PDA

Zobacz pełną wersję : Wiata do 35m kw kilka pytań.



Łukasz789
05-09-2010, 10:51
Mam kilka pytań co do postawienia takiej wiaty na swojej działce. Wiadomym jest ,ze nie wiem czy w całej Polsce ale np. w Krakowie dopuszczone jest postawienie budynku nietrwale związanego z ziemią do 35m kw bez zezwolenia , ale nie wszystko jak dla mnie jest wytłumaczone a urzędnicy w Krakowie za bardzo nie chcą tłumaczyć więc pytam Was moim drodzy.
Powiedzmy ,że chce postawić 3 takie wiaty do 35mkw czy jest to dozwolone , nie będą one w żadnym stopniu ze sobą połączone .Czy na coś takiego nie potrzebuje zezwolenia ? Czy jest to tylko przepis pozwalający wystawić tylko jedną taka budowle. Czy mogę postawić np. 3 budowle każda po 30m kw , czy wszystkie trzy muszą mieć w sumie 35 mkw.?
Bardzo dziękuje za wszelkie odpowiedzi.

kamykkamyk2
06-09-2010, 09:24
Jeżeli dobrze pamiętam, to możesz postawić takowe budynki 2 sztuki na każde 500m2 działki, za zgłoszeniem.

aglig
06-09-2010, 09:49
Prawo budowlane się kłania:


Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;


Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5-19 i 20a-21;

sSiwy12
06-09-2010, 15:42
1. Nie 35m2 a do 25m2 – co napisała już aglig.
2. Budynek gospodarczy, wiatę, itp. można stawiać na zgłoszenie tylko, jako „zaplecze” dla budynku mieszkalnego
3. 2 szt. na 500m2 dotyczy działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym.
4. Tak czy siak, najpierw należy sprawdzić jakie są zapisy w MPZP dla tej działki.

aglig
07-09-2010, 08:09
Siwy a skąd ci się wzieło to "zaplecze" ? Z jakich paragrafów to wynika ? Bo jeśli jest mpzp to niekoniecznie musi być budynek mieszkalny na działce

sSiwy12
07-09-2010, 08:45
Mam dość upierdliwe i specyficzne ( odczytuję” literalnie”) interpretowanie zapisów (przepisów) prawnych. Popieram go również zauważonym (stosowanym) przez sędziów, sposobem interpretacji w uzasadnieniach wyroków.
Swoje zdanie w tym zakresie, oparłem na zapisie definicji budynku gospodarczego w Rozporządzeniu w sprawie WT…


§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
8 ) budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,

Uzasadnię to tak. Ustawodawca wyraźnie napisał, że służącym mieszkańcom budynku ….., a także ich otoczeniu (budynków mieszkalnych).
Można interpretować, że nie jest wyraźnie napisane, że na tej działce, ale intencje ustawodawcy, że jednak dotyczy to działki na której jest budynek mieszkalny (zamieszkały) potwierdza zapis dotyczący definicji zabudowy jednorodzinnej, z tegoż samego rozporządzenia:


§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
2) zabudowie jednorodzinnej - należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi,

Piszemy tu o działkach budowlanych – czyli przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową (jednorodzinną) – tak więc taka interpretacja, oczywiście moim zdaniem, jest zasadna.

Jeśli do tego dodamy, że dla tej działki brak jest planu zagospodarowania, to takie „ot tak sobie” postawienie na działce, może w późniejszym okresie rzutować na możliwość postawienia budynku mieszkalnego (powierzchnia zabudowy, sieć wewnętrzna, przyłącza, itp.)

Ale jest to jakaś „zasada ogólna” od której, moim zdaniem, możliwe są wyjątki:
1.Choćby możliwość wybudowania budynku gospodarczego, w sytuacji kiedy jest prawomocna decyzja zezwalająca na budowę budynku mieszkalnego – też można „aż do bólu” uzasadnić.
2.Choćby w przypadku precyzyjnego MPZP, w którym określono nie tylko „posadowienie” budynku mieszkalnego, ale również „zajęto się” budynkami gospodarczymi – też można, w zasadzie bez problemów uzasadnić.
3.Choćby w przypadku otrzymanych WZ dla budynku mieszkalnego i gospodarczego – a tu troszeczkę trzeba pokombinować.

W przypadku 2 i 3 niezbędne (moim zdaniem) jest wykonanie projektu zagospodarowania działki.

aglig
07-09-2010, 11:40
Według mnie jest to nadinterpretacja, bo co zrobisz w przypadku wiaty lub altany ? To co przytoczyłeś dotyczy budynku gospodarczego i nie powinnno być rozciągane na inne kwestie. Ja bym opierała się w tej kwestii tylko o przepisy prawa budowlanego.

Art. 30.6. Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
Więc jeśli w mpzp działka jest w terenie budowlanym to dla czego nie ?

sSiwy12
07-09-2010, 12:54
W zasadzie masz rację – nie mniej jednak, pozostaje sprawa nazewnictwa (definicji) dotyczącej określenia „wiata”.
Nie ma jej w Prawie Budowlanym (ustawie), ale w szeroko pojętym prawie budowlanym funkcjonuje (często powołują się na to PINB a także Sądy ), definicja wiaty, zawarta w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych – czyli:



wiatą jest szczególny rodzaj budynku, stanowiący pomieszczenie naziemne nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian pozbawione.


„Żeniąc” jedno z drugim – wychodzi nieciekawy obraz.



Więc jeśli w mpzp działka jest w terenie budowlanym to dla czego nie ?

A jeśli działka jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową, to dlaczego tak? (nie uwzględniając tych punktów podanych wcześniej)
Wiata, budynek gospodarczy czy altana nie są zabudową „mieszkaniową”.
Natomiast jeśli jest na działce budynek mieszkalny, to „wyrabia się” z Rozporządzenia ,określenie „wraz” i „ służąca mieszkańcom” .
:rolleyes:

Ps. Jeśli faktycznie będziemy się opierali tylko na przepisach PB, w tym na Art.30.6.2 czyli przyjmiemy, że Wiata i altana nie są „przypisane” do budynku mieszkalnego, to aby je postawić (w każdej sytuacji), musiałby w MPZP istnieć zapis, że takie budowle można postawić, bo bez niego zawsze sprzeciw urzędu byłby zasadny, bo nie „towarzyszą” zabudowie mieszkaniowej, a takie jest przeznaczenie działki.

Może i jest to pokrętne, ale „zapobiega” to takim sytuacjom:


..
Powiedzmy ,że chce postawić 3 takie wiaty ......

Czyli zabudowie pustej działki budowlanej, wieloma wiatami, czy altanami, w różnym celu – ale nie mieszkaniowym.


Moim zdaniem – oczywiście.

Łukasz789
09-09-2010, 19:32
Bardzo dziękuję za odpowiedź czyli albo wydębię na 10 arów działki i postawie sobie 2 sztuki albo jedną. A w planach miałem 1 wiatę na drzewo
2 jako altankę a 3 jako mini wiatę na samochód.
Ale już widzę ,że z tego nic nie wyjdzie.