PDA

Zobacz pełną wersję : Niekorzystne warunki przyłączenia - corobić



mirek72
07-09-2010, 13:24
Dzień dobry,
Witam wszystkich użytkowników forum. Forum czytam od dawien dawna i jest ono dla mnie ogromną skarbnicą wiedzy. Pomnieważ borykam się z problemem, dla rozwiązania którego nie znalazłem rozwiązania w archiwum – postanowiłem zwrócić się z tym problemem na forum.

Zamierzam uzbroić moją działkę w energię elektryczną, gdyż w przyszłośći na działce tej planuję wybudować dom mieszkalny. Złożyłem odpowiednie podanie w Zakładzie Energetycznym odzdzielnie na prąd na budowę i na dom mieszkalny. Otrzymałem od ZE Warunki przyłączenia. I tu pojawia się problem:
- ZE chce abym „od istniejącego ZK w linie ogrodzenia (…) wykonać WLZ-t kablowy”, oczywiście na własny koszt
- miejscem dostarczenia energii (…) zaciski prądowe w rozdzielni nn stacji trafo nr xxx - granica istniejąca”

I tu problem kolejny, gdyż moja działka nie ma ogrodzenia a jedyne ZK w okolicy jest około 250m od mojej granicy działki – tuz przy stacji trafo. W rozmowie telefonicznej ZE twierdzi że ich własność kończy się na transformatorze i dlatego nie wiedzą jaka jest dalej infrastruktura i że w związku z tym mam sobie podciągnąć WLZ na własny koszt.

Podejrzewam, że ZE chce się wykpić z podciągnięcia energi na jego koszt. Czy jest jakiś paragraf to regulujący? Jak się takie warunki mają do Art 7 pkt 5 Prawa energetycznego? Wiem, że „normalna” procedura podłaczenia jest taka, że do 200m odległości ZE pokrywa koszt wybudowania złącza na granicy działki. Jednak według warunków mam od czyjegoś prywatnego ZK porwadzić WLZ w drodze. Czy ZE może odmówić mi wykonania nowego ZK, skoro istniejące w okolicy są własnością prywatą?

W najgorszym przypadku poprowadzę sobie ten WLZ, ale może jest jakiś sposób aby odwołać się od proponowanych warunków przyłaczenia?
Może ktoś z Was miał podobną przygode z ZE?
Z góry dziękuję za wszelką pomoc lub poradę.
Pozdrawiam wszystkich.
Mirek

marcin714
08-09-2010, 09:11
Wydaje mi się że mówimy tu o przyłączu tymczasowym zwanym inaczej budowlanym. Tu ZE może robić wszystko byleś ty miał prąd. Jeśli chodzi o przyłącze docelowe to masz prawo do złącza w płocie na koszt ZE chyba, że były by jakieś przeciwskazania techniczne lub ekonomiczne. Inna sprawa to czas. W wariancie budowlanego przyłącza przyłącze to możesz mieć od ręki tzn w czasie w jakim sobie go zorganizujesz. W drugim przypadku musisz czekać aż ZE się z nim upora a to może trwać latami. Dlatego musisz rozważyć czy na czas budowy warto robić to przyłącze samemu czy poradzisz sobie jakoś inaczej. ZE nie zmusisz aby ci w tydzień czy 2 wykonali przyłącze. To ,że proponują ci czyjeś złącze- no cóż jesli tamten sięzgodzi to jedziesz dalej, jeśli sięnie zgodzi to do stacji się podłączysz jak jest gdzie. Jak nie ma gdzie to nie będzie przyłącza budowlanego bo w rozbudowę stacji to chyba nie będziesz wchodził.