PDA

Zobacz pełną wersję : projekt Z39 pracownia STUDIO Z500



Pati_D
10-09-2010, 01:27
Witam, szukałam podobnego wątku ale niestety nie znalazłam. Być może wynika to ze zbyt małego zainteresowania projektem. Mam zatem pytanie: co myślicie o projekcie z39?
http://www.z500.pl/projekt/z39.html
Jesteśmy 3-osobową rodziną i marzymy o własnym małym domku.
Czy znajdzie sie ktoś, kto w takim lub podobnym mieszka?:rolleyes:

Aleksandryta
10-09-2010, 05:48
Domek uroczy, ale po co budowac dom z poddaszem o tak malej powierzchi uzytkowej. Nic nie piszesz, jaka macie dzialke....To bardzo podraza inwestycje, bo trzeba zrobic to samo, co w wiekszych domach (schody, ocieplenie poddasza). Mniej niz 35 m2 na dole, bo nie licze gospodarczego, sieni, i schodow, ktore zajmuja miejsce na tak malej powierzchni!!! To tyle co kawalerka corki mojego brata ;). Takie male domy buduje sie tylko parterowe i bez stropu (chyba ze strop drewniany), bo rozumiem, ze stac Was tylko na taki metraz.
Po co dwie lazienki w tak malym domu. Na dole WC, na gorze lazienka.
Chyba, ze to ma byc dom letni..... Bo tak naprawde to typowy domek letni.

bowess
10-09-2010, 07:41
Wygląd na 6. :) Cacuszko po prostu. Jednak tak jak Aleksandryta domagam się informacji o działce. W zieleni, na uboczu domek wyglądałby super, na osiedlu zabudowanym najchętniej wybieranymi gotowcami, wśród wystających ku przodowi garaży i dachów czterospadowych byłby trochę taką babą-dziwo.

Teraz niestety trochę krytyki.
Dom jest mały. Wbrew temu, co biuro projektów zamieszcza w opisie, trudno mi uwierzyć w wygodę użytkowania przy zamieszkiwaniu innym niż letniskowe. Są wprawdzie dwie łazienki, co moim zdaniem jest potrzebne przy dwóch kondygnacjach, ale to właściwie jedyna wygodna rzecz. Miałam okazję oglądać w kilku domach wydzielone pokoje podobnej wielkości i uważam je za zbyt małe, niestety bardzo trudno będzie rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Największa sypialnia, która mogłaby "dawać radę", niestety przedzielona niezbyt szczęśliwie biegnącym przez poddasze kominem, no ale dzięki temu powstaje naturalny kąt do pracy. Brak miejsca na szafy ratuje schowek - czy wystarczający, to możesz ocenić tylko Ty.

Czy Wasz mały domek ma być również tani? Proponuję zwrócić uwagę na podawane szacunkowe koszty budowy - one są rzetelnie liczone i najczęściej okazują się bardzo bliskie faktycznie poniesionym wydatkom. Jeżeli na podstawie podanych kosztów budowy wyliczymy cenę jednego metra powierzchni użytkowej, to z39 wyjdzie relatywnie drogo, bo po 2926 zł za metr. Sugestia Aleksandryty, aby dla takiego metrażu wybrać dom parterowy jest bardzo zasadna i korzystna finansowo, bo taki parterowy z7 kosztuje już "tylko" 2153 zł za metr, ogólne koszty budowy są niższe, a jest o 17m2 większy. I jeszcze jedno - taka parterówka o neutralnym charakterze lepiej będzie wyglądała wśród innych domów. Jeżeli zależy Wam na poddaszu, to na przykład z12 wychodzi po 2385 zł za metr i ma najniższe z podanych koszty budowy, którą w tym wypadku można etapować.

Napisałam dużo i niekoniecznie z sensem, bo brak danych o działce uniemożliwia rzetelną ocenę. Jeżeli działka jest wąska, to te korzystne finansowo zamienniki mogą się nie zmieścić.

Pati_D
12-09-2010, 17:22
W zieleni, na uboczu domek wyglądałby super, na osiedlu zabudowanym najchętniej wybieranymi gotowcami, wśród wystających ku przodowi garaży i dachów czterospadowych byłby trochę taką babą-dziwo.

Mamy działkę na wsi właśnie wśród drzew. Obok nie ma żadnych zabudowań i raczej ich nie będzie, bo działka wokół należy do moich rodziców i ma ponad 2ha. Dlatego zwróciliśmy uwagę na domek typu wiejskiego.


Teraz niestety trochę krytyki.
Dom jest mały. Wbrew temu, co biuro projektów zamieszcza w opisie, trudno mi uwierzyć w wygodę użytkowania przy zamieszkiwaniu innym niż letniskowe. Są wprawdzie dwie łazienki, co moim zdaniem jest potrzebne przy dwóch kondygnacjach, ale to właściwie jedyna wygodna rzecz. Miałam okazję oglądać w kilku domach wydzielone pokoje podobnej wielkości i uważam je za zbyt małe, niestety bardzo trudno będzie rozmieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Największa sypialnia, która mogłaby "dawać radę", niestety przedzielona niezbyt szczęśliwie biegnącym przez poddasze kominem, no ale dzięki temu powstaje naturalny kąt do pracy. Brak miejsca na szafy ratuje schowek - czy wystarczający, to możesz ocenić tylko Ty.

Zdaję sobie sprawę, że nie będą to wielkie powierzchnie. Żeby mieć pewien obraz tego jak może w praktyce wyglądać urządzenie tego domku (i innych też, bo sprawdziłam tak już chyba z 10 projektów - te 100 m2 także), zakupiłam program "Sam zaprojektuj Dom i Wnętrze". Tak na marginesie to polecam ten program wszystkim, którym trudno wyobrazić sobie jak będzie wyglądał ich dom "na żywo".
Rzeczywiście na górze sypialnia nie jest szczęśliwie umiejscowiona - lepiej gdyby była w kwadracie. Ale obecnie również mamy sypialnię w podobnym miejscu - jest nawet niżej nad głową bo kąt dachu jest inny. Jeśli chodzi o salon i kuchnię (bo to jest w sumie dla nas najważniejsze na dole) to moja obecna kuchnia jest praktycznie identyczna prócz tego, że jest gorzej doświetlona. W tej "nowej" wstawiłam wszystkie meble, które użytkuję teraz i aneks kuchenny spełniałby moje oczekiwania. W salonie sprawa wygląda podobnie. Obecnie wcale nie mamy wielkich przestrzeni. W domu jest dla nas ważne, by nie ograniczał nas czasochłonnym sprzątaniem, miał wszystko co potrzebne do życia (tzn. miejsce do gotowania, miejsce do spania, miejsce do odpoczynku) i był zbudowany w przyjemnym miejscu.

Ważne też dla nas są koszty ogrzewania i w ogóle utrzymania. W takim domu moglibyśmy w większości ogrzewać kominkiem.

Pati_D
12-09-2010, 22:07
z12 wychodzi po 2385 zł za metr i ma najniższe z podanych koszty budowy, którą w tym wypadku można etapować.

"Z12" rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem. Braliśmy go pod uwagę. Jednak w tej chwili nie jesteśmy jeszcze zdecydowani w jakiej technologii będziemy budować. Jeśli miałby to być szkielet drewniany (ale ze ścian prefabrykowanych) to wybralibyśmy raczej "z39". Ale jeśli technologia murowana to lepszy jest "Z12".


Jeżeli działka jest wąska, to te korzystne finansowo zamienniki mogą się nie zmieścić.

Z tym akurat nie ma problemu, bo jesteśmy na etapie wydzielania działki i możemy mieć jaką chcemy (tzn. do 1400 m2).

bowess
16-09-2010, 07:29
Gratuluję działki! Rzeczywiście idealny będzie dom w stylu wiejskim. Drewniany też wpasowałby się doskonale.

Nadal będę optować za nieco większymi pokojami, zwłaszcza, że można uzyskać większą powierzchnię wkładając tyle samo a nawet mniej pieniędzy. Ogólnie przyjmuje się, że dla wygody użytkowania i meblowania w sypialni jednoosobowej krótsza ściana powinna mieć minimum 2,7m, a w dwuosobowej 3m. Pewnie, że ludzie maja pokoje ze ścianą 2m albo i krótszą, jak moja rodzina w bloku, ale trudno tu mówić o komforcie użytkowania, kiedy aby dostać się do jednego sprzętu należy przekraczać inny.

Jeżeli podoba Wam się weranda, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby doprojektować ją do z12. Byłoby to nawet na korzyść ze względu na prostsze wówczas orynnowanie. Jeżeli wejście będzie od północy, to też specjalnie nie zaciemni pomieszczeń takie rozwiązanie.

magdaiartur
04-10-2010, 11:35
Witam,
Razem z mężem też mamy zamiar wybudować z39, jeszcze nie kupiliśmy projektu, ale wydaje nam się dla nas idealny.
Mamy małą działkę ok 5 ar ok 22*22 z wejściem od północy. Jest nas 3 + kot, więc wydaje nam sie, że nie będzie tak źle...
Zobaczymy co architekt nam powie, ale chcelibyśmy zrobić przejście z korytarza do kuchni, zmniejszyć gospodarczy na dole, bo nie będziemy mieli kotła, tylko kominek i piece akumulacyjne...może trzeba bedzie wydłużyć domek ok 1 m, aby udało się takie przejście zrobić...
Oglądneliśmy masę projektów, ze względów finansowych skupilismy się na małym domku, wg planu musi być nachylenie dachu 37-45 stopni, więc trochę nas to ogranicza, bo wolelibyśmy parterówkę...Z kolei mamy też nakaz żeby bardzo duża część działki była "naturalna"...
Chcemy przerobić ten dom na bale klejone. Dziś jedziemy gdzieś na plac i będziemy rysować plan, bo jakoś musimy to sobie unaocznić...:)
Pozdrawiam.

Pati_D
04-10-2010, 14:51
Rzeczywiście macie malutką działkę. My możemy mieć trzy razy większą, więc jednak rozważamy jeszcze opcję większego domu, prawdopodobnie parterowego. Jest trochę racji w tym, że przy takiej małej powierzchni domu lepiej jest umiejscowić wszystko na jednym poziomie. Ale u siebie nie macie chyba wielu opcji do wyboru. Ten domek w balach niewątpliwie pięknie będzie się prezentował. Mnie ujął właśnie urok tego domu w wersji drewnianej. Niestety w naszej rzeczywistości często zmuszeni jesteśmy rezygnować z wymarzonego domu na rzecz takiego, który będzie spełniał również inne kryteria (jak choćby plan zagospodarowania, wartość takiego domu w przyszłości lub koszt budowy). Gdyby mnie było stać na dwa domy to wybudowałabym jeden murowany parterowy, funkcjonalny, który w razie czego można bez problemu sprzedać nie ryzykując utratą wartości, oraz drugi drewniany (właśnie z39), w którym wspaniale spędzałoby się czas wolny siedząc z najbliższymi przy kominku. Niestety zazwyczaj musimy iść na kompromis i "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Życzę Wam powodzenia w realizacji Waszych marzeń.
Jeśli trudno Wam wyobrazić sobie wielkość tego domku w porównaniu z innymi projektami (też miałam ten problem) to polecam obejrzenie strony http://www.horyzont.com/projekty-domow/zestawienia/15 gdzie można ściągnąć makiety domów do samodzielnego złożenia (można przy okazji pobawić się z całą rodziną). Są tam makiety małych domków - podobnych do z39 oraz większych, które np. macie w sąsiedztwie. Ja dla porównania ściągnęłam sobie projekt JAGNA o pow. 77,7 m2 oraz inny większy podobny do tego, który stoi w sąsiedztwie naszej działki - RUMIANEK o pow. 193 m2. Narazie jeszcze nie zmontowałam tych makiet, ale bardzo jestem ciekawa jak to wygląda w rzeczywistości.
W poprzednim poście wspominałam o programie Sam Zaprojektuj Dom i Wnętrze. Jeśli chcesz to mogę wysłać ci zdjęcia z podglądem jak może wyglądać urządzenie w środku tego domku (z39).

Pati_D
04-10-2010, 15:39
Postanowiłam jednak dodać kilka zdjęć z programu na forum.
Parter jest mimo małej powierzchni dość ustawny. Gorzej będzie na pewno z poddaszem. Tak na zdjęciu trudno to sobie wyobrazić, bo trzeba doliczyć jeszcze skosy.
A oto zdjęcia:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/JNsMEF8Z_eN7uYfqtlxLgQ?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/vX_-FDyIRutHrz-0PVURqw?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/5G0Ihx-sy_oy4GBYuHltjQ?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/lh/photo/qLYzPAS3XKLLRea2GBBckA?feat=directlink
Gdyby był problem z obejrzeniem zdjęć to podaję link:
http://picasaweb.google.com/dworniki/Z39?feat=directlink

magdaiartur
05-10-2010, 06:56
Wczoraj zgodnie z planem, pojechaliśmy na plac i rozrysowaliśmy plan z 39 i niestety doszliśmy do wniosku, że będzie dla nas za mały... szczególnie salon, mąż śmiał się, że będzie siedział na kanapie i nogi na kominek może położyć... Dlatego chyba na naszą działkę i obecny czas lepszą alternatywą będzie z12, na razie 2 sypialnie starczą, a potem można zagospodarować strych, tylko te schody raczej do przeniesienia z salonu... szkoda, że nie wyjdzie z z39 bo był naprawdę idealny.
Dziękuję za zdjęcia, wizualizacja rzeczywiście wygląda nieźle...niestety po rozrysowaniu nawet na ziemi, okazuje się, że nie jest tak dobrze...
Pozdrawiam serdecznie.
Magda

IZA30
05-10-2010, 07:35
http://www.z500.pl/projekt/z32/rzuty.html moze ten?

Pati_D
05-10-2010, 10:01
z32 to rzeczywiście dobra propozycja. O ile nie słyszałam i nie czytałam, żeby ktoś budował z39, to budujących z32 jest już kilku. Magdaiartur poczytaj sobie o tym domku na forum. Tu podaję link, bo też już szukałam tych informacji:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?127203
A jeśli chodzi o z12 to też jest niezła opcja. My go odrzuciliśmy ze względu na brak tego trzeciego pokoju. Potrzebny nam jest dodatkowy pokój jako gabinet, bo prowadzę w domu działalność gospodarczą. Wprawdzie nie musi być to duży pokój (ok. 8m2) ale jednak jest potrzebny. Gdyby nie to, wystarczyłyby nam dwie sypialnie. Więc z12 to też jedna z opcji, pod warunkiem, że zmieści się Wam na działce.
Tu jest link do dziennika budowy jednej z forumowiczek, która budowała z12.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=100168
Jeśli chodzi o ustawienie mebli w projekcie z39, to wstawiłam tam meble o wymiarach jakie obecnie posiadamy. Na dużej przestrzeni (działce) mały domek zawsze będzie wyglądał jak miniaturka. Jednak nie da się ukryć, że z39 to naprawdę minimum. Inaczej wyglądałby gdyby wszystko było na parterze.

Pati_D
05-10-2010, 10:42
Sporo osób buduje też dom z oferty Muratora Mały D06, parterowy o pow. 75,3 Ale to już jednak prawie 10 m2 powierzchni więcej jak w z39. Link do projektu: http://projekty.muratordom.pl/projekt_maly,20,1,.htm oraz link do artykułu o tych, którzy go zbuowali http://muratordom.pl/budowa/oni-juz-zbudowali/projekt-domu-d06-maly,11_859.html
Lub też projekt Miłków Średni o pow. 63,22 m2 - wszystko na parterze (http://www.extradom.pl/projekt-domu-milkow-sredni-krp1108.aspx).
Tylko znów pojawia się pytanie czy zmieści się Wam na działce.

magdaiartur
05-10-2010, 13:10
Dziękuję za wszystkie linki i podpowiedzi.
Parterówki niestety odpadają, bo musielibyśmy zwiększać kąt nachylenia dachu do 38 stopni...a poza tym wszystkie wyceny z bala klejonego czy tez innego przemawiają cenowo na korzyść uzytkowego poddasza... może mniej drewna idzie ...
W sumie też przydałby nam się gabinet, mąż ma małą firmę, ale potrzeba mu komputera i paru kartonów na rzeczy, więc stwierdził,że nawet w z12 w kotłowni by się zmieścił...Jak zawsze rozbija się o koszty...Mieszkanie ok 170k niewielkie oszczędności na dokumenty podłączenia i mam nadzieję fundament...drobny kredyt na wykończenie...zobaczymy.
W tym tygodniu mamy dostać z energetyki umowę, wodociągi zaliczone, więc został projekt i adaptacja... niby tylko projekt, ale właśnie to nam zabiera najwięcej czasu...
Z32 tez mi się podoba, ale te schody w salonie...jakoś mi nie leżą...;)

bowess
05-10-2010, 16:01
magdaiartur - mam schody w salonie i w naszym niedużym domu wydaje mi się to jedynym słusznym rozwiązaniem. Schody w salonie mają swoje minusy, ale w małym domu nie zabierają przestrzeni na klatkę schodową, za to znacznie powiększają optycznie wnętrze. Poza tym w małym domu salon zwykle i tak salon jest połączony z kuchnią, wychodzi się z niego na taras, więc ze schodami czy bez pełni funkcję komunikacyjną. Zresztą ja mam lekki opór przed mówieniem "salon" na tą część mojego domu - pokój dzienny jeszcze jako tako, najlepiej chyba wspólny mi pasuje do tego, co wykańczam. Koło salonu toto nawet nie leżało. :)
Pewnie do "prawdziwego" salonu schody nie bardzo przystają. :)