PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor poziomy a płyta fundamentowa



Jeti
04-09-2010, 23:04
Witam !

Mam następującą zagwozdkę: Posadawiam dom na płycie fundamentowej i jestem właśnie na etapie wykonywania wszystkich potrzebnych przepustów pod nią.
W przyszłości planuję instalację pompy ciepła i zastanawiam się jak poprawnie wykonać przepusty idące z kotłowni do studzienki kolektorowej dolnego źródła oddalonej parę metrów od płyty.

Jakieś średnicy rury zastosować (40/50/60mm) ? I czy należy ją ocieplić tak aby nie wyziębiała gruntu pod płytą ?

Ma ktoś jakieś pomysły ?

rwxw
11-09-2010, 19:37
Ma ktoś jakieś pomysły ?
Średnica zależy od mocy pompy (wymaganych przepływów) i długości rur do rozdzielacza. Jeśli rozdzielacz będzie na zewnątrz, a do kotłowni puścisz tylko 2 rury, to będzie to tym bardziej ważne. Przez płytę możesz przeciągnąć grube rury kanalizacyjne z kolankami o jak najmniejszym kącie, a przez nie kiedyś rury kolektora - to jest chyba lepsze rozwiązanie niż zabetonowanie rur kolektora. Rury kolektora trzeba koniecznie zaizolować termicznie czymś do instalacji chłodniczych, np armaflexem, bo będą się rosić i wymrażać otoczenie, co może powodować problemy. Końce kanalizacyjnych można zapiankować i tyle.

sledz98
13-09-2010, 04:46
Jak robiłem przepust po PC - to po pierwsze - cały odcinek to jedna rura kanalizacyjna 110mm (w moim przypadku na 2 rurki). Zakończenie przepustu to dwa kolana 45st, to samo z drugiej strony. Później jak wpychałem dwie rurki (15mm i 18mm z miedzi) izolowane to wszystko ładnie i bez zgrzytów wlazło do przepustu.