PDA

Zobacz pełną wersję : Stop drewniany - kratownica ?



kaszpir007
10-09-2010, 09:40
Witam !

Developer zaczął budować dla mnie dom :

http://www.extradom.pl/projekt-domu-madzia-b-z-garazem-wrd1214.aspx?typ=wszystkie&powierzchnia=dowolna&garaz=wszystkie&strona=

Strop będzie drewniany (legary co 90cm) jeśli dobrze pamiętam. Na chwilę obecną poddasze będzie w stanie surowym , nie do zamieszkania. Na poczatek będzie służyło jako strych , ale w przyszłości może nastąpić jego adaptacja na mieszkalne ...

Pomiędzy legary będzie włożona wełna 20cm. Strop ten będzie służył jako "dach" (chodzi że tylko tu będzie ocieplenie). Dach nie będzie ocieplony.

Powiedziano mi że w trakcie budowy mogę kupić płytę OSB 22mm (60m2) to mi ją włożą do góry i będzie służyła jako podłoga ...

Tyle że z tego co wyczytałem , płyta OSB 22mm oferuje wytrzymałość przy odległościach pomiędzy legarami max 40-50cm a u mnie będzie więcej ...

Inspektor budowlany powiedział mi że w takim przypadku robi się od razu "kratownicę" aby zmiejszyć odległości pomiędzy legarami do 40-50cm ...

Developer nie ucieszył się z tego powodu bo podobno jest to strasznie czasochłonne ...

Jak to wygląda "finansowo" ?

Czy to naprawdę jest tak czasochłonne i drogie ?

Developer (wykonawca) proponuje że można zrobić to kiedyś ... , ale jakoś nie zaszczególnie mi się chce wierzyć ...
Bo przecież między krokwiami będzie wełna , więc trzeba by wywalać później wełną i jakoś kombinować , tym bardziej że od dołu będzie folia i płyty G-K (sufit) ...
No chyba że jest jakiś inny sposób (tani i szybki) aby wykonać "pewną" podłogę na której będę mógł się bezpiecznie przemieszczać i w przyszłości zrobić tam pomieszczenia mieszkalne (2 pokoje + łazienka)

Dzieki !

ardziu
10-09-2010, 13:34
Według mnie rację ma ten inspektor budowlany. U siebie również mam strop drewniany - i belki co 90 cm. Po zamontowaniu poprzecznych legarów co 40 cm, położeniu osb 18m i wylewki 5 cm na to - strop jest niemalże idealny. Przez jakiś czas nie miałem legarów poprzecznych, było osb 22 mm i całość wyraźnie pracowała. - chodziło się jak po statku. Tyle że nie jestem w stanie powiedzieć czy to przez brak dociążenia stropu, czy też przez brak kratownicy.

kaszpir007
10-09-2010, 14:14
Według mnie rację ma ten inspektor budowlany. U siebie również mam strop drewniany - i belki co 90 cm. Po zamontowaniu poprzecznych legarów co 40 cm, położeniu osb 18m i wylewki 5 cm na to - strop jest niemalże idealny. Przez jakiś czas nie miałem legarów poprzecznych, było osb 22 mm i całość wyraźnie pracowała. - chodziło się jak po statku. Tyle że nie jestem w stanie powiedzieć czy to przez brak dociążenia stropu, czy też przez brak kratownicy.

No dobra , ale miałeś między legarami ocieplenie (wełnę) ?
Jak później wyglądało "wstawienie" kratownicy ?

U mnie pomiędzy legarami będzie ocieplenie wełną 20cm , więc jeśli by się chciało w przyszłosci zrobić kratownicę trzeba by wywalić płyty OSB i wtesy zrobić kratownicę. Tyle że wtedy trzeba by też wywalić wełnę , bo inaczej nie dało by sie zrobić kratownicy i dostęp tylko od góry też chyba byłby mocno kłopotliwy ...

Sądze że po prostu później koszt byłby sporo wyższy (wywalenie wełny i ponowne ułożenie (zapewne przycinanie) , zdejmowanie płyt OSB ...

Chodzi po prostu o koszt wykonania kratownicy i czas wykonania ...

Jeśli nie wykonawca , to może inna firma by to zrobiła ...

Po prostu nie chce aby "wykonawca" mnie oskubał na tym ...

ardziu
10-09-2010, 16:26
nie miałem jeszcze wełny w stropie.
Masz rację - późniejszy koszt byłby większy. Więc lepiej zrobić to teraz, porządnie.