PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52

animuss
24-04-2019, 22:50
Pamiętam, nie był zwolennikiem rozwijania powierzchni wymiany po stronie powietrza.
https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/35/ba/e5/radiator-do-kominka-pieca-stal-zebrowany-20050-swietokrzyskie-kielce-sprzedam-497941236.jpg

pestka56
25-04-2019, 00:33
28 to jeden waży, wg Kratek. Wiem coś o tym, bo 5 sztuk składałam do kupy na wkładzie. Są dosyć pokrętnie wykonane i brak im oznaczeń pomocnych w prawidłowym zestawieniu. Lekko nie było.

giman
25-04-2019, 07:54
O rozwijaniu powierzchni wymiany pisał kiedyś Wojtek i to się sprawdza,
Ja nie wiem, nie było mnie tu lub nie czytałem tych zakątków.


pierwsze dwa wymienniki w to się wpisują trzeci ciut lepiej ale upierdpiwość czyszczenia spora;-)
A w drugim przypadku upierdliwości czyszczenia nie będzie?

@wszyscy

Biorąc pod uwagę moje założenia i planowany sposób korzystania - czy warto iść w full piece akumulacyjne czy tak jak pisałem szkoda w moim przypadku kasy i zrobić takie jakieś kombi?

Cały czas rozmyślając nad wyborem piecokominka (ja już tak mam i z tego analizowania się nie wyleczę) wróciłem po raz kolejny do tych fundamentalnych pytań. Będę miał główne źródło ciepła (wodna podłogówka z pompą ciepła p-w).
Piecokominek może skończyć jako kominek jednak chciałbym aby ogrzał chociaż kawałek domu w wieczory okresu przejściowego.
Całego domu raczej nie ogrzeje bo to parterówka 140m2, nie planuje żadnego DGP.
Z powyższego wynika, że piecokominek jako jedyne źródło ciepła byłby tak traktowany jedynie na ewentualność "głodu, ognia i wojny" i godzę się, ze byłoby to ogrzewanie typu tu mam 23st.C a tam 18st.C ale grunt, że nie zamarzam w te dni końca świata.

pestka56
25-04-2019, 08:54
... i braku prądu, co w naszym kraju bywa kataklizmem nie do przewidzenia.

Remiks
25-04-2019, 19:48
Pamiętam, nie był zwolennikiem rozwijania powierzchni wymiany po stronie powietrza.
https://thumbs.img-sprzedajemy.pl/1000x901c/35/ba/e5/radiator-do-kominka-pieca-stal-zebrowany-20050-swietokrzyskie-kielce-sprzedam-497941236.jpg

Nie był i pewnie nie jest zwolennikiem bo by dać trzeba zabrać (facowcy od tego na Wiejskiej;-)). Rozwijanie powierzchni po stronie zimnej ma sens jak się ma zebrany nadmiar energii ale trzeba najpierw zabrać ją z gorącego miejsca czyli wnętrza rury. 3mb rury wystarczy do jakiegoś tam odzysku ale są chętni do zmieszczenia tego na odcinku 0,5m, taki odcinek da się rozgrzać do czerwoności tylko co da wtedy taki radiator, przypalony kurz i temp do komina ponad 300 stopni napewno.

animuss
25-04-2019, 21:48
Ty to masz pamięć.


Biorąc pod uwagę moje założenia i planowany sposób korzystania - czy warto iść w full piece akumulacyjne czy tak jak pisałem szkoda w moim przypadku kasy i zrobić takie jakieś kombi?

A nie chcesz kozy, z długą rurą dogrzewającą?
Szybko grzeje i na niej w czasie wojny, można obiad upitrasić.

Kominki Piotr Batura
26-04-2019, 08:38
Ja nie wiem, nie było mnie tu lub nie czytałem tych zakątków.


A w drugim przypadku upierdliwości czyszczenia nie będzie?

@wszyscy

Biorąc pod uwagę moje założenia i planowany sposób korzystania - czy warto iść w full piece akumulacyjne czy tak jak pisałem szkoda w moim przypadku kasy i zrobić takie jakieś kombi?

Cały czas rozmyślając nad wyborem piecokominka (ja już tak mam i z tego analizowania się nie wyleczę) wróciłem po raz kolejny do tych fundamentalnych pytań. Będę miał główne źródło ciepła (wodna podłogówka z pompą ciepła p-w).
Piecokominek może skończyć jako kominek jednak chciałbym aby ogrzał chociaż kawałek domu w wieczory okresu przejściowego.
Całego domu raczej nie ogrzeje bo to parterówka 140m2, nie planuje żadnego DGP.
Z powyższego wynika, że piecokominek jako jedyne źródło ciepła byłby tak traktowany jedynie na ewentualność "głodu, ognia i wojny" i godzę się, ze byłoby to ogrzewanie typu tu mam 23st.C a tam 18st.C ale grunt, że nie zamarzam w te dni końca świata.Moim zdaniem, wiesz już wszystko, tylko chcesz byśmy to my za Ciebie wybrali! :D

Ok! Ja wybieram metoda mojej małży: czerwony!

pestka56
26-04-2019, 15:59
To mi pachnie ruletką :) Wszystko na czarne :bye:

Kominki Piotr Batura
26-04-2019, 21:43
To mi pachnie ruletką :) Wszystko na czarne :bye:Czarne wygrywa, białe przegrywa....:bye:

giman
26-04-2019, 22:26
Sztuka cytatu:
Moim zdaniem, wiesz już wszystko
Jupi 8)


tylko chcesz byśmy to my za Ciebie wybrali! :D
Oj tam, oj tam.
Ja tylko pytam bardziej doświadczonych i pełniejszych w wiedzy.
Rady zawsze dobrze wspomagają podejmowanie decyzji.

Ale fakt nie wybrałem jeszcze, ale skłaniam się ku wyborowi.
Kilka detali jest niewiadomych, ale zastosuje metodę narodową - jakoś to będzie.

A co do gier i kolorów to tylko kubeczki każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może... :D

pestka56
26-04-2019, 22:55
Giman, może metodą eliminacji :)

animuss
27-04-2019, 16:21
Nie, bo nic nie zostanie.;)

Mar-Pu
06-05-2019, 14:17
Dzień dobry,

Mam pytanie przymierzam się do zainstalowania "kozy" w domku letniskowym (33m2) piecyk który wybrałem będzie miał moc około 7kw. Wysokość domku w najwyższym miejscu 320cm. Chciałem zapytać czy komin dwuścienny z wypełnieniem z waty będzie wystarczający dla sprawnej pracy kominka oraz odprowadzania spalin. Wyjście komina z zewnątrz na wewnątrz będzie poprzez dach - zastanawia mniej kwestia wystarczającej izolacji cieplnej rury komina w miejscu przejścia przez drewniany dach?

Kwestia która mnie jeszcze intryguje to czy połączenia kielichowe komina zabezpieczyć czymś (jeśli tak to czym najlepiej?) w celu pewnego uszczelnienia połączeń przed wydostającymi się spalinami?

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Pozdrawiam
Marcin

Kominki Piotr Batura
06-05-2019, 21:46
Dzień dobry,

Mam pytanie przymierzam się do zainstalowania "kozy" w domku letniskowym (33m2) piecyk który wybrałem będzie miał moc około 7kw. Wysokość domku w najwyższym miejscu 320cm. Chciałem zapytać czy komin dwuścienny z wypełnieniem z waty będzie wystarczający dla sprawnej pracy kominka oraz odprowadzania spalin. Wyjście komina z zewnątrz na wewnątrz będzie poprzez dach - zastanawia mniej kwestia wystarczającej izolacji cieplnej rury komina w miejscu przejścia przez drewniany dach?

Kwestia która mnie jeszcze intryguje to czy połączenia kielichowe komina zabezpieczyć czymś (jeśli tak to czym najlepiej?) w celu pewnego uszczelnienia połączeń przed wydostającymi się spalinami?

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Pozdrawiam
MarcinKielichy fabrycznych kominów zostaw w spokoju. Tego nie trzeba poprawiać - montujesz na sucho. Rura podwójna z wełną w środku nie jest zabezpieczeniem p-poż. Luknij jak to robię i pomyśl dwa razy zanim sam zrobisz...:)

http://blog.kominki-batura.pl/montaz-odnowionej-kozy-z-koniem/

http://blog.kominki-batura.pl/montaz-komina-i-piecyka-w-domu-z-drewna/

grzesiek3210
20-05-2019, 22:35
Panie Piotrze buduje "dom na parkowej z MGprojekt"i mam kilka pytan.Kominek bedzie pomiedzy drzwiami tarasowymi na scianie zewnetrznej salonu. Komin mam systemowy tzn.ceramika fi200 welna i obudowa tzw.garki keramzytobeton. Zabudowa kominka bedzie skrywala caly komin,bedzie mocowana do zelebetowych slupow pomiedzy ktorymi stoi w.w. komin. Czy w tym przypadku tynkowac komin skoro i tak bedzie zabudowany? Czy jest szansa zrobic DGP w tym projekcie? Nie wiem w jaki sposob przejsc z salonu do pozostalej czesci domu.Moj pomysl to prowadzic przewod DGP do szczytu salonu a pozniej przejsc po stalowym podciagu i zejsc na poddasze i tam zainstalowac turbinke. Obawiam sie tylko odleglosci i sporo "katow prostych" do pokonania. Ps. Na stronie z projektem sa przekroje budynku w pdf.

onkiel
21-05-2019, 10:44
Witam. Pozwolę sobie skopiować swój post z innego wątku gdzie nie dostałem żadnej odpowiedzi i może tutaj ktoś coś mi podpowie.
Witam, w związku z planowanym remontem domu z lat 50 zamierzam rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka systemem dgp. Rury, dmuchawa z baypasem zamierzam poprowadzić poddaszem które na obecną chwilę jest graciarnia. Dodatkowo zamierzam założyć ogrzewanie foliami z podczerwienią pod panelami sterowane czujnikami powietrze/podłoga. Na planie zaznaczyłem czerwonym kolorem nawiew ciepłego powietrza a kolorem niebieskim wywiew wentylację z łazienki i ubikacji. Dom jest murowany i zamierzam go ocieplic 15 cm wełny ( zastanawiam się nad 10 cm). Poddasze docelowo też będzie ocieplone ale to z czasem będzie robione. Powiedzcie czy dobrze myślę i czy coś jest do poprawienia. Co do kominka to jeszcze nie wiem jaki model ani jaka moc i tu też liczę na waszą pomoc w wyborze.
430592

animuss
21-05-2019, 14:33
Witam. Pozwolę sobie skopiować swój post z innego wątku gdzie nie dostałem żadnej odpowiedzi i może tutaj ktoś coś mi podpowie.
Witam, w związku z planowanym remontem domu z lat 50 zamierzam rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka systemem dgp. Rury, dmuchawa z baypasem zamierzam poprowadzić poddaszem które na obecną chwilę jest graciarnia. Dodatkowo zamierzam założyć ogrzewanie foliami z podczerwienią pod panelami sterowane czujnikami powietrze/podłoga. Na planie zaznaczyłem czerwonym kolorem nawiew ciepłego powietrza a kolorem niebieskim wywiew wentylację z łazienki i ubikacji. Dom jest murowany i zamierzam go ocieplic 15 cm wełny ( zastanawiam się nad 10 cm). Poddasze docelowo też będzie ocieplone ale to z czasem będzie robione. Powiedzcie czy dobrze myślę i czy coś jest do poprawienia. Co do kominka to jeszcze nie wiem jaki model ani jaka moc i tu też liczę na waszą pomoc w wyborze.
430592

Ogrzewanie typu folie grzejne to sobie odpuść, drogie i niebezpieczne, ogrzewanie DGP trudno sterowalne i szkodliwe dla zdrowia,
nadaje się do starych kamienic gdzie występuje podsiąkanie kapilarne.
Pomyśl nad ogrzewaniem podłogowym i kominkiem z nasadą wodną.

onkiel
21-05-2019, 17:08
Do ogrzewania podłogowego musiałbym skuć wszystkie posadzki, do tego musiałbym zamontować trochę osprzętu. Kominek byłby wykorzystywany w okresie grzewczym jako wspomaganie ogrzewania elektrycznego a w tym wypadku wracałbym do zimnego domu.
Jakieś inne podpowiedzi?
Piec na groszek lub inne paliwo wymusza na mnie stawianie nowego komina w innym miejscu.
Dlatego pomyślałem o dgp i matach na podczerwień. Najmniej dewastacji i nie trzeba stawiać nowego komina.

animuss
21-05-2019, 18:04
Musisz skuć posadzki bo to nieuniknione, jak ty tego nie zrobisz to zrobi to ktoś kto odziedziczy lub kupi.:yes:
Ogrzewanie podlogowe stygnie około 8 godzin, możesz wspomagać je kotłem gazowym kondensacyjnym, grzałką, lub pompą ciepła powietrze-woda, do tego nie potrzeba komina.

Co do ocieplania to zapomnij o wełnie, wełna to na poddasze, na ściany styropian grafitowy.
Maty to drogie ogrzewanie, po co się w to pchasz , kominek postaw, rodzina będzie mieć uciechę, a nasada wodna rozproszy ciepło po mieszkaniu, przez podłogówkę.
Inne systemy to reanimowanie trupa, jak chcesz wywalić kasę w błoto, to lepiej wyjedź za to na wczasy.

Remiks
21-05-2019, 18:14
No i mamy jedyne słuszne rozwiązanie;-) Bo moje jest najmojsze;-)

Kominki Piotr Batura
21-05-2019, 18:44
Witam. Pozwolę sobie skopiować swój post z innego wątku gdzie nie dostałem żadnej odpowiedzi i może tutaj ktoś coś mi podpowie.
Witam, w związku z planowanym remontem domu z lat 50 zamierzam rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka systemem dgp. Rury, dmuchawa z baypasem zamierzam poprowadzić poddaszem które na obecną chwilę jest graciarnia. Dodatkowo zamierzam założyć ogrzewanie foliami z podczerwienią pod panelami sterowane czujnikami powietrze/podłoga. Na planie zaznaczyłem czerwonym kolorem nawiew ciepłego powietrza a kolorem niebieskim wywiew wentylację z łazienki i ubikacji. Dom jest murowany i zamierzam go ocieplic 15 cm wełny ( zastanawiam się nad 10 cm). Poddasze docelowo też będzie ocieplone ale to z czasem będzie robione. Powiedzcie czy dobrze myślę i czy coś jest do poprawienia. Co do kominka to jeszcze nie wiem jaki model ani jaka moc i tu też liczę na waszą pomoc w wyborze.
430592Puściłby ciepło również na korytarz i do łazienki. Wyloty dwa tylko w najdalszym dwudziestometrowym pokoju. Albo tak skonstruować system, by tam dmuchało najwięcej. Mieszkanie niewielkie, powinno być ciepło. Jeśli są środki, pomyśl o kominku z akumulacją (piecokominku). Nie trzeba tak często dokładać jak w zwykłym i na opale można sporo zaoszczędzić.

Kominki Piotr Batura
21-05-2019, 18:48
Panie Piotrze buduje "dom na parkowej z MGprojekt"i mam kilka pytan.Kominek bedzie pomiedzy drzwiami tarasowymi na scianie zewnetrznej salonu. Komin mam systemowy tzn.ceramika fi200 welna i obudowa tzw.garki keramzytobeton. Zabudowa kominka bedzie skrywala caly komin,bedzie mocowana do zelebetowych slupow pomiedzy ktorymi stoi w.w. komin. Czy w tym przypadku tynkowac komin skoro i tak bedzie zabudowany? Czy jest szansa zrobic DGP w tym projekcie? Nie wiem w jaki sposob przejsc z salonu do pozostalej czesci domu.Moj pomysl to prowadzic przewod DGP do szczytu salonu a pozniej przejsc po stalowym podciagu i zejsc na poddasze i tam zainstalowac turbinke. Obawiam sie tylko odleglosci i sporo "katow prostych" do pokonania. Ps. Na stronie z projektem sa przekroje budynku w pdf.Komina faktycznie nie ma sensu tynkować....Nie jestem zwolennikiem DGP z turbinką, ale czasem trzeba i warto pokombinować. Coś tam zadziała. Spróbuj zaokrąglić te kąty proste na ile to możliwe.

animuss
21-05-2019, 19:28
No i mamy jedyne słuszne rozwiązanie;-) Bo moje jest najmojsze;-)
To nie moje rozwiązanie, ale jak mam coś bezsensownego radzić, to lepiej nie pisać nic.

onkiel
23-05-2019, 06:47
Puściłby ciepło również na korytarz i do łazienki. Wyloty dwa tylko w najdalszym dwudziestometrowym pokoju. Albo tak skonstruować system, by tam dmuchało najwięcej. Mieszkanie niewielkie, powinno być ciepło. Jeśli są środki, pomyśl o kominku z akumulacją (piecokominku). Nie trzeba tak często dokładać jak w zwykłym i na opale można sporo zaoszczędzić.
Witam., a mam pytanie czy lokalizacja anemostatow w pokoju ma znaczenie? Jeśli tak to w jakim miejscu najlepiej umiejscowic anemostat w suficie?
Jakiej mocy najlepiej szukać wkładu kominkowego? Czy 12 kw będzie odpowiedni dla mnie? Czy montaż anemostatu w łazience gdzie będzie wywietrznik nie będzie powodowało że ciepło będzie wyciągane? Zamontować wywietrznik z regulowana żaluzją?

Kominki Piotr Batura
23-05-2019, 07:15
Witam., a mam pytanie czy lokalizacja anemostatow w pokoju ma znaczenie? Jeśli tak to w jakim miejscu najlepiej umiejscowic anemostat w suficie?
Jakiej mocy najlepiej szukać wkładu kominkowego? Czy 12 kw będzie odpowiedni dla mnie? Czy montaż anemostatu w łazience gdzie będzie wywietrznik nie będzie powodowało że ciepło będzie wyciągane? Zamontować wywietrznik z regulowana żaluzją?Teoretycznie wyloty powinny być jak najdalej od drzwi, pod którymi organizujemy powrót powietrza do kominka. Zwykle podcina się drzwi 1,5-2 cm. W praktyce zaobserwowałem, że ogrzewanie które działa przy zamkniętych drzwiach, polega na delikatnym wypełnianiem ciepłem kubatury pomieszczenia. Warstwami od góry, ku dołowi. Bez większego znaczenia jest więc miejsce wylotu. Wyjątkiem jest właśnie łazienka. Tam dałbym jak najdalej od kratki wywiewnej. Dasz czy nie dasz w łazience wylot, problemu wyciągania ciepłego powietrza nie unikniesz (to wręcz pożądana wymiana) więc chyba lepiej mieć w łazience ciepło?! To też zaobserwowane zjawisko....;)

onkiel
23-05-2019, 07:42
Teoretycznie wyloty powinny być jak najdalej od drzwi, pod którymi organizujemy powrót powietrza do kominka. Zwykle podcina się drzwi 1,5-2 cm. W praktyce zaobserwowałem, że ogrzewanie które działa przy zamkniętych drzwiach, polega na delikatnym wypełnianiem ciepłem kubatury pomieszczenia. Warstwami od góry, ku dołowi. Bez większego znaczenia jest więc miejsce wylotu. Wyjątkiem jest właśnie łazienka. Tam dałbym jak najdalej od kratki wywiewnej. Dasz czy nie dasz w łazience wylot, problemu wyciągania ciepłego powietrza nie unikniesz (to wręcz pożądana wymiana) więc chyba lepiej mieć w łazience ciepło?! To też zaobserwowane zjawisko....;)

A jakiej mocy szukać na tą powierzchnię? Może jakieś propozycje konkretnego wkładu który będę mógł zakupić na terenie Łodzi?

Kominki Piotr Batura
23-05-2019, 19:02
A jakiej mocy szukać na tą powierzchnię? Może jakieś propozycje konkretnego wkładu który będę mógł zakupić na terenie Łodzi?Jeśli to ma być kominek okazjonalny lub na wszelki wypadek, pytanie o moc nie ma sensu. Jeśli chcesz grzać, to kominek jest bez sensu. Pomyśl o piecokominku.....

wg39070
23-05-2019, 19:33
Jeśli to ma być kominek okazjonalny lub na wszelki wypadek, pytanie o moc nie ma sensu. Jeśli chcesz grzać, to kominek jest bez sensu. Pomyśl o piecokominku.....

Piotrze, czy Ty aby lekko nie przeginasz? Nie każdy potrzebuje 2 tonowego kloca aby ogrzać dom. No ale ...reklama dźwignią handlu.

pestka56
23-05-2019, 20:07
Nie musi być zaraz 2 tonowy. Piotr już i pisał i pokazywał małe piecokominki :)

wg39070
23-05-2019, 20:15
Nie musi być zaraz 2 tonowy. Piotr już i pisał i pokazywał małe piecokominki :)

Co nie zmienia faktu, że to nadal ...kloc.

onkiel
23-05-2019, 20:18
A można prosić o coś konkretnego? Chętnie zobaczę i się zastanowię. Niczego nie wykluczam i chce mieć jak najszerszy przegląd. Mam swoje kryteria finansowe i co mogę zrobić a czego nie.

pestka56
23-05-2019, 20:25
Onkiel, poszukaj na blogu u Piotra. Tam znajdziesz wiecej informacji. Poczytaj, więcej wiesz, łatwiej decydujesz :)

zarzych
24-05-2019, 09:05
Witam wszystkich forumowiczow i od razu przejde do sedna:confused:
Mam nie maly problem z podlaczeniem wkladu kominkowego. Chcialem to zrobic raz a dobrze i zakupilem wklad Jotul I 620 FR wraz z usluga montazu w firmie ABC Kominki ze Slupska ktora jak mi sie wydawalo jest specjalista w tej branzy. Problem polega na tym ze zostal on podlaczony do komina ceramicznego HOCH Uniwersal w taki sposob ze przez pierwsze okolo 15-20 minut palenia wycieka brazowa ciecz na polaczeniu trojnika kominowego (90stopni) z kominkiem. Podlaczenie jest zrealizowane za pomoca specjalnej redukcji ze sznurem (200 na 150). Juz nie wiem co robic firma ktora mi to podlaczala miga sie jak tylko moze. Najpierw zwalali wine na wilgoc bo dom w remoncie ale zakupilem czujnik wilgotnosci i nigdy nie przekracza ona 50% wiec jest chyba ok. Drewnem pale zakupionym u nich (sprzedawane w kartonikach Jotul) drogie jak cholera ale ponoc suche. Teraz ze niby komin wadliwy ale nie sa wstanie powiedziec co z nim nie tak, po prostu wadliwy:bash: Kominiarz tez nie potrafi stwierdzic co z nim nie tak wszystko wyglada ok a mi woda cieknie do salonu od 3 miesiecy. Dzieje sie tak za kazdym razem jak rozpalam kominek, fakt ze nie pale codziennie ale juz okolo 20 kartonikow tego drewna spalilem i problem dalej wystepuje. Moze jest ktos na forum ktory zmagal sie z podobnym problemem?
https://images90.fotosik.pl/187/73cec26a3a29b8d0m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/73cec26a3a29b8d0)
https://images92.fotosik.pl/187/3a8200d7d033f407m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3a8200d7d033f407)
https://images92.fotosik.pl/187/c46848b682ec57f7m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c46848b682ec57f7)
https://images91.fotosik.pl/187/3875dcee57124c27m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3875dcee57124c27)

animuss
24-05-2019, 10:24
Witam przez pierwsze okolo 15-20 minut palenia wycieka brazowa ciecz na polaczeniu trojnika kominowego (90stopni) z kominkiem.

Ma prawo wyciekać, dochodzi do chwilowej kondensacji, ale połączenie powinno być tak zrobione, żeby wyciekało do wewnątrz.

zarzych
24-05-2019, 11:08
To wiem tylko jak to podlaczenie prawidlowo wykonac. Firma ktora zatrudnilem mowi ze podlaczone jest wszystko dobrze, tzn oni nie widza bledow w montazu:mad:

Kaizen
24-05-2019, 11:25
Obadaj obróbki komina w szczególności czy woda nie dostaje się między pustak a wkład ceramiczny. Ta woda wyglądami na zbyt czystą i zbyt jej dużo jak na kondensat z komina. Szybciej bym obstawiał, że jakoś wypływa tędy deszczówka ledwo przybrudzona.

pestka56
24-05-2019, 14:44
Też mi się tak wydaje jak Kaizen pisze. Za czysta. Gdyby to był kondensat, byłoby czarno i zapach odpowiedni.
Zagoń do roboty dekarza, bo to raczej na nieszczelność obróbki wygląda.

Remiks
24-05-2019, 18:47
Witam wszystkich forumowiczow i od razu przejde do sedna:confused:
Mam nie maly problem z podlaczeniem wkladu kominkowego. Chcialem to zrobic raz a dobrze i zakupilem wklad Jotul I 620 FR wraz z usluga montazu w firmie ABC Kominki ze Slupska ktora jak mi sie wydawalo jest specjalista w tej branzy. Problem polega na tym ze zostal on podlaczony do komina ceramicznego HOCH Uniwersal w taki sposob ze przez pierwsze okolo 15-20 minut palenia wycieka brazowa ciecz na polaczeniu trojnika kominowego (90stopni) z kominkiem. Podlaczenie jest zrealizowane za pomoca specjalnej redukcji ze sznurem (200 na 150). Juz nie wiem co robic firma ktora mi to podlaczala miga sie jak tylko moze. Najpierw zwalali wine na wilgoc bo dom w remoncie ale zakupilem czujnik wilgotnosci i nigdy nie przekracza ona 50% wiec jest chyba ok. Drewnem pale zakupionym u nich (sprzedawane w kartonikach Jotul) drogie jak cholera ale ponoc suche. Teraz ze niby komin wadliwy ale nie sa wstanie powiedziec co z nim nie tak, po prostu wadliwy:bash: Kominiarz tez nie potrafi stwierdzic co z nim nie tak wszystko wyglada ok a mi woda cieknie do salonu od 3 miesiecy. Dzieje sie tak za kazdym razem jak rozpalam kominek, fakt ze nie pale codziennie ale juz okolo 20 kartonikow tego drewna spalilem i problem dalej wystepuje. Moze jest ktos na forum ktory zmagal sie z podobnym problemem?
https://images90.fotosik.pl/187/73cec26a3a29b8d0m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/73cec26a3a29b8d0)
https://images92.fotosik.pl/187/3a8200d7d033f407m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3a8200d7d033f407)
https://images92.fotosik.pl/187/c46848b682ec57f7m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/c46848b682ec57f7)
https://images91.fotosik.pl/187/3875dcee57124c27m.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3875dcee57124c27)

A sprawdź czy przypadkiem w rurze doprowadzającej powietrze do komory spalania nie stoi woda.

pestka56
24-05-2019, 18:55
Remiks, myślisz, że aż tyle wtedy lałoby się z komina?

Remiks
24-05-2019, 19:05
Remiks, myślisz, że aż tyle wtedy lałoby się z komina?

Nie wiem gdybam sobie, ślady w kominie sugerują sporo wody cieknącej ale gdyby to była woda opadowa to nie wiązało by się z paleniem. Cieknięcie wody po rozpaleniu oznacza kondensację z powietrza, spalin i z czegoś ta woda pochodzi;-)
Ps. przez palenisko i komin spora objętość spalin przechodzi co za tym idzie i spora wilgotność pochodząca z powietrza dostarczanego do spalania.

d7d
24-05-2019, 20:18
Nie musi być zaraz 2 tonowy. Piotr już i pisał i pokazywał małe piecokominki :)
Co to znaczy mały piecokominek?

Remiks
24-05-2019, 20:23
Co to znaczy mały piecokominek?

Mały znaczy 2T na 0,8m2 ;-)

Kaizen
24-05-2019, 21:03
Nie wiem gdybam sobie, ślady w kominie sugerują sporo wody cieknącej ale gdyby to była woda opadowa to nie wiązało by się z paleniem.

Jak w garnku gotuję wodę, to mi potrafi wykipieć - i wcale nie leje się wtedy z kondensacji.
To niemożliwe, żeby tyle wody się wylało w tym miejscu - kondensacja występowałaby na zimnych ścianach komina i spływała do dołu. Mały procent czy nawet ułamek procenta miałby szansę wypłynąć trójnikiem. A uwzględniając, że jest tam sznur to ledwo krople mogłyby się pojawić.
I kondensat to jest coś bardziej przypominające konsystencją i kolorem dysperbit, niż wodę.

d7d
24-05-2019, 21:42
Mały znaczy 2T na 0,8m2 ;-)

Czyli 0,90m x 0,90m x 2,50m ? ;)

zarzych
24-05-2019, 23:42
Raczej nie chodzi tu o nieszczelnosc obrobek poniewaz nawet jak leje deszcz a w kominku jest nie palone to nie ma zadnych wyciekow i komin w srodku suchy. Dodam ze na kominie jest jeszcze zamontowany regulator ciagu firmy Polmar ale i bez niego sytuacja byla taka sama:bash:

Kominki Piotr Batura
25-05-2019, 01:50
Raczej nie chodzi tu o nieszczelnosc obrobek poniewaz nawet jak leje deszcz a w kominku jest nie palone to nie ma zadnych wyciekow i komin w srodku suchy. Dodam ze na kominie jest jeszcze zamontowany regulator ciagu firmy Polmar ale i bez niego sytuacja byla taka sama:bash:Dziwna sprawa....poszukiwania przyczyny zdalnie mogą być trudne, ale spróbujmy pójść w dwóch kierunkach. 1. Czy przyłącze ze sznurem siedzi bardzo ciasno? Czy łatwo je z rury wyciągnąć? 2. Paliłeś innym paliwem. Np jakimś dobrym brykietem?

Kominki Piotr Batura
25-05-2019, 01:58
Co to znaczy mały piecokominek?Np takie i jeszcze mniejsze:
HÖLZLI Małe piecyki akumulacyjne

Ten 0.9 x 0,9 x 2,5 m tez wielki nie jest. Zwykle ok 1000 kg.

Krakers70
25-05-2019, 07:38
A zaglądałeś do wyczystki kiedy zaczyna podsiąkać z trójnika? Jeżeli tyle przebija się przez uszczelnienie to na dole powinno się lać. Ja bym na początek zweryfikował suchość tego drewna i spróbował brykietem jak Piotr radzi, chociaż nawet przy paleniu mokrym kondensat nie powinien wypływać.
Czy ta ciecz pachnie dymem, wędzonką?

zarzych
25-05-2019, 08:22
Dziwna sprawa....poszukiwania przyczyny zdalnie mogą być trudne, ale spróbujmy pójść w dwóch kierunkach. 1. Czy przyłącze ze sznurem siedzi bardzo ciasno? Czy łatwo je z rury wyciągnąć? 2. Paliłeś innym paliwem. Np jakimś dobrym brykietem?

Wlasnie wczoraj pod moja nieobecnosc firma ktora mi montowala ten kominek wymienila sznur na grubszy wiec pewnie poprzedni byl za cienki:bash: ale osobiscie tego nie sprawdzalem. Niestety bede mogl sprawdzic dopiero za 3 tygodnie jak wroce z pracy :( Co do palenia to stosowalem tylko drewno sprzedawane przez Jotul-a, jak mnie zapewniano bardzo suche.

zarzych
25-05-2019, 08:32
A zaglądałeś do wyczystki kiedy zaczyna podsiąkać z trójnika? Jeżeli tyle przebija się przez uszczelnienie to na dole powinno się lać. Ja bym na początek zweryfikował suchość tego drewna i spróbował brykietem jak Piotr radzi, chociaż nawet przy paleniu mokrym kondensat nie powinien wypływać.
Czy ta ciecz pachnie dymem, wędzonką?

Tak ten wyciek ma wyrazny zapach dymu a do wyczystki zagladalem i widac mokre zacieki podczas rozpalania:(
https://images89.fotosik.pl/187/74e5153a60eed84am.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/74e5153a60eed84a)
Faktem jest ze jak kupowalem to drewno a kupilem okolo 20 kartonow kazdy jeden byl otwarty wiec moze wcale nie bylo to drewno suche i rozprowadzane przez Jotula tylko jakis szajs w opakowaniach Jotul-a:jawdrop:
Jak wroce do domu to sprobuje tak jak radzicie popalic jakims brykietem

pestka56
25-05-2019, 08:59
Zważywczy, że moja – wiellkościowo – wielka kobyła waży 400 kg, a ma zero akumulacji poza plytami wewnątrz paleniska, które właściwie nie mają funkcji akumulacji, to 100 kg jest wagą maluszka :)

animuss
25-05-2019, 09:31
To wiem tylko jak to podlaczenie prawidlowo wykonac. Firma ktora zatrudnilem mowi ze podlaczone jest wszystko dobrze, tzn oni nie widza bledow w montazu:mad:

Może to być wina trójnika w kominie, trafiłeś na felerny, jest źle zrobiony, wykrzywił się w trakcie wypalania, albo ma doklejone jakieś pozostałości, które kierują kondensat do domu.

animuss
25-05-2019, 09:34
Wlasnie wczoraj pod moja nieobecnosc firma ktora mi montowala ten kominek wymienila sznur na grubszy wiec pewnie poprzedni byl za cienki.
taki manewr fachowców, spowoduje rozsadzenie trójnika po pewnym czasie, jak ten kondensat odpowiednio nasączy i utwardzi sznur.

zarzych
25-05-2019, 11:09
taki manewr fachowców, spowoduje rozsadzenie trójnika po pewnym czasie, jak ten kondensat odpowiednio nasączy i utwardzi sznur.
co w takim razie wedlug Ciebie powinienem zrobic?

d7d
25-05-2019, 13:59
Np takie i jeszcze mniejsze:
HÖLZLI Małe piecyki akumulacyjne
Ten 0.9 x 0,9 x 2,5 m tez wielki nie jest. Zwykle ok 1000 kg.
Bardzo ładne tylko też bardzo ładnie kosztują.
Sam materiał ładnie kosztuje a dodając do tego robociznę i materiały wykończeniowe to jest ponad 20 tys. zł.
Kosztuje tyle co pompa ciepła i więcej niż kocioł gazowy.
Tanio to już było.

Kominki Piotr Batura
25-05-2019, 15:04
Bardzo ładne tylko też bardzo ładnie kosztują.
Sam materiał ładnie kosztuje a dodając do tego robociznę i materiały wykończeniowe to jest ponad 20 tys. zł.
Kosztuje tyle co pompa ciepła i więcej niż kocioł gazowy.
Tanio to już było.Podałem tylko jako wzór / przykład....Takie coś robię "na" polskich lub czeskich materiałach za 12.000 - 14.000 tysięcy. Jakość nie gorsza, parametry spalania zbadałem w tym samym laboratorium....

Remiks
25-05-2019, 18:23
Jak w garnku gotuję wodę, to mi potrafi wykipieć - i wcale nie leje się wtedy z kondensacji.
To niemożliwe, żeby tyle wody się wylało w tym miejscu - kondensacja występowałaby na zimnych ścianach komina i spływała do dołu. Mały procent czy nawet ułamek procenta miałby szansę wypłynąć trójnikiem. A uwzględniając, że jest tam sznur to ledwo krople mogłyby się pojawić.
I kondensat to jest coś bardziej przypominające konsystencją i kolorem dysperbit, niż wodę.

Z garnkiem bardzo dobre porownanie wręcz genialne;-)

wg39070
25-05-2019, 19:07
Tak ten wyciek ma wyrazny zapach dymu a do wyczystki zagladalem i widac mokre zacieki podczas rozpalania:(
https://images89.fotosik.pl/187/74e5153a60eed84am.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/74e5153a60eed84a)
Faktem jest ze jak kupowalem to drewno a kupilem okolo 20 kartonow kazdy jeden byl otwarty wiec moze wcale nie bylo to drewno suche i rozprowadzane przez Jotula tylko jakis szajs w opakowaniach Jotul-a:jawdrop:
Jak wroce do domu to sprobuje tak jak radzicie popalic jakims brykietem

Przerabiałem już chyba wszystkie brykiety. Kup kilka paczek RUF-a Barlinek albo jakiegoś dobrego Pini-Key, rozpal porządnie i zobaczysz, że problem zniknie.

Remiks
25-05-2019, 19:36
No teraz będzie sprawdzał wszystkie dostępne brykiety;-) Wątpię by to była wina opału bo gdyby tak było to musiał by leżakować w wodzie;-) Tak wyglądającego komina nie mam nawet po intensywnych opadach i komin jest otwarty tz. bez zadaszenia. To czy trójnik jest źle osadzony czy źle uszczelniony to rzecz wtórna, w kominie nie powinno być tyle wody (skroplin) a próba uszczelniania itp. może się źle skończyć.

wg39070
25-05-2019, 21:13
No teraz będzie sprawdzał wszystkie dostępne brykiety;-) Wątpię by to była wina opału bo gdyby tak było to musiał by leżakować w wodzie;-) Tak wyglądającego komina nie mam nawet po intensywnych opadach i komin jest otwarty tz. bez zadaszenia. To czy trójnik jest źle osadzony czy źle uszczelniony to rzecz wtórna, w kominie nie powinno być tyle wody (skroplin) a próba uszczelniania itp. może się źle skończyć.

To fakt, nic dodać, nic ująć.

animuss
25-05-2019, 21:16
co w takim razie wedlug Ciebie powinienem zrobic?
Kup a najlepiej daj do zrobienia, bo takiej raczej nie kupisz, złączkę z kominem ceramicznym rury stalowej, od zewnątrz.
Teraz masz taką
430749
Ta złączka po rozpaleniu, nagrzewa się, blacha się rozszerzy i rozwali trójnik, jak sznur utwardzi się skroplinami.Nie wiem po kiego grzyba oni nadal je produkują, chyba dogadali się z producentami kominów ceramicznych.:lol2:
A powinna być prawie taka, tylko ta kondensatu nie wyprowadzi z twojego trójnika do rury.
430750
Masz trójnik pod kątem 90* i kondensat nadal wypłynie po ścianie, przy kącie ostrym trójnika, już byś miał z nim spokój.
Tobie potrzebna jest taka złączka ale ze zlicowanym dołem redukcji, żeby kondensat ze spadkiem spływał do środka.
Musisz zamówić ją najlepiej z nierdzewki, spawaną plazmowo, żeby była szczelna
Jak nie złapałeś jak ma to wyglądać, to zrobię rysunek.
Może kiedyś zaczną je produkować, ale to za trudne dla takich matołów.

Remiks
25-05-2019, 21:41
Kup a najlepiej daj do zrobienia, bo takiej raczej nie kupisz, złączkę z kominem ceramicznym rury stalowej, od zewnątrz.
Teraz masz taką
430749
Ta złączka po rozpaleniu, nagrzewa się, blacha się rozszerzy i rozwali trójnik, jak sznur utwardzi się skroplinami.Nie wiem po kiego grzyba oni nadal je produkują, chyba dogadali się z producentami kominów ceramicznych.:lol2:
A powinna być prawie taka, tylko ta kondensatu nie wyprowadzi z twojego trójnika do rury.
430750
Masz trójnik pod kątem 90* i kondensat nadal wypłynie po ścianie, przy kącie ostrym trójnika, już byś miał z nim spokój.
Tobie potrzebna jest taka złączka ale ze zlicowanym dołem redukcji, żeby kondensat ze spadkiem spływał do środka.
Musisz zamówić ją najlepiej z nierdzewki, spawaną plazmowo, żeby była szczelna
Jak nie złapałeś jak ma to wyglądać, to zrobię rysunek.
Może kiedyś zaczną je produkować, ale to za trudne dla takich matołów.

Nie ma co pudrować, trzeba usunąć przyczynę inaczej będzie kiszka.

zarzych
25-05-2019, 23:45
Nie ma co pudrować, trzeba usunąć przyczynę inaczej będzie kiszka.

A jaka to moze byc przyczyna? Myslisz ze powodem moze byc to ze odplyw kondensatu z tego komina jest podlaczony do kanalizacji :confused:

zarzych
25-05-2019, 23:53
Kup a najlepiej daj do zrobienia, bo takiej raczej nie kupisz, złączkę z kominem ceramicznym rury stalowej, od zewnątrz.
Teraz masz taką
430749
Ta złączka po rozpaleniu, nagrzewa się, blacha się rozszerzy i rozwali trójnik, jak sznur utwardzi się skroplinami.Nie wiem po kiego grzyba oni nadal je produkują, chyba dogadali się z producentami kominów ceramicznych.:lol2:
A powinna być prawie taka, tylko ta kondensatu nie wyprowadzi z twojego trójnika do rury.
430750
Masz trójnik pod kątem 90* i kondensat nadal wypłynie po ścianie, przy kącie ostrym trójnika, już byś miał z nim spokój.
Tobie potrzebna jest taka złączka ale ze zlicowanym dołem redukcji, żeby kondensat ze spadkiem spływał do środka.
Musisz zamówić ją najlepiej z nierdzewki, spawaną plazmowo, żeby była szczelna
Jak nie złapałeś jak ma to wyglądać, to zrobię rysunek.
Może kiedyś zaczną je produkować, ale to za trudne dla takich matołów.

W takim razie jesli mozna to prosilbym o rysunek bo chyba nie zalapalem :(

Kaizen
26-05-2019, 00:41
Z garnkiem bardzo dobre porownanie wręcz genialne;-)

Nie wiem, czy dobrze rozumiem emotikonkę i czy to ma być sarkazm, czy pochwała.

Jak za wcześnie zamknąłem dopływ powietrza, to przy następnym paleniu miałem "wygotowanie" kondesatu z nieszczelności kominka - dopiero ciśnienie spowodowane wrzeniem kondensatu wypychało kondensat. Tyle, że to były krople dosyć gęstej smoły.

Powtórzę - to co tutaj wyplywa nie przypomina nawet kondensatu spalania. Ale może to jest trop:


A jaka to moze byc przyczyna? Myslisz ze powodem moze byc to ze odplyw kondensatu z tego komina jest podlaczony do kanalizacji :confused:

Masz jakiś syfon (choćby z ukształtowania rur), czy swobodnie hula powietrze i komin robi za wentylację kanalizacji? I po kąpieli czy spuszczeniu gorącej wody przez pralkę czy zmywarkę w kominie robi się destylator?

zarzych
26-05-2019, 01:45
Nie wiem, czy dobrze rozumiem emotikonkę i czy to ma być sarkazm, czy pochwała.

Jak za wcześnie zamknąłem dopływ powietrza, to przy następnym paleniu miałem "wygotowanie" kondesatu z nieszczelności kominka - dopiero ciśnienie spowodowane wrzeniem kondensatu wypychało kondensat. Tyle, że to były krople dosyć gęstej smoły.

Powtórzę - to co tutaj wyplywa nie przypomina nawet kondensatu spalania. Ale może to jest trop:



Masz jakiś syfon (choćby z ukształtowania rur), czy swobodnie hula powietrze i komin robi za wentylację kanalizacji? I po kąpieli czy spuszczeniu gorącej wody przez pralkę czy zmywarkę w kominie robi się destylator?

Syfonu chyba nie ma ale nawet jak by byl to raczej nie spelnil by swojego zadania bo nie ma w kominie az tyle wody zeby zalewac syfon. Na razie jeszcze tam nie mieszkam wiec kanalizacja nie jest uzytkowana.

Krakers70
26-05-2019, 06:33
Kaizen, to co opisujesz to raczej właśnie smoła, czyli efekt destylacji drewna, a nie kondensacji wody. Kondensat ma konsystencję wody. zapach wędzonki i kolorek w odcieniach brazu.

Remiks
26-05-2019, 16:37
A jaka to moze byc przyczyna? Myslisz ze powodem moze byc to ze odplyw kondensatu z tego komina jest podlaczony do kanalizacji :confused:

Nie powinno tak się dziać teoretycznie bo wzrost temp po rozpaleniu nie powinien doprowadzać do kondensacji. Stawiał bym raczej na to co pisałem wcześniej, sprawdź dopływ powietrza do spalania czy tam nie stoi woda. Ja darował bym sobie uszczelnienia trójnika i jego przeróbki dopuki nie ustalisz przyczyny takiej ilości wody w kominie.
Ps. Przy następnym rozpaleniu zamknij dopływ powietrza do spalania i zostaw uchylone drzwiczki kominka.

animuss
26-05-2019, 20:57
Ja darował bym sobie uszczelnienia trójnika i jego przeróbki dopuki nie ustalisz przyczyny takiej ilości wody w kominie.

Jak nie przerobi, to mu z czasem pęknie trójnik. :D
https://i.imgur.com/sT9Qxgo.png
To jest prawidłowa przejściówka z ceramiki na stal, przy kącie ostrym idealna.


W takim razie jesli mozna to prosilbym o rysunek bo chyba nie zalapalem :(
430781
Taka mimośrodowa, gwarantuje przy kącie 90* odprowadzenie kondensatu do wnętrza.
Od dołu jest równa, zamontowana z lekkim spadkiem w stronę kolana.
430807
Zwróć uwagę jak prawidłowo złożyć rury (kielichem do góry).

zarzych
27-05-2019, 03:49
Nie powinno tak się dziać teoretycznie bo wzrost temp po rozpaleniu nie powinien doprowadzać do kondensacji. Stawiał bym raczej na to co pisałem wcześniej, sprawdź dopływ powietrza do spalania czy tam nie stoi woda. Ja darował bym sobie uszczelnienia trójnika i jego przeróbki dopuki nie ustalisz przyczyny takiej ilości wody w kominie.
Ps. Przy następnym rozpaleniu zamknij dopływ powietrza do spalania i zostaw uchylone drzwiczki kominka.

Tak jak pisalem wczesniej problem wystepuje tylko zaraz po rozpaleniu i utrzymuje sie okolo 15-20 min. Jak komin jest juz nagrzany to wszystko jest ok. Wody w kanale doprowadzajacym powietrze brak.

Lukas42
27-05-2019, 17:34
Witam Was serdecznie!

Szukam profesjonalisty który będzie w stanie powiedzieć mi po wizycie w moim domu dlaczego mój kominek śmierdzi. I co trzeba zrobić aby przestał.
Krótka historia:
- najpierw był sam wkład Lucy 12 z firmy Kratki. Przepaliłem go bardzo porządnie (kilka dni paliłem bez przerwy suchym drewnem) i po tym czasie stwierdziłem że już nie śmierdzi. Po dwóch miesiącach wkład został zabudowany stelażem z wełna mineralna do kominków i żaroodporna płytą karton- gipsową z zewnątrz. Smród bardzo odczuwalny pojawił się od momentu zabudowania kominka. Dorobiłem sporo dodatkowych kratek i mocno zelżał. Aczkolwiek nadal go czuć a pod sufitem jest tak samo jak wcześniej intensywny. Widziały go już dwie osoby ale nie pomogły - dostałem tylko informacje że musi się obudowa przepalić. Paliłem prawie codziennie cała jesień zimę i wiosnę i smród nadal jest.... martwię się o zdrowie rodziny bo wszyscy wdychają ten smród. Konsultacje na miejscu oczywiście płatne. ;)

animuss
27-05-2019, 20:00
A po co tam jechać, rozbierz to goowno z
stelażem z wełna mineralna i będzie problem z głowy.:lol2:

Lukas42
27-05-2019, 20:42
Dziękuję. Muszę tak zrobić. ;)

zarzych
28-05-2019, 00:05
Jak nie przerobi, to mu z czasem pęknie trójnik. :D
https://i.imgur.com/sT9Qxgo.png
To jest prawidłowa przejściówka z ceramiki na stal, przy kącie ostrym idealna.


430781
Taka mimośrodowa, gwarantuje przy kącie 90* odprowadzenie kondensatu do wnętrza.
Od dołu jest równa, zamontowana z lekkim spadkiem w stronę kolana.
430807
Zwróć uwagę jak prawidłowo złożyć rury (kielichem do góry).

Dzieki, bede chyba sie musial rozejrzec za jakims wykonawca co takie cudo wyspawa

Kominki Piotr Batura
28-05-2019, 07:54
Dzieki, bede chyba sie musial rozejrzec za jakims wykonawca co takie cudo wyspawaProblem nie jest do końca w kształtce, co już Ci sugerował Remiks. Ja stawiam na kompilację trzech składowych. Drewno, szczelny wkład, sztuka palenia....To niestety teoria, trudna do weryfikacji. Dobra kształtka mogła by tylko problem "przekierować" w inne mniej kłopotliwe miejsce.

zarzych
28-05-2019, 09:31
Problem nie jest do końca w kształtce, co już Ci sugerował Remiks. Ja stawiam na kompilację trzech składowych. Drewno, szczelny wkład, sztuka palenia....To niestety teoria, trudna do weryfikacji. Dobra kształtka mogła by tylko problem "przekierować" w inne mniej kłopotliwe miejsce.

Ok, w takim razie zeby miec pewnosc co do opalu to zastosuje brykiet, moglbys jakis polecic? A jesli chodzi o sztuke palenia to zawsze pale od gory :)

animuss
28-05-2019, 09:36
Dziękuję. Muszę tak zrobić. ;)

Rozbierz tą wełnę, wwal sobie ją na strych na ocieplenie, a obudowę zbuduj z płyty krzemianowo-wapiennych lub szamotowych.

Kominki Piotr Batura
28-05-2019, 09:39
Ok, w takim razie zeby miec pewnosc co do opalu to zastosuje brykiet, moglbys jakis polecic? A jesli chodzi o sztuke palenia to zawsze pale od gory :)Brykiet masz polecony wyżej...Palić spróbuj przy uchylonych drzwiach (po prostu nie zamkniętych do końca). Spróbuj napalić tym samym drewnem, nie zamykając drzwi tak długo jak miałeś problem z wyciekami. Nie dużo tego drewna daj, bo Ci komin pęknie....Kup poza tym tani miernik wilgotności, przełup ze dwa-trzy największe klocki na pół i zmierz wilgotność w odsłoniętym miejscu, na środku.

animuss
28-05-2019, 09:47
Palić spróbuj przy uchylonych drzwiach (po prostu nie zamkniętych do końca).
To troszkę niebezpieczne, on ma komin ze skorupek ceramicznych na papierze do 600*, a taki zabieg powoduje szybkie podgrzanie, przez wprowadzenie do komina spalin o wysokiej temperaturze.

Ze względu, że to dom w remoncie, nie zamieszkały, nie grzany, jest duża różnica temperatur przy rozpalaniu, dlatego tego kondensatu jest aż tyle, gdy zamieszka, to budynek złapie wyższą temperaturę, komin również, punkt rosy się przesunie i kondensacja będzie mniejsza, takie anomalie występują zawsze po lecie, zanim się nie uruchomi ogrzewanie w domu, w budynku a próbuje dogrzać kominkiem w chłodne dni sierpnia, września, czy października, wszystko zależy od budynku jego izolacji, bezwładności cieplnej.

Może też być tak, że w trakcie budowy komina, wykonawca nie włożył z lenistwa wełny lub włożył ją szczątkowo, pomiędzy skorupki i obudowę komina.

Lukas42
28-05-2019, 10:12
Co jest według Was lepsze? Płyty wernikułowe, perlitowe czy krzemianowo wapienne? ;)

zarzych
28-05-2019, 10:35
Brykiet masz polecony wyżej...Palić spróbuj przy uchylonych drzwiach (po prostu nie zamkniętych do końca). Spróbuj napalić tym samym drewnem, nie zamykając drzwi tak długo jak miałeś problem z wyciekami. Nie dużo tego drewna daj, bo Ci komin pęknie....Kup poza tym tani miernik wilgotności, przełup ze dwa-trzy największe klocki na pół i zmierz wilgotność w odsłoniętym miejscu, na środku.

Dzieki za odpowiedz.
A doplyw powietrza zamknac i zostawic tylko uchylone drzwiczki?
Dodam ze komin mam o srednicy 20cm a wylot z kominka 15cm. Dolot powietrza pod chudziakiem o srednicy 16cm przy samym kominku zredukowany do 10cm. Czerpnia powietrza na elewacji poludniowo-wschodniej na wysokosci 120m od gruntu
Tego drewna zostal mi juz tylko niecaly kartonik i juz wiecej raczej nie kupie.
Mam swoje drewno Buk-a 8m ale jeszcze jest wilgotne, zakupione w styczniu wiec mam nadzieje ze w polowie nastepnej zimy bedzie ok. Teraz zakupie polecony wczesniej brykiet Barlinka :)

Kominki Piotr Batura
28-05-2019, 10:37
To troszkę niebezpieczne, on ma komin ze skorupek ceramicznych na papierze do 600*, a taki zabieg powoduje szybkie podgrzanie, przez wprowadzenie do komina spalin o wysokiej temperaturze.

Ze względu, że to dom w remoncie, nie zamieszkały, nie grzany, jest duża różnica temperatur przy rozpalaniu, dlatego tego kondensatu jest aż tyle, gdy zamieszka, to budynek złapie wyższą temperaturę, komin również, punkt rosy się przesunie i kondensacja będzie mniejsza, takie anomalie występują zawsze po lecie, zanim się nie uruchomi ogrzewanie w domu, w budynku a próbuje dogrzać kominkiem w chłodne dni sierpnia, września, czy października, wszystko zależy od budynku jego izolacji, bezwładności cieplnej.

Może też być tak, że w trakcie budowy komina, wykonawca nie włożył z lenistwa wełny lub włożył ją szczątkowo, pomiędzy skorupki i obudowę komina.Dlatego pisałem o małej ilości drewna. Twoje zwrócenie uwagi na problem, powinno pomóc go dostrzec. Co do teorii o dużej ilości wody bo budowa - mam wątpliwości. Nic z tych rzeczy nie zaobserwowałem. Suche drewno pali się jak należy nawet w świeżo postawionym (mokrym) kominie z cegieł.

zarzych
28-05-2019, 10:40
Dzieki za odpowiedz.
A doplyw powietrza zamknac i zostawic tylko uchylone drzwiczki?
Dodam ze komin mam o srednicy 20cm a wylot z kominka 15cm. Dolot powietrza pod chudziakiem o srednicy 16cm przy samym kominku zredukowany do 10cm. Czerpnia powietrza na elewacji poludniowo-wschodniej na wysokosci 120m od gruntu
Tego drewna zostal mi juz tylko niecaly kartonik i juz wiecej raczej nie kupie.
Mam swoje drewno Buk-a 8m ale jeszcze jest wilgotne, zakupione w styczniu wiec mam nadzieje ze w polowie nastepnej zimy bedzie ok. Teraz zakupie polecony wczesniej brykiet Barlinka :)

Wlasnie wyczytalem w instrukcji od mojego kominka ze jako podany typ opalu wpisane jest tylko drewno, czy pomimo tego moge palic w tym kominku brykietem?

zarzych
28-05-2019, 10:47
To troszkę niebezpieczne, on ma komin ze skorupek ceramicznych na papierze do 600*, a taki zabieg powoduje szybkie podgrzanie, przez wprowadzenie do komina spalin o wysokiej temperaturze.

Ze względu, że to dom w remoncie, nie zamieszkały, nie grzany, jest duża różnica temperatur przy rozpalaniu, dlatego tego kondensatu jest aż tyle, gdy zamieszka, to budynek złapie wyższą temperaturę, komin również, punkt rosy się przesunie i kondensacja będzie mniejsza, takie anomalie występują zawsze po lecie, zanim się nie uruchomi ogrzewanie w domu, w budynku a próbuje dogrzać kominkiem w chłodne dni sierpnia, września, czy października, wszystko zależy od budynku jego izolacji, bezwładności cieplnej.

Może też być tak, że w trakcie budowy komina, wykonawca nie włożył z lenistwa wełny lub włożył ją szczątkowo, pomiędzy skorupki i obudowę komina.

Nigdzie nie napisalem ze dom jest nie ogrzewany. Ogrzewanie zostalo uruchomione w listapadzie i do kwietnia caly czas byla utrzymywana temperatura wewnetrzna w okolicach 15 stopni. Jesli mowa o izolacji to na scianach 15cm styropianu grafitowego a dach ocieplony piana PUR grubosci 22cm.

animuss
28-05-2019, 11:08
Co do teorii o dużej ilości wody bo budowa - mam wątpliwości. Nic z tych rzeczy nie zaobserwowałem. Suche drewno pali się jak należy nawet w świeżo postawionym (mokrym) kominie z cegieł.Suche drewno to najważniejszy element układanki, ale z opisu wynika, że kondensacja powstaje tylko w początkowej fazie palenia, więc dochodzi do kondensacji powierzchniowej pary wodnej na ściankach wkładu zimnego komina, kondensacja jest niewątpliwie spora, więc bardziej obfitą kondensację może powodować dodatkowo wilgotne drewno.
Mokry komin z cegły szybciej przewodzi ciepło.

animuss
28-05-2019, 11:37
Wlasnie wyczytalem w instrukcji od mojego kominka ze jako podany typ opalu wpisane jest tylko drewno, czy pomimo tego moge palic w tym kominku brykietem?Brykiet drzewny to drewno ale sprasowane z trocin, nie mylić z brykietem węglowym to do kotłów C.O.
Brykiety w całej swojej strukturze mają równą wilgotność, przeważnie znacznie mniejszą od wilgotności drewna kominkowego, dlatego koledzy proponują spróbować z brykietem.
Brykietu wkłada się mniej niż drewna bo w przeliczeniu na objętość, zdecydowanie mają wyższą wartość energetyczną niż drewno kominkowe.

marcin225
02-06-2019, 21:52
Miał ktoś do czynienia z wkładami kominkowymi firmy Arysto a konkretnie model Arysto a11 slim?

endrju6
02-06-2019, 22:36
Arysto to solidna marka, technicznie bez zarzutu. Dobra stal, solidne szamoty w palenisku, może mogliby poprawić nieco estetykę detali wizualnych, ale bez przesady. Serwis dojeżdża w razie potrzeby bez problemu. Nie wiem jak slimy, ale wątpię by prezentowały się gorzej od modeli standardowych, także polecam.

Wierlech
10-06-2019, 11:54
Bardzo proszę o odpowiedź. Mam wymurowany w salonie kominek otwarty. W zasadzie jest tylko do ozdoby ponieważ dym wylatuje do pokoju. Zastanawiam się nad kasetą kominkową. Czytałem że też ma dużą sprawność dlatego moje pytanie czy ktoś używa kasety kominkowej , czy spełnia swoją rolę i jak ją zamontować- wystarczy wsunąć w palenisko i uszczelnić sznurem???

pestka56
10-06-2019, 12:46
Musi mieć podłączenie do komina.
Ale... jeśli dym wlatuje ci z paleniska do pomieszczenia, to masz źle wybudowany ten kominek i być może nie tylko kominek jest niedoróbką, ale komin także. Jeśli tak, to wkład problemu nie rozwiąże.

Kominki Piotr Batura
10-06-2019, 20:58
Bardzo proszę o odpowiedź. Mam wymurowany w salonie kominek otwarty. W zasadzie jest tylko do ozdoby ponieważ dym wylatuje do pokoju. Zastanawiam się nad kasetą kominkową. Czytałem że też ma dużą sprawność dlatego moje pytanie czy ktoś używa kasety kominkowej , czy spełnia swoją rolę i jak ją zamontować- wystarczy wsunąć w palenisko i uszczelnić sznurem???Problem można rozwiązać specjalnymi drzwiczkami na zamówienie, dopasowanymi wymiarowo do kominka. To tańsze rozwiązanie od kasety...

pestka56
10-06-2019, 23:19
Piotrze, ale jeśli on dymi, to po wstawieniu drzwiczek problem nie zniknie o tyle, że może to dymienie dusić ogień w zamkniętym palenisku. ???

Kominki Piotr Batura
11-06-2019, 05:48
Piotrze, ale jeśli on dymi, to po wstawieniu drzwiczek problem nie zniknie o tyle, że może to dymienie dusić ogień w zamkniętym palenisku. ???Wtedy działa to tak, jak skrzynka z rurą podłączoną do komina. Oczywiście pod warunkiem że tam jest normalny komin. Mały, ale ze 4 mb ciągu być powinno....Przy zamkniętych drzwiach nie ma prawa dymić, a jak będzie przy otwartych to tu: http://blog.kominki-batura.pl/czy-mozna-palic-do-gory-nogami/

pestka56
11-06-2019, 08:54
Znam kominki otwarte, które nie dymią. Stąd moje wątpliwości, że tam musi być coś nie tak, skoro dymi.

„Do góry nogami” może nie pomóc ;(

Kominki Piotr Batura
12-06-2019, 13:40
Znam kominki otwarte, które nie dymią. Stąd moje wątpliwości, że tam musi być coś nie tak, skoro dymi.

„Do góry nogami” może nie pomóc ;(Pestko. Tam jest z pewnością "nie tak" w kontekście kominka otwartego. Dlatego proponuję zmianę na urządzenie w którym można palenie i przepływ dymu kontrolować. To sprawdzona metoda...

asbe
19-06-2019, 09:58
Witam,

Planuję zakupić kominek kratki.pl., wybrałam wkład Jaś z dolotem powietrza. Cena jest dla mnie ważna, a poza tym wizualnie mi odpowiada. Dostałam wycene na 6500 z montażem na płytach żaroodpornych. Wprawdzie dolot musi być dorobiony, ale mam nadzieję, że fochowiec sobie z tym powinien dac radę. Tak, wiem, że to kominek z dolnej pólki, ale dla moich potrzeb powinien wystarczyć, o ile nie będzie to tzw jednorazówka. Czy znawcy tematu zechcą mi szczerze powiedzieć, czy to będą wyrzucone pieniądze, czy da sie w nim palić okazjonalnie bez większych problemów? Czy szyba przy konstrukcji Jasia będzie sie mocniej brudziła niż w innych kominkach? Nie mogę się doczytać jaka jest grubośc stali, jakie zawiasy mają te drzwiczki - ktoś gdzieś kiedyś mówił (oj chyba to był forumowy fachowiec od Romotopa), że kratki.pl stosują zawiasy meblowe :)
Będę wdzięczna za opinie, ale takie zrównoważone, bez emocji i reklamy.

Dodam, że do tej pory miałam Basię i byłam nawet zadowolona - przez 7 lat nic sie nie działo, a zawiasy raczej nie meblowe, bo padły by po kilku rozpaleniach.
Czy Jaś to odchudzona wersja Basi i co zostało w nim odchudzone?

Przy okazji zapytam, na co powinnam zwrócic uwage przy montażu - co jest ważne przy wykonywaniu obudowy z płyt żaroodpornych, jak się je montuje (czy są do tego jakies profile, czy na klej itp - jestem kompletnie zielona w tym temacie).

Strasznie mnie to stersuje - a może jednak powinnam kupic Zibi 12?

endrju6
19-06-2019, 16:52
Jezus Maria, oczywiście że Zibi! Inna kultura, szczelna komora spalania. Zibi to jest niższa półka, ale wystarczająca do palenia rekreacyjnego. Jaś to żadna półka, kominek-wydmuszka. On nie ma żadnego dolotu powietrza, żadnego tego typu przyłącza które można dokupić również. Sprawdź sobie w ofercie na stronie producenta.

Kupuj zibiego, do końca czerwca może wyszarpiesz nawet Nadię 10 za niewiele większe pieniądze.

pestka56
19-06-2019, 19:30
Jak chcesz mieć kłopoty, to bierz tego Jasia, Wątpię byś byla zadowolona. A w skuteczne dorobienie dolotu po prostu nie wierzę.

Jeśli chodzi o obudowę z płyt krzemianowo-wapniowych, na Youtube znajdziesz filmy pokazujące jak się to robi, albo poczytaj tu https://forum.muratordom.pl/showthread.php?181603-Robimy-zabudow%C4%99-kominka-samemu&highlight=Brzezi%C5%84ski

Pepe84
23-06-2019, 15:04
Witam wszystkich
Jestem na etapie poszukiwania wkładu kominkowego narożnego do palenia rekreacyjnego, możecie polecić jakiegoś dobrego producenta wkładów? Bo te z kratki.pl chyba mają jakieś słabe opinie.
Jak bym mial brać z kratek to padło by na Lucy 14 lewy BS.
Polecono mi też firmę Hitze i tu bym wybrał Albero AL11L.H.
Który w tym wypadku będzie lepszym zakupem? A może macie lepsze propozycje w tym przedziale cenowym?

pestka56
23-06-2019, 15:20
Kupuj Hitze :)

endrju6
23-06-2019, 16:36
A dlaczego Hitze? Dla równowagi na rynku, żeby nie stworzyć monopolisty? Kratki MBM albo Kratki VN z szybą podnoszoną, pokażcie mi u innych producentów wkład o danych parametrach, podobnej jakości i cenie. NIE MA. Hitze poprawiło już lakiery, nie skleja się uszczelka po rozpaleniu tak, że kominka nie da się otworzyć?

Pepe84
23-06-2019, 20:53
A dlaczego Hitze? Dla równowagi na rynku, żeby nie stworzyć monopolisty? Kratki MBM albo Kratki VN z szybą podnoszoną, pokażcie mi u innych producentów wkład o danych parametrach, podobnej jakości i cenie. NIE MA. Hitze poprawiło już lakiery, nie skleja się uszczelka po rozpaleniu tak, że kominka nie da się otworzyć?
Są jakieś istotne różnice pomiędzy MBM a Lucy 14?

endrju6
23-06-2019, 22:03
Są jakieś istotne różnice pomiędzy MBM a Lucy 14?

Jeżeli chcesz dopasować wielkością, powinieneś wziąć model MBO 15.
W nowoczesnym budownictwie i model MBM naładowany do pełna będzie
przegrzewał. Uroki dobrych izolacji i małych powierzchni salonów :-)

Seria Lucy ma jeden zasadniczy feler - fikuśne palenisko. Nie dość, że płytkie to
jeszcze zagłębione trapezowo. Nie ułożysz w nim wygodnie drewna do palenia,
ponaginasz się a i tak trudno będzie skutecznie dopalić drewno.

MBM, MBZ itd. są wygodne, głębokie. Lepsze w obyciu.

Uważam, że lepiej mieć wygodę w użytkowaniu, aniżeli zyskać 5cm głębokości
całej zabudowy. Dlatego seria MB jak najbardziej wygrywa pod każdym względem.
No, prawie. Jest trochę droższa. Jednak niewiele, więc polecam to przeboleć.
Opłaci się.

Najlepiej jakbyś zdecydował się na gilotynę. Docenisz niedymiący się kominek,
z ramą chowaną do góry, która Cię zwyczajnie nie wp...ieni w trakcie obsługi.
Nieważne czy Kratki, Hitze, Unico, Hajduk, Spartherm, Brunner, Austroflamm itp.

Swoją drogą, zobaczcie Państwo ile tego dziadostwa stalowo-żeliwnego na rynku mamy.

Największy wybór w historii, ciekawe kiedy któryś z producentów pier....nie.

Pepe84
23-06-2019, 22:15
Dzięki wielkie za mocne wyjaśnienie

endrju6
23-06-2019, 22:46
Nie ma sprawy. Pamiętaj - jak wiesz, że masz trochę więcej hajsiwa - nie oszczędzaj na kominku. Oszczędź na czymś innym, mniej istotnym. Nie ze względów wizualnych. Po co urządzenie grzewcze robione z myślą o dekoracji czy alternatywie na czarną godzinę ma finalnie stać się najdroższym nieużywanym meblem przez to, że kiepsko się pali, dymi, żona/mąż narzeka...
Jak już robić kominek to dobrze, na sprawdzonych materiałach. Albo wcale.

pestka56
23-06-2019, 22:54
Już się kiedyś tutaj wypowiadałam na temat kratkowej gilotyny, rusztu i regulacji dopływu powietrza do paleniska ;( Nie będę powtarzać, ale to nie są elementy wykonane z należytą starannością.

endrju6
23-06-2019, 23:20
Krakowa gilotyna jest lepsza obecnie niż ta, którą Ty posiadasz. Zresztą, opinie na temat mb 120 mamy podobną. Jednak tworzenie opinii na podstawie tego wkładu wobec pozostałych modeli jest bez sensu. Ruszt pęka u każdego producenta, prędzej czy później. Regulację dopływu i mechanizm gilotyny trzeba zawsze sprawdzić przed montażem, wtedy nie ma cyrku, że coś nie działa. W razie potrzeby - reklamacja. Wkład do nich wraca, nadają nowy. Rzadko mam taką sytuację.

endrju6
23-06-2019, 23:23
Przepraszam za post po poście - dlaczego mam taką wiedzę na temat Kratek? To zasługa klienta, który nie chce przepłacać. Nie dziwię mu się. Różnica jakości w klasie średniej jest niewspółmierna do różnicy w cenie. Co potwierdzam.

pestka56
24-06-2019, 07:21
W jakim sensie gilotyna jest teraz lepsza? Bo mnie chodzi o brak szczelności i blokowanie się na pewnym etapie nagrzewania wkładu.

Kominki Piotr Batura
24-06-2019, 08:21
W jakim sensie gilotyna jest teraz lepsza? Bo mnie chodzi o brak szczelności i blokowanie się na pewnym etapie nagrzewania wkładu.Generalnie z twierdzeniem "jakość odpowiednia do ceny" nie da się dyskutować. Dupochron w przypadku częstszych awarii jest nie do podważenia: "ale przecież cena była niska". Oczywiście że jakość się poprawiła! Ale to nie oznacza że inni w tym czasie trwali w letargu i nic nie poprawiali. Poza tym to że w końcu coś się zamyka i otwiera bez zgrzytów to nie jest powód do chwały, tylko raczej nagana za dotychczasową nieudolność.

Kominki Piotr Batura
24-06-2019, 08:25
Krakowa gilotyna jest lepsza obecnie niż ta, którą Ty posiadasz. Zresztą, opinie na temat mb 120 mamy podobną. Jednak tworzenie opinii na podstawie tego wkładu wobec pozostałych modeli jest bez sensu. Ruszt pęka u każdego producenta, prędzej czy później. Regulację dopływu i mechanizm gilotyny trzeba zawsze sprawdzić przed montażem, wtedy nie ma cyrku, że coś nie działa. W razie potrzeby - reklamacja. Wkład do nich wraca, nadają nowy. Rzadko mam taką sytuację."....reklamacja. Wkład do nich wraca, nadają nowy. Rzadko mam taką sytuację"....

Doskonała reklama. Wymarzona sytuacja dla każdego montażysty! :D

endrju6
24-06-2019, 08:30
Gilotyna ma docisk, tak jak u innych kluczowych producentów (prowadnica ma wygięcie w końcowej fazie domykania paleniska). Nie szura się już uszczelką po korpusie, mimo że wkłady dalej trochę puchną przy dużym heizungu. A kwestia szczelności w dużej mierze zależy od właściwego spasowania drzwi, uszczelki i korpusu. Jak jakiś nygus na montowni to spartaczy - cóż. Kiedyś było to nagminne

endrju6
24-06-2019, 08:37
Piotrze, najlepiej żeby każdy kupował minimum Sparthermy. I nie o zarobek tu się rozchodzi, a święty spokój wynikający z rewelacyjnej jakości. Miałem przeboje z Hajdukiem (puszczające spawy, nagminnie odpadający lakier), Arysto (serwis ramę wkładu wokół szyby prostował młotkiem, regularnie sypiące się łożyska), o innych nie będę się wypowiadał, bo zbyt mały przebieg wyrobiłem na ten moment.
Mimo to widzę u nich bliźniacze problemy co do obecnego 'hegemona' rynku. Zobaczymy na jaką skalę. Konkurencja na rynku jest jednak bardzo istotna, oby z korzyścią dla wszystkich. Przede wszystkim użytkowników.

Kominki Piotr Batura
24-06-2019, 09:05
Piotrze, najlepiej żeby każdy kupował minimum Sparthermy. I nie o zarobek tu się rozchodzi, a święty spokój wynikający z rewelacyjnej jakości. Miałem przeboje z Hajdukiem (puszczające spawy, nagminnie odpadający lakier), Arysto (serwis ramę wkładu wokół szyby prostował młotkiem, regularnie sypiące się łożyska), o innych nie będę się wypowiadał, bo zbyt mały przebieg wyrobiłem na ten moment.
Mimo to widzę u nich bliźniacze problemy co do obecnego 'hegemona' rynku. Zobaczymy na jaką skalę. Konkurencja na rynku jest jednak bardzo istotna, oby z korzyścią dla wszystkich. Przede wszystkim użytkowników.Tu się zgadzam....W kwestii gilotyn na razie nie ufam żadnemu rodzimemu producentowi. Jasne, Mercedes też się psuje - powie ktoś. Tak, ale ja wolę naprawiać Mercedesa.

pestka56
24-06-2019, 13:52
„Nygus na montowni”....To żart chyba jakiś i to mizerny! Od czego jest kontrola techniczna. No, chyba że układ wygląda tak, że producent wypuszczając buble karmi serwisantów.

endrju6
24-06-2019, 14:17
Najmocniej przepraszam Pestko, jeżeli dany zwrot Cię dotknął swoją nader prostą, bezpardonową budową. Niemniej, posłużyłem się nim w celu zobrazowania co musiałoby wydarzyć się, aby doszło do pewnych uchybień. Kontrola jakości to jedno, ale nie zawsze pewne rzeczy da się wyłapać, gdy sprawują ją ludzie np. niekompetentni. Nic oczywiście nie sugeruję, ani nie insynuuję że tak właśnie jest. Jedynie odnoszę się do efektów swoich doświadczeń i obserwacji.

pestka56
24-06-2019, 17:52
Endrju, mnie wkurza generalnie, że jakikolwiek nygus może cokolwiek robić. Jestem z tego pokolenia, które ceni wykonywanie pracy tak by klient był zadowolony. Niekompetencja nie jest wytłumaczeniem i „jeśli nie potrafisz, nie pchaj się na afisz”. Dlatego ciut wybuchłam.

Pepe84
24-06-2019, 22:54
Tak się rozpisaliście że już w sumie sam nie wiem co mam brać

endrju6
24-06-2019, 23:38
Wierzę, że podejmiesz właściwą dla Ciebie decyzję. :) Ja nadal obstaję przy serii MB i VN. Nie będziesz zawiedziony. Jeżeli wychodzisz zaś z założenia, że wydanie kilku tysięcy więcej spotęguje Twoje zadowolenie, to celuj w typowe marki premium. Nie polskie.

pawelsta86
08-07-2019, 18:16
Palił ktoś w kominku brykietem torfowym ?

asbe
21-07-2019, 07:24
Jezus Maria, oczywiście że Zibi! Inna kultura, szczelna komora spalania. Zibi to jest niższa półka, ale wystarczająca do palenia rekreacyjnego. Jaś to żadna półka, kominek-wydmuszka. On nie ma żadnego dolotu powietrza, żadnego tego typu przyłącza które można dokupić również. Sprawdź sobie w ofercie na stronie producenta.

Kupuj zibiego, do końca czerwca może wyszarpiesz nawet Nadię 10 za niewiele większe pieniądze.

no i kupiłam Zibiego i do tego w roządnej cenie wraz z obudową.

endrju6
21-07-2019, 11:23
Mamy nadzieję, że obudowa nie na bazie wełny i płyt GK.

bartus01
21-07-2019, 12:37
No to może coś z innej beczki,
Panowie czy i czym wyczyścić/ zabezpieczyć ruszt w palenisku?

No trochę późno po sezonie zabrałem się za czyszczenie i poza tym że spadł mi ów ruszt na duży palec u nogi i mocno go obił chciałbym go nalezycie oczyścić.
A może niepotrzbnie szukam se roboty:):)?

endrju6
21-07-2019, 14:02
Szczotka druciana, jak chcesz odmalować to farba żaroodporna czarna, przedtem oczyszczenie rozpuszczalnikiem po szczotkowaniu. Finito.

animuss
21-07-2019, 14:03
No to może coś z innej beczki,
Panowie czy i czym wyczyścić/ zabezpieczyć ruszt w palenisku?

No trochę późno po sezonie zabrałem się za czyszczenie i poza tym że spadł mi ów ruszt na duży palec u nogi i mocno go obił chciałbym go nalezycie oczyścić.
A może niepotrzbnie szukam se roboty:):)?

Najlepiej pozbyć się rusztu, cale dno i boki obłożyć szamotem, powietrze do spalania wyprowadzić u dołu w bokach paleniska.

bartus01
21-07-2019, 22:04
Animuss,
Nie ma takiej potrzeby.
W piecu pali sie doskonale od kilku lat.
Ma on podawane powietrze systemem kanałów w kilka miejsc ale nie przez ruszt przez który przelatuje tylko popiół do pojemnika pod nim.

animuss
22-07-2019, 09:55
Ruszta żeliwne są odporne na korozję, żeliwo czasami koroduje powierzchniowo, możesz przeczyścić szczotką stalową.

giman
31-07-2019, 06:48
Czy nasady kominowe (np. Dragon) często trzeba ściągać np. do czyszczenia komina? Czy czyści sie poprzez nasadę?

Zastanawiam się czy lepiej wziąć taka otwieraną czy zwykłą. Czy będę potrzebował otwierać/demontować?

Otwierana (https://9.allegroimg.com/s1440/03679b/5c317efb4907b644ec6215f89b69)

Zwykła (https://a.allegroimg.com/s512/03cd46/ad2f666248868c3073b7d27eba4a/Nasada-wciskana-strazak-Darco-Rotowent-Dragon-200)

endrju6
31-07-2019, 08:22
Jak do komina ceramicznego, to wystarczy wciskana, bez otwierania. Bardzo łatwo wygląda montaż i demontaż. Po prostu wciskasz lub wyciągasz. Pamiętaj by kupić model z rozpórkami we wpuście.

giman
31-07-2019, 09:18
Jak do komina ceramicznego, to wystarczy wciskana, bez otwierania. Bardzo łatwo wygląda montaż i demontaż. Po prostu wciskasz lub wyciągasz. Pamiętaj by kupić model z rozpórkami we wpuście.

Tak mam ceramiczny, ale zakończony takim dyfuzorem/ustnkiem - LINK - (https://2.allegroimg.com/s512/03a9eb/8d64cfb64d7fa64bb3c78f92f272/Dyfuzor-Stozek-200-lub-180-160-NA-KOMIN-SYSTEMOWY)
Czy to coś zmienia?

O takich rozpórkach (https://c.allegroimg.com/original/0ca57f/41c0c6064f2bb305db0cf8f9920c) piszesz jak te blaszki na dole?

endrju6
31-07-2019, 11:03
Dyfuzor :D niechaj tak będzie. To jest kołnierz wykończeniowy, maskujący izolację komina
wokół ceramiki. Jeżeli komin u szczytu wykonany jest poprawnie, tzn. ceramika
jest odpowiednio długa, dyfuzor nachodzi na ceramikę, nie ma między nimi szpary,
to będzie ok.

Tak, o takie rozpórki mi chodzi. Każda ceramika różni się wymiarami w środku (196mm,
198mm, 202mm itd) dlatego bez nich ani rusz. Zawsze można odgiąć lub dogiąć w razie
potrzeby.

giman
31-07-2019, 11:27
To jest kołnierz wykończeniowy, maskujący izolację komina
wokół ceramiki. Jeżeli komin u szczytu wykonany jest poprawnie, tzn. ceramika
jest odpowiednio długa, dyfuzor nachodzi na ceramikę, nie ma między nimi szpary,

Nie wiem, nie widziałem, mam nadzieje, że zrobili mi to dobrze.


Dyfuzor :D
Nie śmiać sie, ja maluczki cytowałem tylko com znalazł w necie.

endrju6
31-07-2019, 16:37
To się wgramol na dach i sprawdź osobiście, co rusz napotykam się na takie fuszery, szczególnie u deweloperów....

pestka56
31-07-2019, 19:04
To się wgramol na dach i sprawdź osobiście, co rusz napotykam się na takie fuszery, szczególnie u deweloperów....

Brawo, Endrju :D

giman
31-07-2019, 21:06
To się wgramol na dach i sprawdź osobiście, co rusz napotykam się na takie fuszery, szczególnie u deweloperów....
Wgramolę się jak będę tą nasadę montował.
Doktoryzowałem się z wielu elementów budowy domu, ale już opadłem z sił.
Z zakończeń kominów się nie wyedukowałem i wgramolenie niewiele pomoże skoro nie wiem na co zwrócić uwagę.
Z drugiej strony to będzie jakiś punkt zaczepienia :) - ceramika jest odpowiednio długa, dyfuzor nachodzi na ceramikę, nie ma między nimi szpary,

endrju6
31-07-2019, 22:27
Na chłopaki rozum - przy zbyt krótkiej ceramice króciec dyfuzora nie najdzie j ceramikę, nie będzie styku. Będziesz to widział. Zapali się lampka w Twojej głowie. Będziesz wiedział, co z tym począć. Sam muszę jutro przedłużyć dwa kominy w bliźniaku, bo melepeta je stawiał. O całe 14cm. Bo spaliny wpadają do przewodu wentylacyjnego BEZPOSREDNIO.

Kominki Piotr Batura
01-08-2019, 07:32
Wgramolę się jak będę tą nasadę montował.
Doktoryzowałem się z wielu elementów budowy domu, ale już opadłem z sił.
Z zakończeń kominów się nie wyedukowałem i wgramolenie niewiele pomoże skoro nie wiem na co zwrócić uwagę.
Z drugiej strony to będzie jakiś punkt zaczepienia :) - ceramika jest odpowiednio długa, dyfuzor nachodzi na ceramikę, nie ma między nimi szpary,Zrób fotki i pokaż...:)

giman
02-08-2019, 20:19
Zrób fotki i pokaż...:)

Chyba za dobrze to jednak nie mam. Ustnik nie był jakoś sztywno zamontowany.
Po moim demontażu i montażu jest bardzo luźno (ale niewiele pogorszyłem). Zdemontowałem, bo w sumie "sam zlazł".
Ostatecznie tego rotowenta dragon nie zamontowałem, bo ten ustnik jest tak chwiejny, ze to chyba nie ma sensu bo przy solidnym wietrze może wszystko polecieć.

Jak to poprawić? Dam radę łatwo to poprawić czy może kwalifikuje się na reklamacje?

433227
433228
433229

endrju6
02-08-2019, 20:32
O cho...inka.

Wełna do ścięcia, ceramika jak przeszkadza by grzybek zszedł niżej do ścięcia, wciskasz go ze sznurem jak masz duży luz.

Fuszery są wśród nas :)

endrju6
02-08-2019, 20:34
Sorry za post pod postem...
A gdzie jakieś opierzenie ?!

Kaizen
02-08-2019, 20:36
Kwalifikuje się na reklamację.
Sprawdź w instrukcji swojego komina, ale nie sądzę, żeby znaczą różniła się od tej. Zwróć uwagę, gdzie kończy się wełna, a gdzie ceramika.


https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=433230

A tu wersja filmowa - od końca jedenastej minuty:


https://www.youtube.com/watch?v=5EXydGtpDX4

giman
02-08-2019, 20:38
Opierzenie?
To nie ta obróbka wokół komina na poziomie dachówek?
Jeśli tak to zdjęcie nie obejmuje komina jako takiego.
Jeśli inne opierzenie pokaż jakiś przykład, bo nie wiem o co pytasz.

endrju6
02-08-2019, 20:40
Kaizen - u wielu producentów ceramika nie wchodzi w grzybek, to grzybek wchodzi do środka swoim króćcem.

U gimana chyba nie ma tej pięknej czapy betonowej, jest za to klejoplastyka.

giman
02-08-2019, 20:45
wciskasz go ze sznurem jak masz duży luz.
Jaki sznur? Mam tylko owinąć grzybek czy przykleić do grzybka?

dodatek:
OK, już znalazłem dziesiątki rodzajów sznurów do komina i kominków, odporne na wysokie temperatury, zwykłe, samoprzylepne itd.

endrju6
02-08-2019, 20:59
Nie opierzenie tylko czapa - o ja zakręcony...

433231

giman
02-08-2019, 21:08
No mam coś takiego jak czapa.

433233

endrju6
02-08-2019, 21:24
Ale na pewno nie fabryczną, na moje oko odlewana na miejscu. Fabryczna czapa ma otwór średnicy ceramiki, a nie ceramiki + wełna. W każdym razie do poprawy kilka dupereli.

giman
02-08-2019, 21:28
W każdym razie do poprawy kilka dupereli.
Czyli lekka fuszerka jest ale bez tragedii :)

Przytnę wełnę. Zamocuję na sztywno daszek/ustnik/.. ze sznurem.
I potem w ten daszek mogę wciskać nasadę rotowent dragon.
Coś pominąłem czy tak będzie ok?

endrju6
02-08-2019, 21:34
Musi być ok. Sprawdź średnicę ceramiki w środku, srednicę króćca ustnika, dopasuj pod to sznur...resztę już wiesz. Bądź bohaterem na swoim dachu :)

Kominki Piotr Batura
03-08-2019, 07:22
Czyli lekka fuszerka jest ale bez tragedii :)

Przytnę wełnę. Zamocuję na sztywno daszek/ustnik/.. ze sznurem.
I potem w ten daszek mogę wciskać nasadę rotowent dragon.
Coś pominąłem czy tak będzie ok?Brakuje zabezpieczenia przed wlewaniem wody z czapy do środka systemu. Zwróć uwagę na przekrój wklejony przez Kajzena. Od środka patrząc masz rurę, pustkę wentylacyjną ok 2-3 cm, kryzę stalową wystającą ponad czapę betonową również 2-3 cm, o średnicy mniejszej od większej krawędzi stożka z kwasówki. Prawidłowy (zgodny z rysunkiem) montaż tych elementów pozwala wentylować przestrzeń w której jest wełna, bez przypadków wlewania się tam wody (kryza stalowa powinna być uszczelniona od strony zewnętrznej). Daszek lub dragon zabezpieczy system przed wlewaniem wody do środka rur kominowych.

giman
03-08-2019, 08:39
Chyba rozumiem, ale potrzebuję rozwiązania bez sprzętu do wyburzania.
Jak rozumiem potrzebuję uszczelnić/zabezpieczyć szparę między kominem ceramicznym a pustakiem na poziomie czapy (tam gdzie izolacja).
Czy może to być jakaś forma kołnierza, może coś elastycznego łączącego komin ceramiczny z czapą?
(szczelne bo woda i nie sztywne bo ceramika i pustak muszą pracować niezależnie)

giman
03-08-2019, 08:54
A może wywalić ten grzybek.
Założyć taki kołnierz (https://kominy-online.pl/2728-thickbox_default/kolnierz-przeciwdeszczowy-kwasoodporny.jpg)
I tego dragona wetknąć w ceramikę i włala.

Witoslaw
04-08-2019, 21:34
Jezus Maria, oczywiście że Zibi! Inna kultura, szczelna komora spalania. Zibi to jest niższa półka, ale wystarczająca do palenia rekreacyjnego. Jaś to żadna półka, kominek-wydmuszka. On nie ma żadnego dolotu powietrza, żadnego tego typu przyłącza które można dokupić również. Sprawdź sobie w ofercie na stronie producenta.

Kupuj zibiego, do końca czerwca może wyszarpiesz nawet Nadię 10 za niewiele większe pieniądze.
Witajcie, prosze o pomoc i porade, szukam do swojego domu wkladu kominka, palenie raczej (moze sie zmienic) okazjonalne i w sytuacjach awaryjnych. Na parterze powierzchnia ok 50m2, wysokosc parteru 2,75m ok 140m3 + klatka na pietro i pokoj. Rozawazam doprowadzenie DGP do 2-3 pomieszczen na poddaszu. Brak rekuperacji
433262
Kominek w stylu portalu (na zdjeciu Jotul 570 flat)
433263
Komin ceramika fi20cm, trojnik 45*, dolot powietrza z zewnatrz jest.

Czy taki Zibi 12 czy Nadia 10 to w miare dobry wybor ? (jaka roznica?) Zakladam ze mocy wiekszej nie trzeba ? Moze cos innego polecicie ? Czy moze tani zeliwniak ? ;) Taka obudowa portalowa jest doklejana i mozna ja dolozyc po zabudowie ? Zabudowa z plyt KW zda egzamin w tym przypadku, czy moze kamien sie bedzie nagrzewal i moze pekac? Pytam tutaj, bo w jednym salonie pan proponowal zabudowe GK, choc bylo to z rok temu...
Dziekuje z gory za rady.


Ktos cos?

Witoslaw
08-08-2019, 16:02
Chyba sam sobie odpowiem... ( wertowalem rozne watki )

prezentacja Nadii na yt, szyba i drzwiczki wygladaja jak w mikrofali, jest tez filmik pokazujacy wypadanie szyby.


Jest wyraźny podział na wkłady kominkowe i paleniska. Jak zaczniesz palić codziennie, nawet Brunner odmówi Ci serwisowania z powodu używania wkładu kominkowego do celów grzewczych....Różnica jest taka, że Zibi zacznie się rozłazić po 2 latach hajcowania, a wkład z Romotopa lub Brunnera po 3-4....

Czy moze tani zeliwniak ? ;)


Kupisz drogie, dobrej jakości urządzenia, a po roku palenia stwierdzisz, że grzanie kominkiem to bzdura (dołączysz do chóru forumowych frustratów). Albo na odwrót, kupisz coś tańszego, a po dwóch sezonach nabierzesz jeszcze większej ochoty by palić...
Chyba stalowka w cenie 3-4k to kiepski wybor.

Niezależnie czy masz zamiar palić raz do roku czy często , kup kominek z poborem powietrza do spalania w 100% z poza budynku , co biorąc pod uwagę niska odporność żeliwa na szoki termiczne praktycznie oznacza STALOWY wykładany szamotem .
Wkłady które biorą do spalania powietrz "po szybie z pomieszczenia" gdy nie palisz wywalają ciepło z Twojego salonu w komin ..... lub nawiewają zimne powietrze o zapachu komina.

Przykładowe dwa wkłady które można montować bez obaw , z dużym zapasem spełniają wymagania EKOPROJEKTU , nikt nie zakaże ich używania po 2022 roku .
Prawda to jest ze zeliwniak nie nadaje się do palenia z doprowadzeniem powietrza z zewnatrz ? Czy istnieje realne ryzyko ze juz po 2022 moga zabronic uzywania kominkow nie posiadajacych tego papierka ? czy moze jak zabronia to zaden papier nie pomoze

endrju6
08-08-2019, 19:32
Witoslaw - jakie województwo? Sprawdź treści ustaw antysmogowych, jakie urządzenia będą dopuszczone do użytku, jak to wygląda z koniecznością wymiany starych urządzeń itp.

Jak nie masz sensownego budżetu na kominek (min 10 tys) to po prostu go nie rób.

Wkłady Nadia akurat są bardzo udaną konstrukcją, montuję ich sporo, trapezowa konstrukcja paleniska 'zerżnięta' od Austroflamma sprzyja efektywniejszemu spalaniu.

Daj link do tej wypadającej szyby. :)

Witoslaw
08-08-2019, 22:38
Dzieki, poczytam te ustawe (podlaskie). Ale podejrzewam ze predzej czy pozniej znikna te kominki (w wiekszosci) jak np w UK....
https://www.youtube.com/watch?v=LIDlpCayc8A

Nadie z prosta szyba mozna chyba w cenie ok 4k kupic.

kulunkele
09-08-2019, 20:10
Czy przepisy wymagają aby komin od kominka czyścił kominiarz czy można to robić samemu?

Kaizen
09-08-2019, 20:28
Czy przepisy wymagają aby komin od kominka czyścił kominiarz czy można to robić samemu?

Można czyścić samemu. Pytanie jednak, co zrobi ubezpieczyciel, gdyby szkoda wynikła z problemu z kominem gdy nie masz kwitów, że robił to profesjonalista nawet, jak będziesz miał kwit na przegląd.

kulunkele
09-08-2019, 20:54
Także o tym słyszałem, ale przeczytałem całe OWU i nic nie ma w nim na temat przeglądów kominiarskich.

giman
15-09-2019, 20:53
Kiedyś już w tych tematach pytałem, ale jako, ze teraz dopiero do tego się zabiorę to nie skończyłem wtedy tematu.

Mam ci ja komin zakończony stożkiem:
434647

Chcę założyć nasadę rotowent dragon wciskana:
434648

Wciskać w ten stożek czy usunąć stożek i wciskać w ceramikę?

endrju6
15-09-2019, 23:26
U Ciebie był problem nieszczelności między ceramiką a betonową nasadą komina?

Jezeli między ceramiką a nasadą masz mikroluz, to rotowent go zasłoni, gdyż ma swój kołnierz.

Jeżeli ten luz jest zbyt duży, wtedy fabryczną nasadę kominową wciśnij na uszczelkę sznurową w ceramikę , a rotowenta nasadzisz spokojnie w nią.

Kominki Piotr Batura
16-09-2019, 06:21
Kiedyś już w tych tematach pytałem, ale jako, ze teraz dopiero do tego się zabiorę to nie skończyłem wtedy tematu.

Mam ci ja komin zakończony stożkiem:
434647

Chcę założyć nasadę rotowent dragon wciskana:
434648

Wciskać w ten stożek czy usunąć stożek i wciskać w ceramikę?Stożek w prawidłowo wykonanym kominie to element systemu. Zostaw, bo może zaciekać jak coś źle zrobisz....

karster
16-09-2019, 07:52
Czy są kominki, których głębokość wynosi poniżej ~40cm? Chodzi o to, że tyle wystaje otynkowany komin od ściany i pasowało by mi aby zabudowa kominka nie była jeszcze głębsza. Szerokość jaką dysonuję to ok 80-90cm. Czyli taki płaski kominek mi wystarczy. Bez płaszcza, bez rozprowadzenia powietrza DGP czyli moc tylko na salon/ jadalnię. Myślę max 6kW. Ma się palić raz na ruski rok i być miło a poza tym w razie mrozów gdy pompa ciepła by wysiadła to nie zamarzniemy ;)

Pozdrawiam
Karol

d7d
16-09-2019, 08:11
Są takie, poszukaj wkładów w wersji SLIM.

karster
16-09-2019, 08:24
No faktycznie ale jak wyszykuję slim to tylko kominek Lucy mi się pojawia i to na trzech stronach googla. A coś mnie on nie porywa.

Jakie firmy, dobre firmy ale nie za worek monet oferują takie płaskie kominki?

Pozdrawiam
Karol

d7d
16-09-2019, 10:47
ARYSTO np. A11 SLIM, Romotop, Kratki Dragon 2 (459mm), MAJA 8 DECO
Kominek nie porywa :)

ja_jacek
17-09-2019, 11:22
Panie i Panowie,

Czy mógłbym prosić o podanie wkładów kominkowych o możliwie najniższej mocy nominalnej, które mają możliwość zabudowy bez kratek?
Póki co znalazłem HAKA 37/50 hoxter (moc nominalna 6kW), ale generalnie bez znajomości branży kominkowej, ciężko laikowi znaleźć takowe.

Będę wdzięczny za pomoc.

Kominki Piotr Batura
17-09-2019, 13:55
Panie i Panowie,

Czy mógłbym prosić o podanie wkładów kominkowych o możliwie najniższej mocy nominalnej, które mają możliwość zabudowy bez kratek?
Póki co znalazłem HAKA 37/50 hoxter (moc nominalna 6kW), ale generalnie bez znajomości branży kominkowej, ciężko laikowi znaleźć takowe.

Będę wdzięczny za pomoc.Do czego chcesz go użyć? Kominek, czy piecokominek?

ja_jacek
17-09-2019, 14:33
Do czego chcesz go użyć? Kominek, czy piecokominek?

Planuję go używać do celów rekreacyjnych. Czyli żeby wieczorami, weekendami lub w święta wspomóc tworzenie miłej atmosfery :-)

Bez znaczenia czy kominek czy piecokominek. Pod przewidzianym miejscem na kominek (105x100cm) nie mam styropianu - jest 40cm zbrojonej wylewki.

Zależy mi na dwóch rzeczach:
1) Brak przegrzewania pomieszczenia (budynek dobrze ocieplony, nowy, zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania to ok. 6800kWh/rok)
2) Uniknięcie kurzenia z kratek (mały alergik w domu)

Kominki Piotr Batura
18-09-2019, 08:01
Planuję go używać do celów rekreacyjnych. Czyli żeby wieczorami, weekendami lub w święta wspomóc tworzenie miłej atmosfery :-)

Bez znaczenia czy kominek czy piecokominek. Pod przewidzianym miejscem na kominek (105x100cm) nie mam styropianu - jest 40cm zbrojonej wylewki.

Zależy mi na dwóch rzeczach:
1) Brak przegrzewania pomieszczenia (budynek dobrze ocieplony, nowy, zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania to ok. 6800kWh/rok)
2) Uniknięcie kurzenia z kratek (mały alergik w domu)No to raczej nie wkład, tylko odpowiedniej konstrukcji palenisko i pewnie cała reszta....Można dołożyć odrobinę masy aku i obudowę ceramiczną, choć niekoniecznie. Samo palenisko musi być tak zrobione, by nie przegrzewało ściankami wnętrza obudowy...za tym pójdzie brak przegrzewania pomieszczenia w którym się znajduje.

ja_jacek
18-09-2019, 09:30
No to raczej nie wkład, tylko odpowiedniej konstrukcji palenisko i pewnie cała reszta....Można dołożyć odrobinę masy aku i obudowę ceramiczną, choć niekoniecznie. Samo palenisko musi być tak zrobione, by nie przegrzewało ściankami wnętrza obudowy...za tym pójdzie brak przegrzewania pomieszczenia w którym się znajduje.

Wczoraj pogrzebałem z necie i znalazłem kilka "produktów", które by mnie zadowalały:
- Salzburg S (moc 2,1kW), brak kratek,
- Nadia 8 z kratek z zabudową kaflową (moc 7kW), ryfel biały - ale ma jakieś kratki z tyłu,
- Pama Mini (1931zł ?!) - 7kW, przeznaczona do zabudowy kaflowej, więc zakładam, że też bez kratek.

Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).

Kaizen
18-09-2019, 09:35
Jak wygląda certyfikacja ekoprojektowa konstrukcji zduńskich?
Czy/jak za ile?
Czy dobrze zgaduję, że jak konkretne autorskie rozwiązanie trzeba przebadać, to cena wyrwie z butów i skutecznie zniechęci do takich fanaberii?
Czy są może jakieś przebadane projekty zbudowanie wg których oznacza uzyskanie certyfikatu?

Kaizen
18-09-2019, 09:41
Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).

To trochę inna bajka. Jak masz porządną masę akumulacyjną, to możesz spalić w dwie godziny z 16kg drewna, co przy sprawności nawet 70% dałoby 45kWh czyli teoretycznie 22,5kW mocy. Ale przez powolne wędrowanie ciepła przez masę akumulacyjną rozłoży się na co najmniej kilkanaście godzin co da ze 3kW mocy albo i mniej (w zależności od konstrukcji i masy).

Poczytaj np. wątek Taki sobie piecyk ceramiczny (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny&p=7764867&viewfull=1#post7764867) i pooglądaj na YT np. o piecach Kuzniecowa.

Kominki Piotr Batura
18-09-2019, 10:14
Wczoraj pogrzebałem z necie i znalazłem kilka "produktów", które by mnie zadowalały:
- Salzburg S (moc 2,1kW), brak kratek,
- Nadia 8 z kratek z zabudową kaflową (moc 7kW), ryfel biały - ale ma jakieś kratki z tyłu,
- Pama Mini (1931zł ?!) - 7kW, przeznaczona do zabudowy kaflowej, więc zakładam, że też bez kratek.

Czy palenisko o który Pan pisze może być o małej mocy (2-3kW)? Wystarczyłaby mi mała szybka 352mm x 330 mm (jak w Pamie Mini).To jest "mydło i powidło"...Jedynie Salzburg kwalifikuje do Twoich oczekiwań. Nadia z kaflami to atrapa akumulacji. Pama to wkład kominkowy o którym pisałem wyżej. Palenisko ma zwykle taka moc, jakiej oczekuje realizacja. To zdun manewruje tutaj mocą, jeśli się na tym zna.

Nawiązując do pytania Kaizena...

Konstrukcje zduńskie można budować z certyfikowanych materiałów.

Po 2022 roku można będzie konstrukcje zduńskie liczyć w programie stworzonym dla potrzeb ekoprojektu. Polski najprostszy tradycyjny piec wachlarzowo kanałowy przeszedł przez program śpiewająco....

marcin225
18-09-2019, 10:20
Czyli obecnie konstrukcje zduńskie nie spełniają wymagań ekoprojektu? Bo samo budowanie z certyfikowanych materiałów jest chyba niewystarczające.

ja_jacek
18-09-2019, 10:24
Dziękuję za odpowiedzi. Czy w takim razie możecie mi polecić jakiegoś zduna ze Śląska?

Kominki Piotr Batura
18-09-2019, 10:32
Czyli obecnie konstrukcje zduńskie nie spełniają wymagań ekoprojektu? Bo samo budowanie z certyfikowanych materiałów jest chyba niewystarczające.Trochę źle to nazwałem...Chodziło mi o certyfikowane: paleniska, moduły akumulacyjne itp...Sprawy co można budować a co nie regulują uchwały samorządów wojewódzkich. Przytoczony przykład pieca wachlarzowo kanałowego świadczy o tym, że konstrukcje zduńskie spełniają wymogi ekoprojektu. Ekoprojekt w kwestii urządzeń grzewczych z pewnością bliższy jest zduństwu, a nie blaszanym czy żeliwnym skrzynkom, które nazywamy "wkład kominkowy".

Kaizen
18-09-2019, 11:01
Po 2022 roku można będzie konstrukcje zduńskie liczyć w programie stworzonym dla potrzeb ekoprojektu. Polski najprostszy tradycyjny piec wachlarzowo kanałowy przeszedł przez program śpiewająco....

Oczywiście pogooglałem i znalazłem certyfikaty. Dokładnego opisu procedury badania ani ceny uzyskania takiego certyfikatu nie.
Pewnie za rok czy dwa dojrzeję do większej akumulacji (żona lubi jak się pali i jest ciepłolubna, ja zdecydowanie bardziej zimnolubny jestem). Generalnie palenie nam się obojgu spodobało, więc będziemy skłonni i zamontować coś trudniejszego do demontażu niż koza, i wydać na to więcej pieniędzy niż na używaną kozę Jotula.

Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu (nawet, jeżeli spala lepiej od całej masy certyfikowanych wkładów i kóz) a koszt uzyskania certyfikatu byłby wyższy, niż koszt demolki i postawienia czegoś co ma fabryczny certyfikat.
Najbezpieczniej byłoby uzyskać certyfikat razem z piecem. Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. Jak to będzie powszechne (bo przecież cała masa palenisk będzie bez certyfikatu, to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką), to może i będą firmy, co policzą certyfikat tak, jak teraz liczy się świadectwo energetyczne? Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie (czy to na stronie Kuzniecowa http://stove.ru/, YT czy https://3dwarehouse.sketchup.com) i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". A jak to będzie tylko w pakiecie ze zbudowaniem to będę się zastanawiał. Bo podaż jest mała a będzie pewnie jeszcze mniejsza, więc i ceny odstraszające.

Kominki Piotr Batura
18-09-2019, 11:38
Oczywiście pogooglałem i znalazłem certyfikaty. Dokładnego opisu procedury badania ani ceny uzyskania takiego certyfikatu nie.
Pewnie za rok czy dwa dojrzeję do większej akumulacji (żona lubi jak się pali i jest ciepłolubna, ja zdecydowanie bardziej zimnolubny jestem). Generalnie palenie nam się obojgu spodobało, więc będziemy skłonni i zamontować coś trudniejszego do demontażu niż koza, i wydać na to więcej pieniędzy niż na używaną kozę Jotula.

Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu (nawet, jeżeli spala lepiej od całej masy certyfikowanych wkładów i kóz) a koszt uzyskania certyfikatu byłby wyższy, niż koszt demolki i postawienia czegoś co ma fabryczny certyfikat.
Najbezpieczniej byłoby uzyskać certyfikat razem z piecem. Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. Jak to będzie powszechne (bo przecież cała masa palenisk będzie bez certyfikatu, to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką), to może i będą firmy, co policzą certyfikat tak, jak teraz liczy się świadectwo energetyczne? Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie (czy to na stronie Kuzniecowa http://stove.ru/ (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstove.ru%2F), YT czy https://3dwarehouse.sketchup.com (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2F3dwarehouse.sketc hup.com)) i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". A jak to będzie tylko w pakiecie ze zbudowaniem to będę się zastanawiał. Bo podaż jest mała a będzie pewnie jeszcze mniejsza, więc i ceny odstraszające.Z cenami nie jest tak źle. Fakt, że program ekoprojektowy kosztuje prawie 4000 Euro, a roczna aktualizacja prawie 1000...;) Niemniej nikt nie może kosztów przerzucać na detal, bo nikt tego nie kupi. Ja mam ceny piecokominków na tym samym poziomie od kilku lat i nawet jakbym program kupił, nie muszę zmieniać ceny, bo rozkłada się ona na ilość realizacji w roku.

Co budować?! Raczej proste konstrukcje typu "Taki sobie piecyk Enia"...Kuzniecow to konstrukcje komorowe. Trudniejsze w budowie, w eksploatacji i całkowicie niekompatybilne z ekoprojektem. Może się to kiedyś zmieni, ale ekoprojekt to zduństwo austriackie. Dość siermiężne i proste w konstrukcji. Palenisko i wężyk z kanałów do komina. Polski piec opadowy wielokanałowy powoduje że "wielki" unijny program idiocieje... :D

ogniowy102
18-09-2019, 17:00
Ogólnie, w jednym zdaniu -prawidłowo każdy model z typoszeregu powinien być certyfikowany przez niezależną jednostkę notyfikowaną na zgodność z normami EU. Ocenie podlegają zarówno materiały, jak i parametry spalania oraz efektywność cieplna danego modelu. Po uzyskaniu pozytywnego świadectwa zgodności, które co dwa lata powinno być weryfikowane - producent ma prawo do każdego egzemplarza urządzenia cieplnego dać "oświadczenie o zgodności" danego egzemplarza, jak w certyfikacie.
Wyjątek stanowią pojedyncze piece i trzony kuchenne budowane u klienta, zgodnie z normą EU /materiały / i sztuką zduńską. Tak, że spokojnie Kaizen, certyfikatu na swój piecokominek raczej się nie doczekasz, musisz polegać na umiejętnościach zduna, który wykona pracę zgodnie z ekoprojektem, a potem już tylko pozostaje cieszyć się ciepłem i będziesz mieć pewność, że nie poddymiasz sąsiadów; bo zdun napali w piecu, przedstawi uzyskane parametry spalania stosując do badania notyfikowany sprzęt, niekoniecznie za cztery tys. euro i wyda stosowne oświadczenie o zgodności.
Z drugiej strony nawet najlepsze urządzenie grzewcze można użytkować niezgodnie z kulturą palenia i wtedy to jest katastrofa dla wszystkich wokół. Obecnie to jest chyba sedno problemu, bo produkty na rynku są coraz lepsze a jednak zadymienie nie maleje. Najprościej jest zamknąć, zakazać; a jednak myślę, że jest wyjście z patowej sytuacji, pomijając pseudo ekologów, którzy myślą, że jak drzewo gnije, czy butwieje to nie emituje CO2, metanu, związków siarki, NPK, itd.

giman
20-09-2019, 20:38
Ale nie chcielibyśmy się po kilku latach obudzić z meblem, w którym nie możemy palić, bo nie ma certyfikatu [...] koszt demolki [...] Więc w takiej sytuacji poczekam do 2023 r. jak wszystko będzie jasne. [...] to i ktoś z programem i umiejętnościami będzie mógł uchronić wiele z nich przed dużo kosztowniejszą demolką [...] Wtedy pewnie wezmę na warsztat jakiś projekt których w necie jest sporo rozpisanych warstwa po warstwie [...] i sam postawię. A może będą do kupienia pakiety "projekt z certyfikatem". [...].

Żyj teraz i nie rozmyślaj tyle ;)

PS cięcia tekstu własne i zamierzone:)

Kaizen
20-09-2019, 21:49
Żyj teraz i nie rozmyślaj tyle ;)

Myślę, więc jestem.
Lubię być. I lubię, jak to bycie jest przyjemne więc wolę przewidywać problemy i ich unikać zanim to one mnie zaatakują.

marjucha
23-09-2019, 10:24
U mnie powoli wraca temat kominka.
Wkład zakupiłem rok temu i tak sobie stał w garażu, ale jak jeszcze postoi to mi żona nie da żyć:-).
Przez ostatni rok próbowałem trochę się doedukować w kwetiach związanych z kominkami, ale nadal mam więcej pytań niż odpowiedzi.
Jednym z nich jest kwestia komina.
W tej chwili mam komin RONDO od SCHIEDEL-a o śr. 20cm.
W tym wątku Piotr Batura pisał, że wkłady ceramiczne mają swoje wady i lepiej byłoby dla własnego bezpieczeństwa zaopatrzyć taki komin we wkład stalowy.
No i właśnie pytanie – jaki? Jaki rodzaj stali brać pod uwagę? Planuję spotkać się z kominiarzami ale wolałbym wiedzieć co brać pod uwagę a czego nie.
Wkład stalowy chcę o śr. 15cm bo taki też jest wylot spalin we wkładzie ROMOTOP-a. Czy koś się orientuje jak fizycznie wygląda montaż trójnika wkładu stalowego w istn. wkładzie ceramicznym? Mam trójnik 45 stopni. Czy jest on wycinany czy może jest to jakoś inaczej rozwiązane?

Kaizen
23-09-2019, 10:33
Masz porządny komin i pewnie jeszcze z ćwierć wieku gwarancji na niego. Nie kombinuj a jak chcesz roztrwonić pieniądze to zrób obudowę pozłacaną. Jak ktoś Ci powie, że Toyota jest lepsza od Passerati to wyrzucisz Paska na złom?
Zrób prawidłowe podłączenie, zapraszaj regularnie kominiarza i ciesz się.

marjucha
23-09-2019, 11:01
Jaki będzie koszt dodatkowego wkładu stalowego jeszcze nie wiem, ale mocno rozważam takie rozwiązanie.
O stalowych wkładach pisał Piotr Batura a do jego opinii mam dosyć duże zaufanie, więc wolę rozważyć takie rozwiązanie.
Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy. Jeden komin nie był regularnie czyszczony ale drugi już tak i niedługo przed kolejną wizytą kominiarza był pożar sadzy w kominie.
Na tym etapie mam możliwość montażu wkłady bez rozwalania obudowy kominka, później będzie niezbędna demolka.
Pewnie czynnikiem, który ostatecznie zdecyduje, będzie to czy nie zrujnuje to mojego budżetu, ale się zastanawiam.

Kaizen
23-09-2019, 11:12
Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy.

Na pożar sadzy lekarstwem jest suchy opał spalany przy wystarczającym dopływie powietrza.
Tlenek węgla wtedy też nie ma jak dostać się do domu, co oczywiście nie podważa sensu czujnika.

giman
23-09-2019, 14:39
Masz porządny komin [...]

A jak ktoś nie ma.
Albo ma przeczucie, że część ceramiczna było kiepsko murowana/łączona to jakie ma wyjścia?
- używać? wkładać stal? uszczelnić jakoś magicznie "natryskowo"? wyspać się?

Kominki Piotr Batura
23-09-2019, 15:12
Jaki będzie koszt dodatkowego wkładu stalowego jeszcze nie wiem, ale mocno rozważam takie rozwiązanie.
O stalowych wkładach pisał Piotr Batura a do jego opinii mam dosyć duże zaufanie, więc wolę rozważyć takie rozwiązanie.
Chodzi mi o kwestie bezpieczeństwa. W najbliższej okolicy w dwóch domach były ostatnio pożary sadzy. Jeden komin nie był regularnie czyszczony ale drugi już tak i niedługo przed kolejną wizytą kominiarza był pożar sadzy w kominie.
Na tym etapie mam możliwość montażu wkłady bez rozwalania obudowy kominka, później będzie niezbędna demolka.
Pewnie czynnikiem, który ostatecznie zdecyduje, będzie to czy nie zrujnuje to mojego budżetu, ale się zastanawiam.Ja za taki dodatkowy wkład ze stali kasuję ok 2000-2500 zł z mintażem. Stal 1.4404, o,6mm. Nie grubsza, bo bywa z tym problem - właśnie pożaru sadzy. Do drewna o,6mm jest idealna i wieczna. Tylko że do komina fi 200 montuję rury 180mm. Lepiej mieć odrobinę nadmiaru - może kiedyś coś innego ktoś będzie chciał podłączyć, o większej średnicy wylotu? Trójnik ceramiczny podczas montażu rozcinam na szer 190mm...Zostawiając ceramikę za radą Kaizena, zadbaj o przyłącze elastyczne wchodzące na zewnątrz, a nie do środka.

marjucha
23-09-2019, 15:35
A jak ktoś nie ma.
Albo ma przeczucie, że część ceramiczna było kiepsko murowana/łączona to jakie ma wyjścia?
- używać? wkładać stal? uszczelnić jakoś magicznie "natryskowo"? wyspać się?
Co do jakości wykonania kominów to akurat wiem że są zrobione dokładnie i według instrukcji producenta, bo robiłem je sam. Jak zresztą większość prac przy budowie domu.
Bardziej się obawiam, że uległem marketingowi producenta, którego pracownik jak gdzieś, czytałem potwierdził, że wkład powinien wytrzymać 1 (jeden) pożar sadzy w kominie, o ile jest naprawdę dobrze wykonany. Widziałem też zdjęcia kominów systemowych po pożarach udostępnione przez kominiarzy.
Stąd też moje rozważania czy nie wydać więcej i spać spokojnie.
Z drugiej strony nie sztuką wydać więcej, tylko czy ma to sens.

marjucha
23-09-2019, 15:46
Ja za taki dodatkowy wkład ze stali kasuję ok 2000-2500 zł z mintażem. Stal 1.4404, o,6mm. Nie grubsza, bo bywa z tym problem - właśnie pożaru sadzy. Do drewna o,6mm jest idealna i wieczna. Tylko że do komina fi 200 montuję rury 180mm. Lepiej mieć odrobinę nadmiaru - może kiedyś coś innego ktoś będzie chciał podłączyć, o większej średnicy wylotu? Trójnik ceramiczny podczas montażu rozcinam na szer 190mm...Zostawiając ceramikę za radą Kaizena, zadbaj o przyłącze elastyczne wchodzące na zewnątrz, a nie do środka.

Dziękuję za konkrety.
A czy rura stalowa schodzi do samego dołu czy opiera się na trójniku ceramicznym?
Jeśli do dołu to co z wyczystką?
Myślałem że montaż trójnika odbywa się poprzez wycięcie w trójniku ceramicznym tej odchodzącej w bok, wklejonej części i dzięki temu powstaje całkiem spory otwór aby można było przez niego wyprowadzić trójnik stalowy.
Nie wiem tylko jaki ma to wpływ na trwałość całej części ceramicznej komina , bo jednak trochę elementów na tym się opiera.

Kominki Piotr Batura
23-09-2019, 19:14
Dziękuję za konkrety.
A czy rura stalowa schodzi do samego dołu czy opiera się na trójniku ceramicznym?
Jeśli do dołu to co z wyczystką?
Myślałem że montaż trójnika odbywa się poprzez wycięcie w trójniku ceramicznym tej odchodzącej w bok, wklejonej części i dzięki temu powstaje całkiem spory otwór aby można było przez niego wyprowadzić trójnik stalowy.
Nie wiem tylko jaki ma to wpływ na trwałość całej części ceramicznej komina , bo jednak trochę elementów na tym się opiera.No cóż....Trzeba to zrobić umiejętnie i z wyczuciem. Zwykle poniżej przyłącza nie ma potrzeby instalacji stali. Pozostała część rur ceramicznych z wyczystką spełni swoją rolę. Trzeba tylko uszczelnić miejsce przejścia: stal / ceramika.

giman
23-09-2019, 19:38
A jak ktoś nie ma.
Albo ma przeczucie, że część ceramiczna było kiepsko murowana/łączona to jakie ma wyjścia?
- używać? wkładać stal? uszczelnić jakoś magicznie "natryskowo"? wyspać się?

Co do jakości wykonania kominów to akurat wiem że są zrobione dokładnie i według instrukcji producenta, bo robiłem je sam. Jak zresztą większość prac przy budowie domu.
Bardziej się obawiam, że uległem marketingowi producenta, którego pracownik jak gdzieś, czytałem potwierdził, że wkład powinien wytrzymać 1 (jeden) pożar sadzy w kominie, o ile jest naprawdę dobrze wykonany. Widziałem też zdjęcia kominów systemowych po pożarach udostępnione przez kominiarzy.
Stąd też moje rozważania czy nie wydać więcej i spać spokojnie.
Z drugiej strony nie sztuką wydać więcej, tylko czy ma to sens.

Podpiąłem się pod temat i pisałem o własnym kominie.
Mam złe przeczucia.

ligolka
26-09-2019, 17:08
mam problem od końca zeszłego sezonu z kominkiem. kominek ogrzewa cały dom (parter + poddasze) dom 120m2. kominek to Jotul Harmony. palę w tym kominku od 8 lat więc siłą rzeczy trochę nauczyłam się jak się pali w kominku. do tej pory nie miałam żadnych problemów kominek palił jak smok duże kawałki drewna nie stanowiły też problemu. problem jest w rozpaleniu udaje się tylko rozpalić z pomocą większej ilości drobnej rozpałki ale nie pali się dobrze a po zamknięciu drzwiczek gaśnie a przynajmniej przygasa, drewno robi się czarne. to nie jest normalne palenie czystym ogniem tylko się smędzi i tyle. sprawdzałam wszystko co przyszło mi do głowy czyli komin przeczyszczony od góry i od strony kominka nie wiem jak z dopływem powietrza czy tam coś mogło się popsuć drewno suche proszę pomóżcie

butynski
26-09-2019, 17:26
Sprawdz czy kanał dolotowy do komory spalania jest drożny . Masz do niego dostęp ? Masz na nim dodatkową przepustnicę ? Daj się drewnu solidnie rozpalić na uchylonych dzwiczkach i potem zamknij - jaka będzie reakcja ?

ligolka
26-09-2019, 20:17
Starałam się sprawdzić kanał dolotowy ale jak mam to zrobić zaglądałam tam z zewnątrz odkurzyłam jakieś drobne śmieci ale to nie daje mi odpowiedzi czy jest on drożny

ligolka
26-09-2019, 20:19
Jest przepustnica przy kominku jest otwarta

butynski
27-09-2019, 14:50
Rozpal porządnie na uchylonych drzwiczkach , zamknij drzwiczki i zamykaj i otwieraj przepustnice . Jeśli nie będzie reakcji znaczy że coś po stronie dolotu .Drewno piszesz ,że suche ale czy takie same gatunki jak poprzednio ? Spróbuj innym drewnem albo brykietem co się będzie działo ? Powodzenia:D

ligolka
27-09-2019, 20:29
dziękuję za odpowiedź spróbuję z brykietem powinien być suchy na 100% chociaż drzewo które mam do palenia to ciągle grab i buk w dodatku sezonowane u mnie czyli pewne a nawet sprawdzałam wilgotnościomierzem i ma od 13 do 15 % jedyne z czym mogłam przesadzić to grubość tego drzewa jest naprawdę grube

ja_jacek
01-10-2019, 15:16
Czy buduje się jeszcze takie piecyki:
http://eng.stove.ru/products/otopitelnyie_pechi_oik/oik_14
https://3dwarehouse.sketchup.com/model/50d9de643f5ead981d0f35931dcb4da6/%D0%9F%D0%B5%D1%87%D1%8C-%D0%9E%D0%98%D0%9A-14-%D0%9A%D1%83%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BE%D0%B2%D 0%B0-%D0%98-%D0%92?hl=pl
https://www.youtube.com/watch?v=vpUKfNxcppI
?

pestka56
01-10-2019, 15:33
Ja_Jacek, jeszcze jak się buduje :) Piotr Batura (i nie tylko on) wiele razy pokazywał tu na forum piece, pieco-kominki budowane metodą zduńską. Zajrzyj na jego blog albo na facebook.

01-10-2019, 17:09
Witam mam kominek Firmy CTM... I NA PANELU sterującym jest przycisk GRILL i uruchamia on jakaś pompke w kominku lub coś innego... chciałbym zrozumieć co to wogole jest. Pisałem już wiele razy do firmy na mail szukałem na innych forach i i nic
A mi chodzi tylko o wyjaśnienie co to jest i do czego służy... nie wiem jak dodać zdjęcie na forum

pestka56
01-10-2019, 19:26
Wamp, nad okienkiem, w ktorym piszesz są różne ikonki. Po lewej od taśmy filmowej jest ikona „Dodaj zdjęcie”.To jest jeden sposób.

Drugi jest w „Zaawansowana edycja” obok „Wyślij odpowiedź” poniżej okienka postu. Tego ja używam, bo jest niezależny od różnych fotosików i żadne zdjęcia nie zginą z forum, chyba, że ja lub admin usuniemy.

Klikasz „Zaawansowana edycja” / przeskroluj na dół aż zobaczysz „Zarządzaj załącznikami” / klik i wyskoczy nowe okienko – po prawej u góry jest „Dodaj pliki” / klik i rozwinie się okienko z „Browse...” / klik i otwiera się dostęp do plików na twoim komputerze, więc szukasz i dodajesz co chcesz (możesz 5 sztuk, powtarzając proces od „Browse...”) / teraz klikasz „Wgraj” (u mnie, mam Appla, jest to czarny prostokąt ze słabo widocznym szarym napisem) / Pliki pojawią się w dolnej części okna / klikasz „Insert Inline” / zatwierdzasz koniecznie „Done”
Pliki w postaci małych ikon pojawią się w tekscie postu. Możesz je teraz przesuwać chwytając kursorem i ustawiając w takiej kolejności jak ci odpowiada.
Możesz też zmienić ich wielkość z małych znaczków do rozmiaru okna postu – klikasz 2 razy na ikonkę zdjęcia. Wyskoczy okienko, w którym są 3 opcje wielkości. Trzeba ten proces powtarzać osobno dla każdego wklejanego zdjęcia.

ALE... pamiętaj, że każde zdjęcie nie może być większe niż 2 MB. Takie jest ograniczenie na forum i żaden plik nie wejdzie jeśli jest większy.

wg39070
01-10-2019, 20:02
Ja_Jacek, jeszcze jak się buduje :) Piotr Batura (i nie tylko on) wiele razy pokazywał tu na forum piece, pieco-kominki budowane metodą zduńską. Zajrzyj na jego blog albo na facebook.

Nie lepiej od razu zapierniczyć kocioł z parowozu w nowym salonie? Będzie na pewno eko i tanio.

pestka56
01-10-2019, 23:52
Masz świadomość wg39070, że to nawet nie jest śmieszne co napisałeś. Nic nie wiesz, jak sądzę po twojej wypowiedzi, o urządzeniach ogniowych. Może najpierw dowiedz się czegoś, zamiast gadać głupstwa.

wg39070
02-10-2019, 08:14
Masz świadomość wg39070, że to nawet nie jest śmieszne co napisałeś. Nic nie wiesz, jak sądzę po twojej wypowiedzi, o urządzeniach ogniowych. Może najpierw dowiedz się czegoś, zamiast gadać głupstwa.

Posiadam kominek i wyobraź sobie, że nawet go używam. Wkurza mnie ta wieczna kryptoreklama klocowatych piecokominków.

pestka56
02-10-2019, 10:31
Tak myślałam, że nic na ten temat nie wiesz :) Są wkłady kominkowe i kominki. To pierwsza i zasadnicza różnica. Naprawdę poczytaj i popatrz. Mogę ci pokazać masę zdjęć kominków zduńskich, które nie są klocowate.
A jeśli chodzi o reklamę... no, cóż tu chodzi o to jak palimy i co wtedy puszczamy w niebo. W tej kwestii wkłady są niestety niezbyt ekologiczne w przeciwieństwie do kominków budowanych metodą zduńską.

karster
02-10-2019, 10:42
Pytałem jakiś czas temu w tym temacie o płaski kominek, temat ucichł aż zrobiło się chłodno a nadal nie mam ogrzewania (czekam do ok połowy listopada na pompę). Kominek i tak chcę założyć więc kupno nie jest podyktowane 2-miesięcznym brakiem ogrzewania (bo to można by chociażby samą elektryką jakoś przeboleć za ~1200zł)

Kominek ma być nieduży mocowo 5-10kW (znalazłem jaśia ale jego cena a tym samym wykonanie odpada) potem trafiłem na:
1) LUCY 12 SLIM z kratki.pl (super mały ale jakiś taki płaski/ gładki bez radiatorów)
2) wkład kominkowy AL 9 SH HITZE ALBERO (trochę większa bryła niż 1) ale w moim laicznym odczuci dużo solidniejszy kominek i ma radiatory...)
3) ROMOTOP EVORA 01 - ceramika 92360 kość słoniowa (zupełnie inne podejście do tematu, nie wiem czy to mi się spodoba ale cena i szybkość wykonania instalacji kusi

Co możecie mi polecić albo wybić z głowy? Dom ma wentylacje mechaniczną (i tu mam jeszcze jedno pytanie, co zrobić z kratką do wentylacji komina systemowego a konkretniej jego wełny, która jest na samym dole komina pięknie wypadając na salon - da się to zabudować ale po coś ona jest. Jak to połączyć z domem z WM?)

https://obrazki.elektroda.pl/6300075200_1570009104.jpg

Pozdrawiam
Karol

pestka56
02-10-2019, 22:09
Karster, a ja ci czegoś nie podpowiadałam? Jakiejś THORMY np., Valencja, Landscape albo Alicante. Chyba by pasowały w to miejsce
http://sklep.wentor.pl/kominki/Kominki-na-drewno/Naturalna-konwekcja/Prosta-szyba?&Filtry=1&SortujPo=Price&KierunekSortowania=0&MocOd=5&MocDo=19&PowierzchniaGrzewczaOd=72&PowierzchniaGrzewczaDo=190&Otwieranie+drzwi=&Konstrukcja=&Odzysk+ciep%C5%82a=&Wylot+spalin=&Certyfikaty=&Szeroko%C5%9B%C4%87+fasady=&Spos%C3%B3b+ogrzewania=&Kszta%C5%82t+szyby=&Rodzaj+paliwa=&producent+Thorma=1

giman
03-10-2019, 19:42
Obudowa ciepła, wykończona tynkiem zduńskim.
Czy są jakieś ograniczenia co do gruntowania (ew. malowania).
Jaki typ gruntu stosować a jaki nie, itp.

Remiks
03-10-2019, 20:02
Obudowa ciepła, wykończona tynkiem zduńskim.
Czy są jakieś ograniczenia co do gruntowania (ew. malowania).
Jaki typ gruntu stosować a jaki nie, itp.

A po co Ci ta chemia z gruntów;-) Farby najtańsze tak radził Batura i miał rację.

giman
03-10-2019, 20:08
Bo mi się podoba kolor i faktura tego tynku i nie zamierzam go malować kolorem.
Ale jakoś zagruntować chyba trzeba.

karster
03-10-2019, 20:27
Karster, a ja ci czegoś nie podpowiadałam? Jakiejś THORMY np., Valencja, Landscape albo Alicante. Chyba by pasowały w to miejsce
http://sklep.wentor.pl/kominki/Kominki-na-drewno/Naturalna-konwekcja/Prosta-szyba?&Filtry=1&SortujPo=Price&KierunekSortowania=0&MocOd=5&MocDo=19&PowierzchniaGrzewczaOd=72&PowierzchniaGrzewczaDo=190&Otwieranie+drzwi=&Konstrukcja=&Odzysk+ciep%C5%82a=&Wylot+spalin=&Certyfikaty=&Szeroko%C5%9B%C4%87+fasady=&Spos%C3%B3b+ogrzewania=&Kszta%C5%82t+szyby=&Rodzaj+paliwa=&producent+Thorma=1

Faktycznie, właśnie te wkłady mi proponowałaś no i wracam do tej propozycji, już tam dzwoniłem, pan mi trochę wytłumaczył także spoko. Polecał jednak verticale koboka ale one są za głębokie choć są faktycznie super (wg mnie, najfajniejsze). Thorma ma też gładką obudowę wiec całe to 8kW mocy idzie przez szybę (i rurę kominową 150mm)?

Pozdrawiam
Karol

Remiks
03-10-2019, 20:31
Bo mi się podoba kolor i faktura tego tynku i nie zamierzam go malować kolorem.
Ale jakoś zagruntować chyba trzeba.

A niby w jakim celu?

giman
03-10-2019, 20:58
Szczerze to pojęcia nie mam.
Zakładałem, ze surowe tynki tak trzeba, bo grunt wzmacnia, zwiększa wytrzymałość/odporność, itp.

Dogooglane:
Piszą, ze grunt jest po to (wyboldowane to co może się przydać w moim przypadku, ale czy niezbędne hmm):

zmniejszenie lub wyrównanie chłonności powierzchni.
wzmocnienie podłoża (utwardzenie ścian i sufitów),
ujednolicenie faktury podłoża,
poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej,
związanie luźnych cząstek znajdujących się w podłożu,
zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej.

Remiks
03-10-2019, 21:23
Szczerze to pojęcia nie mam.
Zakładałem, ze surowe tynki tak trzeba, bo grunt wzmacnia, zwiększa wytrzymałość/odporność, itp.

Dogooglane:
Piszą, ze grunt jest po to (wyboldowane to co może się przydać w moim przypadku, ale czy niezbędne hmm):

zmniejszenie lub wyrównanie chłonności powierzchni.
wzmocnienie podłoża (utwardzenie ścian i sufitów),
ujednolicenie faktury podłoża,
poprawienie przyczepności farby nawierzchniowej,
związanie luźnych cząstek znajdujących się w podłożu,
zmniejszenie zużycia farby nawierzchniowej.


Przeczytaj to co napisałeś ze zrozumieniem;-)
Gruntuje się przed malowaniem by zmniejszyć chłonność podłoża.
Grumtuje się słabe podłoża przed położeniem następnej warstwy czegoś tam itd.

giman
03-10-2019, 21:28
Przeczytaj to co napisałeś ze zrozumieniem;-)
Gruntuje się przed malowaniem by zmniejszyć chłonność podłoża.
Grumtuje się słabe podłoża przed położeniem następnej warstwy czegoś tam itd.

Ależ tak to czytałem ;p
Gruntuje się przed następną warstwa np. malowaniem i to gruntowanie nadaje/zmienia powierzchni pewne właściwości.
Pytanie dotyczyło czy te zmiany nie będą wartością samą w sobie np. dzięki gruntowi nie będzie mi się ten tynk później "sypał", itp.

Remiks
03-10-2019, 21:49
Ależ tak to czytałem ;p
Gruntuje się przed następną warstwa np. malowaniem i to gruntowanie nadaje/zmienia powierzchni pewne właściwości.
Pytanie dotyczyło czy te zmiany nie będą wartością samą w sobie np. dzięki gruntowi nie będzie mi się ten tynk później "sypał", itp.

Wolisz by się sypał czy by "pachniał"?

giman
03-10-2019, 22:11
Żeby był super, mega, bajer, najlepszy tak wolę :cool:

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 07:24
Żeby był super, mega, bajer, najlepszy tak wolę :cool:No i jak decyzja? Dasz ten grunt na tynk, czy też nie? ;)

giman
06-10-2019, 10:12
No i jak decyzja? Dasz ten grunt na tynk, czy też nie? ;)


[...] Farby najtańsze tak radził Batura i miał rację.

Jeszcze nic nie zrobiłem, ale skoro nie maluję farbami to tak tego tynku bidoczka łysego nie zostawię.
Ale jeszcze nie znalazłem takiego co by napisali, że lubi wyższe temperatury, nikt mi tez sensownie nie wytłumaczył, ze tynk można zostawić taki "surowy".

pestka56
06-10-2019, 10:54
A może pokost lniany? Dawniej używano go do impregnacji tynków mineralnych.

Nie wiem jak by się to miało do tynku na obudowie kominkowej. Tak mi wpadło do głowy, bo znajomi (alergicy do 5-tej potegi) cały dom mają zrobiony takimi możliwie najbardziej naturalnymi środkami. Mnie się to bardzo podoba jeśli chodzi o wygląd i cenę :)

animuss
06-10-2019, 11:12
Jeszcze nic nie zrobiłem.
Ale jeszcze nie znalazłem takiego co by napisali, że lubi wyższe temperatury.

Jak to nie ma, jest kilka gruntów na wyższe temperatury.

A może pokost lniany?
Pokost będzie łapaczem kurzu i łatwo zapalny na bazie oleju , używany do gruntowania drewna.

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 11:19
A może pokost lniany? Dawniej używano go do impregnacji tynków mineralnych.

Nie wiem jak by się to miało do tynku na obudowie kominkowej. Tak mi wpadło do głowy, bo znajomi (alergicy do 5-tej potegi) cały dom mają zrobiony takimi możliwie najbardziej naturalnymi środkami. Mnie się to bardzo podoba jeśli chodzi o wygląd i cenę :)Chcesz go w maliny wpuścić?! :)

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 11:28
Jeszcze nic nie zrobiłem, ale skoro nie maluję farbami to tak tego tynku bidoczka łysego nie zostawię.
Ale jeszcze nie znalazłem takiego co by napisali, że lubi wyższe temperatury, nikt mi tez sensownie nie wytłumaczył, ze tynk można zostawić taki "surowy".Kompletne bzdury! Skoro tynk jest biały, to po co go malować na biało? Jak potrzebujesz kolor, to kup farbę i przestań ludziom gitarę zawracać, bo w końcu ktoś Cię wkręci :cool:.....Odporność tynków wynika głównie...... z logicznego myślenia. Rozpiętość / zakres pracy w odniesieniu do temperatury, na zewnątrz budynku jest dużo większy niż na piecu. W tym pierwszym wypadku bywa od minus 20 do plus 100 o C. Na piecu zwykle od plus 20 do plus 80....czyli połowa. Powtórzę: najtańsze, mineralne.....Im tańszy, tym mniej chemii. Bardzo żałuję, że z marketów zniknęły zwykle kleje do płytek po 6-8 zł worek! Teraz wszystko "uelastycznione"!

giman
06-10-2019, 11:30
Jak to nie ma, jest kilka gruntów na wyższe temperatury.

Nie napisałem, że nie ma tylko że nie znalazłem.
Może po prostu szukać nie umiem.
Jakbyś do wypowiedzi dorzucił 2-3 słowa z przykładową nazwa wiele byś nie stracił a ja bym wiele zyskał :)


Kompletne bzdury! Skoro tynk jest biały, to po co go malować na biało?
Nie jest biały ma taki super kremowy kolor:)


przestań ludziom gitarę zawracać
Ehhh ja ciągle tracę kontakt z faktem po co to forum ;)

PS Dziękuję, już wszystko wiem w tej tematyce.

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 12:04
Nie napisałem, że nie ma tylko że nie znalazłem.
Może po prostu szukać nie umiem.
Jakbyś do wypowiedzi dorzucił 2-3 słowa z przykładową nazwa wiele byś nie stracił a ja bym wiele zyskał :)


Nie jest biały ma taki super kremowy kolor:)


Ehhh ja ciągle tracę kontakt z faktem po co to forum ;)

PS Dziękuję, już wszystko wiem w tej tematyce.Przykłady zastosowania tych samych tynków w moich działaniach....

pestka56
06-10-2019, 12:42
Chcesz go w maliny wpuścić?! :)
No, co ty, gdzież bym mu krzywdę chciała zrobić. Był znak zapytania i wątpliwość?
Swoją drogą zaczęliście się odzywać na ten temat, Panowie :)



Pokost będzie łapaczem kurzu i łatwo zapalny na bazie oleju , używany do gruntowania drewna.
Animuss, poczytaj ciut o pokoście. Używano go do zabezpieczania różnych materiałów nie tylko drewna :)

karster
06-10-2019, 13:05
Pestka56, dziękuję Ci za podpowiedź z kominkiem Thormy, już go poszukuję/ staram się kupić (jeszcze nie wiem tylko który z tych trzech małych z pionową szybą). Zamierzam ich w zabudowie niczym nie obkładać (one mają taką ramkę i ta ramka będzie wystawała kawałek z zabudowy, nie będzie źle?).

PS. Co zrobić z wentylacją wełny wkładu kominowego (ta kratka na dole podłogi? :( Przecież będzie wentylacja mechaniczna więc ta "dziura" musi zniknąć z domu (ew można by ją połączyć z doprowadzeniem świeżego powietrza z zewnątrz (tak myślę) ale raczej nie tego samego, które jest dolotem powietrza do paleniska.

https://obrazki.elektroda.pl/1785001700_1570363018.jpg

Pozdrawiam
Karol

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 14:19
Pestka56, dziękuję Ci za podpowiedź z kominkiem Thormy, już go poszukuję/ staram się kupić (jeszcze nie wiem tylko który z tych trzech małych z pionową szybą). Zamierzam ich w zabudowie niczym nie obkładać (one mają taką ramkę i ta ramka będzie wystawała kawałek z zabudowy, nie będzie źle?).

PS. Co zrobić z wentylacją wełny wkładu kominowego (ta kratka na dole podłogi? :( Przecież będzie wentylacja mechaniczna więc ta "dziura" musi zniknąć z domu (ew można by ją połączyć z doprowadzeniem świeżego powietrza z zewnątrz (tak myślę) ale raczej nie tego samego, które jest dolotem powietrza do paleniska.

https://obrazki.elektroda.pl/1785001700_1570363018.jpg

Pozdrawiam
KarolCiśnie się jedna odpowiedź na usta. Ten super wynalazek, nie nadaje sie do domów z WM! :D Niezły zgryz....Swoją drogą, zadaj to pytanie producentowi swojego systemu. Ciekaw jestem jaką mantrę Ci sprzedadzą....

Idę się przytulić do rozgrzanego pieca wysmarowanego olejem....;)

karster
06-10-2019, 14:44
No może właśnie zapytam producenta co on o tym myśli.
https://www.schiedel.com/pl/produkty/ceramiczne-systemy-kominowe/schiedel-rondo-plus/

Pozdrawiam
Karol

animuss
06-10-2019, 14:46
Nie napisałem, że nie ma tylko że nie znalazłem.
Może po prostu szukać nie umiem.
Jakbyś do wypowiedzi dorzucił 2-3 słowa z przykładową nazwa wiele byś nie stracił a ja bym wiele zyskał :)
Nie jest biały ma taki super kremowy kolor:)
Preparaty sodowe i potasowe.Najtańsze to:
435629

[B]
PS. Co zrobić z wentylacją wełny wkładu kominowego (ta kratka na dole podłogi? :( Przecież będzie wentylacja mechaniczna więc ta "dziura" musi zniknąć z domu
KarolPrzy WM, wentylacja wełny wkładu kominowego, w domach bez piwnicy, z kominem w środku mieszkania, powinna być podłączona do rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz do przestrzeni wkładu komina, o średnicy fi 50 PCV i oddzielna rura do kondensatu do odskraplacza. Drzwiczki rewizyjne wyczystki powinny być z podwójną uszczelką i wyłącznikiem WM.

Kaizen
06-10-2019, 15:49
PS. Co zrobić z wentylacją wełny wkładu kominowego (ta kratka na dole podłogi? :( Przecież będzie wentylacja mechaniczna więc ta "dziura" musi zniknąć z domu

Dziurka na klucz też musi zniknąć?

karster
06-10-2019, 21:42
Dziurka na klucz też musi zniknąć?

Po co to głupie pytanie? Ile set czy tysięcy razy większa jest łączna powierzchnia otworu wentylacyjnego wełny komina systemowego a powierzchnia dziurki od klucza (w której nawet nie widać światła po drugiej stronie)?

Bynajmniej nie uważam tego za błahy problem.

Kominki Piotr Batura
06-10-2019, 23:40
Preparaty sodowe i potasowe.Najtańsze to:
435629
Przy WM, wentylacja wełny wkładu kominowego, w domach bez piwnicy, z kominem w środku mieszkania, powinna być podłączona do rury doprowadzającej powietrze z zewnątrz do przestrzeni wkładu komina, o średnicy fi 50 PCV i oddzielna rura do kondensatu do odskraplacza. Drzwiczki rewizyjne wyczystki powinny być z podwójną uszczelką i wyłącznikiem WM.Polski budowlaniec wszystko potrafi! ;) Tym wyłącznikiem automatycznym do drzwi wyczystki to mnie rozwaliłeś. Klapę w kiblu tez proponuję tak doposażyć, by przed spuszczeniem wody nie zachwiać bilansu ciśnienia w domu! ....A tak trochę poważniej, choć myślę że też nie do końca (czytając różne komentarze wiecznie czujnych biegłych w piśmie tego forum)....Jak się wytłumaczysz z wyziębiania komina zimnym powietrzem z zewnątrz wychładzającym komin? Kratka tradycyjna zaciąga powietrze o temperaturze ca + 20 stopni C. A Ty chcesz wpuszczać mróz za cztero centymetrową ściankę pustaka!!! Już po Tobie. Energooszczędni zjedzą Cię bez popijania....

No i odkraplacz....do paliwa stałego nie zakładamy....Lepiej sobie daszek zafundować.

Kaizen
07-10-2019, 05:50
Po co to głupie pytanie? Ile set czy tysięcy razy większa jest łączna powierzchnia otworu wentylacyjnego wełny komina systemowego a powierzchnia dziurki od klucza (w której nawet nie widać światła po drugiej stronie)?


Widzisz światło po drugiej stronie wentylacji wełny? WOW!
No ile razy większa?


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=429950


I po co producent przewiduje wentylację wełny i co się stanie z gwarancją, jak nie zastosujesz się do instrukcji montażu?

karster
07-10-2019, 06:10
Ale Ty dziwne pytania zadajesz :( to że sam nie potrafisz tak ułożyć wełny w kominie systemowym aby światło było widać lub paprok, który takie kominy Ci stawia (o ile masz jakiś/eś) nie znaczy że się nie da!

Po wtóre, to że producent tak to przewidział nie znaczy, że pasuje to do wentylacji mechanicznej.

Kominki Piotr Batura
07-10-2019, 07:04
Widzisz światło po drugiej stronie wentylacji wełny? WOW!
No ile razy większa?


I po co producent przewiduje wentylację wełny i co się stanie z gwarancją, jak nie zastosujesz się do instrukcji montażu?Rozmawiamy o innym systemie...Próbujesz manipulować informacją.

animuss
07-10-2019, 18:32
Polski budowlaniec wszystko potrafi! ;) Tym wyłącznikiem automatycznym do drzwi wyczystki to mnie rozwaliłeś. Klapę w kiblu tez proponuję tak doposażyć, by przed spuszczeniem wody nie zachwiać bilansu ciśnienia w domu! ....A tak trochę poważniej, choć myślę że też nie do końca (czytając różne komentarze wiecznie czujnych biegłych w piśmie tego forum)....Jak się wytłumaczysz z wyziębiania komina zimnym powietrzem z zewnątrz wychładzającym komin? Kratka tradycyjna zaciąga powietrze o temperaturze ca + 20 stopni C. A Ty chcesz wpuszczać mróz za cztero centymetrową ściankę pustaka!!! Już po Tobie. Energooszczędni zjedzą Cię bez popijania....

No i odkraplacz....do paliwa stałego nie zakładamy....Lepiej sobie daszek zafundować.
Rozwijać się, a nie ciągle gnieciesz glinę, A jaka temperatura jest pod podłogą domu?
Co to jest GWC (https://www.rekuperatory.pl/gruntowy-wymiennik-ciepla-to-warto-wiedziec). Przepływ jest powolny, ale skuteczny.
To może zakazać w domu wentylacji, bo mróz. :rolleyes:
Odskraplacz powinien być, nigdy nie wiadomo czy kondensat się pojawi i ile go będzie, jak również co zostanie podłączone do komina.
Daszek na kominie dymowym utrudnia czyszczenie, wolę odskraplacz.
Wyłącznik jak najbardziej jest dla laików, a tych jest najwięcej, zwłaszcza jak właściciela nie ma w domu.

animuss
07-10-2019, 18:34
[/LEFT]7]Widzisz światło po drugiej stronie wentylacji wełny? WOW!
Jeżeli zakleili otwory klejem, to jest problem.

karster
07-10-2019, 20:19
Doradca techniczny producenta komina polecił założyć trójnik na wyjściu powietrza z podłogi i rozdzielić je na wentylację wełny komina oraz zasilanie zamkniętej komory spalania kominka. Mi to jakoś w głowie się nie mieści.
Monter kominków z doświadczeniem też tak powiedział

Pozdrawiam
Karol

marjucha
07-10-2019, 20:32
Ja za taki dodatkowy wkład ze stali kasuję ok 2000-2500 zł z mintażem. Stal 1.4404, o,6mm. Nie grubsza, bo bywa z tym problem - właśnie pożaru sadzy. Do drewna o,6mm jest idealna i wieczna. Tylko że do komina fi 200 montuję rury 180mm. Lepiej mieć odrobinę nadmiaru - może kiedyś coś innego ktoś będzie chciał podłączyć, o większej średnicy wylotu? Trójnik ceramiczny podczas montażu rozcinam na szer 190mm...Zostawiając ceramikę za radą Kaizena, zadbaj o przyłącze elastyczne wchodzące na zewnątrz, a nie do środka.

Panie Piotrze, napisał Pan że stal ma nie być grubsza niż 0,6mm.
Jestem po rozmowie z dwoma kominiarzami i obaj twierdzą że powinna być nie cieńsza niż 0,8mm bo inaczej nie wytrzyma wysokich temperatur spalin z kominka.
O co chodzi? Przybliży Pan dlaczego ma być nie grubsza niż 0,6mm?
Chciałbym mieć jakieś argumenty, bo nie wiem czy to nie jest zwykłe naciąganie na materiale.

animuss
07-10-2019, 21:08
Doradca techniczny producenta komina polecił założyć trójnik na wyjściu powietrza z podłogi i rozdzielić je na wentylację wełny komina oraz zasilanie zamkniętej komory spalania kominka. Mi to jakoś w głowie się nie mieści.
Monter kominków z doświadczeniem też tak powiedział
Pozdrawiam
Karol
Niech da to na piśmie.:)

Remiks
07-10-2019, 21:28
Wyłącznik na wyczystce, tylko? Ja bym oczujnikował okna drzwi itd;-) Przy WM wszystko ma znaczenie skoro i dziurka od klucza i kratka komina.

Kaizen
07-10-2019, 21:35
Jeżeli zakleili otwory klejem, to jest problem.

I bez kleju światła nie zobaczysz jak założysz płytę. A do tego dochodzi jeszcze ustnik i często obróbka blacharska.


Rozmawiamy o innym systemie...Próbujesz manipulować informacją.

O jakim?

Kominki Piotr Batura
07-10-2019, 22:35
Rozwijać się, a nie ciągle gnieciesz glinę, A jaka temperatura jest pod podłogą domu?
Co to jest GWC (https://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.rekuperatory. pl%2Fgruntowy-wymiennik-ciepla-to-warto-wiedziec). Przepływ jest powolny, ale skuteczny.
To może zakazać w domu wentylacji, bo mróz. :rolleyes:
Odskraplacz powinien być, nigdy nie wiadomo czy kondensat się pojawi i ile go będzie, jak również co zostanie podłączone do komina.
Daszek na kominie dymowym utrudnia czyszczenie, wolę odskraplacz.
Wyłącznik jak najbardziej jest dla laików, a tych jest najwięcej, zwłaszcza jak właściciela nie ma w domu.Jeśli to jest "rozwój", to ja idę babrać gliną... :cool:

Kominki Piotr Batura
07-10-2019, 22:42
Panie Piotrze, napisał Pan że stal ma nie być grubsza niż 0,6mm.
Jestem po rozmowie z dwoma kominiarzami i obaj twierdzą że powinna być nie cieńsza niż 0,8mm bo inaczej nie wytrzyma wysokich temperatur spalin z kominka.
O co chodzi? Przybliży Pan dlaczego ma być nie grubsza niż 0,6mm?
Chciałbym mieć jakieś argumenty, bo nie wiem czy to nie jest zwykłe naciąganie na materiale.Czytałeś tu?: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka/page80

Flex - najlepsza rura do paliw stałych typu biomasa, to ścianka 0,2 mm. Co na to Twój kominiarz?

animuss
08-10-2019, 00:13
Wyłącznik na wyczystce, tylko? Ja bym oczujnikował okna drzwi itd;-) Przy WM wszystko ma znaczenie skoro i dziurka od klucza i kratka komina.Jak zaciągnie spaliny przez okno to pożyjesz jakiś czas, chyba że to Śląsk to i na okna czujniki, albo klamki zdemontować, na stałe. ;)
A w dziurkę od klucza to najlepiej zapałkę wsadzić.

marjucha
08-10-2019, 11:02
Czytałeś tu?: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka/page80

Flex - najlepsza rura do paliw stałych typu biomasa, to ścianka 0,2 mm. Co na to Twój kominiarz?

Poczytałem jeszcze w dwóch wątkach dotyczących kominów i na pewno będzie wkład stalowy fi 180, tylko teraz potrzebuje namiary na kumatego kominiarza z trójmiasta.
Ci z którymi rozmawiałem chyba nie do końca wiedzieli o czym mówili i po lekturze rozjaśniło mi się na tyle, że muszę szukać kogoś innego.

karster
10-10-2019, 12:36
animuss:

Doradca techniczny producenta komina polecił założyć trójnik na wyjściu powietrza z podłogi i rozdzielić je na wentylację wełny komina oraz zasilanie zamkniętej komory spalania kominka. Mi to jakoś w głowie się nie mieści.
Monter kominków z doświadczeniem też tak powiedział
Pozdrawiam
Karol

Niech da to na piśmie.:)

Nikt mi tego nie da na piśmie, przecież wiesz :P no ale jest rozwój sytuacji, miałem spotkanie z miłym facetem. Dwadzieścia lat w branży zduńskiej pracuje więc zdążył się spotkać z identycznym problemem nie raz. On również stosuje trujnik na dolocie powietrza do komika i rurą setką doprowadza je również do wentylacji wełny wkładu kominowego. Czyli da się. Nie jest to niby nigdzie unormowane przepisami więc i zabronić się tego jakoby nie da (tym samym nie odebrać...)

Co myślicie o tym rozwiązaniu? Moja Thorma ma mikroskopijny dolot powietrza (niby rura fi 100 ale potem jest przejście na kanał płaski wkładu o powierzchni max 25cm2).

Pozdrawiam
Karol

karster
10-10-2019, 12:44
Pestka Dziękuję Ci raz jeszcze za polecenie mi Thormy, te małe wkłady są genialne :) Pasuje mi on jak ulał. Zastanawiam się jak wykonać zabudowę (kupiłem 15 płyt z Promat 950-KS + wszelkie preparaty z silci - bo nie mieli w sklepie akurat jednego systemu a płyty promatu sporo tańsze od silci).

https://obrazki.elektroda.pl/1055919600_1570707873.jpg
https://obrazki.elektroda.pl/6580257900_1570707431.jpg


Zrobić wielką zabudowę na całą szerokość (symetryczną, czyli po prawej stronie jakby tyle samo co komin trzeba zabudować). Do tego dorobić np jakieś wnęki od czoła albo z boku (nie widoczne z salonu/ jadalni ale będące na wprost drzwi wejściowych z wiatrołapu) czy też może zrobić minimalną zabudowę wkładu).

PS. Piątka zduńska, to obowiązuje cały czas? Tzn 5cm przerwy wokół wkładu? To by mi pasowało idealnie, 8cm dystansu od ściany - 3cm płyty = 5cm dystansu. Tylko muszę fest z dolotem powietrza się pobawić).

Pozdrawiam
Karol