PDA

Zobacz pełną wersję : czy potrzebne sa jakies pozwolenia



scrappy
02-09-2010, 17:49
Witam serdecznie
nigdzie nie znalazlam podobnego tematu wiec postanowilam sie poradzic szanownych forumowiczow w temacie przebudowy a raczej zmiany przeznaczenia pomieszczenia w domu.Konkretnie chodzi mi remont "graciarni- pomieszczenia gospodarczego" na pokój mieszkalny ,pomieszczenie to oddzielone jest reszty domu scianą i wejscie do niego znajduj sie z zewnatrz domu ,konkretnie chodzi mi o to czy potrzeba to gdzies zglaszac w urzedach i czy potrzebne sa jakies pozwolenia na budowe-przebudowe ,moze niezbyt precyzyjnie sie okreslilam ale w toku tego wątku moze wyjasnie o co mi chodzi ,dołączam tez szkic tego budynku .

malop
02-09-2010, 20:40
RZECZYWISTOŚĆ ADMINISTRACYJNA
Zmiana graciarni na pokój jest klasyczna zmiana sposobu użytkowania - potrzebne jest zgłoszenie

Art. 71. [Zmiana sposobu użytkowania]


1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:


1) (uchylony)

2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Do zgłoszenia należy dołączyć:


1) opis i rysunek określający usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania;

2) zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno-użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby, również danymi technologicznymi;

3) oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2;

4) zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

5) w przypadku zmiany sposobu użytkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 2 - ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności;

6) w zależności od potrzeb - pozwolenia, uzgodnienia lub opinie wymagane odrębnymi przepisami.

3. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada na zgłaszającego, w drodze postanowienia, obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia, wnosi sprzeciw w drodze decyzji.


4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.


4a. [66](uchylony)


5. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części:


1) wymaga wykonania robót budowlanych, objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;

2) narusza ustalenia obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach budowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;

3) może spowodować niedopuszczalne:

a) zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

b) pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków,

c) pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych,

d) wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

6. Jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga wykonania robót budowlanych:


1) objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę - rozstrzygnięcie w sprawie zmiany sposobu użytkowania następuje w decyzji o pozwoleniu na budowę;

2) objętych obowiązkiem zgłoszenia - do zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 30 ust. 2-4.

7. Dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych.

RZECZYWISTOŚĆ

Rób swoje, uważaj na sąsiadów , mów że zawszy tam był pokój !!!???

emiliana
02-09-2010, 20:41
Z tego co napisałeś , masz zamiar wykonać przebudowę pomieszczenia gospodarczego na mieszkalne. Wszystko zależy jakie prace masz zamiar tam wykonać. Jeżeli tylko remont tego pomieszczenia , bez żadnych zmian konstrukcyjnych czy zmian w elewacji , to wystarczy tylko zgłosić do urzędu zmianę sposobu użytkowania pom. gospodarczego na mieszkalne i opisać jakie prace remontowe masz zamiar tam wykonać( np pomalowanie pomieszczenia , wymiana podłogi itp.), aby pomieszczenie takie stało się mieszkalnym. Jeżeli jednak prace będą się wiązać z wybicie nowych otworów drzwiowych czy okiennych , wykonaniem instalacji elektryczną itp to zgodnie z prawem budowlanym na taką przebudowę powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę. Aby go otrzymać należy wykonać projekt budowlany przebudowy pomieszczenia przez uprawnionego projektanta zgodnie z obowiązującymi przepisami. W wydziale architektury złożyć wniosek dołączając m.in. 4 egzemplarze projektu budowlanego , oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Projektanci wiedzą co powinien zawierać projekt budowlany , aby uzyskać pozwolenie na budowę. Oczywiście yak jest jak chcesz być w zgodzie z prawem.
Ale to pomieszczenie jest wewnątrz twojego domu, i jeżeli nic nie będziesz zmieniał w elewacji ( wybijał okna, nowy otwór drzwiowy ) , to możesz sobie to pomieszczenie wyremontować i nikt nawet o tym nie będzie wiedział. No bo skąd . Jak zgłosisz remont pomieszczenia ze zmianą użytkowania -z gospodarczego na mieszkalną , to musisz się liczyć z tym ,że ta dodatkowa powierzchnia użytkowa którą uzyskasz zostanie Ci doliczona do podatku od pow. użytkowej.

scrappy
03-09-2010, 15:11
witam
tak jak napisalam wyżej nie bedzie zadnych zmian w konstrukcji budynku tylko jakieś gipsy na ściany ,panele na podłogę a miejsce drzwi wejściowych zastąpić oknem tej samej wielkości ,elewacja również bez zmian ,instalacja elektryczna BZ chyba ze możne inaczej poprowadzona. Emiliana to pomieszczenie rzeczywiście jest wewnątrz mojego budynku (tak jak na załączniku w pierwszym poście )
dzieki za pomoc mam nadzieje ze nikt mnie nie pod.....allllee z drugiej strony znając naszych urzędników to pewnie wyciągnęliby ostatni grosz od szarego człowieczka za byle remoncik gdyby mogli ehhhhhhhh co za kraj

jeszcze odnosnie tego uważania na sąsiadów to co mi moze grozic gdyby ktos zyczliwy poszedł do urzędu i powiedzial o moich remontach- jakas kara ,sąd ,wiezienie przywrócenie do poprzedniego stanu :))

beton44
04-09-2010, 09:12
RZECZYWISTOŚĆ NIETEORETYCZNA

olej /rzeczywiście prawnie niezbędne/ formalności

WYTŁUMACZENIE - "zawsze tak było"