PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52

Zdun Darek B
28-04-2017, 06:30
Jeśli wkład jest z żeliwa to radziłbym obejrzeć go wyjątkowo dokładnie...

Ruth
28-04-2017, 11:36
Witam wszystkich i o radę proszę.

Chcemy z mężem zamontować wkład kominkowy, który chcemy następnie obudować. I już na wstępie pojawiają się problemy, bo wkład jesteśmy zmuszeni podłączyć do komina, do którego podłączony jest już kocioł 17kw. Mąż twierdzi, że to żaden problem, bo podłączy wkład nad stropem parteru (remontujemy obecnie stary dom, mąż to typ "złota rączka") i będzie ok. Ale ja już oczami wyobraźni widzę cofający się dym z kotła do kominka i duszący nas w nocy. :P Mąż twierdzi, że jak każda baba przesadzam. Mam wybrać wkład, który mi się podobna i dla niego sprawa jest zamknięta. No więc poczytałam co nieco i wychodzi, że to powinien być tak naprawdę piec a nie jakiś tam zwykły wkładzik, bo drzwiczki muszą być szczelne. Oczywiście rozglądam się za wkładem z dopływem powierza z zewnątrz (innego nie biorę pod uwagę). No i padło na wkłady firmy kratki. Typy to Basia 15 i Zibi 12. Ten drugi wiem, że jest do rekuperacji, gdzie u nas będzie/jest wentylacja grawitacyjna. Wymiar komina w środku 24x24cm.
Da się to w ogóle zrobić? Czy te dwa wkłady się nadają?

Sorki, jeśli gadam od rzeczy (pewnie macie niezłą polewkę :D) ale jestem zielona w temacie i będę wdzięczna za rozjaśnienie umysłu. :)

pestka56
28-04-2017, 11:43
Ruth, podaj wysokość komina. Na jakiej wysokości jest wejście rury dymowej od kotła grzewczego w komin. Jaki to kociol i czym palicie.

Ruth
28-04-2017, 12:12
pestka56, komin ma ok. 7m (w tym jest 0,5m nad kalenicą), przyłącze kotła na wysokości 1,75m, kocioł skam-p premium 17kW, palone ekogroszkiem/drzewem.

Remiks
28-04-2017, 18:44
Ruth oto przepis: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 145. 1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkni ́tym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m 2 mogą być przyłączone wyłłcznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym — co najmniej 0,14x0,27 m lub średnię ́ 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.

Jak masz wątpliwości zaproś kominiarza.

Ruth
28-04-2017, 20:14
Remiks, ja ten przepis znam, dlatego napisałam co w przypadku, gdy wklad kominkowy jest szczelny, z doplywem powietrza tylko z zewnątrz, czyli de facto jest piecem. Chyba że to moja nadinterpretacja. Dlatego też napisałam, że mąż myśli o podłączeniu kominka nad stropem parteru, czyli byłoby zachowane te 1,5m (odnoszę się do § 145. 2.)

Kominki Piotr Batura
28-04-2017, 20:45
Remiks, ja ten przepis znam, dlatego napisałam co w przypadku, gdy wklad kominkowy jest szczelny, z doplywem powietrza tylko z zewnątrz, czyli de facto jest piecem. Chyba że to moja nadinterpretacja. Dlatego też napisałam, że mąż myśli o podłączeniu kominka nad stropem parteru, czyli byłoby zachowane te 1,5m (odnoszę się do § 145. 2.)De facto tej jakości "piec" jest szczelny kilka pierwszych tygodni palenia....

Ruth
28-04-2017, 21:13
Piotrze, to co proponujesz?

Kominki Piotr Batura
28-04-2017, 21:27
Piotrze, to co proponujesz?Kotła z kominkiem bym nie łączył.....

Remiks
28-04-2017, 21:32
Remiks, ja ten przepis znam, dlatego napisałam co w przypadku, gdy wklad kominkowy jest szczelny, z doplywem powietrza tylko z zewnątrz, czyli de facto jest piecem. Chyba że to moja nadinterpretacja. Dlatego też napisałam, że mąż myśli o podłączeniu kominka nad stropem parteru, czyli byłoby zachowane te 1,5m (odnoszę się do § 145. 2.)
Raczej to nadinterpretacja. § 145. 2.mówi o piecach podłączonych do jednego przewodu a Ty masz kocioł i wg Ciebie "piec" co niczego nie zmienia bo patrz § 145. 1. "kotły grzewcze na paliwo stałe ... mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego".

Ruth
28-04-2017, 21:41
Kotła z kominkiem bym nie łączył.....

Nie pomagasz. ;)
To zapytam z innej strony. Czy możesz polecić jakiś piec kominkowy z przeszklonymi drzwiczkami, który można zabudować? W prostej formie, jak te wymieniane przeze mnie Kratki? Czy takowe w ogóle są? Bo jedyne, jakie jestem w stanie wyszukać to kozy, które mnie nie interesują.

EDIT: Remiks, dzięki za wyjaśnienie.

Remiks
28-04-2017, 21:44
Oj Piotrze ile kosztuje jedno słowo "bym" ;-)

Kominki Piotr Batura
29-04-2017, 06:22
Nie pomagasz. ;)
To zapytam z innej strony. Czy możesz polecić jakiś piec kominkowy z przeszklonymi drzwiczkami, który można zabudować? W prostej formie, jak te wymieniane przeze mnie Kratki? Czy takowe w ogóle są? Bo jedyne, jakie jestem w stanie wyszukać to kozy, które mnie nie interesują.

EDIT: Remiks, dzięki za wyjaśnienie.Z chęcią pomagam, jak to jest tylko możliwe ;) ...Z kozą to kolejny przykład "świrowania". Kozy i piece kominkowe są po to, by ich nie zabudowywać. Do zabudowy szuka się wkładów, które mogą mieć drzwiczki identyczne jak kozy...

animuss
29-04-2017, 11:35
wkład jesteśmy zmuszeni podłączyć do komina, do którego podłączony jest już kocioł 17kw. Mąż twierdzi, że to żaden problem
To mnie ubawiło.:)

przyłącze kotła na wysokości 1,75m, kocioł skam-p premium 17kW, To wyklucza już podłączenie czegokolwiek do tego samego kanału ze Skam-p-em.


Wymiar komina w środku 24x24cm.To za duży przekrój komina do tego kotła, tylko zabiera miejsce w chałupie, najlepiej rozebrać i przebudować na dwa.
Można wsadzić dwa prostokątne wkłady stalowe do tego komina i będą dwa kanały dymowe na kocioł i mniejszej mocy kominek.

mąż to typ "złota rączka"
Lub dorobić komin zaczynający się od pięterka i wychodzący w stropie na parter.
Do tego kominka potrzebny też jest kanał wentylacyjny otwarty w tym pomieszczeniu.

Zdun Darek B
29-04-2017, 11:47
[QUOTE=Remiks;7463315]Raczej to nadinterpretacja. § 145. 2.mówi o piecach podłączonych do jednego przewodu a Ty masz kocioł i wg Ciebie "piec" co niczego nie zmienia bo patrz § 145. 1. "kotły grzewcze na paliwo stałe ... mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego".[/QUOTEO


Oczywista oczywistość ... Piece kaflowe podłączano do jednego kanału DYMOWEGO wychodząc z założenia że będą ona palone niejednocześnie , dodatkowo cały system sprawdzał się w czasach gdy były one używane codziennie w okresie grzewczym a ciepło które zawsze było w masie pieca przed ponownym rozpaleniem zabezpieczało przed cofnięciem się spalin z komina .
Wkład kominkowy to nie jest piec.

Ruth
29-04-2017, 14:06
Piotrze, dzięki. :)


To mnie ubawiło.:)
To wyklucza już podłączenie czegokolwiek do tego samego kanału ze Skam-p-em.
To za duży przekrój komina do tego kotła, tylko zabiera miejsce w chałupie, najlepiej rozebrać i przebudować na dwa.
Można wsadzić dwa prostokątne wkłady stalowe do tego komina i będą dwa kanały dymowe na kocioł i mniejszej mocy kominek.

Lub dorobić komin zaczynający się od pięterka i wychodzący w stropie na parter.
Do tego kominka potrzebny też jest kanał wentylacyjny otwarty w tym pomieszczeniu.Animuss, dzięki za głos w sprawie.
Mąż się nie godzi (:D) na zmniejszenie lub upychanie dwóch kanałów do jednego komina (chociaż sama się zastanawiałam przez moment czy taka opcja jest możliwa i chciałam o to zapytać). Mimo, iż sam zauważył, że trochę za dużo mu paliwa przez zimę zeszło i dlatego wymyślił, że zamontuje w kominie przepustnicę, którą będzie regulował przepływ dymu/ciąg komina. Nie wiem czy to dobry pomysł. Jakoś nie jestem przekonana. Ma to sens?
Stanie więc najprawdopodobniej na domurowaniu małego komina do obecnego, bo innej opcji nie widać. Kanał wentylacyjny w pomieszczeniu, gdzie ma stanąć kominek już jest. Dodatkowo chcemy jeszcze poprowadzić powietrze z zewnątrz kanałem pod wkładem. Powinno być chyba ok?
A starego komina nie widać, bo jest wmurowany w naprawdę grube ściany. ;)

Teraz tylko wytłumaczyć mężowi, że nie obudowuje się kominka suporexem. :D Już mi się zdenerwował. No ale skoro chce mieć kominek, który bądź co bądź luksusem jest, to niech się liczy z kosztami. Niestety. Dałam mu alternatywę w postaci ekokominka. Nie zgadza się. To nie.Remontujemy się 3 lata i możemy i kolejny rok. Nie? ;) :lol2:

pestka56
29-04-2017, 14:31
Madra z Ciebie Kobieta Ruth :) Trzymam kciuki.

Postawcie ten dodatkowy komin. Tu do rozważenia, czy ceramiczny systemowy, który ma pewne wady, czy też stalowy np. obudowany cegłą.

animuss
29-04-2017, 19:14
Mąż sam zauważył, że trochę za dużo mu paliwa przez zimę zeszło i dlatego wymyślił, że zamontuje w kominie przepustnicę, którą będzie regulował przepływ dymu/ciąg komina.

https://www.youtube.com/watch?v=J3FNU_Qh8tQ

Lunea
04-05-2017, 15:09
388148388149388150
Droga Pestko. To zdjęcia planu salonu oraz rysunek aranżacji wnętrza z programu sweethome. Na niebiesko sofa i fotel, kominek w rogu, obok tv (kable już tam są), za kanapą jakaś mała witrynka lub stolik z lampką (żółte), druga witrynka po drugiej stronie okna, stół, mały stolik przed kanapą. Okno tarasowe jest przesuwne, od strony kanapy to fix. Chyba nie chcę narożnika bo wtedy nie zmieści się fotel a salonie chciałabym mieć też trochę miejsca na bibeloty, trochę książek. Wymyśliłam kominek w rogu bo wydaje mi się, że taki będzie lepiej widoczny i dostęp będzie łatwiejszy, ale nie jetem przekonana. Kominek ma mieć funkcje tylko ozdobne. Ogrzewanie jest gazowe, podłogowe. Z deweloperem nie udało mi się dzisiaj porozmawiać. Chyba z majówki jeszcze nie wrócił :) Pozdrawiam serdecznie.

pestka56
04-05-2017, 15:33
Lunea, opisałaś, pokazałaś, a zapomniałaś napisać jakie masz wątpliwości i w czym potrzebujesz pomocy :) więc pozwolę sobie przekopiować jeden z Twoich postów z wątku Gai.

Szczerze mówiąc jeszcze całkiem niedawno myślałam, że kominek to taki mebel http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif. Dopiero teraz widzę ile z tym jest "zabawy". Rzecz w tym, że kupiliśmy dom budowany przez developera (a właściwie pół - bo to bliźniak). Nie mieliśmy więc wpływu na rozwiązania konstrukcyjne. Pod miejscem na kominek nie będzie podłogówki (to uzgodniłam z panem). Kominek będzie miał funkcję jedynie dekoracyjną, nie ma rozprowadzenia do ogrzewania domu. Doprowadzenie powietrza z zewnątrz chyba jest? Pan wybudował już wiele domów, to chyba wie. Zapytam. Do tej pory oglądałam sobie kominki pod względem "ładniości" i wymiarów (salon nie jest duży) i wciąż nawet nie wiem czy lepiej zrobić kominek w rogu, z wkładem podobnym jak u Gai, czy też narożny z dwiema szybami. . Parametry techniczne dopiero pomału do mnie docierają. Pozdrawiam bardzo http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif


Namówiłam Luneę na zadawanie pytań tu.
Chodzi o doradzenie jaki wkład, jakiej wielkości, a może piecyk, i kilka rad by nie była całkiem zielona, gdy pan kominkowy przyjdzie wykonać obudowę.

Lunea
04-05-2017, 16:00
Pestko :) Tak jak napisałam wcześniej u Gai. Nie wiem jakiego kominka potrzebuję od strony technicznej i nie wiem jaki duży/mały się zmieści od strony estetycznej. Chciałabym aby umilał czas zwłaszcza w długie zimowe wieczory, żeby był widoczny ale żeby nie przytłaczał pokoju, żeby dawał ciepełko ale też bez przesady i żeby miał półkę. Spodobał mi się wkład taki jak ma Gaja, dlatego, że jest pionowy (ale też nie za bardzo) i dzięki temu obudowa może być węższa (chyba). Ale nie wiem ile miejsca zabierze usytuowany w rogu. Thorma alicante też jest bardzo ładny. Podobają mi się też narożne z szybą od frontu i z boku ale taki chyba u mnie "zginie" i będzie niewygodny w obsłudze. Mam jeszcze trochę czasu na ostateczny wybór ale chciałabym już coś wiedzieć. Pozdrawiam serdecznie. Ewa

butynski
04-05-2017, 17:39
Mam takie krótkie pytanie . Palił ktoś kiedyś olchą ? Mam okazję kupić niedrogo . Da się to to spalić w kominku czy lepiej głowy sobie nie zawracać?

wg39070
04-05-2017, 18:42
Mam takie krótkie pytanie . Palił ktoś kiedyś olchą ? Mam okazję kupić niedrogo . Da się to to spalić w kominku czy lepiej głowy sobie nie zawracać?

Da się palić, jak każdym drewnem, lecz olcha schnie najdłużej ze wszystkich drzew kominkowych i musi być naprawdę sucha, w przeciwnym wypadku będzie bardzo ładny zapach wędzonki i kupa super pachnącego dymu. Czas schnięcia olchy to minimum 2 lata ze wskazaniem na trzy. Zawiera ona najwięcej wody spośród polskich drzew.

butynski
04-05-2017, 21:59
Da się palić, jak każdym drewnem, lecz olcha schnie najdłużej ze wszystkich drzew kominkowych i musi być naprawdę sucha, w przeciwnym wypadku będzie bardzo ładny zapach wędzonki i kupa super pachnącego dymu. Czas schnięcia olchy to minimum 2 lata ze wskazaniem na trzy. Zawiera ona najwięcej wody spośród polskich drzew.
Dzięki . A komin bardzo zalepi ?

pestka56
05-05-2017, 02:06
Zalepi. :( Lepiej postaw suszarnię słoneczną, to do zimy podsuszysz. Wkleję jutro fotki u mnie w Inspiracjach kominkowych. Proste do zrobienia.

wg39070
05-05-2017, 07:17
Zalepi. :( Lepiej postaw suszarnię słoneczną, to do zimy podsuszysz. Wkleję jutro fotki u mnie w Inspiracjach kominkowych. Proste do zrobienia.

Pestka, co Ty piszesz, jak zalepi komin? Suche i będzie dobrze a, że wymaga najdłuższego okresu suszenia to już zupełnie inna sprawa.

butynski
05-05-2017, 07:23
Zalepi. :( Lepiej postaw suszarnię słoneczną, to do zimy podsuszysz. Wkleję jutro fotki u mnie w Inspiracjach kominkowych. Proste do zrobienia.Suszarnię mam i każde drewno sezonuję min 2 lata - boję się jednak tej olchy bo skoro ona dobra do wędzenia to pewnie daje dużo dymu a mało ognia .

wg39070
05-05-2017, 07:27
Suszarnię mam i każde drewno sezonuję min 2 lata - boję się jednak tej olchy bo skoro ona dobra do wędzenia to pewnie daje dużo dymu a mało ognia .

Na dębie, brzozie, większości owocowych też się wędzi. Dąb daje ciemną barwę, brzoza słodkość a olcha ma niepowtarzalny zapach i o to w tym chodzi, a nie o zakitowanie komina.

pestka56
05-05-2017, 10:00
Wg, przecież napisałam o wilgotnym. :) Każde wilgotne nie dość, że dymi, to produkuje kondensat, a to wiadomo jaki efekt w kominie i we wkładzie. Nie dość, że dymi, to czarną skorupę sobie wyprodukujesz.

A suchym można palić każdym drewnem. Tylko nie wszystkie spalają się ładnie i z jednakowym efektem cieplnym.

wg39070
05-05-2017, 10:19
Wg, przecież napisałam o wilgotnym. :) Każde wilgotne nie dość, że dymi, to produkuje kondensat, a to wiadomo jaki efekt w kominie i we wkładzie. Nie dość, że dymi, to czarną skorupę sobie wyprodukujesz.

A suchym można palić każdym drewnem. Tylko nie wszystkie spalają się ładnie i z jednakowym efektem cieplnym.

I tu się zgadzam. Mam kominek z PW, paliłem kilku letnim drewnem dębowym i ...nie byłem zadowolony, gdyż dębina pięknie się żarzy ale płomień ma minimalny. Do PW najlepsza moim zdaniem brzoza posiadająca długie języki ognia. W większości palę jednak brykietem.

Krakers70
05-05-2017, 11:05
wg, tak z ciekawości, jak Ci smakują produkty uwędzone na dymie brzozowym? :D

wg39070
05-05-2017, 11:09
wg, tak z ciekawości, jak Ci smakują produkty uwędzone na dymie brzozowym? :D

Wędziłeś kiedyś królika? Smakuje wyśmienicie z dokładką brzeziny do wędzenia. Wracając do pytania, nie na samym brzozowym, dokładałem tego drewna do jabłonkowego i olchowego. Na samej brzozie będzie mdłe. Jeśli dodajemy dębiny to bez kory. Olcha zawsze stanowiła większość przy wędzeniu.

Krakers70
05-05-2017, 11:23
Fakt sam nie wędziłem, ale z tego co wiem, to brzoza jest jednym z nielicznych gatunków nie nadających się do wędzenia. Jadłem kiedyś łososia z Islandii wędzonego na brzozie. Oprócz karłowatej wierzby to jedyny gatunek tam występujący, więc siłą rzeczy nie mają alternatywy. Łosoś smakował, jakby na imprezie służył za popielniczkę :) A trochę ryb w życiu uwędziłem i zjadłem, więc mam porównanie. Ale w celu zaostrzenia smaku, może faktycznie. Na iglastych też się niby nie wędzi, a jałowca czasem się dodaje dla smaczku.

wg39070
05-05-2017, 11:29
Fakt sam nie wędziłem, ale z tego co wiem, to brzoza jest jednym z nielicznych gatunków nie nadających się do wędzenia. Jadłem kiedyś łososia z Islandii wędzonego na brzozie. Oprócz karłowatej wierzby to jedyny gatunek tam występujący, więc siłą rzeczy nie mają alternatywy. Łosoś smakował, jakby na imprezie służył za popielniczkę :) A trochę ryb w życiu uwędziłem i zjadłem, więc mam porównanie. Ale w celu zaostrzenia smaku, może faktycznie. Na iglastych też się niby nie wędzi, a jałowca czasem się dodaje dla smaczku.

Jałowcówka, palce lizać. Dodajemy w końcowej fazie wędzenia. Brzozy raczej nie stosuję nagminnie ale wiem, że za dodatek może służyć. Czytałem gdzieś, że nawet orzech włoski w niektórych krajach jest używany do wędzenia pewnych potraw. Co kraj, to obyczaj. Olcha jednak pachnie najładniej, na drugim miejscy stawiał bym jabłonkę.

fotohobby
05-05-2017, 11:30
I tu się zgadzam. Mam kominek z PW, paliłem kilku letnim drewnem dębowym i ...nie byłem zadowolony, gdyż dębina pięknie się żarzy ale płomień ma minimalny. Do PW najlepsza moim zdaniem brzoza posiadająca długie języki ognia. W większości palę jednak brykietem.

A możesz wytłumaczyć nam, dlaczego Twoim zdaniem do kominka z PW używać mniej kalorycznego drewna ?

wg39070
05-05-2017, 11:37
A możesz wytłumaczyć nam, dlaczego Twoim zdaniem do kominka z PW używać mniej kalorycznego drewna ?

Wartość opałowa drewna brzozowego wysuszonego to 4,3 kWh/kg, natomiast dębowego to 4,2 kWh/kg więc ... Wartość energetyczna dębiny o wilgotności 20% to 10,49 GJ/m3, brzozowego to 9,38 .GJ/m3. Źródło http://agroenergetyka.pl/?a=article&id=146
Nadal jednak chodzi mi o płomienie przy kominku z PW a nie żar.

fotohobby
05-05-2017, 11:43
Kaloryczność objętościowa jest jak widać niższa, a drewno kupuje się i dokłada raczej patrząc na objętość, a nie wagę.
Dlaczego niby, wkład PW załadowany drewnem brzozowym jest w lepszej sytuacji, niż wkład załadowany w ten sam sposób drewnem dębowym ?

pestka56
05-05-2017, 12:23
Dąb to twarde drewno będie sie palić dłużej niż brzoza, która jest swietna jako rozpałka. Ja palę grabem, a do rozpalania mam wierzbę energrtyczną.

Kominki Piotr Batura
05-05-2017, 16:28
Olcha, brzoza, grusza, mokre, zalepi, suche, twarde, nie zalepi, objętość, lepsze, gorsze....

Tak się czyta ostatnią stronę. Czyli ktoś bez doświadczenia, zgłupieje do końca...:cool:

butynski
05-05-2017, 16:48
Po wszystkich radach stwierdziłem ,że kupię tą olchę wysuszę i zobaczę dla własnego doświadczenia jak się będzie palić w kominku . Najwyżej będę miał do ogniska na kiełbaski i do wędzarni ( której jeszcze nie posiadam ) :D Dziękuję za zainteresowanie tematem

Forest-Natura
09-05-2017, 00:05
Witam.
Olcha to jak najbardziej dobry opał. Sucha oczywiście.
Generalnie można powiedzieć że 1 kg każdego jednego drewna ma zbliżoną wartość opałową. Czy to jest 4,1 czy 4,4 "czegośtam" to nieważne (u brzozy większy udział samej celulozy, czyli doskonale spalającej się mieszanki węgla, wodoru i tlenu, nieznacznie zwiększa tę wartość, a u iglaków związków żywicy).
Tyle że tona drewna brzozowego czy sosnowego i tona drewna dębowego, grabowego czy bukowego nieco inaczej się w drewutni (nie-) mieści ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Bepo
18-05-2017, 23:04
Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:
1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu
2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko
chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo :( Pomocy.

PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet. ;)

pestka56
18-05-2017, 23:55
Bepo, przede wszystkim – oczywiście tylko suchym należy palić – ale musicie nauczyć się prawidłowo palić. Ta skuteczność ma się nijak do dbania o środowisko. Dotyczy tego ile ciepła jest wstanie konkretny wkład wyprodukować. A ty powinieneś się martwić jak palić, żeby jak najmniej dymić z komina :)

Bepo
18-05-2017, 23:58
No i to jest dobre pytanie - jak mamy palić? Bo, szczerze mówiąc, wydajność wydajnością(mamy zaplanowaną podłogówkę i pompę ciepła- kominek to kaprys) zależy mi na tym, żeby nie emitować za dużo odpadów do powietrza, którym będę oddychać, ja, mój mąż i nasze koty ;)

pestka56
19-05-2017, 00:39
Bepo, do góry nogami palić. To jedyny właściwy sposób. Unikniesz zadymiania, brudnej szyby, okopconego paleniska. A wszystko dlatego, że wkład i cała reszta łącznie z kominem będzie sie powoli nagrzewać... E... co ja tu będę pisać :) Lepiej przeczytaj jak to się robi u Piotra na blogu mozna-palic-do-gory-nogami (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fczy-mozna-palic-do-gory-nogami%2F) albo na facebooku (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com% 2Fbaturakominki%2F%3Ffref%3Dnf)
Gwarantuję, że to proste i skuteczne, a z komina (u mnie też) leci ledwie widoczna biała mgiełka :) Wkład wcale nie musi być Brunnera za grubą kasę.

wg39070
19-05-2017, 07:05
Hej, hej. Wybaczcie, jeśli ktoś już poruszał ten temat, ale nie mam ochoty brnąć przez 515 stron tego tematu, żeby znaleźć tylko część odpowiedzi na moje pytanie. Otóż... smog tematem dość nośnym stał się w zeszłym roku i, jako, że zdecydowaliśmy się na pompę ciepła, żeby:
1. zaoszczędzić na kosztach eksploatacji domu
2. oszczędzić trochę nasze całkiem ładne okolice i środowisko
chcemy wybrać kominek, który będzie miał jak najlepsze parametry spalania. I tu pojawia się problem przy wkładach kominkowych- strasznie drogie mają skuteczność 60-70%, a żeby emisji szkodliwych substancji było jak najmniej szukamy wkładów ze skutecznością 80%. I tu pojawia się problem, bo... wybór jest mikro i z dostępnością słabo :( Pomocy.

PS: Tak, wiem, że drewno musi być suche i sezonowane, żeby emisja była zminimalizowana. Kominek będzie pewnie bardziej dekoracyjny, niż użytkowy, ale jednak zależy nam na tym, żeby nie syfić we własnym ogródku i nie zapłacić miliona monet. ;)

Słabo szukasz. Mój kominek Unico (z płaszczem wodnym) ma deklarowaną sprawność 87%.

Bepo
19-05-2017, 22:15
Po to tu jestem, żeby pytać i uczyć się od mądrzejszych/bardziej doświadczonych ;)

Większość wkładów za grubą kasę sprawność ma słabą :(

Pestka56- dziękuję za link! To mi wiele wyjaśniło, na pewno wypróbujemy ten sposób :)

pestka56
20-05-2017, 16:23
A czy tobie ta sprawność jest taka potrzebna, skoro kominek ma być tylko dla przyjemności? Raczej pomyśl o kupieniu takiego, ktory, gdy w nim napalisz, to nie zrobi ci w salonie temperatury jak w piecu hutniczym :) A napalić, żeby był fajny efekt ognia trzeba. Nie da się włożyć pięciu drzazg i cieszyć ogniem :)
Masz rekuperację pewnie. więc potrzebujesz wkład szczelny. Może Arysto powietrzny, a może Hitze. Możesz o nie zapytać Piotra Baturę, bo je testuje.
http://arysto.com.pl/katalog/
http://www.hitze.pl/kominki.html

MarzenaTG
20-05-2017, 18:50
Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

wg39070
20-05-2017, 19:28
Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

Poczytaj, przemyśl. Ja tak zrobiłem i cieszę się kominkiem za każdym razem kiedy w nim rozpalam. Forum jest stronnicze.

MarzenaTG
20-05-2017, 20:45
Poczytaj, przemyśl. Ja tak zrobiłem i cieszę się kominkiem za każdym razem kiedy w nim rozpalam. Forum jest stronnicze.

I to jest ta rada? Bo jesteśmy w temacie "Pomogę i doradzę we wszystkim co dotyczy kominków."

pestka56
21-05-2017, 02:17
Forum nie jest stronnicze, ale Zduni, czyli Ci od których wszyscy oczekujemy rady w kwestii kominków, mają swoje preferencje jak każdy fachowiec zresztą. Ci, którzy wiedzą trochę o kominkach, ale nie są fachowcami (ja np.) mogą pomóc pozbierać się trochę z tematem, ale tylko tyle.

Czy ja dobrze rozumiem, że w miejscu, gdzie ma stać kominek, masz położone rurki podłogówki? Delikatnie mówiąc to może być problem dla podłogówki z powodu temperatury wewnątrz obudowy wkładu.
Chcesz kominek angielski, ale z wkładem? Ile masz miejsca na całość razem z obudową? Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być kominek? Czy masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz?
I wreszcie czy dom ma rekuperację, bo nie każdy wkład spełnia wymagania w takiej sytuacji?

Zdun Darek B
21-05-2017, 06:31
Porada o wzmocnieniu miejsca nad podłogówką całkiem słuszna.

Wkład ?
Może taki ?

Kominki Piotr Batura
21-05-2017, 07:43
Forum nie jest stronnicze, ale Zduni, czyli Ci od których wszyscy oczekujemy rady w kwestii kominków, mają swoje preferencje jak każdy fachowiec zresztą. Ci, którzy wiedzą trochę o kominkach, ale nie są fachowcami (ja np.) mogą pomóc pozbierać się trochę z tematem, ale tylko tyle.

Czy ja dobrze rozumiem, że w miejscu, gdzie ma stać kominek, masz położone rurki podłogówki? Delikatnie mówiąc to może być problem dla podłogówki z powodu temperatury wewnątrz obudowy wkładu.
Chcesz kominek angielski, ale z wkładem? Ile masz miejsca na całość razem z obudową? Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być kominek? Czy masz doprowadzenie powietrza z zewnątrz?
I wreszcie czy dom ma rekuperację, bo nie każdy wkład spełnia wymagania w takiej sytuacji?Pestka. Temperatura przy podłodze, nawet w kiepsko wentylowanej obudowie, nie przekroczy 40 o C, a temat wzmacniania kilka razy już dyskutowaliśmy. Jeśli kominek nie przekroczy wagi szafy z książkami, to tak jak pod ta szafę, nie trzeba nic wzmacniać. Przy cięższych kominkach, trzeba raczej zadbać o strop pod rurkami i zastosować rozwiązania pozwalające rurkami się nie przejmować.

Kominki Piotr Batura
21-05-2017, 07:47
Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej, ponieważ mam niestety wrażenie, że w salonach kominków próbuje mi się z góry wciskać bardzo drogie rozwiązania (niekoniecznie optymalne i mi potrzebne).

Kominek ma pełnić u mnie w domu funkcje raczej rekreacyjno - estetyczna czyli ma budować atmosferę, a nie być źródłem ogrzewania. Mamy w domu 100% podłogówki, nie ma rekuperacji. Marzy mi się kominek taki tradycyjny, w angielskim stylu, z białym portalem. Dziś w salonie pan pokazał nam wkład za ponad 7000 zł - jakiś niemiecki, chociaż nie widział naszego wnętrza, słysząc, że w miejscu gdzie ma stać kominek biegnie niestety podłogówka już od razu tłumaczył jakie wykona zbrojenie do ściany i tak dalej. Oczywiście cenię pomysłowość, ale nie jestem pewna czy to będzie konieczne i niezbędne.

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.Jednak czytać, najlepiej wypowiedzi nie kierowane do Ciebie i samemu wyciągać wnioski. Albo komuś zaufać, ale tu jawi się problem, że mogą to być próby manipulacji...:)

Zdun Darek B
21-05-2017, 09:09
Potrzebuję pomocy w kwestii wyboru kominka - jak i firmy wykonawczej,

Jednym słowem: do okazjonalnego palenia w kominku nie chciałabym płacić 7 koła za wkład, czy możecie mi podpowiedzieć jak mam się zabrać za temat kominka, dobór mocy, rodzaj wkładu i jak szukać fachowca, który dobierze nam optymalne rozwiązania, niekoniecznie te najdroższe.

Podaj przybliżony adres budowy , posiadamy rozbudowaną sieć sprzedaży , pomogę dobrać odpowiedniego wykonawcę z Twojej okolicy .

Inny niedrogi wkład ;

pestka56
21-05-2017, 11:19
Zero doswiadczenia i wiedzy z mojej strony. Czyli kratka nawiewna skutecznie działa. Myslałam, że może tam przy podłodze być wyższa temperatura. Nie chodzilo mi o nacisk.

wojtek1910
22-05-2017, 14:48
Dzień Dobry.
Mam pytanie odnośnie dystrybucji ciepła w istniejącym już kominku. Poniżej zamieszczam uproszczony schemat rozmieszczenia pomieszczeń odległość między kratkami wylotowymi a kominkiem to tak jak na rysunku około 8m kanału. Chciałbym rozprowadzić ciepło do 2 pomieszczeń tak jak na rysunku. Klatka schodowa na rys nr 1 prowadząca na poddasze jest nie ogrzewana tak jak całe poddasze

Czy można puścić te kanały grawitacyjnie ??? czy konieczna jest pompa.
Jaki przekrój przewodu ???
Jaka izolacja szczególnie ta na nieogrzewanej klatce ???

389764

Kominki Piotr Batura
22-05-2017, 22:35
Zadanie jest wykonalne, ale czy rękami majsterkowicza? To nie jest skomplikowane, ale wymaga odrobiny wyczucia i precyzji. Ocieplenie w części nieogrzewanej 15 - 20 cm wełny wokół rury. Przekroje 15 - 18 cm. Usytuowanie kanału nawiewnego najlepiej pod sufitem, ale nie zupełnie. Musisz zapewnić powrót powietrza do kominka (dołem), kanałami o podobnych przekrojach (mogą być trochę mniejsze)

wojtek1910
22-05-2017, 23:05
Myślałem o prostokątnych kanałach 200x90 mm. Tak myślałem że dedykowane pod rury rękawy nie sprostają zadaniu na nieogrzewanej klatce.Wełna to chyba dobry pomysł. Kominek jest zbudowany tak że dołem wpada powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje myślałem że to wystarczy jutro wrzucę zdjęcie. Tylko czy przy takiej długości kanału temperatura powietrza na wylocie będzie w stanie ogrzać tak odległe pomieszczenia. ??? Dodam że kominek jest na 140 m2. wiec zapas spory i jak dobrze się w nim napali to jest prawdziwa sauna ( w jednym pomieszczeniu:bash:)

P.s nie takie rzeczy ze szwagrem się robiło

Kominki Piotr Batura
22-05-2017, 23:32
Powrót powietrza faktycznie jest przez pomieszczenia ogrzewane. Musisz podciąć drzwi, albo w nich kratki porobić. Długość kanału nie była przeszkodą w moich realizacjach...Szwagier porządny?! ;)

wojtek1910
23-05-2017, 10:37
Szwagier... hmmmm ... zależy po jakim paliwie :stirthepot: ale ogólnie dobry chłopak.
Tylko tej długości się obawiałem ale skoro to nie jest problem po dobrej izolacji może będzie jakoś hulało.
Kratki w "okapie" musza być dużo niżej niż wyjście rur dpg ?

Kominki Piotr Batura
23-05-2017, 12:55
Różnica kilku - kilkunastu cm zwykle się sprawdza. Kanał delikatnie pod górkę też....Jak możesz zrobić próbę na prowizorce, to wszystko sam ogarniesz najlepiej przed montażem na stałe.

wojtek1910
23-05-2017, 21:21
Dzięki za rady! Teraz trzeba czekać na trochę wolnego i do roboty

maciekkr
24-05-2017, 10:07
Cześć,
Planuję w takim domku kominek https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-49-JGC1116
Ściany pototherm +15cm styropianu, do ogrzania salon i DGP na dwie większe sypialnie u góry. Palenie pewnie okazjonalne albo w okresach przejściowych. Dom w małopolsce, czyli zaostrzone normy (chyba) wydajności.
W jaką moc wkładu celować ? Czy musi mieć jakieś wyjścia do DGP, czy to załatwia zabudowa wkładu ? Można prosić jakieś przykłady (raczej tańsze rozwiązania) ?
Z góry dziękuję

Kominki Piotr Batura
25-05-2017, 08:15
Cześć,
Planuję w takim domku kominek https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-49-JGC1116 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.extradom.pl%2 Fprojekt-domu-bw-49-JGC1116)
Ściany pototherm +15cm styropianu, do ogrzania salon i DGP na dwie większe sypialnie u góry. Palenie pewnie okazjonalne albo w okresach przejściowych. Dom w małopolsce, czyli zaostrzone normy (chyba) wydajności.
W jaką moc wkładu celować ? Czy musi mieć jakieś wyjścia do DGP, czy to załatwia zabudowa wkładu ? Można prosić jakieś przykłady (raczej tańsze rozwiązania) ?
Z góry dziękujęSkoro nie ma być do grzania, nie skupiałbym się na mocy...W kwestii jakości, trzeba poczytać opinie i wyrobić sobie własną na tej podstawie. Jak zapytasz konkretnie, jeden poleci Ci Kratki, drugi Romotopa, a trzeci Hajduka...Jeszcze inni Robirena, Arysto, Hitze, Unico czy MCZ...I wszyscy będą mieli rację!;)

Zdun Darek B
25-05-2017, 09:00
raczej skup się na odpowiednio MAŁEJ mocy.... i jakości spalania + możliwość akumulacji dającej rozłożenie grzania w czasie.

axmaster
30-05-2017, 08:17
1. Specyfika budynku
- dom dwurodziny (bliźniak)
- powierzchnia: całkowita - 80m2 / użytkowa 74,71m2
- sciany: pustak max-19, ocieplenie Yetico Fasada Alfa 10cm
- strop: drewniany
- poddasze: użytkowe, ocieplone wełną 20cm
- okna: dwuszybowe
- ogrzewnie podstawowe gazowe, piec Junkers
- współczynnik przenikania ciepła dla ścian (dla t > 16st C): Kmax = 0.55 W/m2K
- mamy przygotowaną instalację nawiewową (mówiac kolokwialnie dzira w posadce z wylotem na zewnątrz budynku, o ile pamiętam nazywa się DGP)
2. Oczekiwania względem kominka
- kominek będzie bez płaszcza wodnego i będzie służył do dodatkowego dogrzewania mieszkania;
- planujemy palić w nim głównie w sezonie grzewczym (kilka godzin dzinnie)
- chcemy aby kominek był narożny
- kominek powinien być narożny, prostokątny, z boczną szybą, możliwe wąski
- bezawaryjność (o ile możemy o takim parametrze w odniesieniu do kominków mówić)
- dobry stosunek ceny do jakości

Proszę o poradę
- jakiej marki i mocy kominek wybrać;
- o co warto zadbać przed zakupem i instalacją;

Kominki Piotr Batura
31-05-2017, 05:16
Axmaster. Masz blisko...Ludzie ciągną do mnie nawet z drugiego końca Polski, żeby pogadać o tych wszystkich "stosunkach" kominkowych. Kupisz nie kupisz, ale co zobaczysz i przyswoisz to Twoje...Kilkanaście czynnych kominów w jednej firmie kominkowej! :)

Zdun Darek B
31-05-2017, 09:50
Romotop HEAT ?
Namiary na dobre firmy kominkowe w całej Polsce 663443321

Krakers70
02-06-2017, 20:06
Nie wiem gdzie o to pytać, a nie chce zakładać nowego tematu. Kupiłem szczotkę kominiarską do czyszczenia z sadzy kanałów spalinowych w ceramicznym wymienniku akumulacyjnym. Kanały mają 17x17 cm, szczotka jest okrągła 23 cm, więc muszę ją przyciąć. I tu pytanie: przyciąć ją dokładnie na wymiar kanałów, czy zrobić lekki naddatek? Tak, żeby dobrze zbierała, ale też żeby mi się nie zaklinowała w wymienniku.
Pozdrawiam

Kaizen
02-06-2017, 22:00
Nie wiem gdzie o to pytać, a nie chce zakładać nowego tematu. Kupiłem szczotkę kominiarską do czyszczenia z sadzy kanałów spalinowych w ceramicznym wymienniku akumulacyjnym. Kanały mają 17x17 cm, szczotka jest okrągła 23 cm, więc muszę ją przyciąć


Jak masz kwadratowe kanały, to IMO kupiłeś za małą szczotkę, bo przekątną masz ponad 24cm. Nie dotniesz jej tak:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=390428

Kominki Piotr Batura
04-06-2017, 08:28
Tak, tak Kaizen....jeszcze z centymetr naddatku by się przydał, bo przecie szczota się ugnie...:rolleyes:

Obsługa masy akumulacyjnej nie polega na szorowaniu ścian pionowych wymiennika szczotą, tylko kulturze spalania:

1.Suche drewno (do 20% wilgoci)
2.Wysoka temperatura w palenisku (okresowo 800-900 o C, albo więcej)
3.Wybieranie na dole systemu, tego co spadnie
4.Można trochę podrapać, ale nie wielkość się liczy, tylko technika :D

Jeśli ktoś spala drewno niewłaściwie, lub nie sezonowane, niedosuszone - żadna szczota mu nie pomoże...."lufa w krzokach", jak to Gustlik mawiał....

A teraz przykładowe fotki z systemowymi kanałami. Podobnej wielkości wyczystki mają KMS Ortnera, czy klocki z Ratha, Bruli.... Którędy chcecie te wasze szczoty wkładać?!
http://www.cebud.eu/news_images/333.

Krakers70
04-06-2017, 09:36
Pełna zgoda Piotrze, tylko po 5 latach użytkowania piecokominka czas w końcu wybrać to co się tam nazbierało i wyszorować całość. A nazbierało się, bo największe błędy w paleniu popełnia się na początku. Poza tym ekipy budowlane spalały tam wszystko co mniej więcej dało się spalić. O dawkowaniu powietrza nie wspomnę, po fakcie dowiadywałem się, że jak kończyli pracę, to po prostu zamykali dopływ powietrza i szli do domu zostawiając palenisko pełne kiszącego się opału :) Efekt - zapieczona wyczystka i to właśnie ta na dole, najbardziej potrzebna. Od lejącej się smoły oczywiście. Nie było rady - delikatnie ją rozwierciłem, lekko rozkułem i wyjąłem w dwóch kawałkach. Wygarnąłem ze środka węglarkę tłustej, woskowej w dotyku, bardzo czarnej sadzy w formie połyskliwych kryształków. Potem wyszczotkowałem całość i gotowe. Ta sadza strącona ze ścianek wymiennika była zupełnie inna - sucha, pylista, brązowa. Taka sama sadza jest w wymienniku wodnym, odkąd zacząłem ustawiać wyższą temperaturę startu na sterowniku pompy. Łatwo odchodzi od ścianek wymiennika, często sama spada. Kupię taką plastikową szczotkę do rur z kwasówki, w zupełności wystarczy, a łatwiejsza w obsłudze.

Kominki Piotr Batura
04-06-2017, 09:56
No tak...Piszesz o patologii. Na takie użytkowanie mam specjalne zapisy w gwarancji... ;)

Krakers70
04-06-2017, 11:04
:D
A szczotkę przepchałem przez wyczystkę 10 cm, oj miałem z tym zabawy, samo szczotkowanie też. Te druciane szczoty to ciężka artyleria na mocno zasyfiony komin. Przepychałem z oporem, a zmiana kierunku to już była siłownia. Umachałem się fest :) Teraz widzę, że niepotrzebnie, aż takie skrobanie nie było potrzebne. No i będę musiał kupić w Cebudzie nową wyczystkę. Ale to grosze.
Zresztą wymiennik wodny jest gorszy do czyszczenie, tam wybrać sadzę da się tylko odkurzaczem, więcej zakamarków.
Generalnie ciszę się, że mam to za sobą :D

Piotr Zaborniak
04-06-2017, 11:17
Szanowni Forumowicze zajmujący się budową kominków,

Zamierzam sprawić sobie kominek w miejscu, które przedstawiam na załączonym zdjęciu. Zależy mi na jak najbardziej płaskim urządzeniu (jak najmniejsza głębokość). Znalazłem w necie produkt Spartherm o nazwie Varia AS - 2Rh-4S, który według rysunku ma głębokość całkowitą niecałe 43 cm.
Ne mam bladego pojęcia na temat budowy kominków i moi fachowcy od innych rzeczy również nie potrafią nic doradzić, więc postanowiłem zadać kilka pytań na forum:

1) czy znacie jakieś inne porównywalne produkty o małej głębokości?
2) czy w miejscu gdzie będzie stał kominek robimy zwykłą wylewkę na styropianie (20 cm styro), czy budujemy jakiś specjalny fundament? (muszę wiedzieć, przed wylewkami)
3) jak rozwiązać problem dostępu do wyczystki (może jakieś miejsce na drewno, które zamaskuje drzwiczki?)
4) czym obudowuje się kominek? (płyta g-k, czy jakieś specjalne płyty)
5) ten komin jest już otynkowany, czy można zostawić tynk na wierzchu, czy trzeba go jeszcze dodatkowo obudować np. płytą g-k
6) czy znacie jakichś wykonawców, którzy projektują i wykonują kominki w Łodzi? (preferuję fachowców, którzy przy okazji sprzedają urządzenia, a nie sprzedawców, którzy przy okazji montują sprzedawane produkty)

ta Varia ma szerokość ok. 88 cm, a ja mam do dyspozycji ok. 135 cm obok komina.

mariana
18-07-2017, 08:51
Witam wszystkich budujących i nie tylko. To jeden z moich pierwszych postów, więc przepraszam jeżeli pytam o coś oczywistego. Mam pytanie , czy tynkować komin od kominka na użytkowym strychu. Wykonawca proponuje obłożenie komina wełną i obłożenie karton-gipsem. Z kolei znajomy twierdzi, że trzeba otynkować , a wcześniej położyć siatkę. Komin tradycyjny murowany.

MisiekNS
19-07-2017, 10:09
Witam,
Przede mną realizacja zabudowy kominka.
Czy konieczne jest zabudowywanie rur spalinowych (zdjęcia poniżej). Czy mogę zabudować samą ,,komorę'' a rury pozostawić na wierzchu - taki design :)
Czy to szkodzi w czymkolwiek lub jest niebezpieczne?

393360
393361

Kominki Piotr Batura
19-07-2017, 12:29
Witam wszystkich budujących i nie tylko. To jeden z moich pierwszych postów, więc przepraszam jeżeli pytam o coś oczywistego. Mam pytanie , czy tynkować komin od kominka na użytkowym strychu. Wykonawca proponuje obłożenie komina wełną i obłożenie karton-gipsem. Z kolei znajomy twierdzi, że trzeba otynkować , a wcześniej położyć siatkę. Komin tradycyjny murowany.Kominów nie powinno się okładać wełną, płytami, i tym podobnymi materiałami. Zabiegi te pozwalają oczywiście ładnie wykończyć często nieciekawy wizualnie element architektury wnętrza. Niestety ukrywają też jego stan...Dlatego twierdzenie, "że trzeba otynkować" jest właściwe. To zabieg wręcz pożądany i wynikający nie tylko z przepisów, czy prawa budowlanego. To dobra praktyka.... Komin to urządzenie bardzo ważne i niekiedy niebezpieczne. Dzięki tynkowi mamy kontrole nad jego stanem. Kominiarz umie "czytać" każdą rysę, pęknięcie takiego tynku, dzięki czemu można zawczasu podjąć kroki zapobiegawcze w przypadku spękania i rozszczelnienia tego elementu ewakuacji dymu lub spalin....

Kominki Piotr Batura
19-07-2017, 12:31
Witam,
Przede mną realizacja zabudowy kominka.
Czy konieczne jest zabudowywanie rur spalinowych (zdjęcia poniżej). Czy mogę zabudować samą ,,komorę'' a rury pozostawić na wierzchu - taki design :)
Czy to szkodzi w czymkolwiek lub jest niebezpieczne?

393360
393361Nie jest to zabieg ani niebezpieczny (oczywiście w pewnym sensie), ani niepożądany.

MisiekNS
19-07-2017, 14:31
Nie jest to zabieg ani niebezpieczny (oczywiście w pewnym sensie), ani niepożądany.

W pewnym sensie czyli jakie mogą być zagrożenia?

Kominki Piotr Batura
19-07-2017, 15:42
W pewnym sensie czyli jakie mogą być zagrożenia?Np tak ja w przypadku tej kozy...
http://blog.kominki-batura.pl/wp-content/uploads/2016/10/IMG_5258-e1477519698394-200x300.jpg
http://blog.kominki-batura.pl/montaz-odnowionej-kozy-z-koniem/
Jak się uprzesz i zaczniesz przytulać do rury, może Ci się odwdzięczyć nadmiernym ciepłem...;)

animuss
19-07-2017, 19:34
Witam wszystkich budujących i nie tylko. To jeden z moich pierwszych postów, więc przepraszam jeżeli pytam o coś oczywistego. Mam pytanie , czy tynkować komin od kominka na użytkowym strychu. Wykonawca proponuje obłożenie komina wełną i obłożenie karton-gipsem. Z kolei znajomy twierdzi, że trzeba otynkować , a wcześniej położyć siatkę. Komin tradycyjny murowany.

Kominów nie powinno się okładać wełną, płytami, i tym podobnymi materiałami. Zabiegi te pozwalają oczywiście ładnie wykończyć często nieciekawy wizualnie element architektury wnętrza. Niestety ukrywają też jego stan...Dlatego twierdzenie, "że trzeba otynkować" jest właściwe. To zabieg wręcz pożądany i wynikający nie tylko z przepisów, czy prawa budowlanego. To dobra praktyka.... Komin to urządzenie bardzo ważne i niekiedy niebezpieczne. Dzięki tynkowi mamy kontrole nad jego stanem. Kominiarz umie "czytać" każdą rysę, pęknięcie takiego tynku, dzięki czemu można zawczasu podjąć kroki zapobiegawcze w przypadku spękania i rozszczelnienia tego elementu ewakuacji dymu lub spalin....
To są praktyki z XX wieku i w tamtym czasie jest pełna zgoda, ale mamy XXI wiek i urządzenia spalające paliwa stale bardziej sprawne, z coraz niższą temperaturą spalin.
Kominy na strychach i nieogrzewanych przestrzeniach dachowych trzeba ocieplać wełną skalną, żeby nie dochodziło do kondensacji, która również jest zabójcza dla komina. Kondensat niszczy wiązania w cegle i w zaprawie. Oczywiście nie rezygnujemy z otynkowania komina o czym pisał Piotr.
Tynkowanie kominów od zewnątrz poprawia ciąg kominowy, są praktyki że i od wewnątrz (szlamowanie) tynkuje się przewody dymowe.
Kominiarze w tych czasach posiadają kamery inspekcyjne, zajrzą w każdą dziurę.

Kominki Piotr Batura
19-07-2017, 20:26
Pytanie było o komin do kominka, a nie do urządzeń kondensujących....Kominy z XXI wieku mają wełnę w środku, są odporne na kondensat - na zewnątrz zaś trzeba je otynkować i nie ma potrzeby drugi raz dodatkowo okładać wełną. Tynkowanie komina w celu poprawy jego ciągu, to leczenie syfa pudrem.....Szlamuje się stare kominy....Poplątanie z pomieszaniem. Animus się wyraźnie nudzi...:D

animuss
22-07-2017, 13:18
Odniosłem się do kominów tradycyjnych murowanych. a kominek to urządzenia spalające paliwa stale.

St@nley
26-07-2017, 21:39
Podpowiedzcie lepiej najpierw zrobić zabudowę kominka narożnego do samego stropu i do niego "dojechać" sufitem podwieszany, czy może odwrotnie zrobić sufity podwieszane a na końcu zabudowę kominka?

Kominki Piotr Batura
27-07-2017, 06:13
Generalnie - wykonawczo bez znaczenia. Ale kominek wchodzący w przestrzeń podwieszaną to zazwyczaj nieporozumienie.

St@nley
27-07-2017, 16:11
Generalnie - wykonawczo bez znaczenia. Ale kominek wchodzący w przestrzeń podwieszaną to zazwyczaj nieporozumienie.
Czyli generalnie lepiej najpierw zrobić sufit podwieszany a kominek pod nim? Myślałem, że lepiej odwrotnie i dodatkowo plyty krzemionowo wapniowe przykleić do strop żelbetowego?

Elzbieta 1
27-07-2017, 21:31
Witam i bardzo prosze o pomoc panow, ktorzy sie znaja w temacie kominkow. Sprobuje opisac sytuacje jak najjasniej. A ze jestem blondynka to prosze o wyrozumialosc i cierpliwosc :).
Mamy w domu kominek z plaszczem wodnym, ktory ponoc nie pasuje do podlaczonego systemu tzn. wedlug instalatora, ktory to kupil i montowal "pole grzania" to 1-1,5m od kominka. Przy piecu na scianie podlaczone sa jakies dwa wyswietlacze, ktore pokazuja rozne wartosci. Dla mnie wazny jest tylko jeden z nich (pokazuje temp. na piecu) i nie moze przekraczac 70st. Zdarzylo sie 2 razy, ze bylo 80 i wlacza sie alarm.
Poniewaz instalator mial wiecej przewinien na sumieniu niz wytlumaczenie nam dlaczego podlaczyl piec nie pasujacy do calosci instalacji podziekowalismy za wspolprace. Kolejni fachowcy albo znajomi, ktorych prosilismy o porade co z tym fantem zrobic mieli rozne pomysly ale wszyscy byli zgodni co do tego, ze piec trzeba wymienic.
Piec, ktory mamy teraz to ZUZIA 19 (Kratki). Dom ogrzewany jest pompa cieplna ale chcialabym miec kominek obudowany kaflami, ktory w razie awarii pradu (albo mojej zachcianki) ogrzewal by parter domu .
Bardzo prosze o porade co powinnam zrobic.

animuss
27-07-2017, 22:48
Witam Mamy w domu kominek z plaszczem wodnym, ktory ponoc nie pasuje do podlaczonego systemu tzn. wedlug instalatora, ktory to kupil i montowal "pole grzania" to 1-1,5m od kominka. Przy piecu na scianie podlaczone sa jakies dwa wyswietlacze, ktore pokazuja rozne wartosci. Dla mnie wazny jest tylko jeden z nich (pokazuje temp. na piecu) i nie moze przekraczac 70st. Zdarzylo sie 2 razy, ze bylo 80 i wlacza sie alarm.
.

Większość Energi ZUZIA 19 przekazuje wodzie czyli w instalację C.O. dlatego
"pole grzania" to 1-1,5m od kominka
Jak często w niej palicie?

Kominki Piotr Batura
28-07-2017, 06:20
Czyli generalnie lepiej najpierw zrobić sufit podwieszany a kominek pod nim? Myślałem, że lepiej odwrotnie i dodatkowo plyty krzemionowo wapniowe przykleić do strop żelbetowego?Robiąc w sposób, który opisałeś, stworzysz strefę w której uwięzisz gorące powietrze. Najlepsze rozwiązanie to zwieńczenie komory kominka na równi z górną krawędzią kratek wylotowych. Do tego dochodzi kwestia umieszczenia kratek w pewnej odległości od sufitu. Czyli kominek kończy się w zasadzie ok 30-40 cm od sufitu. Reszta to atrapa lub komora dekompresyjna....

Kominki Piotr Batura
28-07-2017, 06:23
Witam i bardzo prosze o pomoc panow, ktorzy sie znaja w temacie kominkow. Sprobuje opisac sytuacje jak najjasniej. A ze jestem blondynka to prosze o wyrozumialosc i cierpliwosc :).
Mamy w domu kominek z plaszczem wodnym, ktory ponoc nie pasuje do podlaczonego systemu tzn. wedlug instalatora, ktory to kupil i montowal "pole grzania" to 1-1,5m od kominka. Przy piecu na scianie podlaczone sa jakies dwa wyswietlacze, ktore pokazuja rozne wartosci. Dla mnie wazny jest tylko jeden z nich (pokazuje temp. na piecu) i nie moze przekraczac 70st. Zdarzylo sie 2 razy, ze bylo 80 i wlacza sie alarm.
Poniewaz instalator mial wiecej przewinien na sumieniu niz wytlumaczenie nam dlaczego podlaczyl piec nie pasujacy do calosci instalacji podziekowalismy za wspolprace. Kolejni fachowcy albo znajomi, ktorych prosilismy o porade co z tym fantem zrobic mieli rozne pomysly ale wszyscy byli zgodni co do tego, ze piec trzeba wymienic.
Piec, ktory mamy teraz to ZUZIA 19 (Kratki). Dom ogrzewany jest pompa cieplna ale chcialabym miec kominek obudowany kaflami, ktory w razie awarii pradu (albo mojej zachcianki) ogrzewal by parter domu .
Bardzo prosze o porade co powinnam zrobic.Niekoniecznie Zuzia jest problemem, choć to produkt z dolnej półki....Z opisu wynika konieczność znalezienia dobrego fachowca. Kratki to duża firma z ambicjami, powinni Ci pomóc.

St@nley
28-07-2017, 07:36
Robiąc w sposób, który opisałeś, stworzysz strefę w której uwięzisz gorące powietrze. Najlepsze rozwiązanie to zwieńczenie komory kominka na równi z górną krawędzią kratek wylotowych. Do tego dochodzi kwestia umieszczenia kratek w pewnej odległości od sufitu. Czyli kominek kończy się w zasadzie ok 30-40 cm od sufitu. Reszta to atrapa lub komora dekompresyjna....
Dzięki to już wszystko jasne, najpierw zrobię sufity a później na spokojnie zabudowę kominka.

Elzbieta 1
28-07-2017, 08:59
Większość Energi ZUZIA 19 przekazuje wodzie czyli w instalację C.O. dlatego
Jak często w niej palicie?

Piec mamy od dwoch sezonow grzewczych (od stycznia 2016) i palilismy prawie codziennie w zimie.

Elzbieta 1
28-07-2017, 09:04
Niekoniecznie Zuzia jest problemem, choć to produkt z dolnej półki....Z opisu wynika konieczność znalezienia dobrego fachowca. Kratki to duża firma z ambicjami, powinni Ci pomóc.

Piotrze, jezeli Zuzia nie jest dobrym piecem to w ktora strone powinnam sie obrocic?
Czy wogole dzwonic do firmy KRATKI?
Dobry fachowiec.... ten, ktory nam robil instalacje tez mial byc dobry.....

Kominki Piotr Batura
28-07-2017, 12:14
Piotrze, jezeli Zuzia nie jest dobrym piecem to w ktora strone powinnam sie obrocic?
Czy wogole dzwonic do firmy KRATKI?
Dobry fachowiec.... ten, ktory nam robil instalacje tez mial byc dobry.....Dolna półka, to nie znaczy, że całkiem bee...Moja żona ma Citroena, co nie znaczy, że tym się jechać nie da...;) Dzwon do Kratek! Nie pasują mi te symptomy, ale na odległość to sobie można gdybać. Może Kratki kogoś kumatego podeślą. To ambitna firma.

animuss
28-07-2017, 20:32
Piec mamy od dwoch sezonow grzewczych (od stycznia 2016) i palilismy prawie codziennie w zimie.Nie znam waszej instalacji, ani jaką tam macie pompkę, ale pamiętaj, że Wasz dom ogrzewany jest jeszcze tą pompą ciepła i po wymianie kominka z wodnego na powietrzny, możesz mieć niedogrzane pomieszczenia dalej od kominka, oraz większe rachunki za prąd.

Aimell
02-08-2017, 15:30
Bardzo proszę o poradę, w zakresie pieca wolnostojącego narożnego (tzw kozy) i kwestii wykończenia ściany, która jest oddalona od tylnych ścian pieca o ok. 30 cm.

Wprowadziłem się do urządzonego mieszkania w poniemieckiej kamienicy kilka lat temu. Nie dostałem pozwolenia na kominek, jedynie na kozę stąd mój wybór. Piec grzał kilka lat (ok 5) i przy malowaniu i jego odsunięciu okazało się, że ściana lekko popękała i stała się jakby pusta. Na ścianach jest gładź natomiast, ona jest położona na tynk (po łatwości skucia domyślam się, że z minionej epoki - duża zawartość piasku etc).

Moje pytanie dotyczy kwestii położenia... i tu no właśnie mam dylemat. Czy kamień (taki dostępny w markecie) nada się na taką ścianę w kontekście temperatur? Może płytki szamotowe - choć tu zapewne nie przeskoczę żony pod kątem estetyki. Więc może i to i to? Jak zabezpieczyć taką powierzchnię (stara cegła) przed położeniem elementów wykończeniowych?

Z góry dziękuję za poradę.

pestka56
02-08-2017, 16:15
Płyty szamotowe mozna bardzo pięknie wykończyć tynkiem ognioodpornym. Chociaż ja bym zachowała ich surowość.
Ale jeśli żona oporna w tym względzie, to są płyty krzemianowo-wapniowe (http://www.vitcas.pl/izolacje-wysokotemperaturowe).
Kamień też może być, np. piękny jest czrny łupek filitowy, np ten http://www.mapstone.pl/black-slate-naturalny

Aimell
02-08-2017, 16:32
394157

Tak to wygląda na teraz. Ok 2-3 cm starego tynku, który się słabo trzymał...

animuss
02-08-2017, 19:57
Bardzo proszę o poradę, kwestii wykończenia ściany.

Piec grzał kilka lat (ok 5) i przy malowaniu i jego odsunięciu okazało się, że ściana lekko popękała i stała się jakby pusta. Na ścianach jest gładź natomiast, ona jest położona na tynk (po łatwości skucia domyślam się, że z minionej epoki - duża zawartość piasku etc Ok 2-3 cm starego tynku, który się słabo trzymał....

Tynk trzeba nałożyć ponownie, to jest pewnie komin z większą ilością kanałów.
W starych kamienicach tynki tak się trzymają.
Koza mogła być też za blisko przystawiona do ścian.

najtlajf
17-08-2017, 07:25
Witam serdecznie,

Proszę o poradę w kwestii podłączenia kozy w salonie. Czy podłączenie tego piecyka w sposób jaki przedstawiłem na wizualizacji jest prawidłowy i w piecyku będzie odpowiedni ciąg, czy może to nie ma prawa to zadziałać?

Dlaczego rozważam takie podłączenie a nie bezpośrednio z salonu do komina:

1. Chęć ogrzania także holu przez zakręcającą tam rurę kominową.
2. Chyba mimo wszystko łatwiejsze podłączenie, ponieważ w tym przypadku przebijam się przez ścianę salonu na wylot rurą i podłączenie się do komina od strony holu wymaga jedynie przebicia się przez cienką ścianę komina, a w przypadku podłączenia się bezpośrednio z salonu muszę przebić się do komina przez 30cm ścianę w salonie.

Spójrzcie proszę na wizualizację i napiszcie swoją opinię.

Z góry dziękuję.394976

Kominki Piotr Batura
17-08-2017, 08:52
Czy tam nie ma jakiegoś drewna? Bo jeśli nie, możesz zrobić próbę - powinno hulać...Oczywiście wszystko zależy od pozostałych elementów: średnicy i wysokości komina. Przejście przez ścianę zdylatuj wełną.

najtlajf
17-08-2017, 12:15
Drewna nie ma, wszystkie ściany są murowane. Średnica rur do tej kozy to 140mm, przewód kominowy ma wysokość ok. 5 metrów (koza ma stać na piętrze w domu). Dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że takie podłączenie zadziała, bo pracy jest sporo, a nie chciałbym się zawieść, że po podłączeniu wszystkiego nie będzie ciągu.

Liczę na jeszcze jedną wypowiedź nt. mojej propozycji podłączenia kozy do komina.

Przeczytałem już niemal całe forum o kominkach i znalazłem kilka ciekawych informacji, że w poziomym kanale mogą zbierać się duże ilości sadzy i często trzeba będzie ten przewód czyścić.

Przychodzą mi do głowy dwa rozwiązania problemu:

1. Z kozy puścić rurę 45 st. aby pod kątem przechodziła przez ścianę i potem kolanem 90 st. przyłączyć się do komina.
2. Całkiem olać te przechodzenie przez ściany i podłączyć się do komina bezpośrednio z salonu.

Proszę o opinię.

Kominki Piotr Batura
17-08-2017, 20:54
Paląc, nie wędząc drewno...drewno, a nie jakieś mokre paskudztwo - nie będziesz produkował dużo osadu. Kanał poziomy można zaopatrzyć w wyczystkę i zgarniać do paleniska popiół, czy sadzę. Z paleniska łatwo to wybrać. Rozwiązanie pod kątem 45 st będzie oczywiście bezobsługowe. Pod warunkiem jak wyżej....

najtlajf
18-08-2017, 06:05
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Suriel
18-08-2017, 07:25
Witam serdecznie, po raz pierwszy pisze na forum choć przyznam że często tu zaglądam. . Tym razem jednak problem mnie przerósł i poszukuje pomocy.

Problem jest następujący. Mam miejsce na wkłada kominkowy narożny i taki zamierzam kupić. Szerokość miejsca po wykonaniu tynków wynosi 36cm głębokość z lewej strony, 75 cm szerokość. Głębokość nie jest istotna ponieważ mogę go dowolnie wysunąć w przód, że się tak wyrażę.
Dom ma powierzchnię około 140m2 i tyle chciałbym ogrzać, grzejąc rekreacyjnie. Kominek ma być tylko alternatywą na wypadek awarii w zimie prądu (ostatnio wyłączenie trwało to 33godziny).
Myślałem wstępnie o wkładzie typu Pama Diablo LP niestety ma on szerokość 67cm co powoduje ze jak dodamy jeszcze parę centymetrów na wermikulit czy szamot to odległość o d boku pieca do ściany wyniesie około 5 cm. Wprawdzie jest to bok krótszy za którym znajduje się już komin systemowy ale nieco się obawiam.

Proszę o pomoc. Każda porada mile widziana.:)

forscher
18-08-2017, 08:27
Wprawdzie jest to bok krótszy za którym znajduje się już komin systemowy ale nieco się obawiam.



że sie tak zapytam...by miec jasność

czego się obawiasz?

i to - jak piszesz - przy grzaniu REKREACYJNYM...

pestka56
18-08-2017, 12:56
Jaki by ten komin nie był, to musi być płyta kw 3 cm i 10 cm od płyty do korpusu wkładu.

Zdun Darek B
18-08-2017, 19:07
Może lepiej pomyśleć o takim...

Kominki Piotr Batura
20-08-2017, 06:04
Witam serdecznie, po raz pierwszy pisze na forum choć przyznam że często tu zaglądam. . Tym razem jednak problem mnie przerósł i poszukuje pomocy.

Problem jest następujący. Mam miejsce na wkłada kominkowy narożny i taki zamierzam kupić. Szerokość miejsca po wykonaniu tynków wynosi 36cm głębokość z lewej strony, 75 cm szerokość. Głębokość nie jest istotna ponieważ mogę go dowolnie wysunąć w przód, że się tak wyrażę.
Dom ma powierzchnię około 140m2 i tyle chciałbym ogrzać, grzejąc rekreacyjnie. Kominek ma być tylko alternatywą na wypadek awarii w zimie prądu (ostatnio wyłączenie trwało to 33godziny).
Myślałem wstępnie o wkładzie typu Pama Diablo LP niestety ma on szerokość 67cm co powoduje ze jak dodamy jeszcze parę centymetrów na wermikulit czy szamot to odległość o d boku pieca do ściany wyniesie około 5 cm. Wprawdzie jest to bok krótszy za którym znajduje się już komin systemowy ale nieco się obawiam.

Proszę o pomoc. Każda porada mile widziana.:)W przypadku Pamy 5 cm nie powinno stanowić problemu...Problemem może być okładzina (materiał na obudowę) - nie każda to wytrzyma. Wermikulit i szamot z pewnością tak. Możesz zapytać producenta wkładu, czy widzi jakiś problem z gwarancją. Testowałem ten wkład w gorszych warunkach.

Zdun Darek B
20-08-2017, 06:42
Wkład głębokości 37 cm a cała zabudowa 45 , grubość tylnej ścianki z kafla 2 cm , czyli luz 6 cm

Suriel
20-08-2017, 17:38
Serdecznie dziękuje za informacje. Bałem się owej małej odległości ale skoro Pama była testowana w gorszych warunkach i daje radę, to pozostanę przy tym wkładzie. Głównie chodzi o kwestie finansowe. Ale również dlatego, że te mniejsze wkłady mogą nie dać rady ogrzać domu w wypadku kiedy byłaby taka nagła potrzeba. Jeszcze raz to przemyślę na spokojnie zanim zamówię wkład. Jak przyjdzie ustawię i zobaczę jak to się prezentuje kiedy wszystko już stoi na swoim miejscu.

Co do obudowy zamieram ją wykonać sam z głownie z powodu wspomnianego powyżej. Choć widzę, że na forum wśród samoróbek obudowy króluje wermikulit, to wstępnie myślałem bardziej szamocie. Wydaje mi się jakiś taki bardziej naturalny dla kominka. Odkąd sięgnę pamięcią babcine piece były zawsze gorące na zewnątrz i dawało to jakiś taki urok tym paleniskom. Tak też wolałbym zrobić na zewnątrz obudowy. Natomiast w środku, od strony tej fatalnej strony komina gdzie odległość będzie 5-6cm nie wiem czy dać lepiej wermikulit, by odbijał ciepło z powrotem na wkład (wydaje mi się słabym pomysłem bo tam ciasno i wyjątkowo gorąco się zrobi, no i łączenie wermikulitu z szamotem wydaja się cokolwiek karkołomne i chyba nikt tego nie robi) czy też szamot by oddawał gorąco na komin i w powietrze (tez kiepski pomysł). Zupełnie jak podczas wyborów do parlamentu, trzeba wybrać mniejsze zło i tyle, choć na końcu może się okazać że zrobiło się dokładnie odwrotnie :p

Serdecznie dziękuję za wszystkie dotychczasowe podpowiedzi.

Gites
24-08-2017, 12:50
Dzień dobry,
Zamierzam zainstalować kominek wolnostojący w nowo budowanym domu drewnianym-szkieletowym o powierzchni 104m2 z podłogówką, pompą ciepła i rekuperacją. Połowa domu to wnętrze otwarte do kalenicy. Kominek będzie stał przy ścianie szczytowej, delikatnie w bok od osi domu (kalenicy) i będzie pełnił głównie rolę dekoracyjną i do mysania (jak to się ładnie w Szwecji nazywa ;) ). Wylot spalin z kominka ma być w postaci długiej rury idącej pionowo przez całe to otwarte wnętrze i dalej przez dach na zewnątrz.
Co do samych modeli, podobają mi się te stojące na "nodze", np. KOZA AB S/N/O z kaflowymi panelami bocznymi (cena około 5tys zł). Naczytałem się w różnych miejscach, że nie ma co sobie głowy zawracać ofertą firmy Kratki.pl więc innymi modelami, które przychodzą mi na myśl są EVORA T lub LAREDO T firmy Romotop. Są nieco droższe ale i opinie o nich są lepsze.
Ogarnięcie tematu samego kominka wydaje się proste ale sen z powiek spędza mi przewód kominowy. Jakby nie było będzie to 6-cio metrowa rura, która musi być odpowiednio zamocowana oraz uszczelniona i zdylatowana (jest w ogóle takie słowo? ;) ) w miejscu przejścia przez dach. Ma ona oczywiście jednocześnie estetycznie wyglądać. Próbowałem znaleźć jakieś przekroje konstrukcyjne lub nawet oferty w necie ale nie znalazłem nic interesującego. Czy każda, pierwsza lepsza firma zajmująca się montażem kominków będzie potrafiła ogarnąć temat instalacji tego typu rozwiązania?
Pozdrawiam,
Gites

pawelprab
24-08-2017, 14:14
witaj ALTERM czy jest obowiążek PRZEPIS ,PARAGRAF nakazujący zrobić dolot powietrza z zewnatrz pod palenisko kominka? Czy to jest NAKAZ zapis w prawie budowlanym warunkach technicznych. Z góry dzieki Mie interesuje zapis prawny a nie przemyslenia czy potrzebny dolot czy nie

Zdun Darek B
24-08-2017, 19:37
Dolot powietrza do spalania NIE POD palenisko tylko DO PALENISKA , oczywiście szczelnie podłączone , tak aby brało ono udział w spalaniu drewna a NIE CHŁODZENIU wnętrza obudowy kominkowej ............

pestka56
24-08-2017, 21:15
Pod palenisko też musi być, bo musi korpus schładać, ale to jest powietrze z wnętrza pomieszczenia. A poza tym to sposób ogrzewania pomieszczenia.

Kaizen
24-08-2017, 21:36
witaj ALTERM czy jest obowiążek PRZEPIS ,PARAGRAF nakazujący zrobić dolot powietrza z zewnatrz pod palenisko kominka? Czy to jest NAKAZ zapis w prawie budowlanym warunkach technicznych.

Nie ma. Możesz spalać powietrze z pomieszczenia, chyba, że masz wentylację mechaniczną wyciągową (a nie zrównoważoną lub nadciśnieniową).

pestka56
25-08-2017, 00:03
Może spalać. Wolnoć Tomku... Tyle, że wkład zużywa masę tlenu.

Kaizen
25-08-2017, 00:27
Może spalać. Wolnoć Tomku... Tyle, że wkład zużywa masę tlenu.

I powoduje ciąg, więc wysysa powietrze (zużyte) z pomieszczenia - czyli ta naprawdę wspomaga wentylację i dostarcza świeżego powietrza.

pestka56
25-08-2017, 01:08
Pod warunkiem, że gdzieś jest nawiew tego powietrza.

A tak gwoli ścisłości, zużyte powietrze to dwutlenek węgla. Ogień potrzebuje tlenu.

Kaizen
25-08-2017, 01:16
Pod warunkiem, że gdzieś jest nawiew tego powietrza.

A tak gwoli ścisłości, zużyte powietrze to dwutlenek węgla. Ogień potrzebuje tlenu.

Jak produkty spalania dostają się do pomieszczenia, to poważny problem.

A zużyte powietrze to nie dwutlenek węgla. To dalej w większości azot. Ma trochę więcej dwutlenku węgla, i mniej tlenu niż to za oknem. Jest trochę wilgotniejsze i może zawierać trochę więcej śmierdzących i szkodliwych substancji.

pestka56
25-08-2017, 01:28
Dobrze wybudowany kominek czy piec, właściwie funkcjonujący wkład, dobry ciąg w kominie i wszystko może być na nic, gdy użytkownik nie umie się takim sprzętem posługiwać:(

A powietrze jak zwał tak zwał, tylko spróbuj rozpalić w kominku, gdy nawiew do paleniska jest z pomieszczenia, a to pomieszczenie nie ma nawiewu.

Kaizen
25-08-2017, 06:28
A powietrze jak zwał tak zwał, tylko spróbuj rozpalić w kominku, gdy nawiew do paleniska jest z pomieszczenia, a to pomieszczenie nie ma nawiewu.

§ 132 p. 3 Rozporządzenia w sprawie WT.

Kominki Piotr Batura
26-08-2017, 05:36
Pestka. Konieczność doprowadzenia powietrza do spalania jest oczywista jak słońce. Konieczność robienia dolotu to mit.

Marian_86
30-08-2017, 11:25
Witam forumowiczów,

jestem w trakcie budowy domu murowanego letniskowego z zamiarem użytkowania weekendowo również w zimie.
Domek będzie miał powierzchnię 75 m2 z antresolą nad częścią salonu, a na górze 2 pokoje z oknami dachowymi.

Jestem zainteresowany ogrzewaniem domu za pomocą ogrzewania podłogowego elektrycznego ze sterowaniem GSM plus kozą.
Na chwilę obecną wybór padł na kozę K9 z firmy kratki:
https://kratki.com/sklep/pl/produkt/1472/koza-k9-pw-fi-150

Szukam odpowiednio dużej kozy która zapewni mi dłuższe grzanie bez konieczności ciągłego zaglądania do niej.
Czytałem na forum że dolot powietrza z zewnątrz jest istotny. Czy ta koza będzie odpowiednia czy polecacie coś innego?

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi co do kozy i ogrzewania.
Pozdrawiam,
Marian

pestka56
30-08-2017, 17:44
Pestka. Konieczność doprowadzenia powietrza do spalania jest oczywista jak słońce. Konieczność robienia dolotu to mit.

Dlaczego mit?

Krakers70
30-08-2017, 18:04
Piotrowi zapewne chodzi o zaprzęgnięcie kominka do wentylacji naturalnej. Rozproszone nawiewy np. pod oknami dostarczają świeżego powietrza, kominek pełni funkcję kratki wywiewnej. Wtedy powietrze do spalania - przynajmniej częściowo - powinno być pobierane z wnętrza domu.

pestka56
30-08-2017, 18:53
Ale wtedy, tak jak piszesz, palenisko pobiera powietrze z wnętrza domu. Nie każdy dom się do tego nadaje, np. te z rekuperacją.

Kominki Piotr Batura
30-08-2017, 19:28
Pestka. Dolot w domach z WM nie podlega dyskusji...:)

pestka56
30-08-2017, 19:40
Pestka. Dolot w domach z WM nie podlega dyskusji...:)

Wytłumacz te zależności KAIZENowi, bo chyba nie przypuszczasz, że ciągnąc za język sdunów o d tak dawna, nie wiem o ta takiej podstawowej rzeczy

K@mil_
06-09-2017, 07:02
Cześć,
Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc pozwolę sobie napisać tutaj.
Wczoraj był u nas pan z firmy sprzedającej i montującej kominki. Żona sobie wymyśliła, no więc będzie kominek do rekreacyjnego, świąteczno-zimno weekendowego przepalania. Upierała się za wkładem, ja skłaniałem się bardziej ku kozie (bardziej mi jakoś pasuje do naszego salonu).
Po chwili dyskusji i przymiarek (mamy bzdurnie doprowadzone powietrze względem otworu w kominie - wymaga przeróbki) stanęło na kozie.
Ów wspomniany Pan polecał sprzęty Jotula, ale cena troszkę za wysoka, jednak nie upierał się, że musi nam wepchnąć koniecznie tę firmę. Stanęło na tańszych rozwiązaniach THORMA.

Ktoś ma jakieś doświadczenia z tą firmą? Cena za kozę w okolicach 2800-3000zł z tych, które nas zainteresowały.

pestka56
06-09-2017, 08:46
.....Stanęło na tańszych rozwiązaniach THORMA.

Ktoś ma jakieś doświadczenia z tą firmą? Cena za kozę w okolicach 2800-3000zł z tych, które nas zainteresowały.


Jeśli Cię stać, albo znajdziesz kozę Jotula z drugiej ręki (ma taką Waniliana od roku), to bierz.
Natomiast o Thormę, ale o wkład możesz zapytać Gaję2. Ma Valencję. To nieduży płaski wkład o nowoczesnej formie. Jeśli Cię to interesuje, to TU (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245834-Nigdy-nie-jest-za-p%C3%B3%C5%BAno-%E2%80%93-czyli-nasz-pierwszy-ostatni-dom&p=7266139&highlight=Thorma#post7266139) od postu 2159 do 2172 była dyskusja o wyglądzie i usytuowaniu w salonie. Narysowałam trochę pomysłów na obudowy. Dalej też. Zobacz też u ewedeli (TU (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?245593-nasza-parter%C3%B3wka/page5&highlight=thorma)). Ona wybrała o ile pamiętam Alikante (też zrobiłam trochę obrazków inspiracyjnych). W obu wątkach sporo było zastanawiania się nad małymi wkładami. Gdzieś tam u Ewedeli robiłam listę niedużych wkładów. Wątek krótki, znajdziesz bez problemu.

K@mil_
07-09-2017, 10:27
Dziękuję bardzo za linki ;)

niktspecjalny
08-09-2017, 08:30
Witam.Baturka ratuj.

https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,37401,mpid,5,uid,9b86c705a0e0631b,/DSC_0011.JPG?f=DSC_0011.JPG



















https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,37401,mpid,6,uid,9b86c705a0e0631b,/DSC_0010.JPG?f=DSC_0010.JPG

niktspecjalny
08-09-2017, 08:32
Jakoś dziwnie mi się wklejają te skany z maila.Pomóż i podpowiedz jak zobaczysz ten kosztorys i zestawienie.Robocizna 7000 zł.Bez KG tylko obudowa z płyt krzemianowo ............

niktspecjalny
08-09-2017, 09:05
Halo Panie inżynierze!
Odpowiedz mi proszę.

pestka56
08-09-2017, 09:20
NS, ogóle się nie wkleiły. Nie ma fotek

moniss
08-09-2017, 17:41
Jak to poprawić?
Trójnik zrobiony w kierunku pomieszczenia, a kominek jest z boku.
396336
Co ciekawe wszystko robiła ta sama kominowo-kominkowa ekipa. Mówią, że poprawią trójnik, ale nie mówią jak. Zachodzi obawa, że to jeszcze bardziej zepsują.
Żeby było ciekawiej, to wylewki są już zrobione.

Zdun Darek B
08-09-2017, 18:59
Piotrowi zapewne chodzi o zaprzęgnięcie kominka do wentylacji naturalnej. Rozproszone nawiewy np. pod oknami dostarczają świeżego powietrza, kominek pełni funkcję kratki wywiewnej. Wtedy powietrze do spalania - przynajmniej częściowo - powinno być pobierane z wnętrza domu.

Kominek jako jako element wentylacji domu ?? Wolne żarty.

Zdun Darek B
08-09-2017, 19:02
Jak to poprawić?
Trójnik zrobiony w kierunku pomieszczenia, a kominek jest z boku.
396336
Co ciekawe wszystko robiła ta sama kominowo-kominkowa ekipa. Mówią, że poprawią trójnik, ale nie mówią jak. Zachodzi obawa, że to jeszcze bardziej zepsują.
Żeby było ciekawiej, to wylewki są już zrobione.

Ewidentnie ktoś się tu "nie dogadał "
Trójnik z nieodpowiedniej strony .
Wysokość umieszczenia owego trójnika zbyt mała jak na tak odsunięty wkład.

Kominki Piotr Batura
09-09-2017, 08:24
Kominek jako jako element wentylacji domu ?? Wolne żarty.Witamy na forum zduna, który myśli że już się niczego w życiu nie nauczy...;)

Kominki Piotr Batura
09-09-2017, 08:25
Jak to poprawić?
Trójnik zrobiony w kierunku pomieszczenia, a kominek jest z boku.
396336
Co ciekawe wszystko robiła ta sama kominowo-kominkowa ekipa. Mówią, że poprawią trójnik, ale nie mówią jak. Zachodzi obawa, że to jeszcze bardziej zepsują.
Żeby było ciekawiej, to wylewki są już zrobione.To jest do naprawienia....oczywiście ważne jest "jak"...

moniss
09-09-2017, 09:02
To jest do naprawienia....oczywiście ważne jest "jak"...

No właśnie owo "jak" wszystkich interesuje bo Ci, którzy to robili mówią, że poprawią i trójnik będzie z boku, ale nie mówią w jaki sposób to zrobią. Coś na zasadzie "będzie pan zadowolony". Inwestorzy boją się, że zamiast poprawić, zniszczą im cały komin.
A jak to można poprawić aby było w miarę porządnie a nie jakaś polepa?

moniss
09-09-2017, 09:05
Ewidentnie ktoś się tu "nie dogadał "
Trójnik z nieodpowiedniej strony .
Wysokość umieszczenia owego trójnika zbyt mała jak na tak odsunięty wkład.

Dokładnie tak.
A od początku, i nawet wedle projektu, kominek miał być z boku o czym "fachowcy" wiedzieli jeszcze przed postawieniem komina.

Remiks
09-09-2017, 17:38
Raczej na pewno nie da się zrobić wyjścia w stronę kominka. Komin wygląda na taki z kanałem wentylacyjnym, niestety wygląda na to że kanał wentylacyjny z lewej do tego tam chyba są drewniane belki do tego nośne;-) Kłania się odpowiednie wyizolowanie tego drewna no i właściwe odległości;-) Zosteje zmiana wysokości trójnika.

moniss
09-09-2017, 21:23
Raczej na pewno nie da się zrobić wyjścia w stronę kominka. Komin wygląda na taki z kanałem wentylacyjnym, niestety wygląda na to że kanał wentylacyjny z lewej do tego tam chyba są drewniane belki do tego nośne;-) Kłania się odpowiednie wyizolowanie tego drewna no i właściwe odległości;-) Zosteje zmiana wysokości trójnika.

No kurczę!!! Tak, zdaje się, że po lewej stronie rzeczywiście jest kanał wentylacyjny. Drewnianych słupów nie ma - zamiast nich betonowe.
Czyli co zostaje? Wycięcie kominka i wykucie z wylewki rurek do niego i zrobienie wszystkiego od początku przed kominem....? To chyba i tak będzie mniej roboty niż rozebranie komina i postawienie go od nowa...(zwłaszcza, że jest zrobiony na gotowo nad dachem).

Kominki Piotr Batura
10-09-2017, 07:23
No kurczę!!! Tak, zdaje się, że po lewej stronie rzeczywiście jest kanał wentylacyjny. Drewnianych słupów nie ma - zamiast nich betonowe.
Czyli co zostaje? Wycięcie kominka i wykucie z wylewki rurek do niego i zrobienie wszystkiego od początku przed kominem....? To chyba i tak będzie mniej roboty niż rozebranie komina i postawienie go od nowa...(zwłaszcza, że jest zrobiony na gotowo nad dachem).Ja bym przerobił i wysokość i kierunek trójnika.. Wentylacja to tylko małe utrudnienie....

Kominki Piotr Batura
10-09-2017, 07:28
Witam.Baturka ratuj.

https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,37401,mpid,5,uid,9b86c705a0e0631b,/DSC_0011.JPG?f=DSC_0011.JPG



















https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,37401,mpid,6,uid,9b86c705a0e0631b,/DSC_0010.JPG?f=DSC_0010.JPG?

moniss
10-09-2017, 09:28
Ja bym przerobił i wysokość i kierunek trójnika.. Wentylacja to tylko małe utrudnienie....

Więc jak to powinno być poprawnie zrobione, aby nie było kolejnych zonków?

Kominki Piotr Batura
10-09-2017, 12:52
Tak jak napisałem...Trójnik podnieść i obrócić. Jak? Najlepiej dobrze. Firma deklaruje się poprawić. Spytaj ich jak to chcą zrobić....

Zdun Darek B
10-09-2017, 16:08
Witamy na forum zduna, który myśli że już się niczego w życiu nie nauczy...;)

Spoko Piotrze , niestety nadal w Polsce można sprzedawać wkłady kominkowe z które do palenia pobierają ogrzane , już ZAPŁACONE , powietrze z pomieszczenia. Nieliczne Warszawy itp wprowadzają odpowiednie regulacje.

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 08:04
Spoko Piotrze , niestety nadal w Polsce można sprzedawać wkłady kominkowe z które do palenia pobierają ogrzane , już ZAPŁACONE , powietrze z pomieszczenia. Nieliczne Warszawy itp wprowadzają odpowiednie regulacje.Świrujesz z tym ZAPŁACONYM powietrzem...Pewnie masz gazetą pozaklejane kratki wentylacyjne w kiblu i łazience, coby ci dutki nie uciekały? ;)

fotohobby
11-09-2017, 08:21
Świrujesz z tym ZAPŁACONYM powietrzem...Pewnie masz gazetą pozaklejane kratki wentylacyjne w kiblu i łazience, coby ci dutki nie uciekały? ;)

Dziwne jest Twoje podejście... ani ekonomiczne, anin ekologiczne.
Dlaczego ktoś ma płacić więcej pieniędzy, dlaczego gdzieś musi spalić się więcej węgla, zamiast po prostu zrobić kominek z dolotem z zewnątrz, ktory nie jest "elementem systemu wentylacji domu" (dobry żart) ?

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 08:53
Dziwne jest Twoje podejście... ani ekonomiczne, anin ekologiczne.
Dlaczego ktoś ma płacić więcej pieniędzy, dlaczego gdzieś musi spalić się więcej węgla, zamiast po prostu zrobić kominek z dolotem z zewnątrz, ktory nie jest "elementem systemu wentylacji domu" (dobry żart) ?A dlaczego nie można wykorzystać kominka jako wentylacji, skoro i tak musimy dom wentylować?

Kaizen
11-09-2017, 09:19
A dlaczego nie można wykorzystać kominka jako wentylacji, skoro i tak musimy dom wentylować?

1. Bo potrzebuje więcej powietrza, niż potrzeba do wentylacji całego domu.
2. Zasysając zimne powietrze nawiewnikami powoduje spory dyskomfort w domach z wentylacją grawitacyjną.
3. Bo nie odzyskuje ciepła jak rekuperator.
4. Bo wyrzucanie ciepłego powietrza przez komin to czysta rozrzutność.

fotohobby
11-09-2017, 09:28
A dlaczego nie można wykorzystać kominka jako wentylacji, skoro i tak musimy dom wentylować?

Bo wentylacja powinna działać cały czas na poziomie zapewniajacym komfort i spełniającym wymagania normowe. I akurat zimą WG dziala wystarczajaco wydajnie,
Kominek zupełnie niepotrzebnie wyciąga dodatkowe m3 powietrza, nie dość tego zaburza dzialanie wentylacji - bo zużyte powietrze powinno byc usuwane przez pomieszczenia "brudne" (kuchnia, łazienka) ktore bywają źródłem nieprzyjemnych zapachów.
Wolałbym, zeby kominek nie wyciagał mi z łazienki "toaletowych" zapachów, tylko dlatego, że ciag przez rozgrzany komin kominka przeważyłby siłę ciągu wentylacji w łazience.

O stratach energii już tu napisano, więc nie bede sie powtarzał.
Więc ani to opłacalne, ani komfortowe.

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 09:35
1. Bo potrzebuje więcej powietrza, niż potrzeba do wentylacji całego domu.
2. Zasysając zimne powietrze nawiewnikami powoduje spory dyskomfort w domach z wentylacją grawitacyjną.
3. Bo nie odzyskuje ciepła jak rekuperator.
4. Bo wyrzucanie ciepłego powietrza przez komin to czysta rozrzutność.

1.Nieprawda. Mówmy o urządzeniach dobrej jakości. Ja w swoim palę 1-2 godziny, raz na 12 godzin. Muszę dom wentylować dodatkowo.
2.Nieprawda. Nic takiego nie odczuwam. Brak prądu w domach z WM, sprawia większy dyskomfort.
3.Na ten cel wkładam dziennie dwa klocki drewna więcej...30 kg miesięcznie...
4. Rekuperator kosztuje, odzysk ciepła potrzebuje energii. Z mojego punktu widzenia, rekuperacja ro czysta rozrzutność.

pestka56
11-09-2017, 09:57
Nie ma problemu jeśli nie ma rekuperacji

Kaizen
11-09-2017, 09:58
1.Nieprawda. Mówmy o urządzeniach dobrej jakości. Ja w swoim palę 1-2 godziny, raz na 12 godzin. Muszę dom wentylować dodatkowo.

W czasie palenia? Jak go dodatkowo wentylujesz i ile powietrza wtedy przepływa przez komin?


2.Nieprawda. Nic takiego nie odczuwam.

Ja odczuwam przy wentylacji grawitacyjnej nawet bez setek metrów sześciennych śmigających przez komin.


3.Na ten cel wkładam dziennie dwa klocki drewna więcej...30 kg miesięcznie...

Policzmy to. Bo jakoś grzejący drewnem czy węglem na chłopski rozum udowadniają, jak to wszystko jest bez znaczenia.
A do tego potrzebuję odpowiedzi na pytanie, które już dawno Ci zadałem:


Ile powietrza przepływa przez komin?



4. Rekuperator kosztuje, odzysk ciepła potrzebuje energii. Z mojego punktu widzenia, rekuperacja ro czysta rozrzutność.

Daje dla mnie cenny komfort - nie wpada mi powietrze zimniejsze, niż kilkanaście stopni na plusie nawet w największe mrozy. Owszem, trochę taki luksus kosztuje w instalacji. Te 40zł/rok na prąd do reku to jest mała cena jak za taki komfort. A przecież jeszcze odzyskuje złotówki wyrzucając z domu dużo zimniejsze powietrze, niż wentylacja grawitacyjna. Więc kwestia czasu, kiedy się zwróci wydatek na instalację.

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 10:14
W czasie palenia? Jak go dodatkowo wentylujesz i ile powietrza wtedy przepływa przez komin?



Ja odczuwam przy wentylacji grawitacyjnej nawet bez setek metrów sześciennych śmigających przez komin.



Policzmy to. Bo jakoś grzejący drewnem czy węglem na chłopski rozum udowadniają, jak to wszystko jest bez znaczenia.
A do tego potrzebuję odpowiedzi na pytanie, które już dawno Ci zadałem:





Daje dla mnie cenny komfort - nie wpada mi powietrze zimniejsze, niż kilkanaście stopni na plusie nawet w największe mrozy. Owszem, trochę taki luksus kosztuje w instalacji. Te 40zł/rok na prąd do reku to jest mała cena jak za taki komfort. A przecież jeszcze odzyskuje złotówki wyrzucając z domu dużo zimniejsze powietrze, niż wentylacja grawitacyjna. Więc kwestia czasu, kiedy się zwróci wydatek na instalację.Nie bardzo kumam, jaką masz wentylację. Piszesz tak, jakbyś miał obie. W czasie palenia nie ma potrzeby dodatkowo wentylować...Ty wiesz o czym ja mówię?! Wentylacja naturalna...znasz ten termin?

Kaizen
11-09-2017, 10:28
Nie bardzo kumam, jaką masz wentylację. Piszesz tak, jakbyś miał obie. W czasie palenia nie ma potrzeby dodatkowo wentylować...Ty wiesz o czym ja mówię?! Wentylacja naturalna...znasz ten termin?

Teraz mam grawitacyjną. I bardzo chcę mechaniczną - zaraz będę ją miał.
To ile powietrza przelatuje przez komin w czasie palenia? Bo z opinii w necie to masz wtedy hiperwentylację spory cug zimnego powietrza przez nawiewniki przy wentylacji "naturalnej".

fotohobby
11-09-2017, 10:29
. W czasie palenia nie ma potrzeby dodatkowo wentylować...Ty wiesz o czym ja mówię?! Wentylacja naturalna...znasz ten termin?

To co, zamykasz na czas palenia kratki w łazience i kuchni ?

Bo te kratki powinny zagwarantować prawidłową wentylacje w domu - czy palisz, czy nie.
Jak do tego systemu wprzęgasz komin, który ma większą średnicę, niż te wetylacyjne, a dodatkowo jest rozgrzany, to zaburzasz ich działanie, podejrzewam, ze doprowadzasz tam do cofki.
Tak więc powietrze w lazience, zamiast opuszczac ją przez kratke wędruje w kierunku salonu.
Cóz, o gustach sie nie dyskutuje...

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 10:35
To co, zamykasz na czas palenia kratki w łazience i kuchni ?

Bo te kratki powinny zagwarantować prawidłową wentylacje w domu - czy palisz, czy nie.
Jak do tego systemu wprzęgasz komin, który ma większą średnicę, niż te wetylacyjne, a dodatkowo jest rozgrzany, to zaburzasz ich działanie, podejrzewam, ze doprowadzasz tam do cofki.
Tak więc powietrze w lazience, zamiast opuszczac ją przez kratke wędruje w kierunku salonu.
Cóz, o gustach sie nie dyskutuje...Przestań grzebać w swoich wypowiedziach, poprawiając co rusz ich sens. Trudno z takimi dyskutować...

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 10:43
Teraz mam grawitacyjną. I bardzo chcę mechaniczną - zaraz będę ją miał.
To ile powietrza przelatuje przez komin w czasie palenia? Bo z opinii w necie to masz wtedy hiperwentylację spory cug zimnego powietrza przez nawiewniki przy wentylacji "naturalnej".Nowoczesne urządzenie kominkowe, sterowane elektronicznie, zużywa dużo powietrza przez pół godziny...Potem następuje automatyczna regulacja dopływu. Opowieści o hiper ciągach, trącą myszką i supermarketem...Elektronika może współpracować z wentylacją grawitacyjną. W Łazienkach, można zainstalować wentylatorki, dużo można...Nawet sterowanie poborem powietrza do spalania w zależności od wilgotności na zewnątrz. Zimą w domu pożądane jest powietrze wilgotne. Podczas mrozów przełącza się pobór powietrza na zewnętrzny, by nie wciągać suchego przez nawiewniki. Do tego wystarczy trójnik i dwie przepustnice. Mi absolutnie nie przeszkadza wasza WM...Nie rozumiem skąd ten atak na WG, tym bardziej, że połowy z tego co można, nie znacie...nie rozumiecie...

fotohobby
11-09-2017, 10:46
Przestań grzebać w swoich wypowiedziach, poprawiając co rusz ich sens. Trudno z takimi dyskutować...

Poprawiam literowki, a nie sens. Z reguły od edycji do Twojego posta mija kilka minut.

fotohobby
11-09-2017, 10:52
Nowoczesne urządzenie kominkowe, sterowane elektronicznie, zużywa dużo powietrza przez pół godziny...Potem następuje automatyczna regulacja dopływu. Opowieści o hiper ciągach, trącą myszką i supermarketem...Elektronika może współpracować z wentylacją grawitacyjną. W Łazienkach, można zainstalować wentylatorki, dużo można...Nawet sterowanie poborem powietrza do spalania w zależności od wilgotności na zewnątrz. Zimą w domu pożądane jest powietrze wilgotne. Podczas mrozów przełącza się pobór powietrza na zewnętrzny, by nie wciągać suchego przez nawiewniki. .

Dla sprzedawcy, jakim jesteś genialne - jeden kominek, dwa pobory, trojnik, przepustnice, wentylatorki...
Jaki w tym sens - robić dolot zewnętrzny, dublować go wewnętrznym, dokladac elektronike, wentylatory ?
I to wszystko przy działajacej prawidłowo WG ?
(Ktorej nie atakuję, stwierdzam po prostu, ze jest gorszym rozwiązaniem)

Kaizen
11-09-2017, 10:54
Podczas mrozów przełącza się pobór powietrza na zewnętrzny, by nie wciągać suchego przez nawiewniki

No i właśnie poparłeś tezę, którą zwalczałeś :)
Przecież nie pali się w kominku, kiedy jest ciepło.


Nie rozumiem skąd ten atak na WG, tym bardziej, że połowy z tego co można, nie znacie...nie rozumiecie...

Atak? Raczej płacz, że tak nędznie to działa. Działa jak chce i zazwyczaj odwrotnie, niż ja chcę. Najlepiej działa w mrozy, gdy chcę żeby działała na minimum. Za to latem ledwo działa a w upały wcale.

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 16:24
No i właśnie poparłeś tezę, którą zwalczałeś :)
Przecież nie pali się w kominku, kiedy jest ciepło.



Atak? Raczej płacz, że tak nędznie to działa. Działa jak chce i zazwyczaj odwrotnie, niż ja chcę. Najlepiej działa w mrozy, gdy chcę żeby działała na minimum. Za to latem ledwo działa a w upały wcale.Jak nie ma mrozu, jest wilgotno - też nie palimy?! Przecież takie są w większości nasze zimy...

Chyba szkoda czasu na jałowe dysputy...ściskam gorąco...

Kominki Piotr Batura
11-09-2017, 16:25
Dla sprzedawcy, jakim jesteś genialne - jeden kominek, dwa pobory, trojnik, przepustnice, wentylatorki...
Jaki w tym sens - robić dolot zewnętrzny, dublować go wewnętrznym, dokladac elektronike, wentylatory ?
I to wszystko przy działajacej prawidłowo WG ?
(Ktorej nie atakuję, stwierdzam po prostu, ze jest gorszym rozwiązaniem)Masz rację....kompletnie bez sensu....;)

Kaizen
11-09-2017, 17:58
Jak nie ma mrozu, jest wilgotno - też nie palimy?! Przecież takie są w większości nasze zimy...

Żeby spadła wilgotność względna trzeba powietrze ogrzać. Nie wystarczy zaciągnąć z zewnątrz powietrza o wilgotności 90%@10* żeby cieszyć się w domu wilgotnością 44%@22*%. A to oznacza dmuchanie zimny powietrzem po plecach i wydatek na ogrzanie tego powietrza z 10 do 22*.

A ile to kosztuje? Znowu wracamy do pytania - ile powietrza przelatuje przez komin?

Zdun Darek B
11-09-2017, 18:08
Powinno tylko tyle ile jest konieczne do spalania . Aby to osiągnąć należy stosować wkłady ze 100% SZCZELNYM poborem powietrza do spalania z poza domu , w Romotop oznaczenie CDP - centralne doprowadzenie powietrza .

cozmo
15-09-2017, 22:56
Poproszę o opinie w takiej sprawie. Robią mi elewację i fachowiec zapytał jak wysoko na ścianie zewnętrznej chcę mieć wejście rury doprowadzające powietrze do kominka. Aktualnie koniec/początek rury jest około pół metra nad ziemią,ale On zasugerował że lepiej jest podnieść -zastanawiam się tylko po co ..... może ktoś ma dobry argument żeby to zrobić ?

Kominki Piotr Batura
16-09-2017, 07:44
Jak mieszkasz w Kanadzie, może chodzi o śnieg?! ;)

G69
16-09-2017, 16:43
W okresie przejściowym czasem przepalam w tej skrzynce która się nazywa "kominkiem"
396870
Ową skrzynkę obmurowałem czerwoną cegłą i obłożyłem kamieniem..Przy paleniu obudowa z czasem robi się przyjemna w dotyku a w salonie jest przyjemnie napić się winka.
Pytanie natomiast dotyczy poddasza,gdzie z obudowy kominka rurą średnicy 25cm wydobywa się gorące powietrze.I tu już nie jest miłe doświadczenie szczególnie gdy ktoś jest alergikiem.
Czy dopuszczalne jest obudowanie tej mega suszarki materiałem akumulacyjnym tak by ciepło po nagrzaniu tej obudowy uwalniało się przez promieniowanie?

bny
17-09-2017, 20:40
Będę podłączał koze do komina z cegły w salonie. Czy rura z pecyka powinna iść bezpośrednio z tył do komina, czy wychodzić od góry piecyka i wejść na wysokości około 2m. Co jest bardziej ekonomiczne?

Kominki Piotr Batura
18-09-2017, 05:58
Będę podłączał koze do komina z cegły w salonie. Czy rura z pecyka powinna iść bezpośrednio z tył do komina, czy wychodzić od góry piecyka i wejść na wysokości około 2m. Co jest bardziej ekonomiczne?A jak myślisz?:)

bny
18-09-2017, 19:38
A jak myślisz?:)
Bezpośrednio dołem do komina:D?

Remiks
18-09-2017, 20:08
:no:

bny
18-09-2017, 20:32
Serio?, nie wiedziałem:)

Remiks
18-09-2017, 20:58
A wiedziałeś? ;-)

pestka56
18-09-2017, 20:58
BNY, a widziałeś, żeby gdzieś była koza tak podłączona, jak kombinujesz?

Kominki Piotr Batura
19-09-2017, 06:52
Bezpośrednio dołem do komina:D?Takie podłączenie jest oczywiście możliwe. Dla wielu ludzi nawet ładniejsze, bo nie widać rury...Myśląc o grzaniu, lepiej dać długa rurę, która będzie oddawać ciepło, które krótką rurą skierujesz od razu do komina i na zewnątrz budynku. http://blog.kominki-batura.pl/montaz-odnowionej-kozy-z-koniem/

bny
19-09-2017, 17:10
A wiedziałeś? ;-)

No właśnie nie wiedziałem, ogólnie mam coś takiego w głowie, że taki komin w końcu się nagrzeje i też oddaje ciepło.


Dzięki towarzystwo za pomoc:D

cavalier
21-09-2017, 20:47
Witam,
Chciałbym zapytać o możliwośc przerobienia istniejacej instalacji kominkowe w zamieszkanym domu.
Domek 1piętrowy, kominek w centralnym miejscu na parterze, wkład powietrzny maja (https://kratki.com/sklep/pl/produkt/1145/maja-12-prawy-bs), ma jedną kratkę na dole oraz 2 kratki na górze do oddawania ciepła.
Przy instalacji było już za późno na wykonanie rozprowadzenia na piętro, a wykonawca przekonywał, że ciepło grawitacyjnie, przez klatkę schodową, będzie również ogrzewało piętro - niestety tak nie jest i przy grzaniu kominkiem na dole, temperatura na górze jest często o nawet 4-5 stopni niższa niż na dole.
Czy istnieje jakaś możliwość przerobienia istniejącej instalacji kominkowej lub jakieś inne rozwiązanie, które umożliwiłoby grzanie obu kondygnacji z kominka na dole?

drza
26-09-2017, 10:40
Zakupiłem jednak wkład kominkowy HEDE z LM. Wkład wygląda solidnie i ma możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz. W z wiązku z tym mam kilka pytań do ekspertów:)
Poniżej zdjęcia kominka.
Miejsce na doprowadzenie powietrza zewnątrz:
397533

Widok z góry:
397534

Widok od frontu. W tym miejscu będzie stał wkład:
397535


1. Czy taki króciec będzie dobry dla mojego kominka:
https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/budowa-kominka/ruszty/krociec-stalowy-ekkom-cdp-fi-100-mm.html

2. Czy ten wkład mogę postawić na bloczkach betonowych, czy muszę kupować stojak metalowy? Trochę szkoda mi kasy na stojak bo to wydatek ok 160 zł.
Postawiłbym na dwóch bloczkach z lewej i dwóch z prawej (w sumie 4 bloczki pod cały wkład). Bloczek ma wymiary 38x24x14. Chcę położyć bloczek na bocznej ściance (tej węższej) i na niego drugi bloczek tak aby osiągnąć wysokość 48 cm (24+24). Z drugiej strony to samo. Z tyłu i przodu wkładu już chyba nie trzeba. Czy takie rozwiązanie będzie poprawne?

3. Ta ściana za wkładem jest ścianą zewnętrzną. Planuję zrobić dziurę na wylot fi 100. Mam już otwornicę i w ytongu spokojnie powinno pójść. Ta dziura powinna być mniej więcej na środku tylnej ściany wkładu i przy podłodze?
Poniżej jeszcze raz króciec.
https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-kominkowe/budowa-kominka/ruszty/krociec-stalowy-ekkom-cdp-fi-100-mm.html

Z tego króćca podłącze rurą spiro do rury która będzie w tej dziurze co wywiercę fi 100. Czy może to być rura PCV czy musi być stalowa? Po drugiej stronie ściany (na zewnątrz) ma być kratka stalowa czy lepiej czerpnia?

Kominki Piotr Batura
26-09-2017, 18:24
1.Jak pasuje, to będzie dobry...
2.Możesz postawić na bloczkach
3.Bez większego znaczenia...tyle, że to dziura w domu. Pamiętaj o tym...

pestka56
26-09-2017, 21:07
Dopatrzyłam się, że wkład ma szyber i pokrętło od niego idzie w kierunku ściany.

Remiks
26-09-2017, 22:12
Pestko to że na fotce idzie w kierunku ściany nic nie znaczy, pewnie wychodzi na czoło korpusu.

Bepo
26-09-2017, 23:16
Czy możecie, Drodzy Forumowicze, polecić wkład kominkowy, który nie wydrenuje kieszeni do końca, a jednocześnie będzie spełniał kilka wymagań::
-sprawność spalania ≥80%
-głębokość max. 40 cm, idealnie mniej - ok. 33-35 cm
-jednostronny- drzwiczki z szybą z przodu

Kominek będzie odpalany w pogodę jak obecnie i pewnie w niektóre zimowe wieczory. Nie będzie głównym źródłem ciepła. Mamy rurę doprowadzającą powietrze od dołu i komin spalinowy, który "wjechał" nieco głębiej, niż planowaliśmy, w salon, stąd potrzebny płytki wkład, żeby móc normalnie kanapy ustawić. ;)

pestka56
26-09-2017, 23:59
Pestko to że na fotce idzie w kierunku ściany nic nie znaczy, pewnie wychodzi na czoło korpusu.

No, więc nic właśnie, Remiks, pudło :) powiększyłam fotki, a potem jeszcze pogooglowałam i jest jak jest. Znaczy jeśli właściciel tego wkładu będzie chciał otworzyć szyber (bo jest zamknięty), to lepiej niech to zrobi zanim go zabuduje. Inaczej będzie musiał tunel w ścianie, a to chyba komin, zrobić, żeby do tego cięgła się dobrać.

pestka56
27-09-2017, 00:19
Czy możecie, Drodzy Forumowicze, polecić wkład kominkowy, który nie wydrenuje kieszeni do końca, a jednocześnie będzie spełniał kilka wymagań::
-sprawność spalania ≥80%
-głębokość max. 40 cm, idealnie mniej - ok. 33-35 cm
-jednostronny- drzwiczki z szybą z przodu

Kominek będzie odpalany w pogodę jak obecnie i pewnie w niektóre zimowe wieczory. Nie będzie głównym źródłem ciepła. Mamy rurę doprowadzającą powietrze od dołu i komin spalinowy, który "wjechał" nieco głębiej, niż planowaliśmy, w salon, stąd potrzebny płytki wkład, żeby móc normalnie kanapy ustawić. ;)

Oj, ciężko taką płyciznę znaleźć. No, i co ty tam włożysz, żeby jakiś ogień mieć? Lepiej było pogadać ze zdunem, albo nawet z taką fascynatką jak ja, zanim komin postawiliście. Kominek byłby pod kominem i miejsca jeszcze więcej dla kanapy :)
Może Zdun Darek doradzi jakiegoś pionowego Romotopa.
Tu masz kilka poniżej 40 http://www.kominki.ign.com.pl/?moc_od=0&moc_do=30&material=2&szyba_strona=1&pow_do_spalania=1&rekuperacja=1&wylot_spalin=0&funkcja_kuchenna=0&szerokosc_od=36&szerokosc_do=3000&wysokosc_od=30&wysokosc_do=3000&glebokosc_od=20&glebokosc_do=400&srednica_komina=&menu=wyszukaj&nowy_link=1

Kominki Piotr Batura
27-09-2017, 05:31
No, więc nic właśnie, Remiks, pudło :) powiększyłam fotki, a potem jeszcze pogooglowałam i jest jak jest. Znaczy jeśli właściciel tego wkładu będzie chciał otworzyć szyber (bo jest zamknięty), to lepiej niech to zrobi zanim go zabuduje. Inaczej będzie musiał tunel w ścianie, a to chyba komin, zrobić, żeby do tego cięgła się dobrać.Pestko. Te szybry mają mechanizm - prostą dźwignię, który ma uchwyt z przodu.

drza
27-09-2017, 06:14
Pestko. Te szybry mają mechanizm - prostą dźwignię, który ma uchwyt z przodu.

Dokładnie tak jest. Ta dźwignia wychodzi z przodu kominka więc nie ma problemy z regulacją szybra.

drza
27-09-2017, 07:28
1.Jak pasuje, to będzie dobry...
2.Możesz postawić na bloczkach
3.Bez większego znaczenia...tyle, że to dziura w domu. Pamiętaj o tym...

Ad 1. Jeszcze zmierzę i sprawdzę przed kupnem, ale wydaje mi się, że to są standardy.
Ad 2. Tak zrobię, postawię na bloczkach betonowych. I tak to wszystko będzie zabudowane i nie będzie widać na czym stoi wkład. Ustawię tylko na czterech bloczkach na węższej krawędzi, żeby była jak największa przestrzeń pd wkładem i żeby była cyrkulacja powierza.
Ad 3. Dziura w domu, czyli że będzie dostawać się zimne powietrze? Dlatego dobrze by było zamontować przepustnicę zaraz przy ścianie w mieszkaniu.
Widziałem, że na zewnątrz może być zwykła kratka wentylacyjna z żaluzją i siatką np.
http://sklep.dospel.com/?430,kro-100

pestka56
27-09-2017, 10:07
Pestko. Te szybry mają mechanizm - prostą dźwignię, który ma uchwyt z przodu.

To ja nic takiego na froncie nie widzę :(

Bepo
28-09-2017, 22:02
Oj, ciężko taką płyciznę znaleźć. No, i co ty tam włożysz, żeby jakiś ogień mieć? Lepiej było pogadać ze zdunem, albo nawet z taką fascynatką jak ja, zanim komin postawiliście. Kominek byłby pod kominem i miejsca jeszcze więcej dla kanapy :)
Może Zdun Darek doradzi jakiegoś pionowego Romotopa.
Tu masz kilka poniżej 40 http://www.kominki.ign.com.pl/?moc_od=0&moc_do=30&material=2&szyba_strona=1&pow_do_spalania=1&rekuperacja=1&wylot_spalin=0&funkcja_kuchenna=0&szerokosc_od=36&szerokosc_do=3000&wysokosc_od=30&wysokosc_do=3000&glebokosc_od=20&glebokosc_do=400&srednica_komina=&menu=wyszukaj&nowy_link=1

W głowie mieliśmy komin w ścianie, jak przyjechaliśmy na budowę, to okazało się, że jednak w projekcie jest przy ścianie... i 30 cm psu w d... ;) Ale mam już kilka pomysłów, co z tym zrobić:

https://i.pinimg.com/564x/31/46/7f/31467f0c728afb9cd556f3ec0adce584.jpg

pestka56
28-09-2017, 22:24
Pokaż sytuację – plan, zdjęcia – być może zduni ocenią, że np. można komin podciąć u dołu i wsunąć wkład w niego. To tak a propos inspiracji, którą wkleiłeś

drza
29-09-2017, 13:58
Mam pytanie. Te rury czarne spalinowe do podłączenia kominka do komina można przyciąć? Ciężko to się tnie czy normalnie gumówką? Muszę dokładnie policzyć, bo zamiast kupić rurę metrową to lepiej wziąć 50 cm + 25 cm i wtedy bez cięcia, ale trochę drożej.
Tak to u mnie wygląda:
397730

Co będę potrzebował do podłaczenia do komina ceramicznego fi 200? Kominek ma wyjście fi 180.
Moja lista:
1. Rura spalinowa czarna fi 180 1000 mm
2. Kolano spalinowe nastawne fi 180 /90
3. Redukcja spalinowa do komina ceramicznego 180/200
4. Rozeta 180
5. Czy potrzebna jeszcze rura 250mm fi 180 z kolana do redukcji? Od środka osi wylotu spalin kominka do krawędzi jest 35cm.

Kominki Piotr Batura
29-09-2017, 14:40
W głowie mieliśmy komin w ścianie, jak przyjechaliśmy na budowę, to okazało się, że jednak w projekcie jest przy ścianie... i 30 cm psu w d... ;) Ale mam już kilka pomysłów, co z tym zrobić:

https://i.pinimg.com/564x/31/46/7f/31467f0c728afb9cd556f3ec0adce584.jpgKominki zazwyczaj budowało się najpierw, na nich stawiało komin. Teraz ludziom pomieszało się we łbach i robi się różnie. Często źle...Ile to roboty przywrócić stara tradycję, usuwając komin i w to miejsce "podstawić" kominek? Jak trzeba można zrobić całkiem plaskato ze ścianą... http://www.kominki-batura.pl/db/photos/min_e498a1596031556b5715a8a19e5d8ad6.jpg

Kominki Piotr Batura
29-09-2017, 14:43
Mam pytanie. Te rury czarne spalinowe do podłączenia kominka do komina można przyciąć? Ciężko to się tnie czy normalnie gumówką? Muszę dokładnie policzyć, bo zamiast kupić rurę metrową to lepiej wziąć 50 cm + 25 cm i wtedy bez cięcia, ale trochę drożej.
Tak to u mnie wygląda:
397730

Co będę potrzebował do podłaczenia do komina ceramicznego fi 200? Kominek ma wyjście fi 180.
Moja lista:
1. Rura spalinowa czarna fi 180 1000 mm
2. Kolano spalinowe nastawne fi 180 /90
3. Redukcja spalinowa do komina ceramicznego 180/200
4. Rozeta 180
5. Czy potrzebna jeszcze rura 250mm fi 180 z kolana do redukcji? Od środka osi wylotu spalin kominka do krawędzi jest 35cm.Najlepiej w trakcie zakupów złożyć to w sklepie i sprawdzić wszystko miarką.

Bepo
29-09-2017, 19:21
Pokaż sytuację – plan, zdjęcia – być może zduni ocenią, że np. można komin podciąć u dołu i wsunąć wkład w niego. To tak a propos inspiracji, którą wkleiłeś

Jutro jedziemy na budowę, postaram się złapać kilka fotek. :)

Inna kwestia- wrzuciłam inspirację z otwartym kominkiem, ale u nas będzie wkład kominkowy.

pestka56
29-09-2017, 20:18
Wkład można przecież zainstalować w miejsce kominka otwartego :) Można też wybudować kominek metodą zduńską i zaopatrzyć go w zamykane drzwiczki z szybą.

Bepo
29-09-2017, 21:03
Zrobię jutro kilka zdjęć, może coś doradzicie. :)

Kominki Piotr Batura
29-09-2017, 23:25
Wkład można przecież zainstalować w miejsce kominka otwartego :) Można też wybudować kominek metodą zduńską i zaopatrzyć go w zamykane drzwiczki z szybą.Można wszystko!...:)

pestka56
30-09-2017, 00:12
Piotrze, Bepo ma komin systemowy z wkładem ceramicznym.
Podciąć, skrócić i postawić kominek pod spodem :wiggle:

Kominki Piotr Batura
30-09-2017, 08:00
Piotrze, Bepo ma komin systemowy z wkładem ceramicznym.
Podciąć, skrócić i postawić kominek pod spodem :wiggle:Przy takiej okazji, można się pozbyć kłopotliwych, w przypadku podłączenia kominka, rur ceramicznych.

Można pójść dalej..
1.Nadproże w ścianie za kominem i zyskujemy kolejne centymetry....To nie koniec.
2.Jeśli za ścianą jest miejsce, można kominek wysunąć w tą przestrzeń.
3.Zyskujemy możliwość zbudowania kominka dwustronnego.
4.Można zrobić ciepłą scianę w pomieszczeniu za kominkiem.
5.Opcja drzwi technicznych z tyłu, do czyszczenia z popiołu i dokładania drewna (salon czyściutki).

To zresztą opcja doskonała dla tych wszystkich skapcaniałych "brudasów" z wątku Nie róbta kominków...Tylko trzeba myśleć przed budową. A im się mózg uaktywnił po...;)

Bepo
30-09-2017, 19:43
Z tym podcięciem to się trochę obawiamy- komin stoi na stopie fundamentowej i trochę waży. Zresztą... razem z nim stoi też wentylacyjny, więc raczej tak nie zyskamy cennych centymetrów. Sam komin to ok. 32-33 cm.

https://images83.fotosik.pl/831/b6240f9fab483e4egen.jpg

https://images83.fotosik.pl/831/8023c282ff4eff33gen.jpg

https://images82.fotosik.pl/833/0da68e7a8c652a8agen.jpg

Kominki Piotr Batura
30-09-2017, 22:04
.Komin z cegieł waży kilka razy więcej...

Zdun Darek B
01-10-2017, 07:00
Z tym podcięciem to się trochę obawiamy- komin stoi na stopie fundamentowej i trochę waży. Zresztą... razem z nim stoi też wentylacyjny, więc raczej tak nie zyskamy cennych centymetrów. Sam komin to ok. 32-33 cm.

https://images83.fotosik.pl/831/b6240f9fab483e4egen.jpg

https://images83.fotosik.pl/831/8023c282ff4eff33gen.jpg

https://images82.fotosik.pl/833/0da68e7a8c652a8agen.jpg

.....jest taka reklama... wszystko można na klej do ściany...

Podcinanie komina aby zyskać te niecałe 0,2 metra .... głupota .

Kominki Piotr Batura
01-10-2017, 07:16
Z tym podcięciem to się trochę obawiamy- komin stoi na stopie fundamentowej i trochę waży. Zresztą... razem z nim stoi też wentylacyjny, więc raczej tak nie zyskamy cennych centymetrów. Sam komin to ok. 32-33 cm.

https://images83.fotosik.pl/831/b6240f9fab483e4egen.jpg

https://images83.fotosik.pl/831/8023c282ff4eff33gen.jpg

https://images82.fotosik.pl/833/0da68e7a8c652a8agen.jpgBepo, a dlaczego nie chcesz postawić kominka obok komina? Wystarczy obrócić trójnik przyłączeniowy...

Kominki Piotr Batura
01-10-2017, 07:17
.....jest taka reklama... wszystko można na klej do ściany...

Podcinanie komina aby zyskać te niecałe 0,2 metra .... głupota .Pestka! Widzisz?! Głupia jesteś! :D

pestka56
01-10-2017, 15:36
No, pacz :) Piotrze, a ja myślałam, że 20 cm, to akurat szerokość półki w bibliotece i warto walczyć o miejsce z takim przeznaczeniem. 20 cm zabrane z ciągu kominikacyjnego to może być poważny kłopot. Psia kość, wyliczyłabym jeszcze kilka innych przyczyn, gdy te 20 cm zabrane z powierzchni podłogi może się okazać niezwykle potrzebne. Widać moja głupota bezbrzeżna jest :D

Kominki Piotr Batura
02-10-2017, 07:36
No, pacz :) Piotrze, a ja myślałam, że 20 cm, to akurat szerokość półki w bibliotece i warto walczyć o miejsce z takim przeznaczeniem. 20 cm zabrane z ciągu kominikacyjnego to może być poważny kłopot. Psia kość, wyliczyłabym jeszcze kilka innych przyczyn, gdy te 20 cm zabrane z powierzchni podłogi może się okazać niezwykle potrzebne. Widać moja głupota bezbrzeżna jest :DProblem w tym, że to nie 20, a ponad 30 cm....Czego nasze nadworne buractwo nie dostrzegło, albo świadomie zmanipulowało...:)

animuss
02-10-2017, 08:36
Z tym podcięciem to się trochę obawiamy- komin stoi na stopie fundamentowej i trochę waży. Zresztą... razem z nim stoi też wentylacyjny, więc raczej tak nie zyskamy cennych centymetrów. Sam komin to ok. 32-33 cm.
https://images83.fotosik.pl/831/b6240f9fab483e4egen.jpg
]

Trzeba było zareagować wcześniej, jak budowali, teraz tylko demolka, albo obok postawić kominek.
Mogła być tam goła ściana, wentylacyjny kanał mógł iść bezpośrednio w ścianie, a zaczynać się dopiero pod wieńcem, komin stalowy dwupłaszczowy wchodzący w kominek bez tej wyczystki w mieszkaniu.
Widać ze to wysoki parter, przestrzeń półotwarta, ten pionowy klocek nie doda nowoczesnego designu.

xiz
02-10-2017, 10:53
Witam, mam taki problem. Pękła mi szyba w kominku. Pęknięcie nie było duże więc myślałem, że jakoś jeszcze pociągnę w ten sposób np częściej zostawiając kominek otwarty i nie narażając jej na zbytnie nagrzewanie no ale niestety wczoraj żona przymknęła i duży ogień zrobił to czego można było się spodziewać, pęknięcie poszło dalej. Teraz to już trochę strach więc wymiana niestety nieunikniona.

No i właśnie, to kominek Spartherm. Jest mały ale szyba łamana na trzy (zdjęcie) i życzą sobie za wymianę, oczywiście ze sznurem uszczelniającym i potrzebnymi dodatkami 2500zł, powiedzcie czy jest opcja jakiegoś tańszego ale dobrego zamiennika, kto ewentualnie może to wykonać, proszę o poradę bo trochę mnie te koszty zaskoczyły zwłaszcza, że myślałem o wymianie szamotu, który popękał a to następne 2000 zł. Kominek ma co prawda już kilkanaście lat ale 4500 zł to praktycznie koszt nowego, trochę za dużo mi się wydaje.397884

Kominki Piotr Batura
02-10-2017, 11:21
Witam, mam taki problem. Pękła mi szyba w kominku. Pęknięcie nie było duże więc myślałem, że jakoś jeszcze pociągnę w ten sposób np częściej zostawiając kominek otwarty i nie narażając jej na zbytnie nagrzewanie no ale niestety wczoraj żona przymknęła i duży ogień zrobił to czego można było się spodziewać, pęknięcie poszło dalej. Teraz to już trochę strach więc wymiana niestety nieunikniona.

No i właśnie, to kominek Spartherm. Jest mały ale szyba łamana na trzy (zdjęcie) i życzą sobie za wymianę, oczywiście ze sznurem uszczelniającym i potrzebnymi dodatkami 2500zł, powiedzcie czy jest opcja jakiegoś tańszego ale dobrego zamiennika, kto ewentualnie może to wykonać, proszę o poradę bo trochę mnie te koszty zaskoczyły zwłaszcza, że myślałem o wymianie szamotu, który popękał a to następne 2000 zł. Kominek ma co prawda już kilkanaście lat ale 4500 zł to praktycznie koszt nowego, trochę za dużo mi się wydaje.397884Z jakiego regionu jesteś?

xiz
02-10-2017, 11:27
mazowieckie, ok. 50 km na zachód od Warszawy

Kominki Piotr Batura
02-10-2017, 11:33
Czasem takie naprawy robię, jak ktoś dostarczy drzwi. Ale pewnie trochę daleko...

Bepo
02-10-2017, 23:11
Trzeba było zareagować wcześniej, jak budowali, teraz tylko demolka, albo obok postawić kominek.
Mogła być tam goła ściana, wentylacyjny kanał mógł iść bezpośrednio w ścianie, a zaczynać się dopiero pod wieńcem, komin stalowy dwupłaszczowy wchodzący w kominek bez tej wyczystki w mieszkaniu.
Widać ze to wysoki parter, przestrzeń półotwarta, ten pionowy klocek nie doda nowoczesnego designu.

No trzeba było, trzeba było... ale się nie zareagowało, bo się mieszka ponad 30km od budowy i jest się na niej ok. raz w tygodniu, więc teraz pytam. Nie mogę? :P

Bepo
02-10-2017, 23:13
Trzeba było zareagować wcześniej, jak budowali, teraz tylko demolka, albo obok postawić kominek.
Mogła być tam goła ściana, wentylacyjny kanał mógł iść bezpośrednio w ścianie, a zaczynać się dopiero pod wieńcem, komin stalowy dwupłaszczowy wchodzący w kominek bez tej wyczystki w mieszkaniu.
Widać ze to wysoki parter, przestrzeń półotwarta, ten pionowy klocek nie doda nowoczesnego designu.

PS: Żaden nowoczesny dizajn nie wchodzi w grę. Nie jest to wysoki parter, tylko salon otwary aż po dach z antresolą. Nie będzie to klasyczny styl dworkowy, ale na pewno nie nowoczesny minimalizm. Proszę nie doradzać mi w kwestiach estetyczno-dekoratorskich, jak o to nie pytam. :P

Mateusz127
06-10-2017, 19:57
Witam serdecznie, posiadam wkład kominkowy ZIBI 12kW w prostej zabudowie, w dniu dzisiejszym nie wiem czy urwałem(nic nie było szarpane) czy może spadło jakieś cięgno - otwarcie/zamkniecie dolotu powietrza od dołu - ta wajcha pod szybą na zdjęciu , teraz luźno chodzi i na pewno nie otwiera/zamyka dopływu powietrza - i teraz moje pytanie czy jestem w stanie sam to naprawić? jeśli tak to w jaki sposób? po otwarciu drzwiczek widzę śruby które mogę odkręcić ale nie wiem (o ile to dobra droga do naprawy) jak zdjąć drzwiczki?? poglądowo załączam zdjęcie398160

Zdun Darek B
06-10-2017, 21:01
mazowieckie, ok. 50 km na zachód od Warszawy

Gdzieś blisko nas....

pestka56
06-10-2017, 22:26
Witam serdecznie, posiadam wkład kominkowy ZIBI 12kW w prostej zabudowie, w dniu dzisiejszym nie wiem czy urwałem(nic nie było szarpane) czy może spadło jakieś cięgno - otwarcie/zamkniecie dolotu powietrza od dołu - ta wajcha pod szybą na zdjęciu , teraz luźno chodzi i na pewno nie otwiera/zamyka dopływu powietrza - i teraz moje pytanie czy jestem w stanie sam to naprawić? jeśli tak to w jaki sposób? po otwarciu drzwiczek widzę śruby które mogę odkręcić ale nie wiem (o ile to dobra droga do naprawy) jak zdjąć drzwiczki?? poglądowo załączam zdjęcie398160

Zgłoś do Kratek. Przyślą serwisanta. To się w ich wkładach często zdarza.

przemo1
07-10-2017, 08:01
Witam serdecznie, posiadam wkład kominkowy ZIBI 12kW w prostej zabudowie, w dniu dzisiejszym nie wiem czy urwałem(nic nie było szarpane) czy może spadło jakieś cięgno - otwarcie/zamkniecie dolotu powietrza od dołu - ta wajcha pod szybą na zdjęciu , teraz luźno chodzi i na pewno nie otwiera/zamyka dopływu powietrza - i teraz moje pytanie czy jestem w stanie sam to naprawić? jeśli tak to w jaki sposób? po otwarciu drzwiczek widzę śruby które mogę odkręcić ale nie wiem (o ile to dobra droga do naprawy) jak zdjąć drzwiczki?? poglądowo załączam zdjęcie398160

Nie sprawdzałem jeszcze tego u siebie, więc mogę się mylić, ale przyjrzyj się górnemu zawiasowi - masz tam takie nasuwane zabezpieczenie. Jak je zdejmiesz , to drzwiczki powinny dać się unieść i wyciągnąć.

Mateusz127
07-10-2017, 09:21
Zgłoś do Kratek. Przyślą serwisanta. To się w ich wkładach często zdarza.

dzwoniłem do nich - to termin mają w granicach miesiąca... :( dlatego przyszło mi do głowy żeby samemu spróbować

Mateusz127
07-10-2017, 09:22
Nie sprawdzałem jeszcze tego u siebie, więc mogę się mylić, ale przyjrzyj się górnemu zawiasowi - masz tam takie nasuwane zabezpieczenie. Jak je zdejmiesz , to drzwiczki powinny dać się unieść i wyciągnąć.

właśnie widziałem to zabezpieczenie - w sumie zdjąłem je ale drzwiczki ani drgną - wiadomo że może powinienem użyć może nieco więcej siły ale póki co to bez rezultatu

pestka56
07-10-2017, 09:59
Mateusz naciśnij ich, wymyślić jakiś bajer, że koniecznie musisz mieć to zrobione jak najszybciej. Może któryś serwisant ma zlecenie blisko ciebie.
Żona niech zadzwoni i pod włos po babsku weźmie.
To szybka robota. Widziałam u znajomych, zajęło pół godziny od wyjęcia płyt szamotowych do włożenia z powrotem na miejsce.

Po co chcesz drzwiczki wymontowywać?

Zdun Darek B
07-10-2017, 13:14
dzwoniłem do nich - to termin mają w granicach miesiąca... :( dlatego przyszło mi do głowy żeby samemu spróbować

Miesiąc na przyjazd serwisu firmowego z KRATKI ? Przecież tak niektórzy sprzedawcy ich zachwalają że podobno robią następnego dnia.... Możliwe że mają bardzo dużo pracy dla grup serwisantów

Mateusz127
07-10-2017, 14:47
tzn nie wiem jak to naprawić i te drzwiczki ze wzlędu na to , że widze przednikorpus skręcony na śruby a po stronie zawiasów też te śruby mają dlatego taki pomysł :)

pisząc o cegłach rozumiem , że naprawa była od paleniska? czy jak inaczej??



Mateusz naciśnij ich, wymyślić jakiś bajer, że koniecznie musisz mieć to zrobione jak najszybciej. Może któryś serwisant ma zlecenie blisko ciebie.
Żona niech zadzwoni i pod włos po babsku weźmie.
To szybka robota. Widziałam u znajomych, zajęło pół godziny od wyjęcia płyt szamotowych do włożenia z powrotem na miejsce.

Po co chcesz drzwiczki wymontowywać?

Mateusz127
07-10-2017, 14:48
tak mi facet w kratkach powiedział , że mają 7dni roboczych na rozpatrzenie czy to w ramach gwarancji czy poza gwarancją a serwis ma 14 dni roboczych na przyjazd a ostatnio mają dużo pracy i wychodzi , że serwis bywał po 10-12dniach od info jak będzie to robione - sam uważam że to praca na 20-30 min ale ja jestem laikiem :)


Miesiąc na przyjazd serwisu firmowego z KRATKI ? Przecież tak niektórzy sprzedawcy ich zachwalają że podobno robią następnego dnia.... Możliwe że mają bardzo dużo pracy dla grup serwisantów

pestka56
07-10-2017, 15:01
tzn nie wiem jak to naprawić i te drzwiczki ze wzlędu na to , że widze przednikorpus skręcony na śruby a po stronie zawiasów też te śruby mają dlatego taki pomysł :)

pisząc o cegłach rozumiem , że naprawa była od paleniska? czy jak inaczej??

Zgadza się, od paleniska. Po wyjęciu szamotu z podłogi paleniska jest dostęp do miejsca gdzie znajduje się cięgło od dolnego szybru. Dokładnie jak to jest tam nie wiem. Nie przyglądałam się z bliska niestety.

Mateusz127
07-10-2017, 19:02
super miałem włąsnie nadzieje , że dostęp będzie przez te szamoty na palenisku, tylko musze dobrze się przyjrzeć jak je zdemontować czy trzeba boki wyjąć czy jakoś inaczej zacząć...:confused:


Zgadza się, od paleniska. Po wyjęciu szamotu z podłogi paleniska jest dostęp do miejsca gdzie znajduje się cięgło od dolnego szybru. Dokładnie jak to jest tam nie wiem. Nie przyglądałam się z bliska niestety.

pestka56
07-10-2017, 21:38
super miałem włąsnie nadzieje , że dostęp będzie przez te szamoty na palenisku, tylko musze dobrze się przyjrzeć jak je zdemontować czy trzeba boki wyjąć czy jakoś inaczej zacząć...:confused:

Nie znam Zibi z autopsji, ale raczej musisz wyjąć najpierw boki i tył, a dopiero potem dno.

Może rysunek schematu przepływu powietrza w czymś ci pomoże
http://sklep.ekoklimat.com.pl/produkt/zibi-12/

Rav20
09-10-2017, 13:23
Witam Panowie i Panie,
Piszę do Was Specjalistów w dziedzinie :D z pytaniem o dolot powietrza.
Mianowicie w internecie jest pełno obrazków ilustrujących dolot tylko ciekawe czy to ktoś do końca przestudiował czy np poziom czerpni na elewacji jeśli jest wyżej niż poziom paleniska może występować zakłócenie spalania w kominku spowodowane zbyt małą ilością czerpanego powietrza. Otóż mam właśnie taką ciekawą sytuację że ciąg w kominie jest ok, a właśnie ilość doprowadzonego powietrza jest nie wystarczająca i strzelam tutaj na dolot świeżego powietrza, że coś z nim jest nie tak. mam rurę 110 gdzie właśnie na zewnątrz fachowcy zostawili mi ją jakieś 40 cm wyżej niż poziom paleniska i w kominku dosłownie dymi zamiast spalać. Myślałem że może jakiś zapchany, zalany. Sprawdzałem ale nieee wszystko OK. przyłożyłem do czerpni dmuchawę do liści ustawioną na minimum mocy i kominek dopiero dostał kopa :) Przymierzam się właśnie do kolejnego testu i wykonam osobny przyłącz do kominka tą samą rurą przez okno przesuwne ale dolot na zewnątrz ciut poniżej poziomu paleniska. 3majcie kciuki :D bo jak nie wypali będę bił do Was drzwiami i oknami z pytaniem czy ktoś zakładał już wentylator kanałowy żeby wymusić obieg powietrza z czerpni :D ewentualnie za każdym razem będę odpalał tą dmuchawe :D :D

przemo1
09-10-2017, 13:42
Rav20 - Sprawdź też potrzebną, minimalną średnicę dolotu do swojego wkładu - w instrukcji lub "u źródła" (producenta).

Rav20
09-10-2017, 14:02
Za późno na sprawdzanie, muszę ogarnąć to tak żeby rurą 110 było dobrze. Szwagier ma kominek i mówi że nie ma takiej możliwości żeby tak słabo zasysało powietrze tą 110 jak u mnie i strzela właśnie w tą różnicę poziomu czerpni a paleniska, będę robił test jak się trochu podlecze. Mogę jeszcze przerobić dolot na zewnątrz i dać go niżej jeśli to ma znaczenie ale pod ziemią już nic nie zrobię chyba że przewiert sterowany :D.
Producent kratki.pl kominek Nadia 14 narożna - instrukcja słaba

pestka56
09-10-2017, 14:05
Rav20, sprawdź 2 rzeczy:

Jaka jest średnica dolotu powietrza wymagana przez producenta wkładu (Przemo dobrze radzi). Jeśli masz zbyt mały, ale rażąco małą srednicę rury, to może to przeszkadzać i do rozpałki zawsze będziesz musiał lekko uchylić drzwiczki. Długość tej rury i jej miejsce wylotu na zewnątrz budynku nie ma znaczenia, chyba, że śnieg zasypie. Powietrze to powietze po prostu jest wszędzie, gdzie nie ma próżni. Jakie może mieć znaczenie, że pobór jest wyżej niż dolot w kominku. U mnie tak jest i znam kilka innych kominków, gdzie tak jest, a działają jak burza.Dolot powietrza w Nadia 14 to 123 mm. Ty masz śednicę rury doprowadzającej mniejszą o 13 mm. Sam pomyśl, jakie to może mieć znaczenie ;)
Czy szyber na doprowadzeniu powietrza do wnętrza wkładu nie jest zamknięty. Mógł się zablokować w pozycji zamknięte, a cięgło np. spadło.


Nadia :) czyli kratki – ich słaba strona, to te cięgła od dolotu. Sprawdź jak chodzi to pociągadło poniżej szyby. Ma opór lekki, czy mocny, albo w ogóle luźno lata.
Popatrz sobie tu na rysunki. Trochę widać jak to jest zrobione. Ma prawo spadać jeśli się zbyt zdecydowanie porusza dźwignią.
http://www.kominek-kominki.pl/kominki-kratki-wklady-kominkowe-kratki/wklad-kominkowy-kratki-nadia-14-kw-kominek-kratki (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek-kominki.pl%2Fkominki-kratki-wklady-kominkowe-kratki%2Fwklad-kominkowy-kratki-nadia-14-kw-kominek-kratki)

Rav20
09-10-2017, 14:09
Rav20, sprawdź 2 rzeczy:

Jaka jest średnica dolotu powietrza wymagana przez producenta wkładu (Przemo dobrze radzi). Jeśli masz zbyt mały, ale rażąco małą srednicę rury, to może to przeszkadzać i do rozpałki zawsze będziesz musiał lekko uchylić drzwiczki. Długość tej rury i jej miejsce wylotu na zewnątrz budynku nie ma znaczenia, chyba, że śnieg zasypie.
Czy szyber na doprowadzeniu powietrza do wnętrza wkładu nie jest zamknięty. Mógł się zablokować w pozycji zamknięte, a cięgło np. spadło.


wg Pana z infolinii z kratki.pl minimum fi 125 ja mam rure 110 a wygląda to tak jakby kompletnie powietrza nie zasysało :D
z szybrem wszystko OK

Rav20
09-10-2017, 14:19
Rav20, sprawdź 2 rzeczy:

Jaka jest średnica dolotu powietrza wymagana przez producenta wkładu (Przemo dobrze radzi). Jeśli masz zbyt mały, ale rażąco małą srednicę rury, to może to przeszkadzać i do rozpałki zawsze będziesz musiał lekko uchylić drzwiczki. Długość tej rury i jej miejsce wylotu na zewnątrz budynku nie ma znaczenia, chyba, że śnieg zasypie. Powietrze to powietze po prostu jest wszędzie, gdzie nie ma próżni. Jakie może mieć znaczenie, że pobór jest wyżej niż dolot w kominku. U mnie tak jest i znam kilka innych kominków, gdzie tak jest, a działają jak burza.Dolot powietrza w Nadia 14 to 123 mm. Ty masz śednicę ryru doprowadzającej mniejszą o 13 mm. Sam pomyśl, jakie to może mieć znaczenie.
Czy szyber na doprowadzeniu powietrza do wnętrza wkładu nie jest zamknięty. Mógł się zablokować w pozycji zamknięte, a cięgło np. spadło.


Nadia :) czyli kratki – ich słaba strona, to te cięgła od dolotu. Sprawdź jak chodzi to pociągadło poniżej szyby. Ma opór lekki, czy mocny, albo w ogóle luźno lata.
Popatrz sobie tu na rysunki. Trochę widać jak to jest zrobione. Ma prawo spadać jeśli się zbyt zdecydowanie porusza dźwignią.
http://www.kominek-kominki.pl/kominki-kratki-wklady-kominkowe-kratki/wklad-kominkowy-kratki-nadia-14-kw-kominek-kratki (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominek-kominki.pl%2Fkominki-kratki-wklady-kominkowe-kratki%2Fwklad-kominkowy-kratki-nadia-14-kw-kominek-kratki)

Szwagier mówił że z szybrem raczej wszystko ok oprócz tego ze mógłby się bardziej otwierać

przemo1
09-10-2017, 14:40
Szwagier mówił że z szybrem raczej wszystko ok oprócz tego ze mógłby się bardziej otwierać

I tu może być przyczyna - zwężenie przekroju ze 125mm (tyle też jest podane na schemacie ze strony Kratek-link od Pestki) do 110 oraz niepełne otwarcie szybra.

pestka56
09-10-2017, 16:37
A jak się rozpala? Masz zamknięte drzwiczki, czy uchylone przy rozpalaniu?

Zrób eksperyment:
Rozpal – szyber owarty na max, a drzwiczki zamknięte. Co dzieje się z ogniem? Jest ciąg, dym w palenisku się nie zbiera?
Jeśli rozpala się dobrze i nie ma dymu, a potem płomień zaczyna zanikać, to możesz mieć problem nie koniecznie dolotem, ale z kominem.

Nie wiem, jak długo masz ten wkład, jaki masz komin. Gorzej, bo nie wiem, czy masz szyber na rurze dymowej :(

wojciog
09-10-2017, 22:13
Cześć wszystkim i proszę o pomoc w kwestii doprowadzenia ciepłego powietrza z wkładu kominka do turbiny. Problem polega na tym, że turbina nie załącza się automatycznie, chyba nie dociera do niej ciepłe powietrze, aby ją załączyć. Odległość pomiędzy wkładem kominkowym, a turbiną na strychu to ok 4,5m. Wcześniej było dobrze. Instalacja wykonana była na rurach 120mm. Wkład z turbiną 400 połączony był rurą flex. Zadana temperatura na turbinie, załączała ją po osiągnięciu temperatury i wyłączała po jej utraceniu. Postanowiłem zmienić turbinę na 600, aby zwiększyć przepływ powietrza. Wraz z turbiną powstał nowy problem, przekroju rur 150. Rura 150 nie weszła do komina 140x140. Założyłem rurę alufol (pompowana w kominie, aby dopasować się do jego rozmiaru). Jeden jej koniec znajduje się nad wkładem kominowym, aby zasysać ciepłe powietrze, drugi kończy się na strychu i połączony jest flexem z turbiną w odległości ok 30cm. Jaki może być powód nie załączania się turbiny po ustawieniu startu na ok 30stopni C. Oczywiście jak zmniejszę termostat do 20stopni C, turbina się załącza i pompuje powietrze, ale co z tego, jak w nocy kominek przestaje grzać, a turbina nadal dmucha, tyle że zimnym powietrzem. Z góry dziękuję za pomoc. Wojtek

Kaizen
09-10-2017, 22:17
Piszę do Was Specjalistów w dziedzinie :D z pytaniem o dolot powietrza.

A komin jaki? Średnica, wysokość, producent/model?

Kominki Piotr Batura
10-10-2017, 06:42
Za późno na sprawdzanie, muszę ogarnąć to tak żeby rurą 110 było dobrze. Szwagier ma kominek i mówi że nie ma takiej możliwości żeby tak słabo zasysało powietrze tą 110 jak u mnie i strzela właśnie w tą różnicę poziomu czerpni a paleniska, będę robił test jak się trochu podlecze. Mogę jeszcze przerobić dolot na zewnątrz i dać go niżej jeśli to ma znaczenie ale pod ziemią już nic nie zrobię chyba że przewiert sterowany :D.
Producent kratki.pl kominek Nadia 14 narożna - instrukcja słabaTrudno mi uwierzyć, by dolot 110 był przyczyną opisanych problemów, z dymieniem włącznie. Teoria o różnicy poziomów to bzdura....Wykonaj prosty test. Spróbuj napalić nie zamykając drzwi wkładu. Mają być uchylone. Klamka jak na zamkniętym i dopchnięta do futryny. Po tym teście opisz wrażenia, powiem Ci jak wykonać następny.

Kominki Piotr Batura
10-10-2017, 06:45
Cześć wszystkim i proszę o pomoc w kwestii doprowadzenia ciepłego powietrza z wkładu kominka do turbiny. Problem polega na tym, że turbina nie załącza się automatycznie, chyba nie dociera do niej ciepłe powietrze, aby ją załączyć. Odległość pomiędzy wkładem kominkowym, a turbiną na strychu to ok 4,5m. Wcześniej było dobrze. Instalacja wykonana była na rurach 120mm. Wkład z turbiną 400 połączony był rurą flex. Zadana temperatura na turbinie, załączała ją po osiągnięciu temperatury i wyłączała po jej utraceniu. Postanowiłem zmienić turbinę na 600, aby zwiększyć przepływ powietrza. Wraz z turbiną powstał nowy problem, przekroju rur 150. Rura 150 nie weszła do komina 140x140. Założyłem rurę alufol (pompowana w kominie, aby dopasować się do jego rozmiaru). Jeden jej koniec znajduje się nad wkładem kominowym, aby zasysać ciepłe powietrze, drugi kończy się na strychu i połączony jest flexem z turbiną w odległości ok 30cm. Jaki może być powód nie załączania się turbiny po ustawieniu startu na ok 30stopni C. Oczywiście jak zmniejszę termostat do 20stopni C, turbina się załącza i pompuje powietrze, ale co z tego, jak w nocy kominek przestaje grzać, a turbina nadal dmucha, tyle że zimnym powietrzem. Z góry dziękuję za pomoc. WojtekAlufol nie nadaje się do DGP. Pod wpływem temperatury, wydziela toksyny, którymi oddychasz.

drza
10-10-2017, 11:11
Mam pytanie: jak przyciąć rurę czarną do odprowadzania spalin? Grubość tej blachy to ok 2mm. Gumówka będzie odpowiednia?

przemo1
10-10-2017, 13:10
Tak - szlifierka kątowa da radę :yes:

drza
10-10-2017, 13:27
Tak - szlifierka kątowa da radę :yes:

Ok dzięki:)