PDA

Zobacz pełną wersję : śmigło elektrowni wiatrowej



kangaxx
06-09-2010, 20:34
czy ktoś może wyjaśnić dlaczego śmigła mają 3 łopatki?
jakie to ma uzasadnienie bo rozum mówi mi że większa ich ilość wytworzy większy moment obrotowy tak samo jak zwiększenie długości
są wolnoobrotowe co dodatkowo mnie zastanawia dlaczego nie mają większej iliści

jeśli gdzieś na forum było to wyjaśniane to proszę o link bo nie radzę sobie z szukaczką

KrzysztofLis2
07-09-2010, 09:05
Nie tylko 3 łopatki, są takie, które mają więcej łopat, są nawet takie, które mają tylko 1 łopatę.

Dobrze czujesz, więcej łopat to większy moment obrotowy, ale i mniejsza maksymalna prędkość obrotowa. Czyli takie z dużą liczbą łopat są wolnoobrotowe i nieefektywne przy wyższych prędkościach wiatru. A że moc turbiny rośnie z drugą czy trzecią potęgą prędkości wiatru, lepiej jest łapać wiatr o wysokiej prędkości.

kangaxx
07-09-2010, 15:27
no dobra, przyjmijmy że wiatr wieje ze stałą prędkością i masz 3 łopatki co się przełoży na jakieś obroty uzależnione od kształtu łopatki i siły wiatru, dodajesz powiedzmy jeszcze 3 i dlaczego prędkość się miałaby zmniejszać, przecież tu nie ma przełożenia zwiększającego moment kosztem prędkości obr, jest tylko const. wiejący wiatr

KrzysztofLis2
08-09-2010, 09:14
Tak szczegółowe pytanie przekracza już moją wiedzę. Może ta strona coś Ci pomoże:
http://www.generatory-wiatrowe.pl/produkty/elektrownie/index.htm .

kangaxx
08-09-2010, 11:33
dzięki krzys, na tej stronce jest odpowiedź na dokładkę taka jakiej sie spodziewałem :)

KrzysztofLis2
08-09-2010, 21:32
A byłbyś tak dobry i podrzucił ten fragment, bo ja tylko pobieżnie przeczytałem. :)

kangaxx
09-09-2010, 06:26
a proszę,

"Ilość łopatek zwykle jest ograniczona do trzech. Wynika to z ekonomiki rozwiązania. Znane są rozwiązania z dwoma łopatami. Ogranicza to nieco koszty ale wpływa na wydajność elektrowni. Bardzo rzadko ale można znaleźć nawet wirnik z jedną łopatą. Trzy łopatki są zwykle kompromisem między ceną a wydajnością. Takie rozwiązania są też dlatego najbardziej popularne."

jasno z tego wynika że zwiększenie ilości łopatek nie zmniejsza pr,obr. lecz zwększa moment, lecz nie na tyle ile by się chciało czyli 6 łopatek nie wytwarza 2x większego momentu niż 3

adam_mk
23-09-2010, 18:54
Pobobruj na forum MEW (małe elektrownie wodne)
Tam mają ten sam problem, tylko płyn gęstszy i nieściśliwy...

Liczy się pole powierzchni zakreślane przez łopaty...
Stąd ten kompromis.

Adam M.

derka01
14-05-2011, 11:26
sorki że odgrzewam kotleta ale internet pełen jest bzdur i tu się na nie powołujecie
http://enerwin.pl/index.php?p=1_5_Artyku-y trochę systematyki a w skrócie:
"Układ 3-śmigłowy jest układem samowyważającym (jak zresztą każdy układ o nieparzystej liczbie śmigieł) co oznacza że jest w stanie pracować prawidłowo przy dużych tolerancjach wykonania elementów(czyli śmigła mogą być wyważone z niedużą dokładnością a mimo to wirnik nie będzie generował tak dużych wibracji/nierównomierności pracy jak układ z parzystą liczbą śmigieł) oraz co znacznie ważniejsze przy małej dokładności montażu(wykonywanego często przez samych użytkowników).
3 śmigła są zaś najmniejszą możliwą ilością nieparzystą(układy z pojedyńczym śmigłem mają przeciwwagę czyli aerodynamicznie są jednośmigłowe ale fizycznie dwuśmigłowe) co daje dwie korzyści

niższy koszt wykonania
relatywnie dużą szybkobieżność(przy niedużych średnicach i profilach nadkrytycznych do 3000obr/min) co pozwala na skuteczną pracę prądnicy bez użycia przekładni"
i każdy GENIUSZ który rozpowszechnia twierdzenia jakoby zwiększenie ilości łopat nie powoduje zmniejszenia prędkości obrotowej niech to najpierw sprawdzi na sobie a nie wprowadza innych w błąd pls.