PDA

Zobacz pełną wersję : Dodatkowe wodomierze w domu jednorodzinnym - problem



michael095
07-09-2010, 19:02
Witam wszystkich,

Mieszkam w domu jednorodzinnym z żoną, dom sąsiaduje z kolejnym (piętrowym), w którym na parterze mieszka właścicielka obydwu budynków (babcia żony). Nad babcią mieszka jej syn, z którym mówiąc wprost nie rozmawia od kilku lat.

Na zewnątrz zamontowany jest jeden wodomierz zbiorczy, który zlicza zużycie wody z obydwu lokalizacji. Babcia zawsze uiszczała za wszystkich opłaty za wodę. W porozumieniu z żoną po ślubie zdecydowaliśmy się na rozdział płatności i zamontowanie dodatkowych wodomierzy u nas w domu, u babci i u jej syna. Tak żeby babcia nie musiała za wszystko płacić. Skierowaliśmy odpowiednie pismo do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Po kilku dniach zadzwonił telefon (mnie nie było w domu), odebrała żona. Zadzwonił jakiś pracownik i powiedział cyt. "proszę mi tu nie zawracać głowy takimi sprawami, mamy tyle roboty, że nie wiadomo za co się brać". Moja żona po krótce przedstawiła sytuację rozmówcy, że babcia już nie ma zamiaru dłużej płacić za wszystkich, bo coraz gorzej z finansami, a on zamiast rzeczowo odpowiadać analizował prywatną sytuację w domu, co skrajnie wnerwiło mnie kiedy żona zaczęła mi to opowiadać. Facio powiedział, że babcia będzie musiała już zawsze płacić, bo jest właścicielem obydwu posesji (nawiasem mówiąc po śmierci męża jest jedynie właścicielką większej części spadku) i taką umowę z nimi podpisała.

Chciałem się dowiedzieć, do jakiego typu wyżej postawionej instytucji można śmiało napisać skargę lub gdzie można śmiało wystosować odpowiednie pismo z żądaniem o założenie dodatkowych wodomierzy u mnie w domu (oczywiście my pokrywamy koszty wodomierzy). Czy można się w tym powołać na jakieś przepisy?. Odpowiedzi tego gościa mówiąc delikatnie były nie na miejscu, kompletny brak ogłady, profesjonalizmu i chęci udzielenia pomocy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Michał

bladyy78
07-09-2010, 20:06
Po pierwsze jak złożyliście pismo to musicie dostać odpowiedź na piśmie, wiec czekajcie na odpowiedź.
Po drugie wodomierz możecie założyć sobie sami i płacić Babci za wasze zużycie wody.
Jak wodomierz założą wam wodociągi dodatkowo będziecie ponosili opłaty za wodomierz wiec ja bym wybrał drugie rozwiązanie.

michael095
07-09-2010, 20:20
My chcemy zapłacić za te wodomierze oraz opłaty za zużycie wody uiszczać do wodociągów, nie babci, bo jej kiedyś zabraknie. Chodzi o jej syna bardziej, który pasożytuje na matce i żeruje na jej dobroci i babcia poprosiła nas o pomoc w tej sprawie, przy okazji sami również chcemy sobie wodomierze zamontować. Problem w samych wodociągach i braku chęci pomocy z ich strony, ale czekam na pismo, bo gość mówił w trakcie rozmowy, że przed chwilą nadał je z odmowną decyzją.

bladyy78
08-09-2010, 06:45
Niestety skoro jest wodomierz zbiorczy to wodociągi z niego prowadzą rozliczenie. Jak chcecie założyć osobny wodomierz i nie płacić babci to wiąże się to z przebudową przyłącza ( babcia również będzie musiała mieć nowy wodomierz u siebie, a ten główny będzie zlikwidowany) będzie trzeba zrobić projekt, uzgodnić go z wodociągami, a następnie wynająć firmę która to wykona. Na końcu przyjdą wodociągi oplombują nowe wodomierze wam i babci i będziecie mieli osobne wodomierze w budynkach. Problem może być jak to przyłącze ma małą średnicę rury , wtedy wodociągi mogą nie nie wyrazić zgody na przebudowę bez zwiększenia średnicy rur do budynków. Najlepiej jest podejść do wodociągów i tam wszystkiego się dowiedzieć.

plutek
08-09-2010, 08:32
Myślę, że ze średnicą nie będzie kłopotu ale będzie z aktem własności.
Wodociągi mogą podpisać umowę jeżeli się ma jakiś tytuł prawny do lokalu
w przeciwnym wypadku nie podpiszą umowy.
Ewentualnie możesz mieć spisana umowę najmu lokalu i wtedy jest szansa ale wtedy muszą
wszyscy lokatorzy wystąpić o podpisanie takiej umowy czyli Wy i syn od babci a główny wodomierz i tak zostanie
na babcię. Jeżeli wystąpią różnicę wskazań między głównym (od babci) a podlicznikami (waszymi) to koszty pokryw babci.