PDA

Zobacz pełną wersję : znowu docieplenie od wewnątrz



civic9
11-09-2010, 22:52
wiem, generalnie się nie powinno...

ale chciałbym się zastanowić, może coś przeliczyć, nad konkretnym przypadkiem.

pomieszczenie projektowane jako zimniejsze - konkretnie wiatrołap.
ocieplone tylko 5cm, 12cm pustak ceramiczny.
jeden narożnik zewnętrze jeszcze gorzej bo ocieplony tylko 2cm (miał większy przekrój niż ściana).
taki pomysł projektanta. a może coś źle zrozumieli/wykonali - nie ważne.

teoretycznie projektant trafił - faktycznie jest zimniejsze :) ale już mi się nie podoba ten pomysł.
przy Tzewn=-20 Twewn wynosiła coś około 16st. (versus 23 w reszcie domu).
za wiatrołapem jest dość sporo otwartej przestrzeni - hol,kuchniojadalnia,salon - i wszędzie po otwarciu drzwi od wiatrołapu doskwiera zimno, a czym bliżej tych drzwi też się to trochę czuje.

wiatrołap lekko dogrzewany podłogówką (pow. pomieszczenia 4m2, podłogówki odpowiednio mniej, więc nie za dużo, a wysokość=3m),
z wentylacją mechaniczną - dedykowany nawiew i wywiew po przekątnej na suficie.

zastawiam się jak to poprawić.
z zewnątrz nierealne - tzn. wolałbym się przyzwyczaić do tego.

ale może od wewnątrz? jeżeli temp. wewnątrz na ścianie nie spada poniżej 16st, a pomieszczenie jest chyba dobrze wentylowane, to może nie ma ryzyka tych wszystkich problemów?

dodatkowy problem - to jest kwestia dwóch ścian (pozostałe dwie są już wewnętrzne), na jednej mam duży swobody, ale na drugiej ze względu na okno, mam do dyspozycji tylko ok. 5cm - więc miejsca na standardowo proponowane rozwiązanie typu ruszt z płytą gk+folia+izolacja+wentylowana pustka powietrzna to za bardzo nie ma, bo ile tej izolacji tam wejdzie. najlepiej pasowałoby od razu dać te 4-5 cm styropianu. na drugiej mogę dać 10 cm.

wprowadziłem z grubsza dane (izolacja wewn+mur+izolacja zewn) do
http://www.dryvit.com.pl/kalkulator/iso/
i wyrzuciło dla parametrów wewnętrznych Twewn=23st, wilgotność=55%

a) dla przypadku 10cm dodatkowego ocieplenia styropianem od wewnątrz (U = 0.243 [W/m²K]):



Współczynnik fRsi przegrody: fRsi = 0.968
Miesiącem krytycznym jest: grudzień.
Wartość współczynnika fRsi dla miesiąca krytycznego: fRsi,max = 0.672
Ponieważ warunek fRsi > fRsi,max jest spełniony, zatem analizowana przegroda (test) zaprojektowana została prawidłowo pod kątem uniknięcia rozwoju pleśni.
Przegroda jest wolna od wewnętrznej kondensacji
PRZEGRODA ZAPROJEKTOWANA PRAWIDŁOWO



b) dla przypadku 4cm dodatkowego ocieplenia styropianem od wewnątrz (U = 0.383 [W/m²K]):



Współczynnik fRsi przegrody: fRsi = 0.950
Miesiącem krytycznym jest: grudzień.
Wartość współczynnika fRsi dla miesiąca krytycznego: fRsi,max = 0.672
Ponieważ warunek fRsi > fRsi,max jest spełniony, zatem analizowana przegroda (test) zaprojektowana została prawidłowo pod kątem uniknięcia rozwoju pleśni.
Przegroda jest wolna od wewnętrznej kondensacji
PRZEGRODA ZAPROJEKTOWANA PRAWIDŁOWO


Co o tym myślicie w tym konkretnym przypadku?