PDA

Zobacz pełną wersję : Problemy z przyjęciem wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej.



rkowal79
09-09-2010, 02:33
W związku z planowaną budową i zakupem działki pod nią chciałem z obecnym właścicielem przed zakupem napisać wnioski do dostawców mediów o zapewnienia dostawy tych mediów na działkę (warunek kupna to możliwość zabudowy wydana w UG bo nie ma planu zagospodarowania Przestrzennego)
Napisaliśmy wniosek o określenie warunków przyłączenia do ENEI dystrybucja oddział Bydgoszcz. Jako że planuję budowę napisałem we wniosku moc docelową 13kW na 3 fazy oraz na czas budowy 5kW na 1 fazę. Panu z ENEI nie było w sos chyba bo oznajmił że moc musi byś taka jak w tabelkach czyli dla 1 fazy np 4 lub 5kW itd a dla 3 faz 12 lub 16kW itd i nic pośredniego. Druga sprawa dotyczyła mocy na czas budowy. Musiała być taka sama jak docelowa czyli np 12,16kW i nic pośredniego. Ja mówię do Pana że abonament z opłatami stałymi co 2 mies to 100zł dla mocy 12kW a dla mocy 4 kW na 1 fazę przy taryfie C11 zapłaciłbym abonament około 33zł. Pan na to że muszę wystąpić o 2 warunki - 1 na czas budowy a 2 na przyłącze docelowe. Gdzieś na forum przeczytałem o tym że jeśli chodzi o przyłącze tymczasowe na czas budowy - należy je wykonać na własny koszt.
Napisałem oczywiście wniosek o wydanie zapewnienia dostawy energii elektrycznej na działkę (tutaj wpisałem o moc docelową czyli 12kW z tabeli) w celu przedłożenia w gminie do uzyskania pozwoleń na budowę.

Jak mam postąpić jeśli chodzi o energetykę:
1) Nie wiem ile to zapewnienie jest warte.
2) Oczywiście zamierzam zrobić odbiór częściowy budynku, aby się jak najszybciej wprowadzić i wtedy na taryfę G11 podpisać umowę na usługę dystrybucji energii.
3) mogę budować się bez prądu ,,na agregacie",
4) mogę wystąpić o przyłącze docelowe i napisać np kemping, a w razie czego powiedzieć że budowa domu wstrzymana do odwołania,
5) mogę pobudować budynek gospodarczy i zgłosić zakończenie (na zgłoszenie oczywiście) a warunki zabudowy są ważne bezterminowo z tym, że nie wiem czy będę mógł niezależnie budować dom i budynek gospodarczy (budynek na zgłoszenie a dom na pozwolenie). Oczywiście zaznaczę we wniosku do ENEI, że warunki są dla budynku gospodarczego oraz dla domu na tej samej działce,
6) Mogę wystąpić o warunki przyłączenia na przyłącze docelowe a potem przeczekać troszkę zanim podpiszę umowę o wykonanie przyłącza (warunki techniczne wykonania przyłącza są ważne 2 lata chyba). Nie wiem jednak co się dzieje jeżeli upłyną 2 lata już po podpisaniu umowy o wykonanie przyłącza ale przed fizycznym wykonaniem przyłącza przez ENEĘ.
7) jak faktycznie jest z kosztem wykonania przyłącza tymczasowego (na czas budowy - zakładam 1,5 roku do 2 lat) czyli kto je ponosi (to mi zasugerował Pan w Energetyce a potem zwiększenie mocy po napisaniu kolejnego wniosku o wydanie warunków przyłącza docelowego)
8 ) Na mojej działce jest słup linii nn 3 fazowej więc wystarczy kabel z przypinką puścić w ziemię i dalej do skrzynki na granicy (wyjdzie razem ze 20m kabla do skrzynki z licznikiem)
9) czy muszę wybrać moc z Tabeli jaka jest we wniosku o wydanie warunków czy napisać można np 12,5kW docelowo lub 4,5kW jednofazowy na czas budowy
10) czy muszę napisać wniosek o warunki dla złącza docelowego, podpisać umowę na wykonanie przyłącza też na docelowe a potem w umowie o dystrybucję napisać mniejszą moc lub po podpisaniu umowy dystrybucji pisać wniosek o zmniejszenie mocy ale to można ponoć raz w roku zrobić.
Proszę o poradę i odpowiedzi na moje pytania

robertsz
09-09-2010, 05:49
1). Jest warte dużo. Niemniej jednak weź pod uwagę sytuację w której docelowe wykonanie przyłącza może trwać dłużej niż przepisowe 2 lata.
3). Możesz budować dom na agregacie, ewentualnie możesz dobrze żyć z sąsiadami i sąsiadkami.
4). Chyba nie przejdzie.
7). Koszty ponosisz Ty, z tego co piszesz w pkt 8, to te koszty będą rzędu 2-3 tysięcy zł.
8). Do celów budowlanych nie potrzeba aż tyle zachodu. Jeśli chodzi o zasilanie docelowe to najpierw musi powstać projekt, a dopiero potem wykonanie.
9). Dlaczego nie chcesz skorzystać z tabelki? Myślisz że Pan z Energetyki potrafi przeliczyć moc na prąd i odwrotnie? On tylko przyjmuje wnioski i nie wie co wpisać do komputera.
10). Dokładnie tak i to jest najtańsza opcja zasilania placu budowy.

rkowal79
09-09-2010, 15:49
1).

7). Koszty ponosisz Ty, z tego co piszesz w pkt 8, to te koszty będą rzędu 2-3 tysięcy zł.
8). Do celów budowlanych nie potrzeba aż tyle zachodu. Jeśli chodzi o zasilanie docelowe to najpierw musi powstać projekt, a dopiero potem wykonanie.
9). Dlaczego nie chcesz skorzystać z tabelki? Myślisz że Pan z Energetyki potrafi przeliczyć moc na prąd i odwrotnie? On tylko przyjmuje wnioski i nie wie co wpisać do komputera.
10). Dokładnie tak i to jest najtańsza opcja zasilania placu budowy.
odnośnie pkt.
9) mnie interesuje np 4,5 kw dla 1-faz lub 13kw dla 3-faz wtedy zabezpieczenie jest 25A wg tabelki dla 25A maksymalna moc to 5kW dla 1-faz i odpowiednio 16kW dla 3-faz. Ma to dla mnie znaczenie przy opłatach.
7) przy przyłączu docelowym place za każdy kW 180zl chyba a faktyczne koszty mnie nie interesują bo do licznika w skrzynce przyłączeniowej (złącza kablowego) czyli granicy stron martwi się Enea a już za złączem to ja się martwię i ja na swój koszt muszę opracować projekt i wykonać przyłącze a dokładniej WLZ.
Jak wygląda sprawa z przyłączeniem budowlanego złącza tymczasowego? place opłatę przyłączeniową za każdy kW a do tego ponoszę faktyczne koszty wykonania przyłącza?
8) mogę zaprojektować i wykonać przyłącze docelowe po stronie dostawcy na własny kosz t i wyszłoby 2000-3000zl albo mniej bo mam znajomego u uprawieniami budowlanymi elektrycznymi bez ograniczeń który zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem sieci SN oraz robieniem ekspertyz. Ma na co dzień do czynienia z energetyką. Powiedział że nie mam robić złącza tymczasowego na czas budowy bo wszystko włącznie ze stroną dostawcy robiłbym na własny koszt. Zakład energetyczny MUSI zapewnić dostarczenie energii elektrycznej - to jego obowiązek wynikły z PRAWA ENERGETYCZNEGO. Tak wiec czy jeśli wykonałbym przyłącze tymczasowe to i tak zapłacę opłatę przyłączeniową?
10) czy ENEA może odmowić podpisania umowy dystrybucji na 1 fazę 4kW gdy złącze docelowe będzie 3fazowe 12kW a zmienić taryfę można raz w roku. Jak wygląda sprawa zmiany zabezpieczeń przedlicznikowych np z 20A w tym przypadku do C 16A na czas budowy (zakładając przyłącze docelowe) oraz wymiany licznika z 3fazowego na 1 fazowy bo to chciałbym zrobić przy podpisaniu umowy o dystrybucje.
Oczywiście gdy będę pisał o warunki przyłączenia do sieci to planuję pisać o taką moc która wymaga zabezpieczeń 25A czyli P=3*U*I=3*230V*20A=13800W czyli minimum 13,8kW (więc dobrze byłoby określić moc przyłączeniową równą 14kW)
Oczywiście Energetyka zaniża moc w stosunku do zabezpieczeń z uwagi na spadki napięcia. Jeśli ENEA się uprze będę musiał pisać wniosek dla 16kW przy których jest zabezpieczenie 25A (dla mnie to jest minimalna wartość).

marcin714
13-09-2010, 11:40
Ja wypowiem siętylko na temat tej tabelki. Od dawna powinno się sprzedawać taką moc jaka wynika z zabezpieczenia a nie z zastosowaniem widełek. To zwykłe robienie w ciula z tym kupowaniem 13KW gdy zabezpieczenie pozwala na używanie np 16 kW To tak jakby można było za 2 zł kupić od 1kg do 1,4 kg. Wiadomo, że kazdy zażyczy sobie jak najwięcej za jak najmniej pieniażków. A tak jest uczciwie- dane zabezpieczenie- dana moc- dana kasa.

Za przyłącze tymczasowe nie powinieneś płacić opłaty przyłączeniowej wynikającej z taryfy. Płacisz za faktyczne koszty jakie ponosi ZE. Czym więcej robisz sam tym koszty ZE są mniejsze ale do zera nigdy się nawet nie zbliżaja.