PDA

Zobacz pełną wersję : "Trzęsienie w rurach"



waga109
10-09-2010, 09:51
Słuchajcie, sytuacja wygląda dość banalnie...w tym roku wymieniali w calym bloku wodomierze na ciepłą wodę, od tego czasu (bo wczesniej tego nie było) co jakiś czas słychać "trzęsienie" rur w ścianach, nie jest to burczenie tylko całe rury sie trzęsą...trwa to chwilę, ale jest tak intensywne, że trzęsie sie nawet bateria w zlewie kuchennym, obawiam się, że może nawet dojść do pęknięcia rur?? co może byc tego przyczyną i jak to usunąć??

free_shop
10-09-2010, 22:13
Słuchajcie, sytuacja wygląda dość banalnie...w tym roku wymieniali w calym bloku wodomierze na ciepłą wodę, od tego czasu (bo wczesniej tego nie było) co jakiś czas słychać "trzęsienie" rur w ścianach, nie jest to burczenie tylko całe rury sie trzęsą...trwa to chwilę, ale jest tak intensywne, że trzęsie sie nawet bateria w zlewie kuchennym, obawiam się, że może nawet dojść do pęknięcia rur?? co może byc tego przyczyną i jak to usunąć??Prawdopodobnie jakiś tandetny zawór zwrotny, albo antyskażeniowy. Prawdopodobnie, bo nie jestem wróżką:(. Należałoby zwrócić się z tym problemem do administracji (właściciela budynku).

waga109
11-09-2010, 21:31
Prawdopodobnie jakiś tandetny zawór zwrotny, albo antyskażeniowy. Prawdopodobnie, bo nie jestem wróżką:(. Należałoby zwrócić się z tym problemem do administracji (właściciela budynku).

Zawór, ale gdzie??U mnie w mieszkaniu, sąsiadów czy w pionie?? oto jest pytanie

Monti2008
11-09-2010, 21:51
Słuchajcie, sytuacja wygląda dość banalnie...w tym roku wymieniali w calym bloku wodomierze na ciepłą wodę, od tego czasu (bo wczesniej tego nie było) co jakiś czas słychać "trzęsienie" rur w ścianach, nie jest to burczenie tylko całe rury sie trzęsą...trwa to chwilę, ale jest tak intensywne, że trzęsie sie nawet bateria w zlewie kuchennym, obawiam się, że może nawet dojść do pęknięcia rur?? co może byc tego przyczyną i jak to usunąć??

Podczas odkręcania kranu, czy niezależnie ?

waga109
13-09-2010, 06:30
U mnie jest to niezależnie, ale być może ktorys z sąsiadów wlaśnie odkręcil kurek. Zresztą u mnie nigdy się nie zdarzyło, by nawet podczas odkręcania kranu by trzęsły się rury

free_shop
15-09-2010, 00:19
Może w pionie? Czy "trzęsie rurami" zawsze? Tzn. np. o 2 -3 w nocy? Można to sprawdzić, bo nie sądze, aby sąsiad korzystał z wody o tej porze. Jeżeli zjawisko jest niezależne od godziny, to prawdopodobnie jest to przyczyna "zewnętrzna", zawór jest gdzieś np. w pionie (na wejściu wody do bloku itp.)
Oczywiście przyczyna może być inna, ale jeżeli rurami "trzęsię" zawsze, to należy szukać przyczyn "niżej" (nie u siebie, nie u sąsiada, ale jeszcze niżej).
Czy inni współlokatorzy też mają takie problemy?

waga109
15-09-2010, 09:46
Wydaje mi się, że może to być zależne od sąsiadów, bo zdarzyło się kilkakrotnie, że sąsiadka z góry lub dołu odkręciła wodę (to w bloku się słyszy akurat) to zaczęło trząść. Trwa to chwilę, raz zdarzyło się, że akurat stałam przy zlewie i miałam przekręcony uchwyt na ciepłą wodę (ale kran był zakręcony) i zaczęło burczeć, więc przekręciłam na zimną stronę i ucichło, nie wiem naprawdę, trzeba by pewnie to zgłosić do administracji, a z sąsiadami nie rozmawiałam.

freetask
15-09-2010, 10:41
a nie ma ktoś w pionie takiej spłuczki jak to kiedyś były - zawór bezpośrednio do rury i do ubikacji - nieźle odbijały i czasem włąsnie takie tłuczenie się po rurach niosło, a junkers jak wtedy pięknie grał ;)

Wojtek_796
15-09-2010, 10:56
Witam!

Mierzyłem się kilka razy z takim problemem. Najczęściej taki rezonans mechaniczny układu wywołuje jakiś zawór grzybkowy. Rozwiązaniem byłoby więc zlokalizowanie winowajcy (znaczy zaworu) i namówienie właściciela do wymiany na kulowy lub mieszający (jeżeli to bateria). Innym rozwiązaniem jest zmiana prędkości przepływu wody w układzie. Nie wiem - może zmienić stopień otwarcia zaworu głównego w pionie (może nie jest całkowicie otwarty), albo zaworu na wejściu wody do mieszkania właściciela tego "wibratora". Takie drgania wywołuje też czasem jakiś długi, niepodparty odcinek rury - wtedy dodatkowy uchwyt, podparcie klockiem twardej wełny mineralnej.
Jak samopomoc sąsiedzka nie pomoże, to trzeba będzie jednak "ubrać" w problem administratora - nie wiem, czy to nie jest powód do reklamacji. Ciężko z takim urozmaiceniem przecież żyć.

Pozdrawiam i oby się udało.

freetask
16-09-2010, 08:37
Witam!
Najczęściej taki rezonans mechaniczny układu wywołuje jakiś zawór grzybkowy.
o! właśnie tak to się chyba nazywa i o to mi chodziło...

Monti2008
17-09-2010, 08:14
albo zjawisko kawitacji w starych rurach (zakamienione)