PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI - Pomoge i doradze we wszystkim co dotyczy kominków.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52

eniu
05-08-2020, 21:42
Zadałem pytanie. Zobaczymy czy odpowiedzą
Dzięki :)Olsberg jakiś czas temu sprzedał produkcję wkładów kominkowych firmie Spartherm. Sami produkują nadal piecyki wolnostojące (zresztą w Czechach). Zależy co masz z jakiego okresu...

Greengaz
05-08-2020, 21:47
Olsberg Classico 2S.
20 lat wstecz

eniu
05-08-2020, 22:36
Olsberg Classico 2S.
20 lat wsteczDorobić coś "na urząd", albo zapytać w Sparthermie...

sztukatormalarz
08-08-2020, 13:33
Ten fachowiec od kominka jakiś lipny, zmień fachowca. Podaj namiary, polecimy kogoś z Twojej okolicy. Niska zabudowa przy odpowiedniej wentylacji bryły jest możliwa, przerobienie komina systemowego tym bardziej. Ja przerabiam ceramikę przy co drugim kominku przez złe wykonanie dewelopera/wykonawcy komina.

Sprawdziłem posty tego użytkownika, wszystkich neguje, wszyscy są lipni, on jest najlepszy ;)

endrju6
08-08-2020, 13:49
Ładną prywatę w moją stronę sobie urządzasz, po tym jak napisałem Tobie prawdę w innym temacie. Zejdź na ziemię i przemyśl co Tobie napisałem jeszcze raz.

Przemfrac
11-08-2020, 13:04
Witam.
Mam pytanie, planuje budowę kominka w już istniejącym domu będzie podłączony pod już wybudowany komin używany wcześniej do pieca kuchennego opalanego drewnem. Czy taka budowa kominka wymaga jakiegoś pozwolenia? A może opinii kominiarza?

Kominki Piotr Batura
11-08-2020, 15:16
Witam.
Mam pytanie, planuje budowę kominka w już istniejącym domu będzie podłączony pod już wybudowany komin używany wcześniej do pieca kuchennego opalanego drewnem. Czy taka budowa kominka wymaga jakiegoś pozwolenia? A może opinii kominiarza?W Polsce nie ma regulacji prawnych narzucających cokolwiek w tym temacie z wyjątkiem zastosowania się do EKOPROJEKTU. Kominiarz mile widziany na zasadzie "głosu rozsądku".

animuss
14-08-2020, 11:51
Witam.
Mam pytanie, planuje budowę kominka w już istniejącym domu będzie podłączony pod już wybudowany komin używany wcześniej do pieca kuchennego opalanego drewnem. Czy taka budowa kominka wymaga jakiegoś pozwolenia? A może opinii kominiarza?

Przybywa zakazów palenia węglem i drewnem lokalnie w poszczególnych miastach, gminach, przejrzyj uchwały antysmogowe.

Kaizen
14-08-2020, 12:11
Przybywa zakazów palenia węglem i drewnem lokalnie w poszczególnych miastach, gminach, przejrzyj uchwały antysmogowe.

Ciągle Kraków jest osamotniony w temacie zakazu palenia drewnem.

fotohobby
14-08-2020, 13:08
Na razie tylko Kraków, ale "na dniach" inne lokalizacje:
[https://czysteogrzewanie.pl/2020/02/przybywa-zakazow-palenia-weglem-i-drewnem/

Kominki Piotr Batura
14-08-2020, 14:39
Na razie, jedyna zmiana jaka nam grozi, to odwołanie zakazu krakowskiego dotyczącego używania drewna. Podano fałszywe wskaźniki w sądzie, który decydował....Będzie rewizja....

Kaizen
14-08-2020, 16:11
Na razie tylko Kraków, ale "na dniach" inne lokalizacje:
[https://czysteogrzewanie.pl/2020/02/przybywa-zakazow-palenia-weglem-i-drewnem/

News z lutego - i ciągle tylko "fakt" medialny "na dniach".

tchomikt
21-08-2020, 16:36
Witam. Czy jest tu moze fachowiec z Olsztyna ktory moglby podjechac? Mam problem z kominkiem w domu ktory wynajmuje. Najemca chyba ostro tej zimy palil - po sezonie widze ze jest spora szpara okolo 0,5-1cm pomiedzy zabudowa z GK a sciana stala przylegajaca do kominka a ruszt w kominku jest powyginany. To jest wklad kratki Zuzia 16kW w rogu pomieszczenia bez rozprowadzen - sa tylko kratki z cieplym powietrzem nad wkladem. Czy najemca mogl przegrzac kontrukcje czy to wada kontrukcji ktora zrobil wykonawca? Czy trzeba wszystko rozwalic od nowa czy wystarczy zaszpachlowac szpary?

Kominki Piotr Batura
22-08-2020, 08:22
Witam. Czy jest tu moze fachowiec z Olsztyna ktory moglby podjechac? Mam problem z kominkiem w domu ktory wynajmuje. Najemca chyba ostro tej zimy palil - po sezonie widze ze jest spora szpara okolo 0,5-1cm pomiedzy zabudowa z GK a sciana stala przylegajaca do kominka a ruszt w kominku jest powyginany. To jest wklad kratki Zuzia 16kW w rogu pomieszczenia bez rozprowadzen - sa tylko kratki z cieplym powietrzem nad wkladem. Czy najemca mogl przegrzac kontrukcje czy to wada kontrukcji ktora zrobil wykonawca? Czy trzeba wszystko rozwalic od nowa czy wystarczy zaszpachlowac szpary?Z czego jest obudowa i w jaki sposób zbudowana (np ile ma kratek na dole ile u góry?). Fotki byłyby pomocne...

ololek
23-08-2020, 11:35
Chciałbym kuchnie węglowa z podkową do grzania wody w bojlerze 200l. Czy taki komin może być w tym miejscu? Komin czarny a piec na zielono. Czy komin musi być murowany czy może być stalowy przez dach?
447391

tchomikt
23-08-2020, 12:01
Podejrzewam, że najemca załadował na maksa wkład + zamknął szyber i poszedł spać na piętro gdzie jest chłodniej i nawet nie czuł co tam się dzieje na dole. Kratki wylotowe nad kominkiem to prawie spłonęły patrząc na ich wygląd, a wkład musiał być rozgrzany do czerwoności skoro ruszt się powyginał i pękł. Załączam foty + ostatnia z kominkiem przed awarią (widać kratkę na dole do czerpania powietrza + jest jeszcze rura pod kominkiem z powietrzem z zewnątrz). Czy mamy rację co do przegrzania kominka?

447397
447398
447399
447400
447401

Kominki Piotr Batura
23-08-2020, 12:11
Chciałbym kuchnie węglowa z podkową do grzania wody w bojlerze 200l. Czy taki komin może być w tym miejscu? Komin czarny a piec na zielono. Czy komin musi być murowany czy może być stalowy przez dach?
447391Murowany bezpieczniejszy. Stalowy trzeba wiedzieć jak zamontować. Łatwiej chate spalić....

Kominki Piotr Batura
23-08-2020, 12:14
Podejrzewam, że najemca załadował na maksa wkład + zamknął szyber i poszedł spać na piętro gdzie jest chłodniej i nawet nie czuł co tam się dzieje na dole. Kratki wylotowe nad kominkiem to prawie spłonęły patrząc na ich wygląd, a wkład musiał być rozgrzany do czerwoności skoro ruszt się powyginał i pękł. Załączam foty + ostatnia z kominkiem przed awarią (widać kratkę na dole do czerpania powietrza + jest jeszcze rura pod kominkiem z powietrzem z zewnątrz). Czy mamy rację co do przegrzania kominka?

447397
447398
447399
447400
447401No tak...Ktoś próbował w tym kominku palić, a to konstrukcja i wkład "do świecenia". Napalić jak przyjedzie teściowa i w święta. Do celów grzewczych służą wkłady piecowe. Wyglądać mogą podobnie, ale nie boją się ognia tak jak ten na fotkach.

ololek
23-08-2020, 15:00
Murowany bezpieczniejszy. Stalowy trzeba wiedzieć jak zamontować. Łatwiej chate spalić....

Dziękuję za odpowiedź. Murowany systemowy czy z cegły z wkładem stalowym?

pestka56
23-08-2020, 16:42
Piotrze a ta kratka wlotowa, to jakaś diablo malutka.

fajnytoster
23-08-2020, 16:58
Jeżeli to jest dom, w którym nie mieszkasz, ale wynajmujesz, to rozważ czy w ogóle nie zlikwidować kominka. Ja bym tak zrobił, bo nie mam tyle zaufania do najemców, żeby pozwalać im bawić się ogniem w mojej nieruchomości. Sam widzisz jak nierozważni są ludzie, a to jeszcze nie najgorsze co mogło się przydarzyć (tym bardziej - jak sam piszesz - że prawdopodobnie rozpalali na maksa i szli spać na górę).
Jeśli jednak chcesz kominek zostawić, to na pewno nie w takim stanie. Na pewno trzeba obejrzeć dokładnie wkład czy nie jest gdzieś popękany, rozszczelniony, wypaczony; wymienić ruszt; powiększyć kratkę wlotową na dole; być może zmienić położenie kratek wylotowych (to zależy od ułożenia rury spalinowej - nie widać tego na zdjęciach). No i najgorsze może być w środku obudowy, prawdopodobnie masz system gk+wełna i przy takim paleniu wszystko się poodklejało/przytopiło/porozszczelniało. Wtedy cała obudowa do wymiany.

tchomikt
23-08-2020, 22:20
Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?

Kominki Piotr Batura
24-08-2020, 11:21
Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?O tym co dalej z kominkiem, powinien zadecydować niezależny fachowiec. Oczywiście jeśli komuś życie miłe...;)

Kominki Piotr Batura
24-08-2020, 11:21
Piotrze a ta kratka wlotowa, to jakaś diablo malutka.Pestka. Generalnie patologia...więc co tu radzić?!

animuss
24-08-2020, 12:10
Trzeba rozebrać obudowę, ocenić uszkodzenia wkładu i zdecydować czy go wbudowywać, czy może nowy kupić, albo zrezygnować całkowicie z kominka postawić kozę, kozę trudniej zniszczyć i łatwiej wymienić.

fajnytoster
25-08-2020, 01:16
Zrób tak jak pisze animuss. Obudowy i tak na 90% nie da się uratować, bo przy tych temperaturach pewnie izolację wewnątrz szlag trafił i będzie ci śmierdziało przy każdym kolejnym paleniu.
Jeżeli się zdecydujesz na odbudowę, to weź dobrego fachowca, który zrobi to zgodnie ze sztuką i z przeznaczonych do tego materiałów - poprzedni wykonawca się nie popisał.
I może jakąś kłódkę do tego? :p Możesz zabronić najemcom palenia, ale i tak nie skontrolujesz co zrobią jak ich najdzie na robienie nastroju czy ciepełka w domu...

Kominki Piotr Batura
25-08-2020, 14:28
Dobrej jakości palenisko nie boi się palaczy - oszołomów...Do tego dobre materiały, solidny montaż zgodnie ze sztuką i nie ma tzw. masy krytycznej w paleniu...

Krakers70
25-08-2020, 19:01
Dzieki szczegolnie "fajnytoster" za info. No niestety - nie wpadlem na to ze mozna byc tak bezmyslnym i pomylic kominek z piecem. Przy 3-4 kawalkach drzewa w salonie byla sałna takze nie wpadl bym na pomysl ze mozna wrzucic wiecej - jak widac sa ludzie ktorzy maja na to wyjechane i o malo nie zjarali chaty. Oczywiscie zabronie palenia. Obudowa to GK + welna. Tak sie zastanawiam na przyszlosc jak juz najemcow nie bedzie a chata pojdzie na sprzedaz. Jesli wklad caly to nie wystarczy posilikonowac pekniec i wymienic ruszt? Czy nie ma ryzyzka, ze rozszczelni sie jakis uklad wyrzucania spalin, czy komin popekal? Jesli wklad bedzie caly od srodka to nie trzeba rozbierac calej konstrukcji?

Poza oceną stanu kominka warto sprawdzić komin, jeżeli nie robiłeś jeszcze przeglądu instalacji, to teraz jest dobry moment. Jeżeli masz komin systemowy, to najlepiej poszukaj kominiarza z kamerką.
Btw, w tym roku pierwszy raz od 4 lat zaordynowałem czyszczenie komina, dotychczas kominiarz tylko sprawdzał lusterkiem drożność przewodu. Sadzy na dnie wyczystki było tyle co cukru-pudru na pączku :)

Kominki Piotr Batura
26-08-2020, 06:52
Poza oceną stanu kominka warto sprawdzić komin, jeżeli nie robiłeś jeszcze przeglądu instalacji, to teraz jest dobry moment. Jeżeli masz komin systemowy, to najlepiej poszukaj kominiarza z kamerką.
Btw, w tym roku pierwszy raz od 4 lat zaordynowałem czyszczenie komina, dotychczas kominiarz tylko sprawdzał lusterkiem drożność przewodu. Sadzy na dnie wyczystki było tyle co cukru-pudru na pączku :)Brawo TY!

Jesteś żywym przykładem na to, jak powinna wyglądać sprawa kupna i montażu kominka czy pieca. Masz dużą wiedzę i świadomość...Niestety duże firmy producenckie, nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktu w otoczce odpowiedniego instruktażu i opieki dla nabywcy. Po trosze wszyscy zbieramy teraz żniwo sprzedaży internetowej, sprzedaży zakładającej ilość, a nie jakość produktu....Masa urządzeń obsługiwanych w niskiej kulturze, głównie przez ludzi bez pojęcia, tworzy aurę mało przychylną dla branży.

swierol
01-09-2020, 21:30
Dzień dobry. Otrzymałem dzisiaj komin systemowy, nie będę pisał jakiej firmy. Najprawdopodobniej będzie przy nim zbudowany piec kaflowy, nie taki z popularnego serwisu all... tylko prawdziwy piec kaflowy z prawdziwych kafli z rodzinnej manufaktury. Pytanie na jakiej wysokości mam zabudować wejście do komina? Czy to jest uzależnione od budowy samego pieca? Jeden zdun powiedział żeby wejście zrobić na wysokości ok 120cm nie pytając o budowę urządzenia. Zaznaczył również aby wysokość komina od czopucha wynosiła minimum 3,5m.
Chciałbym aby ten piec nie był jakimś kolosem a najlepiej możliwie małych rozmiarów. Może być wysoki bo pomieszczenia będzie miało 4m wysokości.

Kaizen
01-09-2020, 21:41
https://www.youtube.com/watch?v=TQjyPunAYng

animuss
02-09-2020, 14:40
Dzień dobry. Otrzymałem dzisiaj komin systemowy, nie będę pisał jakiej firmy. Najprawdopodobniej będzie przy nim zbudowany piec kaflowy, Pytanie na jakiej wysokości mam zabudować wejście do komina? Czy to jest uzależnione od budowy samego pieca?

Najestetyczniej będzie wyglądało,gdy podłączenie dostosujemy do urządzenia, które będzie podłączone do niego.

Greengaz
02-09-2020, 17:05
Dorobić coś "na urząd", albo zapytać w Sparthermie...

Serwis Spartherm po 3 tygodniach spuścił mnie w kanał radząc kupić sobie w internecie klej do szmotu i skleić pęknięcia bez wyjmowania elementów.
W okolicach Piaseczna chętnych na dorobienie rozpadających się płyt nie znalazłem. ;)

Krakers70
04-09-2020, 20:47
Serwis Spartherm po 3 tygodniach spuścił mnie w kanał radząc kupić sobie w internecie klej do szmotu i skleić pęknięcia bez wyjmowania elementów.
W okolicach Piaseczna chętnych na dorobienie rozpadających się płyt nie znalazłem. ;)
Pytanie, czy te pęknięcia są groźne? Popękało od naprężeń termicznych, czy szamot oberwał od erozji fizykochemicznej i zaczyna się rozsypywać? W pierwszym wypadku jeżeli całość się trzyma się w kupie, to ja bym zostawil, no chyba, że chodzi o kwestie estetyczne. Klejenie na dłuższą metę nie pomoże, skoro pękło w tych miejscach, to znaczy, żeb tam szamot pracuje i klej i tak sie wykruszy. Jeżeli szamot się kończy to faktycznie trzeba wymienic. Masz możliwośc wyjąć płytki przez drzwiczki?

Krakers70
04-09-2020, 21:00
Brawo TY!

Jesteś żywym przykładem na to, jak powinna wyglądać sprawa kupna i montażu kominka czy pieca. Masz dużą wiedzę i świadomość...Niestety duże firmy producenckie, nie mogą sobie pozwolić na sprzedaż produktu w otoczce odpowiedniego instruktażu i opieki dla nabywcy. Po trosze wszyscy zbieramy teraz żniwo sprzedaży internetowej, sprzedaży zakładającej ilość, a nie jakość produktu....Masa urządzeń obsługiwanych w niskiej kulturze, głównie przez ludzi bez pojęcia, tworzy aurę mało przychylną dla branży.
Dzięki Piotrze :) Trochę czasu mi zajęło nauczenie się prawidlowego palenia. Chociaż fakt - od poczatku wiedziałem, że z wkładem z kaufmarketu i kartongipsem nie poszaleję ;)

Greengaz
05-09-2020, 12:57
@ krakers, eniu
Pękły 3 płytki na ściankach bocznych i w zasadzie rozpadła się płytka z otworami nad popielnikiem.
Kominek wytrzymał 20 lat to pewnie pociągnie jeszcze z 10, zwłaszcza przy moim okazjonalnym korzystaniu z niego.
Przy okazji remontu w chałupie chciałem go doprowadzić do stanu gwarantującego dalsze bezproblemowe użytkowanie, ale cóż kominkarze są zainteresowani nowymi instalacjami, serwisem niekoniecznie.
Dzięki za pomoc

Kominki Piotr Batura
06-09-2020, 10:33
@ krakers, eniu
Pękły 3 płytki na ściankach bocznych i w zasadzie rozpadła się płytka z otworami nad popielnikiem.
Kominek wytrzymał 20 lat to pewnie pociągnie jeszcze z 10, zwłaszcza przy moim okazjonalnym korzystaniu z niego.
Przy okazji remontu w chałupie chciałem go doprowadzić do stanu gwarantującego dalsze bezproblemowe użytkowanie, ale cóż kominkarze są zainteresowani nowymi instalacjami, serwisem niekoniecznie.
Dzięki za pomocJeśli to nie jego robota, to nie ma się czym interesować. Zamów serwis fabryczny. Przyjadą, zrobią, skasują.... (szamoty pionowe średnio ok 200 Euro bez dojazdu, roboty). Ja serwisuję swoim klientom.

Greengaz
06-09-2020, 21:09
Spartherm odmówił naprawy Olsberga. Firma która 20 lat temu instalowała kominek nie istnieje.
Cieszę się, że dbasz o klientów którym przed 20 laty instalowałeś kominki i jeszcze za 20 lat będziesz im serwisował.

Krakers70
06-09-2020, 22:11
Ja bym pokombinował coś samemu. Tylko nie znam tego paleniska, kształtów, ani wymiarow płytek. I czy da się wymienić szamot przez drzwiczki. Jeżeli nie są jakieś udziwnione to kupił bym szamot i przyciął na wymiar.

Kominki Piotr Batura
07-09-2020, 06:29
Spartherm odmówił naprawy Olsberga. Firma która 20 lat temu instalowała kominek nie istnieje.
Cieszę się, że dbasz o klientów którym przed 20 laty instalowałeś kominki i jeszcze za 20 lat będziesz im serwisował.Jest opcja, że syn będzie kontynuować dzieło, o ile nie wytniemy lasów w celu pokrycia Ziemi panelami z chińskiego plastiku.....Faktycznie zostaje Ci to co sugeruje Krakers, albo zostawić w spokoju dopóki stoi wszystko jako tako

fotohobby
10-09-2020, 19:13
News z lutego - i ciągle tylko "fakt" medialny "na dniach".

Coś się jednak w temacie dzieje:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26287605,mazowieckie-zakaz-palenia-w-domowych-kominkach-sejmik-przyjal.html#do_w=52&do_v=66&do_a=292&s=BoxBizImg7

Kaizen
10-09-2020, 19:29
Coś się jednak w temacie dzieje:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26287605,mazowieckie-zakaz-palenia-w-domowych-kominkach-sejmik-przyjal.html#do_w=52&do_v=66&do_a=292&s=BoxBizImg7

No, to radni są inteligentni bezobjawowo. Śmieciuchy mogą kopcić, kominki, które są jedynym źródłem ciepła mogą kopcić. A nie można kopcić tylko w dni smogowe rekreacyjnie. Czyli ktoś, kto oprócz kominka ma kopciucha w kominku nie zapali w nim drewna legalnie - będzie szuflował węgiel... Albo spali w kopciuchu to samo drewno, które miał spalać w kominku (pewnie często o lepszych parametrach). Też mi ekologia.

Jak dla mnie to jednak pozorny ruch - bo wg najbliższej mnie stacji GIOS klik do bazy (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/archives) w zeszłym sezonie było takich dni... trzy.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=447996

I pojawia się pytanie - skąd użytkownik kominka ma wiedzieć, że dzisiaj nie może palić?

gawel
10-09-2020, 19:38
No, to radni są inteligentni bezobjawowo. Śmieciuchy mogą kopcić, kominki, które są jedynym źródłem ciepła mogą kopcić. A nie można kopcić tylko w dni smogowe rekreacyjnie. Jak dla mnie to jednak pozorny ruch - bo wg najbliższej mnie stacji GIOS klik do bazy (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/archives) w zeszłym sezonie było takich dni... trzy.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=447996

I pojawia się pytanie - skąd użytkownik kominka ma wiedzieć, że dzisiaj nie może palić?

nie może palić w dni smogowe ale o nocach nikt nie wspominał;)

fotohobby
10-09-2020, 20:52
No, to radni są inteligentni bezobjawowo. Śmieciuchy mogą kopcić, kominki, które są jedynym źródłem ciepła mogą kopcić. A nie można kopcić tylko w dni smogowe rekreacyjnie. Czyli ktoś, kto oprócz kominka ma kopciucha w kominku nie zapali w nim drewna legalnie - będzie szuflował węgiel... Albo spali w kopciuchu to samo drewno, które miał spalać w kominku (pewnie często o lepszych parametrach).

U mnie w kominku palą (rekreacyjnie, lub dogrzewając) raczej posiadacze gazu...
Chciałbym, żeby podobną uchwałę przegłosowali w województwie śląskim.
Takich dni jest u nas więcej.

kemot_p
11-09-2020, 07:31
Jak dla mnie to jednak pozorny ruch - bo wg najbliższej mnie stacji GIOS klik do bazy (https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/archives) w zeszłym sezonie było takich dni... trzy.

I pojawia się pytanie - skąd użytkownik kominka ma wiedzieć, że dzisiaj nie może palić?

U mnie dwie najbliżej zlokalizowane stacje pokazały w okresie od 1 listopada 2019 do 1 kwietnia 2020 - jedna 5 druga 8 dni.

Mamy być alertami powiadamiani jeśli danego dnia zostanie przekroczona wartość 50 ug/m3.

yannoo
24-09-2020, 14:59
Witam, chciałbym obudować wkład z płaszczem wodnym najpierw szamotką, z zewnątrz cegłą zwykłą. Na co powinienem zwrócić uwagę. Może ktoś może mi podesłać jakieś praktyczne linki, zdjęcia... Za każdą pomoc będę wdzięczny!
Z góry dziękuję i pozdrawiam

fajnytoster
24-09-2020, 15:52
Taka obudowa dla wkładu z płaszczem wodnym nie ma sensu, bo prawie cała energia z paleniska i tak pójdzie w wodę, a sama obudowa nigdy nie zakumuluje tyle ciepła, by to było jakkolwiek odczuwalne. Lepiej w tym przypadku pójść w rozwiązanie prostsze i tańsze, czyli albo sama cegła bez szamotu albo płyty k-w + jakieś kafelki (czy coś w tym stylu) imitujące cegiełkę.

Kominki Piotr Batura
26-09-2020, 05:57
Witam, chciałbym obudować wkład z płaszczem wodnym najpierw szamotką, z zewnątrz cegłą zwykłą. Na co powinienem zwrócić uwagę. Może ktoś może mi podesłać jakieś praktyczne linki, zdjęcia... Za każdą pomoc będę wdzięczny!
Z góry dziękuję i pozdrawiamW jakim celu chcesz tak kombinować? :)

mtdeusz
28-09-2020, 17:58
https://allegro.pl/oferta/plyta-szamotowa-kominkowa-szamot-na-twoj-wymiar-8969337458
Szajs pęka od patrzenia na nie.

czupakabra007
03-10-2020, 09:52
witam. szukam wkładu kominkowego i zastanawiam się między maja 8 a simple 8. jaka jest realna różnica między kominkami ? czy warto dopłacać 1400zł do maji 8 ?

piotrek0m
06-10-2020, 18:36
Witam. Jak uszczelnić styk szyb w narożniku kominka narożnego? Może jest jakiś preparat typu silikon? Szyby w narożniku są nieszczelne, jest pomiędzy nimi szpara. Podczas mycia kominka rozmoczona sadza spływa w dół i gromadzi się w ramce, skąd trudno ją usunąć. Po rozgrzaniu kominka zaczyna wręcz się gotować, parować i strasznie to śmierdzi. Niestety ale z tego względu nie zamontowałbym już kominka narożnego. Kominek 4 letni z kratek.pl

448879

pestka56
06-10-2020, 19:22
Witam. Jak uszczelnić styk szyb w narożniku kominka narożnego? Może jest jakiś preparat typu silikon? Szyby w narożniku są nieszczelne, jest pomiędzy nimi szpara. Podczas mycia kominka rozmoczona sadza spływa w dół i gromadzi się w ramce, skąd trudno ją usunąć. Po rozgrzaniu kominka zaczyna wręcz się gotować, parować i strasznie to śmierdzi. Niestety ale z tego względu nie zamontowałbym już kominka narożnego. Kominek 4 letni z kratek.pl

448879

Jeśli chodzi o uszczelnienie to nie pomogę ci. Ale musisz myć szyby inaczej. Powinno pomóc. Ja wprawdzie mam kominek z prostą szybą, ale miałam podobny problem z płynem do mycia, który spływał w oprawę szyby.
Najpierw zetrzyj na sucho zadymienie po obu stronach szyby. Płynem pryśnij na szmatkę lub gąbkę i przecieraj szybę. Potem do sucha wytrzyj miękką szmatką. Możesz też używać flizelinowego ręcznika kuchennego. Jeśli używasz dobrego płynu do szyb kominkowych i nie pozwalasz by na szybie były wielodniowe przypalenia, pójdzie bardzo łatwo. Skuteczne płyny kupuję w Selgrosie.

Remiks
06-10-2020, 20:00
A ja nie kupuję żadnych płynów, papierowy ręcznik zwilżony wodą i popiół z paleniska, kilka sezonów już tak myta szyba i żadnych śladów.

pestka56
06-10-2020, 21:26
Ale ty masz hiper suche drewno i o ile pamiętam niekratkowy wkład

czupakabra007
07-10-2020, 09:50
ponawiam pytanie. czy ktoś wie jaka jest realna różnica między maja 8 a simple 8 z kratki ? czy w tej cenie i podobnych parametrach jest coś godnego polecenia ?

Remiks
07-10-2020, 20:25
Ale ty masz hiper suche drewno i o ile pamiętam niekratkowy wkład
Fakt że to nie kratkowy wkład, co do drewna to normalnie suche i nie ma to wpływu na sposób czyszczenia szyby. Spróbuj kiedyś tak dla zabawy, papierowy ręcznik delikatnie zwilżony, biały delikatny popiół drzewny, oczywiście nie na szybę zasmoloną przez 2 tygodnie;-)

pestka56
07-10-2020, 22:43
Fakt że to nie kratkowy wkład, co do drewna to normalnie suche i nie ma to wpływu na sposób czyszczenia szyby. Spróbuj kiedyś tak dla zabawy, papierowy ręcznik delikatnie zwilżony, biały delikatny popiół drzewny, oczywiście nie na szybę zasmoloną przez 2 tygodnie;-)

Foch :( nie smolę szyby tygodniami :) Spróbuję, bo mój kominkowy jamnik zawsze zapaskudzi przy krawędziach bocznych. W 100 cm ciężko palić.

Kominki Piotr Batura
08-10-2020, 10:04
ponawiam pytanie. czy ktoś wie jaka jest realna różnica między maja 8 a simple 8 z kratki ? czy w tej cenie i podobnych parametrach jest coś godnego polecenia ?Poszukaj i poczytaj opinie. Dwa opisy masz na bieżąco wyżej...Sporo problemów generują tanie wkłady. Ludzie o tym piszą, a wy traktujecie te opisy jak powietrze. Jakby nie było żadnego problemu. Za wszelką cenę szukacie jakiejś deski ratunku, potwierdzenia by dalej to kupować najtaniej i źle....Jeśli takie są Twoje założenia, kup tańszą wersję. Będziesz miał źle, ale taniej.

czupakabra007
08-10-2020, 19:28
Poszukaj i poczytaj opinie. Dwa opisy masz na bieżąco wyżej...Sporo problemów generują tanie wkłady. Ludzie o tym piszą, a wy traktujecie te opisy jak powietrze. Jakby nie było żadnego problemu. Za wszelką cenę szukacie jakiejś deski ratunku, potwierdzenia by dalej to kupować najtaniej i źle....Jeśli takie są Twoje założenia, kup tańszą wersję. Będziesz miał źle, ale taniej.

przecież ja nigdzie nie napisałem, że chcę taniej. pytam jaka jest różnica i tyle ? czy w simple jest gorsze szkło, węższa ścianka boczna itp a Ty od razu wyskakujesz z takimi tekstami. napisz merytorycznie z argumentami, że maja 8 jest lepsza z jakiegoś względu to zrozumiem, ale argument kupuj droższe bo lepsze za mną nie przemawia, bo wtedy można i kupić wkład za 10tys. stać mnie na lepszy, ale dlatego próbuję się dowiedzieć jaki wybrać i dlaczego

animuss
09-10-2020, 16:02
W badziewiu grzebiesz a ponoć masz kasę:cool:.

czupakabra007
11-10-2020, 14:34
W badziewiu grzebiesz a ponoć masz kasę:cool:.

no to zaproponuj coś sensownego

noorbi
11-10-2020, 18:19
Panowie, czy może ktoś doradzić na temat takiego kominka ?
https://www.tapis.pl/kominki/wanders/black-pearl.htm

Lub polecić coś podobnego. Kominek wiszący bardzo spodobał się żonie i ciekawy jestem opinii Fachowców :)

Kominki Piotr Batura
13-10-2020, 06:50
przecież ja nigdzie nie napisałem, że chcę taniej. pytam jaka jest różnica i tyle ? czy w simple jest gorsze szkło, węższa ścianka boczna itp a Ty od razu wyskakujesz z takimi tekstami. napisz merytorycznie z argumentami, że maja 8 jest lepsza z jakiegoś względu to zrozumiem, ale argument kupuj droższe bo lepsze za mną nie przemawia, bo wtedy można i kupić wkład za 10tys. stać mnie na lepszy, ale dlatego próbuję się dowiedzieć jaki wybrać i dlaczegoMerytorycznie to tu już było. Masz sobie tylko poszukać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi, tym bardziej widząc nerwowego delikwenta.....Miłego dnia życzę i zdrówka. :)

ololek
14-10-2020, 13:23
Czy kanał wentylacyjny w kominie systemowym mogę wykorzystać jako doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka?
I co z wentylacją wełny w kominie zrobić? Ma być otwarta na salon u nasady komina?

Kominki Piotr Batura
14-10-2020, 18:05
Czy kanał wentylacyjny w kominie systemowym mogę wykorzystać jako doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka?
I co z wentylacją wełny w kominie zrobić? Ma być otwarta na salon u nasady komina?Jaki rodzaj wentylacji masz w domu?

czupakabra007
14-10-2020, 19:40
Merytorycznie to tu już było. Masz sobie tylko poszukać. Nikt za Ciebie tego nie zrobi, tym bardziej widząc nerwowego delikwenta.....Miłego dnia życzę i zdrówka. :)

nie mam czasu na jakieś dziwne wymiany zdań na forum. uznaje że nie znasz odpowiedzi skoro zajmujesz sie tylko hejtem i trollowaniem w dyskusji. Również życzę miłego wieczoru i dużo zdrowia :cool:

pestka56
14-10-2020, 23:15
nie mam czasu na jakieś dziwne wymiany zdań na forum. uznaje że nie znasz odpowiedzi skoro zajmujesz sie tylko hejtem i trollowaniem w dyskusji. Również życzę miłego wieczoru i dużo zdrowia :cool:

Opanuj się czupakabra, bo piszesz bzdury o Zdunie, który dla forumowiczów zrobił i robi bardzo dużo dzieląc się swoją wiedzą. Poza tym jesteś niegrzeczny i masz roszczeniowe podejście.

ololek
15-10-2020, 07:17
Jaki rodzaj wentylacji masz w domu?

W projekcie mam grawitację. Dom parterowy. Ale może zrobię mechaniczny rub rekuperację. Do wyboru zatem.

Kominki Piotr Batura
15-10-2020, 11:02
W projekcie mam grawitację. Dom parterowy. Ale może zrobię mechaniczny rub rekuperację. Do wyboru zatem.Albo grawitacja albo mechaniczna (do której zalicza się recu). Wentylacji jako kanału nawiewnego możesz użyć w obu wypadkach, pod warunkiem, że wkład będzie szczelny, przystosowany do poboru powietrza z zewnątrz. Trzeba to podłączyć szczelnie w odseparowany od ruchu gazów w budynku sposób. Tu masz odpowiedzi na dodatkowe pytania (szczególnie w komentarzach): http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/. Przewietrzanie zaś komina w przypadku WG może być, a dla WM staje się bez sensu.

gogush
15-10-2020, 16:09
Podczas mycia kominka rozmoczona sadza spływa w dół i gromadzi się w ramce, skąd trudno ją usunąć.


Ja mam pytanie , ta szyba nie jest uchylna na bok ?
Ja mam tez narozny ale zawsze myje gdy szybka jest otwarta na bok - wygodniej się czyści. Potem suszenie i nic nie zostaje co moze sciekac....

ph24
18-10-2020, 17:05
Witam,
zamierzam zakupić używany wkład kominkowy. Zgodnie z opisem sprzedającego to:
"wkład kominkowy HAJDUK VOLCANO 2LH/51 z 2015 roku. Stan bardzo dobry - mało używany, bardzo dobrze pali się."
Wkłady tej firmy maja dobrą opinie wśród internautów, ale wolałbym usłyszeć opinie fachowców. Ponadto proszę o wskazówki na co miałbym zwrócić uwagę przy zakupie.

BasiaOk
18-10-2020, 22:16
Witam
Chciałabym dowiedzieć się trochę więcej o firmie Robiren, a szczególnie o APZ15S. Czy ten rodzaj pieca w połączeniu z ciepłą zabudową i ceramicznymi modułami akumulacyjnymi CMA6 - APZ12 będzie dobrym wyborem ? Bardzo lubię widok ognia i ciepło bijące z ogniska.. Z góry dziękuję za odpowiedz :)

sztukatormalarz
25-10-2020, 15:15
Witajcie :cool:

zastanawiam się gdzie zamówić kamień/płytę na blat/obramówkę drzwiczek kominka ze zdjęcia

To co będzie wyłożone kamieniem/płytką na zdjęciu jest jako panel podłogowy żeby sobie to wyobrazić :D

Jakieś rady ?


https://i.ibb.co/jJYX2Tn/IMG-7527.jpg

Rysunek "techniczny":
https://i.ibb.co/qg2TSfV/IMG-7471.jpg

PS. Górny panel wystaje, ale ma być schowany, generalnie blat będzie na równi z całym kominkiem tak jak na dole

eniu
26-10-2020, 14:37
Witajcie :cool:

zastanawiam się gdzie zamówić kamień/płytę na blat/obramówkę drzwiczek kominka ze zdjęcia

To co będzie wyłożone kamieniem/płytką na zdjęciu jest jako panel podłogowy żeby sobie to wyobrazić :D

Jakieś rady ?


https://i.ibb.co/jJYX2Tn/IMG-7527.jpg

Rysunek "techniczny":
https://i.ibb.co/qg2TSfV/IMG-7471.jpg

PS. Górny panel wystaje, ale ma być schowany, generalnie blat będzie na równi z całym kominkiem tak jak na doleKamień zwykle u kamieniarza zamawiałem....;)

pankufur
01-11-2020, 08:14
449747
Zaczynam się obawiać, bo trochę tu poczytałem. Miałem nie robić dolotu powietrza, potem postanowiłem zrobić i zrobiłem. Fi 80 i teraz nie wiem czy nie za mały. Nic już z tym nie zrobię, bo już po wylewkach. Czy ten przekrój wystarczy? Kominek nie będzie służył do grzania domu, bez płaszcza, bardziej dla naszej przyjemności. Nie mam rekuperacji. Wkład Defro Intra SM BP

Kominki Piotr Batura
01-11-2020, 08:58
449747
Zaczynam się obawiać, bo trochę tu poczytałem. Miałem nie robić dolotu powietrza, potem postanowiłem zrobić i zrobiłem. Fi 80 i teraz nie wiem czy nie za mały. Nic już z tym nie zrobię, bo już po wylewkach. Czy ten przekrój wystarczy? Kominek nie będzie służył do grzania domu, bez płaszcza, bardziej dla naszej przyjemności. Nie mam rekuperacji. Wkład Defro Intra SM BPSkoro nie masz rekuperacji, możesz się wspomóc powietrzem z pomieszczenia. Pierwsze 15-30 minut palenia. Potem fi 80 da radę. Możesz to osiągnąć zostawiając rozszczelnione drzwi, lub wstaw trójnik na dolocie powietrza z wkładu. Do tego trójnika podłącz swój kanał fi 80 i drugi pobór z dolnych partii obudowy. Ten drugi dolot zakończ szczelną regulowaną przepustnicą. Kominek musi mieć zgodnie ze sztuką wykonane kratki nawiewno wywiewne. Zwykle info o tym podaje producent w instrukcji. Zwróć uwagę by były to wartości po odliczeniu ramek i ograniczeń przepływu z powodu siatki na kratkach.

pankufur
01-11-2020, 09:44
Dziękuję, trochę mnie uspokoiłeś, bo już widziałem te kłęby dymu w salonie. Salon mam dosyć duży, bo otwartej przestrzeni jakieś 70-80 m2i może nie będzie potrzeby palić przy otwartym oknie w zimie.


Możesz to osiągnąć zostawiając rozszczelnione drzwi
drzwi kominka? Rozumiem, że rozpalam przy uchylonych drzwiach i dopiero po chwili zamykam?

Kominki Piotr Batura
01-11-2020, 10:06
Taka praktyka jest niezbędna nawet mając prawidłowo wykonany dolot (np fi 160). Nie zawsze, ale w większości przypadków. Dopóki komin i wkład się nie rozgrzeją, nadmiar powietrza to konieczność. Często brudzenie szyby następuje wyłącznie w momencie rozpalania kominka. Jak to kontrolować? Zwykle przedwczesnemu zamykaniu drzwi, towarzyszy parowanie szyby. Gdy tylko to zjawisko zobaczymy, należy szybko rozszczelnić wkład uchylając drzwi. W zasadzie koniec parowania oznacza możliwość zamknięcia drzwi na stałe. W jednym wkładzie następuje to szybciej, w drugim później...bez względu na sposób doprowadzenia powietrza rodzaj dolotu. Nie zawsze wpływ na to zjawisko ma pogoda czy wilgotność drewna. Para na początku palenia ma największy wpływ na osiadanie sadzy na szybie, w prawidłowo wykonanym kominku.

pankufur
01-11-2020, 10:18
Jeszcze raz dziękuję. Nie będę robił trójnika, tylko rozpalał przy uchylonych drzwiach kominka. Dam Ci znać jak to wyszło. W sobotę montuje mi firma i popalimy zobaczymy.

Kominki Piotr Batura
01-11-2020, 10:36
Czekamy więc....:cool:

pestka56
01-11-2020, 17:33
Jeszcze raz dziękuję. Nie będę robił trójnika, tylko rozpalał przy uchylonych drzwiach kominka. Dam Ci znać jak to wyszło. W sobotę montuje mi firma i popalimy zobaczymy.

Ja tak robię, bo mam szeroki 110 cm wkład – gilotyna podniesiona na pudełko zapałek przy rozpalaniu (od góry) dopóki ogień nie zejdzie z rozpałki niżej. Potem zamykam drzwiczki. A gdy już w palenisku buzuje jak należy, zamykam dolot powietrza. Tzn. powinnam napisać przymykam, bo szyber nigdy nie zamyka szczelnie przepływu.

Remiks
01-11-2020, 19:13
Zamknięty szyber, zamknięty (przymknięty) dolot powietrza i szeroki na 110 wkład. Fajny przepis na kiszenie ale nie kapusty:lol2:

animuss
01-11-2020, 20:27
Zamknięty szyber, zamknięty (przymknięty) dolot powietrza i szeroki na 110 wkład. Fajny przepis na kiszenie ale nie kapusty:lol2:

Dobry gospodarz to i ukisi jabłka z kapustą. :lol2:

pestka56
01-11-2020, 21:36
Śmiejcie się mądrale, a spróbowalibyście palić w takim wkładzie inaczej. On po prostu łyka drewno jak dostaje za dużo powietrza.

pestka56
01-11-2020, 21:37
Zamknięty szyber, zamknięty (przymknięty) dolot powietrza i szeroki na 110 wkład. Fajny przepis na kiszenie ale nie kapusty:lol2:

Przekręciłeś to co napisałam. Nieładnie, Remiks.

Remiks
01-11-2020, 22:07
Przekręciłeś to co napisałam. Nieładnie, Remiks.

No nie mogłem się powstrzymać;-) Przepraszam.
To co napisałaś to fajny przykład jak nie wybierać wkładu (kominka), w kominku musi się palić przecież po to jest przecież. Dobierać trzeba tak by to palenie przynosiło radość i pożytek a nie przeszkadzało.

pestka56
01-11-2020, 22:19
Jak bym go sama wybierała, to byłby inny. Pisałam gdzieś kiedyś o tym. Jest, jak jest, a ja muszę sobie z tym radzić. Na dodatek jakoś tylko ja potrafię w nim rozpalić i potem palić, bez efektu kopcenia.

animuss
01-11-2020, 23:20
Jak bym go sama wybierała, to byłby inny. Pisałam gdzieś kiedyś o tym. Jest, jak jest, a ja muszę sobie z tym radzić. Na dodatek jakoś tylko ja potrafię w nim rozpalić i potem palić, bez efektu kopcenia.
On po prostu potrzebuje kobiecej ręki.:stirthepot:

pestka56
02-11-2020, 10:21
Animus :lol2:

fajnytoster
03-11-2020, 00:48
A nie dałoby rady rozpalić mniejszego ogniska na środku tego kolosa? Wizualnie to nie będzie to samo co w katalogach, ale od strony funkcjonalnej może by się sprawdziło...?

Lookatorka
03-11-2020, 09:32
pestka56 no cóż ... któż lepiej zadba o płomień w domowym ognisku niż kobieta :D

Kominki Piotr Batura
03-11-2020, 10:23
pestka56 no cóż ... któż lepiej zadba o płomień w domowym ognisku niż kobieta :D


JA! :hug:

pestka56
03-11-2020, 11:18
A nie dałoby rady rozpalić mniejszego ogniska na środku tego kolosa? Wizualnie to nie będzie to samo co w katalogach, ale od strony funkcjonalnej może by się sprawdziło...?

Da się, tylko, że to dziwnie wygląda, a poza tym... Jak pali się tylko pośrodku, to zadymia boki paleniska i szyby. On musi dostać ognia po całości, żeby wyglądał jak należy, a ja żebym nie musiała wyglądać jak kominiarz po akcji szorowania bydlaka.

Lookatorka
03-11-2020, 14:33
JA! :hug:

Oj ja tu o zwykłych palaczach salonowych a nie zaraz level master :D

fajnytoster
03-11-2020, 14:52
Jak pali się tylko pośrodku, to zadymia boki paleniska i szyby. On musi dostać ognia po całości, żeby wyglądał jak należy, a ja żebym nie musiała wyglądać jak kominiarz po akcji szorowania bydlaka.

No cóż, to w takim razie rzeczywiście - delikatnie mówiąc - niezbyt udana konstrukcja... A mówiąc wprost - do d..y taki kominek*. Ale za to jestem pewny, że w katalogach wygląda olśniewająco! ;)

*pestka, tylko nie bierz tego do siebie - nie piję do ciebie tylko do producenta

Kominki Piotr Batura
03-11-2020, 18:43
Oj ja tu o zwykłych palaczach salonowych a nie zaraz level master :D:wave:

pestka56
03-11-2020, 20:49
No cóż, to w takim razie rzeczywiście - delikatnie mówiąc - niezbyt udana konstrukcja... A mówiąc wprost - do d..y taki kominek*. Ale za to jestem pewny, że w katalogach wygląda olśniewająco! ;)

*pestka, tylko nie bierz tego do siebie - nie piję do ciebie tylko do producenta

Wkład, a nawet cala seria do ktorej należy jest uznany za eko. Ja mam inne zdanie na ten temat, choćby z powodu działania gilotyny. Jest ładny, jednak ma sporo wad. Na pe`wno nie nadaje się dla osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z wkładami kominkowymi.

Kominki Piotr Batura
03-11-2020, 21:38
Wkład, a nawet cala seria do ktorej należy jest uznany za eko. Ja mam inne zdanie na ten temat, choćby z powodu działania gilotyny. Jest ładny, jednak ma sporo wad. Na pe`wno nie nadaje się dla osób, które nie mają wcześniejszych doświadczeń z wkładami kominkowymi.Bądźmy szczerzy...Wkład nie nadaje się do palenia! To, że Ty się z nim zaprzyjaźniłaś, jest tylko Twoją zasługą...

pestka56
03-11-2020, 23:11
Bądźmy szczerzy...Wkład nie nadaje się do palenia! To, że Ty się z nim zaprzyjaźniłaś, jest tylko Twoją zasługą...

To twarda przyjaźń, ale ... Znajomym się on podoba. Nie masz pojęcia, co ja się natłumaczyłam takim jednym, żeby nie kupowali. Prawie się obrazili. Musiałam pozwolić im rozpalić w tym klocu. Dopiero dotarło. Nie będę opowiadać o sprzątaniu po tej prezentacji :bash:

Kominki Piotr Batura
04-11-2020, 07:54
To twarda przyjaźń, ale ... Znajomym się on podoba. Nie masz pojęcia, co ja się natłumaczyłam takim jednym, żeby nie kupowali. Prawie się obrazili. Musiałam pozwolić im rozpalić w tym klocu. Dopiero dotarło. Nie będę opowiadać o sprzątaniu po tej prezentacji :bash:Wyobraź sobie mój wkład ze stopki. 166 cm szerokości, czyli "kupa" większa od Twojej o 66 cm! Ale wszystkim się podoba. Oczywiście jak ja napalę....

Lookatorka
04-11-2020, 09:59
To twarda przyjaźń, ale ... Znajomym się on podoba. Nie masz pojęcia, co ja się natłumaczyłam takim jednym, żeby nie kupowali. Prawie się obrazili. Musiałam pozwolić im rozpalić w tym klocu. Dopiero dotarło. Nie będę opowiadać o sprzątaniu po tej prezentacji :bash:

Ale honor sprzątania mam nadzieję pozostawiałaś ekipie testującej ?:cool:

pestka56
04-11-2020, 11:49
Wyobraź sobie mój wkład ze stopki. 166 cm szerokości, czyli "kupa" większa od Twojej o 66 cm! Ale wszystkim się podoba. Oczywiście jak ja napalę....

Widzisz Pan, Piotrze... poruszyłeś temat, o którym nie chciałam pisać ;) To wina tego właśnie Brunnera Architektur, że nie oprotestowałam pomysłu na moją „zmorę” należycie. Siedział mi w głowie odkąd go zobaczyłam, obudowanego tą gigantyczną ścianą kafli, jakoś z 10 lat temu chyba w gazecie.

A poważnie, czyli to nie tylko tak, że tylko ja mam problem z „jamnikiem” :) Pocieszające

pestka56
04-11-2020, 11:52
Ale honor sprzątania mam nadzieję pozostawiałaś ekipie testującej ?:cool:

A gdzie tam. Wypili mi na dodatek większość (aktualnie dostępnych) nalewek. Upili się, co tu dużo mówić i pożytku z nich żadnego nie było. Na dodatek powiedzieli, że to z rozpaczy na pogrzebie marzenia o szerokim i dostępnym dla kieszeni wkładzie. Nawet się gniewać nie mogłam :lol2:

mic_mar
04-11-2020, 21:22
Dzień dobry,
w najbliższej przyszłości planuje inwestycję w piecokominek :) Aktualnie jestem na etapie płyty fundamentowej. W związku z tym interesuje mnie kwestia doprowadzenia powietrza do piecokominka. Do tej pory spotkałem się z dwiema sprzecznymi opiniami. Dlatego chciałbym poprosić Was o pomoc bo z płytą ruszamy lada dzień.

Opinia A: Należy doprowadzić pod piecokominek przepust fi 160
Opinia B: Do piecokominka doprowadzamy powietrze z pomieszczenia. Zimne powietrze z zewnątrz nie jest wskazane bo będzie wychładzać piec.

Stąd moje pytanie: robić przepust czy nie?

Wojtek_796
05-11-2020, 15:51
Dzień dobry,
...
Opinia A: Należy doprowadzić pod piecokominek przepust fi 160
Opinia B: Do piecokominka doprowadzamy powietrze z pomieszczenia. Zimne powietrze z zewnątrz nie jest wskazane bo będzie wychładzać piec.

Stąd moje pytanie: robić przepust czy nie?

Dzień dobry,
myślę, że opiniodawcy B chodziło o to, że będzie wychładzać po zakończeniu palenia.
Można więc wydać opinię C, że A plus przepustnica - najlepiej z siłownikiem i jakimś sterownikiem, żeby nie musieć pamiętać, albo nie musieć wstawać nocą do kominka.

mic_mar
05-11-2020, 17:20
Do tego doszliśmy z opiniującym B. Odpowiedz była następująca: przepustnica mimo wszystko przepuszcza powietrze i napływ powietrza z zewnątrz nie jest wskazany.

Dodam, że chciałbym rozprowadzić ciepło z piecokominka po domu.
W opinii A jest to jak najbardziej możliwe.
W opinii B w przypadku pieca kaflowego nie jest to możliwe.

Czy nie jest tak? W pierwszym przypadku A piecokominek ma być wykonany w formie kominka (kominek z szamotką + kafle).
W drugim przypadku B piecokominek ma być tradycyjnym piecem ( piec kaflowy + szyba).

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że kominki z cegłą szamotową są nietrwałe, szamotka w palenisku pęka?


.

Remiks
05-11-2020, 17:51
Do tego doszliśmy z opiniującym B. Odpowiedz była następująca: przepustnica mimo wszystko przepuszcza powietrze i napływ powietrza z zewnątrz nie jest wskazany.

Dodam, że chciałbym rozprowadzić ciepło z piecokominka po domu.
W opinii A jest to jak najbardziej możliwe.
W opinii B w przypadku pieca kaflowego nie jest to możliwe.

Czy nie jest tak? W pierwszym przypadku A piecokominek ma być wykonany w formie kominka (kominek z szamotką + kafle).
W drugim przypadku B piecokominek ma być tradycyjnym piecem ( piec kaflowy + szyba).

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że kominki z cegłą szamotową są nietrwałe, szamotka w palenisku pęka?


.

Przecież są przepustnice szczelne. Do spalania powietrze jest potrzebne a w domu też nie jest jego nieskończona ilość więc jakoś napływać musi (wentylacja, uchylone okno) wybierasz co wolisz.
Widziałeś kiedyś piec kaflowy?
Jak myślisz te piece kaflowe ile lat funkcjonowały i z czego były budowane?
Tak szamotka w palenisku pęka, pytanie co w palenisku nie pęka.

mic_mar
05-11-2020, 17:59
Miałem na myśli, że paleniska w nowoczesnych kominkach z cegła szamotową są mniej trwałe niż w tradycyjnych piecach kaflowych. Czy teraz pytanie jest dla Ciebie jasne?

Kaizen
05-11-2020, 18:01
Do tego doszliśmy z opiniującym B. Odpowiedz była następująca: przepustnica mimo wszystko przepuszcza powietrze i napływ powietrza z zewnątrz nie jest wskazany.

Szczelna przepustnica to żadna technologia kosmiczna. Większy problem to szczelny szyber - ale też są. I zważywszy, że niewiele osób montuje faktycznie szczelne kominki to i jedno, i drugie by się przydało, jak ktoś walczy o energooszczędność.


Czy ktoś mógłby potwierdzić, że kominki z cegłą szamotową są nietrwałe, szamotka w palenisku pęka?

W moje kozie szamot się dzielnie trzyma. Pewnie jakbyś miał jakieś wielkie płyty przy małej akumulacji, to by miał większe szanse popękania. Ale dlatego zazwyczaj są to małe kształtki i sobie bez problemu radzą. A jak jest to palenisko o większej masie co je zabezpiecza przed szybkimi zmianami temperatury, to już mają luksusowe warunki.

pestka56
05-11-2020, 18:40
Remiks, dzięki za patent z popiołem :) Czemu ja o tym wcześniej nie wiedziałam :lol2:

Remiks
05-11-2020, 18:50
Remiks, dzięki za patent z popiołem :) Czemu ja o tym wcześniej nie wiedziałam :lol2:

Proszę bardzo, cieszę się że sprawdziłaś i okazało się pomocne. Pisałem o tym kilka razy wcześniej ale często ludzie wierzą w cudowną chemię;-)

pestka56
05-11-2020, 20:01
Remiks, ja zwyczajnie przegapiłam te informacje :( Jeszcze raz dziękuję. To jak z magiczną ściereczką z mikrofibry. Ciepła woda i koniec, nawet nie wycieram okien, a smug nie ma :)

Wojtek_796
05-11-2020, 20:55
Miałem na myśli, że paleniska w nowoczesnych kominkach z cegła szamotową są mniej trwałe niż w tradycyjnych piecach kaflowych. Czy teraz pytanie jest dla Ciebie jasne?

Takiej zależności nie ma, chyba że masz na myśli porównanie tradycyjnego kaflaka (trochę szamotki, trochę czerwonej budowlanki i taczka gliny zamknięte w estetycznej obudowie z kafli) i stalowy lub żeliwny wkład obudowany kaflami lub jakąś cegłą czy płytami.
Jeżeli tak, to też nie ma takiej zależności.
W piecu kaflowym, dzięki jego sprawdzonej przez wieki konstrukcji, nie widać tak destrukcji. Wszystko, mimo rozkawałkowania, stoi grawitacyjnie, a utrzymać to w formie prostopadłościanu mają za zadanie kafle na spinkach.
Paliło się często węglem, który (właściwie żużel z węgla) szamot mocno niszczy - przy drewnie jest trochę łatwiej.
We wkładzie destrukcję szybko widać i rzeczywiście przy cienkich przegrodach (duże różnice temperatur na przekroju) płytki ceramiczne mają trudno. Materiały są różne jakościowo i cenowo - rozdzieliłem, bo ceny rosną nieproporcjonalnie do jakości (w sensie, że trochę lepsze jest trochę więcej droższe).
Wykładzina ogniotrwała paleniska ma być łatwo wymienna, bez zbędnych rozbiórek i bałaganu, Błędem jest, że ściana konstrukcyjna pieca jest jednocześnie wyłożeniem narażonym na płomień.

A z powietrzem do spalania z zewnątrz to głównie chodzi o kwestie wentylacji budynku i to głównie takie rozwiązanie wymusza. Wydaje się jednak, że w ogólnym przypadku należy doprowadzenie wykonać. Zawsze łatwiej taki kanał zaślepić, niż go po fakcie wykonać.

Powodzenia.

mtdeusz
05-11-2020, 21:29
W piecach kaflowych był pancerny nie oszukany szamot z normalną zawartością glinu.

Ten nowy szamot to jest szajs pęka od patrzenia nią niego, żużel się do niego lepi jak opętany a w wysokiej temperaturze eroduje po prostu go ubywa.

Remiks
05-11-2020, 21:42
W piecach kaflowych był pancerny nie oszukany szamot z normalną zawartością glinu.

Ten nowy szamot to jest szajs pęka od patrzenia nią niego, żużel się do niego lepi jak opętany a w wysokiej temperaturze eroduje po prostu go ubywa.

Bzdury, mam palenisko z Bsz kilka lat i nic takiego nie zaobserwowałem. Wojtek ma rację wiele zależy od konstrukcji paleniska i w tym że wykładziny szamotowe stalowych wkładów mają trudniej za to są łatwo wymienialne. Szamot pęka od patrzenia jak producent (rzadko), pośrednik składuje go w nieodpowiednich warunkach.

animuss
05-11-2020, 22:00
Widzisz Pan, Piotrze... poruszyłeś temat, o którym nie chciałam pisać ;) To wina tego właśnie Brunnera Architektur, że nie oprotestowałam pomysłu na moją „zmorę” należycie. Siedział mi w głowie odkąd go zobaczyłam, obudowanego tą gigantyczną ścianą kafli, jakoś z 10 lat temu chyba w gazecie.

A poważnie, czyli to nie tylko tak, że tylko ja mam problem z „jamnikiem” :) Pocieszające

Ja mam Brunnerowatego jajnika, ale w normie. Problemu nie stwarza, jak dotąd.

pestka56
05-11-2020, 22:58
Ja mam Brunnerowatego jajnika, ale w normie. Problemu nie stwarza, jak dotąd.

Jakoś nie zapamiętałam, że długi. Przypomnij zdjęciem :)

animuss
05-11-2020, 23:39
Jakoś nie zapamiętałam, że długi. Przypomnij zdjęciem :)

https://i.imgur.com/NTqrWcZ.jpg

mic_mar
06-11-2020, 08:24
Bzdury, mam palenisko z Bsz kilka lat i nic takiego nie zaobserwowałem. Wojtek ma rację wiele zależy od konstrukcji paleniska i w tym że wykładziny szamotowe stalowych wkładów mają trudniej za to są łatwo wymienialne. Szamot pęka od patrzenia jak producent (rzadko), pośrednik składuje go w nieodpowiednich warunkach.

W takim razie co robić? Kominek z szamotką i kaflami czy tradycyjny piec kaflowym z szybą? Jakie wady/zalety?

Rozumiem, że jeśli chciałbym rozprowadzić ciepło po domu to w przypadku tradycyjnego pieca kaflowego tego nie zrobię?

mtdeusz
06-11-2020, 08:51
Taki zrób 449954

Remiks
06-11-2020, 16:43
W takim razie co robić? Kominek z szamotką i kaflami czy tradycyjny piec kaflowym z szybą? Jakie wady/zalety?

Rozumiem, że jeśli chciałbym rozprowadzić ciepło po domu to w przypadku tradycyjnego pieca kaflowego tego nie zrobię?

Piecokominek, może wyglądać jak ten wyżej ale też jak piec kaflowy albo jeszcze inaczej. Można z niego też rozprowadzić powietrze jak zechcesz, może mieć tylko akumulację pomysłów da się w nim zmieścić przynajmniej kilka.

Kominki Piotr Batura
07-11-2020, 08:59
W piecach kaflowych był pancerny nie oszukany szamot z normalną zawartością glinu.

Ten nowy szamot to jest szajs pęka od patrzenia nią niego, żużel się do niego lepi jak opętany a w wysokiej temperaturze eroduje po prostu go ubywa.Szajs to takie strzępienie jęzora na tematy różne...Czasem zdarza Ci się coś mądrego napisać, by potem głupotami podważyć swoją wiarygodność.

Kominki Piotr Batura
07-11-2020, 09:08
Do tego doszliśmy z opiniującym B. Odpowiedz była następująca: przepustnica mimo wszystko przepuszcza powietrze i napływ powietrza z zewnątrz nie jest wskazany.

Dodam, że chciałbym rozprowadzić ciepło z piecokominka po domu.
W opinii A jest to jak najbardziej możliwe.
W opinii B w przypadku pieca kaflowego nie jest to możliwe.

Czy nie jest tak? W pierwszym przypadku A piecokominek ma być wykonany w formie kominka (kominek z szamotką + kafle).
W drugim przypadku B piecokominek ma być tradycyjnym piecem ( piec kaflowy + szyba).

Czy ktoś mógłby potwierdzić, że kominki z cegłą szamotową są nietrwałe, szamotka w palenisku pęka?


.W moich piecokominkach zamknięcie przepustnicy gasi ogień po 15 sekundach. To znaczy, że to raczej dosyćszczelny gadget.... Piec kaflowy, taki sprzed 100-150 lat, jeśli miał multiplikatory - umożliwiał produkcję ciepłego powietrza (i robienie dgp np). Obecnie zasada "nowoczesnego zduństwa" pozwala manipulować dowolnie technologiami. Starymi, nowymi...szamotowymi, kaflowymi, z izolacją....

mic_mar
07-11-2020, 10:36
W moich piecokominkach zamknięcie przepustnicy gasi ogień po 15 sekundach. To znaczy, że to raczej dosyćszczelny gadget.... Piec kaflowy, taki sprzed 100-150 lat, jeśli miał multiplikatory - umożliwiał produkcję ciepłego powietrza (i robienie dgp np). Obecnie zasada "nowoczesnego zduństwa" pozwala manipulować dowolnie technologiami. Starymi, nowymi...szamotowymi, kaflowymi, z izolacją....

Konkretnie jakie rozwiązania uważa Pan za najlepsze?

Kominki Piotr Batura
07-11-2020, 11:45
Konkretnie jakie rozwiązania uważa Pan za najlepsze?Dużo jest dobrych rozwiązań. Głównie takich, w których przewidziano jaka rolę w palenisku odgrywa ogień. Wojtek opisał to po trosze... Dużo szamotu, stal tylko do trzymania go w kupie. Pękania się nie bać, tylko przewidzieć i zrobić dylatację, a nie za wszelka cenę walczyć z tym zjawiskiem....Piecyk nr 1 i Piecyk nr 2 (projektowany z Wojtkiem) mają takie cechy. Opisane na forum....

Kominki Piotr Batura
07-11-2020, 11:47
Remiks, dzięki za patent z popiołem :) Czemu ja o tym wcześniej nie wiedziałam :lol2:Babci nie miałaś?! Jak myślisz, czym srebra czyściła?

Konrad162
15-11-2020, 11:55
Bardzo proszę Was o pomoc,
kupiliśmy dom, w kóreym jest kominek zbudowany z wkładem Dovre 2100.
Całosć zabudowana jest płytami karton gips plus wełna z ekranem alumionowym.

450263
450264
450265
450266


I o ile cześć na parterze sprawuja się całkiem dobrze, grzeje, nic nie pyli itd.

To z części na piętrze śmierdzi jak przypalanym plastikiem. Czy czymś takim.
450273



Moje podejrzenie pada na wełnę która dotyka do tej rury (jak na zdjęciach - w następnym poście) ale nie jestem pewien.

Rozumiem że sciany muszą być wyłożone tą wełną z ekranem, ale "podłoga" / strop też?

Konrad162
15-11-2020, 11:57
...

Ciąg dalszy zdjęc z komory na piętrze:
Widok z dolnej kratki:
Na wprost dolnej krakti:
450268
Widok do góry / podłączenie do komina:
450269
Widok na podłogę / na dół:
450271
450272

Czy ja mogę niekóre te kawałki wełny, luźne kawałki wyjąć?
Czy wełna może dotykać do rury?


Jak Wy to widzicie? Bardzo proszę o pomoc

animuss
15-11-2020, 13:37
Bardzo proszę Was o pomoc,
Rozumiem że sciany muszą być wyłożone tą wełną z ekranem, ale "podłoga" / strop też?
Wełna nie nadaje się do kominka, trzeba to rozebrać i zbudować od nowa.:(

Konrad162
15-11-2020, 14:45
Wełna nie nadaje się do kominka, trzeba to rozebrać i zbudować od nowa.:(

hmm, ok. A jakiś powód dlaczego się nie nadaje? jakieś 10 lat było dobrze, teraz się nie nadaje? Nie rozumiem.

---
Dlaczego skoro się nie daje, to istnieją takie artykuły jak ten z muratora:
https://muratordom.pl/instalacje/kominki/prawidlowa-izolacja-termiczna-kominka-instrukcja-krok-po-kroku-aa-vn6f-1H9h-B2b7.html

fajnytoster
15-11-2020, 16:21
hmm, ok. A jakiś powód dlaczego się nie nadaje? jakieś 10 lat było dobrze, teraz się nie nadaje? Nie rozumiem.

---
Dlaczego skoro się nie daje, to istnieją takie artykuły jak ten z muratora:
https://muratordom.pl/instalacje/kominki/prawidlowa-izolacja-termiczna-kominka-instrukcja-krok-po-kroku-aa-vn6f-1H9h-B2b7.html

Poprzeglądaj to forum, problemy, które masz były tu omawiane już pewnie z kilkadziesiąt razy. Możesz zacząć od wpisania w szukajkę "śmierdzi z kominka" czy coś w tym rodzaju.
A na twoich zdjęciach widać dużo problemów: taśmy uszczelniające są poodklejane, folia aluminiowa dziurawa, wełna fruwa w obudowie i przypala się od rury spalinowej, którą zresztą otula przy stropie. Śmierdzi i będzie śmierdzieć, prawdopodobnie z upływem czasu coraz bardziej - nic na to nie poradzisz bez ponownego postawienia obudowy.
Wełna nie nadaje się do kominków, tak jak pisze animuss. A o głupie artykuły miej pretensje do redakcji muratora, a nie do forumowiczów ;)

Konrad162
15-11-2020, 16:45
...

To w takim razie przebudowa nie jest w żadnym przypadku uzasadniona finansowo, postaram się zrobić pożądek w tej komorze na górze.
A jeszcze możliwość tego że dalszym lub bliższym czasie w ogóle zakażą palenia w kominkach szkoda kasy na przebudowę tego.

Pytanie czy wogóle jest sens wykładania takiej izolacji, przy stropie i na podłodze?
Bo rozmiem że taka izolacja izoluje ściany, ale czy ona musi być przy stropie, na podłodze?
Po co?

Kominki Piotr Batura
15-11-2020, 16:59
Bardzo proszę Was o pomoc,
kupiliśmy dom, w kóreym jest kominek zbudowany z wkładem Dovre 2100.
Całosć zabudowana jest płytami karton gips plus wełna z ekranem alumionowym.

450263
450264
450265
450266


I o ile cześć na parterze sprawuja się całkiem dobrze, grzeje, nic nie pyli itd.

To z części na piętrze śmierdzi jak przypalanym plastikiem. Czy czymś takim.
450273



Moje podejrzenie pada na wełnę która dotyka do tej rury (jak na zdjęciach - w następnym poście) ale nie jestem pewien.

Rozumiem że sciany muszą być wyłożone tą wełną z ekranem, ale "podłoga" / strop też?Zbyt bliski kontakt wełny z rurą spalinową i za małe kratki nawiewno wywiewne spowodowały przypalenie lepiszcza wełny. To podstawowy błąd i przyczyna smrodu (+emisji toksyn). Ten kominek nie nadaje się do eksploatacji.

Naprawa to m.in całkowite usunięcie starej wełny, która raz przegrzana, będzie capić już zawsze

Konrad162
15-11-2020, 17:44
Zbyt bliski kontakt wełny z rurą spalinową i za małe kratki nawiewno wywiewne spowodowały przypalenie lepiszcza wełny. To podstawowy błąd i przyczyna smrodu (+emisji toksyn).
Ok, czyli dobrze zrobiłem że wełnę z nabliższej okolicy rury wyeliminowałem.


Ten kominek nie nadaje się do eksploatacji.
Nie dramatyzowałbym. Jak zobaczysz na zdjęcia to tylko jedna część na dole wygląda słabo, trzeba tam posprzątać.



Naprawa to m.in całkowite usunięcie starej wełny, która raz przegrzana, będzie capić już zawsze

Już zrobione.

Zdun Darek B
15-11-2020, 19:10
Dziwne że są jeszcze firmy które sprzedają wełnę do kominków.
P.S.
Pamiętam jak na tym forum różni "znani najlepsi wykonawcy" zapewniali mnie że "mogą mnie zasypać atestami" jakoby wełna była bezpiecznym i dobrym materiałem do budowy kominków.

Konrad162
15-11-2020, 19:27
Dziwne że są jeszcze firmy które sprzedają wełnę do kominków.
P.S.
Pamiętam jak na tym forum różni "znani najlepsi wykonawcy" zapewniali mnie że "mogą mnie zasypać atestami" jakoby wełna była bezpiecznym i dobrym materiałem do budowy kominków.

Rozmiem że ta wełna jest taka zła bo może pylić?
Trudno mi sobie teraz uzasadnić inwestycję w przebudowanie całego kominka bo nagle wełna jest zła i muszą być np. płyty szamotowe...
Co innego jakby ta wełna mi się sypała tam w środku i całosć się rozlatywała, ale zobaczcie na zdjęcia oprócz jednego miejsca wygląda to przyzwoicie, nie ma żadnego odkrytego miejsca / gołej wełny itd.

Powiedzenie komuś do takiego tematu jak tu zapytałem że to koniecznie trzeba przebudować, czy że kominek nie nadaje się do użytku, bez podania argumentów jest mizerną pomocą.

A na pytania jakie zadałem nadal nie uzyskałem odpowiedzi.....

PS. po tym jak tam mniej więcej posprzątałem, dziś już nie śmierdzi...

fajnytoster
15-11-2020, 22:35
Rozmiem że ta wełna jest taka zła bo może pylić?
Trudno mi sobie teraz uzasadnić inwestycję w przebudowanie całego kominka bo nagle wełna jest zła i muszą być np. płyty szamotowe...
Dachy z azbestu też się dobrze trzymają, więc pewnie równie trudno uzasadnić inwestycję w ich przebudowę...
Jeżeli szukasz odpowiedzi zgodnych ze sztuką zduńską/kominkarską, to je uzyskałeś. Jeśli masz już swoje zdanie i tylko szukasz jego potwierdzenia, to tu tego nie uzyskasz.


zobaczcie na zdjęcia oprócz jednego miejsca wygląda to przyzwoicie
nie wygląda...


PS. po tym jak tam mniej więcej posprzątałem, dziś już nie śmierdzi...
No i super, najważniejsze to dobre samopoczucie. Jeśli odpowiada ci tak, jak jest, to zostaw. Powodzenia!

animuss
15-11-2020, 23:20
hmm, ok. A jakiś powód dlaczego się nie nadaje? jakieś 10 lat było dobrze, teraz się nie nadaje? Nie rozumiem.

---
Dlaczego skoro się nie daje, to istnieją takie artykuły jak ten z muratora:
https://muratordom.pl/instalacje/kominki/prawidlowa-izolacja-termiczna-kominka-instrukcja-krok-po-kroku-aa-vn6f-1H9h-B2b7.html

Wełna w czasie produkcji jest łączona lepiszczem i to lepiszcze nie jest odporne na wysokie temperatury, spala się i wydziela toksyny, w dodatku klej, którym jest przyklejony do wełny, ekran z folii aluminiowej również nie jest odporny na wysokie temperatury, również się utlenia, to powoduje smród, intensywność wydzielania smrodu zależy od temperatury panującej wewnątrz obudowy.
Taśmy do łączenia tych izolacji z folii aluminiowej one również mają klej, który nie jest odporny na wysokie temperatury.

W przeszłości to były jedyne materiały do suchej zabudowy kominkowej, niestety okazały się niewypałem, w dodatku trującym osoby przebywające i oddychające ogrzanym powietrzem wydobywającym się z takiej pułapki.

Rozmiem że ta wełna jest taka zła bo może pylić?
Powiedzenie komuś do takiego tematu jak tu zapytałem że to koniecznie trzeba przebudować, czy że kominek nie nadaje się do użytku, bez podania argumentów jest mizerną pomocą.
A na pytania jakie zadałem nadal nie uzyskałem odpowiedzi.....
PS. po tym jak tam mniej więcej posprzątałem, dziś już nie śmierdzi...

Rozumiem rozgoryczenie, ale Ty tylko kupiłeś dom z tym świństwem, sam tego nie wybudowałeś, za to masz teraz świadomość co masz i do czego to się nadaje, podziękuj wszystkim, za tą wiedzę i się nie unoś. :D

Konrad162
16-11-2020, 05:57
Dachy z azbestu też się dobrze trzymają, więc pewnie równie trudno uzasadnić inwestycję w ich przebudowę
Azbezst jest szkodliwy szczególnie przy cięciu. A taki leżący sobie na dachu jakoś nie szczególnie się pyli. I na szkodliwość azbestu są badania, jest wiedza ogólno dostępna - o szkodliwości wełny nie mogę nic znaleźć tylko Wasze posty.




Jeżeli szukasz odpowiedzi zgodnych ze sztuką zduńską/kominkarską, to je uzyskałeś.
No właśnie nie i nadal ich nie uzyskałem. Jedyne co tu czytam to że całosć jest źle i trzeba wszystko wymienić.
Super tyle że to nie jest opcja - chociażby ze względów finansowych.



Jeśli masz już swoje zdanie i tylko szukasz jego potwierdzenia, to tu tego nie uzyskasz.

No właśnie NIE. Szukam odpowiedzi, przejrzałem to forum i jeszcze parę lat temu ludzie, którzy tutaj teraz piszą że się nie nadaje kominek do użytku, pisali żeby ludzie szli w wełnę z ekranem aluminiowym. I doradzali to innym. Równie dobrze mogli po prostu zmienić firmę dla której pracują i teraz polecają inny produkt... Nie przytoczyliście żadnego linka żadnych badań które potwierdzają Waszą teorię. A przyznasz że na podstawie 2 czy 3 teorii niepopartych czymś konkretniejszym niż post na forum, ciężko jest podjąc decyzję o inwestycji pewnie 15 czy 20 tysięcy.



No i super, najważniejsze to dobre samopoczucie. Jeśli odpowiada ci tak, jak jest, to zostaw. Powodzenia!
To jednak mogę zostawić? Nie rozumiem....

Konrad162
16-11-2020, 06:11
Wełna w czasie produkcji jest łączona lepiszczem i to lepiszcze nie jest odporne na wysokie temperatury, spala się i wydziela toksyny, w dodatku klej, którym jest przyklejony do wełny, ekran z folii aluminiowej również nie jest odporny na wysokie temperatury, również się utlenia, to powoduje smród, intensywność wydzielania smrodu zależy od temperatury panującej wewnątrz obudowy.

Taśmy do łączenia tych izolacji z folii aluminiowej one również mają klej, który nie jest odporny na wysokie temperatury.

W przeszłości to były jedyne materiały do suchej zabudowy kominkowej, niestety okazały się niewypałem, w dodatku trującym osoby przebywające i oddychające ogrzanym powietrzem wydobywającym się z takiej pułapki.

No to to jest zagrożenie w skali świata, dlaczego jeszcze ta wełna jest sprzedawana? Dlaczego nikt nie pisze alarmujących artykułów o substancjach jakie się wydzielają? Są na to jakieś badania? Trzeba ludzi ostrzec... Mało tego przy spalaniu takich substancji powinien być jakiś zapach lub chociażby dym... A tu nie ma nic, ani artykułów ani sesnacji dymowo zapachowych.



Rozumiem rozgoryczenie, ale Ty tylko kupiłeś dom z tym świństwem, sam tego nie wybudowałeś, za to masz teraz świadomość co masz i do czego to się nadaje, podziękuj wszystkim, za tą wiedzę i się nie unoś. :D
Nie jestem rozgoryczony zakupem bo jeśli ktoś kupuje dom i myśli że nie trzeba będzie włożyć ani złotówki no to się myli.
Rozgoryczony jestem Waszą jakością odpowiedzi i tezami niepotwierdzonymi jakimiś chociażby artykułami. Stwierdzenie że coś trzeba wymienić, kropka. Jest dość słabym stwierdzeniem... Tak samo mi mówili "eksperci" że dachówka ceramiczna się już nie nadaje. Że ogrzewanie podłogowe nie może być w tym samym obwodzie co kaloryfery, bo muszę koniecznie kupić rodzielacz, bufor, sprzęgło czy inny szmelc. Teraz Ci sami "eksperci" mówią że wełna na ocieplenie dachu jest be i koniecznie musi być piana. Inni eksperci mówią że piana nie, bo krokwie zgniją i że w ogóle apokalipsa bo ktoś ogień pod pianę podłożył i czarny dym i że tylko wełna... Mam wymieniać dalej?

I to wszystko co wymieniłem powyżej można wsadzić między bajki do póki nie będzie za tym jakiś argumentów artykułów i wiedzy szerzej dostępnej niż 2 czy 3 gości na forum.

Konrad162
16-11-2020, 06:17
A o głupie artykuły miej pretensje do redakcji muratora, a nie do forumowiczów ;)
Mam prentensje do Was, że Waszych negatywnych komentarzy nie ma pod tymi artykułami.
Muratorowi jeszcze można powiedzieć że zapłacono za artykuł i tyle.
Natomiast Wy widząc według Was zły artykuł ze sztuki w której jesteście espertami postanowiliście nie zrobić nic i siedzieć cicho. Good for you.

Kominki Piotr Batura
16-11-2020, 07:31
Mam prentensje do Was, że Waszych negatywnych komentarzy nie ma pod tymi artykułami.
Muratorowi jeszcze można powiedzieć że zapłacono za artykuł i tyle.
Natomiast Wy widząc według Was zły artykuł ze sztuki w której jesteście espertami postanowiliście nie zrobić nic i siedzieć cicho. Good for you.Nic nie wiesz na temat tego co zrobiliśmy....Więc nie oskarżaj, tylko wytnij większe kratki w tym swoim kominku. Powinno być 800-1000 cm2 wlotu i 1000-1200 cm2 wylotu. Czystego powietrza bez ramek i siatki. Na siatkę trzeba odliczyć ca 20% powierzchni kratki.

Lookatorka
16-11-2020, 12:45
Konrad162 aby nie pomyliło Ci się coś ? Nikt nie musi Ci tu niczego udowadniać ... udzielono Ci rad a Ty zrobisz jak zechcesz tylko pamiętaj że to Ty nie wiedziałeś co jest źródłem nieprzyjemnego zapachu, wszyscy napisali Ci dokładnie to samo - przypadek czy doświadczenie ?
No i chyba Tobie laikowi wypadało by podziękować za pomoc a nie rozstawiać zawodowców i pasjonatów po kątach !

animuss
16-11-2020, 17:03
No to to jest zagrożenie w skali świata, dlaczego jeszcze ta wełna jest sprzedawana? Dlaczego nikt nie pisze alarmujących artykułów o substancjach jakie się wydzielają? Są na to jakieś badania? Trzeba ludzi ostrzec... Mało tego przy spalaniu takich substancji powinien być jakiś zapach lub chociażby dym... A tu nie ma nic, ani artykułów ani sesnacji dymowo zapachowych.

Rozgoryczony jestem Waszą jakością odpowiedzi i tezami niepotwierdzonymi jakimiś chociażby artykułami. Stwierdzenie że coś trzeba wymienić, kropka. Jest dość słabym stwierdzeniem... Tak samo mi mówili "eksperci" że dachówka ceramiczna się już nie nadaje. Że ogrzewanie podłogowe nie może być w tym samym obwodzie co kaloryfery, bo muszę koniecznie kupić rodzielacz, bufor, sprzęgło czy inny szmelc. Teraz Ci sami "eksperci" mówią że wełna na ocieplenie dachu jest be i koniecznie musi być piana. Inni eksperci mówią że piana nie, bo krokwie zgniją i że w ogóle apokalipsa bo ktoś ogień pod pianę podłożył i czarny dym i że tylko wełna... Mam wymieniać dalej?

I to wszystko co wymieniłem powyżej można wsadzić między bajki do póki nie będzie za tym jakiś argumentów artykułów i wiedzy szerzej dostępnej niż 2 czy 3 gości na forum.
Od takich w złym miejscu użytych, czy wbudowanych materiałów nie umiera się od razu, lekarz też chce zarobić.
To twój wybór co z tym zrobisz, producent jakiegokolwiek materiału „staje na głowie”, żeby używano go w jak największej skali, zakresie w budownictwie.
Nawet teraz gdzieś ktoś komuś wbudowuje wełnę do kominka i weźmie za taką robotę niezłą kasę.:D
Mam wrażenie, że jak oszacowałeś koszty remontu kominka, to smrodek zamienił się w zapach.:lol2:

Posłuchaj rady Piotra:

wytnij większe kratki w tym swoim kominku obniżysz temperaturę panującą wewnątrz obudowy, smrodek będzie mniejszy a jak się do tego przyzwyczaisz to zmieni się w zapach, a rodzinie powiedz, że" eksperci" się mylą i to ty jesteś "ekspertem" od wydawania kasiory w tym domu.:lol2:

mtdeusz
16-11-2020, 18:16
No to to jest zagrożenie w skali świata, dlaczego jeszcze ta wełna jest sprzedawana? Dlaczego nikt nie pisze alarmujących artykułów o substancjach jakie się wydzielają? Są na to jakieś badania? Trzeba ludzi ostrzec... Mało tego przy spalaniu takich substancji powinien być jakiś zapach lub chociażby dym... A tu nie ma nic, ani artykułów ani sesnacji dymowo zapachowych.
.

Bo lewackie zielone ekoterrorysty jeszcze nie zwęszyły na tym interesu.

Lila90
17-11-2020, 17:26
Witam, jestem całkowitym laikiem jeżeli chodzi o kominki. Mam do ogrzania domek około 90m2, w starym budownictwie z cegły (reformówka). Nie ocieplony, jest jakieś ocieplenie wewnątrz ale za bardzo się nie orientuje. Aktualnie domek jest ogrzewany kozą, która powoli kończy swój żywot - wypada z niej glina i kawałki szamotu. Na szybko potrzebuje kominka powietrznego, który będzie głównym źródłem ciepła na tą zimę, na przyszły rok planowane jest podłączenie pompy ciepła. W przyszłości kominek będzie odpalamy ale raczej rekreacyjnie i wspomagająco na okres przejściowy lub duże mrozy. Byłam w Castoramie i raczej tam nie wrócę po wkład kominkowy. Ostatnio polecono mi wkład Defro Home Intra SM BP, niestety w Internecie jest bardzo mało opinii o tej firmie.

Kominki Piotr Batura
17-11-2020, 20:50
Witam, jestem całkowitym laikiem jeżeli chodzi o kominki. Mam do ogrzania domek około 90m2, w starym budownictwie z cegły (reformówka). Nie ocieplony, jest jakieś ocieplenie wewnątrz ale za bardzo się nie orientuje. Aktualnie domek jest ogrzewany kozą, która powoli kończy swój żywot - wypada z niej glina i kawałki szamotu. Na szybko potrzebuje kominka powietrznego, który będzie głównym źródłem ciepła na tą zimę, na przyszły rok planowane jest podłączenie pompy ciepła. W przyszłości kominek będzie odpalamy ale raczej rekreacyjnie i wspomagająco na okres przejściowy lub duże mrozy. Byłam w Castoramie i raczej tam nie wrócę po wkład kominkowy. Ostatnio polecono mi wkład Defro Home Intra SM BP, niestety w Internecie jest bardzo mało opinii o tej firmie.Odradzam boczną szybę. Musisz tak kombinować?

Lila90
18-11-2020, 19:52
Tak.

Kominki Piotr Batura
19-11-2020, 11:50
Tak.To szukaj wkładu z szybą giętą. Unikniesz problemów. Defro chyba jeszcze takiej nie ma.

animuss
19-11-2020, 17:58
Tak.

Im więcej przeszklenia w kominku, tym niej widać ognia, ale za to widać w salunie ładny wkład, z okopconymi szybami.:lol2:

shogun1985
19-11-2020, 19:30
możecie mi polecić klej który będzie trzymał kamień granitowy z płytą GK ??

Remiks
19-11-2020, 22:01
możecie mi polecić klej który będzie trzymał kamień granitowy z płytą GK ??

Chcesz kleić granit do papieru?

shogun1985
20-11-2020, 07:17
450404 tak ,ale klej nie trzyma
,

michumal
20-11-2020, 08:11
Szanowni Forumowicze, posiadam w domu, w dużym pokoju na wysokim parterze kominek z lat 80, wymurowany chyba z cegły szamotowej, z niezbyt dużym paleniskiem, z zamykanym szybrem, podłączony do komina postawionego niezależnie idącego aż do piwnicy (postaram się dodać zdjęcia), z paleniskiem otwartym i bez dolotu powietrza z zewnątrz. Ma on swoje oczywiste wady jak wytwarzanie potężnego podciśnienia w domu, co skutkuje zasysaniem przez wszystkie kratki wentylacyjne zimnego powietrza z zewnątrz, co z kolei powoduje wychładzanie się całego domu poza pokojem, w którym stoi kominek, a efekt jest tym bardziej spotęgowany, przez nagrzewanie się tego pokoju przez kominek. Do tego drewno spala się w mgnieniu oka i jak wiadomo, trzeba palenisko trzeba cały czas mieć na oku. Komin jest dość wysoki, przechodzi, przez piętro i wystaje z dachu jeszcze na wysokość około 1,8m. Nigdy nie było problemu z, jak o się mówi, "cugiem?". Używam go okazjonalnie jako przyjemność, nie jako ogrzewanie, spalam około 1-1,5 m3 na rok :). Jednak może używałbym go częściej gdyby nie te wady. Do tego czasem, jednak niezwykle rzadko, gdy w kominku nie jest palone zdarza się w kominie cofka i trochę śmierdzi w pokoju spalenizną z komina, ale to najmniejszy problem, a może taki urok kominka i tyle.
Generalnie po przeczytaniu wielu artykułów, trochę forum (wybaczcie ale nie zdołałem przebrnąć przez te 621 stron), wymyśliłem sobie doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kominka i zamknięcie go drzwiczkami z szybą. I tu proszę Was o radę.
Po pierwsze myślałem o doprowadzeniu powietrza do samego paleniska poprzez przewiercenie bocznej ściany kominka wiertnicą i ściany zewnętrznej budynku i połączenie ich rurą, choć ten pomysł wydaje mi się trochę szalony i jako inżynier mam nieodparte wrażenie, że dość głupi, w sensie przewiercania kominka. Mam kilka opcji dostarczenia powietrza, przez pokój (w ścianie, pod ścianą), przez piwnicę, przez resztę komina schodzącą do piwnicy, ale tu także trzeba przewiercić tylną ścianę kominka??? Lub dostarczyć powietrze bezpośrednio przed drzwiczki kominka (jakaś kratka w podłodze??) Jednak zastanawiam się jak regulować dopływ powietrza do kominka w celu kontrolowania ognia, przy bezpośrednim dojściu do paleniska mamy przepustnicę, przy kratce w podłodze, jedynie regulacja przez drzwiczki.
Po drugie zastanawiam się, czy założenie drzwiczek nie spowoduje, krótko mówiąc wielkiej rozpizduchy kominka, ma on już swoje lata, zaprawa szamotowa bezpośrednio przy palenisku ma już trochę ubytków...
Generalnie doradźcie co można, a czego lepiej nie robić. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.450408450409450410450411450412

animuss
20-11-2020, 09:11
450404 tak ,ale klej nie trzyma
,
Musisz gruntem nasączyć płytę g/k przed klejeniem, im głębiej grunt wniknie tym trudniej będzie zerwać polaczenie.
Grunt wysokotemperaturowy..
Do samego papieru nie ma co kleić.

eniu
20-11-2020, 09:14
Drzwiczki mają w ramie regulowany dolot powietrza do spalania. Powietrza tego będziesz potrzebować 5-10 krotnie mniej, więc doprowadzenie z zewnątrz nie jest aż tak konieczne. A czy kominek wytrzyma? To dobre pytanie. Zawsze możesz poprawić okładziny, uzupełnić ubytki. Teraz dostępne są dużo lepsze materiały niż zaprawa szamotowa.

eniu
20-11-2020, 09:15
Musisz gruntem nasączyć płytę g/k przed klejeniem, im głębiej grunt wniknie tym trudniej będzie zerwać polaczenie.
Grunt wysokotemperaturowy..
Do samego papieru nie ma co kleić.Leczenie syfa pudrem.

shogun1985
20-11-2020, 09:19
Musisz gruntem nasączyć płytę g/k przed klejeniem, im głębiej grunt wniknie tym trudniej będzie zerwać polaczenie.
Grunt wysokotemperaturowy..
Do samego papieru nie ma co kleić.

zagruntowane oczywiscie było przed klejeniem , używany był wysokoelastyczny klej z mapei jak dobrze kojarze

eniu
20-11-2020, 09:23
możecie mi polecić klej który będzie trzymał kamień granitowy z płytą GK ??Nie ma takiego kleju.

michumal
20-11-2020, 09:31
Drzwiczki mają w ramie regulowany dolot powietrza do spalania. Powietrza tego będziesz potrzebować 5-10 krotnie mniej, więc doprowadzenie z zewnątrz nie jest aż tak konieczne.

Jednak wolałbym zminimalizować ile się da zaciąganie powietrza przez kratki wentylacyjne, w łazienkach robi się arktycznie zimą. :)



A czy kominek wytrzyma? To dobre pytanie. Zawsze możesz poprawić okładziny, uzupełnić ubytki. Teraz dostępne są dużo lepsze materiały niż zaprawa szamotowa.

Ale co może grozić kominkowi? Co się zmienia w palenisku po dołożeniu drzwiczek? Wyższa temperatura, bo ciśnienie chyba nie? Kominek ma dość grubą obudowę z cegły szamotowej i jest swego rodzaju piecem akumulacyjnym, po paleniu długo utrzymuje w sobie ciepło. Co może zmienić po dołożeniu szyby?

shogun1985
20-11-2020, 09:37
Nie ma takiego kleju.

to jakis pomysł w jaki sposób ludzie kleje do swoich kominków

animuss
20-11-2020, 09:41
zagruntowane oczywiscie było przed klejeniem , używany był wysokoelastyczny klej z mapei jak dobrze kojarze
Zagruntowanie a nasączenie gruntem to dwie różne bajki, tu jeszcze trzeba zastosować klej z możliwością rozszerzania termicznego kamienia na bazie silikonu.
Kamień się nagrzewa rozszerza inaczej niż podłoże, to ma stać jak cokół pomnika na cmentarzu, ale ma być przyczepione do obudowy ,inaczej się przewróci.

shogun1985
20-11-2020, 10:08
Zagruntowanie a nasączenie gruntem to dwie różne bajki, tu jeszcze trzeba zastosować klej z możliwością rozszerzania termicznego kamienia na bazie silikonu.
Kamień się nagrzewa rozszerza inaczej niż podłoże, to ma stać jak cokół pomnika na cmentarzu, ale ma być przyczepione do obudowy ,inaczej się przewróci.

ok, ale co to za kleje możesz podpowiedzieć ?

Kominki Piotr Batura
20-11-2020, 10:30
to jakis pomysł w jaki sposób ludzie kleje do swoich kominkówPrzede wszystkim nie robię kominków z papieru (GK). W okolicach wkładu daje jakieś nadproże z betonu lub dedykowanej ceramiki. Do tego można przykleić nawet elastycznym klejem typu Atlas, ale dodatkowo warto dać jakiś drugi (np Alsiblock D, K - 84 itp). Zwykle daję trzecie zabezpieczenie - stal. Wieszam kamień na jakimś kątowniku (z amortyzacją za pomocą uszczelki ceramicznej), albo łapię do obudowy drutem. Jak puści klej czy kleje, nie spadnie. U Ciebie całość stoi na podłodze, więc powinno być łatwiej. Poza tym temat trzeba rozpatrzyć całościowo. Jakie masz kratki? Możliwe, że nawet do tego papieru przyklejone dałoby radę, ale przegrzałeś kominek z powodu zbyt małej jego wentylacji. W takiej sytuacji, za chwilę bardzo nieprzyjemnie "odezwie" się wełna, jeśli nią izolowałeś płyty GK.

mtdeusz
20-11-2020, 11:18
Przecież wełna skalna jest nie palna to nie wiem co ty za głupoty piszesz.
Nawet w temperaturze żaru się nie spala.

fotohobby
20-11-2020, 11:24
Gdyby wełna skalna składała się w 100% z wełny skalnej miałbyś nawet rację...

eniu
20-11-2020, 12:10
Przecież wełna skalna jest nie palna to nie wiem co ty za głupoty piszesz.
Nawet w temperaturze żaru się nie spala.. "Niepalność" wełny potwierdzona podczas próby użycia jej jako osłony podczas cięcia flexem... ;)

Kaizen
20-11-2020, 12:33
Jednak wolałbym zminimalizować ile się da zaciąganie powietrza przez kratki wentylacyjne, w łazienkach robi się arktycznie zimą. :)


Nawiewniki w łazienkach to osobny błąd.

Do spalenia kilograma suchego drewna trzeba 3,5-4m3 powietrza. Nawet, jak na godzinę spalisz 10kg uzyskując nawet przy nędznej sprawności ze 30 kWh ciepła to 40m3/h nie zrobi dużej różnicy a może i przy WG różnicy nie będzie, bo mniej powietrza przez podciśnienie wyleci kominami wentylacyjnymi.
Więc zacznij od opanowania przepływu powietrza przez kominek. I tak to musisz zrobić - a obstawiam, że to wystarczy bo i mniej powietrza zimnego wleci, i mniej kWh wyleci kominem.

Jak się mylę - zrobisz grubszą demolkę i doprowadzisz powietrze z zewnątrz.

fajnytoster
20-11-2020, 14:45
Rozważ wstawienie kasety, zobacz np. https://www.kominki.org/kominki/abc-kominka/art,1053,modernizacja-kominka-kaseta-rurowa.html
http://nasz-kominek.pl/wklad-kominkowy-a-kaseta-czym-sie-od-siebie-roznia/
Wtedy nie będziesz musiał doprowadzać powietrza z zewnątrz, rozwiązanie najprostsze i praktycznie bezinwazyjne.
Kominek otwarty po prostu potrzebuje ogromnego ciągu, więc wysysa powietrze jak smok. Po jego zamknięciu i zredukowaniu ciągu wychładzanie pomieszczeń nie powinno być problemem - tak jak pisze Kaizen.

michumal
20-11-2020, 15:33
Nawiewniki w łazienkach to osobny błąd.

Ale ja nie mam żadnych nawiewników, tylko kratki wentylacyjne od wentylacji grawitacyjnej.


Do spalenia kilograma suchego drewna trzeba 3,5-4m3 powietrza. Nawet, jak na godzinę spalisz 10kg uzyskując nawet przy nędznej sprawności ze 30 kWh ciepła to 40m3/h nie zrobi dużej różnicy a może i przy WG różnicy nie będzie, bo mniej powietrza przez podciśnienie wyleci kominami wentylacyjnymi.
Więc zacznij od opanowania przepływu powietrza przez kominek. I tak to musisz zrobić - a obstawiam, że to wystarczy bo i mniej powietrza zimnego wleci, i mniej kWh wyleci kominem.

Jak się mylę - zrobisz grubszą demolkę i doprowadzisz powietrze z zewnątrz.

Ok, zamknięcie kominka i uregulowanie przepływu, to pierwszy krok, pytanie zasadnicze, czy to nie rozwali kominka?

michumal
20-11-2020, 15:36
Rozważ wstawienie kasety, zobacz np. https://www.kominki.org/kominki/abc-kominka/art,1053,modernizacja-kominka-kaseta-rurowa.html
http://nasz-kominek.pl/wklad-kominkowy-a-kaseta-czym-sie-od-siebie-roznia/
Wtedy nie będziesz musiał doprowadzać powietrza z zewnątrz, rozwiązanie najprostsze i praktycznie bezinwazyjne.
Kominek otwarty po prostu potrzebuje ogromnego ciągu, więc wysysa powietrze jak smok. Po jego zamknięciu i zredukowaniu ciągu wychładzanie pomieszczeń nie powinno być problemem - tak jak pisze Kaizen.

Myślałem o tym, ale czy nie mam za ma lego paleniska na kasetę?
Szerokość 48,5 cm, wysokość 48 cm, głębokość na dole 47 cm, na górze 39 cm, tylna ściana paleniska jest skośna.

Kaizen
21-11-2020, 02:44
Ale ja nie mam żadnych nawiewników, tylko kratki wentylacyjne od wentylacji grawitacyjnej.
I mają ciąg wsteczny? To też błąd. Inaczej kominek raczej by podniósł temperaturę zmniejszając ucieczkę ciepła z łazienki przez wentylację.


Ok, zamknięcie kominka i uregulowanie przepływu, to pierwszy krok, pytanie zasadnicze, czy to nie rozwali kominka?

W sensie, że od tego wybuchnie?

michumal
21-11-2020, 07:50
I mają ciąg wsteczny? To też błąd. Inaczej kominek raczej by podniósł temperaturę zmniejszając ucieczkę ciepła z łazienki przez wentylację.

Kratki wentylacyjne w łazienkach mają ciąg wsteczny tylko wtedy gdy kominek jest odpalony, gdy na przykład otworzę okno w pokoju z kominkiem przestają mieć ciąg wsteczny. Gdy kominek jest nieczynny kratki działają normalnie. Po prostu kominek wytwarza tak duże podciśnienie w domu, że powoduje ciąg wsteczny w kratkach wentylacyjnych. Nie wiem, jak to inaczej ująć. Mam, nadzieję, że to zrozumiałe teraz. Dlatego myślę o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz do kominka, ale to jak już wspomniałeś grozi większą rozpierduchą w domu...




W sensie, że od tego wybuchnie?

Raczej nie wybuchnie, zastanawiam się, czy nie popęka jakoś spektakularnie. Nie wiem, jak założenie szyby i zmniejszenie przepływu powietrza przez palenisko, wpływa na temperaturę paleniska i całego kominka. Jednak przy otwartym palenisku był stały i dość mocny napływ zimnego powietrza do kominka, co w jakimś sensie go schładzało. Pytanie czy gdy go zamknę nie będzie to miało na niego negatywnego wpływu. Druga sprawa, co należy zrobić z kominkiem poza montażem samej szyby? Znaczy wiem, na pewno że pouzupełniać ubytki zaprawy pomiędzy cegłami w palenisku, coś jeszcze?

eniu
21-11-2020, 10:56
Kratki wentylacyjne w łazienkach mają ciąg wsteczny tylko wtedy gdy kominek jest odpalony, gdy na przykład otworzę okno w pokoju z kominkiem przestają mieć ciąg wsteczny. Gdy kominek jest nieczynny kratki działają normalnie. Po prostu kominek wytwarza tak duże podciśnienie w domu, że powoduje ciąg wsteczny w kratkach wentylacyjnych. Nie wiem, jak to inaczej ująć. Mam, nadzieję, że to zrozumiałe teraz. Dlatego myślę o doprowadzeniu powietrza z zewnątrz do kominka, ale to jak już wspomniałeś grozi większą rozpierduchą w domu...





Raczej nie wybuchnie, zastanawiam się, czy nie popęka jakoś spektakularnie. Nie wiem, jak założenie szyby i zmniejszenie przepływu powietrza przez palenisko, wpływa na temperaturę paleniska i całego kominka. Jednak przy otwartym palenisku był stały i dość mocny napływ zimnego powietrza do kominka, co w jakimś sensie go schładzało. Pytanie czy gdy go zamknę nie będzie to miało na niego negatywnego wpływu. Druga sprawa, co należy zrobić z kominkiem poza montażem samej szyby? Znaczy wiem, na pewno że pouzupełniać ubytki zaprawy pomiędzy cegłami w palenisku, coś jeszcze?Nic więcej...

michumal
21-11-2020, 11:33
Nic więcej...

No cóż Twoja odpowiedź przypomina mi anegdotę o pracy maturalnej z polskiego, temat: co to jest odwaga? Praca: Na czystej kartce napisane: To jest właśnie odwaga! :)


Jednak, czy mógłbym prosić o jakieś szczegóły? Moje pytanie na poprzedniej stronie było dość szczegółowe, np. jak doprowadzić powietrze, przed drzwiczki, czy przewiercać kominek i bezpośrednio do paleniska (choć to chyba głupi pomysł)?

Do tego potrzebuję jakiejś dokładnej informacji jaką zaprawę użyć do naprawy spoin, ubytki sięgają nawet kilku centymetrów.

Tym nie mniej dziękuję i za tak zwięzłą odpowiedź. :)

eniu
21-11-2020, 11:59
No cóż Twoja odpowiedź przypomina mi anegdotę o pracy maturalnej z polskiego, temat: co to jest odwaga? Praca: Na czystej kartce napisane: To jest właśnie odwaga! :)


Jednak, czy mógłbym prosić o jakieś szczegóły? Moje pytanie na poprzedniej stronie było dość szczegółowe, np. jak doprowadzić powietrze, przed drzwiczki, czy przewiercać kominek i bezpośrednio do paleniska (choć to chyba głupi pomysł)?

Do tego potrzebuję jakiejś dokładnej informacji jaką zaprawę użyć do naprawy spoin, ubytki sięgają nawet kilku centymetrów.

Tym nie mniej dziękuję i za tak zwięzłą odpowiedź. :)Napisałem o drzwiczkach, napisałem o powietrzu. Klej - jakiś o wiązaniu ceramicznym. Np Mortalex, albo Alsiblock D (wspomniany wyżej do innych celów). Ale zdun takie ubytki naprawiał gliną, odchudzoną piaskiem. Dobra zaprawa szamotowa tez może być. Każdy z wymienionych materiałów może być, tylko przy każdej technologii trzeba trochę pojęcia mieć. Np dobrze wyczyścić, podkuć głębiej żeby lepiej trzymało. Stosując gline dobrze namoczyć to co wklejasz i miejsce wklejania. Potem suszyć najpierw, zanim zaczniesz mocno hajcować. Stosując klej, nie daj Boże wody. Wszystko na sucho i można od razu hajcować. CÓŚ jeszcze? ;)

michumal
21-11-2020, 12:07
Napisałem o drzwiczkach, napisałem o powietrzu. Klej - jakiś o wiązaniu ceramicznym. Np Mortalex, albo Alsiblock D (wspomniany wyżej do innych celów). Ale zdun takie ubytki naprawiał gliną, odchudzoną piaskiem. Dobra zaprawa szamotowa tez może być. Każdy z wymienionych materiałów może być, tylko przy każdej technologii trzeba trochę pojęcia mieć. Np dobrze wyczyścić, podkuć głębiej żeby lepiej trzymało. Stosując gline dobrze namoczyć to co wklejasz i miejsce wklejania. Potem suszyć najpierw, zanim zaczniesz mocno hajcować. Stosując klej, nie daj Boże wody. Wszystko na sucho i można od razu hajcować. CÓŚ jeszcze? ;)

Tak, coś jeszcze.
Chodzi mi o powietrze, gdzie je dostarczyć?

eniu
21-11-2020, 12:13
Tak, coś jeszcze.
Chodzi mi o powietrze, gdzie je dostarczyć?Gdzieś w dolne partie komory spalania. Z przodu, z tyłu, z dwóch boków....Przy drzwiach to bez znaczenia. W takich kominkach nie ma raczej podziału na powietrze pierwotne(dół) i wtórne (u góry). Jak to zrobisz (powietrze z zewnątrz), możesz zamówić drzwi bez dolotu. Tylko załóż uszczelnioną przepustnicę na dolocie z zewnątrz. Możesz również stosować zamiennie jeden (z zewnątrz) i drugi (przez drzwi) dolot powietrza do spalania.

michumal
21-11-2020, 12:51
Gdzieś w dolne partie komory spalania. Z przodu, z tyłu, z dwóch boków....Przy drzwiach to bez znaczenia. W takich kominkach nie ma raczej podziału na powietrze pierwotne(dół) i wtórne (u góry). Jak to zrobisz (powietrze z zewnątrz), możesz zamówić drzwi bez dolotu. Tylko załóż uszczelnioną przepustnicę na dolocie z zewnątrz. Możesz również stosować zamiennie jeden (z zewnątrz) i drugi (przez drzwi) dolot powietrza do spalania.

Ok, czyli przewiercanie ściany kominka nie jest jednak głupim pomysłem. Myślałem, o przewierceniu się przez tylną ścianę kominka, za którą jest reszta komina idąca do piwnicy, w piwnicy z kolei doprowadzenie powietrza przez ścianę domu (to wysoka piwnica z oknami, zatem czerpnia byłaby mniej więcej na metrze wysokości od gruntu. Jaką średnicę powinien mieć przewód powietrzny?

Kominki Piotr Batura
21-11-2020, 15:38
Ok, czyli przewiercanie ściany kominka nie jest jednak głupim pomysłem. Myślałem, o przewierceniu się przez tylną ścianę kominka, za którą jest reszta komina idąca do piwnicy, w piwnicy z kolei doprowadzenie powietrza przez ścianę domu (to wysoka piwnica z oknami, zatem czerpnia byłaby mniej więcej na metrze wysokości od gruntu. Jaką średnicę powinien mieć przewód powietrzny?120-160 mm. Dla kominka z drzwiczkami wystarczy fi 100, pod warunkiem, że kilka minut po rozpaleniu zostawisz te drzwiczki uchylone. Za dużej dziury w domu bym nie robił.

michumal
21-11-2020, 15:43
Bardzo Wam dziękuję za wszelkie porady, czy któryś z Was byłby skłonny mnie odwiedzić w celu oglądnięcia kominka i ustalenia zakresu potrzebnych robót? Z ciekawości wziąłem mały młotek i opukałem cegły w palenisku i wygląda, że prawie wszystkie są luźne... Chodzi mi oczywiście o odpłatne odwiedziny.

braza
05-12-2020, 19:35
Moi drodzy specjaliści. W innym wątku co prawda już to opisałam ale chyba jednak tutaj (Pestka mi podpowiedziała) otrzymam więcej informacji,
Otóż dzisiaj spaliny w kominie były uprzejme się zapalić. Na szczęście nie doszło do tragedii, córcia wyczuła smród i okazało się, że komin odprowadzający spaliny z kominka ma rysy. Powstała niezła pajęczynka do tego gorący był jak cholera. Straż pożarna stwierdziła właśnie te spaliny i oczywiście zabronili korzystać z kominka. Przeżyję ale kurczę, czy są jakieś sposoby, żeby nie trzeba było rozwalać połowy domu? Komin jest murowany, ma dość mały prześwit. Skoro pojawił się zmród to znaczy, że są rozszczelnienia. Jak sobie najlepiej z tym kłopotem poradzić. Podpowiedzcie coś, proszę!
P.S. Obecnie komin stygnie, część pęknięć zniknęła jednak dwie lub trzy pokaźne rysy zostały.

Kominki Piotr Batura
06-12-2020, 11:10
Czym i w czym palisz? Jakie wymiary ma kanał dymowy?

Remiks
06-12-2020, 14:49
"Spaliny były uprzejme się zapalić", dobre :lol2:

animuss
06-12-2020, 15:33
Moi drodzy Otóż dzisiaj spaliny w kominie były uprzejme się zapalić.

Czyli wyczyściłeś kanał dymowy sposobem gospodarczym.:lol2:

Komin czyszczony dokładnie rok temu, na przyszłą środę zamówiony kominiarz.To pechowo niestety.

Tynk na kominie popękał w pajęczynkę a sam komin był gorący.
Czyli komin ceglany tynkowany.

Komin jest stary i nietypowy, jego prześwit (chyba tak to się nazywa) to zaledwie 15 może 17 cm a zbudowany jest z cegły.
To wkład stalowy trzeba by wstawić, ale będzie ciasno i słaby ciąg drewno potrzebuje większych średnic, szlamowanie również odpada..

Może są systemy, którymi można się posłużyć przy remoncie tego starego komina oszczędzające choć odrobinę rozwałki?
Można rozwiercić komin od góry, do większej średnicy, ale to trochę kosztuje.
Rozebrać postawić nowy, postawić na zewnątrz drugi komin przy ścianie, albo rozwiercić.

braza
07-12-2020, 16:59
Czym i w czym palisz? Jakie wymiary ma kanał dymowy?

Drewno, kominek. Wymiaru nie znam, to co wystaje nad kominkiem na oko wygląda na 15 cm.


Czyli wyczyściłeś kanał dymowy sposobem gospodarczym.:lol2:
To pechowo niestety.

Czyli komin ceglany tynkowany.

To wkład stalowy trzeba by wstawić, ale będzie ciasno i słaby ciąg drewno potrzebuje większych średnic, szlamowanie również odpada..

Można rozwiercić komin od góry, do większej średnicy, ale to trochę kosztuje.
Rozebrać postawić nowy, postawić na zewnątrz drugi komin przy ścianie, albo rozwiercić.

Byli kominiarze. Zaproponowali właśnie powiększenie komina i wkład. Firmę znalazłam ale termin na styczeń.
Co do nowego...kominek stoi w środku domu, nie wiem czy się opłaca stawianie nowego komina.

I teraz jeszcze pytanie: gdyby okazało się, że można tylko wstawić wkłąd to jaki? Mówicie o wkłądach stalowych, czy macie na myśli stal kwasoodporną?

braza
07-12-2020, 17:04
Remiks, Ty się ni chichraj:no:

animuss
07-12-2020, 18:51
Drewno, kominek. Wymiaru nie znam, to co wystaje nad kominkiem na oko wygląda na 15 cm.

Byli kominiarze. Zaproponowali właśnie powiększenie komina i wkład. Firmę znalazłam ale termin na styczeń.
Co do nowego...kominek stoi w środku domu, nie wiem czy się opłaca stawianie nowego komina.

I teraz jeszcze pytanie: gdyby okazało się, że można tylko wstawić wkłąd to jaki? Mówicie o wkłądach stalowych, czy macie na myśli stal kwasoodporną?

Jak masz kominek w środku domu, możesz zamontować też nowy komin, który zaczyna się od piętra, poddasza nad kominkiem, stalowy dwupłaszczowy obudujesz go płytą gipsową. Pewno wyjdzie taniej niż rozwiercanie starego komina.



teraz jeszcze pytanie: gdyby okazało się, że można tylko wstawić wkłąd to jaki? Mówicie o wkłądach stalowych, czy macie na myśli stal kwasoodporną?Żaden, komin wyjdzie za mały, szkoda kasy, chyba że masz dwa kanały wolne to dwa wkłady i gacie możesz założyć.

braza
07-12-2020, 19:59
Trochę mnie zmartwiłęś... Budowanie nowego komina to rozpiździaj totalny... Cóż, wszystko muszę jakoś ogarnąć, dziękuję.

Kominki Piotr Batura
08-12-2020, 07:26
Trochę mnie zmartwiłęś... Budowanie nowego komina to rozpiździaj totalny... Cóż, wszystko muszę jakoś ogarnąć, dziękuję.Stal do komina, w którym palisz drewnem, nie musi być gruba. Wystarczy 0,6 mm. Ważny jest jej gatunek = 1.4404. Kominiarze mają tendencje do sprzedawania stali o innym symbolu, którą nazywają "żaroodporną". Dwukrotnie grubsza i dwukrotnie droższa. Z moich doświadczeń wynika, że chodzi o cenę. Można więcej zarobić. Jeszcze nie słyszałem o przepalonych rurach o ściankach 0,2 mm. Warunkiem było palenie drewnem sezonowanym, bez dodatków (odpadki stolarskie z lakierami i farbami).

braza
08-12-2020, 13:23
Piotrze, sezonowane drewno to, niestety, mrzonka. Oczywiście dodatków nie ma żadnych dodatków. Zapamiętam Twoją radę co do grubości rury. Czy MUSI to być rura kwasoodporna?

pestka56
08-12-2020, 13:31
Piotrze, sezonowane drewno to, niestety, mrzonka. Oczywiście dodatków nie ma żadnych dodatków. Zapamiętam Twoją radę co do grubości rury. Czy MUSI to być rura kwasoodporna?

Braza, być może nie zwróciłaś uwagi na „ Ważny jest jej gatunek = 1.4404 ”

Tu masz kartę charakterystyki takiej stali
https://www.stalespecjalne.com.pl/oferta/stale-nierdzewne/1-4404.html

animuss
08-12-2020, 19:40
sezonowane drewno to, niestety, mrzonka.

Jaka mrzonka, ja mam już prawie 4 letnie.:D
Trzy letnie drewno pali się idealnie, polecam, albo kup sobie młotek, do badania wilgotności.

pestka56
08-12-2020, 20:05
Grab wystarczy rok przesezonować :)

Animuss, dlaczego młotek?
Mam taki elektroniczny z bolcami i na świeżo przełupanym pokazuje czy jest okey.

Kaizen
08-12-2020, 20:48
Ścięte w zimie wystarczy pół roku w przewiewnym miejscu.
Jak ktoś chce, niech się pobawi - wystarczy jakieś polano ścięte w zimie ważyć co jakiś czas (obejdzie się nawet bez higrometru żeby zobaczyć, kiedy przestanie tracić na wadze, albo i sezonowo zacznie zyskiwać).

Lars Mytting w książce "Porąb i spal" podaje takie dane:
Szybkość schnięcia brzozy
W tabeli przedstawiono procent wilgoci w drewnie suszonym w różnych warunkach. Z podanych liczb wynika, że drewno schnie szybko, jeśli zapewni mu się dobrą cyrkulację powietrza, oraz że całkowicie wysuszony opał nabiera nieco wilgoci z końcem jesieni ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza. Próby przeprowadzono w Hedmarku w roku 2010, używając połupanego drewna brzozowego o różnych rozmiarach. Suszenie rozpoczęto w końcu maja i odbywało się na dworze pod dachem.
Próby przeprowadzone przez Energigården w Hadeland w roku 1997 dały podobne wyniki, a dodatkowo pokazały, że typowe norweskie gatunki drewna schną mniej więcej w tym samym tempie, co brzoza. Osika była zazwyczaj bardziej wilgotna na początku, ale też wysychała do mniej więcej 16%. Jedyny gatunek, który schnie wyraźnie lepiej, to olsza.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=448982

braza
08-12-2020, 21:26
Piotrze, dzięki za wyjaśnienie.

Mówiąc, że sezonowane to mrzonka miałam właśnie na myśli to, że nie mam zapasu. Próbuję to nadrobić i zamawiam drewno w większej ilości. W tej chwili palone było (bo na razie przerwa, mam zakaz palenia) takim z ub. roku, które leżało wcześniej 2-3 miesiące na dworze pod leszczyną. Następna parta czeka już w drewutni, ta leżała też podobny czas na zewnątrz.Teraz kolejna "pójdzie" pod leszczynę.

Kominki Piotr Batura
09-12-2020, 08:14
Ścięte w zimie wystarczy pół roku w przewiewnym miejscu.
Jak ktoś chce, niech się pobawi - wystarczy jakieś polano ścięte w zimie ważyć co jakiś czas (obejdzie się nawet bez higrometru żeby zobaczyć, kiedy przestanie tracić na wadze, albo i sezonowo zacznie zyskiwać).

Lars Mytting w książce "Porąb i spal" podaje takie dane:
Szybkość schnięcia brzozy
W tabeli przedstawiono procent wilgoci w drewnie suszonym w różnych warunkach. Z podanych liczb wynika, że drewno schnie szybko, jeśli zapewni mu się dobrą cyrkulację powietrza, oraz że całkowicie wysuszony opał nabiera nieco wilgoci z końcem jesieni ze względu na zwiększoną wilgotność powietrza. Próby przeprowadzono w Hedmarku w roku 2010, używając połupanego drewna brzozowego o różnych rozmiarach. Suszenie rozpoczęto w końcu maja i odbywało się na dworze pod dachem.
Próby przeprowadzone przez Energigården w Hadeland w roku 1997 dały podobne wyniki, a dodatkowo pokazały, że typowe norweskie gatunki drewna schną mniej więcej w tym samym tempie, co brzoza. Osika była zazwyczaj bardziej wilgotna na początku, ale też wysychała do mniej więcej 16%. Jedyny gatunek, który schnie wyraźnie lepiej, to olsza.

https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=448982

"Ścięte w zimie wystarczy pół roku w przewiewnym miejscu." Dotyczy wyłącznie brzozy i sporych umiejętności.

Kominki Piotr Batura
09-12-2020, 08:21
Piotrze, dzięki za wyjaśnienie.

Mówiąc, że sezonowane to mrzonka miałam właśnie na myśli to, że nie mam zapasu. Próbuję to nadrobić i zamawiam drewno w większej ilości. W tej chwili palone było (bo na razie przerwa, mam zakaz palenia) takim z ub. roku, które leżało wcześniej 2-3 miesiące na dworze pod leszczyną. Następna parta czeka już w drewutni, ta leżała też podobny czas na zewnątrz.Teraz kolejna "pójdzie" pod leszczynę."Ścięte w zimie wystarczy pół roku w przewiewnym miejscu." -nie traktuj tego poważnie... Drewno mokre lub niedosuszone, to musisz liczyć cenę x 2. Do tego dochodzi cena konsekwencji palenia mokrym - pożar komina. Przy suchym kominy się nie palą. Idiotyzmem jest też niedosuszona brzoza, która po półrocznym podsuszeniu, wagowo może i się zgadza, ale tego co jest przyczyną pożaru sadzy, jeszcze nie zgubiła. Do tego potrzebne są dwa sezony letnie (dla dębu trzy). Wtedy wychodzi cała zaraz z drewna, a nie tylko woda. Licząc koszt zakupu drewna x 2 plus koszt naprawy komina (lub pożaru sadzy), lepiej kupić drogo brykiet, niż tak głupio ryzykować. O ile pamiętam, dawno temu, rozmawialiśmy na ten temat....Jak już spalisz dom, i przeżyjesz, zrób sobie ogrzewanie w jakiś inny sposób.....

braza
09-12-2020, 09:22
Piotrze kochany, mam nadzieję, że domu nie spalę:lol2:
Palę bukiem, w ogóle pomimo lasów wkoło nie ma dużego wyboru w kwestii drewna kominkowego.

Innego ogrzewania raczej nie zrobię, to się wiąże z totalnym remontem. Nie ma miejsce na kotłownię i trzeba by wszędzie kuć, żeby pociągnąć rury - za późno, za stara jestem. Kominek służy mi tylko dla przyjemności i dogrzania domu wieczorem, mam panele na podczerwień ale one są prąd...wszystko mam na prąd, nie mam innego źródła energii.

Kaizen
09-12-2020, 11:27
"Ścięte w zimie wystarczy pół roku w przewiewnym miejscu." Dotyczy wyłącznie brzozy i sporych umiejętności.

Doczytałeś cytat przed tabelką? Masz wyniki badań dowodzące przeciwnej tezy?

Co jeszcze "wychodzi z drewna" poza wodą?

Kominki Piotr Batura
09-12-2020, 21:45
Doczytałeś cytat przed tabelką? Masz wyniki badań dowodzące przeciwnej tezy?

Co jeszcze "wychodzi z drewna" poza wodą?Toksyny

Kominki Piotr Batura
09-12-2020, 21:48
Piotrze kochany, mam nadzieję, że domu nie spalę:lol2:
Palę bukiem, w ogóle pomimo lasów wkoło nie ma dużego wyboru w kwestii drewna kominkowego.

Innego ogrzewania raczej nie zrobię, to się wiąże z totalnym remontem. Nie ma miejsce na kotłownię i trzeba by wszędzie kuć, żeby pociągnąć rury - za późno, za stara jestem. Kominek służy mi tylko dla przyjemności i dogrzania domu wieczorem, mam panele na podczerwień ale one są prąd...wszystko mam na prąd, nie mam innego źródła energii.Gdzie masz ten swój problem ( czyli dom? :D ). Buk to moje ulubione drzewo i drewno....Jeden z najlepszych opałów. Daj mu dwa lata poschnąć....Koniecznie musi być połupany krótko po ścięciu!

Kaizen
09-12-2020, 22:00
Toksyny

A konkretnie to jakie to substancje? Byłem przekonany, że drewno to samo zdrowie. Są badania, jakie to konkretnie substancje i ile ich z czasem ubywa przy suszeniu? Czy to jakieś zabobony niemierzalne współczesnymi instrumentami? Jak to szkodzi spalaniu, kominkowi i kominowi?

animuss
09-12-2020, 23:32
Grab wystarczy rok przesezonować :)

Animuss, dlaczego młotek?
Mam taki elektroniczny z bolcami i na świeżo przełupanym pokazuje czy jest okey.

Drewno (w szczapach o grubości 10-12 cm)

Czas sezonowania

Drzewa iglaste (daglezja, świerk, sosna, jodła, modrzew i topole 1 rok

Lipa, olcha, brzoza 1,5 roku

Jesion, klon, buk, grab, akacja, śliwa, jarzębina, kasztan 2 lata

Dąb 3 do 4 lat
Dla wygody i pokazuje wilgotność..
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTJteE9Z3gDP_cO6TeYahyWO7O5N6qig AOSMA&usqp=CAU

pestka56
10-12-2020, 10:14
Iglastych nie używam. A grab cięty zimą nie potrzebuje aż tyle sezonowania. Sprawdziłam :)
Jako rozpałkę mam w niemal dowolnej ilości wierzbę.

pestka56
10-12-2020, 10:16
Iglastych nie używam. A grab cięty zimą nie potrzebuje aż tyle sezonowania. Sprawdziłam :)
Jako rozpałkę mam w niemal dowolnej ilości wierzbę.

Ładny młotek :)

animuss
10-12-2020, 11:02
Potrzebuje 2 lata, trzeba umieć gospodarzyć drewnem, lepiej jak zostanie z sezonu niż ma zabraknąć i spalamy młodsze nieodsezonowane. .:)

braza
10-12-2020, 20:18
Gdzie masz ten swój problem ( czyli dom? :D ). Buk to moje ulubione drzewo i drewno....Jeden z najlepszych opałów. Daj mu dwa lata poschnąć....Koniecznie musi być połupany krótko po ścięciu!

Zachodniopomorskie. A dlaczego pytasz? Jeśli chcesz wpaść na kawę to zapraszam:yes:
I tak, zaczyna to być problem choć mam nadzieję, że przejściowy.

Nie wiem, jak długo leżał ten buk w składzie a po przywiezieniu właśnie został pocięty. Teraz próbuję go namówić, żeby poszedł pod leszczynę poleżeć:D

Kominki Piotr Batura
13-12-2020, 09:39
A konkretnie to jakie to substancje? Byłem przekonany, że drewno to samo zdrowie. Są badania, jakie to konkretnie substancje i ile ich z czasem ubywa przy suszeniu? Czy to jakieś zabobony niemierzalne współczesnymi instrumentami? Jak to szkodzi spalaniu, kominkowi i kominowi?Zabobony i ciemnogród wynikający z wiekowej tradycji. Ignorantów to nie dotyczy. Mogą palić półrocznym....

Kominki Piotr Batura
13-12-2020, 09:41
Zachodniopomorskie. A dlaczego pytasz? Jeśli chcesz wpaść na kawę to zapraszam:yes:
I tak, zaczyna to być problem choć mam nadzieję, że przejściowy.

Nie wiem, jak długo leżał ten buk w składzie a po przywiezieniu właśnie został pocięty. Teraz próbuję go namówić, żeby poszedł pod leszczynę poleżeć:DCo zaczyna być problemem? Picie kawy?! :p Wrzuć adres na priv, może kiedyś będzie po drodze.....

Remiks
14-12-2020, 17:34
braza nie licz na wizytę, do mnie Piotruś jedzie już ze 4 lata;-)

pestka56
14-12-2020, 17:52
Remiks :) pewnie masz niedobrą kawę :lol2:

Kominki Piotr Batura
14-12-2020, 19:08
Remiks :) pewnie masz niedobrą kawę :lol2:Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....

pestka56
14-12-2020, 19:44
Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....

I wydało się :rotfl:

Remiks
14-12-2020, 19:55
Raz już byłem blisko, ale powiedział że śliwowica wyszła.....

No teraz to na pewno tą butelkę wychlam ;-)

inspii
19-12-2020, 13:43
Witam Państwa. Po przejrzeniu sporej liczby prospektów stron z producentami, oraz zapoznaniu się z tematami na tym forum, uzmysłowiłem sobie żebym co nie przeczytał to lepiej zweryfikować swoje spostrzeżenia z osobami praktycznymi a nie tylko posiłkować się działem sprzedaży.

Jestem w trakcie budowy w której w czasie powstawania nastąpiły pewne zmiany i w obecnym stanie deweloperskim nijak się ma to już do pierwotnego projektu.

Dom 120 m2 pow. użytkowej z czego w ciągu otwartym salon+kuchnia +jadalnia =60m2
Komin Schidla Rondo + , fi180 h= 8 m, Dolot powietrza zewnętrznego rura pod chudziakiem fi110. Dom z rekuperacją ogrzewany gazem ziemnym (ogrzewanie podłogowe + grzejniki)okna 3 szybowe ściany ocieplone styropianem 20cm. Kominek w salonie na ścianie wewnętrznej oddzielającej salon od korytarza pomiędzy sypialniami. Uwielbiaj palący się ogień wiec kominek ma tylko służyć rekreacji.


To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
1. https://www.romotop.pl/wklady-kominkowe/heat/trojstronne-z-wysuwanymi-drzwiczkami-i-gieta-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą
2.https://hajduk.eu/wklady-kominkowe/Konwekcyjne/Wklady-Volcano-9kW-do-11kW/211/Volcano+3BTh+-+drzwiczki+bezramowe
3. https://www.defrohome.pl/p,77,defro-home-intra-me-c-g.html

Nie ukrywam że chętnie widział bym wkłady SPARTHERM ale są one poza moim zasobem finansowym.
Być może macie Państwo jeszcze inne rodzaje wkładów jakim warto by się przyjrzeć.
Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.

Kominki Piotr Batura
19-12-2020, 16:26
Witam Państwa. Po przejrzeniu sporej liczby prospektów stron z producentami, oraz zapoznaniu się z tematami na tym forum, uzmysłowiłem sobie żebym co nie przeczytał to lepiej zweryfikować swoje spostrzeżenia z osobami praktycznymi a nie tylko posiłkować się działem sprzedaży.

Jestem w trakcie budowy w której w czasie powstawania nastąpiły pewne zmiany i w obecnym stanie deweloperskim nijak się ma to już do pierwotnego projektu.

Dom 120 m2 pow. użytkowej z czego w ciągu otwartym salon+kuchnia +jadalnia =60m2
Komin Schidla Rondo + , fi180 h= 8 m, Dolot powietrza zewnętrznego rura pod chudziakiem fi110. Dom z rekuperacją ogrzewany gazem ziemnym (ogrzewanie podłogowe + grzejniki)okna 3 szybowe ściany ocieplone styropianem 20cm. Kominek w salonie na ścianie wewnętrznej oddzielającej salon od korytarza pomiędzy sypialniami. Uwielbiaj palący się ogień wiec kominek ma tylko służyć rekreacji.


To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
1. https://www.romotop.pl/wklady-kominkowe/heat/trojstronne-z-wysuwanymi-drzwiczkami-i-gieta-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą
2.https://hajduk.eu/wklady-kominkowe/Konwekcyjne/Wklady-Volcano-9kW-do-11kW/211/Volcano+3BTh+-+drzwiczki+bezramowe
3. https://www.defrohome.pl/p,77,defro-home-intra-me-c-g.html

Nie ukrywam że chętnie widział bym wkłady SPARTHERM ale są one poza moim zasobem finansowym.
Być może macie Państwo jeszcze inne rodzaje wkładów jakim warto by się przyjrzeć.
Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.Ja bym wybrał szybę giętą.

Zdun Darek B
19-12-2020, 16:37
To moje typy wkładów, prosił bym o opinie i pomoc przy wyborze.
1. https://www.romotop.pl/wklady-kominkowe/heat/trojstronne-z-wysuwanymi-drzwiczkami-i-gieta-laczona-szyba - HEAT C 3G L 80.52.31.01(21) z szybą giętą

Prosił bym o pomoc w wyborze i opini.

W ofercie Romotop są wkłady C z szybami składnymi lub giętymi
Jeśli masz pytania dotyczącej tej marki to chętnie służę porada [email protected]
Większość modeli marki Romotop posiadam na stanie magazynowym , jeżeli masz blisko to możesz podjechać i obejrzeć .
Romotop C ma parę fajnych rozwiązań konstrukcyjnych np sposób otwierania drzwiczek do wymiany sznura lub czyszczenia

Kaizen
19-12-2020, 20:22
Zabobony i ciemnogród wynikający z wiekowej tradycji. Ignorantów to nie dotyczy. Mogą palić półrocznym....

Uff. A już myślałem, że zwalczający kominki będą mogli jakieś dodatkowe wymogi co do emisji toksyn zapisać w uchwałach antysmogowych czy w ekoprojekcie.
A czemuż tam nic nie ma o tym - a tylko o zakazie palenia mokrym (>20% wilgotności) drewnem?
Na szczęście nie mogą wymagać czegoś, co jest niemierzalne.

gosc_niedzielny_
19-12-2020, 22:19
Dzień Dobry,
5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100 i grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro, a w kominie jest otwór fi200. Głównym źródłem ciepła w domu jest dwufunkcyjny piec kondensacyjny . Mieszkam nad morzem, temperatura zimą rzadko spada tutaj poniżej zera. Rachunki za gaz zimą rzadko przekraczają 300zł/m-c.
Po świętach będę chciał w końcu zainwestować w kominek z DGP. Mam kilka pytań odnośnie wyboru wkładu i rodzaju obudowy. Najpierw wkład. Komin jest po prawej stronie ściany do której będzie przystawiony wkład, tak że tworzy wnękę o głębokości 52cm. Chciałbym aby kominek z tej wnęki za bardzo nie wystawał. Dlatego szukam wkładu o głębokości około 42-45cm, o mocy nominalnej 7-10kW, z bezramkowymi drzwiczkami z sitodrukiem i w cenie do 6,5tys (z 8%VAT). Wyszukałem takie wkłady: Hajduk Volcano AT 9kW, Unico Dragon 9, Unico Dragon 6XL i Arysto A11[800x510] Slim. Bardzo proszę o radę który z tych wkładów jest najlepszy, najmniej awaryjny?
Znalazłem jeszcze inne wkłady: BeF Fire Bear V 8 gilotyna, Romotop HEAT 3G L 88.50.01, Romotop HEAT 2G 80.50.01 czy Heatro 81, ale zauważyłem że mimo podobnych rozmiarów mają one dużo niższą wagę od Hajduka, Arysto czy Unico z czego wywnioskowałem że producent przyoszczędził na materiałach. Może się mylę i niepotrzebnie skreśliłem te wkłady?
Następnie jeżeli chodzi o obudowę wkładu. Czytając posty na forum dowiedziałem się że dużo lepsza i zdrowsza jest tzw. ciepła obudowa z materiałów akumulacyjnych, ale że taka obudowa mija się z celem jeżeli chodzi o kominki z DGP. Czy to prawda? Proszę o radę jaka obudowa będzie w moim przypadku najlepsza? Ile mniej więcej trzeba dopłacić do obudowy ciepłej względem zimnej?
Na załączonych zdjęciach ściana gdzie ma być kominek i końcowy efekt jak chciałbym żeby wyglądał.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

451242

451241

Kominki Piotr Batura
20-12-2020, 09:44
Dzień Dobry,
5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione doprowadzenie powietrza z zewnątrz fi100 i grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro, a w kominie jest otwór fi200. Głównym źródłem ciepła w domu jest dwufunkcyjny piec kondensacyjny . Mieszkam nad morzem, temperatura zimą rzadko spada tutaj poniżej zera. Rachunki za gaz zimą rzadko przekraczają 300zł/m-c.
Po świętach będę chciał w końcu zainwestować w kominek z DGP. Mam kilka pytań odnośnie wyboru wkładu i rodzaju obudowy. Najpierw wkład. Komin jest po prawej stronie ściany do której będzie przystawiony wkład, tak że tworzy wnękę o głębokości 52cm. Chciałbym aby kominek z tej wnęki za bardzo nie wystawał. Dlatego szukam wkładu o głębokości około 42-45cm, o mocy nominalnej 7-10kW, z bezramkowymi drzwiczkami z sitodrukiem i w cenie do 6,5tys (z 8%VAT). Wyszukałem takie wkłady: Hajduk Volcano AT 9kW, Unico Dragon 9, Unico Dragon 6XL i Arysto A11[800x510] Slim. Bardzo proszę o radę który z tych wkładów jest najlepszy, najmniej awaryjny?
Znalazłem jeszcze inne wkłady: BeF Fire Bear V 8 gilotyna, Romotop HEAT 3G L 88.50.01, Romotop HEAT 2G 80.50.01 czy Heatro 81, ale zauważyłem że mimo podobnych rozmiarów mają one dużo niższą wagę od Hajduka, Arysto czy Unico z czego wywnioskowałem że producent przyoszczędził na materiałach. Może się mylę i niepotrzebnie skreśliłem te wkłady?
Następnie jeżeli chodzi o obudowę wkładu. Czytając posty na forum dowiedziałem się że dużo lepsza i zdrowsza jest tzw. ciepła obudowa z materiałów akumulacyjnych, ale że taka obudowa mija się z celem jeżeli chodzi o kominki z DGP. Czy to prawda? Proszę o radę jaka obudowa będzie w moim przypadku najlepsza? Ile mniej więcej trzeba dopłacić do obudowy ciepłej względem zimnej?
Na załączonych zdjęciach ściana gdzie ma być kominek i końcowy efekt jak chciałbym żeby wyglądał.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

451242

451241Jaki najlepszy? To zależy od przyjętego kryterium. Można kupować "na wagę" ;) . Nie szukaj odpowiedzi zadając pytanie, tylko wertując forum. Sam sobie musisz wyrobić opinię, a nie polegać na odpowiedzi. Np. zaraz tu wpadnie Bielawski i powie Ci, że Romotop najlepszy. Uwierzysz? To bierz....Wskazałeś porządne marki....

Obudowa z materiałów ceramicznych wcale nie musi być droższa od takiej z płyt krzemianowych. Pod warunkiem, że będą to płyty markowe, a nie z kontenera Made in China.

DGP można robić z każdej obudowy.

gosc_niedzielny_
20-12-2020, 12:27
Ale waga wkładu z czegoś wynika. I nie są to naprawdę małe różnice np. Hajduk Volcano AT o wymiarach 794x443x1230 waży 240kg podczas gdy większy od niego Heatro (Hajduk?) 81 o wymiarach 919x449x1109 waży tylko 161kg czyli 2/3 wagi pierwszego. Wnioskuję że został zbudowany z dużo cieńszej blachy, co na pewno będzie miało wpływ na trwałość. No chyba że został zbudowany z blach z wyższej jakościowo klasy?
Ok to wybór wkładu mam rozwiązany, wezmę wg wagi najcięższy Hajduk Volcano AT ;) .
Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)
Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)

Obudowę miałem zamiar zrobić z płyt Skamol.
Jeżeli jednak zdecyduję się na zabudowę ciepłą to jakie płyty ze średniej półki polecicie? Chodzi o to żeby były dobre lub bardzo dobre ale nie kosztowały majątku tj żeby miały jak najlepszy stosunek jakość/cena.
Jaki powinny mieć współczynnik przewodności ciepła?
Czy jest jakiś parametr określający zdolność akumulacji takich płyt?

Kominki Piotr Batura
20-12-2020, 12:39
Ale waga wkładu z czegoś wynika. I nie są to naprawdę małe różnice np. Hajduk Volcano AT o wymiarach 794x443x1230 waży 240kg podczas gdy większy od niego Heatro (Hajduk?) 81 o wymiarach 919x449x1109 waży tylko 161kg czyli 2/3 wagi pierwszego. Wnioskuję że został zbudowany z dużo cieńszej blachy, co na pewno będzie miało wpływ na trwałość. No chyba że został zbudowany z blach z wyższej jakościowo klasy?
Ok to wybór wkładu mam rozwiązany, wezmę wg wagi najcięższy Hajduk Volcano AT ;) .
Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)
Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)

Obudowę miałem zamiar zrobić z płyt Skamol.
Jeżeli jednak zdecyduję się na zabudowę ciepłą to jakie płyty ze średniej półki polecicie? Chodzi o to żeby były dobre lub bardzo dobre ale nie kosztowały majątku tj żeby miały jak najlepszy stosunek jakość/cena.
Jaki powinny mieć współczynnik przewodności ciepła?
Czy jest jakiś parametr określający zdolność akumulacji takich płyt?Niestety nie wszystko da się zmierzyć "na chłopski rozum". Na wagę wkładów stalowych, większy wpływ ma nie grubość blachy, tylko grubość okładzin ceramicznych . Grubość okładzin zaś nie ma większego wpływu na trwałość konstrukcji, tylko jej cechy akumulacyjne. Dlatego "na wagę" liczy się raczej akumulację, a nie jakość wkładu.

animuss
20-12-2020, 15:56
Dzień Dobry,
5 lat temu kupiłem nieduży (120m2) nowy dom w bliźniaku, który jest przystosowany aby postawić w nim kominek tzn. jest zrobione grawitacyjne rozprowadzenie ciepła na górne piętro.]
Jak zrobione z zatłuszczonych rur karbowanych to będzie śmierdziało długo.



Czy opłaca się dopłacić do podwójnej szyby? (myślę że... nie wiem...)

Przy paleniu raz dziennie można zrezygnować.
Chodzi mi o szybę zespoloną.
Jedynie szybciej się zbrudzi.


Czy opłaca się dopłacić do szyby typu gilotyna? (myślę że nie)

Tak, raczej tak.
Bardzo wygodna sprawa i w trakcie rozpalania, podkładania i ogólnie użytkowania.

Remiks
20-12-2020, 18:44
A ja mam inne podejście niż animuss. Jeśli masz inny system grzewczy, chcesz ciepłą obudowę to podwójna szyba konieczna. Gilotyna dla mnie bardzo niewygodna w trakcie rozpalania, może dlatego że jej nie mam;-) Czytaj co Piotr napisał bo z radami na forum właśnie tak jest, każdy pisze przez pryzmat własnych doświadczeń.

gosc_niedzielny_
20-12-2020, 20:12
Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.

Remiks
20-12-2020, 20:31
Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.

Wygoda to dość względne pojęcie. To z podnoszeniem temperatury wewnętrznej szyby dość logiczne ale szyby brudzą się z wielu powodów. Osobiście na obudowę polecił bym płytkę szamotową z tym że zależy kto to ma wykonać. Jeszcze raz czytaj Piotra w tym jego bloga.

pestka56
21-12-2020, 11:14
gość_niedzielny_
To ja się wypowiem co do gilotyny, bo ją mam i to w bardzo mało wygodnym do rozpalania wkładzie. Wcześniej miałam kominko-piecyk z drzwiczkami tradycyjnymi.

Do rozpalania i w ogóle korzystania całodziennego gilotyna jest bardzo dobra.

Przy rozpalaniu unoszę na „pudełko zapałek” i mam zapewniony równy dostęp dodatkowego (jest dolot zewnętrzny do paleniska) powietrza do całego wkładu. To ma niemałe znaczenie. Ogień ładnie, równo schodzi w dół przy rozpalaniu od góry.

Otwieranie drzwiczek podczas dokładania szczap też jest wygodniejsze. Uchylam ile potrzebuję bez zastanawiania się czy coś tej czynności nie przeszkadza.
Nie muszę otwierać drzwiczek na bok i „tańczyć” wokół nich, albo odsuwać fotel, bo akurat przysunięty za blisko.

I taki drobiazg... Czasami na wewnętrznej dolnej ramie zbierze się trochę „śmiecia” podczas palenia w kominku. Gdy podnosisz gilotynę, to nie ma niebezpieczeństwa, że to się sypnie na podłogę. Żona byłaby wdzięczna za gilotynę :)

Wizualnie też gilotyna moim zdaniem lepsza. Jeśli zadbasz o suche dobre drewno, to przy zamkniętej gilotynie kominek wygląda jak otwarty. Drzwiczki otwierane na bok tego efektu nie gwarantują :)

Jednak nie wszystkie wkłady, nie wszystkich producentów mają gilotyny wystarczająco szczelne. Np. mój wkład nie nadaje się do domów z rekuperacją.

animuss
21-12-2020, 12:26
chcesz ciepłą obudowę to podwójna szyba konieczna. Gilotyna dla mnie bardzo niewygodna w trakcie rozpalania, może dlatego że jej nie mam;-) .

To może masz choć podwójną szybę.:lol2:

animuss
21-12-2020, 12:42
Ja nie mam żadnych doświadczeń, to będzie mój pierwszy kominek.
Myślę że faktycznie szyba podnoszona do góry może być wygodna, ale to dopłata około 2tys. a także dodatkowe elementy które mogą ulec awarii, jak linki które mogą się zerwać czy łożyska które z czasem mogą się wyrobić. Czytałem też że szyby we wkładach typu gilotyna pękają częściej niż we wkładach otwieranych na bok. Ale to pewnie dotyczy wkładów budżetowych jak Kratki. Przy wkładach ze średniej półki jak Hajduk czy Unico to raczej nie ma miejsca?
Jeżeli chodzi o podwójną szybę to dopłata jest mniejsza i tu żadnych minusów nie widzę. Ja z kolei gdzieś czytałem że druga szyba powoduje podniesienie temperatury szyby wewnętrznej, przez co w mniejszym stopniu się ona brudzi smołą i sadzą.
Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła? Jakoś nikt w tej kwestii nie odpowiedział, a ja ponieważ wcześniej nastawiłem się na obudowę z płyt izolacyjnych (byłem przekonany że przy DGP instalowanie "ciepłej obudowy" mija się z celem bo będzie ona akumulować ciepło zmniejszając ilość ciepła rozprowadzanego i nie otrzymam właściwej dostatecznej na piętrze) nie mam na ten temat bladego pojęcia. Proszę o informacje w tym temacie.

Bierz z gilotyną :D
Z podwójną szybą drzwiczki cięższe ale gilotyna tego nie pokarze..
Do gilotyny trzeba przeciwwagę, są gilotyny, które cały czas opadają w dół ale są i takie co utrzymują się w miejscu w którym się drzwi pozostawi.
Mechanizm gilotyny, jest dostęp z komary spalania do linek, nie wiem czy coś się tamtędy da podziałać i na ile, ale jest.


Powracam do pytania o to jakie płyty polecacie na obudowę akumulacyjną kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła?

A po co ta akumulacja, kominek wytwarza zbyt dużo ciepła punktowo, dlatego lepsze płyty izolacyjne, a system DCP niech to ciepło rozproszy.

Nie wiem czy to kominek na zimę jako źródło ciepła a dogrzejesz braki czymś innym, bo tu jest "pies pogrzebany".

Remiks
21-12-2020, 17:16
To może masz choć podwójną szybę.:lol2:

No właśnie nie mam ;-)

Kominki Piotr Batura
21-12-2020, 18:46
Jeśli akumulacja, to nie gilotyna. Są oczywiście próby robienia hybrydy: moduł akumulacyjny podłączony do wkładu kominkowego z gilotyną. Ale to zawsze półśrodek....Dobre palenisko piecowe (akumulacyjne) to spalanie na poziomie 800-900 stopni. Zwykłe gilotyny nie mają szans....

mmmarcinnn
22-12-2020, 19:22
Skoro już jest temat gilotyn na tapecie to i ja się dołączę. Chciałbym kominek. Najlepiej z gilotyną. Całkowita głębokość zabudowy max 60 cm (wnęka głębokości 60 cm i obudowa ma być zlicowana).
Spodobał mi się Defro Slim. Tandetę klasy # odrzucam na wstępie.

Pomieszczenie salon plus kuchnia plus korytarz, łącznie koło 60m2. Bez grzania wody, bez rozprowadzenia ciepła. Głównie zależy mi na klimacie.

Coś polecacie?

animuss
22-12-2020, 23:28
W slimkach trudno się pali, ogień z drewna lubi palenisko bardziej kwadrat, okrąg i wysokie komory.
W rogach wkładów szyb zawsze to widać.

mmmarcinnn
23-12-2020, 13:23
Niestety żaden normalny z gilotyną nie wejdzie bo tylko 60 cm głębokości na całość. Więc problem się sam rozwiązuje.

animuss
23-12-2020, 17:30
A nie można uszczuplić trochę ściany, do której ma on przylegać.
Za wkładem z każdej strony powinna być przestrzeń, powietrze poruszając się w tych przestrzeniach obniża temperaturę obudowy wkładu.

mmmarcinnn
24-12-2020, 07:53
Kominek będzie we wnęce. Zlicowany ze ścianą nośną, z tyłu komin. Ze 30-50 mm może jeszcze bym ugrał, ale nie więcej.
Na szerokość praktycznie brak ograniczeń.

Defro slim gilotyna ma 397 mm, więc 200 wystarczy na zabudowę i odległości.
Kratek nie chcę, bo różnica w jakości jest zasadnicza, ale szukam czegoś alternatywnego.

Kominek ma mieć zastosowanie tylko ozdobne. Palone będzie okazyjnie. Nie chcę kotłowni w salonie.

gosc_niedzielny_
24-12-2020, 21:20
Hajduk Volcano ATh 9kW - 446mm głębokości, Unico Dragon 6xl Lift - 4-12kW - 477mm, Arysto 11 800x510 H Slim 8kW- 440mm, Hajduk Volcano BTh 11kW - 490mm. Też mam miejsce na wąski kominek, ale Defro Slim skreśliłem od razu ze względu na ekstremalnie wąski wkład. Najprawdopodobniej wezmę Hajduk Volcano AT - 443mm głębokości (jednak nie będę dopłacać 2 tys do gilotyny). W grze pozostaje jeszcze Unico Dragon 6xl w wersji raster (459mm) ze względu ceramikę Refrabox i mniejszą dopłatę za podwójną szybę. W Hajduku (większa szyba 750x510) kosztuje 900zł, zaś w Unico (750x450) kosztuje 500zł

animuss
25-12-2020, 19:54
Kominek będzie we wnęce. Zlicowany ze ścianą nośną, z tyłu komin. Ze 30-50 mm może jeszcze bym ugrał, ale nie więcej.
Na szerokość praktycznie brak ograniczeń.

Defro slim gilotyna ma 397 mm, więc 200 wystarczy na zabudowę i odległości.
Kratek nie chcę, bo różnica w jakości jest zasadnicza, ale szukam czegoś alternatywnego.

Kominek ma mieć zastosowanie tylko ozdobne. Palone będzie okazyjnie. Nie chcę kotłowni w salonie.

To może zrezygnuj z drewna kup pojemnik taki do biokominka na dno i spalaj bioetanol, poukładasz polana z drewna ceramicznego na tym.

Biokominki spalają w bardzo wąskich i długich komorach.

Albo od razu kasetę do biokominków.

Kominki Piotr Batura
26-12-2020, 12:53
To może zrezygnuj z drewna kup pojemnik taki do biokominka na dno i spalaj bioetanol, poukładasz polana z drewna ceramicznego na tym.

Biokominki spalają w bardzo wąskich i długich komorach.

Albo od razu kasetę do biokominków.Prawdopodobnie w wyniku niewiedzy, proponujesz bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Te pojemniki są do użytku otwartego. Kasety na bioetanol, z szybą, wymagają specjalnej konstrukcji.

animuss
26-12-2020, 13:58
Rozwiń bo się wystrachałem, myślałem o o tego typu ogólnodostępnym palniku.


https://lh3.googleusercontent.com/__qWeQNNR8LRr_bUrTPCzEWA8aSHcQ_77Jb3LoAT3ly-RBTRgwc-NkDA1OanCAaVRzTs=s85
http://nice-house.pl/czarny-palnik-biokominek/520-biokominek-palnik-kominek-tradycyjny-36cm.html


https://www.youtube.com/watch?v=GxRU0QLt3vc&feature=emb_title

Kominki Piotr Batura
26-12-2020, 15:41
Rozwiń bo się wystrachałem, myślałem o o tego typu ogólnodostępnym palniku.


https://lh3.googleusercontent.com/__qWeQNNR8LRr_bUrTPCzEWA8aSHcQ_77Jb3LoAT3ly-RBTRgwc-NkDA1OanCAaVRzTs=s85
http://nice-house.pl/czarny-palnik-biokominek/520-biokominek-palnik-kominek-tradycyjny-36cm.html


https://www.youtube.com/watch?v=GxRU0QLt3vc&feature=emb_titleKombinowałem z firmą Planika na targi róże dziwne rzeczy...Powiem tylko tyle, że wkładanie pudełeczek zwanych palnikiem na bioetanol do wkładu kominkowego grozi wybuchem lub samopodpaleniem.

animuss
26-12-2020, 20:21
Ale miałeś jakieś przykre zdarzenie z tym paliwem, bo na targach zdaje się, że widziałem, jak go używałeś..

Do rozpalania w kominku jest super. :D

Remiks
26-12-2020, 20:29
Do rozpalania w kominku jest super. :D

Do czasu;-)

Kominki Piotr Batura
27-12-2020, 10:01
Ale miałeś jakieś przykre zdarzenie z tym paliwem, bo na targach zdaje się, że widziałem, jak go używałeś..

Do rozpalania w kominku jest super. :DMiałem...Generalnie nie używam i odradzam klientom płynne podpałki. Moje osobiste doświadczenia są takie, że na zimnym starcie nie ma problemów. Pojawiają się kłopoty z dolewaniem. Trudno wyczuć jak długo odczekać z dolewaniem. Na ile wystygnie dany pojemnik. Może dojść do samozapłonu, który nas zaskoczy. Inny problem to zbieranie gazów, jeśli dolewamy ręcznie do pojemnika umieszczonego w kasecie. Takiego rozgrzanego, w którym wypaliło się paliwo, który dopiero co zgasł. Zanim zapalimy zapałkę, gromadzą się opary. Musze pisać dalej? ;) ...Dlatego postanowiłem używać tylko automatów. Z czujnikiem temperatury, który blokuje wlew. Doskonałe rozwiązanie to oddzielny zbiornik z samoczynnym zasysaniem paliwa.

Dość przykre były przypadki dolewania paliwa na czynnych urządzeniach. Dwa w Poznaniu, jeden we Wrocławiu. Stopień poparzenia pechowych dolewaczy doprowadził chyba we wszystkich przypadkach do zgonów.

animuss
27-12-2020, 12:43
Do czasu;-)
Maczam grubsze pellety i kładę u góry na stosie.

Spróbój.

animuss
27-12-2020, 12:48
Miałem...Generalnie nie używam i odradzam klientom płynne podpałki. Moje osobiste doświadczenia są takie, że na zimnym starcie nie ma problemów. Pojawiają się kłopoty z dolewaniem. Trudno wyczuć jak długo odczekać z dolewaniem. Na ile wystygnie dany pojemnik. Może dojść do samozapłonu, który nas zaskoczy. Inny problem to zbieranie gazów, jeśli dolewamy ręcznie do pojemnika umieszczonego w kasecie. Takiego rozgrzanego, w którym wypaliło się paliwo, który dopiero co zgasł. Zanim zapalimy zapałkę, gromadzą się opary. Musze pisać dalej? ;) ...Dlatego postanowiłem używać tylko automatów. Z czujnikiem temperatury, który blokuje wlew. Doskonałe rozwiązanie to oddzielny zbiornik z samoczynnym zasysaniem paliwa.

Dość przykre były przypadki dolewania paliwa na czynnych urządzeniach. Dwa w Poznaniu, jeden we Wrocławiu. Stopień poparzenia pechowych dolewaczy doprowadził chyba we wszystkich przypadkach do zgonów.

To jest to jednak problem, potrzebne by były przynajmniej 2 kasety, jedną się wyjmuje po wypaleniu i wkłada następną zalaną i podpala ta pierwsza wystygnie zanim się następna wypali.

A możesz zalinkować jak ten automat wygląda.

Kominki Piotr Batura
27-12-2020, 12:53
To jest to jednak problem, potrzebne by były przynajmniej 2 kasety, jedną się wyjmuje po wypaleniu i wkłada następną zalaną i podpala ta pierwsza wystygnie zanim się następna wypali.

A możesz zalinkować jak ten automat wygląda.


Planika takie robi, Spartherm....Drogie jak diabli, ale doskonałe. Ostatnio na targach kasetę Planiki testowaliśmy. Coś koło 6000 chyba....Wszystko na pilota (z wyjątkiem zmiany baniaczków... ;) )

Kominki Piotr Batura
27-12-2020, 12:54
Maczam grubsze pellety i kładę u góry na stosie.

Spróbój.Ja zbieram szyszki sosnowe na podpałkę...

animuss
27-12-2020, 13:43
Ja zbieram szyszki sosnowe na podpałkę...
Szyszki zostaw wiewiórkom. :D


Planika takie robi, Spartherm....Drogie jak diabli, ale doskonałe. Ostatnio na targach kasetę Planiki testowaliśmy. Coś koło 6000 chyba....Wszystko na pilota (z wyjątkiem zmiany baniaczków... ;) )

Znalazłem, wygląda groźnie takie tankowanie ale pewnie czujniki za to odpowiadają.

https://www.youtube.com/watch?v=vDabRwHPjnI&feature=emb_title