyć a ekologia tłumaczy wszystko :) pozdr adam

Liwko
28-09-2010, 21:55
Myślę, że ważne też są niskie koszty ekploatacji a nie tylko to czy się zwróci czy nie zwróci.
Z tymi kosztami się zgadzam, jednak czy nie lepszym rozwiązaniem w tym momencie dla domu z normalnym zużyciem wody jest pompa ciepła do CWU? Mamy zapewnione 100% CWU za 250-300 zł na rok a przecież solary mają sprawność tylko około 50% więc czymś te pozostałą ilość trzeba podgrzać. I znowu ekologia - węglem? I za ile?

Liwko
29-09-2010, 07:15
Czytaj baranie uważnie moje posty to może zrozumiesz co piszę. Ale rozumiem, że masz w tym jakiś interes żeby śmierdziuchy się dale sprzedawały. No cóż, świat idzie naprzód i nigdzie nie wyczytałem by wracano do systemów zalatujących myszką. Musisz z biznesikiem się przenieść nieco na wschód, Białoruś albo jeszcze dalej bo postępu nie zatrzymasz i zostaniesz sam jak ten palec z tymi twoimi kotłami.
Nie mam nic do ludzi którzy wybrali taki system ale to nie znaczy, że wybrali dobrze. Wolę mieć teraz pompę i polbruk położony rok później niż na odwrót.
Życie to wybory. Ja wybrałem taki. A w piecu się też już w życiu napaliłem i nie zamierzam się cofać w rozwoju.
W tych czasach gdy istnieje tyle rozwiązań wszelkie kotły na paliwa stałe to dla mnie porażka.

Liwko
29-09-2010, 08:55
to może zrób sobie domek zero-energetyczny, albo nawet plus energetyczny, czyli zamiast kostki płotu i wakacji zainstaluj sobie wiatraki solary i fotowoltanikę wraz z resztą tych całkiem mało opłacalnych badziewi żeby nie pobierać nawet kWh prądu z węglowych elektrociepłowni i przyczyniać się do zadymiania powietrza

z samochodu też honorowo zrezygnuj i przesiądź się na rower a potem w ramach protestu przykuj się łańcuchem do drzewa na bagnach ROSPUDY

He, he :)

Temat brzmi?
Przeczytaj też pięć razy mój pierwszy post to może zrozumiesz o co pytam.
A co do roweru to bardzo lubię nim jeździć i robię to tak często jak tylko możliwe. A przy pompie ciepła mam na to więcej czasu he, he.

Liwko
29-09-2010, 10:22
PS ciekaw jestem czy za 5 lat nadal będziesz zwolennikiem PCI, jak glikol zacznie się starzeć, jak DZ się wymrozi i jak COP spadnie na 3, a prąd będzie po 2zł, tak samo jak teraz bęzyna obciążony 80% podatkiem

I przyjedzie czarna wołga i mnie zabierze he, he
Po prostu wkurwiają mnie te dopłaty do solarów, które mają sprawność tylko 50% i to w dodatku tylko do CWU. Przy pompie masz 100% CWU i 100% CO a dopłat nie ma. Dlaczego się pytam? Przecież to też jest odnawialne źródło energii i moim zdaniem bardziej ekologiczne bo przecież o to im chodzi w tych dopłatach. Czyż nie??? W dupie mam czy ta złotówka trafi tam czy siam. Chcę, żeby wszyscy mieli równe szanse. Ja już pompę mam, ale dlaczego inni nie mogą mieć jej taniej? Ja samolub nie jestem.

Liwko
29-09-2010, 10:51
No nawet te głupie 15%!
Wszystko kiedyś było tańsze.

rydzadam
29-09-2010, 10:59
Dopłaty do solarów są zasadne bez dwóch zdań, a przede wszystkim dla ludzi uzupełniających w ten sposób wyposażenie kotłowni na paliwo stałe. Nie wiem czy się orientujecie, jak uzyskuje się na wsiach i w małych miasteczkach (choć nie tylko) CWU w lato? Normą jest rozpalenie kotła węglowego prawie codziennie tylko po to, żeby uzyskać wodę do kąpania. A czym się pali w lato ? Czym popadnie - śmieci, plastikowe butelki, gazety, trochę drewna, niektórzy spece wrzucają nawet kawałki papy, czy styropian.... Taka jest rzeczywistość. Posiadając solary, w lato odpada zatruwanie okolicy tym tzw. "przepalaniem" pieca. To moim zdaniem największa zaleta rozwiązania, bo oszczędność żadna. Śmieci i 1-2 m3 drewna odpadowego na całe lato nic nie kosztują. To tyle jeśli chodzi o solary. A jeśli solary, jestem całym sercem za dotacjami dla pomp ciepła i to zarówno przy modernizacji, jak i przy budowie nowego domu. Dotowane powinny być zarówno odwierty, urządzenia i ich montaż. Podłogówka już nie. Dotacja na zasadzie określonej dla solarów nie jest taka zła. Nie przesadzajcie z tymi 15% dofinansowania, tak źle nie jest, w praktyce otrzymujemy "gratis" aż 35-38% wydatków biorąc pod uwagę odsetki bankowe. Trzeba wziąć kredyt na 3 lata, co przy budowie domu też nie jest złym rozwiązaniem jak już kończy się kasa przeznaczona na budowę. Reasumując - moim zdaniem popieram dopłaty dla solarów, ale powinny się też pojawić dopłaty na co najmniej takim samym poziomie do PCi. Państwo na tym wiele nie straci, bo na PCi zdecyduje się zdecydowanie mniej osób.

Liwko
29-09-2010, 11:13
Biedni ludzie i tak będą spalać śmieci bo nie będą chcieli płacić za ich wywóz. Ale jakby im zaproponowano dopłatę przy budowaniu domu do pompy ciepła i cała inwestycja nie licząc podłogówki mieściła się w granicach 10-15tyś to mało kto by się na to nie zdecydował i załatwione by zostały dwie pieczenie przy jednym ogniu.
A zamiast kolektorów może dopłaty do tego??? http://allegro.pl/pompa-ciepla-wody-uzytkowej-3-5kw-100l-i1234087485.html

aadamuss24
29-09-2010, 11:42
Dopłaty bardziej mają napedzać produkcję i dawać pracę niż pilnować kieszeni użytkowników. Daje unia i do uni pieniądze wracają, przy okazji część ludzi w kraju ma pracę. Czy kotły na paliwo stałe mają sens ? Mają pod warunkiem, że komuś to odpowiada i masz na palenie w piecu. Jednemu pasuje drugiemu nie. Prąd drożeje ale drewno jakoś nie zauważyłem aby taniało. pozdr adam

Liwko
29-09-2010, 13:03
mpoplaw mam i dla ciebie dobrą wiadomość
Wygraliśmy ładowarki w konkursie o kolektorach!

Swoją drogą cieszy mnie, że głosy przeciw zostały też uwzględnione i wcale nie trzeba było się podlizywać głupimi wierszykami:):):)

Karolina_BOŚ_Elbląg
23-04-2012, 12:32
Dopłaty do Solarów istnieją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, do 2500 zł do m2 Planelu słonecznego.
45% kosztów kwalifikowanych (tak to ładnie brzmi)

Tylko kilka banki to oferują, szczegółowe informacje to zapraszam na pw. albo na http://www.nfosigw.gov.pl/

Szczególnie osoby, które mają gotówkę na sfinansowanie tej inwestycji, opłaca się dowiedzieć się szczegółów.

Na pompę ciepła są preferencyjne kredyty, niższe oprocentowanie. to jest z WFOŚ [Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska] ale to w Warmińsko - Mazurskim, nie wiem jak w innych.

Jeśli ktoś ma pytania zapytam na pw.

hydraulik_
24-04-2012, 16:50
solar to ustrojstwo produkujące małe ilości taniej energii przy dużym koszcie inwestycji.Pc przy podobnym nakładzie inwestycji wytwarza ogromne ilości nieco droższej energii.
Pry tej samej cenie inwestycyjnej np 14000 zł można mieć solera który w najlepszy dzień do 30 kWH na dobę .
Pc w podobnej cenie da 240 kWh.
Odnosząc to do oleju oszczędzamy na solarach 3 litry oleju zakładam zerowe koszty pozyskania energii.
W odniesieniu do PC oszczędzamy 12 l oleju
Pytanie o ekologię -to chyba oczywiste

chcialbympompe
24-04-2012, 17:26
No niestety ale "lobby solarowe" okazało się znacznie skuteczniejsze niż dostawcy PC. A szkoda... Wg mnie solary to przy standardowym zużyciu wody bezsensowna inwestycja. A najbardziej wpływa na to absurdalnie wysoka cena jak za (upraszczając) "kilka rurek".

E*x**M
24-04-2012, 17:36
Witam
Solary w naszej szerokości geograficznej nie mają praktycznie większego sensu, prócz oczywiście prestiżu. Uzysk energii słonecznej jest dość spory w okresie letnim czy wiosennym, ale znikomy w okresie jesiennym i zimowym. Zimą , kiedy potrzebujemy najwięcej energii cieplnej dla naszego domu , a spadnie śnieg i przykryje nam nasze solary, zysk jest praktyczne ujemny, czyli wystąpi strata. Podobnie jest też jesienią gdy mamy bardzo krótkie dni. Przy stosowaniu paneli słonecznych razem z pompą ciepła mozna łatwo policzyć sens inwestycji; np. jeśli PC dla 4 osobowej rodziny wyprodukuje CWU o temp. 40..50+C i miesięcznie poniesiemy koszt ok. 40..60pln, a solary w podobnym czasie wykonają to samo, ale ich średni zakup wyniesie ok. 16 tyś pln , to zaczną dopiero oszczędzac nam pieniądze za ok. 29 lat... Osobiście nie widziałem sprawnych i szczelnych ukłądów solarnych starszych niż 10 lat, stąd ekonomicznie jest to katastrofa.
Z drugiej strony jesli otrzymamy dopłatę z np. gminy i poniesiemy niewielki koszt zakupu, a posiadamy piec na paliwa stałe ( węgiel, miał ) solary mają ogromny sens.
Exotherm

R&K
24-04-2012, 17:49
do swojego domu nie mam zamiaru wstawiać ani PC ani solarów ... i chyba niezbyt prędko się to zmieni ...

jedno i 2 ma bardzo mało wspólnego z ekologią - to nabijanie kasy tylko i wyłącznie sprzedawcą i producentom
solary - drogie , mało zysków , kilka rurek ...
pc - to lodówka .. a ile lodówka kosztuje dobrze wiemy ....

Liwko
24-04-2012, 17:51
pc - to lodówka .. a ile lodówka kosztuje dobrze wiemy ....

Jakiej mocy masz lodówkę?

chcialbympompe
24-04-2012, 17:52
Zgadzam się, że ceny PC (zwłaszcza te wyjściowe z cennika) nie są adekwatne do tego co się otrzymuje. Jednak są sytuacje, kiedy mimo wszystko warto "nabić kasę" producentowi ;)

Liwko
24-04-2012, 18:00
Zgadzam się, że ceny PC (zwłaszcza te wyjściowe z cennika) nie są adekwatne do tego co się otrzymuje. Jednak są sytuacje, kiedy mimo wszystko warto "nabić kasę" producentowi ;)

Koszt wykonania samemu takiej średniej mocy PC (glikolowej) to około 7-8tyś. Wielu próbowało z różnym skutkiem. Można już jednak z zarobkiem dla producenta kupić taką za 12-13 tyś. Chyba lepiej zaufać i zapłacić;)

chcialbympompe
24-04-2012, 18:06
Ja należę do tych, którzy zdecydowali się zapłacić. Ogrzewanie domu to jak dla mnie zbyt "strategiczny" obszar by decydować się na samoróbki, które zgodnie z prawem Murphy'ego odmówią posłuszeństwa kiedy w środku zimy stulecia właściciel będzie z całą rodziną w samolocie lecącym na 2 tygodnie na Karaiby wraz z jedynym kompletem kluczy od domu ;) ;) ;)

Sadicus
24-04-2012, 20:42
Ja już nie mogę patrzeć na tych wariatów co sami chcieli by składać PC żeby zaoszczędzić kilka $...
Po co dom budować? To samo z siebie nie jest ekonomiczne.
PC każdej maści ma sens i to ogromny (z wyłączeniem tanich i badziewnie wykonanych "klimatyzatorów")
Chyba, że ktoś lubi palić śmieciami w piecu i mieć wiecznie syf w kotłowni - co kto lubi :D

E*x**M
25-04-2012, 08:44
spotkałem kilka razy PC wykonane samodzielnie z końca lat 80 tych. Głównie na sprężarkach tłokowych z agregatów chłodniczych. Wszystkie pracowały na gazie R22 i o dziwo bardzo poprawnie. Więc nie jest to aż tak skomplikowane, praktycznie dobry serwisant lodówek umiejący dobrze lutować jest wstanie wszystko zmontować. Ale to dotyczy pompy gruntowych, pompy powietrze-woda to inny świat.
Exotherm

Liwko
25-04-2012, 08:50
spotkałem kilka razy PC wykonane samodzielnie z końca lat 80 tych. Głównie na sprężarkach tłokowych z agregatów chłodniczych. Wszystkie pracowały na gazie R22 i o dziwo bardzo poprawnie. Więc nie jest to aż tak skomplikowane, praktycznie dobry serwisant lodówek umiejący dobrze lutować jest wstanie wszystko zmontować. Ale to dotyczy pompy gruntowych, pompy powietrze-woda to inny świat.

Słowo kluczowe ;)